Putin k vyjednávání o míru exkancléře Schrödera z Německa.Páté kolo u vozu EU Kallasová se bouří. Pro konec války nic neudělali. Prepichnuté pneumatiky a rozbité auto poslancom v SR. Bavorský premiér Söder navštíví přes vyhrocené debaty sjezd v Brně

Ruský prezident Vladimir Putin o víkendu řekl, že válka na Ukrajině by se po čtyřech letech mohla chýlit ke konci. Evropská unie přemýšlí o tom, že by obnovila přímé rozhovory s Ruskem. Evropany by u jednání podle Putina mohl zastupovat Gerhard Schröder, 82letý bývalý kancléř Německa. Ten přitom léta působil jako lobbista ruských státních firem.

Putin řekl, ať si Evropané vyberou, komu důvěřují, ideálně někoho, kdo na Rusko v minulosti „nekydal špínu“. Pokud jde o něj samotného, preferoval by bývalého německého kancléře Schrödera, což nemusí být tak překvapivé

 ‚Na obou stranách jednacího stolu.‘ Putin chce k vyjednávání o míru bývalého německého kancléře s vazbami na Rusko

Schröder byl ještě krátce po začátku války na Ukrajině v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněft, kvůli válce odmítl dokonce vrcholnou pozici v Gazpromu. Tato angažmá jsou z hlediska jednání za Evropskou unii s Ruskem spíše překážkou než výhodou.

Podle vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaji Kallasové to bývalého německého kancléře jednoznačně diskvalifikuje. Kallasová v pondělí řekla, že je pochopitelné, že Putin Schrödera preferuje, léta totiž působil jako lobbista ruských státních firem.

Německo účast nevyloučilo

Mít bývalého německého kancléře u jednání by pro Putina znamenalo, že může být na obou stranách jednacího stolu. Bývalá estonská premiérka tím de facto vyloučila, že by se mohl Schröder těch jednání účastnit. Podobně to odmítla třeba Ukrajina, ale i německá spolková vláda.

 V Německu se nicméně spekuluje i o další možnosti, protože tamější spolková vláda Schröderovu účast nevyloučila tak úplně. Mohl by totiž vytvořit tandem se stávajícím spolkovým prezidentem Frankem Walterem Steinmeierem, kterému brzy končí mandát.

Ve funkci se rusko-ukrajinskými vztahy zabýval a Schrödera by jistil. Otázkou ale zůstává, jak by se na Steinmeierovu účast tvářila Ukrajina. Německý prezident tam byl minimálně dříve vnímaný jako příliš ústupný Rusku. Když chtěl před čtyřmi lety v dubnu po napadení Ukrajiny Ruskem navštívit Kyjev, aby projevil svou solidaritu, jeho návštěvu Volodymyr Zelenskyj nejdříve nepřijal.

Bývalý kancléř mlčí

Schröder na to, že zmínil Putin jeho jméno, zatím nereagoval a jeho kancelář mlčí. Už dříve však uvedl, že dveře do Ruska nechává otevřené.

 Před dvěma lety v rozhovoru s Gregorem Gysim, jedním z hlavních představitelů strany levice Die Linke, Schröder řekl, že ho s Vladimirem Putinem pojí přátelské vztahy, které nevidí důvod vypovídat. Právě i proto, že neví, kdy se budou hodit v souvislosti s mírovými jednáními.

Schröderova pozice se po tom dva roky starém rozhovoru zas tak moc nezměnila. Tehdy byla taková, že je potřeba se nejen ptát, kdo válku musí prohrát a kdo by ji měl vyhrát, ale také jak ji ukončit, protože na tom má podle něj Evropa větší zájem než například Spojené státy.

Je nejasné, jaká je perspektiva obnovení přímých rozhovorů mezi Evropskou unií a Ruskem i jak daleko jsme od míru. Kreml nyní signalizuje, že je nějakým jednáním otevřený, ale podle Evropské unie se nejedná o vážně míněnou snahu.

Teď se zdá, že jsou členské země Evropské unie v procesu, kdy se baví o tom, co požadovat a jaká by měla být ta vyjednávací pozice Evropské unie. Víc jasno by o tom mohlo být podle Kallasové na konci května po neformálním jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie na Kypru.

X X X

 Nemecký minister obrany Boris Pistorius v pondelok vyhlásil, že slová ruského prezidenta Vladimira Putina o možnom blížiacom sa konci vojny na Ukrajine môžu byť „len ďalším klamstvom“.

Misia s neistým výsledkom: Fico v Moskve tlmočil Zelenského ponuku, Putin ho odbil strohou radou

Slovenský premiér Robert Fico odovzdal šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi počas sobotňajšieho stretnutia v Moskve odkaz od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý deklaroval pripravenosť na osobné stretnutie s Putinom v akomkoľvek formáte. Putin v reakcii odkázal, že ukrajinský prezident by ho mal v takom prípade kontaktovať telefonicky. / Zdroj: Facebook

Putin cez víkend vyhlásil, že konflikt sa „blíži ku koncu“, a zároveň navrhol bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera ako vhodného sprostredkovateľa rokovaní medzi Ruskom a Európou. „Zo všetkých európskych politikov by som najradšej hovoril so Schröderom,“ vyhlásil Putin na sobotnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala po prehliadke Dňa víťazstva v Moskve.

„Ak vidí koniec tejto vojny na obzore, nemohol by ju jednoducho sám ukončiť? Potom by mal kontrolu nad načasovaním,“ povedal Pistorius počas návštevy Kyjeva.

xistuje „mnoho ďalších vhodných lídrov“, ktorí by mohli v menu EÚ rokovať.

„Namiesto toho, ako vždy, stanovuje podmienky. Obávam sa – a dúfam, že sa mýlim – že ide o ďalšie klamstvo. Nedá sa to však vylúčiť a zdá sa, že je to súčasť jeho hybridnej vojenskej stratégie,“ dodal.

Pistorius obvinil Putina, že pri diskusiách o prímerí pravidelne „hrá s označenými kartami“. Podľa neho sa ruský prezident snaží odviesť pozornosť od rastúcich vojenských strát a pomalého postupu ruskej armády na fronte.

Aj hovorca nemeckej vlády Stefan Kornelius uviedol, že napriek Putinovým vyjadreniam nevidí „žiadny zásadný pokrok“ smerom k mierovým rokovaniam. Na adresu Schrödera povedal, že Rusko „vie, kto sú jeho partneri v Európe, ak to s rokovaniami myslí vážne“.

Predtým odmietla Putinov návrh aj Európska únia. „Ak by sme dali Rusku právo vymenovať v našom mene vyjednávača, nebolo by to veľmi múdre,“ povedala v pondelok šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová popri stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli s tým, že „v istom zmysle by sedel (Schröder – pozn.) na oboch stranách stola“.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha, ktorý pricestoval ako hosť na stretnutie EÚ, k možnej sprostredkovateľskej úlohe Schrödera povedal: „Nepodporujeme to.“ Podľa neho e

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší účastníci schôdzky v Bruseli, poznamenala DPA. Rakúska ministerka zahraničných vecí Beate Meinlová-Reisingerová uviedla, že podľa jej názoru by mala byť na prípadné rokovania s Ruskom nominovaná jedna osoba alebo tím a rozhodnúť o tom by mala EÚ, a nie Moskva.

Jej švédska kolegyňa Maria Malmerová Stenergardová označila Putinov krok za odvádzajúci manéver. Poukázala na to, že ruský prezident neprejavil doteraz skutočný záujem o mierové rozhovory. Dodala, že jediné, čo je potrebné, sú ďalšie sankcie, aby sa tlak na Rusko zvýšil.

Estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna v tejto súvislosti vyhlásil: „Gerhard Schröder je Putinov nápad… Gerhard Schröder nebude reprezentovať Európu.“ Na to sú podľa neho európske inštitúcie a ich zástupcovia ako Kallasová, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Rovnako aj štátny tajomník pre európske záležitosti na nemeckom ministerstve zahraničných vecí Gunther Krichbaum, ktorý na bruselskej schôdzke zastupoval šéfa spolkovej diplomacie Johanna Wadephula, odmietol návrh ruského prezidenta. „Ako viete, sprostredkovateľa musia akceptovať obidve strany,“ povedal.

Podľa neho sa exkancelár Schröder nechal v minulosti „pánom Putinom veľmi ovplyvniť“ a nesprával sa práve ako neutrálny mediátor. „Blízke priateľstvá môžu byť legitímne všade na svete, ale nemusia nevyhnutne znamenať, že niekto môže byť vnímaný ako čestný mediátor,“ dodal Krichbaum.

Bývalý šéf nemeckých sociálnych demokratov, známy svojím priateľstvom s Putinom, pôsobil po odchode z vrcholnej politiky vo vedení spoločnosti Nord Stream 2 a po invázii ruských vojsk na Ukrajinu odmietal odísť z funkcií v ruských štátnych podniků.

Fair play za půl miliardy? Derby zničili výtržníci navzdory zákonům i policie.

Judikatura, legislativa i peníze jsou. Není to nic platné. 

Irena Válová, českajustice.

X X X

Skandál v Edenu, kde fanoušci vtrhli na hřiště a ukončili derby Sparty a Slavie je ukázkou fotbalového bizáru a naprostého selhání. Za státní podporu přes půl miliardy korun se totiž očekává fair play, regulérní soutěž i poctivé sázky. V případě sportovních utkání jde totiž o veřejný zájem, judikoval už dříve Nejvyšší soud. Zákaz organizovaného násilí, vnášení pyrotechniky i zákaz vstupu na stadiony zavedl zákon. Nic z toho ale víkendové události nezabránilo.

Judikatura existuje, legislativa existuje, důvodové zprávy mají tisíce slov a popisují opakující se situace vandalismu a diváckého násilí. Přesto k němu při zápase Sparty a Slavie znovu došlo a zničilo derby i ovlivnilo sázky na výsledek. Kolik lidí si vsadilo na kontumaci kvůli hordě vandalů, můžeme se ptát.

Přesto se, když ne totální selhání, tak organizovaný úmysl, bude znovu „řešit“. Na úrovni ministrů, policejních generálů i funkcionářů nejvíce podporované neziskové organizace s rozpočtem vyšším než tři miliardy – Fotbalové asociace České republiky (FAČR).

Smyslem fotbalu je jeho poctivé provozování

Už v roce 2007 rozhodl Nejvyšší soud v dovolání fotbalového funkcionáře Ivana Horníka a dalších, že férovost fotbalu a regulérnost soutěže je veřejným zájmem. Sportovní klání je totiž výrazným celospolečenským fenoménem.

„Smyslem existence sportu, v tomto případě fotbalu, je to, že se jedná o zábavu, hru ve stylu ,fair play´, tedy o jeho poctivé provozování, při němž sportovní výkony hráčů dodržujících přesně daná pravidla, jsou tím, co chtějí vidět jeho diváci (fanoušci),“ napsal Nejvyšší soud. Tím také vymezil závazek organizátorů k veřejnosti, a jak jsou povinni ho dodržovat.

Fotbal je obecný zájem státem financovaný

„A to nejen z hlediska ryze sportovního, ale i z hlediska ekonomického, kdy je nepochybně zájmem státu (v rámci uvažovaného obstarání věcí obecného zájmu) dbát na regulérnost pořádaných soutěží i z pohledu ve sportu činných marketingových a obchodních společností i společností sázkových, které část svých zisků vracejí do oblasti sportu,“ vysvětlil Nejvyšší soud v rámci tehdejší fotbalové korupční aféry.

Tento názor je nepochybně podpořen i tou skutečností, že stát sportovní aktivity podporuje finančními prostředky ze státního rozpočtu, dodal k tomu soud.

Česká justice o problému manipulace a kriminality ve sportu informovala v souvislosti s analýzou už v roce 2017. Také ta odkazovala na financování fotbalu státem.

 Fotbalová asociace dostává od státu půl miliardy

Před deseti lety obdrželo deset nevládních neziskových organizací celkem 16 % objemu státních dotací. Na prvních šesti místech v „čerpání“ se nacházejí výlučně sportovní svazy. Bezkonkurenčně nejvíce tehdy získala na dotacích od státu Fotbalová asociace České republiky, a to 314 milionů korun.

Podle Zprávy o výsledcích hospodaření Fotbalové asociace se částka podpory od státu v roce 2024 zvedla o 235 milionů korun na celkem více než půl miliardy. Od státní Národní sportovní agentury dostala asociace více než půl miliardy, přesně 549 milionů korun.

FAČR hospodaří s celkovým rozpočtem 3,163 miliardy. Finanční podpora pro kluby a spolky činila v roce 2024 celkem 2,311 miliardy korun. Ani tyto peníze ale nestačily k vyloučení události, která se stala o víkendu v Edenu.

Výtržníky pojednává přestupkový i trestní zákon

Kvůli výtržnostem před, při a po fotbalových zápasech byly přitom novelizované i zákony. Ani nová ustanovení ale nezabránila výtržníkům vběhnout na stadion a ukončit zápas.

