USA nikdy žádnou válku nedokončí. Vždycky se hrnou do mnoha zemí, ale když vidí neúspěch, rychle se vytratí. Exprezident Klaus správně upozorňovat Fialu a Pavla, aby ČR nezatahovali do války Ukrajiny, protože je to válka Západu proti Rusku přes Ukrajinu, kde se objevil komik Zelenský, který za odměnu miliard se pustil do řízení a ničení země, a zbytečného zabíjení lidi Ukrajiny a Ruska.
Stalin se musí v hrobě obracet, když slyší o žoldnéřích Kolumbie, kteří bojují za Ukrajinu, a podle Pavla, Fialy, Černochové, LIpavského a spol. i za ČR. Dobře vojnu na Ukrajině zhodnotil premiér Fico, který oznámil, že na Ukrajině žádná válka není. Hned od začátku to věděli chytří lidé Evropy, když viděli, že řada Ukrajinců je v cizině a za vlast nebojují. To se nestalo za Stalina, ani za Hitlera. Všichni bojovali za vlast. Ukrajnci za vlast nebojují, nechtějí umírat pro fanatika Zelenského.
X X X
NOVÁ ARMÁDA UKRAJINY ZELENSKÉHO PROTI RUSKU Z KOLUMBIE
FIALA, PAVEL ZJISTIT, ZDA BOJUJÍ I ZA ČR…
USA, ANGLIE, FRANCIE, NĚMECKO ATD. VOJÁKY DO VÁLKY ZÁPADU NA UKRAJINU NEPOŠLOU
Z ČR SESTAVIT JEDNOTKU A JÍT BOJOVAT PIRÁT LIPAVSKÝ, MICHÁLEK, ČERNOCHOVÁ, FIALA, CELÁ VLÁDA, ODS, LIDOVCI, PEKAROVÁ, SENÁT…
Zelenského zocelil boj s drogovými kartely, teď kolumbijští vojáci válčí za Ukrajinu a ČR?
Nemocnicí na východě Ukrajiny se nese melodická španělština. Léčí se tu totiž kolumbijští profesionální vojáci, kteří na ukrajinské frontě posílili řady dobrovolníků z celého světa, ale v bojích utrpěli zranění. Další desítky ovšem hrdinně brání dál. Ze své země jsou Kolumbijci zocelení z bojů s drogovými kartely. Na Ukrajinu vzdálenou téměř 11 tisíc kilometrů je přivádí hlavně finanční motivace.
„Myslel jsem, že zemřu,“ říká dvaatřicetiletý voják z Medellínu, který používá volací znak Checho. Na frontě se snažil zachránit kolegu zraněného během třídenních těžkých bojů s Rusy. Na skupinu zaútočily ruské bezpilotní letouny a střepiny ze shozeného granátu muži probodly čelist.
„Vstali jsme a rozhodli se utéct z pozice, abychom si zachránili život,“ vypráví pro agenturu AP Checho. „Neměli jsme se kam schovat.“
Ve vojenské nemocnici na východě Ukrajiny se nachází skupina asi 50 zraněných kolumbijských bojovníků. Většina tráví čas zíráním do telefonů, brouzdáním po internetu, poslechem hudby a voláním domů.
Kolumbie má s 250 tisíci vojáky druhou největší armádu v Latinské Americe hned po Brazílii. Více než 10 tisíc jich každoročně odchází do důchodu. Nyní až stovky míří na Ukrajinu. Odchody vojáků i jinam do zahraničí jsou v zemi běžné už od přelomu tisíciletí. |
S blížícím se milníkem druhého roku války se ukrajinská vojska ocitají v patové situaci. Ukrajina tak nyní rozšiřuje svůj systém, který umožňuje lidem z celého světa vstoupit do armády.
Kolumbijští vojáci jsou dobře vycvičení ze své domoviny, která už desítky let bojuje proti drogovým kartelům nebo povstaleckým skupinám. Na Ukrajině si stovky z nich vydělají čtyřikrát tolik, co zkušení poddůstojníci doma.
JEN HLEDAJÍ LEPŠÍ BUDOUCNOST
Začátkem války zahraniční posily tvořilo asi 20 tisíc lidí z 52 zemi, nyní se však profil bojovníků podle úřadů změnil. Čísla nicméně tají.
Infrastrukturu španělsky mluvících náborářů, instruktorů a nižších operačních důstojníků ukrajinská armáda vytvořila loni. Bývalý bojový zdravotník ve výslužbě Hector Bernal AP řekl, že za posledních osm měsíců pro boj na Ukrajině vycvičil více než 20 Kolumbijců.
„Jsou jako latinskoameričtí migranti, kteří jdou do USA hledat lepší budoucnost,“ připodobňuje. „Nejsou to dobrovolníci, kteří chtějí bránit vlajku jiné země. Jsou prostě motivováni ekonomickou potřebou.“
Zatímco generálové v Kolumbii dostávají měsíční plat a prémie kolem 140 tisíc českých korun, tedy stejně jako ministr vlády, řadoví vojáci vycházejí s mnohem skromnějším příjmem. Poddůstojníci v Kolumbii dostávají základní plat asi devět tisíc, zkušení rotmistři si podle AP mohou vydělat až 21 tisíc. Minimální měsíční mzda v Kolumbii v současné době činí asi 7 700 Kč.
Na Ukrajině má každý příslušník ozbrojených sil bez ohledu na státní příslušnost nárok na měsíční plat až 77 tisíc korun v závislosti na hodnosti a druhu služby. V případě zranění mají rovněž nárok na částku až 670 tisíc, a to v závislosti na závažnosti zranění. Pokud ve válce zemřou, náleží jejich rodinám odškodnění ve výši bezmála devíti milionů korun.
NA BOJIŠTI USILUJÍ O ZMĚNU
Checho říká, že ho k cestě do Kyjeva loni v září dohnal princip. Odhaduje, že jen v jeho jednotce bylo asi 100 dalších bojovníků z Kolumbie, kteří se vydali na stejnou cestu: „Vím, že nás není mnoho, ale snažíme se ze sebe vydat maximum, aby se věci daly do pohybu a změna nastala co nejdříve.“ Po zotavení se je odhodlaný bránit Ukrajinu dál.
V Kolumbii se informace o náboru do ukrajinské armády šíří hlavně prostřednictvím sociálních sítí. Někteří z dobrovolníků, kteří již na Ukrajině bojují, sdílejí postřehy o náborovém procesu na TikToku nebo WhatsAppu.
Bojování za cizí zemi má však pro Kolumbijce jednu značnou nevýhodu. V případě, že se ve válce zraní nebo zemřou, jejich nejméně 10 tisíc kilometrů vzdálené rodiny se k informacím dostávají velmi špatně. V Bogotě se navíc nenachází ukrajinské velvyslanectví. Často tak musí kontaktovat ambasádu v Peru.
X X X
NESCHOPNÍ ODBORÁŘI V ČR, NÁRODU NEPOMÁHAJÍ, NEŘEŠÍ POTÍŽE
NEDOKÁŽÍ BOJOVAT JAKO V BELGII, NĚMECKU, FRANCII, ANGLII
NESCHOPNÉHO STŘEDULU, DOBŠÍKA A SPOL VYMĚNIT
V ČR UŽ DÁVNO MĚLA BÝT GEN STÁVKA, ODSTRANĚNÝ FIALA
ODBORÁŘ DOBŠÍK SE NECHA L OPÍT MINISTEM BEKEM,
JAK MU MOHL UVĚŘIT?
Další stávka škol je na spadnutí, Bek nedodržel dohodu, varuje odborářka Seidlová
Ministerstvo školství zveřejnilo rozpis rozpočtu pro regionální školství. Šéf resortu Mikuláš Bek slibuje, že snižování počtu proplacených hodin se dotkne maximálně osmi tisíc pozic nepedagogických pracovníků, které jsou navíc neobsazené. Dokument ale mluví o sedmnácti tisících. Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové Bek nedodržel dohodu, nevyloučila další stávku. Bek v neděli slíbil, že vše bude řešit s premiérem.
X Co říkáte na zveřejněný rozpis rozpočtu pro regionální školství?
Jsme rozčarovaní. Pan ministr se podivoval, proč jsme vlastně stávkovali, proč jsme chtěli víc peněz, že peníze dostaneme a že regionální školství nepřijde o více než 8 000 nepedagogických pracovníků. Teď ministerstvo rozeslalo na školy rozpis, který počítá se snížením počtu míst nepedagogických zaměstnanců o 17 000.
Jsou to kuchařky, uklízečky, školnice, ale i IT pracovníci, jsou to i hospodářky, ekonomové…. Sice jsou to neobsazená místa, ale fyzicky tomu tak není. Jsou to třeba jenom čtvrtúvazky nebo půlúvazky. Školy neseženou pracovníky za tak málo peněz a už vůbec, když se počet hodin ještě sníží.
Takže na těch neobsazených pozicích stejně pracují ostatní zaměstnanci, mezi které je práce rozdělená. Když si rozdělíte práci, máte za to dostat přidáno, ale teď školy nedostaly peníze.
X Po podzimní stávce odbory dlouho jednaly s ministrem školství Mikulášem Bekem. Je tedy rozpočet v rozporu s tím, na čem jste se dohodli?
Ano. Konkrétně dohoda byla právě v tom, že pan ministr celou dobu, ale opravdu od listopadu celou dobu říkal, že peníze navíc dostane a že ten dopad bude maximálně na 8000 nepedagogických pracovníků a najednou jich tu máme skoro o deset tisíc víc.
V pondělí 12. února budeme s panem ministrem jednat. Slíbil, že rozpočet rozklíčuje. Budeme chtít vysvětlení, jak to ty školy mají dělat, protože to je věc ministra. Nevíme, kde jsou ty čtyři miliardy, které minulý týden slíbil.
Možná, že to všichni čteme špatně a ministerstvo to myslí dobře, ale ti ředitelé si to spočítat umí. Pro tohle jsme stávkovali, my jsme upozorňovali, že to takhle dopadne. Takže jestliže opravdu v pondělí neuslyšíme od pana ministra, jak to chce řešit…Takhle to vypadá, že si ty peníze prostě neobhájil.
X Ale ministerstvo tvrdí, že peníze přidalo. Konkrétně více než čtyři miliardy korun.
Jestli tam jsou, tak to bude mít ten nejčernější dopad. Ne tedy celé čtyři miliardy, na regionální školství to mají být navíc necelé tři, ale pokud jsou tam už tyto peníze zahrnuty, tak je to jednoduše průšvih. Pak by jednoduše ministerstvo celou dobu lhalo.
Nebudu vyhrožovat, ale kdyby to tak skutečně bylo, tak předpokládám, že půjdeme zase do větší akce a nemůžu ani vyloučit stávku.
X Jaké máte reakce od škol?
