Já jsem ku*** prezident! Trumpovi zavařilo svědectví asistentky. Celá Amerika dnes skloňuje jméno Cassidy Hutchinsonové. Někdejší asistentka v Bílém domě popsala, jak se Donald Trump zachoval před rokem a půl během útoku svých příznivců na Kapitol. Odborníci spekulují, že její výpověď může mít pro bývalého prezidenta zásadní politické i právní důsledky.
Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů, který se zabývá vpádem Trumpových stoupenců do Kapitolu, už vyslechl více než tisícovku svědků. Až donedávna mu ale chyběl klíčový dílek mozaiky: očité svědectví o situaci v Bílém domě a Trumpově rozpoložení v den, který otřásl vírou v stabilitu americké demokracie.
To se ovšem změnilo toto úterý, kdy před výborem vystoupila mladá žena jménem Cassidy Hutchinsonová. Do Bílého domu nastoupila hned po studiích jako stážistka v roce 2018 a časem se vypracovala na asistentku Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Úřadovala v Západním křídle Bílého domu, kousek od Oválné pracovny a prezidentovy výlevy jí nemohly uniknout.
Pro vyšetřovací výbor bylo klíčové především její svědectví, podle nějž se Trump v osudný den ráno dozvěděl, že v davu jeho stoupenců jsou střelné zbraně. Přesto riziko násilí ignoroval a domáhal se toho, aby u vstupu na jeho mítink před Bílým domem byly odstraněny detektory kovu.
„Je mi ku*va jedno, že mají zbraně. Mně neublíží. Pusťte mé lidi dál, mohou odsud pochodovat na Kapitol,“ prohlásil podle Hutchinsonové před tím, než vystoupil před svými skalními fandy a vyzval je, aby ze všech sil bojovali proti výsledku prezidentských voleb.
Když dav jeho výzvy vyslyšel a dal se do pohybu směrem k sídlu Kongresu, kde právě začínala ceremoniální schůze stvrzující vítězství Joea Bidena, rozdrážděný Trump se tam údajně chtěl nechat zavézt. „Já jsme ku*va prezident. Odvezte mě okamžitě na Kapitol,“ křičel prý v útrobách pancéřované limuzíny zvané The Beast.
Ochranka se mu pokoušela vysvětlit, že to není možné, ale Trump se naklonil dopředu a pokusil se chytnout volant. Jeden bodyguard ho chytil za ruku a řekl mu: „Pane, sundejte ruku z volantu. Vracíme se do Západního křídla. Na Kapitol nepojedeme.“ Trump se ho prý v tu chvíli pokusil udeřit.
Je třeba podotknout, že historku z limuzíny má Hutchinsonová z druhé ruky, sama u ní nebyla. Agenti tajné služby jsou údajně ochotni dosvědčit, že Trump se po volantu nesápal a nerval se s nimi. Potvrdili nicméně, že zuřil, když mu oznámili, že ho na Kapitol nezavezou.
Kečup kapající ze zdi
U dalších výlevů Donalda Trumpa už byla Hutchinsonová osobně. Jeden z nich přišel měsíc po volbách, kdy se poražený prezident dozvěděl, že ministr spravedlnosti William Barr veřejně odmítl jeho tvrzení o masivních volebních podvodech.
„Uslyšela jsem nějaký hluk přicházející z druhého konce chodby a viděla personál uklízející nepořádek v jídelně. Ze zdi kapal kečup a na podlaze ležel rozbitý porcelánový talíř,“ vypověděla Hutchinsonová, která během své dvouhodinové výpovědi působila na svůj věk velice vyrovnaným dojmem.
Trump se její výpověď okamžitě pokusil shodit. Hutchinsonovou prý „skoro nezná“ a údajně se mu pokouší mstít za to, že jí po odchodu z Bílého domu nedal práci. Podle listu The Financial Times má ovšem dobré důvody k nervozitě, protože jeho verze, podle níž dav ke zteči Kapitolu nepodněcoval a na mítinku předcházejícím útok pouze vyjadřoval obavy z volebních podvodů, dostala značné trhliny.
Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by mohl být obviněn. Například ze spiknutí proti Spojeným státům, nezákonného pokusu o zvrácení výsledku voleb nebo podněcování k násilí. Třaskavé svědectví Hutchinsonové také může přimět ke spolupráci se sněmovním výborem další bývalé zaměstnance Bílého domu, kteří dosud mlčeli.
Předvolání už dostal někdejší Trumpův hlavní právní poradce Pat Cipollone. Ten měl pověst jednoho z mála lidí, kteří se Trumpovi dokázali postavit a během dramatických událostí 6. ledna 2021 se Marku Meadowsovi snažil rozmluvit myšlenku, aby se prezident přidal ke svým stoupencům u Kapitolu.
„Pokud se to stane, obviní nás z každého zločinu, který si jen dokážeš představit,“ řekl Cipollone podle svědectví Hutchinsonové jejímu nadřízenému. Když se prezidentův tým dozvěděl, že rozzuřený dav skutečně vtrhl do Kongresu, reagoval prý vyloženě zlostně: „Marku, musíme něco udělat, nebo budou umírat lidé. Budeš mít na svých zas*aných rukách krev.“
Úterní svědectví je navíc politická bomba, která může oslabit Trumpův přetrvávají vliv na Republikánskou stranu. „Vykresluje to obrázek naprosto vyšinutého Trumpa, který ztratil jakoukoliv kontrolu. Jeho voličská základna ho přitom považuje za člověka, který všechno řídí,“ uvedl pro CNN pod podmínkou anonymity jeden z poradců někdejšího prezidenta.
X X X
Německé ekonomice hrozí infarkt, tvrdí Söder. Zásobovaní plynem prý není zajištěno
Bavorsko a Bádensko-Württembersko přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes dal najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1, kterým proudí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.“Momentálně si myslím, že zásobování plynem není zajištěné,“ cituje agentura DPA Södera, šéfa Křesťanskosociální unie (CSU). „Je to mnohem horší, než si většina lidí myslí,“ dodal.
Části lidem se kvůli energetické krizi podle něho znovu dramaticky změní život. V této souvislosti varoval před „explozivním“ nárůstem cen energií a propadem životní úrovně střední třídy. Zároveň ekonomice hrozí „“infarkt“, uvedl tento konzervativní politik. Vysvětlil, že každé firmě, která by byla odstavena od dodávek plynu, hrozí zásadní ekonomické problémy, které stát nebude schopen kompenzovat. Už nyní Německo sklouzává po „obrovské spirále dluhů“, uvedl.
