Bývalý prezident Miloš Zeman, který tento týden oslavil své 80. narozeniny, vystoupil na CNN Prima News, kde zhodnotil aktuální vládní krizi. Ivan Bartoš byl podle něj mizerný ministr, Fialovo jednání s ním však považuje za nedůstojné. Exprezident se poohlédl i za vlastní politickou kariérou, ve které se s podobnými situacemi odvolávání ministrů nejednou setkal.„Vládní krize mě netěší, prokazuje neschopnost politiků,“ řekl Zeman. „Politici jsou tu od toho, aby krize řešili, ne aby je vytvářeli,“ pokračoval.
I když si myslí, že předseda Pirátů Ivan Bartoš byl mizerný ministr a měl jít z čela resortu pro místní rozvoj už mnohem dříve, způsob zacházení s ním připadá Zemanovi podivný. „Jestliže premiér české vlády jedná se svým ministrem, po skončení tohoto jednání mu nesdělí, že ho hodlá odvolat a řekne mu to poté až telefonicky, nechová se jako předseda vlády České republiky, ale jako zbabělec,“ řekl bývalý prezident.
„Krize vznikla začátkem července tohoto roku, když se ukázalo, že Bartoš zpackal stavební řízení. Kumulovala se tím, že premiér odmítal Bartoše odvolat a dával mu náhradní termíny, nejdříve do konce srpna, pak do konce září. Najednou si to však rozmyslel a Bartoše odvolal a dokonce velmi ponižujícím způsobem,“ uvedl Zeman. Upozornil také na to, že on sám ve funkci premiéra nikdy nejednal tak ponižujícím způsobem jako Petr Fiala.
„To, že ministr Lipavský opouští Piráty zřejmě proto, aby mohl i nadále zůstat ministrem zahraničí, svědčí o situaci uvnitř strany, kterou jsem dříve kritizoval. Teď poprvé mi je jich trochu líto,“ řekl na účet Pirátů Zeman.
Exprezident Zeman se v podobné situaci jako Fiala ocitl coby prezident. Když měl v roce 2017 na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO), který byl podobně jako Bartoš předsedou strany. Zeman s odvoláním otálel, prezident má však povinnost ministra odvolat, když mu to ministerský předseda navrhne.
„Když ministerstvo financí nebude mít vedení, vlastně tím premiér ohrožuje ekonomickou stabilitu ČR, zejména její rozpočtovou politiku. A v koaliční smlouvě, která je závazným právním dokumentem, je napsáno, že premiér může odvolat člena jiné než své politické strany pouze tehdy, vysloví-li s tím souhlas předseda této strany, což je v případě hnutí ANO právě Andrej Babiš,“ řekl Zeman tehdy v televizi Barrandov. Nakonec však Babiše odvolal a jeho místo nahradil Ivan Pilný.
Za zmínku stojí i spor o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) v roce 2019, kdy jeho demisi Zeman nepřijal. Odvolání tak na žádost ČSSD navrhl tehdejší premiér Andrej Babiš. Zeman Staňka nakonec odvolal až po dvou měsících, za což ho kritizovali i ústavní právníci. Bránil se tím, že ústava o žádném termínu odvolání nehovoří.
Miloš Zeman patří spolu se svými předchůdci Václavem Havlem a Václavem Klausem k trojici nejvýraznějších polistopadových politiků. Devět let vedl ČSSD, která se tehdy vypracovala v jednu z nejsilnějších tuzemských stran, řídil Sněmovnu i vládu a vyvrcholením jeho kariéry byla funkce prezidenta republiky, kterým byl dvě funkční období.
X X X
PIRÁTY ZKLAMAL LIPAVSKÝ, VELKÝ PODRAZÁK, JAKO FIALA
Piráti ostře k Lipavskému: Zahájil puč s Fialou. Krysy opouštějí loď jako první
Oportunista, krtek, krysa či spolupachatel puče. Taková označení si vysloužil ministr zahraničí Jan Lipavský od některých spolustraníků na pirátském fóru. Jde o reakce na Lipavského výrok, že možná opustí svou stranu. Pirátští poslanci a další výrazné tváře se veřejným prohlášením na toto téma spíše vyhýbají. Událost se odehrává na pozadí vládní krize, kterou odstartoval spor premiéra Petra Fialy (ODS) s dosluhujícím šéfem Pirátů Ivanem Bartošem.
„Jeden z problémů Pirátské strany byl, že málo prověřovala lidi, které vyslala na přední místa. Dala přílišný prostor oportunistům, v některých případech zřejmě i krtkům. Ať se nám to líbí nebo ne, politika je a bude tvrdá i nemilosrdná disciplína,“ uvedl člen Pirátů a jeden ze spoluzakladatelů strany Dalibor Záhora na sociální síti X.
\Reagoval tak na vyjádření Lipavského, který v úterý večer sice uvedl, že pokud si Piráti v reakci na kroky premiéra Petra Fialy odhlasují odchod z vlády, tak i on jako ministr zahraničí podá demisi. Zároveň však dodal, že by zřejmě v takovém případě rovněž opustil svou stranu.
Lipavského nyní kvůli tomu Piráti propírají na stranickém fóru, kde se objevila zmínka o tom, že prý ztratil jakoukoliv legitimitu, když s ministerským křeslem spojil své setrvání ve straně. „Fiala si zjevně myslel, že to tady (v Pirátské straně, pozn. red.) má pod palcem Lipavský. Zahájili spolu puč, který byl ale zažehnán hned od počátku,“ prohlásil člen zlínských Pirátů Petr Tkadlec.
Ještě ostřeji večerní výrok Lipavského zhodnotila členka jihomoravských Pirátů Kristýna Červová: „Bylo to lehce bezpáteřní a značně nediplomatické vyjádření, ale kdo by to byl čekal. Říká se, že krysy opouštějí loď jako první.“
Někteří členové se naopak svého stranického kolegy zastali. „Lipavský řekl, že coby Pirát podá demisi, pokud se tak celostátní fórum rozhodne. A pokud podá demisi, odejde i ze strany. Co je na tom bezpáteřního?“ podivoval se plzeňský Pirát Petr Vileta. Výraznější tváře Pirátů ohledně výroku Lipavského o možném opuštění strany spíše mlčí.
Výjimku představuje někdejší europoslanec Mikuláš Peksa. Ten se v úterním pořadu 360° na CNN Prima NEWS k ministrovi zahraničí vyjádřil následovně: „Neměl jsem příležitost s ním mluvit o tom, co je motivací pro takový krok. Zároveň věci fungují tak, že nikdo nemá právo někoho držet v politické straně násilím. Pokud se Jan Lipavský rozhodne, že nechce být členem Pirátů, tak členem Pirátů nebude. To se tak bohužel stává. Pevně věřím, že ostatní členové se stranou zůstanou. Zažíváme těžké chvíle, byli jsme zrazeni. Řekl bych, že opouštět loď v této chvíli je morálně trochu nízké.“
Vládní krize odstartovala poté, co Petr Fiala ohlásil, že navrhne prezidentovi Petru Pavlovi odvolání Bartoše z funkce ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra, jelikož podle něj není schopen dotáhnout digitalizaci stavebního řízení. Bartoš v reakci na to sdělil, že překvapivé jednání premiéra považuje za podraz postrádající prvky lidské slušnosti a že koalice Spolu oficiálně započala cestu k vládnutí s Andrejem Babišem (ANO).
Mezitím Piráti začali zvažovat odchod z vlády. Celostátní fórum strany bude o odstoupení od koaliční smlouvy hlasovat od pátku do pondělí.
X X X
TRUMP NEJLEPŠÍ OBCHODNÍK, MILIARDY NA VRAŽDĚNÍ LIDÍ
Trump: Zelenskyj je nejlepší obchodník v historii
Donald Trump nazval Volodymyra Zelenského za „nejlepšího obchodníka v historii“. „Pokaždé, když přijede do naší země, odchází s 60 miliardami dolarů,“ pronesl na jeho adresu v průběhu předvolebního shromáždění v Pensylvánii.
Potvrdil také svá dřívější vyjádření, že by dokázal ukončit probíhající válku na Ukrajině. Prohlásil, že pokud vyhraje volby, první věc, kterou udělá, je, že zavolá Zelenskému a Putinovi a řekne jim, že se potřebují „dohodnout“. Trump se také pozastavil nad Zelenského slovy, že by si přál, aby listopadové prezidentské volby vyhrála kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová..
Na začátku září prezident Ukrajiny oznámil, že má plán politického řešení války s Ruskem, který předloží současnému americkému prezidentovi Bidenovi a kandidátům na tuto pozici – Kamale Harris a Donaldu Trumpovi.
Zelenskyj od začátku rozsáhlé ruské invaze vylučoval jednání s Ruskem jiným způsobem, než že by mu předložil k přijetí řešení dříve vyjednaného s mezinárodními partnery, které předpokládalo bezpodmínečné stažení Rusů ze všech „ukrajinských území“.
Po neúspěchu mezinárodní konference o takto definované mírové agendě, která se konala v červnu ve Švýcarsku , však Zelenskyj připustil nutnost účasti Ruska na mírové konferenci . S přihlédnutím k projevům představitelů západních mocností se k tomuto řešení přiklánějí.
Dlužno ovšem také dodat, že Zelenskyj si dříve nechal v parlamentu schválit zákaz jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, server vasevec.cz
X X X
Jaderné zbraně použijeme při „kritické“ hrozbě, mění Putin ruskou doktrínu
Moskva bude považovat agresi ze strany kteréhokoliv nejaderného státu s podporou jaderné země za jejich společný útok. Na zasedání ruské bezpečnostní rady na téma jaderného odstrašování prohlásil prezident Vladimir Putin, který navrhl provést změny v ruské jaderné doktríně. Moskva by v případě útoku na Rusko mohla podle šéfa Kremlu použít jaderné zbraně.
„V aktualizované verzi dokumentu se navrhuje, aby agrese proti Rusku ze strany jakéhokoli nejaderného státu, ale s účastí nebo podporou jaderného státu, byla považována za jejich společný útok na Ruskou federaci,“ uvedl Putin na začátek zasedání rady.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dlouho naléhá na spojence, aby ukrajinské armádě umožnili používat západní střely, včetně amerických ATACMS, při svých úderech hluboko v ruském týlu a Ukrajinci tak mohli omezit možnosti Moskvy útočit na jejich území. Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už třetím rokem.