Jakékoliv snížení počtu vyučovacích hodin bude mít vliv na kvalitu výuky. Počítalo se s tím, že to bude o pět, maximálně o osm procent. To by znamenalo ztrátu třeba dvou úvazků. Ozývají se nám ale školy, kde musí snížit počet hodin mnohem víc a budou muset propouštět.
Jenže tu práci musí někdo dělat. Takže budou muset pracovníky zaplatit z peněz, které vláda slíbila učitelům. Mluvila jsem například s ředitelem jedné velké základní školy na Vsetínsku. Ten mi řekl, že by musel propustit až osm pracovníků, to není možné.
Na ostatní pedagogické pracovníky, jako jsou vychovatelky školní družiny, psychologové, speciální pedagogové, přijdou školy o dvě procenta objemu prostředků. Škola nemá lidi navíc, aby mohla fungovat, musí s platy dolů a učitelé takhle určitě nedostanou to, co mají slíbeno.
X Jakým způsobem se snížení hodin dotkne právě učitelů?
Učitelé mají slíbeno, že v průměru dostanou přidáno dva a půl tisíce, to se s takovouhle nestane, protože ředitelé na platy nebudou mít z čeho brát. Když malá škola propustí dva pracovníky, nebude mít práci kdo dělat a školy se s tím budou muset popasovat. Pokud ministerstvo do rozpočtu nedoplní peníze, určitě nebudeme mlčet.
X Dojde podle vás ke snížení kvality výuky?
Rozhodně. Jednak školy mohou snadno přijít o asistenty pedagoga, kterým se také sníží plat a jednak skončí třeba dělení hodin. Mnoho škol je zvyklých například na půlené hodiny angličtiny, to teď nebude pomalu možné. Například jedna z velkých škol v Mladé Boleslavi musí výuku zrušit. Zároveň se sníženým počtem hodin přijde třeba o praxe.
K tomu musíme myslet na pracovníky v IT, tedy další nepedagogy. V dnešní době, kdy tu máme digitalizaci a mělo by se všechno měnit, tyto pracovníky nemají školy z čeho platit. Protože práce v IT je lukrativní. Na školách to dělají fandové, ale s takovým rozpočtem to nebude dělat nikdo zadarmo.
X X X
TRUMP ZMĚNY V NATO?
Země, které v NATO dost nepřispívají, bych nechal Rusku napospas, řekl Trump
Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně.
Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce. Informuje o tom server televize CNN, který to označuje za „ohromující“ přiznání, že by Trump v případě svého zvolení nedodržel základní ustanovení Severoatlantické aliance o kolektivní obraně. Bílý dům v reakci slova Trumpa označil za „odporná a šílená“.
Sedmasedmdesátiletý exprezident před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté „velké země“, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“ Na to podle svých slov Trump odvětil: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl za potlesku svých přívrženců s tím, že státy musí platit své účty za obranu.
Kdy se událost, na kterou Trump vzpomínal, stala, ani o jakou zemi šlo, neupřesnil. Eurokomisař Thierry Breton ale v lednu vzpomínal na to, že v roce 2020 Trump na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států.
„Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval ho Breton.
Česko by výdaji nestačilo
Bílý dům aktuální slova Trumpa tvrdě odsoudil. „Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené – a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku.“ Zdůraznil také, že prezident Joe Biden, který se nejspíš s Trumpem v listopadu znovu střetne ve volbách hlavy státu, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby „vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos“.
Trump už v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, fungování NATO kritizoval a hrozil, že USA alianci opustí. Tvrdě také tlačil na to, aby členské země splnily svůj závazek, že na obranu budou dávat nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).
Na tuto úroveň dlouhodobě nedosahovalo ani Česko, které patřilo ke slabším členům aliance, pokud jde o toto měřítko. Rozpočet na loňský rok počítal s výdaji na obranu ve výši 1,5 procenta HDP, letos by podle plánů ministerstva obrany měl poprvé po letech dosáhnout dvou procent HDP.
Kvůli reálné možnosti, že se Trump znovu stane prezidentem, panují podle agentury Reuters v Evropě obavy, že by tento miliardář a politik mohl ohrozit závazky Spojených států vůči alianci. Značně odlišný postoj než Biden dává Trump také najevo, pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, kde vyzývá k deeskalaci a opakovaně si stěžuje na to, kolik peněz už USA daly na podporu napadené východoevropské země.
Od té doby, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu, dosáhla americká pomoc Kyjevu zhruba 75 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč), ostatní země NATO a další partnerské státy daly dohromady přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Mezi členskými státy NATO dávají USA na obranu v absolutních číslech zdaleka nejvíce a i v poměru k HDP patří k premiantům. Za rok 2022 jejich výdaje podle Světové banky činily 3,5 procenta HDP.
X X X
FIALA, PAVEL POSTARAT SE O OSTRAVSKO, LIBERTU, DALŠÍ PODNIKY
Věřitelský výbor Tamehu povede OKD, chce uspokojit věřitele i zachovat provoz
Jasnou podobu už má prozatímní věřitelský výbor, který bude společně s dalšími věřiteli rozhodovat o dalším osudu ostravské společnosti Tameh. Ta se dostala do problémů poté, co jí několik měsíců za dodávky neplatila ostravská huť Liberty. Dluh od té doby překročil dvě miliardy korun.
Kolik dluží huť Liberty ostatním dodavatelům, není úplně jasné. Podle návrhu na vyhlášení všeobecného moratoria, tedy ochrany před věřiteli, o niž Liberty požádala, by mělo jít o zhruba tři miliardy korun. Od té doby se však situace i částka mohly změnit.
O Tamehu se bude rozhodovat na jednání věřitelského výboru v úterý 9. dubna. Tam bude zvolen rovněž plnohodnotný věřitelský výbor; do té doby dohlíží na insolvenční řízení prozatímní věřitelský výbor.
O jeho vedení se strhl boj mezi OKD a Raiffeisen Bank, dvěma významnými věřiteli. OKD do insolvenčního řízení přihlásily osm pohledávek v celkové výši 263 milionů korun, Raiffeisen Bank pak požaduje zaplatit 580 milionů korun.
O pozici předsedy tříčlenného prozatímního výboru se nejprve přihlásili zástupci Raiffeisen Bank. Ta však při hlasování neuspěla, další dva členové prozatímního věřitelského výboru byli proti. Ve druhém hlasování výbor podpořil zástupce společnosti Reelgate s celkovou pohledávkou ve výši necelých 15 milionů korun kandidaturu OKD a bylo rozhodnuto.
„Měli jsme ambici stát se předsedou, protože jsme nejvýznamnější dodavatel z obchodního styku a zároveň nejsme zajištěný věřitel,“ přiblížila důvody, proč se zástupci OKD o vedení prozatímního věřitelského výboru ucházeli, mluvčí těžební společnosti Barbora Černá Dvořáková. „Náš návrh podpořil i třetí člen věřitelského výboru,“ ozřejmila.
Ve vedení věřitelského výboru chce OKD získat pro věřitele co nejvíce peněz a zároveň obnovit výrobu v Tamehu. „Plán je uspokojení věřitelů v co nejvyšší míře, přičemž preferujeme zachování provozu společnosti Tameh, a tím i Liberty Ostrava,“ potvrdila mluvčí OKD.
Cesta to nebude jednoduchá, neboť budoucnost společnosti Tameh je úzce provázána právě s fungováním společnosti Liberty. Jedna je závislá na druhé a jedna bez druhé nemá šanci plnohodnotně fungovat.
Tameh potřebuje Liberty coby stěžejního odběratele energií, od elektřiny přes páru až po další média. Liberty zase potřebuje dodávky Tamehu pro provoz vysoké pece a ocelárny. Bez toho by se z huti stal jen zpracovatel dovážených bram a odlitků závislý na dodávkách a výkyvech trhu.
Tameh a Liberty Ostrava spolu ale příliš nekomunikují. „Liberty Ostrava s Tamehem nejedná, zaslala jí jeden jediný písemný návrh, který zcela neřeší vzniklou situaci,“ vypočítal rozsah kontaktů mezi oběma firmami mluvčí Tamehu Patrik Schober.
Mluvčí Liberty na telefonáty MF DNES nereagovala, v reakci na prohlášení Tamehu ČTK pouze sdělila, že jednání probíhají na korporátní úrovni a k detailům se společnost nebude vyjadřovat.
Většina zaměstnanců Liberty Ostrava i Tamehu je v současnosti doma, do práce chodí jen část z nich, a to hlavně kvůli zajištění údržby. V Liberty obnovilo činnost pár menších provozů zaměstnávajících několik stovek lidí.
X X X
POSKYTNE DIDEN ROZHOVOR NOVINÁŘI RUSKA?
Bude rozhovor Bidena s ruským novinářem?
Poslanec Státní dumy Ruské federace z Krymské republiky Michail Šeremet vyzval prezidenta Spojených států amerických (SSA) Joea Bidena, aby poskytl rozhovor novináři z Ruska.
Poslanec na Bidena apeloval, aby následoval příkladu ruského prezidenta Vladimira Putina , který poskytl rozhovor americkému novináři a bývalému moderátorovi stanice Fox News Tuckeru Carlsonovi. Ten zveřejnil rozhovor s Vladimirem Putinem v 18:00 8. února (9. února, 00:00 středoevropského času). Během setkání Putin odpovídal na téměř 60 otázek tazatele. Záznam trvající dvě hodiny na sociální síti X zhlédlo více než 150 milionů uživatelů.
Bidenův rozhovor s novinářem z Ruska by podle Šeremeta dal celému světu šanci pochopit motivaci jednání Washingtonu na mezinárodní scéně. Myslím, že každého by zajímalo, aby americký prezident odpovídal na otázky jednoho z ruských novinářů,“ řekl poslanec. Současně však připomenul, že Biden, který se považuje za nejdemokratičtějšího prezidenta světa, se v praxi bojí komunikovat bez nápovědy a taháků, server vasevec.cz
X X X
LEYENOVÁ, MICHEL A SPOL ŘEŠIT RYCHLE POTÍŽE ZEMĚDĚLCŮ EVROPY
POSTARAT SE O TO I CHARANZOVÁ, JOUROVÁ A DALŠÍ POSLANCI
S českými zemědělci „vorá“ Evropská komise, vláda má svázané ruce, shodli se experti
Vláda nic proti Bruselu nezmůže, shodli se v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS agrární experti Petr Havel a Tomáš Maier. Ruce jí podle odborníků svazuje společná zemědělská politika, přičemž může tlačit na EU, jak chce, ale poslední slovo bude mít vždy „byrokratický kolos“. Ukázali tak i na hlavního viníka současné situace, kdy se zemědělci chystají k větším protestům. Důvodů k nespokojenosti je ale více, ale tím nejhlavnějším je přebujelá byrokracie.
