Až 61 % Slovákov chce predčasné voľby. Na Slovensko prekročilo opeť 3 515 Ukrajinců…

 Menšinová vláda v zložení Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina a Za ľudí nevydrží podľa 43 percent respondentov prieskumu ani do konca roka 2022. Prieskum agentúry IPSOS pre TA3, ktorý bol realizovaný on-line metódou na reprezentatívnej vzorke 1 050 respondentov v dňoch 13.-15. septembra, zverejnila televízia v diskusnej relácii V politike.

Ľudí sa pýtali, dokedy vydrží menšinová vláda. Takmer 20 percent opýtaných uviedlo, že táto vláda bude fungovať menej ako do leta roku 2023. To, že súčasná menšinová vláda vydrží do riadnych parlamentných volieb v roku 2024 verí 14 percent opýtaných a rovnako 14 percent nevedelo alebo nechcelo na otázku odpovedať. Podľa 11 percent respondentov prieskum menšinová vláda padne v priebehu jedného mesiaca.

Respondenti odpovedala aj na otázku na riešenie aktuálnej koaličnej krízy. Najviac respondentov, 61 %, sa prikláňa k predčasným voľbám. Viac ako polovica opýtaných (52 %) by si želala odchod ministra financií Igora Matoviča z vlády a následný návrat strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Za riešenie v podobe prezidentkou vymenovanej úradníckej vlády je úplne alebo skôr 39 % respondentov, 37 % by privítalo menšinovú vládu s podporou SaS a 33 % opýtaných návrat SaS do vlády. Najnižšiu podporu, 13 %, malo riešenie v podobe menšinovej vlády s podporou Kotlebovci – Ľudovej strany Naše Slovensko.

X X X

Poslanec Šipoš: Naším cieľom je, aby boli ceny elektriny čo najnižšie

V súvislosti s pomocou pre podniky sa má Slovensko koordinovať s Európskou komisiou.Naším cieľom je, aby boli ceny elektriny čo najnižšie. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že riešenie očakáva od nového ministra hospodárstva Karla Hirmana. Podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec parlamentu Erik Tomáš viackrát skritizoval koalíciu, že nepriniesla návrhy na pomoc ľuďom v čase zdražovania.

Šéf klubu OĽANO reagoval, že opatrenia prijímajú a parlament aktuálne čaká na vládne návrhy pomoci. V súvislosti s pomocou pre podniky sa má Slovensko koordinovať s Európskou komisiou. Zameriavať by sa malo na firmy, ktoré budú mať stratu. Riešenia energetickej krízy okrem zastropovania cien energií konkretizovať nechcel. Je ich podľa jeho slov veľa. „Oni netušia, čo dajú do parlamentu,“ zhodnotil Tomáš.

Zároveň skonštatoval, že koalícia má financie z plánu obnovy či nadmerného výberu daní a nič z tých peňazí nerozdala ľuďom. Je podľa Tomáša legitímne, aby sa parlament na začiatku schôdze bavil o zmene ústavy, ktorou umožní ukončenie alebo skrátenie volebného obdobia buď referendom, alebo poslancami. „To je náš prístup, uvidíme, aké zákony napokon z tej vlády do parlamentu prídu,“ poznamenal.

Predčasné voľby

Otvorenie schôdze parlamentu nie je podľa Tomáša zodpovednosťou opozície a nie je tu na to, aby pomáhala koalícii. Tvrdí, že na tohtotýždňové neotvorenie schôdze Národnej rady SR použila opozícia legitímnu obštrukciu. „Keď chce vláda vládnuť, nech si zoženie väčšinu,“ odkázal koalícii. Tomáš zopakoval, že jediným riešením v tejto situácii sú predčasné voľby.

Koaličný poslanec to označil za farizejstvo. Na jednej strane Hlas-SD vyzýva na prijatie pomoci ľuďom, no na druhej strane obštruuje v parlamente a bráni otvoreniu schôdze, aby sa zákony mohli prijímať. „Vy jasne ukazujete, že vy len hráte hry a tie vaše návrhy sú len obyčajné politické divadlo,“ podotkol Šipoš.

Deklaroval, že o podpore návrhov pomoci budú rokovať aj s SaS, ktorá z koalície odišla. V pondelok (19. 9.) bude koaličná rada a po nej budú nasledovať rokovania s SaS. Šípoš povedal, že nebude o podpore rokovať s Hlasom-SD, Smerom-SD, Republikou ani ĽSNS.

Odvolanie Matoviča

Poslanci sa vyjadrili aj k vystúpeniu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v parlamente, ktorý obvinil predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD z podplácania ochrankárov. Tomáš to označil za lož.

„Pošpiní človeka bez akýchkoľvek dôkazov,“ poznamenal. Po týchto obvineniach má Matovič zabudnúť, že si s ním Hlas-SD podá ruku a bude s ním spolupracovať napríklad na otvorení schôdze v Národnej rade SR.

Šipoš v súvislosti s tým povedal, že o tom počul v parlamentných kuloároch. „Ak túto informáciu počul a bolo to z relevantného zdroja, nevidím na tom nič zlé, aby to povedal,“ skonštatoval.

Koalícia sa podľa neho bude rozprávať aj o návrate SaS, ak by došlo k odvolaniu Matoviča z postu ministra financií, aktuality.sk

X X X

Boris Kollár navrhne rokovať o zmene ústavy na začiatku parlamentnej schôdze

Podľa Fica je prijatie zákona predpokladom akejkoľvek súčinnosti a spolupráce opozície pri ďalších rokovaniach parlamentu.

Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.

Predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár navrhne rokovať o zmene ústavy k predčasným voľbám na začiatku najbližšej parlamentnej schôdze. Vyhlásil to v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 na margo výzvy lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica, ktorý už skôr navrhol, aby bol tento bod na schôdzi zaradený ako prvý.

„Dajme to na začiatok, súhlasím s tým, urobím procedurálny návrh hneď na začiatku schôdze, aby sme to presadili úplne na začiatku, teda predsunuli,“ povedal Kollár s tým, že bude za návrh hlasovať a lobovať u koaličných partnerov, aby zaň hlasovali tiež. „Keď nebudeme schopní prijímať zákony na pomoc ľudom, tak sme za predčasné voľby, ale na to je potrebný tento bod,“ poznamenal s tým, že by nechcel sedieť vo vláde, ktorá nevie pomôcť ľuďom.

Podľa Fica je prijatie zákona predpokladom akejkoľvek súčinnosti a spolupráce opozície pri ďalších rokovaniach parlamentu. „Prerokujme ten návrh, schváľme ho v prvom čítaní a nikto nemá problém, aby Národná rada rokovala o všetkom potrebnom,“ skonštatoval. Predčasné voľby sú podľa neho jediným riešením hlbokej vládnej krízy.

To, či sa SaS vráti do vlády po prípadnom odvolaní ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie, je podľa Kollára otázka pre konzílium psychiatrov. „Toto už je blázinec, to je psychiatria,“ skonštatoval. Podľa Fica ide o najvýstižnejšie slová na aktuálnu situáciu vo vláde na Slovensku.

Obaja odmietajú rozhodnutie Európskej komisie (EK) o tom, že Maďarsku má byť pozastavených približne 7,5 miliardy zo spoločného rozpočtu EÚ pre údajné porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii. Zhodujú sa, že je neprípustné trestať akýkoľvek štát za iný politický názor. V opačnom prípade je to podľa nich koniec EÚ. „Aj na vláde aj koalícii za nás poviem, že budeme tento názor vetovať,“ vyhlásil Kollár.

