Analytik buchol dverami u ministra SR Matoviča. Okamžite sa mu ozvala Čaputová, zverejnil jej sms

 „Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojim mentálnym nastavením neznesiteľný,“ napísal ekonóm, ktorý študoval v Oxforde. Igor Matovič nemieni odstúpiť z postu ministra financií, čo požaduje strana SaS.

Výpoveď mu dal Tomáš Hellebrandt, jeden z analytikov Útvaru hodnoty za peniaze patriaceho pod ministerstvo financií, ktorí majú hodnotiť a posudzovať, ako efektívne míňa štát peniaze. Zdôvodnil ju už dlhšie trvajúcou frustráciou z vývoja, ktorú ešte umocnilo prijímanie rodinného balíka v parlamente a spôsob ako ho Matovič presadil.

„Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojim mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ napísal v piatok v statuse na sociálnej sieti.

Status mal širokú odozvu prezdieľalo ho skoro tisíc ďalších používateľov Facebooku. „Hocičo iné, ako vytrvalý, odhodlaný a nekompromisný politický boj za demokraciu a ľudské práva a proti autoritárstvu vo všetkých jeho podobách je neakceptovateľné. Nedokážem pracovať pre človeka, pre ktorého je tento princíp dobrý iba pokým nepredstavuje prekážku na ceste k naplneniu jeho osobných politických ambícií. Preto odchádzam,“ zakončil svoj príspevok Hellebrandt.

 Onedlho na to zverejnil analytik ďalší status. Zverejnil v ňom smsku, ktorá ho prekvapila. Napísala mu prezidentka Zuzana Čaputová. „Pri čítaní vašich slov musel mať každý priemerne inteligentný čitateľ jasno v tom, že váš odchod bude pre ministerstvo financií stratou. Že odchod vzdelaných ľudí so zahraničnou skúsenosťou z hodnotových dôvodov a tiež preto, že nie je záujem využiť ich analýzy a dáta pre rozhodovanie, je diskvalifikujúce, ale nie pre vás,“ napísala mu prezidentka.

Strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu, čo vyvolalo vládnu krízu. Podľa SaS je prekážkou ďalšieho spoločného vládnutia práve osoba Igora Matoviča a hrozí demisiou svojich ministrov, ak Matovič neodíde z kresla ministra financií. Matovič odkázal, že aj po 1. septembri, ktoré si ako hraničný termín strana SaS stanovila, bude stále ministrom financií.

K rodinnému balíčku uviedol, že má k jeho obsahu odborné výhrady, ale prekáža mu aj to, ako bol prijatý. Považuje závislosť na „hlasoch fašistov“ za niečo, čo je „za čiarou“.„Spôsob, akým Igor Matovič túto svoju srdcovku pretlačil v parlamente významne prispel k legitimizácii extrémistických politických síl a k oslabeniu nepísaných pravidiel, na ktorých napriek všetkej špine a zášti v slovenskej politike donedávna existovala zhoda naprieč demokratickými stranami. Majme prosím jasno v tom, kde sa nachádza čiara, ktorá delí štandardnú politickú prácu od aktivít, ktoré podmývajú krehké základy našej demokracie.

Naše kontrolky by sa mali rozsvietiť ďaleko pred tým, ako dôjde k verejnej politickej spolupráci s nedemokratickými silami. Závislosť na hlasoch fašistov pri presadzovaní zákonov je za čiarou. Rokovanie a diskusia s fašistami či odpovedanie na ich otázky za zatvorenými dverami je za čiarou. Delenie fašistov na dobrých a zlých podľa aktuálnych politických potrieb je ďaleko, ďaleko za čiarou,“ napísal o svojich dôvodoch, prečo odchádza zo štátnej služby na ministerstve financií.

Matoviča na konci mája opustila aj jeho hovorkyňa Michaela Lovásová, ktorá predtým pracovala v TA3. V správe o svojom konci pridala aj osobnú vetu, ktorou by mohla narážať na vzťah Matoviča k novinárom. „Ja osobne, a rovnako aj úrad Ministerstva financií SR, si vážime prácu novinárov, ktorí tvoria jeden z pilierov demokratickej spoločnosti, a rovnako si všetci ctíme právo na slobodu názoru.“

Onedlho na to skončil u neho ďalší bývalý novinár a poradca Ladislav Bariak. Dôvod jeho konca je zrejme podobný ako u Lovásovej./agentury/

X X X

Hegerova vláda nechápe smrť kardinála

 Keď zomrel Karel Gott, Andrej Babiš ako český premiér hneď prišiel s návrhom usporiadať speváckemu velikánovi štátny pohreb. A dodal, že smútok v krajine bude mať prívlastok štátny.

 Keď zomrel Diego Maradona, v Argentíne si určite nikto nedokázal predstaviť, že by jej lídri nezabezpečili legendárnemu futbalistovi štátny pohreb. A aj to, že by sa nepostarali o vyhlásenie štátneho smútku, ktorý napokon trval až tri dni.

Keď zomrel Jozef Tomko, premiér Eduard Heger neprišiel s ničím podobným – ako v Prahe či v Buenos Aires -, aby sa Slovensko dôstojne rozlúčilo s kardinálom. Vlastne nikto z jeho vlády. A ani nikto z opozície.

Možno si niekto pomyslí, že štátny pohreb i smútok by sa so zosnulým Tomkom nemali spájať. Veď podľa Ústavy SR sa Slovenská republika neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, a nebožtík bol predstaviteľ katolíckej cirkvi a štátny funkcionár inej krajiny, Vatikánu.

Jediným kritériom by však mal byť pohľad na prínos pre štát. Čiže pre Slovensko. (V prípade Tomka by sa dalo hovoriť dokonca o celosvetovom prínose.) Po smrti Jána Chryzostoma Korca bol posledný žijúci slovenský kardinál, ktorý kedysi napriek dlhoročnému nechcenému exilu vo Vatikáne pomáhal duchovným z Československa počas komunistickej totality a po jej páde priamo rodnému Slovensku.

Jediným kritériom by mal byť pohľad na prínos pre štát. Čiže pre Slovensko.

Nebyť Tomka, nepochybne by pápež Ján Pavol II. nevyhlásil vierozvestcov Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Kardinál v dobrom zmysle výrazne ovplyvňoval hlavu katolíckej cirkvi. A pre ich blízky vzťah by určite Ján Pavol II. nepricestoval až trikrát na Slovensko. Mimochodom, svätorečenie dvoch vierozvestcov nemožno vnímať iba z katolíckeho pohľadu. „…v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy…“ píše sa totiž v preambule Ústavy SR.

Navyše, Slovensko nemalo nikdy v dejinách takého funkčne významného rodáka na celom svete s globálnym dosahom. A nedá sa obísť možno to najpodstatnejšie: Tomko bol učenec, filozof, láskavý človek, a výstižne po jeho smrti prezidentka Zuzana Čaputová napísala, že „nám do posledných chvíľ svojho naplneného života dodával optimizmus a nádej, že všetky krízy zvládneme“. A nemenej dôležitý je úvod jej vety: „Odchodom kardinála Jozefa Tomka strácame človeka, ktorý vždy pamätal na Slovensko a jeho záujmy…“

Keby napríklad Maďarsko stratilo osobnosť rozmerov slovenského kardinála, určite by sa v Budapešti udialo to, s čím prišli v Prahe a v Buenos Aires. Je takmer isté, že premiér Viktor Orbán by okamžite myslel aj na štátny pohreb, aj na štátny smútok. Hegerova vláda však nechápe smrť kardinála. Opozícia sa s ňou konečne v niečom zhoduje. Žiaľ, až veľmi smutne.

Keby niekomu predsa len pripadalo problematické usporiadať Tomkovi štátny pohreb a zdalo by sa mu sporné vyhlásiť štátny smútok, protokol pozná ešte jednu vec, ktorá zabezpečí dôstojnú poslednú rozlúčku so slovenskými velikánmi: pohreb so štátnymi poctami. Minimálne tie by si kardinál, ktorý mal veľkú šancu stať sa pápežom, zaslúžil./agentury/

X X X

Na Taiwan dorazila päťčlenná delegácia amerického Kongresu. Aká bude reakcia Číny?

