Putin: Válka na Ukrajině se chýlí ke konci. Za Evropu mluvit Schröder. Zelenskyj ušetril Moskvu. Európa potrebuje nový začiatok.Fico povedal, že je pre neho cťou byť v Moskve.Magyar nastupuje s víziou radikálnej zmeny v Madarsku.Francouzská loď Charles de Gaulle k Hormuzskému průlivu. Zabezpečí  úžinu?

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu řekl, že se konflikt na Ukrajině chýlí ke konci. Na otázku novinářů, zda je ochoten vést rozhovory s evropskými zeměmi, uvedl, že preferovanou postavou je pro něj bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Válku na Ukrajině začala ruská invaze v únoru 2022. kterou nařídil právě Putin, čímž rozpoutal největší vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

„Myslím, že tato záležitost se chýlí ke konci,“ řekl Putin novinářům o válce na Ukrajině. Putin hovořil v Kremlu poté, co Rusko uspořádalo oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Putin dále uvedl, že věří, že Rusko nakonec normalizuje vztahy s mnoha západními zeměmi. „Nakonec vztahy s mnoha zeměmi, které se nyní snaží vztahy s námi démonizovat, obnovíme. Čím dříve se tak stane, tím lépe – jak pro nás, tak v tomto případě i pro evropské země,“ řekl novinářům. Deník Financial Times ve čtvrtek informoval, že se lídři Evropské unie připravují na potenciální rozhovory s Moskvou.

Ruský prezident v sobotu také oznámil, že je připraven se setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Učinil tak v reakci na vzkaz, který mu od Zelenského předal slovenský premiér Robert Fico během své návštěvy v Moskvě. Jednání však Putin podmínil dosažením trvalé mírové dohody.

Putin podle Fica odpověděl, že pokud se chce Zelenskyj sejít, má se s ním telefonicky spojit. Ruský státník později předání vzkazu potvrdil.

„Předal jsem ruskému prezidentovi vzkaz od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten mi v pondělí v Arménii při našem osobním setkání řekl, že je připraven setkat se s Vladimirem Putinem v jakémkoli formátu,“ uvedl Fico ve vystoupení při návratu z Moskvy, kam letěl na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Podle Fica se opět ukázalo, že nevést s Ruskem dialog je obrovskou chybou. „Odmítám novou železnou oponu mezi EU a Ruskem, máme zájem o standardní, přátelské a vzájemně výhodné vztahy s touto světovou velmocí,“ uvedl Fico, který naopak kritizoval některé evropské státy, které mu nepovolily přelet při cestě do Moskvy. Za „ideologicky orientovaný a škodlivý“ pak Fico označil úmysl Evropské komise snížit na nulu nákupy ropy a plynu z Ruska, což podle slovenského premiéra povede k závislosti na dodávkách z USA a růstu cen.

Fico byl jediným premiérem či prezidentem státu EU, který přijel na dnešní oslavy v Moskvě. Dopolední tradiční přehlídky na Rudém náměstí se ale šéf slovenské vlády nezúčastnil.

X xx

Šťastný Putin, bývalý humorista Zelenskyj ušetril Moskvu. Európa potrebuje nový začiatok

Našťastie oklieštená vojenská prehliadka v Moskve pri príležitosti 81. výročia ukončenia druhej svetovej vojny dopadla dobre. Ohlásené prímerie ukrajinskou i ruskou stranou sa zo začiatku nedodržiavalo. V piatok večer však do „súboja“ vstúpil Donald Trump a ohlásil trojdňové prímerie i výmenu tisícky zajatcov. A jeho slová platia (i keď sporadické ostreľovanie na fronte trvá).

Zelenskyj tentoraz milo prekvapil. Spomenul si na svoju bývalú profesiu – humoristu. Vydal dekrét, ktorým povolil uskutočnenie vojenskej prehliadky na Červenom námestí. Zakázal použitie ukrajinských zbraní na tomto území. Je to druh výsmechu, ktorý si po vyše štyroch rokoch Kyjev môže dovoliť.

Pretože Kremeľ si je dobre vedomý, že proti ukrajinským dronom s ďalekým doletom je momentálne bezmocný. Ukrajinci zasahujú strategickú infraštruktúru kdekoľvek na území Ruska. Rusi nemajú žiadnu obranu. Iste, rozsiahle územie sa bráni ťažšie ako menšie ukrajinské.

Moskva si uvedomuje, že ak aj časom vyvinie účinnejšiu obranu, proti novým dronom a raketám bude neraz bezmocná. Navyše, obyvateľstvo najväčšej krajiny sveta pociťuje vojnu po vyše štyroch rokoch na vlastnej koži. Ľudia sa začínajú ozývať, napätie rastie.

To, že situácia je vážna, podtrhuje fakt, že v Moskve bol takmer celý týždeň vypnutý mobilný internet. Kremeľ navyše obmedzuje prístup alebo priamo ruší niektoré sociálne aplikácie a siete. Vladimir Putin si je však vedomý, že podporu obyvateľstva obmedzeniami a zakazovaním si dlho neudrží. Viacerí experti prirovnávajú rušenie na digitálnom svete závislých Rusov ku Gorbačovovej prohibícii. Aké následky nakoniec mala, si dobre pamätáme.

Hoci sa Putin v prejave na Červenom námestí chválil, že napriek podporovaniu Ukrajiny všetkými štátmi NATO ruská armáda postupuje, jeho hovorca Dmitrij Peskov povedal, že je ochotný rokovať s každým, aj s Európou. To bolo ešte donedávna nemysliteľné.

Najväčšou hrozbou pre Európu nie je Rusko (ani Čína), ale úplný rozklad sociálneho systému, ktorý vznikol práve na ruinách druhej svetovej vojny.

Či k rokovaniam napomôže odkazmi od Zelenského a európskych lídrov i Robert Fico, netušíme. Rozhovor s Putinom bol dôverný. Nech už budú vyhlásenia oboch strán akékoľvek, musíme ich brať s rezervou. Faktom však zostáva, že Rusko si začína uvedomovať, že vojna stráca zmysel: dobyť celý Donbas sa nedarí a útoky ukrajinských dronov spôsobujú ekonomike značné škody a podkopávajú dôveru Rusov v Kremeľ.

Hoci na prvý pohľad to vôbec nesúvisí, ale na opačnom konci Európy sa udiala tiež historická udalosť. Vo voľbách vo Walese, v Škótsku a v komunálnych voľbách v Anglicku utrpela vládnuca Labouristická strana historický výprask. Rúca sa celý stranícky politický systém v Británii. Labouristi po dvoch rokoch v jednofarebnej vláde totálne sklamali. Po drvivom víťazstve v roku 2024 a historickej porážke konzervatívcov sa nič nezmenilo. Stranu pracujúcich nezaujímajú pracujúci, nerieši ich problémy. Keira Starmera zaujímajú oveľa viac medzinárodné záležitosti.

Vytváranie vonkajšieho nepriateľa, strašenie zahraničnou hrozbou bolo často v dejinách iba zastieraním neschopnosti vládnucich elít riešiť domáce problémy. Vojna sa neraz hodila ako „vhodné“ východisko. No najväčšou hrozbou pre Európu nie je Rusko (ani Čína), ale úplný rozklad sociálneho systému, ktorý vznikol práve na ruinách druhej svetovej vojny, a absencia akejkoľvek vízie a perspektívy, nádeje v lepší život, zakrývaná bruselským ideologickým balastom. Európa potrebuje nový začiatok. Bez mieru, diplomacie, empatie a vzájomného rešpektu to nepôjde.

X X X

Fico povedal že je pre neho cťou byť v Moskve. Šéf Kremľa vyhlásil, že je dôležité, že slovenský premiér nakoniec priši

V Moskve sa začali oslavy 81. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Slovenský premiér Robert Fico je jediným lídrom z Európskej únie, ktorý sa na nich osobne zúčastňuje.

V Moskve sa v sobotu odohrali oslavy 81. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Na Červenom námestí odštartovala tradičná vojenská prehliadka, ktorá bola tento rok výrazne skromnejšia než po minulé roky.

Po prvý raz po takmer dvoch desaťročiach sa na nej neobjavila väčšina ťažkej vojenskej techniky. Dôvodom mali byť bezpečnostné obavy po sérii ukrajinských dronových útokov hlboko na ruskom území.

Pozornosť sa však nesústredila iba na Vladimira Putina, ale aj na slovenského premiéra Roberta Fica. Ten bol jediným potvrdeným lídrom z Európskej únie, ktorý sa na oslavách v Moskve osobne zúčastnil.

Kým minulý rok sa v ruskej metropole objavili viacerí zahraniční hostia vrátane čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga či srbského prezidenta Aleksandara Vučića, tento rok sa Fico ocitol v oveľa užšej skupine hostí vedľa autoritatívnych lídrov a predstaviteľov Ruskom podporovaných separatistických regiónov. Ficovu cestu do Moskvy ostro kritizuje opozícia.

Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka dnes v Sobotných Dialógoch, vyhlásil, že „neexistuje jeden normálny, legitímny dôvod, prečo má Robert Fico tráviť tento deň v Moskve,”. Predseda PS za ňou vidí službu ruskej propagande a považuje ju za absolútnu hanbu pre Slovensko.

Rusko a Ukrajina sa zároveň na obdobie osláv dohodli na trojdňovom prímerí, ku ktorému vyzval aj americký prezident Donald Trump. Napriek tomu zostáva atmosféra v Moskve napätá. Oslavy sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia a ruské úrady v niektorých regiónoch vojenské prehliadky úplne zrušili.

Sobota je zároveň aj Dňom Európy, ktorý pripomína Schumanovu deklaráciu a vznik dnešnej Európskej únie. Robert Fico je pritom jediným lídrom členského štátu EÚ, ktorý sa osobne zúčastňuje osláv v Moskve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti Dňa Európy uviedol, že Ukrajina sa považuje za „neoddeliteľnú súčasť európskej rodiny“ a že bráni „svoju budúcnosť v Európe“.

 Kým Moskva oslavuje Deň víťazstva na Červenom námestí, oslavy prebiehajú aj v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Moskvou dosadený šéf regiónu Denis Pušilin kladie kvety pri pamätníku Savur-Mohyla spolu s príslušníkmi ruskej Národnej gardy, pričom ruské médiá aj tam hovoria o pokračovaní „boja proti nacizmu“.

X X X

Maďarsko po Orbánovi: Peter Magyar nastupuje s víziou radikálnej zmeny a prísľubom zúčtovania

Maďarsko zažíva historický zlom. Po šestnástich rokoch dominancie Viktora Orbána a strany Fidesz sa moci oficiálne ujíma nový predseda vlády Peter Magyar. Jeho prvý prejav v úrade, ktorý sledovala celá krajina, priniesol ostrý kontrast medzi jeho doterajšou komunikáciou na sociálnych sieťach a štátnickým vystúpením v parlamente. Expert na politický marketing Michal Ruttkay v analýze rozhovoru naznačuje, že hoci Magyar vystupuje ako moderný líder, tieň minulosti a túžba po spravodlivosti budú hrať v jeho počiatočnom vládnutí kľúčovú úlohu.

Maďarsko po Orbánovi: Peter Magyar nastupuje s víziou radikálnej zmeny a prísľubom zúčtovania

Maďarsko zažíva historický zlom. Po šestnástich rokoch dominancie Viktora Orbána a strany Fidesz sa moci oficiálne ujíma nový predseda vlády Peter Magyar. / Zdroj: ta3

Stručný prehľad rozhovoru

Zmena štýlu: Magyar v parlamente pôsobí menej útočne ako na sieťach; skôr ako „líder startupu“ orientovaný na budúcnosť.

Politika ako event: Využíva prvkami šou (hudba, emócie) na oslavu „zmeny režimu“ a aktiváciu voličov.

Riziko pomsty: Expert varuje pred prílišným zameraním na trestanie minulosti, čo môže krajinu polarizovať (paralela so SR 2020).

Ústavná sila: Vďaka väčšine v parlamente plánuje rýchlu výmenu prezidenta a kľúčových úradov.

Tím v pozadí: Obklopuje sa ľuďmi z filmu a divadla; politika má jasnú a profesionálnu dramaturgiu.

Priorita eurofondov: Hlavným cieľom je rozmraziť 21 miliárd eur pomocou nových odborných nominácií.

Orbán v opozícii: Fidesz neodchádza do úzadia, ale bude plniť silnú kontrolnú funkciu; Orbán v politike ostáva.

Premiér-influencer: Nový model vládnutia – Magyar je tvárou v teréne, zatiaľ čo reálny výkon robia experti.

