Behula: Odstrihnutie sa od Ruska bude pre EÚ drahé najmä politicky. Čína vydala knihu o Taiwane

Martin Behula: Kým bude do Európy prúdiť ruský plyn, Putin nás môže kedykoľvek ponížiť. Európska únia má jedinečnú šancu vyraziť Vladimirovi Putinovi z rúk jeho posledný ekonomický tromf. Stačí, ak pretrpí zimu bez ruského plynu. „Ak európske ekonomiky prežijú zimné obdobie, ruské vydieranie nebude úspešné. Rusi sa k víťazstvu v Kyjeve nevyšplhajú po chrbtoch uzimených domácností vo Viedni, v Prahe a v Berlíne,“ píše komentátor britského denníka Financial Times Chris Giles.

Nebude to také zlé

Celoeurópskej recesii sa vyhnúť nedá, no vôbec nemusí byť hlboká ani dlhá, myslí si. Európske ekonomiky postupne nahrádzajú ruský zemný plyn inými alternatívami. Nemecku sa už podarilo vymeniť väčšinu plynu dováženého z Ruska za skvapalnený zemný plyn. Nemecko, Rakúsko a Taliansko by malo v prípade úplného ruského embarga iba o 15 percent menej zásob plynu, než potrebuje na spotrebu.

Európske kapacity na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov by mali tento rok stúpnuť o 15 percent. Priemysel prechádza na elektrinu alebo iné palivá. Výrobu produktov náročných na použitie plynu nahrádza ich dovoz. Priemyselná spotreba plynu tak podľa Gilesa preukázateľne klesá.

Samozrejme, keď Putin zavrie kohútiky, ekonomika to stále pocíti. No ani to nemusí byť vôbec také dramatické, ako sa zdalo. HDP v EÚ by malo podľa modelov Medzinárodného menového fondu priemerne klesnúť iba o 1,8 percenta, čo je výrazne menej ako pri finančnej kríze, upozorňuje Giles.

Navyše pripomína, že pokles HDP bude len dočasný. Každú ďalšiu zimu bude závislosť od ruského plynu nižšia a nižšia. To sú dobré správy. Stačí zaťať zuby a Európska únia si nad Putinom pripíše nielen morálne, ale aj dôležité ekonomické víťazstvo.

Explozívna téma

A teraz k tým zlým správam. Podľa prepočtov Medzinárodného menového fondu by ruské embargo zasiahlo strednú Európu výrazne viac ako zvyšok Únie. Maďarsku, Česku a Slovensku by v takomto prípade zásoby nepokryli až 40 percent spotreby. Ekonomické dosahy by boli ešte výraznejšie. Embargo by znížilo naše HDP o takmer šesť percent. Horšie by na tom bolo už iba Maďarsko.

Darmo Financial Times vysvetľujú, že európska solidarita a cezhraničné zdieľanie plynu môže tieto negatívne vplyvy znížiť takmer o polovicu. Zároveň totiž píšu, že následky Putinovej ekonomickej vojny nesmie znášať len priemysel, ale musia sa na tom podieľať aj domácnosti. Téma plynu tak môže byť v strednej Európe i na Slovensku politicky rovnako explozívna ako samotný zemný plyn.

Slováci nie sú fanúšikmi odstrihnutia sa od ruských energií. So znížením energetickej závislosti od Ruska za cenu vyšších cien podľa prieskumu Globsecu súhlasilo len 53 percent opýtaných. Spoločne s Maďarskom to bolo najmenej spomedzi skúmaných krajín. V inom prieskume bolo až 62 percent respondentov proti odpojeniu od ruského plynu a ropy. Aj napriek našej negatívnej skúsenosti s plynovou krízou spred trinástich rokov.

Rusko v januári 2009 zastavilo dodávky plynu len na 11 dní, no i tak muselo činnosť drasticky obmedziť alebo úplne zastaviť asi tisíc podnikov a viaceré uvažovali o presune výroby do zahraničia. Celkové škody dosiahli asi miliardu eur a rast HDP v roku 2009 sa spomalil približne o percento. A to sa vtedajšia plynová kríza nedotkla domácností. Ľudia si na ňu však spomenú veľmi rýchlo.

