Babiš: Manželke prišla obálka s ostrým nábojom. Pápež prijal biskupov SR. Bosporský prieliv, viac než 100 lodí čaká na plavbu

Kandidát na českého prezidenta, niekdajší premiér Andrej Babiš, oznámil, že jeho manželke Monike prišla obálka s ostrým nábojom. V obálke bol okrem toho anonymný odkaz plný urážok, vyjadril sa na tlačovej konferencii šéf hnutia ANO, podľa ktorého je to „zastrašovanie prezidentského kandidáta, ktoré nepatrí do slobodnej spoločnosti“. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

 Babiš uviedol, že obálku mu jeho ochranka dala v sobotu ráno a on sa obrátil na políciu. Hovorkyňa polície Barbora Schneeweissová uviedla, že hlásenie od Babiša o liste, ktorý prišiel vo štvrtok, dostali a prípadom sa intenzívne zaoberajú.

 „Vnímam to ako vyhrážku mojej rodine, tomu najcennejšiemu, čo na svete mám. Moja rodina má strach o život. Je hrozné, čo sa v našej krajine v posledných mesiacoch deje. Ako sa atmosféra na sociálnych sieťach aj na uliciach vyostruje a radikalizuje,“ vyjadril sa Babiš na konferencii. Zároveň skritizoval narušovanie jeho mítingov odporcami a vyzval vládu, aby vyzvali svojich priaznivcov, nech nenapadajú občanov s iným názorom.

Na Babišov výhražný list už zareagovali jeho protikandidát Petr Pavel, minister vnútra Vít Rakušan i premiér Petr Fiala. Tí násilie a vyhrážky odsúdili. Pavel a Rakušan však zároveň poukázali na Babišovu antikampaň, ktorú sprevádzajú dezinformácie a strašenie./agentury/

X X X

 Ruský špión alebo ukrajinský hrdina? Kirjejev varoval pred útokom na Kyjev, skončil s guľkou v hlave

 Ukrajinský podnikateľ Denys Kirjejev, ktorý sa zúčastnil na rusko-ukrajinských mierových rozhovoroch a ktorého vlani v marci zabili príslušníci ukrajinskej tajnej služby SBU, poznal presný dátum ruskej invázie na Ukrajinu a úrady varoval pred útokom na Kyjev. Píše denník The Wall Street Journal (WSJ) v obsiahlom materiáli, v ktorom sa snaží dopátrať, či bol Kirjejev ruský špión alebo ukrajinský hrdina.

Päťdesiatštyriročný bankár Kirjejev, ktorý mal dobré známosti medzi členmi ruskej elity, podľa WSJ spolupracoval s ukrajinskou rozviedkou od jari 2021, na jeseň toho istého roka potom bol jedným z prvých, kto varoval pred plnohodnotnou ruskou inváziou.

V popoludňajších hodinách 23. februára 2022 Kirjejev odovzdal šéfovi ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylovi Budanovovi najčerstvejšie spravodajské informácie: Ruský prezident Vladimir Putin práve vydal rozkaz na druhý deň skoro ráno začať inváziu. Kirjejev tiež poznal miesto, z ktorého ruské jednotky povedú hlavný útok na ukrajinskú metropolu – letisko Hostomel.

 „Nebyť Kirjejeva, s najväčšou pravdepodobnosťou by Kyjev padol,“ cituje WSJ Budanovova, podľa ktorého varovanie poskytlo Ukrajine niekoľko cenných hodín potrebných na presun jednotiek a vybavenia.

Keď sa Ukrajincom podarilo zmariť ruské plány na rýchle ovládnutie ukrajinskej metropoly, Budanov požiadal Kirjejeva, aby sa zúčastnil na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Vojenská jednotka dúfala, že Kirjejevove známosti Kyjevu pri vyjednávaní pomôžu. Podnikateľ sa okrem iného poznal s dvoma členmi ruskej delegácie.

 „Kirjejev vedel, že verejné angažovanie sa v konflikte bude riskantné, a nechcel tam ísť. Roky pestoval vzťahy na oboch stranách hranice,“ píše WSJ a pripomína, že podnikateľ sa napokon na mierových rokovaniach zúčastnil.

Večer pred začiatkom druhého kola rokovaní o mieri v Bielorusku podľa Budanova Kirjejevovi volali z kancelárie šéfa kontrarozviedky pri SBU Oleksandra Poklada. Poklad aj hovorcovia SBU odmietli podľa WSJ žiadosť o komentár s odvolaním sa na ochranu štátnych tajomstiev. Agenti SBU Kirjejeva zatkli nasledujúci deň, na začiatku vlaňajšieho marca, pri ceste na kyjevskú stanicu. O hodinu a pol neskôr bol nájdený mŕtvy na chodníku v centre Kyjeva, s ranou po projektile v zátylku.

WSJ píše, že Kirjejev zomrel ako zradca, ale pochovaný bol ako hrdina. Kým ukrajinské médiá písali o podozrení z kolaborácie s Ruskom, ukrajinské ministerstvo obrany hovorilo o hrdinskej smrti. Kirjejev bol pochovaný s vojenskými poctami na kyjevskom cintoríne, medzi hrobmi ukrajinských hrdinov.