 Na Taiwan v nedeľu dorazila päťčlenná delegácia amerického Kongresu. Americkí zákonodarcovia majú počas nasledujúcich dvoch dní v pláne stretnutie s vysoko postavenými taiwanskými predstaviteľmi, uviedli svetové agentúry s odvolaním sa na americké zastúpenie na Taiwane.

 Cesta sa koná iba 12 dní od návštevy predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Čína na túto cestu reagovala doteraz najväčším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými krokmi.

Americkú delegáciu vedie demokratický senátor Ed Markey a návšteva Taiwanu je súčasťou rozsiahlejšej cesty členov Kongresu po Ázii, uviedol Americký inštitút na Taiwane. S miestnymi predstaviteľmi budú rokovať o americko-taiwanských vzťahoch, regionálnej bezpečnosti, obchode, investíciách, ale aj o ďalších témach./agentury/

X X X

Matovič poodhalil zákulisie rokovaní o záchrane koalície. Čo ukázal ‚bratom a sestre‘ zo SaS?

 Lídri štyroch strán rokujú o tom, ako sa skončí vládna kríza. Šéf OĽaNO Igor Matovič odmieta obvinenia na svoju adresu a predložil ostatným svoje argumenty. Vo svojom statuse na sociálnej siet Matovič „prezradil“ niečo z kuloárov rokovaní v piatok. Podľa neho bolo potrebné zodpovedať otázku, či sú obvinenia na jeho adresu pravdivé. Dotkol sa dvoch z nich, obidve odmieta.

„1) OBVINENIE: SaS tvrdí, že sme pri Rodinnom balíčku “znásilnili legislatívny proces”, “schválili ho s fašistami” a “proti vôli SaS”. AKÁ JE PRAVDA? V koaličnej zmluve je ustanovenie, že keď ktorýkoľvek koaličný partner s čímkoľvek nesúhlasí, môže čokoľvek zablokovať vyslovením 4 písmen: VETO. Keďže SaS do posledného hlasovania o vete prezidentky ani raz veto nepoužila – logicky – nemohlo prísť k akémukoľvek porušeniu pravidiel a SaS celý postup aj obsah balíčka odtolerovala. Richard navyše na koaličnej rade povedal, že ak si schválime balíček s niekým z opozície, nebudú to považovať za porušenie koaličnej zmluvy. Tvrdiť teraz dodatočne, že sa stalo niečo, čo mohli kedykoľvek zastaviť, je preto trááápny a falošný “argument”,“ napísal Matovič.

„2) OBVINENIE: Vraj som priviedol verejné financie do totálneho rozkladu. Tak som tam včera teda bratom a sestre z SaS predložil aktuálne dáta z plnenia štátneho rozpočtu, z ktorých vyplynulo, že k 31. júlu 2022 máme v štátnom rozpočte o pol miliardy eur nižší deficit (sekeru) ako v tom istom dni v roku 2019 – v úúúplne bezkrízovom roku 2019! Čiže máme verejné financie v najlepšom stave za posledné 4 roky, takže aj toto obvinenie SaS sa včera ukázalo ako falošné a nie v súlade s pravdou. Respektíve, pravý opak je pravdou,“ argumentoval pri druhom obvinení Matovič.

Strana SaS už skôr uviedla, že priebežné plnenie rozpočtu, keď Slovensko čakajú do konca ešte ďalšie výdavky, nič nehovorí o zdravých verejných financiách. „Je to ako keď vám príde do peňaženky výplata a ešte ste neplatili všetky platby, ktoré platiť musíte,“ uviedol Marián Viskupič (SaS)v relácii Tak takto televízie ta3.

 Matovič tvrdí, že ak SaS odíde z vlády a teda ju „povalí“ ako pred jedenástimi rokmi, „mafii tak opäť vydláždi cestu k moci už nie na 8 rokov, ale naveky“.

Richard Sulík v piatok po rokovaní odmietol, že ide o osobné spory. „Ide o to, akým chaotickým a zničujúcim spôsobom funguje naša vláda. Ide o to, že Igor Matovič osobne je zodpovedný za množstvo nesprávnych krokov, ktoré sme urobili ako vláda, za znásilňovanie legislatívneho procesu, uviedol. Odmietame byť za takéto počíňanie spoluzodpovední, povedal Sulík a dodal, že na stretnutí ho nič nepresvedčilo, že by prišla zmena. Ak Matovič neodstúpi, ministri SaS 31. augusta podajú demisiu. Matovič už skôr ubezpečil verejnosť, že 1. septembra bude stále ministrom financií./agentury/

X X X

Šéf parlamentu SR Kollár: Rokovanie o štvorkoalícii bude ešte ostré

 Rokovanie o budúcnosti štvorkoalície bude ešte ostré. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to pripustil predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. O možnosti predčasných volieb uviedol, že sa do toho „absolútne rútime“.

Menšinovú vládu Kollár nepovažuje za riešenie. Predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý s ním diskutoval, povedal, že jeho koaliční partneri ho môžu predbehnúť a predčasné voľby vyvolajú skôr ako ich on dosiahne cez referendum. Kollár viackrát zopakoval, že sa bude snažiť o dosiahnutie dohody, aby štvorkoalícia pokračovala.

Podľa Fica by sa za vládnutia Smeru nestalo, že by koaličný líder počas krízy išiel dovolenkovať. Kollár si myslí, že by bolo na mieste, aby šéf liberálov Richard Sulík (SaS) o situácii rokoval, pripustil však, že každý má právo na dovolenku.

„My nezvládame vládnutie, pretože nie sme schopní sa štyria dohodnúť. Ideme do ťažkej, najťažšej doby a ideme sa vadiť, kto kde bude sedieť. Potrebujeme okamžite vyriešiť elektrickú energiu pre ľudí, potrebujeme, aby si mohli kúpiť jedlo a nemuseli mrznúť alebo hladovať,“ vyhlásil líder Sme rodina. Poukázal tiež na to, že sú tu „dve egá a ani jeden nechce ustúpiť“.

K piatkovému koaličnému stretnutiu na Bôriku Kollár povedal, že sa na ničom nedohodli. Fico dodal, že „mu je jedno“, čo sa bude diať s koalíciou. Vidí len dve možnosti. Jednou sú predčasné parlamentné voľby a druhou chaos. Myslí si však, že SaS by nezahlasovala za pád vlády.

 Obaja diskutujúci hovorili aj o polícii. Fico opätovne kritizoval prácu prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Polícia má podľa slov Kollára rozviazané ruky a je to cítiť. Zároveň však dodal, že ľudia „nemajú pocit elementárnej spravodlivosti“.

Témou bola aj situácia v zdravotníctve. Kollár poznamenal, že dostal ubezpečenie od premiéra a ministra financií, že sa s lekármi dohodnú. Podľa neho nemôžu nechať rozvrátiť zdravotníctvo. Verí, že do konca leta sa to dotiahne do úspešného konca. Podľa Fica jediné, čo v tejto krajine funguje, „je posielanie zbraní na Ukrajinu“. Opätovne kritizoval prácu premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO)./agentury/

X X X

Šéf parlamentu SR Boris Kollár: Menšinová vláda nie je riešenie

Rokovanie o budúcnosti štvorkoalície bude ešte ostré. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to pripustil predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. O možnosti predčasných volieb uviedol, že sa do toho „absolútne rútime“.

Podľa Kollára narazili na seba dve egá

Menšinovú vládu Kollár nepovažuje za riešenie. Predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, ktorý s ním diskutoval, povedal, že jeho koaliční partneri ho môžu predbehnúť a predčasné voľby vyvolajú skôr ako ich on dosiahne cez referendum. Kollár viackrát zopakoval, že sa bude snažiť o dosiahnutie dohody, aby štvorkoalícia pokračovala.

