Babiš nehovořit v neděli v TV Nova s Fialou, nemá úroveň, hrobař ČR, Liberty, 20 tisíc lidí postiženo. Jednat o demisi Fialy, bojí se i ostříleného politika Kalouska. Zaslouží se už Německo, Scholz, o nezabíjení lidí na Ukrajině? Konec války?

Fiala není žádný politik, odborník. Ničemu nerozumí, bojí se. Nevyrovná se Klausovi, Zemanovi, Babišovi, Trumpovi, Orbánovi, Ficovi, Putinovi i jiným politikům světa. Může diskutovat jen s Pekarovou, Jurečkou, Stanjurou, Válkem, nebo Nerudovou, která obchodovala na škole s tituly. Dal od ní rychle ruce pryč i gen. Pavel, nevzal ji na Hrad. Fiala dnes nedokáže řešit velké problémy Ostravska, Liberty, kde hrozí potíže 20 000 lidí. Fiala nedokázal zajistit spolu s Polskem, Německem, levné potraviny, ropu, PHM, energii ČR, jako SR, Maďarsko.

FIALA   NEPŘIJEL  RYCHLE  PŘES  URGENCE  ŘEŠIT  PROBLÉMY  NA  OSTRAVSKU

20  TISÍC  OBYVATEL  OHROŽENO

Vláda chce pry po Liberty věrohodný plán. Zároveň se připravuje na nejhorší scénář

Ani zhruba devadesát minut dlouhé jednání tří ministrů současné vlády se zástupci společností Liberty a Tameh na neutrální půdě ostravské radnice nepřineslo výraznější posun v souboji dvou firem, který ohrožuje zaměstnanost v Moravskoslezském kraji.

Možné posunutí konce provozu dvou kotlů, získání trochy času na přípravu konce provozu koksovny a příslib vlády zapojit do problému i Evropskou komisi. Tak vypadají výsledky očekávaného jednání zástupců vlády s manažery společností Tameh a Liberety Ostrava.

Ty jsou už několik týdnů v otevřené válce, způsobené dlouhodobým nesplácením faktur ze strany ostravské hutě. Ta ve výsledku Tamehu dluží zhruba dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy po splatnosti.

K tomu na konci listopadu přibylo moratorium, o jehož vyhlášení Liberty vůči Tamehu u Krajského soudu v Ostravě požádala. To vše v pátek vyvrcholilo podáním insolvenčního návrhu, který na svou vlastní firmu podali manažeři Tamehu.

Ten už ve středu informoval Liberty Ostrava, že kvůli dluhům Liberty nebude s to dál provozovat kotle elektrárny, dodávající areálu Liberty energie.

To vše se měla pokusit vyřešit i páteční schůzka tří ministrů české vlády, ministra financí Zbyňka Stanjury, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky na místě a on-line připojeného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely se zástupci obou znesvářených firem.

„Situaci v Liberty sledujeme, ale stát má omezené možnosti, jak do sporu případně zasáhnout,“ komentoval průběh jednání Zbyněk Stanjura. „Můžeme ale zasáhnout jako mediátor, dostat obě strany k jednomu stolu.“

Splátky Liberty dodržuje

„Našli jsme cestu k bezpečnému odstavení koksovny v Liberty, to znamená dalších pět šest pracovních dnů, tedy způsob, jak dodat uhlí, aby toto bylo možné,“ doplnil jeden z výsledků jednání ministr financí.

Úplné zastavení provozu koksovny hrozí Liberty v pondělí, kdy by podle plánu odstávek jednotlivých kotlů mělo dojít uhlí zbývajícím zdrojům v Tamehu. Ten svůj největší kotel kvůli chybějícímu palivu odstavil už ve čtvrtek. Vláda tak možná huti získala dva dny.

Zástupce Liberty navíc ministři vyzvali, aby „nejlépe v pondělí dorazil na ministerstvo průmyslu a obchodu s nějakým věrohodným plánem restrukturalizace firmy“.

Stát má podle ministra Stanjury v současnosti jen malé šance, jak do vyostřené situace mezi ostravskými firmami zasáhnout. Na druhou stranu však drží pohledávku za půjčku, kterou Liberty v minulosti nesplatila. Dohodnutý splátkový kalendář ale huť podle ministra zatím dodržuje.

Pokud by se situace dál vyostřila, je stát připraven zasáhnout. „Pokud by došlo k nejhoršímu scénáři, jsme připraveni vytvořit třeba operativní pracoviště úřadu práce,“ konstatoval po setkání ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Jednání budou pokračovat

Situaci vláda navíc zamýšlí posunout do ještě vyšších pater. „Chceme toto téma otevřít na jednání s Evropskou komisí, tento problém totiž není jen v Ostravě, ale týká se více států,“ vysvětlil ministr Jurečka.

„Liberty funguje v několika členských státech unie a my chceme aby se komise na přelévání peněz mezi těmito podniky podívala,“ doplnil Zbyněk Stanjura. „Navíc, když taková firma kupuje nějakou novou akvizici, často o tom jedná i na evropské úrovni a je na čase aby to česká vláda na této úrovni řešila.“

Zástupci obou firem, Liberty Ostrava i Tameh Czech se tiskové konference nezúčastnili, oba se novinářům vyhnuli.

„Za zaměstnance jsem neočekával, že by dnes mohlo dojít k nějakému konkrétnímu výsledku, protože stát nemá moc možností, jak pomoci. Jediné, v co věřím, je, že stát udělá nějakého zprostředkovatele mezi dvěma soukromými firmami a tím zachrání zaměstnanost tady v kraji,“ komentoval jednání odborový předák huti Petr Slanina.

X X X

FIALA  SE  BOJÍ  I  OSTŘÍLENÉHO  POLITIKA  KALOUSKA

BLBCI  V  ČR  ROZHODUJÍ  O  CHYTRÝCH?

´Kalousek: Nevěděl jsem, zda nejsem v blázinci, popsal Kalousek schůzi vedení TOP

Miroslav Kalousek se kvůli rozhodnutí výkonného výboru nedostal na kandidátku koalice Spolu do evropských voleb a vedení TOP 09 mu nabídlo Senát. To Kalousek považuje za vtip. Zároveň nepopírá, že politické ambice ho neopouští. Může jeho osoba vyvolat pnutí v TOP 09?

Bývalí šéfové TOP 09 Miroslav Kalousek a Jiří Pospíšil se nedostali na kandidátku koalice Spolu do evropských voleb. Odmítl je výkonný výbor a svou vizi tak prosadila předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Ta zároveň uvedla, ze výkonný výbor vyzval Miroslava Kalouska ke kandidatuře do Senátu. Úvahy o Senátu ale Kalousek rázně odmítl s tím, že nepotřebuje politickou trafiku.

 V kuloárech se také spekuluje, že Kalousek bude chtít dál aktivně ovlivňovat tuzemskou politiku a nespokojí se s rolí glosátora. Může jeho osoba a silné názory nastartovat štěpné tendence v TOP 09? Také o tom Kalousek v pátek večer promluvil pro CNN Prima NEWS.