Podotkol, že síce s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána nesúhlasí, rešpektuje Maďarsko ako samostatný štát. „Môžeme ho kritizovať, súhlasiť s ním či nesúhlasiť, ale aby sme takýmto spôsobom zaviedli takýto precedens, je to koniec EÚ. Proti tomuto sa musíme rázne postaviť,“ skonštatoval šéf parlamentu.

„Niekto si vymyslel, že v Maďarsku boli porušené princípy právneho štátu a komisia bezprecedentne prvýkrát navrhuje, aby im bolo odňaté z európskych fondov. (…) Maďarsko bolo potrestané za to, že má iný názor na Ruskú federáciu a na to, čo sa momentálne deje na Ukrajine,“ uviedol Fico. Konanie EK považuje za šokujúce a jeho líderstvo označil za nemožné. „Keby som bol dnes predsedom vlády, tlačil by som, aby sme vetovali toto rozhodnutia komisie,“ doplnil, aktuality.sk

X X X

V pondelok má po dvojmesačnej pauze pokračovať proces v kauze Kuciak

V pondelok (19. 9.) má po dvojmesačnej pauze pokračovať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, a tiež v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruškó. 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragić. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zsuzsová, aktuality.sk

X X X

 Ľubomír Jašk: Kollár môže všetko, aj súznieť s Ficom

Súlad medzi Robertom Ficom a Borisom Kollárom je dojemný. Pardón, strašidelný.

Kollár čaká na správnu chvíľu

Obaja spomínaní páni sa rozhodli, že povzbudia divákov pred nedeľným obedom debatou bez hádok.To by mohlo byť sympatické, pokiaľ by jeden stále nebol súčasťou vládnej koalície a druhý lídrom opozície, ktorá už zahodila všetky zábrany. Politický konflikt medzi Kollárom a Ficom by bol prirodzený a v daných súvislostiach aj užitočný.

Kollár zostáva vo vláde bez nadšenia a odhodlania. Najčastejšie a bez veľkých výčitiek rozpráva o predčasných voľbách, ktoré majú – povedané jeho slovami – zabrániť „pokračovaniu tejto psychiatrie“. Nič mu nebude brániť sa na Hegerovu vládu vykašľať. Potrebuje len počkať na správny okamih, aby z takéhoto odchodu maximalizoval svoje politické zisky.

Najpôvabnejšie na tomto všetkom je, že práve Boris Kollár je od začiatkov súčasnej vlády Matovičovým toppartnerom. Práve jemu od prvej chvíle najviac odpúšťal a toleroval. Tomu sa naozaj hovorí nezaslúžený dar.

Orbánovi stačí jeden advokát

Porozumenie medzi Kollárom a Ficom je zo všetkých ostatných pohľadov pochopiteľné. Obaja sú majstrami populizmu alebo presnejšie jeden skúseným majstrom, druhý talentovaným učeníkom. Ich „starosť o ľud“ je falošnou zástierkou a maskovaním iných pochybných cieľov.

Nemajú morálne zábrany a sú schopní v mene účasti na moci všetkého. Pochybné je ich mentálne nastavenie aj kontakty z minulosti.

Kollár sa vo vzťahu k Rusku postavil na správnu stranu, ale aj to spravil len akousi náhodou. Teraz v debate s Ficom ani sekundu nezaváhal, aby sa pridal k jeho rozhorčeniu z postojov Európskej komisie voči orbánovskému Maďarsku.

Vraj ide o demokraticky zvoleného lídra. A? Tak zvyknú začínať všetky autokratické a skorumpované systémy. Okrem toho nikto z Bruselu neodvoláva Orbána z funkcie ani neposiela do Budapešti tanky. V hre je len objem peňazí, ktoré zo „zákernej Európy“ dostane.

Maďarsko jednoducho vstúpilo do európskeho klubu a zaviazalo sa rešpektovať jeho pravidlá. Vôbec tak nemuselo spraviť. Mohlo kľudne (a bez asistencie Bruselu a jeho dotácií) pokračovať v záchrane hodnôt, hojení starých rán a snívaní o uhorskom kráľovstve.

Boris Kollár je šéfom parlamentu a špeciálne hýčkaný člen vládnej koalície. Ak je jeho pozícia voči Maďarsku totožná s tou Ficovou, máme sa na čo tešiť, aktuality.sk

X X X

Prezident nemeckej centrálnej banky: Európska centrálna banka musí výrazne zvýšiť úrokové sadzby

Čo sa týka ekonomiky, zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať na ňu nepriaznivý účinok, výraznú recesiu však Nagel, jeden z najväčších „jastrabov“ v rámci ECB, neočakáva.

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) budú musieť ísť nahor omnoho výraznejšie, ak chce ECB dostať infláciu pod kontrolu. Povedal to cez víkend prezident nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Vzhľadom na súčasný stav inflácie sme stále veľmi ďaleko od adekvátnej úrovne úrokových sadzieb,“ povedal Nagel v sobotu (17. 9.) počas dňa otvorených dverí v centrále Bundesbanky vo Frankfurte nad Mohanom. „Bude potrebné urobiť viac, sadzby musia ísť nahor,“ dodal s tým, že ECB je ešte stále hlboko pod úrovňou neutrálnej sadzby. Tá ekonomiku nebrzdí ani nestimuluje.

Čo sa týka ekonomiky, zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať na ňu nepriaznivý účinok, výraznú recesiu však Nagel, jeden z najväčších „jastrabov“ v rámci ECB, neočakáva. „Nepredpokladám výraznú recesiu. Na príliš dramatický vývoj to v súčasnosti nevyzerá,“ dodal.

Podobne sa vyjadril hlavný ekonóm ECB Philip Lane, ktorý v rozhovore pre írsku televíziu RTÉ povedal, že nevylučuje recesiu v eurozóne, podľa neho však bude iba mierna. Aj on predpovedá, že úrokové sadzby by sa mali zvýšiť ešte „niekoľkokrát“.

Nagel dodal, že aj keď inflácia môže v decembri dosiahnuť 10 % a Nemecko čelí „tvrdej zime“ s rizikom dvojcifernej inflácie, je presvedčený, že situácia sa potom začne zlepšovať. „Som presvedčený, že túto zimu dokážeme zvládnuť a inflácia sa začne postupne spomaľovať,“ povedal šéf Bundesbanky.

Nasledujúce kroky ECB budú podľa neho závisieť od najnovších ekonomických údajov a zdôraznil, že predstavitelia banky sú odhodlaní dostať infláciu späť na úroveň inflačného cieľa, teda 2 %.

„Sme si veľmi dobre vedomí našej zodpovednosti a urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme infláciu stlačili späť na požadovanú úroveň. Zázraky nesľubujem, dostať sa na požadovanú úroveň nebude o šprinte. Je možné, že to bude beh na stredne dlhú trať, dúfam však, že nepôjde o maratón,“ dodal Nagel, aktuality.sk

X X X

Vojna na Ukrajine: Rusko vystupňovalo útoky na civilnú infraštruktúru, tvrdí Británia

Britské ministerstvo dodalo, že Rusko tiež pravdepodobne rozšírilo oblasť lokalít, ktoré je pripravené zasiahnuť v snahe „priamo oslabiť morálku ukrajinského ľudu a vlády“.

Rusko v uplynulom týždni zvýšilo počet raketových útokov na civilnú infraštruktúru na Ukrajine. Zasahuje aj miesta, kde tieto údery pravdepodobne nemajú priamy vojenský účinok. Uviedlo to v nedeľu britské ministerstvo obrany, informuje TASR na základe jeho správy zverejnenej na Twitteri.

