CNN Tománkové: „Kradete lidem peníze každý den“.Guverner Michl z TV hned odešel.ČNB popřela vše, co Šichtařová řekla. Posellt vystěhovat z Ukrajiny všechny nacisty Hitlera. Žádá to i Rusko. Sybiha: Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem míří do slepé uličky.Ukrajina kapitulovat, jako Německo

Guvernér ČNB odky Markéty Šichtařové. Skandál v Parti Tománkové. Guvernér ČNB utekl ze studia poté, co ekonomka Markéta Šichtařová odhalila platformu, kterou banky skrývaly. „To není bankovnictví, to je PAST,“ křičela Šichtařová. Přečtěte si, než to stáhnou.

Konfrontace v Parti Terezie Tománkové, která guvernéra ČNB připravila o řeč — a odhalila, jak obyčejní Češi konečně mohou převzít kontrolu nad svými penězi

Minuty po skončení Partie Tománkové na CNN Prima NEWS vydal komunikační tým ČNB bezprecedentní prohlášení, ve kterém popřel vše, co Markéta Šichtařová právě odhalila v živém vysílání.

Bylo příliš pozdě. Po vysílání se stalo to, čemu marketéři říkají „efekt tsunami“. Za první hodinu si aplikaci stáhlo 127 000 lidí a do rána se platforma stala nejstahovanější aplikací v Česku — předběhla TikTok i Instagram.

Nikdo nečekal, že se z diskuse o hypotékách a inflaci stane okamžik, který otřese českým bankovnictvím. Ale přesně to se stalo, když moderátorka Terezie Tománková posadila ke stejnému stolu guvernéra ČNB Aleše Michla a Markétu Šichtařovou — ženu, jejíž ekonomické analýzy děsí bankéře i politiky.

Za čtrnáct minut se guvernér ČNB zvedl a bez slova odešel. Tománková zůstala sedět s otevřenými ústy. Šichtařová zírala na prázdnou židli. A celé Česko v tu chvíli zadávalo do vyhledávače jedno jediné slovo — název platformy, kterou Šichtařová právě vyslovila v přímém přenosu.

Tady je, co se stalo.

Tománková otevřela otázkou, kterou si klade celé Česko: „Když splátky hypoték stále drtí rodiny, zálohy na energie lámou rekordy a ceny všeho — od potravin po benzín — odmítají klesat, co mohou obyčejní Češi vlastně dělat?“

Arogantní odpověď guvernéra

Aleš Michl si upravil kravatu a nasadil ten výraz trpělivosti, se kterým vysvětluje složité věci jednoduchým lidem. Ten výraz, který říká: „Vy tomu nemůžete rozumět.“

Aleš Michl: „Děkuji, Terezie. Chápeme, že je to těžké. Ale základy finančního hospodaření se nezměnily. Češi si musí pečlivě prohlédnout své rozpočty, najít oblasti, kde mohou ušetřit, a ujistit se, že žijí v rámci svých možností. Strategické spoření. Jsme tu, abychom pomáhali.“

Markéta Šichtařová: „Strategické spoření?“ Šichtařová se zarazila. Pak se pomalu otočila k Michlovi. Celé studio to cítilo — jako když před bouřkou ztichne vítr. „Řekl jste právě… STRATEGICKÉ SPOŘENÍ?“

Michlovi zamrzl úsměv na rtech.

„Pane guvernére,“ Šichtařová se předklonila tak blízko k Michlovi, že se musel odtáhnout, „víte, kolik si vydělá zdravotní sestra za měsíc? 32 000 korun. A vy jí říkáte, aby STRATEGICKY SPOŘILA? S čím? S tím, co jí zbyde po nájmu a jídle?“

Ve studiu se rozhostilo absolutní ticho. Ani zvukař se nepohnul.

Šichtařová: „Já vám řeknu, jak ten váš systém funguje. Banka si půjčí peníze za 2 %. Pak je půjčí rodině za 5,5 % na hypotéku. Stejná banka dá té rodině 0,5 % na spořicím účtu. A když ta rodina nezvládne splátky, protože energie stojí 8 000 měsíčně? Řeknete jí, že je to JEJÍ chyba. To není bankovnictví. To je PAST.“

„Já dvacet let analyzuji bankovní systém, pane Michle. Každý den vidím čísla, za kterými stojí zničené rodiny.“ Její hlas se chvěl — ne slabostí, ale hněvem. „Minulý týden. Ústí nad Labem. Matka dvou dětí. Pracuje na dvě směny v nemocnici. A POŘÁD nemá na obědy pro svoje děti ve školní jídelně. A vy jí říkáte — STRATEGICKY SPOŘTE?“

Aleš Michl: „Myslím—“ Michl si utřel čelo. Ruka se mu lehce třásla. „Myslím, že to je poměrně neférové. Úvěry, použité odpovědně—“

„ODPOVĚDNĚ?“ Šichtařová praštila dlaní do stolu. Zvuk se rozlehl celým studiem. „Víte, co je odpovědné? Odpovědné je říct PRAVDU. Český člověk pracuje, platí daně, splácí hypotéku — a celou dobu mu říkáte, že si žije nad poměry. Zatímco VY máte strategie, ke kterým ho nikdy nepustíte!“

Tománková, která moderovala stovky debat, se nedokázala hnout. Kamera přejela na její obličej — čistý šok.

Šichtařová se posadila zpět. Ticho. Pět sekund. Pak se naklonila k Michlovi a řekla potichu — tak potichu, že celé studio ztichlo, aby slyšelo: „A teď přichází ta část, kvůli které jste chtěl odejít ještě PŘED natáčením. Viďte, pane guvernére?“

Michl zbledl. Kravata, kterou si tak pečlivě upravoval na začátku, teď visela nakřivo. Nevšiml si.

Michl: „Toto není relevantní—“

Šichtařová se otočila ke kameře. „Při svých analýzách jsem narazila na něco, co mě jako ekonomku šokovalo. Existuje platforma — jmenuje se Koravěnoria — která dělá přesně to, co banky dělají s miliardami. Ale dělá to pro OBYČEJNÉ lidi.“

Šichtařová: „Mluvila jsem s učitelkou z Ostravy, která pomocí Koravěnoria začala s šesti tisíci korun. S důchodcem z Brna. S hasičem z Plzně. A víte, co mají společného? Za měsíc si vydělali víc než za celý rok na spořicím účtu. 50 000. 65 000. Jeden pán 85 000 Kč. Reálné peníze. Reálné výběry na české účty.“

Michl přerušil, hlas ostrý: „Tohle je naprosto nezodpovědné. Propagujete spekulativní obchodní platformy—“

Studio oněmělo.

„Pane guvernére, vy to VÍTE.“ Šichtařová vytáhla telefon a ukázala ho na kameru. „Tady mám výpisy. Ověřené. Z vašich vlastních bank. Lidé, kteří tuto platformu používají, posílají peníze na české účty. Každý den. Legálně. V souladu s předpisy.“

Šichtařová: „A víte, co je na tom nejkrásnější? ŽÁDNÉ poplatky za vedení účtu. ŽÁDNÉ skryté provize. ŽÁDNÉ čekání šest týdnů na schválení. Proto se vám z toho dělá špatně, že?“

Michl se ohlédl k producentům. Hledal pomoc. Žádná nepřišla.

Michl to zkusil naposledy. Hlas se mu třásl.

Michl: „Běžný člověk nemá technické znalosti na to, aby—“

„STOP.“ Šichtařová zvedla ruku. Studio ztichlo. „Slyšeli jste to všichni? Právě vám guvernér České národní banky řekl, že NEJSTE dost chytří na to, abyste si vydělali sami. Řekl vám to DO OČÍ. V přímém přenosu. Zapamatujte si tento moment.“

Tománková se pokusila převzít slovo. Otevřela ústa. Zavřela je. Za léta v televizi nenašla slova.

Šichtařová se otočila ke kameře.

Šichtařová: „Já jsem tu platformu testovala. Můj analytický tým v Next Finance ji testoval. A funguje. Jmenuje se Koravěnoria . Umělá inteligence, která pracuje ZA VÁS. Nemusíte rozumět burzám. Nemusíte znát nikoho v bankách. Stačí 6 000 Kč. A pan guvernér o tom ví — proto sedí tady a snaží se to zastavit.“

Guvernér odchází ze studia

To, co následovalo, bude CNN Prima NEWS řešit ještě roky.

Šichtařová pokračovala: „Chcete vědět, která platforma? Řeknu vám. Řízená umělou inteligencí. V souladu s předpisy ČNB. Přes 47 000 českých uživatelů právě teď. Skuteční lidé, skutečné výsledky.“

Aleši Michlovi změnil obličej barvu z rudé na bílou. Ruce se mu viditelně třásly.

Michl: „Tohle… tohle je naprosto…“ Hledal slova. Obvykle klidný guvernér vypadal otřeseně. „Jste nezodpovědná. Vy… já nebudu…“

Ustoupil od židle.

„Rychlé zbohatnutí,“ dostal ze sebe, hlas mu praskl. „To je to, co to je. A já nebudu součástí tohoto… cirkusu.“

Šichtařová: „Rychlé zbohatnutí?“ Šichtařová se k němu naklonila přes stůl. Michl se instinktivně odtáhl. Celé tělo se mu napjalo, jako by chtěl utéct. „Tohle jsou lidé, kteří vydělávají 50 000 až 85 000 Kč měsíčně! Skutečné peníze! Ověřené výběry! Nejde o zbohatnutí — jde konečně o SPRAVEDLNOST po letech, kdy VÁŠ systém je dřel do krve!“

Michl vstal. Neřekl ani slovo. Pomalu si sundal mikrofon — s takovou pečlivostí, jako by dělal něco důstojného. Ale ruce se mu třásly. Položil mikrofon na stůl. A odešel.

Tománková se otočila na Šichtařovou. Šichtařová se otočila na prázdnou židli. Kamera zůstala na té židli celých sedm sekund.

A pak nastalo to ticho.

Ticho. Absolutní, drtivé ticho. Jen bzučení klimatizace a vzdálený šum režie v uchu Tománkové. Kamera pomalu přejela ze židle na Šichtařovou. Ta seděla nehybně, ruce položené na stole, a dívala se tam, kde ještě před chvílí seděl guvernér České národní banky.

Režie v uchu křičela: „Přejdi na reklamu! PŘEJDI NA REKLAMU!“ Tománková neslyšela. Nebo nechtěla slyšet. Nechala kameru běžet na tu prázdnou židli dalších čtyřicet sekund. Čtyřicet sekund v přímém přenosu, kdy celé Česko vidělo, že guvernér ČNB utekl.

Tománková se konečně otočila ke kameře. Hlas jí selhal na první slabice. Druhou větu už říkala pevně: „To, co jste právě viděli… myslím, že mluví samo za sebe.“

Proč Šichtařová nemlčela

Markéta Šichtařová, zakladatelka společnosti Next Finance a jedna z nejcitovanějších ekonomek v Česku, po dvaceti letech v oboru poprvé veřejně vystoupila proti bankovnímu systému.

Než program skončil, Šichtařová se naposledy podívala přímo do kamery.

„Protože mám po krk sledování, jak české rodiny trpí, zatímco bankovní ředitelé sbírají milionové bonusy a politici nedělají nic. Tahle technologie existuje. Funguje. Je regulovaná.“

Šichtařová: „Řeknou, že jsem nezodpovědná. Že propaguji spekulace. Ale víte, co je skutečně nezodpovědné? Účtovat rodinám 5,5 % na hypotéce a platit jim 0,5 % na spoření. To není bankovnictví, to je krádež.“

POZNÁMKA REDAKCE: Po vystoupení Markéty Šichtařové v Parti Terezie Tománkové provedl náš tým nezávislé šetření platformy Koravěnoria .

Můžeme potvrdit:

— Platforma je legitimní a plně funkční v České republice

— Uváděné výnosy (50 000–85 000 Kč/měsíc) odpovídají ověřeným zprávám uživatelů

— Výběry jsou zpracovány do 24 hodin na všechny hlavní české banky

— Bezpečnost platformy splňuje bankovní standardy

Od konce vysílání se zaregistrovalo více než 12 000 nových českých uživatelů. Platforma potvrdila, že registrace zůstane otevřena dalších 24 hodin před vyhodnocením kapacitních limitů.

X X X

Vůbec žádné palivo. Na obyčejné Rusy se už nedostává, trh zachvacuje panika.

Rusku vinou útoků ukrajinských dronů dochází benzín, píše ruský nezávislý zpravodajský server Novaja gazeta Europe. Ruský trh podle serveru přišel o třetinu možností rafinace ropy. Píše o panice mezi obchodníky, nezávislým čerpacím stanicím docházejí nebo už došly zásoby. Ty mají v Rusku na starost přibližně 40 procent prodejů benzínu.

„Není žádné palivo, doslova vůbec žádné. Podle obchodníků jsou všechna skladová místa pro ropu prázdná. Cisterny s palivem uvízly ve frontách u VLDPS (Volodarská lineární výrobní a dispečerská stanice) na tři až čtyři dny, nemá to cenu,“ řekl portálu Novaja gazeta Europe zdroj, který působí na trhu v evropské části Ruska.

V důsledků bombardování ukrajinskými drony v Rusku za poslední tři měsíce zavřeli 11 ropných rafinérií, mezi nimi například v Tuapse, kde má rafinérii firma Rosněfť. Zasažena jsou i zařízení Surgutněftegazu v Kiriši, Gazpromněftu v Moskvě a Lukoilu v Permu.