Šéf Kremlu ve středu dále uvedl, že Moskva si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně, pokud by se Rusko nebo jeho spojenec Bělorusko stalo terčem „agrese“ jiné země. A to i v případě, kdy by se tak stalo s využitím konvenčních zbraní, ale „vytvořilo by to kritickou hrozbu“ pro suverenitu Ruské federace.
„Podmínky pro přechod Ruska k použití jaderných zbraní jsou jasně stanoveny. Tuto možnost zvážíme už tehdy, pokud obdržíme spolehlivé informace o masivním startu prostředků vzdušného útoku a jejich překročení naší státní hranice,“ pronesl šéf Kremlu a dodal, že má na mysli letouny, řízené střely nebo například drony.
Agentura AP v souvislosti s Putinovým oznámením napsala, že prohlášení o změně ruské jaderné doktríny následuje po dřívějším varování Moskvy, že pokud západní spojenci Ukrajiny povolí Kyjevu používat jimi dodané zbraně dlouhého doletu k úderu na ruské území, bude to znamenat válku mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí.
Zelenskyj je v současné době na návštěvě ve Spojených státech, kde se snaží dál budovat podporu pro svou zemi. Usiluje o souhlas USA s možností využívat západní zbraně k útokům na cíle v ruském týlu. Zároveň dál prosazuje svůj „mírový vzorec“, který počítá s obnovením územní celistvosti Ukrajiny a o jehož částech se na jaře jednalo na summitu ve Švýcarsku.
Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na Putinova vyjádření reagoval slovy, že Rusko nemá kromě jaderného vydírání nic, čím by svět zastrašilo. Tyto nástroje nebudou fungovat, napsal na platformě Telegram.
Putinovo rozhodnutí o změně ruské jaderné doktríny je reakcí Kremlu na zvažování západních zemí, zda povolit Ukrajině použití západních střel na Rusko, podotkl Reuters. Agentura AP slova šéfa Kremlu označila za nové a silné varování Západu a upozornila, že revize jaderné doktríny zřejmě výrazně snižuje hranici pro možné použití jaderných zbraní.
Současná doktrína uvádí, že Moskva může sáhnout po jaderném arzenálu v reakci na použití atomových nebo jiných zbraní hromadného ničení proti Rusku či jeho spojencům, jakož i v případě agrese proti Ruské federaci s využitím konvenčních zbraní, pokud by byla ohrožena existence státu, píše AP. Nynější doktrína podle ní také stanoví, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně, pokud by získalo spolehlivé informace o odpálení balistických raket na ruské území nebo jeho spojence.
Poté, co ruská armáda vpadla na Ukrajinu a pravidelně ji bombarduje, se Ukrajinci začali bránit mimo jiné vysíláním svých dronů a střel například na vojenské objekty nebo rafinerie na ruském území. Ruské příhraničí podle ruských činitelů rovněž ostřelují.
Putin i další ruští činitelé od invaze na Ukrajinu opakovaně hrozili jadernými zbraněmi, aby Západ odradili od navyšování podpory Kyjevu, podotkla AP. Spojené státy byly v roce 2022 natolik znepokojeny možným použitím taktických jaderných zbraní Ruskem, že podle ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Wlliama Burnse varovaly Kreml před důsledky jejich použití, dodal Reuters.
X X X
Slovenský ministr zahraničí zase jednal s Lavrovem, o den dřív i ten maďarský
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku setkal se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a hovořil s ním mimo jiné o „slovenských zájmech v oblasti energetické bezpečnosti“. Ve středu s Lavrovem jednal též maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó.
Slovensko společně s Maďarskem jsou nyní jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině. EU kvůli Ukrajině uvalila na Moskvu rozsáhlé hospodářské sankce a bránící se zemi podporuje.
S Lavrovem se Blanár podle svých slov potkal na žádost ruské strany. „Prioritně jsme jednali o slovenských zájmech v oblasti energetické bezpečnosti. To se týká jaderného paliva, dostupné ropy a plynu. Je v zájmu Slovenska, aby byly zachovány stávající koridory pro jejich tranzit, i když pracujeme na jejich diverzifikaci,“ píše Blanár na Facebooku.
„Zopakoval jsem také konzistentní názor Slovenska na konflikt na Ukrajině, přičemž jsem zdůraznil porušování mezinárodního práva a nutnost hledání mírového řešení,“ dodal slovenský ministr s tím, že „spravedlivý a udržitelný mír“ by měly garantovat i ostatní světové mocnosti. Fotografii ze setkání Blanár rovněž sdílel na sociálních sítích.
Môj ďalší deň v New Yorku bol plný bilaterálnych rokovaní. V rámci zasadnutia Valného zhromaždenia OSN som sa zúčastnil na zasadnutí o dodržiavaní medzinárodného humanitárneho práva v ozbrojených konfliktoch a tiež rokovania ministrov zahraničných vecí zoskupenia štátov najväčších ekonomík sveta G20, ktoré viedla Brazília ako predsednícka krajina. Tu som mal príležitosť krátko diskutovať s indickým ministrom Subrahmanjamom Džajšankarom a rovnako juhokórejs…kým ministrom Cho Tae-yulom.
S Lavrovem se podle maďarské diplomacie setkal také maďarský ministr zahraničí Szijjártó. V následném prohlášení Budapešť uvedla, že „udržování vztahů s Ruskem a rozvíjení spolupráce v oblastech, které nejsou ovlivněny sankcemi, je v maďarském zájmu“.
Podle Szijjárta „se ruský ministr zahraničí vždy snažil vyhovět požadavkům maďarské vlády a byl pozitivní a otevřený řešení důležitých otázek, které se týkají obou stran“. V prohlášení se mimo jiné také uvádí, že ministr zopakoval „promírový postoj“ Maďarska a naději v „uzavření příměří, mírové rozhovory a ukončení války“.
Blanár a Szijjártó se s Lavrovem setkali také v březnu na regionálním fóru v Turecku, za což je kritizovali mimo jiné partneři z Visegrádské skupiny. Český premiér Petr Fiala krátce po zmíněné schůzce oznámil přerušení česko-slovenských mezivládních konzultací.
Polský premiér Donald Tusk tehdy mimo jiné upozornil, že setkání s Lavrovem se uskutečnilo v den pohřbu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který zemřel v únoru v trestanecké kolonii na Sibiři.
Od loňského října, kdy se úřadu chopila nová vláda Roberta Fica, Bratislava čelí kritice za svůj postoj ke konfliktu nebo za zastavení vojenské pomoci Kyjevu ze státních zásob. Do té doby jedinou zemí, která udržovala blízké vztahy s Ruskem, bylo Maďarsko vedené národněkonzervativním premiérem Viktorem Orbánem.
X X X
Baerbock: To musí být ruský vliv
\To musí být ruský vliv, prohlásila po zemských volbách v německé spolkové zemi Braniborsko k výsledkům její mateřské Strany zelených ministryně zahraničí Annalena Baerbock. Někdo by možná řekl, že při takovém politickém rozhledu vůdčí osobnosti Zelených se těžko divit, že její strana v posledních trojích zemských volbách ostrouhala. Dalšími aspekty těchto voleb se na stránkách levicového listu Junge Welt zabývá Nico Popp.
Podle množství bezduchých nesmyslů v projevech předních představitelů kterékoli strany po volbách většinou poznáte, jak moc výsledek danou stranu bolí. Pokud použijete tento standard, pak se zejména Aliance 90/Zelení po braniborských volbách svíjí bolestí. Regionální sdružení ministryně zahraničí Annaleny Baerbock zůstalo v neděli pod hranicí pěti procent a unikl mu i přímý mandát, ke kterému v Postupimi mířilo.
Strana na pád z výšin ministerských křesel do propasti mimoparlamentní opozice odpověděla ještě větším obviněním z vlastizrady vůči Alternativě pro Německo a Spojenectví Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravedlnost. Výkonná ředitelka Strany zelených Emily Büningová ve vysílání televize ARD označila obě strany, pro které v Braniborsku hlasovalo přes 40 procent voličů, za sluhy ruského prezidenta Vladimira Putina. V pondělí promluvil místopředseda poslaneckého klubu Zelených Konstantin von Notz: „V budoucnu nebude Putin a ruský vliv v tomto zemském parlamentu stát jen na jedné noze, ale na dvou.“ Raschke hovořil o „hororovém státním parlamentu „bez „progresivní síly“.
V SPD ale lidé zhluboka dýchají. Pro případ, že by Dietmar Woidke – který oznámil svůj odchod v případě, že by SPD skončila za AfD – klopýtl, byly kancléři předem předpovídány rostoucí vnitrostranické potíže. Nyní se Scholz může připravit na to, že bude kandidovat v příští federální volební kampani jako kandidát na kancléře. V pondělí se za něj demonstrativně postavil vítěz voleb Woidke.
Scholz si bude muset v příštích měsících dát pozor především na své koaliční partnery: Kromě Zelených dostala v neděli velkolepý výprask také FDP. Lídr Strany zelených Omid Nouripur v pondělí řekl, že jeho strana se cítí vázána koaliční dohodou, “ ale to je vše.“ „Nikomu by neradil, aby do této koalice vkládal mnohem více emocí.“ Předseda FDP Christian Lindner řekl, že federální vláda musí nyní „dodat“ hospodářskou politiku, rozpočet a kontrolu imigrace. To jsou „otázky, které je třeba letos na podzim řešit“. Viceprezident FDP Wolfgang Kubicki řekl Welt TV, že toto období bude „14 dní, tři týdny“. Pokud se nepodaří najít „rozumného společného jmenovatele“, nebude již mít smysl, aby se FDP v této koalici nadále účastnila. Zejména spolupráce se Zelenými je pro FDP „toxická“.
