Kto ešte zarobil miliardy korún? Presadil dôležitý návrh zákona, ktorý oceňuje právnická obec, a následne podal demisiu. Reformu trestného práva v Českej republike zatienil škandál Pavla Blažeka, ktorý odstúpil z funkcie ministra spravodlivosti. Usúdil, že urobí najlepšie, keď odíde zo svojho postu po tom, čo vysvitlo, že súhlasil s prijatím daru od zločinca, ktorý sa už z väzenia vrátil na slobodu. Neboli to reálne stovky miliónov českých korún (Kč) pre neho, ale venované štátu. Kritici sú presvedčení, že rezort spravodlivosti fakticky vypral špinavé peniaze. A tu sa aféra ešte nekončí…
V ČR vypukol škandál súvisiaci s internetovou kryptomenou. Na ilustračnej snímke je reklama na bitcoin. Najprv si ozrejmime, kto je jednou z dvoch hlavných postáv kauzy popri Blažekovi: vyučený zámočník Tomáš Jiřikovský, ktorý má 38 rokov. Vo februári 2013 založil online nelegálne trhovisko. Nazval ho Sheep Marketplace (Ovčie trhovisko). „V tajnej časti internetu vytvoril priestor, kde sa predávali drogy, ako sú heroín, kokaín a pervitín, tiež zbrane. Jiřikovskému za každú platbu virtuálnou menou prichádzali provízie,“ pripomenul server iDNES.
Spočiatku sa Čechovi, ktorý vtedy ešte nemal ani 30 rokov, nedarilo. Obrovsky mu však pomohla náhoda v USA, keď agenti FBI zastavili najväčší podobný biznis na svete. Kšefty na Ovčom trhovisku sa potom rozbehli. Podľa iDNES pretieklo cez Marketplace viac ako 39-tisíc bitcoinov. Pri súčasnej cene za túto kryptomenu to vychádza na neuveriteľných 93 miliárd českých korún (viac ako 3,7 miliardy eur).
Mimochodom, keď tento český programátor spúšťal nelegálny biznis, jeden bitcoin stál niekoľko desiatok amerických dolárov (USD). Aktuálne je to viac ako 100-tisíc USD. „Podľa vyšetrovateľov Jiřikovský mal poberať províziu 10 percent, ale ako neskôr na súde vyšlo najavo, pre programátorskú chybu, ktorú urobil, dostal nakoniec menej ako 4 percentá,“ napísal server SeznamZprávy. Napriek tomu sa pri aktuálnej hodnote bitcoinu stal z rodáka z Břeclavi korunový miliardár.
Jiřikovský ukončil nelegálne obchodovanie po necelom roku: Ovčie trhovisko vypol v decembri 2013. Krátko predtým neznámi hekeri stade odcudzili veľkú časť uložených bitcoinov. Následne Jiřikovský ukradol kupujúcim i predávajúcim zvyšných 841 bitcoinov.
Krajský súd v Brne v októbri 2017 poslal Jiřikovského na deväť rokov do väzenia. Uznal ho vinného zo sprenevery a z obchodovania s drogami. Ukradnuté bitcoiny mali v tej dobe hodnotu 16 miliónov Kč, odvtedy ich cena v reálnych peniazoch raketovo vyskočila. „Jiřikovský poprel, že by prevádzkoval internetové trhovisko, ale znalec v oblasti kybernetiky mu dokázal, že disponoval informáciami, ktoré mohol mať jedine majiteľ Ovčieho trhoviska,“ napísala vtedy agentúra ČTK.
iJiřikovský dosiahol, že za slušné správanie ho predčasne podmienečne prepustili na slobodu. Z väzenia sa dostal von po odpykaní polovice trestu, čiže po 4,5 roku. Túžba znovu žiť na čerstvom vzduchu sa mu splnila, potreboval ešte zhmotniť jeden sen: získať späť svoju výpočtovú techniku, ktorú mu polícia zobrala, pretože slúžila k páchaniu trestnej činnosti. „Začala sa veľká právna bitka, ktorá navonok bola o hľadaní spravodlivosti, v pozadí však išlo o peniaze. O skutočne veľké peniaze,“ zdôraznil Seznam Zprávy.
Po niekoľkých rokoch Najvyšší súd Českej republiky rozhodol, že štát vráti Jiřikovskému jeho veci. Súd nižšej inštancie požadoval, aby sa všetky údaje v prístrojoch zmazali, ale konečný verdikt dal za pravdu programátorovi, že sa nič nebude mazať. V marci tohto roku sa Jiřikovský obrátil na ministerstvo spravodlivosti, že digitálne úložisko otvoria za účasti notára a tretinu bitcoinov venuje štátu. Blažek súhlasil, ako prvý o tom informoval Deník N.
Blažek obhajoval svoj postup slovami, že justícia nedokázala, že kryptomena pochádza z trestnej činnosti. Z právneho hľadiska je to pravda, ale je evidentné, že to nemohol byť legálny zdroj príjmu. „A keby súdy k takému názoru dospeli v budúcnosti, finančné prostriedky by zhabali a odviedli do štátneho rozpočtu,“ tvrdil však Blažek na tlačovke tento týždeň vo štvrtok. Pochvaľoval si pritom, že štát získal bezmála miliardu Kč po tom, čo bitcoiny vymenil na aukcii za koruny. „Prečo by človek, ktorý bol odsúdený, nemohol niečo darovať štátu, napríklad formou pokánia,“ prízvukoval Blažek, ktorý zároveň poukázal na to, že Jiřikovský už nesedí za mrežami. Dodajme, že po otvorení digitálnej peňaženky programátor získal prístup reálne k dvom miliardám Kč…
Blažek na tlačovke avizoval, že stovky miliónov korún využije jeho ministerstvo na elektronizáciu justície, protidrogové opatrenia vo väzeniach a na projekty dostupného bývania pre príslušníkov väzenskej a justičnej stráže. Ak peniaze vynaloží na tieto účely, už to bude bez Blažeka. Keď na neho padla silná vlna kritiky, už v piatok podal demisiu. „Nie som si vedomý nijakého protizákonného konania. Nechcem však poškodzovať povesť vlády,“ objasnil na sociálnej sieti X, prečo sa rozhodol rezignovať.