Podľa Fica by sa za vládnutia Smeru nestalo, že by koaličný líder počas krízy išiel dovolenkovať. Kollár si myslí, že by bolo na mieste, aby šéf liberálov Richard Sulík (SaS) o situácii rokoval, pripustil však, že každý má právo na dovolenku.

„My nezvládame vládnutie, pretože nie sme schopní sa štyria dohodnúť. Ideme do ťažkej, najťažšej doby a ideme sa vadiť, kto kde bude sedieť. Potrebujeme okamžite vyriešiť elektrickú energiu pre ľudí, potrebujeme, aby si mohli kúpiť jedlo a nemuseli mrznúť alebo hladovať,“ vyhlásil líder Sme rodina. Poukázal tiež na to, že sú tu „dve egá a ani jeden nechce ustúpiť“.

Fico opäť kritizoval políciu aj premiéra

K piatkovému (12. 8.) koaličnému stretnutiu na Bôriku Kollár povedal, že sa na ničom nedohodli.

Fico dodal, že „mu je jedno“, čo sa bude diať s koalíciou. Vidí len dve možnosti. Jednou sú predčasné parlamentné voľby a druhou chaos. Myslí si však, že SaS by nezahlasovala za pád vlády.

Obaja diskutujúci hovorili aj o polícii. Fico opätovne kritizoval prácu prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Polícia má podľa slov Kollára rozviazané ruky a je to cítiť. Zároveň však dodal, že ľudia „nemajú pocit elementárnej spravodlivosti“.

Témou bola aj situácia v zdravotníctve. Kollár poznamenal, že dostal ubezpečenie od premiéra a ministra financií, že sa s lekármi dohodnú. Podľa neho nemôžu nechať rozvrátiť zdravotníctvo. Verí, že do konca leta sa to dotiahne do úspešného konca. Podľa Fica jediné, čo v tejto krajine funguje, „je posielanie zbraní na Ukrajinu“. Opätovne kritizoval prácu premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aktuality.sk

X X X

 Sú slovenské migy už na Ukrajine? Minister Naď to vyvracia – sú na Sliači

 Správy, ktoré hovoria, že slovenské stíhačky MiG sú už na Ukrajine, nie sú pravdivé, tvrdí minister obrany Jaroslav Naď.

 Naď tak reagoval na rôzne správy, ktoré sa šírili v médiách aj na sociálnych sieťach, že Slovensko poskytlo svoje stíhacie lietadlá Ukrajine, keďže už má dohodou o ochrane vzdušného priestoru s Poľskom a Maďarskom.

„Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť nás vzdušný priestor, 27/8 ich uvidíte na SIAFe, kde sa aj oficiálne rozlúčia. Rokujeme s našimi spojencami a partnermi, čo ďalej s nimi. Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať,“ napísal Naď.

Na Twitteri sa objavilo viacero podobných správ, kde Ukrajinci ďakovali Slovensku za dodávku stíhačiek, ale aj skeptické hlasy, že podobné správy boli aj na začiatku júla a že sa zopakovaním takejto informácie počet stíhačiek nezdvojnásobí./agentury/

X X X

Vymknúť Rusov z Európy? Má to zopár háčikov

 Estónsko prestane od štvrtka vpúšťať na svoje územie občanov Ruska, ktorým predtým samo vydalo víza. Tallinn sa tak rozhodol na podnet ukrajinského prezidenta.

Zelenskyj v rozhovore pre Washington Post minulý pondelok vyzval Západ, aby uzavrel svoje hranice pre všetkých Rusov bez ohľadu na to, či Putinovu agresiu podporujú alebo nie. Žiadal dokonca deportácie tých Rusov, ktorí sa už v západných krajinách nachádzajú.

„Nech sú Rusi akýkoľvek, treba ich poslať späť do Ruska, “ povedal Zelenskyj. Odmietol pritom námietku, že všetko obyvateľstvo nemôže niesť zodpovednosť za Putinovu vojnu . „Môže. Obyvateľstvo si vybralo túto vládu a nebojuje proti nej, neháda sa s ňou, nekričí na ňu,“ dodal.

Viacerí ruskí disidenti proti slovám Zelenského protestovali v otvorených listoch. Pripomenuli, že v Rusku je diktátorský režim bez slobodných volieb, a že za protesty proti vojne už desaťtisíce Rusov skončili v celách a na lavici obžalovaných.

Kira Jarmyšová, hovorkyňa väzneného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného, upozornila, že „návrhy na zákaz víz pre všetkých Rusov bez rozdielu nijako nezastavia vojnu, ale hrajú do karát ruskej propagande, ktorá bude môcť dňom i nocou rozprávať o rusofóbii panujúcej na Západe“.

Protivojnový výbor, združenie ruských opozičných aktivistov, ktorí pred hroziacim prenasledovaním ušli do cudziny, varoval, že „výzva na vízovú blokádu pre všetkých ruských občanov vrátane tých, čo zastávajú jasný protivojnový postoj a v dôsledku toho riskujú dlhodobé väzenie, majú smutné príklady z nedávnej európskej histórie a jasne nahrávajú v prospech Kremľa.“ Vyhlásenie podpísali také známe tváre ruskej opozície ako šachový veľmajster Garri Kasparov, bývalý poslanec parlamentu Dmitrij Gudkov, zakladateľ ropného koncernu Yukos Michail Chodorkovskij, či spisovateľ Viktor Šendrovič.

Privilégium, nie právo

Zelenského návrh ihneď zarezonoval v Pobaltí. Estónska premiérka Kaja Kallasová len tri dni po ňom ohlásila zrušenie víz pre Rusov. „Návšteva Európy je privilégium, nie ľudské právo,“ obhajovala rozhodnutie svojej vlády.

Lotyšský parlament v rovnaký deň uznal Rusko za štátneho sponzora terorizmu a vyzval krajiny Európskej únie, aby okamžite zastavili vydávanie turistických a iných vstupných víz občanom Ruska a Bieloruska. Otázkou zastavenia udeľovania schengenských víz ruským občanom sa už zaoberá EÚ na podnet českého rotujúceho predsedníctva. Očakáva sa, že konečné rozhodnutie padne do konca augusta, keď sa v Prahe zídu šéfovia diplomacií EÚ.

Kým sa totiž na spoločnom postupe nezhodne celá únia, dovtedy kroky Tallinnu zostanú iba v symbolickej rovine.

Čo sa zmení pre Rusov?

Mnohým Rusom kroky Tallinnu znepríjemnia život, ale Estónsko sa pred nimi stále nedokáže uzavrieť. Hoci Tallinn už pred piatimi mesiacmi pozastavil vydávanie turistických víz Rusom, ten, kto má naďalej platné estónske vízum, môže jeho pomocou vstúpiť do inej krajiny schengenskej zóny a odtiaľ nerušene zamieriť do Estónska. S vízami vystavenými inými krajinami môže prísť do Estónska dokonca i priamo z Ruska. A aj keby sa tallinským úradom podarilo zavrieť tieto zadné vrátka, do Estónska sa bude dať naďalej dostať cez iné krajiny EÚ.

Hoci priame letecké a vlakové spojenie medzi Ruskom a Európskou úniou bolo v rámci sankcií už dávnejšie prerušené, ruskí občania s platným schengenskými vízami môžu stále vstúpiť do bloku po zemi okrem Estónska aj cez Fínsko alebo Lotyšsko. Vo Fínsku len za minulý mesiac zaznamenali vyše 175-tisíc prekročení hraníc z Ruska. Do EÚ sa teraz dá z Ruska pomerne ľahko doletieť aj cez Turecko či Srbsko.

Vydávanie turistických víz už pred časom obmedzilo Lotyšsko, Litva, Poľsko či Česká republika. Mnohé krajiny EÚ a Schengenu však stále od Rusov prijímajú žiadosti o turistické víza.

