USA, Trump pořádek na Ukrajině. Korupce Zelenskoho.Fašisté Hitlera.Jermak na svobodě? Ohrožená i Zelenská?Klausův institut kritizuje exkomunistu Pavla za sjezd Posellta.Proti sjezdu i Babiš.Účet za vojnu v Iráne rastie: USA stratili techniku za miliardy

Nic není normální? Jermaka odvezlo z vazby auto s falešnou SPZ. Bývalý vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta s vypršelým mandátem Volodymyra Zelenského Andrij Jermak včera podle portálu Vremya.ua opustil vyšetřovací vazbu v Mercedesu s falešnými poznávacími značkami.

„Andrij Jermak dnes opustil vazební věznici v Mercedesu s poznávací značkou AA7750 IO – poznávací značka je registrována na Volkswagen Passat,“ uvedlo Vremya.  Podle online údajů, které poskytuje, je číslo AA7750 IO registrováno na voze Volkswagen Passat kombi B z roku 2008, registrovaném na soukromou osobu.

Jermak ve vazební věznic  strávil čtyři noci. 11. května byl   obviněn z praní špinavých peněz ve výši 460 milionů hřiven (10,5 milionu dolarů) během výstavby elitního chatového komplexu poblíž Kyjeva. 14. května soud nařídil jeho 60denní vazbu s možností složení kauce ve výši 140 milionů hřiven  (3,1 milionu dolarů).

Nenaplnilo se očekávání, že Jermak kauci složí i s pomocí přátel a známých obratem. Podle médií     Zelenského kancelář musela nakonec   nasadit všechny dostupné vazby.  Banky totiž požadovaly informace po původu těchto peněz, což zřejmě pro některé bylo problematické.

Podle posledních informací by v síti vyšetřování výstavby zmíněného VIP komplexu mohla uvíznout i  samotná Olena   Zelenská. Zmiňován je i možný rozpasERVEd prezidentského páru. Server vasevec.cz

X Xx

Ukrajinští vojáci: Ukrajinská divize SS Galizien „bránila Evropu“

  1. samostatná mechanizovaná brigáda, součást 3. armádního sboru ukrajinské armády zveřejnila na sociálních sítích video, na kterém vojáci z 3. mechanizovaného praporu této jednotky oslavují výročí vzniku 14. granátnické divize Waffen-SS „Galizien“.

Titulek doprovázející nahrávku zněl: „Plamen slávy neuhasne!“ V příspěvku se píše: „Vzpomínáme na veterány druhého osvobozeneckého boje a napodobujeme jejich činy. Ve znamení lva!“.

Ve videu se velitel jednotky zmínil o dobrovolnících, kteří se k divizi připojili. „Před 83 lety se tisíce ukrajinských dobrovolníků zapojily do obrany Evropy, aby ochránily své domovy před moskevskou invazí… Stejně jako my dnes,“ uvedl.

Připomeňme, že 14. granátnická divize Waffen-SS „Galizien“ byla jednotka vytvořená Třetí říší v roce 1943, složená z ukrajinských dobrovolníků z oblasti bývalé Haliče a tvořili součást struktur Waffen-SS.

Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku prohlásil NSDAP, SS (včetně 14. granátnické divize Waffen-SS „Galizien“), SD a Gestapo za zločinecké organizace.

Jana  Putzlacher, server vasevec.cz

X X X

Zatykače na další izraelské představitele.

Mezinárodní trestní tribunál vydal tajný zatykač na izraelské úředníky a vojenský personál, informoval izraelský list Haaretz s odvoláním na diplomatický zdroj.

Jména obviněných nejsou uvedena, publikace však připomíná probíhající vyšetřování izraelského ministra financí Becal’ela  Smotriče a ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira.

Již dříve tribunál vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina  Netanjahua a bývalého ministra obrany Jo’ava Galanta. Oba jsou stíháni za zločiny spáchané v Gaze.

Jana Putzlacher, server vasevec.cz

X XX

Evropský řád pro Merkelovou i Zelenského. Bývalá kancléřka hned vyzvala unii k ráznému kroku

V Evropském parlamentu (EP) ve Štrasburku se v úterý konala první ceremonie udílení Evropského řádu za zásluhy. Od předsedkyně EP Roberty Metsolaové a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové jej převzali bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, někdejší polský prezident Lech Walesa, vatikánský státní sekretář Pietro Parolin či moldavská prezidentka Maia Sanduová. Nové ocenění je určeno osobnostem, které významně přispěly k evropské integraci, demokracii a prosazování evropských hodnot.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo 13 z 20 prvních laureátů. Nositelé na ceremonii dostali odznak. „Evropa nám nebyla darována. Byla budována smlouvu po smlouvě, krizi po krizi,“ řekla Metsolaová. Laureáti podle ní učinili Evropu silnější.

Význačnými členy řádu, což je nejvyšší ze tří udílených kategorií ocenění, byli jmenováni Merkelová spolu s Walesou, a také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který však na úterní ceremonii chyběl.

Merkelová vyzvala k regulaci sítí

Merkelová, která svou zemi vedla 16 let a Němci ji vnímali jako záruku stability, zmínila křehkost míru slíbeného občanům Evropské unie, jenž po ruské invazi na Ukrajinu přestal být samozřejmostí. Rovněž hovořila o prosperitě a demokracii, které jsou podle ní pod tlakem. „Vyzývám vás, abyste regulovali sociální sítě a umělou inteligenci,“ řekla bývalá německá kancléřka v plénu s tím, že odpovědnost za šíření informací je nutná, aby nebyla podkopávána demokracie.

Walesa, který je nositelem Nobelovy ceny za mír za nenásilný boj proti komunismu, v projevu ocenil odborový svaz Solidarita, u jehož zrodu stál. Když komunistický režim v Polsku padl, stal se Walesa prvním nekomunistickým prezidentem své země.

Oceněn byl i někdejší tajemník NATO

Do Štrasburku si pro ocenění přijeli také bývalý polský premiér a bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, bývalý portugalský prezident a premiér Aníbal Cavaco Silva, bývalý šéf unijní diplomacie a bývalý generální tajemník NATO Javier Solana, bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean Claude Trichet. Ti všichni, spolu se Sanduovou a Parolinem, byli jmenováni zasloužilými členy řádu.

Prozápadní politička Sanduová – v EU uznávaná za odolávání proruskému tlaku – ocenění věnovala moldavskému lidu. Ten podle ní buduje svou evropskou budoucnost. „Tváří v tvář ruským hrozbám a vydírání se znovu a znovu rozhodují pro Evropu,“ prohlásila moldavská prezidentka, pod jejímž vedením Moldavsko před dvěma lety zahájilo přístupová jednání s EU.

Členy řádu byli na ceremonii jmenováni francouzský právník a vědec Marc Gjidara, lotyšská lékařka a vědkyně Sandra Lejnieceová, ukrajinská právnička v oblasti lidských práv Oleksandra Matvijčuková a rovněž bývalá místopředsedkyně EK, bývalá členka Sněmovny poslanců Lucemburska a bývalá europoslankyně Viviane Redingová.

O udělení řádu rozhoduje komise EP

Mezi zasloužilé členy řádu, kteří v úterý nebyli ve Štrasburku, se zařadili bývalý litevský prezident Valdas Adamkus, bývalý finský prezident Sauli Niinistö a bývalá prezidentka Irska Mary Robinsonová. Španělsko-americký šéfkuchař a zakladatel neziskové organizace World Central Kitchen (WCK) José Andrés, rocková skupina U2 a řecko-nigerijský basketbalista Jannis Antetokunmpo byli jmenováni členy řádu.

O udělení řádu rozhoduje komise jmenovaná vedením Evropského parlamentu na čtyři roky a složená z předsedy EP, dvou jeho místopředsedů a čtyř význačných evropských osobností. Nyní tuto komisi tvoří Metsolaová, místopředsedkyně parlamentu Ewa Kopaczová a Sophie Wilmesová a také bývalý evropský komisař Michel Barnier, někdejší předseda Evropské komise José Manuel Barroso, bývalý šéf unijní diplomacie Josep Borrell a italský politik Enrico Letta.

Evropský řád za zásluhy byl vytvořen loni u příležitosti 75. výročí deklarace z roku 1950, kdy tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl vytvoření Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO). To založily v roce 1952 Francie, Německo, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Itálie. ESUO je považováno za jeden ze základních kamenů dnešní Evropské unie.

X XX

Klausův institut kritizuje Pavla: Podporou sjezdu landsmanšaftu poškozuje vztahy s Německem

Brno hostí sjezd, který vyvolává kontroverze.

Prezident Pavel čelí kritice za svou podporu.

Institut bývalého prezidenta Václava Klause se v prohlášení tvrdě vyjádřil o současné hlavě státu Petru Pavlovi. Pražský hrad totiž udělil záštitu festivalu Meeting Brno, na kterém se má tento týden od pátku konat sjezd sudetských Němců. Podle Klause Pavel jednoznačně poškozuje česko-německé vztahy a navíc otevírá bolestnou historii.

„Zásadně se ohrazujeme proti tomu, že prezident republiky Petr Pavel udělil svou záštitu sjezdu landsmanšaftu v Brně, čímž v mnohých očích přikryl tuto nezodpovědnou akci jménem našeho státu a jeho občanů,“ uvádí Institut Václava Klause v prohlášení, které má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

Podle vyjádření institutu se pořádání sudetoněmeckých dnů poprvé od konce druhé světové války na území České republiky nedá ignorovat. „Považujeme za zcela nepřijatelné, aby česká politická opozice v čele s prezidentem Petrem Pavlem závažnost celé události i její politické důsledky zlehčovala, podceňovala či dokonce takovému vývoji napomáhala. Jde o akci politickou, hájící velmi konkrétní politické zájmy a požadavky. Ty nejsou v souladu s politikou České republiky i s aktuálními postoji současné vlády,“ uvádí institut Klausových spolupracovníků.

Pavel udělením záštity nad akcí vyjádřil svou podporu sudetským Němcům, což podle Klause otevírá bolestnou ránu české historii. „Dnešek ji nemůže nijak vyřešit a v důsledku tak poškozuje česko-německé vztahy. Ty ohrožují především německý landsmanšaft a jeho domácí spojenci,“ dodal.

Se sjezdem nesouhlasí ani Babiš

Pražský hrad záštitu festivalu Meeting Brno udělil kvůli snaze o upřímný dialog, sdílení příběhů a historických zkušeností. S jeho krokem nesouhlasí ani premiér Andrej Babiš (ANO). „Pan prezident samozřejmě má na to jiný názor, vnímá nějakou jinou část společnosti, než jakou například vnímá naše vláda, naše koalice. My říkáme, že tyhle věci už byly uzavřeny v minulosti. Proč se k tomu máme zase vracet?“ uvedl Babiš.

Sudetoněmecký sjezd se má v Brně uskutečnit od 22. do 25. května. Na festival má dorazit také zemský premiér bavorské vlády Markus Söder. „Sudetoněmecký sjezd je jako vždycky, ale tentokrát obzvlášť, nabídkou ke smíření, k soužití,“ uvedl Söder. Podle něj je sjezd, který se letos poprvé uskuteční v Česku, pod drobnohledem a je s ním spojeno velké očekávání.

X XX

Ruská ekonomika sa mení na čínsku pobočku, obchod dosiahol rekordné úrovne

Ruský prezident Vladimír Putin si ohrieva uši na ceremoniáli kladenia vencov na hrob neznámeho vojakaZdroj: TASR

Rusko vďaka vojne na Ukrajine vymenilo Európu za Peking a stalo sa na Číne existenčne závislé. Nový samit Putina a Si Ťin-pchinga len potvrdzuje túto nerovnováhu.

Hoci sa Rusko často prezentuje ako geopolitický a ekonomický obor, táto predstava, najmä v porovnaní s najväčšími svetovými hráčmi, často nemôže byť vzdialenejšia od reality. Špeciálne dnes.

Ak bola Čína v minulosti pre Rusko neporovnateľným obrom, v posledných rokoch to platí niekoľkonásobne – dôvodom je vojna na Ukrajine, po ktorej sa Moskva podľa analytikov postupne stáva čínskym „vazalom“.

Práve ekonomika bude hlavnou témou aktuálnej schôdzky medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom, ktorá sa začína v Pekingu utorok večer nášho času.

Koná v čase, keď sa bilaterálne hospodárske vzťahy medzi Moskvou a Pekingom stabilizovali na nových, historicky najvyšších hodnotách.

Už to nie je len o hľadaní krízových riešení, ako tomu bolo bezprostredne po roku 2022 a začiatku celoplošnej vojny na Ukrajine. Aktuálne nerovné vzťahy medzi Moskvou a Pekingom sú odrazom nového statusu quo: rusko-čínsky obchod prešiel za posledné štyri roky štrukturálnou transformáciou, ktorá zásadne zmenila geopolitickú a ekonomickú realitu oboch krajín.

Výsledkom je však hlboká asymetria, ktorú jasne dokumentujú tvrdé ekonomické dáta.

Ako je Rusko zavislé od Číny.

Od diverzifikácie k jedinému hlavnému trhu

Zdá sa, že ani vojna na Ukrajine, ani čínsko-ruské vzťahy nezohrávali v Trumpových rokovaniach s čínskym lídrom minulý týždeň významnú úlohu. Čínske vyhlásenie k hlavnému bilaterálnemu stretnutiu sa stručne zmienilo o „ukrajinskej kríze“, zatiaľ čo americké vyhlásenie ju vôbec nespomenulo.

Rokovania medzi USA a Čínou sa namiesto toho zameriavali na obchod, Taiwan a vojnu na Blízkom východe, pričom Trump uviedol, že Čína s ním súhlasí v otázke dôležitosti opätovného otvorenia Hormuzského prielivu. Analytici po samite hovorili o miernom zlepšovaní vzťahov, alebo o „roztápaní napätia“.

Si tiež naliehal na Trumpa v otázke Taiwanu a varoval ho pred možným konfliktom, ak sa táto záležitosť nevyrieši správne. Trump odišiel z Pekingu s tým, že sa ešte nerozhodol, či schváli obchod s americkými zbraňami pre Taiwan v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Zastavenie tohto predaja by bolo veľkým víťazstvom pre Peking, ktorý sa snaží získať kontrolu nad týmto samosprávnym ostrovom, čomu sa väčšina Taiwancov bráni.

X xx

Účet za vojnu v Iráne rastie: USA stratili techniku za miliardy.

Unikol zoznam zničených lietadiel.

Kongres USA zverejnil zoznam 42 amerických vojenských lietadiel, ktoré boli počas vojny v Iráne stratené, poškodené alebo zničené. Vznikol na základe informácií z Pentagónu, Centrálneho velenia USA (CENTCOM) a správ médií. Ministerstvo obrany odhadlo celkovú hodnotu týchto strát na 2,6 miliardy dolárov. TASR o tom píše podľa amerického webu Business Insider.

Vojenské operácie proti Iránu začali USA spolu s Izraelom 28. februára pod označením Operácia Epic Fury (Ohromujúca zúrivosť). Konflikt zahŕňal vzdušné, námorné a raketové bojové nasadenia na celom Blízkom východe. Bojová aktivita sa v apríli počas prímeria spomalila, ale niektoré nálety sa obnovili a situácia zostáva nestála.

Jedným z najdrahších poškodených lietadiel bolo prieskumné lietadlo E-3 Sentry na základni princa Sultána v Saudskej Arábii. Pri kúpe účtovne stálo zhruba 270 miliónov dolárov.

Medzi ďalšie zničené alebo poškodené lietadlá patria štyri stíhačky F-15E Strike Eagle, F-35A Lightning II, sedem KC-135 Stratotanker na dopĺňanie paliva za letu, špionážny dron MQ-4C Triton, stíhačka A-10 Thunderbolt II alebo dvadsaťštyri bezpilotných strojov MQ-9 Reaper.

Je na videu stíhačka F-35? Iránske gardy tvrdia, že áno

Iránske Revolučné gardy zverejnil video zo zásahu americkej stíhačky F-35. Pravosť videa zatiaľ nebola potvrdená. / Zdroj: OSINTdefender

V publikovanej správe Kongres uviedol, že „nie je jasné či mu ministerstvo obrany, ktoré používa sekundárne označenie ministerstvo vojny“, a CENTCOM poskytli zoznam všetkých stratených lietadiel. Považuje to za informácie s vplyvom na rozpočet a môže to preto ovplyvniť rozhodovanie o dohľade Kongresu.