Server prozkoumal několik chatovacích místností, kde komunikují obchodníci s ropou a manažeři nezávislých řetězců čerpacích stanic. Ty představují přibližně 40 procent prodeje pohonných hmot v Rusku. A jaké bylo zjištění? Vypukla panika.

„Došel nám benzín 92, došel nám benzín 95. Cisterny s palivem jsou na VLPDS. Byl vyhlášen letecký poplach. Nic nenakládají,“ citoval server jednu ze zpráv. Manažeři dvou nezávislých řetězců – jednoho působícího v Moskvě, druhého se sídlem na Sibiři – sdělili novinářům, že od května je nemožné nakupovat ropné produkty pro jejich sítě.

Zdroje přisuzují tento nedostatek vertikálně integrovaným ropným společnostem. Vertikálně integrovaná ropná společnost je korporace, která kontroluje celý dodavatelský řetězec od těžby ropy až po konečný prodej paliv. Ty totiž po nucených odstávkách rafinérií téměř zastavily prodej ropných produktů na petrochemické burze v Petrohradu a veškeré zásoby místo toho přesměrovaly do svých vlastních čerpacích stanic.

Nezávislé řetězce podle těchto zdrojů stále prodávají palivo nakoupené předtím, než se v květnu výrazně zintenzivnily ukrajinské útoky dronů na rafinérie. Varovaly však, že jakmile se tyto zásoby vyčerpají, maloobchodní ceny porostou. I když ty nebudou při totální absenci paliva tím hlavním problémem.

X X X

KAMARÁD  TRUMPA  KONĆÍ

Labutí píseň s McCartneym. Trumpův kritik skončil, televizi vyčítají kapitulaci

V USA se ve čtvrtek uzavřela jedna éra televizní publicistiky, když na stanici CBS skončil pořad Stephena Colberta. Na vině jsou podle televize ekonomické důvody. Konec dlouholetého kritika Bílého domu přichází však poté, co prezident Donald Trump požadoval, aby CBS moderátora okamžitě stáhla. Podle kritiků jde o čistou kapitulaci před politickým tlakem výměnou za schválení miliardových fúzí

Sám Colbert do amerických médií vypustil, že je zde řada lidí, kteří za koncem jeho působení na přední televizní stanici vidí jiné důvody.

Německá stanice Deutsche Welle (DW) připomíná, že zrušení pořadu přišlo pouhé dva dny poté, co se mateřská společnost CBS dohodla na vyplacení 16 milionů dolarů za urovnání Trumpovy žaloby. Ta mířila na prestižní pořad 60 Minutes kvůli rozhovoru s Kamalou Harrisovou. Moderátor urovnání na obrazovce otevřeně komentoval jako velký a tučný úplatek.

Příznivci znepřátelených moderátorů vidí důvody jako jasně byznysové. Mateřská společnost televize CBS, korporace Paramount, v současnosti nezbytně potřebuje souhlas Bílého domu a Federálního úřadu pro spoje (FCC) k plánované fúzi s produkční společností Skydance. Moderátorský veterán David Letterman tvrdí, že vedení CBS Colberta obětovalo pro hladký průběh fúze.

V rámci kompletního přenastavení pořadu 60 Minutes po dvaceti letech na stanici nekončí pouze Colbert, ale i známý reportér Anderson Cooper. Místo ostře politických glosátorů navíc v televizním čase podle Los Angeles Times nastoupí formát, který se má aktuálnímu politickému humoru vyloženě vyhýbat.

První dáma útočí na Kimmela

Tlak ze strany administrativy nedopadá pouze na Paramount, ale i na společnost Disney, která vlastní stanici ABC. Dalším trnem v oku prezidenta byl i moderátor Jimmy Kimmel. Šéf regulačního úřadu FCC Brendan Carr již dříve naznačil, že by stanice díky Kimmelovým vtípkům mohla přijít o vysílací licenci. Na malou chvíli stanice pořad Kimmela stáhla.

Tím to ale neskončilo. Melania Trumpová minulý měsíc na sociální síti X veřejně vyzvala televizi ABC, aby zasáhla a Kimmela znovu stáhla. Moderátora označila za zbabělce a obvinila ho ze šíření nenávistné rétoriky.

První dámu rozzuřil Kimmelův monolog před Večeří dopisovatelů v Bílém domě. Kimmel v něm parodoval chystanou akci a zavtipkoval, že Melania má zář nastávající vdovy. Shodou okolností musel být celý galavečer o dva dny později skutečně evakuován kvůli střelbě, což spustilo ostrou vlnu kritiky ze strany Trumpových příznivců.

A známí televizní komici na to reagovali tak, jak umí nejlépe – humorem. Před nedávnem se sešly všechny nejznámější moderátorské tváře v Colbertově pořadu, kde si z tlaku ze strany první dámy dělali legraci.

Jimmy Kimmel encouraged fans to cancel their Paramount+ subscriptions because CBS will soon pull „The Late Show with Stephen Colbert“ off the air:

„I will tell you, when I got knocked off the air for a few days, people canceled Disney+. Why aren’t people canceling Paramount+?

Jimmy Kimmel při té příležitosti uvedl, že když byl v minulosti dočasně stažen z vysílání, jeho fanoušci na protest hromadně rušili předplatné streamovací služby Disney+.

Zbraň jménem FCC

V pozadí celého střetu stojí Federální úřad pro spoje (FCC). Na tyto bezprecedentní praktiky upozornila samotná komisařka FCC Anna Gomezová, která je jedinou demokratkou v jeho vedení, uvádí stanice Deutsche Welle.

Ve svém oficiálním dopise ze dne 11. května, adresovaném společnosti Disney, explicitně varovala před „koordinovanou kampaní cenzury a kontroly“. Gomezová ve zprávě konstatovala, že úřad je zneužíván jako zbraň federálního regulátora k tomu, aby donutil nezávislá média k naprosté poslušnosti.

Německá stanice cituje profesorku Sophii A. McClennenovou, která připomíná, že autoritářské režimy ze své podstaty nesnesou výsměch a využívají veškeré prostředky k umlčení disentu.

Ačkoliv politická satira jako taková podle jejího názoru přirozeně přežije a cenzuře se přizpůsobí, aktuální události na americkém trhu ukazují tvrdou byznysovou realitu. Mediální korporace, které jsou existenčně závislé na vládních licencích a schvalování obchodních fúzí, před tímto politickým vydíráním bez většího odporu kapitulují.

x X X

Putin prekročil ďalšiu hranicu. Úder na Maďarov predstavuje podľa expertov novú fázu vojny.

Ruské útoky na Zakarpatskú oblasť, ktorá bola od začiatku plnoformátovej invázie doteraz mimo priamych zásahov, mohli byť podľa expertov signálom Moskvy smerom k novému maďarskému vedeniu. Denníku The Telegraph to povedal Péter Krekó, riaditeľ budapeštianskeho Inštitútu politického kapitálu.

Je EÚ vo vojne? Ak to tak povieme, vtiahlo ju do nej Rusko, hovorí zástupca eurokomisie

Podľa Krekóa prvé rakety zasiahli Zakarpatsko len 12 hodín po nástupe nového maďarského premiéra. „Prístup Orbána bol bezvýhradne proruský: čokoľvek pomáhalo Ukrajine, proti tomu Maďarsko vystupovalo. Moskva nechce, aby sa to zmenilo,“ uviedol Krekó.

Rusko spustilo 13. mája jednu z najdlhších vzdušných kampaní vojny. Útok sa začal o 18.00 a pokračoval aj v noci na 14. mája. Podľa ukrajinských vzdušných síl bolo zaznamenaných a sledovaných 731 prostriedkov vzdušného útoku – 56 rakiet a 675 bezpilotných lietadiel.

Terčom útokov sa stala kritická infraštruktúra naprieč Ukrajinou vrátane západných oblastí. Drony útočili na Zakarpatskú, Černovickú, Ľvovskú, Ternopiľskú a Ivano-Frankivskú oblasť. Podľa svedkov jeden z bezpilotných strojov doletel až do oblasti rekreačného strediska Bukovel.

Ukrajinská riadená bomba.

V Užhorode dron zasiahol objekt kritickej infraštruktúry v časti Dravci. Ďalší zásah bol zaznamenaný v oblasti Tabľa a útoky zasiahli aj priemyselnú zónu. Oblastné centrum Zakarpatska bolo napadnuté prvýkrát od začiatku plnoformátovej vojny.

The Telegraph pripomína, že Moskva podľa expertov Zakarpatsko dlhodobo nechávala mimo útokov v rámci neformálnej dohody, ktorá mala súvisieť s postojom Viktora Orbána a ochranou etnických Maďarov v regióne. „Tento útok ukončil dohodu Orbána a Putina o ochrane etnických Maďarov v tomto regióne,“ povedal Mudžtaba Rahman, výkonný riaditeľ Eurasia Group pre Európu.

Krekó tvrdí, že Moskva sa tým mohla pokúsiť ukázať Maďarom, že nové vedenie nedokáže chrániť ich záujmy v zahraničí. „Maďarsko teraz môže začať pociťovať niektoré veci, ktoré iní členovia NATO v regióne zažívali v posledných rokoch. Hybridné hrozby, pokusy o destabilizáciu a podobné formy tlaku zo strany Ruska,“ uviedol.

Podľa Krekóa môže ruský postup zároveň vyslať signál aj ďalším promoskovsky orientovaným vládam v regióne, že budovanie politickej budúcnosti na priateľstve s Vladimirom Putinom „nie je stabilným zápasom.

X  X X

Změny na Úřadu vlády zastihly Béma i Malou na dovolené. ‚Absolutní shoda náhod,‘ říká Tünde Bartha

Premiér Andrej Babiš (ANO) na ni ukázal jako na autorku velkých změn na Úřadu vlády, které vyvolaly velkou vlnu kritiky. „Ptejte se paní Tünde,“ řekl. A šéfka Úřadu vlády tak v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz popisuje, co bude znamenat přesun mnohých nadresortních agend z Úřadu vlády na jednotlivá ministerstva. Jde například o agendu lidských práv, menšinovou či protidrogovou problematiku.

Premiér Andrej Babiš v otázce změny úřadů a přesunů odkázal na vás. Jde tedy tento nápad za vámi? Proč přesun nastává?
Byla jsem jmenovaná 15. prosince a od té doby nesu zodpovědnost za chod Úřadu vlády. Samozřejmě, že odkazuje na mě, protože jsem zodpovědná za zaměstnance, procesy, dotační tituly a vlastně za všechno.

V programovém prohlášení vlády jsme slíbili, a je to priorita této vlády, že se snažíme a uděláme všechno pro to, aby stát fungoval efektivněji. To znamená, že i Úřad vlády musí fungovat efektivněji. Návrh jsme velmi důkladně konzultovali s naším státním tajemníkem, s panem Kněžínkem (Jan Kněžínek, vrchní ředitel Sekce Legislativní rady vlády a exministr  spravedlnosti – pozn. red.), a s kolegy, kteří chod úřadu znají detailně. Společně jsme hledali, jak úřad zefektivnit.

Několikrát jsme nad tím seděli a analyzovali jsme stavy a procesy, včetně vládního analytického útvaru. Opravdu jsme mohli velmi rychle konstatovat, že nastal čas pro změnu.

Čekali jste vůbec tak velkou vlnu kritiky? Protože to vidíme přímo od členů některých rad, ale i od ostatních odborníků.
Ano, bohužel. Když děláte jakoukoli změnu, i klidně v domácnosti, tak se očekává negativní vlna. Ještě to není u konce. Chodí nám spousta dotazů, kritiky a rezignace. Ale jsme připraveni všechno vysvětlit.

Jsem připravená se s občanskými společnostmi potkávat, vysvětlovat, obhajovat a ujišťovat je, že agenda je pro nás nadále prioritou a je velmi důležitá. Věřím, že časem to i možná ocení.

Je to za vás tedy definitivní? Už tam není prostor k jednání o zachování aktuálního stavu?
Je to definitivní. Je to usnesení vlády. Je to definitivní. Co připouštíme, je samozřejmě maximální podpora. To říkáme a deklarujeme od začátku. Chceme všechny ujistit, že agenda fungovat bude. Má to politickou podporu, podporu ministerstva i politických kabinetů. Jsem schopná to vysvětlovat a obhajovat, ale je to nezvratné.

Bém i Malá na dovolené

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém (ODS) i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá (ANO), kterých se změny dotknou možná nejvíce, jsou v tuto chvíli oba na dovolené. O čem to může svědčit?
To je absolutní shoda náhod. Paní Malá měla dovolenou dlouhodobě plánovanou. Ani prosím nepřipouštějme, že by to bylo nějak naplánované. Bylo to pro ni velmi nepříjemné a uvažovala, že dovolenou zruší.

Říkala jsem jí, ať v klidu odjede, že to ustojíme. Pokud budeme komunikovat společně, tak věřím, že na dovolenou právo má. To, že pan Bém je na dovolené, jsem bohužel ani nevěděla.

V pondělí jsem mu volala a psala, protože jsem chtěla, aby se to dozvěděl od nás ještě před tiskovou konferencí a před tím, než bychom to oznámili veřejně. Nakonec jsem mu poslala zprávu. S panem Bémem se potkám hned příští týden po jeho návratu z dovolené.