Vystupňovaním takýchto útokov Rusko podľa britského hodnotenia reagovalo na svoje vojenské neúspechy. Cieľom úderov sa stali okrem iného elektrická sieť alebo priehrada na rieke Inhulec pri meste Kryvyj Rih.

Britské ministerstvo dodalo, že Rusko tiež pravdepodobne rozšírilo oblasť lokalít, ktoré je pripravené zasiahnuť v snahe „priamo oslabiť morálku ukrajinského ľudu a vlády“.

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej správe zo sobotňajšieho večera uviedol, že ruské sily naďalej vykonávajú „nezmyselné ofenzívne operácie“ okolo miest Doneck a Bachmut namiesto toho, aby sa zamerali na obranu voči protiofenzívam ukrajinským síl, ktoré stále postupujú.

Ruské pozície na severovýchode Ukrajiny sú podľa ISW celkovo značne zraniteľné, keď tam ruská armáda neposiela väčšie posily. Je možné, že Rusko sa rozhodlo túto oblasť nebrániť. „Uprednostnenie obrany ruských ziskov na juhu Ukrajiny pred udržaním severovýchodu dáva strategický zmysel, pretože Chersonská a Záporožská oblasť (na juhu) sú pre Rusko i Ukrajinu kritickým územím, čo neplatí pre riedko osídlené poľnohospodárske oblasti na severovýchode,“ konštatoval inštitút v správe na svojom webe, aktuality.sk

X X X

   Americkí vojenskí experti: Rusi na Ukrajine vykonávajú nezmyselné ofenzívne akcie

 Rusi vykonávajú nezmyselné ofenzívne operácie okolo Donecka a Bachmutu na východe Ukrajiny, namiesto toho, aby sa sústredili na obranu proti postupujúcej ukrajinskej protiofenzíve v Charkovskej oblasti. Uviedol to v noci na nedeľu americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojom hodnotení vývoja ruskej vojny na Ukrajine.

 Ukrajinský vojak hliadkuje na kontrolnom stanovišti neďaleko ukrajinského mesta Izium, ktoré ukrajinské sily oslobodili spod ruskej okupácie, 15. septembra 2022

Boje medzitým pokračujú aj v Cheronskej oblasti na juhu Ukrajiny, odkiaľ velenie ukrajinskej armády hlási čiastkové úspechy, napríklad potopenie ruského riečneho člna s výzbrojou.

X X X

 Podľa amerického inštitútu ruské sily pokračujú v „nezmyselných“ ofenzívnych operáciách na východe Ukrajiny. Útočia na Bachmut a rôzne obce v blízkosti mesta Doneck, čo má síce „emočný význam“ pre provojnovo naladených obyvateľov samozvanej Doneckej ľudovej republiky, ale inak sú tieto útoky v podstate bezvýznamné, tvrdí inštitút.

„Rusi zjavne orientujú časť svojich veľmi obmedzených rezerv na Ukrajine do týchto snáh namiesto do zraniteľných ruských obranných línií narýchlo vytvorených pozdĺž rieky Oskil na východe Charkovskej oblasti,“ uvádzajú experti z Inštitútu pre štúdium vojny. Rusi podľa nich nemôžu dúfať vo veľké zisky okolo Bachmutu a Donecka a zjavne pokračujú „v takmer robotickom úsilí presadiť sa v Doneckej oblasti, čo sa zdá byť stále viac odtrhnuté od celkovej reality na bojisku“.

Podľa expertov však dáva zmysel uprednostnenie obrany ruských ziskov na juhu Ukrajiny pred riedko zaľudnenými poľnohospodárskymi oblasťami na severovýchode.

Podľa britského ministerstva obrany Rusko pravdepodobne rozšírilo okruh lokalít, na ktoré je pripravené udrieť, aby oslabilo morálku ukrajinskej vlády a obyvateľstva. Rusko podľa Londýna od zahájenia invázie na Ukrajinu (24. februára) vypálilo niekoľko tisíc rakiet dlhého doletu, ale v posledných siedmich dňoch stále viac cieli na civilnú infraštruktúru aj tam, kde to pravdepodobne nemá žiadny bezprostredný vojenský účinok.

Do tejto kategórie spadajú útoky na elektrickú sieť a na priehradu na rieke Inhulec v Kryvom Rihu, píše britské ministerstvo v pravidelnom bulletine o vývoji na Ukrajine.

Donecký gubernátor Pavlo Kyrylenko v nedeľu ráno uviedol, že v sobotu ruské útoky v Doneckej oblasti zabili päť civilistov a ďalších 18 zranili. Dvaja ľudia boli zabití v Bachmute, ďalší dvaja vo Vulhedare a jeden človek v Heorhijivke.

Južné velenie ukrajinskej armády v noci na nedeľu uviedlo, že ukrajinské sily potopili ruský riečny čln s vojenskou technikou a personálom. Ukrajinská armáda údajne zničila plány okupantov na obnovenie prevádzky na železničnom Antonivskom moste, ktorý sa Rusi snažili opraviť. Podľa správy operačného velenia Juh ukrajinská armáda v sobotu na juhu Ukrajiny zabila 62 ruských vojakov./agentury/

X X X

Kontingent 250 ukrajinských vojakov pôsobiacich v mierovej misii OSN v Konžskej demokratickej republike (KDR) sa vrátil do vlasti, aby sa zapojil do boja proti ruským silám.

Po ohlásení stiahnutia ukrajinskej leteckej jednotky v marci diplomati varovali, že misia OSN v KDR bude mať vážny nedostatok vrtuľníkov. Tie sú dôležité pri boji proti povstaleckým skupinám v hustých lesoch východnej časti rozľahlej africkej krajiny. Osem ukrajinských helikoptér tvorilo približne tretinu letky, ktorou disponuje stabilizačná misia MONUSCO.

Ukrajina od začiatku invázie Ruska vo februári už stiahla svojich vojakov z ďalších mierových misií svetovej organizácie, v ktorých pôsobili. Misia OSN v KDR je v poslednom čase pod značným tlakom. Čelí kritike za to, že neurobila dosť pre obnovenie mieru na východe krajiny, kde početné ozbrojené skupiny tri desaťročia zabíjajú, znásilňujú a drancujú bohaté nerastné zdroje regiónu ako zlato a diamanty.

V júli pri protestoch proti tejto misii zahynulo 36 ľudí vrátane štyroch príslušníkov modrých prílb. Misia MONUSCO by sa po 22 rokoch mala skončiť, no termín zatiaľ nebol stanovený. Je to jedna z najväčších a najnákladnejších z 12 mierových misií OSN. (tasr)

X X X

Ukrajinskí zdravotníci môžu zadarmo absolvovať online jazykové kurzy slovenčiny. Začali sa 5. septembra, doposiaľ sa na ne prihlásilo 125 zdravotníkov. Zabezpečila im ich Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku, informovala Alona Kurotová z asociácie.

Zdravotníci absolvujú slovenčinu v štyroch fázach prípravy. „Začnú so základnou a neskôr všeobecnou slovenčinou, potom absolvujú lekársku slovenčinu a na záver slovenskú legislatívu a prípravu na skúšku,“ ozrejmila.

Celý set kurzov má podľa nej hodnotu tisíc eur pre jedného lekára. Kurotová zdôraznila, že sa naň môžu prihlásiť aj zdravotníci, ktorým ešte na Slovensku neuznali diplom. „Desiatkam lekárov z Ukrajiny sa zvýšila šanca, že spravia skúšky a pomôžu podvyživenému slovenskému zdravotníctvu,“ skonštatovala.