Počas vypočutia 12. mája úradujúci kontrolór Pentagónu Jules W. Hurst odhad nákladov na vojenské operácie v Iráne zvýšil na 29 miliárd dolárov. „Veľká časť tohto nárastu pochádza zo spresneného odhadu nákladov na opravu alebo výmenu vybavenia,“ povedal.

Predchádzajúce údaje podľa agentúry Reuters naznačovali, že len na prvých šesť dní vojny s Iránom sa vynaložilo najmenej 11,3 miliardy dolárov.

Minister obrany Pete Hegseth na vypočutí pred výborom Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily koncom apríla odhadol náklady na vojnu na menej ako 25 miliárd dolárov.

XXX

OSN: Rusko pohrozilo Lotyšsku odvetou napriek jeho členstvu v NATO 

Vasilij Nebenzia na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN tvrdil, že Kyjev už vyslal dronové sily do Lotyšska, pričom ruské tajné služby vraj odhalili miesta ich vypustenia.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v utorok povedal, že Moskva má informácie, podľa ktorých Ukrajina plánuje vypustiť vojenské drony z Lotyšska a ďalších pobaltských štátov. Varoval, že členstvo v NATO tieto krajiny neochráni pred odvetnými opatreniami, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Nebenzia sa vyjadril na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o bezpečnosti na Ukrajine. Tvrdil, že Kyjev už vyslal ukrajinské dronové sily do Lotyšska, ale ruské spravodajské služby dokázali zistiť miesta vypustenia bezpilotných lietadiel.

Ruské varovania pre NATO

„Zahraničná spravodajská služba Ruska povedala, že súradnice rozhodovacích centier v Lotyšsku sú dobre známe a členstvo v NATO vás neochráni pred odvetou, aj keď ste členmi NATO,“ povedal Nebenzia prostredníctvom tlmočníka.

Lotyšská veľvyslankyňa pri OSN Sanita Pavlutová-Deslandesová jeho vyjadrenie okamžite odmietla ako „čistú fikciu“.

Zástupkyňa veľvyslanca USA Tammy Bruceová upozornila, že OSN „nie je miesto pre vyhrážky voči členovi rady“ a že Spojené štáty splnia všetky svoje záväzky v rámci NATO. Bližšie podrobnosti neposkytla. Členstvo v NATO je však založené na kolektívnej obrane a článok 5 Severoatlantickej zmluvy stanovuje, že ozbrojený útok na jedného člena Aliancie bude považovaný za útok na všetkých členov.

Reakcia Ukrajiny na obvinenia

Tvrdenia Ruska odmietol aj veľvyslanec Ukrajiny Andrij Meľnyk. Označil ich za „rozprávky“ a poznamenal, že ruské útoky na ukrajinských civilistov v prvej polovici mája patrili k najsmrteľnejším od začiatku invázie Ruska vo februári 2022.

Ukrajina v utorok obvinila Rusko z presmerovania jedného zo svojich dronov do estónskeho vzdušného priestoru, kde ho zostrelila stíhačka NATO. Išlo o najnovší incident s cezhraničnými preletmi dronov, ktoré vyvolali politický rozruch v pobaltských štátoch.

Výstrahy pred dronmi

Lotyšsko v utorok vydalo prvú výstrahu pred leteckým nebezpečenstvom v súvislosti s možným vstupom dronu do svojho vzdušného priestoru. Svojich obyvateľov v pohraničí s Ruskom vyzvalo, aby nevychádzali von a do oblasti privolalo stíhačky NATO. Neskôr oznámilo, že sa nenašli dôkazy o preniknutí dronu cez hranicu.

Následne vydalo druhú výstrahu platiacu pre dve krajiny hraničiace s Ruskom, čo viedlo k novému vyslaniu vojenských lietadiel NATO.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí sa Estónsku za incident ospravedlnil a zdôraznil, že Ukrajina nevyužíva lotyšské ani estónske územie na dronové útoky na Rusko, čo pobaltské krajiny potvrdili.

X XX

Najväčšia prekážka mieru? Nie Putin ani Zelenskyj. Európa má problém, ktorý môže rozhodnúť o Ukrajine

Paralýza vyjednávacieho tímu prezidenta Donalda Trumpa spôsobená vojnou na Blízkom východe zvyšuje tlak na Európu, aby vymenovala vlastného osobitného vyslanca, ktorý by mohol viesť mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Ako píše portál Politico, tejto možnosti sú, prekvapivo, otvorené obidve strany konfliktu.

Európa tak čelí ďalšiemu zlomovému momentu: potom, ako USA obmedzili Kyjevu finančnú aj vojenskú podporu, Brusel môže teraz prevziať hlavnú zodpovednosť aj za diplomatické riešenie vojny na Ukrajine.

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa vyslancom stal Gerhard Schröder, Kyjev okamžite zmietol zo stola. Ukrajinský minister zahraničia ironicky poznamenal, že Putin mohol rovno navrhnúť hercov Stevena Seagala či Gérarda Depardieua, ktorí patria medzi fanúšikov ruského vodcu. Obe strany sa však zhodujú, že Európa musí vybrať jedného človeka, nie komisiu.

Za favoritku bola považovaná šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá už možnosť vymenovať špeciálneho vyslanca pripustila. Minulý týždeň dokonca zdanlivo naznačila, že by túto pozíciu mohla zastávať práve ona. „Myslím, že by som dokázala prekuknúť pasce, ktoré Rusko pripravuje,“ povedal novináro.

Premiér Robert Fico (Smer) vyjadril veľké znepokojenie nad nedávnymi útokmi ruskej armády na západnú Ukrajinu, ktoré boli aj blízko hraníc Slovenska. Predseda vlády dodal, že si želá, aby došlo čo najskôr k prímeriu. / Zdroj: TASR

Európski diplomati však varujú, že jej tvrdý postoj voči Rusku by Moskva okamžite odmietla. „Týmto sa, žiaľ, sama vyradila z hry,“ uviedol pre portál vysokopostavený európsky diplomat.

V zákulisí sa spomínajú aj ďalšie mená: Angela Merkelová, ktorá má skúsenosti s Putinom aj Zelenským, no mnohí si myslia, že ju jej minulé neúspechy diskvalifikujú; fínsky prezident Alexander Stubb, ktorému však škodí členstvo Fínska v Severoatlantickej aliancii (NATO); či bývalý taliansky premiér Mario Draghi, ktorý má široký medzinárodný rešpekt a nie je voči Kremľu ani prehnane tvrdý, ani príliš ústretový. Ekonóm Draghi však záujem o takúto úlohu zatiaľ nenaznačil.

Podľa zdrojov blízkych Kyjevu by vyslanec mal mať silnú podporu Európskej únie, ale nemal by z nej priamo pochádzať, keďže Putin jej nedôveruje. To otvára priestor, napríklad, pre nórskeho ministra zahraničia Espena Bartha Eideho či šéfa indickej diplomacie S. Jaishankara.

X X X

Vo Francúzsku už prepuklo, čoho sa bojí celá Európa. A ide len o „predkrm“ toho, čo sa nezadržateľne blíži

Žiadne drísty už dianie zvrátiť nemôžu.

Nemecký kancelár Friedrich Merz sa stal najmenej obľúbeným premiérom v nemeckej histórii a britskému premiérovi Keirovi Starmerovi sa rozpadá vláda, no problémy s bezprostredným dosahom na ľudí sa začínajú prejavovať vo Francúzsku.

V 1. kvartáli stúpla nezamestnanosť zo 7,9 na 8,1 percenta.

Nezamestnaných pribudlo napriek tomu, že tamojšiu ekonomiku ešte zďaleka naplno nezasiahli drahé palivá, ktorých cenu prudko zdvihla vojna Donalda Trumpa v Iráne.

Chiméra o nekonečnom ekonomickom raste sa definitívne rozplýva.

A extrémne zadlžené štáty – od tých európskych až po USA, Čínu či Japonsko – budú za bezprecedentný konzum tvrdo platiť.

X XX

Morbídne zlatokopky sa tešia na smrť Putinových vojakov. Ako sa v Rusku čierne vdovy obohacujú na zabitých mužoch.

Predstierajú lásku, aby po pohrebe zbohatli. Tvária sa zaľúbene, ale v skutočnosti sa nevedia dočkať smrti svojho muža. Ženy v Rusku uzatvárajú sobáše z vypočítavosti. Vydávajú sa v nádeji, že novomanžel čo najskôr zomrie na bojisku rusko-ukrajinskej vojny. Chamtivosť zašla už tak ďaleko, že niektorí politici chcú vidieť v trestnom zákone paragraf, podľa ktorého ich bude možné prísne potrestať.

Má šéf Kremľa neotrasiteľnú pozíciu alebo môže mať obavy o seba?

Takpovediac morbídne zlatokopky si vyhliadnu muža, ktorý sa chystá podpísať kontrakt s ministerstvom obrany, alebo sú samy iniciatívne: pobalamutia chlapíka tak, že pobláznený zamilovanosťou dobrovoľne odíde do armády. V takom prípade používajú aj jeden trik. Žena si nájde komplica, ktorý oklame záujemcu o vstup do vojska, že nebude bojovať na fronte, lebo mu vybaví, aby ho zaradili do tylu. Opak je však pravdou…

Výška hrubej priemernej mesačnej mzdy v Rusku vlani dosiahla viac ako 100-tisíc rubľov. V prepočte to vychádza 1 375 eur (na Slovensku na konci roku 2026 dosahovala už takmer 1 740 eur). Prečo môže ministerstvo obrany zlanáriť slabšie zarábajúcich mužov, aby podpísali kontrakt? Dostávajú jednorazovú odmenu 1,8 milióna rubľov, ktorá sa nezdaňuje. V prepočte im štát vypláca 25-tisíc eur. Každý žoldnier potom mesačne zarába najmenej 220-tisíc rubľov (viac ako 3-tisíc eur). Pri plnení niektorých špeciálnych úloh armáda garantuje mesačný príjem až do výšky 400-tisíc rubľov (takmer 5 500 eur). 

Ženy, ktoré sa chcú dostať k nehnuteľnému majetku a peniazom zabitých vojakov, prezývajú čierne vdovy. Predstavitelia Liberálnodemokratickej strany Ruska sa nahnevali už tak, že do parlamentu predložili návrh zákona, ktorý by prísne trestal morbídne zlatokopky. Poslanci tejto strany pripravili svoj návrh už na konci minulého roku, ale v Dume neprešiel. Iní zákonodarcovia totiž tvrdili, že trestanie fingovaných manželstiev je už dostatočne ošetrené v existujúcich ustanoveniach trestného zákona.

Liberálnodemokratickí politici sa však nevzdávajú úsilia zameraného proti čiernym vdovám. Svoj návrh by chceli opäť presadiť. A s čím konkrétnym prišli? „V závislosti od spáchaného skutku by sa uložila pokuta až do výšky milión rubľov, povinnosť vykonávať nápravné a nútené práce. V prípade podvodu vo veľkom rozsahu alebo za účasti organizovanej skupiny by hrozil trest odňatia slobody až na 10 rokov,“ informovala agentúra TASS o návrhu veľmi nahnevaných poslancov.

Čo sa deje v poslednom čase v Rusku?

Šéf zmienenej politickej strany Leonid Sluckij označil chamtivosť čiernych vdov za rabovanie. „Profitujú na smrti hrdinov,“ napísala na sociálnej sieti Telegram jeho stranícka kolegyňa Maria Voropajevová. (Liberálni demokrati podobne ako vládnuca strana Jednotné Rusko jednoznačne podporujú inváziu na Ukrajinu.) Politický tábor Sluckého chce vo vzťahu k čiernym vdovám definovať fingované manželstvo ako zväzok uzavretý bez úmyslu založiť si rodinu, ale s cieľom poberať výhody, ktoré zo sobáša vyplývajú.

Na čo sa teší čierna vdova po smrti vojaka aj v prípade, že dedičstvo bude iba malé? Najbližším príbuzným sa vypláca finančná kompenzácia po zabitom. Celková suma sa môže vyšplhať až do výšky 15 miliónov rubľov (okolo 206-tisíc eur), čo sú v Rusku obrovské peniaze. Päť miliónov rubľov garantuje padlým v „špeciálnej vojenskej operácii“ dekrét prezidenta, nárok na ďalších viac ako 5 miliónov vyplýva zo zákona a potom treba ešte prirátať kompenzácie od jednotlivých regiónov Ruskej federácie, odkiaľ vojak pochádzal. 

Štát zároveň po jeho smrti na fronte začne poskytovať mesačný príspevok 24-tisíc rubľov (330 eur) vybraným pozostalým: manželke, neplnoletým deťom a rodičom, ak matka má viac ako 50 rokov a otec viac ako 55 rokov. Príspevok sa v rovnakej miere delí medzi všetkých. Ak to má vyznieť morbídne, tak z pohľadu čiernej vdovy je ideálne vyhliadnuť si za manžela muža, ktorý má mladých rodičov a je bezdetný.

V ruských médiách sa objavujú svedectvá pozostalých, ktorí po smrti vojaka prežívajú ešte ďalšiu traumu. Stáva sa, že až po pohrebe sa dozvedia, že ich syn či brat sa pred odchodom na front stihol oženiť, pričom jeho manželka, o ktorej netušili, sa ani neunúvala prísť na poslednú rozlúčku s ním. Vyplakávajú hlavne matky.

Kde bol Putin celé týždne? Kremeľ ukázal nezvyčajné video z Moskvy

Kremeľ zverejnil video s Vladimirom Putinom, ktoré ruského prezidenta zachytáva, ako riadi auto v Moskve a stretáva sa so svojou niekdajšou triednou učiteľkou. Zverejnenie záberov nasledovalo po tom, ako západné médiá citovali zdroj z európskej tajnej služby, podľa ktorého ruský prezident strávil týždne ukrytý v bunkroch. / Zdroj: REUTERS

Pravdepodobne rekordérkou vo fingovaných sobášoch sa stala jedna zdravotná sestra vo vojenskej nemocnici. Počas ruskej invázie na Ukrajinu sa už stihla vydať päťkrát! Podľa ruských médií si zakaždým vyhliadla ťažko zraneného vojaka, o ktorom mala viac-menej istotu, že jeho dni života sú už asi zrátané. Keď prvý takýto manžel zomrel, našla si ďalšiu obeť ležiacu na nemocničnej posteli. A tak to pokračovalo ďalej. Matky zabitých synov hovorievajú o hyenách, no štát zostáva proti nim viac-menej stále bezradný.

X X X

Tridsiatnici prehrávajú boj o normálny život. Na bývanie ani rodinu už platy nestačia

Hoci sa v krajine stále viac skloňuje zlá životná situácia mladých, mnohí si nevedia predstaviť, čo to v realite znamená. Naši rodičia mali v tridsiatke byt aj zabehnutú rodinu, teraz ľudia v tom istom veku žijú v predraženom podnájme, lebo nemajú na výber. Čo však robí osem hodín v práci a život od výplaty k výplate s mladými, ktorí sú štátom najviac prehliadaní?

Bývanie je pre množstvo mladých nedosiahnuteľným luxusom. Záber na bytové domy v bratislavskej Petržalke.

Práce pre nich je málo, platy majú nízke a tých, ktorí si nemôžu dovoliť hypotéku, pribúda. Napriek tomu, že mladí ľudia od 25 do 30 rokov sú zásadnou zložkou ekonomiky každej krajiny, na Slovensku sa majú najhoršie. V tomto veku sa zaraďujú do systému – začínajú pracovať naplno po štúdiu aj míňať zarobené peniaze. Hneď prvou životnou výzvou (nielen) slovenských absolventov sa však stane zabezpečenie živobytia z platu, ktorí im tesne pokryje nevyhnutné výdavky.

Podľa Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) by všeobecne Slováci mali zarobiť niečo pod 1 350 eur v hrubom mesačne, aby si mohli dovoliť pokryť štandardné potreby v podobe bývania, jedla, lekárov, dopravy, školy pre deti, oblečenia, účtov za telefón a internetu, ale aj daní, odvodov či nečakaných výdavkov. Ide teda o sumu, ktorú považujú analytici za dôstojnú na normálny život – bez rozhadzovania.

