Analitik: Vojna dlhá. Má sa obávať aj Európa? Fico: Smiešne, že v Maďarsku porušovaný štát

 Mobilizácia ruských záložníkov naznačuje, že vojna na Ukrajine bude dlhá. Nie je však dôvod na obavy, že do tohto konfliktu budú priamo zatiahnuté aj ďalšie krajiny. Pre TASR to uviedol Jan Ludvík z Katedry bezpečnostných štúdií na Karlovej univerzite v Prahe.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu v Rusku vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua bude na základe tohto rozhodnutia mobilizovaných 300 000 záložníkov ruských ozbrojených síl.

Na predmetné Putinove vyhlásenie reagovalo viacero európskych krajín vrátane Litvy, ktorá v stredu oznámila, že zvýšila úroveň pripravenosti síl rýchlej reakcie svojej armády. Na čiastočnú mobilizáciu v Rusku reagoval aj šéf fínskeho rezortu obrany Antti Kaikkonen, ktorý povedal, že fínske obranné sily sú dobre pripravené a Helsinki situáciu pozorne monitorujú.

 Ruskou mobilizáciou sa podľa analytika bezpečnostná situácia v Európe nijak zásadne nemení. „Mobilizácia ruských záloh nám dáva dôvod domnievať sa, že vojna bude dlhá. Nie je však dôvod domnievať sa, že do nej budú priamo zatiahnuté ďalšie krajiny,“ konštatoval.

Riešenie v nedohľadne

Dopad mobilizácie 300 000 ruských záložníkov na vývoj bojov na Ukrajine bude podľa bezpečnostného analytika Ludvíka „záležať na spôsobe prevedenia mobilizácie“. „V tejto chvíli nemožno presne povedať, aký bude,“ uviedol.

 Na otázku o možných vyhliadkach na ukončenie rusko-ukrajinského konfliktu odborník z Karlovej univerzity odpovedal, že v súčasnosti možno očakávať skôr dlhotrvajúci konflikt. „Zatiaľ sa úplne nerysujú plány na jeho riešenie,“ dodal.

V štyroch regiónoch, ktoré na Ukrajine okupujú ruské sily – samozvaných republikách na východe Ukrajiny, Doneckej a Luhanskej, a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny sa v piatok začali referendá o ich pripojení k Rusku. Podľa Ludvíka Ukrajina o dané územia po referendách prísť môže, no bude záležať, ako sa bude vyvíjať situácia na fronte. „Po referendách bude pre Rusko ťažšie tieto územia Ukrajine vrátiť diplomatickou cestou,“ skonštatoval./agentury/

X X X

Podľa Fica je smiešne tvrdiť, že v Maďarsku je porušovaný právny štát

Ak niekto tvrdí, že v Maďarsku sú porušované princípy právneho štátu, ako to robí v tomto prípade Európska komisia, tak je to smiešne, vyhlásil v rozhovore pre maďarskú komerčnú televíziu HírTV bývalý predseda slovenskej vlády Robert Fico.

Z rozsiahleho rozhovoru s expremiérom, ktorý má byť odvysielaný v sobotu večer v relácii Globál, citovali v piatok viaceré maďarské médiá. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Fico porovnal kritiku Európskej komisie voči Maďarsku so situáciou s právnym štátom na Slovensku. „Čo je potom to, čo sa deje na Slovensku? Niektorí ľudia tam zomierajú vo väzniciach a na Slovensku sme svedkami toho, ako sa ministerstvo spravodlivosti ospravedlňuje ľuďom, ktorí boli neprávoplatne odsúdení,“ formuloval Fico.

Slovenský opozičný politik v rozhovore obhajoval kroky maďarského premiéra Viktora Orbána. Bruselský návrh, aby Maďarsku nebola vyplatená podpora Európskej únie vo výške 7,5 miliardy eur, označil za trest za to, že Orbán a jeho kabinet dôrazne presadzujú svoje predstavy, napríklad o vojne na Ukrajine.

Expremiér v súvislosti s vojnou na Ukrajine povedal, že zdieľa Orbánove postoje, pričom poznamenal, že veľká časť sveta vníma tento konflikt inak ako EÚ a Spojené štáty. „ko predseda vlády by som na Ukrajinu neposlal žiadnu muníciu. Pretože kto pošle zbrane na Ukrajinu, hlasuje za pokračovanie vojny. Nikto nemôže jednou vetou povedať, že je za mier a zároveň že dodáva zbrane Ukrajine,“ podčiarkol Fico, ktorý rovnako ako Orbán označil sankcie voči Rusku za kontraproduktívne, aktuality.sk

X X X

Matovič bude čeliť odvolávaniu. SaS sa spojila s Hlasom, financmajster gratuluje

 Poslanci zo strany SaS vyzbierali 32 podpisov pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Návrh odovzdali do podateľne, informovala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Mimoriadna schôdza by sa mohla uskutočniť už v stredu na budúci týždeň.

 Návrh podpísali poslanci SaS, nezaradení poslanci Miroslav Kollár (Spolu)a Tomáš Valášek (PS) a tiež deväť poslancov strany Hlas.