X Výkonný výbor TOP 09 ve čtvrtek rozhodl, že nebudete figurovat na kandidátce koalice Spolu do evropských voleb. Jaká byla ta vaše první vnitřní reakce na toto rozhodnutí?

Nebylo to pro mě žádné překvapení. Velké iluze jsem si nedělal, pouze jsem nechtěl zklamat důvěru těch dvanácti krajských organizací, což je drtivá většina členské základny, která si mě na té kandidátce přála. Tak jsem si o tu kandidaturu řekl. Výkonný výbor ji neschválil, což je jeho legitimní právo.

X Někteří politologové toto rozhodnutí vykládají, že v TOP 09 nastávají štěpné tendence. Můžete to komentovat?

Nevím, proč by se zrovna na tomto strana měla štěpit. Nevedeme žádný vnitrostranický boj o TOP 09. Tady se vedl standardní nominační proces, kdy vedení rozhodlo jinak než drtivá většina členské základny, což nebývá úplně standardní. Teď je na vedení, aby to té členské základně vysvětlilo. Ale já nevidím žádné štěpení TOP 09, protože tam nejsou žádné frakce a dokonce ani boj o moc. Na sněmu, který proběhl nedávno, předsedkyně neměla protikandidáta… Někdo to dělat musí a nikdo jiný než ona nechtěl. Já žádné štěpící procesy nevidím, tady jen došlo k tomu, že výkonný výbor z nějakého důvodu rozhodl úplně jinak než drtivá většina členské základny.

 X Z úst předsedkyně TOP 09 také zaznělo, že vaši sílu vidí v domácí politice, že se s vámi počítá do Senátu…

Přiznám se, že toto bylo pro mě překvapením. Chci věřit, že to nebyla zlomyslnost, že to byl jen takový vánoční vtip. Já mnohokrát opakoval a vysvětloval kolegům důvody, proč práce senátora není pro mě. Nepotřebuji mít politickou funkci za každou cenu. Pokud dělám politiku, tak ji nedělám kvůli tomu, že chci trafiku, ale dělám ji kvůli tomu, že chci práci, která mi dává smysl. Při veškeré úctě k Senátu pro mě prostě práce senátora není. Já nebudu kandidovat do Senátu, všichni kolegové to věděli. Na tom jednání výkonného výboru – přestože volby do Senátu vůbec nebyly na programu, na programu byly pouze volby do Evropské unie – se najednou začalo mluvit o Senátu. Já znovu trpělivě vysvětlil, že v žádném případě nebudu kandidovat do Senátu. Sotva jsem odešel, tak vydali usnesení, že mě vyzývají, abych kandidoval do Senátu. Tak jsem nevěděl, zda náhodou nejsem v blázinci. Beru to jako nějaký vánoční žert.

X Na vás je stále vidět, že ta glosátorská role vám nestačí, že máte pořád pnutí do politiky aktivně zasahovat. Padají v zákulisí názory, že Miroslav Kalousek neřekl poslední slovo, že dál má velké politické ambice. Co přinese rok 2024? Přeřadíte, řečeno motoristickou terminologií, z dvojky na trojku?

Já se včera (ve čtvrtek, pozn. red.) rozhodnutím výkonného výboru stal opět zcela soukromou osobou mimo aktivní politiku. Doufám, že vy i vaši čtenáři pochopíte, že o svých případných politických ambicích soukromé osoby nebudu mluvit veřejně.

X X X

USA trojnásobně zvýšily dovoz ruského uranu

V americkém Kongresu by někteří kongresmani chtěli zablokovat dovoz ruského uranu do Spojených států. Proto se objevil návrh zákona o návrhu zákona, který počítá s povolením dovozu pouze do roku 2028. Tuto iniciativu již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, ve čtvrtek 14. prosince ji však zablokovali senátoři.

Paradoxem je, že nedávno vyšlo najevo, že Spojené státy v říjnu 2023 zvýšily nákupy ruského uranu trojnásobně – na 43,25 tun.

Dodejme, že  v  listopadu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že americké úřady se snaží zničit jejich „evropské vazaly“ a donutit je opustit vše ruské, nicméně Washington sám nadále nakupuje uran a další důležité materiály z Moskvy.  dodávek. Z obavy z takového kroku potom mohou plynout zvýšené dodávky v současnosti, server vasevec.cz

X X X

ORBÁN  VETOVAL  MILIARDY  PRO  UKRAJINU

Lídři EU se neshodli. Orbán vetoval peníze pro Ukrajinu i revizi rozpočtu

Šéfům států a vlád zemí EU se v pátek v noci nepodařilo najít shodu na podobě revize unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027, která by zohlednila potřebu dlouhodobé podpory bránící se Ukrajiny. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho s dalšími prostředky pro Ukrajinu nesouhlasilo Maďarsko, což později potvrdil i maďarský premiér Viktor Orbán.

Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že se revizí unijního rozpočtu bude znovu zabývat summit na začátku příštího roku. Diplomatické zdroje se domnívají, že jednání se uskuteční v lednu.

„Shrnutí noční směny: veto na peníze navíc pro Ukrajinu, veto revize unijního rozpočtu. K tématu se vrátíme v Evropské radě příští rok po náležité přípravě,“ napsal Orbán na síti X.

Podle nizozemského premiéra se na revizi shodlo 26 členských států a nepodařilo se přesvědčit pouze Maďarsko. „Jsem pevně přesvědčen, že se nám podaří nalézt dohodu na začátku příštího roku, uvažujeme o konci ledna,“ řekl Rutte novinářům. Podle něj by to nemělo ohrozit Ukrajinu, protože ta ještě má prostředky, aby se mohla financovat několik příštích týdnů.

„Nechci příliš zacházet do detailů, v příštích dnech a týdnech budu pracovat s kolegy na přípravě summitu na začátku příštího roku,“ řekl novinářům Michel po konci jednání.

Jednání summitu EU bude pokračovat v pátek ráno v 10:00, uvedli diplomaté. Maďarský premiér Orbán už při příchodu na jednání opakoval svůj postoj, že finance na dlouhodobou pomoc Ukrajině by se měly brát odjinud než z rozpočtu unie, vyplývá z vyjádření diplomatů.

Miliardy pro Ukrajinu

Evropská komise původně požadovala navíc 66 miliard eur (1,6 bilionu korun), pak se tato částka snížila na 22,5 miliard (550,8 miliard korun), tedy na třetinu. I to ale bylo pro některé členské státy EU příliš mnoho. Navrhovaly proto například jen 17 miliard eur (416 miliard korun), které by byly celé určeny pro Ukrajinu a zbylé peníze, tedy 5,5 miliardy eur (134,6 miliardy korun), potřebné na migraci či syrské uprchlíky, by byly získány škrty v jiných položkách rozpočtu.