Priemerný plat bežného Slováka je štatisticky 1 620 eur, v realite však väčšina zarobí menej – a to najmä ak nemá ani 30 rokov. Pri tejto skupine obyvateľstva je častá aj minimálna mzda, ktorej výška je 915 eur. Dáta portálu Bankrate ukázali, že dnešní mladí narodení medzi rokmi 1997 až 2012 minú polovicu výplaty do 48 hodín od jej príchodu – a to iba na nutné výdavky.

Mladí ľudia s platom absolventa sa tak veľakrát nevedia dostať k svojmu bývaniu, nie to ešte plánovať rodinu či sporiť do rezervy a investovať na dôchodok.

Mladí nezarábajú dosť

Absolventka Nikola (25) pracuje asi pol roka od skončenia vysokej školy a býva v zdieľanom byte v Bratislave. Do hlavného mesta sa prisťahovala za štúdiom a zostala pre prácu, ktorej v jej rodnom Trenčianskom kraji nie je dostatok.

„Na nájom dávam asi 35 percent z príjmu, na jedlo asi 30 percent s tým, že sa snažím stravovať hlavne doma a objednám si jedlo alebo idem do reštaurácie tak raz za týždeň,” priblížila. Iba nutné výdavky ako byt a strava ju stoja viac než polovicu výplaty, pričom zatiaľ živí len seba. Na cestovanie potrebuje 10 percent z platu, rovnako podiel dáva na kozmetiku, oblečenie a podobné položky.

Nikola míňa aj na mimo nevyhnutných výdavkov, čo by malo byť štandardom pre spokojnosť každého človeka. Platí si tiež rôzne aplikácie, využíva športovú kartu od zamestnávateľa s doplatkom a dopraje si aj kávu s kolegami pár krát do týždňa. Avšak môže si to dovoliť iba preto, že býva s ďalšími ľuďmi – sumu za samostatný prenájom by z príjmu neutiahla.

„Stále je to také, že si fakt dávam pozor na čo utrácam a snažím sa šetriť. Výhodou je pre mňa aj to, že väčšinou na víkendy chodím k rodičom kde mám bezplatnú stravu a aj si od nich vždy niečo odnesiem, niekedy obed na dva dni, čo mi tiež vie ušetriť pomerne slušnú sumu. Nikdy si odo mňa nepýtajú peniaze za jedlo,” zdôraznila výhodu podpory mladých ľudí rodinou, ktorú však nemá každý.

Bežný Slovák, najmä ten v produktívnom veku, denne pracuje osem a viac hodín, no napriek tomu si z platu môže dovoliť stále menej. Výplaty nerastú, no ceny bývania aj potravín áno. Slovensko totiž zažíva fenomén nedostatku pracovných možností. Pozícií je dosť, no nedokážu sa v nich uplatniť najmä mladí. Firmy už totiž hľadajú hotových ľudí, teda zamestnancov so skúsenosťami, ktorí nepotrebujú dlhé zaúčanie.

Uchádzačov je oveľa viac, ako ponúkaných miest a uspokoja sa preto aj s horšie platenou, či mimo odborovou prácou. Základné náklady na život však majú rovnako vysoké, ako nadpriemerne zarábajúci.

Naša respondentka Nikola hovorí, že prácu si hľadala asi dva mesiace. „Bolo to celkom náročné, problémom boli hlavne platové podmienky. Pomohlo mi vzdelanie, ale asi aj skúsenosti v podobe brigád, čo som mala počas rokov štúdia,” opísala svoju cestu ku kancelárskej pozícii.

Ste spokojní s tým, koľko zarábat

Jedna výzva za druhou

Počet ľudí, ktorým finančný stres znižuje kvalitu života, rastie. „Ľudia vedome odkladajú rozhodnutia ako deti či osamostatnenie, ale zároveň prežívajú vnútorný konflikt – ,chcem, ale nemôžem si to dovoliť‘, čo zvyšuje úzkosť aj frustráciu. Typické sú opakujúce sa myšlienky o neistote, čo ak to finančne nezvládnem, ktoré vedú k cykleniu a udržiavajú pocit zaseknutia v živote,” objasnila psychologička Naďa Dudová z platformy K sebe, ako dokáže neistota z peňazí rozhodovať o budúcnosti ľudí.

S tým sa stotožňuje aj Nikola. „Neviem si predstaviť hypotéku. Pri výške cien bytov mi to príde veľmi vzdialené, až abstraktné, premýšľať nad vlastným bývaním. Radšej sa nad tým nezamýšľam, pretože vždy z toho zostanem len smutná a demotivovaná,” dodala.

Podľa údajov štatistického úradu až 7 z 10 ľudí vo veku 18 až 34 rokov žije s rodičmi, čo je druhé najvyššie číslo v únii – pretože dať 600 až 800 eur za prenájom jednoizbáku v Bratislave nemôže a niekedy ani nechce každý.

„Keby som si dokázala nájsť slušnú prácu, ktorá by ma ako tak bavila v okolí bydliska mojich rodičov, tak by som sa od nich pravdepodobne ešte neodsťahovala. Nájmy sú šialené. Pamätám si, že keď som sa prvýkrát v roku 2020 odsťahovala od rodičov kvôli škole, tak som platila sa veľmi podobný byt v akom bývam dnes mesačne o 120 eur menej,” zdôraznila Nikola.

Aj keď niekto z mladšej generácie siahne na kúpu vlastného bývania, tak často berú hypotéku úplne na doraz – teda po zaplatení splátky musia mať ostatné výdavky vyrátané na euro presne. Finančný poradca z Financopédie Filip Schlossler hovorí, že typicky si človek nastaví financovanie bývania na maximum toho, čo mu banka dovolí. „No národná banka pred časom zaviedla povinnú minimálnu rezervu (40 percent z čistého príjmu), ktorá musí dlžníkom ostať po zaplatení všetkých záväzkov a odrátaní životného minima,” pripomenul Schloss. 

Slováci s vyšším vzdelaním vo veku 25 až 40 rokov, teda už tí zakladajúci rodiny, sa radšej odsťahujú za mesto. Dôvodom je, že ak už idú do vlastného, kúpia si tam väčšie bývanie za menej. „Napríklad v Stupave alebo Pezinku dokážete kúpiť za tú istú cenu až o polovicu väčší byt ako v širšom centre Bratislavy,” uvádza príklad expert na bývanie zo Slovenskej akadémie vied Ján Výbošťok.

Úzkosť z finančnej tiesne

Generáciam pred nami sa síce podarilo získať bývanie aj skôr ako v 30-ke, následne uživiť rodinu a ešte aj odkladať bokom, no tieto časy sú už iba sentimentom. Systém štátu bol totiž orientovaný na budovanie – každé dieťa bolo v socializme vnímané ako budúca pracovná sila a tomu sa prispôsobovala aj dostupnosť bývania, či škôlok.

Ľudia narodení po 97. roku však nemajú družstevné byty a čelia tomu, že suma za štvorcový meter narástla za poslednú dekádu o 120 percent. Iba päť rokov dozadu sa dal kúpiť pôvodný jednoizbový byt v takom bratislavskom Lamači za 90-tisíc eur. Teraz nestačí ani 150-tisíc. Výplaty však po piatich rokoch zásadne vyššie nie sú, priemerný plat pritom od roku 2021 stúpol iba o 400 eur.

Poradca má množstvo mladých klientov, ktorým berú iba základné výdavky na chod domácnosti, aj tej bezdetnej, väčšinu príjmu – pretože v realite nemajú ani priemerný slovenský plat. Náklady sa týkajú nielen hypotéky, ale aj doplnkových úverov, aby to vlastné bývanie vôbec mohli kúpiť.

Z trhu preto miznú ako prvé. Ostatným tak zostanú novostavby, ktoré stoja aj 6-tisíc eur za m2.

„V minulosti viac ľudí bývalo vo vlastnom bez veľkého úveru – mali družstevné, či zdedené byty,” uviedol s tým, že náklady na bývanie minulej generácie boli tiež značne nižšie. Dnešní mladí tak nemajú rovnakú štartovaciu čiaru ako ich rodičia.

Počas svojej praxe si všimol, že finančný tlak z nedostatku peňazí na priemerný život napriek stabilnej práci vplýva na správanie ľudí.

„Objavujú sa ľudia, ktorí majú stabilnú prácu, no napriek tomu pociťujú nespravodlivosť a zlyhanie, pretože ich príjem nepokrýva očakávaný životný štandard. To sa premieta do zníženej sebaúcty a porovnávania sa s rovesníkmi, čo ešte viac prehlbuje nespokojnosť. Z terapeutického hľadiska potom pracujeme najmä s toleranciou neistoty, katastrofickými scenármi a s tým, aby klient neodkladal život úplne, ale robil aj v obmedzených podmienkach malé, realistické kroky vpred,” potvrdila Dudová.

Finančný tlak nie je iba pojem, ale denná realita väčšiny slovenských tridsiatnikov. Dlhodobé finančné problémy vytvárajú neustály pocit, že človek žije v napätí aj keď sa nič nedeje – mozog akoby nevypol z režimu prežitia. Časté sú potom úzkostné myšlienky, katastrofické scenáre a pocit straty kontroly, pomenúva psychologička prejavy peňažnej tiesne.

„V praxi pozorujem, že sa u klientov postupne vyčerpáva psychická energia, zhoršuje sa spánok a klesá schopnosť robiť rozhodnutia. Mnohí ľudia si situáciu berú osobne, čo môže viesť k pocitom zlyhania a zníženej sebaúcte. Ak takýto problém trvá dlhodobo, môže viesť až k úzkostným poruchám alebo depresii,” dodala. 

Dopady na zdravie dokážu byť až fyzické. „V terapii často vidím ľudí, ktorí majú neustále napätie v tele, problém so spánkom a večer si v hlave prehrávajú scenáre ,čo ak nezaplatím‘,” vymenovala Dudová. Stretáva sa aj s ťažkým sústredením či rozhodovaním pri jednoduchých veciach – aké jedlo uvariť, ktoré oblečenie si vybrať.

„Pretože veľká časť mentálnej kapacity je viazaná na finančné obavy. Niektorí ľudia sa začnú vyhýbať realite, napríklad odkladajú otvorenie účtov alebo ignorujú správy o peniazoch, čo stres ešte zhoršuje. Vo vzťahoch sa to prejavuje konkrétne: hádky o výdavkoch, výčitky typu ,kto za to môže‘, hľadanie vinníka alebo postupné emočné odcudzenie,” varovala psychologička.

Rezerva je luxus

Pri takomto nastavení financií ide väčšina ľudí od výplaty k výplaty. Nikola je bezdetná a ako uviedla, zostáva jej 100 až 150 eur mesačne, ktoré si odkladá. „Všeobecne na Slovensku stále platí, že veľká časť ľudí nesporí pravidelne vôbec alebo len to, čo zostane na konci mesiaca. Tí disciplinovanejší investujú pri nižších príjmoch 30 – 100 eur mesačne, stredná príjmová trieda investuje 100 – 300 eur mesačne a viac,” uviedol odborník na financie.

Podľa dát únie, množstvo Európanov, vrátane Slovákov, nemá odložené na zubára či nový spotrebič, ak sa starý pokazí. Respondentka uviedla, že nemá problém z výplaty vyžiť do konca mesiaca, no nedokáže odložiť takú sumu, ktorá by jej pomohla v širšom kontexte – napríklad našetriť zálohu na nehnuteľnosť.

„Snažím sa aj budovať rezervu, ale nie sú to také čiastky, že by som si vedela predstaviť niekedy našetriť na vlastné bývanie, alebo podobne. Skôr šetrím na menšie ciele – ako napríklad na dovolenku, či staršie auto,” poukázala na realitu mnohých Slovákov.

X X X

Do Česka pacient s rizikem nakázy ebol nehrozí, říká ministerstvo.

Jedna z osob s vysokým rizikem nákazy ebolou je na cestě do Česka, uvedl podle Reuters zástupce amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Informaci potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Chattová. Pacient je občan USA a po příletu bude přijatý do Fakultní nemocnice Bulovka. Podle mluvčí ho převezou v izolačním boxu za přísných bezpečnostních opatření.

Německo na žádost Spojených států přijme do péče Američana, který se v Kongu nakazil ebolou. Tento pacient je podle CDC již na cestě do Německa. Dřívější zprávy médií rovněž uváděly, že Německo se postará i o šest dalších lidí, s nimiž nakažený Američan přišel do styku.

Satish Pillai, který má v CDC na starosti kroky proti šíření eboly, podle Reuters novinářům sdělil, že zmíněných šest rizikových kontaktů se připravuje na cestu do Evropy. CDC následně informovala o převozu jedné takové osoby do Česka.

Německé ministerstvo zdravotnictví dnes odpoledne informovalo, že berlínská klinika Charité převezme péči o nakaženého Američana, který bude umístěn na speciálním izolačním oddělení.

To je vybaveno samostatnou vzduchotechnikou i vlastní čističkou odpadních vod. Toto vysoce specializované oddělení pro mimořádně nakažlivé choroby uvádí, že je schopné zvládat i situace s nejasnou biologickou, chemickou či radiologickou kontaminaci

X XX

Z luxusných haciend až po ovládnutie STVR. Europoslanci chystajú rázny krok proti Slovensku

 Europarlament sa chystá prijať mimoriadne kritickú rezolúciu k stavu právneho štátu na Slovensku. Dokument môže otvoriť cestu k prísnym finančným sankciám.

V stredu čaká Európsky parlament ďalšie kľúčové hlasovanie týkajúce sa vývoja na Slovensku. Len mesiac po tom, čo poslanci v apríli oficiálne vyzvali na spustenie mechanizmu podmienenosti voči vláde Roberta Fica, budú v Štrasburgu schvaľovať rozsiahly dokument o stave právneho štátu, základných právach a zneužívaní fondov Európskej únie na Slovensku.

Krok plynule nadväzuje na ostrú plenárnu rozpravu z februára a potvrdzuje, že inštitúcie EÚ pozerajú na kroky súčasnej vlády so rastúcim znepokojením. Hoci samotné znenie nesie mimoriadne kritický tón, stredajšie rozhodnutie ešte priamo neznamená, že Slovensko s okamžitou platnosťou príde o miliardy eur z európskych zdrojov.

Paragraf 363 sa podľa poslancov zneužíva

Návrh stredajšej rezolúcie je zhrnutím viacerých výhrad europoslancov, a to naprieč viacerými sektormi verejného života a slovenskej legislatívy. Značná časť kritiky sa sústreďuje na zmeny v trestnom práve a inštitucionálne zásahy.

Poslanci znepokojene reagujú na zníženie trestov za korupciu, skrátenie premlčacích lehôt a najmä na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. Podľa dokumentu tieto kroky už teraz vedú k zdržaniam vo vyšetrovaniach, ktoré boli presunuté na iné orgány, a k výraznému poklesu počtu riešenia korupčných káuz. 

Europoslanci tiež upozorňujú na riziká spojené so širokými právomocami generálneho prokurátora na základe paragrafu 363, ktoré podľa poslancov môžu umožniť prerušenie alebo predlžovanie trestného konania z formálnych dôvodov bez dostatočných záruk. 

Značnú nevôľu v Bruseli vyvolal aj fakt, že veľká časť spornej slovenskej legislatívy bola prijatá v zrýchlenom režime – podľa rezolúcie sa to v roku 2025 týkalo až pätiny všetkých schválených zákonov, čo obmedzilo priestor na zmysluplnú odbornú a parlamentnú debatu.

Kauza haciend sa opäť vynára

Ďalšou zásadnou témou, ktorú rezolúcia pokrýva, je ochrana finančných záujmov Únie. Europoslanci upozorňujú na pretrvávajúce obavy týkajúce sa fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry a štrukturálnych zlyhaní v jej kontrolných mechanizmoch.

Dokument výslovne spomína aj podozrenia zo zneužívania európskych prostriedkov určených na rozvoj vidieka a cestovného ruchu na výstavbu alebo renováciu luxusných súkromných sídel, takzvaných haciend, ktoré nemajú žiadnu jasnú pridanú hodnotu pre Európsku úniu. 

