Advokáti ČR sa pozreli na novelu SR Trestného zákona. Pre Peking dôležitejší Západ alebo Rusko? Rusko sériovú výrobu hypersonických striel Zirkon. Exrakúskeho kancelára Sebastiana Kurza uznali vinným z krivej výpovede. Pellegrini favoritom prezidentských volieb

Český server Advokátní deník online sa spýtal popredných českých expertov na trestné právo, čo hovoria na novelu Trestného zákona, prijatú na Slovensku. Server píše o protestoch na Slovensku a informoval aj o tom, že Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) už v decembri uviedol, že vládny návrh zmien v trestnom práve na Slovensku znamená vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu, spomenul aj rezolúciu Európskeho parlamentu. Je to naozaj také vážne? S touto otázkou sa obrátil na české esá trestného práva Tomáša Sokola, Marka Nespala, Lukáše Trojana a Filipa Seiferta.

JUDr. Marek Nespala, advokát, predseda Výboru pre odbornú pomoc a ochranu záujmov advokátov ČAK, člen prezídia Únie obhajcov ČR, podotkol, že Európska komisia má právo žiadať „zákonnú ochranu konkrétnych a špecifických objektov v podobe trestno-právnej reprobácie“, ale nie hovoriť, ako to urobiť.

„Tým mám na mysli druhy a výmery trestných sankcií a špecifikáciu orgánu činného v trestnom konaní v takých veciach príslušného. Ad absurdum by potom mohla od Európskej komisie zaznieť napr. aj požiadavka na stanovovanie trestných sankcií v rámci konkrétnych sadzieb a výmerách. Také požiadavky, teda na druh orgánu a spôsobu trestného postihu už podľa môjho názoru predstavujú excesívny presah pôsobnosti inštitúcií EÚ do suverenity členského štátu“ povedal pre Advokátní deník.

Doplnil, že podľa skúseností slovenských kolegov „bola v nedávnej dobe na Slovensku trestná represia v predmetnej oblasti zhusta nadužívaná a nástroje trestného práva používané ako politický regulatív spoločnosti, čo práve umožňujú drakonické tresty a špecifické justičné orgány, ktoré ich aplikujú. Takú prax trestnej politiky samozrejme v slobodnej a demokratickej spoločnosti nemožno akceptovať.

Mgr. Lukáš Trojan, člen predstavenstva ČAK, člen prezídia Únie obhajcov ČR, zapísaný tiež na zozname advokátov vedenom SAK uviedol, že po zoznámení sa s legislatívnymi zmenami „nielenže sa nemôžem stotožniť s výhradami zo strany eurokomisára pre spravodlivosť Didie Reyndersa, ale domnievam sa, že slovenská právna úprava ide správnym smerom“. Stanovisko Európskej komisie považuje za politické, nie odborné.

„Ak sa osoba, ktorá hodnotí legislatívne zmeny v oblasti trestného práva, neuspokojí s čítaním titulkov a politických skratiek a namiesto toho sa zoznámi s prijatými zmenami, zistí, že u našich slovenských susedov sa objektívne nedeje nič iné ako to, že prispôsobujú mimoriadne prísne nastavený systém trestanie tomu, čo je štandardom tzv. západnej Európy vrátane slovenskej právnej úpravy,“ odpovedal Advokátnímu deníku.

K rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry uviedol: „Neverím tomu, že rôzne „špeciály“ vedú k zlepšeniu odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti. Domnievam sa, že efekt je presne opačný. Uzavretý systém vedie skôr či neskôr k zapuzdreniu, získaniu pocitu „nadradenosti“ nad ostatné zložky a falošnému elitárstvu. Taká pozícia často vedie k jednaniu, ktoré je na hrane či už za hranou zákona“.

„Samotnej novele trestného zákonníka nemožno fakticky vytknúť žiadnu pasáž. Jedná sa o novelizáciu, ktorá má depenalizačný charakter a ktorá približuje slovenskú právnu úpravu tej českej. Aj v rámci českého právneho prostredia sa aktuálne vedú diskusie vo vzťahu k potrebnej depenalizácii predovšetkým v oblasti hospodárskej, daňovej, majetkovej a drogovej trestnej činnosti,“ dodal.

JUDr. Tomáš Sokol, člen predstavenstva ČAK, prezident Únie obhajcov ČR, zapísaný tiež na zozname advokátov vedenom SAK uviedol, že „to, čo na začiatku januára vykonali na Slovensku, možno označiť za dosť hlbokú legislatívnu orbu. Avšak legitímnu. Čo je tak asi všetko, čo sa dá aktuálne na túto tému povedať alebo napísať. Ostatné sa ešte len uvidí.“

Podľa Sokola „je isté, že vládna koalícia pretlačila novelu s vysoko senzitívnym obsahom ‚na silu‘, čo sa jej bude asi ešte viackrát vracať. Možno pochybovať, že bolo v silách všetkých poslancov sa s obsiahlym materiálom detailne zoznámiť a niektorí zrejme hlasovali podľa politickej príslušnosti. To ale asi nie je nič neobvyklé aj v prípade iných zákonov a nič to nevypovedá o obsahu noviel“.

Konštatoval, že „v tejto chvíli nie je jasné, do akej miery budú schválené zmeny napadnuté, prípadne spochybnené iným spôsobom. Čo však možno povedať celkom iste, je, že ide o výsostne záležitosť Slovenskej republiky. A na nejaký fatálny dopad týchto zmien na fungovanie právneho štátu, prípadne výkonu trestného súdnictva to rozhodne nevyzerá. Tento posledný fakt zrejme buď nepochopil, alebo ignoruje eurokomisár pre spravodlivosť, pán Didier Reynders“.

Zaujala ho však publikácia vlády pod názvom Únos spravodlivosti, najmä kapitola o kajúcnikoch.