Na sociálnej sieti minister financií zareagoval slovom „gratulujem“. Pripomenul svoje vyhlásenie o tom, že „ľudia v pozadí politiky majú eminentný záujem vytvoriť vládu Hlas+SaS+PS“. Podľa Matoviča je tento deň definitívnym potvrdením, že „SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody … a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali,“ napísal Matovič.

Zemanová tvrdí, že dôvody na odvolanie Matoviča nie sú osobné a nesmerujú voči ministrovi ako súkromnej osobe, ale sa týkajú ústavných, politických, etických a morálnych odôvodnení. „Svoje povinnosti si minister financií neplní v záujme občanov, spôsobom výkonu funkcie ministra financií porušuje Ústavu i zákony a podkopáva vieru občianskej spoločnosti v čestný a zodpovedný výkon verejnej funkcie,“ uviedla Zemanová. Predsedníčka poslaneckého klubu nazvala výkon funkcie ministra financií ako „one man show“ a zároveň tvrdí, že jeho výkon funkcie sa často javí ako priestor pre násilné presadzovanie myšlienok, ktoré sú podľa Zemanovej veľakrát neodborné.

Anna Zemanová prezentovala i politické dôvody, pre ktoré chcú ministra financií odvolať. „Je neprípustné, aby bol tolerovaný spôsob jeho komunikácie, ktorý šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť. Útoky voči médiám a jednotlivým novinárom vplývajú na verejnú mienku, pričom ide o neopodstatnené útoky,“ tvrdí predsedníčka klubu SaS.

Hlas: Matovičov koniec by ukončil chaos

Hlas tvrdí, že hlasovanie o Matovičovi odhalí, kto si želá jeho zotrvanie v ministerskom kresle. Predseda strany Peter Pellegrini uviedol, že líder OĽaNO „je najväčším zlom Slovenska. Je zodpovedný za rozvrat štátu a v morálnej rovine svojimi vyjadreniami rozdeľuje spoločnosť a lož používa ako pracovnú metódu. Rozpútava nielen osobné, ale aj kultúrne vojny s oponentmi“.

Podľa predsedu Hlasu vniesol Matovič do riadenia štátu chaos a neporiadok. Ďalej uviedol, že minister financií nechal ľudí z ekonomického hľadiska napospas pandémii a ekonomickej kríze. „Vojnu v koalícii povýšil nad pomoc pre ľudí, čoho výsledkom sú pred nastávajúcou zimou ohrozené veľké skupiny občanov. Službu ľuďom vníma ako politickú reklamu pre naplnenie jeho politických ambícií,“ doplnil.

Strana pokladá odvolanie Matoviča z funkcie za jeden z najdôležitejších krokov, ktorý by ukončil politický chaos menšinovej vlády a zároveň vytvoril podmienky na rokovanie o predčasných voľbách.

Taraba si kladie podmienky

Nezaradený poslanec a predseda strany Život Tomáš Taraba reagoval na vyzbieranie podpisov slovami, že je to skvelá správa. Taraba na sociálnej sieti zároveň napísal, že ak predseda SaS Richard Sulík splní jeho dve požiadavky, zahlasuje za odvolanie Matoviča. Požaduje, „aby Sulík schválil zákon o zmene ústavy, aby sa mohlo konať referendum.“ Druhou požiadavkou je, „aby sa šéf liberálov dohodol na termíne predčasných volieb.“ Rovnaké požiadavky podľa slov Tarabu má aj predseda Hlas Peter Pellegrini.

 Predseda SaS Richard Sulík v polovici septembra potvrdil, že strana pracuje na návrhu na odvolanie Matoviča z funkcie ministra. Na iniciovanie odvolávania je potrebných 30 podpisov od poslancov./agentury/

X X X

Exminister Korčok môže viesť SaS do volieb. Sulík to nekomentuje, Bittó Cigániková sa teší

V prípade úspechu v parlamentných voľbách by bol Ivan Korčok prirodzeným kandidátom na nového predsedu strany, hovorí podpredseda SaS Klus.

Voliči SaS sú od vzniku strany zvyknutí, že do Národnej rady kandiduje s číslom jedna jej dlhoročný líder Richard Sulík. V najbližších voľbách ich však zrejme čaká zmena. Ponuku uchádzať sa o kreslo v parlamente z tejto priečky totiž dostal exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Úspech by mohol viesť až k zmene predsedu SaS.

Exminister to zatiaľ necháva otvorené a SaSkári sa k tejto ponuke vyjadrujú tiež len opatrne.

O Korčokovej politickej budúcnosti sa doteraz hovorilo len v kuloároch. Zmenilo to vystúpenie podpredsedu strany a bývalého Korčokovho podriadeného na rezorte diplomacie Martina Klusa.

Sulík si počká

V našej relácii Na rovinu dnes potvrdil, že Korčok dostal ponuku stať sa lídrom kandidátky. „Pokiaľ mám správne informácie, je to skôr líderská pozícia na budúcej kandidátke do Národnej rady Slovenskej republiky. Všetky ďalšie možnosti sú otvorené a ja predpokladám, že komunikácia prebieha po linke Ivan Korčok-Richard Sulík a očakávame, že sa pán exminister zahraničných vecí v krátkom čase vyjadrí,” odpovedal Klus moderátorovi Petrovi Hanákovi na výzvu, aby konkretizoval, čo SaS Korčokovi ponúkla.

