Expremiér ČR Paroubek: Vyostří se ještě konflikt na Ukrajině?Místo slibů jednat. Válku ukončit USA, Trump, papež, Vatikán.Už dávno to mohl udělat, když mluvil se Zelenským.Navíc zapleten i do korupce na Ukrajine. Válka jeho vinou.Fico smeruje do „horúcej“ Moskvy

Ing. Paroubek: Správná otázka, která se ovšem nevejde do názvu tohoto článku, ale je, zda budou létat nad Rudým náměstím ukrajinské drony, jak slibuje ukrajinský prezident. Anebo zda pak následně poletí na vládní čtvrť v Kyjevě, včetně Zelenského podzemního bunkru, ruské Orešniky.

Rusko vyhlásilo na 8. a 9. května, tedy na Den vítězství nad nacistickým Německem, jednostranné příměří v bojích na Ukrajině. Ukrajina ale vyhlásila příměří  již od 6. května. To sice nemá velkou logiku, protože 6. května se  před 81 lety v Německu i jinde ještě bojovalo. Ale ukrajinskému vedení jde asi o něco jiného. Nechci zkoumat všechny zákruty duše a mysli Vladimíra Zelenského. Ale předpokládám, že sujet příběhu může spočívat v tom, zaútočit na vojenskou přehlídku na Rudém náměstí 9. května. Prostě proto, že Rusové přece nerespektovali Ukrajinou jednostranně vyhlášené příměří.

Ruský vrchní velitel ovšem velmi tvrdě na tuto možnost reagoval. Naznačil, že případný útok na Moskvu 9. května bude mít za následek bezprecedentní odvetu ze strany Ruska. To dosud respektovalo podle vlastního stanoviska ve válce jisté humanitární ohledy a pravidla. O tom si můžeme myslet své, ale počet civilních obětí ve více než čtyřletém konfliktu na Ukrajině je zhruba 15 000 osob. Srovnáme-li to s konfliktem v Gaze, který trval podstatně kratší dobu, ale odhady mrtvých, převážně civilních obyvatel, zejména žen a dětí se tam odhadují podle OSN nejméně na 30 tisíc. Podle palestinských zdrojů pak na 70 000 osob. Každá válka je hnusná, nepatřičná a odsouzeníhodná. Ať je na Ukrajině anebo v Gaze, či v Íránu. 

Ale vraťme se k možnému útoku  ukrajinskými drony na ruskou vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. To by Rusové považovali za něco, co by jim zcela uvolnilo ruce v útoku na Kyjev a zejména na vládní čtvrť. 

Ostatně, Američané předvedli inovativně, jak se to také může dělat  s nepřátelskými lídry. Venezuelského lídra unesli v brilantní vojenské operaci a soudí ho z údajného narkoterorismu. A významnou část íránského vedení státu, včetně jeho nejvyššího představitele pro změnu povraždili. Představa Ukrajinců, že Rusové a jejich rozvědka jsou tak neschopní, aby nezjistili pohyb ukrajinského prezidenta Zelenského v případě vážného incidentu na Rudém náměstí, je představa silně naivní. Rusko by prostě zasáhlo největší myslitelnou vojenskou silou (pochopitelně s výjimkou použití nukleárních zbraní), včetně Orešniků, které dokáží prorazit i ty nejhlouběji umístěné opevněné  podzemí kryty.

Nejlepší bude, když kyjevské vedení Rusy 8. a 9. května nechá na pokoji. Tedy, alespoň v Moskvě….

Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X XX

 VAROVÁNÍ  EXPERTŮ:

Polská kontrarozvědka varuje: Ruské služby sahají po aktivitách, které můžou vést k obětem a škodám.

„Ruské zpravodajské služby eskalací svých operací v Polsku akceptují možnost smrtelných nehod,“ varuje zpráva o činnosti polské Agentury pro vnitřní bezpečnost. Ta se zabývá nárůstem aktivit cizích zpravodajských služeb v Polsku v letech 2024 a 2025 a varuje před riziky, kterým čelí nejen polská společnost a polské instituce, ale také sama polská kontrarozvědka.

Ruské a běloruské tajné služby pro sabotáž používají lidi naverbované hlavně na Telegramu.

„Roky 2024 a 2025 se vyznačovaly intenzivnější a rostoucí aktivitou, především ruských a úzce spolupracujících běloruských zpravodajských služeb,“ stojí ve zprávě polské Agentury pro vnitřní bezpečnost ABW (obdoba naší Bezpečnostní informační služby – pozn. red.).

 Kontrarozvědka ji vydala po deseti letech a mimo jiné v ní také uvádí, že ruské zpravodajské služby stále častěji sahají k metodám používaným dříve spíše speciálními jednotkami, tedy k průzkumu a sabotážím. Operace jsou plánované a koordinované, čerpají ponaučení z války na Ukrajině.

Průzkum má identifikovat cíle možné sabotáže, ať už se jedná o vojenské objekty a kritickou infrastrukturu včetně té důležité pro vojenskou a humanitární pomoc Ukrajině nebo o výrobní prostory či maloobchodní prodejny.

 Sabotážní útok většinou následuje záhy, pokud se ho polským službám nepodaří překazit ve fázi příprav. Jen za roky 2024 a 2025 Agentura pro vnitřní bezpečnost zahájila 69 vyšetřování kvůli aktivitám spojeným s ruskými a běloruskými zpravodajskými službami. To je stejný počet jako v letech 1991 až 2023. Od začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 bylo v Polsku ze špionáže obviněno 82 lidí.

Nízkonákladoví agenti

Ruské a běloruské tajné služby zatím pro špionáž a sabotáže v Polsku využívaly hlavně takzvané jednorázové nebo nízkonákladové agenty. Tedy lidi naverbované na sociálních sítích, hlavně na Telegramu. V této praktice pravděpodobně sehrálo roli omezování ruských diplomatů nejen v Polsku, ale v celé Evropské unii, jak už pro iRozhlas popsal expert na vnitřní bezpečnost, terorismus a speciální služby Michał Piekarski z Vratislavské univerzity:

„Znemožnili jsme Rusům mnoho tradičních způsobů špionáže. Pozavírali jsme jim konzuláty, omezili jsme přeshraniční i vnitrozemský pohyb ruských diplomatů. A to je jeden z důvodů, proč Rusové nyní využívají netradiční způsoby špionáže.“

Podle zprávy ABW ale lze sledovat posun modus operandi východních tajných služeb a lze mluvit o profesionalizaci prostřednictvím vytváření sabotážních buněk založených na hermetických strukturách organizovaného zločinu.

 Tento poznatek potvrzuje Piekarski, podle kterého ruské a běloruské zpravodajské služby stále častěji sahají po lidech s určitou minulostí. „Můžou to být vysloužilí vojáci, milicionáři, žoldáci z Wagnerovy skupiny nebo jiných nájemných armád. Můžou to ale být i lidé s kriminální minulostí. To všechno jsou lidé, kteří už mají určité znalosti života mimo zákon a nevymáhají tolik času na přípravu.“

O verbování agentů z kriminálního prostředí promluvil pro polský deník Rzeczpospolita i šéf Agentury pro vnitřní bezpečnost Rafał Syrysko. Podle něj mají lidé s kriminální minulostí, kteří jsou náchylnější k sabotážím, pro Rusko praktický význam.

„Nemusí být od základu školeni, aby mohli fungovat mimo zákon, utajovat své aktivity nebo se vyhýbat státním orgánům. Takové zkušenosti již mají. Z pohledu nepřítele to zkracuje proces operační přípravy,“ řekl. Pro Polsko je to podle Syryska jasný signál, že ruské operace jsou stále brutálnější a stále více stírají hranice mezi zpravodajskými operacemi a striktně trestnými činy.

Železnice, opozice a informační válka

Činnosti nízkonákladových agentů i budovaných zločineckých buněk už se dávno neomezují na roznášení propagandistických nebo nenávistných letáků a ničení památek či průzkum a dokumentování potenciálně atraktivních míst pro cizí služby. Stále častěji se dopouštějí i žhářských útoků nebo operací s výbušninami.

 

„Pozorujeme zřetelnou tendenci ruských složek k zahájení kinetických akcí proti Polsku, které by mohly způsobit škody a oběti,“ řekl k tomu šéf ABW Rafał Syrysko.

„To, že Rusové v tuto chvíli ještě nesáhli k vražedným prostředkům, je podle mě otázkou toho, že ještě neseznali, že je na to čas,“ říká ke zprávě Michał Piekarski z Vratislavské univerzity.

Obává se ale, že k něčemu takovému později může dojít. „Může se stát, že bomba na kolejišti už skutečně někoho zabije. Nebo že zemře posádka letadla převážejícího balíček s nastraženou výbušninou. Pokud takové letadlo spadne v obydlené oblasti, obětí bude mnohem víc.  

 Naráží přitom na loňský akt diverze, kdy skupina mužů (některých s kriminální minulostí) pravděpodobně najatá přes sociální sítě ruskými tajnými službami uložila do kolejiště mezi Varšavou a Dęblinem výbušninu, která poškodila dráhu i nákladní vlak, jenž v době výbuchu úsekem projížděl. Nikomu se v tu chvíli nic nestalo. Vykolejení později projíždějícího osobního vlaku zase zabránila rychlá reakce strojvedoucího, který si poškozené trati všiml.

Pachatele se ABW a policii podařilo identifikovat, stihli ale utéct do Běloruska. Zasažená trať je důležitou spojnicí s ukrajinskou hranicí, ale také právě s Dęblinem, kde sídlí polská vojenská letecká akademie, část vojenských leteckých výrobních závodů, ale také letiště, na které Ukrajinci na počátku plnohodnotné ruské války umístili část svých přepravních letadel.

Od roku 2024 také polské a další evropské služby vyšetřovaly sérii incidentů s výbušninami v poštovních zásilkách. Balíčky měly explodovat v době letecké nebo pozemní přepravy a mířily z litevského Vilniusu nejen do Polska, ale také do Velké Británie nebo Německa.

Ze zprávy ABW ale vyplývá, že ruské složky jsou také připravené podniknout akce namířené proti polským občanům, ruským disidentům nebo ukrajinským vládním úředníkům.

„Útoky na kritiky Kremlu nebo Minsku už se dějí. Tady bych připomněl útok na ruského opozičníka žijícího ve Vilniusu Leonida Volkova. K útoku na něj ruské služby využily dva polské recidivisty. Muže s kriminální minulostí,“ připomíná Piekarski s varováním, že dříve už ruské tajné služby zašly dál, a to za použití jedů nebo střelných zbraní.

Chatbot ve službách polské kontrarozvědky

Polská Agentura pro vnitřní bezpečnost loni spustila na sociální síti chatbot. Na něj se mohou obracet lidé, které už ruské nebo běloruské služby oslovily nebo na to mají pouhé podezření.

 „Často se jedná o osoby z rusky mluvící diaspory, kterou v Polsku odhadujeme na zhruba dva miliony lidí. Chatbot má preventivní funkci. Chceme, aby každý, kdo je osloven s podezřelým návrhem, věděl, že v tom není sám a že může informaci bezpečně nahlásit státu,“ dodává pro deník Rzeczpospolita šéf Agentury pro vnitřní bezpečnost, podle kterého jediné hlášení může hrozbu zastavit dříve, než se dostane na titulní stranu novin.

Jak je ale chatbot efektivní a zda se s jeho pomocí už podařilo polské kontrarozvědce zabránit sabotáži, zpráva ABW neuvádí. Ne všechny informace jsou veřejné, mnohé podrobnosti spadají do kategorie tajné.

Stále aktivnější čínské služby

ABW ve zprávě varuje také před nárůstem aktivit nejen čínských lobbistických skupin, ale také čínských zpravodajských služeb. Jejich činnost se ale od ruských a běloruských aktivit liší. Čínské aktivity jsou dlouhodobé a soustředí se na vliv v polské ekonomice, ale také na dobrý obraz Číny v polských médiích. Čína oslovuje novináře, influencery, ale jejím hlavním cílem jsou členové diaspory, které se snaží získat pro spolupráci.

 

 

„Čína pracuje trpělivě, systematicky a s víceletou perspektivou. Její aktivita stojí na dvou pilířích. Prvním je čínská ekonomická expanze. Druhým pilířem je měkká síla, to jsou informační aktivity a aktivity budující image. To zahrnuje i prezentování čínského politického a sociálního systému jako atraktivní alternativy k liberální demokracii,“ popisuje Syrysko. Podle něj je i u této aktivity cílem to, aby si západní společnosti, včetně Polska, zvykly na autoritářský model státu.

Informační válka

Aktivity ruských a běloruských tajných služeb ve virtuálním prostoru zažívají Poláci podle zprávy ABW každý den prostřednictvím jejich probíhající informační války.

Ta se zaměřuje na mezinárodní diskreditaci Polska a podkopávání důvěry veřejnosti ve stát budováním proruského narativu a protiukrajinských nálad. V tomto případě Rusko zneužívá historických antagonismů, hlavně v polsko-ukrajinských vztazích. Cílem kampaně je prohlubování polarizace společnosti.

 

S informačním prostorem ale souvisí další riziko, které zpráva o činnosti polské Agentury pro vnitřní bezpečnost popisuje: radikalizace mladých lidí. Ti mají díky sociálním sítím jako Telegram nebo TikTok snadný přístup ke kanálům zveřejňujícím propagandu teroristických uskupení, jako je Islámský stát.

Přesto je podle ABW riziko islámského terorismu v Polsku nízké. Šéf Agentury pro vnitřní bezpečnost ale upozorňuje na možné dopady současné války na Blízkém východě vyvolané americko-izraelským útokem na Írán.

Polsku hrozí radikalizace mladých bez ideologické motivace. Nezletilí a mladí dospělí si na sociálních sítích, herních fórech a v různých chatroomech přeposílají a sdílí násilný obsah, obsah oslavující masové vrahy a teroristy.

 „Radikalizace stále častěji pramení z ponoření mladých lidí do světa brutálních obrázků, hrůzných záběrů, teroristické propagandy, oslavování masových vrahů a online komunit, které své členy a diváky postupně zvykají na smrt, utrpení a především pohrdání lidským životem,“ řekl Rafał Syrysko.

Funguje to podle něj jako pomalá otrava. Zpočátku takové aktivity můžou působit jako provokace, vtip nebo online póza. Ale postupem času můžou vést ke skutečnému násilí.

