30 rokov SR: Maďari, Poliaci stavajú diaľnice k našim hraniciam. Dobytkár, Beljajev

 …no východ zaspal. Drahý tunel s jednou rúrou, prepojenie Maďarska a Poľska v nedohľadne a južná trasa do Bratislavy možno až v ďalšom desaťročí. Košice a Bratislavu síce diaľnica spája, no cez Maďarsko.

  Rýchle automobilové spojenie východu Slovenska s hlavným mestom je aj napriek dlhoročným sľubom v nedohľadne. Jedinú kompletnú diaľnicu z Košíc do Bratislavy pre Slovákov postavili v susednom Maďarsku.

Slovensko akoby sa končilo v Košiciach, smerom na hranice s Ukrajinou chýba diaľnica aj rýchlostná cesta. Spojiť východné Slovensko so západným má okrem diaľnice D1 aj južná trasa vybudovaním rýchlostnej komunikácie R2. A Maďarsko s Poľskom zase R4, aktuality.sk

 X X X

Menšinová vláda nechcela byť závislá od extrémistov. Matovičovi však funkciu zachránil Taraba

Trojica okolo Tomáša Tarabu v utorok nepodporila odvolanie Igora Matoviča. Opozícii na odvolanie šéfa rezortu financií chýbali práve tri hlasy.

Predstavitelia menšinovej vlády Eduarda Hegera po odchode SaS odmietali, že budú závislí od hlasov poslancov ĽSNS. Igora Matoviča však v utorok na ministerskej stoličke zachránila trojica tarabovcov, ktorí sa do Národnej rady dostali práve na kandidátke kotlebovcov.

Tí nehlasovali za odvolanie ministra financií a práve ich hlasy chýbali zvyšku opozície na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi. Ministri však odmietajú, že by bola ich vláda závislá od poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu spolu s extrémistami.

„Nebudem žiadnemu poslancovi kázať, ako má hlasovať v parlamente. Ak by kolega z SaS chcel, aby tento návrh prešiel, mohol dať verejný prísľub Tarabovi, že podporí predčasné voľby,“ odpovedal dnes Matovič na otázku, či jeho funkcia nevisela „na šnúrkach od gatí tarabovcov“.

Tarabovcom prešli do druhého čítania tri zákony

„Vládne tu OĽaNO so Sme rodina a fašistami, je to úplne jasné,“ vyhlásil včera šéf SaS Richard Sulík a naznačil, že medzi koalíciou a tarabovcami vznikla dohoda. Tomášovi Tarabovi v parlamente v utorok prešli tri návrhy zákonov do druhého čítania. Stalo to hneď po neúspešnom vyslovení nedôvery ministrovi financií, ktoré iniciovala SaS.

„Keď ste videli zákony, ktoré boli dnes poschvaľované, tak tarabovcom išla karta,“ doplnil. Túto hypotézu však okamžite odmietol na tlačovej besede šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš. Dnes to vyvrátili aj vládni predstavitelia.

„Bola náhoda, že parlament rokuje a ide to do poradia. Žiadne návrhy sa nepreraďovali. Ten kto to spája dokopy je hlupák,“ reagoval Matovič na to, či úspechy tarabovcov na aktuálnej schôdzi v nesúviseli s jeho odvolávaním.

Minister práce Milan Krajniak však nevidí problém ani v tom, ak koalícia niekedy podporuje opozičné návrhy zákonov, vrátane tých od Tomáš Tarabu. „Ak niekto napáda zo strany SaS, že by snáď úspech nejakého opozičného návrhu mohlo byť predmetom nejakých dohôd, nech sa ide opýtať kolegyne Marcinkovej, ktorej včera prešli k mojmu zákonu dva pozmenujúce návrhy, ktoré som osobne podporil,“ povedal Krajniak s tým, že aj tarabovci s ním konzultujú ich návrhy.

