Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ. Európske krajiny by sa vystavili riziku, ak by prijali umiestnenie amerických rakiet dlhého doletu na svojom území, varoval v sobotu hovorca Kremľa. Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.
Postaví NATO hrádzu proti Moskve? Čo by sa stalo, keby Rusko napadlo alianciu, pýtal sa aj Pellegrini
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval v štátnej televízii na otázku o možnom umiestnení hypersonických striel Spojených štátov v Európe. „Máme dostatočnú kapacitu na zastavenie týchto rakiet, ale potenciálnymi obeťami sú metropoly týchto krajín,“ citovala ho AFP.
Po zmienke novinára, že studená vojna sa skončila rozpadom Sovietskeho zväzu, Peskov pripomenul, že v tomto období boli na Rusko namierené americké rakety v Európe a na Európu zasa ruské rakety, čo by sa podľa neho mohlo za istých podmienok zopakovať.
Švédsko po prvýkrát odkedy sa stalo členom NATO privítalo jednotky Severoatlantickej aliancie na každoročnom námornom cvičení BALTOPS 2024. Manévre boli zamerané na posilnenie kolektívneho odstrašovania a obrany na mori. Zdroj: NATO
Berlín a Washington tento týždeň pred summitom NATO oznámili dohodu o umiestnení amerických riadených striel typu Tomahawk a ďalších zbraní dlhého dosahu na území Nemecka od roku 2026. Predstavitelia oboch krajín to označili za odstrašujúci prostriedok. DPA uviedla, že pôjde o prvé umiestnenie takýchto zbraní v Nemecku od konca studenej vojny. V dokumente sa spomínajú aj protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané hypersonické zbrane.
Moskva toto rozhodnutie kritizovala a obvinila Washington, že podniká krok k novej studenej vojne a priamej účasti na konflikte na Ukrajine. Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že šéf rezortu Andrej Belousov telefonoval s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom, s ktorým hovorili o znižovaní rizika možnej eskalácie./agentury/
X X X
Premiér Fico na oslavách prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR chýbal: Do Starej Bystrice pricestoval Vladimír Mečiar!
Bývalý premiér SR Vladimír Mečiar počas podujatia Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.
Deklaráciu o zvrchovanosti SR schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).
Premiér Fico na oslavách prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR chýbal: Do Starej Bystrice pricestoval Vladimír Mečiar!
Deklaráciu o zvrchovanosti SR schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).
Deklarácia o zvrchovanosti SR nie je len akási archívna listina či vyprázdnený archaický dokument, ale deklarácia, ktorej odkaz je stále aktuálny, a je potrebné si ju neustále pripomínať. Pri príležitosti sobotňajších osláv 32. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR to v kysuckej obci Stará Bystrica povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
„Čas preveril, že aj po viac ako troch desaťročiach má každé jedno slovo tejto deklarácie svoje miesto, zmysel a obrovský význam. Deklarácia o zvrchovanosti vždy bola, je a bude prejavom vôle slovenského národa žiť a rozhodovať o svojom osude slobodne a nezávisle a na tom skutočne záleží,“ vyhlásil Kamenický.
Vo svojom príhovore sa dotkol aj aktuálnej vojnovej problematiky. „Keď sa vojna rozbehne, bude už neskoro ľutovať, že sme skôr nespravili viac pre to, aby sme vojnu odvrátili. Mier nie je samozrejmosťou a už nikdy samozrejmosťou nebude. Za mier je potrebné všemožne bojovať. Chcem všetkých ubezpečiť, že vláda pod vedením Roberta Fica je vládou mieru, sociálneho zmieru a dialógu, hospodárskej prosperity a takouto vládou aj zostane,“ zdôraznil Kamenický.
Starosta Starej Bystrice a poslanec NR SR Ján Podmanický (Smer-SD) privítal na oslavách bývalých prezidentov SR a ČR Ivana Gašparoviča a Václava Klausa a tiež bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, ktorí boli hlavnými protagonistami rozdelenia Česko-Slovenska. Klaus bol v roku 1992 českým premiérom a Gašparovič predsedom SNR, ktorá deklaráciu o zvrchovanosti SR prijala.
„Slovenskí a českí politici dokázali niečo ojedinelé, čo sa prehliada. Dva národy v strede Európy dokázali kultivovane a slušne urobiť dohodu o vzniku dvoch samostatných štátov. To je taký historický unikát, že mal byť ocenený Nobelovou cenou mieru, ak by sa udeľovala spravodlivo,“ poznamenal Podmanický.
Václav Klaus navštívil oslavy zvrchovanosti v Starej Bystrici opätovne po dvoch rokoch. „My sme v roku 1992 vedeli, že robíme nesmierne zodpovedné rozhodnutia. Ak tomu niekto neverí, chcel by som o tom každého ubezpečiť. Vývoj za uplynulých 32 rokov potvrdzuje, že to bolo nielen potrebné, ale aj správne rozhodnutie,“ uviedol Klaus.
Deklaráciu o zvrchovanosti SR schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Po júnových voľbách v roku 1992 sa najsilnejšie a víťazné politické subjekty v Česku a na Slovensku Občianska demokratická strana (ODS) a Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dohodli na vzájomných rokovaniach o riešení štátoprávnych problémov vtedajšej federácie.
Deklaráciu prijal slovenský parlament po volebnom víťazstve HZDS v súlade s jeho programom a s programom Slovenskej národnej strany. Za prijatie deklarácie hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov SNR. Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR – 17. júl – je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.
X X X
NATO chce byť pripravené na Rusko, ale riešilo Bidena a Trumpa
Americká domáca politika valcuje Severoatlantickú alianciu. Lídri 32-člennej organizácie od utorka rokovali na summite NATO vo Washingtone a slovenskú delegáciu viedol prezident Peter Pellegrini. Pred schôdzkou, ktorá sa včera skončila, sa očakávalo, že sa bude zaoberať najmä tým, ako pomôcť ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ako sa aj vojensky pripraviť na režim šéfa Kremľa Vladimira Putina, či tým, čo má za ľubom čínsky líder Sin Ťin-pching. Ale veľmi často sa debaty v kuloároch medzi politikmi, diplomatmi, expertmi i novinármi zvrtli k demokratickému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a jeho republikánskemu vyzývateľovi Donaldovi Trumpovi.