„V odbornej hantýrke sa tak nazýva spolupracujúca osoba či spolupracujúci obvinený. Podobný inštitút máme aj u nás, ale skutočne len podobný. Za seba by som tých slovenských s istou znalosťou konkrétnych prípadov asi skôr nazýval kalkulovníci. Teda spolupáchatelia, ktorí kalkulujú s tým, že keď udajú komplica, zaistia si beztrestnosť. Čo možno aj tak fungovalo, súdiac podľa niektorých informácií. Zmena, ktorú prináša novela trestného poriadku, je jednoznačné pozitívum,“ povedal Sokol.

 K zníženiu trestov povedal, že „v ČR sa o tom, že hrozba trestu nemá príliš veľký vplyv na páchanie trestnej činnosti učia už študenti na právnickej fakulte. Zatiaľ čo nemalá časť populácie stále žije v presvedčení, že najlepšou prevenciou kriminality sú napchaté väznice“.

JUDr. Filip Seifert, MBA, člen prezídia Unie obhájců ČR hovorí, že „zmeny trestných sadzieb by mali vychádzať z odbornej diskusie a mali by byť podložené faktami a praktickými poznatkami. Nemali by teda byť náhodným ad hoc politickým rozhodnutím a rozhodnutím čiastkovým. Zmeny by potom mali byť spoločnosti vopred dostatočne komunikované a vysvetlené, aby každá takáto zmena nevzbudzovala pochybnosti, aby spoločnosť mala naďalej dôveru v justičný systém“.

„Zmeny majú svoj rub a líc. Na jednej strane vo všeobecnosti pomaly dochádza k sprísňovaniu trestnej represie, čo vo svojom dôsledku, pokiaľ sú zmeny nerozumné, približuje spoločnosť k policajnému štátu a k inkvizičnej justícii, čo vedie tiež k oslabeniu dôvery v štát a k potlačeniu slobody a práv osôb. Pokiaľ zmena napravuje predošlé nedôvodné zvýšenie represie, tak ju nemožno hodnotiť ako nesprávnu. Na druhej strane nedôvodné oslabenie zisťovania trestných činov a dôsledkov trestnej zodpovednosti môže viesť k selektívnemu uplatňovaniu trestnej zodpovednosti a nekoncepčnému zásahu do celého systému, čo nebude mať vo svojom konečnom dôsledku pozitívne dopady,“ uviedol pre Advokátni denník./agentury/

X X X

Čaputová: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

 Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda. Keďže Ukrajina sa bráni voči agresii na svojom území, musíme rešpektovať predovšetkým vôľu Ukrajincov. V predvečer druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

 „Už niekoľko mesiacov predtým boli medializované informácie o tom, že takéto niečo Ruská federácia voči Ukrajine chystá. Stále to popierali, hovorili len o cvičení v blízkosti hraníc, potom, že ide o denacifikáciu a mierovú operáciu. Pamätáme si všetky tieto teórie, ktoré sa napokon nepotvrdili,“ priblížila prezidentka.

 V tom čase podľa nej nikto nevedel, ako sa to bude vyvíjať a ako ďaleko (Rusi) zájdu. „Aj vďaka medzinárodnej i slovenskej pomoci a statočnosti samotných Ukrajincov sa hlavné boje darí udržiavať len na východe. Pod paľbou je celé územie Ukrajiny aj hlavné mesto, sama som po vypuknutí konfliktu Kyjev i územia ďalej na východ navštívila. Vojnu je tam cítiť všade a najmä je všade cítiť obrovskú ľudskú tragédiu,“ zdôraznila prezidentka./agentury/

X X X

Čína konečne čelí sankciám EÚ. Je pre Peking dôležitejší Západ alebo Rusko?

 Európska únia po prvý raz uvalila sankcie na čínske spoločnosti, ktoré obchodujú s Ruskom a pomáhajú mu v jeho vojne proti Ukrajine. Členské štáty sa na tom dohodli po dlhých rokovaniach. Z diplomatických zdrojov uniklo, že Čínu bránilo najmä Maďarsko.

Vypočujte si audioverziu článku – číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Opatrenia sú súčasťou 13. balíka sankcií proti Rusku. Režim Vladimira Putina im čelí od veľkej invázie, ktorú spustil pred dvoma rokmi, 24. februára 2022. Napriek tomu, že vojna proti Ukrajine je jednoznačným porušením medzinárodného práva, Peking Moskve politicky kryje chrbát.

 Putin hovoril 8. februára so šéfom čínskych komunistov Si Ťin-pchingom. Dvaja lídri autoritatívnych režimov vyhlásili, že je potrebné osláviť spoluprácu ich krajín v rôznych sektoroch a skritizovali zasahovanie USA do záležitostí iných štátov. Putin sa tohto roku chystá aj na návštevu Číny.

Prelomové rozhodnutie

Od začiatku veľkej ruskej agresie sa ekonomické vzťahy medzi Pekingom a Moskvou pomerne čulo rozvíjajú. Podľa agentúry Reuters čínsko-ruský obchod vlani od januára do novembra dosiahol objem 218,2 miliardy dolárov. Je to viac ako za celý rok 2022. Vyplýva to z colných údajov, ktoré Peking zverejnil v decembri. Rusko a Čína teda dosiahli nový hospodársky rekord.

 „Hoci medzi Moskvou a Pekingom existujú nezhody, boli pomerne úspešní pri oslabovaní demokracií a využívaní ich systémov,“ povedala pre Hlas Ameriky Sari Arhoová Havrénová, spolupracovníčka londýnskeho think-tanku RUSI s tým, že vzájomné vzťahy v tejto chvíli prinášajú Číne a Rusku viac pozitív ako negatív.