Maier zdůraznil, že s českými zemědělci „vorá“ především Evropská komise. Mimo jiné konstatoval, že přes 95 procent agrární politiky přichází právě z evropských úřadů. „Vláda má v tomto ohledu svázané ruce společnou zemědělskou politikou. Byrokracie je v této oblasti opravdu neúměrná a strašlivá,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Zmínil, že těch problémů v zemědělství je sice více, ale tohle je opravdový problém. Podotkl, že pravidla se neustále mění a je těžké sledovat například to, jak mají vypadat žádosti o dotace či papírování k různým projektům.
Přebujelou administrativu zkritizoval i Havel. „Jedná se o nejzásadnější problém, který komplikuje podnikání všech bez rozdílu. Podle evropských úředníků prý mělo dojít ke snížení papírování, jenže je tomu naopak,“ řekl analytik. Společnou agrární politiku podle něj může Česko ovlivnit pouze „sedmadvacetinovým“ hlasem mezi dalšími členskými státy.
Zároveň ale upozornil, že si vše ještě ztěžujeme. „Tuzemská byrokracie je přitom ještě o něco horší, než činí průměr napříč EU. Podle analýzy ministerstva průmyslu a obchodu pochází až 56 procent nejrůznějších drobných předpisů či vyhlášek z domácí legislativní dílny. Brusel tedy sice stanovuje základní pravidla, ale my si situaci dále komplikujeme,“ vypíchl Havel v pořadu Co na to vaše peněženka.
Maier následně souhlasil, že Češi jsou v této otázce „papežštější než papež“. Ale přesto si myslí, že současný stav komplikuje hlavně Evropská unie. „Kabinet může prostřednictvím ministra zemědělství tlačit na dění v Bruselu během zasedání rady, ale právě jen onou ‚sedmadvacetinou‘. Je to velký problém a byrokratický kolos, jehož pozměňování je běh na dlouhou trať,“ doplnil odborník.
Co se týče protestů, nemyslí si Havel, že by u nás měly nějaké větší rozměry než jinde v Evropě, kde už proběhly. „Zemědělci se ale můžou trošku svézt s tím, co si vyválčili jejich kolegové v cizině. Ale co se týče zjednodušení byrokracie a dotací bych viděl i oprávněnost tuzemských protestů, protože je zcela evidentní, že stávající podoba zemědělské ekonomiky se musí změnit. Otázkou je jak moc,“ doplnil.
X X X
MOSKVA VYPOVĚDĚLA SMLOLUVU VELVYSLANECTVÍ UKRAJINY
Moskva vypověděla ukrajinskému velvyslanectví nájemní smlouvu
Ruské hlavní město Moskva vypovědělo nájemní smlouvu na pozemek, na kterém se nachází ukrajinské velvyslanectví. Oznámila to v sobotu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
„Jak známo, v diplomacii platí princip reciprocity,“ uvedla Zacharovová. Dodala, že ukrajinská strana byla o kroku Moskvy řádně informována.
Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi byly přerušeny krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Ukrajinské velvyslanectví v Moskvě bylo uzavřeno hned v první den invaze, tedy 24. února 2022. O tři týdny později Ukrajina oznámila uzavření konzulátů v dalších ruských městech, napsala agentura DPA.
Budova ukrajinského velvyslanectví se nachází v centru Moskvy. Pochází z 18. století a několikrát byla rozšířena. Mezi její majitele patřil například hrabě Alexej Uvarov. Jedním z hostů zde byl mimo jiné slavný ruský spisovatel Lev Tolstoj, upozornila agentura DPA.
X X X
BABIŠ CHCE BÝT PREMIÉREM ČR
BUDE MÍT ANO PŘES 50 PROCENT? NEBO PARTNERA?
Babiš: Chci být zase premiér, povedu ANO do voleb. Čelím i kritice z vlastních řad
Chci být zase premiér. Exkluzivně pro Hlavní zprávy na CNN Prima NEWS to prohlásil bývalý předseda vlády a staronový šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru také prozradil, že svůj politický subjekt povede do letošních senátních a krajských voleb. Babiš v sobotu na celostátním sněmu hnutí obhájil pozici předsedy.
„Byl jsem zvolen předsedou, tudíž jsem lídrem a povedu hnutí do evropských, krajských a sněmovních voleb,“ prohlásil expremiér, který v sobotu podle očekávání obhájil pozici lídra hnutí ANO.
Zároveň také potvrdil, že se chce znovu vrátit do Strakovy akademie v pozici předsedy příští vlády. „Chci být premiérem,“ prohlásil.
Proti Babišovu zvolení byl pouze jeden z delegátů. I tak prý ale šéf hnutí podle svých slov od ostatních čelí kritice. „Kritizuje mě hlavně PR tým, ti mají různé připomínky, co se jim líbí a nelíbí. Někteří mě například kritizují za to, jak vystupuji na sociálních sítích, třeba na TikToku,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Babiš.
Prvním místopředsedou se taktéž dle očekávání stal šéf stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček, který obdržel 91 hlasů z 98, protikandidáta rovněž neměl.
Řadovými místopředsedy byli zvoleni bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová, dřívější předseda Sněmovny Radek Vondráček a poslanec Robert Králíček.
„Chci v hnutí zůstat tak dlouho, jak dlouho mě budete potřebovat. Jsem si ale jistý, že ANO tady bude i po mém odchodu z politiky a bude to nadále nejsilnější politické hnutí v zemi,“ řekl na sněmu Babiš.
X X X
Putin vyhraje volby nejpřesvědčivěji v historii, tvrdí jeho protikandidát z ultranacionalistické strany
V březnových prezidentských volbách v Rusku jsou si kandidáti jistí jen jedním: S Vladimirem Putinem určitě prohrají. V celé zemi včetně okupovaných částí Ukrajiny, se už objevily jeho billboardy. Kritiku války je slyšet málokdy. A Putinovi zdánlivě vychází i předpoklad, že Rusko ustojí západní podporu Ukrajiny, která teď spíš vázne, píše americký deník Wall Street Journal.
Proč tedy Putinovi odpůrci vůbec kandidují, proč se volby pořádají? „Jde o princip,“ vysvětluje pro Wall Street Journal ruská politoložka z Carnegieho nadace Taťjana Stanovaja. Podle ní se chce ujistit, že ho lidé potřebují, a ukázat světu, jak velké podpoře se těší.
Navíc nemůže kandidovat každý. Putin vybudoval politický systém, který vytlačuje možné vážné soupeře, ale umožňuje kandidovat hrstce uchazečů, kteří udržují fasádu spravedlivých voleb a podporují Putina v otázkách, na kterých Kremlu záleží nejvíc.
Putin proto potřebuje, aby se voleb v Rusku účastnila skupina stran schválených Kremlem, které dělají dojem, že jsou demokratické.
Opozice neví, co dělat
Zdá se, že ani povolená opozice netuší, co má vlastně dělat. Kandidáti schválených stran veřejně slíbili, že nebudou Putina kritizovat – jeden dokonce Putina podpořil a potom se kandidatury vzdal.
„Rusové stáli v mrazech fronty, aby mohli podpisem podpořit kandidaturu protiválečného Borise Naděždina. “
A když koncem prosince režim zakázal kandidovat bývalé novinářce Jekatěrině Duncovové – kvůli údajným procedurálním chybám – požádala povolenou stranu Jabloko, aby mohla kandidovat za ni. Její předseda Grigorij Javlinskij ji odmítl s tím, že to nemá smysl.
Javlinskij je zkušený politik, který v 90. letech dohlížel na přechod Ruska k tržnímu hospodářství a třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V telefonickém rozhovoru s americkým deníkem vysvětlil, že „tehdy byla možnost říkat důležité věci, ale ta už neexistuje a nikdy se nevrátí“.
Pro řadu „potěmkinovských“ kandidátů je ale účast ve volbách příležitost proslavit se. Demagog a nacionalista Vladimir Žirinovskij, který založil a až do své smrti v roce 2022 vedl Liberálně-demokratickou stranu Ruska, kandidoval dokonce šestkrát.
„Podpora Naděždina má v ruských podmínkách nejblíž k jakémusi protiválečnému protestu.“
Televizní moderátorka Xenija Sobčaková kandidovala v roce 2018, ale tak, že bránila jeho pověst a nabádala Rusy, aby ho „nedémonizovali“. Nakonec skončila na čtvrtém místě a byla obviňovaná, že ji Kreml do boje nastrčil.
Někteří schválení kandidáti se Putinovi postavili. Pavel Grudinin, zemědělský magnát nominovaný komunistickou stranou, získal v roce 2018 tak velkou podporu, že ho úřady v předvolební kampani diskreditovaly ve státní televizi i na internetu. Putin nakonec zvítězil s více než 77 procenty hlasů, Grudinin byl druhý s necelými 12 a Sobčaková dostala necelá dvě procenta.
V posledních dnech stáli Rusové v mrazech fronty, aby mohli podpisem podpořit kandidaturu protiválečného Borise Naděždina. Podle analytiků má podpora Naděždina v době, kdy může každý kritik invaze nebo armády skončit ve vězení, nejblíž k protiválečnému protestu. Politoložka Stanovaja zároveň zdůrazňuje, že Kreml nechce nic riskovat.
Naděždin minulý týden odevzdal podpisovou listinu a ústřední volební komise mu 15 procent podpisů zrušila jako „vadných“, v pátek ho z voleb vyřadila úplně. Naděždin se chce odvolat až k Nejvyššímu soudu.
Duncovová si zas vždy dávala pozor na to, co říká. I dnes, kdy kandidovat nesmí, tvrdí, že protesty nemají smysl, odmítá se vyjádřit k Navalnému, zdůrazňuje, že nepatří k opozici a upozorňuje, že schválení kandidáti vědí, že jsou jen pěšáky ve hře.
O předvolební kampaň se pokouší jen Leonid Sluckij, předseda Žirinovského Liberálně-demokratické strany. Minulý týden projel zemi a odpovídal na otázky voličů o své platformě. Sluckij vyzývá k rychlému vítězství na Ukrajině, a podporuje tak válku víc než Putinova strana Jednotné Rusko.
Po své prosincové nominaci se do vysvětlování, proč kandiduje, poněkud zapletl. „Nevyzývám lidi, aby kandidovali proti Putinovi,“ prohlásil. „A prezident volby vyhraje nejpřesvědčivěji v historii,“ cituje ultranacionalistického Putinova soupeře Wall Street Journal.
X X X
Finové volí prezidenta. Dvojici kandidátů odlišují jen jemné rozdíly, které rozhodnou, tvrdí politoložka
Finové v sobotu ve druhém kole vybírají nového prezidenta. Oba kandidáti jsou v politických názorech podobní, liší se ale například tím, kolik peněz mají na kampaň, nebo sexuální orientací. Právě Haavistova homosexualita je podle některých průzkumů jednou z příčin, proč pro něj někteří nemusí hlasovat. „Myslím, že to víc souvisí s tím, že Alexander Stubb má širší voličskou základnu,“ tvrdí politoložka Jenni Karimäkiová z Helsinské univerzity.
