Advokát SR Marek Para zostane na slobode, Rusko nové zásobníky na ropu

Známeho právnika obvinil vyšetrovateľ NAKA, že bol činný pre údajnú zločineckú skupinu bývalých policajných funkcionárov. Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že známy právnik Marek Para nepôjde do väzby. Prokurátor podal sťažnosť a rozhodovať bude Najvyšší súd. Rozhodnutie nie je právoplatné.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS sa stotožnil s návrhom prokurátora, že obvinený Mgr.M.P. je dôvodne podozrivý zo stíhaného zločinu, ale nestotožnil sa s prokurátorom v tom, že u obvineného v súčasnom štádiu konania existuje dôvod kolúznej väzby. Z týchto dôvodov obvineného do väzby nevzal a ponechal ho na slobode,“ informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Para sa po prepustení nechcel bližšie vyjadrovať k obvineniu, keďže bude ešte vypočutý ako obvinený. „Spor vnímam ako osobný spor medzi mnou a inou osobou a nie ako činnosť pre nejaké zoskupenie,“ uviedol. Osobu nekonkretizoval.

Michal Mandzák, obhajca Mareka Paru, považuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie za správne a zákonné.

„Sudca skonštatoval dôvodnosť podozrenia zo spáchania trestného činu,“ povedal Mandzák. Obhajca spresnil, že s konečnou platnosťou rozhodne Najvyšší súd SR 5. mája 2022.

Kauza policajnej chobotnice okolo bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra má tri takpovediac pokračovania. Najprv 5. novembra 2020 pri akcii Očistec zadržali Gašpara, bývalého šéfa NAKA Petra Hraška, exriaditeľa korupčnej polície a ďalších dôstojníkov polície, ktorí po zmene vlády skončili v civile.

Vyšetrovateľ ich obvinil, že sa pod hlavičkou Bödorovho komanda usilovali o vyšetrovanie prípadov, ktoré boli vykonštruované alebo diskreditačné a za nemalé sumy si zas nevšímali kauzy, ktoré ich zaujímať mali.

Túto stredu na najvyššie poschodie tejto skupiny zaradili aj predsedu Smeru a expremiéra Roberta Fica a spolu s ním aj bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Toho aj zadržali a včera ho sudca poslal do väzby, proti čomu podal sťažnosť. Pripisujú im riadenie procesov, ktoré mali poslúžiť na diskreditačné kampane politických oponentov – najmä exprezidenta Andreja Kisku a lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Para v Špirkovom prípade

V rovnaký deň, ako zadržali Kaliňáka, skončil v rukách polície aj advokát Marek Para. Stíhajú ho za to, že mal byť činný pre zločineckú skupinu okolo oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Vyšetrovatelia zmapovali Parove časté návštevy policajného prezídia, kam mal chodiť koordinovať svoje kroky s členmi bödörovskej policajnej skupiny, aby začali stíhať elitného prokurátora Vasiľa Špirka.

Pracoval na kauze súvisiacej s Kaliňákom

Do centra pozornosti sa prokurátor Špirko dostal v roku 2016, keď mu NAKA spravila raziu v kancelárii a obvinila ho zo zneužitia právomocí. V tej chvíli mu odňali všetky citlivé prípady. Medzi inými aj kauzu B.A. Haus.

Špirko chcel zistiť, či bol v poriadku prevod časti akcií spomínanej firmy, ktoré sa dostali do rúk Roberta Kaliňáka (Smer). Vtedajší minister vnútra podiel kúpil od dnes už odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.

Polícia teraz tvrdí, že za stíhaním elitného prokurátora bol práve Marek Para. Vyplýva to z uznesenia o obvinení, ktoré sa redakcii podarilo získať. Marek Para mal podľa polície – po dohode s členmi zločineckej skupiny okolo Norberta Bödöra – úmyselne odstaviť prokurátora Špirka od politicky citlivých káuz.

„Marek Para cielene mimo rámec osôb oprávnených oboznamovať sa s prebiehajúcim trestným konaním proti Vasiľovi Špirkovi koordinoval svoju činnosť s členmi vyššie popísanej zločineckej skupiny,“ píše sa v uznesení.