V nasledujúcich mesiacoch ukrajinská vláda donútila odísť z funkcií desiatky predstaviteľov prokuratúry či bezpečnostných služieb, v polovici júla potom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zbavil funkcie šéfa SBU Ivana Bakanova. Celkovo sa Kyjev zaoberá viac ako 650 prípadmi velezrady zo strany vládnych úradníkov, píše WSJ./agentury

X X X

Ruská armáda v sobotu uviedla, že jej vojaci spustili ofenzívu v Záporožskej oblasti na Ukrajine.

Boje sa v tejto oblasti v uplynulých týždňoch po niekoľkých mesiacoch takmer zamrznutého frontu opätovne zintenzívnili.

Jednotky Moskvy vo svojej dennej správe uviedli, že v oblasti uskutočnili „ofenzívne operácie“ a tvrdia, že „zaujali výhodnejšie línie a pozície“, cituje AFP.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v sobotu na odstránenie prekážok, ktoré komplikujú vývoz obilia z Ukrajiny. Podľa jeho slov momentálne čaká na plavbu cez Bosporský prieliv viac než 100 lodí naložených ukrajinskými potravinami, za čo podľa neho môžu obštrukcie zo strany Ruska, informuje agentúra DPA

 „Vyše 100 lodí prepravujúcich potraviny čaká v blízkosti Bosporu. Prečo? Pretože sa musia podrobiť inšpekciám a ruskí zástupcovia tieto inšpekcie blokujú. Tieto lode sú tam držané celé týždne,“ povedal Zelenskyj vo videoprejave k účastníkom medzinárodnej konferencie ministrov poľnohospodárstva v Berlíne.

Podľa Zelenského toho dlhé čakanie spôsobí zvýšenie cien potravín v Európe a môže vyvolať nestabilitu alebo aj hlad v krajinách Ázie a Afriky.

Prezident uviedol, že „ukrajinskí poľnohospodári pokračujú v obrábaní polí“ napriek tomu, že Rusko neustáva v útokoch na infraštruktúru Ukrajiny, vrátane jej prístavov a dopravných sietí, a vykonáva brutálne bojové operácie v ukrajinských obilných regiónoch.

Rusko v sobotu poprelo, že by blokovalo ukrajinské lode s nákladmi obilia a obvinilo Kyjev, že pri Bospore vytvára „umelú dopravnú zápchu”.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zúčastnil v sobotu na pohrebe ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského, ktorý v stredu zahynul pri havárii vrtuľníka v Brovaroch pri Kyjeve.

Zelenskyj spolu s manželkou Olenou sa zúčastnili na spomienkovej ceremónii v Kyjeve, spresnila ukrajinská štátna tlačová agentúra Ukrinform. Nachádzalo sa tam dovedna deväť rakiev s telami obetí havárie z ukrajinského ministerstva vnútra.

Vrtuľník s vedením ukrajinského ministerstva vnútra sa zrútil v stredu ráno pri budove škôlky v meste Brovary pri Kyjeve. Nehoda si vyžiadala dovedna 14 obetí vrátane jedného dieťaťa.

Úradujúcim ministrom vnútra Ukrajiny sa po smrti Monastyrského stal doterajší šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

X X X

Trojica pobaltských krajín sa obrátila na Nemecko s výzvou, aby už „teraz“ dodalo Ukrajine svoje moderné bojové tanky Leopard 2. Informoval o tom v sobotu denník The Guardian.

„My, ministri zahraničných vecí (Litvy, Estónska a Lotyšska) apelujeme na Nemecko, aby teraz poskytlo Ukrajine tanky Leopard,“ uvádza sa vo výzve, ktorú zverejnili na Twitteri šéfovia diplomacií troch pobaltských krajín.

Zároveň zdôraznili, že tieto moderné, tzv. hlavné bojové tanky sú potrebné na zastavenie ruskej agresie, pomoc Ukrajine a na rýchle obnovenie mieru v Európe.

„Nemecko, ako popredná európska mocnosť, má v tomto smere mimoriadnu zodpovednosť,“ napísali ministri zahraničných vecí Litvy, Estónska a Lotyšska.

X X X

Ukrajinskí vojaci absolvujú v Poľsku výcvik na hlavných bojových tankoch Leopard 2. Uviedol to ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov, ktorého v sobotu citoval denník The Guardian.

Členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa v piatok na americkej základni Ramstein v Nemecku – napriek očakávaniam – nedohodli na dodaní tankov Leopard Kyjevu, ale diskusie o tejto otázke budú pokračovať.

Reznikov pre ukrajinské vysielanie stanice Hlas Ameriky povedal, že aj keď rozhodnutie o dodávkach týchto moderných tankov zatiaľ nepadlo, Ukrajinci začnú s potrebným výcvikom na území Poľska.

„Začneme s týmto a potom sa pôjdeme ďalej,“ povedal Reznikov po skončení schôdzky so západnými spojencami na základni Ramstein. Avizovaný výcvik pritom označil za dôležitý prelom dosiahnutý vďaka snahám Poľska.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že Berlín bude napokon s dodaním nemeckých tankov Leopard 2 Kyjevu súhlasiť.

