Na akciu Smeru v SR prišlo vyše 2000 ľudí, Nemecko žaluje Taliansko pre nároky za nacizmus

Najviac emócií vzbudil Fico, ktorý v úvode vyzval účastníkov na potlesk solidarity „…pre uväzneného Roberta Kaliňáka“. Približne 2500 ľudí z celého Slovenska zaplnilo časť Svätoplukovho námestia v Nitre počas oslavy 1. mája, ktoré organizoval Smer-SD. Prvomájové podujatie sa postupne zmenilo na protest proti vláde, prezidentke a proti vydaniu poslanca Roberta Fica na väzobné stíhanie.

Dav začal skandovať predovšetkým počas vystúpení Erika Kaliňáka a Ľuboša Blahu, ktorý účastníkov pozdravil slovami „Česť práci, súdruhovia!“ Najviac emócií však vzbudil Fico, ktorý v úvode vyzval účastníkov na potlesk solidarity „…pre uväzneného Roberta Kaliňáka“.

Neskôr v príhovore vyzval ľudí, aby chodili v čo najväčšom počte na protestné podujatia Smeru-SD. „Musíme vymeniť vládu Slovenskej republiky, v tom nám musíte pomôcť. Rovnako musí prísť nová hlava štátu, nová hlava Slovenskej republiky. Všetko je jasné. Musíme dať dole vládu, musíme dať dole prezidentku, demokratickým právnym spôsobom,“ skonštatoval Fico.

Počas jeho príhovoru došlo priamo pred rečníckou tribúnou k potýčke demonštrantov so starším mužom, ktorý na zhromaždenie prišiel s fotografiou zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Pri útoku na muža, ktorého sa niektorí ľudia z davu snažili udrieť dáždnikmi, musel zasiahnuť policajný antikonfliktný tím, aktuality.sk

X X X

  Ľubomír Jaško: Ako pomôcť Rusku podkurovať vojnu

Európske Slovensko dospelo, má práve 18 rokov. Je ideálna príležitosť sa konečne zrovnať (napríklad aj v otázke dodávky energií z Ruska) so spoločnou zodpovednosťou – s odvahou a bez výčitiek.

Vraj európski dospeláci

Európsku spolupatričnosť čakajú záťažové testy. Po rokoch prázdnych rečí o bruselských byrokratoch a všakovakých smiešnych doťahovačiek je na rade vec vážna a riskantná.

Kým sa európske štáty chystajú na spoločný postup “odstrihávania sa” od ruského plynu a ropy, podľa nového Focusu skoro dve tretiny Slovákov s takýmto plánom nesúhlasia. Boja sa studených bytov a predražených účtov.

Nálady bežných Slovákov odrážajú neveselý stav verejných diskusií a hodnôt. Odpájanie sa od plynu je vec ekonomicky, politicky aj technicky komplikovaná. Každý európsky štát je od ruských zdrojov vzdialený inak a rozdielne je aj percento závislosti. K tomu treba pripočítať hádky okolo tranzitných poplatkov a vnútropolitické nálady. O “zábavu” je postarané.

To, čo treba najmenej, sú zjednodušené múdra hecované napríklad opozičnými politikmi. Hoci treba uznať, že ešte i Robert Fico označil postupné odpájanie sa od Ruska za nevyhnutné. Základ je, aby sa Európa dohodla na odstrihnutí. Politicky a záväzne. Všetko ostatné je parketa profesionálov a odborníkov na potrubia, tankery, šetrenie energiami či záložné zdroje.

Bližia ruská košeľa ako európsky kabát?

V postojoch Slovákov sa odráža ten najtradičnejší model podtatranského myslenia: veľkí sa bijú, a my na to doplatíme! Chudobní sme a ešte viac nás tieto vývrtky mocných ožobračia. Vraj je bližšia ruská plynová košeľa ako európsky kabát, ktorý nezahreje.

S týmto sa veľa spraviť nedá. Hoci by väčšina Slovákov platila za teplo a na čerpačkách desaťkrát menej, stále by z princípu boli proti akejkoľve ujme. A vlastne to ani nie je naša špecialita, ide o pocit celosvetový.

Dnes jednoducho chýba všeobecne zdieľaný a jasný pocit ohrozenia z Východu. Nestačia zábery zničených miest, Lavrovove a Putinove vyhrážky ani kopec náznakov, že Rusko stratilo cit pre mieru a väčšinu zábran. Ešte aj tí, ktorí tieto ruské vlastnosti vnímajú, nakoniec skončia so záverom: Hlavne ich neprovokujme.

Zlomiť presvedčenie o osudovej závislosti Slovenska od ruských zdrojov je a bude zložité. Nateraz stačí upozorniť prívržencov energetickej závislosti, že sa správajú rovnako ako tí z opačného brehu, ktorých radi kritizujú.

Podporovať dlhodobo plynové dodávky z východu znamená totiž súhlasiť s ruským podkurovaním pod vojnou, ktorú začali, aktuality.sk

X X X

Žiadostí o azyl je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021 skoro dvojnásobok

Počet žiadostí o azyl je v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku takmer dvojnásobne vyšší. S prijatím legislatívy o dočasnom útočisku s účinnosťou od 1. marca 2022 sa však ich nárast zastavil.

Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

„Spomedzi 144 podaných žiadostí o azyl zo strany občanov Ukrajiny bola ich drvivá väčšina vzatá späť, nakoľko dočasné útočisko je z hľadiska žiadateľa rýchlejší mechanizmus legalizácie pobytu na Slovensku,“ priblížila Paulenová. Ako vysvetľuje, azylový proces trvá niekoľko mesiacov.

Migračnému úradu MV SR v súčasnosti chýba personál. „Preto sme už aj požiadali o viac ako 65-percentné navýšenie počtu tabuľkových miest úradu. Čaká sa na rozhodnutie Ministerstva financií SR o uvoľnení rozpočtových prostriedkov pre tieto miesta,“ dodala Paulenová.