Zelenskyj už pripúšťa výnimky

Viaceré krajiny EÚ sa medzičasom už vyslovili za zrušenie víz pre Rusov. Ozvali sa ale aj odporcovia. Napríklad nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že si „ťažko dokáže predstaviť“ úplné zrušenie víz pre Rusov, keďže podľa jeho názoru je za inváziu na Ukrajinu zodpovedný osobne Putin, a nie obyčajní Rusi.

O niečo menej radikálny hlas zaznel už aj z Kyjeva. Zelenskyj cez víkend, len päť dní potom, čo žiadal spustiť závoru pred všetkými ruskými občanmi bez výnimky, a dokonca vyhostiť aj tých, ktorí sa už na území EÚ zdržiavajú, pripustil, že odporcovia Putinovho režimu by mali mať nárok na úľavy. „Mali by dostať pomoc od civilizovaného sveta. Ide o známe právne mechanizmy – cez štatút utečenca, cez žiadosti o azyl, cez ďalšie možnosti pomoci a podpory, citovala Zelenského Ukrajinská pravda.
„Ale to je pre tých, ktorí bojujú, sú prenasledovaní. Nemalo by sa to vzťahovať na zvyšok ruských občanov v Európe, na cestovný ruch, zábavu, obchodné záležitosti. Nemôžete pracovať pre teroristický štát,“ zdôraznil.

Poradca šéfa prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v rozhovore pre internetovú televíziu Current Time cez víkend vyhlásil, že on osobne uprednostňuje individuálny prístup k hodnoteniu každého človeka podľa jeho činov, a preto sa domnieva, že zo západných krajín by mali deportovať len Rusov, ktorí podporujú vojnu.

„Prirodzene, tí, čo bojujú proti Putinovi a zastávajú protivojnový postoj, sú na strane Ukrajiny. Rátam, že takých ľudí je asi dvadsať percent. A my sa k nim musíme správať s porozumením, nájsť spôsob, ako ich začleniť do ľudskej civilizácie, do ktorej patrí Európska únia aj my,“ povedal Podoľak s tým, že vymknúť z Európy treba tie štyri pätiny Rusov, ktoré podporujú Putinovu vojnu. . „Ide o zložitý proces,“ pripustil poradca.

V tom, či sa Európskej únii podarí nájsť jednotný postoj a zaradiť vízové obmedzenia pre občanov Ruska do ďalšieho sankčného balíka, by mohlo byť jasno už do dvoch týždňov.

Kým zrušenie turistických víz má šancu prejsť, vymknúť všetkých Rusov z EÚ sa určite nepodarí, myslí si v exile žijúci ruský politológ Fiodor Krašeninnikov. „Som absolútne presvedčený, že EÚ neprijme žiadne rozhodnutia o zákaze udeľovania víz a tým skôr o vyhostení ruských občanov,“ napísal vo svojom telegramovom kanáli. „Šikanovanie emigrantov by rozhodne nezlepšilo situáciu na frontoch,“ dodal.

X X X

Ľudia sa boja zimy a účtov za energie. Skupujú úsporné spotrebiče, elektrické ohrievače či kotle na tuhé palivá

Obchodníci zaznamenali výrazný nárast predaja elektrických ohrievačov. Ľudí do obchodov zrejme vyhnalo neustále škrtenia dodávok plynu zo strany Ruska a nervozita okolo cien energií. Kvôli tejto neistote narástol aj dopyt po radiátoroch, kanviciach či elektrických dvojplatničiek.

 „K výraznému navýšeniu predaja došlo aj pri elektrických ohrievačoch vody a rôznych druhoch elektrických konvektoroch. Máme za sebou týždne, kedy elektrické ohrievače patrili na našom webe medzi najvyhľadávanejšie výrazy,“ opisuje situáciu pre Pravdu Pavla Hobíková, hovorkyňa Mall Group, ktorý prevádzkuje weby mall.sk a mall.cz.

Podobná situácia je aj u elektropredajcu spoločnosti NAY. „V súvislosti s rizikom nedostatku plynu narástol aj dopyt po radiátoroch a ohrievačoch,“ hovorí marketingový manažér spoločnosti František Vámoši. Rovnaký scenár zaznamenáva aj spoločnosť Datart, kde tiež stúpol predaj elektrických vykurovacích zariadení. Strach ľudí pred zastavením dodávok plynu ich povzbudil práve k tomu, že nakupujú zariadenia na báze elektriny či iného energetického zdroja. To sa odzrkadlilo aj na problémoch s ich dostupnosťou.

 Záujem stúpol aj o úsporné spotrebiče v dôsledku energetických šokov a strachom s následného zdražovania. Tie šetria životné prostredie, ale aj peňaženku ľudí. Zákazníci dávajú prednosť energetickej úspore pred ušetrením desiatok eur pri jednorazovej kúpe lacnejšieho spotrebiča.

Nie je to len zvýšený záujem o úsporné spotrebiče a elektrické ohrievače, ale do popredia sa dostávajú aj alternatívne zdroje vykurovania. Záujem o krby a krbové kachle je od vypuknutia konfliktu na Ukrajine dokonca niekoľkonásobne vyšší. „V ponuke máme kotly na tuhé palivá, kondenzačné, plynové aj elektrické kotly. Najväčší záujem je teraz o kotly na tuhé palivá, a síce na pelety, keď dodanie je približne za mesiac,“ dodáva Hobíková.

 Keďže neistota ohľadne plynulých dodávok plynu pred nasledujúcou vykurovacou sezónou je veľká, dá sa pochopiť, ak domácnosti hľadajú aj druhú, záložnú alternatívu, myslí si Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. „Niekto siahne po palivovom dreve, iný po tepelnom čerpadle, ale asi najjednoduchší variant je elektrický ohrievač. Keď sa podarí skutočne zastropovať ceny elektriny pre domácností, bude to isto i cenovo zaujímavé riešenie,“ tvrdí pre Pravdu. Vystríha však pred situáciou, kedy sa ľudia budú masovo pripájať do elektroenergetickej sústavy. Tá podľa neho nie je kapacitne prispôsobená na elektrické vykurovanie vo väčšom rozsahu.

V kurze sú úsporné spotrebiče

Spotrebu elektriny v domácností ovplyvňuje predovšetkým to, na čo sa využíva. Či je to len na bežný chod domácnosti ako osvetlenie či napojenie spotrebičov, alebo sa využíva aj na kúrenie či ohrev vody. V bežnej domácnosti v byte, kde sa elektrinou nekúri a nepoužíva sa na ohrev vody, spotrebujú asi najviac elektrickej energie chladnička a mraznička, sušička bielizne či práčka.

Nemenej náročný dokáže byť napríklad aj výkonnejší počítač určený na hranie hier, či televízor s veľkou uhlopriečkou, predovšetkým ak je trvalo zapnutá funkcia HDR. Ako ilustračný príklad môže poslúžiť mesačná spotreba chladničky kombinovanej s mrazničkou v objeme 330 litrov, ktorá je na úrovni 25,25 kWh. To je za mesiac zhruba 4,12 eura.

Pri vyššie spomínaných produktoch sa prejavuje aj vyšší záujem zákazníkov o úspornejšie modely, najviac to platí pri kombinovaných modeloch chladnička s mrazničkou, ale aj v prípade práčok. „Ak vezmeme príklad, kde tieto spotrebiče spolu reprezentujú 80 % spotreby domácnosti, ktorá platí za elektrinu 50 eur mesačne, pri modeloch úspornejších o 40 % ušetrí táto domácnosť mesačne 16 eur, ročne teda takmer 200 eur,“ opisuje úspory pre domácnosti Sabina Boudová, marketingová riaditeľka značiek Datart a Hej.sk.