Premiér Petr Fiala ocenil rozhodnutie Blažka, no zároveň mu vyjadril podporu: „Som presvedčený, že v prípade dražby bitcoinov konal v dobrej viere, o to viac si vážim jeho zodpovedný krok (demisiu).“ Naopak, líder opozičného hnutia ANO a bývalý predseda vlády Andrej Babiš označil Blažekovu kauzu za poburujúcu: „Robíte si žarty z ľudí, pán premiér? Normálne ste prali peniaze z drog!“ napísal Babiš na sieti X a dodal, že ide o škandál, ktorý by mal viesť k pádu celej vlády.
Hnevá sa aj niekdajší minister financií Miroslav Kalousek: „Nijaká seriózna inštitúcia – a český štát by ňou mal byť – neprijme peniaze, ktorých pôvod nie je jednoznačne preukázaný. Je to obrovská hanba, ktorú si nezaslúžime,“ podčiarkol na sieti X. V texte, ktorý Kalousek napísal pre server Novinky, použil ešte silnejší prívlastok: „Je to hanba vesmírnych rozmerov.“ Zároveň apeloval, aby peniaze od Jiřikovského neboli príjmom štátnej kasy: „Vláda by mala tento dar okamžite vrátiť. Ochráni nás pred rizikom, že budeme mať povesť štátu, ktorý perie špinavé peniaze. A to je veľmi škaredá povesť.“
Demisiou sa aféra pre Blažeka ešte neskončila. Na prípad si posvietia orgány činné v trestnom konaní. A zaujímať sa môžu aj o informáciu, ktorú túto sobotu zverejnil český Rádiožurnál. Podľa jeho zistení na bitcoinovej peňaženke, z ktorej prišiel dar pre ministerstvo spravodlivosti v hodnote jednej miliardy Kč, bolo viac peňazí, než Blažek tvrdil.
Reportéri, ktorí si pozreli analytické webové stránky Arkham a Walletexplore, usúdili, že sa online peňaženka otvárala prvý raz nie až pod dohľadom notára. Malo byť v nej pôvodne až 5366 bitcoinov, čo vychádza na 12,5 miliardy Kč. V takom prípade by mal štát inkasovať až 3,7 miliardy Kč. „Ešte predtým odišli dve platby na ďalšie dva účty, ani jeden však nepatrí ministerstvu. Jeden účet má samotný darca, čiže Jiřikovský, majiteľ druhého konta nie je známy,“ upozornil Rádiožurnál. Ide o obrovské peniaze: 12,5 miliardy Kč je v prepočte 500 miliónov eur./agentury/
X X X
Robert Fico žiada obnovenie spoločných rokovaní Česka a Slovenska
Premiér Robert Fico vyzýva na obnovu česko-slovenských vládnych rokovaní a oživenie formátu Vyšehradskej štvorky. Kritizuje aj politické tlaky na rozbitie regionálnej spolupráce.
Slováci a Češi by mali vytvoriť tlak na opätovné oživenie spoločných rokovaní vlád Slovenska a Česka. Tlačiť by sa malo aj na znovuobnovenie myšlienky Vyšehradskej štvorky (V4). Na akcii českého Spolku Svatopluk v Bratislave to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
„Môžem za vládu zopakovať, kedykoľvek, na ktoromkoľvek mieste Slovenska, na hocijakú tému, vláda je pripravená rokovať s našou partnerskou českou vládou,“ povedal Fico s tým, že medzi krajinami je množstvo tém, o ktorých treba hovoriť.
Predseda vlády zároveň poukázal na zoskupenie V4, ktoré je aktuálne politicky mŕtve. Formát V4 bol podľa neho úmyselne rozbitý. „Nie je to otázka nepochopenia sa lídrov. To bol permanentný sústredený tlak veľkých západných krajín rozbiť V4 ako silné regionálne združenie,“ podotkol Fico.
Myslí si tiež, že Slovensko a Česko by mali viac hovoriť o postoji k vojne na Ukrajine. „Sme v štádiu, kedy by sme mali vynaložiť maximálne úsilie, aby zabíjanie na Ukrajine skončilo,“ skonštatoval premiér.
Ďalej chce vedieť, aký je postoj Českej republiky k právu veta v Európskej únii. Podľa Fica nie je možné, aby niekto siahol členskému štátu na právo veta. Zopakoval, že ak nebude právo veta, nebude ani Európska únia. Varoval tiež pred stavaním novej železnej opony v Európe.
Fico chce, aby sa diskutovalo aj o pláne Európskej komisie RePowerEU, ktorý hovorí o zastavení dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z východu. „Ak sa niekto domnieva, že zoberie palivovú tyč zo Spojených štátov a vopchá ju zajtra do ruského reaktora a bude to fungovať, tak je naivný hlupák, lebo to takto nefunguje,“ povedal.
Akcie sa okrem premiéra zúčastnili aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a predseda SNS Andrej Danko. Šutaj Eštok považuje z pohľadu československých vzťahov za zasadnú chybu, že česká vláda zrušila rokovania kabinetov pre rozdielne postoje k vojne. „Som presvedčený, že akékoľvek nezhody a rozdiely patria za rokovací stôl a tam musíme hľadať spoločné riešenia, aby sme spolu debatovali a vysvetľovali postoje,“ povedal. Dialóg je podľa ministra základom v medziľudských vzťahoch aj v medzinárodnej spolupráci.