Spolkové vedení CDU má z braniborského výsledku vše, jen ne radost – pár dní poté, co byl šéf strany Friedrich Merz nominován jako kandidát na kancléře. Merz v pondělí ostře kritizoval podporu, kterou Woidkemu během volební kampaně poskytl saský premiér CDU Michael Kretschmer. To „masivně poškodilo“ volební kampaň nejvyššího kandidáta braniborské CDU Jana Redmanna, řekl Merz. Kretschmerovy kroky se nyní také „setkávaly s širokou kritikou“ v předsednictvu CDU. Redmann uvedl, že předpokládá, že Kretschmerovy výroky přispěly k „demobilizaci“ voličů CDU.
V novém zemském parlamentu budou mít kromě SPD a CDU zastoupení pouze BSW a AfD. Ostatní strany koalici s AfD, která tvoří více než třetinu poslanců, vyloučily. SPD může sestavit vládu s většinou pouze s BSW, protože SPD a CDU mají pouze 44 z 88 křesel. Generální tajemník BSW Stefan Roth oznámil, že strana chce „rozhodně bojovat za novou politiku, za mírovou politiku, za napravenou migrační politiku, za politiku odzbrojení, za ukončení katastrofické hospodářské a energetické politiky“.
Dodejme, že pro hodnocení voleb v Braniborsku v tomto článku je příznačné, že se nezabývá stranou Die Linke (Levice). Její éra, jak ukazují poslední zemské volby, nepochybně skončila, server vasevec.cz
X X X
Pětikoaliční prezident se klepe o osud své euroatlantické vlády… Zaslouží si to
Věci v politice se odvíjejí podle obvyklých zákonitostí směřujících k rovnováze. Děje se tak ve světě a sledujeme nezadržitelný směr k porážce hegemonie Západu, jak ve vojenském střetu s Ruskem, tak i posilování ekonomického významu Globálního jihu, včetně jeho nejvýraznějšího uskupení BRICS, které pod předsednictvím Vladimíra Putina uskuteční letošní summit zanedlouho v Kazani. A jen tak mimochodem o přijetí do tohoto nejvýznamnějšího nezápadního uskupení projevilo zájem dalších 36 zemí.
Podobný proces zaznamenáváme i v Česku, kde v minulých dnech progresivistická a proválečnická, navíc ekonomicky neschopná vládní koalice zažila mohutné zemětřesení nejprve v prohře v krajských volbách a následně ho prohloubil premiér Fiala bezprecedentním (ovšem jinak zcela logickým a oprávněným odvoláním předsedy koaličních Pirátů.
Nad krizí své oblíbené vlády se zatetelil hrůzou český prezident, protože ač nerad možná pochopil, že tak jako zřejmě Ukrajina nevyhraje, jak po mnoho měsíců tvrdošíjně opakoval, tak si zřejmě bude muset zažít příchod politické reprezentace kolem Andreje Babiše a spol., jejíž stoupence i on tak rád označoval za populisty či dezinformátory…
My, kteří jsme byli ostrakizováni a často šikanováni a zavalováni setrvalou propagandou mainstreamových médií budeme moci se zadostiučiněním sledovat, jak po postupném pádu současné vlády (už neříkám pětikoaliční, protože tou přestala být) bude následovat další etapa postupného ztrapňování nejhoršího českého prezidenta od roku 1992 Petra Pavla.
A to bude sladké. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
Mexiko nepozvalo španělského krále na inauguraci. Neomluvil se za kolonialisty
Španělsko oznámilo, že se příští úterý nezúčastní inaugurace mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové, protože na ceremonii nebyl pozván španělský král Felipe VI. Monarcha pozván nebyl podle ní proto, že nevyslyšel výzvu mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, aby se veřejně omluvil za násilnosti, které páchali v Mexiku španělští dobyvatelé v 16. století
Sheinbaumová, která se 1. října stane první ženou v čele Mexika, na síti X dnes zveřejnila dopis, v němž situaci vysvětlila. Uvedla, že mexický prezident v 2019 požádal krále Felipeho VI., aby se v roce 2021 u příležitosti oslav 200. výročí nezávislosti Mexika omluvil za zneužívání domorodých obyvatel španělskými dobyvateli. Sheinbaumová dodala, že v červenci poslala pozvánku na inauguraci premiéru Pedro Sánchezovi.
„Španělská vláda považuje vyloučení Jeho Veličenstva krále z pozvánky na slavnostní inauguraci mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové, které se uskuteční 1. října v (metropoli) Mexiku, za nepřijatelné,“ uvedlo v prohlášení španělské ministerstvo zahraničí. „Z tohoto důvodu se španělská vláda rozhodla neúčastnit se uvedeného převzetí úřadu na žádné úrovni,“ píše se též v komuniké.
Inaugurace mexické prezidentky, která je stejně jako López Obrador členkou levicové strany Morena, se zúčastní nejméně 16 šéfů států a vlád, uvedla španělská televize RTVE. Podle ní mezi nimi nebude žádný šéf státu ani vlády z Evropy. Dorazit mají mimo jiné levicoví prezidenti Brazílie, Kolumbie, Chile a Kuby Luiz Inácio Lula da Silva, Gustavo Petro, Gabriel Boric a Miguel Díaz-Canel. Mezi hosty bude i první dáma Spojených států Jill Bidenová.
Felipe VI., který se stal králem v červnu 2014, se podle deníku El País zúčastnil přibližně 80 slavnostních inaugurací lídrů v Latinské Americe. Králova nepřítomnost „v jedné z nejdůležitějších zemí iberoamerického společenství nezůstane bez povšimnutí“, dodal El País.
Obě země spojují silné historické, lidské a hospodářské vztahy, v Mexiku například působí tisíce španělských společností včetně banky Santander. Odstupující prezident López Obrador za svého šest let trvajícího funkčního období dvakrát vyhlásil „pauzu“ ve vztazích se Španělskem, bývalou koloniální mocností.
X X X
Nová francouzská vláda přitvrzuje. Po vraždě dívky zpřísní imigrační pravidla
Nová francouzská vláda zvažuje zpřísnění zákonů v reakci na vraždu devatenáctileté studentky, jejíž tělo objevila policie v sobotu na okraji Paříže. Menšinový kabinet Michela Barniera je pod tlakem krajní pravice, která naléhá na přitvrzení migračních pravidel poté, co byl v souvislosti s vraždou zadržen marocký přistěhovalec.
Francouze o víkendu pobouřila zpráva o nálezu těla studentky Philippinne, zakopaného v Bouloňském lesíku. V souvislosti s případem zadržela v úterý policie ve Švýcarsku Maročana, kterému úřady v minulosti nařídily opustit francouzské území.
„Tváří v tvář této tragédii, které předcházela řada dalších, nemůžeme čin pouze odsoudit nebo se rozzlobit,“ uvedl ve středu na síti X ministr vnitra Bruno Retailleau. Podle něho je úkolem veřejných činitelů, aby zajistili zlepšení výkonu spravedlnosti a ochránili bezpečí Francouzů. „Pokud je třeba změnit pravidla, změňme je,“ dodal ministr.
Retailleau je podle francouzských médií jedním z nejpravicovějších ministrů současné vlády, ve které zasedají představitelé stran bloku prezidenta Emmanuela Macrona a pravicových Republikánů. Tyto dvě formace zdaleka nemají většinu hlasů v Národním shromáždění a akceschopnost vlády závisí na případné podpoře poslanců nejsilnějšího levicového bloku či nacionalistického Národního sdružení (RN) Marine Le Penové.
„Je čas, aby tato vláda začala jednat. Naši krajané jsou rozhněvaní a nebudou jim stačit jen slova,“ uvedl šéf RN Jordan Bardella. Le Penová již dříve prohlásila, že podpora vlády ze strany sdružení bude záviset na tom, jak se kabinet postaví k prioritám RN, mezi nimiž je i ztížení podmínek pro příchod nových přistěhovalců do země a zvýhodnění rodilých Francouzů.
Retailleau při svém pondělním uvedení do funkce prohlásil, že jeho prioritou je „obnovit pořádek“ v zemi. Podle agentury AFP je známý svými striktními postoji vůči imigraci.
V souvislosti s tlakem RN varovala poslankyně zelených Sandrine Rousseauová před tím, aby se vražda studentky nestala záminkou k „šíření rasové nenávisti“.
Maročan zadržený po vraždě již dříve seděl ve francouzském vězení za znásilnění a měl být vyhoštěn z Francie. Soudce však začátkem září povolil jeho podmínečné propuštění z detenčního centra, kde čekal na vyhoštění, které se oddalovalo kvůli administrativním průtahům.
Obnovit pořádek
Francouzi podle Retailleaua chtějí větší řád v ulicích a na hranicích. „Mám tři priority – obnovit pořádek, obnovit pořádek a obnovit pořádek. Věřím, že pořádek je podmínkou svobody,“ řekl.
Zdůraznil, že jeho dalším úkolem bude více chránit policii. „Nebudu tolerovat žádné fyzické útoky a žádné verbální urážky proti bezpečnostním silám,“ prohlásil a zmínil se rovněž o útocích, kterým čelí „židovští spoluobčané“.
Politici z pravice a krajní pravice často kritizují, že policisté sloužící například na předměstích velkých měst jsou vystaveni urážkám a někdy i fyzickým útokům.
Část aktivistů za lidská práva a levicových politiků tvrdí, že policie mnohdy provádí kontroly na základě etnických stereotypů, a kritizuje případy nadměrného použití síly ze strany bezpečnostních složek při hlídkování v ulicích či při demonstracích.
V pondělí od svých předchůdců přebrali úřady také další ministři, kteří zasedají v Barnierově kabinetu. Ministerský předseda prohlásil, že jeho vláda bude republikánská, progresivní a proevropská. Ačkoliv ji podporují i konzervativní síly, tak se nebude snažit změnit zákony regulující potraty či sňatky pro homosexuály.
Prvním z velkých úkolů, které stojí před vládou, je příprava rozpočtu na příští rok. Francie se letos potýká s vysokým deficitem a Barnier slíbil zlepšit stav veřejných financí. Zmínil i možnost zvýšit daně nejbohatším. Strany, které ho podporují, však odmítly zvýšení daňové zátěže střední třídy.