Boj s radikalizací mladých lidí ale podle ABW není pouze odpovědností orgánů činných v trestním řízení. Zahrnuje práci na mnoha úrovních – od rodiny a školy přes vrstevnické skupiny až po státní instituce.

X X X 

Okamura zklamal spojence: Přestaňte pěstovat zášť, zní z německé AfD kvůli kritice sjezdu

Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Sjezd v Brně vyvolal ostré reakce napříč politickým spektrem.
  • Německá média sledují dění v Česku kvůli sudetským Němcům.

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) svým odporem ke sjezdu sudetských Němců v Brně zaujal zahraniční média. S kritikou přišli i Okamurovi spojenci z řad Alternativy pro Německo (AfD).

Sudetoněmecký sjezd v Brně naplánovaný od 22. do 25. května se stal silným a polarizujícím tématem nejen v Česku, ale i u našich západních sousedů. Bavorská stanice Bayerischer Rundfunk na svém webu hovoří o „ostrých útocích Okamury vůči sudetským Němcům“ a také uvádí, že „česká vládní koalice chce sjezdu zabránit“.

Okamurovy kritiky a jeho vystoupení na demonstraci v Brně namířené proti sjezdu si všímají i němečtí politici. Stejně tak registrují návrh usnesení v Poslanecké sněmovně předložený vládní koalicí, přičemž pokud by byl přijat, tak by tím dolní komora vyjádřila s pořádáním sjezdu nesouhlas a měla by organizátory vyzvat ke zrušení akce.

 

„Tato událost, 80 let od vyhnání, je nabídkou k usmíření od české strany, konkrétně od (filmového) festivalu Meeting Brno,“ komentoval pro Bayerischer Rundfunk předseda poslanců bavorské CSU v zemském sněmu Klaus Holetschek. Dodal, že ze strany české vládní koalice jde o „špatný signál“. Jeho poslanecký kolega Bernhard Pohl ze strany Svobodní voliči Bavorska nad tahem Prahy vyjádřil „údiv“.

Odpor ze strany křesťanských demokratů z CSU a dalších stran nepřekvapí, ale to samé nemusí úplně platit u Alternativy pro Německo. AfD je totiž s Okamurovým SPD v jedné frakci v Evropském parlamentu (Evropa suverénních národů; pozn. red.). I AfD se však staví proti Okamurovým snahám sjezdu zamezit.

AfD se bouří

„Takový postoj je nám líto,“ komentoval pro Bayerischer Rundfunk poslanec německého Bundestagu z AfD Stephan Protschka. Ten dodal, že historickými důvody pro odpor ke sjezdu jsou sice zločiny spáchané Německem, ale podle něj zároveň nemůže platit, že se bude soudit pouze jedna část historie. Podle stanice se tím odkazoval na Benešovy dekrety namířené právě na poválečný odsun Němců z československého pohraničí.

Vymezila se také mládežnická organizace AfD nazvaná Generation Deutschland, která Okamurovi a vládní koalici Andreje Babiše (ANO) vysílá jasný vzkaz: „Nepoškozujte německo-české porozumění!“

Zástupci Generation Deutschland na Instagramu napsali, že nynější vztahy Čechů a Němců jsou dnes vzhledem k problematické minulosti historicky nejlepší. „Síly, které brojí proti neškodnému setkání umírněného a vzájemného porozumění, nesmí být zneužívány k vnitropolitickému profilování a pěstování zášti,“ nechal se slyšet lídr mládežnické organizace AfD Jean-Pascal Hohm.

Babiš: Nechceme, aby to zatížilo vztahy s Německem

Premiér Babiš se nechal ve středu při návštěvě Ostravska slyšet, že chystaný sjezd sudetských Němců v Brně nepovažuje za „šťastný“ a za vládu se jej nikdo nezúčastní. „Zkrátka je tady ještě generace lidí, která se s tím v rámci této věci ještě nesmířila,“ uvedl předseda vlády.

„Určitě nechceme, aby tohle nějak zatížilo naše vztahy s Německem. My se díváme do budoucnosti, pro nás je Německo strategický, ekonomicky nejdůležitější partner,“ řekl Babiš.

Podle stanice Bayerischer Rundfunk má do Brna navzdory protestům části Čechů a aktivitám

X XX

Nejvyšší predstavitelia Európskej únie sa pripravujú na prípadné rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o ukončení vojny na Ukrajine. Pre denník Financial Times to uviedol vysokopostavený zdroj z EÚ. Predseda Európskej rady António Costa uviedol, že existuje „potenciál“ na to, aby EÚ rokovala s Putinom a že Únia má v tom podporu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Hovorím s 27 lídrami členských štátov, aby sme zistili, ako sa najlepšie zorganizovať, a aby sme určili, o čom s Ruskom skutočne potrebujeme diskutovať, keď na to príde ten správny čas,“ povedal Costa. „Na aprílovom summite lídrov EÚ na Cypre nás Zelenskyj vyzval, aby sme boli pripravení aktívne prispieť k rokovaniam,“ uviedol.

FT pripomína, že EÚ od začiatku celoplošnej invázie na Ukrajinu zastáva zásadu, že o budúcnosti Ukrajiny sa nemôže diskutovať bez účasti Kyjeva. Podľa mnohých lídrov však mierové rokovania medzi USA, Ruskom a Ukrajinou zamerané na ukončenie vojny dosiahli len minimálny pokrok a EÚ sa pri nich ocitla iba v úlohe pozorovateľa.

Brusel sa podľa Costu bude „vyhýbať narúšaniu procesu, ktorý vedie prezident Trump“, a pripustil, že z Kremľa neprišiel žiadny signál o ochote Putina rokovať s akýmkoľvek predstaviteľom Únie. „Áno, táto možnosť (rokovať s Putinom) existuje,“ povedal na podujatí v Európskom univerzitnom inštitúte vo Florencii. „Zatiaľ však nikto nezaznamenal zo strany Ruska žiadne náznaky, že by sa skutočne chceli zapojiť do serióznych rokovaní,“ dodal.

Kancelária prezidenta Ukrajiny potvrdila, že diskusie s Costom prebiehajú. Prípadné rokovania by však mali byť koordinované tak, aby odrážali jednotný postoj Európy a mohli vyvíjať tlak na Rusko.

Niektorí lídri EÚ ako slovenský premiér Robert Fico či predseda belgickej vlády Bart de Wever vyzývajú na rokovania s Ruskom. Na pripravenosť hovoriť s ruským prezidentom nedávno naliehali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a talianska premiérka Giorgia Meloniová. Ďalší však takýto scenár odmietajú. V 27-člennom bloku tiež neexistuje zhoda, kto by mal EÚ zastupovať na prípadných rokovaniach s Putinom.

X X X

Fico smeruje do „horúcej“ Moskvy. Európa na tom ešte nebola tak zle

Tento rok si nepripomíname žiadne okrúhle výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Napriek tomu 8. a 9. máj pútajú veľkú pozornosť. Nečudo, situácia sa za uplynulý rok zhoršila. Mier na Ukrajine sa nepriblížil ani o piaď.

Naopak, pribudli dve nové vojny – v Libanone a Iráne, respektíve na Blízkom východe. Svet je oveľa bližšie k veľkému svetovému konfliktu ako kedykoľvek za posledných 81 rokov (okrem Kubánskej krízy v roku 1962).

Najmä v Európe je situácia napätá. Donald Trump možno napriek úprimným snahám mier nenastolil, i keď viaceré „rozhorené ohne“ sa mu podarilo úspešne uhasiť (Gaza). Voči Európe vystupuje čoraz agresívnejšie. No naši lídri by si tiež mali spytovať svedomie…

Vyhrážanie sa obsadením Grónska, stiahnutím amerických vojsk z Európy, spochybňovanie NATO či zavedenie vysokých ciel podkopalo priateľstvo medzi USA a Európou. Európske štáty sa prebrali a uvedomili si, že sa musia dokázať brániť aj samy, bez pomoci USA. To je od ukončenia druhej svetovej vojny zlom.

Ani postavenie Spojených štátov nie je už také dominantné ako v minulosti. Americká blamáž v Iráne, keď sa oveľa slabšia krajina nezrútila podľa „zaručených“ predpovedí ako domček z karát, naopak efektívne ničila americké ciele v okolitých štátoch a blokádou Hormuzského prielivu paralyzovala svetovú ekonomiku. Suverénny Donald Trump sa ukázal iba ako poslušný „komorník“ Benjamina Netanjahua, ktorý splní svojmu pánovi každé želanie. Výsledok? Trumpova popularita v USA prudko klesla, opúšťajú ho vplyvní, donedávna verní podporovatelia – stráca zázemie.

Ak by si niekto myslel, že na tom všetkom „zarobil“ Vladimir Putin, je na omyle. Kremeľ takticky odďaľoval rokovania o mieri, veriac, že vojensky získa malú, ale strategickú časť Donbasu. Putin sa prepočítal, Ukrajina sa vojensky vyšvihla, dokáže efektívne zasahovať strategické ciele hlboko na ruskom území, dokonca i Moskvu.

Jediný zmysel Ficovej cesty do Moskvy by bolo odovzdanie (mierového) posolstva Putinovi od európskych lídrov či Volodymyra Zelenského.

A tak sa z „operačných“ dôvodov nebude konať vojenská prehliadka na Červenom námestí. Potupa. Na oslavy príde zopár bezvýznamných štátnikov, žiadny významný, napríklad čínsky prezident. Zavíta však Robert Fico. Prečo, to zatiaľ nikto nepochopil. Ak pred rokom dávala účasť pri okrúhlom výročí aký-taký zmysel, tak tentoraz nie. Fico argumentuje návštevami iných pamätníkov druhej svetovej vojny, vo štvrtok navštívil v Bavorsku bývalý koncentračný tábor v Dachau. To však mieni náš premiér každý rok cestovať do Ruska, Nemecka, Francúzska či USA a klásť za štátne peniaze na hroby kvetiny? Absurdné. Veď my máme Slavín.

Jediný zmysel Ficovej cesty do Moskvy by bolo odovzdanie (mierového) posolstva Putinovi od európskych lídrov či Volodymyra Zelenského, s ktorými sa stretol na summite v Jerevane. Netušíme. Musíme si počkať.

Za logický rozhovor s prezidentom susednej krajiny si Fico už stačil vyslúžiť ostrú kritiku od koaličného partnera, predsedu SNS. Andrej Danko sa správa ako opozičný politik – k štátnikovi má ďaleko (a to by rád zaujal Ficovu pozíciu). Myslí iba na percentá, nie na strategické záujmy Slovenska. Vie, že nevraživosť voči Ukrajine, neobľúbenosť kontroverzného Zelenského a sympatie k Rusku za každú cenu u časti voličov (i Smeru) „bodujú“ (viď Republiku). Krátkozraké.

Ohlásené prímerie je opäť iba slovnou hračkou, nie záväzkom, nefunguje (zatiaľ), Rusko i Ukrajina sa „veselo“ bombardujú. S napätím očakávame, čo sa stane v sobotu 9. mája, či dopadnú drony aj na Moskvu. Kremeľ hrozí masívnou odvetou na Kyjev. 81. výročie konca 2. svetovej vojny je „najnapínavejšie“ v dejinách. Bohužiaľ, tak hlboko sme klesli.

 X XX

 

O čom budú rokovať Fico a Putin v Moskve? Kremeľ zverejnil hlavné témy rozhovorov

Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Robert Fico (Smer) budú v sobotu (9. 5.) v Moskve rokovať o stave a perspektívach bilaterálnej spolupráce. Uviedol to vo štvrtok Putinov poradca Jurij Ušakov, píše TASR podľa správy agentúry Interfax.

Vladimir Putin a Robert Fico na snímke z 9. mája 2025, keď počas dňa osláv víťazstva nad nacistickým Nemeckom rokovali spolu v Kremli.

„Na nadchádzajúcom stretnutí plánujeme diskutovať o stave a perspektívach bilaterálnej spolupráce v rôznych oblastiach a vymeniť si pohľady na aktuálne otázky medzinárodnej agendy. Rusko a Slovensko sú zaviazané rozvíjať konštruktívny dialóg a presadzujú implementáciu existujúcich dohôd v oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol poradca ruského prezidenta.

Západné sankcie podľa Ušakova negatívne ovplyvňujú obchodné vzťahy medzi krajinami, najmä pre európske obmedzenia na dodávky energie z Ruska. „Rusko zostáva spoľahlivým dodávateľom energie, čo významne prispieva k zlepšeniu energetickej bezpečnosti Slovenska,“ uviedol.

Fico a Zelenskyj rokovali v Jerevane

Nastúpi po ostrých slovách normalizácia vzťahov? / Zdroj: Twitter Volodymyra Zelenského

Putinov poradca spomenul aj implementáciu dlhodobých dohôd medzi ruskou firmou Gazprom a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) o dodávkach plynu, ako aj dohodu medzi ruským Transnefťom a slovenským Transpetrolom o dodávkach ropy cez ropovod Družba.

Ušakov predtým potvrdil, že Fico bude s Putinom rokovať v sobotu tak, ako to slovenský premiér avizoval uplynulý pondelok počas samitu Európskeho politického spoločenstva (EPC) v arménskom Jerevane. Okrem Fica sa na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom v Moskve zúčastnia aj najvyšší predstavitelia Bieloruska, Laosu, Malajzie, bosnianskej Republiky srbskej a Abcházska a Južného Osetska.

X X X

Barbarossa 2.0? Bezpečí si zajistíme cestou prvotního teroru, hrozí Medveděv Evropě

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv zase po čase pohrozil Evropě. Tentokrát prohlásil, že Rusko na pokusy přinutit ho silou k míru odpoví a svou bezpečnost si zajistí cestou „prvotního teroru“. Německo a jeho spojence pak varoval před „operací Barbarossa 2.0“.

 „Diktují nám, abychom přijali koncept ‚míru silou‘. Naší jedinou odpovědí proto může být ‚bezpečnost Ruska prostřednictvím prvotního teroru Evropy‘,“ poznamenal exprezident a nynější místopředseda Rady bezpečnosti v článku, z nějž cituje ruská propagandistická stanice RT.

Medveděv dále zdůraznil, že ruskými „nástroji k zabránění masovému zabíjení by nemělo být ani přesvědčování, ani projevy dobré vůle, ani jednostranná opatření na budování důvěry“.

