Amerika kontrolovať i plynovod tranzitujúci plyn z Ruska. Zelenský zničil Ukrajinu. Premiér Fico sa  sobotu ukázal na verejnosti. Pellegrini: Ak to takto pôjde ďalej, čakajú nás predčasné voľby. Rozhovory medzi USA Iránom konštruktívne. Veliteľ Ukrajiny Syrskyj musí odstúpiť

  USA majú novú nečakanú požiadavku. Okrem minerálov chcú kontrolovať plynovod tranzitujúci plyn z Ruska. Rozhovory medzi Ukrajinou a USA o dohode o nerastoch sa začali v napätej atmosfére, píše agentúra Reuters. Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa v piatok stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi. Podľa jeho slov sú však vyhliadky na dosiahnutie pokroku v rokovaniach „mizivé“ vzhľadom na ich „antagonistickú“ atmosféru, píše agentúry Reuters.

 Zdroj tiež uviedol, že dokument obsahuje aj jednu nečakanú požiadavku, ktorou je prevzatie kontroly finančným úradom americkej vlády (DFC) nad plynovodom, ktorý tranzituje plyn ruského energetického giganta Gazprom cez Ukrajinu do Európy, informuje Reuters.

Podľa New York Times sa nový návrh vracia k pôvodnej požiadavke Donalda Trumpa, aby Ukrajina splatila Spojeným štátom miliardy, ktoré dostala vo forme vojenskej a finančnej pomoci od ruskej invázie pred tromi rokmi.

Najnovší návrh administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa je rozsiahlejší ako jeho pôvodná verzia, čo podľa zdroja vyvolalo napätie počas rokovaní vo Washingtone. Hovorca ministerstva financií potvrdil konanie rozhovorov, ktoré označil ako „technické“.

Podľa najnovšieho návrhu by USA získali výsadný prístup k ukrajinským ložiskám nerastných surovín a Kyjev by zároveň vkladal do spoločného investičného fondu všetky príjmy ukrajinských štátnych a súkromných firiem získané z ťažby prírodných zdrojov, píše Reuters. Navrhovaná dohoda by však Kyjevu neposkytla bezpečnostné záruky zo strany USA, ktoré považuje ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj za hlavnú prioritu v boji proti ruským silám.

Ukrajinská vláda si najala právnickú firmu Hogan Lovells ako externého poradcu pre dohodu o nerastoch, uviedol zdroj. Zelenskyj v stredu zdôraznil, že dohoda by mala byť výhodná pre obe krajiny a že by sa mohla zostaviť tak, aby pomohla modernizovať Ukrajinu.

Trump sa usiluje uzavrieť dohodu v rámci svojho úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine a ako kompenzáciu za vojenskú a finančnú pomoc, ktorú Kyjevu poskytol v boji proti ruskej invázii jeho predchodca exprezident Joe Biden.

Najvyššie postavení predstavitelia Ukrajiny vrátane premiéra Denisa Šmyhala a ministra financií Serhija Marčenka sa 25. apríla zúčastnia na stretnutiach Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone, uviedli podľa Reuters viaceré zdroje. /agentury/

X X X

 Premiér Fico sa  sobotu ukázal na verejnosti. Úrad vlády o jeho stave mlčí

 O stretnutí Roberta Fica s predstaviteľmi USA informovala americká ambasáda na Slovensku.

Premiér Robert Fico dnes privítal troch amerických predstaviteľov na Úrade vlády. Návšteva sa uskutočnila deň po tom, ako odriekol svoju účasť na rozhovore s Milošom Zemanom pre údajné problémy so svojim zranením, ktoré utrpel pri minuloročnom atentáte.

„Po tom zranení po atentáte mu prišlo zle. Informujte svojich divákov pravdivo,“ uviedol včera v televízii TA3 bývalý český prezident Zeman. Ten mal v televízii debatovať práve spolu s Robertom Ficom. Jeho neúčasť najprv moderátor Branislav Kráľ zdôvodňoval pracovnými povinnosťami premiéra. „Máte lepšie informácie ako ja,“ odpovedal Zemanovi moderátor.

O stretnutí Fica so senátormi Jimom Banksom a Rubenom Gallegom či kongresmanom Jeffersonom Shreveom v sobotu informovala americká ambasáda na Slovensku. Úrad vlády sa doposiaľ k údajným problémom so zraneniami Roberta Fica nevyjadril. Neodpovedal ani na našu žiadosť o reakciu.

Americkí predstavitelia diskutovali s Ficom o posilňovaní bilaterálnych vzťahov a spoločných záujmoch a zároveň potvrdili svoj záväzok voči partnerstvu medzi Národnou gardou štátu Indiana a Slovenskom.

Fica ešte čakajú operácie

Šéfa Smeru-SD pred necelým rokom v Handlovej postrelil útočník Juraj Cintula. Atentát sa stal 15. mája 2024 počas regionálneho výjazdu vlády. Aké zranenia Robert Fico presne utrpel, zatiaľ premiér oficiálne nepotvrdil.

Vo štvrtok v parlamente počas hodiny otázok však informoval, že ho ešte čakajú operácie. „Z metra päťkrát takto na mňa vystrelil. Nebudem osobný, nechcite vidieť, ako vyzerám. Nechcite to vidieť. Ale že kompletne, ako vyzerám. Ešte ma čakajú nejaké operácie kvôli tomu,“ hovoril Fico zvýšeným hlasom na opozičných poslancov.

Premiér hovoril o útočníkovi ako o „nástroji v rukách opozície“ a „opozičnom aktivistovi“. Prepojenie na opozíciu však polícia ani prokuratúra nenašla a v prípade obžalovala len Juraja Cintulu., aktuality.sk

 Premiér Robert Fico má so súčasnou vládou spojených štátov pomerne dobré vzťahy. Ako sociálny demokrat sa Fico zúčastnil aj na známej republikánskej konferencii CPAC, na ktorej sa zúčastnil aj Donald Trump. Ten Fica privítal v publiku počas svojho príhovoru. V istom čase sa špekulovalo aj tom, že nový americký prezident by mohol navštíviť Slovensko. Aktuálne je v hre návšteva jeho syna Donalda Trumpa mladšieho.