No podľa agentúry Bloomberg ani všetci politici v Pekingu nemajú rovnaký názor na inváziu. Si Ťin-pching a Putin majú mimoriadne blízke vzťahy, ale niektorí funkcionári komunistického režimu sú k Moskve skeptickejší. „Peking sa usiluje odolať snahám Ruska zatiahnuť ho hlbšie do podpory vojny,“ uviedol pre Bloomberg čínsky predstaviteľ, ktorý si pre citlivosť diskutovanej témy neželal byť menovaný.

„Čína je dôrazne proti uplatňovaniu nezákonných sankcií z dôvodu spolupráce s Ruskom. Prijmeme potrebné opatrenia na rázne zabezpečenie legitímneho práva a záujmov čínskych podnikov,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

 „O tom, či majú byť terčom európskych sankcií súvisiacich s ruskou agresiou proti Ukrajine aj čínske firmy, respektíve rôzne čínske organizácie, sa diskutovalo už dlhšie. No pomocou vlastnej diplomacie, ale aj vzhľadom na odpor niektorých členských štátov, ktoré majú možno intenzívnejšie ekonomické a politické väzby na Čínu, tieto návrhy neprešli. To, že ich teraz schválili, je pomerne prelomové. Od začiatku tejto vojny sa analytici zhodujú, že Peking sa obáva uvalenia sankcií alebo nejakého sekundárneho dopadu týchto opatrení. Teraz už nejaké máme, hoci sú stále pomerne obmedzené. Môžeme to vnímať asi ako nejaký varovný prst pre Peking, že Európska únia sa nebude zdráhať možno aj rozšíriť tieto sankcie, ak Čína nejakým zásadnejším spôsobom nezmení svoj postoj k ruskej agresii,“ reagoval pre Pravdu Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS).

Analytik však pripomenul, že sankcie EÚ sa netýkajú len Číny, ale aj iných subjektov a štátov, ktoré sa v nejakej miere správajú podobne ako Peking. „Súčasťou aktuálneho balíka sú aj opatrenia uvalené na firmy z Indie. Tá je na jednej strane vnímaná v istých ohľadoch ako spojenec Západu, ale vo veľmi veľkej miere je aj vojensky prepojená s Ruskom, odkiaľ tiež nakupuje energetické suroviny,“ vysvetlil Šimalčík.

Zaútočí Rusko do 10 rokov na krajinu NATO?

Americká televízia CNBC zameraná na ekonomické záležitosti uviedla, že aj Spojené štáty zvažujú uvaliť sankcie na čínske spoločnosti, o ktorých sa domnievajú, že pomáhajú Rusku podporovať vojnu na Ukrajine. Uviedli to viacerí členovia Kongresu.

„Čína musí pochopiť, že rovnaké druhy sankcií, ktoré sa v Rusku začínajú skutočne uplatňovať a ovplyvňujú jeho produktivitu, ekonomickú výkonnosť a kvalitu života, možno uplatniť i na Čínu. A úprimne povedané, tá môže stratiť oveľa viac ako Rusko,“ povedal cez víkend na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii pre CNBC demokratický kongresman Gerald Connolly, ktorý je členom výboru pre zahraničné vzťahy.

 „Je to oblasť, na ktorú sa pozeráme, a Kongres spolupracuje s vládou na tom, ako môžeme presadiť sankcie proti Rusku, čo si bude vyžadovať väčšiu spoluprácu ostatných krajín,“ reagoval pre CNBC aj demokratický senátor Ben Cardin.

„Dúfam, že samotná hrozba sankcií a skutočnosť, že Európania to s nimi myslia naozaj vážne, čo je pomerne nový vývoj, pomôže Pekingu, aby si ujasnil svoje predstavy. Ak by sme proti Číne uplatnili široké sankcie, skutočne by ju to zasiahlo, veď jej ekonomická výkonnosť je už teraz slabá. Preto by som dúfal, že si Čína dôkladne spočíta dôsledky podpory ruského násilia na Ukrajine,“ varoval Peking Connolly.

Opatrné čínske banky

V tejto súvislosti vyznieva zaujímavo správa ruského denníka Izvestiia. Podľa neho tri zo štyroch najväčších čínskych bánk od začiatku roku 2024 obmedzili transakcie s ruskými finančnými inštitúciami, na ktoré sa vzťahujú západné sankcie. Sú to Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank a Bank of China. Pre noviny to povedal Alexej Porošin, riaditeľ investičnej a poradenskej firmy First Group. Čínske banky vraj k tomu pristúpili preto, lebo sa obávali, že sa dostanú do čoraz prísnejšieho sankčného režimu Západu proti Rusku.

„To, že teraz tieto banky prestali realizovať platobné operácie so sankcionovanými ruskými subjektmi, je ďalším dielikom do skladačky, ktorá ukazuje, že čínske firmy neberú európske a americké sankcie úplne na ľahkú váhu. Súvisí to vo veľkej miere s tým, že v rámci jednotlivých firiem, ale aj na úrovni celej čínskej ekonomiky sú vzťahy so Západom omnoho dôležitejšie ako s Ruskom. Samozrejme, aj tie sú pre Čínu podstatné z politického a strategického hľadiska. Sú to dva autokratické režimy, ktoré sa navzájom podporujú. No vzhľadom na ekonomiku je pre Peking určite dôležitejší Západ. V tomto kontexte je možno dôležité si pripomenúť aj to, že čínska ekonomika má pomerne rozsiahle problémy, ktorým čelí, odkedy ju zasiahla covidová pandémia a následne sa začali prejavovať ďalšie štrukturálne hospodárske výzvy,“ pripomenul Šimalčík./ agenturyú

X X x

Bývalého rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza uznali vinným z krivej výpovede

Viedenský krajinský súd mu vymeral osemmesačný podmienečný trest.