Například v roce 2019 zavedl stát v přestupkovém zákoně nové přestupky, jako porušení podmínek veřejného pořádku při sportovní akci, jak Česká justice také informovala.

Zakázané je vnášet pyrotechniku na utkání nebo ji nosit cestou na fotbal a po cestě z fotbalu. Podle důvodové zprávy k přestupkovému zákonu mají být postihované celé skupiny výtržníků. Stanovený trest je od 10 do 100 tisíc korun, případně i zákaz vstupu na stadion.

Zákaz vstupu na sportovní akci obsahuje trestní zákoník od roku 2010. Na úspěšné aplikaci zákazu spolupracují Probační a mediační služba a Policie ČR.

Ministerstvo vnitra už oznámilo, že zahájí s fotbalovou Slavií správní řízení, jestli klub neporušil svoje povinnosti při zajištění bezpečnosti. Policie k tomu uvedla, že vyšetřuje několik trestných činů výtržnictví

Irena Válová ceskajstice.cz

X X X

 Vynášení z policejních spisů v hospodě. Bývalý hejtman se brání v kauze Vidkun

Bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) podal ústavní stížnost v kauze Vidkun.  

Bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil podal ústavní stížnost v kauze Vidkun. Informaci z justičních databází potvrdila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková. Rozbořil za podplácení v souvislosti s úniky z policejních spisů dostal podmíněný a peněžitý trest. Další dva aktéři, podnikatel Ivan Kyselý a bývalý olomoucký krajský policejní náměstek Karel Kadlec, ústavní stížnost zatím nepodali. Podle jejich advokáta Tomáše Grepla to zvažují.

Jiří Rozbořil si vyslechl dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na 3,5 roku a peněžitý trest 182 tisíc korun. O jeho stížnosti se zatím nerozhodlo, uvedla mluvčí soudu Číhalíková Sedláčková.

Ivan Kyselý původně dostal tři roky s podmínečným odkladem na čtyři roky a peněžitý trest 1,82 milionu. Nejvyšší soud (NS) tento trest v lednu zmírnil na 18 měsíců s odkladem na tři roky a pokutu 1,05 milionu korun. O případu jsme tehdy podrobně psali i na České justice. Karel Kadlec si měl odpykat 3,5 roku nepodmíněně, Nejvyšší soud mu nově vyměřil tři roky s podmíněným odkladem na pět let, peněžitý trest 438 tisíc a zákaz výkonu funkce či zaměstnání u bezpečnostního sboru na pět let.

NS: Závěry soudů jsou nepodložené

„NS výslovně uvedl, že kombinace podmíněného trestu odnětí svobody, peněžitého trestu a zákazu činnosti je v daném případě způsobilá naplnit účel trestu,“ řekla v lednu mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Soud tehdy v rozsudku také upřesnil hranice trestní odpovědnosti za úniky informací z trestních řízení a související korupci. Přísnější sazba připadá v úvahu jen v případě, že únik prokazatelně ohrozil činnost orgánů veřejné moci.

Soudy ale neprokázaly, že by Karel Kadlec zajistil konkrétní opatření v trestních případech „ke svému (či cizímu) prospěchu a ke škodě jiných osob,“ stojí v rozsudku Nejvyššího soudu. Neprokázalo se, že by „skutečně došlo jeho přičiněním ke zmaření úkonů trestního řízení.“

„Je vhodné zmínit, že soud nevzal za prokázané, že by obviněný Ivan Kyselý instruoval obviněného Karla Kadlece, co má v konkrétních řízeních učinit, aby Ivan Kyselý nebo někdo další získal prospěch nebo někomu dalšímu bylo ublíženo,“ uvedl NS.

Hejtman měl slibovat úplatek

Dovolání třetího aktéra, bývalého sociálnědemokratického hejtmana Rozbořila, NS odmítl. Potvrdil právní závěr, že nabídka finanční odměny za ovlivnění postupu policejního orgánu představuje zločin podplacení. A to už ve stadiu slibu úplatku. Obhajobu založenou na tvrzení o „hospodských řečech“ soud odmítl.

Podle rozsudku Kadlec Kyselému dlouhodobě poskytoval informace z devíti trestních řízení. Šlo například o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc nebo kauzu Tesco SW. Kyselý podle žalobce tyto informace využíval k posílení svého vlivu. Oba vinu po celou dobu popírali. Podobně se vyjadřoval Rozbořil, který podle rozsudku Kadlecovi nabízel úplatek za informace ke kauze stavby jezdeckého areálu v Lazcích. Hlavními důkazy byly odposlechy.

 Redakce České justi

X X X

Bývalý šéf ČT Souček chtěl zrušit svoje odvolání. Domáhá se i bonusu

Bývalý šéf České televize Jan Souček se u soudu domáhal neplatnosti svého odvolání z funkce. 

Soud zamítl žalobu bývalého generálního ředitele České televize (ČT) Jana Součka. Domáhal se neplatnosti svého odvolání z funkce, ze kterého ho odvolala Rada ČT loni 6. května. Souček pak ukončil svůj pracovní poměr v televizi dohodou. Podle soudkyně Jany Mráčkové tak soud nemůže někdejšímu šéfovi ČT pozici vrátit. Soudní rozhodnutí by podle ní bylo pouze deklaratorní. Souček si ponechal lhůtu na rozmyšlení, jestli se proti verdiktu odvolá.

Soud rozhodl bez dokazování. Soudkyně uvedla, že „nebyl dán dostatečný právní zájem“ na tom, aby žalobu uznala. Souček poté novinářům řekl, že se poradí se svým právním zástupcem, zda lze očekávat jiný verdikt od odvolacího soudu. Důvody pro podání žaloby však považuje za důležité. „Ve chvíli, kdy vás někdo odvolá z veřejně velmi sledované pozice, a zkonstatuje, že vás odvolává pro porušení zákona, tak takové konstatování, které je navíc mediálně sdíleno, mě poškozuje jak osobnostně, tak v dalším profesním uplatnění,“ prohlásil.

Souček stál v čele veřejnoprávní televize rok a sedm měsíců, ačkoliv zvolený byl na šest let. Pro jeho odvolání počátkem loňského května hlasovalo v tajné volbě 15 ze 17 členů radních. Souček podle rady mimo jiné nevhodně komunikoval s veřejností, rušil publicistické pořady a vyhrožoval zrušením několika kanálů ČT. To v případě nezvýšení televizního poplatku. Radu také neinformoval o vyvíjeném nátlaku na něj.

Bývalý šéf ČT Jan Souček žádal i o doplacení bonusu za rok 2024. 

„V tom usnesení ( o odvolání) není jediný důvod, který by zapadal do důvodů, které zákon předpokládá k odvolání ředitele,“ uvedl Souček. Do pozice generálního ředitele ČT by se podle svého vyjádření ani v případě uznání žaloby vracet nechtěl. Už dříve uvedl, že neplánuje zneplatnit volbu svého nástupce Hynka Chudárka.

Milionový manažerský bonus

Soud projednal i druhou Součkovu žalobu, ve které žádal doplacení bonusu za rok 2024. Chtěl zhruba 1,3 milionu korun, aby činil polovinu maximálního nároku. Upozorňoval přitom na paragraf své pracovní smlouvy, ze které plyne, že pokud Rada ČT nedospěje do konce června k platnému rozhodnutí o výši bonusu, tato částka mu automaticky náleží. Rada Součkovi udělila jen desetinu ročního bonusu.

O bonusu rozhodla rada loni v dubnu a usnesení bylo podle Mráčkové platné. Bývalý šéf ČT ale argumentoval tím, že měl ve smlouvě napsáno, že s ním musí být bonus nejprve projednán. Nedostal ohledně jeho výše žádné odůvodnění. To se podle něj příčí celému smyslu vyplácení bonusů. S největší pravděpodobností proto odvolání proti tomuto verdiktu podá, řekl po jednání novinářům.

„Veškeré rozhodování rady v průběhu jarních měsíců loňského roku mělo zcela jinou motivaci, než jaká je dnes deklarována,“ uvedl Souček k důvodům své druhé žaloby. Situace byla podle něj nepříjemná a on měl pouze omezené právní prostředky, jak se proti krokům členů Rady ČT bránit.

 X X X

Posselt: S dekrety nemohu souhlasit. Šéf sudetských Němců nejen o sjezdu v Brně

Brněnský sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení se navzdory protestům a distancu české vlády rychle blíží. Předák sudetských Němců Bernd Posselt v rozhovoru pro iDNES.cz otevřeně promluvil o programu, demonstracích i o Benešových dekretech, které legalizovaly poválečný odsun Němců. „Nemohu s dekrety souhlasit, protože jsou postaveny na kolektivní vině,“ říká Posselt.

Proti sjezdu v příštím týdnu proběhne celá řada protestů a demonstrací, za nimiž stojí zejména podporovatelé českého vládního hnutí SPD. Ti kritizují sudetoněmecký svaz kvůli tomu, že vystupuje proti Benešovým dekretům. Jak na to reagujete?
Naše pozice je velmi jasná. Myslíme si, že bychom neměli do tohoto tématu nijak zasahovat zvenčí. Jde o českou záležitost, která se týká odsunu Němců a celkové politiky Edvarda Beneše. Bilancování těchto témat mezi Čechy velmi aktivně probíhá a já si myslím, že by bylo velmi kontraproduktivní, kdybychom do toho zasahovali zvenčí. Toto je zkrátka výhradně česká debata.

V pátek odpoledne máme setkání s přáteli z české strany. Sejdeme se u společného oběda, který proběhne u dlouhých stolů. Nazýváme to oběd přátelství.

X X X

Brněnský sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení se navzdory protestům a distancu české vlády rychle blíží

. Předák sudetských Němců Bernd Posselt v rozhovoru pro iDNES.cz otevřeně promluvil o programu, demonstracích i o Benešových dekretech, které legalizovaly poválečný odsun Němců. „Nemohu s dekrety souhlasit, protože jsou postaveny na kolektivní vině,“ říká Posselt.

Proti sjezdu v příštím týdnu proběhne celá řada protestů a demonstrací, za nimiž stojí zejména podporovatelé českého vládního hnutí SPD. Ti kritizují sudetoněmecký svaz kvůli tomu, že vystupuje proti Benešovým dekretům. Jak na to reagujete?
Naše pozice je velmi jasná. Myslíme si, že bychom neměli do tohoto tématu nijak zasahovat zvenčí. Jde o českou záležitost, která se týká odsunu Němců a celkové politiky Edvarda Beneše. Bilancování těchto témat mezi Čechy velmi aktivně probíhá a já si myslím, že by bylo velmi kontraproduktivní, kdybychom do toho zasahovali zvenčí. Toto je zkrátka výhradně česká debata.

V pátek odpoledne máme setkání s přáteli z české strany. Sejdeme se u společného oběda, který proběhne u dlouhých stolů. Nazýváme to oběd přátelství.

X X X

PROTESTY  V  ČR  PŘED  SJEZDEM

Brněnský sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení se navzdory protestům a distancu české vlády rychle blíží

. Předák sudetských Němců Bernd Posselt v rozhovoru pro iDNES.cz otevřeně promluvil o programu, demonstracích i o Benešových dekretech, které legalizovaly poválečný odsun Němců. „Nemohu s dekrety souhlasit, protože jsou postaveny na kolektivní vině,“ říká Posselt.

 

 

Proti sjezdu v příštím týdnu proběhne celá řada protestů a demonstrací, za nimiž stojí zejména podporovatelé českého vládního hnutí SPD. Ti kritizují sudetoněmecký svaz kvůli tomu, že vystupuje proti Benešovým dekretům. Jak na to reagujete?

Naše pozice je velmi jasná. Myslíme si, že bychom neměli do tohoto tématu nijak zasahovat zvenčí. Jde o českou záležitost, která se týká odsunu Němců a celkové politiky Edvarda Beneše. Bilancování těchto témat mezi Čechy velmi aktivně probíhá a já si myslím, že by bylo velmi kontraproduktivní, kdybychom do toho zasahovali zvenčí. Toto je zkrátka výhradně česká debata.

V pátek odpoledne máme setkání s přáteli z české strany. Sejdeme se u společného oběda, který proběhne u dlouhých stolů. Nazýváme to oběd přátelství.

X X X

Markus Söder přijede na sudetoněmecký sjezd v Brně, potom zamíří na Hrad. ‚Otvírání ran,‘ reaguje Babiš

Bavorský premiér Markus Söder navštíví navzdory vyhrocené debatě v Česku příští týden sjezd sudetských Němců v Brně. Řekl to na pondělní tiskové konferenci po jednání předsednictva své strany, Křesťansko-sociální unie (CSU), v Mnichově. Z Brna Söder pak zamíří do Prahy za prezidentem Pavlem. Premiér Babiš uvedl, že místo smíření se otevírají staré rány, a vládní koalice proto chce od pořádání sjezdu v Česku upustit.