X X X

 Minister Juraj Blanár sa stretol s ukrajinským náprotivkom, hovorili o vojne a tranzite plynu

 Pre Slovensko ostáva preto kľúčovou otázkou tranzit plynu cez ukrajinské územie.

ANTALYA: Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár ZA Smer-SD viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania s ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom. Hlavnou témou rozhovorov boli mierové rokovania o vojne na Ukrajine, oznámilo v sobotu Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na sociálnej sieti.

„Slovensko naďalej zdôrazňuje, že tento konflikt nemá vojenské riešenie a plne preto podporujeme aktivity novej administratívy Spojených štátov amerických. Je potrebné vrátiť sa k mierovým rokovaniam a diplomatickým riešeniam v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom,“ zdôraznil Juraj Blanár.

Aj o tranzite plynu cez Ukrajinu

Ministri diskutovali tiež o energetickej bezpečnosti a rastúcich cenách plynu, ktoré podľa vyhlásenia ministerstva poškodzujú Slovensko, celú Európsku úniu a súčasne aj samotnú Ukrajinu. Pre Slovensko ostáva preto kľúčovou otázkou tranzit plynu cez ukrajinské územie.

„Aj v záveroch Európskej rady bola vyjadrená jednotná podpora našich národno-štátnych, ale i európskych záujmov. Všetci európski lídri vo svojom vyhlásení konštatovali, že zrušenie tranzitu cez ukrajinské územie je problém a podporili Európsku komisiu spolu s Ukrajinou do ďalšej diskusie o obnovení tohto tranzitu,“ skonštatoval slovenský minister.

Sybihu vyzval na zintenzívnenie rokovaní o obnovení tranzitu plynu. Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana v piatok 11. apríla zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie. Okrem toho viedol počas piatka a soboty bilaterálne rokovania., aktuality.sk

X X X

 Peter Pellegrini poslal tvrdé odkazy koalícii: Ak to takto pôjde ďalej, čakajú nás predčasné voľby

 Peter Pellegrini kritizoval vládnu koalíciu aj pre covidovú amnestiu či rentu pre Maroša Žilinku. Zákony vráti do parlamentu.

Prezident Peter Pellegrini pripustil možnosť, že by vláda nemusela dovládnuť celé štyri roky v aktuálnom volebnom období. Podľa neho tomu nasvedčuje fakt, že po roku koaličnej krízy sa vrátili do koalície spory.

„Sám to veľmi pozorne sledujem a divím sa. Musím povedať, že niekedy si fakt kladiem otázku, či táto koalícia chce vydržať celé volebné obdobie, alebo sa jeden z jej partnerov naozaj chystá a pripravuje na predčasné voľby,“ zhodnotil prezident. Myslí si, že ak sa neprestanú sporiť, Slovensko budú čakať predčasne voľby. „ No, ak to takto ďalej pôjde, tak mám vážne obavy, že nás predčasné voľby naozaj čakajú,“ zhodnotil Pellegrini.

Ten v politickej relácii Sobotné dialógy na rádiu Slovensko nekritizoval koalíciu len pre obnovenie konfliktov, ale aj pre zákony, ktoré schválil parlament. Dva konkrétne má problém aj podpísať, aktuality.sk

X X X

Rusko podniklo útoky na viaceré časti Ukrajiny, hlásia zranených

 Ukrajinská protivzdušná obrana podľa vyhlásenia zostrelila 56 z 88 ruských dronov. Ďalších 24 dronov nedosiahlo svoje ciele.

Rusko v noci na sobotu podniklo masívne dronové útoky na Ukrajinu, pri ktorých podľa úradov utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia a boli poškodené budovy v Kyjeve a ďalších častiach krajiny.

Ukrajinská protivzdušná obrana podľa vyhlásenia zostrelila 56 z 88 ruských dronov. Doplnila, že ďalších 24 dronov nedosiahlo svoje ciele, pravdepodobne z dôvodu použitia prostriedkov elektronického boja.

Starosta hlavného mesta Ukrajiny Vitalij Kličko na sociálnej sieti oznámil, že v Kyjeve boli pri útokoch zranené najmenej tri osoby. Úlomky z dronov tiež údajne poškodili súkromný dom a niekoľko komerčných budov, čo spôsobilo veľké požiare v rôznych častiach Kyjeva, spresnili úrady.

Ďalší človek utrpel zranenia v Charkove na severovýchode krajiny, povedal starosta mesta Ihor Terechov. Škody na budovách hlásia aj v Dnipropetrovskej oblasti a v Odeskej oblasti., aktuality.sk

X X X

 Pellegrini nepodpíše zákon o doživotnej rente pre generálneho prokurátora. Pripúšťa predčasné voľby

Prezident SR Peter Pellegrini pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné parlamentné voľby. Upozornil pri tom na spory v koalícii. Má preto obavy, že ak to takto pôjde ďalej, Slovensko predčasné voľby čakajú. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

 „Niekedy si fakt kladiem otázku, či chce koalícia vydržať celé volebné obdobie, alebo sa jeden z jej partnerov chystá na predčasné voľby,“ vyjadril sa. V tomto kontexte pripomenul situáciu s voľbou predsedu parlamentu, taktiež problémy v kluboch Slovenskej národnej strany a Hlasu. Post predsedu Národnej rady (NR) SR bol prázdny celé mesiace po tom, ako bol na jar minulého roka Pellegrini, ktorý vtedy parlamentu šéfoval, zvolený za prezidenta. Hlas, ktorému podľa koaličnej zmluvy daná pozícia prináleží, presadzoval Richarda Rašiho, ktorý sa napokon predsedom parlamentu stal na sklonku marca. O post ale opakovane prejavoval záujem aj Andrej Danko. Z klubu SNS sa na jeseň minulého roka odčlenila skupinka poslancov Národnej koalície na čele s Rudolfom Huliakom.

 Skupina „rebelov“ sa vyčlenila aj v Hlase, na čele so Samuelom Migaľom. Jeden z nich, Roman Malatinec, sa neskôr pridal k huliakovcom. Situácia v koalícii sa zastabilizovala, po tom, ako bol Huliak vymenovaný za ministra cestovného ruchu a Migaľ nahradil Rašiho na poste ministra investícií. Rovnako bola obnovená aj koaličná väčšina v parlamente.