V tejto súvislosti poukázala, že sa znížili poplatky za odborné skúšky. „Kým doteraz platili lekári 780 eur a zubári 1 180 eur, poplatok klesol na jednu úroveň – 500 eur,“ priblížila. Koncept odborných skúšok a dočasnej odbornej stáž by sa mal podľa nej ešte zmeniť, aby sa vstup zahraničných lekárov do slovenského zdravotníctva ešte viac uľahčil. (tasr)

X X X

Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v sobotu 17. septembra na vstupe na Slovensko 3 515 osôb. O dočasné útočisko požiadali traja žiadatelia. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v sobotu 3 799 osôb. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine 24. februára prekročilo 809 192 osôb, udelených bolo 94 021 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali 578 156 osôb. (sita)

X X X

Austrália nezakáže ruským turistom vstup do krajiny v rámci sankcií súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Uviedol to v nedeľu austrálsky minister obrany Richard Marles, informovala agentúra Reuters.

Od začiatku konfliktu Austrália uvalila sankcie na stovky ruských občanov a firiem vrátane väčšiny ruského bankového sektora. Dodala tiež obranné vybavenie a humanitárne zásoby Ukrajiny, pričom zakázala vývoz oxidu hlinitého a hliníkových rúd vrátane bauxitu do Ruska.

Marles po otázke, či Austrália tiež zakáže vstup ruským turistom, zdôraznil, že sankcie sú zamerané voči vládu Ruska, nie občanom tejto krajiny. „V súčasnosti o takomto niečom neuvažujeme,“ povedal minister a vicepremiér pre televíziu ABC.

Odmietol sa tiež vyjadriť k tomu, či Austrália poskytne Ukrajine po nedávnej žiadosti jej veľvyslanca ďalšie vozidlá Bushmaster a obrnené transportéry. Doplnil však, že Austrália je „jedným z najväčších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine mimo NATO“.

X X X

Americký exprezident Donald Trump sa počas svojich vystúpení v rámci kampane Save America (Zachráňme Ameriku) dotkol aj situácie na Ukrajine. „Teraz je vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, v ktorej potenciálne zomierajú státisíce ľudí, ale nikdy by sa to nestalo, keby som bol vaším prezidentom,“ vyhlásil Trump podľa pravicovej káblovej siete Newsmax. Viní za to demokratov, ktorí podľa neho zmanipulovali voľby a prezidentom sa stal Joe Biden.

Ruská agentúra TASS tiež cituje z jeho vystúpenia, ktoré prenášala Newsmax – v ňom uviedol, že Nemecko nemá alternatívu za ruské energie, čo môže viesť ku kolapsu. „Nemecko sa teraz vracia k uhliu, k starým metódam, ale nemajú na výber. Zostanú bez krajiny,“ povedal na zhromaždení svojich priaznivcov v Ohiu.

Trump podľa agentúry tiež povedal, že keď bol ešte prezidentom USA, poslal vtedajšej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej bielu vlajku so slovami „ak získavate 72 % svojich energetických zdrojov z Ruska, tak tu je biela vlajka, aby ste sa mohli rýchlo vzdať“.

X X X

Starosta Ladomirovej: Vojenský cintorín sme nezničili. Exstarosta si myslí opak

 Obec Ladomirová (okr. Svidník) sa nachádza asi šesť kilometrov severovýchodne od okresného mesta. Leží v doline riečky Ladomirky. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1414. Donedávna mnohí o jej existencii ani netušili.

 Až kým o vojenskom cintoríne, ktorý sa nachádza v obci, nenapísal na sociálnej sieti veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov.

V statuse uviedol, že hroby ruských vojakov boli tento rok, teda osem rokov po otvorení cintorína, „takmer zničené“. „Pred dvoma mesiacmi boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou.

Veľvyslanectvo dôrazne odsudzuje tento rúhavý čin, ktorý je vo väčšine civilizovaných krajín trestným činom, a vyzýva slovenskú stranu, aby dôsledne dodržiavala ustanovenia medzivládnej dohody z roku 1995 o hroboch padlých vojakov a civilných obetí vojny. Nóta v tomto zmysle bola zaslaná Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky,“ priblížil svoj naratív Bratčikov.

Zabudnutý cintorín v obci na východnom Slovensku sa však z regionálnych novín dostal až do ruských médií, ktoré tvrdia, že pamätník zrovnal zo zemou buldozér. Prekáračku medzi starostom a exstarostom do takýchto rozmerov nafúklo Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku na sociálnej sieti.

Úradná povinnosť Žilinku?

Klinec do pomyselnej rakvy „zatĺkol“ aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. To, čo sa udialo podľa slov veľvyslanca v Ladomirovej, označil za prejavy hrubej neúcty, ktoré nie je možné tolerovať. „Konanie hodné morálneho odsúdenia preto bude predmetom prešetrenia, či bezohľadným zásahom do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.“

V piatok zaslala Generálna prokuratúra SR do médií stanovisko, v ktorom sa uvádza, že orgány prokuratúry konajú v danej veci z úradnej povinnosti a vzhľadom na charakter a povahu podozrenia je potrebné objektívne prešetriť vec z hľadiska možného naplnenia skutkovej podstaty hanobenia miesta posledného odpočinku. „Generálna prokuratúra sa ostro ohradzuje voči nepravdivým obvineniam zo šírenia proruskej propagandy a dôrazne odmieta podsúvanie politického naratívu, ktorý nemá nič spoločné s úradným postupom vyplývajúcim prokuratúre zo zákona,“ uviedla Jana Tökölyová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

V reakciách na sociálnych sieťach pribúdali vyjadrenia rôzneho druhu, spájajúce sa či už s vojnou na Ukrajine, ale aj vyhrážkami na zabitie starostu Vladislava Cupera (nezávislý). Polícia začala konať. „Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku aktívne rieši situáciu ohľadom starostu obce Ladomirová, ktorému mali byť adresované vyhrážky voči jeho osobe, so starostom sme v aktívnom kontakte. Taktiež preverujeme údajné poškodenie hrobov vojakov padlých v I. svetovej vojne na cintoríne v Ladomirovej,“ uviedli policajti.

Dobrý úmysel

„Našim úmyslom určite nebolo niekomu poškodiť, či niečo zničiť. Nemám prečo zavádzať, alebo poskytovať nepravdivé informácie. Našim cieľom stále je zveľadiť to, čo bolo časom zničené. Starostom obce som šesť rokov a celý tento čas sa o cintorín staráme. Ministerstvo vnútra nám poskytuje na údržbu nejaké finančné príspevky. Začiatkom roka som komunikoval s ministerstvom, žiaľ iba telefonicky a nemám na to žiadny dôkaz, a oboznámil som ich že na našom cintoríne máme problémy. Okolo hrobov sú obrubníky, ktoré sa rozpadávali a pri kosení sa nám ničila záhradná technika. Ak chceme okolie vykosiť, pracovník je nútený postaviť sa na hrobné miesto“, približuje starosta.

Ďalším problémom bolo podľa neho aj hrabanie. „Navrhol som, aby sme obrubníky odstránili. Dostal som informáciu, že finančné prostriedky dostávame na údržbu cintorína. Pričom ak sa nám uľahčí údržba týmto spôsobom, môžeme tieto obrubníky odstrániť. Bral som to ako súhlas a obrubníky sme odstránili. Všetky kríže zostali na svojich miestach. My sme hroby nekopali ani nepoškodzovali. Tak ako tie obrubníky niekto pred ôsmimi rokmi dal, my sme ich teraz dali preč. Keď sa to vtedy odovzdávalo, bolo to pekné, ale časom všetko zarástlo a rozpadlo sa. Zaujímavé je to, že pred dvomi mesiacmi, keď sme ich demontovali, to nikomu neprekážalo,“ opisuje situáciu starosta.