Šéf bádensko-württemberské vlády Kretschmann (Zelení) řekl, že nechce věci zbytečně dramatizovat, situaci je ale třeba popsat realisticky. „A je to samozřejmě drama,“ prohlásil. Nesmí se podle něho stát, aby v případě narušení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu najednou „padly“ miliony pracovních míst.
Podle spolkového ministra hospodářství Habecka (Zelení) hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce. Habeck rovněž varoval, že takový vývoj by mohl způsobit velké komplikace v zásobování plynem v zimních měsících. Dodal nicméně, že na léto má Německo dodávky plynu zabezpečené.
Söder a Kretschmann vyzvali spolkovou vládu, aby vytvořila jasná pravidla pro postup v případě nedostatku plynu. Chtějí, aby určila, kterým průmyslovým odvětvím budou dodávky zachovány a kterým ne.
Zatímco Kretschmann jako jeden z možných léků na hrozící energetickou krizi vidí snížení povolené rychlosti na dálnici na nejméně dva roky, byl by Söder pro odklad odstavení německých jaderných elektráren. Německo chce přitom od výroby energie z jádra upustit už s koncem letošního roku.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, což zdůvodňuje zpožděním při opravě zařízení firmy Siemens Energy. Habeck ale toto omezení dodávek už dříve označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. V Německu nyní platí stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.
X X X
Celý svět nám přátelský rozchod závidí, notovali si po 30 letech Klaus a Mečiar
Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád stáli u konce československého státu, se nesla zprvu v duchu povídání o přátelském rozpadu federace. Debata politiků ovšem skončila předčasně, jelikož po hodině Václav Klaus požádal o ukončení. Následně politici začali moderátorku kritizovat.
Jednání o rozdělení Československa před třiceti lety byla už jen završením dlouhodobého procesu rozcházení Čechů a Slováků a jejich cílem bylo dohodnout přátelský zánik tehdejší federace.
„Byly to klíčové chvíle pro historii obou našich zemí, které mohly dopadnout špatně, jak dopadly v dalších zemích. Celý svět nám závidí, jak jsme to provedli, v jakém přátelském tónu. Vztahy Čechů a Slováků jsou nejlepší v dějinách,“ řekl Klaus v debatě, kterou veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska vysílal z brněnské vily Tugendhat.
Právě tam před třiceti lety probíhala jednání o rozdělení Československa. „Tady se nerozhodlo rozdělení státu. Tady se rozhodlo o tom, aby rozdělení bylo kamarádské, spravedlivé pro všechny bez jakýchkoliv konfliktů,“ řekl Klaus.
Dodal, že česko-slovenský problém trval od nepaměti, obě země nejsou stejné a rozvod Československa se blížil už od roku 1968, kdy podle něj vznikla podivná československá federace. Zachování Československa nebylo možné, uvedl Klaus.
„První zásada byla nedopustit konflikt mezi našimi národy,“ řekl o zmíněných jednáních Mečiar, který označil Klause za nejlepšího českého politika. Dodal, že nynější vztahy Česka a Slovenska mají ve střední Evropě mimořádný význam.
„My jsme na české politické scéně neměli lepšího přítele, spojence a partnera jako byl Klaus,“ uvedl Mečiar na adresu Klause.
Ukončení debaty
Rychlý spád dostala televizní debata po hodině, kdy se na moderátorku Martu Jančkárovú obrátil Klaus se slovy, aby ji ukončila, uvedl server Hospodarske noviny. Klaus už totiž nechtěl pokračovat v odpovídání na otázky.
„Není možné vysvětlovat něco hluchým a slepým. Vypadá to, že vy neposloucháte naše odpovědi,“ řekl Klaus moderátorce. „Prosím vás, už se proberte,“ přidal se s ostrou kritikou Mečiar.
X X X
MÍSTOPŘEDSEDA ANO VONDRÁČEK ŽÁDÁ FIALU ODVOLAT MINISTRA VNITRA RAKUŠANA, ZAPOJEN DO KORUPCE V ČR
STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, říká Vondráček. Trvá na Rakušanově rezignaci
Hnutí STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, opřel se do vládního hnutí místopředseda ANO Radek Vondráček. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS také uvedl, že trvá na rezignaci předsedy Starostů Víta Rakušana na post ministra vnitra. „Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval. Nemyslím si, že si jako ministr vnitra vede dobře,“ prohlásil Vondráček.
„STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho tím, že bude říkat, že hnutí ANO dělalo něco podobného,“ prohlásil Vondráček. Právě předseda hnutí ANO Andrej Babiš patří k nejhlasitějším kritikům vlády v souvislosti s kauzou Dozimetr, která se týká údajné korupce v pražském dopravním podniku. Členové pětikoalice mu proto v reakci na to často připomínají, že ho v září čeká soud kvůli kauze Čapí hnízdo. Ministr vnitra a předseda STAN dokonce natočil video, ve kterém drží kalendář s termínem 12. září, tedy dnem, kdy se má Babiš postavit před soud. „Snaží se to argumentačně přebít, ale nepřebijí,“ doplnil Vondráček.
Poslanec hnutí ANO ve vysílání CNN Prima NEWS také potvrdil svá slova, která zazněla v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové. Tam mimo jiné uvedl, že je možné, že celé hnutí STAN bude stíháno.
„Hnutí STAN může být trestně stíháno. Nic jsem nenaznačoval, citoval jsem zákon, který stanoví, kdy to jednání může být přičítáno právnické osobě. A politické hnutí není něco extra, je právnickou osobou. Že se trestné činnosti dopouštěly osoby, které jsou členy tohoto hnutí a které měly významnou roli a postavení, je pravda. Že to dělaly v souvislosti s činností a v zájmu hnutí, je také jasné. Ta podezření jsou vážná. Kauza nám stále bobtná,“ prohlásil Vondráček. „Teď nás čeká schůze a budeme chtít vědět, kam až sahá Redlův vliv a jestli nám hnutí STAN může garantovat, že nikdo z jeho okolí už nepůsobí ve státní správě,“ doplnil.