Americký prezident Joe Biden (vľavo) s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
Všetci čakajú na november
Najlepšie to asi vystihol samotný Zelenskyj. „Američania čakajú na november. A Európa, Blízky východ, indopacifický región – celý svet sa pozerá na november. Putin tiež čaká na november, ale zabíja a ničí, aby sa pripravil, aby bol pripravený na všetko, čo môže november priniesť,“ vyhlásila ukrajinská hlava štátu v príhovore v Reaganovom inštitúte vo Washingtone.
Bol to jasný odkaz na 5. november, keď sa v USA konajú prezidentské voľby. Demokratická strana aspoň do istej miery zvažuje, či má do súboja o Biely dom naozaj vyslať 81-ročného Bidena. Túto diskusiu naštartoval jeho zlý výkon v televíznej debate 27. júna proti Trumpovi. V nej 78-ročný republikánsky kandidát síce konštantne klamal a zavádzal, no pred kamerami vyzeral energickejšie ako súčasný vládca Oválnej pracovne.
Toto len zvýraznilo neistotu mnohých európskych členov NATO, čo môžu očakávať od výsledku volieb. Celý Washington sa pozeral na to, ako a či Biden zvládne úlohu hostiteľa summitu alebo či sa niekde preriekne a potkne. A na druhej strane všetci sledovali vyjadrenia Trumpa. Republikán za menej ako 24 hodín dokázal vyhlásiť, že keď ho v roku 2016 zvolili za prezidenta, ani nevedel, čo je to NATO. Ale zároveň na svoju sociálnu sieť Truth Social napísal, že bez neho by už aliancia pravdepodobne neexistovala.
Biden sa na summite nakoniec nepríjemné preriekol. Zelenského uviedol ako Vladimira Putina. Hneď si však svoju chyba uvedomil. „Som taký zameraná na porážku Putina,“ vyhlásil.
K neistote ešte prispel maďarský premiér Viktor Orbán. Na summite NATO síce podporil spoločnú deklaráciu, ale jeho diplomatické cesty málokoho zo spojencov nadchli. Orbán pred schôdzkou vo Washingtone navštívil Kyjev, Moskvu a Peking a po stretnutí lídrov aliancie sa mal vybrať za Trumpom.
„Neobávam sa však, že by to viedlo k nejakému deleniu NATO, pretože Viktor je tu v jednoznačnej menšine, ale absolútne nesúhlasím s jeho prístupom. Nevidím dôvod na rozprávanie sa s autoritatívnymi režimami, ktoré porušujú medzinárodné právo. Rusko vedie imperiálnu vojnu a Viktor Orbán nemá žiadny mandát ani od NATO ani od EÚ, aby viedol nejaké rokovanie. Môže to robiť za seba, ale jednoznačne s tým nesúhlasím,“ reagoval vo Washingtone na Orbánové aktivity fínsky prezident Alexander Stubb.
Hlava štátu sa vyjadrila aj k diskusii, nakoľko Biden zvláda povinnosti v úrade. „Za posledných 48 hodín som s ním hovoril pri viacerých príležitostiach. Nemám absolútne žiadne obavy, čo sa týka kapacity súčasného prezidenta USA, aby bol lídrom svojej krajiny a aby viedol náš boj za Ukrajinu a NATO,“ vyhlásil vo štvrtok Stubb.
„Debaty o amerických voľbách ma vôbec neprekvapujú. Od marca som prednášal v štyroch krajinách v Európe a počul som veľa konverzácií o obavách z toho, čo bude výsledok súboja o Biely dom znamenať pre alianciu. Debatovalo sa o tom, či USA zostanú spoľahlivým spojencom. Väčšina obáv sa vtedy sústredila na možnosť zvolenia Trumpa. Teraz sa k tomu pridala diskusia, či Biden vôbec môže pokračovať. Niektorí spojenci sa pýtajú, či USA ešte niekedy opäť môžu byť lídrom NATO,“ uviedol pre Pravdu Mark Rozell, expert na americkú domácu a zahraničnú politiku na Univerzite Georga Masona vo Virgínii.
„Je normálne, že sa objavujú obavy z toho, kto v budúcnosti povedie Spojené štáty,“ povedala pre Pravdu aj Suzanne Loftusová z Wilsonovho centra. „Aliancia by však tento strach mala využiť na to, aby viac investovala do obrany európskych národov. Je to jediný istý spôsob, ako zabezpečiť dlhodobú stabilitu a efektívnosť NATO. Je jedno, kto vyhrá novembrové voľby v USA. Európa musí posilniť vlastnú obranu,“ zdôraznila odborníčka na medzinárodné vzťahy.
Mnohí experti a politici sú presvedčení, že prípadne znovuzvolenie Trumpa by viedlo minimálne k oslabeniu väzieb USA na NATO. Loftusová to však nepredpokladá. „Je nepravdepodobné, že by americký zahraničnopolitický establišment v blízkej budúcnosti prijal nejaké zásadné rozhodnutie o úlohe krajiny v aliancii. NATO by sa namiesto toho malo zamerať na scenár, ako môže strategicky nastaviť svoju dlhodobú bezpečnosť v súvislosti s narastajúcimi globálnymi problémami. Musí to začať budovaním silnej úlohy Európy v aliancii a zabezpečením pokračujúcej podpory obrany Ukrajiny,“ myslí si Loftusová.
Odborník na globálnu bezpečnosť Garret Martin z Americkej univerzity vo Washingtone však pripomína, že 5. novembra sa môže hrať aj o budúcnosť NATO.