„Od začiatku bolo veľkou chybou, že vládna koalícia na čele s premiérom nebola schopná hneď zastabilizovať koalíciu a venovať sa reálnym problémom. Rok sa tu venovali týmto problémom, a dokonca aj pán premiér (Robert Fico) povzbudzoval Andreja Danka, aby sa uchádzal o post predsedu parlamentu. Povzbudzoval tú krízu v koalícii, namiesto toho, aby sa to snažil hneď v zárodku utlmiť,“ myslí si Pellegrini. „Výsledok dnes pravdepodobne žne, pretože aj napriek akoby domnelému upokojeniu situácie spred dvoch týždňov, kedy som aj ja veril, že sa personálne vyriešili spory v koalícii a ide sa pracovať, máme na stole zase nejaký spor,“ pokračoval. Daný spor podľa neho evidentne vyplýva z nekomunikovania, alebo je prejavom odporu jednej koaličnej strany voči správaniu sa najsilnejšieho koaličného partnera.

Podobne ako v minulosti si ale hlava štátu nemyslí, že by predčasné voľby boli riešením. Poznamenal, že u politických strán nevníma zápas o budúcnosť krajiny. „Neviem, či by nám predčasné voľby pomohli z tohto marazmu a či by sme v marazme nepokračovali aj po predčasných voľbách, len vo vymenenom garde,“ uviedol. „Ak to takto ďalej pôjde, mám obavy, že nás predčasné voľby čakajú,“ dodal.

 Pellegrini zároveň deklaroval, že pri predčasných alebo riadnych voľbách bude rešpektovať rozhodnutie obyvateľov. Bol by preto pripravený rokovať aj s hnutím Slovensko či hnutím Republika. „V prípade, ak bude vznikať koalícia, ktorej jednou časťou bude musieť byť Slovensko a v druhej časti možnože Republika, to nikdy neviete, tak potom to, samozrejme, bude na zodpovednosti toho, kto takúto vládu vytvorí,“ povedal. Zatiaľ sú to pre neho hypotetické otázky.

 Vyjadril sa aj k apelu lídra koaličnej SNS Andreja Danka na výmenu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka. Prezident vyhlásil, že Zmeko má jeho dôveru aj dôveru ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer). Hovoril aj o zahraničnej politike SR. Premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) odporučil, aby sa v rámci svojej politiky na štyri svetové strany držal všetkých strán, nie len troch. „Aby teda nezabúdal aj na západ,“ podotkol. Upozornil pri tom na to, že naši najväčší obchodní partneri sú zo západnej časti sveta.

 Vyjadril sa aj k plánovej ceste premiéra do Moskvy. Prezident sa snaží vysvetliť si ju tak, že Fico si ide uctiť obete Sovietskeho zväzu a nie podporiť ruskú agresiu na Ukrajine. „Ale vnímam aj to, že tá jeho cesta určite vyvolá opäť na západ od nás, pri našich spojencoch a členoch Európskej únie, kontroverzie a bude to zase potrebné vysvetľovať a naprávať,“ dodal. Prezident sa venoval aj jeho prípadnej ceste na Ukrajinu. Rád by tam vycestoval, ak by mohol pre SR priniesť nejaké dobré správy o obnove tranzitu plynu cez Ukrajinu. „Ale nech nikto odo mňa neočakáva len zdvorilostné návštevy Kyjeva,“ dodal. V diskusii načrtli aj otázky o obrannej politike Európskej únie. Prezident sa zatiaľ prikláňa k tomu, aby sa v rámci NATO budoval silný európsky pilier.

Pellegrini považuje svoje rozhodnutie nepozývať Matoviča k okrúhlym stolom nateraz za správne

Prezident považuje svoje rozhodnutie nepozývať Igora Matoviča k okrúhlym stolom v Prezidentskom paláci nateraz za správne. Hlava štátu pripomenula časy, kedy bol predseda hnutia Slovensko premiérom. „Nechcel som akoby legitimizovať človeka, ktorý priniesol do politiky také obrovské množstvo nevraživosti, vulgarizmu, ktorý politiku naozaj posunul na hranicu nejakej únosnosti, ba častokrát prekročil aj hranice slušného správania sa svojimi osobnými útokmi,“ vyjadril sa Pellegrini na adresu lídra obyčajných ľudí. Dodal, že jeho pozvaním do paláca by ho legitimizoval a ukázal tak spoločnosti, že takéto správanie je nutné tolerovať. Zdôraznil, že to nie je nič osobné. Poznamenal, že ak chce niekto pôsobiť v politike a byť súčasťou vlády, mal by napĺňať aj parametre slušného a korektného politického správania sa. „Myslím, že to zatiaľ hnutie Slovensko, aj napriek podpore ľudí, nemá,“ nazdáva sa.

Na margo toho, či by bol ochotný diskutovať s predstaviteľmi hnutia Republika sa Pellegrini vyjadril, že vždy bude rešpektovať rozhodnutie občanov vo voľbách. „Ak sa občania Slovenska rozhodnú, že chcú mať v parlamente Igora Matoviča a legitímne, demokraticky, bude zvolený, budeme ho musieť tolerovať. Rovnako budeme musieť tolerovať aj to, ak sa opätovne dostane do parlamentu hnutie Republika,“ uviedol. Dodal, že je pripravený rokovať s obomi, ak budú používať jazyk, ktorý „sa má používať v slušnej spoločnosti a bude zodpovedať tomu, ako si ja predstavujem slušného politika“. Dodal, že môžu používať tvrdší jazyk, no nemali by útočiť a urážať.

„Ja si takto predstavujem zásadnú diskusiu o vážnych otázkach, ktoré sa týkajú Slovenska – za okrúhlym stolom v Prezidentskom paláci, politika bokom, povedať svoje názory a postoje,“ vyjadril sa na margo okrúhlych stolov s predstaviteľmi politických strán. Dodal, že v nich chce pokračovať aj pri iných vážnych témach.