„Ak je dobrý, tak prídem na koaličnú radu a poviem, že si myslím, že tento návrhy je dobrý a doporučujem ho podporiť,“ dodal.

Remišová kritizuje Sulíka

Akúkoľvek dohodu s Tomášom Tarabom vylúčili aj Jaroslav Naď, Veronika Remišová a Milan Krajniak. Všetci sa pritom odvolávajú na slobodu poslanca hlasovať podľa svojho presvedčenia. „Je to jeho právo hlasovať aj nehlasovať. Rovnako tak evidujem, že nehlasovali aj niektorí iní predstavitelia strán, ktoré chceli aby Igor Matovič skončil,“ uviedol dnes minister obrany Naď.

Okrem tarabovcov sa včera z opozície zdržali alebo nehlasovali iba nezaradení odídenci z OĽaNO Katarína Hatráková, Martin Čepček a Martin Klus z SaS. Predstaviteľ SaS svoju neúčasť vysvetlil rodinnými dôvodmi.

Podľa vicepremiérky Remišovej sa s „fašistami“ nespojili koalícia, ale práve SaS. „Mrzí ma, že Richard Sulík dal návrh na odvolanie Matoviča, hoci vedel, že ho neodvolá bez toho, aby za zahlasoval Smer, Hlas a väčšina fašistov. To považujem za problém,“ skonštatovala s tým, že by mal byť rovnaký meter pri „vyťahovaní fašistickej karty“.

Zároveň ale dodala, že zákony z rezortu a strany Za ľudí bude primárne konzultovať s SaS a z extrémistami nerokovali ani nebudú, aktuality.sk

X X X

Vo firme, ktorá sa spomína v kauze Dobytkár, dnes figuruje boháč Beljajev

 Podiel vo firme, ktorý mal byť použitý na legalizáciu úplatkov v kauze Dobytkár, skončil v rukách kráľa slovenského strojárstva Alexeja Beljajeva.

Firma Trend Tatry má pomerne zaujímavú minulosť, policajní vyšetrovatelia aj prokuratúra jú spájajú s obrovskou úplatkárskou kauzou Dobytkár. Časť akcií tejto firmy totiž v minulosti vlastnila eseročka Bokran, ktorá patrila Norbertovi Bödörovi. No a predaj tejto eseročky za 16 miliónov eur mal podľa polície zakryť výplatu úplatkov z korupčnej schémy.

Redakcia Aktuality.sk dospela k novému zisteniu – vo firme Trend Tatry dnes už figuruje aj jeden z najbohatších ľudí na Slovensku – cez spoločnosť A.B.F. Invest drží 20 percent jej akcií Alexej Beljajev.

Akcie firmy Trend Tatry menili svojich vlastníkov často, vždy však vo firme ostávala ďalšia zaujímavá postava – Milan Bališ. Ten je dnes podľa zápisu v registri partnerov verejného sektora konečným užívateľom výhod – Bališ totiž vlastní 60 percent akcií firmy. Keďže zákon stanovuje, že osobu možno označiť za konečného užívateľa výhod len v prípade ak vlastní alebo sa podieľa na zisku viac ako 25-percentným podielom, Beljajevovo meno v registri nefiguruje.

Jeho meno sa však spomína v takzvanom verifikačnom dokumente. Jeho vypracovanie majú na starosti advokáti, ktorí sa o zápis do registra starajú a nesú zaň aj zodpovednosť. V tomto prípade advokátska kancelária Dvorecký & Partners uviedla, že firma A.B.F. Invest, ktorej jediným vlastníkom je Beljajev, vlastní spomínaných 20 percent akcií Trend Tatry.

Dôvody, pre ktoré je Beljajevova firma v spoločnosti Trend Tatry, sme sa nedozvedeli – podnikateľ na naše otázky neodpovedal.