Pragmatizmus: V zahraničnej politike sa čaká dôraz na národné záujmy, maďarské menšiny a lacné energie.

Od influencera k premiérovi: Nový štýl vládnutia

Peter Magyar predstavuje v stredoeurópskom priestore unikátny úkaz. Do premiérskeho kresla sa prepracoval z pozície digitálneho lídra, ktorý dokonale ovláda mechanizmy sociálnych sietí. Podľa odborníkov pôsobí ako kombinácia skúseného mediátora a „lídra startupu“, ktorý hovorí o krajine budúcnosti a potrebe vyliečiť politické traumy. Jeho tím, zložený z odborníkov na film a dramaturgiu, dokázal okolo jeho nástupu vytvoriť atmosféru veľkolepého podujatia, čo potvrdzuje aj organizácia „Festivalu demokracie“ na Košutovom námestí.

Tento nový prístup však v parlamente narazil na vážnejší tón. V prejave dominovala téma zúčtovania s „hriechmi“ predchádzajúceho systému. Magyar strávil v štruktúrach Fideszu viac ako dve desaťročia, čo mu dáva detailný vhľad do fungovania Orbánovho režimu, no zároveň to do jeho rétoriky vnáša prvky osobnej odvety. Kritici upozorňujú, že hoci je volanie po spravodlivosti legitímne, nesmie skĺznuť do politiky pomsty, ktorá by mohla krajinu ešte viac polarizovať.

Symbolika a návrat k európskym hodnotám

Dátum Magyarovho nástupu, pripadajúci na 9. máj – Deň Európy, nie je náhodný. Nový premiér sa ním jasne hlási k proeurópskemu smerovaniu a snaží sa o rehabilitáciu Maďarska v očiach Bruselu. Jedným z jeho prvých cieľov je rozmrazenie eurofondov v hodnote viac ako 21 miliárd eur. K dosiahnutiu tohto cieľa mu majú pomôcť aj prekvapivé nominácie vo vláde, kde sa popri technokratoch zo Svetovej banky objavujú aj medzinárodne uznávané osobnosti, napríklad zo sveta kultúry.

V zahraničnej politike sa však Magyar javí ako pragmatik. Hoci podporuje ambície Ukrajiny na vstup do EÚ, v otázkach energetiky zostáva opatrný a nevylučuje pokračovanie odberu ruských surovín, ak to bude pre krajinu ekonomicky výhodné. Prvoradým záujmom zostáva ochrana maďarských menšín v zahraničí a vyrokovanie lepších podmienok pre ich fungovanie.

Výzvy pre novú éru: Medzi ústavnou väčšinou a zmierením

S ústavnou väčšinou v chrbte má Peter Magyar v rukách obrovskú moc, ktorá mu umožňuje rýchle zmeny, vrátane výmeny prezidenta či kľúčových úradníkov. Práve naloženie s touto mocou bude skúškou jeho politickej zrelosti. Michal Ruttkay upozorňuje na riziko, že vládnutie postavené na participácii a neustálom kontakte s ľuďmi v teréne môže byť procesne náročné a zdĺhavé.

Otázkou zostáva aj budúcnosť Viktora Orbána. Ten napriek odchodu do opozície neplánuje opustiť politický život a strana Fidesz si zachováva silnú kontrolnú funkciu. Budúcnosť Maďarska tak bude závisieť od toho, či sa Magyarovi podarí prejsť od fázy pomenovávania krívd k reálnemu budovaniu krajiny a či dokáže nájsť cestu k celospoločenskému zmiereniu, ktoré by definitívne uzavrelo éru „pevnosti Maďarsko“.

X XX

BABIŠ  CHCE  SPOLUPRÁCi  S  MAĎARSKEM

Premiér Andrej Babiš (ANO) se těší na spolupráci s nově zvoleným předsedou maďarské vlády Péterem Magyarem a ke zvolení mu pogratuloval. Domnívá se, že nastal správný čas obnovit seskupení Visegrádské skupiny (V4), a věří, že se to i díky Magyarovi povede.

Předseda opoziční ODS Martin Kupka označil Magyarovo zvolení za dobrou zprávu především pro tamní občany. V4 zahrnuje ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

„Společně se Slovenskem a Polskem máme v Evropské unii spoustu stejných zájmů a když jsme za ně v minulosti i společně bojovali, spoustu důležitých věcí se nám i podařilo prosadit. Teď si myslím, že nastal správný čas V4 obnovit a věřím, že se to i díky němu povede,“ sdělil v sobotu Babiš. Český premiér před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku podpořil tehdejšího premiéra Viktora Orbána ze strany Fidesz, který se ucházel o páté funkční období v čele vlády za sebou.

Předseda ODS Kupka označil zvolení Magyara premiérem za dobrou zprávu pro Česko a jeho partnery, ale především pro občany Maďarska. „Pevně věřím, že nebude pokračovat ve sbližování s Kremlem a zaměří se na posílení spolupráce v rámci Evropy,“ uvedl na síti X. Magyarovi rovněž gratuloval.

Magyarova středopravicová strana Tisza drtivě zvítězila v dubnových volbách a po 16 letech tak skončila éra národně konzervativního premiéra Orbána, který už dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu. Tisza ve volbách získala ve 199členném zákonodárném sboru 141 křesel a bude tak mít ústavní většinu, což jí umožní měnit ústavu a prosazovat reformy. Orbánova strana Fidesz má 52 mandátů a krajně pravicové hnutí Naše vlast (Mi Hazánk) šest křesel.

x X X

Saudská Arábia odmietla spoluprácu, Trump stiahol americké lode z Hormuzského prielivu

 Trump pozastavil operáciu Projekt sloboda po tom, čo Saudská Arábia odmietla poskytnúť základňu aj vzdušný priestor. Kľúčová misia v Perzskom zálive sa zasekla.

Americký prezident Donald Trump pozastavil operáciu Projekt sloboda, ktorá mala umožniť komerčným lodiam bezpečne opustiť Perzský záliv cez Iránom blokovaný Hormuzský prieliv. Urobil tak po tom, čo Saudská Arábia odmietla americkej armáde udeliť povolenie na využívanie svojej leteckej základne a svojho vzdušného priestoru. TASR o tom informuje na základe štvrtkovej správy televízie NBC News odvolávajúcej sa na dvoch nemenovaných amerických predstaviteľov.

  • Donald Trump pozastavil operáciu Projekt sloboda určenú na spriechodnenie Hormuzu.
  • Saudská Arábia odmietla poskytnúť americkej armáde svoju základňu a vzdušný priestor.
  • Trump operáciu zastavil približne po tridsiatich šiestich hodinách od jej spustenia.

Podľa týchto zdrojov Trumpovo oznámenie o spustení operácie zaskočilo spojencov USA v Perzskom zálive a rozhnevalo Saudskú Arábiu, pretože šéf Bieleho domu ich o nej vopred neinformoval. Rijád následne Washingtonu odkázal, že americkým jednotkám nedovolí používať Leteckú základňu princa Sultána ani využívať saudskoarabský vzdušný priestor na podporu operácie.

Trump rokoval s partnermi

Problém nevyriešil Trumpov rozhovor so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Americký prezident rokoval aj s predstaviteľmi Kataru, no nakoniec bol nútený Projekt sloboda pozastaviť.

V rámci tejto operácie už americká armáda začala presúvať do Perzského zálivu ďalšie lode. Ústredné velenie amerických ozbrojených síl predtým oznámilo, že cez Hormuzský prieliv preplávali dve lode pod vlajkou USA.

Misia pozastavená

Hovorca Bieleho domu v odpovedi na novinársku otázku uviedol, že regionálni spojenci USA boli o operácii vopred informovaní.

Trump v nedeľu na svojej platforme Truth Social oznámil, že Spojené štáty v rámci misie s názvom Projekt sloboda pomôžu lodiam uviaznutým v Perzskom zálive opustiť jeho vody cez Hormuzský prieliv, ktorý momentálne blokuje Irán. Operácia sa začala v pondelok ráno, no zhruba po 36 hodinách Trump oznámil jej pozastavenie. Uviedol, že toto rozhodnutie urobil „na žiadosť Pakistanu a ďalších krajín“ a vzhľadom na „obrovské vojenské úspechy“ americkej vojenskej operácie proti Iránu.

Pakistan ako sprostredkovateľ

Pakistan zohráva kľúčovú úlohu ako hlavný diplomatický sprostredkovateľ v prebiehajúcom konflikte medzi Spojenými štátmi, Izraelom a Iránom, ktorý sa začal 28. februára. V apríli pomohol vyjednať dvojtýždňové prímerie medzi USA a Iránom, ktoré Trump neskôr predĺžil na neurčito. Islamabad sa 11. a 12. apríla stal dejiskom prvých priamych rokovaní delegácií USA a Iránu od roku 1979.

Pakistanské vládne zdroje tvrdia, že USA a Irán by mohli dosiahnuť „základnú“ dohodu pred Trumpovou návštevou Číny, ktorá je naplánovaná na 14. a 15. mája. Jadrový program Iránu však zostáva hlavným sporným bodom.

X X X

Francouzská loď Charles de Gaulle míří k Hormuzskému průlivu. Mohla by úžinu zabezpečit

Francouzská loď Charles de Gaulle pluje k Hormuzskému průlivu. Podle Elysejského paláce je to signál, že koalice zhruba 50 zemí vedená Paříží a Londýnem je připravená zabezpečit plavbu touto klíčovou úžinou, kterou před válkou mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem proplouvala pětina celosvětových zásob ropy.

Zatím je hlavním úkolem dostat se do Adenského zálivu u jemenských břehů, tedy do blízkosti Hormuzského průlivu. Na Charlesi de Gaulleovi by výhledově mohlo být právě velitelství mise k zabezpečení této klíčové úžiny.

Martin Balucha o roli francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle v Hormuzském průlivu

Na palubě jsou moderní stíhačky Rafale a také průzkumná letadla, tedy vzdušné síly, které jsou potřeba ke kontrole nějakého území. Letadlovou loď doprovází tři fregaty a také ponorka, to je standard. Je běžné, že Charlesa de Gaullea doprovází bojová bitevní plavidla.

Letadlová loď má za sebou v uplynulých měsících opravdu dlouhou cestu. V únoru byla ještě na severu Evropy u břehů Norska. Posléze ji Macron poslal právě do Středozemního moře právě kvůli íránské válce.

Tehdy se dostala k břehům Kypru, který se stal terčem íránských útoků. A v posledních dnech francouzská média zveřejňují zrychlené záběry, jak loď proplouvá Suezským průplavem.

‚Tohle není francouzská válka‘

Francouzský prezident Emmanuel Macron dlouhodobě tvrdí, že tohle není francouzská válka. To se nemění. Nicméně podle deníku Le Monde nechtějí už Paříž a její spojenci čekat na kompletní klid zbraní mezi USA a Íránem.

Zdroje z Elysejského paláce poukazují na to, že dopady války na celosvětovou ekonomiku jsou přílišné a že není možné dál čekat. Íránské střely v týdnu zasáhly francouzskou kontejnerovou loď. Zraněných bylo několik námořníků.

Paříž a Londýn vytvořily tuto koalici v únoru. Teď je v ní zhruba 50 zemí a prosazují, řekněme, diplomatickou cestu řešení konfliktu.

Mluví se o tom, že by bylo možné využít i německé plavidlo k odstraňování min. Paříž chce také oddělit jednání o plavbě Hormuzem od dalších bodů, a sice od jaderného a balistického íránského programu.

Možná ještě na upřesnění, ono by to nebylo poprvé, co by Francouzi využili svou loď.

X x x

Skotský premiér vyzval k nezávislosti země před příštími britskými volbami

Skotský premiér John Swinney vyzval k nezávislosti Skotska před parlamentními volbami v Británii, které proběhnou v roce 2029. Varoval, že pokud se tak nestane, bude Británii, a tím pádem Skotsku, vládnout protiimigrační a populistická strana Reform UK, která tento týden značně posílila v místních volbách v Anglii a ve volbách do skotského a velšského parlamentu.

Swinneyho Skotská národní strana (SNP) získala ve Skotsku 58 křesel z celkových 129. Reform UK se poprvé v historii dostala do skotského parlamentu se ziskem 17 mandátů.

„Nigel Farage (šéf Reform UK) nyní míří směrem k Downing Street a vyhlídka na vládu vedenou stranou Reform UK je více než pravděpodobná,“ řekl Swinney. „To, co nás pravděpodobně čeká, je, že se Farage stane příštím premiérem Spojeného království,“ dodal s tím, že Skotsko potřebuje před budoucí vládou Reform UK ochranu v podobě nezávislosti.