Za prvé tri mesiace tohto roka rezort prijal 210 žiadostí o azyl, udelil ho v 13 prípadoch, 27 žiadateľom pridelil doplnkovú ochranu, vydal 17 negatívnych rozhodnutí a 182 konaní zastavil.

Za celý rok 2021 ministerstvo vnútra evidovalo 370 žiadostí, za rok 2020 ich bolo 282, rok predtým 232. V rokoch 2016 až 2018 bolo menej ako 200 žiadostí. Roky predtým bol počet vyšší. Najviac od roku 2010, 732, zaznamenali v roku 2012.

X X X

Nemecko opäť žaluje Taliansko pre nároky na odškodnenie za obdobie nacizmu

Nemecko podalo na najvyššom súde OSN žalobu voči Taliansku v dlhodobom spore o reparácie z druhej svetovej vojny.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) oznámil podanie žaloby v piatok večer, informovala v sobotu agentúra Reuters.

Nemecko vysvetlilo, že žalobu podáva preto, že Rím nerešpektuje jurisdikčnú imunitu Nemecka ako suverénneho štátu.

Porušenie nemeckej suverenity

Berlín v spore argumentuje rozhodnutia tribunálu OSN z roku 2012, v ktorom ICJ potvrdil, že Nemecko má právnu imunitu voči stíhaniu obetí nacistických zverstiev na zahraničných súdoch.

V tomto rozhodnutí sa uvádza, že taliansky najvyšší súd v roku 2008 porušil nemeckú suverenitu, keď rozhodol, že taliansky civilista má nárok na odškodnenie za to, že bol v roku 1944 deportovaný do Nemecka na otrocké práce.

Nemecko vo svojej novej žalobe tvrdí, že napriek tomuto rozhodnutiu „talianske vnútroštátne súdy od roku 2012 posúdili značný počet nových žalôb proti Nemecku, ktoré porušujú zvrchovanú imunitu krajiny“.

Spochybnili systém

V spore, ktorý Berlín vyhral v roku 2012, Nemecko argumentovalo, že rozhodnutie talianskeho najvyššieho súdu spochybnilo reštitučný systém zavedený po porážke nacistov. Na jeho základe Nemecko od 50. rokov 20. storočia zaplatilo ako reparácie desiatky miliárd eur.

Nemecko v novej žalobe žiada sudcov haagskeho súdu, aby vyhlásili, že „Taliansko porušilo a naďalej porušuje svoju povinnosť rešpektovať zvrchovanú imunitu Nemecka“, a to tým, že umožnilo začatie občianskoprávneho konania proti Nemecku v súvislosti s nacistickými vojnovými zločinmi a plánuje dražbu štyroch nehnuteľností vo vlastníctve Nemecka v Ríme.

Reuters pripomína, že séria sporov o odškodnenie za krivdy v druhej svetovej vojne sa začala v roku 2008, keď taliansky najvyšší súd rozhodol, že Nemecko má zaplatiť približne milión eur rodinám deviatich ľudí, ktorí boli medzi 203 osobami zabitými nemeckou armádou v roku 1944 počas masakry v toskánskom meste Civitelle. Nasledovalo niekoľko podobných žiadostí o odškodnenie, aktuality.sk

X X X

 Ani S-300, ani Patrioty. Srbi si vybrali čínsky raketový systém

 Srbsko na sobotňajšej vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3, uviedla rozhlasová a televízna stanica RTS. Srbsko 30. apríla 2022 na vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3.

Belehrad tak urobil v čase, keď je pre neho s ohľadom na vojnu na Ukrajine stále ťažšie udržiavať krehkú rovnováhu vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom.

Peking predstavuje momentálne pre vojensky neutrálne Srbsko jedného z hlavných partnerov. Balkánska krajina ašpiruje aj na členstvo v Európskej únii a súčasne udržuje priateľské vzťahy s nábožensky a kultúrne spriazneným Ruskom.

Čínsky systém FK-3 je podobný ruskému systému S-300 alebo americkému systému Patriot. Srbsko ho zakúpilo v roku 2019 a prevzalo začiatkom tohto mesiaca. V súčasnosti je jedinou európskou krajinou, ktorá prevádzkuje tento raketový systém, ako aj čínske bojové drony CH-92A.

Srbský prezident Aleksandar Vučić si po boku armádnych veliteľov na základni Batajnica prezrel čínsky systém a potom sledoval akrobatickú show, ktorú predvádzali modernizované stíhačky MiG-29 darované balkánskej krajine Ruskom.

„Som hrdý na srbskú armádu, som hrdý na veľký pokrok,“ citovala Vučiča agentúra Reuters. „Chystáme sa výrazne posilniť naše stíhacie letectvo (…) Srbsko je neutrálna krajina a musí nájsť riešenia, ktoré mu umožnia ochrániť svoje nebo a svoj štát,“ dodal.

Dodávka raketového systému FK-3 prinútila niekoľko západných krajín vrátane Nemecka upozorniť Srbsko, že sa od neho ako od krajiny kandidujúcej na členstvo v EÚ očakáva zladenie zahraničnej politiky s dvadsaťsedmičkou. Západ po začiatku vojny na Ukrajine tlačí na Belehrad, aby sa pripojil k protiruským sankciám. To Vučić doteraz odmieta, hoci Srbsko v OSN hlasovalo už trikrát proti Rusku.

Podľa serveru Balkan Insight môže byť zvýšená orientácia na Peking pre Belehrad spôsobom, ako tomuto tlaku čeliť. Prepravu systému FK-3 šiestimi obrovskými čínskymi dopravnými lietadlami Y-20 do Srbska pred viac ako troma týždňami analytici hodnotili ako demonštráciu sily.

Peking vníma Srbsko ako súčasť iniciatívy nového Hodvábneho chodníka, ktorého cieľom je vytvárať nové obchodné príležitosti pre čínske firmy. V balkánskej krajine už Čína investovala miliardy eur, väčšinou vo forme pôžičiek na výstavbu infraštruktúrnych či energetických projektov.