Zbylých 33 miliard eur, o kterých se vždy hovořilo, by si podle těchto plánů EU mohla na finančních trzích, aby tak tedy dohromady Kyjev získal potřebných 50 miliard eur (1,2 bilionu korun).

Zástupci států EU jednali o změnách víceletého finančního rámce od čtvrtečního dopoledne. Některé státy chtěly do revize dodat určité příspěvky navíc, jiné chtěly naopak více šetřit a upravit rozpočet omezeně, jen za konkrétním účelem podpory Ukrajiny.

K této skupině patřilo podle premiéra Petra Fialy také Česko. Pro Prahu bylo ale také důležité, aby nepřišly škrty v kohezních fondech a v oblasti zemědělské politiky. To se vše podařilo vyřešit ke spokojenosti 26 zemí, Maďarsko bylo ale stále proti, uvedly diplomatické zdroje.

Ve čtvrtek prezidenti a premiéři EU po několikahodinovém jednání rozhodli o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Postavení kandidáta na členství získala Gruzie. V pátek by se měl summit zabývat situací na Blízkém východě nebo otázkou migrace.

X X X

ZRUŠÍ  BALHARSKO  POPLATKY  ZA  PLYN  RUSKA?

Orbán odmítá Bulhary v Schengenu, dokud nezruší poplatky za ruský plyn

Maďarsko je připraveno vetovat rozšíření schengenského prostoru volného cestování o Bulharsko, pokud Sofia nezruší tranzitní poplatky za ruský plyn přepravovaný přes bulharské území. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedlo maďarské ministerstvo zahraničí.

 Maďarsko pohrozilo vetem poté, co všech 27 států Evropské unie s jeho výjimkou dalo ve čtvrtek souhlas se zahájením přístupových rozhovorů s Ukrajinou, navzdory probíhající válce vyvolané ruskou invazí.

Maďarský premiér Viktor Orbán při rozhodování odešel ze sálu, a umožnil tak kolegům z dalších evropských zemí věc schválit jednomyslně – tedy za souhlasu všech zúčastněných.

Orbánova vláda udržuje i po ruské invazi na Ukrajinu kontakty s Ruskem, které pro Maďarsko zajišťuje většinu dodávek zemního plynu. Plyn je z Ruska do Maďarska a dále do Evropy přepravován plynovodem přes Bulharsko a Srbsko.

„Dali jsme Bulharům jasně najevo, že když ponechají v platnosti (toto opatření) dlouhou dobu, když budou dlouhodobě ohrožovat bezpečnost energetických dodávek Maďarska, budeme vetovat jejich vstup do Schengenu,“ řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Zatímco západoevropské země vyvinuly velké úsilí, aby se zbavily závislosti na ruském plynu, Maďarsko dostává z Ruska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Podle šéfa maďarské diplomacie krok Bulharska ohrožuje nejen bezpečnost energetických dodávek pro Maďarsko, ale také pro Srbsko a Severní Makedonii.

 Bulharsko s Rumunskem potřebují ke vstupu do Schengenu jednomyslný souhlas členských zemí EU, na který čekají už od roku 2011, kdy rozšíření Schengenu o tyto země zablokovalo Nizozemsko společně s Finskem. Později se proti přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru výrazně odmítavě postavilo Rakousko. Nizozemsko naproti tomu své veto tento pátek stáhlo.

X X X

Dvojnásobná vražda, obětí i dítě, řekla policie. V Klánovicích se lidé báli ven

Případ dvou mrtvých z lesa v pražských Klánovicích policie v sobotu kvalifikovala jako dvojnásobnou vraždu. Potvrdila, že jednou z obětí je dítě. Svědci uvedli, že slyšeli několik výstřelů. Kriminalisté zjišťují, kdo za střelbou v Klánovickém lese stál.

Místní obyvatelé se probudili do mlhavého rána. Páteční večer někteří prožili ve strachu a hlavně nevědomosti. „Člověk teď neví, jestli se má bát, nebo ne. Sedím se synem v autě na nádraží. Policajti jezdí, chtělo by to informace,“ psala v průběhu večera do klánovické komunitní skupiny Zuzana.

Policisté v sobotu ráno potvrdili, že jedním ze zavražděných je dítě.

 Praha: Kriminalisté v průběhu včerejšího odpoledne kvalifikovali případ v Klánovickém lese jako dvojnásobnou vraždu. Těmto skutečnostem odpovídala i následně přijatá bezpečnostní opatření.

Poblíž klánovického lesa se v pátek kolem 15. hodiny rozlehly výstřely, na které policii upozornil náhodný svědek. Muži zákona pak na místě našli dva zastřelené lidi. Podle pozdějších zpráv je jedním z nich dospělý člověk a druhým malé dítě v kočárku. Tragická událost se stala poblíž Čmelické ulice.

Policisté na místo nasadili vrtulník s termovizí, což nevyvracelo zprávy o třetí osobě, která mohla střílet. V průběhu pátrání bylo na tísňové lince také přijato oznámení o možné střelbě v nedalekých Úvalech na Praze východ. Nejbližší dostupné prvosledové hlídky se proto okamžitě přesunuly do Úval, kde začaly pátrat po případném střelci. Následným šetřením se však oznámení nepotvrdilo.

„S největší pravděpodobností se jednalo o použití zábavní pyrotechniky,“ píše Týdeník policie. Pátrání však v Úvalech probíhalo i nadále, mimo jiné za využití vrtulníku. Část Klánovického lesa i přilehlých ulic byla policisty po celou dobu šetření uzavřena. Ve večerních hodinách pak na místo dorazila další družstva pražské Speciální pořádkové jednotky.

Mířili na mě, když jsem přijížděl domů

Mezitím se stali klánovičtí součástí vyšetřování. „Když jsem autem dojížděl domů, asi tři minuty po policii, tak na mě zasahující policajt chvíli mířil zbraní. Z toho mi došlo, že tam asi nebudou kvůli rvačce psů,“ popisuje svou zkušenost Matyáš. Místní si okamžitě začali vyměňovat informace, kterých ale nebylo mnoho. Nevěděli, jestli bude druhý den bezpečné jít na procházku do lesa, poblíž kterého se střílelo.

„Před chvílí byl u nás kriminalista. Pár otázek, nicméně když jsem se ptal, co se stalo, odpověděl, že mi nemůže nic říci, ale že je tu podezření ze spáchání trestného činu,“ popsal svou zkušenost Stanislav. Podle Rostislava byl zásah profesionální. „Policisté u nás byli včera večer, z jejich otázek můžu jen usuzovat, co zjišťují, a že si spíš ověřují verzi než že by nevěděli,“ sdělil Rostislav.

Prokletý les

Nebylo to poprvé, kdy se v klánovickém lese stala tragédie. V červnu 2014 zastřelil v Klánovickém lese Oldřich Konrád amatérského hledače kovů. Muž se shodou náhod dostal do okolí skrýše, v níž si Konrád schovával lup z desítek krádeží v rodinných domcích. Vrahovi se podařilo rok a půl skrývat. Po dopadení se recidivista policii přiznal a u soudu pro sebe žádal přísnější trest.