X X X
BARTOŠOVO ŘÍZENÍ SE VYHAZUJE
BARTOŠ UHRADIT MILIARDOVÉ ŠKODY,
BARTOŠE TRESTNĚ STÍHAT NSZ STŘÍŽ, NKÚ
Na úřady se vrací staré stavební řízení, oprava digitalizace zabere rok a půl
Na úřady se vrátí staré systémy stavebního řízení. Oznámil to na tiskové konferenci ministr dopravy Martin Kupka, který má nyní digitalizaci po Ivanu Bartošovi na starosti. Oprava digitalizace by podle něj měla být hotová za 18 měsíců. O tom, zda naváže na Bartošovu verzi, nebo jestli bude jeho tým vytvářet novou, rozhodne vláda v říjnu.
Kupka nabídne vládě do 16. října kroky toho, jak bude dále v oblasti digitalizace pokračovat. „Spouštíme okamžitě finalizaci úpravy, která vrací možnost na úřady pracovat se starými nástroji,“ uvedl.
Zda bude digitalizace stavebního řízení začínat úplně od začátku, nebo jestli naváže na Bartošovu verzi, zatím není ještě vůbec jasné. Podle Kupky se o tom rozhodne právě v druhé půlce října. Systémy by měly být dokončené do 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Do odhadu přitom není započítaná doba na další soutěže, které mohou trvat minimálně šest měsíců.
„Vážné problémy bohužel celá česká veřejnost zná. V tuto chvíli není možné využívat všechny funkce stavebního řízení. Dochází k nestabilitě systému. Na nás teď je, abychom dokázali spojit rezorty,“ uvedl Kupka. Schůzky se zúčastnili také zástupci měst a obcí a podnikatelské sféry.
Kupka dodal, že chce zlepšit komunikaci mezi jednotlivými aktéry. Ministr se odvolává na analýzu, podle které je třeba zapracovat na technické stránce digitalizace. Zároveň chceme využít aktuální digitální nástroje, portál stavebníka, aby bylo možné podávat žádosti a dokumentaci v digitální podobě a nemuseli se vracet ke stohu projektových záměrů a dokumentací,“ dodal. Potřebná legislativní úprava by se podle něj měla načíst při projednávání zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE).
Ministr zároveň vytvořil tři skupiny, které budou na digitalizaci pracovat. První povede vrchní ředitel sekce informačních technologií na ministerstvu práce a sociálních věcí Karel Trpkoš a bude se zabývat spoluprací s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a technickým stavem systému. V čele další pracovní skupiny bude ředitel Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ) Martin Kozák a bude se zabývat komunikací s úřady a úředníky. Pro vedení třetí skupiny zaměřené na legislativu by Kupka rád oslovil ředitelku legislativně-právního odboru na ministerstvu pro místní rozvoj Marii Kotrlou.
Ministerstvo pro místní rozvoj povede Jurečka
O tom, že ministerstvo pro místní rozvoj povede dočasně ministr práce a sociálních věcí Jurečka, rozhodl ve středu odpoledne premiér Petr Fiala.
Samotnou digitalizaci stavebního řízení ale povede současný ministr dopravy Kupka. „Digitalizace stavebního řízení bohužel nefungovala, nedaří se ji dostat do podoby, která byla slibována. Začínáme se blížit do fáze, kdy by mohly hrozit i ekonomické škody, kdybychom postupovali jako dosud,“ uvedl na tiskové konferenci Fiala.
Někteří ministři koalice Spolu, například zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) či kultury Martin Baxa (ODS), ve středu dopoledne řekli, že Kupka je pro vedení pracovní skupiny vhodný. Podle Fialy je rozhodnutí logické, neboť pod resort dopravy spadá Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ), kterého se aktuální problémy týkají. Kupka má podle premiéra společně s Jurečkou úspěchy s digitalizací agend ve svých úřadech.
X X X
Vláda schválila zvýšení letošního schodku o 30 miliard na 282 miliard korun. Důvodem jsou povodně
Vláda schválila zvýšení schodku letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun na 282 miliard korun. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Peníze jsou určené na odstraňování škod po povodních, které v polovině září postihly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Sněmovna by novelu rozpočtu měla projednat ve stavu legislativní nouze, podle kuloárních informací by se tak mělo stát příští týden.
V novelizovaném rozpočtu se o 30 miliard korun zvyšují výdaje kapitoly všeobecná pokladní správa. Celkové plánované výdaje letošního rozpočtu se tak zvýší na 2,222 bilionu korun, příjmy zůstanou 1,94 bilionu korun.
Stanjura a Fiala ve středu zopakovali, že pokud se při vyčíslení škod ukáže, že nároky na státní rozpočet nedosáhnou nyní schválených 30 miliard korun, bude deficit příslušným způsobem snížen. Nyní schválené prostředky podle Stanjury představují horní hranici odhadu toho, kolik by stát mohl za povodňové škody dát. Ministr ale zároveň zdůraznil, že očekává, že se na nákladech na odstranění škod budou podílet i krajské a obecní rozpočty, pojistná plnění a příspěvky z Evropské unie.
Ministr financí připomněl, že kraje postižené záplavami mají čas na vyčíslení škod do 22. října. Vláda ale podle něj nechtěla s novelou rozpočtu tak dlouho čekat, protože když se podaří změnu schválit už nyní, budou potom peníze rychleji k dispozici. „Preferovali jsme spíš robustní podporu, aby bylo jasné, že to stát řešit bude, než abychom čekali na detailní vyčíslení škod,“ řekl Stanjura.
Odmítl také kritiku zvyšování schodku, když někteří analytici poukazovali na očekávanou podporu z Evropské unie. Podle Stanjury tyto prostředky sice zvýší státní příjmy, výdaje jsou ale limitované zákonem o státním rozpočtu, a proto by bez novely nebylo možné peníze následně vyplatit.
Příští rok schodek 241 miliard
Vláda také schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Proti původnímu návrhu ministerstva financí z konce srpna je schodek vyšší o 11 miliard korun, které půjdou na odstraňování škod po zářijových povodních. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Letos by měl stát hospodařit se schodkem 282 miliard korun. Vláda dnes schválila zvýšení letošního schodku o 30 miliard korun kvůli povodním.
Příjmy rozpočtu na příští rok by měly být 2,086 bilionu korun, proti letošnímu rozpočtu vzrostou o 7,5 procenta. Rozpočtované výdaje jsou 2,327 bilionu korun, ve srovnání s novelou letošního rozpočtu jsou vyšší o 4,7 procenta.
X X X
Musíme přestat řešit sociální problémy trestním právem, říká Blažkův náměstek Dvořák
Současné vedení Ministerstva spravedlnosti podporuje ukládání alternativních trestů namísto vězení nebo mírnější trestá drobné kriminality. Slibuje si od toho snížení vězeňské populace, která je v ČR jedna z nejvyšších v EU. „Trvám na tom, že dokud nepřestaneme řešit v Česku sociální problémy nástroji trestního práva, tak se situace nezlepší,“ říká v rozhovoru pro Českou justici náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák. Ten také přiznal, že je nereálné, aby zaměstnanci na soudech dostali přidáno 15 procent.
X Návrh skupiny poslanců v čele s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem na zavedení povinných vzdělávacích plánů pro soudce vyvolal v justici vlnu kritiky. Kromě Nejvyššího soudu se proti němu vymezila i řada předsedů soudů. Padají argumenty o protiústavnosti i o ohrožení nezávislosti soudců. Proč jste s justice ten návrh neprojednali předem?
Rozhodně nelze říct, že je debata o návrhu uzavřená. Chápu a respektuji názory z justičního prostředí, které volají po širší diskusi. Nic není definitivní. Momentálně bude klíčové, jak rozhodne Poslanecká sněmovna.
Soudci se obávají, že jim za neplnění vzdělávacího plánu mohou hrozit sankce.
Já si velmi vážím toho, že justice je v dobré kondici – na rozdíl od zemí okolo nás, jako je třeba Polsko nebo Slovensko. A byl bych opravdu rád, kdyby se to podařilo udržet. Chci žít v právním státě, kde mohu institucím důvěřovat. Bohužel jsme zaznamenali řadu rozhodnutí, která hodně rezonovala mezi laiky, odborníky, ale i politiky. Byly vyslovovány velké pochybnosti o tom, zda je rozhodováno spravedlivě. Proto je třeba pracovat na důvěryhodnosti justice. Je třeba posilovat důvěru v to, že lidé, kteří rozhodují o osudech jiných osob, tak skutečně činí s nejlepším možným vědomím a informacemi.
X Co pro vás znamená kritika veřejnosti? Často se lidé ptají, proč někdo dostal nízký trest za znásilnění a jiný člověk zase dostal trest několik let odnětí svobody kvůli pěstování konopí. Lidé ale málokdy znají detail rozhodování soudu. Jsou tedy tyto veřejné diskuse relevantní?
Justice podle mě není jen mocí ve státě, ale také určitou službou občanům v nejširším slova smyslu. Není možné ignorovat, co říká veřejnost. Samozřejmě je klíčové, aby nedošlo k pochybnostem o nestrannosti a nezávislosti v konkrétních kauzách. My neseme odpovědnost za fungování justice, a proto jsme zvažovali, co udělat, aby nevznikaly pochybnosti ze strany veřejnosti. Nezavádíme novou povinX XX Xnost vzdělávání soudců – ta už existuje dlouho. Jde o specifikaci a zlepšení naplnění onoho vzdělávání. Chceme tím eliminovat kritiku, že justice neví, co dělá.
Karel Dvořák působil dříve jako advokát
X Soudci často v těchto na veřejnosti propíraných případech řeknou, že se k rozsudku nemohou vyjádřit blíže a ať si lidé přečtou písemné odůvodnění rozsudku, kde už vše bylo řečeno. Není to špatně?
Myslím, že mnoho soudců dokáže svá rozhodnutí velmi dobře vysvětlit. Bohužel se ale najdou i případy, kdy se to nedaří. Ať už kvůli ostychu, nebo nedostatečnému tréninku v komunikaci s médii. Soudce je v našem právním řádu ústavním činitelem a nese tak velkou odpovědnost za ochranu právního státu. Je bezpochyby povinností každého soudce umět své rozhodnutí jasně vysvětlit. Nemusí se podbízet, zároveň musí brát ohledy na soukromí a práva účastníků řízení, ale nestačí napsat jen skvělé odůvodnění rozsudku.