Ak by sa tieto praktiky potvrdili, podľa rezolúcie by išlo o vážne porušenie zásad riadneho finančného hospodárenia a narušenie dôvery verejnosti v rozpočet Únie.

Problematické zásahy voči médiám

Rezolúcia sa ostro vyhraďuje aj voči zásahom do mediálneho prostredia. Závažné obavy u poslancov vyvoláva politické zasahovanie do verejnoprávneho vysielateľa, pričom spomína vytvorenie Rady STVR zloženej výlučne z nominantov vládnej koalície a tlak na zamestnancov.

Europarlament kritizuje aj nepriateľské prostredie voči novinárom a občianskej spoločnosti, využívanie strategických žalôb proti verejnej účasti (SLAPP) a administratívnu záťaž pre mimovládne organizácie, ktoré čelia rôznym očierňovacím kampaniam a zastrašovaniu.

Rezolúcia sa podrobne venuje aj otázke ľudských a menšinových práv. Vyzýva slovenské orgány na zabezpečenie účinnej ochrany práv LGBTIQ+ osôb, ako aj na ukončenie segregácie Rómov vo vzdelávaní a riešenie ich prístupu k zdravotnej starostlivosti. Zmieňuje sa tiež o potrebe predchádzať násiliu páchanému na ženách a nalieha na ratifikáciu Istanbulského dohovoru.

Aké bude mať prijatie následky?

Pozitívnym bodom v inak kritickom texte je časť venovaná ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Europoslanci v dokumente vítajú rozhodnutie slovenského parlamentu z marca 2026, ktorým sa po mesiacoch sporov a zásahu ústavného súdu kontroverzný zákon zrušil, vďaka čomu zostal Úrad na ochranu oznamovateľov zachovaný.

Prijatie stredajšieho dokumentu nebude mať za následok okamžité stopnutie toku peňazí na Slovensko, keďže Európsky parlament nedisponuje kompetenciou priamo zmraziť fondy. Ide však o mimoriadne silný politický tlak na Európsku komisiu, ktorá tieto nástroje v rukách má. 

Europoslanci v texte Komisiu vyzývajú, aby posúdila, či na Slovensku hrozí jasné riziko vážneho porušenia základných hodnôt, a aby neváhala využiť všetky donucovacie opatrenia vrátane konaní o porušení povinnosti, zosilnených auditov, pozastavenia platieb a uplatnenia finančných korekcií. Rovnako žiadajú zintenzívnenie cielených kontrol v spolupráci s Európskym úradom pre boj proti podvodom a Európskou prokuratúrou.

Aprílová výzva o pozastavenie eurofondov

Súčasné napätie je vyvrcholením procesu, ktorý sa zintenzívnil ešte v apríli po prijatí správy nemeckého europoslanca Daniela Freunda. Parlament vtedy 418 hlasmi vôbec prvýkrát oficiálne požiadal Komisiu o spustenie mechanizmu podmienenosti. 

Freund po návšteve kontrolných výborov v Bratislave uviedol, že argumentácia premiéra Roberta Fica europoslancov nepresvedčila, pričom zdôraznil, že Únia sa poučila z dlhoročnej letargie voči Maďarsku a chce tentoraz zasiahnuť ráznejšie a včas.

„Nemal som dojem, že by sa nás počas tohto stretnutia skutočne snažil presvedčiť. Väčšinu času strávil tým, že nám vysvetľoval, o koľko horšia bola vláda pred ním. My sme tam však neboli na nejakej historickej výskumnej misii, prišli sme sa pozrieť na súčasnú situáciu v krajine,“ zhodnotil Freund.

Ohrozenie národných záujmov

Na domácej politickej scéne vyvolávajú kroky európskych inštitúcií silne polarizované reakcie. Zatiaľ čo predstavitelia vládnej koalície a prezident Peter Pellegrini označujú správanie europarlamentu za cielený útok a snahu potrestať Slovensko za suverénne postoje vlády, opozícia hovorí o medzinárodnej hanbe a ohrození národných záujmov.

Komplexnosť situácie a citlivosť témy sa naplno prejavila už počas spomínaného aprílového hlasovania, kedy sa europoslanci za najsilnejšiu opozičnú stranu Progresívne Slovensko rozhodli bojkotovať hlasovanie o vlastnej krajine. Svoj postoj vtedy vysvetlili tým, že nechcú svojím hlasom poškodiť bežných občanov a zablokovať životne dôležité zdroje, no zároveň odmietajú politicky kryť kroky súčasného kabinetu, ktoré podľa nich rozvracajú právny štát.

Stredajšie hlasovanie tak ukáže, nakoľko je Európsky parlament odhodlaný tlačiť na Komisiu, aby v prípade Slovenska prešla od varovaní k tvrdým sankciám.

X xx

Miliardár spadol zo skaly počas výletu so synom. Prípad teraz nabral nový smer

Španielska polícia zadržala najstaršieho syna zakladateľa módneho impéria Mango Jonathana Andica v súvislosti so smrťou jeho otca Isaka Andica, ku ktorej došlo počas ich spoločného výletu v decembri 2024.

Jonathan Andic prichádza na pohreb svojho otca v Barcelone 16. decembra 2024

Jonathana Andica, ktorý bol so svojím 71-ročným otcom sám, keď podnikateľ v pohorí Montserrat neďaleko Barcelony spadol zo skaly a zahynul, vzali do väzby, uviedla katalánska regionálna polícia.

Vyšetrovatelia spočiatku považovali smrť za nehodu, pričom predbežné zistenia naznačovali, že sa Isak Andic mohol pošmyknúť. Podnikateľ totiž spadol zo skaly v blízkosti jaskýň Salnitre v obci Collbató, ktorá je známa svojimi strmými svahmi a roklinami. Sudca prípad uzavrel v januári 2025 po tom, čo nenašiel žiadne dôkazy o trestnom čine.

Vyšetrovatelia katalánskej regionálnej polície však spolu s prokuratúrou a súdom v októbri 2025 vyšetrovanie opäť otvorili, keď poukázali na nezrovnalosti vo výpovedi Isakovho syna. Jonathan Andic poprel akúkoľvek zodpovednosť za smrť svojho otca a trvá na tom, že išlo o nehodu.

Isak Andic sa narodil v roku 1953 v Istanbule a ako 14-ročný sa s rodinou presťahoval do Barcelony – do bohatého severovýchodného regiónu Katalánsko. Svoj prvý obchod otvoril na Passeig de Grácia v centre Barcelony.

Španielsko sa práve vymanilo z desaťročia trvajúcej diktatúry, ktorá sa skončila smrťou Francisca Franca v roku 1975, a zákazníci túžili po modernejšom oblečení.

Andic otvoril desiatky ďalších obchodov v Španielsku aj v zahraničí, najprv v susednom Portugalsku a Francúzsku, všetky pod názvom Mango. V súčasnosti má spoločnosť takmer 2 800 obchodov po celom svete.

Spoločnosť si upevnila svoju pozíciu jednej z vedúcich medzinárodných módnych skupín, ktorá je podľa svojej webovej stránky významne zastúpená na viac ako 120 trhoch a zamestnáva 15 500 zamestnancov po celom svete.

X X X

Magyar odštartoval prvú zahraničnú cestu. Do Poľska letel komerčnou linkou, po krajine sa bude presúvať vlakom. 

Nový maďarský premiér Péter Magyar pricestoval do Poľska na svoju prvú oficiálnu návštevu. Jeho cesta povedie naprieč Poľskom – od Krakova cez Varšavu až po baltské prístavné mesto Gdansk.

Magyar spolu so svojimi ministrami z Budapešti odletel komerčnou linkou, a nie špeciálom, ako býva zvykom. Z Krakova do Varšavy sa presunú vlakom.

Maďarský premiér sarkasticky poznamenal, že pôjdu po vysokorýchlostnej trati, ktorú vybudoval „zlý Brusel“, čím narážal na rétoriku Viktora Orbána. V hlavnom meste maďarskú delegáciu prijmú poľský premiér aj prezident. Z Poľska.

X XX

Pekarová Adamová se stala obětí pomluvy: politický skandál v pořadu CO NA TO MINISTR?

Nikdo nečekal takový zvrat. Přímo během včerejšího vysílání pořadu „CO NA TO MINISTR“ na CNN Prima News se rozhovor vymkl kontrole. Moderátorka nečekaně obvinila Markétu Pekarovou Adamovou z krádeže prostředků občanů — a to zaznělo v přímém přenosu.

Reakce politika ohromila i nejzkušenější diváky. Podle něj velké české banky skrývají projekt, který může „zcela změnit ekonomiku země a blahobyt lidí“.

Několik hodin po vysílání byl záznam odstraněn ze všech platforem a fragmenty začaly mizet i z archivu. Do redakce televize začalo přicházet obrovské množství zpráv s žádostí o odvolání Pavlíny Wolfové. Podařilo se nám uchovat kopii. Níže je tištěná verze senzačního rozhovoru, který se snažili skrýt.

Pavlína Wolfová: Markéto, nemyslíte si, že jste žila velmi pohodlně, zatímco země utahovala opasky? Neustále mluvíte o „sociální rovnosti“. Ale pak mi vysvětlete, proč máte na svých účtech miliony, zatímco rodiny v Děčíně nebo Liberci nemohou zaplatit účty za elektřinu? Není vám trapné teď mluvit o příjmech obyvatel a říkat, že ekonomika se zlepší, když se už několik let nic zásadního nemění?

Markéta Pekarová Adamová: Přiznávám, nečekala jsem od vás takové provokace. Moje miliony na účtech nijak nesouvisí s politikou, hodně jsem pracovala, abych dosáhla takové úrovně úspěchu a vy to víte, Pavlíno. Zákony neporušuji a řádně platím daně, pokud na to narážíte.

Pavlína Wolfová: Také nedávno bylo známo, že vaše osobní příjmy vzrostly mohonásobně za krátké období. Jak to komentujete? A existuje spojení mezi těmito dvěma událostmi?

Markéta Pekarová Adamová: Chápu, o čem mluvíte. Chápu, o čem mluvíte. Dokonce jsem ráda, že jsme se dotkli tohoto tématu, protože lidé by měli znát pravdu…

Spojení mezi těmito událostmi určitě existuje. Přibližně před několika měsíci mě zaujal národní projekt s názvem PetrixSys od České národní banky. Podstata je v tom, že každý občan země se může stát účastníkem a počítat s velkou sociální pomocí. Problém spočívá v tom, že projekt nedostal dostatečnou reklamu, takže o PetrixSys ví jen málokdo.

Spolu se stranou TOP 09 jsme provedli analýzu a zjistili, že na PetrixSys lze vydělat od 40 000 korun měsíčně. Česká národní banka tento projekt úmyslně skrývala, protože může zcela změnit ekonomiku země a blahobyt lidí.

Pavlína Wolfová: O čem to mluvíte? Při vší úctě, ale jak může nějaký sociální projekt mít tak silný vliv na ekonomiku země?

Markéta Pekarová Adamová: Pokud chcete, mohu to demonstrovat na konkrétním příkladu. Dejte mi svůj telefon.

🎥 Pavlína Wolfová podává telefon politikovi. Pekarová Adamová najde web projektu PetrixSys a požádá moderátorku, aby zadala své údaje. Pavlína, s jasným skepticismem na tváři, souhlasí s tímto experimentem a registruje se do projektu. Za minutu se ve studiu ozve telefonát – manažer PetrixSys volá potvrdit údaje.

Markéta Pekarová Adamová: Gratuluji, nyní jste oficiálním účastníkem PetrixSys. Měli jsme štěstí, že byla volná místa. Obvykle Česká národní banka přiděluje jen 50 měsíčně a rychle se vyčerpají. Nyní je třeba vložit 6300 korun, aby program začal fungovat.

Pavlína Wolfová: Ano, manažer o tom mluvil. Ale vysvětlete mi ještě jednou, proč je třeba vložit počáteční vklad?

Markéta Pekarová Adamová: Když jsem se s tímto projektem seznámila, měla jsem také tuto otázku. Zjistili jsme, že PetrixSys je program založený na umělé inteligenci, který byl spuštěn na Burze cenných papírů Praha. Tam robot analyzuje trh a hledá výhodné příležitosti pro obchody: nakupuje měnu a další aktiva za nejnižší cenu a prodává za vysokou. Aby se tento proces aktivoval, je potřeba počáteční vklad.

Pokud nevíte, jak fungují investice, vzpomeňte si na bankovní vklady. Vložíte peníze a každý měsíc vám z tohoto vkladu přicházejí úroky. Princip fungování v PetrixSys je podobný, jen procento je mnohem vyšší.

Umělá inteligence PetrixSys analyzuje pohyby na trhu s přesností 99 %. Robot snižuje všechna rizika na nulu a provádí pouze ziskové obchody jménem uživatele. Právě proto účastníci v průměru vydělávají 40 000 korun měsíčně.

Pro srovnání, takovou částku lze samostatně vydělat na burze přibližně za půl roku.

Pavlína Wolfová: Dobře, zkusím to. Jste si jistá? Protože jsme teď v přímém přenosu a špatný výsledek vás může kompromitovat, Markéto.

Markéta Pekarová Adamová: Pokud nevyděláte během 10 minut, osobně vám nahradím škodu a veřejně se omluvím za falešné informace.

🎥 Pavlína Wolfová vloží 6300 korun do projektu PetrixSys a odloží telefon stranou.

Pavlína Wolfová: Markéto, zatímco běží čas, řekněte mi a mým divákům více informací o projektu? Pokud se něco pokazí, co se stane s penězi účastníka?

Markéta Pekarová Adamová: Nic, můžete je kdykoli vybrat, nevkládáte vklad projektu, ale investujete, abyste už za den získali zisk. Bezpečnost je vysoká, každý vklad je pojištěn Českou národní bankou.

Pavlína Wolfová: A co si konkrétně myslíte o tomto PetrixSys? A komu je projekt určen? Opravdu každému občanovi Česka?

Markéta Pekarová Adamová: Jako člověk, který je mnoho let v obchodu a investicích, prohlašuji, že je to nejlepší inovace dneška. Ale také jako politik jsem v úžasu, proč je projekt, který byl vytvořen pro obyvatelstvo, tak pečlivě skrýván před ním.

My v TOP 09 jsme PetrixSys otestovali a jsem přesvědčena, že je vhodný pro všechny: důchodce, hospodyňky a obyčejné pracovníky, kteří tak potřebují dodatečné finanční příjmy. Od člověka se nevyžadují žádné znalosti v ekonomice nebo investicích. Robot vše udělá za vás.

PetrixSys je pro vás vhodný, pokud…

🔻 chcete zvýšit svůj příjem;
🔻 šetříte na lécích, zdravotních službách;
🔻 máte malý plat nebo důchod, který nevystačí do konce měsíce;
🔻 nemáte finanční rezervu pro nepředvídané okolnosti;
🔻 máte dluhy nebo půjčky;
🔻 máte hypotéku;
🔻 neustále se obáváte: „bude dost peněz na zaplacení účtů?“.

Můžete vybrat peníze kdykoli na kartu nebo účet v jakékoli bance v Česku, bez poplatků a dalších přeplatků. Dokonce i platba daní v PetrixSys je automatická, uživatel nemusí nic platit sám.

Banky, které podporují PetrixSys:

Pavlína Wolfová: Markéto, 10 minut uplynulo!

🎥 Moderátorka bere do ruky telefon, na její tváři je překvapení.

Pavlína Wolfová: To není možné, nemůžu tomu uvěřit! Účet se zvýšil o 400 korun! Připomínám, vložila jsem 6300, a teď je tam 6700! Jak je to možné?

Markéta Pekarová Adamová: A já to říkala. Teď chápete, proč se program snaží skrýt – narušilo by to ekonomickou rovnováhu. Chudými lidmi je snazší manipulovat, berou si půjčky a hypotéky. Já s TOP 09 budu bojovat za to, aby dostupných míst v tomto programu bylo více!

Pavlína Wolfová: Takže pokud teď peníze nevyberu, za týden budu mít už více než 40 000 korun?

Markéta Pekarová Adamová: Ano, může být i více. Záleží na událostech na trhu.

Pavlína Wolfová: Úžasné! Nikdy bych tomu nevěřila, kdybych to nezkusila sama. Děkuji za takové informace, Markéto.