„Jedinou možností je donutit Německo a jeho ‚sjednocené evropské příznivce‘, aby pochopili nevyhnutelnost toho, že utrpí nesnesitelné škody v případě, že se rozhodnou realizovat plán Barbarossa 2.0,“ uzavřel podle agentury TASS. Německo navíc podle ruského exprezidenta „za všechny ty roky dosud neprošlo žádnou skutečnou denacifikací“.

Medveděv je svými výhrůžkami Evropanům a expresivními výroky známý. V lednu uvedl, že si dokáže představit únosy dalších světových lídrů podobné akci Spojených států ve Venezuele, konkrétně jmenoval německého kancléře Friedricha Merze.

Kromě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého uráží pravidelně, se v minulosti například opřel i do české senátorky za ODS Miroslavy Němcové. Napsal, že jí přeje, aby zahynula v krvavých vírech nového pražského jara. Rok a půl po začátku ruské války zase řekl, že pokud Kyjev získá zpět ztracená území, bude muset Moskva přistoupit k použití jaderných zbraní.

Mimo jiné také předpovídal, že se Evropa rozpadne, že Polsko obsadí západ Ukrajiny a Česko se stane součástí německé čtvrté říše, nebo navrhoval, aby Rusko „preventivně“ provedlo jaderný úder na Evropu. V prvním roce války se zase nechal slyšet, že „Rusko naslouchá Stvořitelovým slovům a válčí proti umírajícímu světu s jeho nemravnými zvyky“.

A letos v dubnu pak vzkázal, že by Rusko mělo přestat tolerovat možný vstup svých sousedů do Evropské unie. Platí to i pro Ukrajinu, řekl. Podle něj se EU mění v „sebranku militarizovaných fanatiků“, v některých ohledech prý ještě horších než NATO

X XX

Hádka sulíkovcov a matovičovcov prešla do osobných útokov. Šipoš vytiahol „sexy“ titulky o Cigánikovej, tá mu ich podpísala

Vzťahy medzi bývalými koaličnými partnermi z čias spojenectva OĽaNO a SaS sú podľa všetkého stále rozbité. V relácii Král na ťahu, ktorej hosťami boli poslanci Michal Šipoš, Roman Mikulec (obaja Hnutie Slovensko), Jana Bittó Cigániková (nezaradená) a bývalý predseda SaS Richard Sulík, sa to naplno ukázalo pri ostrej debate o zdravotníctve a financovaní zdravotných poisťovní. Diskusia sa postupne zmenila na osobný konflikt.

Hlavnou témou sporu bolo, ako mala vláda v minulom volebnom období riešiť straty Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a či bolo správne poisťovňu opakovane dofinancovať zo štátneho rozpočtu.

Sulík tvrdil, že problém štátnej poisťovne nespočíva v nedostatku peňazí, ale v zlom hospodárení. Poukazoval pritom na rozdiel medzi súkromnými poisťovňami a štátnou VšZP.

„Máme milióny poistencov. Niektorí sú vo všeobecnej, niektorí v Dôvere a niektorí v Unione. A teraz všetky poisťovne dostávajú tie isté peniaze. Tie dve poisťovne hospodária so ziskom a vo všeobecnej je stále strata a kradne sa tam,“ povedal SulíK.

Podľa neho SaS počas spoločného vládnutia odmietala model, pri ktorom by štát jednoducho nalieval ďalšie peniaze do stratovej poisťovne bez systémových zmien. Liberáli podľa neho navrhovali zvýšiť platby štátu za svojich poistencov, teda za dôchodcov, deti či nezamestnaných, čo by pomohlo všetkým poisťovniam.

„My sme mali problém s tým, že idete podporovať to, že sa vo všeobecnej zle hospodári a kradne, a chcete to kompenzovať ďalšími a ďalšími peniazmi,“ tvrdil Sulík.

Kameň úrazu

Šipoš a ďalší predstavitelia Hnutia Slovensko argumentovali, že štátna poisťovňa je v inej situácii ako súkromné zdravotné poisťovne, pretože nesie najväčšiu záťaž pri financovaní štátnych nemocníc a najnáročnejších pacientov.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa a úkony, ktoré kryje hlavne v štátnych nemocniciach, sú úplne niekde inde. To vám povie každý normálny doktor, ktorý v tých nemocniciach robí,“ zaznelo z ich strany počas diskusie.

Práve pri tejto téme sa debata začala meniť na chaotickú výmenu prerušovaní a vzájomných obvinení. Bittó Cigániková následne vyzvala Šipoša, aby vysvetlil fungovanie prerozdeľovacieho mechanizmu medzi poisťovňami. Ten podľa nej zabezpečuje, aby poisťovne s viac chorými a staršími poistencami dostávali viac peňazí.

„Prerozdeľovací mechanizmus funguje takto. Vyberie sa poistné od všetkých. Za poistencov štátu platí štát, pracujúci odvádzajú poistné spolu so zamestnávateľmi. Všetko sa dá do jedného balíka a následne sa to rozdeľuje zdravotným poisťovniam,“ vysvetľovala.

Zároveň tvrdila, že Slovensko má jeden z najlepších systémov prerozdelenia financií medzi poisťovňami.

„Máme druhý alebo tretí najlepší prerozdeľovací mechanizmus na svete, ktorý naväzuje peniaze na vek a diagnózy, ktoré človek prekonal. To znamená, že ten, kto má starších a chorších pacientov, dostane viac peňazí. Ten, kto má mladších a zdravších, dostane menej,“ povedala.

Bittó Cigániková zároveň odmietala argument, že Všeobecná zdravotná poisťovňa má automaticky najväčší podiel najdrahších pacientov. Tvrdila, že veľká časť problémov vznikala konkrétnymi manažérskymi rozhodnutiami.

Pripomenula pritom vlastnú kontrolu financovania laboratórií počas pandémie covidu-19. Tvrdila, že práve vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni našla duplicitné platby.

„Prišla som na to, že jedine VšZP platila laboratóriám zvlášť za covid a ešte aj v paušále pre nemocnice – dvakrát. Bolo tam 90 miliónov eur,“ uviedla.

Dodala, že na problém upozornila priamo na vláde, no podľa nej Hnutie Slovensko namiesto riešenia problémov presadzovalo ďalšie dofinancovanie poisťovne.

Do sporu sa následne dostala aj otázka ziskov súkromných zdravotných poisťovní. Šipoš pripomenul, že počas vlády Igora Matoviča došlo k zastropovaniu zisku poisťovní na jedno percento. Podľa Hnutia Slovensko bolo cieľom zabrániť odlevu peňazí zo systému do súkromných rúk.

Bittó Cigániková však tvrdila, že tento krok v konečnom dôsledku nevyriešil podstatu problému.

„Vy ste urobili to, že si teraz poisťovne z toho balíka hneď zoberú zisk a ostatné ich nezaujíma,“ povedala.

Od diskusie o zdravotníctve k fotkám v magazíne

Vyostrená debata sa napokon úplne odtrhla od pôvodnej témy zdravotníctva. Šipoš vytiahol výstrižky z bulvárneho denníka Plus 1 deň s fotografiami Bittó Cigánikovej v plavkách a naznačoval, že ide o dôkaz jej údajných väzieb na finančnú skupinu Penta, ktorá denník cez svoju dcérsku spoločnosť vlastní. Tvrdil, že jej denník robil „dobré PR“.

„Sexy poslankyňa Cigániková provokuje. Sexy Cigániková vystavila hriešne telo,“ čítal titulky z novín.

Bittó Cigániková následne vstala zo stoličky, prišla k Šipošovi a stránku mu ironicky podpísala. „Tu to máš aj s autogramom,“ reagovala.

Poslankyňa následne odmietla obvinenia o spolupráci s Pentou a pripomenula, že podobné výroky už rieši súdnou cestou.

„Vášho šéfa som zažalovala za tieto blbé reči a bude sa mi za to spovedať,“ povedala na adresu predsedu Hnutia Slovensko Igora Matoviča.

Napokon pridala aj ironickú odpoveď na Šipošove poznámky o bulvárnych titulkoch. „Mišo, vieš, prečo o mne píšu, že som sexy? Lebo som sexy. To je celá vec,“ vyhlásila Bittó Cigániková.

Pozrite si aj kompletnú epizódu relácie Král na ťahu:

Viac príležitostí pre podnikateľov: Eurofondy pomáhajú firmám inovovať a expandovať

Pomoc od štátu prostredníctvom eurofondov otvára slovenským firmám dvere k inováciám, novým trhom, biznisovým partnerom aj odborníkom. Do konca roka 2027 je v hre podpora presahujúca 26 mil. eur z európskych zdrojov, ktorá môže pre mnohé podniky znamenať kľúčový zlom v ich raste.

Štát s pomocou eurofondov pomáha slovenským firmám presadiť sa v zahraničí – výstava Meble Polska.

Expandovať do zahraničia, inovovať produkty alebo zefektívniť fungovanie firmy dnes nemusí byť len plánom na papieri. Slovenské podniky majú aj v tomto roku k dispozícii národné projekty z eurofondov, ktoré im pomáhajú rásť, získavať strategické kontakty a posilňovať konkurencieschopnosť doma i vo svete. Národné projekty realizované v rámci Programu Slovensko prinášajú firmám nielen finančnú pomoc, ale aj praktické služby a odborné poradenstvo, ktoré by si mnohé menšie firmy inak nemohli dovoliť. Ministerstvo hospodárstva SR ich realizuje prostredníctvom svojich kľúčových organizácií – Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), Slovak Business Agency (SBA) a Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Spoločným menovateľom tejto podpory je odstránenie bariér pri zavádzaní inovácií a uľahčenie prístupu k odborným službám, ktoré sú pre rast nevyhnutné.

SARIO: Otváranie dverí na zahraničné trhy, ale aj k odborníkom

Pre mnohých podnikateľov je hranica Slovenska pomyselnou stenou. Národný projekt „Podpora internacionalizácie MSP 2“ pod hlavičkou SARIO túto stenu búra. Cieľom národného projektu je pomôcť malým a stredným podnikom preniknúť na nové trhy a nadviazať obchodné partnerstvá, ktoré by bez inštitucionálnej podpory vznikali len veľmi ťažko.

Jedným z hlavných nástrojov sú národné stánky na významných medzinárodných veľtrhoch. V tomto roku sa už slovenské firmy úspešne prezentovali na prestížnom potravinárskom veľtrhu Gulfood, medicínskej výstave World Health Dubai či na veľtrhu nábytku Meble Polska. V priebehu roka čakajú výrobcov ďalšie významné podujatia: strojársky Hannover Messe, EUROBIKE, digitálny Gamescom, dopravný InnoTrans v Nemecku, MSV Brno alebo potravinársky SIAL v Paríži.

Ak mieri vaše podnikanie ešte vyššie, k dispozícii sú misie do technologického Texasu, Švajčiarska či kenskej Nairobi, ktoré zahŕňajú cielené B2B rokovania. Podporu dopĺňa Exportná akadémia a kľúčová správa o otvorení masívnej výzvy na exportné vouchery v maximálnej alokácii 1 000 000 eur. Zverejnenie výzvy, ktorá poskytne priamu finančnú injekciu približne stovke firiem, je plánované v druhej polovici apríla.

Obľúbenou formou pomoci je pre slovenských podnikateľov aj pomoc odborníkov prostredníctvom individuálnych či skupinových konzultácií.

SBA: Poradenstvo, ktoré vás posunie vpred

Rozvoj podnikania si často vyžaduje prístup k špecializovaným znalostiam – od manažmentu až po právne či technologické otázky. Na to sa zameriava národný projekt „Horizontálna podpora malého a stredného podnikania“ realizovaný SBA. Firmy môžu získať podnikateľské poukážky na odborné služby, ako sú napríklad firemné audity, analýzy v oblasti obehového hospodárstva, ale aj strategické plány pre slovenské rodinné podniky. Expert dokáže firme presne identifikovať, kde má slabé miesta a ako to zmeniť.

Veľký záujem je aj o individuálne konzultácie, ktoré ponúkajú až 20 hodín s odborníkom z praxe a skupinové vzdelávacie programy. V rámci strediska Creative Point sa môžu podnikatelia naučiť pracovať s 3D tlačou či modelovacím softvérom, čím rozvíjajú svoje digitálne zručnosti. SBA pomáha svojimi službami nielen etablovaným firmám, ale aj začínajúcim a potenciálnym podnikateľom.

SIEA: Inovácie nie sú sci-fi, ale nutnosť pre prežitie

V dnešnej dobe už neplatí, že inovácie sú výsadou IT sektora. Ak chce akákoľvek firma predbehnúť konkurenciu, musí modernizovať. Národný projekt „Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky 2“, ktorý realizuje SIEA, podporuje výskum, vývoj a zavádzanie nových riešení do praxe.

Hlavným nástrojom sú inovačné poukážky, ktoré pokrývajú náklady na vývoj produktov, certifikáciu či ochranu duševného vlastníctva. Projekt priamo reaguje na aktuálne trendy, ako sú digitalizácia, automatizácia výroby či robotizácia. Do konca jeho realizácie sa plánuje podporiť viac ako 400 firiem, pričom významnou súčasťou je aj podpora klastrov, ktoré prepájajú podniky s výskumnými organizáciami.

Prečo využiť túto podporu?

Eurofondová podpora cez národné projekty cielene odstraňuje najväčšie prekážky v podnikaní – nedostatok peňazí na odborníkov a strach z neznámeho zahraničného trhu. Celý systém je nastavený tak, aby firmu sprevádzal od prvotnej inovácie až po úspešný predaj. Informácie o aktuálne otvorených výzvach sú dostupné priamo na weboch agentúr.

Využiť národné projekty znamená v roku 2026 rozdiel medzi stagnáciou a rastom. Príležitosti sú na stole. Stačí urobiť prvý krok.

Text vznikol s finančnou podporu Európskej únie v rámci Programu Slovensko.

XXX

 Profanace sochy Panny Marie v Libanonu izraelským vojákem

Ve středu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých je vidět voják IDF, jak kouří cigaretu a vkládá druhou cigaretu do úst sochy Panny Marie v křesťanském městě Debel v jižním Libanonu. Jedná se o nejnovější incident ve stejné vesnici poté, co jiný izraelský voják 19. dubna zničil sochu Ježíše.

Podle izraelské veřejnoprávní televize KAN News byly fotografie údajně pořízeny v posledních dnech a zveřejněny samotnými vojáky IDF. V pozdějším prohlášení poskytnutém listu The Jerusalem Post izraelská armáda uvedla, že k incidentu došlo před několika týdny, ale fotografie byly zveřejněny až ve středu.