Podpredseda strany ďalej dodal, že Korčok sa z tejto pozície môže stať novým predsedom SaS. Podľa Klusa totiž krátko po voľbách bude Sulík za seba hľadať náhradu.

„A je asi pochopiteľné, že ak líder kandidátky uspeje a dokonca by sa mohol stať premiérom, ak by takáto kandidátka bola vo voľbách veľmi úspešná, asi je zrejmé, kto by bol prirodzený kandidát na predsedu,” povedal Klus.

Exminister zahraničných vecí Korčok, s ktorým Klus od volieb 2020 pôsobil na rezorte, výroky komentovať odmietol. „Nebudem sa vyjadrovať k tým veciam,” odpovedal Korčok, ktorý sa podľa vlastných slov nachádza v zahraničí. S otázkami nás odkázal na Martina Klusa.

 Ani predseda SaS Richard Sulík nechcel povedať viac. Na naše otázky, či Korčok dostal ponuku a či bude hľadať za seba po voľbách náhradu, neodpovedal. „Vyjadrím sa až potom, čo sa vyjadrí Ivan Korčok,” odkázal.

Bittó Cigániková je rada

Exminister zahraničných vecí je dlhoročným diplomatom. Vo vedúcich funkciách rezortu diplomacie pôsobil aj v minulosti. Počas predchádzajúcej vlády vedenej Smerom bol štátnym tajomníkom pod Miroslavom Lajčákom. Za jeho pôsobenia na čele Valného zhromaždenia OSN de facto ministerstvo viedol. Neskôr sa presunul do funkcie veľvyslanca v USA.

Po voľbách v roku 2020 ho SaS oslovila s ponukou stať sa ministrom zahraničných vecí, ktorú prijal. A spoločne so sulíkovcami funkciu pred necelým mesiacom aj predčasne opustil. Vtedy sa začalo špekulovať, či sa presunie do straníckej politiky. V SaS mal dvere otvorené.

Členovia strany však túto možnú akvizíciu veľmi nekomentujú. „Keď sa vyjadrí pán Korčok, potom zareagujem,” odpísala nám predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Aj poslanec Alojz Baránik konštatoval, že lepšie sa bude vyjadrovať až potom, čo to bude aktuálne.

Ponuku otvorene uvítala len Jana Bittó Cigániková. „V prípade, ak by pán Korčok ponuku prijal, nebude záležať len na mojom názore, ale najmä na názore členov strany. Som ale úprimne rada, že takúto ponuku dostal,” odpovedala poslankyňa na otázky, ako vníma ponuku pre exministra a či by ho ako prípadného predsedu strany rešpektovala.

Rozdielne názory

Napriek tomu, že SaS pritiahla Korčoka do vedenia ministerstva, s jej lídrom Sulíkom mali v niektorých veciach iné názory. Tou kľúčovou je napríklad Európska únia.

Veľmi zjednodušene, Korčok by sa dal označiť za eurooptimistu, Sulík je zas euroskeptikom, podľa ktorého Únia príliš zasahuje do životov ľudí.

Podľa tohto nastavenia na seba Sulík viaže aj časť euroskeptických voličov. Otázne teda je, že ak by došlo k výmene vo funkcii predsedu, či by nedošlo aj k strate časti voličov.

Sociológ a riaditeľ prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik hovorí, že by to nemuselo mať tento vplyv.

Slosiarik konštatuje, že podľa prieskumov väčšina voličov SaS deklaruje, že stranu volí kvôli programu. Preto by sa dalo povedať, že SaS je primárne programová strana.

„Bol by som však v tomto konštatovaní opatrný, keďže reprezentantom týchto programových vecí v oblasti ekonomiky je práve samotný líder strany Richard Sulík,” konštatuje sociológ.

SaS môže získať

Hoci medzi voličmi SaS patril Korčok k najdôveryhodnejším ministrom, aj medzi nimi sa až tretina k ministrovi zahraničných vecí stavala rezervovane.

„Neviem presne povedať, čo za touto nedôverou bolo, ale dá sa predpokladať, že to pravdepodobne bolo jeho jasné proeurópske nastavenie, ktoré mohlo byť v konflikte s euroskeptickejším (eurorealistickejším) názorom časti voličov SaS,” hovorí Slosiarik.

Podľa neho by však zmena na prvej priečke kandidátky nemusela automaticky týchto voličov odradiť, ak tam stále bude aj Sulík.

„Myslím si totižto, že s Ivanom Korčokom môže SaS získať silný tromf do budúcich volieb v podobe jasnej proatlantickej agendy, ktorá bude pre časť voličov v týchto neistých časoch dôležitým faktorom rozhdovania. Toto môže byť zároveň atraktívne aj pre nových voličov, ktorých môže SaS získať,” uzavrel šéf Focusu, aktuality.sk

X X X

V Rusku môžu poslať na front aj členov parlamentu

 Každý bojaschopný Rus s napätím čaká, či ho povolajú do armády alebo bude viesť naďalej civilný život.