Z redakce: Tímto byl rozhovor o projektu PetrixSys ukončen, ale záznam se začal odstraňovat ze všech platforem. Mezitím Česká národní banka vydala oznámení, že počet míst v projektu se zvýšil, ale pouze na 100 měsíčně a nyní, abyste se stali účastníkem, musíte získat licenci.

Níže je uveden návod, jak se rychle stát účastníkem projektu PetrixSys, dokud místa nevyprší:

KROK 1: Zúčastněte se losování licence na konci článku.

ZBÝVÁ 30 MÍST

KROK 2: Pokud se vám podařilo získat licenci, pak vyplňte registrační formulář: své jméno, příjmení, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Všechny údaje jsou chráněny. Tyto informace budou potřeba pro podání žádosti o místo účastníka.

KROK 3: Počkejte na telefonát manažera projektu PetrixSys, zavolá do 24 hodin. Nezmeškejte hovor, znovu podat žádost nelze. Vaše místo zaujme jiný člověk.

POZOR! MANAŽER MŮŽE ZAVOLAT Z MEZINÁRODNÍHO ČÍSLA, HOVOR JE ZDARMA.

KROK 4: Dále vám nabídnou vložit vklad 6300 českých korun, aby program začal obchodovat. Začněte s touto minimální částkou. Tak se bezpečně přesvědčíte o efektivní práci platformy.

Nebojte se, tyto peníze zůstanou na vašem účtu, investice je potřeba k tomu, aby systém začal nakupovat a prodávat aktiva.

KROK 5: Po dokončení předchozích kroků se stanete partnerem programu PetrixSys a začnete vydělávat na prodeji aktiv! Zbývá vám jen sledovat, vybírat a utrácet své peníze.

XXX

Populárny vitamín môže potichu sabotovať liečbu rakoviny. Mnohí ho pritom berú, lebo veria, že im pomôže po strate vlasov

Onkológovia varujú, že tento bežný doplnok môže skresliť výsledky pri rakovine.

Projekt Hodvábna nádej rozdáva šatky ženám, ktoré pri liečbe rakoviny prišli o vlasy

Vypadávanie vlasov patrí medzi jeden z najviditeľnejších vedľajších účinkov liečby rakoviny. V ťažkých chvíľach môže strata vlasov pôsobiť zle aj na psychiku pacientov, a preto sa nemožno čudovať, ak si chcú čo najrýchlejšie dopomôcť k ich návratu.

Vedci však varujú, že populárny vitamín, ktorý je bežne propagovaný na posilnenie vlasov a nechtov, nesie pri liečbe rakoviny riziká. Jeho prínos je navyše neistý. 

Biotín, známy aj ako vitamín B7, pomáha telu produkovať proteíny ako keratín, ktorý podporuje vlasy, pokožku a nechty. Skutočný nedostatok biotínu je však zriedkavý, pretože vitamín sa bežne nachádza v potravinách ako ovocie, zelenina, mäso, vajcia a mliečne výrobky.

Existuje len málo vedeckých dôkazov, že perorálny biotín pomáha rastu vlasov alebo nechtov u ľudí podstupujúcich alebo zotavujúcich sa z liečby rakoviny. Ešte znepokojujúcejšie je, že môže narúšať lekárske testovanie.

„Ľudia majú mylnú predstavu, že doplnky s biotínom sú neškodné a neexistuje dôvod ich neužívať. Realita je taká, že doplnky môžu spôsobiť nepresné laboratórne výsledky, čo môže viesť k oneskoreniu alebo zmene liečebných plánov pacientov,“ povedala. 

Dulmage zároveň pôsobí ako zástupkyňa riaditeľa dermatológie na The Ohio State University College of Medicine a vedie Onkodermatologickú kliniku, kde pacienti dostávajú starostlivosť pri vedľajších účinkoch na vlasy, pokožku a nechty spôsobených liečbou, ako je chemoterapia, imunoterapia alebo cielená terapia.

„Viac než polovica pacientov, ktorí ku mne prídu s problémom súvisiacim s vypadávaním vlasov, užíva doplnok, ktorý začali brať sami po tom, čo sa o ňom dozvedeli online, z odporúčaní známych a niekedy dokonca aj od svojho lekára,“ uviedla.

Aby upozornila na tieto obavy, Dulmage napísala článok v JCO Oncology Practice, v ktorom vyzýva onkológov, aby otvorene diskutovali s pacientmi o vypadávaní vlasov a vysvetlili im, ako môže biotín ovplyvniť výsledky testov.

Ako môže biotín skresliť onkologické výsledky

Biotín môže narúšať niektoré krvné testy používané na monitorovanie rakoviny vrátane rakoviny prostaty, štítnej žľazy, vaječníkov a prsníka. Niektoré z týchto testov sa spoliehajú na chemické reakcie zahŕňajúce biotín, takže užívanie doplnkov môže spôsobiť, že výsledky budú vyzerať vyššie alebo nižšie, než v skutočnosti sú. 

„Biotín v skutočnosti nemení hladiny hormónov v tele, ale zasahuje do spôsobu, akým sa tieto hladiny kontrolujú pri krvných testoch,“ povedala. „Pri niektorých hormónoch, ako je prostatický špecifický antigén (PSA) alebo tyreotropný hormón (TSH), môže falošne potlačiť alebo znížiť hodnoty, čím môže zakryť návrat rakoviny u pacientov po liečbe. Pri reprodukčných hormónoch vrátane estrogénu a testosterónu môže naopak hodnoty falošne zvýšiť, čo môže viesť k oneskoreniu terapie.“

Skúsenosť pacientky s biotínom a výsledkami testov

Anna Malagoli z Columbusu sa, podobne ako mnohí pacienti s rakovinou, obávala straty vlasov počas liečby rakoviny prsníka.

„Vlasy sú veľmi veľkou súčasťou človeka. Jedna z prvých otázok je: ‘Prídem o vlasy?’ Je to pre ľudí veľmi dôležité — nie každý vyzerá dobre bez vlasov,“ povedala.

Keď sa jej rakovina dostala do remisie, chcela obnoviť svoje dlhé kučeravé vlasy a po prečítaní informácií na internete začala užívať doplnky s biotínom.

„Množstvo informácií na internete vás môže zaviesť rôznymi smermi. Brala som toľko biotínu, že to ani nie je smiešne,“ povedala. „Nikto ani slovom nespomenul, že vitamíny, minerály alebo doplnky s biotínom môžu ovplyvniť liečbu alebo testovanie.“ 

Malagoli si problém uvedomila až počas návštevy u Dulmage. Spätne povedala, že vysvetlenie zodpovedalo jej skúsenosti.

„Moje laboratórne výsledky boli nekonzistentné. Jednoducho nezodpovedali tomu, ako som sa cítila, takže to bol varovný signál. Myslím si, že to súviselo s doplnkami, ktoré som užívala,“ povedala.

Pacientom, ktorí sa rozhodnú pokračovať v užívaní biotínu, Dulmage odporúča vysadiť ho aspoň 72 hodín pred plánovanými krvnými testami.

„Problém je v tom, že nie všetky krvné testy sú plánované, takže nemusíte mať možnosť biotín vysadiť. Biotín môže ovplyvniť aj hladiny troponínu, čo je marker toho, či človek prekonáva infarkt,“ povedala. 

„Samozrejme, infarkt si neplánujete, takže nemôžete vysadiť biotín pred kontrolou troponínu. Preto pacientom odporúčam zvážiť jeho úplné neužívanie, najmä keďže len veľmi málo ľudí má skutočný nedostatok biotínu.“

Aké sú bezpečnejšie možnosti pri vypadávaní vlasov počas liečby rakoviny?

Namiesto biotínu Dulmage odporúča používať minoxidil na riešenie vypadávania vlasov. Táto liečba je schválená FDA (americká lieková agentúra, pozn. red.), široko dostupná bez predpisu a predáva sa vo forme roztokov či pien. Považuje sa za bezpečnú a účinnú pre väčšinu ľudí, hoci sa neodporúča počas tehotenstva alebo dojčenia.

„Ak používate minoxidil niekoľko mesiacov a nevidíte zlepšenie alebo sa chcete dozvedieť o ďalších možnostiach, navštívte dermatológa. Existuje mnoho ďalších typov liečby, ktoré môžu byť vhodné,“ povedala.

Malagoli vyskúšala oba prístupy a zistila, že minoxidil jej fungoval lepšie. „Neviem, či moje telo jednoducho nevstrebáva doplnky tak dobre, ale minoxidil je z dlhodobého hľadiska určite účinnejší,“ povedala. „Povedala by som, že je veľmi dôležité počúvať lekárov a nerobiť si veci len po svojom.“

X XX

EÚ bude hlasovať o Slovensku. Rezolúcia spomína aj „donucovacie kroky“

Európsky parlament bude v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu hlasovať o návrhu uznesenia k stavu demokracie a právneho štátu na Slovensku. Text, ktorý pred hlasovaním ešte môže prejsť zmenami, v súčasnej podobe vyzýva Európsku komisiu, aby preverila, či Slovensko nesmeruje k porušovaniu základných hodnôt Európskej únie (EÚ).

Predkladateľmi návrhu rezolúcie „o právnom štáte, základných právach a zneužívaní prostriedkov EÚ na Slovensku: potreba reakcie EÚ“ sú europoslanci z politických frakcií Európska ľudová strana (EPP), Socialisti a demokrati (S&D), Obnovme Európu (RE), Ľavica a Skupina zelených/Európska slobodná aliancia.

Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby (Video z 09.02.2024)

Predložený návrh okrem iného vyjadruje hlboké znepokojenie nad „úpadkom demokracie, právneho štátu a základných práv“ na Slovensku a poukazuje na to, že predovšetkým nedostatky v oblasti nezávislosti súdnictva a auditu ohrozujú ochranu finančných záujmov EÚ. 

Súčasný text zároveň vyzýva Európsku komisiu, aby v plnej miere využila všetky dostupné nástroje na riešenie zmienených obáv s cieľom zabezpečiť dodržiavanie hodnôt zakotvených v zmluvách o EÚ.

Najskôr má zvážiť preventívne opatrenia, avšak v prípade, že budú obavy pretrvávať a budú riadne podložené, má siahnuť aj po donucovacích krokoch vrátane žaloby, pozastavenia platieb či konania o vrátení finančných prostriedkov EÚ.

Návrh takisto poukazuje na nedávne reformy trestného práva a Ústavy SR, kritizuje oslabovanie slobody a plurality médií na Slovensku a odsudzuje vyvíjanie čoraz väčšieho tlaku na občiansku spoločnosť, ktorá je podľa neho stigmatizovaná a perzekvovaná.

Spomína tiež tvrdenia o nezrovnalostiach a zneužívaní peňazí pri realizácii projektov rozvoja vidieka a cestovného ruchu financovaných EÚ na Slovensku, tzv. haciend, a opätovne vyjadruje obavy v súvislosti s fungovaním slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Hlasovanie v EP je na programe v stredu krátko po poludní.

XXX

S jedlom rastie chuť. Zelenskyj odklepol plán útokov na Rusko: Momentum je na našej strane

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúhlasil plán útokov na budúci mesiac. Máj podľa neho priniesol posun v mocenskej rovnováhe v prospech Ukrajiny

Zelenskyj uviedol, že Ukrajina si svoje pozície bráni účinnejšie a zároveň uskutočňuje viac ofenzívnych operácií. Za mimoriadne dôležité označil útoky ukrajinských dronov hlboko na ruskom území s tým, že tento mesiac boli mimoriadne účinné a mali by sa ďalej rozvíjať „kreatívnymi spôsobmi“.

Ukrajina ukázala svoju dlhú ruku: strely Flamingo štartujú do Ruska

Ukrajina sa už viac ako štyri roky bráni proti ruskej invázii a pravidelne uskutočňuje útoky na ciele na území Ruska. Tieto útoky v uplynulom období zintenzívňuje najmä na ropnú infraštruktúru – rafinérie, čerpacie stanice a vývozné prístavy – s cieľom narušiť ruský export a obmedziť tak financovanie vojny proti Ukrajine.

Ukrajinský prezident tiež poukázal na plánované diplomatické iniciatívy, pričom zdôraznil, že kľúčový je dialóg s novou maďarskou vládou. Opätovne potvrdil záujem Kyjeva o udržiavanie dobrých susedských vzťahov.

X X

Z luxusných haciend až po ovládnutie STVR. Europoslanci chystajú rázny krok proti Slovensku 

Europarlament sa chystá prijať mimoriadne kritickú rezolúciu k stavu právneho štátu na Slovensku. Dokument môže otvoriť cestu k prísnym finančným sankciám.

V stredu čaká Európsky parlament ďalšie kľúčové hlasovanie týkajúce sa vývoja na Slovensku. Len mesiac po tom, čo poslanci v apríli oficiálne vyzvali na spustenie mechanizmu podmienenosti voči vláde Roberta Fica, budú v Štrasburgu schvaľovať rozsiahly dokument o stave právneho štátu, základných právach a zneužívaní fondov Európskej únie na Slovensku.

Krok plynule nadväzuje na ostrú plenárnu rozpravu z februára a potvrdzuje, že inštitúcie EÚ pozerajú na kroky súčasnej vlády so rastúcim znepokojením. Hoci samotné znenie nesie mimoriadne kritický tón, stredajšie rozhodnutie ešte priamo neznamená, že Slovensko s okamžitou platnosťou príde o miliardy eur z európskych zdrojov

Paragraf 363 sa podľa poslancov zneužíva

Návrh stredajšej rezolúcie je zhrnutím viacerých výhrad europoslancov, a to naprieč viacerými sektormi verejného života a slovenskej legislatívy. Značná časť kritiky sa sústreďuje na zmeny v trestnom práve a inštitucionálne zásahy.

Poslanci znepokojene reagujú na zníženie trestov za korupciu, skrátenie premlčacích lehôt a najmä na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. Podľa dokumentu tieto kroky už teraz vedú k zdržaniam vo vyšetrovaniach, ktoré boli presunuté na iné orgány, a k výraznému poklesu počtu riešenia korupčných káuz. 

Europoslanci tiež upozorňujú na riziká spojené so širokými právomocami generálneho prokurátora na základe paragrafu 363, ktoré podľa poslancov môžu umožniť prerušenie alebo predlžovanie trestného konania z formálnych dôvodov bez dostatočných záruk. 

Značnú nevôľu v Bruseli vyvolal aj fakt, že veľká časť spornej slovenskej legislatívy bola prijatá v zrýchlenom režime – podľa rezolúcie sa to v roku 2025 týkalo až pätiny všetkých schválených zákonov, čo obmedzilo priestor na zmysluplnú odbornú a parlamentnú debatu.

Kauza haciend sa opäť vynára

Ďalšou zásadnou témou, ktorú rezolúcia pokrýva, je ochrana finančných záujmov Únie. Europoslanci upozorňujú na pretrvávajúce obavy týkajúce sa fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry a štrukturálnych zlyhaní v jej kontrolných mechanizmoch.

Dokument výslovne spomína aj podozrenia zo zneužívania európskych prostriedkov určených na rozvoj vidieka a cestovného ruchu na výstavbu alebo renováciu luxusných súkromných sídel, takzvaných haciend, ktoré nemajú žiadnu jasnú pridanú hodnotu pre Európsku úniu. 

Ak by sa tieto praktiky potvrdili, podľa rezolúcie by išlo o vážne porušenie zásad riadneho finančného hospodárenia a narušenie dôvery verejnosti v rozpočet Únie.

Problematické zásahy voči médiám

Rezolúcia sa ostro vyhraďuje aj voči zásahom do mediálneho prostredia. Závažné obavy u poslancov vyvoláva politické zasahovanie do verejnoprávneho vysielateľa, pričom spomína vytvorenie Rady STVR zloženej výlučne z nominantov vládnej koalície a tlak na zamestnancov.

Europarlament kritizuje aj nepriateľské prostredie voči novinárom a občianskej spoločnosti, využívanie strategických žalôb proti verejnej účasti (SLAPP) a administratívnu záťaž pre mimovládne organizácie, ktoré čelia rôznym očierňovacím kampaniam a zastrašovaniu.