X Jakou roli vlastně má finský prezident v celém politickém systému?
Finský prezident řídí zahraniční a bezpečnostní politiku země, společně s vládou. Tak je to napsáno v Ústavě, že prezident ji řídí společně s vládou. Ale kromě toho od něj Finové očekávají, že bude jakýmsi hodnotovým lídrem, vzorem.
Očekávají, že bude zastupovat zemi jako celek a vnímat emoce a nálady národa. To asi není něco, co by jeden člověk dokázal splnit, ale tak nějak se to od něj očekává. A teď, když Finsko vstoupilo do NATO a v Evropě je válka, tak jsou tato témata důležitá ve volbách.
X Jak se stalo, že jsou oba kandidáti, Alexander Stubb a Pekka Haavisto, alespoň pokud jde o jejich politické názory, téměř stejní? Sledoval jsem jednu z předvolebních debat a víceméně spolu téměř ve všem souhlasili…
Myslím, že v mnoha ohledech jsou stejní. Pokud jde o tu zahraniční a bezpečnostní politiku, je to opravdu slovíčkaření a člověk musí důkladně znát finskou politiku, aby objevil ty jemné rozdíly. A ani pak jich není mnoho. Myslím, že finští voliči mezi nimi do velké míry rozlišují na základě jejich dlouhé politické kariéry. Oba byli ministři, poslanci. Pocházejí z odlišných stran.
Pekka Haavisto je zakladatelem finské Strany Zelených a Alexander Stubb je ze Strany národní koalice (konzervativní pravicová proevropská strana – pozn. red.). Myslím, že tento původ je něco, z čeho voliči vycházejí.
Je zajímavé, že ty rozdíly vlastně nejsou v oblastech kompetencí prezidenta. V těch ohledech se totiž kandidáti shodují. Takže je to spíš ta oblast reprezentativní, hodnotová, kde voliči vidí rozdíly a podle kterých se rozhodují, kdo bude dobrým prezidentem.
X Co tedy rozhodne, že se jeden z nich stane prezidentem? Některé průzkumy teď před druhým kolem ukázaly, že části voličů vadí otevřená homosexualita Pekky Haavista. Mohl by to být důvod, proč prohraje?
Objevily se průzkumy, že asi 30 procent voličů považuje jeho homosexualitu za jeden z aspektů, proč by ho nevolili. Ale myslím, že to víc souvisí s tím, že ve všech finských prezidentských volbách od roku 1994 postoupili do druhého kola dva kandidáti: středo-pravicový a středo-levicový. Alexander Stubb je středo-pravicový, Pekka Haavisto středo-levicový. A když se podíváme na loňské parlamentní volby, tak zhruba 60 procent voličů se klonilo ke středo-pravicovým stranám.
Takže když se na to podíváme takto, tak Alexander Stubb má širší voličskou základnu. Pro část voličů asi může homosexualita hrát roli, ale ten celkový obrázek politické scény vysvětluje možnou výhru Alexandera Stubba lépe.
A když se podíváme na předvolební průzkumy, tak Stubb je favoritem od začátku a Pekka Haavisto je celou dobu vyzyvatelem. Jestli to tak i skončí, uvidíme v neděli, ale myslím, že celková skladba finských voličů tu hraje největší roli. A opravdu, Alexander Stubb se v tuto chvíli zdá být pravděpodobným vítězem.
Přelévání voličů
X Voliči, kteří v prvním kole hlasovali pro krajně pravicového kandidáta Jussiho Halla-aha asi svůj hlas nedají Haavistovi. Ta otázka ale je, jestli vůbec půjdou k volbám.
Ano, nad tím se v posledních dvou týdnech hodně přemýšlí. Obecně voliči Strany Finů (strana Jussiho Halla-aha, pozn. red.) nepatří mezi nejspolehlivější voliče. Je to tedy vždy otázka, jestli půjdou volit. V prvním kole se mu podařilo dostat je k volbám.
Teď v druhém kole skutečně je pravděpodobnější, že budou volit Alexandera Stubba. Jussi Halla-Aho dostal v prvním okolo něco přes 600 tisíc hlasů, ale nemyslím si, že všichni přijdou znovu. Podle dat využilo předběžného hlasování (ve Finsku je možné odevzdat své hlasy ve vybraných volebních místnostech v pevně daném období před samotným dnem voleb. Ve druhém kolem takto hlasovalo 46% oprávněných voličů – pozn. red.) rekordní množství voličů, takže je možné, že účast bude podobná jako v prvním kole, asi 75%. A to znamená, že dorazili i voliči Halla-aha.
Pak jsou tu ještě voliči Olliho Rehna (kandidát, který v prvním kole skončil čtvrtý – pozn. red.), také velká skupina, která se teď musí rozhodnout, koho podpoří. Mezi nimi bude podpora pro Stubba a Haavista rovnoměrnější.
X Alexander Stubb není svou povahou typický Fin, to je dost jasně vidět už třeba v předvolebních debatách. Je extrovertní, působí možná až vychloubačně, arogantně. Finové přitom chtějí prezidenta, který bude sjednocující, nerozdělující, asi trochu podobný končícímu a mimořádně populárnímu Saulimu Niinistömu. Jaktože toto není větším tématem v celé kampani?
Alexander Stubb byl v posledních sedmi letech mimo domácí politiku. Když politiku opouštěl, tak nebyla jeho pověst příliš dobrá. Tehdy byl vnímaný jako arogantní politik, který na některé věci nestačí. Tohle měl podle mého názoru velmi dobře rozmyšlené, když plánoval svou kampaň.
Od prvního okamžiku, kdy oznamoval kandidaturu, opakovaně uznával některé chyby, které v minulosti udělal a přiznával, že ne všechno tehdy šlo tak dobře, jak si představoval. Působí teď výrazně skromněji, než když byl premiérem nebo ministrem. A vzhledem k tomu, že je teď nejsilnějším kandidátem, tak mu asi Finové věří, že je to upřímná změna, že uznává své chyby.
To je myslím klíčové pro jeho kampaň a jeho volební výsledek, že jsou Finové ochotní ho přijmout jako sjednocující politickou figuru. Když se podíváme na současného prezidenta, Sauliho Niinistöho, tak ten se v prezidentské funkci povznesl nad každodenní politiku, což se od prezidenta očekává. A jako všichni předcházející prezidenti se taky vzdal členství ve své straně.
Postupně se stal populárním, ale když byl ministrem, na přelomu tisíciletí, tak nebyl příliš populární, rozhodně taky společnost rozděloval. Samotná prezidentská funkce umožňuje nově nastupujícím prezidentům odstřihnout se od stranické politiky. Stubb má také velmi dobrou kampaň, která se věnuje všem potenciálním rizikům a zdá se, že voliči jsou spokojení s tím, jak se prezentuje.
Stánky s kávou
X A jak velký vliv mají finance? Alexander Stubb očividně utrácí mnohem více, než Pekka Haavisto, do kampaně vložil dvojnásobek. Může tohle být ten rozhodující faktor?
Ve Finsku na toto není příliš mnoho výzkumů. Ale ve Finsku je známé, že strana Národní koalice (kam patří Alexander Stubb – pozn. red.) nyní má docela dost peněz a také, že tato strana umí vést dobrou kampaň. Téměř vždy se jim daří vést takovou předvolební kampaň, že jim získává další a další hlasy.
Důvod uzavření finské hranice s Ruskem? Migrace jako prvek hybridní války, proces řízený Moskvou
To Stubbovi pochopitelně pomáhá a také mu přichází spousta příspěvků na kampaň. Nejspíš to nějaký vliv má. Utrácí hodně za televizní reklamy, zřídil takové předvolební stánky s kávou napříč Finskem, třeba v Tampere na hlavním náměstí, to rozhodně není levné.
Když máte peníze, tak je můžete utrácet a to se projeví. Nejsem si ale jistá, jestli peníze jsou to, co nakonec rozhodne. Haavisto utratil necelého 1,5 milionu eur, Stubb ke 2,5 milionu i ta Haavistova částka je poměrně významná, když se bavíme o tak malé zemi, jako je Finsko. Myslím, že oba měli v těch posledních dvou týdnech šanci zaplatit si třeba televizní spoty a být viditelní.
X Pokud volby opravdu vyhraje Alexander Stubb, můžeme čekat nějaké napětí mezi ním a premiérem Petterim Orpem? Oba jsou sice z jedné strany, ale byl to právě Petteri Orpo, který Stubba před několika lety sesadil.
Ano, byl protikandidátem Alexandera Stubba v roce 2016 v boji o post předsedy strany a vyhrál. A od té doby je předsedou Národní koalice. Ať mají dobré vztahy nebo ne, myslím, že to jsou zkušení politici, kteří jsou schopni spolupracovat v zájmu země.
Stubbova kampaň si ale je tohoto vědoma a je velmi opatrná v tom někomu stranit, například ve sporech vlády a odborů kvůli navrhovaným reformám (ve Finsku se od pondělka chystají velké stávky odborů na protest proti vládním krokům – pozn. red.). Stubb na toto odpovídá, že to není v prezidentských pravomocích, a doufá, že se najde nějaké řešení.
X Je něco, co vám ve volební kampani chybí, téma, kterému se politici nevěnují?
Přijde mi, že ty debaty jsou velmi eurocentrické a transatlantickocentrické. Hodně se mluví o vztazích se Spojenými státy, s EU a s NATO. Zbytek světa ale trochu chybí. Trochu se mluvilo o Číně, ale také ne zrovna příliš. Třeba o Africe nebo zbytku Asie se v podstatě nemluvilo.
Doufala jsem, že to přijde, když se do boje o prezidentský post přidala finská eurokomisařka Jutta Urpilainenová (v Evropské komisi má v gesci mezinárodní partnerství), ale to se nestalo. Druhá věc, která by podle mého názoru měla být součástí debaty, je dlouhodobější výhled země do budoucna, nejen, jakým budeme členem NATO a jak se vyvine válka na Ukrajině, ale obecný pohled na budoucnost Finska, Evropy a demokracie. Hodně se mluvilo o válce a zbrojení a to je pochopitelné, ale ráda bych slyšela i pohled z trochu širšího hlediska.
X X X
Z PŘÍPADU DEZIMETR UNIKLY INFORMACE
Advokátní komora: policie nebo žalobci byli nachytáni při řízeném úniku informací z kauzy Dozimetr
Z Národní centrály proti organizovanému zločinu nebo z Vrchního státního zastupitelství v Praze unikly řízeně citlivé informace z kauzy Dozimetr. Došla k tomu Česká advokátní komora poté, co tento týden jedno české mainstreamové médium zveřejnilo informace ze známé kauzy Dozimetr. Účelové úniky z vyšetřování mají dva základní motivanty: pozvednout veřejné mínění o práci policie a žalobců, ale také veřejně pošpinit vyšetřované, kteří jsou tak veřejně odsouzeni ještě před samotným soudním jednáním.