Pozemky z Dobytkára

Vráťme sa na chvíľu ku kontroverznej histórii firmy Trend Tatry, ktorá s Beljajevom nesúvisí. Aj vďaka prípadu Dobytkár a uzneseniam v tomto prípade (respektíve obžalobe) dnes vieme, že vo vlastníctve firmy Trend Tatry sa nachádzajú pozemky pod Tatrami, na ktorých bývalo termálne kúpalisko. Podľa znaleckého posudku mala byť hodnota pozemkov a celého projektu viac ako 40 miliónov eur.

Pri transakciách s akciami firmy Trend Tatry sa vždy objavoval jeden z kľúčových hráčov kauzy Dobytkár – Peter Kuba. Podľa verzie, ktorú prezentujú obvinení, kúpil najprv Norbert Bödör cez firmu Bokran 50 percent akcií Trend Tatry za tri milióny eur od cyperskej schránky Troplus Holding. Za firmou Troplus Holding z Cypru stál práve Milan Bališ.

 A následne celý Bokran predal Kubovej firme Roko za 16 miliónov eur. Túto sumu opierajú obvinení o znalecký posudok, ktorý dal k firme Trend Tatry urobiť Bödör. Ako však hodnota tých istých akcií vzrástla z troch na 16 miliónov eur, obvinení nevysvetlili.

Ešte zvláštnejšie je, že Kuba po tejto transakcii akcie firmy Trend Tatry opäť vrátil do cyperskej schránky. A samotný, už prázdny Bokran predal ďalej za symbolickú tisícku eur. Podľa polície nemajú tieto operácie zmysel.

Tieto prevody sa teda orgánom činným v trestnom konaní nepozdávajú – podľa nich boli vytvorené len na zakrytie výplaty peňazí z korupčnej schémy. Peniaze údajne pochádzali od žiadateľov o eurofondové príspevky cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorí mali platiť percentá z týchto projektov ľuďom s vplyvom na ich schválenie. Podľa obžaloby mal mať takýto vplyv Bödör či neskôr Martin Kvietik.

 Dnes už vo firme Trend Tatry Kuba ani firma Roko či Bokran nefigurujú. O Kubových manévroch s akciami Milan Bališ podľa svojej výpovede v kauze Dobytkár nevedel a pozemky chcel predať.

Rezeš, mafián a Mečiarov človek

Akcionármi spoločnosti Trend Tatry v minulosti boli aj iné kontroverzné osoby. Jedným z akcionárov bol napríklad mečiarovský minister dopravy Július Rezeš, známy privatizáciou košických železiarní.

V rovnakom čase medzi akcionármi figuroval aj Ondrej Žemba, v minulosti považovaný za bosa podtatranského podsvetia. Mikuláš Černák v minulosti uvádzal, že dnes už nebohý Žemba u neho objednával vraždu bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. Podľa vyjadrení Petra Kubu mal práve Žemba nájsť Norberta Bödöra ako kupcu podielu vo firme Trend Tatry.

Ako sme už spomínali, aj napriek tomu, že menšie podiely vo firme Trend Tatry pomerne často menia majiteľov, hlavným akcionárom dlhodobo ostáva Milan Bališ. Akcie firmy vlastnil aj cez cyperskú schránkovú firmu Troplus Holding. Dnes svoj podiel vlastní cez dve bratislavské eseročky, ku ktorým sa otvorene priznáva.

Bališ je známy z kauzy Veľký Slavkov z roku 2007. Jeho firme sa vtedy podarilo extrémne výhodne získať pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove. Cez pozemkový fond ovládaný mečiarovským nominantom sa dostala k miliónu štvorcových metrov pôdy. Firma zaplatila 13 miliónov korún, hoci trhová hodnota pozemkov sa v tej dobe odhadovala na úrovni 1,5 miliardy korún.

Na Milana Bališa sa nám nepodarilo nájsť kontakt aby sme ho mohli osloviť s otázkami ohľadom predaja podielu vo firme Trend Tatry.

Kto je Beljajev?