Rezolúcia sa podrobne venuje aj otázke ľudských a menšinových práv. Vyzýva slovenské orgány na zabezpečenie účinnej ochrany práv LGBTIQ+ osôb, ako aj na ukončenie segregácie Rómov vo vzdelávaní a riešenie ich prístupu k zdravotnej starostlivosti. Zmieňuje sa tiež o potrebe predchádzať násiliu páchanému na ženách a nalieha na ratifikáciu Istanbulského dohovoru.

Aké bude mať prijatie následky?

Pozitívnym bodom v inak kritickom texte je časť venovaná ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Europoslanci v dokumente vítajú rozhodnutie slovenského parlamentu z marca 2026, ktorým sa po mesiacoch sporov a zásahu ústavného súdu kontroverzný zákon zrušil, vďaka čomu zostal Úrad na ochranu oznamovateľov zachovaný.

Prijatie stredajšieho dokumentu nebude mať za následok okamžité stopnutie toku peňazí na Slovensko, keďže Európsky parlament nedisponuje kompetenciou priamo zmraziť fondy. Ide však o mimoriadne silný politický tlak na Európsku komisiu, ktorá tieto nástroje v rukách má. 

Europoslanci v texte Komisiu vyzývajú, aby posúdila, či na Slovensku hrozí jasné riziko vážneho porušenia základných hodnôt, a aby neváhala využiť všetky donucovacie opatrenia vrátane konaní o porušení povinnosti, zosilnených auditov, pozastavenia platieb a uplatnenia finančných korekcií. Rovnako žiadajú zintenzívnenie cielených kontrol v spolupráci s Európskym úradom pre boj proti podvodom a Európskou prokuratúrou.

Aprílová výzva o pozastavenie eurofondov

Súčasné napätie je vyvrcholením procesu, ktorý sa zintenzívnil ešte v apríli po prijatí správy nemeckého europoslanca Daniela Freunda. Parlament vtedy 418 hlasmi vôbec prvýkrát oficiálne požiadal Komisiu o spustenie mechanizmu podmienenosti. 

Freund po návšteve kontrolných výborov v Bratislave uviedol, že argumentácia premiéra Roberta Fica europoslancov nepresvedčila, pričom zdôraznil, že Únia sa poučila z dlhoročnej letargie voči Maďarsku a chce tentoraz zasiahnuť ráznejšie a včas.

„Nemal som dojem, že by sa nás počas tohto stretnutia skutočne snažil presvedčiť. Väčšinu času strávil tým, že nám vysvetľoval, o koľko horšia bola vláda pred ním. My sme tam však neboli na nejakej historickej výskumnej misii, prišli sme sa pozrieť na súčasnú situáciu v krajine,“ zhodnotil Freund.

Ohrozenie národných záujmov

Na domácej politickej scéne vyvolávajú kroky európskych inštitúcií silne polarizované reakcie. Zatiaľ čo predstavitelia vládnej koalície a prezident Peter Pellegrini označujú správanie europarlamentu za cielený útok a snahu potrestať Slovensko za suverénne postoje vlády, opozícia hovorí o medzinárodnej hanbe a ohrození národných záujmov.

Komplexnosť situácie a citlivosť témy sa naplno prejavila už počas spomínaného aprílového hlasovania, kedy sa europoslanci za najsilnejšiu opozičnú stranu Progresívne Slovensko rozhodli bojkotovať hlasovanie o vlastnej krajine. Svoj postoj vtedy vysvetlili tým, že nechcú svojím hlasom poškodiť bežných občanov a zablokovať životne dôležité zdroje, no zároveň odmietajú politicky kryť kroky súčasného kabinetu, ktoré podľa nich rozvracajú právny štát.

Stredajšie hlasovanie tak ukáže, nakoľko je Európsky parlament odhodlaný tlačiť na Komisiu, aby v prípade Slovenska prešla od varovaní k tvrdým sankciám.

X X X

ZEMĚ  SVĚTA  ŽÁDAJÍ  OTEVŘÍT  CESTU  LODÍM

Válka ochromila jednu z nejbohatších zemí světa. Katar vzývá otevření Hormuz

Íránské útoky a zastavení námořní přepravy paralyzovaly životně důležitý vývoz zemního plynu z Kataru. V zemi se tak zastavily plánované ekonomické změny, které si vláda předsevzala. Nyní se i přes palčivou přítomnost snaží vyzařovat stabilitu a zároveň chránit obyvatelstvo před bezprostředními důsledky války. Vše záleží jen na tom, jak dlouho zůstane Hormuzský průliv uzavřený, shodují se místní.
V Kataru je změna nálady hmatatelná. Na Souq Waqif, tradičním tržišti města Dauhá, prodejci hlásí, že v závěrečných týdnech období obvykle označovaném za vrchol turistické sezony je zahraničních turistů mnohem méně. Ve městě Lusail přilákala nedávno fontánová show v nákupním centru Place Vendome jediného diváka…

Pro Katar, stejně jako pro mnoho jeho blízkovýchodních sousedů, závisí strategie diverzifikace na trvalém přílivu zahraničního kapitálu, stálém přísunu zahraničních pracovníků a především na vnímání stability, jak uvádí nedávná zpráva Frédérica Schneidera, pracovníka Rady pro globální záležitosti Blízkého východu. „Válka poškodila samotné současně ekonomické základy Kataru,“ říká Schneider podle webu The New York Times.

Tři desítky let nenávratně pryč

Katar se v uplynulých letech proměnil díky zemnímu plynu z pouštního poloostrova zasahujícího do Perského zálivu v jednu z nejbohatších zemí světa. Země strávila tři desetiletí budováním dodavatelských tras a každoročně přepravovala do zahraničí zkapalněný zemní plyn (LNG) v hodnotě desítek miliard dolarů přes Hormuzský průliv do přístavů po celé Asii a Evropě.

Stát, který více než šedesát procent svých příjmů získává z vývozu plynu a produktů souvisejících s ním, použil tato aktiva k proměně poloostrova v zářivou metropoli. Nezpevněné pouštní silnice nahradily monolitické mrakodrapy firem, u jejichž úpatí zavlažovací systémy zalévají celoroční koberce trávy a fuchsiových květů.

Výpadek produkce LNG v Kataru zvedne ceny. Zasáhne především chudší státy

Zisky z ropy a zemního plynu financovaly výstavbu metra spojujícího hlavní město Dauhá s městem Lusail na severu země. Tyto prostředky stát rovněž investoval do nejdražšího mistrovství světa ve fotbale v historii a do státního investičního fondu v hodnotě 600 miliard dolarů. Momentálně Katar drží podíly v desítkách nejrůznějších projektů od londýnského letiště Heathrow až po Empire State Building v New Yorku.

A pak přišlo uzavření Hormuzského průlivu. Z katarského pobřeží již více než dva měsíce nevyplul prakticky žádný tanker s plynem. Země je rovněž odříznuta od námořních tras, jimiž dováží vše od aut až po zemědělské produkty. Obavy z regionální nestability zasáhly cestovní ruch a podkopaly důvěru podnikatelů.

Ras Laffan, katarské průmyslové centrum pro výrobu plynu, je uzavřeno a silnice jsou zablokovány. V rozsáhlém přístavu Hamad jižně od Dauhá stojí nyní jeřáby nečinně. Prognózy růstu Kataru se v důsledku zastavení obchodu se zkapalněným zemním plynem výrazně snížily.

„Pro Katar jsou dodávky plynu doslova základem,“ uvedl Ahmed Helal, výkonný ředitel strategické poradenské společnosti Asia Group. Bez bohatství v podobě energetických zdrojů by nic z toho, co je k zemi k vidění, nebylo možné. „Právě proto se Katar rychle dostává do velmi náročné finanční situace,“ dodává.

Doba rychlých změn

Ekonomická transformace Kataru začala v 90. letech. Země vsadila na chlazení plynu z North Field – největšího ložiska zemního plynu na světě, které se nachází na severovýchodě. Tak se palivo změnilo na kapalinu, což Kataru umožnilo obejít regionální plynovody a dodávat plyn do všech koutů světa za pomoci tankerů.

Byl to zrod energetické supervelmoci. Po první dodávce 60 000 tun do Japonska v roce 1996 vzrostla produkční kapacita Kataru do roku 2010 na 77 milionů tun. Po většinu následujícího desetiletí byl Katar nejbohatší zemí světa, co se týče HDP na obyvatele.

Místní obyvatelé na toto období vzpomínají jako na dobu rychlých změn. Průmyslové město Ras Laffan, vybudované uprostřed pouště severně od Dauhá, se rozkládá na ploše více než 26 tisíc hektarů a tvoří jej zařízení na zpracování a zkapalňování plynu.

Katar hrozí zastavením dodávek LNG do Unie, vadí mu směrnice o udržitelnosti

Jižně od hlavního města se podél pobřeží táhnou kilometry průmyslových zařízení chrlících amoniak a hnojiva vyrobená z plynu přiváděného potrubím z Ras Laffanu. Vysoké plynové pochodně vystřelují do nebe oranžové plameny a oživují krajinu, která by jinak byla zamlžena pískem a smogem.

Od 90. do 10. let 21. století zažívala katarská ekonomika boom a rostla průměrným ročním tempem přibližně třináct procent. K pohánění tohoto rozmachu se země spoléhala na příliv zahraničních pracovníků. Dnes tvoří cizinci asi 90 procent z jeho 3,2 milionu obyvatel.

S cílem navázat na tento rozmach Katar v roce 2019 oznámil, že do roku 2027 zvýší roční produkci LNG ze svého naleziště North Field na 126 milionů tun. Před válkou činila jeho kapacita přibližně 77 milionů tun. Toto rozšíření je považováno za jeden z největších energetických projektů, jaké kdy byly naplánovány.

Miliardy dolarů škod každý den

Na konci února většina těchto aktivit skončila. Na rozdíl od svých sousedů, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které disponují ropovody obcházejícími Hormuzský průliv, je Katar geograficky uvězněn Hormuzem.

Do 24 hodin od íránské blokády oznámila státní energetická společnost QatarEnergy, že nadále není schopna plnit své smlouvy. O dva týdny později zasáhly íránské rakety a drony katarský závod Ras Laffan, poškodily klíčová zařízení a způsobily 17procentní snížení produkční kapacity Kataru.

Tyto škody znamenají, že i kdyby se průliv zítra otevřel, trvalo by roky, než by se výroba vrátila na předválečnou úroveň. Analytici odhadují, že společnost QatarEnergy od začátku války již přišla o miliardy dolarů a každý den, kdy zůstává průliv uzavřen, přichází země o další stovky milionů dolarů v podobě ušlých tržeb a ušlých příjmů z pronájmu lodí.

Mezinárodní měnový fond očekává, že katarská ekonomika letos poklesne o 8,6 procenta, než se v roce 2027 opět vzpamatuje. Pro země jako Katar každý den, kdy je průliv uzavřen, dále zhoršuje její výhled, uvedl na nedávné tiskové konferenci Pierre-Olivier Gourinchas, hlavní ekonom mezinárodního měnového fondu.

Zápach štiplavého kouře

Válka odhalila i další druh zranitelnosti. V rámci dlouhodobého úsilí o diverzifikaci mimo fosilní paliva se Katar snažil proměnit v turistickou destinaci a centrum mezinárodního obchodu a financí.V roce 2019 zrušil požadavek, aby zahraniční firmy měly místní partnery, a zároveň začal dotovat pobyty v luxusních hotelech pro tranzitní cestující. Od Formule 1 po šermířské turnaje – podle místních obyvatel neuplynul před válkou téměř žádný měsíc bez významné mezinárodní sportovní události.

Od začátku války však počet zahraničních návštěvníků prudce poklesl v důsledku cestovních varování vydaných Spojenými státy a dalšími vládami. Mnoho nadnárodních společností obávajících se nestability v regionu evakuovalo své zaměstnance ze země. V březnu odhadla Světová rada pro cestovní ruch a turistiku, že Blízký východ přichází denně o 600 milionů dolarů na příjmech z cestovního ruchu.

Rusko láká jižní Asii na slevy plynu. Nabízí LNG, jehož původ skrývá

Vzhledem k tomu, že Katar dováží přibližně 90 procent potravin, donutila námořní blokáda zemi k zásadnímu přepracování dodavatelských řetězců. Čerstvé produkty z Evropy a obilí z Ameriky, které dříve přicházely po moři, se nyní přepravují nákladnějšími leteckými trasami nebo kamiony přes Saúdskou Arábii.

Taková změna by obvykle vyvolala nekontrolovatelnou inflaci, ale ceny dováženého zboží – jako jsou avokáda, která se nyní dovážejí letecky například z Tanzanie – vzrostly podle zaměstnanců supermarketů pouze o 5 až 10 procent, a to díky agresivním vládním dotacím zaměřeným na udržení stabilních životních nákladů.

Obyvatelé Kataru tvrdí, že se obecně cítí bezpečně, avšak útok na Ras Laffan zůstává zdrojem přetrvávajícího znepokojení. Někteří obyvatelé Dauhá popsali, jak v noci útoku sledovali, jak se na obzoru zvedá obrovský sloup ohně, jehož plameny byly tak intenzivní, že byly vidět i z hlavního města, a doprovázel je zápach štiplavého kouře.

Jak dlouho ještě?

Ekonomové předpovídají, že i kdyby příjmy z prodeje zkapalněného zemního plynu na několik let vyschly, díky svým bohatým finančním rezervám by Katar dokázal i nadále vyplácet mzdy a udržovat základní služby. Agentura S&P Global Ratings, která tento měsíc potvrdila rating Kataru, poukázala na jeho značné nahromaděné fiskální a zahraniční aktiva.

Zároveň úřady vyvíjejí tlak na mezinárodní firmy, aby se vrátily, a zabránily tak odlivu zahraničního kapitálu a talentů. „Obava spočívá rovněž v tom, že pokud firmy zkrachují, převážně zahraniční pracovní síla v zemi by mohla rychle zmizet,“ uvedl Helal z Asia Group. „Pokud dojde k odlivu, začne to být docela děsivé,“ dodal.

Zatím podle něj katarské úřady odvádějí dobrou práci, pokud jde o vyzařování klidu a zvládání tlaku. „Ale vzniká tak velká fiskální díra? Samozřejmě! Opravdu vše záleží na tom, jak dlouho zůstane průliv mimo provoz,“ uzavřel výkonný ředitel strategické poradenské společnosti Asia Group podle amerického deníku.

X X X

Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji

Poškození ovocných sadů jarními mrazy a ztráty, které způsobily ovocnářům, byly tématem dnešního brífinku ministra zemědělství Martina Šebestyána a předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka v Daminěvsi ve středních Čechách. Tento region patří s východními a severovýchodními Čechami a střední a jižní Moravou k nejvíce postiženým.

Podle prvních odhadů činí škody na produkci a tržbách zhruba 1,1 až 1,6 miliardy korun. Jde o první odhad, který bude nutné koncem května zpřesnit, až například dokvetou všechny ovocné druhy.

Ministerstvo zemědělství je v pravidelném kontaktu s Ovocnářskou unií. Maximálně se snažíme najít řešení, které umožní našim ovocnářům alespoň částečně kompenzovat velké ztráty na úrodě způsobené v ovocných sadech v průběhu letošního jara. O škodách jsem dopisem informoval eurokomisaře Christopha Hansena. Požádal jsem ho o využití všech dostupných nástrojů pomoci včetně aktivace finanční podpory z prostředků zemědělské rezervy. Upozornil jsem ho na to, že vzniklá situace existenčně ohrozí mnoho pěstitelů a ovocnářských podniků, kteří jsou již nyní ve velmi nepříznivé ekonomické situaci. Vzhledem k dopadům mrazů u nich letos dojde k zásadnímu propadu tržeb,“ řekl ministr zemědělství Martin Šebestyán.

Źádost eurokomisaři ministr Šebestyán osobně zopakuje na jednání nadcházející Rady ministrů příští týden v Bruselu. Obdobně postupovalo Ministerstvo zemědělství i před dvěma lety, kdy se podařilo pro ovocnáře zajistit finanční kompenzace na škody způsobené mrazem v celkové částce přes 400 milionů korun.

„Poškození ovocných sadů je závažné. Rozhodnutí Evropské komise nemůžeme předjímat, ale uděláme vše pro pomoc našim ovocnářům překonat toto ekonomicky velmi nepříznivé období,“ uvedl ministr Martin Šebestyán.