Exkancelára Sebastiana Kurza uznal rakúsky súd vinným z nepravdivej výpovede pri parlamentnom vyšetrovaní preverujúcom sériu korupčných škandálov. Verdikt sa týka Kurzovho svedectva pri parlamentnom vyšetrovaní, ktoré bolo zamerané na údajnú korupčnú kauzu Ibizagate z čias jeho prvej vlády, ktorá padla v roku 2019. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Bývalý rakúsky kancelár bol v tejto korupčnej kauze obžalovaný z poskytnutia nepravdivých dôkazov o svojej úlohe pri zakladaní štátnej holdingovej spoločnosti Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG).

Kurz pred parlamentným výborom v roku 2020 zľahčoval svoj vplyv pri vymenovaní vtedajšieho predstaviteľa ministerstva financií Thomasa Schmida do čela ÖBAG. Súkromné správy, ktoré unikli do médií, však naznačili, že obaja o tejto záležitosti diskutovali.

Agentúra DPA v súvislosti s piatkovým odsúdením Kurza, ktorý bol populárny ako kancelár aj líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), píše, že tento verdikt pravdepodobne pomôže jeho politickým oponentom v predvolebnej kampani. V Rakúsku prebehne v tomto roku viacero volieb – v marci to budú komunálne voľby, v júni eurovoľby a koncom septembra parlamentné voľby. V niektorých spolkových krajinách sa budú konať aj krajinské volby, aktuality.sk

X X X

Ceny ropy klesli o vyše 2 %

Vývoj na trhoch v závere týždňa ovplyvnili najmä správy z americkej centrálnej banky (Fed), podľa ktorých by sa mohlo zníženie úrokových sadzieb oddialiť.

Ceny ropy klesli v piatok o viac než 2 % a k poklesu smerujú aj za celý týždeň. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 18.59 h SEČ 81,51 USD (75,24 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 2,16 USD (2,58 %).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 76,46 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 2,15 USD alebo 2,73 %. Za celý týždeň smeruje cena ropy Brent k poklesu zhruba o 2 % a cena americkej WTI k poklesu približne o 3 %.

Náladu na trhoch výrazne ovplyvnil guvernér americkej centrálnej banky (Fed) Christopher Waller, ktorý uviedol, že Fed by mal so znižovaním úrokových sadzieb počkať ešte pár mesiacov. Ak tak Fed urobí, bude to znamenať väčší tlak na americkú ekonomiku a možný pokles dopytu po rope, aktuality.sk

X X X

Andrej Viceník: Šancu pre Slovensko vidím v znalostnej ekonomike

 Rast úrokov, inflácia a tlak na rast miezd boli v minulom roku výzvou pre podnikateľský sektor. Napriek spomínaným výzvam nakoniec rok 2023 nebol až taký dramatický, obavy sa nenaplnili a úverovanie sa nezastavilo, rast trhu prekonal 3 %.

O tom, aké trendy budú hýbať biznisom v roku 2024 a čo by pomohlo slovenskej ekonomike, sme sa rozprávali s vrchným riaditeľom úseku Firemného bankovníctva a členom predstavenstva VÚB banky Andrejom Viceníkom.

X Má pretrvávajúca neistota vplyv na rozhodovania podnikateľov na Slovensku? Sú opatrnejší?

Určite áno. Mala by to byť aj prirodzená vlastnosť schopného a skúseného manažéra a aj majiteľa firmy. Expertné rozhodovanie, analýza, strategické myslenie, vyhodnocovanie rizík a príležitostí. Rozhodovanie o investícii do novej technológie pri rastúcom dopyte, nízkych úrokových sadzbách, stabilizovaných dodávateľských vzťahoch bez ohrozenia dodacích lehôt, dobrej platobnej disciplíne odberateľov, stabilných cenách energií či dostatku kvalitných zamestnancov je totiž diametrálne odlišné od súčasného stavu.

X V pretrvávajúcej neistote a možných rizikách, ktorých je, žiaľ, v súčasnosti veľa, je nevyhnutné na ne prihliadať a prispôsobiť im svoje strategické rozhodnutia. 

Firmy vo väčšej miere využívajú zabezpečovacie inštrumenty pre nadväzovanie nových obchodných vzťahov, ale aj pri existujúcich z dôvodu opatrnosti. Väčší tlak je na platobné bankové záruky, podpisovanie zmeniek, zmluvné doložky (inflácia, energie, ceny vstupov). Firmy sa často sústreďujú len na nevyhnutné investície. Témou je aj predaj nepotrebného majetku, vďaka čomu si znížia úverovú angažovanosť a úrokové náklady, ale aj získajú potrebnú hotovosť.

X Veľa sa hovorí o ESG. Ako sa posunulo vnímanie tejto témy medzi podnikateľmi? Vidíte väčší záujem o túto tému?

Téma ESG v minulom období rezonovala predovšetkým v spoločnostiach, ktoré sú súčasťou medzinárodných koncernov, avšak aj menších spoločností, ktoré patria do dodávateľsko-odberateľských štruktúr týchto spoločností. Ako prvé sú vnímané environmentálne dopady podnikateľskej činnosti spoločnosti na vonkajšie prostredie (emisie CO₂, nakladanie s odpadmi), následne sa k tomu pridáva pohľad na vnútorné procesy (obalové hospodárstvo, vstupné materiály a suroviny, hospodárenie s vodou, doprava a logistika spoločnosti).

 Zvyšujúce sa ceny energií upriamili pozornosť na oblasť energetickej efektívnosti a nové investície smerovali do zefektívnenia nakladania s energiami a dodatočných zdrojov energií. Najrozšírenejšími sa stali investície do fotovoltických zariadení.

Aktuálne sa už dostáva do popredia téma legislatívnych povinností. Vyplývajú zo Smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (CSRD) a postupne sa v nasledujúcich rokoch dotknú oveľa širšej skupiny podnikateľov.