Markus Söder se na návštěvu Česka těší, na sjezdu pronese projev | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Chci to tu ještě jednou jasně říci, po některých debatách v Česku: Samozřejmě pojedu na Sudetoněmecký sjezd do Brna. Je to vyjádření podpory sudetským Němcům,“ uvedl Söder. Bavorský premiér je tradičně patronem sudetských Němců, kteří jsou od roku 1954 považováni vedle Švábů, Franků a Starobavorů za jeden z kmenů Bavorska.

„Platí to, co jsem už řekl. Není to dobrý nápad a výsledek bude přesně opačný, než od toho očekávají němečtí politici. Místo smíření se budou otevírat staré rány, lidi se zase budou hádat a bude je to rozdělovat. To vidíme už teď,“ sdělil Babi

 Söder až dosud svou účast na sjezdu sudetských Němců v Brně oficiálně nepotvrdil. V únoru na tiskové konferenci po setkání s českým premiérem v Mnichově řekl, že v Brně pravděpodobně bude. Na konci dubna svou účast na sjezdu potvrdil německý ministr vnitra Alexander Dobrindt, který je rovněž člen CSU a v jehož ministerské kompetenci jsou otázky vyhnanců. Söder podle programu na webu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) pronese v neděli 24. května na sjezdu projev.

„Dostal jsem také pozvánku od českého prezidenta Pavla. A týž den ho na jeho pozvání navštívím na Pražském hradě,“ řekl. „Velmi mě to potěšilo, protože to je myslím velmi dobrý signál smíření,“ dodal bavorský premiér.

Sudetoněmecký sjezd se uskuteční od 22. do 25. května v Brně, bude poprvé v Česku, a to jako součást festivalu Meeting Brno. Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů navrhla Poslanecké sněmovně usnesení, ve kterém chce, aby s pořádáním sjezdu sudetských Němců v Česku nesouhlasila. Dolní komora českého parlamentu by navíc měla podle návrhu vyzvat organizátory k tomu, aby od pořádání akce upustili. O usnesení se bude po přerušení znovu jednat ve čtvrtek. Organizátoři už uvedli, že se sjezd uskuteční, ať budou poslanci hlasovat jakkoli.

 Sudetoněmecký sjezd byl také tématem pátečních jednání českého ministra zahraničí Petra Macinky v Berlíně. Hovořil o něm se svým protějškem Johannem Wadephulem, ale například i s poslancem Spolkového sněmu a předsedou česko-německé parlamentní skupiny Stephanem Mayerem.

Ministr Macinka v rozhovoru, který v Berlíně poskytl prestižnímu německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), uvedl, že si podle něj Dobrindt a Söder sjezd sudetských Němců v Brně neužijí. Zopakoval také kritiku na adresu předáka sudetských Němců Bernda Posselta i iniciativy Meeting Brno, která sudetské Němce do moravské metropole pozvala. Macinka v pátek v Berlíně zdůrazňoval, že podle něj česká debata o sjezdu nebude mít na česko-německé vztahy vliv.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Sudetští Němci proces označují za vyhnání. První organizovaný transport odsunutých Němců odjel do americké okupační zóny 25. ledna 1946. Podle česko-německé komise historiků přišlo při odsunu o život 15 až 30 tisíc lidí. Za předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa.

Vztahy mezi sudetskými Němci a Českem se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispělo k tomu i to, že SdL ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován. Řadu smířlivých kroků učinila také česká strana. Důležitý byl mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase, který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka nad příkořím způsobeným sudetským Němcům při vysídlení po druhé světové válce.

 X X X

Internetom koluje Jaroslav Naď so vztýčeným prostredníkom. Si ukrajinský kolaborant, pokrikovali naňho

Marek Šoun si exministra Naďa odchytil na ulici, všetko natáčal na videoZdroj: Aktuality.sk

Neuveriteľné, hovorí Jaroslav Naď o incidente, ku ktorému došlo minulý týždeň.

Už niekoľko dní sa sociálnymi sieťami šíri fotografia predsedu Demokratov Jaroslava Naďa, ktorý sedí v aute a niekomu ukazuje vztýčený prostredník. „Etalón slušnosti,“ píše sa v popisku k fotke, ktorá sa zdieľa na Facebooku.

Z obrázku nie je zrejmé, kedy, kde a za akých okolností vznikol. Tisíckam ľudí tak v povedomí môže zostať len spomienka na vulgárne gestikulujúceho Naďa.

Niekdajší minister obrany už pritom v minulosti čelil kritike pre to, že protestujúcich, ktorí liezli na bránu Úradu vlády, nazval opicami. Zisťovali sme, ako záber vznikol, kto ho zhotovil a prečo Naď reagoval tak, ako reagoval.

Kto je autor?

Kritici obviňovali Jaroslava Naďa z neúcty k voličom už pred šiestimi rokmi, keď ako minister pomerne ostro vystúpil proti účastníkom protivládneho protestu. „Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať, iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov,“ odpísal Naď jednému z diskutérov na Facebooku v roku 2020.

X X X

Írán varuje Európu, Trump mieri za Si Ťin-pchingom. O Hormuzskom prielive budú rokovať desiatky krajín

 Spojené kráľovstvo a Francúzsko budú v utorok hostiť mnohonárodné stretnutie ministrov obrany venované vojenským plánom na obnovenie obchodných tokov cez Hormuzský prieliv. Americký prezident Donald Trump plánuje počas nadchádzajúcej návštevy Pekingu vyvinúť tlak na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v súvislosti s Iránom.

 Spojené štáty v pondelok uvalili sankcie na tri osoby a deväť spoločností, ktoré podľa nich napomáhali pri predaji a preprave iránskej ropy do Číny. Washington tak urobil iba niekoľko dní pred návštevou amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pekingu.

Na americký sankčný zoznam pribudli tri osoby z Iránu a deväť spoločností so sídlami v Hongkongu, Spojených arabských emirátoch a Ománe. Sankcionovaným subjektom budú zablokované všetky aktíva nachádzajúce sa v USA a zároveň budú zakázané všetky transakcie s nimi zo strany amerických subjektov a fyzických osôb.

Americké ministerstvo financií vo svojom vyhlásení uviedlo, že iránske Revolučné gardy „využívajú krycie spoločnosti v jurisdikciách s liberálnymi hospodárskymi predpismi na zamaskovanie svojej úlohy pri predaji ropy a presmerovanie výnosov iránskemu režimu“.

Americký minister financií Scott Bessent deklaroval, že Trumpova administratíva bude naďalej zvyšovať tlak na Teherán s cieľom odrezať iránsku vládu a armádu od financií určených na zbrane, jadrový program alebo podporu spriaznených síl v regióne.

AFP pripomína, že veľká časť iránskej ropy smeruje do Ázie, pričom Čína je jej hlavným dovozcom. Trump má koncom tohto týždňa pricestovať do Pekingu na kľúčové rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, pričom hovoriť budú najmä o otázkach vzájomného obchodu, ako aj o vojne USA proti Iránu.

X X X

Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v pondelok vyhlásil, že ozbrojené sily jeho krajiny sú pripravené ostro zareagovať v prípade, že Irán bude napadnutý. Reagoval tak po vyjadreniach amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý varoval, že prímerie na Blízkom východe je vo veľmi neistom stave.

 Šéf Bieleho domu v pondelok vyhlásil, že prímerie medzi Washingtonom a Teheránom funguje len s „masívnou podporou životných funkcií“. Zároveň dodal, že najnovší iránsky návrh, ktorý označil za „kus odpadu“, si ani neprečítal, lebo by to bolo stratou času.

„Naše ozbrojené sily sú pripravené reagovať a dať lekciu každému agresorovi,“ povedal Kálíbáf, ktorý pôsobil ako hlavný vyjednávač pri mierových rokovaniach s Washingtonom. „Zlá stratégia a zlé rozhodnutia vedú vždy k zlým výsledkom – svet to už pochopil,“ dodal. „Sme pripravení na všetky možnosti, budú prekvapení,“ varoval predseda iránskeho parlamentu.

X X X

Americký prezident Donald Trump naznačil, že prímerie s Iránom je tesne pred zrútením, informuje agentúra AP. Deje sa tak po tom, čo šéf Bieleho domu odmietol najnovší návrh Teheránu, ktorý podľa neho neobsahoval ústupky v kľúčovej otázke iránskeho jadrového programu.

X XX

 Izraelská armáda (IDF) v pondelok uviedla, že odsúdila dvoch vojakov, keď jeden z nich bol druhým odfotografovaný, ako vkladá cigaretu do úst sochy Panny Márie na juhu Libanonu.

Táto fotografia sa na sociálnych sieťach šírila minulý týždeň. Podľa IDF došlo k tomuto incidentu v južnom Libanone pred niekoľkými týždňami a vyšetrovali ho tamojší velitelia.

„Po ukončení vyšetrovania bol vojak, ktorého zdokumentovali pri tomto čine, odsúdený na 21 dní vojenského väzenia a vojak, ktorý tento incident zachytil, na 14 dní vojenského väzenia,“ uviedla armáda.

Jej hovorkyňa v príspevku na sieti X napísala, že izraelské ozbrojené zložky „považujú tento incident za mimoriadne závažný a zdôrazňujú, že správanie vojaka sa úplne odchýlilo od hodnôt, ktoré sa od personálu očakávajú“. IDF podľa nej „nemá v úmysle poškodzovať civilnú infraštruktúru vrátane náboženských budov alebo náboženských symbolov“.

X X X

Iránske úrady dnes popravili študenta satelitných technológií odsúdeného za špionáž a spoluprácu s tajnými službami Spojených štátov a Izraela, píše agentúra AFP. Dvadsaťdeväťročný Erfán Šakórzádeh podľa ľudskoprávnej organizácie Iran Human Rights (IHR) vinu odmietal, čo urobil aj v liste, v ktorom napísal, že bol mučený a donútený k priznaniu.

X XX

 Iránsky mierový návrh bol legitímny a veľkorysý, zatiaľ čo Spojené štáty kládli prehnané a jednostranné požiadavky. Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters hovorca iránskej diplomacie Esmáíl Bagháj. Teherán podľa neho žiadal ukončenie vojny, zrušenie americkej námornej blokády a uvoľnenie iránskeho majetku, ktorý zahraničné banky na nátlak USA zmrazili. Americký prezident Donald Trump v nedeľu označil návrh zaslaný Teheránom, ktorý bol odpoveďou na americký návrh, za úplne neprijateľný.

Podľa iránskych štátnych médií Teherán tiež požadoval zrušenie sankcií, ktoré boli na Irán uvalené, a odvolanie amerického zákazu predaja iránskej ropy. Ďalším z požiadaviek bolo ukončenie konfliktov „na všetkých frontoch“, čo sa vzťahuje na dianie v Libanone, kde Izrael vykonáva údery proti proiránskemu hnutiu Hizballáh a okupuje časť územia na juhu krajiny.

Iránska štátna televízia uviedla, že Teherán žiada vojnové reparácie za škody spôsobené americko-izraelskými útokmi. Nie je však jasné, či ich požaduje priamo od USA. V minulosti iránsky režim oznámil, že bude chcieť finančné kompenzácie od viacerých arabských štátov v regióne, v ktorých sa nachádzajú americké vojenské základne. Podľa Teheránu tieto krajiny umožňovali údery proti Iránu.

 X X X

 Nemecká obranná spoločnosť ARX Robotics dodá ukrajinským ozbrojeným silám ďalšie stovky bezpilotných pozemných vozidiel typu GEREON. Cieľom novej zmluvy je rozšíriť využívanie robotických systémov vo frontovej logistike. Informuje o tom web United 24.

Spoločnosť ARX Robotics 6. mája uviedla, že dohoda prichádza v čase, keď Ukrajina zrýchľuje nasadzovanie bezpilotných pozemných systémov s cieľom znížiť riziká pre personál a automatizovať logistické operácie v blízkosti frontovej línie. Spoločnosť oznámila, že platformy GEREON budú slúžiť najmä na logistiku, evakuáciu zranených, prepravu nákladu a ďalšie podporné misie, pri ktorých by boli vojaci inak vystavení nebezpečenstvu.

ARX Robotics uviedla, že na Ukrajine už pôsobia alebo sú objednané stovky jej systémov. Firma sa tak podľa vlastných slov stala najväčším západným dodávateľom bezpilotných pozemných vozidiel na Ukrajinu.

Spoločnosť tiež oznámila plány na rozšírenie výrobných kapacít na Ukrajine aj v závodoch v ďalších lokalitách, aby uspokojila rastúci dopyt a urýchlila dodávky. ARX Robotics uviedla, že okrem dodávok posilňuje aj podporu v teréne. Ukrajinským jednotkám poskytuje školenia operátorov a technický servis priamo na mieste. Ukrajinský prezident už skôr oznámil, že Kyjev plánuje tento rok objednať najmenej 50-tisíc bezpilotných pozemných vozidiel.