Potvrdil také, že stále trvá na rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana. „Jak by mohl věrohodně předstupovat před veřejnost, když pokaždé, kdy by řešil nějakou kauzu, by se mu připomněla tato. Neumím si to představit. Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval,“ připomněl Vondráček. „Nemyslím si, že si pan Rakušan jako ministr vnitra vede dobře. I v době nouzového stavu dopustil, aby se zrušilo kontaktní místo pro uprchlíky v Praze. Je neudržitelné, aby hnutí STAN mělo vnitro,“ prohlásil poslanec hnutí ANO.
Kromě Gazdíka skončili i další
Policie vyšetřuje bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), který byl podle policie součástí organizované skupiny. Ta se snažila dle obvinění ovlivňovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku. Hlubuček rezignoval na post v dozorčí radě DPP i na funkci náměstka, odvolán byl také zastupiteli Lysolají z pozice starosty.
Kauza Dozimetr vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Mimo Starosty a nezávislé skončil na své pozici také místostarosta Prahy 9 a člen dozorčí rady DPP Marek Doležal (TOP 09).
X X X
LIDĚ V ČR ŽIVOŘÍ, ODMÍTAJÍ POSÍLAT MILIARDY UKRAJINĚ, FIALA MUSÍ ZAKROČIT, NEBO POMÁHAT JEN ZE SVÉHO
Češi už se nehrnou do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Od války na Ukrajině se už mají hůře, Ukrajina stále nejedná o dohodě s Ruskem
Češi jsou méně ochotní pomáhat ukrajinským uprchlíkům, ukazuje nový průzkum agentury STEM. Jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně. Z výsledků ovšem také vyplývá, že podpora válčících stran mezi Čechy zůstává v podstatě neměnná. Analýza porovnala nálady společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajině od konce března do poloviny června.
„Následující shrnutí analýz neziskového ústavu STEM se soustředí na srovnání nálad české společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajinu ve vývoji od konce března po polovinu června. Ukazuje tak posuny nálad za posledních deset týdnů zachycené ve třech výzkumných vlnách,“ popisují analytici.
Z aktuálních dat je například zřejmé, že ochota české veřejnosti pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny na úkor vlastní situace oslabuje, což souvisí s posilováním obav o vývoj ekonomické situace. „Posuny vidíme i přesto, že jednotlivé časové body výzkumů dělí čtyři týdny. Klesá především ochota pomáhat na úkor vlastní situace,“ pokračuje STEM. Dodává, že přesto stále mírně převažuje pozitivní postoj k pomoci ukrajinským uprchlíkům, který vyjádřilo 53 % dotazovaných.
Zatímco proti pomoci ukrajinským uprchlíkům bylo v dubnu 16 % dotazovaných, za červen jejich počet stoupl na 26 %. Taková data jsou podle agentury alarmující. Nadpoloviční většina české veřejnosti ale stále považuje za správné, že Česká republika přijímá uprchlíky před válkou na Ukrajině, konkrétně jde o 58 % dotazovaných.
Úvodní vysoká ochota českých občanů se na „nezbytnou dobu“ uskromnit a snížit vlastní životní úroveň rovněž postupně oslabuje, rozdíl je zřejmý zvláště ve srovnání situace zhruba měsíc po začátku konfliktu a tři měsíce po ruské invazi.
Souhrnný ukazatel postoje ke geopolitickému vývoji v souvislosti s válkou na Ukrajině ukazuje stabilní náladu české veřejnosti. Neroste skupina podporující Kreml, na druhou stranu více než polovina občanů stále podporuje zapojení Západu do řešení konfliktu.
„Je důležité uvést, že význam samotné války na Ukrajině ve společenské diskusi klesá, roste naléhavost problémů spojených s migrací a dlouhodobě neřešenými problémy tuzemska, které často válka zdůrazňuje,“ doplňuje agentura.
Klíčovou perspektivou je podle ní zdražování, migrace i výrazná nejistota do budoucna. Rostoucí skepse ke zvládání migrace je tedy podmíněna dlouhodobým vývojem ekonomické situace různých sociálních skupin.
X X X
POLSKÝ PLOT ZA 8 MILIARD NA HRANICÍCH S BĚLORUSKEM
Poláci dokončují plot na hranicích s Běloruskem, zaplatí za něj osm miliard
V Polsku se chýlí ke konci stavba plotu na hranici s Běloruskem, který polské úřady začaly budovat v reakci na snahu tisíců migrantů z krizových zemí dostat se do země. Od pátku také přestane platit výjimečný stav v příhraniční oblasti, který v ní bránil novinářům či ochráncům lidských práv během migrační krizi působit. Při snaze překročit hranici zemřelo dvacet migrantů.
Stavba plotu na 187 kilometrů dlouhém úseku hranice začala v lednu a polská pohraniční stráž ji tehdy označila za největší stavební investici ve své historii. Náklady na bariéru činí 1,5 miliardy zlotých (téměř osm miliard korun).
Součástí přes pět metrů vysokého oplocení je žiletkový drát, budou v něm čidla odhalující pohyb či kamery. Podle portálu Polsat News jsou v něm také průchody pro zvířata žijící v oblasti.
Polská vláda označuje hraniční bariéru jako součást boje proti Rusku, ochránci lidských práv v ní nicméně podle agentury AP vidí velký dvojí metr. Zatímco bílí křesťanští uprchlíci z Ukrajiny (a povětšinou ženy) jsou vítáni, muslimové (a převážně muži) ze Sýrie a dalších krizových zemí naopak odmítáni.
„Za naší východní hranicí se odehrává krvavá válka, nejkrvavější od dob druhé světové války, a dnes už jasně vidíme, že válka měla svůj první akord. Byl jím útok běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na polskou hranici s Běloruskem,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki, jenž ve čtvrtek příhraniční oblast navštívil.
Lukašenko testuje východní hranici EU
Podle šéfa polské vlády se běloruský autoritářský vůdce společně se svým spojencem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem rozhodli otestovat polskou hranici, a tudíž i východní hranici Evropské unie.
„Díky naší politické prozíravosti a předvídání toho, co se může stát, se nyní můžeme zaměřit na pomoc Ukrajině, která bojuje za ochranu své suverenitu,“ pronesl Morawiecki podle AP.