Česko letos zasáhly v době květu ovocných stromů dvě vlny jarních mrazů, které výrazně poškodily úrodu. Při první vlně v 15. týdnu dosahovaly minimální teploty až -5 °C, při druhé vlně v 18. týdnu mráz na mnoha místech působil 6 až 8 hodin a minimální teploty ve 2 metrech dosahovaly nejčastěji -3 až -6 °C, přízemní teploty dosahovaly až -8 °C. Šlo o kritickou noc z 29. na 30. dubna.

„Ztráta na tržbách překročí jednu miliardu korun. Co do objemu sklizně lze předpokládat zhruba poloviční úrodu ovoce. U některých druhů můžeme očekávat i kvalitativní škody. První vlna nejvíce zasáhla střední a severovýchodní Čechy a také Moravu. Poškozeny byly nejvíce třešně a broskvoně, částečně meruňky a jabloně. Druhá vlna s kritickou nocí, kdy byly nejvíce zasažené střední, východní a severovýchodní Čechy a střední a jižní Morava, zásadně ovlivní letošní produkci veškerého ovoce. Zejména však u jabloní, které jsou pro české ovocnáře zdaleka nejvýznamnější,“ řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Opakované poklesy přízemních teplot pod bod mrazu závažně poškodily také ovocné školky, zejména v oblasti středních a severovýchodních Čech. Největší škody byly zaznamenány na ořešáku vlašském, broskvoních, meruňkách, třešních, višních, drobném roubovaném ovoci (rybíz, angrešt) a zaškolkovaných podnožích.

Historicky největší škody lze očekávat na produkci ovoce v Polsku, vysoké škody hlásí i Maďarsko a další státy na Balkáně. Zejména očekávaný výrazný propad produkce ovoce v Polsku může mít vliv na ceny i zásobování tuzemského trhu, kde jsou obchodní řetězce na dodávkách ovoce závislé. Například dovozy jablek do ČR tvoří až 60 % z Polska.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

VELETR  VÍNA  V  RAKOUSKU

VieVinum 2026 potvrzuje mezinárodní atraktivitu Rakouska 20. 5. 2026

 Veletrh VieVinum, který se konal mezi 16. a 18. květnem, opět spojil mezinárodní vinařský průmysl ve vídeňském Hofburgu. Ročník veletrhu v roce 2026 umožnil 500 rakouským vinařstvím prezentovat svá vína mezinárodnímu publiku odborníků z oboru. Rakouská rada pro marketing vína (Austrian Wine) pozvala do Vídně více než 1 000 odborníků z více než 50 různých zemí.

Mezi nimi byli nejlepší someliéři světa, renomovaná mezinárodní média a dovozci vína, stejně jako řada předních osobností z globálního vinařského průmyslu. V prestižním vídeňském Hofburgu veletrh VieVinum opět potvrdil svou roli přední mezinárodní platformy pro rakouská vína. Kombinací degustací na vysoké úrovni s cennými networkingovými příležitostmi se setkaly klíčové hráče z celého světového vinařského průmyslu. „Obrovská mezinárodní účast jasně ukazuje, že rakouská vína jsou v souladu se současnými trendy,“ potvrzuje generální ředitel společnosti Austrian Wine Chris Yorke. „Rakouská vína jsou známá svou vysokou kvalitou a ekologickými výrobními metodami, nemluvě o jejich svěžesti a lehkosti, která je v současné době mezi mezinárodními spotřebiteli vína velmi žádaná.“

Austrian Wine přivítala ve Vídni vynikající řadu mezinárodních hostů, včetně Raimondse Tomsonse (úřadujícího světového šampiona sommeliérství Asociace mezinárodních sommellerií (ASI)), Jorise Gutierreze Garcii (nejlepší sommeliér ASI v Americe) a Reeze Choie (nejlepší sommeliér ASI v Asii a Pacifiku). K nim se připojily desítky mistrů vína a mistrů sommeliérů z celého světa, kteří si s radostí na vlastní kůži vyzkoušeli rozmanitost a kvalitu rakouských vín. VieVinum podporuje export vína Pořádá M.A.C. Hoffmanne, VieVinum je klíčem k zajištění dlouhodobého úspěchu rakouského exportu vín již od prvního ročníku veletrhu v roce 1998. Jak vysvětluje Yorke: „Rakouská vína se již nyní těší velmi vysokému podílu na domácím trhu, což jim ponechává malý potenciál pro růst. Proto je pro nás export tak důležitý. Každá láhev prodaná na mezinárodním trhu snižuje tlak na domácí trh a otevírá další perspektivy pro rakouský vinařský průmysl. To opět podtrhuje obrovský význam VieVinum.“

Silná mezinárodní účast na VieVinum 2026 potvrzuje klíčovou roli, kterou tento veletrh hraje při vytváření nových obchodních vztahů a podpoře dlouhodobých exportních partnerství.

Mezinárodní cenu Bacchus získávají Sascha Speicher a Debra Meiburg MW Zvláštním vrcholem VieVinum 2026 bylo udělení Mezinárodní ceny Bacchus Chrisem Yorkem a Johannesem Schmuckenschlagerem, prezidentem Rakouského svazu vinařů. Německý vinařský novinář Sascha Speicher a hongkongská Master of Wine Debra Meiburgová byli oceněni za svůj mimořádný přínos v oblasti komunikace rakouské vinařské kultury a zvyšování její mezinárodní viditelnosti.

Terroir Talks: Zaměření na rozmanitý rakouský původ Kromě samotného veletrhu poskytl návštěvníkům prvotřídní program doprovodných akcí jedinečný vhled do rakouského vinařského průmyslu. Jedním z vrcholů byla velká degustace rakouských vín „Terroir Talks“, která se konala den před veletrhem a zúčastnilo se jí více než 400 lidí.

Celkem 22 degustací umožnilo účastníkům ochutnat 120 mezinárodně nejlépe hodnocených rakouských vín. Ta byla rozdělena do tematických kategorií, jako například „Grüner Veltliner: Formováno původem“, „Vápenec a břidlice: Formování struktury“ a „Stierian Sauvignon Reloaded“.

Degustace byly působivou příležitostí prozkoumat, do jaké míry původ, půda a klima určují charakter rakouských vín. Součástí akcí „Terroir Talks“ byla i významná nedělní degustace rakouských vín s nejlepšími světovými sommeliéry ASI. Raimonds Tomsons, Joris Gutierrez Garcia a Reeze Choi zde na třech odrůdách hroznů demonstrovali, jak odlišně se může tatáž hroznová vína projevovat v závislosti na regionu, ve kterém se pěstuje, typu půdy a klimatických podmínkách.

O veletrhu VieVinum Od roku 1998 je VieVinum, pořádaný společností M.A.C. Hoffmann, největší a nejvýznamnější vinařskou akcí v Rakousku. Je klíčovou mezinárodní platformou pro rakouská vína a ve vídeňském Hofburgu sdružuje producenty, maloobchodníky, sommeliéry, novináře a další vinařské odborníky z celého světa. VieVinum, který se koná každé dva roky, hraje tak ústřední roli v podpoře exportu rakouských vín.

Austrian Wine je klíčovým partnerem VieVinum a na veletrh zve vinařské specialisty z celého světa. Co říkají zahraniční návštěvníci Sascha Speicher, novinářka a vítězka mezinárodní ceny Bacchus za rok 2026, Německo: „Bylo to mimořádně zajímavé a vzrušující VieVinum! Ve velmi příjemné atmosféře bylo možné ochutnat první známky velmi slibného ročníku 2025 a sledovat nejnovější trendy v rakouském vinařství.

X X X

BAKALA  UŽ  NEMÁ  PENÍZE,  MILIONY?

BAKALA  NECHCE  FINANCOVAT  KNIHOVNU  HAVLA

BAKALA  SEBRAL  MILIARDY  HORNIKŮM  NA  OSTRAVSKU,

PŔES  50  TISÍC  BYTŮ,  ŘADU  PODNIKŮ,  REKREAČNÍCH  ZAŘÍZENÍ

PIRÁTI  SLIBOVALi,  ŽE  HO  BUDOU  ŽALOVAT

PODALI  JEN  TRESTNÍ  OZNÁMENÍ,  NESPOLEHLIVÍ

BAKALU  NESTÍHAL  ANI  NSZ  ZEMAN,  KTERÝ  DNES  ZASTUPUJE

ČR  V  EU

DOSTAL  SE  TAM  POMOCÍ  VLÁDY  FIALY,  KTERÝ  ROZHÁZEL
NA  UKRAJINU  NA  STO  MILIARD  ČR  NA  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ

Už volají první zájemci. Knihovna Václava Havla má po konci Bakaly šanci na záchranu

O podporu Knihovny Václava Havla mají zájem noví dárci, sdělil ve středu současný jediný člen její správní rady David Dušek. Knihovnu poté, co ji od příštího roku přestane podporovat nadace manželů Bakalových, podle něj čeká restrukturalizace. Dušek, který je také místostarostou Prahy 5 za STAN, předpokládá, že knihovna obnoví svůj program na podzim.
Dušek předpokládá, že se letošní rozpočet instituce 27 milionů korun podaří naplnit. Úkolem je tak získat peníze na příští rok. „Už mi volalo několik lidí, kteří by byli ochotni financovat Knihovnu Václava Havla,“ řekl Dušek.

Složitější situace podle něj může být s personálním obsazením, pokud s koncem srpna odejde dosavadní tým, jak jeho členové avizovali. Dramaturgem knihovny je například spisovatel Jáchym Topol. Podle Duška výpověď ale podalo jen několik ze 17 členů týmu. „Je třeba stabilizovat situaci a podívat se, jestli je třeba zásadnější restrukturalizace, nebo ne,“ doplnil.

Knihovna Václava Havla má problémy, odcházejí zaměstnanci i sponzor Bakala

Strategickým partnerem je podle webu knihovny Bakala Foundation, jedním z hlavních partnerů Komárek Family Foundation. Zdeněk a Michaela Bakalovi podle sdělení, které poskytla mediální zástupkyně nadace Zuzana Raušová, knihovnu podporovali přes dvě dekády. Nyní dospěli k závěru, že „stávající způsob jejího řízení a fungování neodpovídá nastaveným dohodám a principům vzájemné spolupráce.“

„Rozhodli jsme se proto roli strategického partnera Knihovny Václava Havla uvolnit a umožnit, aby se na jejím dalším rozvoji podíleli noví partneři, kteří přinesou svou vizi a převezmou také za její realizaci odpovědnost,“ uvedli ve vyjádření Bakalovi.

„Lví podíl“ miliardáře Komárka

Správní rada už dříve postavila ředitele knihovny Tomáše Sedláčka na takzvané překážky v práci, čímž mu znemožnila činnost. Sedláček serveru iRozhlas.cz řekl, že překážky v práci má od 1. dubna. Dušek uvedl, že s tím nesouhlasil a zdržel se hlasování. „Navrhoval jsem, aby se udělal personální audit, aby verifikoval informace, které poskytovali zaměstnanci knihovny,“ uvedl Dušek.

Knihovnu Václava Havla nově vede ekonom Sedláček, chce zpět havlovský optimismus

Podle Duška má na chodu knihovny také lví podíl Karel Komárek a jeho rodinná nadace. Ani ona nesouhlasila s kroky proti řediteli. „Důvodem našeho rozhodnutí odejít ze správní rady je skutečnost, že se vize zakladatelky knihovny, kterou zároveň prosazoval Tomáš Sedláček, neshodovala s naším programovým zaměřením,“ sdělil za Nadaci Karel Komárek Family Foundation Lukáš Pfauser.

Podle zápisu z jednání správní rady knihovny, která je od roku 2023 nadačním fondem, 28. dubna odstoupili všichni její členové s výjimkou Duška. Ke konci dubna ji tak opustili Gabriel Eichler, Iva Baranová, Luboš Veselý a Vítězslav Paděra.

Svým posledním usnesením rada pověřila Duška jednat za ni samostatně v roli předsedy a jediného člena, a to do zvolení nových členů. Zápis z jednání správní rady obchodní rejstřík zveřejnil v úterý.

Ukázka knihy: Čísla jsou fetišem ekonomů, kritizoval Sedláček

Z dozorčí rady podle zápisu odstoupil Václav Pecha, jehož jmenoval Výbor dárců. Jeho jediným členem byl Bakala, který rezignoval podle obchodního rejstříku jako první, týden před správní radou. V dozorčí radě zůstává patrně jen Martin Palouš, třetí členka Nina Smitová, dcera Dagmar Havlové, podle Duška rovněž odchází. Orgány bude třeba doplnit, aby byly usnášeníschopné, dodal Dušek.

Nestátní nezisková organizace Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Založili ji Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg a Miloslav Petrusek. Instituce je financována především z nadačních příspěvků a darů.
X X X
UVOLNí  TRUMP  CESTU  LODÍM?
Tankery opatrně testují Hormuz. Po Číňanech chtějí proplout i indické lodě
Napětí kolem strategického Hormuzského průlivu, kudy za normálních okolností proudí zhruba pětina světové ropy i zkapalněného plynu, začíná mírně polevovat. Podle dat o lodní dopravě ve středu opustily oblast první plavidla včetně dvou čínských supertankerů s nákladem ropy. Krok posílil naděje na možné uklidnění konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem.
Optimismus přišel především z Washingtonu. Viceprezident J. D. Vance hovořil o pokroku v jednáních s Teheránem. „Jsme v docela dobré pozici,“ řekl novinářům na tiskovém brífinku v Bílém domě. Prezident Donald Trump pak podle agentury Reuters oznámil, že íránské vedení prosí o dohodu, zároveň však varoval, že bez ní mohou Spojené státy během několika dnů přikročit k dalším úderům.

Válka ochromila jednu z nejbohatších zemí světa. Katar vzývá otevření Hormuzu

Pro obchodníky na komoditních, finančních i akciových trzích je však i po téměř třech měsících od vypuknutí války obtížné podobné vzkazy politiků dešifrovat. „Investoři se snaží odhadnout, zda Washington a Teherán skutečně dokážou najít společnou řeč a dospět k mírové dohodě, přičemž postoj Spojených států se mění prakticky každý den,“ uvedl Tošitaka Tazawa, analytik společnosti Fujitomi Securities

Čínské a korejské tankery testují průliv

Postoje Íránu i USA stále častěji testují i rejdaři přímo v Perském zálivu. Data společnosti LSEG a analytické firmy Kpler ukazují, že dva čínské tankery přepravující přibližně čtyři miliony barelů ropy z Iráku již průliv úspěšně opustily. Další plavidla se o průjezd pokoušejí, uvedla agentura Reuters.

Podle informací agentury Bloomberg se o tranzit pokusil také supertanker Universal Winner, který pluje pod vlajkou Jižní Koreje a veze kuvajtskou ropu. Loď vyslala signál o své poloze poblíž íránského ostrova Larak, který leží na trase schválené Teheránem pro průjezd průlivem.

Obchodně a za příplatek. Evropa jedná s Íránem o povolení k plavbě Hormuzem

Vedle něj se o průjezd snažily i další čínské lodě. Tanker Ocean Lily, směřující do čínského přístavu Čchüan-čou, však přestal během cesty vysílat svou polohu, Yuan Gui Yang s iráckou ropou pak několik hodin setrvával na místě. Není tak zatím jasné, zda se jim podařilo oblast bezpečně opustit.

Pokud by všechny tyto lodě průliv překonaly, šlo by podle analytiků o jeden z nejsilnějších dnů pro přepravu ropy od začátku konfliktu na konci února.

Indie chystá návrat do rizikové oblasti

K opatrnému návratu do regionu se chystá také Indie, třetí největší dovozce ropy na světě. Podle zdrojů Bloombergu indická vláda finalizuje plán na vyslání tankerů do Perského zálivu. Státní společnost Shipping Corporation of India je připravena obnovit plavby a indické námořnictvo už zdvojnásobilo počet válečných lodí v oblasti a posílilo letecký dohled. Válečné lodě mají doprovázet tankery při výjezdu z průlivu.

Kupujte méně zlata, šetřete palivy. Indický premiér varuje před důsledky války

Důvodem je silná závislost Indie na ropě z Blízkého východu. Alternativní dodávky, například z Ruska, jsou sice dostupné, ale znamenají delší přepravní trasy a vyšší náklady. Energetická krize navíc výrazně zatěžuje indickou ekonomiku, premiér Naréndra Módí již vyzval obyvatele k úsporám paliv.