Značná časť technického vybavenia srbskej armády má pôvod v bývalom Sovietskom zväze, hoci silné postavenie si v nej tradične zachováva domáci vojenský priemysel. Rusko je súčasne jedným z jej hlavných dodávateľov. Srbsko je tiež závislé na dodávkach ruského zemného plynu a ropy.

Vučič dnes tiež uviedol, že Srbsko chce do konca roka alebo začiatkom budúceho roka od Francúzska kúpiť 12 viacúčelových stíhacích lietadiel Rafale. V rokovaní je podľa Vučiča aj kúpa 12 bojových lietadiel Typhoon od Británie./agentury/

X X X

Nová odveta Ruska: chce brať majetky firmám z nepriateľských štátov

 Rusko v nedeľu naznačilo, že by sa mohlo zmocniť aktív zahraničných firiem z krajín, ktoré považuje za nepriateľské, ako odvetu za americký návrh na predaj aktív ruských oligarchov a vyplatenie výnosov z predaja Ukrajine, informovala agentúra AFP.

 „Pokiaľ ide o spoločnosti so sídlom na ruskom území, ktorých vlastníkmi sú občania znepriatelených krajín a kde bolo prijaté rozhodnutie zhabať ruský majetok, je spravodlivé prijať recipročné opatrenia a skonfiškovať ich majetok,“ povedal predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin.

„A výnosy z predaja týchto aktív budú použité na rozvoj našej krajiny,“ uviedol na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.

Volodin obvinil „určitý počet znepriatelených krajín – Litvu, Lotyšsko, Poľsko a dokonca aj Spojené štáty – z porušovania medzinárodného práva a uchyľovania sa k čistej krádeži“.

 Uviedol tiež, že „ruskí podnikatelia v súčasnosti kupujú zahraničné spoločnosti pôsobiace v Rusku a kupujú akcie partnerov, ktorí chcú opustiť náš trh“.

Vyzval zároveň „nepriateľské“ krajiny, aby „konali civilizovaným spôsobom a rešpektovali medzinárodné právo“.

Volodin zverejnil tieto vyhlásenia po tom, ako americký prezident Joe Biden oznámil návrh na zvýšenie ekonomického tlaku na Rusko, v rámci ktorého by sa mohol majetok zhabaný ruským oligarchom „predať s cieľom napraviť škody spôsobené Ruskom na Ukrajine a pomôcť pri jej obnove“.

„Vytvoril by sa nebezpečný precedens, ktorý by mohol ako bumerang zasiahnuť samotné USA,“ povedal Volodin.

„Toto rozhodnutie neovplyvní ekonomiku našej krajiny. Jachty, vily a iné aktíva bohatých (ruských) občanov neprispievajú k rozvoju Ruska,“ dodal./agentury/

X X X

Až 62 percent ľudí je proti odpojeniu. Chcú udržať dodávky plynu a ropy z Ruska

Slovensko by sa nemalo odpojiť od ruského plynu a ropy podľa 62 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza. Celkovo 25 percent respondentov odpovedalo, že SR by sa mala odpojiť od ruských energií v najbližších rokoch, aj keď to zvýši ceny.

 Gazprom

Odpojenie sa od plynu a ropy z Ruska ihneď aj pri zvýšení cien podporuje sedem percent ľudí. Prieskum sa na vzorke 1 007 respondentov uskutočnil od 30. marca do 6. apríla.

Za okamžité odpojenie plynu sú najmä voliči strany Progresívne Slovensko (za hneď 26 percent, v najbližších rokoch 34 percent). Nasledujú voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (za hneď 16 percent, v najbližších rokoch 45 percent), Kresťanskodemokratického hnutia (za hneď 12 percent, v najbližších rokoch 38 percent), strany Sloboda a Solidarita (za hneď 11 percent, v najbližších rokoch 43 percent).

 Zastaviť dodávky ruského plynu a ropy vôbec nechcú najmä voliči Sme rodina (55 percent), Hlas – sociálna demokracia (69 percent), Smer – sociálna demokracia (81 percent) a Republika (93 percent)./agentury/

X X X

Šéf parlamentu Kollár sa pri hlasovaní o súhlase s vydaním Fica zdrží

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa zdrží pri hlasovaní v parlamente o súhlase s vydaním poslanca Roberta Fica (Smer) do väzby. Povedal to pre TASR s tým, že Sme rodina bude mať zelenú kartu.

 „Osobne si myslím, že Robert Fico tu založil zločineckú organizáciu za účelom rozkrádania majetku nás všetkých,“ povedal Kollár. Myslí si, že za bývalých vlád tu boli naozaj predražené a rozkradnuté tendre. Bol by však rád, keby polícia prišla s takými dôkazmi, že by to Ficovi vedela aj reálne dokázať. Následne by sa mohli podľa neho zmiznuté peniaze vrátiť a využiť pre ľudí.

„Urobiť z neho organizovanú zločineckú skupinu, lebo chcel prezradiť Kiskovo daňové tajomstvo, to je pritiahnuté za vlasy. Ja toho Fica nemám rád, ale nemôžeme chcieť prinavrátiť dôveru v právny štát konaním nejakej nezákonnosti,“ skonštatoval šéf parlamentu.

Kollár podčiarkol, že treba vždy merať rovnakým metrom. Pripomenul kauzu Filipa Rybaniča a to, že aj vtedajšia opozícia v tom čase na tlačových konferenciách využívala informácie, ktoré Rybanič vyniesol.

Diskusia o žiadosti prokuratúry o súhlas NR SR s vydaním Fica do väzby sa začala vo štvrtok. Pokračovať bude aj nasledujúci týždeň, prihlásených je ešte viacero rečníkov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu./agentury/

X X X

Krajniak: Poslanci Sme rodina budú mať pri vydaní Fica zelenú kartu

Líder Smeru-SD a poslanec Robert Fico vidí za svojím obvinením politický motív a pokus vládnej koalície dostať ho do väzby. Uviedol to v nedeľnej relácii RTVS O päť minút 12.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si nemyslí, že orgány činné v trestnom konaní robia na politický pokyn. Pri hlasovaní o vydaní Fica na väzobné stíhanie budú mať podľa neho poslanci Sme rodina „zelenú kartu“, teda budú môcť hlasovať podľa seba.