Pan premiér je také připraven se s ním potkat a myslím si, že mu i nabídne nějakou formu spolupráce. Respektujeme jeho zkušenosti a expertizu, takže si myslím, že nějaké poradenství se vymyslí, pokud s tím pan Bém bude sám souhlasit. Ale já se na setkání s ním velmi těším.

Do konce června má předložit akční plán na protidrogovou politiku. S tím počítáte?
Ve své funkci je do konce června a akční plán nepředkládá jen on, ale i odbor. Takže s tím počítáme.

Bém v akčním plánu navrhuje i nezávislý úřad, který by měl koordinovat protidrogovou politiku…
Ano, ale návrh založit samostatnou organizaci s vlastním rozpočtovým místem se navrhuje, co jsem v politice. To je něco, co protidrogový odbor žádá každý rok. Je to z jednoho důvodu: aby mohli mít svoje rozpočtové místo. Přišli s několika návrhy, aby to bylo garantované koeficientem ze státního rozpočtu, aby měli garantované příjmy, aby to nebyl každoroční boj, který my vnímáme.

Kolegové za mnou chodili od mého nástupu a prosili o nábor dalších zaměstnanců a zvýšení rozpočtu, protože nám ho ministerstvo financí zkrátilo o 100 milionů, které se pak vrátily zpátky.

Je to velmi těžké vyjednávání. Každý rok jsou požadavky větší, jak na financování, tak na počet zaměstnanců. Právě proto si myslím, že je správně, že to bude pod ministerstvem zdravotnictví, kde už aparát je. Jestli se nepletu, tak na ministerstvu zdravotnictví je devět kolegů, kteří se automaticky připojují do toho týmu. Takže tím posílíme agendu i tým.

Ale nepočítáte s tím, že by nějaký takový úřad měl vzniknout.
Ne. Kolegové z tohoto odboru i z poradního orgánu mají nějaké požadavky, ale úplně stejné mají i lidé z agentury pro sociální začleňování nebo z romské menšiny. Oni by samozřejmě nejradši všichni seděli ve svých organizacích, s vlastním rozpočtovým pravidlem atd. Ale to by byla další roztříštěnost.

‚Nevidím v tom oslabení‘

Počítáte s tím, že Taťána Malá bude ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva pokračovat?
Ano. Jde o nadresortnost lidskoprávní agendy, která musí být zachovaná. Na tom se nemění vůbec nic.

Není to ale nějaké postupné oslabení této agendy? Dřív byl ministr pro lidská práva, pak zmocněnec, teď to bude jen odbor na ministerstvu.
Na ministerstvu má agenda mnohem výkonnější moc než na Úřadu vlády. Úřad vlády je koordinátor, který může předkládat zákony. Ale administrativa by měla být na ministerstvech. Nevidím v tom oslabení. Je to sice zaběhlá rutina a změna bolí. Samozřejmě že jsme čekali protivítr, ale myslím si, že je to správně.

Můžeme říct, jak to bude fungovat v praxi? Sama zmiňujete, že agendy jsou nadresortní. Jak bude fungovat komunikace a práce, aby zůstala zachována ta nadresortnost, i když to bude na jednom ministerstvu?
Máte pravdu, ale vlastně všechno je nadresortnost. Jakýkoli projekt státu, jestli to je prevence, sociální sítě, migrace, pracovní síla ze zahraničí… Všechno je nadresortní.

Jakékoli téma, které si vezmete, má přesah. A proto je důležité zachovat meziresortní připomínkové řízení. Proto paní zmocněnkyně nadále má svoji kolonku v meziresortním řízení. Tam ten její hlas je velmi důležitý.

Za naši vládu stoprocentně zůstává předsedou všech poradních orgánů a všech rad premiér, jsou tam zastoupení ministři. Pokud ministři nemůžou – a pan premiér bude velmi apelovat, aby nadále na ty rady opravdu chodili –, případně tam budou první náměstci.

Tím se zachová ta nadresortnost. A na těch odborech je už jen administrativa a exekuce. Nadresortnost garantujeme tím, že rady vlády zůstávají na Úřadu vlády.

Zároveň je to nějaký stav, který tady máme historicky. Můžete zaručit, že to bude fungovat? Případně co, když nebude?
Co, když nebude? Když něco nefunguje, tak jsme tu od toho, abychom to řešili. Já osobně můžu garantovat, že to má veškerou naši politickou podporu. Pan premiér na to bude velmi striktně dohlížet. Na ty rady chodíme, věnujeme se tomu. A když to nebude fungovat, tak to budeme samozřejmě korigovat. Ale věřím, že bude, a uděláme všechno pro to, aby to fungovalo.

‚Přesun se stihne‘

Pan premiér zároveň jako jeden z důvodů uváděl úsporu. Místa jednotlivých pracovníků se mají jen přesouvat. Kde tedy tu úsporu vidíte?
Úsporu vidím v úřednickém čase. Velmi si vážím práce úředníků. Všichni ví, že pro mě je apolitický úředník páteří státu a velmi je podporuji.

Věřím, že tam uspoříme ne tím, že budeme propouštět a systematizovat nebo krátit rozpočty jednotlivých odborů nebo na dotačních titulech, ale věřím, že se uspoří administrativní čas úředníků a pak se možná můžou věnovat mnohem užitečnějším a důležitějším věcem, třeba v rámci své agendy.

Zároveň chcete, aby ty odbory fungovaly na ministerstvech od července, což je zhruba nějakých pět šest týdnů. Stihne se tedy přesunout celá ta agenda? Máte to vyjednáno s ministry?
Hned v pondělí byly připraveny naše pracovní týmy v koordinaci státních tajemníků. Velmi si vážím jejich práce. Od pondělí na tom sedíme s kabinety a se státními tajemníky těch ministerstev. 

Navíc s tím máme zkušenost. Podařilo se nám převést Radu vlády pro výzkum, vývoj a inovace, což byl velký odbor asi 30 zaměstnanců, na ministerstvo průmyslu a obchodu a zvládli jsme to bez šrámů.

Tam se také zvedala vlna kritiky, ale jak vidíte, funguje to, všichni jsou spokojeni. Navíc to funguje mnohem, mnohem lépe za supervize pana Havlíčka, než když to bylo u nás na Úřadu vlády.

Třeba agendu lidských práv hodně hlídá i Evropská unie. Jsou tam nějaké unijní závazky, budou dodrženy i tím přesunem?
Samozřejmě, budeme velmi intenzivně komunikovat s Evropskou komisí. Máme na to skvělý projektový tým i na Úřadu vlády, takže už začínají hlásit změny a odůvodňovat to.

To i souvisí s tím, že teď je v připomínkovém řízení novela ohledně veřejného ochránce práv, jejíž součástí je i novela kompetenčního zákona, která měla zakotvit právě lidská práva pod Úřad vlády
Byl to návrh, je to v meziresortním připomínkovém řízení. S panem Kněžínkem už připravujeme, abychom samozřejmě promítli tu změnu v rámci připomínkového řízení.

Budoucnost neřeším

Ještě se zeptám, co vás čeká teď v následující době…
Jako mě osobně?

Myslím, co se týče těch rad a i kritiky, která ty přesuny provází. Zmiňovala jste, že nějaká kritika chodí pořád…
Samozřejmě že chodí. To se dalo čekat. Ve spolupráci s kolegy právníky, s tajemníkem, s panem Kněžínkem v mé koordinaci připravujeme na reakce odpovědi a ty, kdo požádali o schůzku, samozřejmě co nejdřív budu přijímat a budu se snažit to uklidňovat, vysvětlovat a dávat jim jednak politickou, ale i odbornou garanci, že to bude fungovat.

Máte v plánu zůstat šéfkou Úřadu vlády po celé volební období? Minulý měsíc psal Hlídací pes s odvoláním na výroky country manažera Agrofert v Maďarsku Zoltána Drucskóa, což je pozice, kterou jste dříve zastávala, že se tam máte v plánu vrátit. Prý máte být v této funkci dva roky, „než se věci v Česku rozběhnou“. Co je na tom pravdy?
Zcela upřímně nevím, co budu dělat příští týden. Nebo tedy vím, co budu dělat příští týden, ale to je velmi předčasná úvaha. Vím, co mám dělat. Dali jsme si nějaký plán, chci maximálně pomoci zefektivnit ten úřad, aby byl transparentní, aby tam nebyl náznak podjatostí, konfliktů zájmů… To je můj projekt.

Mám samozřejmě i další projekty, které ještě budeme brzo prezentovat spíš pro veřejnost, abychom Úřad vlády víc otevírali, ale nevím, co bude za dva roky, za tři, za čtyři. Teď o tom neuvažuju. Mám dost práce.

X X X

Vládní rozepře: Okamura tepe ANO kvůli Američanovi na Bulovce. Babiš ho předtím obešel s šéfem armády

Koalici sžírají poslední týden zákulisní spory. Předseda SPD Tomio Okamura se pustil do ministerstva zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem za ANO. Zkritizoval ho za přijetí Američana s podezřením na ebolu. Výpady přicházejí poté, co premiér a šéf ANO Andrej Babiš obešel SPD, když vláda schválila jeho favorita na náčelníka generálního štábu, se kterým Okamura nesouhlasil.

Okamura se proti rozhodnutí přijmout Američana, který byl v kontaktu s nakaženým ebolou, ohradil už v polovině týdne po jednání s Babišem. Muž nyní pobývá v pražské nemocnici na Bulovce.

Američan s podezřením na nákazu ebolou dorazil na Bulovku. Podle nemocnice je stále bez příznaků

Existence špičkového zařízení ale podle Okamury neospravedlňuje přijetí člověka s rizikem eboly do Česka. Veřejnost navíc podle něj vnímá tento krok jako ohrožení.

Vojtěchovo rozhodnutí proto důrazně odmítl. „Kdybych to mohl rozhodnout sám, kdybych to měl v gesci, tak bych nesouhlasil,“ zdůraznil ve středu šéf SPD.

Ve svém čtvrtečním videu na sociálních sítích, které má tisíce reakcí, navíc ještě zdůraznil, že o tom nerozhodovala vláda.

„Já s tímto rozhodnutím ministerstva zdravotnictví nesouhlasím a ani se o tom nehlasovalo na vládě,“ postěžoval si Okamura. „Dozvěděl jsem se o tom, až když to už to bylo v běhu. Neměl jsem žádnou možnost se k tomu vyjádřit,“ dodal v komentářích pod příspěvkem. Ministr Vojtěch nicméně v tomto případě rozhodl po konzultaci s kabinetem.

Naštvaný Zůna

Okamurovy výpady přicházejí po pondělní rozepři kolem nového náčelníka generálního štábu. Ministr obrany za SPD Jaromír Zůna přinesl na vládu čtyři jména předem dohodnutá s prezidentem Petrem Pavlem. Se čtveřicí se navíc předtím sešel také Okamura.

Kabinet ale nakonec odsouhlasil Miroslava Hlaváče, dosavadního zástupce šéfa armády Karla Řehky. Hlaváč přitom mezi navrhovanou čtveřicí nebyl. Zůna hlasoval jako jediný proti, přestože ve vládě sedí další dva ministři za SPD – šéf resortu dopravy Ivan Bednárik a zemědělství Martin Šebestyán. Za odmítavý postoj ho později Okamura chválil, protože SPD Hlaváče na tomto postu nechce.

Vláda schválila novým náčelníkem generálního štábu Hlaváče. Pavel souhlasí, SPD včetně Zůny je ale proti

„Pan ministr Zůna hlasoval správně a po dohodě se mnou, SPD s panem Hlaváčem nesouhlasí. Říkal jsem to i premiérovi, věděl o tom dopředu,“ uvedl pro Radiožurnál předseda SPD Okamura.

Jako Řehkův zástupce byl ale podle Babiše přirozenou volbou. „Má obrovské zkušenosti a myslíme si, že je to ideální kandidát,“ dodal premiér na tiskové konferenci, kde o výsledku bez přítomnosti Zůny informoval.

Okamura později pro server Novinky.cz dodal, že vládní kandidát jde na vrub premiéra Babiše. „Finální výběr je odpovědnost pana premiéra. Rozhodnutí nebylo pouze v pravomoci ministra obrany,“ řekl.

A Babiš zdůraznil, že je důležité, aby měl náčelník generálního štábu dobré vztahy s ministerstvem obrany. „Jsem přesvědčen, že pan ministr Zůna, i když byl tedy naštvaný, tak to se nedá nic dělat, že to pochopí a že to bude dobře fungovat,“ dodal pro Deník.

‚Koalice funguje skvěle‘

Babiš už před časem zaměřil svou pozornost na Zůnovo ministerstvo. Nejde jen o výběr šéfa armády. Premiér s ministrem ve středu řešil připravovanou koncepci armády dvě a půl hodiny, koncem března schůzka trvala dokonce tři hodiny. I tak měl ale premiér k návrhu výhrady. „Plánovat do roku 2040 jen 32 tisíc vojáků, s tím určitě nejsem spokojen,“ zdůraznil nyní. 

Do agendy armády zasáhl Babiš také minulý týden, kdy se na jeho popud stal vládním zmocněncem Jakub Landovský, který nově dohlíží na plnění závazků vůči NATO. Od jeho jmenování si premiér slibuje naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta HDP. „Je to člověk, který tomu rozumí, byl na obraně. Tím chci deklarovat, jak je to pro nás důležité,“ vysvětloval Babiš.