Pellegrini rentu pre Žilinku nepodpíše

Prezident Pellegrini má vážny problém s rentou pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku, zákon nepodpíše. Avizoval že ho, pošle ho naspäť do parlamentu. Dodal, že nemá problém s tým, aby sa prokurátorom po skončení ich funkčného obdobia platil výsluhový dôchodok.

 „Mám vážny problém s tým, aby sme generálnemu prokurátorovi priznali rentu, len na základe výmyslu nejakého poslanca, že to má byť po štyroch rokoch, a ani nie po odslúžení plného funkčného obdobia,“ vyjadril sa.

 Hlava štátu v tom nevidí logiku, keďže generálny prokurátor po 20 rokoch aj tak dostane výsluhový dôchodok. „Ak si vláda myslí, že by mal dostať rentu, tak by ju mal dostať po odslúžení plného sedemročného obdobia, a nie keď v polovičke odíde,“ poznamenal prezident. Renta pre generálneho prokurátora, ktorú nedávno schválil parlament, predstavuje viac ako pättisíc eur mesačne.

Na post podľa neho môže kandidovať každý, kto splní podmienky. Mal by ním byť niekto, kto prokuratúru detailne pozná a nemá to byť človek, ktorý je trestne stíhaný, obvinený alebo obžalovaný.

Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút počas pandémie

Prezident považuje covidové amnestie za nebezpečný precedens, uviedol na margo zákona, ktorý pred niekoľkými dňami schválil parlament. Na jeho základe by ľudia, ktorí počas pandémie nedodržiavali opatrenia, mali byť odškodnení. Ide o vládny návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb, ktorý upravuje proces vrátenia pokút a nákladov spojených s protipandemickými opatreniami.

 Zákon podľa ministerstva vnútra reflektuje programové vyhlásenie vlády, ktoré sa zaviazalo k obnove dôvery občanov v štátne inštitúcie a zabezpečeniu spravodlivosti v súvislosti s opatreniami prijatými počas pandemického obdobia, ako aj nálezy Ústavného súdu SR a upozornenia verejného ochrancu práv. Účinnosť by mal nadobudnúť 1. mája.

 „Neviem, ako sa predkladatelia tohto zákona budú môcť pozrieť do očí pozostalým po obetiach covidu,“ vyjadril sa Pellegrini, označil to za výsmech voči nim (pozostalým). „Neviem si predstaviť, že by sme vyslali signál, že každý, kto porušil pravidlá, má byť odškodnený,“ poznamenala hlava štátu. Prezident dodal, že sa pozrie na tie časti zákona, ktoré by mohli byť podpísané, napríklad o štátnej karanténe, za ktorú si občania museli zaplatiť. Zdôraznil ale, že bude mať vážny problém s podpísaním zákona.

Transakčná daň má veľa nedostatkov a Slováci jej nerozumejú

Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Ďalším negatívom pre krajinu sú aj zavedené clá na export všetkých tovarov a služieb z EÚ do Spojených štátov, ktoré zasiahnu najmä automobilový priemysel, uviedol prezident.

 „Po jedenástich dňoch neviem vyhodnotiť či transakčná daň plní alebo neplní účel, ale po jedenástich dňoch viem vyhodnotiť, že vyvoláva veľké napätie a nevôľu obyvateľov, pretože akákoľvek daň musí dávať ľuďom logiku, musí sa vedieť, či je to daň zo zisku alebo je to daň z obratu alebo je to daň z pridanej hodnoty (DPH). Najväčší problém transakčnej dane je, že tým, ktorí ju platia, nedáva absolútnu logiku a nechápu, prečo by ju len z toho, že presúvajú peniaze z účtu na účet alebo platia za niečo, čo kúpili, že by mali z toho platiť daň,“ povedal Pellegrini.

 Prezident ďalej komentoval vplyv zavedených ciel zo strany Spojených štátov, ktoré sa negatívne dotknú aj Slovenska. Amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za nepredvídateľného partnera, keď v jeden deň niečo oznámi, následne sa to zavedie a o pár dní to už neplatí. S takým partnerom sa podľa neho ťažko vyjednáva, pričom Slovensko bude musieť zmeniť spôsob spolupráce a kooperácie so Spojenými štátmi a byť neustále v pozore, aby vedelo okamžite reagovať na vyjadrenia amerického prezidenta.

V súvislosti so zavedenými clami opozícia minulý týždeň kritizovala slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, že nedokázal vyrokovať s USA uspokojivú dohodu. Prezident mu vyjadril podporu, pričom ho vníma ako skúseného človeka, ktorý má predpoklady na to, aby celú situáciu s clami zvládol.

 „Európska únia zareagovala správne, keď ponúkla naopak nulové clá na určité typy tovarov pre Spojené štáty, to je veľmi dobrá ponuka, ktorá môže slúžiť veľmi motivačne aj prezidentovi Trumpovi. Ja som prezidenta zažil práve v čase, keď prvýkrát hrozil clami na automobily a osobne som s ním rokoval o tom, že to nepostihne len Nemecko, ale aj Slovensko a iné krajiny, kde sa vyrábajú luxusné automobily pre americký trh. Vtedy sa to odvrátiť podarilo,“ priblížil s tým, že americké firmy sa budú snažiť zmierniť intenzitu ciel, ktoré narúšajú svetový obchod a nakoniec dôjde k nejakému kompromisu.

 V prípade novely zákona o mimovládnych organizáciách, o ktorej v súčasnosti rokuje parlament, prezident nerozumie tomu, prečo sa organizácie boja zverejniť všetkých darcov, ktorí im dávajú peniaze, ak nemajú čo skrývať. Tie totiž tvrdia, že ak by darcov zverejňovali, tak by ich to mohlo odradiť od toho, aby im v budúcnosti poskytli svoje dary. S postojom neziskových organizácií nesúhlasí, keďže rovnaké pravidlá platia pri zverejňovaní darcov aj pre politické strany. Rovnaká miera transparentnosti by mala podľa neho platiť pre všetkých. Poukázal na to, že úprava sa má ešte meniť „vážnym pozmeňujúcim návrhom“. Mieni, že treba nájsť rozumný kompromis. Mrzí ho však, že kritici legislatívu označujú za ruský zákon. To odmietol. „Na druhej strane nechcem, aby neziskový sektor bol trestaný nejakou prílišnou byrokraciou, nejakými predpismi, ktoré im budú brániť vo svojej činnosti,“ uzavrel Pellegrini./agentury/

X X X

 Rozhovory medzi Američanmi a Iránom boli konštruktívne. Výsledok nezverejnili

 Rokovania v Maskate prebiehali v oddelených miestnostiach, pričom ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí pôsobil ako sprostredkovateľ.