 Šéf Kremľa a ruský minister obrany. Vladimir Putin a Sergej Šojgu sú dvaja muži, ktorí majú najväčšie slovo pri čiastočnej mobilizácii.

V prípade čiastočnej mobilizácie, ktorú vyhlásil šéf Kremľa Vladimir Putin, pritom platí, že sa vzťahuje aj na poslancov. Svojich kolegov na to dôrazne upozornil predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. „Poslanci nemajú na sebe brnenie,“ obrazne napísal na sociálnej sieti Telegram.

„Tí, ktorí spĺňajú požiadavky čiastočnej mobilizácie, by mali pomôcť účasťou na špeciálnej vojenskej operácii,“ zdôraznil Volodi.

Treba poznamenať, že Volodina sa Putinova čiastočná mobilizácia netýka: má 58 rokov, takže nespĺňa vekový limit, aby mu mohli poslať povolávací rozkaz.

Ak to však bude vyzerať tak, ako píše server Gazeta, možno nebude ani teoretická možnosť, aby ktoréhokoľvek poslanca poslali na rusko-ukrajinský front: „O nových regrútoch nie je reč. Povolajú len tých, ktorých už v armáde slúžili nie viac ako pred piatimi rokmi. Pred vyslaním k vojenskému útvaru absolvujú ďalší výcvik.“ Zrejme nijaký ruský poslanec nenastúpil v posledných piatich rokov na vojenskú prezenčnú službu, respektíve sa nezúčastnil na manévroch.

Dodatočná vojenská príprava záložníkov, ktorých bude mobilizovaných 300-tisíc, potrvá od jedného mesiaca do troch mesiacov. Prečo také časové rozpätie? „Všetko bude závisieť od výcviku konkrétneho špecialistu. Môže to byť rôzne pri mechanikoch-šoféroch, operátoroch či spojároch. Treba vziať do úvahy aj to, že záložníci s odstupom času niečo stratili zo svojich zručností. Zároveň armáda je vybavená novými zbraňami a bojovou technikou, ktorú si treba osvojiť nanovo,“ povedal pre Gazetu generálplukovník Georgij Špak.

Rusi, ktorí majú určité dlhodobé či celoživotné zdravotné problémy, sa zatiaľ nemusia zaoberať tým, či dostanú povolávací rozkaz. Nie je však vylúčené, že by sa to mohlo čiastočne zmeniť. Želá si to Oľga Koviditiová, členka hornej komory parlamentu. „Je potrebné aktualizovať kritériá spôsobilosti na vojenskú službu, aby sa vylúčili choroby, pri ktorých je branec uznaný za nespôsobilého na službu. Mnohé choroby môžu byť uznané ako choroby, ktoré nebránia odvodu,“ povedala senátorka pre agentúru RIA Novosti. Konkrétne sa zmienila o mužoch, ktorí majú ploché nohy, a o tých, čo trpia skoliózou, čiže vychýlením chrbtice do strán. Koviditiová nevidí dôvod, pre ktorý by sa títo Rusi mali vyhnúť čiastočnej mobilizácii.

Na Kryme, s ktorého stratou do ruských rúk v roku 2014 sa Ukrajina odmieta zmieriť, zrejme dajú záložníkom poslaným na front peniaze. Tamojšie úrady informovali o sume 200-tisíc rubľov, čo v prepočte vychádza zhruba na 3400 eur. (Podľa údajov z minulého roku väčšina obyvateľov Krymu mesačne zarábala 17-tisíc až 37 tisíc rubľov, pričom mzdu okolo 15-tisíc rubľov mal štatisticky každý piaty pracujúci na tomto polostrove.)

Proti nasadeniu záložníkov vypukli v Rusku prvé protesty. Niektorý zatknutých demonštrantov čakalo po predvedení na policajnú stanicu nemilé prekvapenie. „Odmenou“ za účasť na proteste bolo to, že im odovzdali rozkaz narukovať. „Nie je to nič nezákonné. Táto prax neodporuje zákonom, preto nedochádza k nijakému porušeniu zákonov,“ citoval denník Kommersant hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Mimochodom, ruská armáda je tretia najpočetnejšia na celom svete: má 798-tisíc mužov. Na druhom mieste sú americké vojská, ktoré majú 1,43 milióna príslušníkov. Na jednoznačnom prvom mieste sa nachádza čínska armáda, v ktorej slúži viac ako dva milióny vojakov./agentury/

X X X

Rusko sa podľa Riabkova nikomu nevyhráža jadrovými zbraňami

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v piatok vyhlásil, že Moskva sa nikomu nevyhráža použitím jadrových zbraní.

Podľa neho otvorená konfrontácia Ruska so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou nie je v záujme Ruska, informuje TASR podľa správy britskej televízie Sky News, odvolávajúcej sa na ruské médiá. Riabkov však pripustil, že vzťahy Moskvy a Washingtonu sú v súčasnosti „takmer na nule“.