X Takže návrh na zavedení povinných vzdělávacích plánů pro soudce podle vás není protiústavní?
Jsem pevně přesvědčen, že tomu tak není. Když srovnáte navrhovaný model s tím, co se posuzovalo před Ústavním soudem před více než 20 lety, zjistíte, že jde úplně o něco jiného. V nálezu z roku 2001 je přímo uvedeno, že soudci jsou bezpochyby povinni se vzdělávat s ohledem na odpovědnost, kterou mají. Protiústavnost tehdy ve vzdělání jako takovém shledána nebyla.
Co se týče procesu projednávání, bezpochyby mohl být intenzivnější nebo lepší. Věřím, že se to v budoucnu ještě podaří napravit. Návrh byl však předložen radě Justiční akademie, takže nejde o žádné tajné plány ministerstva proti soudcům. Musíme také vzít v úvahu čas, máme jen rok do konce mandátu této Poslanecké sněmovny.
X Mluvil jste o tom, že jste rád, jak v ČR funguje právní stát. Špičky justice ale opakovaně hovoří o tom, že právní stát může být ohrožen nedostatkem administrativního personálu na soudech. Málo peněz také znamená to, že do justice nepřichází tak kvalitní lidé. Justiční odbory požadují přidat 15 procent, jinak bude vícedenní stávka. Jaká je nyní situace?
Právní stát samozřejmě něco stojí. Pan ministr i vedení ministerstva dělají maximum pro to, aby tuto situaci vládě vysvětlili. Jsou úlohy státu, na kterých nelze šetřit a které nelze nijak nahradit. Ať už jde o fungování soudů, státních zastupitelství nebo vězeňství. Podfinancování je dlouhodobý problém. Děláme maximum pro to, abychom přesvědčili koaliční partnery, že investice do těchto oblastí se jednoznačně vyplatí.
S odbory jednáme opakovaně. Já bych byl osobně velice rád, kdybychom mohli sdělit nějakou pozitivnější zprávu, protože si práce všech zaměstnanců na soudech a státních zastupitelství velice vážím. Vím, že je jim stále přibývají agendy, že jsou na ně kladeny velké nároky a že pracují s citlivými informacemi. Doufám, že se ještě podaří vyjednat více peněz.
Zvýšení platů o 15 procent ale asi reálné není.
Obávám se, že ne. Rádi bychom se ale vrátili k tomu, aby pro tyto zaměstnance bylo automatické navyšování platu samozřejmostí, právě vzhledem k tomu, že jde o pracovníky justice.
X Připravuje se ministerstvo na vícedenní stávku zaměstnanců soudů?
Doufám, že naše komunikace s odbory je korektní. Věřím také, že nás budou včas informovat, abychom mohli ve spolupráci s vedením soudů přijmout vhodná opatření a aby mohla být zajištěna například neodkladná jednání ve vazebních věcech. Při poslední stávce se to povedlo, byť s mimořádným nasazením. Mám informace o tom, že někde práci úředníků zastali místopředsedové soudů a obsluhovali třeba podatelnu. Byl bych nerad, kdyby se to stalo nějakou opakovanou praxí. Právo na stávku však zaměstnanci mají a já ho respektuji.
X Podařilo se vám zajistit zvýšení advokátního tarifu. Proč to u zaměstnanců soudů nejde?
Vraťme se zpět k tomu, že právní stát něco stojí. Advokáti jsou jeho součástí a myslím, že s těmi odměnami už opravdu nemohli vyžít. K valorizaci došlo naposledy před 16 lety. Už to bylo nedůstojné, a proto jsme o navýšení usilovali od začátku našeho mandátu. Bylo to i v programovém prohlášení vlády. Stejně tak celou dobu usilujeme o navýšení platů zaměstnanců soudů. Náklady na advokáty ex offo nebo ustanovené zástupce přitom jdou z jiné rozpočtové kapitoly, než platy. To také hraje roli.
X Ministerstvo teď také v rámci novely zákona o advokacii jedná o nových a bezpečnějších pravidlech pro advokátní úschovy. Nově by měla podle poslaneckého pozměňovacího návrhu platit desetidenní lhůta, o kterou by banka byla povinna odložit provedení příkazu k výplatě peněz z úschovního účtu. Realitní kanceláře před tím varují. Nemůže to být komplikace pro lidi čerpající hypotéky?
Návrh poslankyň Heleny Válkové a Zuzany Ožanové byl asi míněn dobře, ale já jsem také advokát, byť s pozastavenou činností, a vím, že není prakticky možné čekat 10 dní. Jsem rád, že proběhlo jednání vedení ministerstva s představenstvem České advokátní komory, kde došlo ke shodě na úpravách s tím, že bude vytvořen nový pozměňovací návrh. Komora také zřídí garanční fond, který bude formou kolektivní záruky, pokud by došlo ke zpronevěře úschovy. Takže kromě větší bezpečnosti ze zákona bude lepší záruky poskytovat i ČAK.
Mluvil jste o tom, že vládě zbývá rok do konce mandátu. Co se ještě stihne projednat a co už ne? Už několik let je například snaha schválit zákon o regulaci lobbingu, který vychází z evropské směrnice.
Řada věcí, které předkládáme, není z naší hlavy. Například zákon o regulaci lobbingu – ten je podmínkou pro čerpání peněz z Národního plánu obnovy. Udělali jsme maximum, a teď je to na Poslanecké sněmovně. Co se bude dít dál, už není úplně v naší moci. Pokud by tento zákon nebyl přijat, způsobilo by to České republice škodu v řádu miliard korun. Věřím, že to bude dostatečnou motivací pro jeho schválení.
Ministerstvo spravedlnosti v pondělí poslalo vládě novelu trestního zákoníku a dalších trestních předpisů. Navržené změny spočívají v podpoře ukládání alternativních trestů namísto vězení, v mírnějším trestání drobné kriminality či v částečné dekriminalizaci a legalizaci samopěstování i držení konopí.
To je jedno z témat, kterým se věnujeme v rámci snahy o změnu trestní politiky v Česku. Máme jednu z největších vězeňských populací v Evropě a to je třeba změnit. Ten systém není tak efektivní, jak by mohl být, a je drahý. Myslím, že někdy je i nespravedlivý ve vztahu k osudům některých lidí odsouzených k odnětí svobody.
X Jaké změny by mohla novela přinést vězeňství?
Práce v této oblasti je skutečně obrovské množství. Je potřeba neustále zdůrazňovat obrovskou úctu k příslušníkům a zaměstnancům vězeňské služby, kteří pracují v prostředí, o kterém někteří mluví jako o koncentrovaném zlu. Zároveň je to ale prostředí, kde se dá dokázat mnoho prospěšného. Byl bych rád, aby se jim podařilo zajistit takové podmínky, aby svou práci mohli vykonávat efektivně. To znamená, že musíme mít méně vězňů a zlepšit efektivitu celého systému trestní justice i výkonu trestu.
Personální podstav je výrazný a stále více lidí odchází, než přichází. Na Moravě je obsazenost personálu ještě přijatelná, ale v Čechách je situace špatná. Vyrážíme klín klínem a přesouváme personál, kde je akutně potřeba. To není řešení, ze kterého by měl kdokoliv radost, ale musíme zajistit bezpečnost a chod věznic. Trvám na tom, že dokud nepřestaneme řešit v Česku sociální problémy nástroji trestního práva, tak se situace nezlepší.
X Podle názoru soudců Nejvyššího soudu může novela „vést až ke zpochybnění společenského hodnotového žebříčku, pravidel soužití a morálky ve společnosti a v důsledku toho pak k nedůvěře ve stávající systém trestní justice“. Co vy na to?
Myslím, že v rámci meziresortního připomínkového řízení jsme se ty sporné body snažili obrousit. Věřím, že se to povedlo – nakonec i proto to trvalo tak dlouho a tím spíš by to potom celým legislativním procesem mohlo projít trochu lehčím způsobem. Já jsem moc vděčný za připomínky, které z celé soustavy vzešly, protože se jedná o velice důležitou změnu. Skutečně se bavíme o širších hodnotách společnosti a myslím, že si velice vážíme erudice a zkušeností řady soudců a díky nim ten návrh může být ještě lepší.
X V rámci ministerstva nově působí od 1. září datově-analytický tým, který má věcným útvarům pomáhat se zpracováním podkladů pro různá rozhodnutí týkající se třeba trestní politiky nebo oblasti insolvencí a exekucí. Na co přesně budete data využívat?
Veřejná správa nemá dostatečné informace o řadě věcí, které reguluje. Nejde o statistiku toho, kolik věcí je rozhodováno nebo kolik lidí je v úpadku na základě rozhodnutí soudu, ale třeba toho, jestli opatření, která se dělají například ve vztahu k oddlužení, skutečně mají nějaký efekt. Třeba jak se promítají do stavu exekucí nebo do čerpání sociálních dávek. Jde o to, že máme spoustu dat, ale je třeba je propojit. Stejně tak by tým – ve spolupráci s podobnými týmy zřízenými na Úřadu vlády a některých dalších ministerstvech – mohl pomoci v oblasti trestní politiky. Nejde o to vědět, kolik bylo spácháno loupeží v okresu Šumperk. To víme. Spíše jde o to umět posoudit historii jedné osoby. Jaká je skutečná recidiva nebo do jaké míry jsou efektivní alternativní tresty. Napraví někoho alternativní trest a už nepáchá další trestnou činnost? Slepých míst a otázek je celá řada.
Další podobnou aktivitou je projekt sběru a analýzy dat financovaný z prostředků Evropské komise, který probíhá na soudech. Jeho cílem je přesněji zjistit, jaká je časová náročnost jednotlivých úkonů v řízení pro soudce a justiční personál. Výsledek by měl být znám v první polovině příštího roku. Měli bychom tak mít relevantní data o vnitřním fungování justice, která v dalších letech budeme moci zohledňovat například v systemizaci.“Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
STRATEGICKÉ PROJEKTY
Utajení nebo zavřené dveře. Poslanci projednávali muniční iniciativu a strategické projekty
Klíčové body úterního sněmovního výboru pro obranu zůstaly veřejnosti utajeny. Nejdůležitější body – česká muniční iniciativa, zpráva o zajišťování obrany státu v roce 2023 a strategické projekty armády byly nakonec projednány za zavřenými dveřmi ve druhém nejvyšším stupni utajení další pak bez přítomnosti veřejnosti. Ekonomický deník psal o konkrétních bodech k jednání ZDE. Audiozáznamy z otevřené části jednání jsou k dispozici ZDE.