Už od začiatku ruskej invázie na Ukrajine v spoločnosti NAY zaznamenali výrazný niekoľko násobný nárast predaja elektrických varičoch. Niektoré drobné kuchynské spotrebiča rástli tiež. Boli to napríklad elektrické hrnce, pekárne na chlieb, ryžovary, rýchlovarné kanvice, ale aj hotdogovače a vajcovary.

 O elektrické výrobky je záujem aj v spoločnosti Datart. „Výrazne vyšší záujem o tieto výrobky pozorujeme už niekoľko mesiacov a v súčasnosti dosahuje predaj elektrických varných zariadení – kanvíc, dvojplatničiek a ďalších – až trojnásobne vyššiu úroveň ako v rovnakom období v minulosti,“ opisuje Sabina Boudová.

Ceny energií na maximách

Niet sa čomu čudovať, že ľudia zmenili svoje nákupné správanie. Už od augusta minulého roka Kremeľ škrtí dodávky plynu do Európy, čím vyháňa jeho cenu nahor. Tento stav pretrváva až do súčasnosti. Plyn je drahý a jeho dodávky z Ruska neisté. Ceny elektriny a plynu dosahujú nové maximá. „Ceny elektriny a plynu dosahujú v uplynulých dňoch nové rekordy, hnané pretrvávajúcou neistotou okolo dodávok plynu z Ruska, vlnami horúčav v Európe, ako aj výpadkami vo francúzskych elektrárňach,“ uviedli analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Na pražskej burze PXE cena elektriny prvý raz prekročila 450 eur za megawatthodinu, plyn atakuje 200 eur za megawatthodinu. Pre porovnanie, presne pred rokom tieto ceny boli 5– až 6-krát nižšie.

Vysoké ceny elektriny sa už odzrkadlili aj na spotrebe elektriny, ktorá sa znížila. Tá sa podľa IFP od konca júna nachádza na najnižších úrovniach od roku 2015 s výnimkou roku 2020, keď spotreba klesla z dôvodu prvej vlny pandémie. Dôvodom zníženia spotreby je aj situácia v priemysle, kde priemyselná produkcia klesá. Oproti minulému roku bola výroba v júni nižšia o 5,7 percenta. To sa prejavuje aj na nižšej spotrebe elektriny.

Strach Nemcov z vykurovacej sezóny

Podobné správanie ľudí panuje aj na západ od Bratislavy. Nemci v obave z nadchádzajúcej vykurovacej sezóny už teraz vykupujú elektrické ohrievače. Väčšina systémov vykurovania a teplej vody v nemeckých domácnostiach sa stále vo veľkej miere spolieha na plyn a masový prechod Nemcov na vykurovanie elektrickou energiou by mohol ohroziť stabilitu tamojšej siete, varovali odborníci na energetické siete. O možných problémoch informuje portál Clean Energy Wire.

 Výskumníci tiež zistili, že náhle masové používanie ohrievačov v Nemecku by sa mohlo rozšíriť a spôsobiť problémy aj v susedných krajinách. „Také dianie by opäť určite poznamenalo aj situáciu na českom trhu s elektrinou,“ tvrdí český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity bank. Ako ďalej upozorňuje, tak český energetický trh je s nemeckým úzko prepojený. Podľa neho by tak české firmy a domácnosti určite čelili ešte oveľa vyšším cenám elektriny./agentury/

X X X

Fico: Kičurove zlaté tehly sú blud. Kollár: Za košík zeleniny tvrdá basa – a kajúcnici sa škeria na slobode

 Robert Fico (Smer) považuje kroky polície za pohon na opozíciu, Boris Kollár (Sme rodina) chce, aby spravodlivosť nebola revanšom. Vyplynulo to z debaty oboch politikov v relácii V politike televízie ta3.

 Štvrtkové vystúpenie policajného prezidenta Štefana Hamrana považuje šéf opozičnej strany Smer Robert Fico za útok na opozíciu a ochranu „svojich zločincov, ktorých má (Hamran) na NAKE“.

Reagoval tak na slová šéfa polície, ktorý uviedol, že si nepamätá, že by v „civilizovanej vyspelej členskej krajine EÚ“ existoval premiér alebo expremiér, ktorý by si dovoľoval verejne spochybňovať prebiehajúce trestné a súdne konania a najmä súdne rozhodnutia len preto, že sú tam jeho nominanti.

 Fico v televízii ta3 uviedol uviedol, že je tu rad rozhodnutí a obvinení, z ktorých vyplýva, že policajti „hrubým spôsobom falšujú dôkazy, manipulujú dôkazy, pracujú s udavačmi, sú pripravení podpaľovať autá svojim kolegyniam a montovať im do áut všetky možné falošné zariadenia, aké existujú“. Fico sa odvolal napríklad na rozhodnutia generálnej prokuratúry.

Kollár uviedol, že „polícia má rozviazané ruky a je to cítiť“. Nechce však, aby sa to vymenilo „za nejakú ďalšiu skupinu ľudí, ktorá bude zneužívať právo, zákony a nadužívať ich a robiť revanš“.

Podľa Kollára však ľudia necítia, že u nás funguje elementárna spravodlivosť. Ako príklad uviedol trest pre štátnu úradníčku za košík zeleniny, fľašu vína a tabuľku čokolády, ktorá dostala päť rokov „natvrdo“. Nechcel to spochybňovať, je taký zákon. „Ako sa mám na to pozerať, keď tu nejaký kajúcnik rozkradne desiatky možno stovky miliónov, nie je pomaly ani obvinený… títo si užívajú nakradnuté peniaze… a dnes si behajú po slobode a škeria sa nám do tváre. A ja sa pýtam, kde je tá elementárna spravodlivosť,“ povedal Kollár.

Obaja politici spomenuli aj prípad advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý zomrel vo väzbe vo väzenskej nemocnici na covid, pričom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tvrdila, že v tom čase nebola pre neho voľná pľúcna ventilácia. Advokát sa udusil. Podľa správy ombudsmanky mu nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť. Podľa Fica bolo v okolí nemocnice v Trenčíne, ktorá ventiláciu nemala, dostatok iných voľných pľúcnych ventilácií./agentury/

X X X

 Posledný diel najlepšieho seriálu sa blíži. Príbeh právnika Saula Goodmana sa definitívne uzavrie

V utorok sa skončí príbeh začínajúceho advokáta Jimmyho, ktorý sa časom zmenil na nemorálneho právnika Saula. Better Call Saul je najlepší seriál, aký dnes môžete vidieť.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Vince Gilligan a jeho kolega scenárista Peter Gould sa v lete 2013 prechádzali po svojich kanceláriách v kalifornskom Burbanku a rozmýšľali o novom projekte. Ich seriálový hit Breaking Bad sa blížil k záveru a obaja podpísali so štúdiom dohodu, že natočia spinoff. Nový seriál, ktorého dej sa odohráva prevažne pred pôvodným seriálom. Všetko čo mali, bola postava právnika Saula.

„Mali sme veľmi dobrý koncept bez veľkého množstva následných krokov,“ povedal Gilligan pre BBC. Nakoniec vymysleli ďalší celosvetový hit.

Takto sa píšu dialógy

Takmer žiaden seriál súčasnosti nekombinuje všetky filmové tvorivé prvky v takom súlade ako práve dielo Vinca Gilligana. Plastické vykreslenie postáv, obsadenie, kamera, hutný scenár a brilantne napísané seriálové dialógy.

Better Call Saul je výborným príkladom, keď je spinoff lepší ako pôvodný seriál, z ktorého vychádza. Tým bol Breaking Bad, taktiež mimoriadne obľúbený u divákov aj kritikov, ktorý v priamom porovnaní zaostáva.

Prvotná línia je vystavaná na jednoduchom koncepte, v ktorom sa divák postupne dozvedá, kým v skutočnosti bol Saul Goodman a prečo sa z neho Saul vlastne stal. Okolo tejto jednoduchej linky však tvorcovia vystavali epický príbeh Jimmyho McGilla, ktorý sa chcel vyrovnať bratovi a tiež sa stať úspešným právnikom s usporiadaným životom.