Riabkovove vyjadrenia sú podľa Sky News v rozpore so stredajším vyhlásením ruského prezidenta Vladimira Putina, že na ochranu ruského územia – vrátane štyroch ukrajinských oblastí po ich prípadnom pripojení sa k Rusku – je odhodlaný použiť „všetky dostupné prostriedky“. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok otvorene hovoril o možnom použití strategických jadrových zbraní na ochranu krajiny.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov v piatkovom videopríhovore účastníkom konferencie o 60. výročí kubánskej raketovej krízy podľa ruskej agentúry TASS uviedol, že Moskva sa drží zásady, podľa ktorej v prípadnej jadrovej vojne nebude nikto víťazom, a preto by ju ani nikto nemal rozpútať.

„Rád by som veril, že napriek všetkým ťažkostiam sme sa nepriblížili do nebezpečného bodu, odkiaľ by sme mohli spadnúť do priepasti jadrového konfliktu s Američanmi,“ povedal ruský veľvyslanec v USA, aktuality.sk

X X X

Sulíkovci chceli pretlačiť hlasovanie o paragrafe 363 poza Kollárov chrbát

 Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová v parlamente trikrát po sebe neuspela pri hlasovaní o jej procedurálnom návrhu, ktorým žiadala, aby poslanci ešte v piatok hlasovali o návrhu liberálov na vydanie zákona, ktorým sa má zvýšiť transparentnosť v oblasti prokuratúry. Národná rada SR totiž trikrát nebola uznášaniaschopná, keďže sa prezentovalo menej ako 76 poslancov.

 Novelu Trestného poriadku, ktorá by zmenou paragrafu 363 už viac neumožňovala generálnemu prokurátorovi zastavovať trestné stíhania, sa pokúša presadiť strana Sloboda a Solidarita (SaS). Vo štvrtok aj teraz však koaličné hnutie Sme rodina spolu s opozíciou a niektorými nezaradenými poslancami obštrukciou zablokovalo parlament, pretože poslanci vytiahli kartičky a neprezentovali sa.

Podľa SaS počty prítomných poslancov vo štvrtok naznačovali, že návrh novely by prešiel do druhého čítania, preto predseda parlamentu Boris Kollár presunul hlasovanie o tomto a ďalších bodoch z dielne SaS na utorok 27. septembra. Vtedy má jedna z poslankýň Za ľudí naplánovanú operáciu, čím sa znižuje šanca na získanie dostatočného počtu hlasov na podporu návrhu, zároveň môže prísť viac poslancov hlasujúcich proti, uviedla SaS.

 Obštrukcia hnutia Sme rodina v parlamente v súvislosti s úpravou paragrafu 363 nie je podľa politológa Grigoja Mesežnikova prekvapením. Ako uviedol, strana postupovala konzekventne, keďže sa už dlhšiu dobu stavia proti úprave tohto paragrafu. Očakáva, že v prípade potreby použije Sme rodina aj veto, aby zmenu zablokovala. „Môže nastať situácia, že vládne strany sa budú navzájom blokovať použitím veta. Igor Matovič už avizoval veto, pokiaľ ide o zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. To isté čakám od Sme rodina v prípade, ak by reálne hrozilo, že prejde úprava paragrafu 363,“ povedal Mesežnikov.

Z toho však podľa jeho slov ďalej plynie otázka, ako môže súčasná vláda pristupovať k boju proti korupcii, čo bola jej agenda od samého začiatku, keď dochádza k zjavnému zneužitiu tohto paragrafu. Mesežnikov je presvedčený, že strana Borisa Kollára (Sme rodina) chce ponechať v platnosti súčasný paragraf 363 ako určitú poistku aj preto, že pomáha jej nominantom. Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, ktorého do funkcie nominovalo hnutie Sme rodina, bol v roku 2021 oslobodený spod obvinení práve vďaka tomuto paragrafu, v súčasnosti je opäť obvinený.

 Už predtým návrh novely Trestného poriadku týkajúci sa zmeny paragrafu 363 v parlamente predložili poslanci OĽaNO Milan Vetrák a Lukáš Kyselica. Na posunutie návrhu do ďalšieho legislatívneho procesu chýbal v stredu 21. septembra len jeden hlas. Boris Kollár deklaroval, že hnutie Sme rodina je proti úprave paragrafu 363 Trestného poriadku aj v kontexte toho, že Slovensko sa muselo ospravedlniť finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi za uznesenie o vznesení obvinenia a o vzatí do väzby.

 Výčitky pre využitie paragrafu 363 Trestného poriadku počúva generálny prokurátor Maroš Žilinka od konca vlaňajšieho augusta. Kritici ho obviňujú, že oslobodzuje prominentov, prepúšťa ich z väzby, zneužíva svoje právomoci, robí politiku, brzdí boj proti korupcii, obchádza súdy či nedemokraticky hromadí príliš veľa moci vo vlastných rukách.

Príkladom sú kauzy, keď vtedajšia Generálna prokuratúra pomohla bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, finančníkovi Haščákovi, konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi a neskôr aj guvernérovi Národnej banky Petrovi Kažimírovi. U všetkých totiž boli konštatované porušenia zákona a obvinenia im preto boli následne zrušené. Niektorým sa už ale ani neobnovili./agentury/

X X X

SaS vyzbierala podpisy pod návrh na odvolávanie Matoviča, poslanci Hlasu sa pridali

Mimoriadna schôdza by sa mohla uskutočniť už budúci týždeň.  Poslanci zo SaS vyzbierali hlasy pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča, informovala o tom strana Spolu na svojej facebookovej stránke.

