Americká tisková agentura Associated Press (AP) varuje, že izraelské ozbrojené síly pravidelně používají palestinské civilisty jako lidské štíty. Vojáci je nutí vstupovat do budov a tunelů, aby zkontrolovali, zda se v nich nenacházejí výbušniny nebo ozbrojenci. V sobotu agentura AP informovala o příběhu 36letého Ajmana Abu Hamadana. „Bili mě a říkali mi: ‚Nemáš jinou možnost, udělej to, nebo tě zabijeme.‘“ – vypráví muž, kterého izraelští vojáci v létě 2024 donutili dva a půl týdne prohledávat domy v severní části pásma Gazy.
Jak popsala agentura AP, muž nosil kameru a byl každý den posílán do domů, aby odhalil potenciální hrozby, jako jsou výbušniny nebo vchody do tunelů. Následovali ho izraelští vojáci, kteří po dokončení prohlídky vnikli do budov a zničili je. Agentura hovořila jak s Palestinci nucenými k takovým akcím, tak s izraelskými vojenskými představiteli, kteří potvrdili, že k takovým praktikám dochází.
Tyto zprávy naznačují, že se během konfliktu v pásmu Gazy rozšířila praxe používání civilistů jako lidských štítů.
Někdy velitelé nejenže nad těmito aktivitami přivírají oči, ale dokonce je schvalují, řekli agentuře AP vojenští představitelé a členové izraelské organizace Breaking the Silence, která sdružuje bývalé vojáky, kteří sloužili na okupovaných územích.
Jana Putzlacher, server vasevec.cz
X X X
DOHODA O UKRAJINĚ?
Konec hry se blíží, věští experti dohodu o Ukrajině. Předložili čtyři scénáře
Rusko a Ukrajina do konce roku dosáhnou „nedokonalé dohody“, která zmrazí probíhající válku, ale nebude znamenat komplexní mírovou dohodu. Uvedli to američtí analytici, kteří předložili čtyři možné scénáře řešení konfliktu. Žádný z nich nepředpokládá, že Ukrajina získá zpět plnou kontrolu nad svým územím nebo vstoupí do NATO.
Trvanlivost jakéhokoliv urovnání bude podle expertů záviset na tom, jak bude ruský prezident Vladimir Putin spokojen s ústupky Ukrajiny a Západu, a také na síle bezpečnostních slibů, které musí být dostatečné k tomu, aby Moskvu odradily od další agrese a umožnily Ukrajině obnovu.
Nejpravděpodobnějším scénářem je „Gruzie“, tím nejhorším „Bělorusko“.
X X X
Ukrajinská námořní pěchota krvácí. Mariňáci po kolena v Dněpru uctili památku.
Avdijivka, Vuhledar, Pokrovsk… Ukrajinská námořní pěchota bojuje na nejhorších úsecích fronty a tomu také odpovídají ztráty. „Strašně moc našich kluků se obětovalo, aby bránili svou zemi před tou ruskou zrůdou. Ti kluci dělají víc, než na co mají sílu,“ říká matka jednoho z padlých mariňáků.
Stojíme v samém centru ukrajinské historie, teče a vzlíná všude kolem nás. Skalnatý ostrov Chortycja uprostřed Dněpru osídlili už Skythové, tudy vedly obchodní stezky od severských Varjagů k řeckým osadám u Černého moře, tady si záporožští kozáci založili svoji první sič, tady podle legendy sepsali svůj slavný dopis tureckému sultánovi.
Slovo si bere gigantický kaplan v zelené sutaně. Na krku mu vykukuje vytetovaný drakkar, na krku dřevěný kříž. Po krátké modlitbě se obrací k matkám padlých mariňáků
X X X
Zalužnyj: Návrat Ukrajiny do původních hranic? Nevěřte na zázraky. Bojujme chytře, nebo vůbec
Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil (AFU) Valerij Zalužnyj varoval před falešnými nadějemi na návrat k hranicím Ukrajiny z roku 1991, píše deník The Kyiv Post. Upozornil také na to, že Rusko má pořád dost prostředků na pokračování války.
„Doufám, že v tomto sále nejsou lidé, kteří stále doufají v nějaký zázrak nebo bílou labuť, která přinese Ukrajině mír, hranice z roku 1991 nebo 2022,“ uvedl podle deníku The Kyiv Post Valerij Zalužnyj.