Cílené úniky z trestních spisů především do médií jsou dlouhodobým problémem, přičemž orgány činné v trestním řízení za jejich strůjce často označují advokáty, a to i tehdy, když je zřejmé, že zveřejněním informací ze spisu by svému klientovi jen uškodili.
Podle člena představenstva České advokátní komory (ČAK) Tomáše Sokola, prezidenta Unie obhájců, nyní došlo k dalšímu úniku z trestního spisu kauzy Dozimetr.
„Novináři v uveřejňovaných článcích čerpají informace z návrhu na podání obžaloby, což je dokument, který obvykle nemá obhajoba k dispozici, a pokud by jej přesto chtěla získat, bude z trestního spisu jednoznačně seznatelné, který advokát si ho opatřil. Zdrojem úniku tedy nemůže být advokát anebo po něm musela zůstat stopa. Proto je téměř jisté, že nynější únik informací v kauze Dozimetr způsobil někdo jiný než advokát. Představenstvo ČAK pověřilo předsedu ČAK Roberta Němce, aby s uvedenou skutečností seznámil ředitele NCOZ Jiřího Mazánka a vrchní státní zástupkyni Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou a požádal je o vyjasnění původu úniku,“ uvedla advokátní komora.
„Obviněný podnikatel Michal Redl by mohl přijít o luxusní byt v centru Prahy. ´Byl nástrojem trestné činnosti,´ zdůvodnili detektivové v návrhu obžaloby, proč doporučují, aby nemovitost propadla státu. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu chtějí navrhnout soudu, aby hlavní obviněný v kauze Dozimetr Michal Redl přišel o luxusní byt v Dlážděné ulici v Praze. V návrhu na podání obžaloby, do něhož mohly ⬛⬛⬛⬛⬛⬛ ⬛⬛⬛⬛⬛⬛ nahlédnout, zdůvodňují svůj postoj tím, že byt ´byl nástrojem trestné činnosti´,“ napsalo jedno nejmenované mainstreamové české médium, které je prací s cílenými úniky z vyšetřování vyhlášené.
Není to zdaleka první případ indiskrece policistů z NCOZ nebo státního zastupitelství. Jak NCOZ, tak obě vrchní státní zastupitelství i pražské městské, jsou řízenými úniky do médií spřízněným novinářům, kteří vyzdvihují práci svých práskačů, v mediální branži již doslova pověstné.
Účelové úniky z vyšetřování mají dva základní motivanty: pozvednout veřejné mínění o práci policie a žalobců, ale také veřejně pošpinit vyšetřované, kteří jsou tak veřejně odsouzeni ještě před samotným soudním jednáním.
Prokazování řízených úniků z vyšetřování je složité. Novináři svoje zdroje neprohazují. Navíc mu zainteresované instituce efektivně brání, když například vyšetřují samy sebe. S jakým výsledkem, je očekávatelné.
Bradáčová: Byli to obhájci!
Pražské Vrchní státní zastupitelství tak před cca dvěma roky po provedeném šetření odmítlo, že by státní zástupci či policisté poskytli novinářům informace z trestního řízení soudce Zdeňka Sováka. Šéfka instituce Lenka Bradáčová uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění. Z úniku informací tehdy státní zástupce vinila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Lenka Bradáčová tehdy napsala, že Vrchní státní zastupitelství zahájilo šetření z vlastní iniciativy už 22. prosince – tedy předtím, než se na něj Benešová obrátila dopisem a než ministryně svá podezření předestřela médiím.
„Provedené šetření vyloučilo, že by uveřejněné informace z trestního řízení či dokument z trestního spisu byly médiím poskytnuty kýmkoliv ze zástupců orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla. Šetření podle Bradáčové „jasně a srozumitelně“ prokázalo, že od orgánů činných v Sovákově trestní věci nedošlo k žádnému úniku nahrávek odposlechů či případně jejich přepisů.
Bradáčová tak přímo ukázala na advokáty.
„S ohledem na meze dané povinnou mlčenlivostí lze konstatovat, že všechny medializované informace jsou obsaženy v usnesení o zahájení trestního stíhání, které bylo doručeno dne 5. 12. 2020 všem obviněným, ve dnech 5. až 6. 12. 2020 všem obhájcům, dne 8. 12. 2020 ministerstvu spravedlnosti a České advokátní komoře,“ konstatovala pražská vrchní státní zástupkyně.
Taková argumentace ale nedává smysl. Náplní práce obhájců je obhajoba klientů a není v jejich zájmu, aby se o jejich klientovi například psalo v médiích v negativních konotacích. Přestože existuje pár výjimek, a Ekonomický deník má advokáty defektory podrobně zmapované, drtivá většina českých advokátů pracuje ryze ve prospěch svého klienta.
Upozornění na konkrétní únik nikdo nezvedl
Na řízené úniky před nedávnem poukázal žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Solar, který čelí kárnému řízení.
Solar před kárným senátem prohlásil, že měl mít neshody s Bradáčovou a Bodlákem i při výkonu dozoru v případu IT zakázek Lesů ČR. Ti po něm měli chtít konkrétní procesní úkony, jejichž provedení odmítl a vyzval je, aby mu to uložili písemně, což se nestalo.
Solar u kárného senátu Nejvyššího správního soudu promluvil také o pokynech poskytovat informace z vyšetřování konkrétním novinářům, které dostával od svých nadřízených na Vrchním státní zastupitelství v Praze. Solar dostal od nadřízených za úkol komunikovat napřímo s vybraným novinářem, dokonce mu měl sám zavolat, jenže se mu tyto praktiky zajídaly a zadaný pokyn splnit nechtěl. Vyšetřující policista proto z podnětu žalobce sepsal průběžnou zprávu o vyšetřování případu. Výstupy z ní se pak v identické podobě objevily v již zmíněném nejmenovaném českém mainstreamovém médiu. Solar se na této indiskreci nepodílel.
Shodou okolností šlo o únik do identického média, které zveřejnilo aktuální informace z kauzy Dozimetr.
Závažnou informaci z kárného řízení ale tehdy nikdo nezvedl.
„V této konkrétní věci nás zatím Česká advokátní komora nekontaktovala,“ uvedl k aktuálnímu případu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Vrchní státní zastupitelství v Praze s Ekonomickým deníkem dlouhodobě nekomunikuje.
Cílenými úniky byl znám i dřívější Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Róberta Šlachty. Úniky informací z vyšetřování z kauz pádu vlády Petra Nečase, Vidkun, Bereta a dalších jsou mezi novináři dodnes legendární.
Dnes již legendární schůzka Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové, šéfa ÚOOZ Róberta Šlachty a novináře ze schůzky ve zbraslavské restauraci U přístavu, která se před lety šířila bezpečnostní komunitou. Foto: náhodný pozorovatel schůzky
Úniky: Rakovina systému, nebo nezbytný projev svobody?
Doposud všechny pokusy zamezit legislativně únikům z trestních spisů z přípravného řízení selhaly. Všechny právní úpravy členských zemí Evropské úmluvy pro lidská práva jsou v trestání úniků přísnější než český zákon. V Německu je vynášení z trestních spisů dokonce trestným činem i pro novináře. S raketovým vývojem technologií jsou dopady na proces a lidská práva drastičtější. Vyvrácené obvinění je v databázích navždy.
Loni v září uplynulo šest let od chvíle, kdy byla poslancům doručena Závěrečná zpráva vyšetřovací komise sestavené k únikům z trestních spisů v případech Nagyová, Nečas, Bereta, Vidkun a OKD.
„V květnu a červnu letošního roku se v některých médiích objevily informace o rozhovorech mezi Markem Přibilem, do 3. května 2017 redaktorem deníku Mladá fronta Dnes, a Andrejem Babišem, které navozují dojem, že tento novinář disponuje neveřejnými informacemi z probíhajících trestních řízení. V časové souvislosti s právě probíhající vládní krizí tak vyvstala naléhavá potřeba řešení dlouhodobého problému zneužívání informací z trestního řízení, a patrně i trestního řízení samotného, k ovlivňování politické soutěže a destabilizaci demokratického právního řádu České republiky,“ napsala vyšetřovací komise do závěrečné zprávy.
Více než šest let staré závěry, kterými komise zdůvodnila své působení, se od té doby nikterak nezměnily: „Komise konstatuje, že k únikům informací z trestních spisů dlouhodobě docházelo a dochází. Jedná se o nebezpečný fenomén, který může být a je prostředkem zájmových skupin k průniku do trestního řízení, kdy následně prostřednictvím manipulativní tvorby veřejného mínění může dojít k výkonu vlivu těchto skupin, a to i s cílem ovlivňovat politickou soutěž a tím destabilizovat demokratický právní stát. Úniky informací z trestního řízení, jejich účelová interpretace a následná cílená tvorba veřejného mínění, jsou fatálním ohrožením ústavnosti,“ uvedla závěry svého vyšetřování komise 11. září 2017.
Tzv. úniky se podle zprávy komise týkaly stovek případů od roku 2014, jak komise citovala statistiky Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jejich počty navíc narůstaly.
Úplný dokument včetně východisek a závěrů je k dispozici ZDE.
Nemoc systému trvá, kulisy a aktéři se mění
Co se od té doby změnilo? Úniky pokračují. Mění se jen aktéři s tím, jak se proměňuje politická a ekonomická situace. Motivace zůstávají: Politický a ekonomický konkurenční souboj s použitím všech prostředků.
Přípravné řízení je podle zákona nadále neveřejné a od novely trestního řádu z roku 2009 je podle § 8c zakázáno zveřejnit odposlechy: „Nikdo nesmí bez souhlasu osoby, které se takové informace týkají, zveřejnit informace o nařízení či provedení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu podle § 88 nebo informace z něj získané, údaje o telekomunikačním provozu zjištěné na základě příkazu podle § 88a, nebo informace získané sledováním osob a věcí podle § 158d odst. 2 a 3, umožňují-li zjištění totožnosti této osoby a nebyly-li použity jako důkaz v řízení před soudem,“ uvádí se v předmětném ustanovení, a odposlechy se zveřejňují nadále.
Zasedání komise k únikům ze spisů v roce 2016 Foto: Eva Paseková Účinek nemělo ani zavedení povinné mlčenlivosti, jak informoval partnerský portál Ekonomického deníku Česká justice. Není znám žádný případ, kdy by toto ustanovení bylo použito.
Policejní odposlechy v případu forbalového funkcionáře Romana Berbra z roku 2021 publikovala bez větších obav některá média, a dokonce se o jejich obsahu natáčejí pořady.