Minister v prípade, že by bol poslanec, za vydanie Fica by nehlasoval. „Je to natoľko vážny zásah do politického súboja, že by sa nemal udiať,“ zdôvodnil. Pripomenul, že trestné stíhanie bude prebiehať naďalej.

Krajniak zároveň Ficovi vyčítal, že jeho Smer-SD zneužíval počas svojho vládnutia svoju moc. Povedal to v súvislosti s nelegálnymi lustráciami, ktorých predmetom mal byť v minulosti podobne ako ďalších približne 500 ľudí. Prípad vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. „Dopustili ste také veci, že nielenže sa takto šikanovali politickí oponenti, ale aj ich rodinní príslušníci,“ upozornil. Označil to za absolútne neprípustné.

Fico vníma svoje obvinenie ako pokus zlikvidovať opozíciu. „Chcú sa nás zbaviť, lebo hovoríme pravdu o Slovensku,“ vyhlásil. Naďalej tvrdí, že nevie, z čoho je obvinený. Rovnako obvinenie koaličného poslanca Martina Borguľu (Sme rodina) vníma ako varovanie vládnemu hnutiu, aktuality.sk

X X X

Šutaj Eštok: Objednávkou koalície je vidieť lídrov opozície v putách

Objednávkou vládnej koalície je vidieť lídrov opozície v putách. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to uviedol nezaradený poslanec mimoparlamentnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

Poslanec parlamentu Miroslav Žiak (SaS) reagoval, že keby koalícia ovládala políciu, tak by obvinenia načasovali a urobili inak.

uVláda podľa Šutaja Eštoka zlyháva v riadení štátu a prekrýva to svojimi hrami. „Cieľom je, aby tu o dva roky opozícia neexistovala,“ skonštatoval. Zároveň povedal, že nezaradení poslanci okolo Hlasu-SD nepodporia vydanie žiadneho poslanca do väzby.

Rozviazané ruky

Žiak tvrdí, že zobrať bývalého premiéra a poslanca Roberta Fica (Smer-SD) do väzby nejde len tak, sú na to riadne podklady. Polícia podľa neho koná a má rozviazané ruky. Poslanci za SaS vydanie Fica do väzby podľa Žiaka jednoznačne v pléne podporia. „Myslíme si, že žiadny poslanec nemá mať väčšiu imunitu, alebo byť feudál voči obyčajným ľuďom. Poslanci nie sú nič viac,“ poznamenal Žiak.

Koaličný poslanec zároveň v relácii potvrdil, že strany rokujú aj o ďalšej pomoci v súvislosti so zdražovaním a vysokými cenami energie. Mala by to byť podľa Žiaka plošnejšia pomoc. Pripomenul, že pre SaS je červenou čiarou zvyšovanie daní.

Šutaj Eštok poukázal, že desať dní od predstavenia opatrení proti zdražovaniu, nevideli prijatý ani jeden legislatívny návrh. „Do dnešného dňa riešia len zatýkanie, ale chlieb dať nevedia,“ podotkol. Poslanci okolo Hlasu podporia v parlamente akýkoľvek návrh, ktorý má pomôcť ľuďom. Zároveň však tvrdia, že predstavená pomoc je nedostatočná a slabá.

Jednotný postup

Čo sa týka platenia za ruský plyn v rubľoch, je Slovensko za jednotný postup v rámci Európskej únie. „Tu je dôležitá solidarita. Keď sa rozhodneme všetci neplatiť v tých rubľoch, tým pádom sa môže stať, že nás Rusko odpojí. Aj keď, čo by potom Rusko s tým robilo,“ skonštatoval Žiak. Slovensku podľa neho nehrozí, že ostane bez plynu. Ak by sa to stalo, SR má dostatok plynu do najbližšej jari, deklaroval Žiak.

Zastavenie plynu by znamenalo katastrofu pre hospodárstvo a rodiny, myslí si Šutaj Eštok. Doplnil, že je povinnosťou vlády robiť všetky kroky pre to, aby bola garantovaná energetická bezpečnosť Slovenska. V EÚ je k plynu podľa Šutaja Eštoka nejednotný postoj, aktuality.sk

X X X

Matovič: Ako sa EÚ v otázke plynu dohodne, tak budeme konať

Slovensko bude v prípade plynu konať podľa toho, ako sa dohodne Európska únia (EÚ). Skonštatoval to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike minister financií Igor Matovič (OĽANO). Zároveň pripustil, že SR sa nevie zo dňa na deň odpojiť od ruských energií.

 „Ako sa EÚ dohodne, tak budeme konať. Ja verím, že to bude v súlade so zdravým rozumom,“ vyhlásil Matovič. V takej dôležitej bezpečnostnej otázke ako je plyn, by sme podľa neho nemali konať ad hoc. Dodal, že Slovensko „nemá na to“, aby sa len tak zo dňa na deň dokázalo odpojiť od ruských energií.

Minister zároveň ubezpečil, že 1,3 miliardy eur, ktoré vláda avizovala na pomoc ľuďom so zdražovaním, je plne vykrytých. Opatrenia, ktoré sa skladajú z okamžitej aj systematickej pomoci, podľa neho zasiahnu tých, ktorí to potrebujú.

V súvislosti s rozhodovaním Národnej rady (NR) SR o žiadosti prokuratúry na vydanie súhlasu na vzatie do väzby lídra Smeru a poslanca Roberta Fica uviedol, že parlament bude podľa neho rozhodovať o tom, či má mať Fico rovnaké práva ako obyčajní ľudia. Dodal, že z pohľadu koalície sú obavy, ako zahlasuje Sme rodina. Toto hnutie je podľa Matoviča v ťažkej situácii pre obvinenie poslanca Martina Borguľu (Sme rodina). „Možno aj trošku kalkulujú s tým, že keď teraz oni podržia Fica, potom zase Fico podrží ich,“ myslí si Matovič. Hlasovanie v tejto veci bude podľa neho vizitkou celej koalície./agentury/

X X X

Kresák: Súhlas parlamentu s väzbou poslanca by mal zostať v ústave

 Článok ústavy, ktorý hovorí o tom, že poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu Národnej rady SR, by mal zostať zachovaný. Myslí si to ústavný právnik a bývalý poslanec parlamentu Peter Kresák, ktorý agentúre SITA povedal, že „nech to tam radšej zostane v tejto situácii“.