Schopnost Ruska vést válku na Ukrajině podle něj závisí především na jeho dostupných zdrojích. Moskva na opotřebovávací válku přešla již na konci roku 2023 a nyní je jedinou nadějí na vítězství Ukrajiny pouze to, zda Rusko už jednoduše nebude schopné válku dál financovat.
„Mám na mysli zničení jeho vojensko-ekonomického potenciálu,“ popsal Zalužnyj. „V našich současných podmínkách panuje obrovský nedostatek lidských zdrojů a katastrofální ekonomická situace, v níž se nacházíme.“
X X X
Elitní ruská jednotka zničila nejcennější zbraň Ukrajinců. Novou taktikou zaskočila stratégy
Negativní vývoj ekonomické situace na Ukrajině popisuje také Světová banka pod OSN. Ta konstatovala, že množství lidí postižených chudobou v zemi se od počátku roku 2022 rozšířilo nejméně o 1,8 milionu lidí a vzrostlo na 9 milionů. „Značné poškození infrastruktury a rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny pravděpodobně zpomalí hospodářský růst na 3,2 procenta v roce 2024 a 2 procenta v roce 2025,“ konstatovala organizace.
Ukrajina potřebuje špičkové technologie
Válka o přežití podle Zalužného musí být vedena špičkovými technologiemi – takovými, které maximalizují dopad a zároveň minimalizují náklady na pracovní sílu a ekonomické náklady.
„Ukrajina není z demografického a ekonomického hlediska schopna další války a neměla by na ni ani pomýšlet,“ myslí si.
Připomněl také podle něj zlomový okamžik v létě 2023: „Když ukrajinské jednotky metr po metru překonávaly nepřátelské obranné linie, objevily se na obloze bezpilotní letouny v takovém měřítku, že to vedlo k proměně celého bojového schématu.“
Právě drony způsobily, že se celá válka na Ukrajině stala prakticky transparentní, a obě strany tak díky nim mají velmi detailní přehled o poloze i výbavě svého nepřítele. To vede k vytlačování tradičních zbraní, které po desetiletí určovaly charakter války, uvedl.
Odvolání bývalého vrchního velitele ozbrojených sil bylo široce vnímáno jako důsledek neúspěšné ukrajinské protiofenzívy v roce 2023, ale také jako možné preventivní opatření, aby se Zalužnyj – vzhledem ke své značné popularitě – nestal v budoucnu politickým rivalem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
X X X
Elitní ruská jednotka zničila nejcennější zbraň Ukrajinců. Novou taktikou zaskočila stratégy
Ukrajinci přišli o jednu ze svých nejcennějších zbraní. Ruská elitní jednotka Rubikon totiž pomocí téměř neodhalitelného dronu zničila systém HIMARS, který Ukrajině dodávají Spojené státy. Informuje o tom deník The Telegraph.
Raketový systém dodávaný Kyjevu z USA patří k nejcennějším bojovým prostředkům napadené země. Nyní jsou však vystaveny nebezpečné hrozbě. Záběry, které sdílelo Rusko, ukazují okamžik, kdy byl minulý měsíc elitní ruskou bezpilotní jednotkou zničen ukrajinský raketomet HIMARS pouhých 10 kilometrů od frontové linie, píše web The Telegraph.
Na videu natočeném kousek od Časiv Jaru v Doněcku je vidět, jak raketový systém jede po silnici pokryté hlínou, zatímco se k němu shora přibližuje ruský bezpilotní letoun. Vteřinu před střetnutím se záznam přerušil, ale na záběrech byl o chvíli později vidět výbuch – jeden z nejcennějších ukrajinských raketových systémů byl právě zničen.
Útok údajně provedla elitní ruská dronová jednotka nazývaná Rubikon, které se ukrajinští vojáci začínají obávat. Jednotka Rubikon byla počátkem roku nasazena proti ukrajinskému výpadu u západoruského města Kursk. Nyní však byla přesměrována na lov nejcennějších ukrajinských bojových prostředků – raketových systémů dodávaných USA.
Od začátku války obdržela Ukrajina od Washingtonu přibližně 40 systémů HIMARS, které Rusům působí těžké ztráty. Satelitně naváděné raketomety, které jsou schopné s mimořádnou přesností zasáhnout cíl až na vzdálenost 80 kilometrů, sehrály klíčovou roli při zpomalení ruského postupu a umožnily Kyjevu zatlačit Rusko zpět prostřednictvím úspěšných útoků na logistiku, velitelské uzly a muniční sklady.