„Vidím to optimisticky. Pretože prvý krok sme už podnikli: spustíme výcvikové misie na Leoparoch 2,“ uviedol šéf ukrajinského rezortu obrany.

 Ukrajinské ministerstvo obrany videom, ktoré zverejnilo na sociálnych sieťach, poďakovalo Nemecku za dodávky zbraní. Pochválilo protilietadlový systém Gepard, tanky Leopard či protivzdušnú obranu IRIS-T. „Ďakujeme pekne Nemecko,“ odkázalo ministerstvo do Berlína. Vo videu použilo aj pesničku herca a zabávača Friedricha Liechtensteina.

X X X

Moskva podnikne odvetné kroky voči francúzskym médiám v reakcii na zmrazenie účtov ruskej štátnej televízie RT vo Francúzsku. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na ruské médiá.

„Zablokovanie účtov RT France vyvolá odvetné opatrenia proti francúzskym médiám v Rusku,“ uviedol zdroj z ministerstva zahraničných vecí v Moskve pre agentúry TASS a RIA Novosti.

Zdroj zároveň obvinil Paríž z „terorizovania ruských novinárov“ a varoval, že Moskva si tieto kroky Francúzska „zapamätá“.

Odbory združujúce zamestnancov RT France, ktorá má už vo Francúzsku zákaz vysielania, v piatok informovali o zmrazení bankových účtov tohto televízneho kanálu.

X X X

Danko: V politike sa úprimné slová vypomstia. Bola na mňa štvanica

 Bolo by ideálne, ak by tri politické strany Hlas, Smer a SNS vytvorili už pred voľbami blok, ktorý bude garantovať, že sa Sulík, Matovič a Kollár už nedotknú výkonu moci, tvrdí šéf SNS Andrej Danko v relácii Ide o pravdu.

 Moderátor Peter Bielik: „Zišiel z očí, ale nezišiel z mysle. Jeho výroky sa stali takmer folklórom. Jeho preferencie v súčasnosti kolíšu niekde na hranici štyroch alebo piatich percent, tesne pod hranicou zvoliteľnosti do Národnej rady. Chce sa opäť vrátiť do veľkej politiky? Opýtam sa Andreja Danka.“

O domácej a zahraničnej politike, o konflikte Ukrajiny a Ruska, o tom, prečo chce dať dohromady Roberta Fica a Petra Pellegriniho, aj o tom čo chce urobiť, aby sa SNS dostala do parlamentu hovorí šéf SNS. Vypočujte si reláciu Ide o pravdu (relácia bola nakrútená v piatok 20. 1. 2023).

X X X

Matovič ako novodobý bojovník proti ‚zvrátenostiam‘. S Blahom si môže podať ruku

Imidž Igora Matoviča ako demokratického bojovníka proti korupcii je definitívne minulosťou. Svojimi výrokmi sa vyrovnal výrokom smeráckeho extrémistu Ľuboša Blahu, ktorý chce po prípadnom návrate k moci robiť poriadky s novinármi. Šéf OĽaNO sa zasa hlasno pasuje za bojovníka proti zvrátenostiam (jeho novoročné príspevky na sociálnej sieti jasne ukazujú čo tým má na mysli) a progresívcov by utopil v kýbli vody.

  Marián Repa v prehľade politického diania v tomto týždni hovorí aj o tom, že prečo je referendum bezpredmetné, aj keby bolo úspešné, ako vníma ďalšiu Žilinkovu 363-ku a čím dočasná vláda prekračuje všetky medze drzosti.

Vajatanie okolo vytvorenia novej 76 v parlamente je minulosťou, zdá sa že sa nájde zhoda na termíne predčasných volieb a strany tak už naplno vstupujú do predvolebnej kampane. Vyznať sa v tom však nebude pre voliča jednoduché. Hoci niektorí lídri sa už voči iným vymedzujú a odmietajú budúcu spoluprácu, iní zasa zahmlievajú a nechávajú si takpovediac otvorené dvere pre každého a niektorí politici na súčasnej scéne ani nevedia či pôjdu do volieb sami, alebo sa im podarí vytvoriť nejaký blok. No a podľa krokov a správania sa šéfa generálnej prokuratúry sa javí, že v predvolebnej kampani nie sú iba politici. Dianie v tomto týždni navyše obohatí referendum, ktorému predpovedajú neúspech, aj keď – všeobecná nespokojnosť ľudí so súčasným stavom na hradnom kopci sa môže postarať o prekvapenie…/agentury/

X X X

Pápež prijal delegáciu Konferencie biskupov Slovenska

Pred audienciou delegácia slávila svätú omšu nad hrobom sv. Petra vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a modlila sa aj pri hrobe nedávno zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI.

Pápež František prijal v sobotu v Apoštolskom paláci vo Vatikáne na osobnej audiencii delegáciu Konferencie biskupov Slovenska (KBS). TASR o tom informuje na základe správy Tlačovej kancelárie KBS.

Delegáciu tvorili košický arcibiskup metropolita Bernard Bobera a podpredseda KBS, nitriansky biskup Viliam Judák, ako aj ich tajomníci Jozef Kmec a Miroslav Cimerák a výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.