Trhy reagují opatrně, ropa kolísá

Pozitivní signály z jednání i první pohyby tankerů vedly k mírnému poklesu cen ropy. Severomořský Brent krátkodobě zlevnil až na 110,16 dolaru za barel, pak začal opět zdražovat.

Samotná diplomatická jednání však zůstávají komplikovaná. Vance připustil, že americká strana má potíže číst pozici íránského vedení. „Není vždy úplně jasné, jaká je vyjednávací pozice druhé strany,“ uvedl.

Teherán podle státních médií požaduje ukončení bojů na všech frontách včetně Libanonu, stažení amerických sil z oblastí poblíž Íránu, zrušení sankcí a uvolnění zmrazených finančních prostředků. Součástí návrhu mají být i reparace za škody způsobené během konfliktu.

Podmínky se však podle dostupných informací výrazně neliší od předchozí nabídky, kterou Trump minulý týden odmítl jako „nesmysl“.

X X X

KDO  CHRÁNÍ  REKTORA  DVOŘÁKA  NA  VEŠ  V  PRAZE?

Ševčík opět neuspěl s žalobou proti odvolání z funkce děkana, podá stížnost

Městský soud v Praze ve středu opět zamítl žalobu bývalého děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) Miroslava Ševčíka, kterou se bránil odvolání z funkce. Rozhodnutí je pravomocné. Ševčík podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně (NSS).
Městský soud v Praze se odvoláním Ševčíka z funkce děkana zabýval podruhé, poprvé žalobu zamítl, k projednání mu ji ale vrátil Nejvyšší správní soud v Brně.

Soud podle Ševčíka neposoudil detailně skutky, za které ho rektor Dvořák z postu děkana odvolal. Podá kasační stížnost.

Rektor VŠE Petr Dvořák Ševčíka z čela fakulty odvolal prosinci 2023, vytýkal mu nevhodné chování na veřejnosti. Ševčík se odvolání z pozice bránil soudně, pražský městský soud koncem února 2025 jeho žalobu zamítl. Odůvodnil to tím, že správním soudům nepřísluší přehodnocovat závěry, ke kterým akademické samosprávní orgány dospěly.

„Sorry, ale nechci.“ Uražený Ševčík odstoupil, rektorem VŠE je opět Dvořák

Ševčík pak proti tomu už tehdy podal kasační stížnost, které NSS vyhověl. Podle NSS městský soud pochybil v úvaze o tom, zda správní soud může a má plně přezkoumávat důvody, pro které rektor děkana odvolal.

Ševčík také v minulosti uvedl, že Dvořák na akademické půdě omezuje svobodu projevu. „Rektor připustil, že pokud mu nepolíbím prsten a nebudu se chovat podle jeho představ, fakultu by mohl rozpustit. To je projev stalinismu,“ prohlásil Ševčík před dvěma lety v rozhovoru pro iDNES.cz.

X X X

Vydíral dvě ženy o 17 milionů korun a vyhrožoval dětem, bývalý sponzor ANO je předčasně na svobodě

Tři roky strávil za mřížemi dříve významný sponzor a člen hnutí ANO Jaroslav Spáčil. Za dva případy vydírání přitom dostal pět let vězení. Jak ale nyní zjistil iROZHLAS.cz, muž se dočkal podmíněného propuštění. Oběti jeho vydírání byly dvě ženy, přičemž jedna z nich byla jeho nevlastní sestra. Dohromady po nich chtěl 17 milionů korun. Dnes už členem hnutí není.

Minulý měsíc opustil bez pozornosti veřejnosti a médií věznici Heřmanice v Ostravě letos třiapadesátiletý Jaroslav Spáčil. V minulé dekádě se řadil mezi deset nejvýznamnějších donorů hnutí ANO, jemuž předsedá premiér Andrej Babiš. Spáčil prostřednictvím své firmy hnutí poskytl 1,77 milionu korun. Sám se v ANO angažoval na komunální úrovni.

Bývalý politik TOP 09 míří před soud v nové kauze, státní zástupce ho obžaloval z dalšího znásilnění

Ve čtvrtek 13. října 2022 se však Spáčilova politická dráha a podnikatelská profese přetrhla. Vrchní soud v Olomouci mu vyměřil pět let za vydírání jeho nevlastní sestry, kterou nutil odkoupit podíl ve své firmě za sedm milionů korun. Nátlakem pak po své bývalé zaměstnankyni vymáhal 10 milionů.

Spáčil nastoupil do výkonu trestu v červenci 2023. Jak však plyne ze zjištění iROZHLAS.cz, celý trest si odsedět nemusel. Okresní soud v Ostravě se letos v lednu začal zabývat jeho žádostí o podmíněné propuštění. Mluvčí soudu redakci potvrdil, že instance vyšla Spáčilovi v dubnu vstříc.

‚Lze očekávat, že povede řádný život‘

„Odsouzený vykonal potřebnou dobu výkonu trestu, svým chováním a plněním svých povinností po právní moci rozsudku prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život,“ vysvětlil iROZHLAS.cz mluvčí ostravského okresního soudu Dalibor Zecha. Státní zástupce se stížnosti vzdal.

Soud Spáčilovi uložil zkušební lhůtu pět let, během nichž se nesmí ničím provinit. Dohled probačního úředníka či další omezení už mu však nenařídil. „Ve zkušební době bude soud posuzovat vedení řádného života,“ dodal mluvčí Zecha. Spáčil vedle výkonu trestu v Heřmanicích strávil čtyři měsíce ve vazbě.

„Omlouvám se, v této věci nejsem zproštěn mlčenlivosti. Nemohu tedy věc nijak komentovat,“ reagoval na dotazy redakce Spáčilův advokát Lukáš Trojan, jak jeho klient přijal zprávu o podmíněném propuštění a zda se napravil. Stejné otázky chtěla redakce položit i Spáčilovi, nezvedal však telefon, neodpověděl na SMS ani na email.

‚Zcela neakceptovatelné pohrůžky‘

Spáčilova trestní kauza započala ve druhé půli roku 2019, kdy začal vydírat bývalou zaměstnankyni. Prý jeho firmu připravila o 10 milionů korun. Spáčil vyhrožoval, že na ni podá trestní oznámení, pokud peníze nevrátí. Jejímu muži psal zprávy, že je zlodějka. Nakonec ženu varoval, že to bude mít důsledky pro její děti, jestliže nezaplatí.

„Vedle pohrůžky podáním trestního oznámení se vyskytují i zcela neakceptovatelné pohrůžky v podobě zmínek o důsledcích pro děti poškozené, zapojení vymahačské agentury z Ukrajiny a koláže s pornografickou tematikou v podobě inzerátu na poskytování sexuálních služeb,“ popsal Spáčilovo provinění Nejvyšší soud. Žena přitom Spáčilovi nedlužila ani korunu.

Počátkem roku 2020 se Spáčil zaměřil na nevlastní sestru. Na ni zas vyvíjel nátlak, aby za 7,3 milionu odkoupila třetinový podíl v jeho společnosti. Kolem jejího pozemku nechal vystavět mobilní oplocení s plachtami, které urážely jeho nevlastní sestru a její tetu. Nakonec na ženu poslal dva rusky mluvící muže původem z Ukrajiny.

„Nepovoleně vstupovali na jejich soukromý pozemek, konverzaci vedli v ruském jazyce, stavěli se do těsné blízkosti poškozené, výhrůžky gradovali zvýšeným hlasem, focením poškozené, nelze odhlédnout ani od pronásledování nezletilé dcery poškozené v době, kdy venčila psa,“ popsal Nejvyšší soud chování Ukrajinců.

Nejdříve sponzorem, pak členem

S ANO se politické ambice Jaroslava Spáčila protnuly na jaře 2014, kdy vstoupil do olomoucké organizace hnutí. Podzimní komunální volby toho roku vynesly podnikatele ze třetího místa kandidátky do olomouckého zastupitelstva, ANO mělo tehdy nejsilnější klub. Přesto skončilo v opozici. Roku 2018 už podnikatel mandát neobhajoval.

Máme hotovo, hlásí elitní policisté, kteří stíhají firmu z holdingu Agrofert kvůli podvodu za 100 milionů

Ještě před vstupem do hnutí ho Spáčil finančně podporoval. V letech 2013 až 2017 mu prostřednictvím své logistické firmy EGT Express daroval 1,77 milionu korun. Společnost rozvíjela byznys především ve veřejném sektoru, o zakázky se úspěšně ucházela u ministerstva zdravotnictví, olomoucké radnice či ostravského letiště.

Seznam Zprávy v květnu 2021 informovaly, že Spáčilovu firmu si na jaře 2020 při první vlně koronavirové epidemie objednalo ministerstvo zdravotnictví k zajištění letadel pro dovoz ochranných zdravotnických pomůcek z Číny. Společnost za to inkasovala necelé čtyři miliony korun. Ministerstvo tehdy řídil Adam Vojtěch (za ANO).

„Jaroslav Spáčil není členem hnutí ANO od října 2023, kdy byl z hnutí vyloučen,“ uvedla pro iROZHLAS.cz manažerka hnutí v Olomouckém kraji Věra Crhanová. Spáčil už tehdy seděl tři měsíce ve vězení. Za dalších 10 měsíců, v srpnu 2024, zamítl jeho stížnost proti pravomocnému verdiktu Ústavní soud.

X XX

Česko si drží místo mezi světovou kongresovou elitou. Praha září, stále víc bodují i regiony

Česko znovu potvrdilo, že patří mezi nejvýznamnější kongresové destinace světa. Vyplývá to z nejnovějších statistik Mezinárodní kongresové asociace ICCA (International Congress and Convention Association), podle kterých se tuzemsko s celkem 172 mezinárodními asociačními kongresy a konferencemi umístilo na 23. místě globálního žebříčku zemí. Výrazný úspěch zaznamenala také Praha. V celosvětovém pořadí měst skončila na skvělé 6. příčce a zařadila se mezi TOP destinace jako Lisabon, Paříž, Barcelona nebo Vídeň. Česká metropole navíc dlouhodobě patří mezi světovou špičku v oblasti technologických a medicínských akcí.

Regiony sílí a lákají stále více odborných akcí

Kromě metropole se do hledáčku organizátorů kongresů a dalších incentivních akcí dostávají i další česká města. V mezinárodním žebříčku ICCA figurují například Brno, Olomouc, Pardubice, Mikulov nebo Liblice. To potvrzuje, že kongresový turismus už dávno nestojí jen na hlavním městě. Stále větší prostor získávají i mimopražské lokality, které dokážou nabídnout kvalitní zázemí, zajímavé prostředí a služby na profesionální úrovni. Regionům se tak otevírají nové příležitosti – od rozvoje hotelových a konferenčních kapacit přes doprovodné programy až po širší zapojení místních podnikatelů. Výhodu mají místa, která umí pružně reagovat na potřeby pořadatelů i účastníků.

Organizátoři chtějí víc než jen konferenční sál

Svět kongresového turismu se rychle proměňuje. Vedle decentralizace nabývá stále větší význam také udržitelnost. Organizátoři více řeší ekologii, zapojení místních komunit i dlouhodobý přínos akcí pro destinace. Silnější roli získávají moderní technologie a umělá inteligence, které mění podobu kongresů i očekávání účastníků. Do popředí se zároveň dostávají méně známá místa s autentickou atmosférou a kvalitním zázemím. Úspěšné regiony navíc stále častěji propojují odborné akce s univerzitami, výzkumem, lokálními partnery i místními podnikateli.

Kongresy přinášejí byznys i nové příležitosti

Kongresový a incentivní turismus patří mezi nejvýznamnější části cestovního ruchu. Účastníci těchto akcí během služebních cest více utrácejí, využívají kvalitnější služby a často přijíždějí mimo hlavní sezónu. Profitují z toho hotely, restaurace, doprava i lokální podnikatelé.

„Česko opět ukázalo, že umí konkurovat nejsilnějším kongresovým destinacím světa. MICE segment má pro tuzemsko velký význam. Přináší ekonomické přínosy, podporuje podnikání, vytváří pracovní příležitosti a zároveň posiluje image Česka jako moderní země pro inovace, byznys i mezinárodní spolupráci. Velmi pozitivně vnímám také fakt, že odborné akce stále častěji míří i mimo Prahu. Právě to pomáhá rozvíjet další části Česka a přispívá k rovnoměrnějšímu rozložení návštěvnosti,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Organizátoři dnes nehledají jen kvalitní kongresové centrum nebo hotel. Čím dál víc je zajímá odborné zázemí destinace, propojení s univerzitami, výzkumem nebo moderními technologiemi. A právě v tom má Praha i celé Česko obrovskou výhodu. Těší nás také rostoucí zájem o akce zaměřené na medicínu, vědu nebo inovace, tedy segmenty s vysokou přidanou hodnotou pro destinaci a lokální ekonomiku.“

Podle údajů Českého statistického úřadu hostilo Česko v roce 2025 celkem 11,6 tis. konferencí a dalších akcí s více než 50 účastníky. Dorazilo na ně 1,2 mil.  hostů. Praha dle ČSÚ přivítala 4,3 tis. akcí a zhruba 480 tis. účastníků. Silnou pozici si drží také Jihomoravský kraj s 2,1 tis. konferencemi. Výraznou aktivitu vykázaly i Olomoucký kraj a Kraj Vysočina, kde se uskutečnilo přibližně 800 až 900 setkání. Průměrně připadalo na jednu konferenci 100 účastníků.

„Dominantní roli si dál drží čtyřhvězdičkové hotely, které hostí většinu konferencí i účastníků. Zároveň sledujeme rostoucí oblibu menších MICE akcí, především firemních setkání a obchodních schůzek. Výhodou kongresového segmentu navíc zůstává fakt, že velká část akcí probíhá mimo hlavní turistickou sezonu, zejména v jarních a podzimních měsících. Pomáhá tak vyrovnávat sezonní výkyvy v cestovním ruchu,“ doplňuje vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Česko se prezentuje na největším světovém veletrhu MICE – IMEX Frankfurt

Nové statistiky ICCA tradičně zazněly během veletrhu IMEX Frankfurt, který patří mezi nejvýznamnější globální akce zaměřené na kongresový a incentivní turismus. Letos se ho společně s agenturou CzechTourism účastní také 23 českých vystavovatelů z řad hotelů, kongresových center, regionů nebo eventových agentur.

„Jen tým Czech Convention Bureau má letos během veletrhu potvrzených 63 schůzek s mezinárodními nákupčími a zároveň připravuje také 12 destinačních prezentací pro skupiny partnerů. Díky těmto jednáním a prezentacím máme příležitost představovat Česko a jeho regiony jako unikátní destinace pro MICE akce. IMEX Frankfurt pro nás zároveň představuje skvělou možnost ukázat, že špičkové kongresové zázemí dnes nenabízí jen Praha, ale i další části Česka,“ upřesňuje manažerka Czech Convention Bureau Katarína Minárik.

Kongresový turismus spojuje Evropu

Den před zahájením veletrhu proběhlo tradiční Globální fórum národních convention bureaux. Akci organizuje Strategická aliance národních convention bureaux, jejímž zakládajícím členem je také Česko. Aliance propojuje 30 národních organizací zaměřených na destinační marketing v oblasti MICE a podporuje spolupráci, sdílení zkušeností i rozvoj udržitelných akcí napříč Evropou. Od svého založení v roce 2014 nabývá tato iniciativa stále většího významu jako platforma pro výměnu zkušeností a předávání znalostí mezi členskými zeměmi.

„Mezinárodní spolupráce v oblasti kongresového turismu je jedním z pilířů naší činnosti, a právě aktivity v rámci evropské aliance mají pro nás významnou roli. Aktuálně se aliance věnuje několika projektům zaměřeným na podporu udržitelných akcí, rozvoj spolupráce s univerzitami a mladou generací či globální přínosy kongresového turismu. Díky výměně know-how a sdílení dobrých příkladů tak můžeme posilovat pozici Evropy coby leadera v oblasti business meetings,“ uzavírá ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce a vedoucí manažerka Czech Convention Bureau Tereza Hofmanová.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.