„Summit sa konal pomerne krátko pred prezidentskými voľbami v USA. Dokonca aj v normálnych časoch by to znamenala, že by sa NATO dostalo o niečo menej pozornosti. Koniec koncov sú USA takým dôležitým hráčom na svetovej scéne a v aliancii, že dlhotrvajúca volebná kampaň nakoniec zatieni mnohé dôležité témy. Tento rok však ani zďaleka nie je obyčajný. Ako povedal môj kolega Jim Goldgeier, fakticky sa vo voľbách v roku 2024 hlasuje aj o NATO, keď zoberieme do úvahy veľké rozdiely medzi Trumpom a Bidenom, pokiaľ ide o ich prístup k aliancii. Je však škoda, že skutočným výsledkom, ktoré vyplynuli zo summitu, sa nedostane takej pozornosti, akú by si zaslúžili. Vzhľadom na komplikovanú medzinárodnú situáciu, ktorej čelíme, je zjednotené a akcieschopné NATO dôležitejšie ako kedykoľvek predtým,“ zdôraznil Garret pre Pravdu.
Podľa najnovšieho prieskumu denníka Washington Post, televízie ABC a spoločnosti Ipsos si 56 percent demokratov myslí, že Biden by mal z boja o Biely dom odstúpiť. Opak tvrdí 42 percent opýtaných. Biden však má medzi voličmi rovnakú podporu ako Trump. Oboch politikov by volilo 46 percent ľudí./agentury/
X X X
Majú Pellegrini či Korčok problém s NBS? Na internete sa šíri príspevok, ktorý zneužíva mená politikov a sľubuje spôsob, ako rýchlo zbohatnúť
Prezident Peter Pellegrini a bývalý diplomat Ivan Korčok zaujali internetových podvodníkov. Na sociálnych sieťach sa už niekoľko mesiacov vyskytujú príspevky, ktoré svojím vzorom a obsahom kopírujú podobu slovenských mienkotvorných médií. Čitateľov lákajú škandalóznym titulkom, podľa ktorého údajne Národná banka Slovenska (NBS) zažalovala politikov za ich výroky o jednoduchom a rýchlom spôsobe zbohatnutia. Odborníci upozorňujú, že reakcia na podobné senzačné správy môže vyjsť draho.
Škandál vraj vypukol počas živého vysielania relácie Na telo plus televízie Markíza. Autori nepravdivých správ, ktoré sa v posledných mesiacoch masívne šíria v slovenskom segmente sociálnych sietí, sa snažia presvedčiť ľudí, že známy politik v priamom prenose neúmyselne odhalil spôsob, ako rýchlo zbohatnúť. Podvodníci tentoraz na prilákanie pozornosti použili osoby bývalého prezidentského kandidáta Ivana Korčoka a hlavy štátu Petra Pellegriniho.
Zmazaný rozhovor
Kým v minulosti sa väčšina nepravdivých správ šírila v podobe autorských príspevkov na sociálnej sieti či odkazov na konšpiračné a dezinformačné weby, teraz sa podvodníci zameriavajú na čitateľov mienkotvorných médií. Odkaz na falošnú správu o tom, že NBS sa súdi s niektorým z dvoch politikov, sa jeho autori snažia prezentovať ako štandardný novinársky článok. Na Facebooku sa takéto príspevky šíria ako sponzorovaný obsah, súčasťou statusu je názov média a obrázok, ktorý napodobňuje grafický štýl niektorého zo slovenských médií a obsahuje aj škandalózny titulok, ako aj fotografiu Pellegriniho či Korčoka.
Po rozkliknutí linku čitateľ uvidí webovú stránku, ktorá sa takmer úplne podobá šablóne spravodajského portálu niektorého zo slovenských denníkov či televízií. Tá obsahuje správu, ktorej autorom má údajne byť Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) a má titulok „Národná banka Slovenska žaluje Ivana Korčoka za to, čo povedal v živom televíznom vysielaní“. Druhý variant správy obsahuje v titulku meno hlavy štátu Petra Pellegriniho, ktorý má čeliť podobnému problému.
Z textu sa čitateľ dozvie pomerne sofistikovaný príbeh vymysleného škandálu. Podľa textu totiž mal buď Pellegrini, alebo Korčok „odhaliť svoje tajomstvo“. Pozorní diváci Na telo plus si vraj ihneď všimli jeho slová a začali do vysielania posielať správy. Vysielanie programu mal následne prerušiť hovor NBS, ktorým banka požadovala okamžité zastavenie vysielania. Záznam vysielania bol vraj tiež odstránený.
„Režiséra Na telo plus sme našťastie dokázali presvedčiť, aby nám dal kópiu záznamu tohto vysielania. Ak ste mali čas prečítať si tento článok, pripomíname, že môže byť čoskoro odstránený, podobne, ako sa to stalo pri televíznom vysielaní,“ píšu autori podvodného textu. Ďalej uvádzajú, že ide o „vymazaný rozhovor, ktorého sa všetky banky obávajú“. Prepis rozhovoru obsahuje odkaz na webovú platformu, pomocou ktorej sa vraj dá za niekoľko mesiacov zarobiť milión eur.
Kancelária prezidenta Pellegriniho ako aj hovorca Korčoka pre Pravdu potvrdili, že podobný rozhovor sa nikdy nestal. Tiež odmietli informácie o súdnom spore s NBS. „Prezident SR neodporúčal ani nebude odporúčať žiadne produkty, akékoľvek takéto odporúčanie by bolo v rozpore so zákonom,“ uviedol tlačový odbor. Informácie poprela aj NBS. „NBS má vedomosť o tomto konaní a podnikla kroky v rámci svojich kompetencií. Odporúčame tieto podvodné ponuky nahlásiť NBS alebo priamo orgánom činným v trestnom konaní. NBS upozorňuje všetkých, ktorí sa s uvedenými či obdobnými podvodnými investičnými ponukami stretli, aby takéto príspevky a webové stránky ignorovali a predovšetkým odmietli registráciu a nezadávali žiadne osobné a platobné údaje,“ reagovala banka v stanovisku.