Pred audienciou delegácia slávila svätú omšu nad hrobom sv. Petra vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a modlila sa aj pri hrobe nedávno zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI.

Slovenská delegácia je v Ríme od štvrtka. V piatok navštívila Dikastérium pre biskupov, kde ich prijal prefekt kongregácie pre biskupov Marc Ouellet. Následne sa stretli s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, ktorého pozvali na návštevu Slovenska.

Po sobotňajšej audiencii navštívi delegácia KBS Dikastérium pre komunikáciu, kde ich prijme jeho prefekt Paolo Ruffini.

V nedeľu príde medzi krajanov v Pápežskom slovenskom kolégiu svätého Cyrila a Metoda, ktoré tento rok oslavuje 60. výročie od svojho požehnania. Na Slovensko sa vráti v pondelok./agentury/

X X X

 Lexus ES 300h – luxusná limuzína s prekvapivo nízkou spotrebou

Lexus ES 300h vyzerá výborne a spotrebu má aj s 2,5-litrovým hladkým motorom nižšiu, než niektoré benzínové trojvalce. Športová jazda mu však nesvedčí. S dĺžkou takmer 5 metrov môže Lexus ES 300h konkurovať aj Mercedesu-Benz triedy E alebo BMW 5.

Ani luxusné značky neobišiel módny boom SUV a crossoverov, ktoré pri mnohých tvoria základ ponuky a aj predaja. Výnimkou nie je ani japonský Lexus, jeho dva najviac predávané modely za celý uplynulý rok – NX a RX – spadajú práve do tejto kategórie.

Pritom má Lexus vo svojom portfóliu dva zaujímavé sedany, ktoré určite stoja za pozornosť – najmä v prípade tých, ktorí sa orientujú na nemecké prémiové značky. Vlajková loď Lexus LS a sedan vyššej strednej triedy ES sú im totiž zdatnou konkurenciou. Navyše Lexus ponúka osobitý štýl a snaží sa ísť z hľadiska dizajnu a aj použitých technológií inou cestou, než jeho nemeckí konkurenti. Takže oba modely sú originálne nielen z hľadiska dizajnu, ale aj použitých technológií.

Dôkazom je aj práve testovaný model ES 300h, ktorý aj s dvaapolitrovým benzínovým motorom dosahuje nižšiu spotrebu, než niektoré benzínové downsizingové trojvalce. A to nehovoríme o deklarovaných hodnotách, ale o našich skúsenostiach z testu. O tom však neskôr.

Slabší rok

Ak sa pozrieme na predaje v Európe, respektíve v Európskej únii (EÚ), tak zatiaľ čo Toyota excelovala, zvýšila svoj predaj na vyše 635 000 áut (medziročne o 8,9 %) a stala sa po Volkswagene druhou najpredávanejšou značkou, tak Lexus zaznamenal takmer 16-percentný medziročný pokles predaja.

 To značí, že za minulý rok predal v EÚ necelých 27 tisíc áut, čo je približne o 5 tisíc menej, než v roku 2021. Na Slovensku sa v roku 2022 predalo 401 Lexusov, z čoho bolo až 341 crossoverov, respektíve SUV (191 kusov NX a 150 RX). Z modelu ES, ktorého test práve čítate, sa predalo v minulom roku na Slovensku 27 kusov.

Lexus ES prišiel na trh vo svojej siedmej generácii v roku 2018 a koncom roku 2021 prešiel miernym faceliftom. Zvonku je zmien len minimum. Auto dostalo prepracovanú a podstatne výraznejšiu prednú masku s menším počtom vertikálnych lamiel. Na fotkách ale túto zmenu neuvidíte, pretože sme testovali výbavu F Sport Top a tá ma špecifickú športovú „vypletanú“ masku, ktorá sa pri facelifte nemenila. Na testovanej verzii sa zmenil len dizajn 19-palcových kolies s čiernou povrchovou úpravou, ktorá tak ladí so špecifickým čiernym výpletom masky.

 V interiéri prešiel zásadným – a z nášho pohľadu už naozaj potrebným – upgradom infotainment, ktorý aktuálne využíva 12,3-palcovú dotykovú obrazovku. Tá je umiestnená o 112 mm bližšie k vodičovi a navyše natočená o päť stupňov, takže je v ľahšom dosahu. Nechýba ani podpora Apple Car Play a Android Auto. Touchpad v stredovom tuneli zostal zachovaný.

Systém je kompatibilný so smartfónmi a cez aplikáciu Lexus Link máte teraz vzdialený prístup nielen k údajom z palubného počítača, ale aj navigáciu smerujúcu vás k cieľu aj po vystúpení z auta, informácie o polohe vozidla a podobne.

 Kožený čierno-biely interiér vyzerá výborne v kombinácii s výraznou modrou „zafírovou“ metalízou.