Všetko sa však skončilo inak, ako sa ukázalo v predchodzovi Breaking Bad. Z Jimmyho je Saul a namiesto úspešného právnika je z neho skôr živel, ktorý kriminálnikom pomáha a slovo spravodlivosť si vykladá po svojom.

Pôjdeme na to pomaly

Na začiatku tvorcovia zariskovali, keď sa rozhodli, že spojitosť so starším seriálovým bratom Breaking Bad ustúpi absolútne do úzadia. Diváci dostali pomalé tempo rozprávania, široký príbeh v mnohých časových rovinách a veľa nových postáv, pri ktorých by sa márne hľadala spojitosť s úspešným predchodcom. Pre mnohých tak príbeh začínajúceho advokáta Jimmyho nepôsobil ako nedeliteľná súčasť predlohy.

V začiatkoch sa tvorcovia venujú detailnému portrétovaniu jednotlivých postáv, ich zázemia, životov, a to na veľkej ploche jednotlivých epizód. Pomaly sa tak dozvedáme o podvodníckych začiatkoch Jimmyho a komplikovanom vzťahu so starším bratom, ktorý je spoločníkom v úspešnej právnickej firme.

Sledujeme jeho neusporiadaný život plný drobných podvodov, nočných flámov a krádeží. Nekonečná špirála vyzerajúca, že sa nikdy nezastaví. Jimmy však vie, že sa musí stať právnikom.

Po čase sa všetky línie a časové roviny stretnú a dostanú sa na križovatku, v ktorej sa príbeh pretne s časťou príbehu Braking Bad. Na scénu sa dostanú postavy Lala, Kim, Gustava a ľudí z drogových kartelov. Práve tu sa diváci dostanú na začiatok najlepšej seriálovej jazdy súčasnosti.

Na začiatku mal byť sitcom

Podľa slov režiséra Gilligana sa mal dej pôvodne odohrávať v kancelárii postavy Saula Goodmana, kam by za ním chodila partia bláznivých ľudí.

„Mal to byť 30-minútový sitcom, ale nezdalo sa nám to správne. Niečo skrátka nebolo v poriadku,“ spomínal Gilligan pre BBC. Spolu s hlavným scenáristom Peterom Gouldom sa nakoniec rozhodli pracovať inou metódou – pozrieť sa na minulosť hlavnej postavy.

Kto je vlastne Saul Goodman a kým v minulosti býval? Najdôležitejšou vecou, ktorú museli rozlúsknuť, bola podľa Goulda odpoveď na otázku, aký problém sa vyrieši, ak sa Jimmy stane Saulom Goodmanom.

Tvorcovia a producenti z AMC (American Movie Classics) dospeli k záveru, že k odpovedi sa nedá dopracovať polhodinovými dielmi sitcomu, ktorý by bol prevažne vtipný.

V roku 2015 tak nakoniec vznikol dramatický seriál pozostávajúci zo šestich sérií, z nich prvých päť malo desať epizód. Šiesta séria ich má trinásť a posledná epizóda sa bude vysielať už najbližší utorok.

Základom je silná postava

Bob Odenkirk, ktorý stvárnil hlavnú postavu Saula v seriáli, sa pohybuje vo svete filmu od začiatku 90. rokov, no slávu mu prineslo až účinkovanie v Breaking Bad. Jeho postava právnika Saula Goodmana zožala u divákov veľký úspech a tvorcovia správne vycítili jej veľký potenciál.

Režisér Gilligan a scenárista Gould napísali v Better Call Saul Odenkirkovi priam životnú rolu. Ich Saul Goodman totiž neovplyvňuje len svoj vlastný život. On aj jeho hereckí kolegovia robia rozhodnutia, ktoré sa nedajú vziať späť a nie je možné ich napraviť.

John Walters pre magazín Newsweek už v minulosti napísal, ako sa Better Call Saul inšpiroval biblickými príbehmi, ktoré scenáristi umne pretavili do množstva malých scén a obrazov vykresľujúcich nemorálnu cestu, na ktorú sa Saul vybral.

Scenáristi tak často vytvárajú osudy s nemožnosťou ich v poslednej chvíli zmeniť, čím sa vymykajú zo zaužívaných postupov v Hollywoode. Motivácia postáv tkvie v ich vlastnom vnútri a nie je ovplyvnená vonkajším dejom okolo nich. A práve to robí postavy tohto seriálu tak výnimočnými.

Komercia aj umelecké ambície

Úspech sa dostavil takmer okamžite po odvysielaní prvej série seriálu ako u divákov, tak u filmových kritikov. Doteraz nazbieral viac ako štyridsať nominácií na ceny Emmy.

Okrem vyššie spomínaných prepracovaných hlavných postáv ťaží Better Call Saul z komplexnosti, ako sa v ňom k jednotlivým zložkám tvoriacich umelecký celok pristupuje.

Pozorný divák si učite všimne prepracovanú prácu s kamerou, kde každý záber, každá scéna a obraz sú vystavané od začiatku do konca a rámcované konkrétnym pohľadom, ktorý chcú divákovi ukázať. Ak sa často hovorí, že v škandinávskej modernej tvorbe funguje filmový záber ako samostná fotografia, tu to platí dvojnásobne.

Dvojica Arthur Albert a Marshall Adams zodpovedná za kameru sa pritom nebojí ani artovej formy a s obľubou pracuje s dlhými detailmi či scénickým pohybom.

V príbehu premeny Jimmyho na Saula tak môže aj náročný divák oceniť vzácnu symbiózu pútavého príbehu, napätia a drámy s umeleckými ambíciami, ktoré nezastavila ani niekedy krutá ruka hollywoodskeho producenta.

Ak ste tento seriál ešte vôbec nevideli, určite by ste to mali napraviť. Better Call Saul je skvelou ukážkou, že dnešná seriálová tvorba nemusí vychádzať len z komiksovej zábavy či ťaživej severskej atmosféry. Pozrieť si ho môžete na streamovacej službe Netflix, aktuality.sk

X X X

Remišová reaguje na Fica: Korupčníkov bežne prirovnáva k politickým väzňom

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico vie, že jeho jedinou záchranou je neustále podkopávanie právneho štátu a znevažovanie orgánov činných v trestnom konaní, ktoré si robia svoju robotu. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová na sociálnej sieti v reakcii na vyjadrenie Roberta Fica v diskusnej relácii TA3.

Podľa Remišovej je jasné, aký plán má so Slovenskom Fico. „Zastaviť stíhania svojich nominantov, vyčistiť políciu od čestných vyšetrovateľov, zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, zrušiť Špecializovaný trestný súd a opäť všade dosadiť len ‚smeráckych poskokov‘, aby mohli všetci beztrestne kradnúť a zneužívať štát,“ poznamenala. Povedala, že Fico v každej relácii „klame o vyšetrovateľoch a prebiehajúcich konaniach a korupčníkov bežne prirovnáva k politickým väzňom“.

Poukázala na to, že predseda Smeru-SD povedal aj pravdu, a to, že budúca vláda musí skoncentrovať všetko svoje úsilie na obrovský balík peňazí z plánu obnovy a z nových eurofondov. „To je presne ten dôvod, prečo Fico/Pellegrini urobia všetko preto, aby sa dostali k moci,“ povedala Remišová. Podľa jej slov výstupy Fica by mali byť výstrahou pre tých, ktorí si želajú predčasné voľby alebo rozbíjajú koalíciu.

Líder OĽANO a minister financií SR Igor Matovič poznamenal, že robia presne to, čo ľuďom sľúbili pred voľbami. Ako príklad uviedol, že nekradnú a neberú úplatky a aj preto sú „chybou v systéme“. Na sociálnej sieti uviedol, že im nezostáva nám nič iné, ako sústredený tlak mafie ustáť, aktuality.sl

X X X

Nerozpustenie ĽS NS. Podstata leží hlbšie

 Má sa demokracia brániť pred tými, ktorí sa usilujú o jej odstránenie či o podkopanie princípov tolerancie a plurality? Práve túto otázku opäť otvoril Generálny prokurátor (GP) Maroš Žilinka svojím rozhodnutím nepodať návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽS NS.