 Parlament aktuálne rokuje o tom, či bude súhlasiť s väzobným stíhaním poslanca a bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ak by parlament s väzbou súhlasil, musel by o nej ešte rozhodnúť súd. Počas väzby by Robertovi F. poslanecký mandát nezanikol, len by si ho neuplatňoval.

Kresák v tejto súvislosti upozornil, že sa naráža na problém, že takýto poslanec nemôže vykonávať svoj mandát pred tým, ako by bol právoplatne odsúdený. „Áno, je to problém,“ poznamenal Kresák.

Predseda Obyčajných ľudí a osobností (OĽaNO) Igor Matovič tento týždeň na tlačovej besede uviedol, že pasáž ústavy o tom, že parlament musí súhlasiť s väzbou poslanca, je pohrobkom poslaneckej imunity a nemala by v právnom poriadku figurovať. „Nepatrí to do rúk poslancom. Je to niečo, čo patrí do rúk len a len súdom,“ hovoril Matovič. Avizoval, že OĽaNO príde s iniciatívou spomínanú pasáž z ústavy vypustiť. Obáva sa však, že sa nepodarí dosiahnuť v tejto veci potrebnú ústavnú väčšinu.

Predseda koaličného poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský nechcel agentúre SITA povedať, či by podporili iniciatívu koaličného partnera, pretože „takýto návrh na stole nie je“. Pčolinský neprezradil ani vlastný postoj k tejto téme. „Som člen koaličnej rady, podpredseda strany, predseda poslaneckého klubu. Čiže môj postoj sa môže brať ako postoj celého hnutia a ten vôbec nemusí byť rovnaký. Budeme to riešiť na koaličnej rade, dovtedy to nemá zmysel riešiť,“ doplnil Pčolinský.

Pokiaľ ide o trestnoprávnu imunitu poslancov, tá sa zrušila v lete v roku 2012. Schválila sa po širokej politickej zhode naprieč straníckym parlamentným spektrom. Odvtedy je možné poslancov trestnoprávne stíhať. Zákonodarcov však nemožno postihnúť za výroky v pléne alebo v orgánoch parlamentu a za hlasovanie, čo platí aj po skončení ich mandátu.

Právnik Kresák povedal, že nikdy nebol priateľ alebo zástanca zrušenia poslaneckej imunity, ale na druhej strane sa viacerí poslanci podľa neho dopúšťali „kadečoho“. Spomenul dopravné nehody či naháňačky s policajtmi. „V normálnej spoločnosti, kde sa poslanci normálne chovajú, je potrebné ich chrániť, aby mohli vykonávať svoj mandát. Ale ako spoločnosť sme sa ocitli v divnej situácii, keď poslanci začali páchať trestné činy,“ dodal Kresák./agentury/

X X X

Združenie miest a obcí Slovenska pošle piatim samosprávam v prihraničí 63-tisíc eur na pomoc s utečencami

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dá mestám Humenné a Michalovce, a obciam Ubľa, Vyšné Nemecké a Veľké Slemence celkovo 63-tisíc eur.

Financie pomôžu samosprávam s náporom utečencov. Združenie zároveň finišuje s dvoma formami adresnej pomoci, ktoré budú realizované v najbližších dňoch. TASR o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Financie poputujú obciam v prihraničí z transparentného účtu. ZMOS už v marci rozhodlo o prerozdelení financií trom samosprávam vo výške 65-tisíc eur. „Rozhodnutie Predsedníctva ZMOS o prerozdelení druhého balíka finančných prostriedkov reflektuje na návrhy a požiadavky dotknutých miestnych samospráv,“ povedal Kaliňák. Samosprávy sú podľa neho aktuálne vystavené finančnej záťaži v súvislosti s poskytovaním pomoci migrantom prichádzajúcim na územie SR z Ukrajiny, aktuality.sk

X X X

Z opusteného domu Zechentera v Kremnici má vzniknúť Európsky literárny dom

 Namiesto plánovaných bytov má dom slúžiť prekladateľom slovenskej literatúry.

Opustenému historickému domu, ktorý v 19. storočí patril banskému lekárovi a spisovateľovi Gustávovi Kazimírovi Zechenterovi – Laskomerskému, roky chýbal účel, tým posledným boli sociálne nájomné byty.

Keď mesto ako majiteľ pred časom avizovalo jeho rekonštrukciu na štyri byty, hoci tentoraz nie sociálne, proti zámeru sa postavili odborníci a aktivisti zo združenia SOS Kremnica, ktoré sa dlhodobo venuje záchrane pamiatok.

Jeho predseda, historik Daniel Haas Kianička upozorňoval na historickú hodnotu pamiatky zo 16. storočia, aj na susedný park, obľúbenú Zechenterovu záhradu. Hovoril o tom, že celý areál by mal slúžiť komunite a niekoľko bytov by bolo premárnenou príležitosťou.

Samospráva napokon po tlaku verejnosti zverejnila výzvu, že dom plánuje zrekonštruovať, no hľadá partnerov, ktorí by ponúkli udržateľný projekt jeho využitia.

 Prestíž mesta aj krajiny

Na aktivity kremnického združenia zareagovali architekti, ktorým v Kremnici počas koronakrízy chýbala kancelária. Prišli teda s myšlienkou coworkingu, zdieľaného pracovného priestoru.

Zároveň sa ozvali aj významné slovenské prekladateľky zo združenia Mona Sentimental, ktoré chcú budovu, kde žil a tvoril Zechenter, zmeniť na Európsky literárny dom. Vzniklo by miesto, kam by prichádzali pracovať prekladatelia slovenskej literatúry do cudzích jazykov aj spisovatelia.