Rozšírený balík asistenčných systémov Lexus Safety System + využíva kameru a radar, no ich výkon bol zvýšený. Vďaka tomu dokážu autonómne brzdy rozlišovať chodcov či cyklistov aj v šere a lepšia je aj identifikácia jazdných prúdov. Z toho vyplývajú presnejšie reakcie systémov pre podporu vodiča, ako je udržiavanie v jazdnom prúde. Na druhú stranu – z pohľadu užívateľa to minimálne pri zadnej kamere necítiť, určite mohla byť kvalitnejšia, respektíve pracovať s lepším rozlíšením.

Aby sme nezabudli na jednu dôležitú zmenu – v najvyššej výbave môžete mať miesto spätných zrkadiel digitálne kamery. Tie sme testovali už vo viacerých autách a pravdu povediac, zatiaľ nie sme presvedčení, že by sme ich na svojom aute skutočne chceli. Ak však máte na vonkajšie digitálne spätné zrkadlá iný názor, k výbave Luxury ich dostanete za príplatok 1 700 eur.

 Inak interiér je z hľadiska vnímanej kvality spracovaný prvotriedne, autu mimoriadne svedčalo čierno-biele kožené čalúnenie v kombinácii s výraznou žiarivou modrou (zafírovou) metalízou. Za volantom si bez problému nájdete optimálnu pozíciu, čo nie je pri japonských autách vždy pravidlom. Aj napriek snahe o maximálnu eleganciu mysleli dizajnéri aj na odkladacie priestory a celkovú ergonómiu, ktorú môžeme naozaj pochváliť. Zadné sedadlá síce nesklopíte, ale kufor má inak veľmi slušný objem 454 litrov. Navyše v sedadlách máte otvor na prepravovanie lyží, resp. dlhších predmetov.

To, čo robí toto auto zaujímavým, je pohon, ktorého sa facelift nijako nedotkol. Ide o full hybrid, ktorý netreba dobíjať cez kábel, ale sa nabíja výlučne počas jazdy. Prídavný elektromotor funguje tak efektívne, že sme po najazdení takmer tisíc kilometrov dosiahli reálnu spotrebu len mierne nad hranicou päť litrov. To je na spodnej hranici oficiálne deklarovaných hodnôt. Pravdou je, že diaľnice tvorili len asi 20 percent našich trás, 40 percent pripadalo zhodne na mesto a okresky.

 Pod kapotou má Lexus ES 300h benzínový 2,5-litrový hladký (bez turba) štvorvalec s výkonom 131 kW, respektíve 178 koní, pracujúci v Atkinsonovom cykle, kombinovaný je s 88 kW elektromotorom. Výsledkom je systémový výkon 160 kW, teda 218 koní. Na predné kolesá prenáša výkon bezstupňová e-CVT prevodovka.

Výkon na takto veľké auto je primeraný, dynamika dostatočná, no nejakú extra športovú jazdu nečkajte, auto je stavané skôr s dôrazom na komfort, aj keď je pravda, že pri testovanej verzii F Sport bol optimalizovaný aj adaptívny podvozok. Na stovku testovaný Lexus dokáže zrýchliť za 8,9 sekundy a maximálku má 180 km/h.

Spaľovací motor spolupracuje s elektromotorom ukladajúcim priebežne energiu do NiMH batérie s kapacitou 1,8 kWh, umiestnenej pod zadnými sedadlami. Tá sa dobíja počas jazdy, takže nepotrebujete žiadny kábel. Najmä v meste a pri častej rekuperácii vám umožňuje nielen štartovanie a rozbiehanie na elektrinu, ale absolvujete na ňu aj časť jazdy. To značí, že v meste môžete jazdiť s najnižšou spotrebou a nie je v ňom problém podliezť aj päťlitrovú hranicu.

 Báli sme sa, že na diaľniciach, kde elektromotor neprichádza príliš k slovu, pôjde spotreba výrazne nahor. Ale aj pri jazde na hranici diaľničného rýchlostného limitu sme zostali stále tesne pod 7-litrovou hranicou. Na okreskách sa nám v závislosti o d štýlu jazdy darilo udržiavať priemer niekde medzi 5,2 až 5,7 litrami.

Aj s e-CVT prevodovkou vie testovaný Lexus pomerne slušne zrýchľovať, ale k nejakej dynamickej jazde neláka a ani nie je na ňu príliš stavaný. Jeho silnou stránkou je vysoký cestovný komfort, tichá jazda, v porovnaní s nemeckou konkurenciou bohatá výbava vo všetkých verziách a hlavne naozaj výborná spotreba. Zaujme aj originálnym elegantno-športovým exteriérom s nezameniteľnou prednou maskou.

Najmä s ohľadom na športovo ladenú výbavu testovaného auta nás trochu mrzí, že v ponuke nie je aj nejaký výkonnejší motor, dajme tomu aj s pohonom oboch náprav, v ktorom by bolo možné viac si vychutnať aj dynamickejšiu jazdu.

Chválime aj pomer cena hodnota. V čase, keď stojí lepšie vybavený hybridný Mercedes triedy E aj vyše 90-tisíc eur, je základná cena Lexusu ES 300h, ktorý začína na sume 57 900 eur veľmi prijateľná, rovnako ako aj necelých 74-tisíc eur za testovanú verziu F Sport Top, ku ktorej už naozaj ani nie je čo priplácať.