Původní program jednání výboru byl zpřeházen a dva klíčové body, u kterých se předpokládala vzrušená diskuse byly utajeny v druhém nevyšším stupni utajení – Tajné nebo za zavřenými dveřmi.
„Včerejší výbor pro obranu se u těch nejdůležitějších bodů nesl v duchu uzavřených a režimových jednání. Pokusím se to shrnout neutrální větou o strategických projektech, jak to prezentovala Armáda ČR: ´Co platilo včera, dnes už neplatí.´ A takhle si tu žijeme,“ glosoval průběh včerejšího výboru na síti X jeho místopředseda Pavel Růžička (hnutí ANO).
Jednání o české muniční iniciativě se mimo ministryně obrany Jany Černochové (ODS) jiné šéf Vojenského zpravodajství brigádní Petr Bartovský a ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka. Za cca hodinu jednání členové výboru přijali toto usnesení:Výbor pro obranu bere na vědomí informace o muniční iniciativě, kterou vláda České republiky uskutečňuje s cílem podpořit Ukrajinu bránící se agresi Ruské federace. Za druhé o probíhajících dodávkách munice, včetně procesu výběru dodavatelů, pořízení munice na základě pokynu donorské země a také o současných tržních cenách munice. Za třetí o tom, že veškeré záležitosti řeší dodavatel a ukrajinský konečný uživatel, přičemž Ministerstvo obrany České republiky koordinuje komunikaci směrem k donorské zemi, k mezinárodnímu centru a pomáhá s komunikací s ukrajinskou stranou.
Výbor pro obranu vyjadřuje přesvědčení, že muniční iniciativa České republiky, která vede k podpoře bojujících jednotek ozbrojených sil Ukrajiny na frontové linii, je významná a klíčová pro překlenutí období, kdy dochází k nastartování výroby nové munice ve státech EU a západního světa.
Výbor pro obranu bere na vědomí, že s ohledem na povahu a rozsah konfliktu není na místě požadovat plné zveřejňování všech detailů muniční iniciativy, jelikož by to ohrozilo bezpečnostní a zahraničněpolitické zájmy České republiky. Nicméně celý proces je plně transparentní vůči donorům.
Výbor pro obranu vyjadřuje přesvědčení, že na základě získaných informací je muniční iniciativa organizována a realizována tak, aby za prostředky donorů a České republiky byly zajištěny dodávky munice pro Ukrajinu v co největší kvalitě i kvantitě.
Výbor pro obranu vyjadřuje podporu vládě České republiky v pokračování muniční iniciativy.
Průběh akvizic armády řešil dopoledne podvýbor pro akvizice ministerstva obrany. Podle kuloárních informací se řešila bojová vozidla pěchoty CV90 a participace českých zbrojovek, nákup letounů F-35, dodávky a výcvik, vozidla pro armádní speciální síly, minomety či obrněnce Pandur a jejich modernizace a obměna či nákup transportních letounů Embraer C-390 Millennium. Strategické projekty armády byly projednány „pouze“ za zavřenými dveřmi.
Posílení postavení armády ve vojenských objektech, patřících zčásti soukromníkům
Členové výboru pro obranu za zavřenými dveřmi vyslechli také zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2023.
Výbor pak řešil novelu zákona o zajišťování obrany České republiky a vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti.
Projednávání předloh, které mají za sebou první čtení, ale výbor přerušil kvůli případným pozměňovacím návrhům a podněty dotčených resortů. Deadline je do 25. října.
Vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš odůvodnil potřebu přijetí zákona o zajišťování obrany České republiky posílením a zvýšením obranyschopnosti země. Jak už Ekonomický deník psal, toho má být dosaženo posílením právního postavení armády ve stávajících vojenských objektech. Jde mimo jiné o to, že části objektů jsou v soukromých rukou a armáda je v nich nájemcem. Problém týká především muničních skladů v Čermné nad Orlicí, v Dobroníně, Travčicích a v Týništi nad Orlicí.
„Materiál je předkládán v návaznosti na stále se zhoršující bezpečnostní situaci nejenom v Evropě, na kterou je třeba reagovat přehodnocením dosavadního pohledu na zajištění bojeschopnosti a připravenosti Armády České republiky, kterou není možné zajistit bez funkčních vojenských objektů, které slouží například k uskladňování munice nebo výcviku a ubytování vojáků,“ uvedl Jireš.
„Nejde jenom o to, že nás to i omezuje třeba v zavedení bezpečnostně provozních opatření, což samozřejmě má vliv na reálnou bezpečnost, ale tady to skýtá opravdu rizika. Je jasné, že vždycky vyvlastnění je až ta úplně nejkrajnější věc, do které se nikdo nechce pouštět,“ vysvětlil náčelník Generálního štábu Karel Řehka.
Kyberbezpečnost podle směrnice NIS2
V dalším bodu šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr odprezentoval v kostce zákon o kybernetické bezpečnosti.
Kintr poslancům vysvětlil, že zákon řeší čtyři základní povinnosti, uložené takzvaným regulovaným osobám. Jde o hlášení kontaktních údajů, hlášení kyberbezpečnostních incidentů, provádění preventivních bezpečnostních opatření a protiopatření.
„Původní zákon o kybernetické bezpečnosti byl postaven na principu minimalizace státního donucení, tedy že zákonná úprava nedopadá na všechny, ale zaměřuje se pouze na ty subjekty, které mají zásadní význam v rámci České republiky, řekl Lukáš Kintr.
Vypíchl, že na základě požadavků evropské směrnice NIS2 počet dotčených subjektů poroste.
„My jsme se ale i při přípravě tohoto návrhu zákona snažili co nejracionálněji zavádět a převádět ta pravidla z NIS2 do českého právního řádu. Celá řada debat ještě i nadále běží, protože ustanovení NIS 2 jsou v některých pasážích velmi obecná a není úplně jasné, kam tím směrnice míří,“ uzavřel ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Kintr./hrb/, ceskajustice.cz
X X X
Ústavní soud dostane na platy soudců z rezervy navíc 4,2 milionu korun
Ústavní soud dostane na základě svého květnového rozhodnutí, kterým zrušil zmrazení soudcovských platů, letos na mzdy navíc 4,18 milionu korun. Peníze budou převedeny z vládní rozpočtové rezervy, sněmovní rozpočtový výbor to dnes schválil, i když převod podpořilo jen deset z jeho 17 členů. Ministerstvo financí s rozpočtovým opatřením souhlasilo.
Ústavní soud v květnu rozhodl o tom, že snížení soudcovských platů, které spočívá v trvalé změně výpočtového koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku. Zákon nechal platit ještě do konce roku, aby politici mohli vhodně upravit platy veřejných činitelů, třeba poslanců a senátorů, které se odvozují od soudcovské platové základny. Zároveň ale zdůraznil, že soudci budou mít nárok na zpětné dorovnání platů za letošní rok.
V minulosti se platy počítaly tak, že se průměrná mzda za předloňský rok vynásobila koeficientem tři, výsledná suma pak byla platovou základnou pro soudce. Od letoška se v rámci konsolidačního balíčku vlády Petra Fialy (ODS) koeficient snížil na 2,822. Platová základna tak zůstala pod hranicí 114.000 korun, jinak by byla vyšší asi o šest procent.
Vláda a Parlament podle ústavních soudců opětovně neodůvodnily potřebnost a přiměřenost trvalého snížení soudcovských platů. Šlo tak podle nich o neústavní zásah do materiálního zabezpečení soudců, které je zároveň předpokladem nezávislosti justice. Zmrazení platů v roce 2021 bylo podle Ústavního soudu v souladu s ústavou, v roce 2022 nikoliv. Na zpětné dorovnání platů za rok 2022 však soudci nárok nemají s ohledem na ekonomický vývoj během tohoto roku, zejména dopady války na Ukrajině. Ceskajustice.cz
X X X
VZPOURA VĚZŇŮ
Vzpoura ve věznici: Odvolací soud řeší nepokoje v Bělušicích
Odvolací soud v Ústí nad Labem se dnes začal zabývat případem vzpoury vězňů v Bělušicích na Mostecku na podzim 2020. Prvoinstanční soud v Mostě vyměřil Tomáši Opeltovi 4,5 roku odnětí svobody a Josefovi Lukáčovi dvě léta. Oba mají zaplatit vzniklou škodu vězeňské službě a policejnímu ředitelství Ústeckého kraje, Opelt okolo 428.000 korun a Lukáč zhruba 806.000 korun. Záminkou nepokojů byla podle obžaloby obava odsouzených z nákazy covidem. Soudkyně jednání odročila na 9. října, kdy chce vynést rozhodnutí.
Lukáč při nepokojích podle žalobce slovně napadal dozorce a svým chováním strhl ostatní vězně k neukázněnosti. Kopl do katru, zamřížovaných dveří, stojí v obžalobě. Opelt podle obžaloby vzpouru organizoval. Oba obžalovaní byli v době protestů ve výkonu trestu. Opelt byl později propuštěn, v současné době si však opět odpykává trest. Vinu před soudem odmítli. Opelt navíc tvrdil, že se nepokojům snažil zabránit. Ředitel věznice Ondřej Kroupa jeho verzi později ve své výpovědi potvrdil.
Opeltův obhájce Zdeněk Grus řekl, že podle dokazování se jeho klient nedopustil skutků uvedených v obžalobě, protože v jeho prospěch hovoří většina vyslechnutých svědků. Podle něj šlo o krizovou situaci. „Vyčítat vězňům za této situace, že mohli jednat zkratkovitě, a ukládat jim tresty, považuji za nepřiměřené,“ dodal.
Druhý obhájce Dušan Hebort, který zastupuje Lukáče, má za to, že šlo o samovolné nepokoje, nikoli o vzpouru. Řekl, že Lukáč má poruchu osobnosti a s chováním ve věznici má problém. Navíc se poté, co kopl do katru, obžalovaný uklidnil. Oba advokáti navrhli obžalované zprostit obžaloby.