MASKAT: Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu. Obe delegácie by sa mali opäť stretnúť na budúci týždeň, informovali svetové agentúry s odvolaním sa na iránske médiá.

Rokovania v Maskate prebiehali v oddelených miestnostiach, pričom ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí pôsobil ako sprostredkovateľ. Reportér iránskej tlačovej agentúry Tasnim opísal atmosféru rozhovorov ako pozitívnu. Informácie o ich výsledku neboli bezprostredne zverejnené.

Irán zastupoval minister zahraničných vecí Abbás Arákčí, ktorý sa už v rokoch 2013 až 2015 zúčastnil na rokovaniach so svetovými mocnosťami o iránskom jadrovom programe. Administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa reprezentoval osobitný vyslanec Steve Witkoff.

V priateľskej atmosfére

Šéf ománskej diplomacie, ktorého krajina už dlhodobo zohráva úlohu sprostredkovateľa medzi Iránom a západnými štátmi, v príspevku na sieti X uviedol, že rozhovory sa viedli v „priateľskej atmosfére“ a sú začiatkom úsilia o „spravodlivú a záväznú dohodu“. Arákčímu a Witkoffovi sa poďakoval za stretnutie, ktoré prebehlo „v priateľskej atmosfére“.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu uviedlo, že Arákčí a Witkoff po skončení rokovaní spolu hovorili „niekoľko minút“. Rozhovory podľa neho boli konštruktívne a prebehli „atmosfére vzájomného rešpektu“.

Trump v marci navrhol Iránu rokovania o novej jadrovej dohode, zároveň však varoval pred vojenskou reakciou, ak Teherán nebude súhlasiť s obmedzením svojho jadrového programu. Po niekoľkých dňoch Teherán s rokovaniami nakoniec súhlasil, čiastočne zrejme v nádeji, že tak dosiahne zrušenie sankcií uvalených predovšetkým USA, ktoré sa považujú za hlavnú príčinu súčasných ekonomických problémov Iránu., aktuality.sk

X X X

Ukrajina prišla o stihačku F-16, pilot neprežil. Správu potvrdil aj prezident Zelenskyj

 Počas boja s Rusmi tragicky zahynul ukrajinský vojenský pilot Pavlo Ivanov. Pilotoval stíhačku F-16, keď ho zostrelili. Mal iba 26 rokov. Rodine aj spolubojovníkom zabitého kondoloval prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu potvrdil smrť ukrajinského pilota F-16. „Mal len 26 rokov,“ uviedol v reakcii na smrť pilota ukrajinských vzdušných síl Pavla Ivanova. Rodine tragicky zosnulého aj jeho spolubojovníkom kondoloval. Zároveň prisľúbil odvetu.

Okolnosti straty stíhačky F-16 vyšetruje medzirezortná komisia. „Zomrel v boji, keď bránil svoju vlasť pred útočníkmi,“ – uviedli ukrajinské vzdušné sily v oficiálnom komuniké. Zatiaľ nie je známe, kde presne sa incident odohral.

O prvú stíhačku F-16 prišli Ukrajinci vlani

Podľa Zelenského pilot Ivanov tragicky zahynul počas bojovej misie lietadla F-16. Ukrajinské vzdušné sily vo svojom vyhlásení uviedli, že piloti F-16 plnia nebezpečné úlohy „v mimoriadne ťažkých podmienkach“.

„Zisťujeme všetky okolnosti (tejto tragédie – pozn. red.),“ ubezpečoval Zelenskyj. Ivanovovi posmrtne udelil titul Hrdina Ukrajiny, vyplýva z oficiálneho dokumentu zverejneného na webe ukrajinskej hlavy štátu. Posmrtne pilotovi udelil Rád zlatej hviezdy.

O jednu stíhačku F-16 už Ukrajina prišla vlani v auguste. Lietadlá so súhlasom USA poskytli ukrajinským vzdušným silám viaceré krajiny.

Od Američanov si stíhačky F-16 objednalo v ostatných rokoch Slovensko. Naša armáda zatiaľ disponuje piatimi zo 14 objednaných strojov. Postupne sa zapájajú do ochrany vzdušného priestoru nad SR, ktorý ozbrojené sily zatiaľ zabezpečujú s partnerskými krajinami z NATO., aktuality.sk

X X X

 Syrskyj musí skončiť. Velí, akoby Ukrajina bojovala v druhej svetovej, hovorí bývalý veliteľ brigády Azov

Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj musí odstúpiť. Svojimi rozkazmi na hrane zločinu ohrozuje životy ukrajinských vojakov, vyhlásil v rozhovore pre britský denník The Guardian Bohdan Krotevyč, legendárny obranca Mariupoľa a bývalý veliteľ brigády Azov. Podľa neho Syrskyj nepochopil moderný štýl vojny a pod jeho vedením to vyzerá, akoby Ukrajina bojovala v druhej svetovej vojne.

 Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexander Syrskyj.

Krotevyč zo svojej pozície veliteľa brigády odstúpil tento rok vo februári. Podľa jeho slov aj preto, aby mohol porozprávať, ako to funguje v ukrajinskej armáde pod velením Syrského, ktorý by sa podľa neho mal vzdať funkcie.

Ukrajinský generál: Ruský vrtuľník horí dobre

Video

„Začal som dostávať od vrchného armádneho velenia, od vrchného veliteľského štábu, rozkazy, ktoré boli stále viac na hrane zločinu a ktoré som s čistým svedomím nemohol plniť a riadiť sa nimi,“ povedal britskému denníku Krotevyč.

 Posťažoval sa tiež, že Syrskyj a ďalší príslušníci súčasného velenia ukrajinskej armády sú pohltení „manuálnym mikromanažmentom celej armády“. Priblížil, že Syrskyj napríklad rozkazuje vojakom, aby odpočívali len niekoľko desiatok metrov od frontovej línie.