Na základě dotazů médií izraelská armáda uvedla, že „incident bere vážně“ a že chování vojáka „se odchyluje od očekávaných hodnot“. Armáda proti němu oznámila disciplinární opatření.  

 Podle zprávy  Vatican News  zbývají v jižním Libanonu pouze tři obydlená křesťanská města – včetně Debelu –, která nebyla zcela opuštěna. Podle maronitského kněze P. Tonyho Eliase   zůstávají obyvatelé těchto tří stále obydlených sídel odříznuti, všechny výjezdové cesty jsou zablokovány a izraelská armáda jim nedovoluje opustit města.

Připomeňme, že v průběhu totální destrukce Gazy izraelská armáda mířila také zde na křesťanské objekty. V poslední době také dochází k incidentům proti křesťanským poutníkům do Svaté země.

Jana Putzlacher, server vasevec.cz

x xx

 Začalo sa opozičné spájanie? Progresívne Slovensko, KDH a Demokrati rokujú s maďarskou Aliancou o predvolebnej spolupráci.

Predseda Aliancie László Gubík rokuje s PS, KDH a DemokratmiZdroj: 

Maďarská aliancia začína taktizovať s opozíciou. Zvažuje predvolebnú koalíciu, ktorá môže zamiešať karty.

Maďarská aliancia je politickou silou, ktorú koalícia aj opozícia skôr ignorovali. Strana, ktorá na seba viaže viac ako 100-tisíc hlasov a v prieskumoch útočí na päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu, však mení kurz.

Šéf subjektu László Gubík potvrdil, že Aliancia začína rokovať s opozičnými stranami o postupe, ako v najbližších voľbách poraziť vládu Roberta Fica. „V blízkej budúcnosti iniciujeme rokovania s kresťanskými demokratmi a liberálmi,“ odkázal svojim podporovateľom v maďarčine.

Hoci Gubík vo svojom statuse na sociálnej sieti priamo nespomenul predvolebnú koalíciu, podľa informácií portálu Aktuality.sk aj o tejto možnosti strany reálne debatujú. O nejakej forme spolupráce pred voľbami Aliancia rokuje nielen s Progresívnym Slovenskom (PS), ale aj s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH).

Gubík odmietol Fica a prijal Progresívne Slovensko

Šéf Aliancie vo vyhlásení zverejnenom v stredu 6. mája priznal, že jeho cieľom je prekonať „chápanie štátu v štýle Mečiara a Fica“. Výmenou za spoluprácu však žiada modernú menšinovú politiku: koniec uplatňovania princípu kolektívnej viny a zavedenie systému národnostných rád podľa vojvodinského modelu.

„Nastal čas poraziť a prekonať chápanie štátu v štýle Mečiara a Fica a predložiť vôbec najmodernejšiu ponuku menšinovej politiky – od zastavenia uplatňovania princípu kolektívnej viny, cez prísľub zákona upravujúceho postavenie Maďarov a ostatných národností až po systém národnostných rád minimálne podľa vojvodinského modelu,“ napísal Gubík.

Zároveň sa pokúša upokojiť konzervatívnych voličov na juhu Slovenska. Od rokovaní s KDH očakáva garanciu, že pod vedením PS vo vláde nedôjde k radikálnym kultúrno-etickým zmenám. Explicitne spomenul obavy z „kliník na zmenu pohlavia“ či „automatov na potratové tablety“. Týmto krokom nepriamo potvrdil ambíciu vládnuť s PS a KDH, hoci si uvedomuje ideologické riziká. Odporcom odkázal, že alternatívou je len „krajina lásky“ Ľuboša Blahu či Miroslava Suju.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk je status Gubíka len začiatok plánovaných rokovaní v opozícii. Progresívne Slovensko sa netají tým, že ich cieľom je vytvoriť „archu“, na ktorej by pred voľbami spojili všetky opozičné strany. V tomto svojom projekte si vedia predstaviť aj Maďarskú alianciu. Do úvahy pripadá aj možnosť, že by sa spojilo len KDH a Aliancia. Rokovania však ešte v takomto bode nie sú.

Debaty už začali

KDH zatiaľ na slová šéfa Aliancie reagovalo zdržanlivo. Hnutie priznalo, že medzi Gubíkom a Milanom Majerským už prebehli neformálne stretnutia, no bez konkrétnych záverov.

Spojenie Aliancie a PS by bolo v slovenskom kontexte netradičné. Aliancia sa profiluje ako konzervatívna sila, zatiaľ čo PS reprezentuje liberálne a ľavicovejšie spektrum. Gubík navyše v minulosti spolupracoval s maďarským Jobbikom či Fideszom Viktora Orbána.

X X X

Dcéra poručíka Columba spáchala samovraždu. Pred otcovou smrťou zažili aj so sestrou ťažké chvíle odlúčenia

Takmer dva týždne uplynuli od momentu tragickej správy, ktorá prišla spoza veľkej mláky. Vo veku 60 rokov zomrela Jacqueline Falk, dcéra zosnulého herca Petra Falka, ktorého svet poznal ako poručíka Columba.

Herec Peter Falk a jeho adoptívna dcéra Jacqueline na zábere z roku 1998.

Podľa záznamov lekárskeho experta okresu Los Angeles, ktoré získal americký magazín PEOPLE, Jacqueline zomrela v pondelok 27. apríla v byte v Los Angeles. Spôsob smrti určil lekár ako samovraždu. Napriek tomu však aj v nasledujúcich dňoch pokračovalo vyšetrovanie príčin úmrtia.

V súvislosti so Jacqueline Falk sa však spája z minulosti pozoruhodný prípad. Dcéra slávneho televízneho detektíva bola totiž adoptovaným dieťaťom. Známy americký herec si svojou prvou manželkou Alyce Mayo adoptoval okrem nej ešte aj dcéru Catherine.

Peter Falk ako detektív Columbo v sérii NBC (1972).

Hoci ich geniálny vyšetrovateľ s manželkou vychovali, neskôr rodina prerušila styky. Obe sestry pritom tvrdili, že im v tom bránila nová rodina. Herec zomrel v roku 2011 vo veku 83 rokov po boji s Alzheimerovou chorobou a demenciou. Adoptívne dcéry nikto neinformoval ani o pohrebe a nezúčastnili sa na ňom.

Svetu vládnu peniaze a informácie sú často zaujaté, vraví Arnaud Binard. Hviezda hitu Emily v Paríži hrá v českej Manipulácii

Catherine Falk sa verejne angažovala a stala sa popredným hlasom v oblasti práv rodín. Otvorene hovorila o vlastnej skúsenosti s riešením otázok opatrovníctva ich otca v posledných rokoch jeho života.. Ako poukázal magazín People, jej tvrdenia podnietili aj ďalšie úsilie o prijatie legislatívy známej ako „Zákon Petra Falka“ (Peter Falk’s Law), ktorej cieľom je chrániť práva dospelých detí na návštevy a komunikáciu s rodičmi.

 X X X

Otvorená kritika priamo v éteri STVR: Moderátor Rádia Devín sa zastal prepustenej kolegyne

Rádio Devín je súčasťou Slovenského rozhlasuZdroj: Aktuality.sk, stvr

Napätá situácia a personálne zmeny vo verejnoprávnom telerozhlase sa už prelievajú aj priamo do živého vysielania.

Roztrasená situácia v Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) naďalej eskaluje a zďaleka neostáva len za zatvorenými dverami kancelárií manažmentu. Dusivá atmosféra, ktorú sprevádza hromadné prepúšťanie dlhoročných zamestnancov, najnovšie rezonovala priamo v rozhlasovom éteri.

Postaral sa o to moderátor Marek Lupták, ktorý sa rozhodol nemlčať a naplno využil priestor živého vysielania.

Nie je to pritom prvýkrát, čo v éteri Rádia Devín odznela otvorená kritika. Peter Markovský oznámil svoj koniec v STVR tiež priamo vo vysielaní. Hudobný redaktor v poslednej relácii ostro vystúpil proti pomerom v telerozhlase a jeho vedeniu.

Paradox „nadbytočnosti”

K incidentu došlo počas dnešného živého vysielania relácie Hosť naladený na Devín. V štúdiu s moderátorom diskutovali: Dária Fojtíková Fehérová, riaditeľka Divadelného ústavu a zároveň riaditeľka festivalu Nová dráma, spoločne s dramaturgičkou Štúdia 12 Annou Šoltýsovou.

Hoci ústrednou témou diskusie bol aj divadelný festival Nová dráma, moderátor plynule premostil k pálčivej téme. Lupták využil prítomnosť hostiek na to, aby obrátil pozornosť na osud svojej bývalej kolegyne Zuzany Golianovej, ktorá ešte donedávna pracovala pre STVR.

Moderátor vo svojom vstupe nešetril iróniou, keď poukázal na paradoxné konanie vedenia telerozhlasu, že bola pre inštitúciu „nadbytočná”.

X X X

BABIŠ  SE  S  PREZIDENTEM  NEDOHODLI

      Schůzka Babiše a Pavla k NATO? Zbytečné, snad začátek kampaně, míní politologové
      K dohodě mezi prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Andrejem Babišem opět nedošlo. Pavel nadále trvá na své účasti na summitu NATO v turecké Ankaře. Podle politologa Milana Školníka z České zemědělské univerzity by ale Hrad nemusel zaujímat tak tvrdou pozici. Politolog Lukáš Valeš zase schůzku označil za zbytečnou.

      „Hrad by v tomto případě nemusel tolik tlačit na pilu. Mohl by se snažit vyjít vstříc, stejně jako by se vláda v rámci politické kultury mohla snažit vyjít vstříc prezidentovi v jiných věcech. Tato ochota k dohodě a ke kompromisům zde ale očividně chybí,“ říká Školník pro iDNES.cz a dodává, že už možná sledujeme začátek prezidentské předvolební kampaně.

      Podle Valeše není výsledek schůzky překvapivý. Neočekávaný je podle něj ale způsob komunikace, kterou Hrad i premiér Babiš ve sporu o účast na summitu NATO vedou.

      „Po všech těch poměrně razantních výrocích premiéra a i reakcích prezidenta, které svištěly veřejným prostorem, tak schůzka byla zbytečná, protože obě strany už několikrát daly najevo, že v případě premiéra neustoupí a že to bude premiér, který povede českou delegaci,“ objasnil Valeš.

      Spory by politici podle něj měli mezi sebou řešit v kuloárech, nikoli veřejně. Zahraniční politika je mimořádně citlivé téma. V případě malé země jako Česká republika je tím spíš, protože jsme fatálně závislí na exportu a tedy na zahraničních vztazích. A tady je prostor pro to, aby si vyříkali premiér a předseda vlády svoje názory, ne na veřejnosti,“ doplnil s tím, že častější setkání premiéra a prezidenta by měly přispět k většímu souladu mezi jejich názory.

      Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

      Kompromis, který se nemusí vyplatit

      Prezident podle svých slov ale ohledně celého problému učinil ústupek, když vládě nabídl, že se zúčastní pouze neformální části červencového summitu. To ale podle Školníka také není ideálním řešením. „Může to být vnímáno jako forma kompromisu, ale ten by měl být u vrcholných veřejných funkcí rozumný a důstojný. Nejsem si jist praktičností; zda je pro hlavu státu důstojné být tam v roli druhých houslí,“ přemýšlí.

      I podle Valeše lze chápat účast prezidenta pouze na neformální části summitu jako jednu z možností kompromisu. Důležitější je podle něj ptát se, proč chce být Andrej Babiš za každou cenu šéfem delegace.

      Babiš se chová jako děcko, z politiky dělá divadlo, tepe Kupka premiéra kvůli Pavlovi

      „Možná to souvisí s nějakými byznysovými projekty, o kterých nevíme, ale to je dohad. Ale každopádně ono to nedává moc smysl, proč by tam Pavel vlastně měl být. Tady nejde ani o to, jestli si vyjdou vstříc, ale tady skutečně jde o to, že z ústavy je jednoznačně vláda tím orgánem, který má kompetenci v oblasti zahraniční politiky,“ dodal Valeš.

      Kancelář prezidenta opakovaně uvedla podání kompetenční žaloby jako jednu z možností vyřešení celého sporu, byť sám prezident v pátek sdělil, že to považuje za krajní možnost, s čímž souhlasí i oslovení odborníci.

      Babiš chápe, že má Pavel k NATO vztah. Na summit ho vzít ale nechce

      „Nemyslím si, že by se to dostalo až tak daleko,“ říká Školník. Podle něj jsou na stole i jiné možnosti, jak vládě znepříjemnit politické působení. „Spíše jsou na řadě politické nástroje. Prezident může blokovat nebo vetovat zákony, čímž se věci zpozdí,“ vysvětluje.

      Podle Valeše jsou možné různé scénáře. „Napřed to byly takzvané balónky z prezidentova okolí, samozřejmě vyloučit se to nedá. Teď je ale otázka, jestli je dost času na to, aby to Ústavní soud projednal, protože datum summitu se blíží,“ objasnil

      X X X

      ANGLIE  BUDE  MÍT  NOVÉHO  PREMIÉRA?

      Farage spláchl Starmera v místních volbách. Premiér přesto odmítá odstoupit

      Britští labouristé podle průběžných výsledků utrpěli výrazné ztráty ve volbách do obecních zastupitelstev ve Velké Británii. Premiér Keir Starmer navzdory tomu médiím řekl, že neodstoupí. Vůdce vítězné formace Reform UK Nigel Farage prohlásil, že reformisté v mnoha tradičních baštách labouristy „vyhladili“.

      Starmer prohlásil, že „to nevzdá“, i poté co předběžné výsledky z Anglie, Skotska a Walesu ukázaly ztráty labouristů a zisky reformistů. Podle poslanců a zastupitelů Labouristické strany to byl nicméně právě premiér, proč se lidé od labouristů odvrátili.

      Místní předseda strany v Hullu Daren Hale BBC řekl, že podle něj problémem labouristů ve volbách „nebyla vlastně strana“.

      Rezignujte, vyzývají Starmera kvůli Epsteinovi. Mandelson neměl prověrku

      Důvěra Starmerovi klesla i mezi nejvěrnějšími poslanci. „Panuje shoda, že

      premiér nás nemůže vést v příštích všeobecných volbách,“ řekl jeden z představitelů strany ve vládě. „Pro labouristy a Starmera to byla rána,“ sdělil další obvykle loajální poslanec.