Kto je vinný?

O návšteve veľvyslanca Ruskej federácie Igora Bratčikova sa Cuper dozvedel od ich pravoslávneho otca duchovného. „Prosil som ho, že keď pôjdu na cintorín, aby ma zavolal. Chcel som mu predstaviť náš zámer a požiadať o prípadné financie, keďže by sme chceli vymeniť aj kríže, ktoré sa tiež rozpadávajú. V pondelok neprišiel, povedal, že príde v utorok… Vo štvrtok však začali vyhrážky na sociálnej sieti na moju osobu. Až keď obec uverejnila fotografiu, že sa tam nič hrozné nestalo, začali sa mi ľudia ospravedlňovať,“ vysvetľuje.

Podľa starostu teraz každý hľadá vinníka, ten jednoducho musí byť. „Na obecnom úrade boli v piatok dvakrát policajti, ja som bol raz na polícii vypovedať, niekoľko krát mi volali aj z Ministerstva vnútra. Vinník jednoducho musí byť. Nakoniec sme zistili, že veľvyslanec tu bol a pri ňom stál exstarosta Zaujímal som sa aj o to, či veľvyslanec vedel, že sa s ním chcem stretnúť. A vraj o tom vedel. Prečo sa však stretol s exstarostom, neviem. Myslím, že ani veľvyslanec Ruskej federácie nečakal, že sa to takto zvrtne,“ myslí si a je rád, že už aj polícia na sociálnej sieti uverejnila, že informácie zverejnené na internete sú hoax. „Viem že sa aj niektoré komentáre pod jeho statusom mazali, nakoľko sa mi tam ľudia vyhrážali smrťou.“

Starosta chce stretnutie i zbierku

Vladislav Cuper chce v prvom rade upokojiť situáciu. „Podľa mňa je to hra so slovíčkami. Ak by sa na sociálnych sieťach nespomínal bager a zrušenie cintorína, ale bolo by len oznámenie, že som dal odstrániť obrubníky, nikto by to asi nekomentoval,“konštatuje a dodáva, že sa bude snažiť cez Ministerstvo zahraničných vecí skontaktovať s veľvyslancom Ruskej federácie, dať všetko na pravú mieru a možno aj požiadať o nejaké financie.

„ Viem, že Veľvyslanectvo Ruskej federácie poskytlo peniaze na opravy viacerých cintorínov na Slovensku. V dnešnej dobe sociálnych sietí to nebol zo strany veľvyslanca šťastný status, ale podľa mňa zlyhala z oboch strán komunikácia. Preto sa aj touto formou chcem veľvyslancovi ospravedlniť, že som ich neoboznámil s plánmi opravy cintorína..“

Na väčšie opravy obec momentálne nemá financie. Starosta je rád, že už sa našli jednotlivci, ktorí sa snažia pomôcť. „Dnes mi ponúkol jeden pán, ktorý vyrába hliníkové kríže, že by ich vyrobil a polovicu z nich by nám dal sponzorky a zaplatili by sme iba tú druhú. Sľúbil aj výhodnú cenu. Určite vypíšeme aj nejakú zbierku. Aj takto chceme bojovať proti tomu všetkému zlu, čo sa teraz deje.“

Exstarosta opravoval dvakrát

Exstarosta Ladislav Bojčík (kandidoval za Smer) býva v tesnej blízkosti vojenského cintorína. „Rekonštrukciu som robil počas môjho starostovania dvakrát. Raz v roku 2001 a druhý raz v roku 2014. O financie som žiadal ruskú ambasádu. Všetko tam bolo spustnuté, keďže do roku 1999 sa o cintorín nikto nestaral. Postupne sme to dali do poriadku. Chceli sme to dostať do takej podoby, ako to bolo uložené v archíve z roku 1938. Úpravy robila firma Miroslava Leníka z Humenného. Ak hovoríme o sporných obrubníkoch, tak tie vyznačovali, v ktorých miestach boli osemhroby, šesťhroby či dvojhroby,“ popisuje situáciu z pred rokov a dodáva, že hoci vo funkcii už nie je osem rokov, pravidelne osobne strihá živé ploty, ktoré vtedy nasadili po bokoch cintorína. Jeden z nich susedí s jeho pozemkom.

Na cintoríne sú podľa exstarostu pochovaní ruskí a rakúsko-uhorskí vojaci. „Žiadne mená obetí sa nám však nepodarilo získať. Medzi hrobmi boli uličky a chodník bol tiež vysypaný kamienkami. Chcel som, aby to vyzeralo aspoň trochu historicky. Nechcem nikoho uraziť ani poštvať, ale od roku 2014, kedy som z úradu odišiel, sa tu okrem kosenia raz ročne neurobilo nič, pričom obec každý rok na údržbu dostáva nejaké financie.“

Bojčík tvrdí, že odkedy nie je vo funkcii, do ničoho nezasahuje. V júni sa však v regionálnych novinách dočítal, že starosta má súhlas veľvyslanectva Ruskej federácie na opravu.

„Od začiatku to bolo klamstvo. Obrubníky boli súčasťou vojnového hrobu. V utorok, keď tu bol pán veľvyslanec, náš pán farár mal nejaké povinnosti, tak ma poprosil, aby som ho zastúpil. Z pohľadu na cintorín bol zhrozený. Videl totiž obrázky z roku 2014. Nebyť jeho príchodu, ani by cintorín tohto roku nepokosili. Trochu aj terén po tom bagrovaní vyrovnali, inak to tu vyzeralo akoby prebehlo cez cintorín stádo diviakov. Najlepšie vidím realitu ja, keďže bývam hneď vedľa. Po mne išlo všetko dole vodou,“ konštatuje exstarosta.

Vzápätí dodáva, že v piatok boli na cintoríne zo združenia Brat za brata, aj sa u neho zastavili a potom položili ku kaplnke spoločný veniec s Veľvyslanectvom Ruskej federácie. „Momentálne je pravda na ruskej strane,“ zamyslí sa a konštatuje, že aj podľa zákona je to ničenie hrobových miest. „A tam je toho viacej napísané. Nielen, že mŕtvych vykopávame. Je to súčasť hrobového miesta.“

Opäť Žilinka

Exstarosta sa posťažoval, že jeho sa zatiaľ na názor nikto nepýtal. Plynulo však v rozhovore bez nejakej otázky prešiel k svojej minulosti. „Terajší starosta ma chcel za každú cenu odstrániť, až som skončil na špecializovanom trestnom súde. Som mal teraz podmienku, ktorá budúci rok vyprší, ale neangažujem sa vôbec. Ja som mal Žilinku ako prokurátora na súde a on je teraz generálny, veľa ľudí na neho nadáva, ale ja som ho zažil päť krát na špecializovanom súde v Banskej Bystrici. A on si nedá skákať po hlave. A ani teraz… Za mňa kedysi verejné obstarávania robili iní a ja som len podpisoval a pečiatkoval. To som povedal aj na súde. Ale o dvoch tretinách obstarávaní som ani nevedel, čo tam je. Ale ja som nikdy z ničoho nič nemal,“ dodal na záver.