Před osmnácti lety se v klánovickém lese schovával vrah David Lubina, který zastřelil střihače TV Nova Michala Velíška.

Lubina se před kriminalisty skrýval, varoval ho známý, jehož jméno nikdy neprozradil. Lubina nejprve zvažoval, jak se přiblížit k domovu a vyhnout se policii. Nakonec to zavrhl. „Jediné místo, které jsem svým způsobem důvěrněji znal, bylo okolí Klánovic a Šestajovic, tak jsem se rozhodl zakopat tam,“ vypověděl na policii. Tu po zadržení i ke své zemljance dovedl.

Policii na Lubinovu stopu přivedl jeho další známý. Díky němu zjistila, že pobývá někde u Klánovic. Nejprve se ho tam chystala zadržet na nádraží, ale to se nezdařilo. Nakonec byl zadržen na stanici metra Černý most. V poutech skončil tři týdny po vraždě.

„Důležitým okamžikem bylo vyhlášení odměny za dopadení Lubiny v televizi Nova. Policii se přihlásil člověk, se kterým byl Lubina jako jedním z mála v kontaktu. Ani tomu však nedůvěřoval natolik, aby mu prozradil, kde konkrétně se nachází. Tento svědek začal s vidinou odměny s policisty spolupracovat a Lubinu nasměroval na již zmíněný Černý Most,“ vysvětlil vyšetřovatel Pavel Rosák.

„V době zadržení působil jako zoufalec. Věděl, že se po něm pátrá a už nevěděl kudy kam,“ dodal.

X X X

Ekonomka Švihlíková: Vláda kňourá u řetězců a pak nesmyslně matlá DPH. Výhled ČNB je z jiné galaxie

Zdůraznila, že do cenotvorby vstupuje obrovské množství faktorů. „Když na jedné straně začnete matlat něco s DPH a na straně druhé něco s energiemi, přidáte do toho vodné a stočné a tak dále, tak to jsou všechno silné proinflační impulsy,“ uvedla ekonomka.

Podle prognózy ministerstva financí klesne příští rok průměrná inflace na 3,3 procenta z letošních 10,8 procenta. Česká národní banka (ČNB) je ve své prognóze optimističtější a čeká 2,6 procenta. S tím ale Švihlíková nesouhlasí. „Představa ČNB, že příští rok bude inflace kolem 2,6 procenta, je z nějaké jiné galaxie,“ sdělila ekonomka. Podle ní bude totiž inflace podstatně vyšší. „Neznám žádného ekonomického aktéra, který by si myslel, že inflace bude 2,6 procenta. Predikce jsou podstatně vyšší, můj odhad je okolo 5,5 procenta,“ uvedla Švihlíková.

Největší obavu má z reálných mezd. „Jejich nárůst bude buď extrémně slabý, nebo žádný. A to je samozřejmě pro ekonomiku špatná zpráva,“ zdůraznila Švíhlíková. Reálné mzdy ale vidí pozitivně ekonom a Štěpán Křeček. „Od příštího roku, kdy konečně vyhrajeme boj nad inflací a nominální mzdy dál porostou, se vrátíme ke svižnému růstu reálných mezd,“ řekl poradce premiéra v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že díky tomu se zvýší spotřeba. „V příštím roce očekáváme návrat k ekonomickému růstu, čekají nás pozitivní vyhlídky,“ podotkl ekonom.

X X X

GENERÁL  ŠANDOR  PROTI  RUŠENÍ  TRADIC  VÁNOC

Rušení vánočních tradic v Evropě? Špatná cesta, která se ČR vymstí, varují odborníci

Podle Šándora bychom měli tvrdě vyžadovat, aby naše kulturní tradice byly opravdu naše. „V žádném případě bych od nich neustupoval. Chápu, že politici jsou vystrašení a budou dělat různá opatření, aby situaci krátkodobě vyřešili, ale z dlouhodobého hlediska se obávám, že jsme na trajektorii, která se nám vymstí,“ uvedl bezpečnostní analytik.

 „Je to cesta spíše ke společnosti, která se nechává kolonizovat. V okamžiku, kdy se evropská společnost vzdá svých tradic, tu vznikne vakuum, které zaplní někdo jiný, v tomto případě radikální islám,“ vysvětloval Drulák.

K ústupkům už ale podle něj v západních společnostech běžně dochází. „Ve Francii už na univerzitách zakazují zmiňovat slovo Vánoce. V okamžiku, kdy to univerzity přijmou, přijde další požadavek a začnou přijímat dívky, které jsou zahalené. Pak bude následovat další žádost, a sice aby všechny dívky byly zahalené,“ kroutil hlavou politolog s tím, že to je opravdu cesta do pekel. Může to navíc vést k dalším problémům, protože se proti těmto krokům může společnost postavit.

 Aby se lidé nezačali vzpouzet sami od sebe, měl by s tím stát něco začít dělat. „Protože pokud se společnost začne bránit spontánně, tak mluvíme o něčem, co se začíná blížit občanské válce,“ doplnil Drulák. Evropa podle něj musí dát najevo, že není nafukovací. „Ti lidé nepřijali a nepřijmou v mnohém naše životní hodnoty a nebudou se tu chovat jako my – ⁠tak, jak bychom od nich očekávali a jak oni očekávají od nás, když jsme na území jejich státu.“

Útoky se mohou stát kdykoli

Na možné hrozby upozornil například incident ze začátku prosince v německém Kasselu. Skupina výrostků tu napadla 54letého Rainera B., který rozdával radost v obleku Santy Clause. Je to naše země a ty ho nosit nebudeš, řvali na něj. Když jejich výzvu odmítl, vrhli se na něj a snažili se oblek servat. Přitom mu sprostě nadávali do zku*vysynů, tlusťochů a sviní.

„Útoky, kdy radikalizovaný mladík vezme kuchyňský nůž do ruky a zaútočí na kolemjdoucí na vánočním trhu nebo v obchodním centru, se mohou stát prakticky kdykoliv a bezpečnostní aparáty nad tím nemají žádnou kontrolu,“ vyjádřil se Drulák s tím, že řešením by mohla být skutečně radikálnější a tvrdší převýchova, pokud se někdo ocitne v hledáčku bezpečnostních služeb.

„Pokud jsou tito lidé v databázích, tak by měli jít do převýchovných zařízení a stát by se měl pokusit z nich vychovat řádné občany,“ dodal.

X X X

FIALA  SKONCUJE  S  KAMARÁDEM  VÁLKEM?