Zároveň Šutaj Eštok kritizoval českých politikov, že sa stretávajú s predstaviteľmi slovenskej opozície a nie s politikmi z vládnej koalície. Prosí, aby sa z československých vzťahov nevytratil rešpekt k suverénnemu rozhodnutiu občanov o svojich volených zástupcoch a svojej budúcnosti. „Verím, že budeme v tejto spolupráci pokračovať bez ohľadu na to, kto naše vzťahy bude rozbíjať, ale som presvedčený, že naše vzťahy nerozbije nik,“ dodal Danko., aktuality.sk
X X X
Tisíce Bulharov protestuje proti prijatiu eura
Tisíce Bulharov v Sofii a ďalších mestách protestovali proti plánom vlády prijať euro. Žiadajú referendum, obávajú sa inflácie a hospodárskych dôsledkov zmeny.
Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu. Protestujúci požadujú prinajmenšom vyhlásiť referendum, píše TASR podľa správy agentúry AP.
Európska komisia a Európska centrálna banka (ECB) majú v najbližších dňoch rozhodnúť, či Bulharsko dostane „zelenú“ na vstup do eurozóny. Krajina by sa tak vzdala svojej súčasnej meny, ktorou je bulharský lev.
Demonštrácie podporili rôzne občianske združenia a nacionalistické politické strany. Protestujúci na námestiach spievajú vlastenecké piesne a skandujú heslá ako „sloboda za bulharský lev“ a „budúcnosť patrí suverénnym štátom“. Na protesty dohliada zvýšený počet policajtov.
Bulharsko vstúpilo do Európskej únie (EÚ) v roku 2007 a dodnes zostáva jej najchudobnejším členom. Podľa agentúry AP dezinformačné kampane podporili obavy z hospodárskych zmien, ktoré by mohli priniesť ešte väčšiu chudobu či nezamestnanosť.
Bulharský prezident Rumen Radev podporil hnutie proti prijatiu eura a začiatkom mája navrhol usporiadať referendum. Odvolával sa pritom na obavy verejnosti z inflácie a straty kúpnej sily. Proeurópska väčšina v parlamente návrh zamietla a Radeva obvinila z konania v prospech Ruska, aktuality.sk
X X X
Z Rakúska prichádzajú správy, podľa ktorých Západ nikdy nedobehneme. „Koledujeme“ si o nenapraviteľný problém
Búrka predstavuje nebezpečenstvo pre elektroniku i nehnuteľnosť.Zdroj: istock
Kým sa venujeme „politike na štyri svetové strany“ či vymysleným pokusom o štátny prevrat, okolitý svet nám nezadržateľne uniká.
Miestne dane sú nízke a úroveň života je viac než dobrá, zaznelo v jednom hodnotení situácie v rakúskej obci Prellenkirchen. V Prellenkirchene už v roku 1999 začali s výstavbou veterných turbín na výrobu elektriny.
Odvtedy sa do obce hrnú peniaze od producentov a v Rakúsku postupne vyrástlo viac než 1400 vrtúľ.
Nikdy sa podľa dostupných informácií nestalo, že by v ich okolí niekto zomrel po zásahu odletujúcim ľadom, o čom s istotou sebe vlastnou v minulosti tvrdil poslanec a dnes minister Rudolf Huliak. Akurát Rakúsko zvýšilo vďaka vetru produkciu energie tak, že pokiaľ ide o elektrinu, už v roku 2030 by ju chcelo vyrábať výlučne z obnoviteľných zdrojov.
Na Slovensku sme neboli schopní počas vlád Roberta Fica, a ani tých zvyšných, spustiť ani jedinú veternú turbínu. Štyria „mohykáni“ nad záhorskou obcou Cerová stoja osamotene už vyše 20 rokov. Nedostatočným tempom budujeme aj solárne elektrárne.
Zaostávanie je také veľké, že Slovensko možno už nikdy Západ nedobehne. A vzniká riziko, že budeme vydaní napospas vyspelejším krajinám ako ešte nikdy v modernej histórii.
Platí pri tom, že aj produkcia energie z obnoviteľných zdrojov má negatívne dopady na životné prostredie. Na výrobu solárnych panelov, turbín či batérií sú potrebné nerastné suroviny, pričom ich ťažba a spracovanie zväčša prírode škodia.
Následky sú však podľa dostupných zdrojov omnoho miernejšie, než v prípade ťažby, spracovania a spaľovania ropy či zemného plynu., aktuality.sk
X X X
Smrť, ktorá otriasla Nitrou. Pediatričku úmyselne zrazil a zabil muž. Polícia prípad vyšetruje ako vraždu
Smrť pediatričky na dôchodku, ktorú v piatok 30. mája v Nitre úmyselne zrazil a usmrtil 62-ročný muž, polícia vyšetruje ako vraždu.
Miesto, kde zomrela 77-ročná pediatrička po odsúdeniahodnom útoku.
Pripomeňme, že obeťou ohavného skutku sa stala 77-ročná Zuzana Pietová. Vodič pri svojom čine prešiel do protismeru, kde zrazil Zuzanu, ktorá v tom čase išla na bicykli. „Tá žiaľ utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla,“ napísala polícia.
Alkohol v dychu vodiča zistený nebol. „Vyšetrovateľ vzniesol páchateľovi obvinenie za obzvlášť závažný zločin vraždy v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci,“ uviedli policajti s tým, že prokurátor dostal návrh na väzobné stíhanie obvineného. Páchateľovi hrozí 20 až 25 rokov za mrežami.
Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) vyjadrila hlbokú ľútosť nad tragickou smrťou výnimočnej detskej lekárky Zuzany Pietovej. Pediatri zároveň dôrazne odsudzujú akékoľvek prejavy násilia, agresivity a intolerancie v spoločnosti. Akékoľvek úmyselné konanie, ktoré vedie k ublíženiu inému človeku, nieto ešte ku strate ľudského života, musí byť podľa nej bezpodmienečne odsúdené každým jednotlivcom i celou spoločnosťou.
Na ohavný čin reagoval aj primátor Nitry Marek Hattas. „Správa o tragickej udalosti v mestskej časti Zobor ma hlboko zasiahla. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine a blízkym obete. V myšlienkach som s nimi v tomto ťažkom a bolestivom čase,“ napísal Hattas.
Televízia Joj na svojom portáli noviny.sk uviedla, že vodič zrazil cyklistku úmyselne. „Vodič tvrdí, že mu celá Nitra ubližuje, preto sa rozhodol spáchať tento čin,“ informovala televízia Joj. Doplnila, že zrazená cyklistka v minulosti pracovala ako detská lekárka, v čase incidentu už bola na dôchodku.
Pietová podľa SSPPS SLS pracovala ako detská lekárka v Turčianskych Tepliciach. V roku 2010 sa presťahovala do Nitry, kde žila až do svojej tragickej smrti. „Bola nielen odborníčkou vo svojom povolaní, ale aj človekom s veľkým srdcom, ktorý dennodenne prinášal nádej a pomoc najmenším pacientom aj ich rodinám. Celý svoj profesionálny život zasvätila starostlivosti o zdravie detí a neúnavnú prácu dopĺňala neustálym vzdelávaním sa. Jej strata je nenahraditeľná,“ reagovala dnes odborná spoločnosť, ktorej bola členkou. Zároveň vyzvala spoločnosť, aby sa postavila proti násiliu v akejkoľvek podobe, aby odmietla kultúru násilia, aby si ctila princípy rešpektu, empatie a spravodlivosti. „Táto tragická udalosť je hrozivým upozornením na šíriacu sa hrubosť, necitlivosť či agresivitu a je zodpovednosťou každého, najmä však verejne pôsobiacich osobností, aby spoločnosť viedli k tolerancii a úcte, a aby sami boli príkladom,“ dodala.
Reagovala aj ambulancia, kde pracovala
K smrti kolegyni sa vyjadrila aj ambulancia doktora Adama Turoňa, v ktorej zabitá pediatrička pracovala. Podľa slov ordinácie bola Zuzana Pietová „zavraždená“ a lekárku označila za dlhoročnú kamarátku.
„Zuzka bola súčasťou aj nášho tímu, kedykoľvek som ochorel ja, môj syn, alebo manželka nastúpila po jednom telefonáte a bez akéhokoľvek naliehania do ambulancie a vybavila všetko akoby som tam sedel ja. Spájalo nás hlboké priateľstvo a spoločné videnie sveta,“ napísal pediater Adam Turoň.
„Nie každý sa dá nahradiť. V prípade Zuzky to platí miliónkrát. Jej strata je NENAHRADITELNÁ,“ dodal lekár./agentury/
X X X
Ruská firma vyplatila odmenu ruským vojakom za zničenie stíhačky F-16
Ruská spoločnosť sídliaca v Jekaterinburgu na Urale vyplatila odmenu 15 miliónov rubľov (171-tisíc eur) tuctu vojakov za zničenie stíhačky F-16 na Ukrajine, uviedol server The Moscow Times s odvolaním sa na vyhlásenie firmy Fores. Na snímkach zo štvrtkového odovzdania odmeny na nemenovanom mieste blízko rusko-ukrajinskej hranice majú vojaci rozmazané tváre.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zničenie prvej stíhačky F-16 ukrajinského letectva minulý mesiac, pripomenulo firemné komuniké a zdôraznilo, že išlo o prvé oficiálne potvrdenie na úrovni ministerstva.
Fores, ktorý je dodávateľom pre ropný a plynárenský, petrochemický, chemický a energetický sektor, pripomenul, že v januári 2023 ako prvá súkromná firma v Rusku ponúkol odmeny za zničenie zahraničnej vojenskej techniky na ukrajinskom bojisku. Spoločnosť zatiaľ vyplatila 52,4 milióna rubľov za zničenie tankov Leopard 2 a Abrams a stíhačky F-16.
Ukrajina dostala stíhačky F-16 v roku 2024 od Holandska a Dánska a nasadzuje ich po celej krajine proti ruským raketovým a dronovým útokom. Kyjev neuvádza presný počet, koľkými strojmi disponuje. O prvé lietadlo prišla Ukrajina koncom augusta 2024, keď ozbrojené sily oznámili, že sa jeden F-16 zrútil pri odrážaní ruského útoku a že pilot zahynul. Ďalšia priznaná strata nasledovala 12. apríla.
„Pri plnení bojovej misie na lietadle F-16 zahynul 12. apríla 2025 dvadsaťšesťročný Pavlo Ivanov,“ napísalo ukrajinské letectvo na sociálnej sieti. „Zahynul v bitke, keď bránil svoju vlasť pred útočníkmi,“ dodalo bez ďalších podrobností. O deň neskôr ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že stíhačku zostrelila ruská protivzdušná obrana. O ďalšie lietadlo F-16 prišlo ukrajinské letectvo tento mesiac, pilot sa ale stačil katapultovať a prežil.