Jejich výhoda spočívá v tom, že se mohou schovávat hluboko za frontovou linií, mimo dosah Ruska. Ve skutečnosti je neobvyklé, aby odpalovací zařízení bylo umístěno pouhých 10 kilometrů od frontové linie. Jinak řečeno, ten, který byl zničen poblíž města Časiv Jar, byl pravděpodobně používán k útokům hluboko za nepřátelskou linií.
HIMARS zůstal pro Ukrajince důležitým systémem na taktické a operační úrovni, zejména proto, že mohou držet ruské cíle v ohrožení v určité vzdálenosti od frontové linie, což má vliv na ruskou logistiku, velení a řízení, stejně jako na bojovou sílu,“ vysvětlil expert na zbraně ze think tanku RUSI specializujícího se na obranu Tom Withington.
Dron řízený kabelem tenkým jako vlas
Aktuální metoda použitá ke zničení odpalovacího zařízení HIMARS je pro Kyjev obzvláště znepokojující. Na rozdíl od předchozích ztrát, které byly většinou důsledkem raketových nebo dělostřeleckých úderů, byl nejnovější útok na jeden ze systémů proveden údajně pomocí FPV dronu s využitím optického naváděcího kabelu – sofistikované a do značné míry proti rušení odolné konstrukce, která signalizuje nebezpečný posun v konfliktu.
Tradiční FPV drony jsou zranitelné vůči ukrajinským systémům elektronického boje, které ruší příchozí frekvence a oslepují je uprostřed letu. Drony s optickými vlákny jsou však ke svým operátorům fyzicky připoutány ultratenkými kabely, které přenášejí video a naváděcí signály v reálném čase. „Optické kabely je v podstatě nemožné rušit. Kabely jsou velmi tenké, v některých případech jako lidský vlas, takže je neuvěřitelně obtížné je odhalit,“ řekl Withington.
Úder u Časiv Jaru, považovaný za první zničení odpalovacího zařízení HIMARS dronem s optickým kabelem, naznačuje, že Rusko má nyní prostředky, jak zasáhnout i nejlépe chráněné ukrajinské prostředky.
X X X
Paranoia Bílého domu: zavedl detektory lži kvůli úniku informací i za inzerát na řidiče
Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
Záměr najmout řidiče pro Úřad pro personální řízení (OPM) lze jen stěží považovat za cosi utajovaného či přísně tajného. Jeden z úředníků této agentury ostatně v textové zprávě kolegovi zavtipkoval, že informace nakonec stejně bude muset být zveřejněna jako inzerce volného pracovního místa.
Únik informace o plánu najmout šoféra, o nichž jako první informovala agentura Reuters, však byl pro OPM a Bílý dům nepříjemný. Úřad totiž ve stejné době v rámci iniciativy skupiny pro efektivitu vlády Elona Muska snižoval počet federálních pracovníků a propouštěl stovky vlastních zaměstnanců.
Incident podtrhuje odhodlání prezidenta Donalda Trumpa potírat úniky informací do médií, včetně těch týkajících se neutajovaných informací a běžného chodu vlády.
Agentura Reuters hovořila s devíti stávajícími i bývalými zaměstnanci federální vlády za současné Trumpovy administrativy, kteří popsali koordinované úsilí o odhalení úniků informací všeho druhu. Vyšetřování má dvojí účel – zamezit únikům a zároveň odstranit federální zaměstnance, kteří jsou považováni za neloajální Trumpově politické agendě, uvedli čtyři z vládních zaměstnanců.
„Prezident Trump se jasně vyjádřil, že ze strany zaměstnanců federální vlády nebude tolerovat úniky informací do médií, která vydávají falešné zprávy. To dá rozum,“ sdělila Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
V několika vládních agenturách, včetně ministerstva pro vnitřní bezpečnost (DHS), ministerstva spravedlnosti a ministerstva obrany, manažeři oznámili zaměstnancům, že po zveřejnění neutajovaných informací v médiích budou muset podstoupit testy na detektoru lži, sdělilo šest vládních zaměstnanců agentuře.
Výsledky testu na detektoru lži se u amerických soudů zřídkakdy používají jako důkazy, jelikož existují pochybnosti o jejich spolehlivosti.