Stíhanie mu stopli

Špirko bol obvinený dokonca dvakrát, v oboch prípadoch však jeho stíhanie stopla prokuratúra. Napokon chybu v jeho postupe nenašla ani prokurátorská disciplinárna komisia. Po vražde novinára Jána Kuciaka elitný prokurátor verejne vystúpil a informoval, že na Kaliňáka a policajné špičky podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže.

Kauzy B.A. Haus a Tempest už nikdy nedoriešil, jeho vtedajší nadriadený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ich posunul iným kolegom a prípady išli do stratena. Sabotáž zasa po mesiacoch preverovania odmietla generálna prokuratúra, aktuality.sk

X X X

 Ukrajinu už dorazili slovenskí odborníci, traja kriminalistickí technici, antropológ a traja súdni lekári, aby pomohli ukrajinskej prokuratúre v zdokumentovaní dôkazov potrebných na vyšetrenie vojnových zločinov. Informuje o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

„Keď som videla hrôzu v záberoch z ukrajinskej Buče, túto formu pomoci som okamžite ponúkla prezidentovi Zelenskému. Je to veľmi dôležitá súčasť procesu, na konci ktorého môže byť rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu v Haagu,“ uviedla hlava štátu. Ako dodala, historicky je to prvýkrát od našej samostatnosti v roku 1993, keď Slovensko týmto spôsobom pomôže inej krajine.

Čaputová má radosť z toho, že Slovensko patrí medzi najaktívnejších spojencov Ukrajiny. „Chcem sa poďakovať našim odborníkom za ich odvahu ísť na Ukrajinu: robíte nesmierne dôležitú prácu, slúžite spravodlivosti, pomáhate Ukrajincom a robíte dobré meno Slovensku,“ dodala.

X X X

Koalícia a opozícia sa nezhodujú v otázke obvinenia Fica a Kaliňáka

Koalícia a opozícia sa nezhodujú v otázke obvinenia exministra vnútra Roberta Kaliňáka a šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica.

Podľa opozície sa v štáte skončila akákoľvek demokracia, koalícia oponuje s tým, že právny štát sa upevňuje a odkazuje, že nikto nie je nedotknuteľný. Svoje názory vyjadrili strany v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Dvadsiateho tretieho apríla prestal na Slovensku existovať právny štát, skončila sa akákoľvek demokracia,“ skonštatoval podpredseda Smeru-SD Richard Takáč. Strana podľa neho plne stojí za Ficom i Kaliňákom. Hovorí o politických represáliách, politickej objednávke či snahe organizovane zlikvidovať opozíciu. Vyšetrovací proces spochybňuje.

Eštok za vydanie nezahlasuje

Súhlasí s ním aj nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Matúš Šutaj Eštok z mimoparlamentného Hlasu-SD, podľa ktorého sú obvinenia vyvrcholením politického boja. „To, čo sa udialo, potvrdilo, že vláda nevie bojovať politicky a viesť krajinu,“ zdôraznil s dôvetkom, že cieľom je pozatvárať opozičných politikov. Dôvody na väzbu nevidí ani v jednom prípade, za vydanie Fica nezahlasuje.

Opačného názoru je podpredseda poslaneckého klubu OĽANO Milan Vetrák, ktorý tvrdí, že právny štát sa aj takýmito krokmi upevňuje. „Ľudia nie sú nedotknuteľní,“ odkázal. Tvrdenie, že by mal skončiť právny štát, označil za blud. Za vydanie súhlasu na vzatie Fica do väzby bude v parlamente hlasovať. Vylúčené však podľa neho nie je ani to, že líder Smeru bude stíhaný na slobode.

Poslanec Miroslav Žiak (SaS) si tiež nemyslí, že sa treba obávať o kvalitu demokracie na Slovensku. „Demokracia na Slovensku nie je ohrozená,“ povedal. Myslí si, že Fico sa spolieha na to, že ľudia majú krátku pamäť.