„Generálny štáb nariadil, že keď vojakovi skončí smena na fronte, nemôže si oddýchnuť vzadu (ďalej od frontovej línie), ale iba 50 metrov od frontu,“ uviedol Krotevyč s tým, že to „všetkých týchto ľudí vystavuje vážnemu nebezpečenstvu“.

 Obvinil ďalej velenie, že sa „trestuhodne previnilo tým, že nerozumie moderným princípom vojny“, najmä „ako fungujú bezpilotné FPV drony a kĺzavé bomby“.

Práve FPV drony sa v ruskej vojne na Ukrajine ukázali ako mimoriadne účinné a dokážu operovať na vzdialenosť až 22 kilometrov, píše portál novinky.cz.

„Stále majú mentalitu bojov z druhej svetovej vojny,“ povedal na adresu velenia. Podľa neho sa aj naďalej riadi predpismi z roku 2016, aby ospravedlnilo svoje rozkazy, ktorými núti vojakov k umiestneniu tak blízko frontovej línie. Rok 2016 bola však podľa neho doba, keď „vojna bola úplne iná“.

Vysvetlil, že toto zastarané myslenie negatívne ovplyvnilo postavenie niektorých veliteľstiev brigád. Aj on zažil situáciu, keď jeho jednotku Syrskyj vystavil obrovskému nebezpečenstvu. Keď Rusi postupovali a blížili sa k ich pozícii, Krotevyč požiadal o povolenie ustúpiť. Armáda mu to neumožnila a Rusi ich zasiahli. „Výslovne nám to zakázali a my sme dostali priamy zásah,“ povedal.

 Podľa legendárneho obrancu Mariupoľa by Syrskyj mal odstúpiť. „Musí ísť,“ povedal doslovne. Ako ďalší argument k jeho odchodu uviedol, že sa mu nepodarilo prelomiť ruské línie, okrem ruskej Kurskej oblasti, kde podľa Krotevyča „našiel najslabšie miesto“ a vykonal „jednoduchý lineárny úder“.

Hoci sa exveliteľ domnieva, že operácia v ruskej Kurskej oblasti mala zmysel, obvinil Syrskeho, že sa príliš sústredil na tento útok, zatiaľ čo „sme mali veľké problémy s obranou Pokrovska“ v Doneckej oblasti. Podľa neho aj Syrskyj v Kurskej oblasti „zostal príliš dlho“ a Ukrajinci tam utrpeli značné straty.

„Syrskyj sa nepokúša o žiadnu vysokú vedu a vojnové umenie,“ povedal a obvinil ho, že ovláda „iba dve funkcie“. „Ak nepriateľ útočí, stačí tam hodiť viac ľudí. Ak drvivo útočí, ľudí stiahni a povedz, že ti záleží na ich životoch,“ vysvetlil.

 Ukrajina v minulom a tomto roku stabilne stráca územie, aj keď ruské územné zisky sa v posledných mesiacoch spomalili. Britský denník The Guardian pripomenul, že pozorovatelia sa domnievajú, že Rusi postupujú vďaka vyššiemu počtu vojakov. Denník uviedol, že Krotevyčova výpoveď je dôležitá najmä preto, že presúva v tomto ohľade pozornosť na ukrajinských veliteľa a ich vedenie vojnového úsilia.

Bohdan Krotevyč je legendárny ukrajinský vojak, ktorý bojoval v radoch pluku Azov od roku 2014. Počas ruskej vojny na Ukrajine velil bojovníkom, ktorí zostali v Mariupole a bránili ho do poslednej chvíle, kým Rusi nakoniec ovládli aj oceliareň Azovstal./agentury/

X X X

 Štát rozpredáva majetok: Motocykel za 300 eur či auto za 1 200 eur? Ako sa dajú získať a čo ešte je v ponuke?

Štátne inštitúcie ponúkajú verejnosti na predaj viacero kusov prebytočného hnuteľného majetku. V aktuálnych osobitných ponukových konaniach sa nachádza aj nepojazdný motocykel Jawa za 300 eur, úžitkové vozidlo Seat Inca či osobné auto Škoda Fabia. Záujemcovia musia svoje ponuky doručiť do stanovených termínov a splniť niekoľko podmienok.

 Ministerstvo financií spolu s ďalšími správcami majetku štátu vyhlasuje nové kolá predaja nadbytočného majetku. Ten je ponúkaný v aktuálnom stave, bez záruky a často aj s technickými závadami. Napriek tomu môže ísť o zaujímavú príležitosť pre kutilov či menších podnikateľov – ceny začínajú už na úrovni 300 eur. Záujemcov čaká štandardné ponukové konanie s doručením zalepenej obálky a špecifikáciou majetku, o ktorý sa uchádzajú./agentury/

X X X

Americká administratíva vyňala z ciel smartfóny, počítače a ďalšiu dovážanú elektroniku

 Výnimky sa týkajú rôznych elektronických zariadení, vrátane smartfónov a komponentov dovážaných do Spojených štátov z Číny, na ktoré sa v súčasnosti vzťahujú clá vo výške 145 percent.

Administratíva amerického prezidenta Donalda sa vyňala smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z takzvaných recipročných ciel. Oznámil to v piatok večer miestneho času americký Úrad colnej a pohraničnej stráže.

Uvedené výnimky sa týkajú rôznych elektronických zariadení, vrátane smartfónov a komponentov dovážaných do Spojených štátov z Číny, na ktoré sa v súčasnosti vzťahujú clá vo výške 145 percent, píše agentúra AFP. Ohlásená výnimka sa vzťahuje tiež na polovodiče, pre ktoré malo platiť „základné“ desaťpercentné clo v prípade väčšiny obchodných partnerov USA a 125-percentné v prípade Číny.

Mnohé z výrobkov oslobodených od ciel, vrátane pevných diskov či počítačových procesorov, sa vyrábajú prevažne mimo USA.