V projevu k příznivcům v Edinburghu Swinney uvedl, že Farage hovořil o zrušení skotského parlamentu. „Je nezbytné, abychom se ve Skotsku sjednotili a zajistili, že náš parlament Farageovi odolá,“ uvedl skotský premiér.

Reform UK podle předběžných výsledků místních anglických voleb získala v zastupitelstvech 1448 křesel z celkových více než 5000 míst. Farageovo uskupení se tak stalo nejúspěšnější stranou těchto voleb, což je pro ni dobrým signálem do všeobecných voleb v roce 2029.

Skotsko hlasovalo o své nezávislosti již v referendu v roce 2014. To však dopadlo ve prospěch příznivců setrvání Skotska ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

X x x

V  BRITÁNII  NOVÝ  PREMIER?

„Starmer je mrtvej.“ Jak starý dobrý Londýn zíral na volební triumf radikálů

 Mimořádně důležité volby v Británii dopadly přesně podle očekávání. Strana Reform UK Nigela Farage a zelení slaví epochální úspěch, zatímco zkroušený premiér Keir Starmer schytal se svými labouristy bolestivý direkt. Důsledky pro politickou scénu mohou být dalekosáhlé. A málokde je její štěpení patrné tak jako v Londýně.

Na první pohled je v metropoli na březích Temže stále vše při starém. Místní dámy a gentlemani tento týden oblékli své nejlepší šaty a roztodivné kloboučky nejrůznějších tvarů a vyrazili do Buckinghamského paláce na tradiční zahradní párty, ucpanými ulicemi se stále prohánějí černé taxíky, v metru pořád ještě narazíte na byznysmeny listující v narůžovělých Financial Times. Už jen právě pohled na titulní strany novin ale ukazoval, že v Británii se odehrává něco zásadního. A to se konaly „jenom“ místní volby.

Podle průzkumu portálu The Telegraph vycházejícího z výsledků místních voleb by Farageova Reform UK získala v Dolní sněmovně 284 hlasů. Na absolutní většinu by to sice nestačilo, ale i takový „hung parliament“ by byl něco přelomového

X x x

 Trump prelomil mlčanie o UFO. Svet šokujú zábery z misií Apollo aj spisy, ktoré FBI roky tajila

1Na pokyn prezidenta Donalda Trumpa začalo americké ministerstvo obrany v piatok sprístupňovať doteraz tajné spisy týkajúce sa pozorovaní UFO a nevysvetlených vzdušných úkazov.

Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa ministerstvo obrany zverejnilo desiatky predtým utajovaných súborov o údajných pozorovaniach UFO. / Zdroj: Pentagon

Materiály zverejnené na novom portáli Pentagónu o UFO obsahujú 162 dokumentov, ktoré sú výsledkom spolupráce viacerých úradov vrátane FBI a NASA. Archív ponúka detailný pohľad na pozorovania neidentifikovaných lietajúcich objektov z celého sveta, pričom mnohé záznamy, fotografie a očité svedectvá siahajú hlboko do minulosti.

„Tieto súbory, schované pod rúškom tajomstva, dlhodobo podnecovali oprávnené dohady – a je načase, aby sa o nich americký ľud presvedčil na vlastné oči,“ uviedol šéf Pentagónu Pete Hegseth. Novo sprístupnený archív zahŕňa nielen historické dokumenty rôznych vládnych agentúr, ale aj videonahrávky zachytávajúce nevyriešené incidenty.

Šokujúce svedectvá z Mesiaca a unikátne zábery z kokpitov

Súbor materiálov obsahuje 120 PDF dokumentov, 28 videí a 14 obrázkov. Vo veľkej miere ide o fotografie zachytávajúce podozrivé úkazy na oblohe, ktoré boli zaznamenané kamerami vojenských lietadiel počas letu.

Medzi zverejnenými materiálmi sa nachádza aj šesť fotografií dokumentujúcich javy pozorované posádkami misií Apollo 12 a Apollo 17. Ide o autentické zábery pořídené astronautmi NASA počas ich pôsobenia na povrchu Mesiaca.

x XX

Manévre, ktoré popierajú fyziku: Ragbyová lopta aj oranžové prízraky

Približne dvadsať videí dokumentuje nahlásené pozorovania z celého sveta, ku ktorým došlo v rokoch 2020 až 2026. Väčšina z nich obsahuje infračervené zábery bieleho objektu, ktorý sa na displeji javí ako pohybujúci sa svetelný bod. Pentagón v správe k videu z Grécka z roku 2023 uvádza, že daný objekt vykonával prudké obraty o 90 stupňov pri rýchlosti zhruba 130 km/h.

Medzi zverejnenými materiálmi sa nachádza aj videozáznam objektu pripomínajúceho ragbyovú loptu, ktorý bol spozorovaný na pomedzí Indického a Tichého oceánu. Iné video zo Sýrie dokumentuje výskyt dvoch oranžových, čiastočne priehľadných útvarov s nepravidelnými obrysmi, pričom každý z nich sa objaví len na krátky, dvojsekundový okamih.

Bronzový kolos a tajné spisy FBI z éry „lietajúcich diskov“

Súčasťou dokumentácie je aj snímka FBI, do ktorej bol vložený nákres vyhotovený na základe svedeckej výpovede. Identifikovaný bol ako „jasne viditeľné elipsovité teleso s bronzovým kovovým leskom, ktoré sa náhle zhmotnilo v žiare na oblohe“. Svedok odhadol jeho dĺžku na 40 až 80 metrov a uviedol, že objekt sa stratil rovnako rýchlo, ako sa objavil.

Tlačová správa zahŕňa aj archívny spis FBI, ktorý dokumentuje výskyt neidentifikovaných objektov a takzvaných „lietajúcich diskov“ v rokoch 1947 – 1968. Spis, rozdelený do 18 dokumentov, prináša správy o významných incidentoch vrátane fotografických dôkazov z lokality Oak Ridge v Tennessee. Materiály sa zaoberajú aj technickými návrhmi možných pohonných mechanizmov, parlamentnou agendou, vedeckými analýzami a dobovou mediálnou reflexiou.

Cenzúra na ústupe: Čo zostalo pod čiernou farbou?

Podľa vyjadrenia Pentagónu boli časti dokumentu s kódovým označením 62-HQ-83894 verejnosti prístupné už skôr. Aktuálna piatková aktualizácia však obsahuje menej cenzurovaných pasáží a zahŕňa aj niekoľko stránok, ktoré boli doteraz predmetom utajenia.

Predložené dokumenty sa zameriavajú na neobjasnené incidenty, pri ktorých vládne orgány nie sú schopné s istotou určiť pôvod či charakter zaznamenaných úkazov. Ministerstvo obrany zároveň vyjadrilo otvorenosť voči nezávislým expertízam pochádzajúcim zo súkromnej sféry.

Zo 162 súborov, ktoré boli v piatok sprístupnené, je 108 dokumentov na niektorých miestach začiernených. Pentagón vysvetlil, že tieto údaje boli zatajené v záujme ochrany identity svedkov, presnej polohy vládnych budov alebo citlivých informácií o vojenských objektoch, ktoré priamo nesúvisia s neidentifikovanými vzdušnými javmi.

Lov na UFO pokračuje: Nové informácie každých pár týždňov

„V žiadnom zo spisov zverejnených na základe smernice prezidenta Trumpa, ktoré sa týkajú podstaty alebo existencie nahlásených stretnutí s UAP, neboli vykonané žiadne úpravy,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Podľa oficiálneho vyhlásenia Pentagónu bude proces odtajňovania dokumentácie pokračovať v pravidelných vlnách každých pár týždňov. Tento krok nadväzuje na februárový pokyn prezidenta Trumpa zverejnený na platforme Truth Social, v ktorom vyzval bezpečnostné zložky a vládne agentúry na uvoľnenie všetkých záznamov o fenoméne UFO a potenciálnych prejavoch mimozemského života.

Vo svojej žiadosti apeloval na „spustenie procesu vyhľadávania a odtajňovania“ všetkej súvisiacej dokumentácie. Okrem toho vyzval na publikovanie „všetkých dodatočných poznatkov, ktoré sa viažu k týmto komplexným, avšak nesmierne pútavým a významným témam“.

Pentagón monitoruje hlásenia o neidentifikovaných objektoch či vzdušných javoch už celé desaťročia. Armáda však v správe z roku 2024 konštatovala, že neexistujú dôkazy o tom, že by vládne vyšetrovania potvrdili existenciu mimozemského života. Samotný Donald Trump sa vyjadril, že si nie je istý, či mimozemšťania skutočne existujú. Pentagón začal so zverejňovaním záberov pred niekoľkými rokmi po tom, čo zriadil špecializovaný úrad AARO (All-domain Anomaly Resolution Office), ktorého úlohou je analyzovať správy o neidentifikovaných anomálnych javoch.

X X X

Poslala sto životopisov na Slovensku, nikto sa jej neozval. Dnes vedie úspešnú firmu v Írsku

Katarína založila v Írsku úspešný biznis.Zdroj: Katarína Novotná.

Katarína sa pôvodne chcela zamestnať na Slovensku. Rozoslala si sto životopisov, no úspešná nebola. Nakoniec odcestovala a založila si biznis v zahraničí.

Rodičia vozili Katku každý týždeň na doučovanie angličtiny z Beluše do susedného Púchova. Aj keď oni žiadny cudzí jazyk neovládali, ich dcéra túžila hovoriť plynulo po anglicky. Neustále čítala knihy v angličtine a prepisovala si texty pesničiek z kaziet. Z rodnej dediny chcela odísť, zažiť svet.

„Jeden učiteľ mi na strednej škole hovoril, aby som do zahraničia nechodila, pretože stratím ilúzie o svete. Ja som sa však vrátila ešte šťastnejšia,“ smeje sa 37-ročná Katarína Novotná. Ešte počas strednej školy odišla pracovať na pár mesiacov za hranice. Po skončení vysokej školy sa však chcela zamestnať na Slovensku. Bezúspešne. Ani po stovke odoslaných životopisov sa jej žiadna firma doma neozvala.

O tom, že raz bude podnikať, a to ďaleko nielen od Beluše, ale aj svojej rodnej krajiny, ani nesnívala. Vyrastala totiž v prostredí, kde sa o úspechu hovorilo opatrne. Všetci jej tvrdili, že človek potrebuje na podnikanie ostré lakte, správne kontakty a že čestnosť sa v biznise v žiadnom prípade nenosí.

Katarína s kolegami v jej agentúre.Zdroj: Katarína Novotná

Katarína však čoskoro zistila, že tie najzaujímavejšie cesty sú práve tie, ktoré si vytvorí ona sama. Bez známostí, s jedným kufrom a presvedčením, že jej angličtina je dostatočne dobrá, kývla na jedinú odpoveď, ktorá jej na rozposlané životopisy prišla – jedinú, ktorú si poslala do zahraničia. Nasadla na lietadlo a odletela do Írska.

„Pred Vianocami som nemala ani na darčeky a musela som si požičať od rodičov. Niekedy som nemala ani na poriadny obed,“ opisuje začiatky podnikania Katarína, ktorá dnes zamestnáva medzinárodný tím a pre technologických gigantov či farmaceutické spoločnosti hľadá talenty po celej Európe.

Prečítajte si príbehy Slovákov, ktorí odišli z rodnej krajiny a začali podnikať za hranicami.

Moja prvá angličtina bola reštauračná

Už v tínedžerských časoch jej letá vyzerali inak, než mali jej kamaráti v Beluši. Trávila ich na brigádach v zahraničí. Prvýkrát vycestovala už ako 16-ročná do Nemecka a robila aupair. „Starala som sa o syna mojej sesternice, ktorá mala reštauráciu,“ hovorí talentovaná Slovenka a dodáva, že aj keď to bola drina, vďaka tomu sa osmelila hovoriť po nemecky.

Nemecko však bolo len začiatkom. Ako stredoškoláčka vycestovala napríklad aj do Škótska, kde si vopred dohodla prácu. „Išla som tam ako upratovačka a už po prvom dni som zistila, že ak na tej pozícii zostanem, jazyk sa nenaučím. Poprosila som riaditeľa hotela, či by som mohla pracovať v reštaurácii. Moja prvá angličtina bola skôr reštauračná,“ smeje sa s odstupom času. Na prácu v reštaurácii spomína len v dobrom.

Hoci sa Katarína po prázdninách vždy poctivo vrátila na Považie, zahraničie ju stále lákalo. Vedela, že vo svojej rodnej krajine nezostane žiť, a tak odišla za hranice hneď po strednej škole. „Vystriedala som tam milión pozícií, od benzínky až po reštauráciu,“ konštatuje. Vrátila sa však domov, aby rodičom splnila sen a vyštudovala vysokú školu.