Poté, co ruská invazní vojska v únoru napadla Ukrajinu, překročily podle polské pohraniční stráže ukrajinsko-polské hranice více než čtyři miliony lidí, kteří uprchli před boji. Řada z nich zůstala v Polsku, jiní se vydali do dalších zemí, nebo se časem vrátili do vlasti.
Z Běloruska se od loňského roku pokoušeli dostat do Polska a sousední Litvy také tisíce migrantů z Blízkého východu, Afghánistánu nebo Afriky prchající před chudobou nebo konflikty. Bělorusko přitom předtím nebylo klíčovou migrační cestou do EU, to se změnilo poté, co Lukašenko začal migranty povzbuzovat, aby přicestovali do Minsku, podotkla AP.
Varšava a EU obviňují autoritářský režim v Minsku, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce Evropské unie uvalené na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice.
Nevládní organizace viní pohraničníky z násilí
Tato migrační krize kulminovala loni na podzim. Obránci lidských práv přitom nakládání s různými uprchlíky různým způsobem kritizují.
„Pokud svezete uprchlíka na ukrajinské hranice, jste hrdina. Pokud to uděláte na běloruské hranici, jste pašerák a mohl byste skončit na osm let vězení,“ uvedla šéfka polské nevládní organizace Dom Otwarty Natalia Gebertová. Podle ní se migrace přes Bělorusko utlumila, ale lidé se tímto způsobem do EU stále pokoušejí dostat.
Nevládní organizace také viní polské úřady a bezpečnostní složky například z toho, že migranty násilím zatlačují na běloruské území. Organizace Human Rights Watch ve své zprávě z tohoto měsíce uvádí, že Polsko zatlačuje migranty a žadatele o azyl zpět do Běloruska nezákonně a někdy i násilně, přičemž ve východoevropské zemi údajně čelí zneužívání, včetně bití a znásilňování členy bezpečnostních složek.
Zatímco někteří Poláci podporují tvrdý postoj vlády, mnozí obyvatelé pohraničí se během zimy a jara snažili migrantům, kteří uvázli v tamních lesích, pomáhat.
Ve Varšavě pak podle AP měla tento týden premiéru divadelní hra nazvaná Odpovědnost, která mimo jiné klade otázku, jak může Polsko na jedné straně přijmout miliony Ukrajinců, zatímco odmítá pomoc tisícům dalších. Jedna z postav se ptá: „Proč polský stát žádá, aby dítě ze (syrského) Halabu (Aleppa) sedělo při teplotách pod nulou v bažinách, a odepírá mu pomoc, kterou poskytuje dítěti z (ukrajinského) Mariupolu?“
X X X
Cyklisté na Šumavě surově napadli řidiče kamionu, který odvážel dřevo. Hledá je policie
Incident se odehrál v pondělí v Novém Brunstu u Gerlovy Hutě na Klatovsku. Před kamionem naloženým kůrovcovým dřevem jelo osobní lesnické auto, které světelně signalizovalo možné nebezpečí či větší náklad, řekla Jouklová.
„Dvojice cyklistů, po kterých teď pátrá policie, nechala osobní vůz projet a slovně nevybíravě atakovala řidiče kamionu, jehož vyzývala k vystoupení z vozu. Když se tak stalo, jeden z útočníků řidiče udeřil. Následně se strhla potyčka, do které se přidal i druhý cyklista. Oba poté z místa ujeli,“ popsala.
Řidiči podle ní cyklisté poranili obličej, záda a způsobili mu podlitiny. „I když většina lidí chápe, že k lesnickému hospodaření patří i provoz na lesních cestách, najdou se výjimky, které lesníky a ochránce přírody napadnou. Dosud slovně nebo gesty. Pondělní šumavský případ ale vyvolal silnou potřebu upozornit na to, že dopravci dříví, lesníci, dělníci, ale i zástupci ochrany přírody zkrátka mají v lesích přednost, protože tam pracují a cesty při práci využívají,“ uvedla mluvčí.
Od cyklistů očekáváme ohleduplnost
Lesy ČR se podle železnorudského lesního správce Petra Najmana snaží směřovat úmyslné těžby do období, které není turisticky exponované. Kůrovcové nebo například větrem poškozené stromy ale musí zpracovat a z lesa odvézt. „V době kůrovcové kalamity a rojení nemáme na výběr,“ uvedl Najman.
„Do lesních cest ročně investujeme stovky milionů korun. Od cyklistů a dalších nežádáme žádný příspěvek na údržbu ani bezpečný provoz. Naopak pro ně stavíme odpočívadla, altány, obnovujeme studánky a lavičky, ale zároveň očekáváme ohleduplnost a pochopení pro naši činnost. V zahraničí s tím lidé také nemají problém,“ doplnil Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.
Není to první incident mezi turisty a lidmi, kteří v lesích na Šumavě pracují. V únoru napadl v oblasti Rozvodí v přírodní památce Královský hvozd poblíž Špičáku skialpinista dva strážce šumavského národního parku, kteří kontrolovali, zda se někdo nepohybuje v zakázaném území. Soud později udělil skialpinistovi peněžitý trest. Loni zahraniční turisté napadli strážce parku a strčili do něj, až spadl do Černého jezera. Agresivita turistů vůči strážcům v poslední době roste, řekl mluvčí parku Jan Dvořák.
X X X
SABOTÁŽ NA PREZIDENTA ZEMANA?
Byla to sabotáž? Zemana zajímá pokus o převod pravomocí při hospitalizaci
Prezident Miloš Zeman vyzval ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby nechal prověřit okolnosti, při nichž byl během své hospitalizace nucen dle svého názoru čelit pokusu o zbavení pravomocí hlavy státu. Zeman má podezření, že mohlo jít o trestný čin sabotáže. Trestní oznámení však nepodal. Blažek uvedl, že podnět postoupí příslušným orgánům.
„Prezident republiky předal ministru spravedlnosti podnět k prověření skutečností, nasvědčujících spáchání trestného činu sabotáže, ke kterému mohlo dojít v souvislosti s onemocnění prezidenta republiky v období od září do listopadu 2021,“ uvedl Hrad v tiskovém prohlášení.
V dokumentu se upozorňuje, že „podnět není veden snahou drakonického postihu konkrétních osob, ale v rámci ústavních kautel k prověření a objasnění situace“.
Ministr spravedlnosti oznámil, že Zemanův podnět postoupí příslušným orgánům. „Podnět ještě dnes předám nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi k dalšímu řízení, neboť k jeho prověření nemám žádnou pravomoc,“ sdělil Blažek.