Pod návrh podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu – občianska demokracia) a poslanci Hlasu, informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Poslanec za SaS Branislav Gröhling potvrdil, že oslovili aj stranu Hlas-SD. „Dajme podanie na odvolanie pána Matoviča, uvidíme, ako to dopadne a následne sa rozhodneme,“ reagoval bývalý minister školstva na otázku, či by sa vrátil na ministerské kreslo.

Ozval sa aj minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti. Poukazuje na to, že liberáli sa spájajú so Smerom a Hlasom.

„Čakal som na tento deň, lebo je veľmi dôležitý. Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody … a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali,“ píše v statuse.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš označil zbieranie podpisov za pomstu Matovičovi. Myslí si, že príde po voľbách k spolupráci liberálov a hlasistov.

Strana Sme rodina už potvrdila, že nebude hlasovať za odvolanie šéfa rezortu financií Igora Matoviča. Predseda poslaneckého klubu Peter Pčolinský (Sme rodina) sa pýta, čo by bolo s novými ministrami, ktorých koalícia vybrala za odchádzajúcich ministrov SaS. Narážal na to, ak by sa liberáli chceli vrátiť naspäť na rezorty, aktuality.sk

X X X

V Bratislave sa uskutoční samit V4, zúčastní sa ho aj český prezident

V Bratislave sa 11. októbra uskutoční prezidentský samit krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Na stretnutí, ktoré organizuje Slovensko, sa osobne zúčastní aj český prezident Miloš Zeman. TASR o tom informoval vedúci zahraničného odboru českej Kancelárie prezidenta republiky (KPR) Rudolf Jindrák, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Samit bude tematicky rozdelený na dva bloky. V jednom z nich sa budú hlavy štátov zaoberať bezpečnostnou situáciou na Ukrajine a s tým súvisiacou zahraničnou politikou. V druhom bloku budú diskutovať o energetike a energetickej sebestačnosti. „To sú dve témy, ktoré pani prezidentka (Zuzana) Čaputová navrhla, a my s tým, samozrejme, súhlasíme,“ spresnil šéf zahraničného odboru KPR.

Hoci je postoj Maďarska na aktuálny vojnový konflikt v niektorých aspektoch odlišný než postoj zvyšných štátov zoskupenia, Jindrák nepredpokladá, že by medzi prezidentmi malo dôjsť k sporom. „Nepredpokladám, že tam bude nejaká hádka alebo spor, ale môže tam byť trochu iný pohľad Maďarska. Ale sme demokrati a táto diskusia je na to, aby sme si prípadné rozdielne veci medzi sebou povedali,“ dodal Jindrák.

Pre Zemana to bude pravdepodobne posledné stretnutie s maďarskou a poľskou hlavou štátu vo funkcii českého prezidenta. „Čo sa týka slovenskej pani prezidentky, tak dúfam, že tradícia bude splnená tým, že jeho posledná cesta vo funkcii bude na Slovensko,“ povedal šéf zahraničného odboru KPR.

Ako doplnil, prezidenti krajín V4 sa v tomto formáte stretnú po šiesty raz. Od 1. júla 2022 predsedá Vyšehradskej štvorke Slovensko. Od 1. júla 2023 ho vystrieda Česká republika, aktuality.sk

X X X

Zahraničný výber: Putin chce ešte väčšie Rusko. Muži pred ním utekajú, ale už nemajú kam

Bývalý ruský prezident Medvedev hrozí jadrovými zbraňami. Mobilizácia v Rusku sa môže dotknúť až milióna mužov.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších zahraničných udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor zahraničia Pavol Štrba.

Dnes si rozoberieme a zhrnieme jedinú hlavnú tému a tou je opäť vývoj na Ukrajine aj v Rusku. Už keď pred mesiacom Ukrajinci spustili úspešnú ofenzívu v Charkovskej oblasti a oslobodili tam tisícky kilometrov štvorcových, mnohí analytici tvrdili, že konečne otáčajú vojnu so svojím agresívnym susedom vo svoj prospech. Ruský prezident Vladimir Putin však teraz, zdá sa, stavil všetko na jednu kartu.

Zúfalé Rusko: Putin odvádza mužov, tí utekajú, ale už nemajú kam. Medvedev hrozí jadrovými zbraňami

EŠTE VÄČŠIE RUSKO? Proruskí separatisti v štyroch ukrajinských oblastiach dnes spúšťajú niečo, čo sami nazývajú referendá, ale čo Západ považuje len za „referendá“. Teda za falošnú volebnú frašku s vopred jasným výsledkom, ktorý ale nikto okrem Putina nebude rešpektovať, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj vymenoval nového veľvyslanca Ukrajiny v Nemecku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vymenoval nového veľvyslanca v Nemecku, kariérneho diplomata Olexija Makejeva, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Príslušný dekrét bol v piatok zverejnený na stránke ukrajinskej hlavy štátu. Štyridsaťšesťročný diplomat Makejev je nástupcom doterajšieho ukrajinského ambasádora v Nemecku Andrija Melnyka.