„Rodičia, najmä mama, veľmi trvali na tom, aby som mala vysokoškolský titul. Zo zahraničia som sa vrátila len kvôli nim,“ vysvetľuje Katarína. Vysokoškolské časy na internáte v izbe pre štyroch ľudí boli skvelé. Práve tri roky, ktoré strávila na univerzite, ju takmer presvedčili, aby zostala na Slovensku.

X xx

Slovenská a ukrajinská vláda plánujú v júni posunúť spoločné projekty na novú úroveň 

Slovensko a Ukrajina chystajú v júni štvrté spoločné rokovanie vlád. Cieľom je posunúť rozpracované projekty z Roadmap 2.0 k citeľným výsledkom pre ľudí.

Jedným z cieľov najbližšieho spoločného rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády by mal byť progres v už rozpracovaných spoločných projektoch. Avizoval to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Marek Eštok, ktorý o prípravách najbližšieho, v júni očakávaného spoločného zasadnutia, hovoril v piatok (8. 5.) s ukrajinským veľvyslancom v SR Myroslavom Kastranom.

  • Najbližšie spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády sa uskutoční v júni.
  • Marek Eštok a veľvyslanec Myroslav Kastran pripravujú témy júnového rokovania vlád.
  • Roadmap 2.0 obsahuje spoločné projekty, ktoré už postupujú v realizácii alebo príprave.
  • Bilaterálna spolupráca sa sústreďuje na infraštruktúru, energetickú prepojenosť a hraničné priechody.
  • Júnové rokovanie vlád nadväzuje na dohodu Roberta Fica s Volodymyrom Zelenským.

„S ukrajinským veľvyslancom sme diskutovali o návrhu tém pripravovaného rokovania, ako aj o pokroku pri realizácii spoločných projektov definovaných v dokumente Roadmap 2.0 prijatom počas ostatného rokovania vlád v Košiciach,“ informoval štátny tajomník MZVEZ. Zdôraznil zároveň potenciál spoločných projektov a ich perspektívu priniesť konkrétne výsledky pre ľudí na oboch stranách hranice. „Práve preto chceme na nadchádzajúcom rokovaní vlád nadviazať na už rozpracované iniciatívy a posunúť ich ďalej,“ zdôraznil Eštok.

Prioritné oblasti spolupráce

Pripomenul, že medzi prioritné oblasti bilaterálnej spolupráce patrí najmä rozvoj cezhraničnej infraštruktúry, energetická prepojenosť, modernizácia hraničných priechodov či posilňovanie dopravných spojení medzi Slovenskom a Ukrajinou. Viaceré projekty sa už nachádzajú vo fáze realizácie alebo technickej prípravy.

Stretnutie nadviazalo na telefonický rozhovor predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským a ich následné stretnutie počas samitu Európskeho politického spoločenstva v Jerevane, kde sa lídri dohodli na pokračovaní medzivládnych konzultácií. Plánované rokovanie vlád bude už štvrtým v poradí, malo by sa uskutočniť v júni. Predchádzajúce zasadnutie sa uskutočnilo vlani na jeseň v Košiciach.

X xx

Google odkúpil podiely v známej hre s veľkou komunitou. Má s ňou špeciálne plány

Cieľom nebude len vylepšovať možnosti hry samotnej.

  • Google a ďalšie technologické spoločnosti neustále hľadajú nové spôsoby, ako zlepšiť svoje jazykové modely, pričom jednou zo základných metód je napájať ich originálnym obsahom vytvoreným ľuďmi. Kalifornský gigant z Mountain View preto získal podiely v islandskom štúdiu Fenris Creations, tvorcovi známej hry Eve Online.
  • Eve Online patrí medzi priekopníkov online hier a je jednou z najkomplexnejších sci-fi MMO na trhu. Od svojho vzniku v roku 2003 si vybudovala vernú komunitu a stále prechádza vývojom. Teraz však získala nečakanú pozornosť zo strany Google. Podľa Bloombergu americká spoločnosť investovala niekoľko miliónov dolárov a vlastní menšinový podiel v islandskom štúdiu, ktoré v čase vydania hry fungovalo pod názvom CCP Games.
  • Táto investícia môže na prvý pohľad pôsobiť prekvapivo, keďže vrchol popularity Eve Online, napriek veľkému počtu fanúšikov, pravdepodobne už uplynul. Pre Google to však nie je rozhodujúce – firma má úplne iné plány, než len zisk z MMO. Podľa dostupných informácií chce využiť hru na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie.
  • Hovorca Google uviedol, že Eve Online vyžaduje schopnosti ako dlhodobé plánovanie a neustále učenie sa. AI modely od Google v týchto oblastiach zatiaľ nefungujú optimálne a preto chce Google tieto schopnosti zlepšiť práve prostredníctvom RPG hry.

Sociálny simulátor

  • Umelá inteligencia bude najskôr analyzovať správanie hráčov na izolovaných serveroch. Hra ponúka hráčom mimoriadne široké možnosti pohybu a rozhodovania v hernom svete, čo umožní AI modelom od Google študovať ich rozhodnutia a vyvodzovať vlastné závery.
  • Výkonný riaditeľ Fenris Creations, Hilmar Veigar Pétursson, potvrdzuje, že Eve Online je akýmsi sociálnym simulátorom, ktorý poskytuje cenné poznatky o spoločnosti a ľudskej povahe. Pre fanúšikov hry môžu byť plány Google spočiatku nekomfortné, keďže spoločnosť bude zaznamenávať ich aktivity.
  • Hilmar Veigar Pétursson však zdôrazňuje, že partnerstvo s Google prinesie výhody aj hráčom. Obe firmy sľubujú „preskúmať možnosti nových herných zážitkov založených na AI technológiách“, hoci konkrétne detaily zatiaľ nie sú známe.
  • Investícia Google by však mala aspoň dočasne zabezpečiť budúcnosť Eve Online, keďže sú plánované rôzne rozšírenia a spin-offy. Treba tiež pripomenúť, že Google už skôr využíval dáta z videohier na zdokonaľovanie svojich AI systémov, napríklad pri tituloch ako StarCraft 2 či niekoľkých klasických arkádových hrách.

X xx

Škandál českého kanoistu. Odmietol ceremoniál, o výhru sa nechcel deliť s Rusom

Špičkový český kanoista Martin Fuksa odmietol prevziať ocenenia na slávnostnom ceremoniáli počas Svetového pohára v maďarskom Szegede.

Zlato v C1 na 1000 m vybojovali v rovnakom čase Martin Fuksa a Zakhar Petrov. Pre zlatú medailu si prišiel iba ruský kanoista.

Organizátori pôvodne vyhlásili za víťaza pretekov C1 na 1000 m Fuksu, pričom druhý v poradí, ruský reprezentant Zakhar Petrov zaostal za Čechom o jednu stotinu sekundy.

Polhodinu po prejazde cieľom a preskúmaní cieľovej fotografie napokon rozhodcovia udelili zlato obom kanoistom, ktorý dosiahli rovnaký čas.

Generálna tajomníčka Ruskej kanoistickej federácie Elena Ischakovová uviedla, že český kanoista Fuksa neprišiel na slávnostné odovzdávanie cien pre svoje rozhorčenie voči rozhodcom za udelenie víťazstva aj pôvodne druhému Rusovi Petrovovi. 

„Martin Fuksa sa považuje za jediného víťaza pretekov Svetového pohára. Bol rozrušený, že rozhodcovia zmenili svoje pôvodné rozhodnutie a udelili druhé zlato Petrovovi, a nezúčastnil sa slávnostného odovzdávania cien,“ citovala agentúra TASS Ischakovovú.

Poznamenala tiež, že Čech by mohol byť za takéto konanie diskvalifikovaný, ale ruská strana nepodnikla v tomto smere žiadne kroky, keďže Petrov získal zlatú medailu.

Obaja pretekári dosiahli čas 3:41,46, ktorý bol najrýchlejším v histórii na kilometrovej trati. Neoficiálny svetový rekord patril Fuksovi už z Duisburgu 2018, kde išiel o takmer sekundu pomalšie.

Vysvetlenie k správaniu Fuksu priniesol šéftréner českých kanoistov Pavel Hottmar. „Rozhodcovia výsledky preskúmali, aj keď o päť centimetrov bol Martin na fotke prvý, zaokrúhľuje sa na stotiny,“ citoval sport.cz Hottmara. 

Rozdiel medzi oboma tak nebol dostatočný na to, aby priniesol Čechovi potrebnú stotinu sekundy. Česká výpravy podala proti zmene protest. „Aj proti tomu, že ruský pretekár preťal špičkou lode cieľ v momente, keď už nebol v lodi, čo je proti pravidlám,“ doplnil Hottmar. Oba protesty boli zamietnuté.

Pri vyhlásení víťazov ostal Petrov na najvyššom stupni osamotený. „Martin sa z vlastnej vôle nedostavil na vyhlásenie, čo úplne chápem, aj vzhľadom k tomu, odkiaľ súper pochádza,“ dodal šéftréner.

X XX

HEREĆKA  ZÁZVORKOVÁ:

Prepila Menšíka a hovorila siedmimi jazykmi: Stella Zázvorková rozosmievala národ, v súkromí zažila najväčšiu materskú tragédiu

Hovorili jej „teta“ celého národa. Keď sa objavila na plátne, priniesla so sebou rázny hlas, nákazlivý smiech a energiu, ktorá dokázala rozsvietiť aj najšedivejší filmový záber. Stella Zázvorková bola fenomén.

Herečka Stella Zázvorková na archívnom zábere z cien Český lev.

Keď sa povie meno Stella Zázvorková, väčšina divákov si predstaví energickú ženu s varechou v ruke, ktorá s prehľadom diriguje filmových manželov. Táto „ľudová“ maska však bola len jednou z mnohých vrstiev ženy, ktorá patrila k najvzdelanejším a najemancipovanejším osobnostiam svojej generácie. Stella nebola len komičkou; bola polyglotkou ovládajúcou sedem jazykov, dcérou uznávaného architekta a ženou, ktorá dokázala prežiť osobnú tragédiu s obdivuhodnou vecnosťou a hrdosťou.

Architektova dcéra a tieň manekýnky

Narodila sa v apríli 1922 v Prahe do rodiny, kde sa intelektuálne podnety miešali s vysokými nárokmi. Jej otec, Jan Zázvorka, bol autorom Národného pamätníka na Vítkove, kým matka, bývalá manekýnka, si potrpela na vonkajšiu krásu. Práve tu vznikol prvý veľký rozpor Stellinho života. Matka dcére okato dávala najavo, že nie je dostatočne pekná. Klasickou sa stala historka, v ktorej jej matka povedala: „Nie si ani tieň mojej krásy.“ Stella, ktorá už vtedy disponovala bleskovým úsudkom, sucho odsekla: „Zase mám šarm, který tobě chybí.“

Chladný vzťah s matkou ju nasmeroval k mužskému svetu. Stella si odmalička lepšie rozumela s otcom a jeho priateľmi. Vyštudovala anglické lyceum a plynule hovorila nemecky, francúzsky, anglicky, rusky, latinsky aj španielsky. Hoci otec pôvodne z herectva nadšený nebol, talentové skúšky do školy E. F. Buriana zvládla tak bravúrne, že získala štipendium a jej cesta na javisko bola spečatená.

Svadba na vozíku a šachová partia o manželku

Osudovým umeleckým aj životným partnerom sa stal Miloš Kopecký, ktorého vlastný osud bol ako z tragického románu. Stretli sa v divadle Větrník a ich svadba v roku 1946 bola všetkým, len nie tradičným obradom. Kopecký priviezol Stellu pred oddávajúceho na invalidnom vozíku – išlo o recesiu spojenú s ich vtedajším predstavením o Švejkovi. Manželstvo, z ktorého vzišla dcéra Jana, však vydržalo len rok. 

Kopeckého slabosť pre ženy bola verejným tajomstvom a on sám manželskú vernosť považoval za prežitok. Stellin synovec, Jan Zázvorka ml., neskôr spomínal na historku, ktorú mu teta s chuťou rozprávala: Kopecký ju raz na zájazde prehral v šachu. Keď si ju víťaz partie prišiel vyzdvihnúť, Stella mu vecne oznámila, že ak bol Miloš taký hlúpy a stavil ju, tak nech si to užije. Onen nešťastník vraj potom v hoteli od hanby búšil hlavou o stenu.

Vladimír Menšík a Stella Zázvorková v Dívke na koštěti (1971).