X X X

Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli na ratifikácii dohody o zriadení medzinárodnej komisie pre kompenzácie, ktorá bude posudzovať odškodnenie obetí ruskej agresie proti Ukrajine. Informoval o tom portál The Kyiv Independent s odvolaním sa na nemenovaného európskeho predstaviteľa.

Komisia má rozhodovať o nárokoch na náhradu škody, strát či ujmy spôsobenej Ruskom. Aby mohla začať fungovať, musí ju ratifikovať 25 európskych krajín. Írsko, ktoré je piatym a zatiaľ posledným štátom, ktoré dohovor ratifikovalo, tak urobilo 7. mája.

Očakáva sa, že dohodu v pondelok v Bruseli podpíše aj Kanada, ktorá sa tak stane prvou neeurópskou krajinou, ktorá sa k mechanizmu pripojí. Ďalšie ratifikácie by mali pribudnúť pred kľúčovým zasadnutím Rady Európy v Moldavsku 15. mája, kde sa očakáva oznámenie výrazného pokroku.

Zatiaľ však nie je pripravený kompenzačný fond, ktorý bude musieť financovať samotné vyplácanie nárokov. Podľa vysokého predstaviteľa EÚ nebol fond na programe rokovania ministrov v Bruseli.

Pri aprílovom schválení konvencie v Európskom parlamente (EP) litovský poslanec Petras Auštrevičius uviedol, že mechanizmus môže „znovu otvoriť diskusiu o tom, ako najlepšie využiť zmrazené ruské aktíva na financovanie reparácií“.

X X X

 minister obrany Boris Pistorius v pondelok vyhlásil, že slová ruského prezidenta Vladimira Putina o možnom blížiacom sa konci vojny na Ukrajine môžu byť „len ďalším klamstvom“.

Putin cez víkend vyhlásil, že konflikt sa „blíži ku koncu“, a zároveň navrhol bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera ako vhodného sprostredkovateľa rokovaní medzi Ruskom a Európou.

„Ak vidí koniec tejto vojny na obzore, nemohol by ju jednoducho sám ukončiť? Potom by mal kontrolu nad načasovaním,“ povedal Pistorius počas návštevy Kyjeva.

„Namiesto toho, ako vždy, stanovuje podmienky. Obávam sa – a dúfam, že sa mýlim – že ide o ďalšie klamstvo. Nedá sa to však vylúčiť a zdá sa, že je to súčasť jeho hybridnej vojenskej stratégie,“ dodal.

Pistorius obvinil Putina, že pri diskusiách o prímerí pravidelne „hrá s označenými kartami“. Podľa neho sa ruský prezident snaží odviesť pozornosť od rastúcich vojenských strát a pomalého postupu ruskej armády na fronte.

Aj hovorca nemeckej vlády Stefan Kornelius uviedol, že napriek Putinovým vyjadreniam nevidí „žiadny zásadný pokrok“ smerom k mierovým rokovaniam.

Na adresu Schrödera povedal, že Rusko „vie, kto sú jeho partneri v Európe, ak to s rokovaniami myslí vážne“.

Bývalý kancelár Schröder čelí v Nemecku dlhodobej kritike pre svoje úzke vzťahy s Putinom a pôsobenie v ruských štátnych energetických firmách po odchode z politiky.

X X X

 Prepichnuté pneumatiky a rozbité auto. Akoby sa s útokmi na poslancov roztrhlo vrece. Čo za tým je?

V slovenskej politike sa v posledných týždňoch hromadia incidenty, ktoré nie sú viac len ostré slová. Poslanci hovoria o fyzických útokoch, vyhrážkach aj poškodzovaní majetku, ktoré sa podľa nich stávajú čoraz bežnejšou realitou. Je to len zhoda okolností, alebo je za tým niečo viac?

Ferenčák a Šutaj Eštok o napadnutí poslanca

Poslanec a primátor Kežmarku Ján Ferenčák informoval, že bol v sobotu napadnutý, neznámym útočníkom. Považuje to za útok na ústavného činiteľa. Hovoria Ján Ferenčák a Matúš Šutaj Eštok. / Zdroj: ta3

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) minulý týždeň v pléne parlamentu opísala incident, pri ktorom ju a jej asistenta mal na schodoch takmer zraziť poslanec Adam Lučanský (SNS). Incident okamžite spojila s rokmi trvajúcimi útokmi a obvineniami, ktoré ju spájajú s tragickým úmrtím jeho otca, bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. „Ja tomu čelím dennodenne, ale dnes ma ten fyzický atak naozaj prekvapil,“ uviedla.

„Včera za mnou prišiel pán Radačovský a ospravedlňoval sa mi za to, o čom má vedomosť, že sa deje na sociálnych sieťach,“ povedala Kolíková v pléne. Nie je pritom jediná, kto v posledných dňoch pocítil agresiu, útoky či vyhrážky na vlastnej koži.

O rastúcej agresivite hovorila v ten istý deň aj poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková. Tá na sociálnej sieti informovala, že jej počas toho, ako si z rokovania parlamentu odbehla za svojou dcérkou, niekto prerezal pneumatiku na aute.

„Nie je normálne niekomu prerezávať pneumatiky ani rozbíjať auto, nie je normálne strieľať po premiérovi či fyzicky napadnúť poslanca a nie je normálne denne dostávať desiatky správ, v ktorých vám niekto vulgárne nadáva alebo sa vám vyhráža,“ napísala na sociálnej sieti.

Holečková tiež upozornila, že nejde len o útoky na štátnych predstaviteľov, no i na ľudí z mimovládneho sektora. Pár dní predtým neznámy páchateľ rozbil auto šéfke Nadácie Zastavme korupciu Zuzane Petkovej. Prípadom sa zaoberá aj polícia. „Nešlo o krádež, z auta nič nezmizlo. V posledných týždňoch mi navyše na služobnú adresu chodia agresívne, vulgárne maily, ktoré mi želajú smrť,“ napísala Petková po incidente.

Prechod k fyzickým útokom

Odídenec zo strany Hlas Ján Ferenčák pred nedávnom tiež hovoril o fyzickom útoku, ku ktorému malo dôjsť po športovom podujatí v Kežmarku. Tvrdí, že ho neznámy muž udrel do tváre a po páde na zem utrpel zranenia hlavy. Incident sa mal odohrať pred očami jeho dcéry. Polícia i v tomto prípade začala trestné stíhanie pre útok na verejného činiteľa a výtržníctvo.

V ten istý víkend upozornilo hnutie KDH aj na incident, ktorý sa stal poslankyni Andrei Turčanovej. Podľa jej straníckeho kolegu Františka Majerského ju mal v nákupnom centre v Poprade agresívne a vulgárne napádať neznámy muž, ktorý sa zároveň vyhrážal smrťou aj predsedovi hnutia Milanovi Majerskému.

Čítajte viacÚtok pred dcérou a stále bez ochranky. Fico varuje, že Ferenčák môže čeliť ďalším incidentom

Práve obavy z rastúceho napätia pritom zaznievali aj po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer). Politici naprieč spektrom vtedy vyzývali na upokojenie spoločnosti a zmiernenie agresívnej rétoriky. Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová, novozvolený Peter Pellegrini i mnohí ďalší predstavitelia štátu hovorili o potrebe „upokojiť emócie“ a zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu nenávisti v spoločnosti.

Viac ako dva roky po atentáte politici naprieč spektrom nehovoria o tom, že by sa atmosféra skutočne upokojila. Skôr naopak. Nebezpečné je podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej z Univerzity Komenského práve to, že takéto správanie sa stáva normou. „Hranice toho, čo sa môže stať, sa posúvajú, každý jeden prípad dodáva potenciálnemu násilníkovi sebavedomie,“ varuje odborníčka.

Čo za tým je?

Upozorňuje aj na to, že pribúdajúce útoky nie sú náhodné. Ide podľa nej o synergický efekt viacerých faktorov, pričom niektoré ani nie sú špecificky slovenské. „Zmena sa nestala náhle – ja by som povedala, že na Slovensku postupne gradovala od vraždy Jána a Martiny vo februári 2018, keď nastalo veľké sklamanie z vtedajšej vládnucej garnitúry v dôsledku všetkých káuz, ktoré sa následne vyplavili,“ uvádza.

Spoločnosť vtedy podľa odborníčky túžila po „slušnom Slovensku“, ale miesto toho prišla pandémia, ekonomický šok a s nimi spojená veľká neistota či pocit ohrozenia, ale aj konflikty vo vláde, veľká nenávistná mobilizácia vtedajšej opozície práve na vlne neistoty. „Priepasť medzi dvoma politickými tábormi sa začala prehlbovať a dosiahla dnešné rozmery tzv. afektívnej, alebo, ako niektorí hovoria, toxickej polarizácie,“ vysvetľuje.

Tragickú smrť Jána a Martiny aj Silvia považuje za zlomový bod aj Silvia Porubänová, sociologička zo Slovenského národného centra pre ľudské práva. „Zvýšená agresivita vo verejnom priestore, nebývalý nárast vulgárnosti, neľudskosti, útočnosti verbálnych vyjadrení bohužiaľ nie je náhodným fenoménom,” hovorí.

Polarizácia podľa Gyárfášovej nie je o tom, že majú ľudia rozdielne názory. „V tomto rozdelení je veľa emócií, nenávisti, dehumanizácie, nerešpektu, morálneho odsúdenia ‘tých druhých’… a tá špirála sa roztáča ďalej a ďalej,“ dodáva.

Atentát na premiéra považuje expertka už len za akési pomyselné „prekročenie Rubikonu“, no príčiny tohto stavu podľa jej slov siahajú do vzdialenejšej minulosti.

„Na chvíľu sa zdalo, že takýto čin nám (v reakcii naň) môže priniesť aspoň nádej na ‘zmierenie‘, šancu smerom k snahe o spoločenskú jednotu. Bohužiaľ nestalo sa tak,” hodnotí Porubänová. Naopak, frekvencia aj intenzita spomínanej útočnosti a nielen verbálnej agresivity podľa nej vzrástla.

Ferenčák pred výsluchom: Spustil sa na mňa lynč, mocní v štáte si chceli vynútiť moju poslušnosť

Video

„Exhlasák“ na výsluchu na Úrad boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici. Tvrdí, že ide o politickú perzekúciu voči jeho osobe.

Spoločnosť bez cieľa

Za jedného z generátorov slovného násilia považuje Gyárfášová sociálne siete. „Útoky, vyhrážky, vulgárne ataky sú vo väčšine prípadov anonymné. Ich páchatelia, schovaní za anonymitou sociálnych sietí, zbabelo takto konajú. Z toho, čo poznám, niektoré prípady, mám dokonca pocit, že títo nenávistní ‘trolovia’ sú nejako organizovaní, koordinovaní s cieľom zastrašiť a donútiť svoje obete k rezignácii na verejné účinkovanie,“ hovorí

Prúdenie agresie už nie je jednostranné, myslí si Porubänová. K normalizácii neslušnosti, až neľudskosti podľa nej významne „prispeli“ samotní politici. „Často práve tí, ktorí sa následne stanú jej cieľom, celkom bezostyšne, na svojch politických aj osobných profiloch doslova propagujú ono neprijateľné vyjadrovanie, správanie,” upozorňuje.

Pri fyzických útokoch či poškodzovaní majetku považuje Gyárfášová za problém to, že málokedy vyšetrovanie týchto násilných činov vedie k objasneniu a potrestaniu ich páchateľov. „Väčšia efektívnosť by možno viedla k odstrašeniu a k ich poklesu,“ dopĺňa.

Ďalší problém vidí expertka aj v tom, že rozdelenej spoločnosti chýba spoločný cieľ. „Ani vláda nemá víziu pre túto spoločnosť. Vraj ju má vypracovať SAV, ale zatiaľ som nepočula ani jasné zadanie. Čo vlastne ako spoločnosť chceme?“ pýta sa.

Poukazuje pritom na to, že existuje veľa tém, ktoré sú menej stranícke. „V tomto však vidím jasnú zodpovednosť vlády, ktorá má v rukách spravovanie vecí verejných, výkon moci, tvorbu a výkon politík, mala by pri hľadaní prienikov, tých spoločných menovateľov, prevziať iniciatívu,“ dodáva na záver. Podľa Porubänovej v tomto prípade nestačí vyzývať k pokoju, rozvážnosti, morálke „opačnú“ stranu. „Všetci musíme začať doslova od seba,” pripomína.