Klamstvá sú sofistikovanejšie
Hoci sa podvodné správy veľmi podobajú reálnym novinárskym článkom, majú viacero znakov nepravdivých informácií. Ako prvé by si čitateľ mal všimnúť jazykový štýl. Agentúrne správy sú totiž stručné, nikdy neobsahujú prepisy televíznych rozhovorov či výzvy prečítať si niečo, čo bude v blízkom čase z internetu odstránené.
Čitatelia by si mali dávať pozor aj na podobu samotného linku či prepojenia, odporúča odborník na informačnú bezpečnosť a politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Peter Dubóczi. Treba sa napríklad pozrieť na to, či nie je nejakým spôsobom zvláštny, či sa neodchyľuje od toho, na čo klikáme bežne. „Ak sa už čitateľ predsa len na článok preklikne, mal by si dávať pozor na klasické signály. Má text uvedeného autora, ktorého si vieme následne aj dohľadať? Tiež by som odporučil sledovať, či má daná webstránka rozhranie. Ak napríklad chýbajú nejaké funkcie, napríklad vyhľadávanie, prípadne absentujú prekliky na iné sekcie, webstránka tým ukazuje, že bola pripravená na kolene a pravdepodobne o tradičné médium nejde,“ upozorňuje expert.
Okrem formálnych záležitostí si treba dávať pozor aj po obsahovej stránke, pokračuje Dubóczi. Ak názov článku nie je v súlade s obsahom textu, alebo sa autori snažia čitateľa nalákať na kliknutie, ide o problémovú stránku. „V momente, ak článok vyzýva čitateľa na to, aby si otvoril nejaký link, čitateľ by si mal dávať veľký pozor – to jednoducho tradičné médiá bežne nerobia, určite nie takto okatým štýlom. Ak zrazu autor prechádza k zaručeným receptom na finančný obnos a podobne, treba spozornieť, poradiť sa napríklad s blízkymi a preventívne stránku vypnúť,“ sumarizoval.
NBS v reakcii pre Pravdu dodáva, že ešte donedávna bol relatívne spoľahlivým spôsobom odhalenia podvodného článku zlý mechanický preklad z cudzieho jazyka a používanie neštandardných formulácií. „Toto už neplatí, automatické preklady už bývajú veľmi kvalitné,“ konštatuje NBS.
Podvodníci sa posunuli aj vo výbere „influencerov“, cez ktorých sa snažia nalákať ľudí. Prednedávnom sa na tieto účely častejšie zneužívali osobnosti známych blogerov alebo celebrity. Teraz majú na rýchle zbohatnutie ľudí nalákať známi politici. Odborník na dezinformácie a politológ Peter Dubóczi predpokladá, že výber Pellegriniho a Korčoka pravdepodobne súvisí s nedávnymi prezidentskými voľbami. „Obaja kandidáti boli na obrazovkách a v médiách nonstop, boli poznateľní a obsah o nich čitateľov prirodzene lákal. Volebná kampaň je vo všeobecnosti aj emočnou záležitosťou, ktorá dokáže prilákať ľudí k falošnému obsahu,“ hodnotí expert.
Meno prezidenta Pellegriniho podvodníci zneužívajú opakovane. Kancelária Prezidentského paláca totiž začiatkom júla zaznamenala podvodné videá na sociálnych sieťach, v ktorých hlava štátu propagovala finančné produkty. „Ide o tzv. deepfake video, vyrobené prostredníctvom umelej inteligencie,“ informoval odbor komunikácie. Kancelária ich nahlásila ako podvod a bude zvažovať ďalšie právne kroky.
Dubóczi nevylučuje, že sa časom na podobných weboch objavia aj ďalšie tváre slovenskej politickej scény, ktoré môžu byť pre časť populácie autoritami. „Práve to môže článku priniesť dôveryhodnosť, ktorá pomôže pri oklamaní čitateľa. Motívy môžu byť rôzne – od ovplyvnenia myslenia až po podvody a finančný zisk,“ uviedol. Podvodníci, ktorí stoja za takýmito stránkami, môžu útočiť na myslenie, ale aj na naše dáta. Za cieľ majú zmanipulovať ľudí, aby s nimi zdieľali citlivé údaje – od e-mailových adries cez adresu bydliska až po číslo bankovej karty. Podobné údaje by sme nemali zdieľať s nikým, koho nepoznáme.
Digitálny svet v tomto nie je nijako iný oproti tomu reálnemu a treba sa mať na pozore, pripomína expert. „Neodporúčam preto ani kliknutia na linky, ktoré tieto falošné články uvádzajú a vyzývajú nás, aby sme si otvorili aj ďalšie webstránky. Ak nie sme dostatočne zabezpečení, veľmi ľahko sa do nášho zariadenia môže dostať škodlivý softvér, ktorý o nás zbiera informácie a neskôr ich proti nám dokáže zneužiť. Opäť raz, aj v kontexte straty peňazí či iných citlivých informácií,“ uzavrel Dubóczi./agentury/
X X X
Ďalšia potýčka v Grécku! Jednu osobu postrelili a vyše 70 priaznivcov zadržala polícia
Počas sobotňajšej potýčky medzi fanúšikmi gréckeho futbalového klubu Panathinaikos FC postrelili jednu osobu. K incidentu došlo pred Štadiónom Apostolosa Nikolaidisa v Aténach, kde sa v hral prípravný duel proti AEK Larnaca.