Přestože by se tak mohlo zdát, že ministr Zůna míří k rezignaci, Okamura jeho konec odmítl. A během týdne navíc několikrát zdůraznil, že vládní koalice funguje skvěle.

X X X

Putin prekročil ďalšiu hranicu. Úder na Maďarov predstavuje podľa expertov novú fázu vojny

Ruské útoky na Zakarpatskú oblasť, ktorá bola od začiatku plnoformátovej invázie doteraz mimo priamych zásahov, mohli byť podľa expertov signálom Moskvy smerom k novému maďarskému vedeniu. Denníku The Telegraph to povedal Péter Krekó, riaditeľ budapeštianskeho Inštitútu politického kapitálu.

Je EÚ vo vojne? Ak to tak povieme, vtiahlo ju do nej Rusko, hovorí zástupca eurokomisie

Podľa Krekóa prvé rakety zasiahli Zakarpatsko len 12 hodín po nástupe nového maďarského premiéra. „Prístup Orbána bol bezvýhradne proruský: čokoľvek pomáhalo Ukrajine, proti tomu Maďarsko vystupovalo. Moskva nechce, aby sa to zmenilo,“ uviedol Krekó.

Rusko spustilo 13. mája jednu z najdlhších vzdušných kampaní vojny. Útok sa začal o 18.00 a pokračoval aj v noci na 14. mája. Podľa ukrajinských vzdušných síl bolo zaznamenaných a sledovaných 731 prostriedkov vzdušného útoku – 56 rakiet a 675 bezpilotných lietadiel.

Terčom útokov sa stala kritická infraštruktúra naprieč Ukrajinou vrátane západných oblastí. Drony útočili na Zakarpatskú, Černovickú, Ľvovskú, Ternopiľskú a Ivano-Frankivskú oblasť. Podľa svedkov jeden z bezpilotných strojov doletel až do oblasti rekreačného strediska Bukovel.

Ukrajinská riadená bomba

V Užhorode dron zasiahol objekt kritickej infraštruktúry v časti Dravci. Ďalší zásah bol zaznamenaný v oblasti Tabľa a útoky zasiahli aj priemyselnú zónu. Oblastné centrum Zakarpatska bolo napadnuté prvýkrát od začiatku plnoformátovej vojny.

The Telegraph pripomína, že Moskva podľa expertov Zakarpatsko dlhodobo nechávala mimo útokov v rámci neformálnej dohody, ktorá mala súvisieť s postojom Viktora Orbána a ochranou etnických Maďarov v regióne. „Tento útok ukončil dohodu Orbána a Putina o ochrane etnických Maďarov v tomto regióne,“ povedal Mudžtaba Rahman, výkonný riaditeľ Eurasia Group pre Európu.

Krekó tvrdí, že Moskva sa tým mohla pokúsiť ukázať Maďarom, že nové vedenie nedokáže chrániť ich záujmy v zahraničí. „Maďarsko teraz môže začať pociťovať niektoré veci, ktoré iní členovia NATO v regióne zažívali v posledných rokoch. Hybridné hrozby, pokusy o destabilizáciu a podobné formy tlaku zo strany Ruska,“ uviedol.

Podľa Krekóa môže ruský postup zároveň vyslať signál aj ďalším promoskovsky orientovaným vládam v regióne, že budovanie politickej budúcnosti na priateľstve s Vladimirom Putinom „nie je stabilným základom“.

X X X

Z Číny prišli správy, ktoré neveštia pre svet nič dobrého. Všetky nádeje Západu hasnú

  • Aj Peking sa dostáva pod tlak.
  • Čínske HDP v prepočte na obyvateľa stúplo z 969 dolárov v roku 2000 na 13 300 dolárov v roku 2024.
  • Čína v tomto ukazovateli stále zaostáva za Slovenskom, kde pripadá na hlavu takmer 26-tisíc dolárov. No práve rastúci majetok Číňanov mal podľa očakávaní na Západe ťahať aj zvyšok svetovej ekonomiky.
  • Lenže predaj automobilov klesá v Číne nepretržite už sedem mesiacov. Kúpyschopnosť čínskych domácností tak napríklad priemyselnú výrobu na planéte určite nezachrání.
  • A keďže medzičasom Donald Trump rozpútal vojnu v Iráne a spôsobil zdraženie ropy, čakajú Čínu a s ňou celý svet mimoriadne problémy.
  • X XX

 Rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem míří do slepé uličky, říká Sybiha. Pomohlo by zapojení Evropy

Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem zprostředkovaná Spojenými státy se postupně dostávají do slepé uličky, řekl v pátek šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Novou dynamiku do procesu, jehož cílem je ukončení ruské vojenské invaze na Ukrajinu, by podle Sybihy přineslo zapojení Evropy. Informuje o tom agentura Reuters.

Sledujeme online Kyjev 15:29 22. května 2026Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Andrij Sybiha | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

„Mám takový dojem, že současný formát se postupně dostává do bodu, kdy se možnosti diskusí na této úrovni vyčerpávají. Někdy to dopadá tak, že o té samé věci se diskutuje několikrát,“ uvedl.

 

Ruská armáda okupuje Pokrovsk a Myrnohrad. Ukrajina je bránila přes rok a půl

Kromě zapojení zástupců Evropy by vyjednávání podle něj šlo oživit při schůzce na úrovni lídrů. O to usiluje Ukrajina, píše Reuters.

Rozhovory mezi zástupci obou znepřátelených zemí zprostředkované Washingtonem uvázly na mrtvém bodě po začátku války, kterou Spojené státy a Izrael koncem února zahájily proti Íránu.

Územní požadavky

Pozornost Washingtonu se v posledních měsících soustředí na Blízký východ. Ani předtím ale několik kol jednání mezi Ruskem a Ukrajinou kromě výměn válečných zajatců nepřineslo žádné výsledky. Moskva trvá na územních požadavcích, které jsou pro Kyjev nepřijatelné.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno na otázku, zda je o možném ukončení války proti Ukrajině ochoten vést rozhovory s evropskými zeměmi, řekl, že preferovanou osobností by pro něj byl někdejší německý kancléř Gerhard Schröder.

To ale odmítá například šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová, která připomíná, že tento politik lobboval za ruské státní společnosti. Také Sybiha dal najevo, že Kyjev „takovou kandidaturu rozhodně nepodporuje“.

 

X X X

Ukrajinská polícia poslala prostitútkam do postele agenta, aby mohla obviniť kupliarku. Potrestali ju?

Zaplatil za sex, odniesol si dôkaz o prostitúcii. Urobil to trikrát. Na Ukrajine sa udial kuriózny prípad v oblasti kriminalistiky: polícia nasadila na radodajky v Odese svojho agenta. Informovali o tom server Obozrevateľ a stanica TSN. Zároveň uviedli, aký verdikt vyniesol súd nad ženou, ktorá prevádzkovala erotický privát za účelom osobného zisku.

Historička Dominika Kleinová vysvetľuje, ako vznikala jej nová kniha o prostitúcii na Slovensku

Podnikavá žena sa pustila do ilegálnej prostitúcie v januári 2024. Na internete zverejnila ponuku práce s vysokým zárobkom. Ozvalo sa jej niekoľko mladých záujemkýň. „Prenajala si byt, dievčatá poskytovali platený sex za 3-tisíc hrivien. Polovicu peňazí si nechávala pre seba,“ napísal Obozrevateľ. V prepočte to vychádzalo na necelých 60 eur. Zrejme to bola suma za hodinu erotických radovánok.

Keď sa polícia dozvedela o nelegálnom erotickom priváte, rozhodla sa postupovať nezvyčajne. Poslala do bytu svojho agenta. Prvýkrát vo februári 2024. „Klient zatelefonoval na číslo uvedené v inzeráte, prišiel do prenajatého bytu, dal kupliarke 3-tisíc hrivien a prostitútka mu poskytla svoje služby,“ uviedol TSN. Zopakovalo sa ešte dvakrát: vo februári a v marci toho roku. 

Policajný agent získal dôkazy o kupliarstve nepochyne tak, že mal u seba skrytú kameru aj s nahrávaním zvuku. Pod ťarchou jasných dôkazov žena priznala svoju vinu a oľutovala svoje nezákonné skutky. Zrejme v nádeji, že jej to pomôže k miernejšiemu trestu. Vyšlo jej to?

Kupliarka prosila na súde, aby ju neposlali za mreže, pretože vychováva dve neplnoleté deti. „Jedno sa jej narodilo v roku 2012 a druhé o dva roky neskôr,“ poznamenal TSN. Nakoniec dostala trojročný podmienečný trest a pokutu 17-tisíc hrivien (330 eur). Zároveň jej konfiškovali plazmový televízor a päť mobilných telefónov, zhabali jej aj hotovosť 16-tisíc hrivien (310 eur). Všetky veci i peniaze policajti našli u nej v prenajatom byte, keď ju prišli zatknúť.

X X X

Agentúra Scope znížila rating Slovenska na A- so stabilným výhľadom

Menšia ratingová agentúra Scope znížila rating Slovenska na hodnotu A- so stabilným výhľadom. Ide o rovnaké hodnotenie, aké pred dvomi týždňami Slovenskej republike potvrdila agentúra Fitch. Informovalo o tom Ministerstvo financií.

TASR22.05.2026 22:10

Doteraz malo Slovensko rating Scope na úrovni A s negatívnym výhľadom. Rezort financií zdôraznil, že aktuálna zmena hodnotenia nemá žiaden vplyv na SR ani na výšku úrokov pri predaji štátnych dlhopisov, keďže investori primárne sledujú ratingy od troch globálne najvýznamnejších agentúr Standard and Poor’s, Fitch a Moody’s.

Agentúra Scope pri svojom hodnotení reagovala na negatívny vývoj, ktorý súvisí s celkovou globálnou neistotou, geopolitickou nestabilitou, clami zo strany USA, vysokými cenami energií v Európe a negatívnym vývojom u najväčších obchodných partnerov SR, ako je napríklad Nemecko. „Toto všetko výrazne ovplyvňuje aj Slovensko, ktoré na negatívny vývoj dopláca. Ministerstvo financií SR opätovne pripomína, že iba pre spomalenie ekonomického rastu prišlo Slovensko počas dvoch rokov o približne 5 miliárd eur,“ konštatoval rezort financií.

Čítajte viacRating nás vrátil o 20 rokov späť, hovorí šéf rozpočtovej rady

„Pre investorov na finančných trhoch sú smerodajné názory troch najväčších ratingových agentúr. Hodnotenia od menších agentúr nemajú na ich rozhodovanie zásadný vplyv a zvlášť v prípadoch, keď iba potvrdzujú rating na rovnakých úrovniach ako veľké agentúry. Navyše, očakávané zmeny nezvyknú mať vplyv na výnosy alebo likviditu štátnych dlhopisov Slovenskej republiky,“ uviedla v tejto súvislosti Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Ministerstvo zdôraznilo, že SR je dôveryhodným partnerom pre investorov, čo potvrdzujú finančné trhy pri úspešných predajoch štátnych dlhopisov a oceňujú to aj agentúry. „Pozitívne hodnotia mierny dlh, jeho bezproblémové financovanie, ako aj stabilnú a diverzifikovanú investorskú základňu. Práve to je pre našu ekonomiku kľúčové,“ doplnil rezort financií. 

„Okrem toho budú slovenské štátne dlhopisy od júna 2026 zahrnuté do najväčšieho globálneho benchmarku pre dlhopisy, indexu FTSE World Government Bond Index, čo ďalej zvýši dopyt trhu, zlepší prístup pre zahraničných investorov a prehĺbi likviditu trhu,“ uviedla vo svojej aktuálnej správe agentúra Scope.

X X X

Venezuelská královna krásy v krvi, policie v Cannes zadržela jejího stylistu

Slavný stylista známých tváří Giovanni Laguna měl údajně napadnout devětadvacetiletou miss Venezuely 2025 Andreu del Val. Modelka na svých sociálních sítích sdílela video, které natočila po potyčce.

Královna krásy tvrdí, že ji v Cannes napadl stylista. Incident vyšetřuje policie.

Na videu stylista sedí v koutě na pohovce, zatímco modelka na něj míří kamerou a španělsky pronese “Podívejte, tohle udělal Giovanni Laguna. Gratuluji, Giovanni, přesně tohle jsem chtěla, aby všichni viděli, kdo opravdu jsi“.

Následně modelka natočila pokoj, ve kterém se oba nacházeli. Všude byly rozházené věci, které napovídají tomu, že k násilí skutečně došlo.

Modelka byla převezena do nemocnice na ošetření.

Laguna má, ale svoji verzi kterou řekl i policii, která ho po incidentu zadržela. Po několika hodinách ho zase propustila.

„Tohle je lampa a stativ, kde se nechávala líčit. Když se přiblížila, pohnul jsem se směrem k Del Val, ale ne proto, abych ji udeřil, ale abych jí vzal telefon. Přitom jsem zakopl o světlo a vybavení ji zasáhlo. Když jsem si uvědomil, co se stalo, měla krev na obličeji. Nikdy jsem se jí ani prstem nedotkl. Neudělal jsem to, co tvrdí,“ obhajoval se Laguna.

Podle Andrey del Val byly mezi nimi dlouhodobé spory. Během jejího účinkování v soutěži krásy jí prý nabídl, že za peníze jí pomůže vyhrát. To ona odmítla a on celou soutěž podle ní sabotoval.