Právník Hradu Marek Nespala doplnil, že Zeman nepodal trestní oznámení, které původně avizoval. Nyní je na ministru spravedlnosti a případně orgánech činných v trestním řízení, jak s věcí naloží. Zda podnět směřuje na konkrétní lidi a na které, nechtěl Nespala komentovat. Zeman se v minulosti v této souvislosti zmiňoval o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) nebo nezávislém senátorovi Pavlu Fischerovi.
Podle mluvčího prezidentské kanceláře Jiřího Ovčáčka se o Zemanově zdravotním stavu šířily od samého počátku lživé informace. Ty podle něho „iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů a dokonce i akademické obce“.
Sabotáž
Sabotáž spáchá podle trestního zákoníku mimo jiné ten, kdo maří nebo ztěžuje plnění důležitého orgánu veřejné moci, a to zneužitím svého postavení v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky. Trestná je i příprava takového činu. V základní sazbě za něj lze uložit tři až deset let vězení nebo |
Advokát a senátor Václav Láska (Senátor 21) označil podnět po právní stránce za „fakt nesmysl“. Zemanův postup považuje za „trošku zbabělý“ vzhledem k tomu, že prezident nepodal trestní oznámení, jak původně sliboval. Blažek podle senátora nemůže udělat nic jiného než podnět postoupit policii k prošetření, zda nebyl spáchán trestný čin.
Láska uvedl, že se plánuje přiznat, že chtěl prezidentovy pravomoci přenést na další ústavní činitele. Neplánoval to ale jako sabotáž, ale jako postup podle ústavních pravomocí vzhledem k tomu, že Zeman nebyl po určitý čas podle lékařů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
Miloš Zeman byl hospitalizován do Ústřední vojenské nemocnice 10. října. V posledních dvou týdnech před hospitalizací byl podle Hradu nemocný.
Debaty o aktivaci článku 66 a odebrání prezidentových pravomocí nastartovala zpráva Ústřední vojenské nemocnice, kterou si vyžádal předseda Senátu Miloš Vystrčil asi týden po hospitalizaci prezidenta. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ uvedl 18. října předseda Senátu.
O aktivaci článku 66 hovořily také tehdejší opoziční strany. „Článek 66 slouží k situaci, do které jsme se dostali. Pokud podle dopisu z ÚVN není a nejspíš ani nebude prezident schopen vykonávat své pravomoci, musíme tyto pravomoci rozdělit mezi jiné ústavní činitele, aby nedošlo k paralýze země,“ uvedla ve stejný den předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
O dočasném odebrání pravomocí jednala senátní komise pro Ústavu, která čekala na vyjádření lékařského konzilia. Nakonec se článek 66 neaktivoval. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila k převodu pravomocí nebyl důvod. Vyjádření konzilia podle Vystrčila znamenalo, že Zeman „některé pracovní povinnosti je schopen vykonávat, to znamená minimálně ty nejdůležitější,“ uvedl Vystrčil 5. listopadu.
Prezidentovu přesnou diagnózu se s ohledem na lékařské tajemství veřejnost nikdy nedozvěděla. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním prezidenta. Zeman později opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia, chirurg Pavel Pafko v době hospitalizace řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater.
X X X
Strůjce atentátů z Paříže Abdeslama poslal soud na doživotí za mříže
Doživotí bez možnosti předčasného propuštění ve středu uložil francouzský soud teroristovi Salahu Abdeslamovi. Ten je jako jediný ze strůjců pařížských útoků z 13. listopadu 2015 stále naživu. Z terorismu soud kromě něj dříve uznal vinnými také dalších osmnáct obžalovaných. Při atentátech na hudební klub Bataclan a další místa zemřelo 130 lidí. Odsouzení mají deset dnů na odvolání.
Soud ve středu vynesl rozsudek nad všemi dvaceti muži souzenými za teroristické útoky. Hlavní podezřelý Salah Abdeslam byl shledán vinným z terorismu a vraždy, uvedl soudce Jean-Louis Peries. Trest, který terorista dostal, byl zatím ve Francii udělen pouze čtyřikrát.
Všichni obžalovaní kromě jednoho, Farida Kharkhacha, byli shledáni vinnými ve všech bodech obžaloby, včetně terorismu. Soud jim uložil tresty ve výši od dvou let až po doživotní vězení. Nižší tresty dostali muži, kteří se nakonec do atentátů nezapojili nebo měli možnost je zastavit, ale neučinili tak. Kharkhach je vinen ze zločinného spolčení za účelem podvodu.
Doživotní trest dostal mimo jiné i Mohamed Abrini, který je kromě atentátů v Paříži spojován i s bombovými útoky v Bruselu z března 2016. Abrini smí na rozdíl od Abdeslama požádat o předčasné propuštění, nejdříve však po 22 letech ve vězení. Šest mužů bylo odsouzeno v nepřítomnosti, předpokládá se, že zahynuli.
Francouz marockého původu Abdeslam je jediný přeživší ze skupiny teroristů, kteří 13. listopadu 2015 zaútočili v Paříži na hudební klub Bataclan a na další místa v hlavním městě a na jeho předměstí Saint-Denis. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Belgická policie Abdeslama zatkla 18. března 2016 v Bruselu, krátce před teroristickými útoky v tomto belgickém hlavním městě, které si vyžádaly 32 obětí a do kterých byl Abdeslam podle belgických vyšetřovatelů také zapletený. Abdeslam byl v roce 2018 v souvislosti s bruselskými útoky v nepřítomnosti odsouzen k 20 letům vězení za střelbu na policisty.
Abdeslam hrál podle vyšetřovatelů v přípravě a provedení pařížských atentátů klíčovou roli a 27. dubna 2016 byl vydán do Francie. Francouzská prokuratura ho obvinila z členství v teroristické organizaci, z vražd, z únosu a z držení výbušnin a zbraní. Abdeslam odmítal spolupracovat.
Proces v Paříži začal loni na podzim, trval deset měsíců. Abdeslam na začátku procesu hrdě prohlásil, že je „vojákem“ Islámského státu a že útoky nepředstavovaly pro ty, kteří je spáchali, nic osobního. Byly prý jen reakcí na francouzské bombardování území obsazeného teroristickou organizací Islámský stát v Sýrii.