Listy

Takáč zopakoval, že strana už poslala viaceré listy o aktuálnom dianí na Slovensku do európskych štruktúr, kto už na ne reagoval, však povedať nevedel. Šutaj Eštok sa nechal počuť, že ak by sa ako premiér európskeho štátu dozvedel o narušení demokratického štátu, mal by o takú krajinu strach. Vetrák na margo vyjadrení maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa, skonštatoval, že Maďari by si mali sledovať situáciu doma a nestarať sa do Slovenska. Keď ju však sledovať chcú, nech vidia, že si krajina vie urobiť poriadok s organizovaným zločinom. Na margo listov poznamenal, že Fico rozposiela listy „kade-tade“ a nedostáva žiadnu reakciu.

V súvislosti s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), ktorý bude opäť čeliť odvolávaniu, Takáč poznamenal, že do funkcie nemal ani zasadnúť. Či je spokojný s prácou Mikulca, Vetrák priamo neodpovedal, uviedol, že na 100 percent nie je spokojný s prácou nikoho. Nemyslí si však, že sú dôvody na jeho odvolanie. Rokovanie o jeho výmene nezaznamenal. Šutaj Eštok niektorým koaličným poslancom odkázal, že sú hlasovacie automaty a Mikulca by neodvolali, ani keby bol prichytený, aktuality.sk

X X X

Rusko vyhladovať obrancov oceliarní v Mariupole?, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny

Ruské sily sa pravdepodobne pokúšajú vyhladovať obrancov, ktorí sú zabarikádovaní v oceliarňach Azovstaľ v obliehanom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny.

Vo svojej najnovšej analýze to v noci na nedeľu uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), informuje server denníka The Guardian.

Ukrajinskí predstavitelia uvádzajú, že v areáli oceliarní uviazli stovky vojakov a civilistov, ktorým dochádza voda a potraviny. Opakovane preto vyzývajú na prímerie, ktoré by umožnilo evakuovať civilistov z mesta takmer úplne ovládaného ruskými jednotkami.

Podľa ISW ruské sily zrejme neumožnia evakuáciu týchto uviaznutých ľudí. Inštitút tiež predpokladá, že Rusko v najbližších dňoch rozšíri svoje pozemné ofenzívne operácie v Donbase a bude pokračovať v útokoch juhovýchodne z mesta Izium, západne z miest Kreminna a Popasna a severne z Donecka.

Ukrajinci odrazili útoky

Britské vojenské spravodajstvo (DI) v najnovšom zhodnotení situácie na Ukrajine v nedeľu ráno uviedlo, že ukrajinské sily tento týždeň odrazili početné ruské útoky na frontovej línii v Donbase.

„Napriek tomu, že Rusko dosiahlo určité územné zisky, ukrajinský odpor bol silný vo všetkých smeroch a spôsobil ruským silám značné straty,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej bojovú účinnosť ruských síl zhoršuje slabá morálka a obmedzený čas na prezbrojenie a reorganizáciu.

Ukrajinská armáda vo svojej raňajšej aktualizácii podľa stanice BBC informovala, že Rusko zvýšilo počet svojich vojakov v pohraničnej Belgorodskej oblasti. Podľa dostupných zdrojov tiež umiestnilo mobilné balistické raketové systémy Iskander-M do vzdialenosti 60 kilometrov od ukrajinskej hranice.

Riadené strely systému Iskander majú dolet 500 kilometrov a môžu niesť konvenčné alebo jadrové hlavice, priblížila agentúra Reuters. Pripomenula tiež, že Rusko v piatok uviedlo, že chce ovládnuť celý juh Ukrajiny, aktuality.sk

X X X

Rusko chce postaviť nové zásobníky ropy aj exportné odbytiská

Rusko pracuje na výstavbe zásobníkov ropy a na nových vývozných odbytiskách. Cieľom je zmierniť sankcie uvalené západnými krajinami na Rusko za jeho vojnu na Ukrajine, ktoré zasiahli aj vývoz ropy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko nemá veľké ropné zásobníky, ktoré by v súčasnej situácii umožnili krajine väčšiu flexibilitu v oblasti produkcie a exportu. Ako však pre médiá povedal štátny tajomník ministerstva energetiky Pavel Sorokin, niektoré firmy už na týchto projektoch pracujú.

Môže to trvať 4 roky

Šéf Štátnej komisie Ruskej federácie pre nerastné zdroje Igor Špurov k tomu dodal, že Rusko by mohlo vytvoriť zásobníky napríklad v podzemných soľných jaskyniach na východnej Sibíri, ďalej v oblasti Uralu či v Povolžskom regióne. Výstavba takýchto skladovacích zariadení by mohla trvať štyri roky.