Trump zaviedol tento týždeň tzv. recipročné clá pre obchodných partnerov USA. Tie vzápätí v stredu 9. apríla odložil o 90 dní pre väčšinu krajín s výnimkou Číny, ktorej ich naopak zdvihol až na 145 percent. Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia s tým, že následne od soboty 11. apríla zvýšila clá na tovar z USA z 84 na 125 percent., aktuality.sk

X X X

 V sýrskom prístave Lázikíja zaistili štyri milióny tabletiek drogy captagon

Počas občianskej vojny, ktorá vypukla v Sýrii v roku 2011 a teda počas režimu Bašára Asada, sa stal captagon najväčším vývozným artiklom Sýrie

Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon – stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja. Protidrogové oddelenie sýrskeho rezortu vnútra na platforme Telegram informovalo, že tabletky boli „profesionálne poskrývané v 5000 kovových tyčiach“ a objavené v skladoch v prístave.

Lázikíja sa nachádza na pobreží Stredozemného mora. V tejto oblasti, respektíve rovnomennej provincii, je sústredená menšina alavitov, ku ktorej patrí aj zosadený prezident Bašár Asad a jeho rodina.

Počas občianskej vojny, ktorá vypukla v Sýrii v roku 2011 a teda počas Asadovho režimu, sa stal captagon najväčším vývozným artiklom Sýrie, informuje agentúra AFP. Od Asadovho zosadenia, ku ktorému došlo v decembri 2024, nachádza nové sýrske vedenie milióny tabletiek tejto drogy v skladoch či aj vojenských základniach v krajine., aktuality.sk

X X X

Izraelská armáda vyzvala obyvateľov mesta Chán Júnis a okolia na okamžitú evakuáciu

Izrael výzvu zverejnil po tom, ako jeho protivzdušný systém údajne zachytil tri rakety vypálené z tohto mesta.

Izraelská armáda vyzvala v sobotu na „okamžitú evakuáciu“ obyvateľov mesta Chán Júnis a okolitých obcí na juhu Pásma Gazy. Izrael výzvu zverejnil po tom, ako jeho protivzdušný systém údajne zachytil tri rakety vypálené z tohto mesta.

Predmetnú výzvu označenú ako „posledné varovanie“ zverejnil v arabčine hovorca izraelskej armády Avichaj Adrai na sociálnej sieti X. „Veľkou silou zaútočíme na každú oblasť, z ktorej z ktorej sú odpaľované rakety,“ napísal. „V záujme vašej bezpečnosti sa okamžite presuňte na západ do uznaných úkrytov v (humanitárnej) oblasti al-Mawásí“, dodal.

Izraelská armáda predtým ohlásila, že v sobotu ráno boli z juhu Pásma Gazy na izraelské územie vypálené tri rakety. Všetky zachytil systém protiraketovej obrany Železná kupola.

Avizujú ofenzívu

Izraelský minister obrany Jisrael Kac v sobotu tiež oznámil, že izraelské sily už celkom prevzali kontrolu na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag – medzi mestami Chán Júnis a Rafah.

Zároveň avizoval, že armáda plánuje čoskoro rozšíriť svoju ofenzívu na väčšinu územia Pásma Gazy. Tamojších obyvateľov vyzval, aby sa pripravili na ďalšie evakuácie. Izrael obnovil 18. marca vojenskú operáciu v Pásme Gazy, čím ukončil takmer dvojmesačné prímerie vo vojne s militantným hnutím Hamas.

Novú vlnu útokov zdôvodnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu tým, že Hamas odmietol návrhy, ktoré počas nepriamych rozhovorov – po skončení prvej fázy prímeria – predložili mediátori a osobitný vyslanec amerického prezidenta Steven Witkoff. Cieľom novej izraelskej operácie v Pásme Gazy je oslobodiť všetkých rukojemníkov., aktuality.sk

X X X

Košice opravujú mosty za milióny eur, mnohé však zostávajú v zlom stave

 Mesto Košice eviduje desať mostov určených na opravu.

Košická radnica v posledných rokoch opravila viacero mostov, stále sú však mnohé v zlom stave. Ešte minulý rok magistrát odpovedal starostovi Sídliska KVP a mestskému poslancovi Ladislavovi Lörincovi, ktorý poukazoval na zlý stav jedného z nich, že Referát dopravy Magistrátu mesta Košice eviduje desať mostov určených na opravu.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček vo svojom blogu nedávno informoval, že štát a bývalé garnitúry zanechali v cestách, chodníkoch a celkovo v cestnej infraštruktúre miliardový investičný dlh. Takúto sumu samostatne jednoducho nedokážeme za pár rokov odstrániť. „Do skvalitnenia stavu našich ciest, chodníkov, schodísk, podchodov a mostov sme v tohtoročnom rozpočte vyčlenili spolu 52 miliónov eur.“

Traja mestskí poslanci poukázali na zlý stav mostov v ich mestskej časti, pričom dvaja sú tam aj starostovia. Vladimír Saxa informoval o poškodenom moste na cestného mosta v mestskej časti Krásna na Ukrajinskej ulici. Na havarijný stav na Moskovskej triede už viackrát upozornil Ladislav Lörinc. Jeho kolega Igor Petrovčík zo Starého Mesta sa zase pýtal, v akom štádiu je príprava projektovej dokumentácie a realizácia opravy mostu na ulici Slovenskej jednoty.

Investovali už milióny

V meste sa doteraz opravilo viacero mostov v zlom technickom stave. V roku 2020 ukončili rekonštrukciu mosta na Moskovskej ulici na sídlisku KVP. Stavebné práce na moste stáli 1,4 milióna eur a trvali 13 mesiacov. V roku 2021 investovalo do rekonštrukcií troch mostov 2,1 milióna eur. „Havarijný stav rekonštruovaných mostov cez Hornád a Mlynský náhon na Hlinkovej ulici, respektíve pri obchodnom centre Laborec, spôsobila zanedbaná údržba a enormné dopravné zaťaženie, s ktorým sa v čase ich výstavby nepočítalo,“ reagovalo vtedy Mesto Košice.