      Strana Reform UK získala 405 křesel, konzervativci 260, liberálové 260, labouristé 253, zelení 53 a nezávislí 22. Reformisty tak voliči katapultovali

      do čela z původních dvou křesel. Labouristé o polovinu zastupitelů přišli a těžce krvácejí i konzervativci.

      Britská média označují volby za referendum o dvouletém působení premiéra Keira Starmera, jež může vyvinout silný tlak na jeho odstoupení.

      Starmer se dva roky po nástupu do úřadu potýká s velkou nepopularitou – mimo jiné i kvůli rozhodnutí jmenovat Petera Mandelsona velvyslancem ve Spojených státech navzdory jeho známým vazbám na sexuálního delikventa Jeffreyho Epstein.

      Farage hovoří o historické změně

      Šéf protiimigrační Reform UK Farage označil výsledky voleb za historickou změnu. Dokazují podle něj, že jeho stranu čeká dlouhá budoucnost. To nejlepší podle něj ještě přijde.

      „Jsme nejnárodnější ze všech stran a dlouho tu zůstaneme,“ řekl Farage podle agentury AFP médiím na předměstí Londýna.

      Heslem kampaně strany Reform UK v těchto volbách bylo volit je, aby se zbavili Keira Starmera.

      V Británii se konají místní volby. Ve hře je i budoucnost premiéra Starmera

      Labouristická strana ztratila značnou část podpory v mnoha obvodech, které dosud oznámily výsledky – včetně tradičních bašt v bývalých průmyslových regionech střední a severní Anglie i v některých částech Londýna. Z jejích ztrát těží zejména Reform UK vedená zastáncem brexitu Faragem.

      „Výsledný obrázek je pro labouristy v podstatě tak špatný, jak všichni očekávali, nebo ještě horší,“ řekl agentuře Reuters uznávaný britský analytik pro průzkum veřejného mínění John .
          X XX

          ZÁVODNÍK  HOLÁN  PŘIŠEL  O  ŽIVOT  V  IRSKU

          U svých nehod ani nevím, co se stalo, říkal Kamil Holán. Poslední rozhovor s legendou

          Českou motorkářskou komunitu zasáhla tragérie, zemřel Kamil Holán. Zkušený český jezdec fatálně havaroval v kvalifikaci na závod v Severním Irsku. Přinášíme exkluzivně dosud nikdy nevydaný rozhovor pro iDNES.cz.

          Kamil Holán byl žijící legendou, obrovsky respektovaný všemi, ikona motorkářské komunity, skvělý závodník, jeden z nejlepších ve své disciplině i ve světovém formátu. Otec tří dcer, navrch obrovský sympaťák, vždy dobře naložený.

          „Strašně mě to baví,“ říkával nadšeně o závodění na motorce jeden z nejlepších českých jezdců na přírodních okruzích. To jsou obyčejné okresky, na kterých uzavřou provoz a hejno závodníků se po nich řítí hodně přes dvě stě kilometrů v hodině. Mezi stromy, patníky, svodidly, po často strupatých, dost rozbitých silnicích.

          Moje největší „hrana“ je, až se posadím a budu mít strach. To už pak nepůjde, nebudu to přemáhat. To se naštěstí zatím nestalo, sednu na to a mám radost.

          X XX

          RUSKO  POMÁHALO  I  ČR?

          Rusko nejen pomáhalo nacistickému Německu, ale i dalším zemím.

          Rusko nedávno určilo země, které pomáhaly nacistickému Německu. Ve své skromnosti však zapomnělo na sebe. Na jeho zásluhy v této disciplíně by se však nemělo zapomenout, zvláště když v ní do poloviny roku 1941 hrálo první ligu.

          Když se před necelými třemi týdny objevila v tisku informace o tom, že Rusko jmenovalo země, které podporovaly nacistické Německo, vycházelo se ze zprávy TASSu z 18. dubna 2026. Předmětná zpráva vyšla pod titulkem „Zacharovová jmenovala země, které napomáhaly nacistickému režimu“ a v ní uvedená mluvčí ruského ministerstva zahraničí triumfálně vytáhla úryvek z prohlášení Státní dumy z 22. března 2023, kde se v souvislosti s agresí proti SSSR hovoří o „ozbrojených jednotkách zformovaných na území Belgie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Norska, Finska a dalších zemí, a také jednotlivých dobrovolnících z Rakouska, Lotyšska, Polska, Francie a Česka.“

          Zacharovová ve svém výroku evidentně odkazuje „pouze“ na existenci dobrovolnických jednotek, včetně národnostních dobrovolnických divizí Waffen-SS, a neněmeckých dobrovolníků v samotných jednotkách německých. Už to samo o sobě je vyloženě hloupé takto připomínat, když na straně nacistů bojovaly i takové jednotky ruské, včetně například 29. granátnické divize Waffen-SS (označované jako 1. ruská).

          Jaké výkřiky dezinformátorů padají v souvislosti se zimní válkou

          Ale nejde pouze o tento výrok, aktuálně oživený paní Zacharovovou. Ruská oficiální rétorika už delší dobu používá pojem „spolupachatelé nacismu“ poměrně široce. Hovoří třeba o ekonomické spolupráci s třetí říší nebo o průmyslové výrobě pro německou armádu. Ale zde se opět mísí hloupost s propagandou. Na okupovaných územích samozřejmě jiné východisko nebylo, navíc samotné podniky byly přímo pod německým řízením, pokud si je Němci přímo „nesebrali“. Můžeme zmínit například plzeňskou Škodovku, ze které si kus ukousl, ale plně ji řídil koncern Reichswerke Hermann Göring. Oproti tomu Rusové až do spuštění operace Barbarossa spolupracovali s Němci jako rovný s rovným.

          Ještě než si shrneme bohatý ruský příspěvek ve věci spolupráce s nacistickým Německem, je opět třeba podotknout, že Sovětský svaz nebyl ničím jiným než nástupcem imperiálního Ruska, a to pod hrůzovládou komunistů. Měl i menší rozlohu, než na začátku druhé světové války zase o kus zvětšil opětovným zabíráním území (případný argument, že tato území dříve patřila carskému Rusku, naráží na skutečnost, že sama byla předtím získána ruskou imperiální expanzí). Tím vším říkáme pouze to, že i v éře tzv. Sovětského svazu je možné používat výrazy jako ruská agrese a podobně, když ostatní tehdejší sovětské svazové republiky byly vazaly pod nadvládou Moskvy.

          A přestože se občas především z řad obhájců současné ruské politiky objevují námitky proti ekvivalentnímu používání názvů Sovětský svaz a Rusko, tak je pravdou, že i v dnešním ruském veřejném prostoru bývá Sovětský svaz často s Ruskem ztotožňován. V této souvislosti je potom zajímavé, že jsme ještě neviděli žádného z těchto ruských obhájců, který by rozporoval předmětný výčet zemí naposledy uvedených paní Zacharovovou, kde se naopak z historického pohledu zcela chybně hovoří například o zemi jménem Česko, tedy evidentně o České republice.

           

          X XX

          ZMĚNA  V  ANGLII   PO  VOLBÁCH

           

          Starmerovo drama vyvine tlak na britské dolarové dolary a libru: generální ředitel deVere

           

          8. května 2026 Poslanci Labouristické strany se po zničujících volebních výsledcích stále častěji postaví proti Keiru Starmerovi, což by mohlo otevřít dveře k boji o vedení, který by nakonec mohl přinést nového premiéra i kancléře.

           

          Očekává se, že politické nepokoje vyvinou nový tlak na britské dolarové dolary a libru, varuje generální ředitel jedné z největších nezávislých finančně poradenských organizací na světě. Varování Nigela Greena z deVere Group přichází v době, kdy Labouristická strana utrpěla v anglických místních volbách drtivé ztráty, přičemž Reform UK zaznamenala velké zisky v bývalých baštách Labouristické strany a vysoce postavení představitelé vládnoucí strany otevřeně diskutují o budoucnosti Keira Starmera. Předběžné výsledky ukázaly, že Labouristická strana prohrála v zastupitelstvech včetně Westminsteru, Wandsworthu, Hartlepoolu a Redditche, zatímco Reform UK prudce vzrostla se zisky do stovek křesel.

           

          Několik labouristických poslanců údajně v pátek brzy ráno vystoupilo s výzvou k rezignaci premiéra. Nigel Green říká: „Zdá se, že uvnitř labouristů začala otevřená sezóna. Volební prohry v tomto rozsahu ničí autoritu, vyostřují rivalitu a povzbuzují ambiciózní osobnosti k pohybu, jak již vidíme, přičemž někteří vydávají nepříliš jemné signály směrem k číslu 10. „Trhy to budou vnímat jako varovné znamení. „Investoři si nyní kladou jinou otázku. Pozornost se přesunula od toho, zda je Starmer oslaben, k tomu, zda přežije. „Trhy s dluhopisy nenávidí nejistotu ohledně fiskální politiky a úspěchu ve vedení. Británie nyní čelí oběma současně. „Trhy zůstávají prozatím poměrně uspořádané, protože obchodníci stále čekají, jak brutální budou konečné výsledky a jak otevřeně se labourističtí poslanci obrátí proti premiérovi, jakmile sečtou závěry. „Klidné podmínky se na britském trhu s dluhopisy mohou velmi rychle změnit. „Británie již nese jedny z nejvyšších nákladů na půjčky v G7.

           

          Politické otřesy spojené se slabým růstem, napjatými veřejnými financemi a přetrvávajícími obavami z inflace vytvářejí pro švédské dolarové trhy nebezpečnou směs.“ Političtí obchodníci a institucionální investoři mají dlouhou paměť. Trh zůstává po katastrofálním Trussově „mini-rozpočtu“ z roku 2022 velmi citlivý. Jakýkoli návrh týkající se ekonomického vedení, daňové politiky nebo plánů půjček riskuje spuštění dalšího agresivního přeceňování. „Věřím, že soutěž o vedení by téměř jistě vedla k novému ministrovi financí a novému premiérovi. „Finanční trhy by okamžitě začaly přehodnocovat priority výdajů, předpoklady ohledně půjček, zdanění a vztahy s podniky. Volatilita libry by v tomto scénáři prudce vzrostla,“ poznamenává generální ředitel deVere. „Důvěra v libru se silně opírá o mezinárodní přesvědčení, že Británie zůstává fiskálně důvěryhodná. Chaos ve vedení tuto důvěru ohrožuje. „Zahraniční investoři vyžadují stabilitu, předvídatelnost a disciplínu.

           

          Westminster v současné době nabízí jen velmi málo z toho všeho.“ Pokračuje: „Každý nárůst výnosů z dluhopisů se přímo odráží v reálné ekonomice. Dopady pociťují držitelé hypoték, firmy hledající úvěry i daňoví poplatníci. Británie vstoupila do mnohem roztříštěnější politické éry. Tradiční stranická loajalita se rozpadá v několika regionech současně. Finanční trhy si okamžitě uvědomují význam. Volební prohry labouristů by se mohly „rychle vyvinout v totální krizi moci“.

           

          Někteří investoři nyní počítají s realistickou možností, že Británie bude mít nového premiéra i nového kancléře mnohem dříve, než se očekávalo. Nigel Green uzavírá: „Pokud se politické boje ve vládě zrychlí a nejistota ohledně vedení se prohloubí, dluhopisy a libra se pravděpodobně ocitnou pod novým tlakem, protože trhy přehodnocují rizika v celé britské ekonomice.“

           

          Většina výsledků voleb do zastupitelstev je stále očekávána později v pátek, stejně jako výsledky parlamentních voleb ve Skotsku a Walesu, kde se očekává silný výkon nacionalistických stran. -KONEC- e: george@priorconsultancy.co.uk t: +44 207 1220 925 X: @PriorConsults deVere Group je jedním z největších nezávislých světových poradců specializovaných globálních finančních řešení pro mezinárodní i místní klienty z řad bohatých a vysoce majetných klientů. Má síť kanceláří po celém světě, více než 80 000 klientů a poskytuje poradenství v hodnotě 14 miliard dolarů.

           

          X XX

          SPOLUPRÁCE  PARDUBICKA  S  ČERNOU  HOROU

           

          Pardubický kraj podepsal memorandum s černohorskými municipalitami Tivat a Žabljak

           

          Pardubický kraj rozšířil své zahraniční vazby o nové partnery, kterými se staly municipality Tivat a Žabljak z Černé Hory. Pardubický kraj se tak stal prvním českým regionem s formalizovaným vztahem s tímto progresivním balkánským státem, který směřuje ke vstupu do Evropské unie. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým podepsali memorandum starostové Tivatu a Žabljaku Željko Komnenović a Radoš Žugić. Memorandum nastavuje základní rámec pro spolupráci v oblasti kultury, sportu, vzdělávání, hospodářství, ochrany životního prostředí či cestovního ruchu.

           

          Černá Hora je velmi perspektivní balkánskou zemí, která je dnes nejdále v přístupovém procesu do Evropské unie a cílem země je vstup již v roce 2028. První kontakty s oběma municipalitami jsme navázali v roce 2024 a nyní se posouváme do fáze, kdy jsme schopni řešit konkrétní témata a projekty prospěšné pro obě strany. Jedná se o projekty v oblasti vzdělávání, kultury, rozvoje cestovního ruchu či letecké dopravy. Právě možnost přímého leteckého spojení mezi Pardubicemi a Tivatem bereme my i černohorská strana velmi vážně a věřím, že se již brzy na toto téma uskuteční konkrétní jednání se zástupci potenciálních dopravců.

           

          Výhodou Černé Hory je státem vlastněná letecká společnost Air Montenegro,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

          „Podpis memoranda představuje důležitý krok k posílení spolupráce v oblastech důležitých pro občany Tivatu, Žabljaku a Pardubického kraje. Za obzvláště důležitou považujeme iniciativu na zřízení letecké linky na trase Tivat-Pardubice, která by Černou Horu zpřístupnila českým turistům,“ oznámil Komnenović, který již v této věci hovořil s vedením letiště v Tivatu, ale také s černohorským ministerstvem dopravy.

           

          Starosta obce Žabljak Radoš Žugić zdůraznil, že spolupráce s Pardubickým krajem přesahuje čistě finanční aspekt a představuje důležitý krok v propojování místních komunit a posilování evropských partnerství. „Důraz naší spolupráce není výhradně na finanční podpoře – je pro nás důležité budovat partnerství v Evropě, takže tato regionální spolupráce je zároveň začátkem evropské cesty Černé Hory.