„Takéto prekladateľské domy fungujú v rôznych európskych mestách, no na Slovensku žiadny neexistuje. Roky sme hľadali vhodný priestor a táto výzva nás zaujala,“ vysvetľuje prekladateľka a kultúrna manažérka Renata Deáková.

V kultúrnej obci má zámer mnohých podporovateľov a záštitu nad projektom prevzala sociologička, diplomatka a predsedníčka spolku Živena Magda Vášáryová.

Prekladatelia slovenskej literatúry do cudzích jazykov by podľa Deákovej slov našli v Kremnici pokoj na prácu aj inšpiratívne prostredie. Združenie chce pre prekladateľov vytvoriť štipendijný systém na rezidenčné pobyty v Kremnici.

„Využili by sme rôzne grantové schémy, no nielen tie. Osloviť na spoluprácu plánujeme Banskobystrický samosprávny kraj a predovšetkým štát. Práve v jeho záujme je, aby sa slovenská literatúra prekladala a propagovala aj navonok. Ide o kultúrnu diplomaciu, nielen o prestíž mesta, ale celej krajiny,“ povedala.

 Kľúčové prepojenie so záhradou

Architekt Robert Táme, jeden z autorov štúdie rekonštrukcie domu, naznačil, že prevádzku prízemia s coworkingom a priestormi, ktoré budú slúžiť aj komunite Kremničanov, dokážu „utiahnuť“ z nájmov za kancelárie. Vrchné poschodie by prevádzkovalo združenie Mona Sentimental.

„Literárny dom Zechenter by bol akýmsi logom, kultúrnou inštitúciu dôležitou pre prezentáciu mesta. Spodná časť by bola verejne prístupná a Kremničania by participovali na tvorbe dramaturgie a programu,“ objasnil zámer. Prispieť by k tomu mala aj navrhnutá komunitná kuchyňa.

Dom zároveň plánujú ešte viac prepojiť s priľahlou Zechenterovou záhradou – odstránením existujúceho plota, no aj otvorením jeho zadnej časti smerom do parku.

„Je veľmi dôležité, aby sa postupne začalo pracovať aj na parku, pretože Zechenterov dom by dobre fungoval v symbióze s parkom a kinom Akropola, rovnako napojeným na záhradu,“ opísal priestor ideálny pre rôzne festivaly.

Obnovu zaplatí mesto

Kremnická samospráva sa so zámerom stotožnila a už od vlaňajška sa v dome uskutočnili aj niektoré rekonštrukčné práce.

„Také, ktoré nijako nedefinovali budúce využitie, keďže sme ho dosiaľ nemali ujasnené. Zatiaľ došlo k sanácii pivničných priestorov, urobila sa prípojka vody, kanalizácie, nasledovať budú prípojka plynu a elektriny,“ vymenoval primátor Kremnice Alexander Ferenčík (nezávislý).

Aktuálne má mesto k dispozícii hotovú štúdiu a architekti začnú pracovať na projektovej dokumentácii. keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, samospráva všetko konzultuje s pamiatkarmi.

„Na tento a budúci rok sú už na Zechenterov dom alokované peniaze z ministerstva financií určené na obnovu pamiatok v historických mestách,“ povedal s tým, že zatiaľ ide o státisíce eur. Budúci rok chce Kremnica žiadať aj o dotácie z výziev ministerstva kultúry.

Dom by mali zrekonštruovať do roku 2024, ktorý bude dvestým výročím narodenia Zechentera – Laskomerského.

Ak do rekonštrukcie významne nezasiahnu problémy s rastom cien stavebných materiálov a prekážky na strane dodávateľov, Ferenčík tento termín vidí reálne.

Za pridanú hodnotu primátor považuje, že celú investíciu do rekonštrukcie zastreší samospráva. Budúce prevádzkové náklady však budú na pleciach organizácií, ktoré budú pamiatku využívať.

 Záhradu navštívil aj Jozef II.

Zechenterov dom vznikol v 16. storočí. Jeho neskoro stredoveký pôvod dokazuje podľa historika Haas Kianičku aj gotický polkruhový kamenný portál v suteréne stavby. Na poschodí sa zachovala renesančná nástenná maľba. Objekt mal kedysi aj nárožnú vežu, o čom svedčia zachované veduty.

Už od 16. storočia dom obývali významní mešťania, richtári, hodnostári. V susednej záhrade strávil popoludnie aj syn Márie Terézie Jozef II., ktorý v roku 1764 navštívil Kremnicu. V tom čase mal priestor podľa slov historika „krásnu parkovú úpravu“.

Banský lekár a spisovateľ Zechenter-Laskomerský kúpil dom v 19. storočí a zvláštnu pozornosť venoval aj záhrade. Naposledy slúžil dom na sociálne bývanie, poslední nájomníci z neho odišli približne pred desaťročím. Odvtedy je neobývaný, čiastočne schátral a bol aj terčom vandalov. V súčasnosti ho mesto rekonštruuje, aktuality.sk

X X X

Kollár: Sme rodina bude v jesenných voľbách spolupracovať s koalíciou i opozíciou

Sme rodina bude v jesenných spojených komunálnych voľbách vytvárať samostatné partnerstvá, diskutuje o nich s koaličnými i opozičnými stranami. Pre TASR to uviedol predseda hnutia a Národnej rady SR Boris Kollár.

Čo sa týka primátorských postov, v niektorých mestách chce Sme rodina navrhnúť vlastného kandidáta. Mená zatiaľ Kollár nekonkretizoval.

V Bratislave hnutie podľa jeho slov neplánuje postaviť protikandidáta súčasnému primátorovi Matúšovi Vallovi. „Vyzerá to, že v dosť veľa mestách sa budeme spájať s Hlasom-SD,“ doplnil.

Pri voľbe predsedov samosprávnych krajov hnutie podľa slov Kollára podporí kandidátov OĽANO v Žilinskom a Trnavskom kraji.