„Podľa predbežných informácií pilot zničil tri vzdušné ciele a kanónom útočil na štvrtý. Na palube však nastala výnimočná situácia. Pilot lietadlo vzdialil od obývanej oblasti a úspešne sa katapultoval,“ uviedlo letectvo vo vyhlásení./agentury/
X X X
Kanadu naďalej sužujú lesné požiare, väčšina z nich sa už vymkla kontrole
V rozsiahlych častiach strednej a západnej Kanady sa aj naďalej šíria lesné požiare. Podľa sobotňajšieho vyhlásenia úradov sa približne polovica z viac ako 120 epicentier požiarov po celej krajine už vymkla spod kontroly.
Lesné požiare v Sherridone v Manitobe v Kanade v máji 2025.
Po kanadských provinciách Manitoba a Saskatchewan boli k evakuácii z postihnutých oblastí vyzvaní už aj obyvatelia Alberty a Britskej Kolumbie. Menší počet požiarov hlásia aj v provincii Ontário.
Podľa kanadského denníka The Globe and Mail evakuovali už tisíce ľudí. Príčinou požiarov majú byť mimoriadne suchá a vietor podporujúci rýchle šírenie plameňov. Premiér provincie Manitoba Wab Kinew obyvateľov vyzval, aby sa „modlili za dážď“. Ten je však podľa jeho slov stále v nedohľadne.
Manitoba aj Saskatchewan vyhlásili stavy núdze a požiadali o zahraničnú pomoc. Napriek tomu, že sú lesné požiare v Kanade osobitne medzi májom a septembrom pomerne bežné, premiér provincie Saskatchewan Scott Moe trvá na tom, že je situácia „horšia ako kedykoľvek predtým“./agentury/
X X X
Hokejový škandál v susednom Česku. Čas na ľade závisel od toho, či matka vyhovela „návrhom“ trénera. Klub reagoval
Na českej hokejovej scéne vybuchol škandál, do ktorého je až po uši namočený šéftréner mládeže klubu SK Prostějov 1913. Ten mal svoje nevhodné správanie smerom k zverencom vyšperkovať nechutnými návrhmi voči ich matkám.
Tréner Filip Smejkal.
Nahnevaní rodičia už zaslali list kompetentným – vedeniu klubu, zástupcom mesta aj primátorovi, dokonca aj českému hokejovému zväzu. Pod list sa podpísala dvadsiatka rodičov a ďalší sa chcú pridať.
Už toho máme po krk, chceme brániť naše deti,“ sťažujú si pisatelia. Terčom ich hnevu je spomínaný tréner Filip Smejkal.
Podľa listu, ktorý má k dispozícii redakcia českého Blesku, rodičia poukazujú na jeho vulgárne správanie, spochybňujú jeho odbornosť, ich deti majú byť na tréningoch šikanované.
„Pán Smejkal má svoju prácu postavenú na tom, že vypisuje mamičkám našich detí. Keď sa dotyčná mama nechá zlákať trénerovými návrhmi, jej dieťa sa má lepšie ako ostatné,“ píše sa v sťažnosti.
X X X
Po Poprade ďalší pád mosta: Tentoraz pri Brodskom. Obrovské šťastie, že v úseku je výluka
Pri Brodskom v okrese Skalica sa zrútila časť mosta na hlavnú železničnú trať medzi Českom a Slovenskom.
Ako prvý o tom informoval denník SME. Pre cestujúcich nevznikajú žiadne nové obmedzenia, informovala riaditeľka odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jana Pôbišová.
Ako uviedla, nejde o železničný most, ale o cestný most vedúci ponad trať, ktorý nepatrí do správy ZSSK. „Prevádzka osobnej dopravy v tomto úseku nie je v tejto chvíli prerušená,“ priblížila Pôbišová.
Železnice SR na facebooku informovali, že poškodené je aj trakčné vedenie. „Prevádzka zatiaľ nie je ovplyvnená, keďže v tomto úseku je do utorka 3. júna nepretržitá plánovaná výluka. Úzko spolupracujeme so Slovenskou správou ciest a robíme všetko preto, aby bola doprava v utorok spustená bez obmedzenia a podľa pôvodného plánu,“ napísali železničiari.
Polícia úsek „zabezpečila“ dočasným dopravným značením a vyzvala vodičov, aby „v uvedenom úseku dodržiavali pravidlá cestnej premávky, boli trpezliví, prípadne aby na prejazd daným úsekom využili alternatívne trasy“.
Alarmujúci technický stav mostov môže na Slovensku spôsobiť kolaps cestnej siete, dlhé obchádzky či dokonca odstrihnutie časti obyvateľov od okolitého sveta.
V úseku Kúty – Břeclav premávajú už dlhodobo len vlaky kategórie EuroCity (EC), ktoré sú počas víkendových výluk pravidelne presmerované odklonom cez mesto Holíč v okrese Skalica a český Hodonín. „Osobné vlaky na tejto trati už viac ako rok nahrádza autobusová doprava,“ doplnila.
ZSSK situáciu monitoruje a je v kontakte s manažérom železničnej infraštruktúry – Železníc Slovenskej republiky. Podrobnosti o výluke sú verejnosti dostupné na webe ZSSK./agentury/
X X X
Fico rečnil na konferencii Svatopluk: Západ použil Ukrajinu ako nástroj na oslabenie Ruska
Slovenská vláda je pripravená obnoviť rokovania s českým kabinetom, obe krajiny by sa mali zamerať na diskusiu o mierovom riešení vojny na Ukrajine, obnovenie spolupráce v rámci stredoeurópskeho zoskupenia krajín Visegrádska štvorka (V4) či o odmietnutí prípadného návrhu na zrušenie jednomyseľného súhlasu členských krajín Európskej únie v niektorých záležitostiach. Povedal to premiér Robert Fico na konferencii v Bratislave, ktorú zorganizoval český spolok Svatopluk.
Šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok na rovnakej akcii kritizoval vrcholných českých politikov za to, že sa podľa neho stretávajú napríklad so slovenskými opozičnými politikmi a nie so svojimi partnermi zo Slovenska.
Medzivládne konzultácie so Slovenskom vlani prerušila vláda českého premiéra Petra Fialu. Krok zdôvodnila rôznymi názormi na kľúčové zahraničnopolitické témy. Tie sa prejavujú hlavne vo vzťahu k Ukrajine, ktorá sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii. Súčasná Ficova vláda napríklad zastavila vojenskú pomoc Kyjevu zo štátnych zásob a slovenský premiér kritizoval protiruské sankcie EÚ.
„Kedykoľvek, na ktoromkoľvek mieste Slovenska, akákoľvek téma, vláda Slovenskej republiky je pripravená rokovať s našou partnerskou českou vládou, pretože tém je obrovské množstvo a mali by sme o nich hovoriť,“ povedal Fico v príhovore na konferencii, ktorej sa zúčastnili aj šéfovia zvyšných dvoch slovenských vládnych strán, ďalej predstavitelia českej opozície, dvaja bývali prezidenti Česka a Slovenska, ale nie zástupcovia českej vlády.
Podľa Fica by Česko a Slovensko mali zamerať pozornosť napríklad na tému mieru. „Dnes sme v štádiu, kedy by sme mali vyvinúť úsilie, aby zabíjanie Slovanov na Ukrajine skončilo. Najväčšou obeťou tejto vojny je Ukrajina, pretože bola použitá ako nástroj. Západ si myslel, že použije Ukrajinu na oslabenie Ruskej federácie, čo sa nepodarilo,“ uviedol slovenský premiér.
Podľa neho je potrebné usilovať sa o obnovenie spolupráce v rámci V4, do ktorej okrem Česka a Slovenska patrí aj Maďarsko a Poľsko. Znovu tvrdil, že tento formát spolupráce stredoeurópskych krajín bol na základe tlaku západných krajín úmyselne rozbitý. V rámci V4 sa ohľadom Ukrajiny líši postoj Česka a Poľska od pozície Maďarska a Slovenska.
Fico povedal, že Česko a Slovensko by spoločne mali odmietnuť prípadné zrušenie práva veta v EÚ, teda potrebu jednomyseľného súhlasu členských štátov európskeho bloku na schválenie niektorých rozhodnutí. Znovu sa postavil proti prípadnému ukončeniu dovozu ropy, zemného plynu a jadrového paliva z Ruska do EÚ.
Podpredseda hnutia ANO Radek Vondráček, ktoré pred jesennými voľbami do českej Snemovne vedie rebríček popularity politických formácií, dal na konferencii najavo, že ANO v prípade účasti v budúcej českej vláde ako jeden z prvých krokov pristúpi k obnoveniu medzivládnych konzultácií so Slovenskom. Predsedníčka českých komunistov Kateřina Konečná kritizovala premiéra Fialu za prerušenie rokovaní so slovenským kabinetom a podpredseda hnutia SPD Radim Fiala hovoril o údajnom zlyhaní českej vládnej politickej reprezentácie a posluhovaní záujmom EÚ.
Šéf Hlasu a minister vnútra Šutaj Eštok označil prerušenie medzivládnych konzultácií medzi Českom a Slovenskom za zásadnú chybu a kritizoval Prahu. „Považujem za nešťastné, že si najvyšší českí ústavní činitelia za svojich partnerov vyberajú politikov, s ktorými majú rovnaké názory, namiesto demokraticky zvolených reprezentantov Slovenskej republiky,“ povedal na konferencii. V tejto súvislosti poukázal na debatu českého prezidenta Petra Pavla s bývalou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou, ďalej na schôdzku šéfky Snemovne Markéty Pekarovej Adamovej so slovenskými opozičnými politikmi či na prijatie lídrov opozície českým premiérom.
Slovenský denník Sme o konferencii písal ako o stretnutí, ktoré spája nacionalistov a komunistov. Dodal, že členovia spolku Svatopluk často v konšpiračných médiách či na internetovom kanáli youtube hovoria o tom, že Západ onedlho skončí, a organizujú aj letnú školu, kde šíria proruské názory o vojne na Ukrajine. Spolok Svatopluk založili politológ Petr Drulák, ekonómka Ilona Švihlíková a publicista Michal Semín./agentury/
X X X
V zárobkoch nás predbieha už aj Rumunsko. Čo by ste v žiadnom prípade nemali urobiť, keď žiadate o vyšší plat
Zárobky Slovákov sa od vzniku Slovenskej republiky mnohonásobne zvýšili. Z necelých 179 eur v roku 1993 poskočili v „hrubom“ na vyše 1500 eur v roku 2024.
Obraz je však skreslený zdražovaním. Keď sa započíta inflácia, podľa kalkulačky INEKO stúpli výplaty „len“ na približne 710 eur. A ide navyše o priemer, ktorý „nafukujú“ veľmi vysoké platy úzkej skupiny mimoriadne štredro zarábajúcich jedincov.
Aby toho nebolo málo, priemerný plat napríklad v Nemecku je stále mnohonásobne vyšší – vyše 4000 eur. Viac zarábajú aj Česi (zhruba 1850 eur) a v posledných rokoch podľa niektorých zdrojov Slovákov predbehli aj Rumuni (1800 eur).
Údaje naznačujú, že našinci by nemali váhať so žiadosťou o zvýšenie mzdy. Odborník však upozorňuje na chyby, ktorým sa treba vyhnúť.