Zradení Západom

Prieskumy ukazujú, že vysoké ceny energií a inflácia sú už od začiatku roka najväčšou obavou Slovákov. V scenári, ktorý navrhuje Giles, by tak významná časť verejnosť mohla mať pocit, že väčšie a bohatšie krajiny sa na Slovensko vykašľali a nechali nás napospas plynovej kríze, ktorú sami spôsobili podporou vojny na Ukrajine a sankciami proti Rusku, ktoré najviac škodia práve nám. Povedia si, že Západ a Brusel nás znova zradili a obetovali svojim záujmom.

Politickí konšpirátori ako Robert Fico tieto tradičné protizápadné nálady zneužívajú či priamo podnecujú. Fico už v júli varoval, že dobrovoľné zníženie spotreby plynu o 15 percent, ktoré navrhla Európska komisia, bude mať katastrofálne následky pre priemysel i pre domácnosti.

Vyhlásil, že Únia sa nechala Spojenými štátmi a Veľkou Britániou zatiahnuť do vojny medzi USA a Ruskom na Ukrajine a Európsku komisiu vyzval, že keď k energetickej kríze prispela, mala by predložiť aj plán, ako chce ukončiť vojnu na Ukrajine.

Zbavenie sa energetickej závislosti od Ruska by bolo správnym krokom aj bez motivácie v podobe ruskej agresie na Ukrajine. Plynová kríza už pred trinástimi rokmi ukázala, že Rusko nie je stabilným a spoľahlivým partnerom. Aj vtedy si to najviac odtrpela periféria EÚ vrátane Slovenska. No čakali sme, kým nás k činu nevyprovokujú tisíce obetí vojny.

Kým bude do Európy prúdiť ruský plyn, Putin bude môcť Európsku úniu kedykoľvek ponižovať svojim vydieraním. Európske hodnoty budú musieť vždy ustúpiť hospodárskym záujmom. Ekonomické náklady budú značné. Tie spoločenské a politické môžu byť však ešte oveľa väčšie. Aj pre Európsku úniu. Brusel s tým musí rátať. A risknúť to. Pretože teraz už nemôže konať inak, aktuality.sk

X X X

V bulharskom hlavnom meste Sofia protestovali stovky ľudí proti možnosti, že by Bulharsko mohlo obnoviť odber plynu od ruskej spoločnosti Gazprom. To nevylúčil nový úradnícky kabinet premiéra Galaba Doneva, uviedla agentúra AP. Ide o druhý podobný protest za posledné dni.

Nová bulharská vláda pri svojom prvom verejnom vystúpení naznačila, že by mohla začať rokovať s ruskou spoločnosťou Gazprom o obnovení dodávok plynu. Gazprom dodávky Bulharsku prerušil po rozhodnutí predchádzajúcej pozápadnej vlády premiéra Kirila Petkova nepristúpiť na požiadavku Moskvy hradiť dodávky plynu v rubľoch. V stredu minister energetiky Rossen Hristov potvrdil, že kabinet zvažuje všetky možnosti zásobovania plynom, a to vrátane obnovy dodávok od Gazpromu.

To sa však nepáči niekoľko stovkám ľudí, ktorí dnes demonštrovali pred kanceláriou bulharského prezidenta. „Odmietame byť závislí od Gazpromu a financovať Putinovu hanebnú vojnu,“ napísali demonštranti na jeden z transparentov. Usporiadatelia sa tiež obrátili na prezidenta Rumena Radeva, ktorý menoval novú prechodnú vládu. „Nastal čas nasledovať európsku politiku a stať sa súčasťou Európy,“ uviedli.