Později se však společně s některými dalšími obžalovanými omluvil obětem a pozůstalým. Při posledním slyšení tvrdil, že udělal chyby, ale není vrah. Prý se na poslední chvíli rozhodl neodpálit vestu s výbušninou, kterou měl na sobě. Soud však na základě vyšetřování a výslechů došel k závěru, že vesta pouze nefungovala správně.
Soudní proces, který se konal ve speciálně upravené soudní síni v historickém pařížském Justičním paláci, začal loni na podzim. Trval deset měsíců a zúčastnily se ho více než dva tisíce žalobců a víc než tři stovky právníků.
Byl to proces jako žádný jiný, a to nejen pro svou výjimečnou délku, ale také kvůli času, který byl věnován tomu, aby oběti mohly podrobně vypovídat o svém utrpení a jeho překonávání, zatímco rodiny zabitých hovořily o tom, jak těžké bylo žít dál, poznamenala agentura AP.
Arthur Denouveaux, který přežil atentát na Bataclan, před vynesením rozsudku uvedl, že soudní proces předčil očekávání obětí, protože teroristé reagovali na svědectví přeživších. To se podle něj v podobných procesech obvykle nestává. „Myslím, že můžeme být hrdí na to, čeho jsme dosáhli,“ řekl Denouveaux.
Zemřelo 130 lidí
Večer 13. listopadu 2015 mezi 21:20 a 21:53 se tři muži odpálili poblíž stadionu Stade de France, kde se zrovna hrál přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Mezi návštěvníky byl i francouzský prezident François Hollande. Kromě tří útočníků zahynul jeden člověk.
Tři muži v té době přijeli k budově hudebního klubu Bataclan, který hostil kalifornskou rockovou skupinu Eagles of the Death Metal. Útočit začali asi v 21:40, k útoku na diváky použili střelné zbraně, některé přeživší vzali jako rukojmí. Celkem tam zemřelo 89 lidí, policie do budovy vtrhla půl hodiny po půlnoci. Jeden z útočníků zemřel poté, co policie střelou odpálila jeho vestu s výbušninou, dva zbylí se odpálili sami.
Neznámý počet ozbrojenců s útočnými puškami zároveň střílel v době mezi 21:20 a 21:36 na návštěvníky restaurací a kaváren na třech místech – na rohu ulic Bichat a Alibert na terase kambodžské restaurace Le Petit Cambodge, v ulici de Charonne a de la Fontaine au roi. Zemřelo nejméně 36 lidí. Další útočník se odpálil ve 21:40 v restauraci na bulváru Voltaire, asi kilometr od míst tragických útoků v restauracích. Zemřel pouze on sám.
Celkem si atentáty vyžádaly 130 mrtvých, poslední oběť zemřela na následky zranění týden po útoku. V Paříži v noci pátku třináctého přišly o život dvě desítky cizinců z více než dvanácti států. Zraněno bylo na 370 lidí.
Za hlavního organizátora masakrů byl označen Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Ten zahynul 18. listopadu 2015 při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis. Stál za několika zmařenými atentáty ve Francii a také radil dalším islamistům, aby ze Sýrie do Evropy cestovali přes Prahu. Měli se tak podle něj snáze vyhnout odhalení.
X X X
Izrael čekají další volby. Parlament odhlasoval zákon o svém rozpuštění
Izraelský parlament odhlasoval zákon o svém rozpuštění. Předčasné volby proběhnou 1. listopadu, do té doby vládu povede současný ministr zahraničí Jair Lapid. Od roku 2019 se tak letos na podzim budou v Izraeli konat v pořadí již páté parlamentní volby.
Lapid bude i nadále řídit ministerstvo zahraničí. „Předávám vám posvátnou hůl a odpovědnost za stát Izrael. Doufám, že ho budete chránit,“ řekl dosavadní premiér Naftali Bennett Lapidovi při ceremonii, u níž byl personál úřadu premiéra a také manželky obou politiků.
„Jste dobrý člověk, byl jste výborný premiér a dobrý přítel. Uděláme to nejlepší pro židovský, demokratický stát, vše pro to, aby byl silný a vzkvétal, protože to je naše práce a přesahuje nás všechny,“ uvedl Lapid. Zavítal pak do jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem a do rezidence prezidenta Jicchaka Herzoga.
Ve 120členném parlamentu prošel zákon o rozpuštění v poměru 92:0 hlasům. Koaliční Strana práce a strana Izrael je náš domov se však hlasování zdržely, protože se nepodařilo odhlasovat i zákon, který by umožnil výstavbu metra v Tel Avivu. Rozhodnutí této otázky by byl velký úspěch končící koalice, a opozice tomu chtěla zabránit.
Čtvrtečním hlasováním tak končí práci 24. izraelský parlament zvolený teprve loni. Do následujících voleb bude u moci Lapidova úřadující vláda. Bennett už ve středu oznámil, že v nich kandidovat nebude. Politické strany musejí seznamy svých kandidátek do předčasných voleb dodat nejpozději do 15. září.
V dubnu 2019 v předčasných parlamentních volbách vyhrál potřetí za sebou pravicový Likud politika Benjamina Netanjahua. Parlament rozhodl o svém rozpuštění o měsíc později, protože se Netanjahuovi nepodařilo sestavit novou vládu. V dalších předčasných volbách vyhrálo centristické uskupení Modrá a bílá. Ani v prosinci se poslancům nepodařilo najít příštího premiéra, a tak byl parlament opět automaticky rozpuštěn.
V březnu 2020 v dalších předčasných parlamentních volbách, třetích během jednoho roku, vyhrála vládnoucí strana Likud. V dubnu téhož roku podepsali premiér a jeho rival a šéf centristického uskupení Modrá a Bílá Ganc dohodu o vytvoření krizové koaliční vlády, která měla ukončit přes rok trvající politický pat a ustavit kabinet během krize kolem pandemie covidu-19.
Znovu byl parlament rozpuštěn na konci roku 2020, důvodem byly spory o rozpočet. Poslední předčasné volby v březnu 2021 vyhrála vládnoucí pravicová strana Likud před centristickým uskupením Ješ Atid.
V létě téhož roku parlament vyslovil důvěru nové koaliční vládě Naftaliho Bennetta z nacionalistické strany Jamina, čímž skončilo dvanáctileté období, kdy stál v čele kabinetu Netanjahu. Složena byla ale z osmi názorově velmi odlišných stran. Na to nyní ve čtvrtek v parlamentním projevu poukázal Netanjahu, když řekl, že končí koaliční experiment.