Manažeři DHS zaměstnancům řekli, že se musejí podrobit testům. Ne nutně kvůli úniku informací, ale kvůli podezření, že by mohli hovořit s médii, uvedli čtyři zdroje z ministerstva. Pracovníkům DHS bylo řečeno, že pokud vyšetření na detektoru lži nepodstoupí, mohli by být propuštěni.
Poté, co do tisku unikly podrobnosti o březnové schůzce na DHS, které se zúčastnila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová a tehdejší úřadující správce Federální agentury pro krizové situace (FEMA) Cameron Hamilton, nařídili manažeři DHS testy na detektoru lži nejméně čtyřem z účastníků jednání. Uvedli to dva zaměstnanci FEMA, která je součástí DHS. Účastníci včetně Hamiltona podstoupili testy na detektoru lži na Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) ve Virginii.
Jeden ze zaměstnanců FEMA dostal placené volno poté, co detektor lži ukázal nejednoznačné výsledky, i když není jasné, zda tento test souvisel s výše zmíněnou schůzkou. Jeden pracovník DHS sdělil Reuters, že dal výpověď poté, co mu bylo nařízeno test na detektoru lži podstoupit, protože se bál, že bude falešně obviněn z úniku informací.
Pracovníci DHS byli vyzváni, aby podepsali dohodu o zachování mlčenlivosti o testech, uvedl další zaměstnanec ministerstva. Ministerstvo na žádost o vyjádření odpovědělo, že se neomlouvá za snahu vymýtit únik informací. „Nezáleží nám na vašem postavení, funkčním období, politické funkci nebo statusu kariérního úředníka. Únik informací vysledujeme a budeme ho stíhat v plném rozsahu zákona,“ sdělil Reuters mluvčí DHS.
Únik informací obecně není trestný, pokud se nejedná o utajované nebo jinak chráněné informace včetně informací o národní bezpečnosti, které mohou ohrozit lidi.
Podle historiků a odborníků na politiku může být někdy únik informací, včetně těch neutajovaných, ve veřejném zájmu. Zároveň však upozorňují, že tyto informace mohou narušit prezidentovu politickou agendu a snížit efektivitu administrativy. „Ne vždy únik informací přispívá k míru, dobré vládě a ústavním svobodám,“ uvedl historik Timothy Naftali, bývalý ředitel Nixonovy prezidentské knihovny v Kalifornii.
Trumpova administrativa kromě zpřísnění pravidel pro zaměstnance usiluje také o širší přístup k záznamům novinářů. V dubnu ministerstvo spravedlnosti usnadnilo prokurátorům, kteří vyšetřují úniky informací do médií, vyžádat si od novinářů záznamy a výpovědi.
Směrnice ministryně spravedlnosti Pam Bondiové změnila politiku ministerstva z doby vlády bývalého prezidenta Joea Bidena. Ta zakazovala prokurátorům zabavovat záznamy telefonních hovorů a e-mailů novinářů, pokud nebyli podezřelí v trestním vyšetřování nesouvisejícím se zpravodajstvím nebo pokud nezískali informace nezákonnými metodami.
Kritici Trumpovy administrativy tvrdí, že vyšetřování úniku informací slouží jako politický nástroj k potlačení toho, co vláda označuje za neloajalitu. Trumpův Bílý dům se tím vysílá jasný signál, že využije veškeré dostupné prostředky k potlačení jakéhokoli úniku informací, který považuje za nepřijatelný, míní Brad Moss, právník v oblasti národní bezpečnosti ve Washingtonu.
X X X
Varšavu zaplavily pochody na podporu prezidentských kandidátů. Zúčastnily se jich desítky tisíc lidí
Desetitisíce lidí dnes prošly Varšavou, aby vyjádřily podporu svému favoritovi před blížícím se druhým kolem prezidentských voleb, napsala agentura AFP. Poláci se budou příští neděli rozhodovat mezi vládním kandidátem Rafalem Trzaskowským a kandidátem opozice Karolem Nawrockým. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procent občanů.
Na náměstí Ústavy se sešli příznivci kandidáta vládní strany Občanská platforma, kteří zahájili takzvaný „Velký pochod vlastenců“ v čele s Trzaskowským, který je zároveň varšavským starostou.
V davu bylo podle AFP vidět mnoho vlajek Evropské unie i sexuálních menšin LGBT. Podporu vládnímu kandidátovi přišel vyjádřit také nově zvolený rumunský prezident Nicušor Dan.
„Trzaskowski je jedinou cestou, jak jít směrem k Evropě, a ne Rusku,“ řekl novinářům jeden z účastníků, podnikatel Kurnik Irek.