Makejev od roku 2020 pôsobil ako osobitný predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničných vecí pre sprísnenie sankcií voči Rusku, pripomína DPA.

Nomináciu Makejeva schválil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Doterajší ambasádor Andrij Melnyk ostane podľa informácií nemeckých médií v Berlíne do polovice októbra a následne prevezme novú funkciu na ministerstve zahraničných vecí v Kyjeve. Pravdepodobne sa stane jedným z niekoľkých námestníkov šéfa diplomacie, aktuality.sk

X X X

Parkovacia politika v praxi: Nezmyselné pravidlá a pokuty vyššie než v susedných krajinách

Parkovacia politika má podľa Rudolfa Kusého, starostu Nového Mesta a kandidáta na primátora, prinútiť Bratislavčanov, aby prestali používať autá. Namiesto nezmyselných pravidiel a vysokých pokút však Rudolf Kusý navrhuje pozitívnu motiváciu k využívaniu MHD a zvýhodnenie Bratislavčanov v parkovacej politike.

 Hoci bolo Nové Mesto jednou z prvých mestských častí, ktoré zaviedli parkovaciu politiku, dnes je Rudolf Kusý sklamaný z toho, aký nefunkčný je parkovací systém v praxi.

„Bratislava je džungľa rôznych pravidiel, značení a aplikácií, ktoré sú v jednotlivých mestských častiach iné,“ upozorňuje trojnásobný starosta a kandidát na primátora. Zámerom parkovacej politiky bolo uľahčiť Bratislavčanom parkovanie a zabezpečiť, aby po príchode domov mali kde zaparkovať.

Ulice Nového Mesta sa totiž začali meniť na odstavné parkoviská pre ľudí prichádzajúcich do Bratislavy, takže sa neraz stalo, že Bratislavčania nemali voľné parkovacie miesta pred vlastnými bytmi. A práve týmto nepríjemnostiam mala zabrániť parkovacia politika.

Auto nie je luxus, ale nutnosť

Z parkovacej politiky sa však podľa Rudolfa Kusého stal trest za to, že ľudia jazdia autami a nie mestskou hromadnou dopravou.

Parkovacia politika, ktorú zaviedol aktuálny primátor Bratislavy Matúš Vallo, nesprehľadnila parkovanie v hlavnom meste. Práve naopak – chaotické pravidlá, rôzne značenia a zbytočné aplikácie nútia zmätených vodičov, aby parkovali kade-tade a dúfali, že nedostanú vysokú pokutu.

„V systéme sa neorientujú ani rodení bratislavskí šoféri.“

Pokuty za nesprávne parkovanie v Bratislave sú navyše vyššie než v susednej Viedni či v Prahe. Viedenskí vodiči zaplatia za priestupok zhruba 35 eur, v Prahe je pokuta v prepočte asi 20 eur.

„V týchto dňoch dostávajú Bratislavčania pokuty vo výške 78 eur, a to v situácii, kedy sa ani rodení bratislavskí šoféri nevedia v systéme orientovať,“ hovorí Rudolf Kusý.

Starosta súhlasí, že v Bratislave je potrebné znížiť počet áut, no trestať vodičov parkovacou politikou považuje za nesprávne. Zavádzanie nových daní, chaotický parkovací systém a vysoké pokuty nepovažuje za spôsob, ktorý by motivoval ľudí k využívaniu MHD.

Jedno auto v rodine Rudolf Kusý nevníma ako luxus, ale častokrát ako nutnosť. Kľúčom k zníženiu počtu áut v bratislavských uliciach je podľa neho skvalitnenie MHD, vybudovanie nových električkových trás či zapojenie vlakov. Dostupnejšia a kvalitnejšia hromadná doprava umožní Bratislavčanom pohodlné cestovanie aj bez využitia vlastných áut.

Nová parkovacia politika a bezplatné parkovanie

Aktuálny systém parkovania má podľa trojnásobného starostu množstvo chýb, ktoré je nutné odstrániť. Nová parkovacia politika by mala byť prepracovaná, prehľadná a dostupná pre každého vodiča.

Kusý okrem iného kritizuje aj nutnosť vlastniť smartfón. Platba za parkovanie cez aplikáciu totiž nemyslí na ľudí, ktorí nemajú múdry telefón či internet v mobile.

„Kým sa nezmení chaotický parkovací systém, mali by sa odpustiť pokuty.“

Aby bolo parkovanie v Bratislave konečne prehľadné, je nevyhnutné nastaviť jednotný a zrozumiteľný systém parkovania v celej Bratislave. Každá mestská časť by mala byť samostatnou parkovacou zónou, platenie by malo byť možné prostredníctvom SMS a aplikácie.

Rudolf Kusý navrhuje aj zvýhodnenie Bratislavčanov, pre ktorých by bolo bezplatné parkovanie s výnimkou zón, kde je veľký pretlak áut (napr. centrum, Tehelné pole či lokalita 500 bytov) a tiež bezplatné parkovanie do 16-tej hodiny v týchto zónach. Namiesto Bratislavčanov by tak za parkovanie platili mimo-bratislavskí vodiči, ktorí denne do hlavného mesta prichádzajú. Zároveň by mali mať Bratislavčania nárok aj na bezplatné parkovanie pre prvé auto.