X Ako sa to prejavuje v oblasti bankového financovania?

Zo strany banky registrujeme záujem predovšetkým o financovanie zámerov spojených s investíciami do projektov energetickej efektívnosti, ktoré prinášajú bezprostredné úspory v nákladoch na energie. Podnikatelia sa postupne zaujímajú aj o ďalšie možnosti získania výhodnejších podmienok financovania v spojitosti aj s ostatnými kritériami ESG, ako napríklad spokojnosť zamestnancov, vzdelávanie či podpora komunitných projektov.

X Čo chystáte nové pre svojich biznisových klientov? Vo všetkých odvetviach vnímame zrýchlené tempo technologických inovácií…

Koncept inteligentného priemyslu (Industry 4.0) mobilizuje aj malé a stredné podniky, ktoré sa snažia tomu tempu prispôsobiť. Investície do nových technológií a ich dátový manažment úzko súvisia s prehodnotením samotného výrobného alebo obchodného procesu. Konkurenčná výhoda už nebude spočívať vo veľkosti samotného podniku, ale zaváži skôr efektivita procesov a digitálna pripravenosť. Malé a stredné podniky vieme v tomto výrazne podporiť, a to nielen zvýhodneným financovaním, ale aj našimi inovatívnymi online riešeniami.

Nedávno sme klientom predstavili online komunikačný kanál (Biznis Zóna), ktorá slúži na bezpečný prenos dokumentácie medzi firemným klientom a bankou, a zároveň umožňuje dokumenty podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom. Stále pracujeme nielen na technickom vylepšení aplikácie, ale aj na pridávaní ďalších procesov, aby boli klientske požiadavky vybavené efektívne, rýchlo a najmä bezpečne. Už v prvej polovici roka spustíme do prevádzky viacero nových procesov, ako napríklad čerpania úverov. Zároveň neustále znižujeme počet požadovaných podkladov od klienta pri aktivácií nových produktov a služieb práve vďaka spolupráci so štátnymi inštitúciami, ktoré majú veľké množstvo dát už k dispozícii.

V druhej polovici roka 2023 podpísala Všeobecná úverová banka úverovú linku s Európskou investičnou bankou (EIB) v objeme 50 miliónov EUR s cieľom financovania úverov pre miestne malé a stredné podniky a spoločnosti so strednou kapitalizáciou. Klienti, ktorých úver bude financovaný z EIB zdrojov, získajú výhodnejšie podmienky financovania, predovšetkým zvýhodnenú úrokovú sadzbu. Úvery sa poskytujú na nové projekty, ktoré slúžia na rozvoj podnikania, napríklad na výstavbu alebo rekonštrukciu výrobných, obchodných alebo skladových priestorov či nákup nových technológií. Projekty pre mestá a obce sa môžu týkať napríklad obnovy mesta, mestských budov, kultúrnych pamiatok, rekonštrukcie ciest a chodníkov. Podporované sú aj projekty z oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva a školstva. Úver je možné kombinovať s EÚ fondami.

VÚB je však predovšetkým aktívna v podpore našich klientov pri ich transformácii na udržateľné podnikanie, ktoré prináša okrem nového pohľadu na podnikanie taktiež množstvo príležitostí na zefektívnenie a modernizáciu firiem.

Poskytujeme TERRA úvery na podporu udržateľnosti, ktoré sú podporené výraznými zľavami z úrokovej sadzby od poskytnutia úveru až do konca jeho splatnosti. Ide o Enviro úvery na podporu cirkulárnej ekonomiky a zelených projektov.

Do skupiny TERRA produktov patrí ajS-LOAN udržateľné financovanie, prostredníctvom ktorého sa môžu klienti pri poskytnutí štandardného investičného úveru zaviazať k splneniu dodatočných špecifických ESG cieľov. Okrem environmentálnych cieľov sa môžu zaviazať aj k sociálnym cieľom, ako napríklad k finančnej podpore aktivít venovaných v prospech celej spoločnosti alebo k financovaniu aktivít na zvýšenie spokojnosti zamestnancov. Zároveň tak klient posilňuje svoj ESG profil.

Napriek už existujúcej významnej podpore chceme túto rodinu ESG úverov znova rozšíriť o ďalší produkt, ktorý TERRA úvery doplní a ponúkne tak našim klientom ďalšie možnosti realizovať projekty spĺňajúce ESG kritériá. Nateraz môžem prezradiť, že tento produkt výrazným spôsobom zrýchli dostupnosť financovania v tejto oblasti a predovšetkým významne rozšíri využitie na široké spektrum účelov. Opäť s výraznou zvýhodnenou sadzbou, ktorú klienti iste ocenia.

X Práca v bankovom korporátnom segmente je náročná a vyžaduje si veľa znalostí a skúseností. Ako ste na tom vy so zamestnancami v období, keď mnohé spoločnosti hlásia nedostatok kvalitných zamestnancov?

Z dlhodobého hľadiska budujeme organizačnú štruktúru, ktorá zabezpečí kariérnu cestu kolegom a obsadzovanie kľúčových obchodných a vzťahových pozícií z interných zdrojov banky. Aktuálne ocenenia, či už v rámci NajZamestnávateľa roka alebo dosiahnutie titulu TOP Employer Slovensko, potvrdzujú, že sme na správnej ceste.

 X Máte pre slovenských podnikateľov radu, prípadne tip, na čo by mali upriamiť svoju pozornosť?

Úspešných charakterizuje, že biznis majú postavený na viacerých nohách. Ak sa jednej časti biznisu nedarí, potiahne iná. Ďalšou dôležitou súčasťou je mať pod kontrolou manažment cash flowu a náklady. Nebalansovať na hrane likvidity a mať rezervy potrebné pre uhrádzanie svojich záväzkov aj v čase poklesu a negatívneho vývoja trhu. Banka môže byť silným partnerom, ktorý dokáže pomôcť aj v tejto oblasti.