Alexej Beljajev patrí k najbohatším a najvplyvnejším mužom slovenského priemyslu, vlastní popradskú Tatravagónku. Svoju kariéru začínal ešte v minulom režime v podniku zahraničného obchodu Petrimex, kde sa najprv venoval predaju gumových dopravníkových pásov, neskôr však patril k popredným mužom v oblasti obchodu s ropou medzi Slovenskom a Ruskom.

Podľa časopisu Forbes je Beljajev 14. najbohatším Slovákom a jeho majetok odhadujú na 140 miliónov eur.

Beljajev je aj majiteľom firmy Optifin Invest. O tej sme v minulosti priniesli informácie, že mala podobne ako firma Bonul platiť firme Roko, za ktorou stojí aktér kauzy Dobytkár Peter Kuba. Z Beljajevovej firmy malo odísť viac ako stotisíc eur do reklamnej agentúry, aktuality.sk

X X X

Narkobarón so slovenským pasom mal plánovať spoza mreží vraždy (investigatívny výber)

Dnes si ukážeme, že metódy zločincov sa nemenia, Archimedov zákon pri čerpaní eurofondov nemusí platiť a oddaný človek vydrží veľa – aj hodiny štípania mravcami.

Pred viac ako desaťročím sa začala celosvetová poľovačka na obávaného vodcu balkánskeho drogového gangu Darka Šarića, ktorá čoskoro šokovala aj národ pod Tatrami – čiernohorský „Escobar“ totiž policajtom unikal so slovenským pasom.

Šarić to urobil trochu po vzore oscarového filmu Kolja. Slovenské občianstvo získal v roku 2006 vďaka uzavretiu manželstva so Slovenkou s iniciálmi V. P. Trvalý pobyt si potom uvádzal na jednej z ulíc bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Pár týždňov po medzinárodnom sobáši nasledoval rozvod. So slovenským pasom vo vrecku však už mohol križovať väčšinu kontinentu (tú, ktorá patrí do schengenského priestoru) bez otravných hraničných kontrol.

Nebol to jeho prvý pokus získať doklady o pobyte na adresách, ktoré pašerákovi kokaínu vytvorili príjemné zázemie v Európe. Už od roku 1998 mal povolenie na viacročný pobyt na Slovensku, ktoré mu vypršalo v roku 2004. No a rovnako od roku 1998 a z rovnakého dôvodu figuroval v susednom Česku v jednej nenápadnej firmičke, aktuality.sk

X X X

Darcov krvnej plazmy je na Slovensku akútny nedostatok. Národná transfúzna služba SR vyzýva k zmene

 Veľa sa o nej nehovorí, no jej dôležitosť je nesporná. Krvná plazma je žltkastá tekutina, ktorá tvorí 55 – 65 % našej krvi. Skladá sa najmä z vody, minerálnych solí a proteínov. Tieto vzácne plazmové proteíny a ich rôznorodé zložky sú základ pre výrobu mnohých nevyhnutných liekov, ktoré zachraňujú život nejednému chorému človeku.

Prečo je odber taký dôležitý?

Na Slovensku je darcov krvnej plazmy akútny nedostatok. Pacienti, ktorí sú odkázaní na liečbu liekmi vyrobenými z plazmy, tento nedostatok pociťujú azda najviac. Sú potrebné ako na onkológii, tak chirurgii a pri iných vážnych chronických ochoreniach. Ak sa rozhodneš stať darcom krvnej plazmy, vyrobia sa z nej lieky, ktoré chorým zlepšia kvalitu života, niektorým ho dokonca zachránia.

Lepšie ako darovať krv

Určite si už o krvnej plazme počul aj ty mnoho mýtov. Pravdou však je, že po odbere plazmy sa telo dokáže rýchlejšie zregenerovať ako po odbere krvi. Neberie sa totiž celá krv, ale len jej časť.