Napriek rozchodu si Stella na dverách bytu ponechala menovku Zázvorková-Kopecká a už nikdy sa nevydala. O svojom exmanželovi hovorila s úctou umelca k umelcovi: „Miloš ma poznamenal rukou majstra – ako husle. Nemohla som už patriť nikomu inému.“

Najťažšia skúška jej života prišla v čase, keď mala ich dcéra Jana pätnásť rokov. Jana, ktorá trpela pocitom osamelosti v tieni slávnych rodičov, sa opakovane pokúšala o demonštratívne samovraždy, aby získala ich pozornosť. Ten posledný pokus bol matematicky presne naplánovaný, no zlyhal na ľudskom faktore.

Ktorú rolu Stelly Zázvorkovej budete mať v pamäti navždy?

Petrova mama v seriáli Arabela

docentka Mráčková v Ako utopiť doktora Mráčka alebo koniec vodníkov v Čechách

Boženka Nováková v komédii Zajtra to roztočíme, drahoušku…

mama Donutila a Polívku v snímke Pelíšky

manželka vo filme Babí léto

Jana si vyrátala príchod matky z divadla a tesne predtým pustila plyn. Stella sa však v ten večer na chodbe domu nečakane zarozprávala s kolegyňou Natašou Gollovou. Tých pár minút zdržania spôsobilo, že dcéru už nenašla živú. „S Milošom sme si o tom všetkom dôverne pohovorili až po pohrebe našej dcéry. Od tej doby sme nikdy nemali spory a po celý ďalší život sme si dobre rozumeli,“ uviedla Zázvorková neskôr v jednom z mála vyjadrení, ktoré sa týkalo straty dieťaťa.

Ranu vytesnila prácou. Večer čo večer stála na javisku a bavila ľudí, pretože disciplína bola pre ňu dôležitejšia než verejné prejavy smútku.

X XX

Trump chce presunúť amerických vojakov z Nemecka do Poľska. Tvrdí, že Varšava o posilnenie prítomnosti USA stojí

 Donald Trump zvažuje presun časti vojakov z Nemecka do Poľska a sľubuje posilnenie východného krídla NATO. Tvrdí, že Varšava o krok výrazne stojí.

Prezident Spojených štátov Donald Trump naznačil možnosť presunu časti amerických vojakov z Nemecka do Poľska. Vyjadril sa tak v piatok, pričom zdôraznil, že Poľsko má o takýto krok záujem. „Máme výborné vzťahy s Poľskom a jeho prezidentom Nawrockým. Podporil som ho v čase, keď zaostával, a vyhral. Je to skvelý človek a veľký bojovník,“ uviedol Trump. Tento krok by mohol posilniť východné krídlo NATO a zvýšiť bezpečnosť v regióne.

  • Donald Trump naznačil presun časti amerických vojakov z Nemecka do Poľska.
  • Presun vojakov má posilniť východné krídlo NATO a regionálnu bezpečnosť.
  • Spojené štáty plánujú stiahnuť z Nemecka viac než pôvodne avizovaných päťtisíc vojakov.
  • Poľsko verejne deklarovalo pripravenosť prijať ďalších amerických vojakov na svojom území.
  • Trump tvrdí, že trojdňové ukrajinsko-ruské prímerie vzniklo na základe jeho iniciatívy.

Minulý týždeň Trump oznámil, že USA plánujú stiahnuť z Nemecka viac vojakov, než bolo pôvodne avizovaných 5000. Podrobnosti o presnom počte ani časovom harmonograme však zatiaľ neboli zverejnené. Minister zahraničných vecí Marco Rubio potvrdil, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

Poľsko víta možnosť

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v sobotu na platforme X uviedol, že Poľsko je pripravené prijať ďalších amerických vojakov. Zdôraznil, že poľsko-americká aliancia je kľúčová pre bezpečnosť krajiny a celej Európy. Podobný postoj vyjadril aj poľský premiér Donald Tusk, ktorý však zdôraznil, že Poľsko nebude o vojakov súperiť s Nemeckom. Tento výrok vyvolal kritiku opozície, ktorá pripomenula, že Berlín v minulosti nebral ohľad na záujmy Varšavy, napríklad pri výstavbe plynovodu Nord Stream.

Trump sa počas piatkového vyjadrenia dotkol aj situácie na Ukrajine. Ocenil trojdňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou počas osláv Dňa víťazstva v Rusku. Tvrdil, že iniciatíva na prímerie vzišla od neho, nie od ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyjadril nádej, že tento krok by mohol viesť k trvalejšiemu riešeniu konfliktu.

Možné rokovania v Moskve

Americký prezident nevylúčil ani možnosť vyslania svojho tímu do Moskvy na ďalšie rokovania, ak by to mohlo prispieť k ukončeniu konfliktu na Ukrajine. Tento návrh však zatiaľ zostáva len v rovine úvah. Trumpove vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo snaží nájsť cestu k stabilizácii situácie vo východnej Európe.

X xx 

Írán zasáhl 18 základen USA. Zemřeli vojáci, škody jsou astronomické, píše známý americký deník.

 Írán a jeho spojenci zasáhli během války se Spojenými státy a Izraelem nejméně 18 základen s americkými vojáky v sedmi zemích v regionu. Uvedl to deník The New York Times (NYT). Ten mimo jiné prověřoval tvrzení íránských státních médií o úspěších odvety proti Spojeným státům. Íránu se podle snímků ze satelitů podařilo zasáhnout hangáry, sklady či radary, dřívější informace uváděly také zničená logistická letadla. Škody jsou v rozsahu miliard dolarů (desítek až stovek miliard korun).

NYT chtěl původně ověřit tvrzení íránských státních médií o dopadu íránské odvety na americké základny v regionu. Během války, která začala 28. února, účty na sociálních sítích těchto médiích zveřejňovaly satelitní snímky škod na amerických základnách. Deníku se nakonec podařilo ověřit desítky snímků. „A zjistili jsme, že žádný z nich nebyl podvrh,“ uvádí list.

Na základě těchto informací deník spočítal, že Írán a jeho spojenci zasáhli nejméně 18 základen v sedmi různých zemí. „Zjistili jsme, že vedle velkých základen v regionu byly zasaženy i areály, kde Spojené státy mají malou či dočasnou (vojenskou) přítomnost,“ poukázal deník.

Způsobené škody se tak zřejmě vyšplhaly na miliardy dolarů; jen náhrada za jeden zničený radarový systém v Jordánsku stojí zhruba půl miliardy dolarů. Vedle toho tyto údery zabily sedm amerických vojáků – šest v Kuvajtu a jednoho v Saúdské Arábii. „Většina expertů, se kterými jsme mluvili, uvedla, že údery na tyto vojenské objekty nepodkopaly ofenzivní schopnosti Spojených států proti Íránu,“ uvedl deník.

Íránská odveta také zabila ve Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Bahrajnu a Saúdské Arábii na dvě desítky lidí, především civilistů. Rakety a drony zasáhly energetická či civilní zařízení. Írán vedl odvetu také proti Izraeli, kde zemřely další dvě desítky lidí, vyplývá z informací agentury Reuters. Podle íránských úřadů v zemi americké a izraelské údery zabily přes 3000 lidí včetně vysoce postavených představitelů režimu.

X x x

 Absurdná situácia prekvapila pilotov. V riadiacej veži nikto nebol, lietadlo sa muselo tesne pred pristátím otočiť a zosadnúť v úplne inom štáte

Letecká doprava je v modernom svete synonymom precíznosti a prísnej koordinácie, no niekedy stačí jeden chýbajúci článok na zemi, aby zastavil obrovský medzinárodný let priamo na oblohe.

Skúsená letuška varuje: Týmto 5 jedlám sa v lietadle musíte vyhnúť, jedno môže spôsobiť medzi cestujúcimi paniku

Pasažieri letu spoločnosti KLM na trase z Amsterdamu do Paramariba zažili situáciu, aká sa v letectve takmer nikdy nestáva. Ich Boeing 777 s viac ako 300 ľuďmi na palube sa už nachádzal vo vzdušnom priestore Surinamu a pripravoval sa na pristátie, keď posádka dostala šokujúcu informáciu – v riadiacej veži nikto nie je.

Oficiálne oznámenie NOTAM potvrdilo, že veža bude na niekoľko hodín bez personálu, čo znemožnilo bezpečné navedenie stroja na pristávaciu dráhu.

Táto kuriózna, no mimoriadne nepríjemná situácia prinútila pilotov k rýchlemu rozhodnutiu, keďže sa im neúprosne krátil povolený čas služby a palivo. Hoci boli v blízkosti aj iné letiská, stroj musel byť odklonený až na Trinidad. Toto rozhodnutie nebolo motivované len vzdialenosťou, ale predovšetkým logistickou schopnosťou cieľovej destinácie postarať sa o taký vysoký počet neočakávaných hostí a ubytovať ich počas noci.

Maldivy – exotický dovolenkový raj, ale aj krajina prísnych turistických pravidiel a šokujúcich obmedzení

Cestujúci sa nakoniec do cieľového Surinamu dostali až na druhý deň a incident zanechal trpkú pachuť a vyvolal vážne otázky o bezpečnosti a spoľahlivosti miestnej infraštruktúry.

Celý moment totiž odhalil oveľa hlbší a systémový problém, ktorý presahuje rámec jedného pokazeného letu. Ide už o druhý prípad za menej ako rok, kedy bola prevádzka v Paramaribe ochromená presne z rovnakého dôvodu.

V pozadí stoja nízke mzdy, kritický nedostatok personálu a zdĺhavý proces výcviku nových špecialistov, čo spôsobuje, že dôležitý vzdušný priestor zostáva bez kvalifikovaných dispečerov.

Táto udalosť slúži ako varovný prst pre celý priemysel, pretože ukazuje, že ani najmodernejšia technika vo vzduchu nezmôže nič, ak na zemi chýba ľudský faktor potrebný na jej koordináciu.

X X X

Škandál na oslave Bohdalovej: Janda sa pohádal s manželkou a otvorene skritizoval hostí. S niektorými nemám chuť byť v jednej miestnosti

Veľkolepá oslava českej hereckej legendy Bohdalovej, ktorá sa konala minulý týždeň, sa pýšila hviezdnym obsadením. Medzi gratulantmi sa však objavilo aj množstvo politikov, ktorých prítomnosť viacerým umelcom doslova „klala oči

Spevák Petr Janda a jeho manželka Alice Jandová.

Patril k nim aj spevák Petr Janda, líder skupiny Olympic, ktorý to otvorene priznal v rozhovore pre portál Extra.cz. Na narodeninovú oslavu v Divadle Hybernia vyrazil s o štyridsať rokov mladšou manželkou Alicou. Podľa svedkov však medzi nimi po čase došlo k hádke. Hoci do divadla vchádzali s úsmevom na perách, pri odchode im už do smiechu nebolo. 84-ročný rocker následne prezradil prečo.

„Pohádali sme sa kvôli tomu, že chcela ísť skoro domov. Nemá takéto stretnutia veľmi rada, vždy chce odísť predčasne. Tak som ju prosil, aby tam ešte chvíľu vydržala,“ citoval Jandu portál Extra.cz.

Vzápätí však potvrdil aj to, o čom sa počas oslavy jubilantky vo veľkom šuškalo – že zloženie hostí bolo pre mnohých umeleckých kolegov veľkým a nie práve najpríjemnejším prekvapením. „Ani sa manželke nedivím. Bohdalku mám rád, ale niektorých ľudí, ktorí tam boli, skutočne nemusím a nechcem s nimi zdieľať ani jednu sálu,“ doplnil úprimne Janda pre český portál.

Oslava 95. narodenín herečky Jiřiny Bohdalovej v divadle Hybernia v Prahe – na snímke prichádza  Bohdalová.

Medzi hosťami v Divadle Hybernia sa objavili bývalí českí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus, ale napríklad aj politik Tomio Okamura či poslanec Radek Vondráček. V umeleckých kruhoch tieto tváre nie sú veľmi obľúbené, no Janda nikoho konkrétne nemenoval. 

Bohdalová však vyvolala rozpaky už týždeň predtým, hoci nie celkom vlastnou vinou. Pri nakrúcaní jubilejného špeciálu programu Tobogán sa totiž medzi hosťami objavil aj herec Gérard Depardieu. Kým mnohých divákov aj samotnú herečku jeho prítomnosť nadchla, kritici pripomínali jeho problematickú minulosť.

Medzi gratulantmi herečky Bohdalovej bol aj francúzsky herec Gerard Depardieu, ktorý žije v Prahe s partnerkou Magdou.