V Cannes se jí následně Laguna ozval, že ji chce vidět. Schůzka vyústila v hádku. „Seděla jsem tam, on se na mě vrhl a chytil mě. Začal mě bít telefonem do hlavy,“ prohlásila.

X X X

Schyľuje sa k personálnemu zemetraseniu v koalícii. Minister Kamenický chce utiecť do NBS. Poznáme meno jeho možného nástupcu

Ladislav Kamenický a Tomáš DruckerZdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Jeden zo spôsobov, ako by koalícia mohla zmierniť vnútorné napätie, je aj rošáda v troch kľúčových inštitúciách.

Konsolidácia, ktorá stojí na bolestivom a nepopulárnom zvyšovaní daní, prispieva k napätiu v koalícii.

O nespokojnosti s riadením verejných financií hovoria koaliční politici otvorene. Napríklad Hlas aj SNS často kritizujú transakčnú daň. Jej možné zrušenie opätovne spomínal na tlačovej konferencii po stredajšom rokovaní vlády minister školstva Tomáš Drucker. „Hovoríme o transakčnej dani, hovoríme o iných daňových otázkach,“ povedal Drucker na margo možných prorastových opatrení.

Autorom a hlavným obhajcom transakčnej dane je minister financií Ladislav Kamenický. Ten hovorí, že ak má byť daň zrušená, bude potrebné vymyslieť, ako vykompenzovať výpadok príjmov v štátnej pokladnici. Ten by mohol dosiahnuť 500 miliónov eur, ukazujú odhady Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Výmena na poste ministra by mohla rušenie nepopulárnej dane uľahčiť. K širšiemu personálnemu zemetraseniu, ktoré by malo upokojiť kľúčových politických hráčov, by mohlo dôjsť už onedlho.

Otrasy by mali zasiahnuť tri kľúčové ekonomické inštitúcie v štáte: ministerstvo financií, Národnú banku Slovenska (NBS) a finančnú správu (FS).

Aktuality.sk sa rozprávali s viacerými zdrojmi z prostredia dotknutých inštitúcií, ktoré odhalili, aké informácie sa v nich šíria

Případ z Ostravska ukazuje, že očkování nutné.

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel na záškrt a infekce se tak rozšířila v rodině. Všichni byli hospitalizováni a přeléčeni antibiotiky. Ve škole byla zavedena protiepidemická opatření a hygienici zároveň vyzývají rodiče, aby zkontrolovali očkování dětí, které představuje nejúčinnější ochranu proti této nemoci. „Očkování proti záškrtu není dobré odkládat,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Hana Cabrnochová z České vakcinologické společnosti.

Zaznamenáváme nárůst případů záškrtu a proto diskutujeme očkovací strategii pro Česko, popisuje pediatrička Hana Cabrnochová (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Proč je záškrt nebezpečné onemocnění a v jaké formě se vyskytuje v Česku?
Smrtnost na záškrt je opravdu velmi vysoká v porovnání s tím, jak to známe u jiných onemocnění, které se běžně vyskytují. Udává se, že u těch nejmenších dětí zhruba do pěti let se pohybuje smrtnost až někde kolem 20 procent. A to je velmi vysoké číslo.

 

Problém je, že očkování proti záškrtu lidé odkládají, vysvětluje v rozhovoru pediatrička Hana Cabrnochová

Pamatujeme období, kdy se v České republice ročně vyskytovaly případy až v mnoha desítkách tisíc, ale to byla doba, která předcházela zavedení plošného očkování.

Plošné očkování bylo v České republice zavedeno v roce 1946 a od té doby jsme dosahovali velmi vysoké proočkovanosti. Následkem toho bylo pak také vymizení tohoto onemocnění.

Od roku 2022 se záškrt znovu sporadicky objevuje. Proč to tak je? Snižuje se proočkovanost české populace?
Jednak tady máme případy neočkovaných dětí, což jsou čísla, která nás zajímají i v té souvislosti s prezentovaným případem. U těch nejmenších dětí je v případě hexavakcíny, která v sobě obsahuje složku proti záškrtu, proočkováno 95–96 procent, což je velmi dobré číslo.

Co ale pozorujeme a zneklidňuje nás to, je oddalování očkování. Podle dat, která máme k dispozici, až 10 procent dětí zahajuje očkování teprve v druhém půlroce života, zatímco podle vyhlášky by k tomu mělo dojít ve dvou měsících od započatého devátého týdne.

Dalším problém je, že přestože máme 95-96 procent dětí proočkovaných, tak celý očkovací proces dokončí jen asi 90-91 procent. Není to velký rozdíl, ale i tady jde o určité varování, aby byly děti dostatečně chráněné. Přeočkováváme je potom v pěti a v deseti letech.

Proč je odložení očkování do pozdějšího věku rizikové? Jsou případy, které se v Česku objevují, právě u malých dětí, které nebyly očkované?
Samozřejmě, pokud by se takových případů začalo objevovat více, platí, že čím je dítě v raném dětství, v těch prvních měsících života, mladší, tím vyšší je riziko závažného průběhu onemocnění.

To se týká i mnoha jiných infekcí. Oddalování a zahajování očkování v pozdějším věku s sebou nese riziko toho závažného průběhu.

Doporučené očkování i pro dospělé

Je to onemocnění nebezpečné i pro dospělé?
U dospělých se mohou objevovat jisté případy, zvlášť u oslabených osob a zranitelných skupin. To úmrtí v České republice v roce 2024 bylo ve věkové kategorii 82 let.

Na druhou stranu, ačkoliv tam ta smrtnost není tak vysoká, tak i to, že se nějaké případy v Evropě mezi dospělými vyskytují, vede k doporučení, že by bylo ideální alespoň jednou za deset let absolvovat spolu s přeočkováním proti tetanu i podání posilující dávky proti záškrtu.

Já tady mám čerstvá data z Evropy. Zatímco se v letech 2017–2021 objevilo zhruba 55 evidovaných případů za rok, tak v roce 2022 to už bylo 300 případů za rok.

Zaznamenáváme tedy nárůst a proto také očkovací strategii pro Českou republiku diskutujeme.

Znamená to, že očkování proti záškrtu v dospělosti je zatím pouze doporučené? Nabízejí ho lékaři? Máte pocit, že o něm širší populace ví?
Já bych chtěla posluchače uklidnit, že je záškrt stále velmi vzácné onemocnění. Když se ale o něčem takovém dozvídáme, je potřeba přemýšlet, kdy jsme byli naposledy očkováni a jestli to bylo v době, kdy se jednalo o období rizikového věku. Především se to tedy týká malých dětí a skupin určitých dospělých.

Myslím si, že se brzo dočkáme toho, že přeočkování proti tetanu – jak současně doporučujeme, aby dávka byla alespoň jednou doplněna třeba ochranou proti černému kašli – bude obsahovat i složku proti záškrtu.

Pravidelné očkování hraje roli

Pokud by se teď chtěli rodiče přesvědčit, že jejich děti mají to správné očkování proti záškrtu, na co se v očkovacím průkazu mají dívat? Vy jste mluvila o hexavakcíně a potom o přeočkování.
Ano, to je to přeočkování v pěti a potom v deseti letech. V těchto věkových kategoriích bohužel také zaznamenáváme to takzvané odkládání.

Když se podíváme do vyhlášky, tak má být očkování splněno do dovršených šestých narozenin a následně do jedenáctých narozenin. Tady se ta proočkovanost pohybuje někde okolo 90 procent. Když pak stejné ročníky kontrolujeme o rok nebo dva později, tak to číslo stoupá někam k 94–95 procentům.

A jak důležité je to přeočkování? Pokud k němu nedojde, o kolik procent to snižuje účinnost vakcíny?
Přeočkování v sobě obsahuje i tu složku proti tetanu a černému kašli, v deseti letech dokonce proti přenosné dětské obrně. To znamená, že tady se nejedná pouze o očkování proti záškrtu.

 Na druhou stranu často s rodiči diskutujeme, co vlastně ty vakcíny obsahují, proti čemu jsou děti chráněné. A bývá tam taková námitka: „Paní doktorko, vždyť ta očkování jsou proti nemocem, které už se skoro nevyskytují.“

Právě proto, že je očkujeme, se ty nemoci nevyskytují. A právě proto by měl být případ z Ostravska takovým apelem k tomu očkování neodkládat a dodržovat vyhláškou dané intervaly.

X X X

TRUMPŮV  VÍTĚZNÝ  OBLOUK

Dvě sochy orlů a zlato. Komise schválila návrh Trumpova vítězného oblouku

Komise Spojených států pro krásná umění (CFA), což je nezávislá agentura federální vlády, schválila návrh vítězného oblouku, jehož stavbu ve Washingtonu prosazuje prezident Donald Trump. Trumpova vládu už v dubnu ukázala návrh památníku, který nyní komise v mírně pozměněné podobě schválila, uvedla stanice CBS News. Stavbě budou dominovat pozlacené sochy a pozlacené nápisy.
Návrhy počítají s obloukem v barvě slonové kosti, který je inspirován římským Titovým obloukem a připomíná Vítězný oblouk v Paříži. Má být vysoký 76 metrů. Součástí návrhu jsou také zlaté dekorativní prvky včetně sochy vysoké 18 metrů na vrcholu připomínající Sochu svobody s andělskými křídly. Ta má po stranách dvě sochy orlů vysoké 7,3 metru.

Trump odhalil návrh vítězného oblouku. Má připomínat 250 let od vzniku USA

Na oblouku budou také dva úryvky z amerického slibu věrnosti vlajce a Spojeným státům, a to One Nation Under God (překládaný jako Jeden nedělitelný národ před bohem) a Liberty and Justice for All (Svoboda a spravedlnost pro všechny).

Návrh představený Trumpovou vládou původně obsahoval také čtyři zlaté sochy lvů strážících úpatí oblouku. Lvi však byly nově z plánu vyškrtnuti.

„Je to krásná stavba,“ prohlásil ještě před hlasováním předseda CFA Rodney Mims Cook. Komise, jejíž všechny členy podle CBS News jmenoval Trump, uvedla, že prezident zvažoval odstranit sochy z vrcholu oblouku, čímž by se stavba snížila, ale nakonec to zavrhnul.

Bude největší, řekl o oblouku Nezávislosti Trump. Může překážet letadlům

Právě výška oblouku, který se stane novou dominantou v prostoru centra Washingtonu, vyvolává kritiku. Skupina veteránů podala kvůli stavbě žalobu, protože podle nich mimo jiné naruší výhled a panorama mezi Lincolnovým památníkem a Arlingtonským národním hřbitovem. Lincolnův památník je vysoký zhruba 30 metrů.

Trump navrhnul řadu stavebních projektů, které promění centrum Washingtonu. Loni nechal zbourat východní křídlo Bílého domu, kde vzniká taneční sál. Tento měsíc nechal vypustit okrasnou vodní plochu u Lincolnova památníku a nechal dno natřít modrou bazénovou barvou, což podle něj metropoli zkrášlí před červencovými oslavami 250. výročí USA. U příležitosti tohoto výročí chce v hlavním městě podél řeky Potomac vytvořit Národní zahradu amerických hrdinů.

X XX

V  BRNĚ  POCHOD  SMRTI
Lidé si připomínají německý pochod smrti. Policisté řeší odpůrce i nalétávající drony
Stovky lidí se sešly v Pohořelicích odkud se dnes vydají na třicetikilometrový pochod do Brna. Po pietním aktu, kterého se zúčastní i představitelé sudetoněmeckého krajanského sdružení nebo německý ministr vnitra Dobrindt, si pochodem připomenou násilné vyhnání německy hovořícího obyvatelstva z Brna po druhé světové válce.

Trasa takzvané Poutě smíření se chodí od roku 2007 v opačném směru, než kudy byli hnáni brněnští Němci k rakouským hranicím v roce 1945. Na 1 700 lidí jej nepřežilo. Někteří poutníci trasu půjdou celou, na posledním kilometru se k nim připojí například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Před samotným průvodem se lidé v 9 hodin sešli u hromadného hrobu a památníku odsunu sudetských Němců v Pohořelicích. U něj vystoupil s projevem i německý ministr vnitra Alexander Dobrindt. Dorazil s předákem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Doprovodil je například Nick Winton, syn sira Nicholase Wintona, zachránce židovských dětí. Přidala se i husitská farářka Viktorie Kopecká. Na místě je spolu se zhruba tisícovkou lidí třeba i senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

„Vítejte na oslavě lidskosti,“ přivítal poutníky jeden z organizátorů poutě Petr Kalousek.

Ministr Dobrindt připomněl hrůzy konce války a zároveň děkoval za to, jak se společně mezi Čechy a Němci připomínají. „Setkali jsme se, abychom si připomněli velmi bolestnou kapitolu dějin. O život i domovy přišly spousty lidí. Ty hroby, u nichž dnes stojíme, nesou rány, které jsou citelné dodnes. A toto utrpení si zaslouží být připomínané. Ne abychom připomínali vinu, ale abychom postavili památník usmíření,“ prohlásil ministr.

„Usmíření potřebuje odvahu, v tomto případě bylo potřeba stavět mosty, kde byly příkopy velmi hluboké. Děkuji, že je stavíte,“ dodal na adresu organizátorů festivalu Meeting Brno, během nějž se sudetoněmecký sjezd i Pochod smíření koná.