Stoupenci kandidáta opozičního Práva a spravedlnost (PiS) ukončili svůj „Pochod za Polsko“ na tři kilometry vzdáleném Zámeckém náměstí. Tam zpívali vlastenecké a náboženské písně a drželi transparenty, na nichž vyzývali k zastavení migrace.
„Jsem Polák, proto volím kandidáta, který bude zárukou naší budoucnosti a protiváhou současné vlády,“ řekl finančník Piotr Slaby.
Organizátoři podle AFP odhadli, že Nawrockého přišlo podpořit 200 tisíc lidí, zatímco premiér Donald Tusk tvrdí, že podporu kandidátovi jeho strany přišlo vyjádřit až půl milionu lidí. Polský web Onet nicméně píše o 70 tisíc lidech na pochodu pro Nawrockého a o přibližně 160 tisíc příznivcích na shromáždění na podporu Trzaskowského.
Rozhodující volby
Vítězství Trzaskowského by ukončilo napětí mezi proevropskou vládou premiéra Donalda Tuska a končícím prezidentem Andrzejem Dudou, který kandidoval za PiS.
Výhra Nawrockého by naopak mohla podkopat neochvějnou podporu Polska Ukrajině, jejíž členství v NATO odmítá. Ohrozit by též mohla podporu milionu ukrajinských uprchlíků v zemi, uvedla AFP.
Volby budou klíčové pro vládu, která usiluje o demokratické reformy. Duda, kterého agentura Reuters označuje za nacionalistu, totiž vetoval několik Tuskových návrhů na reformu soudnictví. Premiér chce také napravit politiku předchozího kabinetu, která podle EU podkopala demokracii a práva žen a menšin, dodala agentura.
První kolo prezidentských voleb se v Polsku konalo 18. května. Zvítězil v nich Trzaskowský s náskokem 31,36 procent hlasů, zatímco jeho protikandidáta volilo 29,54 procent občanů. Týden před konáním druhého kola jsou jejich šance podle průzkumu vyrovnané, oběma chce dát hlas 46,3 procent Poláků. Dudův mandát vyprší 6. srpna.
X X X
Znamená soumrak nahých šatů posílení patriarchátu? Co přinesl zákaz v Cannes
V minulých letech se po červeném koberci v Cannes procházela celá řada chytrých horákyň – ani oblečených, ani nahých. Pořadatelům došla trpělivost a zakázali nejen „nahé” šaty, ale také róby s dlouhými vlečkami. Co to však v praxi znamená pro svět módy? Jsou snad populární nahé šaty na ústupu? A především: je svoboda žen v ohrožení?
Nepovažuji se za bůhvíjakého konzervativce, ale když jsem v minulých letech psala o módě na festivalu v Cannes, hlavou mi běžela okřídlená věta: „Co je moc, to je moc.“ A to především při pohledu na modelku Irinu Šaikovou. Před dvěma lety oblékla hned dva šokující modely: dvoudílný koženkový komplet značky Mowalola na premiéru filmu Královnin gambit a o den později na party magazínu Vogue Gucci „šaty“ s velkými uvozovkami.
Zatímco první z nich dával na odiv její vypracované břicho, ten druhý byl zkrátka jen spodním prádlem s dokonale průhlednými tylovými šatkami. Loni se podobným způsobem blýskla její kolegyně z branže Bella Hadidová, jež v tylové róbě odhalila bradavky. To jsou jen tři nejvýraznější z desítek „nahých“ modelů, které jsme až dosud v Cannes vídali.
Nahota v Cannes je starého data
Nahé a jiným způsobem odvážné šaty nejsou v Cannes žádnou novinkou. Už roku 1974 narušila klidné vody festivalu modelka Jane Birkinová, když si oblékla šaty s rozparkem proklatě vysoko. A třeba Madonna v roce 1991 přišla v ikonickém „kuželovitém“ spodním prádle od Jeana Paula Gaultiera. |
Nahota zakázána
Letos těsně před vypuknutím 78. ročníku festivalu vydalo jeho vedení nová pravidla oblékání. „Nahota na červeném koberci je zakázána, stejně jako v každé jiné části festivalu,“ hlásají.