Za svojím si stojí aj bývalý premiér Petkov, podľa ktorého sa časť výpadku podarilo nahradiť skvapalneným plynom. V októbri má navyše začať fungovať plynovod z Grécka, ktorý budú napájať dodávky z Azerbajdžanu. To by podľa Petkova malo viesť aj k výraznému poklesu cien. Sprevádzkovanie nového plynovodu označila za svoju prioritu aj súčasná vláda.

V Turecku zakotvila nákladná loď s kukuricou, ktorá ako vôbec prvá vyplávala minulý týždeň z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov. Loď pôvodne smerovala do prístavu v libanonskom Tripolise, pôvodný záujemca o náklad však od dohody odstúpil a bolo potrebné nájsť nového, čo sa teraz konečne podarilo v Turecku, informuje agentúra AFP.

Loď Razoni, plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone vyplávala z prístavu v Odese už 1. augusta s nákladom 26 000 ton kukurice. Uplynulý víkend ju očakávali v libanonskom prístave Tripolis, kam však napokon nedorazila.

Ukrajinské úrady informovali, že pôvodný libanonský kupujúci dodávku odmietol až keď bola na mori, čo zdôvodnil jej päťmesačným omeškaním, ktoré zapríčinila ruská invázia.

Razoni zakotvila – podľa údajov na webstránkach zachytávajúcich polohu plavidiel na mori – v prístave v juhotureckom meste Mersin po tom, ako niekoľko dní kotvila pri tamojšom pobreží.

Spravodajská webstránka Middle East Eye citovala predstaviteľa prepravnej spoločnosti, ktorý povedal, že pre zásielku kukurice sa našiel turecký kupujúci. „Náklad (bol) predaný… vyložia ho v Mersine,“ povedal.

X X X

Čína vydala bielu knihu o Taiwane, separatizmus odmieta tolerovať

Čína v stredu vyhlásila, že bude uplatňovať politiku nulovej tolerancie voči separatistickým aktivitám na Taiwane, a zopakovala pripravenosť v prípade potreby obsadiť silou tento ostrov, ktorý považuje za súčasť svojho územia.

V bielej knihe zverejnenej v stredu Čína predstavuje rôzne hospodárske stimuly aj vojenský nátlak s cieľom získať Taiwan.

„Sme pripravení vytvoriť veľký priestor pre mierové zjednotenie, avšak nenecháme žiaden priestor separatistickým aktivitám akéhokoľvek druhu,” píše sa v dokumente.

Čína pritom nevylúčila použitie sily. „Drastické opatrenia však budeme nútení použiť iba v prípade provokácie separatistických elementov alebo vonkajších síl, ak tieto prekročia naše červené čiary,” vyhlasuje Čína.

Posledná čínska biela kniha o Taiwane vyšla v roku 2000.

Toto varovanie prišlo z Pekingu krátko po skončení rozsiahlych vojenských cvičení v oblasti, ktoré nasledovali bezprostredne po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Pelosiová v stredu svoju cestu na Taiwan obhajovala. Podľa vlastných slov je „veľmi pyšná” na svoju delegáciu a myslí si, že Peking použil jej návštevu iba ako zámienku na usporiadanie vojenských manévrov. „Nedovolíme Číne izolovať Taiwan,” povedala novinárom vo Washingtone.

Tchaj-pej odmietol najnovšiu bielu knihu Pekingu ako „plnú lží”.

„Taiwan trvá na tom, že ani jedna strana nepatrí tej druhej, a rozhodne odmieta princíp jednej krajiny a dvoch systémov. Toto je súčasný stav v Taiwanskom prielive a realita,” vyhlásil Tchaj-pej.

Princíp jednej krajiny a dvoch systémov prisľúbila ako istú formu autonómie čínska vláda Hongkongu a Makau. To isté navrhuje aj Taiwanu, aktuality.sk

X X X

Ukrajinu v rokovaniach bude zastupovať Švajčiarsko. Bude Moskva súhlasiť?

 Švajčiarsko oznámilo, že Ukrajina ho požiadala, aby ju diplomaticky zastupovalo v Rusku. Bern však zdôraznil, že s takýmto krokom bude ešte musieť súhlasiť Moskva. Informuje o tom agentúra AFP.