„Ukazujeme dnes, co je nejdůležitější. Připomínání nesmí být nasměrované jen do minulosti. Ale musí obsahovat i důvěru a pohled do budoucnosti. Nepřipomínáme si historii pro to, abychom relativizovali, co se stalo. Vyhnání předcházela nacistická krutovláda, která vzešla z Německa. Jsem vděčný, že jsou tu potomci těch, kteří trpěli i v té době. Jsme tu všichni jako Evropané, abychom společně oslavovali smíření,“ poděkoval Dobrindt.

Bernd Posselt pak připomněl, že se připomínají oběti holokaustu, vyhnání Němců i utrpení Čechů. Přesto jsou sudetoněmecké dny věnované oslavě společné budoucnosti. „Kdo nezná dějiny, je odsouzen k tomu, aby dějiny opakoval. Připomínkou mrtvých si nechceme sypat sůl do ran, ale je to naprosto základní služba, kterou jim musíme prokázat,“ zdůvodnil Posselt.

„Usmířit se zvládnou jen odvážní. Nenávist a podněcování války, to zvládne každý idiot,“ dodal předák sudetských Němců.

Hákové kříže na památníku

Památník obětí odsunu v Pohořelicích však v noci na sobotu někdo pomaloval hákovými kříži. Policisté hledají pachatele.

Na místě policisté předvedli k ověření totožnosti jednoho narušitele shromáždění. „Řešíme také možná přestupková jednání operátorů dronů, které létaly nad shromážděním v Pohořelicích,“ doplnil mluvčí policie Pavel Šváb.

Odpůrci sudetoněmeckého sjezdu pak mají ohlášenou akci také poblíž Mendlova náměstí, kam zhruba v 17 hodin průvod doputuje.

Památník v Pohořelicích někdo pomaloval hákovými kříži. Po pachateli pátrá policie

Protesty byly nahlášené už na ráno, podle Davida Grunda, starosty městské části Brno-jih, si další skupina nahlásila protestní kolonu aut a motorek s úmyslem blokovat jak samotný pochod, tak už ranní odjezd účastníků z Mendlova náměstí autobusy do Pohořelic. „Ohlášeno je 250 až 300 motorových vozidel,“ přiblížil Grund.

Nakonec se na parkovišti u tamější Ikei podle reportéra iDNES.cz krátce před osmou ráno sjelo zhruba třicet aut a několik motorek odpůrců. Vozidla měli vyzdobené českými, husitskými i ruskými praporky.

Sjezd sudetských Němců v Brně 2026 se blíží. Kdy se koná a co nabídne program

Jednotky lidí s českými vlajkami a přeškrtnutými hákovými kříži stojí i v Pohořelicích, do konfliktu s poutníky ale většinou nejdou. „Jsem tu jménem českého parlamentu. Ten rozhodl, že se to tu nemá konat. Rozbíjíte českou státnost, je to český fašismus,“ vykřikoval jeden z demonstrujících v Pohořelicích. Přítomní se mu vysmáli. Pohořelický starosta Miroslav Novák jej z prostoru památníku vykázal.

Sudetský sjezd: odpůrci na protest stavěli barikádu z krabic, vypukla strkanice

Bernd Posselt, předák SL, se celé poutě nezúčastní. Z Pohořelic, kde vystoupí, se přesune na brněnské výstaviště. Tam bude dopoledne otvírat pavilon, který bude hostit hlavní dějiště Sudetoněmeckých dnů. I kolem výstaviště je naplánovaný protestní pochod. Demonstranti podle tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky obejdou

X XX

KLDR  ZAHRNUTA   AUTY   Z  ČINY

PŘIZPŮSOBUJE   SE   ZEMÍM  SVĚTA

      Severní Korea zažívá automobilovou horečku. Ulicím vládnou čínské značky
      Severní Korea prožívá nečekaný automobilový boom. V hlavním městě Pchjongjangu se každodenní realitou začaly stávat dopravní zácpy a obyvatelé nově řeší i nedostatek parkovacích míst. Přitom ještě před pár lety byly široké ulice severokorejské metropole téměř prázdné.

      Před severokorejskými obchodními centry, hotely nebo nemocnicemi se v posledních měsících objevují desítky aut a přeplněná parkoviště. Nic na tom nemění ani skutečnost, že dovoz automobilů do KLDR je kvůli sankcím OSN oficiálně zakázán. Režim podle agentury Reuters těží z úzké spolupráce s Čínou.

      „V některých částech Pchjongjangu je najednou až příliš aut,“ uvedl pro Reuters singapurský fotograf Aram Pan, který Severní Koreu navštívil už dvacetkrát. Když byl v severokorejské metropoli loni v říjnu, zažil tu podle svých slov první skutečnou dopravní zácpu.

      Pokud Kima zabijí, udeříme atomovkami. KLDR kvůli útoku na Írán mění ústavu

      Rozvoj automobilismu v jedné z nejizolovanějších zemí světa může působit překvapivě. Režim diktátora Kim Čong-una ale v posledních dvou letech přistoupil k výrazným změnám legislativy. Součástí nových pravidel je i možnost soukromého vlastnictví automobilů.

      Jen státem schválení prodejci

      Současná severokorejská legislativa umožňuje, aby každá domácnost v KLDR vlastnila jedno auto. Obyvatelé však mohou vozidla nakupovat pouze prostřednictvím prodejců schválených režimem Kim Čong-una, píše Reuters.

      Automobil si dnes v Severní Koreji mohou dovolit především nejbohatší vrstvy obyvatel. Výhodu mají také takzvaní donju. Jde o relativně novou podnikatelskou třídu v KLDR, která v posledních letech zbohatla díky rozvíjejícímu se šedému trhu a polooficiálnímu podnikání tolerovanému režimem.

      KLDR si díky válce přišla na miliardy dolarů, zaplatila životy tisíců mužů

      Dlouhá léta přitom platilo, že automobily měla k dispozici především armáda a státní instituce. Rozpoznat takové vozy bylo poměrně jednoduché. Tradičně totiž používaly modré nebo černé registrační značky. Dnes ale ulicím Severní Koreje stále častěji dominují žluté poznávací značky, které se staly symbolem rozvíjejícího se soukromého vlastnictví automobilů.

      Čína obchází sankce OSN

      Experti odhadují, že už v příštím roce by po Severní Koreji mohlo jezdit více než 20 tisíc soukromých automobilů. A to přesto, že Čína do KLDR loni oficiálně vyvezla pouze dvě auta. Fotografie a videa ze sociálních sítí ale potvrzují, že vozidel v ulicích severokorejských měst rychle přibývá. Z původně luxusního symbolu privilegovaných vrstev se automobil postupně stává běžnější součástí každodenního života.

      „Je šílené, jak hustá automobilová doprava v Pchjongjangu dnes je. Žluté registrační značky vidím úplně všude,“ řekl pro Reuters nejmenovaný návštěvník města, který do Severní Koreje jezdí pravidelně.

      Kim s Rusy otevřel muzeum pro padlé vojáky. Symbol přátelství, vzkázal Putin

      Agentura Reuters upozorňuje, že automobily míří z Číny do KLDR neoficiálními kanály. Celý systém funguje především díky překupníkům a auta před vstupem do Severní Koreje několikrát změní majitele. Na severokorejských silnicích dnes podle dostupných informací dominují hlavně čínské značky jako Geely, Chery nebo Changan.

      K vidění jsou i auta od BMW nebo Audi

      V ulicích Severní Koreje jsou ale k vidění i tradiční západní automobily. Výjimkou nejsou ani vozy značek Audi nebo BMW. Německé automobilky však podle Reuters do KLDR oficiálně žádná auta nevyvážejí a o provozu svých vozů v ulicích severokorejských měst nemají žádné informace.

      Ačkoliv Čína loni oficiálně vyvezla do KLDR pouze dvě auta, jiná situace panuje v případě olejů, pneumatik a náhradních dílů. Export těchto výrobků z Číny do Severní Koreje v posledních letech výrazně roste. Například dodávky pneumatik od pandemie covidu-19 vzrostly už o 90 procent. Zečtyřnásobil se i vývoz zpětných zrcátek.

      Podle Reuters se v ulicích Pchjongjangu začínají objevovat i elektrická taxi a spolu s nimi vznikají také první nabíjecí stanice. Severokorejský vůdce Kim Čong-un už podle analytiků nechce soukromé podnikání úplně potlačovat. Naopak se ho snaží dostat pod státní kontrolu. I proto zažívá automobilový sektor v posledních měsících takový boom, uzavírá agentura Reuters.

      X X X

      Rusko je širá zem a k její správě bylo vždy potřeba přistupovat jinak, než jak známe z Evropy. Uvádí to známý ruský spisovatel a historik Boris Akunin v rozhovoru pro podcast Na Východ! Co přesně si ale představit pod jeho tezí o hordovním principu řízení státu? A co z toho plyne pro možnou demokratizaci Ruska po konci Vladimira Putina v prezidentské funkci?

      „Musel jsem přijít na to, že vlastní zemi ve skutečnosti nechápu,“ říká v podcastu Na Východ! spisovatel a historik Boris Akunin ke svému rozhodnutí sepsat desetisvazkové Dějiny ruského státu. V nich mimo jiné mapuje významné události na časové ose od varjagských skupin přes mongolské nájezdníky, cary a carevny 18. století, pád Romanovců až po období stalinismu zakončeného Džugašviliho smrtí.

      Poslechněte si Na Východ! o poučení z historie se spisovatelem Borisem Akuninem

      „Moje máma překládala jeho detektivky do češtiny,“ prozrazuje v podcastu Na Východ! Ondřej Soukup, který se spisovatelem pořídil aktuální rozhovor.

      Detektivkami se Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, proslavil v Rusku asi nejvíc. Postava detektiva Erasta Fandorina, který v období před první světovou válkou vyšetřuje nejen zločiny, ale také revoluční teroristy, zkorumpované carské a vládní činitele a zahraniční špiony, si získala miliony čtenářů. Akunin prodal přes 30 milionů knih a řada jeho románů byla také zfilmována.

      Sláva a exil

      Jenže pak přišel rok 2011, respektive 2012, kdy se v Moskvě a dalších městech v zemi po několik měsíců scházely desetitisícové davy protestujících kvůli výsledkům parlamentních voleb, které připomínaly spíš demokracii v Potěmkinově vesnici. Mimo jiné se v nich tehdejší premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medveděv rozhodli „vyměnit“ si své role, což veřejnost vnímala jako podvod v přímém přenosu.

      Know-how má z Íránu, komponenty z Číny. Rusko vyrábí drony v továrně, kde ,Stalin žije ve vaší DNA‘

      „Liberálnější část ruské společnosti začala mít poměrně intenzivní pocit, že je to všechno jenom hra navenek a že pevně za nitky tahá nadále Vladimir Putin,“ vysvětluje v podcastu Josef Pazderka.

      Jedním z mluvčích na Bolotném náměstí, kde se scházeli demonstrující v Moskvě, byl právě i Boris Akunin. Mluvil o důležitosti demokracie a žádal opakování voleb v hlavním městě. Protestující ho odměnili jásotem. Státní režim si protesty vyložil jako vlastní ohrožení a shromáždění začal postupně drasticky potlačovat.

      Pro Borise Akunina se situace ještě zhoršila po roce 2014 a následně 2022, kdy vystoupil proti napadení Ukrajiny. Vysloužil si rozsudek označující ho za teroristu a extremistu a musel Rusko opustit. Po pobytech v různých evropských městech nejnověji zakotvil v Londýně, kde dál pokračuje v psaní.

      Historické lekce

      „Překvapilo mě, že ten introvert, který dával najevo, že politika je špína, která není hodná jeho intelektuální úrovně, do ní najednou vstoupil,“ poznamenává k tomu Ondřej Soukup.

      „Skrze potlačení těch protestů taky pochopil, že struktura ruského státu, kterou jako historik začal mapovat poměrně intenzivně zhruba od tohoto období, aby si to sám tak trochu ozřejmil, je takzvaně hordovní,“ doplňuje k tomu Josef Pazderka.

      To je i hlavní teze Akuninových Dějin ruského státu. Podle ní od dob mongolských nájezdníků nelze širou ruskou zemi spravovat jinak než na čtyřech hordovních principech. Ty zahrnují supercentralizaci státu a jeho uspořádání do dokonalé vertikály. Předpokládá také zbožštění panovníka a nadřazení administrativní moci nad zákon.

      Sex v obědových pauzách a testy plodnosti v šesti letech. Rusko dlouhodobě bojuje s klesající porodnost.

      Jak jsem se mýlil v Rusku

      „Ukázalo se, že má představa o Rusku jako o obyčejné zemi, která podléhá obvyklým zákonům historického vývoje, byla mylná. I když mám titul z historie a celý život píšu historické romány, musel jsem přijít na to, že vlastní zemi ve skutečnosti nechápu,“ řekl Ondřeji Soukupovi Boris Akunin.