„Objemné outfity, především ty s dlouhými vlečkami, které znesnadňují plynulý tok hostů a komplikují sezení v sálech, nejsou povoleny,“ pokračují pravidla. Zakázány jsou rovněž tenisky a velké tašky. Porušením nových nařízení i sebevětší hvězda riskuje, že ji ostraha zkrátka a dobře vyvede.
Do Cannes tak má být opětovně vnesena slušnost, decentnost a pozornost má být upřena zpět k filmům, které, pravda, bývaly paradoxně spíše v pozadí zájmu široké veřejnosti. Nejokázalejší toalety přitom často nosily modelky (zmíněná Irina Šaiková, Bella Hadidová, Heidi Klumová, Alessandra Ambrosio a další), které festival braly jako sebepropagaci a s uváděnými filmy většinou neměly nic společného.
Tím, že byla pravidla zveřejněna na poslední chvíli, musela zcela jistě řada celebrit a jejich stylistů rychle měnit plány. A i když se několik velmi sexy modelů přece jen našlo, většina se nařízení rozhodla ctít. Dokonce i Irina Šaiková oblékla překvapivě konzervativní puntíkovanou toaletu. Také proslulá provokatérka Bella Hadidová se držela při zemi, byť její jednoduchá černá róba měla poměrně vysoký rozparek.
Festival najednou skutečně působil mnohem decentněji. Jak jsem psala v úvodu: šaty, které jsou sotva něčím víc než spodním prádlem, za mě na podobné události nepatří. Pravidla módní etikety možná někomu můžou přijít zastaralá, ale nemělo by se s nimi příliš zahrávat. Pak jako společnost klesáme na úroveň oněch příznačných tepláků v divadle. A jen tak mimochodem, i když pominu divadla, na můj vkus je ve veřejném prostoru příliš mnoho tepláků.
Je hezké prohlížet si galerie plné fotografií celebrit z Cannes v modelech, které jsou najednou mnohem inspirativnější i pro běžného smrtelníka. Přehlídka šatů je letos výrazně rozmanitější, k vidění jsou skutečně rafinované, a nikoliv prvoplánově odhalující modely.
Nahými šaty se podle mého názoru v posledních letech až příliš plýtvalo. Jejich ústupu z výsluní, kterého jsme možná právě svědky, tak rozhodně nijak neželím. Nezbývá, než čekat, zda si z upravených pravidel festivalu v Cannes vezmou příklad i jiné podobné akce. Precedens je každopádně dán, a k dalším omezením tak dost dobře může dojít.
Návrat do konzervy
Jenže celá věc má ještě jednu rovinu, a tou je osobní svoboda. Nevracíme se tak trochu do dob tuhého patriarchátu, když ženám zakazujeme, co mají nosit? Pravda, pravidla omezila i muže, kteří odteď smějí v Cannes nosit jen tmavé obleky a smokingy. Změna v případě žen je však přece jen citelnější, viditelnější, výraznější.
Zákaz je také v překvapivém kontrastu k samotným filmům, které se zde promítají – ty nejsou v oblasti nudity a sexuality nijak omezené. Znamená to tedy, že když se žena svlékne pro umělecké účely, je to v pořádku, ale pokud se jakýmkoli způsobem obnaží ze svého vlastního rozhodnutí (tedy sama pro sebe), je to špatně?
Jak se ovšem říká, „zakázané ovoce chutná nejlépe“, a tak se řada odvážných celebrit rozhodla otestovat, jak je to s vyvedením z červeného koberce vážné. Halle Berry či Heidi Klumová vynesly naducané vlečky, člen poroty Jeremy Strong vystřídal několik barevných smokingů. Francouzské herečce Pom Klemetieffové se z šatů draly přednosti, stejně jako její kolegyni Frederique Belové. Modelka Alessandra Ambrosio se blýskla vysokým rozparkem. Nikdo z nich odveden nebyl, takže se nabízí otázka, nakolik budou pravidla v příštích letech respektována.
X X X
Norris ovládl Velkou cenu Monaka před Leclercem a Piastrim. Verstappen na nejlepší nestačil
Britský pilot Lando Norris z McLarenu vyhrál Velkou cenu Monaka formule 1. Na druhém místě skončil domácí Charles Leclerc z Ferrari, třetí byl další jezdec McLarenu a lídr mistrovství světa Oscar Piastri.
Slavný závod v ulicích Monte Carla vyhrál Norris poprvé. V sezoně triumfoval podruhé a celkově zaznamenal šesté vítězství. V průběžném pořadí je pětadvacetiletý pilot po osmi z 24 Velkých cen druhý se ztrátou pouhých tří bodů na Piastriho.