Podľa agentúry DPA polícia zadržala vyše 70 priaznivcov, ktorí sa zapojili do hromadnej bitky. Príčina šarvátky nebola známa, zranenia pri nej utrpeli najmenej ďalšie dve osoby. Zápas napriek nepokojom pokračoval ďalej. V Grécku dochádza k potýčkam medzi futbalovými fanúšikmi pravidelne, minulý rok pri nich zomreli traja ľudia./agentury/
X X X
Cruise, Zendaya aj Wolverine! Všetci sledovali triumf Krejčíkovej na Wimbledone. Ale táto tvár prekvapila, veď to je hviezda Kameňáka…
Češka Barbora Krejčíková sa po dramatickom finálovom zápase stala víťazkou ženskej dvojhry vo Wimbledone. Jej zápas s Taliankou Jasmine Paolini sledovala rodina, ale aj hviezdy svetového šoubiznisu.
Herec Tom Cruise v dámskej spoločnosti sleduje finále ženskej dvojhry vo Wimbledone.
Do kráľovskej lóže, v ktorej sú miesta rezervované pre VIP hostí, sa usadili v sobotu popoludní napríklad hviezdy hollywoodskeho filmového neba. Šesťdesiatnik Tom Cruise sa ocitol v spoločnosti dvojice neznámych dám a živo diskutoval s oboma o priebehu zápasu. Ešte väčšiu pozornosť si však uchmatol jeho kolega Hugh Jackman.
Predstaviteľ Wolverina, ktorého diváci opäť uvidia v kinách v tejto kultovej úlohe vo filme Deadpool & Wolverine, sa totiž celý čas bavil v spoločnosti známej kolegyne. Reč je o britskej herečke Kate Beckinsaleovej. Asi je len otázkou krátkeho času, že sa objavia dohady o ich vzťahu v súkromí. Podľa zdrojov z okolia sú však len dobrí priatelia.
Na tenisové finále ženskej dvojhry prišla aj americká superstar – herečka a speváčka Zendaya, ktorá si nedávno tenisový chlebíček vyskúšala aspoň na filmovom plátne – v dráme Challengers. Zdá sa, že sa jej dianie na kurtoch zapáčilo.
Česká tenistka Barbora Krejčíková sa teší s najbližšímí zo svojho víťazstva vo Wimbledone. Na zábere vpravo hore aj česká herečka Jana Paulová, ktorá ju prišla do Londýna podporiť.
Samotná česká tenistka a od soboty aj dvojnásobná víťazka grandslamového titulu (prvý má z French Open) mala však tiež bohatú podporu z rodnej krajiny. A medzi najbližšími ľuďmi z jej rodiny a blízkych priateľov prekvapila aj tvár českej herečky Jany Paulovej, ktorú aj slovenskí diváci dobre poznajú z mnohých komédií – napríklad aj hitu Kameňák. Viac foto v galérii.
Pre Blesk.cz samotná Paulová prezradila, ako sa vlastne vyvinul vzťah medzi ňou a známou televíznou a divadelnou hviezdou. „Ja som bola vždy jej nadšená fanúšička a ona chodila na mňa do divadla. Napísala som jej po nejakom úspešnom zápase a ona mi odpovedala. Pozvala som ju do divadla a po predstavení sme sa rozprávali a rozprávali. O nej, o mne a vzniklo z toho krásne priateľstvo,“ uviedla herečka, ktorú v Londýne sprevádzal manžel./agentury/
X X X
Premiér Fico na oslavách prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR chýbal: Do Starej Bystrice pricestoval Vladimír Mečiar!
Bývalý premiér SR Vladimír Mečiar počas podujatia Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.
Deklaráciu o zvrchovanosti SR schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).
Deklarácia o zvrchovanosti SR nie je len akási archívna listina či vyprázdnený archaický dokument, ale deklarácia, ktorej odkaz je stále aktuálny, a je potrebné si ju neustále pripomínať. Pri príležitosti sobotňajších osláv 32. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR to v kysuckej obci Stará Bystrica povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
„Čas preveril, že aj po viac ako troch desaťročiach má každé jedno slovo tejto deklarácie svoje miesto, zmysel a obrovský význam. Deklarácia o zvrchovanosti vždy bola, je a bude prejavom vôle slovenského národa žiť a rozhodovať o svojom osude slobodne a nezávisle a na tom skutočne záleží,“ vyhlásil Kamenický.
Vo svojom príhovore sa dotkol aj aktuálnej vojnovej problematiky. „Keď sa vojna rozbehne, bude už neskoro ľutovať, že sme skôr nespravili viac pre to, aby sme vojnu odvrátili. Mier nie je samozrejmosťou a už nikdy samozrejmosťou nebude. Za mier je potrebné všemožne bojovať. Chcem všetkých ubezpečiť, že vláda pod vedením Roberta Fica je vládou mieru, sociálneho zmieru a dialógu, hospodárskej prosperity a takouto vládou aj zostane,“ zdôraznil Kamenický.
Starosta Starej Bystrice a poslanec NR SR Ján Podmanický (Smer-SD) privítal na oslavách bývalých prezidentov SR a ČR Ivana Gašparoviča a Václava Klausa a tiež bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, ktorí boli hlavnými protagonistami rozdelenia Česko-Slovenska. Klaus bol v roku 1992 českým premiérom a Gašparovič predsedom SNR, ktorá deklaráciu o zvrchovanosti SR prijala.
„Slovenskí a českí politici dokázali niečo ojedinelé, čo sa prehliada. Dva národy v strede Európy dokázali kultivovane a slušne urobiť dohodu o vzniku dvoch samostatných štátov. To je taký historický unikát, že mal byť ocenený Nobelovou cenou mieru, ak by sa udeľovala spravodlivo,“ poznamenal Podmanický.
Václav Klaus navštívil oslavy zvrchovanosti v Starej Bystrici opätovne po dvoch rokoch. „My sme v roku 1992 vedeli, že robíme nesmierne zodpovedné rozhodnutia. Ak tomu niekto neverí, chcel by som o tom každého ubezpečiť. Vývoj za uplynulých 32 rokov potvrdzuje, že to bolo nielen potrebné, ale aj správne rozhodnutie,“ uviedol Klaus.