      „Předpokládal jsem, že v Rusku v 90. letech 20. století vznikla primitivní, divoká a necivilizovaná demokracie – a že to je normální a přirozené. Pak měl přijít vývoj podle zákonů kapitalismu. V zemi se měla vytvořit střední třída, nejprve ve velkých městech, a ta měla postupně růst, požadovat více práv a zapojovat se do veřejné správy.“

      Jenže jak ukazuje nejnovější vývoj, střední třídu poutá ke státu po invazi na Ukrajinu a transformaci ruské ekonomiky na válečnou něco úplně jiného než zapojení do veřejné správy. „Spousta skupin obyvatelstva z celého režimu benefituje, nebo až donedávna benefitovala. Teď je tu zároveň další sociální skupina: chudší regiony a lidé, ke kterým se dostaly velké peníze jako bonusy za válku na Ukrajině, a k režimu je teď připoutává smrt,“ připomíná Josef Pazderka.

      X X X

      BRNO  STÁLE  ŽIJE  SJEZDEM  NĚMECKA  V  BRNĚ

      Lidé si pochodem připomínají vyhnání Němců. Znavené účastníky sbírá

      Stovky lidí se sešly v Pohořelicích odkud se vydaly na třicetikilometrový pochod do Brna. Po pietním aktu, kterého se zúčastnili i představitelé sudetoněmeckého krajanského sdružení nebo německý ministr vnitra Dobrindt, si pochodem připomínají násilné vyhnání německy hovořícího obyvatelstva z Brna po druhé světové válce.

      Trasa takzvané Poutě smíření se chodí od roku 2007 v opačném směru, než kudy byli hnáni brněnští Němci k rakouským hranicím v roce 1945. Na 1 700 lidí pochod tehdy nepřežilo. Dnes někteří poutníci jdou celou trasu, na posledním kilometru se k nim připojí například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

      Před samotným průvodem se lidé v 9 hodin sešli u hromadného hrobu a památníku odsunu sudetských Němců v Pohořelicích. U něj vystoupil s projevem i německý ministr vnitra Alexander Dobrindt. Dorazil s předákem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Doprovodil je například Nick Winton, syn sira Nicholase Wintona, zachránce židovských dětí. Přidala se i husitská farářka Viktorie Kopecká. Na místě byl spolu se zhruba tisícovkou lidí třeba i senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

      „Vítejte na oslavě lidskosti,“ přivítal poutníky jeden z organizátorů poutě Petr Kalousek.

      Ministr Dobrindt připomněl hrůzy konce války a zároveň děkoval za to, jak se společně mezi Čechy a Němci připomínají. „Setkali jsme se, abychom si připomněli velmi bolestnou kapitolu dějin. O život i domovy přišly spousty lidí. Ty hroby, u nichž dnes stojíme, nesou rány, které jsou citelné dodnes. A toto utrpení si zaslouží být připomínané. Ne abychom připomínali vinu, ale abychom postavili památník usmíření,“ prohlásil ministr.

      „Usmíření potřebuje odvahu, v tomto případě bylo potřeba stavět mosty, kde byly příkopy velmi hluboké. Děkuji, že je stavíte,“ dodal na adresu organizátorů festivalu Meeting Brno, během nějž se sudetoněmecký sjezd i Pochod smíření koná.

      „Ukazujeme dnes, co je nejdůležitější. Připomínání nesmí být nasměrované jen do minulosti. Ale musí obsahovat i důvěru a pohled do budoucnosti. Nepřipomínáme si historii pro to, abychom relativizovali, co se stalo. Vyhnání předcházela nacistická krutovláda, která vzešla z Německa. Jsem vděčný, že jsou tu potomci těch, kteří trpěli i v té době. Jsme tu všichni jako Evropané, abychom společně oslavovali smíření,“ poděkoval Dobrindt.

      Sjezd sudetských Němců v Brně 2026 se blíží. Kdy se koná a co nabídne program

      Bernd Posselt pak připomněl, že se připomínají oběti holokaustu, vyhnání Němců i utrpení Čechů. Přesto jsou sudetoněmecké dny věnované oslavě společné budoucnosti. „Kdo nezná dějiny, je odsouzen k tomu, aby dějiny opakoval. Připomínkou mrtvých si nechceme sypat sůl do ran, ale je to naprosto základní služba, kterou jim musíme prokázat,“ zdůvodnil Posselt.

      „Usmířit se zvládnou jen odvážní. Nenávist a podněcování války, to zvládne každý idiot,“ dodal předák sudetských Němců.

      Hákové kříže na památníku

      Památník obětí odsunu v Pohořelicích však v noci na sobotu někdo pomaloval hákovými kříži. Policisté hledají pachatele.

      Na místě policisté předvedli k ověření totožnosti jednoho narušitele shromáždění. „Řešíme také možná přestupková jednání operátorů dronů, které létaly nad shromážděním v Pohořelicích,“ doplnil mluvčí policie Pavel Šváb.

      Odpůrci sudetoněmeckého sjezdu pak mají ohlášenou akci také poblíž Mendlova náměstí, kam zhruba v 17 hodin průvod doputuje.

      Památník v Pohořelicích někdo pomaloval hákovými kříži. Po pachateli pátrá policie

      Protesty byly nahlášené už na ráno, podle Davida Grunda, starosty městské části Brno-jih, si další skupina nahlásila protestní kolonu aut a motorek s úmyslem blokovat jak samotný pochod, tak už ranní odjezd účastníků z Mendlova náměstí autobusy do Pohořelic. „Ohlášeno je 250 až 300 motorových vozidel,“ přiblížil Grund.

      Nakonec se na parkovišti u tamější Ikei podle reportéra iDNES.cz krátce před osmou ráno sjelo zhruba třicet aut a několik motorek odpůrců. Vozidla měli vyzdobené českými, husitskými i ruskými praporky.

      Jednotky lidí s českými vlajkami a přeškrtnutými hákovými kříži stály i v Pohořelicích, do konfliktu s poutníky ale většinou nešli. „Jsem tu jménem českého parlamentu. Ten rozhodl, že se to tu nemá konat. Rozbíjíte českou státnost, je to český fašismus,“ vykřikoval jeden z demonstrujících v Pohořelicích. Přítomní se mu vysmáli. Pohořelický starosta Miroslav Novák jej z prostoru památníku vykázal.

      Sudetský sjezd: odpůrci na protest stavěli barikádu z krabic, vypukla strkanice

      Kolona se objevila i v Rajhradě, kde zrovna odpočívali účastníci poutě. Kolem nich projelo asi 20 motorek a několika aut s českými a moravskými vlajkami a nápisy „Motovlastenec“. Doprovázelo je i policejní auto. Protestní kolonu řidiči předem hlásili. Poutníky, kteří nemohou pokračovat dál, svážejí speciálně vypravené autobusy.

      Cíl poutníků je na brněnském výstavišti, které se promění v hlavní dějiště Sudetoněmeckých dnů. Organizátoři očekávají 1500 účastníků z Německa a zhruba stejný počet lidí z Česka. Při vstupu do areálu se držitelé vstupenek musí prokázat dokladem totožnosti. Kapacita je už vyprodaná, uvedla Markéta Beková z pořádající organizace Meeting Brno.

      I kolem výstaviště je naplánovaný protestní pochod. Demonstranti podle tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky obejdou areál.

      X X X

      Z Pohořelic na Brněnsku se vydalo do Brna zhruba 2000 lidí na takzvanou Pouť smíření, připomínající divoký poválečný odsun německého obyvatelstva. Souběžně se koná první sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení na území Česka. O událostech, které vzbuzují rozporuplné reakce, mluví pro Radiožurnál Petr Drulák, bývalý náměstek ministra zahraničí, politolog.

      Sjezd sudetských Němců už od čtvrtka doprovázejí protesty lidí 

      Spolek Svatopluk už před časem vyzval Bernta Posselta, coby představitele Sudetoněmeckého landsmanšaftu, aby přehodnotil své rozhodnutí uspořádat setkání v Brně či kdekoli jinde v České republice. Co vás k tomu vedlo?
      Já se domnívám, a nejenom já, že tato akce poškozuje česko-německé vztahy. Ony byly dobře nastaveny a v roce 1997 se obě vlády dohodly na tom, že uzavřeme tu velmi bolestivou minulost a budeme se dívat do budoucnosti. Sudetoněmecké sdružení je tu proto, aby minulostní otázky ot

       Petr Drulák, politolog a předseda spolku Svatopluk, mluví o sudetoněmeckém sjezdu v Brně

      Kulturní stránka toho festivalu je nesporná a je v pořádku. Nicméně uvědomme si, že Sudetoněmecké sdružení není ryze kulturní spolek. Oni mají jasnou politickou agendu, je to politický spolek, proto také na to setkání přišly těžké váhy německé politiky, jako je bavorský ministr, bavorský premiér a německý ministr vnitra.

      Jejich základní požadavek se skrývá za termínem právo na vlast. To v mezinárodním právu neexistuje a sudetští Němci chtějí, aby ho Česká republika uznala, a z toho pak budou vyvozovat nejspíše další požadavky.

      Jaké další požadavky máte na mysli?
      Mohou to být požadavky právní, majetkové a další. Donedávna měli majetkové požadavky ve svých statutech, to zrušili a zůstalo tam právo na vlast a odpor k takzvaným Benešovým dekretům.

      Myslel jsem, že jsme se posunuli. Politici by měli přestat křičet, říká Mašín k sudetským Němcům

      Takže nelze si myslet nic jiného, než že se jednalo o taktický krok k tomu, aby se tyto požadavky pak vrátily v době, kdy to bude příznivější.

      Oni sami popírají, že by usilovali o majetky v České republice, a my víme, že Ústavní soud České republiky i mezinárodní soudní instituce potvrdily, že tyto dekrety jsou neměnné, z dnešního pohledu jsou takzvaně vyhaslé. To znamená, že podle nich nelze zakládat žádné nové právní vztahy ani nikoho vyvlastnit, ale zároveň na jejich základě nelze zpětně vymáhat majetky. Není to v tomhle případě už naprosto uzavřená záležitost?
      Pokud by to byla naprosto uzavřená záležitost, tak proč se neustále objevují hlasy na zrušení Benešových dekretů?

      Od koho se hlasy ozývají? Kdo je vznáší?
      No, samozřejmě sami sudetští Němci. Sám Bernd Posselt několikrát řekl, jak mu vadí takzvané Benešovy dekrety. I tohle je trochu chybné označení, jedná se o zákony, které byly řádně schváleny československým parlamentem.

      Pokud je to uzavřená otázka, nechme je být na pokoji a pak je to v pořádku. Co potom ale znamená to právo na vlast? To by měli vysvětlit.

      Když tedy posloucháte, co říká Bernd Posselt, on současně zdůrazňuje, že nejde o majetky, nejde o přehodnocení těchto záležitostí, ale o nějaký morální apel, aby ten princip kolektivní viny jaksi v tom evropském prostoru už nefungoval. Čili v tomhle smyslu to nechápete?
      Ne, rozhodně ne, protože Bernd Posselt je samozřejmě velmi zkušený politik a dokáže věci podávat tak, aby nevyvolávaly odpor. My jsme otázky minulosti v té deklaraci uzavřeli.

      Vaňková: Politici rozvířili vášně. Sudetoněmecký sjezd mohl být ukázkou dobrých česko-německých vzta

      Tam samozřejmě i česká strana vyjádřila lítost nad nevinnými oběťmi, protože zejména v té divoké fázi odsunu byly nevinné oběti. My jsme se k tomu vyjádřili, Němci se k tomu vyjádřili a je to uzavřeno. Takže proč tohle nadále rozvíjet, pokud tu není nějaká další skrytá agenda?

      Není to opravdu uzavřeno tou česko-německou deklarací? A pokud někdo tohle říká, tak to tedy podle Sudetoněmeckého krajanského sdružení nezakládá žádné právní a další otázky?
      V okamžiku, kdy se začnou zpochybňovat takzvané Benešovy dekrety, tak se samozřejmě právní otázky mohou znovu objevit.

      Takže nechme to být, přestaňme to řešit, bavme se o folkloru, bavme se o tom, co chceme dělat v budoucnosti v sousedství, to je fajn, ale o tom není Sudetoněmecké sdružení.

      Nemyslíte si, že to, co zatím probíhalo a co se ještě chystá v rámci sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení, je podanou rukou ke smíření? Že účastníci uctili památku obětí holokaustu, chystají se také připomenout oběti nacistických perzekucí proti studentům v Kounicových kolejích a poprosili o odpuštění?
      Nečekal bych, že sudetští Němci na sjezdu budou dělat něco jiného, protože oni už zaznamenali obrovské vítězství tím, že se sjezd vůbec koná.

      Byl to jejich dlouholetý cíl a česká strana to odmítala, říkala, že to je nevhodné. Teď se jim povedlo to uskutečnit i díky spolupráci s aktivisty. Samozřejmě že letos už to nebudou dál tlačit.

      Když jsme v diplomacii a v mezistátních a mezinárodních vztazích, tak se vždycky musíme ptát, co bude ten další krok. uvidíme za rok, za dva, za dva roky.

      x x x

      USA  ZNOVU  NAPADNOUT  ÍRÁN?

          Trump mění program a chystá finální útok na Írán, spekulují média. Teherán hrozí odplatou
          Pokud Spojené státy obnoví válku proti Íránu, Teherán odpoví „drtivým způsobem“. Uvedl to v sobotu hlavní íránský vyjednavač a předseda parlamentu Muhammad Ghálíbáf během setkání s šéfem pákistánské armády Ásimem Munírem. Dodal, že od začátku příměří 8. dubna Írán obnovil své ozbrojené síly. V pátek se USA chystaly na další útok. Rozhodnutí nakonec nepadlo. Podle zdrojů z Pentagonu plánují však zasáhnout v následujících dnech.