„Je možné a vysoko pravdepodobné, že možno v Košiciach budeme podporovať kandidáta z opozičných radov,“ doplnil pre TASR. Čo sa týka Prešova, tam ešte hnutie podľa slov Kollára nemá finálne rozhodnutie, aktuality.sk

 X X X

 Šeliga: Podpora ministrovi vnútra klesá, OĽANO by na to malo reflektovať

V diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza to uviedol poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Podľa nezaradeného poslanca za mimoparlamentnú stranu Hlas-SD Richarda Rašiho je možné, že sa Zuzana Dolinková (Hlas-SD) stane kandidátkou na post primátorky Bratislavy.

Šeliga verí, že predseda opozičnej strany Smer-SD a poslanec Robert Fico bude vydaný parlamentom na vzatie do väzby. Nevie, ako sa k hlasovaniu o súhlase na vydanie postaví Sme rodina. Ak by Fico vydaný nebol, je to podľa Šeligu zlý signál a bude to mať dosah na vývoj koalície. „Prinajmenšom sa koalícia musí pýtať, či má naozaj v sebe ten protikorupčný étos,“ podotkol.

Vojna v polícii

Hlas podľa Rašiho nemá záruku, že Fico bude vydaný spravodlivosti. Poukazuje pri tom na vojnu v polícii. Obvinenie berú ako politický revanš, ktorý môže byť v budúcnosti zneužitý voči ďalším vládam. Podozrenia sa podľa neho nevyšetria tak, že líder druhej najsilnejšej opozičnej strany pôjde do basy.

Šeliga skritizoval v relácii policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vopred informoval o obvinení jedného z koaličných poslancov. Nahráva to podľa neho vyjadreniam opozície, že sa obvinenia robia cielenie. To, ako vysvetlil poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) svoje obvinenie, nedáva Šeligovi zmysel.

Hlas má v prípade obvinenia Borguľu pochybnosti, či nebolo spravené účelovo. „Mohol to byť signál voči Sme rodina, aby si dávali pozor a hlasovali tak, ako majú, čo sa týka Mikulca alebo vydania Fica,“ poznamenal Raši. Dodal, že Borguľovi jeho vysvetlenie o výpalnom verí.

Žiadne strašenie

Šeliga nespochybňuje, že Slovensko je závislé od ruského plynu. Je však podľa neho potrebné si uvedomiť, že ruský prezident Vladimir Putin sa hrá a je len na jeho rozhodnutí, či plyn vypne. „Nesmie nás to dostať do pozície vazalov,“ zdôraznil.

Raši apeluje, aby Slovensko v prípade plynu pozeralo najmä na svoje záujmy. Vláda podľa neho nepredstavila jasnú alternatívu, čo by sa stalo, keby bolo Slovensko od plynu odpojené ihneď. „Kým nemáme alternatívu, nestrašme ľudí, nestrašme priemysel, že sa od plynu odpojíme,“ poznamenal opozičný poslanec. Americký plyn podľa Rašiho nedokáže pokryť potreby Európskej únie.

Šeliga zároveň vylúčil, že by sa stal predsedom strany Za ľudí. Raši nevidí momentálne možnosť spoločného prezidentského kandidáta Hlasu a Smeru, aktuality.sk

X X X

Ministerstvo obrany plánuje obstarať prieskumné i bojové drony, rokuje s viacerými výrobcami

Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje obstarať nielen prieskumné, ale aj bojové drony. Typ a počet tejto techniky bude vyplývať z operačných požiadaviek Ozbrojených síl (OS) SR.

O nákupe sa rokuje s viacerými výrobcami na trhu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Medzi prioritami je zaobstaranie bezpilotných lietadiel pre použitie na taktickej úrovni. To zahŕňa systémy UAV triedy I. a triedy II., ktoré sú menšie, ľahšie, kompaktnejšie, mobilnejšie a je možné ich rýchlo nasadiť v teréne,“ načrtla hovorkyňa.

Rokovania ministerstva s výrobcami už prebiehajú. Rezort deklaruje, že v prípade aktualizačného momentu bude verejnosť v tejto veci komplexne informovať.

X X X

Mimoriadna situácia pre COVID-19 v SR ďalej platí, keďže pandémia pretrváva

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR to zdôvodňuje pretrvávajúcou globálnou pandémiou.

Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytol komunikačný odbor MZ SR. „Mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 ostáva v platnosti z dôvodu trvania celosvetovej pandémie tohto ochorenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila ochorenie COVID-19 za globálnu pandémiu dňa 11. marca 2020 a toto označenie ešte nebolo zo strany WHO zrušené,“ uviedol rezort.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom vyhlásila vláda na Slovensku od 12. marca 2020.

Ako vyplýva zo zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť, ak rozsah ohrozeného alebo postihnutého územia presiahne územný obvod kraja. Cieľom jej vyhlásenia je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti.

Na Slovensku sa epidemiologická situácia podľa údajov rezortu zdravotníctva naďalej zlepšuje. Od konca apríla už nie je povinné nosenie respirátorov či rúšok na väčšine miest. Neplatia už ani iné pandemické obmedzenia. Od mája ruší MZ SR aj opatrenia hospodárskej mobilizácie v nemocniciach.

V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine, aktuality.sk

X X X

Prímerie v Jemene je podľa OSN príležitosťou zvrátiť zhoršujúcu sa humanitárnu krízu

OSN upozornila na „zhoršujúcu sa“ humanitárnu katastrofu v Jemene a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby využilo krehké dvojmesačné prímerie, ktoré v tejto chudobnej arabskej krajine platí od začiatku apríla, na zvrátenie súčasnej situácie.

„Zhoršujúca sa humanitárna kríza v Jemene je realitou, ktorú musíme urýchlene riešiť,“ uviedol koordinátor OSN pre Jemen David Gressly vo vyhlásení zverejnenom v sobotu neskoro večer.

Pomoc potrebujú milióny ľudí

„Viac ako 23 miliónov ľudí – takmer tri štvrtiny jemenskej populácie – aktuálne potrebuje pomoc,“ priblížil Gressly s tým, že počet ľudí v núdzi sa od roku 2021 zvýšil o takmer tri milióny.

Gressly ďalej vyzval darcov, aby využili prímerie sprostredkované OSN, ktoré je na väčšine územia Jemenu dodržiavané od 2. apríla.