Navyše, v súvislosti so sankciami ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň vláde nariadil, aby do 1 júna predstavila plán, ktorý by okrem iného zahrnoval aj rozšírenie prepravnej infraštruktúry do krajín Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie a Tichomoria. Okrem toho, na separátnej schôdzke v rámci hornej komory ruského parlamentu Sorokin uviedol, že Rusko by mohlo vybudovať dodatočnú infraštruktúru na vývoz ropy v prístavoch Murmansk a Indiga, aktuality.sk

X X X

 Turecko uzavrelo svoj vzdušný priestor pre ruské civilné aj vojenské lietadlá smerujúce do Sýrie.

Oznámil to šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu s tým, že opatrenie bude v platnosti tri mesiace.„Uzavreli sme vzdušný priestor pre ruské vojenské lietadlá – dokonca aj pre civilné – letiace do Sýrie,“ povedal turecký minister, ktorý toto opatrenie detailnejšie nevysvetlil.

Podľa agentúry AFP ide o doposiaľ najrazantnejšiu reakciu Ankary na už dva mesiace trvajúci vojenský útok Ruska na Ukrajinu.

Turecko sa pred ruskou inváziou na Ukrajinu snažilo udržiavať úzke vzťahy s Ruskom, od ktorého – ako členská krajina NATO – kupovalo aj vojenskú techniku.

Podľa stanice BBC News uzavretie tureckého vzdušného priestoru oslabuje ruské letecké operácie na podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Vojenské lietadlá Moskvy tak budú musieť do Sýrie lietať dlhšími trasami. Turecko v Sýrii podporuje protiasadovské ozbrojené skupiny.

Ankara po vypuknutí vojny na Ukrajine vyjadruje podporu Kyjevu a odsudzuje ruskú vojenskú agresiu, no zároveň odmieta zaviesť rozsiahle sankcie voči Moskve, aké prijali EÚ či USA. Turecko tiež uzavrelo Bosporský prieliv pre vojnové lode všetkých krajín vrátane Ruska, za čo Ankare poďakoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, rovnako ako za vojenskú aj humanitárnu podporu Ukrajine. Turecká súkromná spoločnosť tiež dodáva U krajine bojové drony, ktorými zásobuje aj tureckú armádu.

X X X

Volebná účasť vo francúzskych prezidentských voľbách bola na poludnie 26 percent 

Účasť na druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku dosiahla v nedeľu k 12.00 h 26,41 percenta, vyplýva z informácií ministerstva vnútra. Je to o dva percentuálne body menej ako priebežná volebná účasť v minulých voľbách v roku 2017.

V druhom kole súboja o Elyzejský palác súperia súčasný centristický prezident Emmanuel Macron a pravičiarka Marine Le Penová. Tá už volila okolo 11.30 v meste Hénin-Beaumont, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

Odvolené má aj ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, ktorý skončil v prvom kole tesne tretí. Pred médiami podľa denníka Le Monde neskrýval sklamanie. „Radšej by som dnes ráno robil niečo iné,“ vyjadril sa.

Emmanuel Macron, ktorý je podľa posledných medializovaných prieskumov publikovaných pred moratóriom favoritom druhého kola, zatiaľ ešte hlasovať nebol.

Volebné miestnosti sú otvorené do 19.00 h, vo väčších mestách až do ôsmej hodiny večer. Potom sa moratórium skončí a miestne média budú môcť publikovať prvé exit polly. Oficiálne výsledky sa očakávajú v nedeľu neskoro večer, aktuality.sk

X X X

Ukrajinky si v autobuse vypočuli nevhodné poznámky. Dopravca sa ospravedlnil

Dopravca SAD Zvolen reagoval, že netoleruje a odsudzuje akékoľvek nevhodné správanie sa zamestnancov k cestujúcim. Kraj bude žiadať, aby spoločnosť vodičov poučila.

ZVOLEN – ZOLNÁ: Vo svojom byte v Zolnej pri Zvolene ubytovala dve Ukrajinky s deťmi, ona sama žije v Bratislave, a tak bol priestor voľný a ona chcela pomôcť.