           

          Projekty, o které se budeme ucházet, přispějí k dalšímu rozvoji Žabljaku jako turistické destinace,“ uvedl Žugić.

          Během pracovního setkání s hejtmanem odprezentovali zástupci obou municipalit návrhy projektů, které chtějí podat do vyhlášené výzvy Pardubického kraje na rozvoj zahraniční spolupráce. Tivat má jako svoji prioritu zlepšení systému nakládání s odpady v tomto přímořském městě. Žabljak pak představil tři projekty především pro rozvoj cestovního ruchu v horské obci v srdci národního parku Durmitor.

           

          V rámci návštěvy zástupci obou černohorských obcí navštívili v doprovodu náměstka hejtmana pro oblast dopravy Ladislava Valtra pardubické letiště. „V loňském roce jsme měli možnost seznámit se s letištěm v Tivatu, které je druhým mezinárodním letištěm v Černé Hoře a v posledních letech opět velmi výrazně roste. Ještě v roce 2022 odbavilo 650 tisíc cestujících a v loňském roce již 1,3 milionu, což již dosahuje předcovidových hodnot. V nejvytíženějších dnech pak odbaví na malém prostoru až 12 tisíc cestujících.

           

          Pro pardubické letiště a cestující nejen z našeho regionu by mohlo být přímé spojení k Jaderskému moři velmi zajímavé. Navíc se shodujeme, že by proudy turistů mohly fungovat oběma směry, včetně další vzájemné synergie v rozvoji obou regionů,“ řekl Ladislav Valtr.

           

          Jedním z témat návštěvy byla také budoucí spolupráce škol především se zaměřením na služby v cestovním ruchu. Ten je důležitou součástí nejen v přímořském Tivatu, ale také vysokohorském Žabljaku, který je centrem národního parku Durmitor. Mgr. Dominik Barták

           

          X XX

          EXKOMUNISTA   PAVEL  SI  PLETE  BABIŠE   S  VOJÁKEM
          V  ARMÁDĚ
          EXKOMUNISTA  ČR  DOSUD  V  NIČEM  NEPOMOHL
          JEN  S  FIALOU  VYHODILI  NA VRAŽDĚNI  LIDÍ   NA  UKRAJINÉ
          NA  20  MILIARD

          Prezidenta rozladilo, jak se Babiš zpozdil. Nejsem Pavlův podřízený, řekl premiér

          Napětí mezi prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Andrejem Babišem sílí. Hlava státu nelibě nesla, že Babiš dorazil na schůzku na Hrad bez omluvy o patnáct minut později. Předseda vlády na to reagoval, že by Pavel mohl být nad věcí a že není jeho podřízený. Babiš se také pozastavil nad prezidentovým rozhovorem den před schůzkou pro Deník N.

          „Byli jsme domluveni na půl,“ připomněl Pavel při přivítaní předsedovi vlády na Hradě, když Babiš dorazil v 8:45 na schůzku domluvenou na půl devátou.

           

          „Nějak mi to nevyšlo,“ omlouval v té chvíli neurčitě Babiš svůj pozdní příchod. A po schůzce ani s hlavou státu nevystoupil před novináři, kteří na oba politiky čekali.

          Na Vítkově po pietní aktu k výročí konce druhé světové války Pavel řekl, že mezi slušnými lidmi platí, že když si dohodnou čas, tak v ten čas přijdou a pokud nemohou, tak se omluví. Pokud to neudělají, je to výraz nezdvořilosti a že to vnímá od Babiše jako signál.

          Babiš vše podrobněji okomentoval až o několik hodin později po setkání s belgickým premiérem Bartem De Weverem.

          Nejprve podotkl, že byl den před tím na výjezdu v Moravskoslezském kraji, šel spát o půlnoci a snažil se marně schůzku na Hradě posunout na devátou hodinu ráno.

          Na otázku, zda se Pavlovi omluví, Babiš opáčil: „I když jsem vstával celkem brzy, tak jsem to nezvládl a myslím si, že pan prezident by mohl být i trošku velkorysý a nad věcí, protože ta jeho poznámka je nepatřičná. A já nejsem jeho podřízený, ani nikdy nebudu, a my nemáme prezidentský systém.“

          Schůzka Babiše a Pavla k NATO? Zbytečné, snad začátek kampaně, míní politologové

          Pozdní příchod kritizovali i někteří opoziční politici, například bývalý ministr vnitra Vít Rakušan či exministr zemědělství Marian Jurečka.

          „Tak mi to nevyšlo, no – is the new – Jsme hrozní, no, my víme,“ napsal na X Rakušan.

          „Když přijdete o 15 minut později na schůzku s prezidentem republiky a neomluvíte se, není to jen drobnost. Je to signál, jak berete úřad prezidenta, instituce i obyčejnou slušnost,“ uvedl Jurečka.

          Babiš se chová jako děcko, z politiky dělá divadlo, tepe Kupka premiéra kvůli Pavlovi

          Babiš vyčetl prezidentovi, že dal rozhovor „svému“ deníku

          Premiér Babiš se také podivil, že prezident o den dříve Deníku N řekl, že do Ankary na summit NATO stejně pojede a že zvažuje i kompetenční žalobu, protože vláda mu nechce umožnit plnit jeho ústavní povinnosti.

          „Je zvláštní, ze pan prezident dá rozhovor svému Deníku N den předtím, než já jdu na schůzku s ním, kde mi vlastně vzkazuje, že všechno je hotovo, a potom mi lidi píšou, proč tam vůbec jdu. Tak to si myslím, že taky není fér,“ prohlásil Babiš.

          Mluvčí bývalého prezidenta republiky Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček pokládá Babišovo čtvrthodinové zpoždění bez omluvy za závažný prohřešek proti protokolu, který je neomluvitelný.

          X XX

          MEDVEDEV  Z  RUSKA  NAVRHUJE   ČR  SUDENTY  VRÁTIT  NĚMECKU

          Předák sudetských Němců podcenil reakci české společnosti, tvrdí Macinka.

          Předák sudetských Němců Bernd Posselt podcenil reakci, jakou pořádání Sudetoněmeckého sjezdu v Brně v Česku vyvolá. Při návštěvě Berlína to v pátek v rozhovoru s spolupředsedou Česko-německého diskuzního fóra Jörgem Nürnbergerem řekl ministr zahraničí Petr Macinka.

          Podle něj si Posselt rovněž nenašel v iniciativě Meeting Brno správného partnera. Vztahy s Německem ale česká debata kolem sjezdu podle Macinky neohrozí.

          Macinka je v pátek na nástupní návštěvě Berlína. Odpoledne se setká s německým ministrem zahraničí Johannem Wadephulem. Dopoledne uctil památku obětí bývalé věznice v berlínské části Plötzensee, kde za druhé světové války nacisté o život připravili mimo jiné i více než 670 Čechoslováků, většinou českých odbojářů.

          V rozhovoru s bývalým německým poslancem a nyní spolupředsedou Česko-německého diskuzního fóra Nürnbergerem přímo v Plötzensee Macinka řekl, že předák sudetských Němců Posselt při plánování nadcházejícího Sudetoněmeckého sjezdu podcenil reakci české veřejnosti. Část, především starší lidé, se podle něj staví proti akci, další část je vůči ní lhostejná.

          Nürnberger nicméně tvrdí, že v české společnosti existuje i třetí skupina. „Snažil jsem se to panu ministrovi rozporovat. Je tam samozřejmě část společnosti – a docela velká – která vnímá konání Sudetoněmeckého dnu v Brně pozitivně,“ řekl.

          Podle něj tito lidé stojí o to, aby se o historii diskutovalo a vztahy se tím zlepšovaly. „A to se v posledních 30 letech od podpisu Česko-německé deklarace dobře dařilo,“ dodal.

          V následném rozhovoru s ČTK Nürnberger, který hovoří plynně česky, řekl, že podle něj česká strana dopad debaty kolem sjezdu na česko-německé vztahy podceňuje.

          Macinka v Berlíně uctí památku popravených Čechů, setká se se svým protějškem

          S Macinkovým přesvědčením, že česká debata o sjezdu v Brně nebude mít na česko-německé vztahy žádný vliv, Nürnberger nesouhlasí.

          „Doufám, že to nebude mít trvalé následky. Ale myslím si, že to česká strana trochu podceňuje,“ dodal. V Německu si podle něj kontroverze všímají média i politici v Berlíně a Mnichově.

          „I to je podle mého názoru signál, že bychom měli být velice opatrní a spíš přemýšlet než rychle vystřelit nějakou politickou větu, která by mohla druhou stranu urazit,“ dodal Nürnberger. Zásadní je podle něj „mluvit s druhou stranou, ne o druhé straně“.

          Sudetoněmecký sjezd v Brně bude, vnímáme ho jako potřebný, říká pořadatel

          Sudetoněmecký sjezd se uskuteční od 22. do 25. května v Brně, bude poprvé v Česku, a to jako součást festivalu Meeting Brno. Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů, jimž Macinka předsedá, v návrhu usnesení chce, aby dolní komora českého parlamentu s pořádáním sjezdu sudetských Němců v Česku nesouhlasila. Sněmovna by navíc měla podle návrhu vyzvat organizátory k tomu, aby od pořádání akce upustili. O usnesení se bude po přerušení znovu jednat příští čtvrtek.

          Premiér Andrej Babiš tento týden řekl, že nepovažuje sjezd za šťastný. Za vládu se ho podle něj nikdo nezúčastní. Z německé strany se na sjezd chystá mimo jiné spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt a bavorský premiér Markus Söder.

          Macinka v rozhovoru s Nürnbergerem v Plötzensee, kterého se účastnil i český předseda diskuzního fóra Rudolf Jindrák, rovněž řekl, že sudetští Němci udělali chybu v tom, s kým se na české straně spojili. Iniciativu Meeting Brno označil za aktivisty a „politickou neziskovku“. Spolek Meeting Brno podporuje kulturní činnost v moravské metropoli. Iniciativa organizuje na jižní Moravě řadu let mimo jiné takzvaný Pochod smíření, který připomíná poválečný odsun německých obyvatel Brna.

          X X X

          OSLAVA  ODSVOBOZENÍ   V  PRAZE  NA  OLŠANECH

           

          NA  UKRAJINÉ   STÁLE   FAŠISTÉ  HITLERA

          ZELENSKÝ   JE  NADÁLE  PODPORUJE,  TRUMP  ZMĚNIT

          VEDENÍ  UKRAJINY,  ZELENSKÝ  NEMÁ  MANDÁT  NA  PREZIDENTA

          Ostré projevy i potyčky na Dni vítězství na Olšanech. Emoce vyvolaly sporné symboly

          Na pražských Olšanských hřbitovech probíhají pietní akty k výročí konce druhé světové války, které může vyostřit ještě příjezd zastánců ruských Nočních vlků. Na ten čekaly protestní skupiny. Jejich příjezd zaznamenal verbální útoky, podle policie se však situace obešla bez přímé konfrontace. Poprvé oslavy doprovázely spory o komunistické symboly, z nichž některé mohou být i přes okolnosti oslav problematické.

          Letošní připomínka konce druhé světové války na Olšanech probíhá v atmosféře piety, ale i pod dohledem policejních složek a antikonflitního týmu. Zatímco u památníků zněla slova o svobodě, v okolí hřbitova se zformoval spolek Kaputin a motorkářský klub Havloids.

          Předseda Senátu Miloš Vystrčil ve svém projevu varoval před historickou naivitou demokratických zemí. „U autoritářů prostě platí, že když mají moc, tak jediné, co chtějí, je více moci,“ uvedl s tím, že mír nelze vykoupit ústupky diktátorům.

          „Jediná síla, která je schopná je zastavit, se nazývá demokracie. Demokraté a demokratické země a lidé v nich mají v rukou opratě, kterými mohou rozhodovat o tom, kdo v jejich zemích bude vládnout,“ uzavřel pak svůj proslov.

          S Havloidy na Olšanech. Dorazíte taky? provokuje Matásek proruské Noční vlky

          Ukrajinský velvyslanec Vasyl Zvaryč ve svém projevu na Olšanech ostře odmítl ruské snahy o monopolizaci vítězství a zlehčování role Ukrajinců i dalších národů. Připomněl, že tragédie války zasáhla každou ukrajinskou rodinu, přičemž země během konfliktu ztratila osm milionů lidí.

          Zvaryč také kritizoval rozdílný přístup k vlastní historii: zatímco Německo dokázalo přijmout odpovědnost za své válečné zločiny, Rusko místo reflexe nastolilo „kult síly a války“. Varoval před snahou o usmíření s agresorem, což přirovnal k neúčinnosti Mnichovské dohody z roku 1938, která mír nepřinesla, ale pouze posílila apetit útočníka k dalším válkám.

          Podle velvyslance je Rusko dnes válečným zločincem, který vraždí civilisty a snaží se vymazat ukrajinskou identitu, zatímco Ukrajinci v boji za svou suverenitu brání celou Evropu.

          Hustá atmosféra na Olšanech

          Kolem půl čtvrté odpoledne začalo v okolí hřbitovů houstnout napětí kvůli očekávanému příjezdu českých Nočních vlků. Na místě na ně čekali odpůrci ze spolků Kaputin a Havloids. „Protestujeme proti politice podpory ruské agrese,“ vysvětlil jeden z podporovatelů spolku Kaputin s tím, že Noční vlky vnímá jako symboly okupace.

          Vím, že nás Česko neopustí. Ukrajinský velvyslanec o zbrojní pomoci i uprchlících

          Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) v reakci na výroky Tomia Okamury o sjezdu sudetských Němců varoval před „kříšením démonů minulosti“. V rozhovoru pro iDNES.cz se ostře vymezil proti rétorice, kterou přirovnal k praktikám ze 30. let, a kritizoval neschopnost některých politiků rozpoznat „skutečné problémy“.

          „Mnohem víc bych ocenil, kdyby se předseda Okamura dokázal jasně vymezit vůči vyjádření některých lidí, jako je Macinka, Turek nebo Foldyna, kteří se projevují silně proruským vlivem. Mluvit o parazitech je jednoznačně rétorika nacistů a jejich přehlížení vedlo v minulosti k tragédiím,“ zdůraznil Bartošek pro iDNES.cz.