Nerobiť v žiadnom prípade
V prvom rade by mal žiadateľ o vyšší plat vystupovať tak, aby zamestnávateľ nepocítil ani náznak citového vydierania. „Môže okamžite narušiť vzťah v komunikácii,“ varuje sociológ a odborník na komunikáciu z Akadémie kritického myslenia Jakub Kobela.
Veľmi dôležité je, s kým sa o zvyšovaní mzdy debatuje. Inak sa postupuje v prípade, že ide o dlhoročného priameho nadriadeného a inak, ak firma „nasadí“ niekoho z HR oddelenia.
Absolútne neprípustnou je samochvála, vyzdvihovanie vlastných potrieb či nebodaj „okydávanie“ kolegov. „V očiach zamestnávateľa by to mohlo zhoršiť obraz tímového hráča,“ dodal Kobela pre Aktuality.sk.
Argumentáciu neodporúčas stavať ani na inflácii. „Samozrejme, spomenúť ju ako jeden z dôvodov, prečo je pre mňa zvýšenie platu dôležité a aktuálne, neuškodí, ale nemalo by ísť o jeden z centrálnych argumentov. Inflácia totiž zasahuje aj zamestnávateľa, nielen zamestnanca, preto by rovnako mohol argumentovať infláciou proti zvyšovaniu platov,“ upozornil expert.
Osvedčené metódy
Čo by naopak malo zabrať, sú podložené fakty o pracovnom výkone.
„Najúčinnejšie argumenty zo strany zamestnanca nie sú tie, ktoré sa týkajú externých faktorov (napríklad aj trh práce), ale tie, ktoré hovoria o pridanej hodnote zamestnanca samotného,“ zhrnul Kobela.
Ak zamestnanec môže povedať niečo ako „priniesol som o 30 percent viac klientov ako vlani“ či „mám na starosti o päť serverov než pred rokom“, je na dobrej ceste.
Zmienka o pracovnej ponuke v inej firme sa vyťahuje až ako posledná „karta“.
Nuž a ak pokus nevyjde, netreba sa „opúšťať“. Ak zaznejú vyjadrenia v duchu: nemáme ešte uzatvorené „budgety“, nie je aktuálne úplne jasné, ako sa bude vyvíjať trh, čakáme na schválenie organizačnej štruktúry, je na mieste sa slušne no dôrazne pýtať, kedy sa k rozhovoru bude možné vrátiť.Prípadne požadovať alternatívy k zvýšeniu platu., aktuality.sk
X X X
Buď budeme brať peniaze od EÚ, alebo prispievať cez Fica na záchody v ruských zemľankách
V tomto prehľade sa okrem správy z titulku dozviete aj o vydieraní holandskej vlády Gertom Wildersom kvôli migrantom či konci Elona Muska ako poradcu Donalda Trumpa. No a na záver priblížime situáciu z podzemných škôl v Ukrajine.
Bloomberg/N-tv: Nemeckému kancelárovi dochádza trpezlivosť s vládou Roberta Fica
Vo svetových médiách sa tento týždeň objavili aj články, ktoré vážne spochybňovali schopnosť slovenskej vlády Roberta Fica dodržiavať európske hodnoty.
Nemecký kancelár Friedrich Merz pohrozil Slovensku odobraním eurofondov, ak krajina nebude dodržiavať hodnoty únie. Pri tejto príležitosti tiež pripomenul, že Maďarsko už časť fondov zadržanú má a Slovensko by ho mohlo nasledovať. „Keď to bude nutné, urobíme to,“ uviedol Merz podľa agentúry Bloomberg.
Tá ďalej pripomína, že Ficovo Slovensko po zbližovaní sa s Orbánovým Maďarskom upriamilo na seba pozornosť najmä návštevou svojho premiéra v Moskve 9. mája, kam žiaden štátnik z demokratickej krajiny neprišiel.
Nemecká televízia N-tv zas dodáva, že Merz poukázal aj na porušovanie dohôd, v korých sa Slovensko pri vstupe do Únie zaviazalo dodržiavať podmienky právneho štátu. Merz v diskusii na Európskom fóre v Nemecku ďalej pripomenul, že „ešte stále existuje možnosť odobrať Slovensku a Maďarsku európske peniaze“. Poukázal taktiež na prípady, keď Slovensko a Maďarsko stáli pri uplatňovaní zahraničnej politiky únie skôr na strane Ruska, než Európy.
Komentár autora: Správne. Ten, kto nedodržiava európske hodnoty, nemá právo žiadať od únie peniaze. Európa nám platí solidárne rozvojové fondy, ktoré – ak by ich Ficovi blízki podnikatelia nerozkradli – mali by za cieľ priblížiť nás k Európe. Ak sa chceme radšej približovať Rusku, zabudnime na európske peniaze a plaťme cez Ficovu vládu solidárne fondy Rusom, aby mali aj oni záchod v každej zemľanke. To zbližovanie životných podmienok je totiž trošku iné s EÚ a Ruskom, ak už nehľadíme na nič iné.
AP: Geert Wilders hrozí pádom holandskej vlády. Kvôli migrantom
Geert Wilders, predseda najsilnejšej holandskej vládnej strany PVV, predstavil 10-bodový plán, ktorý má de facto znemožniť migrantom požiadať o azyl v krajine. Vládnym stranám sa vyhráža, že ak ho neprijmu, jeho strana z vlády odíde, čo by znamenalo pád celej vlády., aktuality.sk
X X X
Na hrade Devín sa uskutoční multižánrový festival Sútok. Headlinermi budú Berlin Manson a FVLCRVM
Múzeum mesta Bratislavy (MMB) tento rok organizuje prvý ročník nového festivalu Sútok, ktorý sa bude konať 14. júna na hrade Devín. Pôjde o spojenie histórie, prírody a umenia, a hoci ide o jednodňové podujatie, ponúka široký, a najmä rôznorodý program. Viac nám o ňom porozprávala projektová manažérka festivalu Martina Hajachová.