 Auto vyzerá na 19-palcových diskoch s nízkoprofilovými pneumatikami dynamicky, na vyložene športovú jazdu však nie je stavané.

V cene totiž už máte všetky športové dizajnové doplnky, vrátane špecifickej prednej masky, 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, kožený interiér, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, inteligentné parkovacie senzory, adaptívny podvozok so športovými tlmičmi a volič jazdných režimov, adaptívny tempomat, head-up displej, prémiové audio Mark Levinson so 17 reproduktormi, digitálny prístrojový panel a aj inovovaný 12,3″ dotykový displej infotainmentu.

Lexus ES 300h je podľa nás viac než dôstojným konkurentom áut ako BMW radu 5 alebo Mercedes-Benz triedy E. Vyzerá originálne, komfortom sa bez problému vyrovná aj Mercedesom-Benz a pri porovnateľnej výbave má určite zaujímavejšie cenové rozpätie než jeho priami nemeckí konkurenti./agentury/

X X X

Juh Talianska zasypal sneh; spôsobil problémy s dopravou

V Benátkach aktivovali systém protipovodňovej ochrany na ochranu tohto mesta pred záplavami. Nezvyčajná vlna chladného počasia zasiahla v sobotu juh Talianska, informuje TASR na základe správy agentúry APA.

V talianskych regiónoch Apúlia, Kampánia, Molise a Basilicata napadol sneh. Takmer 1300 metrov vysoká hora Vezuv v Neapole sa celkom zahalila do bieleho a cesta vedúca na jej vrchol bola uzavreté, uviedli tamojšie médiá.

Veľkú snehovú nádielku zaznamenali v regióne Molise, kde na niekoľko hodín uviazli na cestách stovky vodičov osobných áut či autobusov so školákmi a ľuďmi dochádzajúcimi za prácou. Mnohí vodiči, ktorí boli v piatok večer na cestách, domov nedorazili a museli prenocovať v hoteloch, píše APA.

V Benátkach bol aktivovaný systém protipovodňovej ochrany MOSE na ochranu tohto mesta pred záplavami, oznámili tamojšie úrady.

Nepriaznivé počasie postihlo aj ďalšie talianske regióny. Metropolu Rím v noci na sobotu postihol dážď a mrazivá zima, aktuality.sk

X X X

Juh Talianska zasypal sneh; spôsobil problémy s dopravou

V Benátkach aktivovali systém protipovodňovej ochrany na ochranu tohto mesta pred záplavami. Nezvyčajná vlna chladného počasia zasiahla v sobotu juh Talianska, informuje TASR na základe správy agentúry APA.

V talianskych regiónoch Apúlia, Kampánia, Molise a Basilicata napadol sneh. Takmer 1300 metrov vysoká hora Vezuv v Neapole sa celkom zahalila do bieleho a cesta vedúca na jej vrchol bola uzavreté, uviedli tamojšie médiá.

Veľkú snehovú nádielku zaznamenali v regióne Molise, kde na niekoľko hodín uviazli na cestách stovky vodičov osobných áut či autobusov so školákmi a ľuďmi dochádzajúcimi za prácou.

Mnohí vodiči, ktorí boli v piatok večer na cestách, domov nedorazili a museli prenocovať v hoteloch, píše APA.

V Benátkach bol aktivovaný systém protipovodňovej ochrany MOSE na ochranu tohto mesta pred záplavami, oznámili tamojšie úrady.

Nepriaznivé počasie postihlo aj ďalšie talianske regióny. Metropolu Rím v noci na sobotu postihol dážď a mrazivá zima, aktuality.sk

X X X

Vodič sa na diaľnici v Nemecku rútil obrovskou rýchlosťou v opačnom smere

Do naháňačky bolo zapojených dovedna 41 policajných áut a vrtuľník.

Nemecká polícia sa v sobotu v skorých ranných hodinách zapojila do naháňačky športového vozidla, ktoré sa rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu rútilo na diaľnici v protismere v blízkosti mesta Stuttgart. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Incident sa stal po tom, čo sa vodič sa s vozidlom dostal do dopravnej zápchy a následne sa otočil a uháňal späť do Stuttgartu v opačnom smere. Svedkovia zalarmovali políciu, ktorá začala vozidlo prenasledovať napriek tomu, že ho viackrát stratila z dohľadu.

Policajný vrtuľník nakoniec auto objavil po tom, čo vodič zišiel z diaľnice, zaparkoval a ušiel, píše DPA.

Vozidlo bolo opustené a vyšetrovatelia sa v súčasnosti pokúšajú zistiť, kto ho šoféroval. Do naháňačky bolo zapojených dovedna 41 policajných áut zo šiestich staníc a vrtuľník, aktuality.sk

X X X

Ťahún ekonomiky šliape ďalej, vyrobíme milión áut. Ako sa darilo automobilkám?

Ťahún slovenskej ekonomiky šliape dobre. Naše automobilky v roku 2022 podľa predbežných výsledkov vyrobili približne jeden milión automobilov, čo predstavuje v porovnaní s predošlým rokom pokles o necelých päť percent. Produkcia automobilov by približne na rovnakej úrovni mala zostať aj v roku 2023.