Ďalším nevyhnutným predpokladom udržateľnosti sú inovácie. Verím, že Slovensko sa konečne zobudí a o znalostnej ekonomike prestaneme nielen diskutovať, ale začneme ju aj reálne podporovať. A nemusíme sa nevyhnutne hneď rozprávať o umelej inteligencii, ESG a pod. Na začiatok je akýkoľvek progres, vylepšenie, zjednodušenie viac ako prínosné, aktuality.sk

X X X

Prieskum Ipsosu: Pellegrini favoritom prezidentských volieb. Matovič ubral hlasy Korčokovi, rozhodnú voliči od Harabina

 V druhom kole prezidentských volieb sa takmer s istotou stretnú predseda Hlasu Peter Pellegrini a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

 V prvom kole by Pellegriniho volilo 40,2 percenta opýtaných, Korčok by dostal 36,3 percenta hlasov. Štefana Harabina podporuje 8,5 percenta opýtaných. Igor Matovič by získal podporu 4,3 percenta voličov a Diplomat Ján Kubiš 3,4 percenta opýtaných.

 Predsedovi Aliancie Krisztiánovi Forróovi chcú dať hlas 3 percentá opýtaných, Marianovi Kotlebovi 1,7 percenta a historikovi Patrikovi Dubovskému 1,3 percenta respondentov. Za nimi nasleduje predseda SNS Andrej Danko s podporou len 1,1 percenta opýtaných. Posledným v tabuľke je Milan Náhlik s 0,3 percentami. Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec sa do tohto prieskumu nestihol dostať, keďže Najvyšší správny súd len pred štyrmi dňami rozhodol, že môže kandidovať./agentury/

X X X

Dosť bolo stresu a podráždenosti. Poradíme, ako prežiť tento rok v pohode a s úsmevom na perách

Dávate si dokola každý január novoročné predsavzatia? Chcete sa naučiť lepšie zvládať stres, vedieť sa tešiť z maličkostí a preplávať týmto rokom s úsmevom na perách? Nie je problém, tu je niekoľko tipov.

 Stres nás ovplyvňuje mnohými spôsobmi, fyzicky aj emocionálne. Treba si však uvedomiť, že krátkodobý stres môže byť pozitívny, pomáha nám podávať lepšie výkony a sme ostražitejší.

Naopak, ak cítite tlak dlhodobo, je vysoko pravdepodobné, že sa to časom odrazí na vašom zdraví. Zbystrite, ak máte problémy so spánkom, zmenili sa vaše stravovacie návyky, stratili ste záujem o sex, potíte sa a radosť zo života vyprchala. Tieto symptómy sú spúšťané návalom stresových hormónov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s tlakmi alebo hrozbami.

V dôsledku toho môžete pociťovať okrem fyzických problémov, ako sú bolesti hlavy, búšenie srdca, svalové napätie, nevoľnosť a závraty aj pocity úzkosti, podráždenosť a depresiu. Z dlhodobého hľadiska sa vystavujete riziku infarktu a mŕtvice.

Stres má každý z nás, keď ale ovplyvňuje váš život, zdravie a pohodu, je dôležité, aby ste to, čo najskôr riešili. Na začiatok skúste identifikovať príčiny. Rozdeľte si dôvody vášho stresu na tie s praktickým riešením a tie, ktoré sa časom aj tak zlepšia, a na druhej strane tie, s ktorými nemôžete nič urobiť. Tieto druhé sa pokúste vypustiť, nemá predsa zmysel trápiť sa vecami, ktoré nemôžete zmeniť, alebo vecami, ktoré sa časom aj tak vyriešia samé. Skúste tiež prehodnotiť svoj životný štýl. Zamyslite sa, či si toho neberiete na svoje plecia príliš veľa a či môžete robiť veci aj pokojnejším spôsobom.

Pred psychickou nepohodou sa môžete chrániť niekoľkými spôsobmi:

Fyzická aktivita:

Cvičenie môže byť veľmi účinné pri zmierňovaní stresu. Prekonajte lenivosť, zlú náladu, únavu a choďte sa poprechádzať do parku. Alebo začnite s behom, jogou, či pravidelným plávaním. Možností je veľa a určite viete, že pohyb uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu. Dobrá nálada síce nevyrieši všetko, ale zlepší vám kvalitu života.

Meditujte:

Je to aktivita, ktorá je zadarmo, stačí tichý priestor a benefity sú obrovské. Pohodlne si sadnite a nechajte vaše myšlienky plynúť bez posudzovania. Meditácia môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a zmierniť iné súvisiace problémy, ako je nespavosť a zlá koncentrácia.

Čas pre seba:

Vytvorte si čas na svoje záľuby a robte veci, ktoré vás napĺňajú a prinášajú vám radosť. Môže sa stať, že budete nútený vziať si voľno neskôr kvôli zlému zdravotnému stavu. Pri znižovaní úrovne stresu je dôležité nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou voči ostatným a zodpovednosťou voči sebe.

Hlboké dýchanie:

Áno, obyčajné dýchanie vás zachráni pred mnohými zdravotnými problémami. Pokojne si sadnite a hlboko sa nadýchnite cez nos a vydýchnite ústami. Sústreďte sa na dýchanie, na čerstvý vzduch, ktorý prechádza vašimi nosnými dierkami a predstavujte si, ako pri výdychu stres opúšťa vaše telo.

Chvíle s priateľmi:

Porozprávajte sa s priateľmi alebo rodinou o svojich pocitoch. Zdieľanie problémov môže pomôcť uvoľniť napätie a ich nezaujatý pohľad vám možno ukáže nové možnosti, ako zmierniť váš nepokoj a skočiť na vlnu pohody.