Kusý dodáva, že kým sa nezmení chaotický parkovací systém, je treba odpustiť Bratislavčanom aj pokuty za parkovanie./agentury/

X X X

Nebožtík v ekotruhle, s ľanovým rubášom a so živou hudbou je zvolenským unikátom

 Kostrové pochovávanie do zeme v nelakovaných topoľových rakvách bez syntetických materiálov, pričom telo nebohého je oblečené v ľanových či bavlnených rubášoch, je možné len vo Zvolene. Nikde inde na Slovensku to zatiaľ neexistuje.

 Prírodné kostrové pochovávanie je v rámci Slovenska možné len vo Zvolene.

Atmosféru nezvyčajného pohrebu pod korunami stromov priblížili zástupcovia Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré takzvanú Záhradu spomienok spravuje v spolupráci s mestom. Situovaná je v areáli zvolenského cintorína Zlatý potok, konkrétne v jeho hornej terasovitej časti. Jedinečný obrad pod holým nebom môže byť civilný aj cirkevný.

 Namiesto náhrobkov lúka

Samotné pochovávanie sa začína symbolickým zapálením sviečky, bez plastového obalu, na vyhradenom mieste. Je ním kamenná nádrž naplnená vodou, na ktorej hladinu je možné takýto plamienok položiť. Telo v jednoduchom rubáši a drevenej topoľovej truhle, bez umelých výsteliek či lakovania, sa po rozlúčke uloží do vykopaného hrobu.

„Obrady môžu prebiehať pod korunami stromov, ale aj v sieni cintorína či v iných priestoroch, ktoré si pozostalí zvolia a dohodneme sa na nich,“ hovorí správkyňa a obradníčka Záhrady spomienok Andrea Uherková. „Rakvy sa uložia do lúčnych terás, kde nebudú veľké náhrobné kamene, na aké sme zvyknutí. Namiesto nich tam vykvitne lúka a hroby sa označia jednoduchými tabuľkami,“ objasnila. Nič sa tam teda nevybetónuje, pričom pod zemou ani na nej nezostanú žiadne materiály, ktoré zaťažujú životné prostredie. Kahance či vence z plastov tam nenájdete. Správkyňa doplnila, že v rámci rozlúčky si ľudia môžu priamo na miesto doniesť občerstvenie a zaobstarať si živú hudbu. V tomto prípade išlo o jemné gitarové tóny.

 Súčasťou celého procesu môže byť aj dotváranie a kreovanie samotnými pozostalými, ktorí si na rakvu môžu niečo napísať či nakresliť. Dizajnérka Mária Sklenárová, ktorá v rámci ukážky maľovala na truhlu motív pripomínajúci nebo, vysvetlila, že výtvarne sa to dá poňať rôzne. „Pozostalí môžu nechať nejaký odkaz zosnulému na rakve. Ľudia často ľutujú, keď niečo na pohrebe nepovedia, no môžu to urobiť takto,“ spresnila.

Celoslovenský záujem

Uherková pokračovala, že už pred piatimi rokmi začali vo Zvolene, ako prví na Slovensku, s pochovávaním v rozložiteľných urnách ku kvetinovým záhonom či koreňom stromov. Na konte už majú viac ako sto takýchto obradov. Neskôr s tým začali aj v Košiciach. Pripomenula, že na rozdiel od nich už môžu pod Pustým hradom ponúknuť prírodnú alternatívu aj ku kostrovému pochovávaniu.

 „Je to šetrnejšie ako ukladanie spopolnených ostatkov. Proces kremácie je energeticky a emisne veľmi náročný,“ vraví. Napriek tomu, že urnové hroby šetria miesto, majú podľa nej väčší dosah na životné prostredie. „Hoci dnes sme tu mali len ukážku bez zosnulého, možnosť dohodnúť si takýto obrad je možné hneď. Stačí nás kontaktovať,“ podotkla s úsmevom správkyňa.

O takúto formu rozlúčky je vraj veľký záujem. Samosprávu kvôli tomu kontaktujú tiež ľudia z iných kútov Slovenska, pričom im túto alternatívu umožnia bez problémov. „Z komunikácie s verejnosťou vieme, že o projekt prírodného pochovávania sa zaujíma veľa Zvolenčanov, ale tiež ľudia z iných miest,“ potvrdila hovorkyňa tamojšej primátorky Ľubomíra Honíšková. „Informujú sa najmä všetci tí, ktorí sa chcú so svojimi blízkymi rozlúčiť udržateľnou a veľmi dôstojnou formou,“ dodala.

Riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Ivana Poláčková hovorí, že sa snažia prinášať inšpiratívne riešenia a citlivejším spôsobom pristupovať k dianiu okolo nás. „V rámci prírodného pochovávania ide o environmentálny rozmer. Toľko ľudí, koľko nesie táto planéta, musí mať po smrti dopad,“ uviedla. Zároveň spomenula ďalší, etický rozmer. „Citlivejšie pristupovanie k téme smrti a celého toho procesu je v tejto rýchlej a náročnej dobe veľmi potrebné,“ mieni./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.