 V prepočte na tisíc obyvateľov sa v roku 2022 podľa predbežných výsledkov vyrobilo 184 vozidiel. Je to najviac spomedzi všetkých krajín sveta. Automobilky zároveň ťahajú ekonomiku a vytvorili viac ako polovicu priemyselnej výroby krajiny.

„Vzhľadom na bezprecedentné obdobie, ktoré máme za sebou, môžeme tieto výsledky považovať za mimoriadne uspokojivé, napriek náročným prekážkam zostáva slovenský automobilový priemysel stabilný,“ zhodnotil prezident Združenia automobilového priemyslu SR Alexander Matušek. Slovensko ale za rekordným rokom 2019 výrazne zaostalo, vtedy sa v automobilkách na Slovensku vyrobilo viac ako 1,1 milióna vozidiel.

 Pre celú ekonomiku má táto výroba obrovský význam. „Automobilový priemysel, ale aj výroba iných zložitých zariadení, má obrovské pozitívum v tom, že vďaka zložitosti svojho výrobku pomáha rásť celému radu ďalších odvetví,“ upozorňuje Karol Morvay z Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Upozorňuje, že samotná finálna výroba automobilov ani na Slovensku nie je najväčším odvetvím hospodárstva, tvorí asi štyri až päť percent hrubého domáceho produktu. Ale tým, že potrebuje obrovské množstvo rôznych komponentov z rozličných odvetví a vyrobených z rozličných materiálov, tak dáva stimul pre činnosť širokému spektru podnikov.

Príklon slovenskej ekonomiky k automobilovému priemyslu teda nepovažuje za dramatický problém. „Zameranie sa na takéto odvetvie nie je žiadna tragédia, ako sa to už niekedy podáva. Takéto odvetvie funguje ako širokospektrálny stimulant,“ hovorí.

Práve preto by aj automobilovému priemyslu mohlo podľa Karola Morvaya pomôcť, ak by sa rozvíjali aj iné priemyselné odvetvia. „Zlepšili by sa aj perspektívy prechodu k elektromobilite alebo akémukoľvek alternatívnemu pohonu. Aj samotným výrobcom áut by prospelo, keby oni neboli izolovaným super výkonným ostrovom v našej ekonomike, ale keby boli okolo nich ďalšie silné priemyselné odvetvia,“ hovorí Morvay. Tieto priemyselné odvetvia by totiž časť kapacity mohli venovať spolupráci s automobilovým sektorom.

 Výsledok z minulého roka sa ale skutočne dá považovať za úspech. Okrem iných globálnych problémov, ktoré sa týkali celej ekonomiky, sa totiž automobilového priemyslu veľmi dotýkal nedostatok polovodičov. V dôsledku nedostatku čipov sa mohli škody, ktoré utrpel automobilový priemysel v Európe v rokoch 2021 a 2022, vyšplhať až na viac ako 98 miliárd eur. Ukázala to analýza spoločnosti Allianz Trade zverejnená v septembri minulého roka. Nedostatok dôležitých súčiastok tak mohol spôsobiť, že globálne chýba až osemnásť miliónov áut. Z tohto pohľadu je mierny pokles objemu produkcie na Slovensku dobrá správa.

V autosektore pracuje štvrť milióna ľudí

To, že automobilový priemysel prudko neklesá, je pre slovenskú ekonomiku kľúčové. Automobilový priemysel sa podieľal na celkovom exporte krajiny viac ako 42 percentami. Počet zamestnancov v automobilovom priemysle zaznamenal nárast o viac ako desaťtisíc zamestnancov. Priama zamestnanosť dosiahla úroveň 176-tisíc pracovníkov, pričom dokopy v celom autoreťazci pracuje až 261-tisíc zamestnancov. Podľa portálu platy.sk sa priemerné platy v autopriemysle pohybujú od 980 po skoro 2 200 eur v hrubom, aj keď sa veľmi líšia v závislosti od pozície.

V budúcnosti ale môže mať automobilový priemysel problém získavať zamestnancov. V problémoch tohto kľúčového odvetvia sa totiž odrážajú nedostatky celej ekonomiky. „To, čo by určite pomohlo, je otvorenie slovenskej ekonomiky zahraničným pracovníkom, a to najmä v prípade nedostatkových a vysokokvalifikovaných profesií, napríklad cez zjednodušovanie procesu udeľovania povolení či vytvárania podmienok na príchod na Slovensko,“ hovorí Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Okrem toho upozorňuje na to, že priemyselná výroba doplatí na nekvalitné školstvo v krajine. „Musíme na Slovensku vytvoriť podhubie, ktoré bude vytvárať predpoklady aj na posilňovanie ostatných častí výrobného reťazca než len samotnej výroby, napríklad výskum a vývoj či dizajn. Na to však potrebujeme aj vhodne upravený školský systém,“ hovorí.

Globálny dopyt po automobiloch by mal v roku 2023 stúpať. Podľa spoločnosti S&P Global Mobility by mal dopyt po automobiloch dosiahnuť celkovo 86,3 milióna vozidiel. V roku 2022 sa podľa odhadov vyrobilo necelých 82 miliónov vozidiel. Tieto údaje nezahŕňajú nákladné vozidlá. Dopyt po elektrických vozidlách by mohol v budúcom roku dosiahnuť celkovo približne desať miliónov vozidiel. To predstavuje približne 13,3 percenta celkového dopytu.