Rozsáhlé úniky z případu Dozimetr týkající se exnáměstka primátora Petra Hlubučka se v roce 2022 rozšířily do všech médií okamžitě včetně detailů životního stylu a soukromých způsobů podezřelých. Nastalo „obvyklé“ kolečko: Vrchní státní zastupitelství v Praze úniky vyšetřuje, policie je vysvětluje jako vždy činností obhájců s přístupem ke spisu a ministr spravedlnosti Pavel Blažek bojuje stejně, jako to před ním marně činila ministryně Marie Benešová nebo ministr vnitra Milan Chovanec, který označil úniky z trestních případů před poslaneckou komisí v roce 2017 za „rakovinu systému“.
Žádný ze závěrů Komise nebyl naplněn a Komisí definované absentující zákonné úpravy vedoucí k zamezení úniků stále nefungují. Důvodem je střet různých konkurujících si zájmů včetně zájmů vyplývajících z mezinárodních úmluv, zejména z Evropské úmluvy pro lidská práva a základní svobody. Vyvážit právo na spravedlivý proces podle Článku 6 Úmluvy s právem na svobodu projevu a přijímání a šíření informaci podle Článku 10 Úmluvy je mimořádně složité, zvláště když do těchto práv vstupuje ještě Článek 8 – právo na soukromý život, zvláštní ochrana dětí, ale také například bezpečnosti státu (v případech utajovaných informací).
Německo: Vynesení ze spisu je trestné i pro novináře
Proto Úmluva ponechává státům prostor pro vlastní zákonnou úpravu a národním soudům široké meze rozhodování. Ústředním středobodem takového rozhodování pak je v právním řádu nedefinovaný „veřejný zájem“.
Jinými slovy, existuje právo (oběti) a povinnost státu vést účinné vyšetřování, bez jeho maření úniky. Současně existuje presumpce neviny. K tomu existuje právo každého šířit a přijímat informace, především o veřejných osobách, a k tomu současně právo každého na ochranu soukromí a osobnosti.
Konkrétně u Článku 10 – právo na informace závisí výlučně na tom, jak s ním naloží stát, jak například vysvětlil soudce Evropského soudu pro lidská práva Krzysztof Wojtyczek v Praze na semináři s názvem Spravedlivý proces a mediální realita. Podle jeho slov jde vyvážením práv o ochranu proti státu jakožto i proti soukromým hráčům, jak Česká justice informovala.
Existují dobré důvody, proč státy zásadně neumožňují informovat o obsahu trestního spisu: „Parlamentní institut zkonstatoval, že např. nevládní organizace „Open society justice initiative“ nenalezla žádný stát, který by poskytoval veřejnosti nebo novinářům právo na informace k trestní dokumentaci a trestnímu spisu. Státy je zcela standardně upravena veřejnost procesu soudního vč. uveřejnění rozhodnutí, a to i s odůvodněním. Ostatní skutečnosti však podléhají zákonné ochraně před únikem. S takovými závěry se ztotožňuje i Rada Evropy, která sice připomíná potřebu informovanosti veřejnosti o zásadních postupech v rámci vyšetřování, avšak jen v určitých případech, v jasně stanovených mantinelech a s náležitým důrazem na presumpci neviny,“ uvedla ve svých závěrech komise z roku 2017.
Podle Parlamentního institutu jsou státy, kde je únik z přípravného řízení trestným činem a přístup ke spisu nemá automaticky ani obviněný: „Pro ilustraci lze zmínit např. právní úpravu francouzskou, u níž platí, že únik informací z trestního spisu ve fázi přípravného řízení je trestným činem vždy, pokud však osobou, která informace ze spisu poskytne, není obviněný. Obviněný nemá prvoplánově do spisu přístup, na rozdíl od jeho obhájce, avšak může mu být umožněn. Pokud se tak stane, je obviněný oprávněn nakládat s informacemi z trestního spisu podle svého uvážení (s výjimkou např. utajovaných skutečností podle zvláštního právního předpisu, apod.).“
Avšak i za těchto okolností má novinář ve Francii zvláštní postavení: „Otázka, zda novinář může ve Francii zveřejnit informaci, která má původ v trestním spisu, závisí na tom, zda informace byla získána ze spisu na základě jednání třetí osoby, které bylo porušením zákonem stanovené povinnosti mlčenlivosti. Ke zveřejnění informace od obviněného, kterému bylo umožněno nahlédnout do spisu, je tedy novinář oprávněn (stejně jako obviněný je oprávněn mu informace předat), nejde-li samozřejmě o skutečnosti utajované podle zvláštního zákona, apod. Jelikož přístup obviněného do vyšetřovacího spisu je spíše výjimečný, má se ve Francii ve většině případů za to, že novinář nesměl informaci zveřejnit,“ uvedla k francouzské úpravě komise z roku 2017.
Mnohem přísnější je k novinářům striktní úprava německá: „Parlamentní institut připomíná, že např. německý trestní zákoník stanoví zvláštní trestný čin za vynesení dokumentů z trestního řízení, kdy odpovědnost za vynesení dokumentů rozšiřuje i na další osoby než úředníky nebo osoby ve státní službě, tedy i na novináře,“ cituje studii zpráva komise.
Kdy je zveřejnění zločinným pohrdáním soudem
Dodržování Úmluvy je odpovědností států. Úmluva o lidských právech a základních svobodách je součástí jejich právních řádů. Český stát dlouhodobě neumí dodržování Úmluvy, co se týče vyvážení Článku 6 a Článku 10 respektive Článku 8 zajistit. Je to proto, že po omezeních zjevně není poptávka – ani ze strany veřejnosti a byznysu ani politiků. Tvrdým zásahem by jedné skupině včetně orgánů činným v trestním řízení byl odejmut nástroj politického a ekonomického boje, veřejnost by přišla o žádané a často i žádoucí informace a mediální podniky o vliv a čtenost.
Existují ovšem státy, které se se situací pokoušejí vypořádat, jak uvádí Kristýna Bendová ve své diplomové práci z roku 2019 s názvem Poskytování informací o probíhajícím trestním řízení. Například Slovensko má podle ní úpravu mnohem širší: „Limity poskytování informací o trestním řízení zakotvuje § 6 trestného poriadku. Slovenské orgány činné v trestním řízení informují veřejnost skrze oznamovací prostředky stejně jako ty české, přičemž musí dbát na ochranu utajovaných skutečností, obchodního, bankovního, daňového, poštovního a telekomunikačního tajemství; také musí ctít zásadu presumpce neviny. Vidíme, že výčet skutečností, na které slovenské OČTŘ musí dbát je mnohem širší než v případě § 8a odst. 1 TrŘ,“ uvádí Bendová s tím, že zajímavá je otázka ochrany obchodního tajemství, nad kterou český trestní řád vůbec nepřemýšlí.
Na opačném spektru a v čele zákazu stojí Anglie: „Značně omezuje informace o probíhajícím řízení anglický contempt of court, spojení common law a psaného práva (zákon z r. 1981). Zveřejnění čehokoli, co vytváří skutečné riziko, že průběh spravedlnosti v soudním řízení může být vážně narušen, je dle anglického práva zločinným pohrdáním soudem. Toto platí jen v případě aktivního řízení,“ uvádí Bendová.
ESLP: Předjímání je podkopání důvěry veřejnosti v justici
Bendová poznámkou o českém Nejvyšším správním soudu potvrzuje českou politickou nevůli cokoli měnit. Kromě politiků tak nápravu mohou zajistit pouze poškození a soudy. Jak soud v případě kolize dvou práv rozhodne, však není vůbec jisté.
Podle jakého klíče se tak děje, kdo jej určuje a jak významná je v tom judikatura Evropského soudu pro lidská práva, uvádí Kristýna Bendová hned v úvodu své práce, kdy si zvolila dva případy jako představitele dvou proudů.
Především je to případ „vítězství“ práva na spravedlivý proces a na soukromý život nad Článkem 10 – svoboda projevu a právo na informace Bédat v. Švýcarsko.
O případu Bédat v. Švýcarsko Česká justice podrobně informovala už v dubnu 2016. Arnaud Bédat je profesionální novinář, který v říjnu 2003 publikoval v týdeníku L´Illustré článek s titulkem Tragedie na mostě v Lusanne – verze zdivočelého řidiče – výslech šíleného řidiče. Článek se týkal trestního řízení s motoristou M.B. ve vazbě po incidentu 8. července 2003 se třemi mrtvými a osmi zraněnými a úniku z vyšetřování, který Bédat zveřejnil. Za to byl trestně stíhán a odsouzen k pokutě 4000 fanků.
Evropský soud pro lidská práva jeho stížnosti proti Švýcarsku nevyhověl. Každému se musí dostat práva na spravedlivý proces, uvedl ESLP. „Musí být uloženo hlavě každého novináře, který komentuje trvající trestní řízení, že limity povolených komentářů se nesmějí rozšířit o prohlášení, která jsou předjímáním, ať úmyslným nebo nikoli, šancí osoby na spravedlivý proces nebo podkopávají důvěru veřejnosti v roli soudu a v řízení trestní justice,“ upozornil na svá opakovaná vyjádření Soud.
Česká republika má přístup jako Estonsko
Také Evropský soud pro lidská práva před svým rozhodnutím v případu Bédat v. Švýcarsko porovnal právo třiceti členských zemí Rady Evropy včetně České republiky, co se týče prolomení utajení trestního vyšetřování a konstatoval, že zveřejnění utajené informace z policejního vyšetřování je trestáno ve všech těchto zemích. Ve dvaceti třech zemích z předmětných třiceti může být za tento trestný čin trestán kdokoli, zatímco v sedmi zemích pouze účastníci řízení a osoby dotčené. „Většina z těchto dvaceti tří zemí se zavázala k trestnímu postihu, zatímco v Estonsku, Ruská federaci a v České republice porušení utajení trestního vyšetřování podléhá pouze administrativní sankci,“ uvedl v rozsudku v případu Bédat v. Švýcarsko Evropský soud pro lidská práva doslova.
Případem z druhého konce měřítka, tedy „vítězstvím“ svobody slova podle Článku 10 nad dalšími právy je podle Bendové případ Campos Daâmaso v. Portugalsko. V tomto případě novináře zachránil fakt, že „byl dotčený článek uveřejněn v zásadním okamžiku trestního řízení (přednesení obžaloby), kdy je respektování presumpce neviny o to významnější, je relevantní a za jiných okolností by byla přitěžující pro píšící novináře“. „V daném případě ale Soud podotknul, že otištění konkrétního článku bylo jen dalším z řady článků téhož autora na stejná témata. Relevantní též bylo, že článek reprodukoval obsah obžaloby, který byl věrohodný a objektivně správný. ESLP dospěl k závěru, že za daných okolností ani legitimní zájem na ochraně probíhajícího předběžného přípravného řízení nemůže mít přednost před právem stěžovatele na rozšiřování informací o trestním řízení,“ uvádí o stížnosti na Portugalsko Bendová.