      Neutrálne Švajčiarsko už od začiatku ruskej invázie dáva najavo, že je pripravené Ukrajine diplomaticky pomôcť a prevziať úlohu tzv. sprostredkovateľa.

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí v stredu informovalo, že Kyjev ho požiadal, aby zaňho v Rusku prevzalo „mandát ochrannej mocnosti“. Bern tým potvrdil správu, ktorú predtým zverejnil denník Luzerner Zeitung.

Rezort diplomacie ďalej vysvetlil, že takýto mandát umožňuje „poskytovať konzulárnu ochranu občanom iného dotknutého štátu“. Hovorkyňa ministerstva uviedla, že rokovania s Kyjevom už prebehli, bližšie podrobnosti však neposkytla, pričom zdôraznila, že v takýchto otázkach je dôležitá diskrétnosť.

 Súhlas Ruska s mandátom ochrannej mocnosti by však mohol byť problematický, keďže Moskvu nahnevala skutočnosť, že Švajčiarsko nasledovalo príklad Európskej únie a uvalilo na ňu sankcie, konštatuje AFP. Moskva teraz údajne spochybňuje, či je ešte možné považovať Švajčiarsko za neutrálne.

Švajčiarsko má bohaté skúsenosti s úlohou tzv. diplomatického sprostredkovateľa, ktorú aktuálne zohráva vo viacerých konfliktoch.

V súčasnosti napríklad takto zastupuje záujmy USA v Iráne a záujmy Iránu v Kanade a Egypte. Takisto zastupuje záujmy Iránu v Saudskej Arábii i opačne, alebo záujmy Gruzínska v Rusku a naopak, pripomína AFP./agentury/

X X X

Džihádisti zabili v Mali 42 vojakov. Putin ponúka pomoc Ruska

Dovedna 42 malijských vojakov zahynulo pri víkendovom útoku džihádistov blízko hraníc s Nigerom a Burkinou Faso, informovala malijská armáda.

 Pôvodne hlásila polovičný počet obetí. Ide o jeden z najkrvavejších útokov počas desaťročia trvajúceho konfliktu, ktorý sa zo severu Mali postupne rozšíril do stredu krajiny a na juh a napokon aj do susednej Burkiny Faso a Nigeru. Správu o situácii prevzala TASR z agentúry AFP.

V pondelok malijská armáda hovorila aj o úmrtí štyroch civilistov. Príbuzní obetí, ktorí si neželali byť menovaní, povedali agentúre AFP, že išlo o volených predstaviteľov. Okrem toho zahynulo aj niekoľko útočníkov.

 Ruský prezident Vladimír Putin dnes podľa vyhlásenia Kremľa hovoril s dočasným vodcom Mali Assimim Goitou o možných dodávkach ruských potravín, hnojív a pohonných hmôt do Mali, uviedla agentúra Reuters. Goita podľa Kremľa poďakoval Putinovi za ruskú podporu.

Malijská junta sa dostala k moci pri prevrate v auguste 2020, ktorý začal vzburou na základni Kati. V roku 2021 uskutočnila armáda druhý prevrat, po ktorom sa stal dočasným prezidentom Goita. Ten chce viesť prechodnú vládu až do volieb v roku 2024.

Snaží sa oživiť priateľstvá

Jeho vláda sa opakovane dostala do sporu so susednými krajinami a medzinárodným spoločenstvom kvôli odkladu volieb, údajnému zneužívaniu armády a spolupráci s ruskými žoldniermi v boji proti islamistickým skupinám.

Rusko sa pod vedením Putina už niekoľko rokov snaží získať v Afrike podporu a oživiť priateľstvá, ktoré začali pred pol storočím, keď Sovietsky zväz podporoval mnohé africké hnutia bojujúce za ukončenie koloniálnej nadvlády, uviedla agentúra AP.