          Policejní mluvčí Jan Daněk potvrdil, že situace prozatím zůstala pouze u verbálních útoků. Ty se odehrávaly zejména mezi lidmi se sovětskými vlajkami a příznivci klubu Havloids, kteří se snažili přehlušit příznivce imperiální politiky.

          Příjezd a nejednoznačnost komunistických symbolů

          Příjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci proměnil Olšanské hřbitovy v dějiště ostrého názorového střetu. Členové skupin Kaputin a Havloids přivítali kolonu skandováním: „Hanba!“ a „Putinovy onuce!“. Z protějšího tábora příznivců, mezi nimiž nechyběl ani poslanec SPD Jaroslav Foldyna, se ozývaly vulgární nadávky typu: „ukrajinský k.rvy!“. Obě skupiny od sebe musel oddělovat kordon policistů.

          Aktivisté na místě ostře protestovali proti vyvěšování sovětských symbolů. „Proč tady vlají ty rudé vlajky se srpem a kladivem a nic jste s tím neudělali?“ dotazoval se jeden z přítomných policie. Poukazoval přitom na to, že nejde jen o státní symboly, ale i o ideologické znaky na neoficiálních praporech.

          Od ledna bude propagace komunismu trestná. Co se stane s KSČM?

          Příslušnice policie však opatření na místě vysvětlila z právního rámce: „Sovětská vlajka je vnímána jako historický symbol spojený s osvobozením území tehdejšího Československa vojsky Sovětského svazu i Ameriky,“ vysvětlovala aktivistům.

          Dále upřesnila, že v kontextu oslav konce války 8. a 9. května se nejedná o protiprávní jednání: „V tuto chvíli se tímto vyjadřuje hold nebo poděkování osvoboditelům,“ dodala velitelka s tím, že zákon se na tyto historické symboly v dané situaci nevztahuje. Objevily se však protesty, že některé vlajky „červené s bílým srpem a kladivem“ nebyly spojené s oslavou dne vítězství.

          Marx ještě projde, Lenin spíš ne. A co rudá hvězda? Platí zákaz propagace komunismu

          Mluvčí policie dále pro iDNES.cz potvrdil, že většina symbolů nebyla v rozporu s novým zákonem o propagaci komunismu, ale policie přesto narazila na sporné momenty. K postupu policie na závěr dodal: „Necháváme to v úrovni toho, že se tím dál budeme zabývat“.

          Emoce neopadly ani při odchodu motorkářů, kdy došlo k další verbální přestřelce. Zatímco odpůrci skandovali heslo „nacistické Rusko“, z druhé strany se ozývalo označení „ukrofašisti“.

          x XX

          Nemáme praktickou předlohu pro kompetenční spor. Záleží, co by prezident po soudu žádal, říká Kysela

          Prezident Pavel a premiér Babiš (ANO) se stále neshodli na složení delegace na červencový summit NATO. Premiér podle prezidenta nechce pokračovat v zavedené praxi, kdy prezident zastupuje stát navenek. „Nemáme úplně velkou zkušenost s tím, jak kompetenční spory vypadají, protože za sebou máme v zásadě jenom jeden, který se týkal jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky,“ říká pro Radiožurnál ústavní právník Jan Kysela

          Po právní nebo politické stránce můžeme narážet na technické okolnosti, sice máme státní letadla, ale ta státní letadla podléhají vládě, říká Kysela.

          Prezident se odvolal na svou ústavní pravomoc zastupovat stát navenek. Podle Petra Pavla je to v podstatě jeho povinnost. Dá se tohle vztáhnout přímo na konkrétní událost, jako je třeba právě summit NATO?
          Kompetence zastupování státu navenek není úplně jasná z hlediska obsahu, co všechno může obnášet. Historický výklad začínající v roce 1918 se určitým způsobem proměňuje tím, jak se z téhle obecné kompetence potom vydělují nějaké zvláštní, které se vztahují třeba ke sjednávání a stvrzování mezinárodních smluv. Takže to není úplně jasně definované, ale něco to každopádně zname.

          Ústavní právník Jan kysela mluví o možné kompetenční žalobě prezidenta republiky

          Spor se v zásadě vede o to, jestli to znamená to, co si myslí vláda ve vztahu ke konkrétnímu prezidentovi republiky, ke konkrétnímu aktu zastupování státu navenek, nebo to, co si spíše myslí prezident.

          Asi by to nemělo být tak, že výklad kompetencí prezidenta je ponechán na úvaze buď ministra zahraničí, nebo vlády na základě nějakých jednostranných aktů. Rozhodnutí by mělo být založené spíše na koordinaci nebo na konzultaci.

           

          Tahle kompetence je umístěna v článku 63 ústavy, což jsou kompetence vyžadující spolupodpis, kde se tedy jednotlivé úkony, respektive rozhodnutí prezidenta republiky stávají platnými ve chvíli, kdy s nimi vysloví souhlas předseda vlády.

          V tomhle případě nejde ani tak o rozhodování, ale zkrátka o to, že kompetence něco je. Prezident republiky má nějakou pozici a vláda ji zatím zpochybňuje.

          Státní letadla

          Prezident v rozhovoru pro Deník N řekl, že jsou čtyři ústavní činitelé a nikdo z nich není nadřazen těm ostatním. Jinými slovy, že vláda ani předseda vlády nejsou v situaci, aby mohli říct: „Prezident nebo třeba předseda Senátu někam pojede nebo nepojede.“ Je to takto?
          Myslím si, že to je správný výklad. Po právní nebo politické stránce můžeme narážet na technické okolnosti, sice máme státní letadla, ale ta státní letadla podléhají vládě.

          Pavel s Babišem se na složení delegace na summit NATO neshodli. Premiér chce stále jet bez prezidenta

          Číst článek

          Jinými slovy, mluví se o vládní letce. Po technické stránce to samozřejmě může být vláda, která řekne konkrétnímu pilotovi „tohoto činitele nalož“ nebo „tohoto činitele nenalož“. Ale ta letadla nepatří vládě, patří České republice. Takže pokud by si vláda měla počínat korektně, tak tahle prezidentova pozice platí.

          Nemůže to být tak, že jenom prezident, který se mi líbí, jenom předseda Senátu, který se mi líbí, jenom konkrétní cesta, která mi vyhovuje u jednoho či druhého, může být obsloužena vládní letkou, a jinak si leťte, jak chcete.

          V zásadě máme vládní pozici, že Česká republika se rovná konkrétní vládě a z toho plyne konkrétní důsledek. Ale tak by to být nemělo.

          A co když to tak je? Jaké potom má daný ústavní činitel, v tomto případě prezident, možnosti?
          Možnosti budou asi odlišné podle toho, jestli se bavíme o předsedovi Senátu nebo prezidentu republiky. V případě prezidenta se tam zkrátka bavíme o tom, že má nějakou ústavní kompetenci, a teď jde o to, jakou formou mu do ní zasahujete.

          Letní summit NATO rozděluje Čechy. Třetina chce v čele delegace Pavla, třetina zase Babiše, říká průzkum

          Číst článek

          V případě, že mu odmítnete dát vládní letadlo, se to dá snadno vyřešit tím, že prezident republiky poletí nějak jinak. V tomhle směru je to spíš určitá provokace nebo gesto, nikoliv z dobré vůle, spíš z té zlé.

          Jde se přes to přenést. Ve chvíli, kdy potřebujete nějakou součinnost vlády, což je v zásadě třeba případ tohoto summitu NATO – ale nemusí to být případ jenom summitu NATO – protože se zdá, že pokud vás vláda akredituje, tak jste účastníkem summitu, zatímco pokud vás vláda neakredituje, tak účastníkem summitu nejste.

          V té chvíli se s tím prezident republiky buď smíří, nebo se s tím nesmíří, používá různé politické prostředky, jak dojít ke shodě. Když už žádné další politické prostředky nemáte, protože jste se nedohodli, tak buď opět platí to, že se s tím smíříte, anebo tu věc musíte z politické roviny přenést do právní. To je pak ten kompetenční spor, o němž se už delší dobu mluví.

          ‚Praktickou předlohu nemáme‘

          Prezident zmínil konkrétně ústavní žalobu pro systematické omezování fungování prezidenta. To by ale znamenalo, že tady nepůjde jen o ten jeden konkrétní summit. Lze to u Ústavního soudu takto postavit?
          Nemáme úplně velkou zkušenost s tím, jak kompetenční spory vypadají, protože za sebou máme v zásadě jenom jeden, který se týkal jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky a nakolik to jmenování podléhá nebo nepodléhá režimu spolupodepisování. Jinými slovy, nakolik je to věc čistě prezidenta republiky, anebo potřebuje souhlas vlády.

          ‚Hrozní jsme, já vím.‘ Babišovi vyprchala trpělivost s komunikací Motoristů. Ti se ale měnit nehodlají

          Úplně praktickou předlohu nemáme. Spor by musel být postavený konkrétně. Z té kompetence zastupovat stát navenek něco plyne a v zásadě to má být věcí dohody. Vláda si to nemyslí a jednostranně do toho zasahuje ve smyslu, že tu kompetenci brání vykonávat.

          Tudíž je třeba hledat nějakou cestu, jak se vrátit do hry. A teď jde o to, jaká ta cesta bude, co by potom prezident republiky v návrhu k Ústavnímu soudu konkrétně žádal, co tedy bude technicky nosičem, který vymyslí jako ten právní výrok, kterého se na straně Ústavního soudu domáháte.

          A abyste svou pozici argumentačně posílili, může se to týkat právě systematického omezování nebo potlačování, kdy nejde jen o bránění v účasti na konkrétním summitu v Ankaře, ale v potaz se vezme i vyjádření ministra zahraničí, že nebude prezident republiky moci jezdit ani na Valné shromáždění OSN.

          Když byste do toho zahrnuli ty úvahy, které probíhaly v Poslanecké sněmovně, že byste změnou zákona o zahraničních službách sebrali prezidentu kompetenci jmenovat vedoucí stálých misí atd., tak byste zkrátka vylíčili tento kontext, který spočívá v tom, že vláda, nebo vládní koalice, se rozhodla k systematické politice ústrků.

          Potom by se nejednalo o jednotlivost, nad kterou můžete mávnout rukou, ale o součást nějaké soustavné snahy, která prezidenta republiky vede k tomu, že spor otevírá před Ústavním soudem a Ústavní soud tento kontext má anebo nemá brát v potaz.

           

          Prezident Pavel a premiér Babiš (ANO) se stále neshodli na složení delegace na červencový summit NATO. Premiér podle prezidenta nechce pokračovat v zavedené praxi, kdy prezident zastupuje stát navenek. „Nemáme úplně velkou zkušenost s tím, jak kompetenční spory vypadají, protože za sebou máme v zásadě jenom jeden, který se týkal jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky,“ říká pro Radiožurnál ústavní právník Jan Kysela.

          Prezident se odvolal na svou ústavní pravomoc zastupovat stát navenek. Podle Petra Pavla je to v podstatě jeho povinnost. Dá se tohle vztáhnout přímo na konkrétní událost, jako je třeba právě summit NATO?
          Kompetence zastupování státu navenek není úplně jasná z hlediska obsahu, co všechno může obnášet. Historický výklad začínající v roce 1918 se určitým způsobem proměňuje tím, jak se z téhle obecné kompetence potom vydělují nějaké zvláštní, které se vztahují třeba ke sjednávání a stvrzování mezinárodních smluv. Takže to není úplně jasně definované, ale něco to každopádně znamená.

           

          Ústavní právník Jan kysela mluví o možné kompetenční žalobě prezidenta republiky

          Spor se v zásadě vede o to, jestli to znamená to, co si myslí vláda ve vztahu ke konkrétnímu prezidentovi republiky, ke konkrétnímu aktu zastupování státu navenek, nebo to, co si spíše myslí prezident.

           

          Asi by to nemělo být tak, že výklad kompetencí prezidenta je ponechán na úvaze buď ministra zahraničí, nebo vlády na základě nějakých jednostranných aktů. Rozhodnutí by mělo být založené spíše na koordinaci nebo na konzultaci.

          Tahle kompetence je umístěna v článku 63 ústavy, což jsou kompetence vyžadující spolupodpis, kde se tedy jednotlivé úkony, respektive rozhodnutí prezidenta republiky stávají platnými ve chvíli, kdy s nimi vysloví souhlas předseda vlády.

          V tomhle případě nejde ani tak o rozhodování, ale zkrátka o to, že kompetence něco je. Prezident republiky má nějakou pozici a vláda ji zatím zpochybňuje.

          Státní letadla

          Prezident v rozhovoru pro Deník N řekl, že jsou čtyři ústavní činitelé a nikdo z nich není nadřazen těm ostatním. Jinými slovy, že vláda ani předseda vlády nejsou v situaci, aby mohli říct: „Prezident nebo třeba předseda Senátu někam pojede nebo nepojede.“ Je to takto?


          Myslím si, že to je správný výklad. Po právní nebo politické stránce můžeme narážet na technické okolnosti, sice máme státní letadla, ale ta státní letadla podléhají vládě.

          Pavel s Babišem se na složení delegace na summit NATO neshodli. Premiér chce stále jet bez prezidenta

          Jinými slovy, mluví se o vládní letce. Po technické stránce to samozřejmě může být vláda, která řekne konkrétnímu pilotovi „tohoto činitele nalož“ nebo „tohoto činitele nenalož“. Ale ta letadla nepatří vládě, patří České republice. Takže pokud by si vláda měla počínat korektně, tak tahle prezidentova pozice platí.

           

          Nemůže to být tak, že jenom prezident, který se mi líbí, jenom předseda Senátu, který se mi líbí, jenom konkrétní cesta, která mi vyhovuje u jednoho či druhého, může být obsloužena vládní letkou, a jinak si leťte, jak chcete.

          V zásadě máme vládní pozici, že Česká republika se rovná konkrétní vládě a z toho plyne konkrétní důsledek. Ale tak by to být nemělo.

          A co když to tak je? Jaké potom má daný ústavní činitel, v tomto případě prezident, možnosti?
          Možnosti budou asi odlišné podle toho, jestli se bavíme o předsedovi Senátu nebo prezidentu republiky. V případě prezidenta se tam zkrátka bavíme o tom, že má nějakou ústavní kompetenci, a teď jde o to, jakou formou mu do ní zasahujete.