Hra s GDPR, technologiemi a časem
Jenže, případ Campos Daâmaso v. Portugalsko je z roku 2008 a Bédat v. Švýcarsko z roku 2016. Do následků šíření informací z trestních spisů od té doby razantně vstoupila další proměnná – internet, sociální sítě, vysílání prostřednictvím telefonů, databáze a digitální knihovny. Co bylo dříve jednou zprávou odvysílanou v televizi a publikovanou na titulní straně magazínu, má dnes denně doslova miliony sledujících.
Šířené informace, odposlechy, informace ze soukromí soukromých osob jsou v databázích navždy, často bez kontextu a občas i lživé, když se před soudem ukáže nepravda. V roce 2021 nebyl u Evropského soudu pro lidská práva úspěšný italský stěžovatel v případu Bancardi v. Itálie, jak Česká justice uvedla.
Novinář v tomto případě zveřejnil obsah trestního řízení ohledně rodinné rvačky v restauraci. Její účastníci požádali o odstranění indexace a článku z internetu. „Soud poté dospěl k závěru, že došlo k porušení dobré pověsti žalobců a jejich práva na respektování jejich soukromého života. Soud rovněž poznamenal, že sporné informace byly snadno dostupné (mnohem více než jakékoli informace publikované v tištěných novinách, s přihlédnutím k velkému místnímu rozšíření online novin) pouhým vložením jmen žalobců do vyhledávače, a že povaha příslušných údajů, pokud jde o soudní řízení, byla citlivá,“ cituje Evropský soud pro lidská práva rozsudek italského soudu, který vycházel rovněž ze sporu s Googlem.
Evropský soud pro lidská práva v této souvislosti zopakoval kritéria pro posuzování práce novináře ve vztahu ke svobodě šíření informací: „Tato kritéria jsou následující: i) příspěvek do diskuse obecného zájmu; ii) jak známá byla dotyčná osoba a jaký byl předmět zprávy; iii) chování dotyčné osoby vůči médiím; iv) způsob získání informací a jejich pravdivost; v) obsah, forma a důsledky předmětného zveřejnění a vi) závažnost sankce uložené stěžovateli,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva s odkazem na rozhodnutí v případu Axel Springer AG v. Německo ze 7. února 2012.
Do hry také vstupuje GDPR. Nejen speciální charakter informací z přípravného řízení, ale i povaha současných technologií působí, že podle soudu právo na dobrou pověst se v čase zvyšuje: „Tato ustanovení podporují myšlenku, že relevance práva stěžovatele na šíření informací se postupem času snižovala ve srovnání s právem VX na respektování jeho dobré pověsti, uvedl Soud a vyzval ke srovnání s opačným případem francouzského prezidenta Mitteranda,“ stojí v rozhodnutí ESLP, o kterém Česká justice v roce 2021 informovala.
A také právo být zapomenut. Aktuálně byl u naopak Evropského soudu pro lidská práva úspěšný vydavatel belgického deníku Le Soir Patrick Hurbain, kterému belgický soud nařídil anonymizovat v databázi článků reportáž o smrtelné dopravní nehodě z roku 1994, ve které deník zveřejnil plné jméno řidiče. Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že došlo k porušení Článku 10 Úmluvy, neboť soud nenalezl naléhavý společenský zájem, který by příkaz obhájil jako „nezbytný v demokratické společnosti“.
Jan Hrbáček, Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
KOTTOVÁ NA SVOBODĚ
‚Připravena žít řádným životem.‘ Přečtěte si, jak soud zdůvodnil propuštění Kottové z kauzy Rath z vězení
Dvě stránky textu stačily soudkyni k odůvodnění, proč v polovině trestu propustila z vězení Kateřinu Kottovou z kauzy bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. „Má realistický náhled na spáchané trestné činy,“ stojí ve velmi stručném usnesení, které má redakce iROZHLAS.cz k dispozici a zveřejňuje jej v plném znění.
Lékařka už ve výkonu trestu před dvěma lety začala působit ve Fakultní nemocnici v Motole jako radiační onkolog. A pokračovat tam na svém postu bude i nadále. Přednosta kliniky hodnotil její pracovní činnost jako nadprůměrnou „s pečlivým plněním povinností“.
Ve vězení neměla žádné kázeňské potíže. Naopak, dostala tři odměny. To vše uvedla ve své žádosti o předčasné propuštění.
Navíc se má starat o svého nemocného otce. „Jehož zdravotní stav prokázala přiloženými lékařskými zprávami,“ píše se dále v dokumentu.
Sedm let na zkoušku
Obvodní soud pro Prahu 6 o propuštění Kottové rozhodl na konci ledna v neveřejném jednání, jak upozornil server Seznam Zprávy. Detaily rozhodnutí tehdy soud odmítl s odkazem na mlčenlivost sdělit. Důvody, proč byla Kottová propuštěna na svobodu, se tak na světlo dostávají až nyní.
„Soud nemá za to, že by hrozilo opakování trestné činnosti odsouzenou, zejména s ohledem na její vůli nečinit nadále trestnou činnost,“ napsala v dokumentu soudkyně Markéta Binderová. Přesto Kottové stanovila zkušební dobu sedmi let, a to „s ohledem na závažnost trestné činnosti, pro niž byla odsouzena“.
Kottová byla spolu se svým manželem Petrem Kottem a bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem odsouzena za zmanipulování zakázek ve Středočeském kraji. Rath opustil vězení loni v květnu, Kott se dostal na svobodu o čtyři měsíce později.
X X X
Fiasko elitních policistek. Na mistrovství nezvládly hned první překážku, video baví internet
Čistě ženský SWAT tým z Chile měl před mezinárodní soutěží ve Spojených arabských emirátech velká očekávání. Policistky s mnohaletými zkušenostmi s kritickými situacemi věřily, že dokáží uspět. Jak ale ukazuje video, jejich nadějemi otřásla hned první překážka.
Před startem soutěže pro elitní jednotky policie SWAT byla velitelka svého týmu velmi optimistická. „Jsme tu proto, abychom dosáhly dobrých výsledků. Máme k tomu předpoklady díky našemu výcviku a jednotě v našich řadách,“ řekla pro web The National News Erika Acuna, která se pyšní dvacetiletou zkušeností.
Tým čelil během svého působení již řadě rizikových situací. Jeho členky zasahovaly například na místě teroristického útoku v Santiagu de Chile, když tam v roce 2014 v metru vybuchla bomba, která zabila deset lidí.
„Při kritickém incidentu jsem byla nucena ve zlomku vteřiny učinit rozhodnutí a vystřelit na kola auta, abych zabránila další tragédii. Během honičky totiž řidič najížděl do lidí,“ popsala svůj zážitek jedna z členek týmu Tamara Sanzana, která je jeho součástí už deset let.
Tým hodlal ukázat to nejlepší, co v sobě má, také na soutěži v Dubaji. Ta pro ně ale zdaleka nevyšla podle představ. Před zraky přihlížejících diváků se Chilanky ztrapnily hned na první překážce.
Soutěžící měly za úkol přepravit se pomocí kladky na ocelovém laně přes vodu. První člence týmu se na druhou stranu dostat povedlo, zbytku její jednotky ale chyběla rychlost a setrvačnost, a zůstaly viset zhruba v polovině překážky bez možnosti dostat se k cíli.
Čtyři členky týmu se musely pustit a spadnout do ledové vody, aby se mohly pokusit překážku zdolat napodruhé. Při pádu do vody však jedna ze soutěžících ztratila svou zbraň a rozhodčím trvalo přes minutu, než ji vylovili. Teprve poté se mohl tým pokusit překážku překonat znovu. Hned první policistce ale sklouzly mokré ruce z kladky a do vody spadla i podruhé. Sedmičlenný tým na první překážce strávil přes pět a půl minuty.
Zda trápení na první překážce znamená definitivní stopku jejich nadějím na dobrý výsledek, zatím není jisté. Soutěž totiž potrvá ještě šest dní. Nad akcí, kterou organizuje dubajská policie, převzal záštitu šejk Saif bin Zayed Al Nahyan, který je místopředsedou vlády a ministrem vnitra. Účastní se jí celkem 87 týmů z celého světa, pět z nich je kompletně ženských.
X X X
Taťána Kuchařová i Radka Třeštíková se odvázaly. Bez ostychu předvedly svá nahá těla
Spisovatelka Radka Třeštíková (42) se nikdy nebála jít s kůží na trh a z názorů ostatních si hlavu nedělá. Stejnou taktiku teď zřejmě zvolila i modelka Taťána Kuchařová (36), která se netají tím, že se snaží shodit přebytečná kila a vyrýsovat postavu. Obě dvě nyní na sociálních sítích předvedly svá nahá těla.
Jak Taťána Kuchařová, tak i Radka Třeštíková si na svých postavách dávají záležet. Dodržují zásady zdravého stravování, pravidelně cvičí a není tedy divu, že se nebojí dát svá těla na odiv. Zatímco u dvojnásobné maminky Radky jsou už sledující na podobné fotografie zvyklí, u Kuchařové to je premiéra.
Kuchařová za vysekaného motýla
Taťána Kuchařová se o své tělo pravidelně stará a podstupuje také různé podpůrné procedury, díky kterým se zbavuje přebytečného tuku. Právě po jedné takové proceduře se ukázala na svém Instagramu, kde sdílela fotografii pouze v titěrných jednorázových kalhotkách. Své křivky předvedla po dlouhé době a málokdo by zřejmě čekal, že bude mít vyrýsované břišní svalstvo.
Dle svých slov je Kuchařová aktuálně ve fázi „vysekaného“ motýla. K modelčině postavě se vyjádřil také český sportovec Filip Grznár. „Působí to velmi zajímavě. Řadě mužů se tento typ postavy může zamlouvat, ale klidně i řadě žen – příroda je mocná čarodějka, nicméně kdyby šlo o to, že žena s takovou postavou by chtěla prorazit v kulturistice či ve fitness, tak má nepochybně výhodu,“ vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz
Radka Třeštíková oblékla dvoje džíny, ale nahoře byla bez
Není tomu tak dlouho, co se zcela nahá na sociálních sítích ukázala také Radka Třeštíková. Sdílela fotografii, na které ležela v posteli bez oblečení a předvedla tak svou postavu v plné kráse. Od podobných snímků si dala na nějakou chvíli pauzu a nyní opět nabídla pohled na své tělo.
Na nejnovější fotografii má na sobě Třeštíková pouze džíny, kdy jedny jsou dámské a druhé dle střihu pánské. Nabízí se tak otázka, zda kalhoty patří někomu novému v Radčině životě či nikoliv. Více než samotné kalhoty však sledující na Instagramu zaujala absence oblečení na horní části těla. Spisovatelka ukázala nejen své vypracované ploché břicho, ale i své vnady, které zakrývala pouze rukama.