Deklaráciu o zvrchovanosti SR schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Po júnových voľbách v roku 1992 sa najsilnejšie a víťazné politické subjekty v Česku a na Slovensku Občianska demokratická strana (ODS) a Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dohodli na vzájomných rokovaniach o riešení štátoprávnych problémov vtedajšej federácie.
Deklaráciu prijal slovenský parlament po volebnom víťazstve HZDS v súlade s jeho programom a s programom Slovenskej národnej strany. Za prijatie deklarácie hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov SNR. Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR – 17. júl – je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.
X X X
Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre „demagóga a patologického klamára“ Trumpa
Americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi sa dostalo podpory od vplyvnej tváre Demokratickej strany po viac ako dvoch týždňoch interných sporov o to, či by mal zostať kandidátom pre novembrové prezidentské voľby. Senátor Bernie Sanders ho označil za skvelého prezidenta a za najsilnejšieho súpera pre lídra republikánov Donalda Trumpa. Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa „rozptýliť“, Biden podľa neho vyhrá.
„Áno, viem to. Pán Biden je starý, náchylný na prešľapy, chodí strnulo a mal katastrofálnu debatu s pánom Trumpom. Ale viem aj niečo iné: Prezidentské voľby nie sú diskusnou súťažou. Nestoja a nepadajú na 90-minútovej debate,“ napísal o 81-ročnom prezidentovi ešte o rok starší senátor v komentári v denníku The New York Times. „Dosť! Pán Biden možno nie je ideálny kandidát, ale bude kandidátom a mal by ním byť,“ pokračoval Sanders, ktorý je lídrom ľavicového krídla demokratov.
Jeho vyjadrenie nadväzuje na nevídanú polemiku vo vnútri strany, ktorá sa štyri mesiace pred voľbami potýka so zložitou otázkou, či by mal Biden z boja o znovuzvolenie odstúpiť. Búrku spustili problémy najstaršieho prezidenta v dejinách USA pri predvolebnej debate s Trumpom, ktorá rozvírila obavy ohľadom jeho spôsobilosti na výkon funkcie a schopnosti viesť úspešnú kampaň.
Pre Bidena je Sandersovo vyjadrenie vítané po tom, ako ho skoro dve desiatky demokratov z Kongresu verejne vyzvali, aby kandidatúru prenechal niekomu inému. Prezident zároveň čelí tlaku od sponzorov kampane, zatiaľ čo niektorí lídri strany k veci nezaujali jasné stanovisko. Biden trvá na tom, že ho vek vo výkone funkcie neobmedzuje a výzvy na odstúpenie z kampane odmieta.
Podľa Sandersa sa Bidenov výkon v televíznej debate s Trumpom stal terčom „obsesivného záujmu“ médií, ku ktorým sa „bohužiaľ“ pripojili mnohí demokrati. Keď sa však sústredia na programové otázky a nenechajú sa „rozdeliť a rozptýliť“, Biden v novembri vyhrá, uvádza dlhoročný senátor za štát Vermont.
V komentári tiež stavia súčasného šéfa Bieleho domu do kontrastu s jeho predchodcom Trumpom, ktorého označuje za demagóga a patologického klamára. Sanders poznamenal, že republikánsky líder bol nedávno uznaný vinným z 34 zločinov a vlani ho iná súdna porota označila za páchateľa sexuálneho napadnutia. Trump „útočí“ na americkú demokraciu, je presvedčený senátor.
Sanders v roku 2020 bojoval s Bidenom o nomináciu demokratov na prezidenta, po jeho víťazstve sa však stal kľúčovým spojencom hlavy štátu v Kongrese, hoci dáva najavo nesúhlas s Bidenom napríklad v otázke zdravotného poistenia alebo v poslednom čase predovšetkým ohľadom podpory Izraela v čase jeho ťaženia v Pásme Gazy. Tieto nezhody teraz Sanders pripomenul, zároveň však Bidena označil za „najefektívnejšieho prezidenta v moderných dejinách našej krajiny“ a za „najsilnejšieho kandidáta pre súboj s Donaldom Trumpom“.
Podľa Sandersa prezidentovi na znovuzvolenie nestačí len obhajovať svoje doterajšie pôsobenie. „Musí predložiť a bojovať za odvážnu agendu, ktorá reaguje na potreby drvivej väčšiny nášho ľudu,“ apeloval senátor./agentury/
X X X
Kaščák vysvetlil, prečo Pohodu ukončili. Ocenil prístup i silnú vlnu spolupatričnosti a solidarity
Pád stanu na festivale Pohoda chcú jeho organizátori podrobiť dôslednej analýze a o jej výsledkoch budú otvorene komunikovať. Na sobotňajšom tlačovom brífingu v Trenčíne to uviedol riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Doplnil, že im je ľúto každého jedného zranenia a všetkých, ktorí boli zasiahnutí pádom stanu po veternej smršti na festivale Pohoda. Po páde stanu bolo ošetrených 29 osôb, z toho jedna mala stredne ťažké zranenie.
„Momentálne je stavba zaistená a prebieha tam policajné vyšetrovanie. Vo večerných hodinách príde do Trenčína riaditeľ spoločnosti, ktorá stan stavala a bude k dispozícii policajným zložkám,“ uviedol Kaščák. Zároveň poďakoval policajtom, hasičom, záchranárom a celému organizačnému tímu za profesionálny prístup.
„Zažili sme veľmi veľkú vlnu spolupráce a neskôr aj spolupatričnosti a solidarity. Je na nás, aby sme sa teraz vedeli vysporiadať s následkami udalosti, ale aj s otázkami týkajúcimi sa budúcnosti festivalu,“ poznamenal Kaščák.
Rozhodnutie predčasne ukončiť festival bolo podľa jeho slov jediné možné. „Po prerušení festivalu sme si vzali krátky čas na premyslenie. Prezreli sme festivalový areál a keďže sme neboli schopní garantovať neporušenosť stavieb a úplné bezpečie pre návštevníkov, zhodli sme sa na tom, že pokračovať nie je možné,“ dodal riaditeľ festivalu.