Odber plazmy prinesie výhody aj tebe

Darca je pod pravidelnou lekárskou kontrolou a permanentne informovaný o svojom zdravotnom stave. Po darovaní krvnej plazmy darca obdrží náhradu výdavkov za cestu, občerstvenie, vodu a stravný lístok.

 Aj ty máš zlato v krvi!

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky spúšťa veľkú osvetovú kampaň, pri ktorej dúfa, že darcovia krvnej plazmy pribudnú a zlepší sa tak situácia v zdravotníctve.

 Jej súčasťou sú aj zlatí olympionici, ktorí sa myšlienku zlata v krvi rozhodli podporiť. „Som pravidelnou darkyňou krvi a pocit, že moja krv dokáže zachrániť niekomu život, je na nezaplatenie. Práve preto som rada, že môžem podporiť kampaň na darovanie krvnej plazmy, pretože medzi nami sú ľudia odkázaní na lieky, ktoré sa z nej vyrábajú. Nikto z nás nevie, či nebude jedného dňa takúto liečbu potrebovať. Týka sa to nás všetkých,” hovorí Zuzana Rehák Štefečeková, aktuality.sk

X X X

Energetická kríza: Vo Francúzsku odstavia teplú vodu vo verejných budovách

Vo Francúzsku v rámci opatrení, ktorých cieľom je šetriť energiami, odstavia na toaletách vo verejných budovách teplú vodu a obce budú musieť znížiť teplotu v plavárňach o jeden stupeň Celzia. V stredu o tom informovalo francúzske ministerstvo energetiky. Uvádza agentúra Reuters.

Francúzska vláda vo štvrtok predstaví opatrenia na šetrenie energie pre jednotlivé sektory. Priemysel, domácnosti a samosprávy by mali znížiť svoju spotrebu energie o desať percent. Vláda sa tak chce vyhnúť prípadným výpadkom dodávok elektriny či plynu počas zimných mesiacov spôsobeným zastavením dodávok plynu z Ruska a stúpajúcimi cenami energií.

Denník Le Parisien napísal, že len náklady na teplú vodu v administratívnych budovách tvoria desať percent z celkových výdavkov francúzskeho štátu, ktorý zamestnáva viac ako päť miliónov ľudí.

„Vláda požiada zamestnancov verejného sektora, aby na pracovné cesty v trvaní do štyroch hodín využívali radšej vlaky, než lietadlá,“ uviedol vládny predstaviteľ pre agentúru Reuters.

Francúzske ministerstvo dopravy v súčasnosti pracuje na pláne finančných výhod pre tých, ktorí na cestu do práce využívajú zdieľanú jazdu autom.

Vláda tiež spustí komunikačnú kampaň, ktorá bude vyzývať občanov, aby šetrili energiou vo všetkých oblastiach každodenného života.

Opatrenia

Opatrenia na zníženie spotreby energie prijímajú jednotlivé samosprávy aj v iných častiach Francúzska. V Paríži skrátili dobu osvetlenia Eiffelovej veže, múzea Louvre, zámku Versailles či obchodov na ulici Champs-Élysées, v meste Lille zasa zhasli nočné osvetlenie verejných budov s výnimkou hlavného námestia a opery. Viacero miest obmedzilo aj vykurovanie v budovách.

Po výzve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na „energetickú triezvosť“ v súvislosti s dôsledkami vojny na Ukrajine sa zavedenie podobných opatrení očakáva v ďalších francúzskych mestách a obciach, aktuality.sk

X X X

Slovan sa vracia tam, kde zažiaril najviac. Weiss: S ťažšími súpermi hráme lepšie

 Futbalisti Slovana Bratislava sa vo štvrtok pokúsia vykresať nádej na postup z H-skupiny Európskej konferenčnej ligy na mieste, kde dosiahli v roku 1969 najväčší úspech slovenského klubu v histórii. Na bazilejskom Štadióne sv. Jakuba vtedy po triumfe nad Barcelonou zdvihli „belasí“ nad hlavy trofej za triumf v niekdajšom Pohári víťazov pohárov, teraz ich čaká súboj proti lídrovi a topfavoritovi skupiny FC Bazilej.