Potrebujeme oveľa viac nabíjačiek

Snaha o elektrickú mobilitu by mohla autá predražovať. „Mnoho trhov sa posúva k väčšej elektrifikácii a to podľa našich predpokladov v krátkodobom a strednodobom horizonte bude brzdiť dopyt,“ upozorňuje S&P Global Mobility. S tým, že do budúcna ostáva nejasné, ako bude vyzerať napríklad rozvoj siete nabíjacích staníc a taktiež podpora jednotlivých krajín.

S elektrickou mobilitou máme ale pomerne vážny problém. Slovensko trend rozvoja elektrických vozidiel podľa predstaviteľov ZAP SR nezachytilo. „Faktom je, že všetci prechádzame na elektromobilitu, každý jeden štát. Náš trhový podiel je 2,2 percenta, možno štyri percentá. V Európe je to dvadsať percent. To znamená, že zaostávame. Už teraz by sme mali mať v prevádzke desaťkrát viac elektromobilov, ako máme a nič sa nedeje, nepribúdajú,“ hovorí Matušek.

 Podľa jeho slov za to môže predovšetkým slabá podpora zo strany štátu. „Na Slovensku sa žiadnym spôsobom nepodporuje predaj (elektromobilov) – na rozdiel od iných krajín. Sme jedna zo štyroch, možno piatich krajín v Európe, ktorá nepodporuje predaj elektromobilov,“ hovorí Matušek.

Upozorňuje, že je potrebné, aby sa podiel elektrických vozidiel v doprave zvyšoval, následne môže podľa neho klesať aj ich cena. Posun k elektromobilite zároveň ovplyvňuje aj cenu vozidiel s bežnou pohonnou jednotkou. „Ak si niekto myslí, že cena spaľovacích motorov nekryje aj nejaké náklady na elektrické automobily, tak sa tiež mýli,“ hovorí Matušek. Zároveň ale upozorňuje na to, že cena elektrických pohonov neustále klesá a do troch rokov by mohla byť rovnaká ako cena spaľovacích motorov.

Napriek problémom, ktoré na Slovensku existujú, sa infraštruktúra nabíjacích staníc postupne rozrastá. V roku 2020 bolo na Slovensku približne 820 nabíjacích staníc. K 15. januáru tohto roka bolo na území krajiny celkovo 1 483 nabíjacích bodov. Najviac týchto bodov, až 22 percent, je v Bratislavskom kraji, najmenej, po desať percent je v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Lokalít, kde sa nachádzajú nabíjacie stanice, je 629. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Takmer tri štvrtiny všetkých nabíjacích bodov, teda 1 053 kusov, je z kategórie normálnych bodov s výkonom 22 kW. Takmer jednu štvrtinu, celkovo 334 kusov, tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd. Zvyšok, teda 96 nabíjačiek, sú ultrarýchle nabíjačky s jednosmerným prúdom s výkonom 150 až 350 kW.

Podporu rozvoja elektromobility by mohol vylepšiť Plán obnovy. „Už v najbližších týždňoch SEVA očakáva odštartovanie podpory pre výstavbu nabíjačiek pre mestá v objeme desať miliónov eur, ktorá bude financovaná z Plánu obnovy a vyhlasovať ju bude Ministerstvo hospodárstva SR. V prvom štvrťroku sa ďalej otvorí podobná schéma v objeme vyše šesť miliónov pre podnikateľské subjekty. Veríme, že ešte tento rok sa spustí aj výstavba vyše 230 ultrarýchlych nabíjacích bodov na diaľniciach, na čo by malo ísť z Plánu obnovy ďalších 30 miliónov eur,“ uvádza Patrik Križanský, riaditeľ SEVA.

Napriek tomu, že sieť nabíjačiek sa rozrastá, zďaleka to nestačí. Podľa združenia autopriemyslu je ambíciou trhu mať do roku 2025 až 5 500 nabíjacích staníc. „Do roku 2030 ich budeme potrebovať až 25-tisíc,“ upozorňuje asociácia. Členské krajiny EÚ sa musia s budovaním siete nabíjacích staníc ponáhľať. Od roku 2035 sa v štátoch únie už nebudú predávať autá so spaľovacím motorom.

Zaostávanie Slovenska v tomto smere nie je podľa Karola Morvaya zásadný problém pre výrobu, ktorá na Slovensku funguje. „Väčšina komponentov, ktoré naši dodávatelia dodávajú automobilkám, sa netýka pohonnej jednotky, ale skôr iných súčastí automobilu. Ohrozenie siete dodávateľov preto nie je veľké. Možno je to skôr šanca na naskočenie ďalších firiem do dodávateľských sietí,“ hovorí. Zároveň ale pripúšťa, že zaostávať budeme najmä v používaní elektromobilov. Budeme ich vedieť masovo vyrábať, zatiaľ však nie masovo používať, dodáva Morvay./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.