Ženy, ktoré utiekli pred vojnou, však v Zolnej zažili nepríjemné chvíle. Posťažovali sa jej, že keď v prímestskom autobuse vytiahnu doklad odídenca, začína sa šikana. Problém nastáva vždy pri konkrétnom šoférovi.

V statuse na sociálnej sieti Zdena Solan opísala, že „istý vodič autobusu im viackrát nadával, hanobil všetkých Ukrajincov a v jeden deň to prekročilo všetky medze, ponižoval ich, cestujúci sa smiali.“

Dotklo sa ich to a majú obavy

Hoci Ukrajinky nie všetkému rozumeli, pochopili, že vodič s inými cestujúcimi hovorí o Ukrajincoch všeobecne, a to nelichotivým spôsobom. Nikto sa ich nezastal.

Rozčarované a otrasené Ukrajinky jej volali priamo z autobusu. Vtedy sa rozhodla napísať sťažnosť spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, ktorá linku prevádzkuje.

„Ide o ženy, ktoré utiekli pred vojnou, na Slovensku žijú, ako vedia, prežívajú skutočne náročné obdobie. A potom sa u nás vo verejnej doprave stretnú s takýmto správaním? Dotklo sa ich to. Majú navyše obavy cestovať autobusom, inú možnosť, ako sa dostať za úradmi, do obchodu alebo len tak na prechádzku do mesta, nemajú,“ priblížila zážitok Ukrajiniek Slovenka, ktorá im poskytla bývanie.

Kraj: Takéto správanie nás mrzí

Prípad na sociálnej sieti zaregistroval aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý na prímestskú autobusovú dopravu vo verejnom záujme finančne prispieva.

Kraj sa s dopravcami už na konci februára dohodol, že ukrajinskí utečenci budú môcť ich linkami cestovať zadarmo.

„Na vodičov, žiaľ, priamy dosah nemáme. Na základe zverejnených informácií však budeme kontaktovať dopravcu so žiadosťou o preskúmanie tohto prípadu a poučenie vodičov,“ reagoval Marek Mačica odborný referent samosprávneho kraja pre komunikáciu.

„Podobné správanie – hanobiace rasu, etnikum či národnosť – je absolútne neprípustné a veľmi nás mrzí, ak sa s ním stretli či už utečenci z Ukrajiny alebo iní cestujúci,“ komentoval prípad.

Prípad prešetrujú a ospravedlnili sa

Na naše otázky v súvislosti s nepríjemnými skúsenosťami ukrajinských žien po pár dňoch odpovedal aj samotný dopravca, spoločnosť Slovenská autobusová doprava Zvolen.

Sťažnosť z 19. apríla zaznamenala, no zatiaľ sa k nej nevyjadril konkrétny vodič, ktorý čerpá dovolenku.

„Na základe doterajšieho prešetrenia sa situácia javí ako individuálne zlyhanie jednotlivca. Spoločnosť Slovenská autobusová doprava Zvolen v žiadnom prípade netoleruje a odsudzuje akékoľvek nevhodné správanie sa k cestujúcim zo strany svojich zamestnancov,“ napísal dopravca v odpovedi.

Aj keď preverovanie prípadu zatiaľ neuzavrel, situácia dopravcu mrzí.

„Ospravedlňujeme sa dotknutým cestujúcim za prípadné neprimerané správanie sa vodiča. Vzniknutú konfrontáciu vodiča autobusu s ukrajinskými cestujúcimi považujeme za nevhodnú interpretáciu osobného názoru,“ odpísali zo sekretariátu predstavenstva spoločnosti.

Dopravca vyjadril ľútosť nad vojnovou situáciou u našich východných susedov a pripomenul, že aj on sa pripojil k výzve na pomoc Ukrajine, a to poskytovaním bezplatnej dopravy pre ukrajinských občanov.

Niektorí zamestnanci a vedenie spoločnosti sa tiež podľa stanoviska spoločnosti „aktívne angažujú v pomoci konkrétnym ukrajinským rodinám.“, aktuality.sk

X X X

Slovenská technická univerzita predala účelové zariadenie v Gabčíkove z ekonomických dôvodov

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave predala účelové zariadenie v Gabčíkove. K predaju pristúpila z ekonomických dôvodov.