Kačšák súčasne informoval, že v sobotu večer príde na Slovensko aj riaditeľ spoločnosti, ktorá stan postavila. Bude k dispozícii aj zložkám, ktoré ho budú chcieť vypočuť, i médiám. „Spoločnosť Kayam, ktorú sme si vybrali práve po nešťastí v roku 2009, funguje od roku 1985, a toto je podľa ich informácií prvá udalosť takéhoto rozsahu, ktorá sa na ich zariadeniach stala. Spoločnosť spolupracuje s festivalmi, ako Glastonbury a Roskilde,“ povedal. Zároveň dodal, že fatálnejším následkom sa podarilo zabrániť práve preto, že si vybrali spomínanú spoločnosť.
Hlavný lekár festivalu Jaroslav Vidan zosumarizoval, že po páde stanu ošetrili 29 pacientov, ktorých zranenia si vyžiadali nemocničnú starostlivosť. „Štyria ľudia boli transportovaní do nemocnice v Považskej Bystrici a ďalších 25 do trenčianskej nemocnice. Dvadsaťosem zranení bolo ľahkého rázu a jedno zranenie bolo klasifikované ako stredne ťažké, keďže išlo o zlomeninu bedrového kĺbu. Môžem vyhlásiť, že ani jeden zo zranených nebol ohrozený na živote,“ skonštatoval Vidan.
Primátor Richard Rybníček označil piatkovú (12. 7.) veternú smršť za najsilnejšiu v Trenčíne za posledné mesiace. Ocenil, s akým pokojom riešil profesionálny tím pod vedením Kaščáka celú situáciu na festivale. Podľa primátora je vidieť, že bezpečnosti návštevníkov venujú patričnú pozornosť.
„Keď sme videli profesionalitu organizačného tímu, nebolo nutné vyhlasovať mimoriadnu situáciu. Vďaka ochote správcu športovej haly sme ju okamžite sprístupnili pre odchádzajúcich návštevníkov z Pohody. K dispozícii bolo 1 500 miest a športovú halu využila asi stovka ľudí, ktorým sme zabezpečovali v spolupráci s organizátormi vodu, stravu a hygienické potreby,“ povedal Rybníček. Podľa informácií trenčianskeho primátora využilo halu približne sto ľudí.
Zdôraznil, že na počasie sa hnevať nedá, je nevyspytateľné. „Situácia bola zvládnutá profesionálne, všetci sme sa zomkli. Veríme, že Pohoda to zvládne, aj mesto sa bude snažiť pomôcť, pretože Pohoda patrí k Trenčínu a Trenčín patrí k Pohode a v meste si nevieme predstaviť, že by sme tu Pohodu nemali,“ uviedol Rybníček.
Ak si niekto dnes myslí, že sa takáto situácia dala predvídať dopredu, Rybníček ho ubezpečuje, že táto situácia sa predvídať nedala. „Ak si niekto myslí, že o pol jednej naobed niekto povie, že skončíme festival, lebo o pol deviatej večer príde takáto búrka, tak nevie, čo to je manažovať takýto veľký dav ľudí a nevedia, o čom hovoria,“ myslí si primátor Trenčína.
Kaščák novinárom povedal, že organizátori opakovane, po prvý raz už niekoľko hodín vopred, varovali návštevníkov pred búrkou, pred ktorou potom program festivalu najprv prerušili. Sila vetra počas búrky podľa neho dosiahla 26 metrov za sekundu, teda zhruba 94 kilometrov za hodinu; spadnutý stan mal vydržať nápor vetra 35 metrov za sekundu.
„Je nám ľúto každého zranenia. Následky nie sú až také hrozivé s ohľadom na to, čo sa stalo,“ povedal Kaščák. Dodal, že zatiaľ nevie čo piatkové udalosti znamenajú pre budúcnosť tohto popredného multižánrového festivalu na Slovensku, ktorého história siaha do roku 1997.
Festival Pohoda organizátori predčasne ukončili po piatkovej intenzívnej búrke a páde veľkého stanu. Pre pád stanu začala polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Policajný vyšetrovateľ pribral do konania Ústav súdneho inžinierstva zo Žiliny.
Podobné nešťastie sa na Pohode odohralo už v roku 2009, keď pre silný vietor spadol tiež jeden zo stanov. Nešťastie si vtedy vyžiadalo dvoch mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. Po tejto tragédii organizátori podľa Kaščáka zmenili staviteľa stanov. Rovnako zintenzívnili spoluprácu so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorého meteorológ podľa dostupných informácií aj tento rok monitoroval počasie priamo na festivale. Do práce zapojili tiež tímy expertov. /agentury/
X X X
Vláda schválila plán ako osekať dlh. Prídu vyššie dane, šetrenie a pozrite si ďalšie opatrenia
Hrubý verejný dlh SR v minulom roku dosiahol 56 % hrubého domáceho produktu (HDP) a zostal tak nad najvyššou hranicou dlhovej brzdy. Išlo o dôsledok predovšetkým uplynulých štyroch rokov ovplyvnených pandemickou a energetickou krízou. Ciele vlády znížiť deficit pod 3 % HDP do konca volebného obdobia dlh stabilizujú, na to je však potrebné prijať ďalšie konsolidačné opatrenia vo výške takmer 3 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Zdôvodnení výšky hrubého dlhu SR a návrhu opatrení na jeho zníženie, ktoré v stredu schválila vláda.
„Dlh vzrástol najmä vplyvom pandémie COVID-19 a tiež energetickej krízy, čo sa prejavilo vysokými deficitmi štátneho rozpočtu v rokoch 2020, 2021 a 2023. V minulom roku boli zároveň prijaté viaceré opatrenia najmä v rodinnej politike, ktoré nesúviseli priamo s reakciou na krízu. Pod zvýšenie hrubého dlhu sa podpísal aj nárast hotovostnej rezervy, ktorá sa aj ku koncu roka 2023 udržala nad priemernou úrovňou v predkrízovom období,“ vysvetlil rezort financií.