Parížsky súd ho v máji 2025 uznal za vinného zo sexuálneho napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021 a uložil mu 18-mesačný podmienečný trest. Herec sa síce odvolal, no čelí aj ďalším obvineniam. Partnerkou francúzskeho umelca je česká rodáčka Magda Vavrušová, čo je aj hlavným dôvodom, prečo prišiel na oslavu Bohdalovej. Spoločne vraj aktuálne trávia väčšinu roka v Prahe.

X X X

Zuzana Belohorcová v najotvorenejšom rozhovore doteraz: Rozvod je sklamanie, ale nebudem sa trápiť pre niekoho, kto si ma neváži

Moderátorka a podnikateľka Zuzana Belohorcová nedávno oslávila okrúhlu päťdesiatku a hoci navonok pôsobí ako nezlomná optimistka, jej súkromie prešlo jednou z najťažších skúšok. Po 18 rokoch sa jej rozpadol vzťah s manželom Vlastom Hájekom.

Budem sa trápiť pre niekoho, kto si to neváži, hovorí Belohorcová v úprimnom rozhovore. Na rozvode sme sa dohodli, idem ďalej so vztýčenou hlavou

Zuzana bola hostkou v novej relácii Rozhovory so Zdenom Gáfrikom, kde v otvorenej a úprimnej spovedi bilancovala nielen svoju televíznu kariéru, ale aj radikálne zmeny v osobnom živote. Priznala, že hoci pochádza z mimoriadne pevného rodinného zázemia, kde slovo „rozvod“ nikdy nezaznelo, ona sama musela nabrať odvahu na nový začiatok. 

„Moja mama s otcom sú spolu viac ako 50 rokov a sú pre mňa obrovským vzorom. Myslela som si, že pôjdem v ich šľapajach a budeme tá ukážková rodina. Ale stalo sa,“ hovorí Belohorcová. “Potom som si povedala: Zuzi, budeš sa trápiť? Pre koho? Pre niekoho, kto si to neváži? Ideš ďalej. Postavíš sa, so vztýčenou hlavou a s úsmevom na tvári.“ V čase konania nášho rozhovoru sa blížil termín definitívneho ukončenia manželstva – s manželom Vlastom Hájkom urobili rozhodnutie odísť jeden od druhého spoločne.

Zuzana v rozhovore poodhalila aj svoj pohľad na svetovú politiku a život v USA, kde s rodinou strávila 11 rokov. Bez okolkov priznala svoje niekdajšie sympatie k Donaldovi Trumpovi. „Poviem to otvorene, ja som bola za Trumpa,“ prezradila Zuzana. Dnes však už s mnohými krokmi amerického prezidenta nesúhlasí. Do USA by sa ale rada vrátila. „Milujem Miami, je to pre mňa najkrajšie miesto na svete. Tam sa cítim byť skutočne sama sebou,“ komentovala blondínka, ktorá aktuálne žije na Tenerife a pravidelne lieta za rodičmi na Slovensko či za aktivitami do Česka.

Zuzana sa v relácii rozhovorila aj o téme, ktorá ju trápi najviac – o svojich deťoch a krutosti sociálnych sietí. Jej dcéra Salma sa čoraz častejšie objavuje na prehliadkových mólach, čo vyvoláva vlnu neprajných komentárov. „Je mi ľúto, keď si ľudia na internete otierajú hubu o deti. Písali, že Salma je ‚tlačenka‘. No keď sa potom postavila na pódium a v jedenástich rokoch odspievala Aguileru tak, že porote padla sánka, zrazu boli novinári ticho,“ zaspomínala si na účinkovanie svojej prvorodenej v ľou Tvoja tvár znie povedome. Moderátorka priznala ochranársky inštinkt matky a útoky na deti sú aj jediné chvíle, kedy odloží svoj flegmatizmus na sociálnych sieťach, priznala sa.

Moderátorka Zuzana Belohorcová a jej dcéra Salma Hájeková.

Belohorcová bola dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou slovenského aj českého šoubiznisu. Kedysi vládla erotickým reláciám ako tvár ikonického Láskania či Peříčka, vyskúšala si pôsobenie vo všetkých televíziách – okrem jedinej. „Vlastne som nikdy nebola na TA3,“ uviedla so smiechom, no aj to sa zmení týmto rozhovorom. Novú epizódu Rozhovory so Zdenom Gáfrikom v televíznej premiére uvedie TA3 v sobotu večer o 22:30

V relácii sa tiež dozviete, ako vznikla jej prezývka Sharon Stone, prečo sa po 27 rokoch od štartu kariéry už nechce vracať na Slovensko, či aký projekt chystá pre ženy, ktoré hľadajú motiváciu po ťažkých životných obdobiach.

X XX

Luis Enriqe pozval celý tím PSG na večeru, zaplatil účet. A urobil niečo, čo nikto nečakal

Futbalový klub Paríž St. Germain je opäť tam, kde ho všetci jeho fanúšikovia chceli vidieť – vo finále Ligy majstrov. Po tuhom boji s Bayernom sa oslava z Mníchova preniesla do srdca Paríža.

Úspešný tréner Luis Enrique na vlastnej narodeninovej oslave prekvapil všetkých.

Španielsky tréner parížskeho klubu Luis Enrique sa rozhodol odmeniť svojich zverencov slávnostnou večerou, ktorú zorganizoval v deň svojich 56. narodenín, no celá udalosť mala nečakaný zvrat.

Podľa denníka Le Parisien si Enrique rezervoval miesta v slávnej reštaurácii Prunier na ulici Victora Huga neďaleko Víťazného oblúka, miesta známeho vynikajúcim kaviárom a morskými plodmi. Keď sa však objavili všetky hviezdy tímu, chýbal už len jeden muž. Ten, ktorý všetko organizoval. 

Enrique síce zaplatil celý účet za narodeninovú oslavu, ale na večeri sa neobjavil. Španielsky tréner, ktorý za tri roky v Parku princov vytvoril stroj na víťazstvá podľa svojich taktických a mentálnych princípov, opäť ukázal svoju špecifickú filozofiu.

Jeho cieľom bolo, aby samotní hráči, bez akéhokoľvek tlaku zo strany vedenia či realizačného tímu, oslávili svoj úspech a ďalej posilnili tímového ducha, ktorý ich vlani doviedol k prvej trofeji v Lige majstrov v histórii. 

Na večeri sa zúčastnili všetky najväčšie hviezdy, od Ousmana Dembélého a Kviču Kvaraccheliu, cez Safonova a Chevaliera, až po mladého Desirea Dueho a talenty, ktoré dozreli v posledných troch sezónach. Atmosféra v šatni, založená na jasných pravidlách a nulových privilégiách, sa zhmotnila pri stoloch, kde hráči zostali dlho do noci.

Vzhľadom na to, že piatok bol deň voľna, futbalisti mali povolený oddych, ale k svojim povinnostiam sa vracajú už v nedeľu. Tréning je naplánovaný na sobotu, ako príprava na ligový zápas proti Brestu.

X X X

NEDOHRANÝ   ZÁPAS  V  PRAZE  SLAVIE  SPARTY

Skandál v Edenu. Slávisté vtrhli na hřiště a napadli hráče Sparty, zápas se nedohrál.

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení dvou sparťanských hráčů nedohraje. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Zápas v Edenu byl přerušen v sedmé minutě nastavení a hráči obou týmů okamžitě zamířili do kabin. Hosté následně odjeli autobusem ze stadionu.

Fanoušci Slavie v nastaveném čase derby proti Spartě vtrhli na hřiště. Část z nich zamířila se světlicemi v rukou ke sparťanskému sektoru. Hráči museli utéct do kabin, na hřišti zasahovali těžkooděnci. Podle informací stanice Oneplay Sport byl napaden brankář Sparty Jakub Surovčík. Inzultováni měli být i další členové realizačního týmu Sparty. Zápas se nedohrál.

Ze záběrů ve studiu Oneplay bylo patrné, že Surovčíka jeden z fanoušků polil pivem, údajně se mu další měli pokusit svléknout dres. Podobný osud potkal i útočníka Matyáše Vojtu.

„Nadávání, urážení je jedna věc a naprosto skrz moji minulost chápu a respektuju. Ale vyhrožování smrti mně a rodině konkrétní osobou před zápasem doprovázené podřezáváním krku je věc druhá, následně během zápasu doběhnout a vyhrožovat mi do ksichtu doprovázené napadením je absolutně neakceptovatelné a budu to řešit právní cestou. Tak si užij hezký večer, ty z**de,“ napsal následně Surovčík na svém Instagramu.

Několik slávistických fanoušků, kteří vnikli na trávník, také odpalovali pyrotechniku na tribunu, kde byli příznivci Sparty. Ti zase ve svém sektoru zdemolovali dvě toalety. „Policisté se budou dále zabývat i rozsáhlým a opakovaným použitím pyrotechniky na stadionu a dalším možným protiprávním jednáním. V současné chvíli zajišťujeme kamerové záznamy, které budeme vyhodnocovat,“ uvedla později policie na síti X.

Do přímého kontaktu se obě fanouškovské skupiny na stadionu nebo v jeho bezprostředním okolí nedostaly. Sparťané museli po skončení utkání zůstat zhruba čtvrt hodiny ve svém sektoru, než je policisté pustili ven. Bez větších problémů se obešel i odpolední pochod sparťanských příznivců na stadion v Edenu.

Na pozápasové tiskové konferenci se Tvrdík za incident omluvil a připustil, že zápas může být kontumován. Kromě toho ale Slavii hrozí zároveň pokuta v řádu milionů korun a zavření stadionu. Červenobílí přitom mají už ve středu ve vloženém kole přivítat v Edenu Jablonec.

Tvrdík: Nejhorší situaci, jakou ve vršovickém klubu zažil

Tvrdík předstoupil před fanoušky zhruba po půlhodině od přerušení duelu. „Je mi hrozně líto, že vám to musím říct, protože jsme se těšili, že si za pár minut budeme užívat oslavy mistrovského titulu. Vzhledem k tomu, že jste předčasně vběhli na hřiště a že byli fyzicky napadeni dva hráči Sparty, soupeř již opustil stadion a orgány řídící zápas, pořadatelská služba a policie rozhodly o ukončení utkání,“ řekl Tvrdík před tribunou Sever, kde sídlí „kotel“ slávistických fanoušků.

Jak to vypadlo před Edenem po skončení zápasu:

Šéf vršovického klubu vyzval diváky, aby v poklidu opustili stadion. „Jestli vás můžu o něco poprosit, pojďme prosím nepokračovat v prohlubování problému, který se dnes stal. Nic s tím neuděláme, musíme bojovat dál, je to naše společná vina. Tohle bylo hodně nešťastné a je mi to nesmírně líto,“ dodal Tvrdík, který se následně na tiskové konferenci za incident omluvil a připustil, že zápas může být kontumován.

X X X

      ZLO  HITLEROVY  VÁLKY

      Idylka v Osvětimi. Nafotil rozjívené esesáky, jeho album ukázalo banalitu zla

      Na první pohled obyčejná momentka z výletu přátel, ve skutečnosti svědectví z nitra Osvětimi. Album esesáka Karla Höckera ukazuje bezstarostné chvíle těch, kteří se podíleli na masovém vraždění, a odhaluje znepokojivou propast mezi každodenností a hrůzou holokaustu. Dlouho neznámý příběh fotoalba vám přináší další díl seriálu Slavné fotografie.

      Smějí se od ucha k uchu. Vycházka se povedla, a tak na dřevěném mostku ještě zapózují fotografovi. Holky výskají, chlapík ve vojenské čepici hraje na harmoniku. Vypadá to jako scéna vystřižená z letní dovolené nebo výletu kolegů, kteří relaxují po dobře odvedené práci.

      Jenže tohle je personál Osvětimi. Rok 1944.

      Mladíci jsou příslušníci SS, děvčata pracují jako spojařky. Snímek pochází z pozoruhodného fotoalba, které dokumentuje život uvnitř nacistického vyhlazovacího tábora pohledem německých důstojníků.

      Mimo záběry se odehrávala zvěrstva, při nichž nacisté zavraždili až jeden a půl milionu lidí, zejména Židů. Sbírka ovšem ukazuje německou správu tábora u piva, odpočinek na lehátkách, sběr borůvek nebo hru se psem. To vše pečlivě zaznamenal obersturmführer Karl Höcker, pobočník velitele lágru.

      Jeho svědectví se dostalo na světlo až šedesát let po válce. Album sice v roce 1946 objevil agent americké rozvědky při prohlídce opuštěného bytu ve Frankfurtu, nechal si ho však pro sebe. Badatelům z Muzea holokaustu ve Washingtonu se tak v roce 2007 zastavil dech, když jim sbírku odevzdal.

      Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři

      Na její první straně najdeme dvojportrét Höckera s Richardem Baerem, jenž velel osvětimskému táboru poslední rok jeho existence.

      Album obsahuje celkem 116 fotografií. Některé zachycují slavnostní události, jako otevření nové nemocnice nebo pohřeb členů SS. Další ukazují dozorce při pobytu v Solahütte – rekreační chatě pro personál vzdálené třicet kilometrů od Osvětimi. Na řadě snímků odpočívají esesáci ve společnosti mladých žen – nejčastěji stenografek a písařek.

      „Höcker musel mnoho fotografií pečlivě komponovat, aby se na nich neobjevil ani jeden z tisíců vězňů v táboře. Při zaměřování objektivu postupoval velmi promyšleně,“ míní archivářka Rebecca Erbeldingová, která byla prvním expertem, kterému se album dostalo do rukou.

      A kostlivci se vypotáceli ven… Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi

      Höcker na jednom ze záběrů stojí v Osvětimi před protileteckým krytem. „Je to přímo u brány s nápisem ‚Arbeit Macht Frei‘, takže kolem něj jsou vězni, ale on se postaral o to, aby nebyli vidět. Jeho album je pravdivé, ale zároveň i lež: je to záměrně vytvořená realita,“ podotýká Erbeldingová.

      Podle potomka přeživších holokaustu a divadelního režiséra Moisése Kaufmana zdánlivě banální fotografie vyvolávají hluboce znepokojivou reflexi, protože narušují naše obranné mechanismy.

      Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

      „Máme tendenci vnímat nacisty jako monstra, čímž si vytváříme bezpečný odstup a sami sebe z této reality vyviňujeme. Pokud je však chápeme jako lidi, kteří páchali monstrózní činy, jsme nuceni konfrontovat vlastní morální postoje,“ popsal Kaufman, který o příběhu fotoalba napsal divadelní hru.

      V Höckerově sbírce figurují i další nechvalně proslulí nacisté – Baerův předchůdce Rudolf Höss nebo lékař Josef Mengele, který prováděl na vězních pokusy a vysloužil si přezdívku Anděl smrti. Najdeme tu i Josefa Kramera nebo Franze Hosslera – oba vysoce postavené velitele SS.

      Nikomu jsem neublížil, bránil se Höcker

      Fotografie v albu působí obzvláště mrazivě vzhledem k období, ve kterém je Höcker pořídil – mezi květnem a prosincem 1944. Tato doba se překrývá s vyvražďováním statisíců maďarských Židů, které Němci transportovali do Osvětimi po invazi do Maďarska. Nacisté v tomto období zabíjeli denně tolik vězňů, že krematoria nestačila spalovat těla.

      Hitler házel lopatou, až se zpotil. Rozcuchaná fotka zahájila éru říšských dálnic

      „Album nám připomíná, že pachateli holokaustu byli lidé – muži a ženy s příbuznými, dětmi a domácími mazlíčky, kteří slavili svátky a jezdili na dovolenou. Tito lidé byli lidské bytosti a tyto fotografie nám připomínají, čeho jsou lidé schopni, když podlehnou nenávisti,“ míní Erbeldingová.

      Rodinu měl i Höcker, jemuž se za války narodili syn a dcera. Přestože po kapitulaci padl do britského zajetí, s dětmi se už v roce 1946 opět setkal. Využil totiž falešné doklady a zabránil tak tomu, aby ho Britové identifikovali jako esesmana. Až do roku 1965 vedl poklidný život bankovního úředníka, než ho zadržely západoněmecké úřady.

      Esesák z Frýdlantu a tajemný kluk. Povstání v ghettu nafotili sami Němci

      Při svém procesu ve Frankfurtu popřel, že by se zločiny v Osvětimi měl cokoliv do činění. „O událostech v Březince jsem se dozvěděl až v průběhu času, co jsem tam byl. Neměl jsem žádnou možnost tyto události ovlivnit. Neusiloval jsem o ně, ani je neprováděl. Nikomu jsem neublížil a v Osvětimi kvůli mně nikdo nezemřel,“ prohlásil před soudem.

      Ačkoliv Höcker sloužil jako pobočník také v koncentračních táborech Majdanek nebo Dora-Mittelbau, tribunál ho pro nedostatek přímých důkazů odsoudil jen k sedmi letům vězení. Už po pěti letech byl znovu na svobodě a vrátil se na své místo v bance, kde pracoval až do důchodu.

      x X X

      KDO BUDE  POSTIŽEN?

      Slavia řeší derby: doživotní zákazy, Chorý a Douděra ven z áčka, zavřená tribuna

      Rychlá reakce, která předjímá další disciplinární opatření. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík oznámil, že po výtržnostech v závěru sobotního derby klub s okamžitou platností uzavírá severní tribunu, kde sídlí nejaktivnější příznivci a viníci sobotního extempore. Z prvního týmu navíc vyřadil útočníka Tomáše Chorého a obránce Davida Douděru, kteří za své chování viděli červené karty.
      „Hodnotami Slavie nejsou nenávist a násilí. Přijímáme odpovědnost a vyvodíme důsledky,“ začal Tvrdík další obsáhlé vyjádření k bezprecendentnímu incidentu.

      Je jasné, že tribuna Sever bude od středečního utkání s Jabloncem zavřená. „Dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů AC Sparta Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků. A dokud nebudeme mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat,“ prohlásil Tvrdík.

      Tvrdík po skandálu odsoudil fanoušky: Nepřijatelné, největší ostuda za 11 let

      „Dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů AC Sparta Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků. A dokud nebudeme mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat,“ prohlásil Tvrdík. „I kdyby to mělo znamenat uzavření Tribuny Sever po celou sezonu 2026/2027,“ doplnil.

      Pro viníky chce doživotní zákazy vstupu na stadion, Slavia od nich zároveň bude požadovat úplnou náhradu škody včetně všech sankcí, které jí budou uloženy fotbalovými orgány. „Klub poskytne maximální součinnost Policii České republiky, Disciplinární komisi LFA i Fotbalové asociaci ČR. Předáme veškeré kamerové záznamy, výsledky vyhodnocení pořadatelské služby i identifikační údaje držitelů vstupenek a permanentek z tribuny Sever,“ ujistil.

      Co se stalo? A proč?

      Slávisté byli v sobotu možná tři minuty od titulu. Stačilo, aby 317. derby, ve kterém ještě hluboko v nastaveném čase vedli 3:2, dovedli k vítězství, jenže nedočkaví fanoušci vtrhli na plochu. Někteří z nich napadli sparťanské hráče, kteří urychleně prchali do kabin a vzápětí naskákali do týmového autobusu. Další zakuklenci házeli světlice do sektorů fanoušků hostů.

      Trvalo několik minut, než se situace uklidnila. Ale fotbal se už hrát nemohl. Od nedělního dopoledne řeší situaci disciplinárka, která svolala mimořádné online zasedání. Tresty však nejspíš vydá až v příštím týdnu.

      Lze očekávat, že samotný zápas kontumuje ve prospěch Sparty. Klubu také podle disciplinárního řádu hrozí až desetimilionová pokuta a zavřený stadion.

      Odrazuje vás chování fanoušků jako při derby od návštěv fotbalové ligy?

      „To, co se odehrálo v závěru včerejšího derby ve Fortuna Areně, je nejtěžší chvíle v novodobé historii klubu,“ napsal Tvrdík. „To není fotbal. To není Slavia. Je to hanba, kterou neseme všichni.“

      Ty, kteří vběhli na plochu, odmítl nazvat fanoušky. Spartě a třem zraněným hráčům: brankáři Surovčíkovi, obránci Martincovi i útočníkovi Vojtovi se jménem klubu omluvil.

      „Omluva patří také AC Sparta Praha, hostujícím fanouškům, rozhodčím, fotbalové veřejnosti i všem slušným slávistům, kteří včera odcházeli ze stadionu se zlomeným srdcem.“

      Prosbu hlasatele, aby lidé vyčkali za lajnou až do závěrečného hvizdu, pak stovky lidí zcela ignorovaly.

      Tresty letí i do kabiny

      Nebyli to přitom jen fanoušci, kteří sobotní derby Slavii pokazili. Klub interně řeší i další disciplinární prohřešky hráčů.

      Útočník Tomáš Chorý byl v průběhu druhého poločasu vyloučen za surový zákrok loktem do obličeje sparťana Asgera Sörensena. Už vystřídaný David Douděra pak od rozhodčího Karla Roučka viděl červenou kartu poté, co na sudí ze střídačky hulákal: „Dejte třetí poločas, vy zm…!“

      Oba hráče, české reprezentanty, Slavia vyřadila z kádru. Pro Chorého šlo už o třetí červenou kartu v aktuální sezoně, jen v posledních čtyřech zápasech jich přitom fotbalisté Slavie posbírali hned pět.

      „Slavia byla, je a bude klubem postaveným na hodnotách. Slavia vznikla v roce 1892 z prostředí, ze kterého vzešli zakladatelé samostatného Československa. Z vlastenectví, ze studentského ducha, ze slovanské vzájemnosti, z odporu proti útlaku. Naše hvězda hrotem dolů má od počátku jediný význam – naději i v čase nezdaru. Dnes je čas nezdaru. A je to zároveň čas, kdy tu naději musíme obnovit prací, ne slovy,“ uvedl Tvrdík.

      x X X

      Tečka za Orbánem: Magyar se třemi syny slavil zvolení premiérem, Babiš poslal vzkaz

      Pro Magyara, který dnes složil premiérskou přísahu, se vyslovilo 140 zákonodárců, 54 bylo proti, jeden se zdržel a čtyři členové parlamentu se hlasování nezúčastnili, napsaly agentury.

      Tisza ve volbách získala ve 199členném zákonodárném sboru 141 křesel, a bude tak mít ústavní většinu, což jí umožní měnit ústavu a prosazovat reformy. Orbánova strana Fidesz má 52 mandátů a do sněmovny se dostalo také krajně pravicové hnutí Naše vlast (Mi Hazánk) se šesti křesly.

      Se syny po boku

      45letého Magyara dnes doprovodili i jeho tři synové Levente, Lóránt a Miklós, které má ze zkrachovalého manželství s Judit Vargovou, právničkou a bývalou ministryní pro záležit

      Ustavující zasedání nového parlamentu začalo v Budapešti dopoledne a poslanci nejprve složili přísahy. Následně do čela jednokomorového Národního shromáždění zvolili Ágnes Forsthofferovou, která krátce poté podle agentury AFP nařídila, aby se na budovu instituce po 12 letech vrátila vlajka Evropské.

      Český premiér Andrej Babiš (ANO) se těší na spolupráci s Magyarem. Domnívá se, že nastal správný čas obnovit seskupení Visegrádské skupiny (V4), a věří, že se to i díky Magyarovi povede. Babiš to dnes sdělil ČTK v reakci na zvolení Magyara premiérem. Svému maďarskému protějšku pogratuloval.

      „Společně se Slovenskem a Polskem máme v Evropské unii spoustu stejných zájmů, a když jsme za ně v minulosti i společně bojovali, spoustu důležitých věcí se nám i podařilo prosadit. Teď si myslím, že nastal správný čas V4 obnovit, a věřím, že se to i díky němu povede,“ sdělil dnes Babiš ČTK. Před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku podpořil Orbána, který se ucházel o páté funkční období v čele vlády.

      Předseda opoziční ODS Martin Kupka označil Magyarovo zvolení za dobrou zprávu především pro tamní občany. V4 zahrnuje ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko. „Pevně věřím, že nebude pokračovat ve sbližování s Kremlem a zaměří se na posílení spolupráce v rámci Evropy,“ vzkázal

      Orbán podle AP dnes nebyl mezi nově zvolenými poslanci, kteří skládali přísahu. To se stalo poprvé od vzniku prvního postkomunistického maďarského parlamentu v roce 1990, napsala agentura.

      Nyní se očekává, že nový premiér Magyar promluví k příznivcům před parlamentem. Podle AP dříve vyzval Maďary k účasti na dnešní oslavě „změny režimu“ před budovou zákonodárného sboru.

      x X X

      Savita Wagnerová z Nemecka slúžila ako zdravotníčka v ukrajinskej armáde.

      Až po jej smrti si uvedomila, že ju vlastne ani dobre nepoznala. Dcérini druhovia z medzinárodnej légie chválili jej odvahu, dostala štyri medaily za statočnosť.