„Slibovali změnu a ozdravení, nepodařilo se jim to. To se stává, když dáte dohromady nepravou pravici a krajní levici. Jedinou alternativou jsme my – silná, stabilní, odpovědná nacionalistická vláda,“ řekl.
Letos v dubnu koaliční vláda ztratila většinu v parlamentu, když poslankyně strany Jamina Idit Silmanová odmítla kabinet dále podporovat. Později pohrozil další vládní poslanec, že vládu nepodpoří, a v květnu přestala kabinet podporovat i členka levicového Merecu Ghaida Rinavie Zoabiová.
Poslední ranou byl pro vládu neschválený zákon poskytující právní rámec židovským osadám na palestinském Západním břehu Jordánu. Pravidelně se obnovuje a jeho schvalování bývá rutina. Bez něj by se osadníci ocitli v právním vakuu. Po rozpuštění parlamentu se jeho platnost automaticky prodlužuje do sestavení nové vlády.
Předseda nyní už rozpuštěného parlamentu Mickey Levy řekl, že ve 24. parlamentu dosáhla nenávist nového maxima. „Byl to velmi složitý Kneset, polarizovaný, v němž se opozice stala koalicí a koalice opozicí,“ řekl. Připomenul ale, že se po třech letech neúspěchu podařilo schválit rozpočet a „nespočet zákonů důležitých pro veřejnost“.
Agentura AP situaci hodnotí jako prodloužení vleklé izraelské politické krize, jíž dominují Netanjahuovy korupční procesy. Čtvery předchozí volby skončily patovými výsledky a bylo po nich téměř nemožné sestavit vládu. Očekává se, že Lapid se svou stranou Ješ Atid povede kampaň jako představitel alternativy k další Netanjahuově vládě. Média také očekávají, že mu pomůže červencová návštěva amerického prezidenta Joea Bidena.
Podle průzkumů má nejvíc šancí Netanjahuův Likud a jeho spojenci, i když není jisté, že dosáhnou na nejméně 61 křesel potřebných k získání parlamentní většiny.
X X X
ŽENY NA DÍTĚ PÍT SPERMA, NEBO ZMĚNIT PARTNERA?
SPÍŠ ŽENY PO ZMĚNĚ PARTNERA MAJÍ HNED DÍTĚ, A ROVNÉŽ MUŽI S JINOU ŽENOU
Snažíme se o dítě. Doktor mi poradil, ať piji sperma, říká Kardashianová
V jedné z posledních epizod reality show The Kardashians zazněla informace, která některé diváky mohla nechat na pochybách, zda opravdu dobře slyšeli. Když se Kourtney Kardashianová (43) odebrala pro lékařskou radu ohledně své plodnosti a početí, dočkala se poměrně nečekaného doporučení.
Kourtney Kardashianová a její manžel, muzikant Travis Barker (46) z kapely Blink-182 by rádi společně měli alespoň jednoho potomka.
Nedaří se jim ovšem počít a navštěvují proto mnoho různých lékařů. U ajurvédské guru Marthy Sofferové, kam přišla nejstarší sestra z rodu Kardashianových rozebírat svůj zdravotní stav, se zmínila o tom, jakou radu dostala od jiného lékaře krátce předtím.
„Už si ani nepamatuji, co říkal o mojí štítné žláze. Ale pak nám řekl, tedy mně, že by mohlo pomoci, kdybych pila často Travisovo sperma. A to třeba čtyřikrát týdně,“ překvapila hvězda reality show.
Ačkoliv to může znít jako poměrně fyzicky náročný úkol pro oba zúčastněné, Travis Barker se nedal vyvést z míry. „Ten doktor je vlastně super,“ prohlásil se smíchem.
Pár následně uvedl, že toto doporučení se nenásledoval. Namísto toho se Kourtney podrobila takzvané „pánčakarmické očistě“, která má podle jejích slov „dostat z těla veškeré hluboko uložené toxiny, aby se zlepšila kvalita vajíček“.
Kvůli mladistvému vzhledu bych možná jedla i výkaly, šokovala Kardashianová |
Za svou ajurvédskou poradkyní chodí Kardashianová do lázní Soffer’s Surya Spa. „Jsem moc vděčná svému partnerovi Travisovi, že se toho všeho účastní se mnou. Myslím si, že sama bych to nezvládla, musíme na to být dva se vším všudy, dodala.
Modelka a módní návrhářka a jeden z nejuznávanějších světových bubeníků současnosti Travis Barker se vzali poprvé letos v dubnu Las Vegas. Podruhé při soukromém obřadu v Santa Barbaře na počátku května a svatbu si o pár týdnů později zopakovali za přítomnosti celé rodiny a přátel v italském Portofinu v historické pevnosti Castello Brown.
Před manželstvím s muzikantem žila Kardashianová v dlouholetém vztahu s podnikatelem Scottem Disickem (39), se kterým má tři děti. Rozešli se v roce 2015.
X X X
EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT V ZÁVODECH DO VRCHU POKRAČUJE NA NEJDELŠÍ TRATI STARÉHO KONTINENTU
Po domácím Ecce Homo ve Šternberku vyrazili čeští reprezentanti do italského Trenta, kde se opět utkají s početnou evropskou, ale především italskou konkurencí. A čeká je nejdelší trať v Evropě, s převýšením 1350 metrů, délkou 17,3 kilometru a více než stovkou záludných zatáček. Trento Bondone je velkou výzvou nejen pro jezdce, ale i techniku.
A technika dostane na této trati opravdu zabrat. Závodní speciály ujedou během jedné jízdy ekvivalent celého kratšího závodu. Tomu se musí přizpůsobit kompletní nastavení i volba pneumatik. A právě pneumatiky jsou letos kritickým aspektem. Vzhledem k váznoucí výrobě a dodávkám je závodních pneumatik velký nedostatek. To může být limitujícím faktorem právě na dlouhém Trentu.