Pomoc z lekárne:

Na zmiernenie ľahkých foriem nervového napätia alebo dočasných ťažkostiach so zaspávaním vám urobí dobrú službu napríklad PERSEN®. Je to rastlinný liek, ktorý obsahuje koreň valeriány, list medovky a mäty. Pomáha vám navrátiť vnútorný pokoj, zbaviť vás podráždenosti a obnoviť psychickú rovnováhu. A nevyvoláva závislosť, takže ho môžete užívať aj dlhšie. Persen je liek na vnútorné použitie, ktorý je vhodný pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa./agentury/

X X X

Boris Susko zvolá zasadnutie rady pre ľudské práva v súvislosti so zrušením dotácií

Prostriedky zo zrušených dotácií plánuje rezort financií použiť na pomoc obetiam násilia.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zvolá zasadnutie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa Lucia Hurajtová v reakcii na žiadosť 15 členov rady o zvolanie mimoriadnej schôdze k zrušeniu dotačnej výzvy na podporu ľudských práv.

„Mrzí nás, že politici a médiá podsúvajú do verejného priestoru manipulatívne informácie, že niektoré združenia nedostanú prostriedky z dotačnej schémy Ľudské práva. A to nielen preto, lebo tieto financie nie sú právne nárokovateľné, ale predovšetkým pre skutočnosť, že dopredu vôbec nie je isté, či by spomínané združenia v procese schvaľovania uspeli,“ uviedla hovorkyňa.

Podotkla, že vzhľadom na aktuálne nastavenie pravidiel a výber úspešných žiadateľov o dotáciu, ktoré opakovane zvýhodňujú vyvolené zoskupenia mimovládnych organizácií, ktoré sa politicky angažujú, existuje dokonca vysoký predpoklad, že by im dotácia napokon ani nemusela byť pridelená. „O využití predmetných finančných prostriedkov pre najzraniteľnejšie skupiny a podporu ich ľudských práv prebieha aktuálne diskusia, o jej výsledkoch budeme včas informovať,“ doplnila.

Ministerstvo spravodlivosti SR zrušilo aktuálnu dotačnú výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 s alokáciou 769.500 eur, prostriedky plánuje použiť na pomoc obetiam násilia, aktuality.sk

X X X

Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson nahráva Iránu, tvrdí Biely dom

 Johnson nepredložil na hlasovanie návrh zákona o národnej bezpečnosti, ktorý poskytuje pomoc Ukrajine.

Biely dom v piatok kritizoval republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona a obvinil ho z nahrávania záujmom Ruska a Iránu. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Agentúra Reuters s odvolaním na šesť zdrojov v stredu uviedla, že Irán dodal Rusku okolo 400 balistických rakiet zem-zem, čím sa prehĺbila vojenská spolupráca týchto dvoch krajín, na ktoré Spojené štáty uvalili sankcie.

Irán „aktívne napomáha ruskej vojne na Ukrajine a útokom na ukrajinské mestá,“ uviedol hovorca Bieleho domu Andrew Bates v správe, ktorá bude podľa agentúry Reuters zverejnená v piatok. V nej sa tiež uvádza, že Johnsonova „nečinnosť poskytuje výhodu Putinovi a ajatolláhovi“.

Trvá na bezpečnostných opatreniach na americko-mexických hraniciach

Americký Senát minulý týždeň schválil balík pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan v celkovej hodnote 95,34 miliardy dolárov. Za balík hlasovalo 70 senátorov, z toho 22 republikánov. Johnson však poslal členov Snemovne reprezentantov na dvojtýždňovú prestávku bez toho, aby opatrenie predložil na hlasovanie. „Senát nás k ničomu nebude nútiť,“ vyhlásil.

Johnson tvrdí, že súčasťou akéhokoľvek balíka medzinárodnej humanitárnej a vojenskej pomoci musia byť aj opatrenia zamerané na bezpečnosť na americko-mexických hraniciach.

Senátori sa pridali k tým, ktorí vyzývajú na schválenie návrhu zákona o pomoci. Mnohí veria, že ak by Johnson umožnil hlasovanie, návrh by podporili republikáni aj demokrati. „Putin naznačil, že ak uspeje na Ukrajine, mohol by zaútočiť na krajiny NATO, ktoré sú Spojené štáty povinné brániť,“ uvádza správa.

„Ak republikáni v snemovni uľahčia porážku Ukrajiny, Amerika môže čeliť nákladom neporovnateľne vyšším ako dvojstranné investície, ktoré musíme vynaložiť na schopnosť Ukrajiny brániť sa,“ píše sa v správe, aktuality.sk

X X X

Rusko spúšťa sériovú výrobu hypersonických striel Zirkon, tvrdí Vladimir Putin

Ukrajina podľa svojich vyjadrení disponuje dôkazmi, že ruské sily prvýkrát od začiatku vojny pred takmer rokmi použili strely Zirkon pri útokoch na Kyjev zo 7. februára 2024.

Rusko spúšťa sériovú výrobu nových hypersonických striel Zirkon s plochou dráhou letu, vyhlásil v piatok šéf Kremľa Vladimir Putin. Podľa odborníkov je takmer nemožné tieto rakety zostreliť, informuje TASR podľa stanice CNN.

Organizácia Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA) so sídlom v Spojených štátoch tvrdí, že rakety Zirkon pre ich nadzvukovú rýchlosť nedokážu zachytiť ani najlepšie západné protiraketové systémy, akým je napríklad systém protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby.

Podľa tvrdení Moskvy tieto hypersonické protilodné rakety majú dolet 1000 kilometrov a pohybujú sa deväťnásobnou rýchlosťou zvuku. Deklarované schopnosti tejto strely však ešte neboli plne preukázané.