Projektová manažérka festivalu Martina Hajachová.
X Aká myšlienka stojí za vznikom festivalu Sútok?
Múzeum mesta Bratislavy dlhodobo rozširuje svoju programovú ponuku, ktorú zároveň spestruje a skvalitňuje. Po atraktívnych formátoch, ako boli dídžejské sety, ktoré sa konali minulý a predminulý rok, sa snaží rozšíriť svoj program medzi mladších ľudí. Toto spolu s našou vnútornou potrebou a dobrým ohlasom od ľudí nás primalo k tomu, aby sme zorganizovali Sútok.
Je to multižánrový festival, ktorý má za úlohu osloviť ľudí všetkých vekových kategórií. Kladie dôraz na vzdelávanie, inšpirovanie a prepájanie jednotlivých generácií. Jeho súčasťou sú aktivity a podujatia, ktoré sú blízke mladším ľuďom, najmä čo sa týka hudobného programu.
Festival je orientovaný aj na miestnych obyvateľov, ktorých sme oslovovali, aby sa zapojili komunitnou formou – budeme tam mať komentovanú prehliadku s názvom Pastva na Devíne či ochutnávku ríbezľového vína.
X Čo pre vás bolo dôležité zakomponovať do dramaturgie festivalu?
Odpichli sme sa od odborných diskusií. Sú to veci, v ktorých sa cítime sebavedome, pretože sa im dlhodobo venujeme.
X Ide o prvý ročník, ktorý je koncipovaný ako jednodňový festival. Viete si predstaviť, že by ste ho v budúcnosti rozšírili?
Zatiaľ sa nám zdá fajn v tejto podobe. Ale ktovie. V prvom rade by sme radi „odpilotovali“ 14. jún, sme zvedaví, ako to celé dopadne. Našou ambíciou je zorganizovať ďalšie ročníky.
X Hudobnými headlinermi sú Berlin Manson a FVLCRVM. Na základe čoho ste si vybrali práve ich?
Ide o výsledok našej snahy ponúknuť program pre mladších návštevníkov. Berlin Manson sa teraz celkom vyšvihli, za svoju tvorbu zbierajú rôzne ocenenia. Podstatná je pre nás aj kritickosť ich textov. Naše múzeum je slobodná inštitúcia, ktorá reaguje na celospoločenské témy a je kritická. Preto nám táto skupina prišla vhodná.
FVLCRVM je na pomedzí mainstreamu a undergroundu, je to skvelý inštrumentalista, producent, hudobník a dídžej. Veľký „sympaťák“, medzinárodne známe meno. Pri oslovovaní hudobníkov vždy prebieha nejaká debata, nemusí sa im vždy pozdávať myšlienka daného podujatia, ale v tomto prípade ich to oboch zaujalo.
Čo sa týka kritickosti, ktorú ste spomenuli, bude sa odzrkadľovať aj v jednotlivých diskusiách?
Áno. Budú sa konať tri dôležité diskusie. Jedna z nich nesie názov Komu patrí Devín? Zaoberá sa súčasnou témou, kto si čo chce privlastniť, ktorú vlani otvorili národniari. Zriaďovateľom hradu Devín je Múzeum mesta Bratislavy, stará sa oň už veľa rokov. Ďalej sa bude preberať amfiteáter pod hradom, ktorý mu však nepatrí, a literárna vedkyňa Dana Hučková bude mať diskusiu o štúrovcoch.
Na čo z programu by ste vy osobne upozornili?
Jedným z podujatí bude netypický ekologický escape room s podtitulom Zachráň hrad Devín. Jeho témou je zodpovednosť voči životnému prostrediu, pretože čas nám beží, planéta horí. Jednotlivé akcie sa konajú v rôznych zónach. Je to úžasný, veľký areál – ak už máte niečoho dosť, viete sa odkloniť a ísť inam. Je tam napríklad rodinná či komunitná zóna.
Odporúčam tiež Gaming Zone na strednom hrade, kde budú lektori z Gaming Factory hovoriť o tom, ako vznikajú zmysluplné hry – od prvotnej myšlienky až po prototyp. Určite by som zavítala do Ríbezbaru, osviežiť sa miešaným drinkom.
V komunitnej zóne bude ochutnávka ríbezľového vína s naším kolegom, kurátorom Štefanom Hrivňákom, ktorého hlavnou témou je vinohradníctvo v Bratislave. Na odľahčenie sa nám o 16.00 začne prvý dídžejský set, ktorý odohrá Laura Plis, a potom budú nasledovať ďalšie.
X Keď som si pozerala program pre deti, zaujali ma robotické kosačky. Môžete nám priblížiť, o čo konkrétne pôjde?
(smiech) Zakúpili ich kolegovia, ktorí majú na starosti správu areálu. Je to vtipné, videla som ich minulý týždeň pri obhliadke. Máme ich niekoľko, sú to malí roboti, ktorých vypustíme do areálu a veríme, že to pre deti bude zábavné. Kosenie súvisí aj s tým, že na hrade Devín zvykne od jari do leta prebiehať pastva, no tento rok to nie je možné.
X Aký je celkový záujem ľudí o hrad Devín a jeho históriu? Myslíte si, že tento festival prispeje k jeho spopularizovaniu?
Záujem o hrad Devín pretrváva. Z toho, čo spravuje Múzeum mesta Bratislavy, je najziskovejší práve on. Chodí tam aj veľa zahraničných turistov. Jedným z cieľov festivalu Sútok je práve posilniť značky hradu Devín a Múzea mesta Bratislavy./agentury/