X X X
Zemřela úspěšná basketbalistka a členka síně slávy
Český sport zasáhla smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřela basketbalistka a členka Síně slávy České basketbalové federace Eva Křížová. Federace o tom informovala na svých webových stránkách.
Křížová, která se v prosinci dožila 90 let, zaznamenala největší úspěchy na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století, kdy odehrála přes 120 zápasů za reprezentaci, se kterou se také třikrát zúčastnila mistrovství Evropy a dvakrát světového šampionátu. Na všech turnajích přitom vybojovala medaili, a to čtyři bronzové a jednu stříbrnou.
Úspěchy Křížová zaznamenala také na ligové úrovni. Tři sezóny působila v pražské Spartě a následných osm sezón strávila ve Slovanu Orbis Praha. Z jedenácti ročníků získala osm titulů a dvakrát byla stříbrná. S Orbisem dvakrát hrála Pohár mistrů evropských zemí, přičemž v roce 1961 se spoluhráčkami obsadily druhé místo.
Sportu se věnovala i v profesním životě. Jedenáct let byla sportovní redaktorkou Lidových novin, kde se setkala s Arnoštem Lustigem nebo Otou Pavlem. Působila také v Československém rozhlase a byla vedoucí redaktorkou časopisu Košíková-odbíjená.
Od roku 2005 je členkou Síně slávy České basketbalové federace. Byla dvakrát vdaná, poprvé za spisovatele, scenáristu a dramaturga Vladimíra Škutinu, následně za basketbalistu Miloslava Kříže.
X X X
Čeští fotbalisté znají své soupeře v Lize národů. Zopakují si souboj s Albánií
Čeští fotbalisté si ve čtvrtém ročníku Ligy národů zopakují loňské souboje s Albánií, s níž se utkali v uplynulé kvalifikaci mistrovství Evropy. Dalšími soupeři svěřenců nového trenéra Ivana Haška ve čtyřčlenné skupině B1 budou Ukrajina, která hraje domácí zápasy kvůli válce s Ruskem na neutrální půdě, a Gruzie. Ta může být v případě úspěchu v březnovém play off soupeřem českého mužstva ve skupině letního Eura. Rozhodl o tom čtvrteční los v Paříži.
Český tým si zahraje druhou ze čtyř výkonnostních úrovní Ligy národů potřetí z dosavadních čtyř ročníků. Předloni se ještě pod vedením tehdejšího trenéra Jaroslava Šilhavého poprvé představil v elitní Lize A, ve skupině ale skončil poslední a sestoupil.
Soutěž nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím také dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Čtvrtý ročník bude propojen s kvalifikací o mistrovství světa v roce 2026. Nové vydání Ligy národů začne v září a skupinová fáze se odehraje během podzimu.
Postup do Ligy A si přímo zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak spadne o úroveň níž. Novinkou Ligy národů je play off, které se bude hrát v březnu příštího roku. Týmy na druhých místech v divizi B se ve dvojzápasech utkají o postup proti mužstvům ze třetích míst Ligy A, celky z třetích příček čeká boj o udržení proti zemím z druhých pozic v Lize C.
Český tým před losem figuroval v nejvyšším ze čtyř výkonnostních košů divize B a měl jistotu, že se vyhne papírově nejtěžšímu soupeři Anglii, Rakousku a Walesu. Bývalý srbský reprezentant Aleksandar Kolarov přisoudil Haškovým svěřencům poměrně náročnou skupinu.
S Albánií se národní mužstvo loni na podzim dvakrát utkalo v evropské kvalifikaci. Po zářijové domácí remíze 1:1 Češi ve venkovní odvetě prohráli 0:3 a v konečné tabulce obsadili za balkánským soupeřem druhé místo. Oba celky postoupily na letní Euro do Německa.
S Ukrajinci se český tým utkal v prvním ročníku Ligy národů v roce 2018 a utrpěl porážky 1:2 doma a 0:1 venku. Národní mužstvo zvítězilo jen v prvním z pěti vzájemných soubojů. V posledním duelu s Ukrajinci Češi v září 2021 remizovali v Plzni v přípravě 1:1. Východoevropská země hraje kvůli ruské invazi domácí zápasy na neutrální půdě, představila se v Polsku, Německu, na Slovensku a vloni v říjnu proti Severní Makedonii v Praze na Letné.
Ukrajince v březnu čeká baráž o mistrovství Evropy stejně jako Gruzii, která dokonce může být soupeřem národního mužstva na letním šampionátu. V play off C se v konkurenci Řecka, Lucemburska a Kazachstánu utká o jedno místo v „české“ skupině, v níž jsou také Portugalsko a Turecko. Národní tým se s Gruzií dosud neutkal.
Čtvrtý ročník Ligy národů bude propojen s evropskou částí kvalifikace o příští mistrovství světa. K 12 týmům z druhých příček v klasické kvalifikaci se připojí čtyři nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikačních skupinách neskončí do druhého místa. Těchto 16 zemí se pak v play off utká o zbylá čtyři evropská místa na šampionátu v roce 2026.
Skupinová fáze Ligy národů se odehraje v září, říjnu a listopadu. Nově zařazené play off bude na programu v březnu příštího roku. Finále, které se bude týkat jen nejlepších celků z Ligy A, se pak odehraje v červnu. Celkové prvenství obhajuje Španělsko.
X X X
SKVĚLÝ BASKETBAL V PRAZE
Dvě nejlepší obrany ukázaly vyprodané Folimance skvělou basketbalovou podívanou
4. kolo Kooperativa NBL skupina A1 2023/2024
USK Praha – ERA Basketball Nymburk 79:84 (18:18, 38:41, 59:59, 73:73)
V souboji dvou nejlépe bránících celků nezůstal své pověsti dlužný ani jeden tým. V obraně se blýskla zejména čerstvá posila Nymburku, Stephens, který v rychlém sledu zaznamenal tři bloky.
Ve vyrovnaném souboji se vedení poprvé ujali domácí v osmé minutě. Následovalo hluchější období, ze sedaček však zvedl zaplněnou Folimanku efektním smečem Faulkner. První čtvrtina skončila vyrovnaným skóre, 18:18.
Druhou hrací část otevřel trojkou z rohu Faulkner, se sedmi body v té době nejlepší střelec domácích. Zkušenost s domácími obručemi ukázal hostující Sehnál, po proměněné střele za dva body později přidal šestku a trojku a blýskl se stoprocentní úspěšností střelby. Dokonalou statistikou střelby se ale mohl pyšnit zejména domácí Faulkner. Ten se dvě minuty před koncem poločasu vrátil na hřiště a hned v prvním útoku zaznamenal těžkou střelu s klaksonem. Další američan v dresu USK, Johnson II zaznamenal 3 sekundy před koncem poločasu svůj dvanáctý bod a jako nejlepší střelec utkání zreguloval poločasové skóre na 38:41.
Druhý poločas otevřel skvělou obranou domácí Mbida, následně však v obraně zabral i hostující Rylich a v prvních vteřinách druhého poločasu to bylo na zisky 1-1. Skóre druhé poloviny otevřel stejný muž, který jej uzavřel v té první, Johnson II. Hosté však nepovolili, ba naopak. Na Folimance jim to začalo sypat zpoza trojkového oblouku. Rylich, Stephens a Tůma postupně zajistily největší vedení hostů, a to na rozdíl sedmi bodů. Ve hře však domácí drželo zejména legionářské trio Faulkner-Johnson II-Mbida. Všichni tři postupně překročili dvoucifernou hranici v bodech, Mbida svou dominanci v podkošovém prostoru navíc korunoval desátým doskokem a po 26 odehraných minutách měl na kontě cenné double-double. Následoval čtvrtý, úmyslný faul Sehnala, ze kterého vyplynuly dvě proměněné šestky az následného útoku vyrovnal na 54:54 Vlk. Nymburk ještě dokázal skórovat dvakrát, domácí však našli odpověď na každou střelu a po třech čtvrtinách bylo skóre opět vyrovnané, 59:59).
Závěrečná čtvrtina byla perfektní reklamou na basketbal. Oba týmy pokračovaly v obrovském nasazení, ukázková byla zejména obrana obou celků. Nymburk už vedl o 5 bodů, domácí však dvěma útoky rozdíl smazaly a vyrovnané skóre setrvalo až do konce čtvrté čtvrtiny. Na Folimance se šlo do prodloužení.
Do něj vlétly lepší sovy. Po zisku Faulknera zakončil Johnson II. Smolným pátým faulem se z utkání vyloučil Faulkner. Nymburk šanci na vyrovnání nevyužil a následně na náskok čtyř bodů zvýšil opět Johnson II měl na dosah vyrovnání svého osobního bodového maxima.
Frank Kuhn (trenér USK): Byli jsme agresivní, protože to je to, co potřebujete, jestli chcete proti Nymburku vyhrát. Musím dát svým hráčům kredit za to, že hráli opravdu tvrdě a agresivně a byli konzistentní pod košem. Díky tomu jsme měli na dosah výhru. Nymburk je výborný tým a našli cestu, jak nás protlačit až do prodloužení. Tam jsme doplatili na nedostatek zkušeností a některé situace nás stály výhru. Pro nás je to výborná příležitost jak se zlepšit a doufám, že tímto zápasem se naši hráči dostatečně namotivovali do dalších soubojů.
Junior Mbida (USK): Dnes jsme podali skvělý výkon a myslím, že jsme dokázali, že tento tým má navíc. Ve srovnání s předchozími dvěma zápasy jsme se velmi zlepšily, ale potřebujeme v tom ještě krok po kroku pokračovat. Věřím, že s tímto týmem ještě můžeme něco dokázat.
Francesco Tabellini (trenér NBK): Musím upřímně pogratulovat domácím, hráli s výjimečnou energií a obrovskou dávkou houževnatosti. Podali velmi dobrý výkon a výhru si zasloužili stejně jako my. Opravdu mě překvapili, protože i když jsme nehráli úplně ideálně, nehráli jsme špatně a přesto nás dokázali potrápit. Snažili jsme se hrát svoji hru, samozřejmě šestky mohly být mnohem lepší, stejně tak obrana pod košem. Jsem rád, že naši hráči ukázali bojovný charakter a dokázali si poradit i přes absenci několika klíčových hráčů, s přítomností nového hráče a agresivity soupeře. Zareagovali jsme správně když si domácí vytvořili náskok. Ještě jednou, gratuluji trenérovi Frankovi a celému staffu.
Jitaurious Gordon (BRN): Byl to vyrovnaný a velmi bojovný zápas. USK Praha hrálo před domácím publikem a věděli jsme, že to bude o to obtížnější. Ale výhra je naše a máme radost. Michal Fabrici