„Prímerie sprostredkované OSN je životne dôležitou príležitosťou pre humanitárne agentúry, ktoré môžu rozšíriť svoje humanitárne programy a pomôcť väčšiemu počtu ľudí v núdzi, a to aj v oblastiach, kde doteraz nemali pre ozbrojený konflikt prístup,“ povedal Gressly. Zdôraznil, že organizácie potrebujú od darcov dostatok financií, inak môže celá humanitárna operácia zlyhať.

Zahynuli státisíce

OSN potrebuje podľa Gresslyho na rok 2022 približne 4,3 miliardy dolárov (4,08 miliardy eur), aby „zvrátila neustále sa zhoršujúcu humanitárnu situáciu“ v Jemene.

Z 31,9 milióna ľudí v Jemene potrebuje podľa OSN humanitárnu pomoc 23,4 milióna. V dôsledku vojny zahynuli už státisíce ľudí a milióny museli opustiť svoje domovy.

V Jemene je už celé roky vojna, v ktorej proti sebe bojujú vládne jednotky medzinárodne uznávaného prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a šiitskí povstalci, tzv. húsíovia. Na strane prezidentových verných síl od roku 2015 bojuje koalícia na čele so sunnitskou Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi, s podporou USA a Británie, aktuality.sk

X X X

Grécko ruší pandemické obmedzenia pred kľúčovou letnou sezónou

Grécko v nedeľu zrušilo obmedzenia spojené s pandémiou ochorenia COVID-19 pre zahraničné a vnútroštátne lety.

Oznámil to úrad pre civilné letectvo pred nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou. Atény dúfajú, že sa príjmy v cestovnom ruchu tento rok zotavia z pádu počas pandémie.

Pred zrušením reštrikcií museli cestujúci pri príchode alebo odchode z krajiny predložiť buď potvrdenie o očkovaní, potvrdenie, že prekonali koronavírus, alebo negatívny test. Od 1. mája už cestujúci a posádka musia len nosiť rúško, uviedol úrad pre civilné letectvo.

Letná turistická sezóna v Grécku sa zvyčajne začína po pravoslávnej Veľkej noci, ktorá tento rok pripadla na 24. apríla. Atény túto sezónu očakávajú veľké počty návštevníkov, pričom ich predstavitelia odhadujú, že tržby v turistickom priemysle dosiahnu 80 % úrovne z roku 2019. To bol nielen rekordný rok, ale tiež posledný pred tým, ako obmedzenia spojené s pandémiou zastavili cestovanie.

S klesajúcim počtom infikovaných sa reštaurácie a maloobchodné predajne v Grécku v nedeľu vrátili na 100 percent svojej kapacity a umožnili zákazníkom vstup bez dokladu o očkovaní, ale s rúškom.

Grécko doteraz zaznamenalo 3 323 922 prípadov a 29 153 úmrtí na ochorenie COVID-19.

X X X

Záchrana za každú cenu. Nočný ohňostroj mal znechutiť hráčov Chelsea

Narušiť im spánok, znechutiť im zápas a čo najviac ich oslabiť pred dôležitým duelom Premier League. O to sa snažili priaznivci FC Everton pred súbojom proti Chelsea.

 V noci zo soboty na nedeľu odpálili fanúšikovia FC Everton hlučný ohňostroj pred hotelom Hilton, v ktorom spala výprava futbalistov a členov realizačného tímu FC Chelsea.

Záznam z odpaľovania ohňostroja sa šíril sociálnymi sieťami. Údajne celá svetelná a zvuková „šou“ trvala až poldruha hodiny skončila krátko pred treťou nadránom.

Everton potreboval v nedeľnom stretnutí proti Chelsea nutne bodovať, aby sa v tabuľke dostal z pozícii znamenajúcich zostup do druhej najvyššej súťaže.

Pred duelom totiž zverenci trénera Franka Lamparda strácali na Leeds a Burnley už päť bodov. Everton mal však oproti rivalom dva zápasy k dobru.

Okrem samotného boja o záchranu bude duel atraktívny aj z pohľadu trénerov. Thomas Tuchel totiž na lavičke Chelsea nahradil pred rokom práve Franka Lamparda./agentury/

X X X

Trafil presne? Djokoviča nemusia v USA ani Británii, lebo je z Balkánu

 Prvý Slovinec, ktorý bol v top 100 rebríčka Blaž Kavčič sa v rozhovore pre slovinské médiá rozhovoril o ikonickej trojici tenistov Djokovičovi, Nadalovi a Federerovi.

 Novak Djokovič na turnaji v Belehrade.

O Nadalovi povedal, že je zo spomínanej trojice najvyspelejší v súvislosti s prognózami na začiatku jeho kariéry. V prípade Federera zase ide o tenisovú poéziu. A Djokovič?

Tomu dáva jeho o dva mesiace mladší rovesník Kavčič najväčšie šance, aby sa stal tenistom s najvyšším počtom grandslamových titulov.

 „Djokovič je úplne odlišný, ako Nadal. Je temperamentný a nezaprie v sebe balkánsky typ. V mladších kategóriách som s ním trávil veľa času,“ uviedol Kavčič.

Svetovú jednotku označil sa skvelého a milého chlapíka, ktorý však dopláca na svoju mentalitu. „Ja sa s ňou viem stotožniť, ale zo širšieho pohľadu mu ubližuje, lebo preto nie je obľúbený. To preto, že pochádza z Balkánu. Nám je to jedno, ale takým Američanom a Britom sa to nepáči,“ hovorí Slovinec.

Okrem milej povahy si Kavčič slávnejšieho srbského súpera váži aj pre mnohé iné veci. No najviac asi preto, čo robí pre ostatných tenistov.

„Je jediný z najužšej špičky, ktorý bojuje za práva hráčov ako som ja a za tých, ktorí sú v rebríčku nižšie. Vždy je pripravený pomôcť,“ dodal Kavčič s tým, že Nadal a Federer sa v posledných rokoch o problémy iných moc nezaujímali./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.