Ak by vláda neprijímala žiadne opatrenia, verejný dlh by od roku 2024 opäť rástol. Prispieva k tomu najmä neklesajúci schodok verejnej správy, sprevádzaný ustupujúcou infláciou. „Naopak, fiškálna stratégia vlády znižovať deficit o 1 % HDP ročne tempo navyšovania zadlženia postupne spomalí a za predpokladu poklesu deficitu pod 3 % HDP do konca volebného obdobia by sa už trend rastu dlhu úplne zastavil,“ avizovalo ministerstvo.
Pripomenulo, že vláda už prijala jeden konsolidačný balíček v objeme 1,4 % HDP. Jeho pozitívny vplyv bol však tlmený novými prioritami vlády najmä v sociálnej oblasti, ako aj inými faktormi mimo jej kontroly. Na druhej strane, vláda podľa MF v aktuálnom výhľade neuvažuje od budúceho roku s vyplácaním energopomoci a počíta tiež s tlmením rastu mzdových nákladov. „Do konca volebného obdobia je potrebné prijať oproti súčasnému nastaveniu rozpočtu úsporné opatrenia celkovo vo výške do 3 % HDP,“ vyčíslil rezort.
Prvými opatreniami sú pripravené zavedenie dane na sladené nápoje a rozšírenie zdanenia tabakových výrobkov. Podľa ministerstva sa však plánujú ďalšie kroky na príjmovej aj výdavkovej strane rozpočtu. Na príjmovej by malo ísť o opatrenia, ktoré rozložia záťaž zo zvýšenia daňových príjmov naprieč spoločnosťou s dôrazom na zdanenie väčších firiem, vysokopríjmových zamestnancov a negatívnych externalít. Na výdavkovej strane sa zase analyzujú možnosti šetrenia na prevádzke štátu, úspory na mzdách či zadresnenie niektorých dávok.
Ministerstvo upozornilo, že na zníženie dlhu pod všetky sankčné pásma dlhovej brzdy bude potrebné pokračovať v konsolidácii aj za horizontom súčasného vládneho obdobia. „Pokračujúce konsolidačné úsilie 1 % HDP ročne smerom k vyrovnanému rozpočtu na prelome ďalšej dekády by zabezpečilo pokles hrubého dlhu pod najvyššie sankčné pásmo dlhovej brzdy o pár rokov na to. To by si zároveň vyžiadalo celkové konsolidačné opatrenia v objeme cez 6 % HDP,“ doplnil rezort.
V prípade, že hrubý dlh ostáva v najvyššom sankčnom pásme, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti vyžaduje uplatnenie všetkých sankcií dlhovej brzdy. Schválením programového vyhlásenia novej vlády v novembri 2023 sa však na dva roky aktivovala úniková klauzula z najprísnejších požiadaviek. V rámci plnenia sankcií z nižších pásiem musí vláda do Národnej rady (NR) SR predložiť zdôvodnenie výšky dlhu vrátane návrhu na jeho zníženie./agentury/
X X X
V prípade, že sa človek, ktorému je z horúčavy nevoľno nachádza na slnku, vziať ho do tieňa alebo ak je to možné, do najchladnejšej miestnosti s čerstvým vzduchom
Pacienta dáme do polohy ležmo a zdvihneme mu nohy
Ovlažiť a ochladiť pacienta vlažnou sprchou alebo obkladmi, napríklad plachtou, či bavlneným tričkom namočeným vo vlažnej vode
Ponúknuť pitný režim, avšak po menších dávkach, aby nedošlo k zaťaženiu organizmu, ideálne nesýtená minerálka, avšak nie veľmi studená
V prípade, že pacienta chytajú mdloby, alebo upadol do bezvedomia, je nutné ihneď privolať lekársku pomoc, alebo volať záchranárov
Keď sa pacient preberie, uložiť ho do stabilizovanej polohy a do príchodu lekára alebo záchranárov mu kontrolovať dýchanie a pulz, v prípade zástavy srdcovej činnosti bezodkladne zahájiť resuscitáciu. /agentury/
X X X
Spomíname v Tatrách: Básnik Jiří Wolker má nie len pamätnú tabuľu, ale aj dve jazierka
Wolkrove jazierka a pamätná tabuľa v Tatranskej PoliankeZdroj: Aktuality.sk/Marek Nemec V roku 1923 sa liečil na tuberkulózu v sanatóriu u doktora Michala Guhra v Tatranskej Polianke.
TATRANSKÁ POLIANKA: Prežili vojny aj zmeny režimov, ale nájazdom zberačov kovov neodolali. Krádežiam pamätným tabúľ z drahých kovov, ktoré pripomínajú významné dejinné udalosti a osobnosti, sa pred rokmi nevyhli ani Vysoké Tatry. Keď na jeseň 2013 nasadilo mesto Vysoké Tatry nanovo pamätnú tabuľu v Tatranskej Polianke pripomínajúcu turistom pobyt básnika Jiřího Wolkera, tá už bola z nového materiálu a nie ako kedysi, z mosadze.
Práve cena zliatiny v zberných surovinách, z ktorej bola tabuľa vyrobená, bola jediným dôvodom krádeže. Po novom je už z plastu s povrchovou úpravou, ktorý vzhľadom pripomína práve mosadz. Táto tabuľa zatiaľ zlodejom roky úspešne odoláva.
Aktuality prinášajú počas leta regionálny seriál o pomníkoch, pamätníkoch, pamätných tabuliach a spomienkových miestach vo Vysokých Tatrách. Tento diel je venovaný pamätnej tabuli o pobyte jedného z najvýznamnejších a najtalentovanejších českých básnikov – Jiřího Wolkra, aktuality.sk