Bývalý starosta Ladomirovej dostal za subvenčný podvod najprv trest odňatia slobody sedem rokov nepodmienečne, potom sa zmenil na trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na päť rokov a probačným dohľadom súdu. Neskôr mu vymerali sedem rokov nepodmienečne.

Svojím konaním dostal jednu z najväčších obcí Svidníckeho okresu do nútenej správy a v roku 2016 začal na chod Ladomirovej dohliadať štát. Rozsudok bol za štyri skutky, pričom súd uznal vinu vo všetkých štyroch prípadoch.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku vo všetkých prípadoch bol starostov postup rovnaký. Kým v prvých troch bol úspešný a príspevky z eurofondov a od štátu dostal, vo štvrtom jeho protiprávne konanie včas odhalili a stíhali ho za pokus zločinu. V jeho prospech prispel i odstup času od spáchania skutku. Poľahčujúcou okolnosťou bolo aj to, že dovtedy viedol riadny život./agentury/

X X X

Eurokomisia chce odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z eurofondov

 Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie okrem iného kvôli nedostatočnému boju proti korupcii a problematickému prideľovaniu verejných zákaziek.

 Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil v nedeľu eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Maďarsko sa môže stať prvým členským štátom EÚ, ktorý príde o peniaze kvôli pravidlám podmieňujúcim čerpanie z rozpočtu Únie dodržiavaním princípov právneho štátu. Návrh musí schváliť väčšina členských krajín. Ak Budapešť do dvoch mesiacov situáciu napraví, môže Brusel vezme návrh späť.

Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup vlády premiéra Viktora Orbána k justícii, obmedzovanie plurality médií a práv menšín či obmedzovanie činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd.

Europoslanci sa v uznesení schválenom vo štvrtok zhodli, že Maďarsko už nie je plnohodnotnou demokraciou, a vyzvali komisiu k rýchlym krokom. Jedným z nich je zabavenie peňazí kvôli problematickému rozdeľovaniu únijných prostriedkov, ktoré podľa kritikov putujú k ľuďom napojeným na Orbána.

 „Nemôžeme dospieť k záveru, že rozpočet EÚ je dostatočne ochránený,“ vyhlásil v nedeľu Hahn. Maďarsko sa podľa neho síce v poslednom čase snaží navrhovať zmeny svojich zákonov, ktoré majú vyhovieť námietkam komisie, zatiaľ však opatrenie nepreviedlo do praxe.

Návrh na zabavenie fondov dostanú teraz členské krajiny vedené českým predsedníctvom. Podľa Hahna budú mať najviac tri mesiace na rozhodnutie. Maďarsko sa zároveň zaviazalo do 19. novembra komisii doložiť, ako plní svoje záväzky. Únijná exekutíva plánuje výsledky zhodnotiť a stanoviť ďalší postup./agentury/

X X X

Poslankyňa Saková: Poníženie parlamentu nastalo príchodom niektorých poslancov z OĽaNO

Poslankyňa Denisa Saková zo strany Hlas-SD skritizovala premiéra, ale aj stranu SaS, že blokovala otvorenie stredajšej parlamentnej schôdze. V rozhovore pre ta3 reagovala aj na otázku ohľadom komentárov na jej oblečenie od poslancov Jozefa Pročka a Borisa Kollára a aké výsledky očakáva od referenda.

x Strana SaS v stredu blokovala otvorenie parlamentnej schôdze. Ako vnímate toto správanie?

To sa musíte opýtať strany SaS prečo to urobila. Toto je fungovanie a jasný obraz toho, ako premiér hovoril, že všetko má v rukách aj s menšinovou vládou. Asi to má v rukách tak, že nevedia otvoriť ani schôdzu parlamentu.

x Počas utorkovej schôdze parlamentu mal Jozef Pročko aj Boris Kollár komentáre o vašom oblečení. Obaja vás dokonca nazvali princeznou. Pán Pročko v negatívnom spojení a pán Kollár to myslel ako kompliment. Podobné správanie však nevidíme od ženských poslankýň k mužským. Čo si myslíte o týchto poznámkach?

Tak v prvom rade treba povedať, že nemusíme riešiť nejaký konflikt medzi ženou a mužom. Bolo to ale presne ukázanie intelektuálnej úrovne pána Pročka. Poníženie parlamentu nastalo práve príchodom niektorých poslancov z OĽaNO. Potom parlament vyzerá, ako keby sme sa bavili v štvrtej cenovej skupine. Naopak chcem poďakovať pánovi predsedovi Kollárovi, ktorý bol predsedajúci tej schôdže, že skutočne džentlmensky toto chovanie zachránil.

x Počas tejto schôdze poslanec Peter Kremský nazval stranu Hlas-SD Smerom 2. Ako teda vyzerá vaša práca so Smerom?

Pán Kremský počas schôdze povedal ďalších pár perál, ale taktiež je to poslanec z dielne OĽaNO. Netreba sa k tomu dlhšie vyjadrovať, pretože asi to majú v nejakom manuáli, ako sa majú chovať a reagovať v pléne Národnej rady. Občania si na to musia spraviť vlastný názor.

x Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že vyhlási referendum o predčasných voľbách. Oznámila ale, že dá ešte overiť korektnosť prvej otázky referenda na Ústavný sud. Myslíte si, že je táto otázka dobre postavená?

Náš predseda Peter Pellegrini mal o prvej otázke pochybnosti ešte predtým, ako bola daná v rámci petičnej akcie, či s ňou ľudia budú súhlasiť.

Zazlievame skôr pani prezidentke, že nepodpísala prvé referendum, kde sa zozbieralo 600-tisíc podpisov. Dala to na Ústavný súd, keď vieme, že predčasné voľby boli už trikrát v histórii. Taktiež sa tu uskutočnilo už niekoľko referendier a nikdy nikto výsledky referenda nespochybňoval.

Na druhej strane treba povedať, že ak Ústavný súd našiel nejakú dieru v legislatíve, tak parlament mal povinnosť túto legislatívnu dieru napraviť. Opýtajme sa ale súčasných koaličných strán či skutočne mali pocit zodpovednosti, aby sme ako zákonodarný orgán tento problém riešili, pretože sme ho neriešili, zrejme im to nevyhovovalo.

x Aké výsledky od tohto referenda očakávate?

Uvidíme, či to referendum bude s dvoma otázkami alebo jednou. Pretože tam je ešte časová šanca, že by Ústavný súd rozhodol do začiatku referenda.

Chceli by sme, aby sa referendum uskutočnilo v deň Komunálnych a regionálnych volieb, keďže vieme, že ľudia majú dosť svojich problémov. Je dobré to spojiť, aby ľudí zaťažoval štát, čo sa týka času, čo najmenej. Bol to celkom dobrý vybraný termín, no uvidíme s tým decembrovým termínom, ako sa k tomu ľudia postavia. Nebudeme sa k tomu dopredu vyjadrovať./agentury/

X X X

Požehnali základný kameň novej bratislavskej Kalvárie

Bratislavská Kalvária patrí k najstarším v strednej Európe. Základný kameň novej krížovej cesty na bratislavskej Kalvárii požehnal v nedeľu bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Bratislavská Kalvária patrí k najstarším v strednej Európe, založili ju v roku 1694. Pôvodne to bol rozsiahly komplex vzácnych kaplniek a sôch. „Úspešne slúžila svojmu účelu od vzniku až po 50. roky minulého storočia, keď počas komunistického režimu bola totálne zdevastovaná. Zostali z nej len obrázky na stromoch, ktoré tam pripevnili aktívni veriaci,“ uviedol pre TASR Ján Klepáč, predseda občianskeho združenia (OZ) Bratislavská Kalvária, ktoré požehnanie zorganizovalo.