Duel sa pod taktovkou škótskeho arbitra Kevina Clancyho začne o 21.00 h a v priamom prenose ho ponúkne RTVS Šport.

Slovan v doterajších dvoch vystúpeniach v skupinovej fáze EKL herne i výsledkovo sklamal, po domácej remíze 0:0 zo Žalgirisom Vilnius prišla prehra 0:2 na pôde Pjuniku Jerevan a po nej aj personálne zemetrasenie v klube úradujúceho majstra. V nadväznosti na prepustenie športového riaditeľa Richarda Trutza a všetkých skautov sa rozhodol na svojom poste generálneho riaditeľa skončiť aj Ivan Kmotrík mladší, do klubu naopak zamierili nový športový riaditeľ Róbert Tomaschek a na pozíciu riaditeľa pre medzinárodné vzťahy Róbert Vittek.

S jediným bodom na konte a so skóre 0:2 patrí Slovanu priebežne posledná štvrtá pozícia v skupine. Bazilej je zatiaľ so stopercentnou bilanciou na čele, no slovenský šampión nechce hrať na jeho pôde druhé husle. „Čelíme favoritovi skupiny, ktorý ju asi vyhrá, no my hráme s ťažšími súpermi lepšie. Musíme sa na to dobre pripraviť a takticky sa nachystať na tento duel. Nemôžeme tam ísť len brániť, potrebujeme byť aspoň takí aktívni ako v zápasoch na pôde Ferencvárosu či Olympiakosu. Vtedy môžeme mať šancu na úspech,“ povedal pre klubový web tréner Slovana Vladimír Weiss st.

Slovan na prehru v Jerevane zareagoval bezgólovou remízou v ligovom dueli v Trnave, postupom do 4. kola Slovenského pohára, no najmä víkendovým domácim triumfom v šlágri najvyššej súťaže nad Podbrezovou 3:1.

Potvrdil tak prvú priečku v tabuľke Fortuna ligy a po dlhodobejších zdravotných problémoch k tomu opäť v základnej zostave pomohol i kapitán tímu Vladimír Weiss ml.: „Po tom všetkom, čo sa udalo v priebehu posledných dvoch týždňov, je toto víťazstvo veľmi dôležité pre celý klub, kabínu i pre ľudí. Možno nám to v istých situáciách aj trochu zväzovalo nohy, no ukázali sme charakter, a na konci sme zaslúžene vyhrali. Po zápase sme si niečo povedali, vieme, že takisto ako fanúšikovia podporujú nás, my sa snažíme hrať pre nich. Pred Bazilejom nám to určite pomôže, vieme, že tam s nami pôjde veľa fanúšikov, na ktorých sa tešíme.“

Bazilej si uplynulý víkend poradil vo švajčiarskej lige doma so St. Gallenom 3:2 gólom mladého útočníka Bradleyho Finka z 83. minúty. Po nevýraznom štarte do sezóny sa tak v tabuľke najvyššej súťaže šplhá vyššie – momentálne mu v nej patrí s bilanciou 3-3-2 šiesta pozícia s osembodovým mankom na lídra Young Boys Bern, má však k dobru jeden zápas, aktuality.sk

X X X

V F1 sa rozpútala vojna troch najlepších tímov. Zvada kvôli miliónom, pre Red Bull však len drobné

 Každé preteky sú len špičkou ľadovca v celej formulovej vojne. Dvadsať jazdcov bojuje na trati o čo najlepšie umiestnenie, zatiaľ čo v zákulisí súperia stovky ľudí o každú milisekundu, ktorú môžu získať vývojom.

Krátko pred víkendom v Singapure začali z padoku prichádzať špekulácie o tom, že tímy Red Bull a Aston Martin mohli v minulej sezóne porušiť vopred nastavený rozpočtový strop. Oba tímy to popierajú. Výsledok by sme mali spoznať už v pondelok.