Obžalovaný Opelt si nadále stojí za svou nevinou. „Nejlíp vím, jak to tam probíhalo a co se tam dělo. Všechno bylo úplně jinak a místo mě by tu měl stát jiný člověk,“ řekl dnes před soudem. Doplnil, že si žádný trest nezaslouží.
Státní zástupce řekl, že odvolání nejsou důvodná. Prvoinstanční soud podle něj právní závěr správně odůvodnil, stejně tak i výrok o trestu. Navrhl odvolání zamítnout.
Do protestů se první den zapojilo 200 vězňů, další den se k nim připojily další dvě stovky. Policie tehdy zavřela přístupové trasy k věznici včetně obce Bělušice a nepouštěla do obce nikoho kromě místních a dozorců z věznice. Věznice Bělušice je věznice s ostrahou. Její kapacita je 578 míst, vyplývá z informací na webu Vězeňské služby ČR, ceskajustice.cz
X X X
Moldavský inovační technologický park ztrojnásobil příspěvek k HDP, posílil status regionálního technologického centra země Kišiněv, Moldavsko, 25. září 2024 —
Moldavský inovační technologický park (MITP) výrazně rozšířil svůj příspěvek k moldavskému HDP a od roku 2015 ztrojnásobil svůj podíl. Tento úspěch byl vyzdvižen na akci SUM IT UP#6: Global Connect, která se konala v rámci Moldova Business Week 2024, zdůrazňující ústřední roli MITP při podpoře růstu v moldavském IT sektoru a postavení země jako regionálního technologického centra. Moldova Innovation Technology Park (MITP) je i nadále klíčovou hybnou silou hospodářského rozvoje země, příznivé obchodní podmínky parku, včetně zjednodušeného 7% režimu jednotné daně, kvalifikovaná pracovní síla a nízké provozní náklady, přilákaly více než 2 000 rezidentních společností a upevnily se. Pověst Moldavska jako konkurenční destinace pro investice do IT. Atraktivita MITP pro místní i zahraniční investory je podpořena jejími zjednodušenými administrativními postupy a stabilním regulačním prostředím. Park nabízí dlouhodobou provozní jistotu, jejíž rámec byl prodloužen do roku 2037, což zajišťuje, že podniky mohou růst s důvěrou.
Od svého spuštění MITP přilákal 178 zahraničních společností z 33 zemí, včetně klíčových investorů z Rumunska, Ukrajiny, Spojených států a Německa. Tento nárůst zahraničního zájmu odráží rostoucí status Moldavska jako spolehlivého poskytovatele IT služeb v regionu. Premiér Dorin Recean zdůraznil roli parku při umožnění podnikům prosperovat lokálně a uvedl: „Nyní, více než kdy jindy, můžeme podnikat snáze a efektivněji doma. Moldavský inovační technologický park nabízí atraktivní příležitosti jak pro místní podnikatele, tak pro zahraniční investory. Vláda se zavázala podporovat inovace a přitahovat více zahraničních investic a plánuje alokovat 5 milionů eur v příštím roce na podporu rozvoje IT startupů To je jasný signál, že Moldavsko to myslí s udržením své konkurenční výhody na globálním technologickém trhu vážně. V první polovině roku 2024 vygenerovali rezidenti MITP příjmy ve výši 365 milionů EUR, přičemž projekce naznačují, že tato částka by do konce roku mohla dosáhnout 800 milionů EUR. MITP se také etablovala jako regionální lídr v exportu IT služeb, přičemž moldavský export IT se od roku 2015 desetinásobně zvýšil. To staví Moldavsko před sousední konkurenty, včetně Rumunska a Ukrajiny, a také před dalšími regionálními hráči, jako je Estonsko a Lotyšsko. Marina Bzovîi, administrátorka MITP, zdůraznila důležitost fiskálních výhod parku a dlouhodobé stability při získávání nových společností:
„Sedm zemí, které nejvíce přispívají k našemu růstu – Rumunsko, Ukrajina, USA, Německo, Spojené království a Turecko – byly přitahovány naším výhodným daňovým režimem a provozní stabilitou. Jen v roce 2024 vstoupilo do MITP 380 nových společností. Provozní období parku do roku 2037 nabízí těmto společnostem dlouhodobou bezpečnost a umožňuje jim plánovat budoucí expanzi v Moldavsku.“ Stálý růst MITP se dále odráží ve zvyšujícím se počtu zaměstnanců v sektoru. V současné době je více než 22 000 jednotlivců zaměstnáno v rezidentních společnostech, což představuje 4,4 % moldavské pracovní síly – druhé nejvyšší procento v Evropě.
Navíc platy v IT sektoru zůstávají nejvyšší v zemi, průměrná měsíční mzda v rámci MITP dosahuje 2 280 eur. Jak MITP pokračuje v expanzi, závazek vlády podporovat IT sektor je posílen prostřednictvím plánovaných investic do startupů a infrastruktury. Strategická poloha parku, konkurenceschopné náklady a kvalifikovaná pracovní síla poskytují silný základ pro trvalý růst v nadcházejících letech.
Kontaktní údaje: Další podrobnosti naleznete na webových stránkách MITP. Veronika Bucurová Vedoucí komunikace | MITP Telefon: +373 79 409 212 E-mail: veronica.bucur@mitp.md www.mitp.md str. S. Lazo, nr. 38, MD-2004, mun. Kišiněv O Moldavském inovačním technologickém parku (MITP): Moldova Innovation Technology Park (MITP) je přední IT centrum v Moldavsku, založené v roce 2018 s cílem řídit růst národní digitální ekonomiky.
MITP poskytuje konkurenční podnikatelské prostředí se zjednodušeným zdaněním, zjednodušenými administrativními procesy a dlouhodobou regulační stabilitou. S více než 2 000 rezidentními společnostmi, včetně 178 zahraničních firem z 33 zemí, MITP představuje téměř 80 % produkce moldavského IT sektoru. Park podporuje inovace a podporuje místní i mezinárodní společnosti prostřednictvím výhodného fiskálního režimu a přístupu k vysoce kvalifikované pracovní síle. MITP se zavázala k udržení pozice Moldavska jako regionálního lídra v oblasti IT služeb a technologických inovací s posláním podporovat udržitelný ekonomický růst a přitahovat zahraniční investice.
X X X
Opět po roce ožijí Mariánské Lázně tradičním festivalem jablek
Karlovy Vary (25. 9. 2024) První říjnovou neděli provoní Mariánské Lázně typická podzimní vůně. S tou je neodmyslitelně spjat Lázeňský festival jablek, který se uskuteční 6. října 2024 od 10 hodin na Ferdinandově kolonádě. Dvanáctý ročník akce nabídne tradiční aktivity jako soutěž o nejchutnější jablečný moučník, hlasování o nejkrásnější jablko, výstavy, jarmark plný regionálních produktů nebo výtvarnou soutěž pro nejmenší návštěvníky. Akci pořádá Karlovarský kraj společně s Agenturou ochrany krajiny ČR, Správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a přispěním města Mariánské Lázně.
„Opět po roce bych velmi rád pozval všechny místní i přespolní na akci, kterou odstartujeme podzimní období a jež se během let stala velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou. Kvůli generální opravě Zpívající fontány se festival přesune z hlavní mariánskolázeňské kolonády na Ferdinandovu, ale věřím, že to na atmosféru a hladký průběh nebude mít žádný vliv. Společně oslavíme 50. výročí vzniku Slavkovského lesa, zatím největší chráněné krajinné oblasti na území Karlovarského kraje, a vyhlásíme výsledky ankety Zelená hvězda, kterou udělujeme významným počinům v oblasti životního prostředí,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Jakobec, jenž má v gesci oblast životního prostředí.
Vítězem letošního třetího ročníku Zelená hvězda Karlovarského kraje se stal spolek Alauda Sedlec z. s. za projekt Modráskova louka. Spolek se na loukách v oblasti Sedlece stará o kultivaci prostředí tak, aby byla ochráněna populace ohrožených druhů motýlů modráska bahenního a modráska očkovaného. Kromě ocenění získá spolek také finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun.
V rámci ankety budou udělena další tři zvláštní ocenění, a to společnosti Synthomer a. s. za inovativní přístup v oblasti ekologie díky spuštění pilotního projektu zaměřeného na přeměnu technologických odpadních vod v čistou vodu a možnost jejího vrácení zpět do přírody. Za mimořádný přínos ve vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany přírody patří uznání pánům Jiřímu Brabcovi za organizaci cyklu exkurzí a přednášek Pojďte s námi do přírody, kdy dlouhá léta vzdělává širokou veřejnost v oblasti ochrany krajiny, a Jiřímu Hejkalovi za dlouholetou organizaci seminářů o ochraně přírody a krajiny Kraslicka a vydávání periodika Přírodou Kraslicka.
Dalšími partnery festivalu jsou Český zahrádkářský svaz, Ensana Mariánské Lázně – Ensana Health Spa Hotels, Hotelová škola Mariánské Lázně, Ekologické centrum Meluzína RC AB, Technický a dopravní servis, s.r.o. Mariánské Lázně, spolek Genové sady Tachovska. Mediálním partnerem je Český rozhlas Karlovy Vary. Mgr. Jarmila Ivasková
X X X
Není kolo jako kolo. Svitavská charita touží po novém elektrokole a rotopedu
Není kolo jako kolo. Takový je název unikátního projektu Charity Svitavy, který na letošní Burze filantropie pro okres Svitavy získal celkem 67 tisíc korun. Šlo o maximální výši podpory od donátorů Burzy filantropie, jejímž cílem je propojovat neziskový, podnikatelský a veřejný sektor a také pomoct na svět smysluplným projektům z regionu. Jedním ze zakládajících účastníků Burzy filantropie je i Pardubický kraj.