Fiala proti Válkovi, Farský proti Stanjurovi. Vládní doba ledová začala

Je jen pramálo věcí, za něž bychom mohli Fialovu vládu s klidným svědomím pochválit. Jednou z nich by jistě bylo, že si své špinavé prádlo nepere na veřejnosti a i po dvou letech působí navenek relativně jednotně. Ruku na srdce, bývali jsme ve vládách zvyklí na lecjakou melu, takže v tomto smyslu překvapuje současná koalice spíše příjemně. Jenže i v ní nám teď začíná přituhovat. A bude hůř. Události posledních dní dávají stále více tušit, že soulad (byť často spíše předstíraný) je ten tam a místo něho nastává vládní doba ledová…

Těch pár uplynulých dní bylo na vládní třenice poměrně bohatých. Napřed se koncem listopadu ozval lídr kandidátky hnutí STAN do Evropského parlamentu, Jan Farský. Ten se na Facebooku celkem oprávněně pustil do ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) kvůli plánovanému nákupu sítě benzinových stanic Robin Oil státním podnikem ČEPRO.

Na začátku prosince se zase o rozruch ve vládních řadách postarali lidovci, když zcela neplánovaně podpořili pozměňovací návrh opozičního poslance za ANO Josefa Kotta při projednávání novely energetického zákona. Jejím předkladatelem byl přitom ministr Síkela, jenž s pozměňovacím návrhem opozice nesouhlasil. Několik lidoveckých poslanců se ale utrhlo ze řetězu a zvedlo ruku pro, což poslance STANu pobouřilo do té míry, že chtějí celou záležitost řešit na úrovni koalice.

X X X

O nejviditelnější vládní aférku se ovšem postaral sám premiér Petr Fiala (ODS), když při jednání se zdravotníky obešel ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a v přímém přenosu ho totálně shodil. A jako by toho snad nebylo málo, účastnil se jednání i Fialův poradce Ivan Netuka, který před pár týdny označil Válka kvůli kauze IKEM za… užitečné hospodářské zvíře, abychom nebyli zbytečně vulgární.

 Sám Válek v podstatě dělá, jako by se nechumelilo, a nechumelí ani šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, protože velmi dobře chápe, že Fiala si může dovolit prakticky cokoli, kdežto ona si nemůže dovolit nic, jelikož ho potřebuje. Takže jediní, kteří se kvůli Válkovi mediálně trochu vztekali, byli dva bývalí předsedové strany Miroslav Kalousek a Jiří Pospíšil plus pár dalších „topáků“.

Ti si poměrně správně myslí, že i když TOP 09 Fialu potřebuje, nemuselo by to ještě samo o sobě znamenat, že bude premiér dělat z ministra Válka hadr na holi. Petr Fiala zase celou situaci bere tak, že je lépe ztrapnit koaličního partnera, než riskovat stávku lékařů a ztratit tak další cenné body u veřejnosti.

Přesto, že pozadí všech tří sporů – tedy Fiala versus Válek, Farský versus Stanjura nebo STAN versus lidovci – je pokaždé jiné, jeden společný jmenovatel se tu přece jen najde. Partaje současné vládní koalice si zkrátka uvědomují, že volby se blíží. Že je tudíž načase přestat „držet basu“ a svorně pykat za cizí chyby. Místo toho je třeba začít dělat svoji politiku – tedy na chyby druhých poukazovat a vymezovat se proti nim. Stručně řečeno, je načase přestat se tvářit, že koaliční partner je pokrevní bratr, když je to především politický rival.

Zatímco mrazivé počasí po pár dnech přešlo, vládní doba ledová teprve začíná. Bude dlouhá, mrazivá a jak už to bývá, na jejím konci může být nejeden mrtvý (politický) dinosaurus…

X X X

SKONCUJE  NĚMECKO,  SCHOLZ,  S  VRAŽDĚNÍM  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ?

ODSTRANÍ  ZELENSKÉHO,  ABY NEBYLI  DALŠÍ  TISÍCE  MRTVÝCH?

ZA  HITLERA  SE  NAŠLI  GENERÁLOVÉ  NA  SKONCOVÁNÍ  S  VÁLKOU

Temná mračna nad Ukrajinou: Bez pomoci USA selže, experti nastínili nejčernější scénář

Zatímco další pomoc pro Ukrajinu brzdí ve Spojených státech vnitropolitický boj a evropská podpora začíná také pokulhávat, vysoce postavení představitelé USA i Evropské unie spekulují o tom, co by pro napadenou zemi znamenalo ukončení dodávek od nejsilnějšího člena Severoatlantické aliance. Pro stanici CNN uvedli, že bez pomoci USA Ukrajina téměř jistě selže ve svých dalších válečných snahách. Ukončená pomoc z Ameriky by podle nich zároveň mohla vést k podobnému přístupu od dalších zemí NATO. Podle jednoho z odborníků by v tom případě Ukrajina mohla padnout i do léta.

„Není zde žádná záruka, že s námi uspějí, ale bez nás určitě selžou,“ sdělil stanici CNN jeden z vysoce postavených vojenských představitelů USA. První oblast, kde by se absence americké podpory projevila, jsou zřejmě akce ukrajinské protiofenzivy, jež postupovala oproti původním očekáváním pomaleji, a to i s probíhající vojenskou pomocí. „Když se zaměříme na získávání a udržení dalších území, je těžké si představit jejich úspěch bez pokračující podpory Spojených států,“ zhodnotil situaci nejmenovaný evropský diplomat.

 Ukrajina by se v takovém případě podle západních odhadů brzy začala potýkat s významným nedostatkem potřebných střel delšího doletu, raket pro protivzdušnou obranu a později i dělostřelecké munice a střel krátkého doletu.

Politické elity se zároveň obávají, že kdyby americká podpora ustala, evropské země by brzy s ukončením vlastních dodávek následovaly. „Když se naše pomoc zhorší, dojde k tomu i u našich spojenců,“ předpověděl kongresman Mike Quigley. Například Česká republika podle slov ministryně obrany Jany Černochové (ODS) již pro Ukrajinu nemá v zásobách vhodný vojenský materiál, nadále ji však bude podporovat finančně i pomocí vývozních licencí či spolupráce na opravách techniky.

V nejhorším případě porážka do léta

Západní zpravodajské služby podle CNN v současnosti analyzují, jak dlouho by Ukrajina dokázala ruskému agresorovi vzdorovat bez podpory USA a NATO. Jeden z amerických vojenských představitelů odhadl, že napadená země by se udržela pouze v řádu měsíců. Nejčernější scénář vidí i s možným výrazným neúspěchem či dokonce porážkou do léta. Jak informovala stanice BBC, první dáma Ukrajiny Olena Zelenská také v neděli varovala, že bez pomoci USA by Ukrajina byla ve smrtelném nebezpečí.

„Myslím, že lidé si plně neuvědomují, co by pád Ukrajiny znamenal. Viděli bychom hrozné věci – etnické čistky a totální destrukci Ukrajiny. Vzpomeňte si, co udělali v Buči. Už pokud tomu dokážeme předejít, je to úspěch. Proto musíme pokračovat,“ popsal jeden z evropských diplomatů.

V Evropě se nicméně ozývají i hlasy, které pesimistické scénáře o úpadku podpory odmítají. „Nemůžeme se teď bavit o únavě z války, protože když se začneme vzdávat, Putin vyhraje, což bude znamenat katastrofu pro všechny. Bude to znamenat více konfliktů, více válek, větší nedostatky jídla, veškeré další obavy, které jsou s tím spojené. Proto se teď musíme snažit,“ uvedla pro CNN estonská premiérka Kaja Kallasová.