Vtedy má Medzinárodná automobilová federácia (FIA) zverejniť správu o rozpočtových stropoch v minulej sezóne. Zvedavosť fanúšikov stúpla najmä po vyhláseniach niektorých šéfov stajní o tom, že dva tímy v minulej sezóne tento rozpočtový strop prekročili. Bez ohľadu na to, aký výsledok bude správa obsahovať, finančné pravidlá sa môžu zmeniť.

PÄŤPERCENTNÁ TOLERANCIA

Súčasné pravidlá považujú porušenie rozpočtového stropu do 5 % len za „drobné”, čo sa ale niektorým tímom nepáči. Tie si totiž všimli, že v minulej sezóne robilo týchto 5 % viac ako 7 miliónov dolárov.

Ako prvý sa pre Sky Italia vyjadril k situácií šéf stajne Ferrari. „Rozhodne je škoda, že sa o tom bavíme až v októbri nasledujúcej sezóny, pretože v tejto chvíli to má okrem dopadu na minuloročný šampionát dôsledky aj na súčasný,” pokračuje Mattia Binotto.

„Počkajme do stredy, kým bude vynesený rozsudok, ale nech už sa bavíme o akejkoľvek čiastke, je dôležité uvedomiť si, že keď sa jedná o štyri milióny, ktoré sú považované za drobné porušenia, tak štyri milióny nie sú iba drobné,” rozrozprával sa riaditeľ tímu z Maranella.

Rodák zo Švajčiarska sa vyjadril aj k výhode, ktorú tímy takýmto prekročením stropu získajú, a to nielen na jednu sezónu. „Štyri milióny pre nás predstavujú vývojové diely na celú sezónu. Tie isté štyri milióny predstavujú v našom tíme 70 ľudí na technickom oddelení produkujúcich riešenia, ktoré môžu mať hodnotu až pol sekundy na kolo.”

„Keď sa teda pozeráme na niečo, čo je považované za drobné porušenie, nie sú to len peniaze. Hovoríme o pol sekunde a táto výhoda sa prenáša aj do ďalších sezón, pretože aj keď začala v roku 2021, stále poskytuje konkurencií výhodu v tomto roku a bude aj v roku 2023. Takže je to významná záležitosť.”

Za vyjadrenia Mattiu Binotta sa postavil aj šéf tímu Mercedes Toto Wolff. Ten totiž považuje toleranciu v rozpočtovom strope za nesprávnu, pretože sa jedná o veľké peniaze. „Pokiaľ miniete o 5 miliónov viac, stále ste v tolerancií považovanej za tzv. mierne porušenie, ale na šampionát to má veľký vplyv,” začal citovať Tota Wolffa Motorsport.com.

„Samozrejme, že sledujeme, aké diely privezú špičkové tímy na trať, a to nielen v minulej sezóne, ale aj v tej súčasnej. Môžeme vidieť, že sú tu dva špičkové tímy, ktoré sú na tom podobne. A jeden, ktorý míňa viac.”

Rovnako ako šéf tímu Scuderia Ferrari, aj riaditeľ „strieborných šípov” prirovnal jednotlivé sumy k položkám v praxi. „Presne viem, že potrebujeme 3,5 milióna ročne na diely, ktoré nasadíme do auta. Nemohli sme vyrobiť odľahčené diely na auto, aby sme sa dostali z dvojcifernej nadváhy, pretože na to nemáme peniaze.

Musíme to urobiť až na monoposte pre budúcu sezónu. Nemôžeme homologovať podvozok (typovo schváliť, aby spĺňal normy, pozn. red.) a priviesť ho, pretože sú to ďalšie dva milióny, ktoré by sme boli nad limitom. Ako vidíte, všetky výdaje navyše prinášajú nejakú výhodu,” dokončil bývalý rakúsky pretekár, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.