„Je to skvělý pocit. O tomhle jsem jako kluk snil, takže jsem si splnil velký sen,“ řekl Norris. „Nejhorší to bylo na konci, když jsem jel za Maxem Verstappenem a zezadu se blížil Charles. Ale vyhrál jsem a je asi jedno jak,“ dodal.
„Rozdíly jsou naprosto minimální. Jestli je tohle pro nás špatný víkend, tak rozhodně není vůbec nic hrozného,“ přidal Piastri. „Máme na čem pracovat, ale další pódium z Monaka není k zahození,“ připomněl loňské druhé místo.
Norris odstartoval z pole position, a protože předjíždění je v Monte Carlu prakticky nemožné, bez větších problémů si dojel pro vítězství. Pořadí v čele se měnilo jen při povinných zastávkách v boxech, které letos jezdci v Monaku museli poprvé absolvovat dvě.
Propad Verstappena
V čele závodu byl až do předposledního kola Max Verstappen z Red Bullu, ale jen proto, že obhájce titulu ještě podruhé nezajel do boxů. Čtyřnásobný mistr světa nakonec obsadil čtvrtou příčku se ztrátou 21 sekund.
„Verstappen nejspíš doufal v červenou vlajku a přerušení závodu. Mně tím pomohl dostat Landa pod tlak,“ uvedl Leclerc, podle kterého dvě povinné zastávky závod oživily. „Alespoň z pohledu jezdce. Jinak by to byla nuda,“ dodal.
Loňský vítěz Leclerc na druhém místě za Norrisem zaostal o 3,1 sekundy. Piastri, který se posedmé za sebou umístil na pódiu, ztratil 3,7 sekundy. Sedminásobný šampion Lewis Hamilton z Ferrari na páté příčce měl už půlminutové manko.
X X X
Kvitové návrat na grandslamy nevyšel, na Roland Garros vypadla v prvním kole. Kopřiva slaví postup
Tenistka Petra Kvitová po návratu z mateřské přestávky do 2. kola Roland Garros nepostoupila. Se Švýcarkou Viktorijou Golubicovou v neděli prohrála na pařížské antuce 6:3, 0:6, 4:6. Duel ztratila za hodinu a 41 minut. Tenista Vít Kopřiva zdolal Thiaga Monteira z Brazílie 6:4, 6:3, 4:6, 6:7, 6:1 a postoupil poprvé do 2. kola grandslamu. Druhé kolo si zahraje i devatenáctiletá Sára Bejlek, která porazila Ukrajinku Martu Kosťukovou 6:3,6:1.
Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová, která se vrátila po loňském porodu syna Petra letos v únoru, nenavázala na dva týdny staré vítězství z Říma, kde porazila Rumunku Irinu-Camelii Beguovou. Proti 82. hráčce světa Golubicové doplatila na 45 nevynucených chyb, soupeřka jich měla 21. České hráčce nepomohlo ani 26 vítězných míčů.
Pětatřicetiletá Kvitová zaznamenala po návratu na kurty pátou porážku. Předtím prohrála hned první zápasy na turnajích v Austinu, Indian Wells, Miami a Madridu. Z turnaje v Římě odstoupila. V neděli nevyužila šanci získat první vítězství na grandslamech od srpna 2023.
„Cítím se tak nějak normálně. Jsem ráda, že jsem zvládla odehrát tři sety. Po tom, co se mi stalo v Římě, jsem nehrála asi deset dní. Pak jsem začala hrát a začalo mě bolet rameno. Výsledku je samozřejmě škoda, los byl určitě přijatelný. Jsem ráda, že antuka je za mnou a že se mi přihodí něco lepšího na trávě,“ řekla novinářům Kvitová.
Kvitová, která nastoupila se zatejpovaným pravým ramenem, zahájila duel proti Golubicové lépe. Ve čtvrté hře získala první brejk a vedla 3:1. Přestože o výhodu vzápětí přišla, v osmém gamu prolomila servis soupeřky ještě jednou a sadu poté dopodávala čistou hrou.
Kolaps v druhém setu
Druhý set, který začínal za deště, však české tenistce nevyšel. Zahrála jen tři vítězné míčky, udělala 15 nevynucených chyb a dostala za 24 minut „kanára“. Před začátkem třetího setu opustila Kvitová na chvíli kurt.