X X X

Prezident podává Argentincům hořkou pilulku. Léčbu nejvíc odnesou ti obyčejní

Nový argentinský prezident Javier Milei se snaží zemi s více než čtyřiceti miliony lidí vyvést z vleklé hospodářské a finanční krize šokovou terapií. Podle některých obyvatel Buenos Aires je léčba ekonomiky nutná, nejvíce se však kroky dotknou obyčejných lidí. „Mnoho lidí bude trpět,“ předvídá jedna z Argentinek.

 Ministr hospodářství Luis Caputo v úterý v televizi oznámil devalvaci argentinského pesa o 54 procent na 800 pesos za jeden americký dolar. Vláda podle něj ruší výběrová řízení na všechny projekty veřejných prací, škrtne také některá pracovní místa ve státní správě, aby snížila počty úředníků. Počet ministerstev se má snížit z osmnácti na devět, klesnou dotace do energetiky a dopravy a na minimum se sníží transfery peněz do regionů.

„V Argentině utrácíme více, než vyděláváme. Financování tohoto deficitu vede k problémům. Pokud ho financujete prostřednictvím tiskařského lisu, peso ztrácí hodnotu,“ řekl nový ministr hospodářství. „Přišli jsme řešit kořeny problému a musíme vyléčit závislost na rozpočtovém deficitu,“ dodal.

Lidé budou trpět

Inflace by v nadcházejících měsících měla prudce vzrůst a nahlodat úspory a kupní sílu lidí. Škrty v dotacích zvednou účty za energie a náklady na dopravu.

„Opatření, která mají napravit ekonomiku, jsou teoreticky dobrá, ovšem mnoho lidí kvůli nim bude trpět,“ uvedla pro agenturu Reuters devatenáctiletá Agustina Ferreirová, která pracuje v obchodě.

Že jsou opatření nutná, uznává i agronomický inženýr Chose Diz. I on však říká, že budou mít velký dopad na život lidí. „Včera jsem si povídal se svými dětmi u večeře. Je to stejné, jako kdyby mi řekli, že mi snižují plat na polovinu,“ uvedl a dodal, že jeho rodina si už nyní utahuje opasky a nakupuje méně potravin.

Bojí se o lidi, kteří pobírají důchod. „Nevím, jak budou vycházet, když se jim náklady zvýší o třicet nebo čtyřicet procent. Je to těžké,“ zmínil Diz.

Také Facundo Marino, třiapadesátiletý dělník pracující v centru Buenos Aires souhlasí s tím, že vládní kroky jsou nutné. „Pro peněženky lidí to bude šok, zničí vás to,“ řekl. Upozornil třeba na to, že podstatně zdraží autobusové jízdenky. „Buď se zvýší platy, nebo nevím, co se s touto zemí bude dít,“ doplnil.

Otázka trpělivosti

Jimena Blancová, hlavní analytička společnosti Verisk Maplecroft, uvedla, že se vláda přijatými tvrdými opatřeními snaží brzdit nepříznivý vývoj ekonomiky, které by jinak hrozil tvrdý náraz. „(Prezident) slíbil velmi hořkou pilulku, kterou bude potřeba spolknout, a teď takovou pilulku předkládá,“ řekla Blancová. „Otázkou je, jak dlouho lidem vydrží trpělivost při čekání, než se ekonomická situace zlepší,“ dodala.

Argentina se nachází uprostřed vážné hospodářské krize. Míra inflace přesahuje 140 procent a přibližně 40 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby.

Stát má podle posledních údajů obchodní deficit 43 miliard dolarů (asi 978 miliard Kč). Dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) činí 45 miliard dolarů, přičemž 10,6 miliardy dolarů má být do dubna uhrazeno multilaterálním a soukromým věřitelům.

Mezinárodní měnový fond oznámené kroky nového prezidenta vítá. Označil je za odvážné a věří, že by mohly argentinskou ekonomiku stabilizovat a urychlit její růst.

X X X

AK HAVEL & PARTNERS uvedla podle ÚOHS v tendru nepravdy. Neprofesionální, kritizuje úřad

 Kvůli uvedení nepravdivých informací v nabídce na právní služby pro Správu železnic vyloučil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z veřejné zakázky Advokát ní kancelář HAVEL & PARTNERS. „Jestliže však minimálně ve dvaceti případech z celkových 35 navrhovatel uvedl nesprávné, resp. nepravdivé údaje, jednal nepochybně v rozporu s požadavkem profesionality, která se od dodavatele při přípravě nabídky očekává,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna v rozkladu z konce listopadu s tím, že pokud nešlo o úmysl, nemůže si takovou chybu ani tak profesionál ve veřejné soutěži dovolit. Kancelář v reakci pro Českou justici uznala chybu. I tak se chce proti principu rozhodnutí bránit u soudu.

Zakázka z roku 2022 na právní služby „Rámcová dohoda na ‚Právní služby v oblasti přípravy a realizace staveb na železniční dopravní cestě“ týkající se zejména v oblasti veřejných zakázek při přípravě železničních staveb nijak nevybočovala z obvyklé zadávací dokumentace. Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS po podání nabídky byla vyzvána Správou železnic k vysvětlení několika námitek stěžovatele, který uvedl, že velká advokátní společnost uvedla v tendru lživé údaje. To nakonec potvrdila jak Správa železnic, tak rozhodnutí ÚHOS. S rozhodováním se pak ztotožnil i předseda úřadu Petr Mlsna poté, co HAVEL & PARTNERS podali rozklad.

V odůvodnění rozhodnutí o rozkladu Mlsna píše, že z napadeného rozhodnutí nijak nevyplývá, že by Úřad navrhovatele podezíral z nepoctivého jednání a úmyslného uvedení nepravdivých informací a k uvedení nepravdivých a nesprávných údajů pro účely hodnocení „došlo „pouze“ z důvodu nepozornosti, laxnosti či pouhé náhody“. To podle něj však není rozhodující, protože zásadní je, že v tendru nebyly uvedeny pravdivé informace. „Ostatně chybu může udělat každý, což je předpoklad, se kterým je třeba pracovat. Jak sám navrhovatel ve svém rozkladu poznamenává, zákon a zadavatelské prostředí garantuje řadu obranných mechanismů, brzd a kontrol, které mají dopad obdobných chyb na výsledek zadávacího řízení eliminovat. Nejdůležitějším článkem takového kontrolního řetězce vždy zůstává vlastní pečlivá a důsledná kontrola, která pomáhá vzniku takových chyb předcházet,“ stojí v rozhodnutí ÚOHS, které je dostupné na stránkách úřadu.