Putin v prejave pri príležitosti Dňa obrancov vlasti, ktorý sa oslavuje 23. februára, tiež povedal, že ruské zbrojárske podniky v posledných rokoch „niekoľkonásobne“ zvýšili výrobu a dodávky zbraní vrátane vysoko presných úderných zbraní, bezpilotných lietadiel, tankov, delostrelectva či systémov protivzdušnej obrany. Dodal, že vo vojenskom sektore sa začínajú vyvíjať aj iné technológie vrátane nasadenia umelej inteligencie, aktuality.sk

X X X

Som v poriadku, ozval sa Sagan po procedúre v talianskej nemocnici. Pod kožou mu pribudol implantát

 Slovenský cyklista Peter Sagan sa v piatok v nemocnici v talianskej Ancone podrobil procedúre na odstránenie problémov so srdcom. Pod kožu mu implantovali senzor tepu, ktorý bude monitorovať jeho stav.

 Nepotvrdili sa tak pôvodné informácie talianskeho denníka La Gazzetta dello Sport a ďalších zahraničných médií, že sa trojnásobný majster sveta mal v Ancone podrobiť menšiemu operačnému zákroku – ablácii, so zavedením katétrov na sledovanie arytmie.

„Všetko je pod kontrolou a už o pár dní sa vrátim na môj bicykel!,“ odkázal Sagan prostredníctvom sociálnej siete po vyšetreniach v Ancone.

O Saganovom nezvyčajne vysokom tepe informoval počas piatka fejsbuk Lucas‘ cycling blog.

„Sagan mal v nedeľňajších pretekoch v horskej cyklistike neďaleko Valencie nepríjemný pád a na najlepších jazdcov stratil dve kolá. To však napokon nebol najväčší problém, ktorý ho postihol. Keď prišiel do cieľa, jeho tepová frekvencia prekročila hranicu 200 úderov za minútu.

V jeho kariére sa to ešte nikdy nestalo. Maximum sa vždy pohybovalo okolo 190 úderov, a tak sa Sagan rozhodol tento problém okamžite riešiť,“ písal na svojich sociálnych sieťach Lukáš Ronald Lukács, zvyčajne dobre informovaný zdroj.

 Sagan si vraj v prvej chvíli spomenul na Sonnyho Colbrelliho. Talian musel pred pár rokmi pre problémy so srdcom ukončiť športovú kariéru.

Žilinský rodák sa obrátil na kardiológa Roberta Corsettiho a vyšetrenia potvrdili tachykardiu – pretrvávajúce zrýchlenie srdcového rytmu.

V Ancone sa preto podrobil detailnejším vyšetreniam a tie ukázali, že operácia vážnejšieho charakteru nie je nutná.

„Elektrofyzio­logické vyšetrenia vylúčili akúkoľvek supraventrikulárnu alebo ventrikulárnu arytmiu patologického významu.

Bol implantovaný podkožný záznamník udalostí, ktorý umožní budúce sledovanie športovca,“ píše sa v lekárskej správe, ktorú zdieľal Sagan na sociálnej sieti a informoval o nej aj špecializovaný portál biker.sk.

Procedúry v Ancone vykonal riaditeľ kliniky, profesor Antonio Dello Russo za prítomnosti spomínaného Corsettiho, ktorého Sagan pozná od začiatku profesionálnej kariéry.

„Peter je v poriadku. Približne o týždeň sa opäť posadí na bicykel a bude pokračovať v plánovanom programe. Všetko je pod kontrolou,“ uviedol pre agentúru AFP aj Saganov mediálny manažér Gabriele Uboldi.

Podľa neho cieľom Sagana naďalej zostáva účasť v horskej cyklistike na tohtoročnej olympiáde v Paríži.

 Sagan sa aktuálne venuje horskej cyklistike v tíme Specialized Factory Racing Team a v tejto sezóne už absolvoval dvoje preteky – minulý víkend v Chelve a zúčastnil sa tiež na úvodnom HERO Abu Dhabi.

Očakávalo sa, že tento víkend bude jazdiť v Banyoles, predtým, ako pôjde na preteky Marseille France Cup a potom na prvé podujatie Svetového pohára UCI v Brazílii v apríli. V aktuálnych správach sa uvádza, že Sagan s určitosťou vynechá Banyoles, ale dúfa, že potom sa vráti na bicykel.

Na to, aby sa Sagan kvalifikoval na olympijské hry v Paríži, si bude musieť zabezpečiť značné množstvo UCI bodov. Len 19 najlepších krajín sa kvalifikuje pod päť kruhov a Slovensko je momentálne na 38. mieste. Sagan má na preklenutie tejto medzery čas do 26. mája.

Slovák sa zúčastnil na olympijských hrách v Riu 2016 v pretekoch na horských bicykloch, skorý defekt ho vyradil z boja o medaily. Pre zranenie vynechal OH v Tokiu. V roku 2008 bol juniorským majstrom sveta na horskom bicykli.

 Hoci jeho športové korene pochádzajú z terénu, pred poslednými cestnými pretekmi vlani na Tour de Vendée povedal, že sa bude musieť veľa učiť.

„Pred 14 alebo 15 rokmi to bol úplne iný šport. Preteky boli oveľa dlhšie. Pre mňa to bude ako prechod z F1 na rely.“

V rámci tréningu na horský bicykel bude Sagan túto sezónu pretekať aj na kontinentálnej úrovni na ceste za slovenský tím Pierre Baguette Cycling, kde je jeho brat Juraj športovým riaditeľom.

„Nie som smutný, že končím. Som viac než šťastný, že môžem pokračovať na horskom bicykli a uvidím, či niečo dokážem alebo nie,“ povedal./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.