Diskusia o opätovnom návrhu sa spustila po tom, čo súd právoplatne uznal Mariana Kotlebu za vinného zo spáchania trestného založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Práve to malo byť nosným dôvodom na opätovné posúdenie, či je strana súca na rozpustenie. Platí totiž zásada, že prejavy predsedu sa strane pričítavajú automaticky.

Problematika má však viac dimenzií a aj úvahy o okrajovosti vplyvu strany sú namieste. Najvhodnejším riešením je totiž porazenie antisystémových síl prostredníctvom volieb. Na druhej strane, myšlienka takmer nulového koaličného potenciálu strany nie je vzhľadom na radikalizáciu „demokratických” strán úplne na mieste. Svedčí o tom už len koketovanie OĽaNO s podporou kotlebovcov pri tzv. rodinnom balíčku.

Podstata diskurzu na túto tému však leží hlbšie. Problematika rozpúšťania strán víri diskusie aj vo vyspelejších demokraciách. Mali by sa aj otvorené a tolerantné systémy brániť proti intolerancii a extrémistickým hnutiam? Mala by demokracia na svoju ochranu pristúpiť aj k nedemokratickým praktikám?

Tieto úvahy v sebe predpokladajú existenciu dôvery členov spoločnosti, že demokracia je hodnota hodná ochrany. Dnes však žijeme v krajine, kde približne 67 percent populácie nie je spokojných s tým, ako demokracia funguje. Narastajúci trend nedôvery ukazuje aj prieskum GLOBSEC trends 2022, podľa ktorého až 49 % opýtaných súhlasilo, že „mať silného lídra, ktorý sa nemusí trápiť so žiadnym parlamentom a voľbami, je dobré pre moju krajinu”. Prevládajúce pocity odcudzenia a apatie podčiarkuje aj 51-percentná podpora opýtaných pre myšlienku, že „nezáleží na tom, kto je pri moci, nič sa nezmení”. Ľudia postupne strácajú dôveru v zmysel a cieľ demokracie.

Legitimita rozpúšťania antidemokratických síl pramení primárne z dôvery občanov v hodnoty demokracie a právneho štátu. Ak chýba, uplatňovanie represívnych opatrení militantnej demokracie sa môže javiť len ako posledné údery umierajúceho molocha.

Práve z týchto dôvodov je dôležitý kontext. Legitimita rozpúšťania antidemokratických síl pramení primárne z dôvery občanov v hodnoty demokracie a právneho štátu. Ak chýba, uplatňovanie represívnych opatrení militantnej demokracie sa môže javiť len ako posledné údery umierajúceho molocha. Preto je otázkou, čo s tým?

To, že dnes značná časť populácie nedôveruje demokratickému systému, nie je preto, že ide v ich očiach o nesprávny model fungovania spoločnosti. Ale preto, že nefunguje tak, ako by mala. Zdravá demokracia zúfalo potrebuje zdravé politické strany – zoskupenia, ktoré sú prevodovkou medzi spoločnosťou a verejnou mocou. Ak tá nefunguje, politika štátu nemôže efektívne a reprezentatívne reflektovať požiadavky ľudí, ktorých zastupuje. A potom sa prirodzene ani ľudia nestotožňujú s tým, akým smerom sa uberá štát. Narastá frustrácia, z ktorej pramení podpora antisystémových síl.

Práve z týchto dôvodov by malo byť celospoločenskou témou hľadanie spôsobov, akými navracať dôveru občanov v demokratickú formu vlády. Tak, aby bol počuť hlas všetkých, ktorí obývajú naše malé Slovensko. A až potom možno zistíme, že represívne potláčanie antisystémových strán nie je vôbec témou dňa./agentury/

X X X

Herec Baldwin musel stlačiť spúšť zbrane, ktorá zabila kameramanku, tvrdí FBI

Dokončené vyšetrovanie súdnych znalcov z FBI ukazuje, že predmetná strelná zbraň nemohla vystreliť bez fyzického potiahnutia spúšte.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) dospel k záveru, že herec Alec Baldwin musel stlačiť spúšť strelnej zbrane, ktorá vlani pri nakrúcaní filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovú. V nedeľu o tom informoval portál britskej stanice Sky News.

Baldwin omylom strelil do Hutchinsovej (42), keď v októbri 2021 nakrúcali v americkom štáte Nové Mexiko nezávislý film Rust – herec a zároveň producent tohto filmu sa pritom stále bránil, že spúšť v skutočnosti nestlačil.

Dokončené vyšetrovanie súdnych znalcov z FBI však ukazuje, že predmetná strelná zbraň nemohla vystreliť bez fyzického potiahnutia spúšte.

Stanica Sky News mala možnosť vidieť správu FBI z vyšetrovania.

Závery preskúmal Úrad vyšetrovateľa z odboru medicíny v štáte Nové Mexiko a ďalšia správa z pitvy klasifikovala smrť Hutchinsovej ako nehodu. „Smrť spôsobilo strelné poranenie hrude,“ uvádza sa v dokumente.

„Preskúmanie dostupných správ od orgánov činných v trestnom konaní neprinieslo žiadne presvedčivé dôkazy, že strelná zbraň bola na mieste filmovania úmyselne nabitá ostrými nábojmi. Na základe všetkých dostupných informácií, vrátane neprítomnosti jasného úmyslu spôsobiť ujmu na zdraví alebo smrť, sa dá spôsob smrti najlepšie klasifikovať ako nehoda,“ dodáva sa v správe.

Herec bol presvedčený, že revolver nebol nabitý

Baldwin bol presvedčený, že revolver Colt kalibru 45, ktorý mu podali pred nakrúcaním scény westernu na ranči v Novom Mexiku, nie je nabitý.

V televíznom interview o nakrúcaní filmu Rust Baldwin povedal, že „urobí čokoľvek, len aby sa odhalilo, čo sa stalo“, ale necíti vinu za smrteľné postrelenie. Dodal: „Za to, čo sa stalo, je niekto zodpovedný… Viem, že ja to nie som.“, aktuality.sk

X X X

Rodáci z východného Slovenska sa lúčia s kardinálom Tomkom v Dóme svätej Alžbety

 V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Kardinál Jozef Tomko je už doma, vo svojej arcidiecéze v Košiciach a v katedrále, kde si želal spočinúť. O 16.hodine v priestoroch Dómu svätej Alžbety vystavili truhlu s telesnými pozostatkami pred oltárom, kam prišli stovky veriacich z celého východného Slovenska.

 Kardinál zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8.augusta vo svojom byte v Ríme. Pozostatky kardinála priviezli z Bratislavy do Košíc v sobotu 13.augusta podvečer. Privítal ich košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Rakvu s pozostatkami najprv preniesli do Kaplnky sv. Michala.

Prichádzajú ľudia z celého východu

„Prišla som z Letanoviec pri Spišskej Novej Vsi. Neváhala som ani sekundu. Bol to veľký človek, veľa urobil nielen pre slovenský národ, ale aj pre celý svet. Vážim si ho, preto som sem pricestovala, aby som sa s ním mohla rozlúčiť,“ povedala pani Margita.

Z Michaloviec prišli vzdať úctu kardinálovi manželia Marta a Ľudovít.

„Bol to veľký človek pre nás z východu. Mám veľký smútok, tak ako pri odchode každého človeka,“ konštatoval Marta. Jej manžel len ťažko hľadal slová. „Čo sa týka Slovenska, je to človek, ktorý dokázal asi najviac. Tiež som z toho kraja, odkiaľ pochádzal. Moja mama sa narodila v tom istom roku ako on. Dožil sa veľmi pekného veku.“

Z Humenného prišli pokloniť sa pamiatke Jozefa Tomka pani Mária so synom Tadeášom, ktorý sa aj na základe stretnutí s kardinálom v Bardejovských kúpeľoch stal miništrantom.