 Ešte v rokoch 2017 a 2018 zrekonštruovali za 1,09 milióna eur most pri Pošte 22 na sídlisku Dargovských hrdinov. Dva roky po skončení rekonštrukcie vyzvalo mesto Košice zhotoviteľa, aby v rámci reklamačného konania opravil poškodený mostný záver a iné poruchy na mostovke. Jeden jazdný pruh bol pre jej poškodeniu pre dopravu uzavretý.

Oprava v nedohľadne

„Žiadam o informáciu o súčasnom stave cestného mosta v MČ Krásna – Ukrajinská ulica, záznam alebo zápis z kontrol v rokoch 2023-2024. Na moste je poškodené a upchaté odvodnenie. Poškodené dilatácie,“ oslovil v rámci interpelácii košický magistrát mestský poslanec Vladimír Saxa. Zároveň poprosil radnicu o informáciu o plánovanej oprave či rekonštrukcii mosta.

Magistrát reagoval, že tento most postavili ešte v roku 1954 a komplexná rekonštrukcia naposledy prebehla v roku 2000. Pri obhliadke zistili viacero nedostatkov, prepadnuté a zvlnené miesta, povrchový mostný záver je pravdepodobne na pravej strane uvoľnený. Pre overenie sa musí odstrániť krycí plech v chodníkovej časti.

„Odvodňovače sú zanesené a bez krycej mreže. Pri obhliadke zospodu nosnej konštrukcie sú pri niektorých odvodňovačoch viditeľné stopy po zatekaní vody okolo odvodňovacej rúry. Na nosníku v mieste uloženia na ložisko sa nachádza trhlina. Je potrebné posúdenie statikom a skontrolovať nosnú konštrukciu aj na nedostupných miestach,“ približuje radnica chyby na moste, pričom upozorňuje, na odstránenie všetkých nedostatkov sa musí zabezpečiť prieskum s diagnostikou, na podklade ktorej bude možné vypracovať projektovú dokumentáciu na nevyhnutné opravy cestného mosta.

„Posúdenie mosta na Ukrajinskej ulici je aj súčasťou projektovej dokumentácie „KE, Rekonštrukcia a modernizácia cesty II/552 – Ukrajinská cesta“, v rámci ktorej by malo dôjsť k jeho posúdeniu z hľadiska stavebno-technického stavu a možnosti rozšírenia lávky pre peších s potrebou vedenia v spoločnom koridore s cyklistami,“ doplnila radnica. Dovtedy sa má zvýšiť intenzita čistenia odvodňovačov na štyrikrát ročne.

V rámci projektu rekonštrukcie a modernizácie Ukrajinskej cesty sa majú plánuje úplná oprava, ako aj odvodnenie, križovatky, verejné osvetlenie, chodníky pre chodcov aj cyklistov, a zároveň samotného mosta. „Harmonogram prác je závislý od začiatku projekčných činností. Termín realizácie rekonštrukcie vzhľadom na horeuvedené procesy nie je možné stanoviť presne. Dôležitým aspektom bude celková výška nákladov na stavbu, finančná kondícia mesta pre potreby zabezpečenia spolufinancovania stavby,“ konštatovala košická radnica.

Ani po roku žiadna zmena

Opakovane upozorňuje na zlý stav mosta nad Moskovskou triedou, ktorá spája mestské časti Sídlisko KVP a Západ starosta a mestský poslanec Ladislav Lörinc. Poukázal na zlý technický stav, že je odkryté armovanie, ktoré vplyvom počasia degraduje. „Zachytávače a zvody dažďových vôd sú poškodené a prehnité, čím dochádza k neželanému vytekaniu vody do telesa mosta a poškodzovaniu mostného telesa. Mám za to, že rýchly odborný zásah a lokálne opravy môžu zabrániť výraznej degradácii mostného telesa, a tým pádom oddialiť potrebu komplexnej a veľmi nákladnej opravy v blízkej budúcnosti,“ reagoval. Požiadal o informáciu, v akom stave je riešenie jeho žiadosti mestskej časti a pýtal sa, z akého dôvodu mesto Košice nevykonalo žiadne úkony v tejto veci.

 Radnica mu odpovedala, že na vozovke okolo zanesených odvodňovačov, sú trhliny. Popraskaná je tiež povrchová úprava chodníkov z liateho asfaltu. „Pri obhliadke nosnej konštrukcie zospodu sú pri niektorých odvodňovačoch viditeľné stopy po zatekaní vody okolo odvodňovacej rúry, ktoré sú osadené v dodetonovanej časti medzi nosníkmi. Tým sa voda dostáva do priestoru medzi nosníky a spôsobuje problémy s výstužou,“ priblížilo mesto závady, ktorých je oveľa viac. Píše, že „potrebné zrealizovať lokálne opravy na nosnej konštrukcii, oporách a pilieroch“.

Mesto teraz píše, že potrebuje zabezpečiť prieskum s diagnostikou, na podklade ktorej bude možné vypracovať projektovú dokumentáciu na nevyhnutné opravy cestného mosta.

Pred rokom dostal Ladislav Lörinc odpoveď z radnice, keď mu odpovedala, že tento most je Referátom dopravy MMK evidovaný medzi desiatimi mostami určených na opravu. „Na opravu mosta je plánované zabezpečiť projektovú dokumentáciu, na základe ktorej by sa vybavili potrebné povolenia a následne by sa pristúpilo k obstarávaniu zhotoviteľa stavebných prác,“ napísala vlani a doplnila, že všetko je závislé od finančných prostriedkov.

V pláne oprava aspoň jedného

Takmer jeden milión eur získalo mesto na rekonštrukciu mosta na ulici Slovenskej jednoty v Košiciach zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR. Poslanca Igora Petrovčika zaujímalo, kedy sa s rekonštrukciou začne.

 „Na stavbu „Most na ul. Slovenskej jednoty ponad Mlynský náhon v Košiciach – rekonštrukcia“ je vypracovaná dokumentácia na stavebné povolenie a realizáciu stavby,“ dostal odpoveď z radnice. Po schválení poskytnutia finančných prostriedkov z EÚ bude príprava realizácie stavby pokračovať procesom verejného obstarávania na výber dodávateľa stavby,“ odpovedali poslancovi z radnice. Predpokladaná doba výstavby je 6 mesiacov odvtedy, čo sa podpíše zmluva s úspešným uchádzačom, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.