X X X

Ruský plyn a ukrajinské veto. Aj keď Magyar ovládol Maďarsko, v týchto témach má zviazané ruky

  • Peter Magyar zožal standing ovation, keď sa stal novým maďarským premiérom.
  • Modro-žltá vlajka EÚ opäť veje nad Budapešťou a Viktor Orbán je preč. Nový premiér Péter Magyar však stojí pred skúškou dôvery a nahromadenou frustráciou.
  • Viktor Orbán po šestnástich rokoch opustil premiérske kreslo a pred maďarským parlamentom opäť zaviala modro-žltá vlajka Európskej únie. Kým davy v uliciach Budapešti oslavujú a európski lídri vítajú novú kapitolu, čerstvý premiér Péter Magyar stojí pred veľkou výzvou.
  • Jeho drvivé volebné víťazstvo totiž neprišlo len tak. Predstavuje skôr podmienečný mandát od spoločnosti, ktorá očakáva okamžité domáce reformy, no v geopolitických otázkach zostáva hlboko rozdelená.
  • Koniec starej éry
  • Inauguračná sobota v Budapešti bola výrazne symbolická. Nielenže predseda Európskej rady António Costa s radosťou ohlásil pripravenosť spolupracovať s novou vládou, ale do budovy parlamentu sa po dekáde vrátila vlajka EÚ, ktorú tam nechal zavesiť nový predseda snemovne.
  • Vlajka Európskej únie veje z fasády maďarského parlamentu v deň, keď novozvolený premiér Peter Magyar skladá prísahu a začína ustanovujúce zasadnutie parlamentu v Budapešti v Maďarsku 9. mája 2026.Zdroj: Reuters/Leonhard Foeger
  • Kým z reproduktorov znela Beethovenova Óda na radosť, odchádzajúci premiér Viktor Orbán, ktorého strana Fidesz získala v aprílových voľbách len 52 zo 199 kresiel, sa inaugurácii vyhol a na YouTube zverejnil video, v ktorom trvá na svojej nevine voči akémukoľvek vyšetrovaniu.
  • Najsilnejším symbolom zmeny sa však nestal žiaden politik v obleku, ale 56-ročný ortopéd Zsolt Hegedűs, o ktorom sa hovorí ako o budúcom ministrovi zdravotníctva. Tento medzinárodne uznávaný chirurg, ktorý strávil desať rokov v britskom systéme NHS, sa stal virálnym fenoménom, keď po víťazstve vo voľbách na pódiu pred nadšeným davom predviedol tanec a hru na vzdušnú gitaru.
  • Pred sobotňajšou inauguráciou však začal Zsoltovi Hegedűsovi zvoniť telefón. Písali mu ľudia s otázkami, či sa bude aj tentoraz tancovať. „Bolo tam množstvo správ typu ‚Pán doktor Hegedűs, vy začnete túto oslavu, však?‘,“ povedal Hegedűs pre The Guardian.
  • Zsolt Hegedus oslavuje po víťazstve Tiszovej strany v maďarských parlamentných voľbách v Budapešti v Maďarsku 12. apríla 2026.Zdroj: Reuters/Marton Monus
  • Ako tvrdí Hegedűs, z pliec ľudí začala padať ťažoba. Maďarské ulice sa vyčistili od bilbordov strašiacich vojnou a protieurópskou propagandou, ktoré si vyberali daň na duševnom zdraví obyvateľstva. Radosť v uliciach je však len jednou stranou mince. Tou druhou je tvrdá politická realita.
  • Na prvom mieste frustrácia
  • Magyarova strana Tisza, ktorú sformoval po odchode z Orbánovho Fideszu, disponuje so 141 kreslami ústavnou väčšinou. Prieskumy Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) však odhaľujú, že táto obrovská podpora stojí na krehkých základoch.
  • X X X

Macronovi došla trpezlivosť. Prerušil summit a schladil hlučné publikum: Absolútny nedostatok rešpekt.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na summite Africa Forward v Nairobi na chvíľu prerušil program a priamo na pódiu vyzval publikum k tichu. Vyrušovanie prednášajúcich označil za prejav absolútneho nedostatku rešpektu, informoval denník Le Monde.

Macron prerušil program summitu. Kritizoval hluk publika a nedostatok rešpektu

Vystúpenia mladých rečníkov a umelcov počas diskusného bloku venovaného kultúre a mládeži opakovane narúšal hluk z publika. Macron preto následne vystúpil na pódium a situáciu priamo okomentoval.

„Je mi ľúto, ale nie je možné hovoriť o kultúre, keď prejavy ľudí, ktorí sem prišli veľmi inšpirovaní, sprevádza takýto hluk. Je to absolútny nedostatok rešpektu,“ uviedol. Účastníkov, ktorí chceli počas programu diskutovať medzi sebou, zároveň vyzval, aby využili na to určené miestnosti, prípadne priestory úplne opustili.

„Ak chcete zostať tu, budeme počúvať rečníkov a hrať podľa rovnakých pravidiel,“ dodal.

Francúzi cvičili na vojny budúcnosti, vojakov navštívil Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok 30. apríla zúčastnil záverečnej fázy vojenských cvičení Orion 26, čo je vysoko intenzívna bojová simulácia so zapojením 12 500 vojakov, ktorá demonštruje pripravenosť Francúzska na moderné vojny. / Zdroj: Reuters

Jeho zásah program na krátky čas prerušil, potom však diskusia pokračovala bez ďalších komplikácií. Organizátori uviedli, že časť summitu bola zameraná na zapojenie mladých ľudí, umelcov a inovátorov do debát o budúcnosti vzťahov medzi Afrikou a Európou.

Summit Africa Forward v Nairobi nadväzuje na predchádzajúce francúzsko-africké stretnutia. Spája politikov, zástupcov biznisu aj mladých podnikateľov z Afriky a Európy. Tohtoročný ročník sa sústreďuje predovšetkým na investície, inovácie a posilnenie úlohy mladej generácie v ekonomickom rozvoji kontinentu.

X X X

Trojnásobnú víťazku zo ZOH 2026 prenasleduje škandál s kreditkami aj v súkromí. Vyhodili ju zo štátnej správy

Pri mene francúzskej biatlonistky Julie Simonovej sa už asi navždy budú spomínať nielen jej úspechy, ale aj neslávne známa kauza bankových kariet. Športovkyňa to pocítila aj v súkromí, keď prišla o zamestnanie.

Foto: IG/Julia Simonová

Julia Simonová žiarila na ZOH 2026.

Trojnásobná olympijská víťazka z Milána a Cortiny už nebude pracovať pre francúzsku colnú správu. Pri oznámení zostavy francúzskeho tímu pre biatlonovú sezónu 2026/27 si fanúšikovia všimli, že pri mene Simonovej chýba logo francúzskych colníkov, na rozdiel od jej tímových kolegov Justine Braisazovej-Bouchetovej či hviezdneho Quentina Fillona Mailleta.

Hovorca tamojších colníkov následne potvrdil, že spolupráca so Simonovou je minulosťou. Zmluva bola ukončená po jej odsúdení počas jesene minulého roka, povedal pre Nordic Magazine.

Ako dodal, desaťnásobná majsterka sveta sa odvolala a čaká sa na konečný verdikt, dovtedy ju berú ako „členku tímu v podmienke“.

SImonová v októbri 2025 priznala, že pomocou platobnej karty svojej tímovej kolegyne Justine Braisazovej-Bouchetovej uskutočnila nákupy v hodnote 2 400 eur.

Kreditku svojej reprezentačnej kolegyne a ďalšieho člena tímu využila na online nákupy. Malo sa tak udiať počas rokov 2021 a 2022.

Pôvodne popierala vinu a tvrdila, že sama sa stala obeťou krádeže identity. Neskôr na súde vyhlásila, že „sa priznáva k uvedeným činom, ale nepamätá si, že ich spáchala“.

Špičková biatlonistka ďalej v súdnej sieni tvrdila, že má v súvislosti so svojím konaním „výpadky pamäte“ a neviedol ju k tomu žiadny finančný motív.

Prokuratúra pôvodne žiadala pre 29-ročnú Francúzku dvojmesačný podmienečný trest a pokutu vo výške 20-tisíc eur.

Nakoniec vyviazla s podmienkou a pokutou 15 000 eur. Zo sezóny tak vynechala iba prvé preteky Svetového pohára 2025/26 v Östersunde.

Napriek výhradám niektorých fanúšikov sa dostala do francúzskej nominácie na februárové ZOH 2026, kde potvrdila svoje miesto medzi biatlonovou elitou. K spomínaným trom zlatým medailám pridala aj jedno striebro.X X X

Richard Raši prijal rakúskeho prezidenta. Zhovárali sa o posilnení regionálneho partnerstva

Predseda parlamentu Richard Raši prijal na Bratislavskom hrade rakúskeho prezidenta. Diskutovali o posilnení regionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom.

Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) v pondelok na Bratislavskom hrade prijal rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena. Informoval o tom na sociálnej sieti.

„Slovensko a Rakúsko nespája len spoločná hranica. Spájajú nás každodenné kontakty ľudí, silné hospodárske väzby, kultúra aj praktická spolupráca, ktorá má konkrétny význam pre občanov oboch krajín,“ uviedol Raši.

Slovensko a Rakúsko

Ako doplnil, je presvedčený, že aj nadchádzajúce rakúske predsedníctvo v Slavkovskom formáte prispeje k ďalšiemu posilneniu regionálnej spolupráce.

X X X

Slovensko a Rakúsko hovorili o dobrých vzťahoch. Prezidenti chcú posilniť spoluprácu, Van der Bellen sa stretol aj s Ficom.

Slovensko a Rakúsko sú blízkymi partnermi nielen geograficky, ale aj politicky a hlavne ľudsky. Prezident SR Peter Pellegrini to vyhlásil po pondelkovej (11. 5.) návšteve rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena v Prezidentskom paláci v Bratislave. Obaja deklarovali, že vzťahy krajín sú na vynikajúcej úrovni a obe strany ich plánujú ďalej prehlbovať.

Prezidenti spoločne hovorili o bilaterálnej i regionálnej spolupráci, ako aj o aktuálnych globálnych otázkach a ich vplyvoch. Diskutovali napríklad o aktuálnom stave v EÚ, ako aj o pohľadoch na jej budúce smerovanie. Dotkli sa napríklad otázky hlbšej integrácie členských krajín.

Pellegrini rakúskemu kolegovi tlmočil, že SR pri tejto téme ostáva obozretná, najmä v prípade spoločnej zahraničnej či obrannej politiky. Zároveň zdôraznil, že rešpektuje iný pohľad Van der Bellena v tejto veci. V súvislosti s vojnovými konfliktami vo svete sa obaja prezidenti zhodli na potrebe hľadania mierových riešení a dodržiavania medzinárodného práva.

Spoločné priority vidia v doprave, energetike aj priemysle

Slovensko a Rakúsko sa podľa Pellegriniho zameriavajú na modernizáciu dopravnej infraštruktúry medzi krajinami či vzájomnú cezhraničnú spoluprácu. Vyzdvihol aj obojstranne výhodnú obchodnú spoluprácu. Spoločnými prioritami sú podľa Pellegriniho aj energetická bezpečnosť či zvyšovanie konkurencieschopnosti priemyslu v obidvoch krajinách, najmä v automobilovom sektore.

SR má tiež záujem posilňovať s Rakúskom odborný dialóg. Van der Bellen označil vzťahy krajín za vynikajúce a veľmi priateľské. Vyzdvihol aj jedinečnú blízkosť hlavných miest Viedne a Bratislavy. „Aktivita a vzájomné návštevy na všetkých úrovniach sú intenzívne a na základe týchto dobrých vzťahov sa naozaj môžu z toho vyvíjať veľmi dobré programy a podpora ľudí a ich každodenného života,“ dodal rakúsky prezident.

Obaja zdôraznili význam regionálnej spolupráce. K jej rozvoju má prispieť i utorkový (12. 5.) samit prezidentov S3, ktorý sa koná v Bratislave. „Silné a pevné bilaterálne vzťahy, ako aj regionálna spolupráca sú základným kameňom efektívnej spolupráce na európskej úrovni,“ poznamenal rakúsky prezident.

Obe hlavy štátu deklarovali záujem pokračovať v prehlbovaní spolupráce na všetkých úrovniach. Slovenský a rakúsky prezident sa po pondelkovom spoločnom obede presunú položiť vence k hrobu neznámeho vojaka v Bratislave.

Rakúsky prezident sa stretol aj s Ficom

Van der Bellen v rámci poobedného programu absolvoval aj rokovanie s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Ako v tlačovej správe informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, Rakúsko je pre Slovensko dôležitým exportným partnerom, zároveň je tretím najväčším zahraničným investorom u nás. Rakúske investície na Slovensku prekročili 7,5 miliardy eur a rakúske firmy u nás poskytujú viac ako 48-tisíc pracovných miest.

„Návšteva rakúskeho prezidenta je potvrdením vynikajúcich vzťahov medzi našimi krajinami. Slovensko a Rakúsko spája nielen geografická blízkosť, ale aj spoločný záujem o prosperitu a bezpečnosť regiónu a občanov,“ povedal premiér.