Podle vyjádření advokátní kanceláře se nejednalo o nepravdivé referenční zakázky, ale pouze o zakázky nesprávně zařazené na základě administrativní chyby. „V uvedené nabídce bohužel došlo z naší strany k administrativnímu pochybení způsobenému selháním lidského faktoru při vyplňování dané nabídky v systému zadavatele – konkrétně se jednalo o chybné zařazení do kategorie nadlimitních zakázek. V dodatečném objasnění nabídky jsme tuto administrativní chybu také uznali,“ uvedl partner HAVEL & PARTNERS Josef Hlavička s tím, že uvedené zakázky kancelář skutečně realizovala.

Advokáti nejednali s potřebnou péčí

Úřad nepravdy hodnotí postupně, například u zakázky č. 9 v rámci hodnoticího subkritéria č. 1 osoby navržené do pozice vedoucího advokáta s názvem „Zkušenost s řízením komplexního právního poradenství v rámci zadávacího řízení na veřejnou zakázku na stavební práce „Opravy mostů na D5“ dle smluvních podmínek FIDIC – Yellow book“ uvádí:  „Ačkoli zadávací řízení na tuto veřejnou zakázku nebylo dosud zahájeno, neboť „klient prozatím nerozhodl o zahájení zadávacího řízení pro které byly v rámci významné služby připraveny zadávací podmínky“ (blíže srov. objasnění nabídky), navrhovatel ve své nabídce v souvislosti s dotazy zadavatele, zda „byla předmětem zkušenosti komplexní administrace zadávacího řízení na zadání nadlimitní veřejné zakázky“, zda „byla předmětem zkušenosti komplexní administrace zadávacího řízení VZ na stavební práce“, a zda „bylo předmětem zkušenosti poskytování právního poradenství v průběhu zadávacího řízení VZ na stavební práce“, třikrát odpověděl, že „ANO“. Takové sdělení navrhovatele rozhodně skutečnosti neodpovídá, neboť referenční zkušenost vzniká až při splnění referenční zakázky. Pokud má jít o zkušenost s právním poradenstvím v rámci zadávacího řízení, nelze o takové zkušenosti vůbec uvažovat, pokud takové zadávací řízení ani nebylo zahájeno“. Podle ÚOHS advokátní kancelář nejednala s potřebnou péčí a obvyklou podnikatelskou obezřetností, kterou lze očekávat, jestliže určitý dodavatel usiluje o získání veřejné zakázky.

Podle Hlavičky i přes uznání chyby kancelář nesouhlasí s tím, že kancelář byla z tendru vyloučena z důvodu § 48 odst. 2 písm. c) ve spojení s § 48 odst. 8 zákona v souvislosti s tím, že nepravdivé údaje měly vliv na posouzení podmínek účasti, tedy i technické kvalifikace nabídky. Kancelář se proto obrátí na správní soud. „Vzhledem k rozsahu našich zkušeností bychom i po neuznání chybně zadaných referencí splnili podmínky a doložili jsme také dostatek referenčních zakázek odpovídajících požadavkům zadavatele, které svým rozsahem dostatečně potvrzovaly odbornost a zkušenost našeho týmu. Pokud by nás tedy zadavatel nevyloučil, umístili bychom se na panelu vybraných advokátních kanceláří,“ dodal pro Českou justici Josef Hlavička.

Podle něj by i při vyloučení chybných referencí nabídka HAVEL & PARTNERS patřila ke třem nejlépe vyhovujícím.

„Nechceme v žádném případě bagatelizovat vlastní pochybení. Administrativní chybu jsme přiznali a interně jsme zavedli několik preventivních kontrolních opatření, aby se již taková chyba u nás neopakovala. Jsme ale toho názoru, že nynější rozhodnutí ÚOHS by mohlo zavést do praxe významný precedens v tom, že prakticky pro jakoukoli administrativní chybu by mohl být ze zadávacích řízení vyloučen účastník, který kvalitou vyhovuje či dokonce přesahuje ostatní účastníky,“ uzavírá partner advokátní kanceláře. Eva Paseková, ceskajusrtice.cz

X X X

ÚS odmítl stížnost bývalé soudkyně Lehké, řídila pod vlivem alkoholu

 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalé ústecké soudkyně Markéty Lehké, která dostala podmínku a peněžitý trest za řízení pod vlivem alkoholu. Vinu odmítala. Pravomocný rozsudek pro ni znamenal konec v justici. „Trestní soudy zákonným způsobem dospěly k závěru o vině stěžovatelky,“ stojí v usnesení, které je dostupné v databázi ÚS.

Obhajoba ve stížnosti poukazovala například na to, že důsledkem pravomocného odsouzení trestním soudem je pro Lehkou definitivní „svléknutí z taláru“, zatímco jiný, obdobný případ skončil jen srážkou z platu v kárném řízení. Podle ÚS však jde o „mimoběžnou argumentaci“. Zákon o soudech a soudcích výslovně uvádí, že soudcovská funkce zaniká po pravomocném odsouzení pro úmyslný trestný čin.

„Úkolem orgánů činných v trestním řízení bylo zjistit spáchání trestné činnosti a pravomocně rozhodnout o otázce viny a trestu. Zákonodárce v samostatné úpravě zákona o soudech a soudcích stanovil podmínky pro výkon soudcovské profese. Z povahy věci jsou přitom na soudce kladeny morální a zákonné požadavky vyšší než na ostatní právnické profese,“ uvedli ústavní soudci.

Mostecký soud původně vyměřil Lehké desetiměsíční podmíněný trest, odvolací Městský soud v Praze snížil trest na čtyřměsíční vězení podmínečně odložené na 18 měsíců. Zákaz řízení snížil ze dvou let na rok a půl. Lehká navíc musí zaplatit peněžitý trest 100.000 korun.

Hlídka Lehkou podle obžaloby zastavila v prosinci 2019 poté, co sledovala její jízdu v Mostě. Při dechové zkoušce policisté ženě naměřili 1,8 promile alkoholu. Po pěti minutách naměřená hodnota činila 1,75 promile. S krevním testem Lehká nejprve souhlasila, následně odmítla.

U mosteckého soudu Lehká v minulosti uvedla, že si vzala léky na kašel a bolest v krku. Znalec obžaloby však vyloučil, že by naměřené hodnoty způsobily léky. Obhajoba neúspěšně poukazovala na nesprávné provedení dechové zkoušky.

Okresní soud v Mostě v srpnu nepravomocně potrestal také znalkyni Evu Herkommerovou za křivou výpověď a nepravdivý posudek v případu Lehké. Dostala peněžitý trest a zákaz činnosti na dva roky. Herkommerová v posudku uvedla, že výsledek dechových zkoušek ovlivnily léčivé přípravky a že auto pravděpodobně neřídila pod vlivem alkoholu. Znalecký posudek Herkommerové je v rozporu s dalšími posudky, které vznikly, ceskajustice.cz

X X X

Zaměstnanci letiště na Tenerife ukradli z kufrů turistů věci za miliony eur

Španělská policie zadržela na letišti v Tenerife 14 lidí, kteří organizovaně vykrádali zavazadla cestujících. Při prohlídkách zabavili cennosti za téměř 2 miliony eur (49 milionů korun). Dalších dvacet zaměstnanců letiště zatím policie vyšetřuje na svobodě.