„Čeká nás nejnáročnější závod sezóny. Snažím se co nejvíc trénovat a zapamatovat si především rychlé a kritické úseky. V deseti vracečkách za sebou není co vymýšlet. Rozhodující budou rychlé pasáže a slepé zatáčky. To jsou místa, která budou rozhodovat. Zatím je tady velké vedro, což může být problém pro auto. Snažíme se přivést vzduch kam jen to jde, abychom odvedli maximum tepla. Vyměnili jsme chladící kapalinu, hadice, kompletní brzdy a další nejexponovanější díly,“ okomentoval přípravy Petr Trnka z ACCR Czech Trnka Racing Teamu.
„Už jsem byl nahoře, asi desetkrát, ale trénuji hlavně večer, přes den je na trati docela provoz. Auto je připravené, namontovali jsme větší chladič na vodu i na olej, takže bychom měli motor uchladit i v tomhle velkém vedru. Daleko větší problém máme s pneumatikami, kterých je stále nedostatek. Nemáme softy na předek, ty by tady byly optimální. Takže musíme jet super softy nebo okruhovou variantu. Rozhodneme se podle počasí. V každém případě tréninky jen odjedeme, abychom pošetřili pneumatiky na závod,“ prozradil Miloš Beneš, startující za GMS ACCR Czech Team.
„Trento jedu potřetí a letos poprvé se mi během tréninku začaly vybavovat některé úseky. Tato trať je naprosto výjimečná a nedá se s ničím srovnávat. Obrovskou váhu mají zkušenosti a každý odjetý ročník je znát. Napoprvé tady podle mého nikdo nemá moc velké šance. Velkou roli hraje také počasí, které bývá nevyzpytatelné. Startuje se v údolí a cíl je vysoko v horách. Teplotní rozdíl bývá klidně i přes třicet stupňů, je to prostě velká sázka do loterie,“ odhaduje David Dědek z týmu Nutrend ACCR Czech Team.
V početné startovní listině nejdelšího závodu evropského šampionátu je celkem osm českých zástupců. Kromě Petra Trnky, Miloše Beneše a Davida Dědka s vozy kategorie II, bude startovat také Jiří Ošmera s vozem VW Scirocco, Vojtěch Bejda s cupovou verzí Porsche 911 GT3, Adam Králík na Seatu Leon, Lukáš Müller s Octavií a Pavel Kotek s BMW M3. V kategorii historických vozidel doplní naše jezdce Aleš Gänsdorfer, Petr Strnad, Milan Stejskal, a Michal Sedláček. Jan Koudelka, předseda komise ZAV
X X X
Honza Štěrba přestupuje z Prahy do Pardubic
Kapitán mladých basketbalových Sov Jan Štěrba se po devíti sezónách na Folimance vrací tam, kde s basketbalem začínal. Příští sezónu Kooperativa NBL 22/23 bude hrát v dresu Pardubic. „Štěrbič“ již v Pardubicích odehrál tři sezóny jako žák a dorostenec v dresu BK Synthesia Pardubice, resp. Tesla Pardubice. V roce 2012 dostal nabídku od
Mládežnického programu USK Praha, aby dál rozvíjel svůj basketbalový talent v
Praze.
Tuto příležitost využil a vyplatilo se. Do Pardubic se nyní vrací již ako lídr a kapitán týmu mužů, stejně tak jako držitel vysokoškolského diplomu. Přitom na Folimance v Praze zanechal hlubokou stopu, když v dresu USK odehrál téměř 300 utkání a nastřílel
těsně pod hranici 1500 bodů.
Už v roce 2014 zažil svůj mužský debut v tehdejší Mattoni NBL pod vedením
Kena Scalabroniho. Od té doby dostával na hřišti stále větší roli, která vyvrcholila jeho poslední sezónou v dresu Sov. V ní jako kapitán táhl nejmladší tým soutěže průměrem 9.4 bodu a 7.2 doskoku na utkání, když na hřišti trávil devětadvacet minut.
„Předně bych chtěl poděkovat Honzovi za jeho působení u nás v klubu. Lidsky skvělá osobnost, která dokázala využít naší platformy pro mladé hráče. Dokázal skloubit přípravu vrcholového sportovce a studia. Byl trpělivý, postupně dostával větší a větší roli, která gradovala v uplynulé sezóně. Poctivě si prošel od začínající role až na klubový vrchol. Přestup do Pardubic je jeho návratem tam, odkud přišel do našeho mládežnického projektu a také návrat k rodinným kořenům. Věřím, že se mu tak bude i nadále dařit rozvíjet svůj potenciál a udrží si pozici významného hráče nejen Kooperativa NBL.
Je to citelná ztráta pro naši šatnu, ale chápeme, že právě nyní pro Honzu přichází nová výzva v jeho kariéře. Honza v poslední sezóně pod vedením trenéra Kinga udělal velký posun a z jeho herního stylu vytěžil maximum. Naši fanoušci budou mít možnost Honzovi poděkovat při prvním domácím utkání proti Pardubicím na
Folimance,“ uvedl k přestupu manažer týmu Petr Jachan.
Právě herní styl trenéra Kinga Štěrbovi svědčil a ukázal se jako skvělý mobilní univerzál. Pod trenérem, kterého pro Kooperativa NBL objevilo USK Praha, bude hrát i nadále. V Pardubicích se bude dále profilovat pro trenérem Dinem Repešou, který na Folimance strávil tři roky, kde získal cenu pro trenéra roku a který do Pardubic odešel před loňskou sezónou. Nyní se znovu potkají v jednom týmu a Honza Štěrba bude mít možnost navázat na spolupráci se svými bývalými spoluhráči z USK Praha Petrem
Šafarčíkem, Tomášem Vyoralem nebo Matějem Vrábelem. Šestadvacetiletého střelce si letos v létě vyhlédla Beksa a získala ho zpět do Pardubic.
„Rozhodování, kde budu příští roky hrát bylo velmi složité. Strávil jsem na USK krásných 9 let. Folimanka se stala v podstatě druhým domovem, kde jsem se za tu dobu seznámil se skvělými lidmi. Na USK budu vzpomínat vždy v dobrém, přeci jenom jsem zde zažil hodně sportovních a životních zážitků, ať už dobrých či špatných. Chtěl bych poděkovat realizačnímu týmu, současným i bývalým hráčům a trenérům, za
vzpomínky a trpělivost s mojí povahou. Speciální poděkování patří Petrovi Jachanovi, který mně dal šanci hrát v nejlepším mládežnickém týmu v ČR. Přeji celému týmu hodně štěstí do budoucna,“ řekl k přestupu samotný hráč. /mš/