Obaja sa zhodli, že krajiny by sa mali sústrediť na projekty, ktoré prinášajú hmatateľné výsledky tak pre občanov, ako aj podnikateľský sektor, a to v oblasti cezhraničnej dopravnej infraštruktúry, energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti priemyslu, najmä automobilového.

Fico a Van der Bellen hovorili aj o globálnej konkurencieschopnosti Európskej únie, o vysokých cenách energií a s nimi súvisiacou udržateľnosťou priemyselnej výroby vrátane energeticky náročných odvetví. Ako tlačový odbor bez bližších podrobností dodal, témou stretnutia bola aj návšteva predsedu vlády SR na oslavách víťazstva nad fašizmom v Moskve a obsah rokovaní s prezidentom Ruskej Federácie Vladimírom Putinom.

Očakáva sa aj stretnutie s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim (Hlas-SD).

X X X

Potravinový ombudsman jednal s nevládními organizacemi, tématem byla transparentnost i nekalé obchodní praktiky.

Zvýšení transparentnosti potravinového řetězce bylo hlavním tématem dnešního jednání potravinového ombudsmana se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků. Společně probrali nejčastější podněty, se kterými se na potravinového ombudsmana obracejí spotřebitelé, ale i náměty na snížení nákladů při produkci potravin nebo dostupnost a transparentnost dat, která mají spotřebitelé k dispozici při rozhodování o nákupu. Ministerstvo zemědělství (MZe) také nevládní organizace informovalo o aktuálním stavu revize směrnice o nekalých obchodních praktikách.

„Pracovní skupina pro zvýšení transparentnosti potravinového řetězce začala pracovat na konkrétních úkolech. Jsem rád, že se nám podařilo k jednomu stolu dostat zástupce zemědělců, zpracovatelů i obchodu. Je to dobrá zpráva pro veřejnost, pokud se nám podaří u některých věcí najít společný pohled na věc, těžit z toho budou spotřebitelé,“ řekl ministr zemědělství Martin Šebestyán.

Zástupce nevládních organizací seznámil potravinový ombudsman Jindřich Fialka na úvod jednání s nejčastějšími podněty spotřebitelů, se kterými se na něj obrací.

„Nejvíce nám lidé píšou s podněty, které se týkají cen potravin, slevových akcí a jejich označování. Spotřebitele se snažíme neustále vzdělávat a ukazovat jim, jaká jsou jejich práva a ve kterých případech se mohou obrátit na dozorové orgány. Stejně tak chceme, aby měli lidé k dispozici dostatek dostupných dat, proto na našem webu pravidelně aktualizujeme data o základních potravinách,“ řekl potravinový ombudsman Jindřich Fialka.

Právě proto se na dnešním jednání pracovní skupiny probírala právě transparentnost cen potravin. Data o cenách sleduje například Český statistický úřad a Eurostat. Podle účastníků dnešního jednání by ale podrobnější přehled o datech přinesl více informací, na jejichž základě by bylo možné lépe hodnotit, co se děje na trhu.

Na jednání dnes zazněly také informace o aktuální přípravě revize evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách nebo o tom, jak k cenové regulaci přistupují ostatní členské státy Evropské unie. Stejně tak zazněly i informace, jak mají některé evropské země legislativně ošetřeny slevové akce nebo například prodej za podnákupní ceny.

Dnešního jednání se zúčastnili zástupci Agrární komory ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, Potravinářské komory ČR, PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Českého sdružení pro značkové výrobky a Asociace českého tradičního obchodu. Další jednání meziresortní pracovní skupiny se uskuteční 1. června, kdy jsou přizváni zástupci všech dotčených resortů a relevantních státních institucí., Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

POTRAVINY  Z  KARLOVRSKA  NA  VELETRHU  V  BUDĚJOVICÍCH

Karlovarský kraj se již potřetí představí na národním potravinářském veletrhu CZECH FOOD EXPO 2026, který se uskuteční od 14. do 17. května 2026 na Výstavišti v Českých Budějovicích. Návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku regionálních specialit, ochutnávky i prezentaci výrobců, kteří dokazují, že Karlovarský kraj není jen krajem lázeňství, ale také poctivého řemesla, kvalitních potravin a originálních chutí.

„Czech Food Expo je pro Karlovarský kraj skvělou příležitostí ukázat, že i náš region má co nabídnout v oblasti kvalitních potravin a tradiční výroby. Chceme podpořit místní producenty, představit jejich práci široké veřejnosti a zároveň propagovat Karlovarský kraj jako atraktivní místo pro gastronomii i cestovní ruch,“ uvedl Jan Vrba, radní pro oblast životního prostředí.

Rada Karlovarského kraje schválila účast kraje na čtvrtém ročníku prestižního veletrhu, který každoročně hostí potravináře z celé České republiky. Akce navíc probíhá souběžně s oblíbenou výstavou HOBBY, kterou pravidelně navštíví více než 40 tisíc lidí. Současně byl schválen také rozpočet ve výši 450 tisíc korun, jenž pokryje náklady na registraci a realizaci stánku včetně jednotné propagace, organizačního a personálního zajištění či dopravy zboží. Součástí rozpočtu jsou rovněž výdaje na ochutnávky produktů Dobroty Karlovarského kraje, dárkové předměty, doprovodný program i další aktivity spojené s prezentací regionu.

Veletrh se letos nově rozšíří také do Národního pavilonu Z, jehož hlavním tématem bude „cestování za jídlem“. Právě zde bude umístěn stánek Karlovarského kraje, který nabídne výrobky oceněné značkou Dobrota Karlovarského kraje i další regionální speciality. Součástí pavilonu bude také podium určené pro odborný program, prezentace a gastronomické ukázky. Své produkty na stánku představí například Josef Pelant – Doupovské uzeniny, Lahůdkářství Roman Krčma, Statek Bor Zeos, Integrovaná střední škola Cheb s masnými výrobky, Farma Belina, Karlovarská cukrárna, Pekařství Od Elišky, Marie Květoňová se sýry, Pivovar Krušnohor, Václav Lojín s lihovinami, společnost Na Gruntu s nakládanou zeleninou a marmeládami, Eliška Hadravová s mošty nebo Microgreens KV s výhonky bylinek. Chybět nebude ani tradiční Jan Becher – Karlovarská Becherovka a produkty od společnosti Mattoni 1873. Integrovaná střední škola Cheb, Střední škola živnostenská Sokolov a společnost Na Gruntu se také zapojí do odborného programu na podiu, kde připraví pochutiny dle tradičních receptů.

Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na prodej regionálních produktů, ale také na jejich ochutnávky, teplé lázeňské oplatky připravované přímo na místě nebo tematickou ukázku moštování spojenou s degustací moštů z regionálních odrůd ovoce.

Kompletní program Czech Food Expo 2026 je k dispozici na webových stránkách výstaviště. Mgr. Jana Boučková

X XX

Jak na dostupné bydlení v Olomouckém kraji?

Odpovědi přinese odborná konference
Analytická společnost CEEC Research, největší rezidenční stavitel CENTRAL GROUP a Iniciativa pro dostupné bydlení (IDB) letos organizují celorepublikovou sérii 13 krajských konferencí zaměřených na dostupnost bydlení a stavební rozvoj v regionech České republiky. V Olomouckém kraji se tato prestižní událost uskuteční ve středu 28. května 2026 v Olomouci.

Konference Dostupné bydlení a stavební rozvoj se koná za podpory Olomouckého kraje, Státního fondu podpory investic (SFPI) a Národní rozvojové banky (NRB). Akce má záštitu Ministerstva pro místní rozvoj.
Olomoucký kraj má v rámci České republiky specifické postavení. Vedle silného univerzitního centra v Olomouci zahrnuje také řadu menších měst a venkovských oblastí, které čelí odlivu obyvatel a omezeným investičním možnostem. Právě kombinace rozdílných potřeb – od bydlení pro studenty a mladé rodiny až po stabilizaci pracovních sil v menších obcích – vytváří tlak na hledání řešení.
Cílem konference je představit aktuální data o situaci na trhu bydlení v regionu, nabídnout konkrétní příklady dobré praxe a otevřít diskusi nad tím, jak efektivně kombinovat veřejné zdroje, bankovní financování a zapojení soukromého sektoru. Důležitou součástí bude také prezentace možností regenerace stávajícího bytového fondu a využití nevyužitých kapacit v území.

„Olomoucký kraj ukazuje, že dostupné bydlení není jednotné téma, ale soubor velmi konkrétních regionálních situací. Zatímco ve větších městech řešíme tlak na ceny a nedostatek bytů, v menších obcích je často klíčové vůbec nastartovat výstavbu nebo efektivně využít stávající objekty. Právě proto chceme přinášet řešení, která budou fungovat napříč celým regionem,“ říká Michal Vacek, ředitel CEEC Research.
Konference propojí obce, investory i banky

Konference propojí představitele kraje, měst a obcí, developery, projektové společnosti, stavební firmy, finanční instituce i experty na regionální rozvoj. Součástí programu bude prezentace aktuální krajské analýzy trhu s bydlením, představení možností financování bytové výstavby i sdílení konkrétních příkladů dobré praxe z regionu.
Významnou součástí programu bude také prezentace systému DESIGN-BUILD, který umožňuje efektivnější a rychlejší přípravu dostupných bytových projektů po celé České republice. Technologický a výrobní pohled doplní zástupce společnosti wienerberger, který se zaměří na možnosti zrychlení výstavby a snížení nákladů prostřednictvím moderních materiálů a efektivní projektové přípravy.

Velký důraz na konferenci bude také kladen na financování projektů – ČSOB představí modely družstevního bydlení a možnosti spolupráce s městy a obcemi tak, aby projekty byly reálně financovatelné a dlouhodobě dostupné.
Konference navazuje na předchozí úspěšná setkání v dalších regionech České republiky a je součástí celostátní road show zaměřené na budoucnost dostupného bydlení v českých regionech. Účast na konferenci je pro zástupce samospráv i odbornou veřejnost zdarma po předchozí registraci prostřednictvím webu CEEC Research.

Další informace a registrace je možná zde: https://ceec.eu/konference/krajska-konference-o-dostupnem-bydleni-a-stavebnim-rozvoji-olomoucky-kraj/

X X X

Očkování považují mnozí odborníci za jeden z největších vynálezů lidstva. Podle WHO zachránila vakcinace za posledních 50 let více než 150 milionů životů, převážně dětských. Více než jiná medicínská témata však očkování vyvolává ostré veřejné diskuse, do nichž se v poslední době zapojují také politici. Jak se na tyto diskuse dívají odborníci a jaká je realita?

V souvislosti s Národní očkovací strategií se diskuse o očkování ve veřejném prostoru opět rozmnožily a vyostřily. Vedou se na politické úrovni a podle odborníků v nich zaznívá mnoho dezinterpretací.

„Politická diskuse je samozřejmě legitimní, problém ale nastává ve chvíli, kdy převažují ideologické postoje nad odbornými daty a medicínou založenou na důkazech. Politizace očkování podkopává důvěru veřejnosti a v konečném důsledku může vést ke zhoršení ochrany zdraví nejzranitelnějších skupin obyvatel,“ soudí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Česká vakcinologická společnost se na tvorbě Národní očkovací strategie jako celek nepodílela, pouze ji mohla připomínkovat. Předseda společnosti ji vnímá především jako koncepční dokument, který tu dlouho chyběl a který poprvé systematicky řeší očkování v celém životním průběhu, včetně dospělé a seniorské populace.

„Velkým přínosem je důraz na prevenci, dostupnost vakcín, využití dat a posílení komunikace s odbornou i laickou veřejností. Prakticky to, po čem všichni dlouho volali, a to nejenom pacienti, lékaři, zástupci zdravotních pojišťoven, státní aktéři, ale i odpůrci očkování a politici,“ říká profesor Chlíbek, který zastává funkci děkana na Vojenské lékařské fakultě Univerzity obrany.

Jeho hlavní obavou je, že strategie zůstane pouze na papíře. Bez stabilní politické podpory se to podle něj neobejde.

Propagace a rozšiřování úhrad fungují

Česká republika přitom v některých oblastech v prevenci očkováním zaostává. Zejména se jedná o očkování dospělé populace, seniorů a chronicky nemocných. Proti chřipce se očkuje jen zhruba čtvrtina osob starších 65 let, přestože je očkování pro tuto skupinu plně hrazené a má pro ni největší zdravotní přínos. Podobné je to u očkování proti pneumokokům nebo klíšťové encefalitidě.

Naopak u dětí je povinné očkování dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Pozitivní trend se zde objevil i v očkování proti HPV.

Právě zvyšující se proočkovanost proti HPV ukazuje, že osvěta a cílená komunikace hraje zásadní roli. „Pokud lidé rozumí přínosům očkování a bezpečnosti vakcín, proočkovanost roste,“ zdůrazňuje Chlíbek.