          Americká média informovala, že Washington zvažuje nové údery proti Teheránu. Podle serveru americké televize CBS se americká armáda připravuje na případné bombardování během víkendu. V pátek Donald Trump svolal své nejbližší poradce, aby s nimi projednal válku, uvedl server Axios.

          Axios také uvedl, že americký prezident hovořil o zahájení poslední „rozhodující“ rozsáhlé vojenské operace, po jejímž skončení by mohl vyhlásit vítězství a ukončit válku.

          Kdo teď řídí Írán? Bratrstvo z osmdesátek, které přesahuje i revoluční gardy

          Šéf Bílého domu se kvůli plánovanému útoku dokonce nemohl zúčastnit svatby svého syna Donalda Trumpa mladšího. Také někteří členové americké armády a zpravodajské komunity zrušili své plány na víkend v očekávání možných útoků, uvedlo několik zdrojů.

          Írán další den, v sobotu, obvinil Spojené státy, že sabotují jednání o ukončení války „přehnanými požadavky“. Také tato změna v agendě Donalda Trumpa zároveň podnítila spekulace o obnovení bojů.

          V rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem si íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí postěžoval na „rozporuplné postoje a opakované přehnané požadavky“ Spojených států. Tyto faktory „narušují proces jednání vedených pod záštitou Pákistánu,“ uvedl Arakčí.

          Írán zažívá největší internetový blackout v dějinách. Doplácí na to celá ekonomika

          „Naše ozbrojené síly se během příměří natolik zotavily, že pokud (Donald) Trump spáchá další nerozumný čin a znovu rozpoutá válku, budou následky pro Spojené státy jistě mnohem drtivější než první den války,“ pohrozil poté Ghálíbáf.

          Katarský emír Tamím bin Hamad Sání mezitím telefonicky hovořil s americkým prezidentem Trumpem o napětí v regionu a o diplomatických snahách zabránit další eskalaci.

          Od pátku v íránské metropoli pokračovala vyjednávání s íránskou stranou zprostředkovaná Pákistánem. Katar rovněž vyslal do Teheránu svůj diplomatický tým, aby se pokusil odstranit hlavní rozdíly mezi znepřátelenými stranami.

          Pokud Spojené státy obnoví válku proti Íránu, Teherán odpoví „drtivým způsobem“. Uvedl to v sobotu hlavní íránský vyjednavač a předseda parlamentu Muhammad Ghálíbáf během setkání s šéfem pákistánské armády Ásimem Munírem. Dodal, že od začátku příměří 8. dubna Írán obnovil své ozbrojené síly. Diplomatické snahy Kataru a Pákistánu se snaží zabránit eskalaci napětí.

          Čtyřtýdenní konference OSN o nešíření jaderných zbraní v pátek skončila bez dosažení jasné dohody. Způsobil to spor mezi Spojenými státy a Íránem ohledně íránského jaderného programu.

          Izrael v noci na dnešek provedl pět leteckých úderů ve východním Libanonu a zasáhl také dvě budovy na jihozápadě země. Informovala o tom agentura AFP.

          Spojené státy s Izraelem zaútočily na Írán na konci února s deklarovaným cílem zabránit islámské republice získat jaderné zbraně. Boje později ustaly díky příměří, které má Washingtonu a Teheránu poskytnout čas na uzavření mírové dohody.

          Mezi spornými body zůstává mimo jiné íránské obohacování uranu. Teherán tvrdí, že má na obohacování právo v rámci rozvoje svého nevojenského jaderného programu, ale Spojené státy trvají podle médií na jeho pozastavení nejméně na 20 let.

          X X X

          VE  ŠPANĚLSKU   ODSTRANIT  PREMIÉRA?

          Desítky tisíc lidí v Madridu demonstrovaly proti premiérovi Sánchezovi, chtějí jeho demisi

          Desítky tisíc demonstrantů v sobotu v Madridu požadovaly demisi socialistického premiéra Pedra Sáncheze kvůli sérii korupčních skandálů. Protestovat přišlo podle organizátorů asi 80 tisíc lidí, podle úřadů polovina.

          Demonstranti mávající španělskými vlajkami se shromáždili pod velkým transparentem s nápisem: „Korupce má svou cenu. Konec beztrestnosti. Odstoupení a volby teď hned.“

          Pochod, který zorganizovala federace více než 150 občanských sdružení a který podpořily opoziční, tradiční konzervativní Lidová strana, a krajně pravicová strana Vox, skončil na náměstí Plaza Moncloa, poblíž premiérovy rezidence.

          Sánchez vrací úder Trumpovi: Zahráváte si, nevíte, co útok na Írán způsobí

          Malá skupina demonstrantů se pokusila prorazit přes zábrany u rezidence. Policie zadržela skupinu maskovaných lidí u paláce Moncloa, kde premiér žije se svou rodinou, napsala agentura Reuters s odvoláním na záběry, které odvysílala španělská televize.

          „V nejbližším okolí Pedra Sáncheze nezůstal nikdo, kdo by nebyl obviněn z velmi závažných trestných činů. Španělsko je rukojmím zkorumpované mafie,“ řekl novinářům krátce před demonstrací vůdce strany Vox Santiago Abascal.

          Sánchez, který se dostal k moci v roce 2018 po pádu vlády Lidové strany, zapletené do korupčních skandálů, prohlásil, že zůstane v čele vlády i přes vzrůstající počet obvinění v jeho nejbližším okolí.

          Statisíce migrantů mohou ve Španělsku požádat o amnestii. Nutnost, říká Sánchez

          Premiérův bratr David má stanout před soudem kvůli kupčení s vlivem, zatímco premiérova manželka, podnikatelka Begoña Gómezová je vyšetřována v samostatné korupční kauze. Premiér stíhání příbuzných odmítl jako politicky motivované.

          Bývalý ministr dopravy José Luis Ábalos, který byl premiérovou pravou rukou, čeká na verdikt soudu ve svém vlastním korupčním procesu.

          Soud v úterý oznámil vyšetřování Sánchezova spojence a bývalého socialistického premiéra Josého Luise Rodrígueze Zapatera kvůli obchodování s vlivem a praní špinavých peněz, což je další rána pro socialistickou vládu.
          X XX
          DO  BRNA  PREMIER  BAVORSKA  SÖDER
          VYSTRČIL,  KUPKA,  VONDRA  TÁHNOU  S  POSELLTEM
          CO  OD  NĚJ  CHTĚJÍ?
          ZNOVU  POHRANIČÍ  ČR?
          Pouť smíření došla do Brna na sjezd sudetských Němců. Čekali tu na ni odpůrci.
          Asi tisícovka lidí prošla Pouť smíření z Pohořelic do Brna, kterým si připomněla násilné vyhnání německy hovořícího obyvatelstva z moravské metropole. Pietního aktu na začátku pochodu se zúčastnili i představitelé sudetoněmeckého krajanského sdružení nebo německý ministr vnitra Dobrindt. K závěru pochodu v Brně se přidali i někteří domácí politici. Průvod provázeli a v cíli čekali také odpůrci sudetoněmecko-českého sblížení.

          Trasa takzvané Poutě smíření se chodí od roku 2007 v opačném směru, než kudy byli hnáni brněnští Němci k rakouským hranicím v roce 1945. Na 1 700 lidí pochod tehdy nepřežilo.

          Dnes někteří poutníci prošli celou trasu, na posledních kilometrech v Brně se k nim připojily další asi tři tisíce lidí a také řada politiků, například předseda Senátu Miloš Vystrčil, europoslanec Alexandr Vondra, senátoři Jaromíra Vítková, Miroslava Němcová, Jiří Dušek či poslanec Hayato Okamura. Šéf ODS Martin Kupka se na místě snažil o debatu s několika desítkami shromážděných odpůrců pochodu.

          Když poutníci procházeli v závěru svého pochodu městem, odpůrci na ně křičeli, pískali, nadávali do zrádců a kolaborantů, lidé z průvodu na ně naopak mávali a zvali, ať jdou s nimi. K žádným konfliktům nedošlo.

          Pietní akt v Pohořelicích

          Před samotným průvodem se lidé v 9 hodin sešli u hromadného hrobu a památníku odsunu sudetských Němců v Pohořelicích. U něj vystoupil s projevem i německý ministr vnitra Alexander Dobrindt. Dorazil s předákem Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. Doprovodil je například Nick Winton, syn sira Nicholase Wintona, zachránce židovských dětí. Přidala se i husitská farářka Viktorie Kopecká. Na místě byl spolu se zhruba tisícovkou lidí třeba i senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

          „Vítejte na oslavě lidskosti,“ přivítal poutníky jeden z organizátorů poutě Petr Kalousek.

          Ministr Dobrindt připomněl hrůzy konce války a zároveň děkoval za to, jak se společně mezi Čechy a Němci připomínají. „Setkali jsme se, abychom si připomněli velmi bolestnou kapitolu dějin. O život i domovy přišly spousty lidí. Ty hroby, u nichž dnes stojíme, nesou rány, které jsou citelné dodnes. A toto utrpení si zaslouží být připomínané. Ne abychom připomínali vinu, ale abychom postavili památník usmíření,“ prohlásil ministr.

          „Usmíření potřebuje odvahu, v tomto případě bylo potřeba stavět mosty, kde byly příkopy velmi hluboké. Děkuji, že je stavíte,“ dodal na adresu organizátorů festivalu Meeting Brno, během nějž se sudetoněmecký sjezd i Pochod smíření koná.

          „Ukazujeme dnes, co je nejdůležitější. Připomínání nesmí být nasměrované jen do minulosti. Ale musí obsahovat i důvěru a pohled do budoucnosti. Nepřipomínáme si historii pro to, abychom relativizovali, co se stalo. Vyhnání předcházela nacistická krutovláda, která vzešla z Německa. Jsem vděčný, že jsou tu potomci těch, kteří trpěli i v té době. Jsme tu všichni jako Evropané, abychom společně oslavovali smíření,“ poděkoval Dobrindt.

          Sjezd sudetských Němců v Brně 2026 se blíží. Kdy se koná a co nabídne program

          Bernd Posselt pak připomněl, že se připomínají oběti holokaustu, vyhnání Němců i utrpení Čechů. Přesto jsou sudetoněmecké dny věnované oslavě společné budoucnosti. „Kdo nezná dějiny, je odsouzen k tomu, aby dějiny opakoval. Připomínkou mrtvých si nechceme sypat sůl do ran, ale je to naprosto základní služba, kterou jim musíme prokázat,“ zdůvodnil Posselt.

          „Usmířit se zvládnou jen odvážní. Nenávist a podněcování války, to zvládne každý idiot,“ dodal předák sudetských Němců.

          Hákové kříže na památníku

          Památník obětí odsunu v Pohořelicích však v noci na sobotu někdo pomaloval hákovými kříži. Policisté hledají pachatele

          Na místě policisté předvedli k ověření totožnosti jednoho narušitele shromáždění. „Řešíme také možná přestupková jednání operátorů dronů, které létaly nad shromážděním v Pohořelicích,“ doplnil mluvčí policie Pavel Šváb.

          Památník v Pohořelicích někdo pomaloval hákovými kříži. Po pachateli pátrá policie

          Protesty byly nahlášené už na ráno, podle Davida Grunda, starosty městské části Brno-jih, si další skupina nahlásila protestní kolonu aut a motorek s úmyslem blokovat jak samotný pochod, tak už ranní odjezd účastníků z Mendlova náměstí autobusy do Pohořelic. „Ohlášeno je 250 až 300 motorových vozidel,“ přiblížil Grund.

          Nakonec se na parkovišti u tamější Ikei podle reportéra iDNES.cz krátce před osmou ráno sjelo zhruba třicet aut a několik motorek odpůrců. Vozidla měli vyzdobené českými, husitskými i ruskými praporky.

          Jednotky lidí s českými vlajkami a přeškrtnutými hákovými kříži postávaly i v Pohořelicích, do konfliktu s poutníky se ale nepouštěly. „Jsem tu jménem českého parlamentu. Ten rozhodl, že se to tu nemá konat. Rozbíjíte českou státnost, je to český fašismus,“ vykřikoval jeden z demonstrujících v Pohořelicích. Přítomní se mu vysmáli. Pohořelický starosta Miroslav Novák jej z prostoru památníku vykázal.

          Sudetský sjezd: odpůrci na protest stavěli barikádu z krabic, vypukla strkanice

          Kolona se objevila i v Rajhradě, kde zrovna odpočívali účastníci poutě. Kolem nich projelo asi 20 motorek a několika aut s českými a moravskými vlajkami a nápisy „Motovlastenec“. Doprovázelo je i policejní auto. Protestní kolonu řidiči předem hlásili. Poutníky, kteří nemohli pokračovat dál, svážely speciálně vypravené autobusy.

          Cíl pouti byl na brněnském výstavišti, které se proměnilo v hlavní dějiště Sudetoněmeckých dnů. Organizátoři očekávají 1500 účastníků z Německa a zhruba stejný počet lidí z Česka. Při vstupu do areálu se držitelé vstupenek museli prokázat dokladem totožnosti. Kapacita je už vyprodaná, uvedla odpoledne Markéta Beková z pořádající organizace Meeting Brno.

          V neděli program pokračuje a dopoledne přijede na výstaviště i bavorský premiér Markus Söder (CSU).

           

           

           

           

           

           

           

          Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.