„Prevádzka zariadenia bola dlhodobo neefektívna a STU nemala prostriedky na jeho potrebné rozsiahle opravy a rekonštrukcie,“ priblížil Rybanský. Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv univerzita predala účelové zariadenie spoločnosti B.D.B. Group, s. r. o., za 3.589.000 eur. „Kúpna cena 3.589.000 eur bola stanovená na základe znaleckých posudkov a opakovaného ponukového konania (verejnej obchodnej súťaže),“ konkretizoval hovorca univerzity.

Výnos z predaja univerzita plánuje použiť na vykrytie výpadku príjmov zo zníženej štátnej dotácie a nárastu cien energií. „STU predáva účelové zariadenie ako celok, iný majetok v Gabčíkove nevlastní,“ uzavrel Rybanský.

Kúpna zmluva s novým vlastníkom bola uzatvorená 29. marca, zmluva o budúcej kúpnej zmluve ešte 30. novembra 2021, aktuality.sk

X X X

Minister Krajniak: Som hrdý na to, ako sme pomohli ľuďom

Zvýšenie dlhu Slovenska na aktuálnych takmer 63 % hrubého domáceho produktu (HDP) vláda využila na pomoc ľuďom a na zachovanie pracovných miest v ekonomike.

V nedeľnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Podpredseda opozičnej strany Smer-SD a exminister financií Ladislav Kamenický oponoval, že vláda vynaložila veľkú časť peňazí neúčelne.

„Som hrdý na to, že sme zvýšili dlh tohto štátu. Som na to hrdý, pretože celé zvýšenie dlhu tohto štátu sme použili na pomoc ľuďom,“ povedal Krajniak. Vláda podľa neho doteraz vynaložila na podporu firiem a obyvateľov Slovenska desať miliárd eur. Ako dodal, keby mali uprostred krízy hovoriť, že nebudú zvyšovať dlh štátu, znamenalo by to, že by sa prišlo o státisíce pracovných miest.

„Podpora je nedostatočná“

Kamenický súhlasil, že počas kríz má štát ekonomiku aj svojich obyvateľov podporovať aj za cenu zvyšovania dlhu a, naopak, vláde vyčítal, že naposledy ohlásená podpora zdražovaním najohrozenejších skupín obyvateľstva je nedostatočná, keďže sa napríklad vôbec nedotýka dôchodcov.

Smer-SD v minulosti navrhoval jednorazovú dávku pre všetky rodiny vo výške 1500 eur. Peniaze na vyššiu podporu obyvateľov podľa Kamenického vláda má napríklad v zvýšenom výbere daní, v možnom opätovnom zavedení bankového odvodu, ale aj v účelnom vynaložení financií. „Keby sa nemíňalo na nesprávnych miestach, tak by ste tie peniaze mali,“ zdôraznil Kamenický a ako príklad uviedol celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19.

„Dôchodcovia sa majú zle“

Aktuálne ohlásenú podporu rodín s deťmi zvyšovaním rodinných prídavkov, zvýšením daňového bonusu alebo aj jednorazovým príspevkom Krajniak obhajoval. „Ja si uvedomujem, že aj dôchodcovia sa majú zle, ale stojím si za tým, že najohrozenejšou skupinou ešte viac ako dôchodcovia sú rodiny s malými deťmi. Tie sú najzasiahnutejšie krízou a pandémiou,“ povedal minister. Štát podľa neho už v tomto roku pomohol viac ako 800.000 dôchodcom vyplatením očkovacieho bonusu vo výške 200 alebo 300 eur a seniorom vláda pomohla aj zrušením doplatku za lieky.

Minister práce sa vrátil aj k financovaniu ohlásených opatrení. Hoci vláda je v tomto smere opatrná a zatiaľ nespresnila, ktorým firmám chce zvýšiť dane, jednou skupinou firiem, ktorú by malo postihnúť zvýšené zdanenie, sú podľa Krajniaka internetové stávkové kancelárie. Tie podľa neho zvýšili svoje zisky o stovky miliónov eur. „Keď niekto zarába naozaj neuveriteľné marže, násobné oproti situácii spred krízy, tak si myslím, že minimálne o časť toho zisku sa má podeliť s ľuďmi,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Minister Korčok tvrdí, že ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana

Ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana, uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Ministerstvo obrany (MO) SR o tom rokuje a Korčok verí, že sa dokončí toto technické rokovanie.