Jako příklad ze zahraničí lze uvést Rakousko, kde dlouhodobá a systematická kampaň vedla k proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě kolem 85–90 procent, a tím i k dramatickému poklesu počtu onemocnění.

Odborníci by také uvítali rozšíření úhrad za očkování – ze zdravotních i ekonomických důvodů. Ondřej Beran z Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN by úhrady rozšířil o všechna v současnosti doporučená, ale nehrazená očkování – u dětí například proti rotavirům, neštovicím nebo hepatitidě A, u dospělých proti černému kašli, RSV, pásovému oparu a dalším infekčním nemocem. „Výsledkem by bylo odstranění finanční bariéry a zvýšení proočkovanosti vakcínami, které jsou prokazatelně účinné a přínosné,“ konstatuje docent Beran.

Podle Romana Chlíbka by se měly obecně rozšířit úhrady za očkování pro dospělou a seniorskou populaci. „Za nezbytné považuji zavedení hrazeného přeočkování proti černému kašli a záškrtu v dospělosti, očkování proti infekci RSV u seniorů, proti chřipce a klíšťové encefalitidě všem dospělým nebo záchytné očkování proti infekci HPV v dospělosti. Prakticky žádné očkování nemáme hrazené u těhotných žen,“ uvádí Chlíbek.

Očkování se u nedonošenců neodkládá

Kateřina Lamrová z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN upozorňuje u dětských pacientů především na nedostatečnou proočkovanost proti chřipce: „Podívejme se, kolik dětí každoročně na chřipku onemocní a kolik to stát stojí na příspěvku na ošetřování člena rodiny, nebo i za hospitalizace.“

Lamrová připouští, že se farmaceutickým firmám nemusí vždy podařit odhadnout kmen chřipky pro následující sezónu, ale zdůrazňuje, že i v takovém případě očkování pomáhá. „Letos jsme se setkali s případy, kdy u některých dětí očkování selhalo, ale i tak jsme u nich viděli lehčí průběhy. Když má rizikové dítě teploty dva místo pěti dnů, tak už je to rozdíl, který může být rozhodující z hlediska potřeby hospitalizace.“

Právě o rizikové děti se starají v Centru komplexní péče, které doktorka Lamrová vede. Nejčastěji se jedná o nedonošené děti, ale pečují zde také o děti, které postihl nedostatek kyslíku, trpí neurologickým onemocněním nebo se u nich projeví nějaký genetický syndrom.

U rizikových dětí jsou situace, kdy dítě očkováno být nemůže, a naopak situace, kdy lékaři doporučují očkovat nad rámec základního a povinného očkování. Nedonošené děti se už dva roky očkují podle toho, jak se skutečně narodí, nikoli jak se narodit „měly“. Jinými slovy očkování se standardně neodkládá.

„V každé lékařské zprávě, kterou předáváme praktickému lékaři, když jde dítě domů, najdete jeden bod k očkování. Praktický lékař díky tomu ví, jestli může dítě očkovat bez omezení, nebo jestli čekáme na nějaké výsledky a očkování prozatím odkládáme, nebo naopak jestli je potřeba očkovat víc než normálně,“ přibližuje Lamrová.

K hrazeným očkováním v centru obvykle doporučují přidat očkování proti pneumokokovým a meningokokovým onemocněním, případně i proti rotavirovým infekcím. Důvodem k odkladu očkování může být akutní a nestabilizovaný průběh u neurologicky nemocných dětí s křečemi nebo abnormálním záznamem na EEG. Neurologická onemocnění ovšem obecně kontraindikací očkování nejsou.

S vážnými nežádoucím účinky se lékaři nesetkávají

Velcí nedonošenci stráví v porodnici i tři až čtyři měsíce, takže první dávku hexavakcíny dostávají ještě na roomingovém pokoji. Podle Lamrové je to výhodné z hlediska rodičů i možnosti sledovat případné nežádoucí reakce přímo ve zdravotnickém zařízení. „Rodiče mohou být klidní, že je jejich dítě naočkované a že se nemusí bát další dávky v ordinaci praktického lékaře,“ říká doktorka Lamrová.

S rodiči, kteří by očkování nedonošených dětí odmítali, se setkávají v centru výjimečně. „Spíše někdy rodičům chybí informace, než že by očkování zarputile odmítali,“ doplňuje.

Obavy z nežádoucích účinků přesto patří mezi důvody, proč se někteří lidé očkovat zdráhají. Zvláště to pak platí u nejnovějších vakcín. Přitom podle odborníků trend ve vývoji vakcín směřuje k stále vyšší bezpečnosti.

„Moderní vakcíny, jako jsou rekombinované, subjednotkové nebo mRNA vakcíny, neobsahují živý patogen, a proto nemohou vyvolat onemocnění.

Dnešní vakcíny navíc procházejí rozsáhlým klinickým hodnocením a jsou nepřetržitě sledovány v reálné populaci, což znamená, že bezpečnost očkování je dnes na historicky nejvyšší úrovni,“ zdůrazňuje profesor Chlíbek.

Lékaři z praxe potvrzují, že s vážnými vedlejšími účinky se u očkovaných prakticky nesetkávají. „Setkáváme se hlavně s lehkými až středně závažnými lokálními reakcemi v podobě bolesti svalu nebo zarudnutí v místě vpichu. Systémové reakce, jako jsou horečka, bolest hlavy nebo únava, vídáme výjimečně a většinou ani ony nevyžadují naši intervenci,“ popisuje své zkušenosti docent Beran.

Každý je jiný

Jako u jiných farmaceutických preparátů se i v případě očkování mohou vyskytnout nežádoucí účinky, a to i vážné. Každý imunitní systém je trochu jiný a může se stát, že někdo zareaguje neobvykle.

Za nežádoucími účinky mohou na jedné straně stát látky zvané adjuvans, které zesilují imunitní odpověď. U některých imunokompromitovaných osob mohou dávky potřebné k navození dostatečné imunity způsobovat horší snášenlivost. Ve většině případů jde o krátkodobé a mírné nežádoucí projevy.

Nežádoucí účinky očkování mohou také souviset s autoimunitou. Princip autoimunitních reakcí obecně při setkání s patogeny přibližuje Jiří Hrdý, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie 1. LF UK a VFN:

„Každý člověk prezentuje imunitnímu systému trochu jiné části patogenu, což souvisí s genetickým polymorfismem. Ten je evolučně výhodný, protože zvyšuje šanci, že alespoň někdo v populaci patogen rozpozná, dokáže si vytvořit protilátky a infekci přežije. Někdy se ale může stát, že část patogenu je podobná molekulám našeho těla. Po infekci nebo vzácně i po očkování může dojít k tomu, že imunitní systém začne reagovat i proti těmto vlastním molekulám.“

Podle profesora Hrdého je důležité chápat, že tyto reakce nejsou spojeny výlučně s očkováním, ale že autoimunitní reakci může na tomto principu vyvolat i samotná infekce – pokud ji přežijete.

Očkování proti alergiím i rakovině

Výzkum v oblasti vakcinologie probíhá v mnoha oblastech. Profesor Hrdý se například se svými kolegy z ústavu na 1. lékařské fakultě a kolegy z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v čele s Ondřejem Hajduškem věnuje v rámci grantu GAČR výzkumu vakcíny proti lymské borelióze, která dokáže neutralizovat bakterii již v těle klíštěte.

Za zajímavý považuje vývoj slizničních vakcín aplikovaných do nosu, nebo ústně podávaných vakcín, u kterých by mohly ještě více klesnout obavy z aplikace, na druhou stranu je třeba vyřešit některé problémy s účinností.

Velký potenciál vidí také v technologiích mRNA a DNA. „DNA vakcíny by mohly být levnější a stabilnější než mRNA, protože na rozdíl od nich nevyžadují chlazení. To by bylo užitečné zejména v méně rozvinutých zemích, kde je udržování správné teploty vakcín obtížné.“

Jiří Hrdý upozorňuje, že očkování se dnes nemusí týkat jen infekčních nemocí. Vyvíjejí se totiž například očkovací metody zaměřené proti alergiím.

Docent Beran sleduje také rozvoj nových vakcín v cestovní medicíně nebo proti nemocem, proti kterým dosud vakcína vůbec neexistovala, jako například proti HIV nebo viru Ebstein-Barrové. Stejně tak považuje za zajímavý výzkum v oblasti vakcín proti neinfekčním nemocem, především proti nádorům, jako třeba proti rakovině slinivky.

5 priorit na 5 let podle předsedy ČVS

  1. Posílení očkování dospělých a seniorů, včetně profesních očkování (zdravotníci, sociální pracovníci).
  2. Cílené a systematické očkování chronicky nemocných a osob s komorbiditami – zavedení možnosti očkování u všech lékařů (včetně nemocničních a ambulantních specialistů).
  3. Zavedení a rozšiřování úhrad nových vakcín s vysokým přínosem (téměř 3 roky nebyla zavedena žádná nová úhrada).
  4. Posílení dat, digitalizace a aktivní oslovování pacientů.
  5. Dlouhodobá, odborně garantovaná komunikace a budování důvěry v očkování. Lukáš Malý
  6. X X X

Posílení očkování dospělých a seniorů, včetně profesních očkování (zdravotníci, sociální pracovníci).

    1. Cílené a systematické očkování chronicky nemocných a osob s komorbiditami – zavedení možnosti očkování u všech lékařů (včetně nemocničních a ambulantních specialistů).
    2. Zavedení a rozšiřování úhrad nových vakcín s vysokým přínosem (téměř 3 roky nebyla zavedena žádná nová úhrada).
    3. Posílení dat, digitalizace a aktivní oslovování pacientů.
    4. Dlouhodobá, odborně garantovaná komunikace a budování důvěry v očkování.Očkování považují mnozí odborníci za jeden z největších vynálezů lidstva. Podle WHO zachránila vakcinace za posledních 50 let více než 150 milionů životů, převážně dětských. Více než jiná medicínská témata však očkování vyvolává ostré veřejné diskuse, do nichž se v poslední době zapojují také politici. Jak se na tyto diskuse dívají odborníci a jaká je realita?V souvislosti s Národní očkovací strategií se diskuse o očkování ve veřejném prostoru opět rozmnožily a vyostřily. Vedou se na politické úrovni a podle odborníků v nich zaznívá mnoho dezinterpretací.„Politická diskuse je samozřejmě legitimní, problém ale nastává ve chvíli, kdy převažují ideologické postoje nad odbornými daty a medicínou založenou na důkazech. Politizace očkování podkopává důvěru veřejnosti a v konečném důsledku může vést ke zhoršení ochrany zdraví nejzranitelnějších skupin obyvatel,“ soudí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.Česká vakcinologická společnost se na tvorbě Národní očkovací strategie jako celek nepodílela, pouze ji mohla připomínkovat. Předseda společnosti ji vnímá především jako koncepční dokument, který tu dlouho chyběl a který poprvé systematicky řeší očkování v celém životním průběhu, včetně dospělé a seniorské populace.„Velkým přínosem je důraz na prevenci, dostupnost vakcín, využití dat a posílení komunikace s odbornou i laickou veřejností. Prakticky to, po čem všichni dlouho volali, a to nejenom pacienti, lékaři, zástupci zdravotních pojišťoven, státní aktéři, ale i odpůrci očkování a politici,“ říká profesor Chlíbek, který zastává funkci děkana na Vojenské lékařské fakultě Univerzity obrany.Jeho hlavní obavou je, že strategie zůstane pouze na papíře. Bez stabilní politické podpory se to podle něj neobejde.

      Propagace a rozšiřování úhrad fungují

      Česká republika přitom v některých oblastech v prevenci očkováním zaostává. Zejména se jedná o očkování dospělé populace, seniorů a chronicky nemocných. Proti chřipce se očkuje jen zhruba čtvrtina osob starších 65 let, přestože je očkování pro tuto skupinu plně hrazené a má pro ni největší zdravotní přínos. Podobné je to u očkování proti pneumokokům nebo klíšťové encefalitidě.

      Naopak u dětí je povinné očkování dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Pozitivní trend se zde objevil i v očkování proti HPV.

      Právě zvyšující se proočkovanost proti HPV ukazuje, že osvěta a cílená komunikace hraje zásadní roli. „Pokud lidé rozumí přínosům očkování a bezpečnosti vakcín, proočkovanost roste,“ zdůrazňuje Chlíbek.

      Jako příklad ze zahraničí lze uvést Rakousko, kde dlouhodobá a systematická kampaň vedla k proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě kolem 85–90 procent, a tím i k dramatickému poklesu počtu onemocnění.

      Odborníci by také uvítali rozšíření úhrad za očkování – ze zdravotních i ekonomických důvodů. Ondřej Beran z Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN by úhrady rozšířil o všechna v současnosti doporučená, ale nehrazená očkování – u dětí například proti rotavirům, neštovicím nebo hepatitidě A, u dospělých proti černému kašli, RSV, pásovému oparu a dalším infekčním nemocem. „Výsledkem by bylo odstranění finanční bariéry a zvýšení proočkovanosti vakcínami, které jsou prokazatelně účinné a přínosné,“ konstatuje docent Beran.