Vplyv Moskvy v Afrike sa prejavil v marci počas hlasovania na Valnom zhromaždení OSN o odsúdení ruskej invázie na Ukrajinu. Zatiaľ čo 28 afrických krajín hlasovalo za rezolúciu, významná časť štátov tohto kontinentu – konkrétne 25 – sa rozhodla zdržať hlasovania alebo sa ho vôbec nezúčastnila./agentury/

X X X

Ropovod Družba: Čakanie na ďalšiu odstávku?

 Prerušenie dodávok ropy cez ropovod Družba ukázalo, že aj malá účtovná chyba môže spôsobiť veľké problémy. Minimálne paniku, ktorá na Slovensku vznikla. Našťastie, celá vec sa rýchlo vyriešila. Chrobák v hlave však zostal: Čo keď nebudúce zatvoria kohútiky naozaj? Čo potom?

 Či už to bol zámer, aby sa ešte viac nešírila panika, alebo len klasické slovenské šlendriánstvo, je minimálne zvláštne, že o takej závažnej veci, ako je pozastavenie dodávok ropy, obyvateľov Slovenska takmer týždeň nik neinformoval. Nebyť ruskej spoločnosti Transnefť, možno by sme sa o vzniknutom probléme ani nedozvedeli. Predstavitelia štátu si asi mysleli, že vodiči by zobrali benzínové pumpy útokom a v krajine by nastal chaos. Je pravda, že ľudia sa v takýchto situáciách zvyknú správať iracionálne, no ak dostanú jasné vysvetlenie, dá sa chaosu vyhnúť.

V každom prípade sme zistili, že kohútik na ropovode môžu zavrieť nielen v Moskve, ale aj v Kyjeve. Vojna u nášho východného suseda sa asi tak skoro neskončí a táto situácia sa môže hocikedy zopakovať. Slovensko má síce výnimku na embargo ruskej ropy, ktorá začne platiť v EÚ od decembra, no čo nám to bude platné, keď dodávky ropy jednoducho stopne druhá strana?

Byť v neustálom napätí, že zajtra môže byť benzín na prídel, nie je žiadna výhra. Ľudia na Západe si to vyskúšali na vlastnej koži už v roku 1973, keď členovia OPEC vyhlásili embargo na vývoz ropy do krajín, ktoré počas Jomkipurskej vojny podporovali Izrael. Ropný šok však vtedy trval iba pár mesiacov, a hoci ceny „čierneho zlata“ prudko vzrástli, čo prinieslo hospodársku recesiu, život sa postupne dostal do starých koľají. A to aj vďaka tomu, že sa objavili nové náleziská ropy v Severnom mori.

Štát by mal tlačiť na to, aby MOL čím skôr investoval do zmeny technológie v bratislavskej rafinérii. Pre spoločnosť, ktorá v roku 2020 vykázala čistý zisk 1,7 mld. eur, by 290 miliónov eur nemal byť žiadny problém.

Slovensko je však na 100 percent závislé od ruskej ropy, a čo je ešte horšie, naše rafinérie nie sú schopné spracovať iný typ než ťažkú uralskú ropu Urals.

Napriek hroziacej odstávke ropy, ktorú v roku 2009 riešila aj Bezpečnostná rada SR, napriek tomu, že sa dovoz cez ropovod Družba v roku 2019 na niekoľko týždňov zastavil, pretože niekto v Rusku kontaminoval ropu veľkým množstvom chloridov, napriek tomu, že Rusko po invázii na Krym nemohlo byť už viac vnímané ako spoľahlivý partner, nikto neriešil otázku diverzifikácie zdrojov. Pritom Česi a Poliaci uplynulú dekádu využili na to, aby znížili svoju závislosť od ruskej ropy tým, že upravili svoje rafinérie. Nám sa to všetko teraz vracia ako bumerang a drží nás v napätí, čo bude zajtra, o týždeň, o mesiac.