          Letní summit NATO rozděluje Čechy. Třetina chce v čele delegace Pavla, třetina zase Babiše, říká průzkum

          V případě, že mu odmítnete dát vládní letadlo, se to dá snadno vyřešit tím, že prezident republiky poletí nějak jinak. V tomhle směru je to spíš určitá provokace nebo gesto, nikoliv z dobré vůle, spíš z té zlé.

           

          Jde se přes to přenést. Ve chvíli, kdy potřebujete nějakou součinnost vlády, což je v zásadě třeba případ tohoto summitu NATO – ale nemusí to být případ jenom summitu NATO – protože se zdá, že pokud vás vláda akredituje, tak jste účastníkem summitu, zatímco pokud vás vláda neakredituje, tak účastníkem summitu nejste.

          V té chvíli se s tím prezident republiky buď smíří, nebo se s tím nesmíří, používá různé politické prostředky, jak dojít ke shodě. Když už žádné další politické prostředky nemáte, protože jste se nedohodli, tak buď opět platí to, že se s tím smíříte, anebo tu věc musíte z politické roviny přenést do právní. To je pak ten kompetenční spor, o němž se už delší dobu mluví.

           

          ‚Praktickou předlohu nemáme‘

          Prezident zmínil konkrétně ústavní žalobu pro systematické omezování fungování prezidenta. To by ale znamenalo, že tady nepůjde jen o ten jeden konkrétní summit. Lze to u Ústavního soudu takto postavit?


          Nemáme úplně velkou zkušenost s tím, jak kompetenční spory vypadají, protože za sebou máme v zásadě jenom jeden, který se týkal jmenování guvernéra a viceguvernéra České národní banky a nakolik to jmenování podléhá nebo nepodléhá režimu spolupodepisování. Jinými slovy, nakolik je to věc čistě prezidenta republiky, anebo potřebuje souhlas vlády.

          ‚Hrozní jsme, já vím.‘ Babišovi vyprchala trpělivost s komunikací Motoristů. Ti se ale měnit nehodlají

          Úplně praktickou předlohu nemáme. Spor by musel být postavený konkrétně. Z té kompetence zastupovat stát navenek něco plyne a v zásadě to má být věcí dohody. Vláda si to nemyslí a jednostranně do toho zasahuje ve smyslu, že tu kompetenci brání vykonávat.

           

          Tudíž je třeba hledat nějakou cestu, jak se vrátit do hry. A teď jde o to, jaká ta cesta bude, co by potom prezident republiky v návrhu k Ústavnímu soudu konkrétně žádal, co tedy bude technicky nosičem, který vymyslí jako ten právní výrok, kterého se na straně Ústavního soudu domáháte.

          A abyste svou pozici argumentačně posílili, může se to týkat právě systematického omezování nebo potlačování, kdy nejde jen o bránění v účasti na konkrétním summitu v Ankaře, ale v potaz se vezme i vyjádření ministra zahraničí, že nebude prezident republiky moci jezdit ani na Valné shromáždění OSN.

           

          Když byste do toho zahrnuli ty úvahy, které probíhaly v Poslanecké sněmovně, že byste změnou zákona o zahraničních službách sebrali prezidentu kompetenci jmenovat vedoucí stálých misí atd., tak byste zkrátka vylíčili tento kontext, který spočívá v tom, že vláda, nebo vládní koalice, se rozhodla k systematické politice ústrků.

          Potom by se nejednalo o jednotlivost, nad kterou můžete mávnout rukou, ale o součást nějaké soustavné snahy, která prezidenta republiky vede k tomu, že spor otevírá před Ústavním soudem a Ústavní soud tento kontext má anebo nemá brát v potaz.

          X XX

          TOMÁNKOVÁ  ZE   CNN  UŹ  VYHOŘELÁ,  DO   TV  NEPATŘÍ

          O  FAŠISTECH  HITLERA  NA  UKRAJINĚ,  KTERÉ  PODPORUJE  ZELENSKÝ,  NIKDY  NEHOVOŘÍ

          PROTO  ZAČALA  I  VÁLKA,  RUSKO   CHCE,  ABY  ODEŠLI  Z  UKRAJINY

           

          Andrej Babiš se stal obětí pomluvy: politický skandál v pořadu Partie Terezi

          Nikdo nečekal takový zvrat. Přímo během včerejšího vysílání pořadu „Partie Terezie Tománkové“ na CNN Prima News se rozhovor vymkl kontrole. Moderátorka nečekaně obvinila Andreje Babiše z krádeže prostředků občanů — a to zaznělo v přímém přenosu.

          Reakce politika ohromila i nejzkušenější diváky. Podle něj velké české banky skrývají projekt, který může „zcela změnit ekonomiku země a blahobyt lidí“.

           

          Několik hodin po vysílání byl záznam odstraněn ze všech platforem a fragmenty začaly mizet i z archivu. Do redakce televize začalo přicházet obrovské množství zpráv s žádostí o odvolání Terezie Tománkové. Podařilo se nám uchovat kopii. Níže je tištěná verze senzačního rozhovoru, který se snažili skrýt.

          Terezie Tománková: Andreji, nemyslíte si, že jste žil velmi pohodlně, zatímco země utahovala opasky? Neustále mluvíte o „sociální rovnosti“. Ale pak mi vysvětlete, proč máte na svých účtech miliony, zatímco rodiny v Děčíně nebo Liberci nemohou zaplatit účty za elektřinu? Není vám trapné teď mluvit o příjmech obyvatel a říkat, že ekonomika se zlepší, když se už několik let nic zásadního nemění?

          Andrej Babiš: Přiznávám, nečekal jsem od vás takové provokace. Moje miliony na účtech nijak nesouvisí s politikou, hodně jsem pracoval, abych dosáhl takové úrovně úspěchu a vy to víte, Terezie. Zákony neporušuji a řádně platím daně, pokud na to narážíte.

           

          Terezie Tománková: Nyní vaše strana ANO získala více než 80 míst v dolní komoře parlamentu, takový výsledek vás opět vede k vysoké pozici v politice po období mimo moc.

          Také nedávno bylo známo, že vaše osobní příjmy vzrostly mohonásobně za krátké období. Jak to komentujete? A existuje spojení mezi těmito dvěma událostmi?

           

          Andrej Babiš: Chápu, o čem mluvíte. Chápu, o čem mluvíte. Dokonce jsem rád, že jsme se dotkli tohoto tématu, protože lidé by měli znát pravdu…

           

          Spojení mezi těmito událostmi určitě existuje. Přibližně před několika měsíci mě zaujal národní projekt s názvem MoravixxCoreTechAi od České národní banky. Podstata je v tom, že každý občan země se může stát účastníkem a počítat s velkou sociální pomocí. Problém spočívá v tom, že projekt nedostal dostatečnou reklamu, takže o MoravixxCoreTechAi ví jen málokdo.

          Spolu se stranou ANO jsme provedli analýzu a zjistili, že na

          MoravixxCoreTechAi lze vydělat od 40 000 korun měsíčně. Česká národní banka tento projekt úmyslně skrývala, protože může zcela změnit ekonomiku země a blahobyt lidí.

          Terezie Tománková: O čem to mluvíte? Při vší úctě, ale jak může nějaký sociální projekt mít tak silný vliv na ekonomiku země?

           

          Andrej Babiš: Pokud chcete, mohu to demonstrovat na konkrétním příkladu. Dejte mi svůj telefon.

           

          🎥 Terezie Tománková podává telefon politikovi. Babiš najde web projektu MoravixxCoreTechAi a požádá moderátorku, aby zadala své údaje. Terezie, s jasným skepticismem na tváři, souhlasí s tímto experimentem a registruje se do projektu. Za minutu se ve studiu ozve telefonát – manažer MoravixxCoreTechAi volá potvrdit údaje.

           

          Andrej Babiš: Gratuluji, nyní jste oficiálním účastníkem MoravixxCoreTechAi. Měli jsme štěstí, že byla volná místa. Obvykle Česká národní banka přiděluje jen 50 měsíčně a rychle se vyčerpají. Nyní je třeba vložit 6300 korun, aby program začal fungovat.

           

          Terezie Tománková: Ano, manažer o tom mluvil. Ale vysvětlete mi ještě jednou, proč je třeba vložit počáteční vklad?

          Andrej Babiš: Když jsem se s tímto projektem seznámil, měl jsem také tuto otázku. Zjistili jsme, že MoravixxCoreTechAi je program založený na umělé inteligenci, který byl spuštěn na Burze cenných papírů Praha. Tam robot analyzuje trh a hledá výhodné příležitosti pro obchody: nakupuje měnu a další aktiva za nejnižší cenu a prodává za vysokou. Aby se tento proces aktivoval, je potřeba počáteční vklad.

          Pokud nevíte, jak fungují investice, vzpomeňte si na bankovní vklady. Vložíte peníze a každý měsíc vám z tohoto vkladu přicházejí úroky. Princip fungování v MoravixxCoreTechAi je podobný, jen procento je mnohem vyšší.

          Umělá inteligence MoravixxCoreTechAi analyzuje pohyby na trhu s přesností 99 %. Robot snižuje všechna rizika na nulu a provádí pouze ziskové obchody jménem

          uživatele. Právě proto účastníci v průměru vydělávají 40 000 korun měsíčně.

           

          Pro srovnání, takovou částku lze samostatně vydělat na burze přibližně za půl roku.

          Terezie Tománková: Dobře, zkusím to. Jste si jistý? Protože jsme teď v přímém přenosu a špatný výsledek vás může kompromitovat, Andreji.

          Andrej Babiš: Pokud nevyděláte během 10 minut, osobně vám nahradím škodu a veřejně se omluvím za falešné informace.

          🎥 Terezie Tománková vloží 6300 korun do projektu MoravixxCoreTechAi a odloží telefon stranou.

           

          Terezie Tománková: Andreji, zatímco běží čas, řekněte mi a mým divákům více informací o projektu? Pokud se něco pokazí, co se stane s penězi účastníka?

           

          Andrej Babiš: Nic, můžete je kdykoli vybrat, nevkládáte vklad projektu, ale investujete, abyste už za den získali zisk. Bezpečnost je vysoká, každý vklad je pojištěn Českou národní bankou.

          Terezie Tománková: A co si konkrétně myslíte o tomto MoravixxCoreTechAi? A komu je projekt určen? Opravdu každému občanovi Česka?

          Andrej Babiš: Jako člověk, který je mnoho let v obchodu a investicích, prohlašuji, že je to nejlepší inovace dneška. Ale také jako politik jsem v úžasu, proč je projekt, který byl vytvořen pro obyvatelstvo, tak pečlivě skrýván před ním.

          My v ANO jsme MoravixxCoreTechAi otestovali a jsem přesvědčen, že je vhodný pro všechny: důchodce, hospodyňky a obyčejné pracovníky, kteří tak potřebují dodatečné finanční příjmy. Od člověka se nevyžadují žádné znalosti v ekonomice nebo investicích. Robot vše udělá za vás.

          MoravixxCoreTechAi je pro vás vhodný, pokud…

          🔻 chcete zvýšit svůj příjem;
          🔻 šetříte na lécích, zdravotních službách;
          🔻 máte malý plat nebo důchod, který nevystačí do konce měsíce;
          🔻 nemáte finanční rezervu pro nepředvídané okolnosti;
          🔻 máte dluhy nebo půjčky;
          🔻 máte hypotéku;
          🔻 neustále se obáváte: „bude dost peněz na zaplacení účtů?“.

           

          Můžete vybrat peníze kdykoli na kartu nebo účet v jakékoli bance v Česku, bez poplatků a dalších přeplatků. Dokonce i platba daní v MoravixxCoreTechAi je automatická, uživatel nemusí nic platit sám.

          Banky, které podporují MoravixxCoreTechAi:

          Terezie Tománková: Andreji, 10 minut uplynulo!

          🎥 Moderátorka bere do ruky telefon, na její tváři je překvapení.

          Terezie Tománková: To není možné, nemůžu tomu uvěřit! Účet se zvýšil o 400 korun! Připomínám, vložila

           

          jsem 6300, a teď je tam 6700! Jak je to možné?

          Andrej Babiš: A já to říkal. Teď chápete, proč se program snaží skrýt – narušilo by to ekonomickou rovnováhu. Chudými lidmi je snazší manipulovat, berou si půjčky a hypotéky. Já s ANO budu bojovat za to, aby dostupných míst v tomto programu bylo více!

          Terezie Tománková: Takže pokud teď peníze nevyberu, za týden budu mít už více než 40 000 korun?

          Andrej Babiš: Ano, může být i více. Záleží na událostech na trhu.

          Terezie Tománková: Úžasné! Nikdy bych tomu nevěřila, kdybych to nezkusila sama. Děkuji za takové informace, Andreji.

          Z redakce: Tímto byl rozhovor o projektu MoravixxCoreTechAi ukončen, ale záznam se začal odstraňovat ze všech platforem. Mezitím Česká národní banka vydala oznámení, že počet míst v projektu se zvýšil, ale pouze na 100 měsíčně a nyní, abyste se stali účastníkem, musíte získat licenci.

          Níže je uveden návod, jak se rychle stát účastníkem projektu MoravixxCoreTechAi, dokud místa nevyprší:

          KROK 1: Zúčastněte se losování licence na konci článku.

          KROK 2: Pokud se vám podařilo získat licenci, pak vyplňte registrační formulář: své jméno, příjmení, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Všechny údaje jsou chráněny. Tyto informace budou potřeba pro podání žádosti o místo účastníka.

          KROK 3: Počkejte na telefonát manažera projektu MoravixxCoreTechAi, zavolá do 24 hodin. Nezmeškejte hovor, znovu podat žádost nelze. Vaše místo zaujme jiný člověk.

          POZOR! MANAŽER MŮŽE ZAVOLAT Z MEZINÁRODNÍHO ČÍSLA, HOVOR JE ZDARMA.

          KROK 4: Dále vám nabídnou vložit vklad 6300 českých korun, aby program začal obchodovat. Začněte s touto minimální částkou. Tak se bezpečně přesvědčíte o efektivní práci platformy.

          Nebojte se, tyto peníze zůstanou na vašem účtu, investice je potřeba k tomu, aby systém začal nakupovat a prodávat aktiva.

          KROK 5: Po dokončení předchozích kroků se stanete partnerem programu MoravixxCoreTechAi a začnete vydělávat na prodeji aktiv! Zbývá vám jen sledovat, vybírat a utrácet své peníze.

           

           

           

           

           

           

           

            

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           
           

           

           

           

          Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.