Na začátku rozhodující sady řešila rodačka z Bílovce další nepříjemnou situaci. Za stavu 0:1 čelila dvěma brejkbolům, oba ale odvrátila. Rozhodlo se v koncovce. Za stavu 4:5 si Golubicová vypracovala dva mečboly a hned první využila.
Vítězná bitva v podání Kopřivy
Pětaosmdesátý hráč světa Kopřiva startuje v hlavní soutěži Roland Garros poprvé. Proti Monteirovi přišel o vedení 2:0 na sety, když ve čtvrté sadě nevyužil tři mečboly, v rozhodujícím pátém setu ale triumfoval za 43 minut. Zahrál 43 vítězných míčů, Brazilec doplatil na 78 nevynucených chyb. V dalším kole narazí Kopřiva na turnajovou čtyřku Američana Taylora Fritze, nebo Němce Daniela Altmaiera.
Kopřiva získal první set díky brejku ve třetí hře, ve druhé sadě vzal soupeři podání v pátém a závěrečném gamu. Ve třetím setu ale Kopřiva ztratil za stavu 4:4 poprvé servis a Monteiro snížil. Ve čtvrté sadě český tenista dotáhl manko 2:4, v desátém gamu ale nevyužil první mečbol a další dva promarnil v tie-breaku. Brazilec zkrácenou hru získal poměrem 8:6.
V rozhodující páté sadě Kopřiva získal brzy náskok 2:0. Monteiro si po třetím gamu vyžádal pauzu na ošetření levého ramena. Poté už ale nezískal ani game a Kopřiva po využitém čtvrtém mečbolu mohl zvednout ruce nad hlavu.
Postup Beljek, konec Macháče a Noskové
Premiérový triumf na turnajích „velké čtyřky“ vybojovala také devatenáctiletá Sára Bejlek. Šestadvacátou hráčku světa Kosťukovou porazila za hodinu a 20 minut. Sebrala jí šestkrát podání. Ukrajinka zaznamenala 41 nevynucených chyb.
Bejlek postoupila do 2. kola grandslamu na šestý pokus. V prvním setu stáhla manko 0:2 a od stavu 2:3 získala zbývající čtyři hry po sobě. Ve druhé sadě pokračovala Bejlek v agresivní hře na returnu. Získala další tři brejky a utkání zakončila třetím využitým mečbolem. Příště narazí na Rumunku Jaqueline Cristianovou, nebo Australanku Kimberly Birrellovou.
Linda Nosková nevyužila proti Rusce Anastasiji Potapovovové vedení 5:2 v třetím setu a prohrála 7:5, 1:6 a 5:7. Tomáš Machač pak svoje působení na turnaji skrečoval kvůli zdravotním problémům za stavu 6:7, 1:4 s domácím Francouzem Quentinem Halysem.
X X X
Američané jsou po 65 letech hokejovými mistry světa. V prodloužení udolali Švýcary 1:0
Hokejisté USA se stali po 65 letech mistry světa. Ve finále šampionátu ve Stockholmu porazili Švýcarsko 1:0 v prodloužení a získali třetí titul. Vítězný gól dal útočník Tage Thompson v čase 62:02. Čisté konto udržel díky 25 úspěšným zásahům Jeremy Swayman.
Američané byli ve finále poprvé od zavedení systému play off v roce 1992. Tým kouče Ryana Warsofského navázal na triumfy z let 1933 v Praze a 1960 ve Squaw Valley, kde byl šampionát součástí olympijských her.
Švýcaři se museli spokojit se stříbrem stejně jako loni v Praze, kde ve finále podlehli českému týmu 0:2. Druzí skončili již popáté, zlato na MS jim stále uniká. Další možnost budou mít za rok na domácí půdě.
Thompson o tom v neděli rozhodl čtyřicátou střelou amerického výběru mezi tyčky a ukončil po 243 minutách a 27 sekundách neprůstřelnost Leonarda Genoniho, jenž se stal rekordmanem MS moderní éry. Překonal rekord, který stanovil v roce 2015 v Praze finský gólman Pekka Rinne 238 minutami a pěti sekundami bez inkasovaného gólu.
Švýcaři se opět museli spokojit se stříbrem
Švýcaři se museli spokojit se stříbrem stejně jako loni v Praze, kde ve finále podlehli českému týmu 0:2. Druzí skončili již popáté, zlato na MS jim stále uniká. Další možnost budou mít za rok na domácí půdě.