Skupina pracovníků letiště na turisty vyhledávaném španělském ostrově Tenerife podle policie organizovaně vykrádala zavazadla cestujících, z nichž zmizely věci za miliony eur.

Skupina se podle policie dostávala do zavazadel poté, co je cestující podali k odbavení a kufry měly zamířit k letadlu. V prostoru, kde jsou mezitím skladovány a tříděny, je otvírali, vybírali cenné věci a poté posílali do letadla.

Policisté u zadržených našli 13 tisíc eur v hotovosti, 120 šperků, 29 kusů luxusních hodinek, 22 drahých mobilních telefonů a další elektroniku.

Policie na případu začala pracovat po množících se případech stížností lidí, kteří se z Tenerife vrátili domů. Jižní letiště na tomto Kanárském ostrově patří k turisticky nejvytíženějším terminálům Španělska; ročně odbaví přes deset milionů pasažérů.

X X X

Sbírka Ligy proti rakovině vynesla letos 21 milionu. Prodala 720 tisíc kytiček

Sbírka Ligy proti rakovině vynesla letos 21,4 milionu korun, asi o 15 procent víc než loni. Při květnové akci Český den proti rakovině, která upozorňovala na riziko vzniku rakoviny plic, se prodalo přes 720 tisíc kytiček, které jsou symbolem sbírky. V pátek o tom informovala o Liga proti rakovině.

„Z vybrané částky rozdělí Liga do konce roku finanční prostředky na projekty podporující prevenci rakoviny, na onkologický výzkum, na podporu onkologických pacientů a na financování přístrojového vybavení onkologických pracovišť,“ uvedli zástupci organizace v tiskové zprávě.

Během roku Liga zorganizovala a finančně přispěla na 17 dvoutýdenních rekondičních pobytů pro onkologické pacienty, kterých se zúčastnilo 136 osob. V oblasti prevence rakoviny organizovala liga například výstavu Každý svého zdraví strůjcem, která putovala na 27 míst. Na desítkách základních a středních škol připravila výstavu o zdravém životním stylu.

Při Českém dni proti rakovině dobrovolníci nabízejí umělé květy měsíčku lékařského, letos s modrou stužkou. Akce se tento rok konala 10. května.

Loni sbírka vynesla přibližně 18,6 milionu korun, čistý výtěžek byl 10,7 milionu. Z toho zhruba polovina šla na podporu kvality života pacientů, 3,1 milionu na prevenci nádorů a 2,3 milionu na výzkum, výuku, případně dovybavení zdravotnických pracovišť. Lidé mohou ale celý rok darovat také prostřednictvím zpráv DMS z mobilních telefonů nebo na účet.

Liga každoročně vybírá jeden z typů rakoviny, na který chce svou květnovou sbírkou více upozornit. Rakovinu plic, kterou vybrala letos, lékaři odhalí u 6 500 pacientů v ČR každý rok, asi 5 400 ročně jí podlehne. Odborníci varují, že 70 až 90 procent jejích případů souvisí s kouřením cigaret. To podle odborníků zvyšuje riziko až dvaadvacetkrát.

Sbírka podle organizátorů dále informovala veřejnost o pilotním screeningovém programu pro dlouholeté kuřáky, jehož cílem je zachytit časná, a tedy i léčitelná, stadia nemoci.

Zcela vyléčit se lékařům podaří jen asi deset až 15 procent lidí, u kterých plicní nádor diagnostikují. Fyzické příznaky se ale dlouho neprojeví, nádor roste i 20 let. Lékaři upozorňují, že bezpečné nejsou ani alternativní způsoby užívání nikotinu, jako jsou vapování, e-cigarety nebo nikotinové sáčky. Na nikotinu vzniká velmi silná závislost, s kouřením dokážou bez pomoci odborníků přestat jen jednotky procent kuřáků, s pomocí léků a lékařů jen asi tři z deseti.

X X X

Nemocnice Karlovy Vary se pyšní zbrusu novým ortopedickým oddělením

Modernizace ortopedického oddělení, kterou Karlovarský kraj zahájil v červenci letošního roku, je úspěšně dokončena. Cílem stavebních úprav bylo zvýšení komfortu prostor pro pacienty i zdravotnického personálu.

„Areál karlovarské nemocnice prochází postupnou proměnou a na konci letošního roku se nám dle časového harmonogramu podařilo úspěšně realizovat přestavbu ortopedického oddělení. Jeho současná podoba zcela odpovídá nárokům na kvalitní zdravotní péči a zároveň poskytuje adekvátní zázemí pro potřeby zdejších zdravotníků. Součástí stavebních úprav byla kompletní rekonstrukce všech pokojů včetně hygienických prostor, navíc byl vybudován jeden nadstandardní pokoj, kterým ortopedie dosud nedisponovala a který umožní pacientům při rekonvalescenci větší pohodlí a soukromí. Proběhla také obnova sesterny, kde byla zřízena recepce a vzniklo nové zázemí pro personál a pro příjem pacientů,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Dalibor Blažek s tím, že celkové náklady investiční akce vyšly na 17 milionů korun a dalších 2,8 milionu korun Karlovarský kraj uhradil za vybavení oddělení.

„Jsme rádi, že se nám vše podařilo prakticky bez omezení provozu a nedošlo k prodlužování čekacích dob na plánované výkony. Zároveň samozřejmě děkuji personálu i pacientům za trpělivost během rekonstrukce. Modernizované oddělení bude sloužit především jim tak, aby se během pobytu v nemocnici cítili komfortněji,“ dodal generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice a.s. MUDr. Josef März.

Zhotovitelem přestavby byla společnost STASKO Plus s.r.o.. Rekonstrukce oddělení zahrnovala kompletní dispoziční úpravy, dále byly vyměněny veškeré rozvody vody, kanalizace, elektroinstalace, topení a medicinální plyny. Do vybraných pokojů byla nainstalována nová klimatizace a úprav se dočkaly také podlahy, které nyní splňují vyšší standard protiskluzovosti a snížily tak riziko možného úrazu pacientů. Prostory ortopedického oddělení mají také nové vnitřní vybavení, nábytek a 25 elektricky polohovatelných lůžek, která usnadní léčbu i práci ošetřujícího personálu. Ortopedické oddělení je nyní také kompletně bezbariérové (včetně soc. zařízení).

Karlovarský kraj bude v investicích do regionálního zdravotnictví pokračovat. V příštím roce se chystá modernizace heliportu Nemocnice Karlovy Vary s celkovou výší nákladů 25 milionů korun. V karlovarské nemocnici, pavilonu N se počítá se zřízením onkologické ambulance, která bude otevřena již v první polovině roku 2024. Stejný postup je v plánu také pro zubní kliniku a urgentní příjem II. typu (Emergency) v Nemocnici Cheb. Mgr. Jarmila Ivasková, tiskové oddělení

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.