Klepáč poukázal na to, že ktorákoľvek obec na Slovensku má v súčasnosti reprezentatívnejšiu krížovú cestu ako hlavné mesto. To viedlo bratislavských aktivistov k založeniu OZ Bratislavská Kalvária v roku 2019.

„Cieľom združenia je pristúpiť k revitalizácii tohto verejného priestoru komplexne, profesionálne, s výsledkom, za ktorý sa nebudú musieť hanbiť ani budúce generácie,“ hovorí predseda združenia s tým, že historickú krížovú cestu chcú obnoviť nie v barokovom duchu, ako tomu bolo pred 330 rokmi, ale v duchu 21. storočia.

Nové zastavenia

Po prípravných prácach, spracovaní projektovej dokumentácie a vydaní súhlasov príslušných autorít boli v júli začaté stavebné práce na výstavbe nových zastavení obnovenej krížovej cesty.

„Jedno zastavenie sme museli obnoviť do pôvodného tvaru, pretože z toho zostali základné kamene, bolo to zbúranisko. Pod dohľadom pamiatkarov sme ho dali do pôvodného stavu, obnovili sme Golgotu, osadili sme zábradlie,“ dodal Klepáč s tým, že aktuálne sa členovia združenia chystajú realizovať všetky zastavenia krížovej cesty v novom tvare.

„Nebudú to zastavania oltárikového typu, ako sme zvyknutí, ale priechodné kaplnky, kde z vnútornej strany mozaiky budú vyjadrovať jednotlivé zastavenia krížovej cesty,“ vysvetlil.

Relax a oddych

Podľa Klepáča chce združenie dosiahnuť, aby kalvársky kopec slúžil ako liturgicko-duchovné miesto, ale aj ako priestor na relax a oddych. „A aj ako miesto historické, kde si Bratislavčania i návštevníci mesta pripomenú jeho bohatú históriu i vážnu históriu samotnej bratislavskej Kalvárie,“ uzavrel.

Požehnanie základného kameňa, ktorý je osadený na úpätí kalvárskeho kopca – ulica Za sokolovňou, neďaleko obytného domu číslo 5, nad Pražskou ulicou, sa uskutočnilo v rámci tradičnej bratislavskej púte pri príležitosti sviatku Povýšenia sv. Kríža, aktuality.sk

X X X

Najväčšie pohreby v histórii samostatného Slovenska

 Toto storočie je ešte len vo svojej prvej štvrtine, ale je jasné, že posledná rozlúčka v Británii s Alžbetou II. bude jedným z najvýznamnejších pohrebov 21. storočia. Pripomeňme si pohreby známych osobností (i ďalších zosnulých, čo sa ocitli v stredobode pozornosti po ich tragickej smrti) na Slovensku od vzniku samostatnej republiky. Do fotogalérie sme vybrali šesť smutných udalostí.

 Ústredný motív pamätníka v maďarskej obci Hejce tvorí bronzová socha ležiaceho archanjela Michaela s mečom na žulovom podstavci. Odhalili ho v máji 2007, čiže len niečo viac ako jeden rok od leteckej tragédie.

Popri fotogalérii treba ešte spomenúť aspoň niekoľko ostatných posledných rozlúčok od roku 1993. Po úmrtiach hercov a herečiek verejnosť smútila napríklad za Jozefom Kronerom, Vladislavom Müllerom, Zorou Kolínskou, Katarínou Kolníkovou, Júliusom Satinským, Milanom Lasicom, Vilmou Jamnickou, Michalom Dočolomanským, Ladislavom Chudíkom.

Pri (ex)športovcoch to podobne vyzeralo zvlášť po tragickej smrti futbalistu Petra Dubovského či bývalého hokejistu Dušana Pašeka st. V oblasti hudby sa Slovensko lúčilo i s operným skladateľom Eugenom Suchoňom. V poézii stratilo hlavne básnika Milana Rúfusa./agentury/

X X X

Pre lesníctvo a poľnohospodárstvo je najviac alarmujúce zimné sucho

Začiatok sucha sa podľa deficitu zrážok datuje od septembra minulého roku. Pre lesníctvo, poľnohospodárstvo a vodohospodárstvo je na Slovensku najviac alarmujúce tzv. zimné sucho. Začiatok sucha sa podľa deficitu zrážok datuje od septembra minulého roku. Pre TASR to uviedol Jaroslav Vido z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

„Odtok z povodí, výdatnosť prameňov, a tým aj vlhkosť pôdneho prostredia sú na veľkej časti územia Slovenska závislé od priebehu a charakteru zimných zrážok,“ povedal Vido. Poukazuje, že za normálnych okolností padá v zime sneh a ukladá sa v pohoriach. V predjarnom období sa postupne tento uložený sneh začne topiť. Opisuje, že jar na horách prichádza postupne, a tak stíha voda z topiaceho sa snehu prenikať do pôdy a podložia.

Rýchlosť a postupnosť vsakovania vody je podľa Vida veľmi dôležitá. Pri náhlom roztopení snehu odteká voda zväčša povrchovým odtokom preč z horských oblastí a stíha zľahka prevlhčiť pôdu iba do niekoľkých centimetrov. To považuje Vido za problém.

„V ostatných rokoch sa výrazne vplyvom otepľovania atmosféry zvyšuje teplota vzduchu počas zimných mesiacov. To vedie k tomu, že zimné zrážky padajú v čoraz väčšej miere vo forme dažďa a nie snehu. Respektíve, ak aj spadnú vo forme snehu, počas náhlych vpádov teplého vzduchu počas zimy dochádza k náhlemu topeniu, a tým zmenšovaniu zásob vody v horských oblastiach,“ uviedol.

Najvýraznejšie to je podľa Vida najmä v stredných horských polohách do 1000 až 1200 metrov nad morom. Tam k týmto procesom dochádza k postupnému hromadeniu deficitu vody, znižuje sa výdatnosť prameňov, podzemných tokov, prietoky potokov a riek. Prejavuje sa to aj v zníženej schopnosti dosycovania pôdy vo väčších hĺbkach. Vido tvrdí, že tam vzniká veľmi výrazné pôdne a hydrologické sucho, ktoré sa prehlbuje v prípade, že sa nedostavia výdatné zrážky počas jari a leta, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Na post žilinského župana je veľký tlak, starým tváram konkurujú nováčikovia

Medzi kandidátmi je súčasná županka, jej podpredseda, politička, ktorá sa zviditeľnila protestom proti rúškam, ale aj starosta z Oravy, ktorý čelí obvineniu.

ŽILINA: Predsedom Žilinského samosprávneho kraja chce byť desať uchádzačov. V roku 2017 kandidovali ôsmi. Najviac ľudí kandidovalo v historicky prvých župných voľbách v roku 2001 – žilinský kraj chcelo vtedy viesť až devätnásť ľudí.

Volebná komisia Žilinského samosprávneho kraja pre tohtoročné voľby zaregistrovala kandidátne listiny desiatich záujemcov. Spojené župné a komunálne voľby prebehnú v sobotu 29. októbra.

Z kolegov rivali

Na čele kraja je členka strany Oľano, Erika Jurinová, ktorá v roku 2017 zasadla na predsednícku stoličku ako úplne prvá žena na tomto poste. Svoj záujem pokračovať vo funkcii aj po roku 2022 netajila, hoci kandidatúru oficiálne oznámila až na konci leta.