      Rafinériu v Tuapse na juhu Ruska, ktorú zasiahli ukrajinské drony, nevedeli uhasiť. Požiar spôsobil silné znečistenie ovzdušia, z neba padal čierny dážď, ktorý si vynútil obmedzenia pre obyvateľstvo. / Zdroj: Igor Sushko

      Zabili ju už pred dvoma rokmi, ale vďaka knihe sa jej príbeh opäť dostal k ľuďom. Posledná správa z jej denníka má dátum 30. január 2024.

      Medzinárodná jednotka vtedy bojovala pri meste Svatove v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Savita v ten deň len o vlások unikla smrti, keď ju tesne minula črepina z delostreleckého granátu. „Mám také šťatie ako nikto iný na svete!“ poznačila si 36-ročná Nemka.

      Savitina matka, 73-ročná dôchodkyňa Ula Wagnerová z Bonnu, ukazuje jedno z dcériných ukrajinských vyznamenaní.

      Vstup do ukrajinskej armády

      Čo vlastne mladú Nemku, u ktorej v dospelosti zistili autizmus, priviedlo k službe v ukrajinskej armáde? Savita Diana Wagnerová, ako sa celým menom volala, vyrastala v Bonne. Jej otec bol policajt, matka administratívna pracovníčka. Po maturite si vybrala medicínu, ale po dvoch rokoch štúdia to vzdala. Možno naozaj nezniesla pohľad na krv. Istý čas doučovala žiakov matematiku, latinčinu a nemčinu, neskôr pracovala ako webová dizajnérka.

      V roku 2018 sa vydala za kanadského softvérového špecialistu Karla Steneruda, ktorý sa kvôli nej presťahoval do Nemecka. Usadili sa v Halle, kde začala študovať matematiku.

      Vydrží obranný val proti Rusku? Prečo Putin od Ukrajiny žiada celý DonbasZlom nastal vo februári 2022, keď Rusi spustili rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. To Savitu tak pobúrilo, že sa nechcela iba nečinne prizerať. Už v marci sa s autom vydala do Kyjeva, aby tam dopravila humanitárnu pomoc, a v tejto činnosti pokračovala.

      Keď raz viezla novinárov zo Západu cez oblasti oslobodené Ukrajincami, dojali ju scény, ktoré videla. „Aj keď ste ľuďom dali len bochník chleba, išli vám bozkávať nohy. A potom sme zistili, že Rusi ľudí mučili,“ prezradila nemeckej stanici Deutsche Welle (DW) ešte v roku 2022.

      Trikrát ju zranili, ale nezlomili. Ako sa z ukrajinskej učiteľky tanca stala ostreľovačkaVidela i obete ruskej masakry v Buči a dospela k presvedčeniu, že rozvážať lieky a potraviny nestačí, treba robiť viac.

      A tak sa dobrovoľne prihlásila do ukrajinskej armády. Chcela využiť to, že absolvovala niekoľko semestrov medicíny, a slúžiť ako sanitárka, ale nebolo to ľahké.

      Pohreb Savity Wagnerovej v kyjevskej Katedrále sv. Michala vo februári 2024. Jej matka sa rozhodla, že ju nechá pochovať v Kyjeve, aby odpočívala medzi svojimi spolubojovníkmi.

      Lož pre matku

      Kým z nej urobili zdravotníčku, strávila celé týždne v zákopoch. „Boli sme 24 hodín denne v prvej línii,“ opísala pre DW. „Ste v nejakom lese, uprostred ničoho… Niekde začujete výstrel, a potom už proste iba strieľate smerom k Rusom,“ priblížila.

      Pre mladú ženu zvyknutú na pohodlie to bol šok. Vojaci nemali ani tečúcu vodu či toalety. „Sprchovala som sa v daždi. Vždy som bola vďačná, keď pršalo,“ zaspomínala si Savita s volacím znakom „Snake“ (Had).

      „Stále je chladno a vlhko. Všetky veci, oblečenie, spacák, jednoducho všetko je neustále vlhké. Všade je hmyz, pavúky a slimáky. Na lôžku, v jedle aj pod oblečením,“ posťažovala sa.

      Denník Savity Wagnerovej pred pár dňami vyšiel aj v nemeckom preklade pod názvom Nemka vo vojne na Ukrajine.

      V denníku priznala, že to, čo zažíva na fronte, je „peklo“. „Samozrejme. že mám strach,“ zdôverila sa. Najviac sa vraj bála, aby po zranení neochrnula alebo aby nepadla do ruského zajatia. O súcit však neprosila, veď pre to „peklo“ sa rozhodla dobrovoľne.

      Ako poznamenala, v skutočne nebezpečných situáciách ani nie je čas báť sa. Musela sa sústrediť na to, čo bude.

      „Necítim nič, kým mám pred sebou cieľ. Neviem, či je to profesionalita, alebo autistická vlastnosť. V každom prípade som šťastná, že môj mozog pracuje takým spôsobom,“ vysvetlila v denníku.

      Zatiaľ čo sa mu zverovala s pocitmi, jej matka v Nemecku nemala o jej bojovom nasadení ani potuchy. Tajila to pred ňou, chcela ju ušetriť trápenia. Dokonca jej poslala falošné zábery s miestom, kde vraj pôsobí – ďaleko od frontovej línie.

      „Ahoj, mami! Napadlo mi, že ťa možno poteší video. Tu robím niečo podobné ako zdravotná sestra,“ prihovorila sa jej na zázn

      Jej oči videli, čo vidieť nechceli

      Mama Savite to klamstvo nezazlieva. „Spravila to, aby ma chránila. Inak by som nevedela zaspať. Ušetrila ma toho. A zabrániť by som tomu aj tak nedokázala. Keď si niečo vzala do hlavy, nedala sa ničím odradiť,“ uviedla pre DPA.

      Vojačkin manžel poznal pravdu, ale jej rozhodnutie rešpektoval. „Na jednej strane som chcel, aby sa vrátila. Na druhej strane som však vedel, že robí niečo, v čo naozaj verí. Bojovala za slobodu Európy, nielen Ukrajiny. Na Západe slobodu často berieme ako samozrejmosť,“ zdôraznil Stenerud.

      Raz to už vyzeralo, že mama tajomstvo predsa len odhalí. Keď Savita nereagovala na jej naliehanie, aby prišla na dovolenku do Nemecka, oznámila jej, že ju teda navštívi na Ukrajine. „Vtedy ju pochytila panika. Ktorý zákop by asi tak uviedla ako adresu?“ opísala Ula Wagnerová.

      Savita sa napokon vynašla. Matke navrhla, aby sa začiatkom januára 2024 stretli v Kyjeve, kde bude i jej manžel. Keď sa tam potom zišli, mama postrehla, ako veľmi sa jej dcéra zmenila.

      „Mala som dojem, že mám pred sebou iného človeka. Boli to hlavne jej oči, ktoré sa zmenili. Mali hĺbku, aká v nich predtým nebola. Dnes mi je už, pravdaže, jasné, prečo. Tie oči videli veci, ktoré človek nechce vidieť,“ objasnila.

      O mesiac neskôr, 14. februára 2024, sa Wagnerová do Kyjeva vrátila, aby sa v Katedrále sv. Michala rozlúčila s dcérou. Na obrade s dojatím počúvala, ako Savita zachránila desiatky spolubojovníkov.

      Spolubojovníci Savity Wagnerovej kráčajú na pohrebe s jej portrétom.

      Dve z jej medailí, ako aj časť výstroja, medzitým putovali do múzea v Bonne. A jej denník upravený manželom, ktorý najprv vyšiel v angličtine, teraz preložili do nemčiny a ukrajinčiny.

      Wagnerová tiež ohlásila, že plánuje predať rodičovský dom v centre Bonnu a zisk použiť na založenie nadácie, ktorá by financovala humanitné projekty na Ukrajine.

      „Je pre mňa dôležité, aby sa na dcéru nezabudlo,“ zdôvodnila pre DPA a zamyslela sa nad tým, ako by to Savita asi prijala: „Povedala by: Mama, robíš dobre.“

      x X X

       Babiš oznámil, že vláda schválí jmenování Landovského zmocněncem v NATO

      Jmenování Jakuba Landovského vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci (NATO) schválí kabinet v pondělí. Ve videu zveřejněném v neděli na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Že se Landovský zmocněncem stane, oznámil premiér již před týdnem v televizi Nova. Slibuje si od něj naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

      Landovský je bývalý velvyslanec při NATO. „Je to člověk, který tomu rozumí, byl na obraně,“ uvedl před týdnem premiér.

      Vláda podle něj udělá vše pro naplnění dvouprocentního závazku, Landovský bude věc řešit napříč všemi resorty. Obranu Babiš označil za „strašně“ důležitou. „Daří se nám navyšovat počet vojáků,“ uvedl v nedělním videu.

      Babiš před dvěma týdny uvedl, že závazek vůči alianci loni nesplnila ani předchozí vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje 1,85 procenta HDP.

      Podle Fialy ale loni Česko vydalo na obranu 2,01 procenta HDP a odkázal na aktuální zprávu generálního tajemníka NATO. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Babiše obvinila ze lži.

      Landovský: Poučme se u spojenců a nevymýšlejme kolo. Dvou procent na obranu lze dosáhnout za rok

      Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) však zatím není možné dělat závěry o výši obranných výdajů na letošní rok, jelikož ve svém hodnocení NATO pracuje s daty z fiskálních období daného roku.

      Vláda v letošním rozpočtu počítá s výdaji na obranu ve výši 1,7 procenta HDP. Nad dvě procenta HDP se Česko dostane pouze v případě, že by do nich bylo zahrnuto financování projektů souvisejících s obranou na jiných ministerstvech.

      Alianční státy se v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly směřovat k výdajům na obranu ve výši alespoň dvou procent HDP k roku 2025. Tento cíl měl posílit obranyschopnost aliance v reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí po ruské anexi Krymu.

      Loni v červnu na summitu v Haagu se členské státy shodly na novém cíli navýšení celkových výdajů na obranu a bezpečnost do deseti let až na pět procent HDP, z toho čistě na zbrojení mají dávat 3,5 procenta.

      x X x

      LUHAČOVICE  ČEKAJÍ  PACIENTY  I  LIDI  NA  DOVOLENOU  Z  ČR,  CIZINY

      Lázeňská sezona v Luhačovicích byla zahájena. Festival začal svěcením pramenů a slavnostní mší

      Svěcením pramenů a slavnostní mší oficiálně začala letošní lázeňská sezona v Luhačovicích. Festival Otevírání pramenů stále pokračuje. Lázeňskou kolonádou v neděli zní cimbálová muzika, mezi návštěvníky procházejí krojované soubory a slavnostní procesí žehná místním minerálním pramenům.

      Pramen Dr. Šťastného v neděli dopoledne navštívilo slavnostní procesí při tradičním svěcení luhačovických pramenů. Dopoledne tudy prošel průvod s folklorními soubory, dechovou hudbou i lidmi v krojích. Procesí se postupně zastavovalo u jednotlivých pramenů, kterým požehnalo. Například šlo o již zmíněný Pramen Dr. Šťastného, Nový jubilejní nebo Vince.

      Lázeňskou kolonádou v Luhačovicích v neděli zní cimbálová muzika, mezi návštěvníky procházejí krojované soubory a slavnostní procesí žehná místním minerálním pramenům

      Celá kolonáda byla plná návštěvníků, rušno je na místě i v odpoledních hodinách. Lidé posedávají u pramenů, procházejí se po kolonádě, ochutnávají minerální vody nebo si užívají atmosféru lázeňského města.

      Program pokračuje až do 18. hodiny. Na lázeňském náměstí vystupují folklorní soubory a cimbálová muzika a připravený je také program pro děti. Pokračuje i jarmark v ulici Dr. Veselého a lidé si mohou projít celý lázeňský areál nebo ochutnat tradiční lázeňské oplatky.

      Od žehnání pramenu po Leoše Mareše. Začátek sezony v Mariánských Lázních doprovází bohatý program

      Prvorepubliková atmosféra

      Festival začal už v pátek a během víkendu nabídl koncerty, historické kostýmy, veterány nebo prvorepublikovou atmosféru. Neděle ale tradičně patří právě svěcení pramenů.

      Luhačovice jsou největší moravské lázně a místní minerální prameny pomáhají hlavně lidem s nemocemi dýchacích cest, trávení nebo pohybového aparátu. Lázně se zaměřují také na léčbu cukrovky nebo rekonvalescenci po různých onemocněních.

      Základem léčby je takzvaná pitná kúra právě z pramenů, které se v neděli světily. Nejznámější z nich je Vincentka. Kromě pitné kúry lázně nabízejí také inhalace, minerální koupele, fyzioterapie nebo další rehabilitační procedury.

       

       

       

       

       

      Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.