„Európska únia vyčlenila jeden a pol miliardy na to, aby sa preplácala vojenská pomoc,“ povedal Korčok s tým, že ide o dobrú správu pre Slovensko, pretože gro techniky, ktorú poslali na Ukrajinu, bude preplatená. Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár poznamenal, že akékoľvek darovanie, ale aj predaj zbraní je pre Smer-SD v tomto konflikte neprijateľné.

Korčok nevedel povedať, či Slovensko pošle na Ukrajinu aj stíhačky, rokuje o tom minister obrany. „Je pravda, že migy sa stávajú nepoužiteľnými, pretože závisia od ruských technikov, ktorí odchádzajú,“ povedal. Podľa Blanára ide o stroje, ktoré sú stále akcieschopné. Podľa neho by mali byť naďalej k dispozícii.

Päť percent HDP

Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie si Smer-SD svojimi vyjadreniami praje, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko. Zároveň poznamenal, že ak padne Ukrajina, budeme musieť na obranu dávať nie dve, ale päť percent HDP. Blanár poznamenal, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa má vyriešiť mierovou cestou a je mu ľúto, že umierajú nevinní ľudia.

„Ak tam bol Bödör, tak tam asi bol“

Obaja diskutujúci sa venovali aj situácii v súvislosti s predsedom Smer-SD Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Podpredseda Smeru-SD uviedol, že takýmto spôsobom sa snažia umlčať opozičného lídra. Minister zahraničných vecí sa k veci nechal vyjadrovať, pretože to „neprináleží politikom“. Poukázal však na to, že práve Smer-SD celú situáciu politizuje. Blanár poznamenal aj to, že na úrad vlády k Ficovi v čase jeho vlády chodilo množstvo ľudí. „Ak tam bol Bödör, tak tam asi bol, ale to neznamená, že páchali trestnú činnosť,“ povedal. V prípade, že by bol Fico dlhšie vo väzbe, si Blanár nevie predstaviť, že by prevzal jeho predsedníčku stoličku.

Podpredseda Smeru-SD by nenazval, že by bol Putin priateľ Slovenska. Šéf slovenskej diplomacie nebude dávať odporúčania ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), aby odišiel zo svojej funkcie sám. Nevylúčil, že v budúcich voľbách bude opäť kandidovať, aktuality.sk

X X X

Pri Tunisku sa potopili lode s migrantmi, 17 ich zahynulo

Bilancia obetí potopenia niekoľkých lodí s migrantmi pri tuniských brehoch vystúpila na 17. S odkazom na súdny zdroj o tom informuje agentúra Reuters.

 Tuniská pobrežná stráž v sobotu informovala, že sa pri brehoch blízko mesta Sfax potopili štyri lode smerujúce do Talianska so 120 africkými migrantmi, zachrániť sa ich podľa nej podarilo 98.

Dvanásť tiel pobrežná stráž našla v noci na dnešok a ďalších päť počas dneška, uviedol hovorca súdu v prístave Sfax, čo je druhé najväčšie tuniské mesto ležiace asi 240 kilometrov južne od Tunisu.

Informácie o národnosti zachránených či mŕtvych neboli bezprostredne k dispozícii. Minulý mesiac Reuters informovala o utopení 17 migrantov pri tuniských brehoch, pričom väčšinu mŕtvych tvorili Sýrčania.

 Tunisko a susedná Líbya v posledných mesiacoch zaznamenávajú nárast v počtoch migrantov vyrážajúcich na nebezpečnú cestu k európskym brehom. Okolie mesta Sfax sa pri tom stalo významným východiskom ľudí utekajúcich do Európy pred chudobou a násilím v rôznych častiach Afriky či na Blízkom Východe.

Do Talianska sa vlani z Líbye alebo Tuniska dostalo zhruba 121 000 utečencov, o rok skôr ich bolo asi 95 000. Takmer 2 000 utečencov v roku 2021 v Stredozemnom mori zahynulo, čo je viac ako v roku predchádzajúcom, keď bolo zaznamenaných 1 401 úmrtí./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.