Cíl projektu? Pořídit jedno elektrokolo a rotoped
Cílem projektu je pořídit jedno elektrokolo pro charitní pečovatelskou službu a jeden rotoped pro centrum denních služeb Světlanka. „V projektu se potkávají záměry dvou našich služeb, které pojí společné slovo kolo. Charitní pečovatelská služba potřebuje pro své cesty za klienty jedno elektrokolo, které při velkém provozu a potížích s parkováním pomůže pečovatelkám ušetřit čas při návštěvách klientů v centru města či na sídlišti. Klienti centra Světlanka z řad seniorů a lidí s hendikepem se pustili do zdravého pohybu, začali s posilováním a touží ještě po novém rotopedu! Není kolo jako kolo, ale obě dvě jsou potřeba,“ vysvětlila ředitelka Charity Svitavy Vendula Kouřilová.
Rotoped může rozmluvit i klienty s demencí nebo Alzheimerem
„Rotoped je v naší tělocvičně opravdu hodně využívaný. Klienti častokrát nepotřebují naši asistenci. A ani ti s demencí nebo trpící Alzheimerovou chorobou nemají problém s tím, že by zapomněli, co mají dělat,“ podotkla vedoucí centra denních služeb Světlanka Eva Šolcová. „Jeden z našich klientů má potíž s tím, že běžně velmi málo mluví, ale na rotopedu se od něj dozvíme úplně vše,“ sdělila vedoucí centra denních služeb Světlanka.
„Je skvělé, že touto formou můžeme podpořit fyzické zdraví seniorů a zároveň přispět k jejich větší duševní pohodě,“ prohlásil Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. Ten se zasloužil o to, že Pardubický kraj věnoval na zajímavý počin Charity Svitavy 16 tisíc korun. „Šlo o nejvyšší částku, kterou od donátorů tento projekt na letošní Burze filantropie pro okres Svitavy získal,“ upřesnila garantka a fundraiserka Burzy filantropie Jana Machová. Ta je rovněž ředitelkou Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), kde nápad na tento unikátní počin ve spolupráci s Pardubickým krajem vznikl.
Charita Svitavy už pomáhá více než 30 let
„Za pomoc s tímto projektem jsme moc vděční,“ poznamenala Vendula Kouřilová, ředitelka Charity Svitavy, která už více než 30 let nabízí sociální služby na Svitavsku. Od října roku 2021 je také poskytovatelem domácí zdravotní péče, a to ošetřovatelské a paliativní. V současné době zde pracuje zhruba 50 zaměstnanců. Pečovatelská služba podporuje klienty v domě s pečovatelskou službou a v jednotlivých domácnostech klientů. „Potřebujeme se za nimi dostat a elektrokolo je jednou z možností. Pečovatelky by za elektrokolo byly určitě rády. Chtěly by si zlepšit fyzickou kondici. Je to flexibilnější dopravní prostředek než třeba auto. Ta navíc pro všechny pečovatelky určitě ani nemáme,“ dodala Vendula Kouřilová.
PhDr. Zuzana Nováková
X X X
Skvělý vstup do Evropské ligy: Slávisté vezou z Razgradu pohodlné vítězství a prodloužili sérii
Fotbalisté Slavie v úvodním zápase Evropské ligy zvítězili v Razgradu nad Ludogorcem 2:0. Pražané proti bulharskému šampionovi potvrdili roli mírného favorita a plným bodovým ziskem vstoupili do nové, ligové fáze soutěže. V prvním poločase otevřel skóre Matěj Jurásek, ve druhém dějství výhru pojistil střídající Mojmír Chytil.
X X X
Basketbalisté USK Praha 65:71 Děčín
DAVID GALE:„Myslím, že jsme hráli opravdu tvrdě. Myslel jsem, že to byl náš zápas. Měli jsme vyhrát, ale kluci měli moc ztrát a neproměněných šestek. Měli jsme šance. Musíme se soustředit na detaily, které můžeme ovlivnit. Udělali jsme všechno. V obraně jsme předvedli dost na výhru.“
MATĚJ ŠAFAŘÍK:„Já určitě navážu na názory trenéra, určitě nás zápas stál minuté šestky, 13 nedanejch šestek a zápas o nějakejch šest bodů nás určitě stál vítězství, určitě 22 ztrát taky není úplně ideální, čím bysme se nechtěli prezentovat, ani se nám nepovedl tolik útok jako v minulém zápase a obrana taky na tom nebyla nejlíp. Takže úplně bych nehodnotil zápas pozitivně, ale můžeme z toho vzít data, poučit se a v daůších zápasech to zlepšit.“
TOMÁŠ GREPL: „Pro nás to byl těžkej zápas, což jsme očekávali, protože USK má velmi mladej, dynamickej, energickej tým. My jsme začali relativně slušně, protože se nám perfektně do zápasu rozehrál Isaac Davidson, bohužel pak USK trošku nahřálo mnohem líp na to tempo toho zápasu a začalo nás přehrávat, jak na útočné tak na obranné polovině. Poločas byla plichta, celej zápas více méně byl remizovýho stavu, takže ona za zase rozhodla koncovka, tak jako většinou to tady na Folimance bývá a my jsme hrozně rádi, že jsme tady vyhráli, protože USK v prvním kole velmi kvalitním útočným výkonem přehrálo Jindřichův hradec a my jsme věděli, že když necháme domácí hráče takhle divočit, jako je nechal, tak potom to bude strašně těžký ten zápas vyhrát, takže pro mě perfektní nebo respektive skoro perfektní výkon tady na Folimance v obranné činnosti a víceméně to nám to nám ten dnešní zápas vyhrálo, takže jsme za to rádi“
TADEÁŠ SLOWIAK:\„My jsme určitě zápas začali ve velmi dobrým tempu, vypadalo to, že to bude velmi útočně laděný, ale tím, jak známe Folimanku, tak se to brzo přesunulo spíš do zápasu obran, kde bylo pro nás vidět a jsem rád za značný, zlepšení oproti prvnímu zápasu s Ostravou, myslím si, že pro nás samozřejmě tady ta výhra je velice důležitá, protože víme, že každej zápas tady, každá výhra je velice cenná a samozřejmě máme co zlepšovat, ale rozhodně hodnotím pozitivně, že jsme se zlepšili v obranné fázi“
X X X
EVROPSKÝ ŠAMPIONÁT V ZÁVODECH DO VRCHU UKONČIL SEZÓNU V CHORVATSKU
Jedenáct českých účastníků odstartovalo do závěrečného podniku letošního seriálu mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Na známé chorvatské trati Buzetski Dani dovezl českou vlajku nejvýše Petr Trnka, který skončil těsně pod stupni vítězů na 4. místě absolutního pořadí. Skvělé 12. místo absolutně vybojoval Dan Michl a třetím nejrychlejším Čechem byl Jaroslav Surowka, který obsadil v absolutním pořadí 16. pozici.
V Chorvatsku panovaly proměnlivé podmínky, které jezdcům komplikovaly především přípravu zázemí. Silný déšť a vítr vydržel naštěstí jen do pátku, na víkendový závodní program se počasí umoudřilo, i když v sobotní tréninky nebyly ještě ideální.
Petr Trnka ukončil smolnou sezónu 4. místem absolutně, ve třídě E2-SC-3000 obsadil bronzovou pozici. V konečném hodnocení skončil sedmý v kategorii 2 a pátý ve skupině E2-SC. „Na letošní sezónu se budu snažit co nejrychleji zapomenout. Stalo se nám toho opravdu hodně a začalo to hned v úvodu. Technické problémy se závodním autem i doprovodnou technikou, dlouhé čekání na náhradní díly, nezaviněná civilní nehoda a dvě kolize v závodech. Byla to hrůza, fakt jsme toho měli všichni až nad hlavu a děkuji všem, že to nevzdali. V Chorvatsku jsem si trochu spravil chuť, už o nic nešlo, potřebovali jsme jen vyzkoušet opravené auto, a ještě se s ním naposledy ukázat našim fanouškům. Technická pravidla se totiž hodně změnila a pokud chceme zůstat konkurenceschopní, musíme na příští rok pořídit nový speciál,“ nechal se slyšet Petr Trnka (ACCR Czech Trnka Racing Team – Norma M20 FC).
Skvělým výkonem se v Chorvatsku předvedl Dan Michl, který se v letošní sezóně prioritně věnoval především seriálu IHCC. „Start v Chorvatsku nebyl původně v plánu, takže to bylo něco navíc. Seriál International Hill Climb Cup skončil už v srpnu v Osnabrücku, takže byla příležitost se ještě někde svést. Buzet jsem jel několikrát, trať tedy znám, ale už je to poměrně dlouho, co jsem tady startoval naposledy, takže jsem si vše musel trochu oživit a připomenout. Během tréninků byla trať místy vlhká, na maximum jsem mohl jet až v závodních jízdách. Čtvrté místo v kategorii uzavřených vozů považuji za dobrý výsledek, silné polské čtyřkolky jsou technicky úplně jinde,“ prohlásil Dan Michl (Michl ACCR Czech Team-Lotus Elise).
Třetím nejrychlejším Čechem v závěrečném letošním podniku byl Jaroslav Surowka, který obsadil 16. místo absolutně a třetí příčku ve třídě E2 SC-2000. „Víkend začal děsivě, bouře a lijáky, které v pátek dorazily nad Českou republiku, se totiž tvořily právě nad Jadranem, a ještě v pátek nebylo jasné, jestli se vůbec pojede. Nicméně počasí se umoudřilo, jen v sobotu byla trať ještě vlhká. Tréninky jsem odjel v klidu, abych zbytečně netrápil techniku. Na trati v chorvatském Buzetu se střídá několik druhů asfaltu a v každé zatáčce se auto chová trochu jinak. Tomu jsme museli přizpůsobit nastavení, což se nám povedlo. Měl jsem v plánu zatáhnout až v první závodní jízdě, ale stejně tak to udělali i soupeři. Rozhodnout tedy měla až druhá jízda, před kterou jsem byl poměrně nervózní, ale vyšla mi dobře bez větších chyb. Takže nakonec je z toho solidní výsledek, zajel jsem, co bylo potřeba a poslední závod sezóny jsme si užili,“ doplnil Jaroslav Surowka (Norma M20).
Do první dvacítky absolutního pořadí se v závěrečném podniku evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu dostal ještě sedmnáctý David Dědek (Nutrend ACCR Czech Team – Norma M20 FC) a dvacátý Karel Berger (AMK Ecce Homo Šternberk – Osella PA 21 JrB). Jan Koudelka