Okrem jej domácej strany ju podporuje ďalších desať strán – SaS, NOVA, Kresťanská únia, Zmena Zdola, Sme rodina, Za ľudí, OKS, Demokratická strana, ODS, Spolu.

Jej vyzývateľom je politik, s ktorým mali k sebe pomerne blízko. Igor Janckulík (KDH) nie je len podpredsedom Eriky Jurinovej, no rovnako ako ona pochádza z Oravy, v predošlých voľbách súčasnú predsedníčku podporil v boji proti vtedajšiemu županovi Jurajovi Blanárovi (Smer-SD).

Janckulík však tvrdí, že sa s prácou, ktorú Jurinová za päť rokov odviedla, nemôže stotožniť, a tak vo voľbách zabojuje proti nej. Janckulíka podporuje okrem strany KDH aj Dobrá voľba a Umiernení a SNS.

Pracovitý, skúsený

Strana Smer-SD v tohtoročných voľbách nepostavila do boja o župu niekdajšieho trojnásobného predsedu Juraja Blanára. No ich kandidát Igor Choma taktiež nie je nováčikom v politike. Dve volebné obdobia pôsobil ako primátor krajského mesta Žilina.

Ako primátor Choma v roku 2016 kúpil luxusné Audi za 80-tisíc eur, zmluvu zrušil, keď sa o ňu začal zaujímať Úrad pre verejné obstarávanie. Klientelistické správanie za Chomu využil hovorca Žiliny Pavol Čorba, ktorý za jeho pôsobenia získal mestský byt za 700 eur, udialo sa tak v medziach zákona.

Ešte ako šéf Národnej diaľničnej spoločnosti v roku 2009 podpisoval zmluvu s firmou SkyToll, ktorej končila na účte takmer polovica peňazí z výberu diaľničného mýta. Za deväť rokov SkyToll zarobil 760 miliónov eur. Predvolebnú kampaň vedie so sloganom, že je pracovitý a skúsený.

Smer, Hlas a Republika sa nedohodli

Strana Smer-SD pôvodne očakávala, že ich kandidáta podporia aj strany Hlas-SD a Republika. Obe však predstavili vlastných ľudí.

Za stranu Hlas-SD kandiduje Peter Slyško, ktorý pôsobí ako predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rajecká dolina. Predseda strany Peter Pellegrini povedal, že postavili vlastného kandidáta s tým, aby si ľudia v kraji mali z koho vybrať. Jurinovú, Janckulíka či Chomu považuje za staré tváre.

Županom za stranu Republika sa chce stať Miroslav Urban. Súčasný poslanec parlamentu pôsobil ako primár internej kliniky Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Do národnej rady sa dostal na kandidátke ĽSNS, neskôr odišiel do Republiky.

Napriek pôsobeniu v ĽSNS a neskôr v Republike nesúhlasil s výrokmi poslaneckých kolegov, ktorí brojili proti očkovaniu a tvrdili, že covid je chrípočka. Bol ako zdravotník medzi prvými, ktorý sa dal zaočkovať.

Strana Mariana Kotlebu ĽSNS tiež postavila vlastného človeka, županom sa má stať František Drozd, okresný predseda ĽSNS v Čadci.

V septembri 2021 sa počas pandémie covidu-19 objavil na odbornej lekárskej konferencii Hálkové dni v Čadci spoločne po boku poslancov Národnej rady za ĽSNS Andreja Medveckého, Stanislava Mizíka a Mareka Kotlebu.

Pred ľuďmi rečnili o tom, že podujatie, na ktorom sa lekári vzdelávali aj v tom, ako sa starať o covidového pacienta, zneužívajú lobisti na povinné očkovanie. Pandémiu ochorenia poprel.

Nezávislý kandidát s obvinením

Ambíciu byť župankou kraja na severe Slovenska má Katarína Boková, ktorá kandiduje za Slovenské Hnutie Obrody.

Boková počas pandémie protestovala proti noseniu rúšok a očkovaniu, spochybňovala opatrenia proti pandémii a na adresu vládnych predstaviteľov sa vyjadrila, že sú veksláci, plagiátori, podvodníci a sociopati. Pre svoje aktivity počas pandémie čelila trestnému oznámeniu za nebezpečné vyhrážanie.

Za stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti vstupuje do predvolebného boja Andrea Starinská, za Hnutie Občan Národ Spravodlivosť zabojuje Daniela Zemanová, ktorá zároveň kandiduje aj na post primátorky Žiliny.

Jediným nezávislým kandidátom je oravský starosta obce Mútne, Marián Murín. Na župana kandidoval aj pred piatimi rokmi, získal 10 % hlasov a po Jurinovej a Blanárovi skončil tretí.

Murín je v súčasnosti obvinený z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spoločne so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní. Oravskej obci, kde starostuje, mal pri výstavbe miestnej telocvične spôsobiť škodu viac ako tristotisíc eur. Hroziť mu môže desať až pätnásť rokov väzenia, aktuality.sk

X X X

Nezdolaný Union Berlín sa dostal na čelo Bundesligy

 Futbalisti Unionu Berlín zvíťazili v 7. kole nemeckej Bundesligy nad Wolfsburgom 2:0 a vrátili sa na čelo tabuľky: Pred druhou Borussiou Dortmund majú dvojbodový náskok. Úradujúci majster Bayern Mníchov je až štvrtý, na Union stráca päť bodov, aktuality.sk

X X X

K obratu ho naštartoval Škriniarov vlastenec. Nečakaný líder šokoval aj Inter

Futbalisti Interu s Milanom Škriniarom prehrali v zápase 7. kola Serie A na trávniku Udinese 1:3.

Po rýchlom vedení milánskeho tímu, keď sa v 5. minúte presadil Nicolo Barella, vyrovnali domáci o bezmála štvrťhodinu po vlastnom góle Škriniara po centrovanej lopte do šestnástky.

Obrat nečakaného lídra talianskej ligy, ktorý doma zdolal aj AS Rím či Fiorentinu, dokonal v 84. minúte hlavou Slovinec Jaka Bijol. Výhru v nadstavenom čase prikrášlil Nemec Tolgay Arslan.

Škriniar odohral celý zápas.

Hráči Udinese vyhrali piaty zápas za sebou a vyrovnali svoj najlepší vstup do sezóny Serie A, ktorý zaznamenali v roku 2000. Inter prehral tretí duel vonku v rade. Udinese sa minimálne do dnešného večera dostalo na čelo tabuľky, Inter je šiesty.

O prekvapenie sa postarala Monza, ktorá zdolala Juventus Turín 1:0 a pripravila favoritovi prvú prehru v sezóne. O zisku troch bodov pre nováčika súťaže rozhodol v 74. minúte dánsky útočník Christian Gytkjaer. Hostia dohrávali od 40. minúty bez vylúčeného Argentínčana Angela di Mariu. . /agentury/

X X X

Miroslav Stoch si našiel nový klub. Bude hrávať tretiu českú ligu

 Slovenský futbalista Miroslav Stoch sa stal hráčom českého klubu FK Motorlet Praha, ktorý hráva tretiu najvyššiu súťaž.

Bývalý hráč anglickej Chelsea, holandského Twente, gréckeho PAOK, tureckého Fenerbahce či českej Slavie a naposledy Liberca s Motorletom v posledných týždňoch trénoval. Teraz sa s ním dohodol na zmluve do konca kalendárneho roka. 32-ročný nitriansky rodák si okrem iného pripísal aj 60 štartov za slovenský národný tím.

Informáciu na Twitteri priniesol český novinár Luděk Mádl a následne ju klub zdieľal so slovami „A je to vonku“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.