      Podle Romana Chlíbka by se měly obecně rozšířit úhrady za očkování pro dospělou a seniorskou populaci. „Za nezbytné považuji zavedení hrazeného přeočkování proti černému kašli a záškrtu v dospělosti, očkování proti infekci RSV u seniorů, proti chřipce a klíšťové encefalitidě všem dospělým nebo záchytné očkování proti infekci HPV v dospělosti. Prakticky žádné očkování nemáme hrazené u těhotných žen,“ uvádí Chlíbek.

      Očkování se u nedonošenců neodkládá

      Kateřina Lamrová z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN upozorňuje u dětských pacientů především na nedostatečnou proočkovanost proti chřipce: „Podívejme se, kolik dětí každoročně na chřipku onemocní a kolik to stát stojí na příspěvku na ošetřování člena rodiny, nebo i za hospitalizace.“

      Lamrová připouští, že se farmaceutickým firmám nemusí vždy podařit odhadnout kmen chřipky pro následující sezónu, ale zdůrazňuje, že i v takovém případě očkování pomáhá. „Letos jsme se setkali s případy, kdy u některých dětí očkování selhalo, ale i tak jsme u nich viděli lehčí průběhy. Když má rizikové dítě teploty dva místo pěti dnů, tak už je to rozdíl, který může být rozhodující z hlediska potřeby hospitalizace.“

      Právě o rizikové děti se starají v Centru komplexní péče, které doktorka Lamrová vede. Nejčastěji se jedná o nedonošené děti, ale pečují zde také o děti, které postihl nedostatek kyslíku, trpí neurologickým onemocněním nebo se u nich projeví nějaký genetický syndrom.

      U rizikových dětí jsou situace, kdy dítě očkováno být nemůže, a naopak situace, kdy lékaři doporučují očkovat nad rámec základního a povinného očkování. Nedonošené děti se už dva roky očkují podle toho, jak se skutečně narodí, nikoli jak se narodit „měly“. Jinými slovy očkování se standardně neodkládá.

      „V každé lékařské zprávě, kterou předáváme praktickému lékaři, když jde dítě domů, najdete jeden bod k očkování. Praktický lékař díky tomu ví, jestli může dítě očkovat bez omezení, nebo jestli čekáme na nějaké výsledky a očkování prozatím odkládáme, nebo naopak jestli je potřeba očkovat víc než normálně,“ přibližuje Lamrová.

      K hrazeným očkováním v centru obvykle doporučují přidat očkování proti pneumokokovým a meningokokovým onemocněním, případně i proti rotavirovým infekcím. Důvodem k odkladu očkování může být akutní a nestabilizovaný průběh u neurologicky nemocných dětí s křečemi nebo abnormálním záznamem na EEG. Neurologická onemocnění ovšem obecně kontraindikací očkování nejsou.

      S vážnými nežádoucím účinky se lékaři nesetkávají

      Velcí nedonošenci stráví v porodnici i tři až čtyři měsíce, takže první dávku hexavakcíny dostávají ještě na roomingovém pokoji. Podle Lamrové je to výhodné z hlediska rodičů i možnosti sledovat případné nežádoucí reakce přímo ve zdravotnickém zařízení. „Rodiče mohou být klidní, že je jejich dítě naočkované a že se nemusí bát další dávky v ordinaci praktického lékaře,“ říká doktorka Lamrová.

      S rodiči, kteří by očkování nedonošených dětí odmítali, se setkávají v centru výjimečně. „Spíše někdy rodičům chybí informace, než že by očkování zarputile odmítali,“ doplňuje.

      Obavy z nežádoucích účinků přesto patří mezi důvody, proč se někteří lidé očkovat zdráhají. Zvláště to pak platí u nejnovějších vakcín. Přitom podle odborníků trend ve vývoji vakcín směřuje k stále vyšší bezpečnosti.

      „Moderní vakcíny, jako jsou rekombinované, subjednotkové nebo mRNA vakcíny, neobsahují živý patogen, a proto nemohou vyvolat onemocnění.

      Dnešní vakcíny navíc procházejí rozsáhlým klinickým hodnocením a jsou nepřetržitě sledovány v reálné populaci, což znamená, že bezpečnost očkování je dnes na historicky nejvyšší úrovni,“ zdůrazňuje profesor Chlíbek.

      Lékaři z praxe potvrzují, že s vážnými vedlejšími účinky se u očkovaných prakticky nesetkávají. „Setkáváme se hlavně s lehkými až středně závažnými lokálními reakcemi v podobě bolesti svalu nebo zarudnutí v místě vpichu. Systémové reakce, jako jsou horečka, bolest hlavy nebo únava, vídáme výjimečně a většinou ani ony nevyžadují naši intervenci,“ popisuje své zkušenosti docent Beran.

      Každý je jiný

      Jako u jiných farmaceutických preparátů se i v případě očkování mohou vyskytnout nežádoucí účinky, a to i vážné. Každý imunitní systém je trochu jiný a může se stát, že někdo zareaguje neobvykle.

      Za nežádoucími účinky mohou na jedné straně stát látky zvané adjuvans, které zesilují imunitní odpověď. U některých imunokompromitovaných osob mohou dávky potřebné k navození dostatečné imunity způsobovat horší snášenlivost. Ve většině případů jde o krátkodobé a mírné nežádoucí projevy.

      Nežádoucí účinky očkování mohou také souviset s autoimunitou. Princip autoimunitních reakcí obecně při setkání s patogeny přibližuje Jiří Hrdý, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie 1. LF UK a VFN:

      „Každý člověk prezentuje imunitnímu systému trochu jiné části patogenu, což souvisí s genetickým polymorfismem. Ten je evolučně výhodný, protože zvyšuje šanci, že alespoň někdo v populaci patogen rozpozná, dokáže si vytvořit protilátky a infekci přežije. Někdy se ale může stát, že část patogenu je podobná molekulám našeho těla. Po infekci nebo vzácně i po očkování může dojít k tomu, že imunitní systém začne reagovat i proti těmto vlastním molekulám.“

      Podle profesora Hrdého je důležité chápat, že tyto reakce nejsou spojeny výlučně s očkováním, ale že autoimunitní reakci může na tomto principu vyvolat i samotná infekce – pokud ji přežijete.

      Očkování proti alergiím i rakovině

      Výzkum v oblasti vakcinologie probíhá v mnoha oblastech. Profesor Hrdý se například se svými kolegy z ústavu na 1. lékařské fakultě a kolegy z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v čele s Ondřejem Hajduškem věnuje v rámci grantu GAČR výzkumu vakcíny proti lymské borelióze, která dokáže neutralizovat bakterii již v těle klíštěte.

      Za zajímavý považuje vývoj slizničních vakcín aplikovaných do nosu, nebo ústně podávaných vakcín, u kterých by mohly ještě více klesnout obavy z aplikace, na druhou stranu je třeba vyřešit některé problémy s účinností.

      Velký potenciál vidí také v technologiích mRNA a DNA. „DNA vakcíny by mohly být levnější a stabilnější než mRNA, protože na rozdíl od nich nevyžadují chlazení. To by bylo užitečné zejména v méně rozvinutých zemích, kde je udržování správné teploty vakcín obtížné.“

      Jiří Hrdý upozorňuje, že očkování se dnes nemusí týkat jen infekčních nemocí. Vyvíjejí se totiž například očkovací metody zaměřené proti alergiím.

      Docent Beran sleduje také rozvoj nových vakcín v cestovní medicíně nebo proti nemocem, proti kterým dosud vakcína vůbec neexistovala, jako například proti HIV nebo viru Ebstein-Barrové. Stejně tak považuje za zajímavý výzkum v oblasti vakcín proti neinfekčním nemocem, především proti nádorům, jako třeba proti rakovině slinivky.

       X X X

      Nová zubní klinika v Karlových Varech je o krok blíž k realizaci

      2026) Rada Karlovarského kraje učinila další krok ke zlepšení dostupnosti stomatologické péče v regionu. Záměr vybudovat moderní zubní kliniku v Karlových Varech postupuje do další fáze, která se nyní zaměří na přípravu projektu a nastavení podmínek pro jeho realizaci.

      „Dostupnost zubní péče v našem kraji patří mezi klíčová témata. Jsem rád, že se projekt nové stomatologické kliniky v Karlových Varech posouvá dál a přináší konkrétní řešení, které může výrazně posílit kapacity v regionu a nabídnout lidem kvalitní a dostupnou péči,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

      Navrhovaná zubní klinika počítá s kapacitou pěti až sedmi ordinací pro smíšenou klientelu a alespoň dvěma ordinacemi dentální hygieny. Postupně by měla zajistit registraci až 4 500 nových pacientů, čímž přispěje ke zlepšení dostupnosti péče v regionu. Podoba projektu vychází z předběžné tržní konzultace, v jejímž rámci kraj posuzoval více nabídek a návrhů řešení. Součástí kliniky by měla být také ortodoncie, edukační centrum pro děti a možnost ošetření v celkové anestezii, kterou ocení například rodiče malých dětí, dětí s autismem i další pacienti, pro které je běžné ošetření obtížně zvládnutelné. Důležitou součástí návrhu je i důraz na personální zajištění a dlouhodobou udržitelnost provozu. Návrhy počítají se spoluprací se zdravotnickými školami i lékařskými fakultami, což vytváří předpoklady pro stabilní zajištění odborného personálu.

      „Vznik nové stomatologické kliniky vnímáme jako důležitý krok ke zlepšení dostupnosti zubní péče v Karlovarském kraji. Karlovarská krajská nemocnice je připravena se aktivně podílet na provozu kliniky i na organizaci poskytované péče. Současně chceme nabídnout synergii s našimi zdravotnickými zařízeními, zejména zajištění dostupnosti anesteziologické péče a diagnostického komplementu. Právě propojení odborného zázemí nemocnice s novým stomatologickým pracovištěm může být zásadním přínosem pro pacienty v celém regionu,“ uvedl generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice MUDr. Jiří Štefan, MBA.

      Realizace projektu bude v následujících měsících pokračovat dalšími přípravnými kroky, včetně přípravy veřejné zakázky na výběr provozovatele a zpracování projektové dokumentace. Zahájení provozu nové zubní kliniky se předpokládá orientačně na přelomu let 2027 a 2028.

      Mgr. Jana Boučková

    5. X X X

       

      V  LITOMYŠLI  O  DOPRAVĚ.  KDY  BUDOU  V  CELÉ  ČR  DÁLNICE?

      V  ČR  SCHÁZÍ  INICIATIVA  POLSKA

      Siilnice, železnice, doprava po vodě i letecká doprava. V Litomyšli se v dnes a zítra koná již dvacátý ročník Konference dopravní infrastruktura. Odborníci řeší rozvoj, financování i moderní technologie v souvislosti s různými módy dopravy.

       Odbornou konferenci otevřel svým úvodním slovem hejtman Martin Netolický. „Oceňuji, že s námi nový ministr dopravy ihned vstoupil v jednání, a pokračuje nastavená kontinuita spolupráce. Zároveň doufám, že bude pro kraje opět nastaven příspěvek Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. Třídy. S ohledem na nastavení rozpočtového určení daní je pro nás jakákoliv finanční pomoc na oprav silnic vítaná až nezbytná, pokud máme udržet nastavený trend obnovy silniční sítě, protože do budoucna nelze počítat s takovým rozsahem finanční podpory z Evropské unie,“ řekl hejtman.

      První přednáška potom patřila ministru Ivanu Bednárikovi, který shrnul stav dopravní infrastruktury na území České republiky a také její budoucnost. Věnoval se taktéž financování a představil největší projekty, které ve všech oblastech dopravy probíhají nebo budou v letošní stavební sezoně zahájeny.

      Mezi pozornými účastníky je také náměstek pro dopravu Ladislav Valtr. „Konference v Litomyšli je jedinečnou příležitostí, na které se lze dozvědět informace o dopravních projektech různých módů dopravy napříč Českou republikou a také novinky z oblasti technologií, nových metod a vítám také příležitost inspirovat se jednotlivými povedenými projekty z různých odvětví. Je dobře, že odborníci mají možnost se setkat a sdělit si navzájem novinky a posouvat se dál,“ uvedl Valtr.

      Dvoudenní konference v Litomyšli je jedním z nejvýznamnějších setkání odborníků v dopravě. Na programu je třeba legislativa, financování, strategie, digitalizace, věda a výzkum. Mezi řečníky nechyběl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl, který se věnoval nejen dostavbě dálniční sítě, ale také dalším investicím v silniční síti, Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury nebo Tomáš Tóth, který je generálním ředitelem Správy železnic.

      V dalším programu nechybí například téma BIM technologií, strategie rozvoje vysokorychlostních tratí nebo PPP projekty. Mgr. Dominik Barták

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.