„Poznali sme ho osobne. Mali sme ten dar od Boha, že sme sa s ním viackrát v kúpeľoch stretli a mohli na prechádzkach rozprávať. Bol to jeden výnimočný, múdry, vzdelaný a príjemný človek,“ spomínala Mária.

Kňaz a dekan Farnosti svätej Alžbety v Košiciach Allan Tomáš očakáva, že do Dómu svätej Alžbety sa príde v nedeľu a v pondelok rozlúčiť s kardinálom Tomkom množstvo veriacich.

„Otec kardinál mal blízky vzťah k tomuto miestu, Košickej arcidiecéze a k východu, odkiaľ pochádzal. Je doma u nebeského otca, doma vo svojej rodnej arcidiecéze, doma v Košiciach tu v katedrále, kde si aj želal spočinúť a jeho telesné pozostatky budú v utorok umiestnené do krypty.“

Po prinesení rakve do priestorov katedrály o 16.hodine arcibiskup Bernard Bober vykonal vigíliu pri zosnulom, odzneli modlitby a litánie a ukončil ju záverečným požehnaním.

„Mám veľa udalostí, na ktoré spomínam v súvislosti s kardinálom Jozefom Tomkom. Bol tu ešte pred rokom 1990. Priniesol nám otvorenie mysle a perspektívy, bol to taký prvý zázrak v totalite. Bol to náznak, že sa tu pod Tatrami ide už niečo diať a prediera Slnko k lepšiemu dňu a časom,“ zaspomínal si Bernard Bober, ktorého kardinál vysvätil za biskupa.

Príde aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II.

Pozostatky kardinála Jozefa Tomka, rodáka z Udavského, priviezli do Košíc už v sobotu a umiestnili v kaplnke svätého Michala v susedstve katedrály. Privítali ju košický arcibiskup Bernard Bober, košický pomocný biskup Marek Forgáč, dekan a farár Farnosti sv. Alžbety v Košiciach Allan Tomáš, ďalší kňazi, ako aj primátor mesta Jaroslav Polaček a viceprimátorka Lucia Gurbáľová..

„Nasledovala vigília pri zosnulom, žalmy, bohoslužba slova a litánie za zosnulého. Sú to modlitby vďačnosti za kardinála, ktorý sa celý svoj život snažil o pozdvihnutie Košickej arcidiecézy,“ pripomenul Jaroslav Fabian, hovorca Košickej arcidiecézy.

Rakva s jeho telesnými pozostatkami bude vystavená v Katedrále sv. Alžbety v nedeľu 14. augusta od 16. do 21. hodiny a v pondelok 15. augusta od 9. do 12. hodiny. V utorok v deň pohrebu bude vystavanie ostatkov od 7.hodiny ráno.

 V utorok 16.augusta je na 11.hodinu naplánovaná pohrebná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. So zosnulým kardinálom sa do Košíc príde rozlúčiť aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II. – emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanisław Dziwisz. Informuje o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Spolu s ním bude koncelebrantom utorkovej pohrebnej svätej omše v Katedrále sv. Alžbety aj ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő.

Očakáva sa účasť najvyšších ústavných činiteľov – prezidentky SR Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu vlády SR Eduarda Hegera.

Košická arcidiecéza očakáva účasť biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, stovky kňazov, zasvätených a tisícky veriacich. Pohreb kardinála bude realizovaný podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku s liturgickými rúchami vo fialovej farbe.

„Podobný pohreb sa tam konal pred 60 rokmi, keď tu v roku 1962 pochovali biskupa Jozefa Čárskeho,“ informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Práve Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma.

Kardinál Tomko vyslovil želanie, že chce byť pochovaný v Dóme svätej Alžbety, keď mal 82.narodeniny. V roku 2006 to uviedol v osobnom liste adresovanom vtedajšiemu arcibiskupovi Košickej arcidiecézy Alojzovi Tkáčovi. Krypta, kde bude umiestnený, je pod hlavným oltárom v Katedrále svätej Alžbety.

 Upozorňujú na vreckových zlodejov

Košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu už zdobia vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba. Mesto vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby.

„Nemáme s tým žiaden problém. Ľudia sem prídu na kávu porozprávať sa, a teda ani inokedy nemáme hudbu veľmi nahlas. Inak by sa nepočuli,“ konštatuje čašníčka Jana, ktorá obsluhuje zákazníkov na letnej záhrade na Hlavnej ulici asi 150 metrov od Dómu svätej Alžbety.

Košice radnica predpokladá, že od nedele do utorka prídu tisíce veriacich. Samotného smútočného obradu sa podľa odhadov môže zúčastniť až 5-tisíc ľudí. Pre tých, ktorí sa nedostanú do Dómu sv. Alžbety, bude na námestíčku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka a priamy prenos z obradu.

 Polícia upozorňuje, že na cestách bude zvýšený pohyb a môžu sa tvoriť aj kolóny. Mesto Košice totiž odhaduje, že prísť môže približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Apeluje aj na zvýšenú opatrnosť v súvislosti s prípadnými vreckovými zlodejmi.

Pravidelne sa stretával s rodákmi

Vo Vatikáne sa s Tomkom rozlúčili vo štvrtok. Po obradoch lietadlom previezli jeho pozostatky na bratislavské letisko M. R. Štefánika. Verejnosť mohla nebohému Tomkovi prejaviť verejnú úctu aj v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov zomrel v Ríme v pondelok 8. augusta o 5. hodine ráno vo veku nedožitých 99 rokov. Zomrel ako najstarší žijúci kňaz Košickej arcidiecézy v 74. roku kňazstva a 43. roku biskupskej služby. Narodil sa 11.marca 1923 v obci Udavské v okrese Humenné. Na Slovensko sa vrátil v roku 1989. Pravidelne navštevoval rodákov v obci Udavské, kde ešte žije jeho rodina a oslavoval tam svoje narodeniny, aktuality.sk

X X X

Na Taiwan pricestovala delegácia amerického Kongresu, krátko po návšteve Pelosiovej

Nedávnu návštevu Nancy Pelosiovej považovala Čína za provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Delegácia zložená z členov oboch komôr Kongresu Spojených štátov v nedeľu pricestovala na Taiwan. Uviedol to Americký inštitút na Taiwane, ktorý de facto funguje ako americké veľvyslanectvo na tomto samosprávnom ostrove. Informovali agentúry AP a AFP.

Táto návšteva sa koná niekoľko dní po tom, ako Čína v reakcii na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov (dolná komora Kongresu) Nancy Pelosiovej na Taiwane, spustila v Taiwanskom prielive rozsiahle vojenské cvičenia, pripomína AFP.

Lietadlo s členmi amerického Kongresu pristálo v Tchaj-peji podľa taiwanskej televízie okolo 19. hodine miestneho času (13.00 h SELČ). Päťčlenná delegácia je vedená senátorom štátu Massachusetts Edwardom Markeym. Návštevu Taiwanu, ktorá bude trvať do pondelka, absolvujú v rámci turné po ázijských krajinách.

Americkí zákonodarcovia sa majú stretnúť s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a ďalšími vrcholnými predstaviteľmi tohto ostrova. Diskutovať budú o americko-taiwanských vzťahoch, regionálnej bezpečnosti, obchode a investíciách, napísal AIT.

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na návštevu americkej delegácie uviedlo, že ide o ďalší znak vrúcnych vzťahov medzi Tchaj-pejom a Washingtonom.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking v stredu upozornil, že na tomto ostrove nebude tolerovať „separatistické aktivity“ a v nevyhnutnom prípade nevylúčil možnosť vojenského zásahu.

Pelosiovej návštevu, ktorá sa uskutočnila 2. augusta, považovala Čína za provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“./agentuty/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.