Od roku 2005, keď MOL ovládol Slovnaft, zarobil slušný balík peňazí a teraz na lacnej ruskej rope zarába ešte viac. Štát by mal preto všetkými prostriedkami tlačiť na to, aby MOL čím skôr investoval do zmeny technológie v bratislavskej rafinérii. Hovorí sa o zhruba 290 miliónoch eur, čo by pre spoločnosť, ktorá v roku 2020 vykázala čistý zisk 1,7 miliardy eur, nemal byť žiadny problém. Tak na čo čakať?/agentury/

X X X

Pre chybu bankového úradníka bolo Slovensko na päť dní odrezané od ruskej ropy

 Po piatich dňoch ruská ropa znova prúdi na Slovensko. Bratislavská rafinéria Slovnaft počas tohto obdobia využívala krízové zásoby s ropou, a tak mohla na čerpacie stanice aj naďalej dodávať pohonné hmoty. Vodiči či bežná verejnosť tak vyschnuté potrubie Družby vôbec nezaregistrovali. Ropa rovnako prestala prúdiť aj do Maďarska a Česka.

 „Je pozoruhodné, že až do utorka o zastavení dodávok neinformovala žiadna postihnutá rafinéria ani ukrajinská strana. Informácie sme dostali všetci až od ruského ropovodného operátora Transnefť, ktorý však priamo nevysvetlil, že platbu zablokovala banka v EÚ a z jeho vyjadrenia sa zdalo, že na vine je ukrajinská strana,“ tvrdí pre Pravdu Karel Hirman, odborník na energetiku.

Podľa neho to bola chyba v informačnej politike ukrajinskej strany, že skôr neinformovala a nevysvetlila situáciu a dokonca doteraz ju oficiálne ani operátor Ukrtransnafta, ani ukrajinská vláda nekomentovala. „Ponechali tak iniciatívu a priestor len pre ruskú stranu,“ dodáva.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) celý čas o probléme s dodávkami s ropou vedel, teda už od 4. augusta, keď boli dodávky zastavené. Pred verejnosť však predstúpil až o niekoľko dní neskôr. Ticho boli dovtedy aj prepravca Transpetrol či rafinéria Slovnaft. O krízovej situácii s dodávkami ropy sa verejnosť dozvedela až na piaty deň, teda v utorok.

O deň neskôr v stredu zvolal Sulík tlačovú konferenciu, na ktorej upokojoval, že sa problém vyriešil. Ropovodom Družba už na Slovensko opäť začala v ten deň popoludní prúdiť ropa. Zdá sa, že kríza s ropou je nateraz zažehnaná. Čo sa vlastne stalo a prečo výpadky dodávok s ropou neboli ojedinelým prípadom?

To, že Sulík verejnosť o probléme neinformoval, bol správny krok, myslí si analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. „Štát skutočne nemusí občanov informovať o každej chybe a probléme, ktorý nastane v nejakých medzinárodných procesoch. Pretože by nerobil nič iné, len takéto informácie púšťal do éteru a zbytočne plašil ľudí, ktorí kvôli nedostatku informácií nedokážu posúdiť závažnosť situácie,“ tvrdí pre Pravdu. Podľa neho sa chyby stávajú i v súkromných firmách. „Predovšetkým museli byť informované rafinérie a prevádzkovatelia slovenskej energetickej infraštruktúry, keďže je ich úlohou riešiť i nečakané komplikácie,“ dodáva.

Nebol to ojedinelý prípad

Na Slovensko už po štvrtýkrát od začiatku vojny prestala prúdiť ropa, vraví Sulík. K takýmto krátkym výpadkom dochádzalo napríklad pre chyby v platbách. Slovensko sa v ťažkých chvíľach mohlo spoľahnúť na svoje strategické zásoby s ropou, ktoré sú pre podobné prípady vybudované podľa zákona na zhruba 90 dní. V skutočnosti ich máme až na štyri mesiace.

„Práve teraz sa ukazuje dôležitosť domácich zásob, ktoré nám bez problémov pomôžu preklenúť párdňový výpadok dodávok. Treba sa však pozerať do budúcnosti a dohodnúť odstránenie úzkeho hrdla na ropovode Adria v Chorvátsku a prísť s čo najlepším riešením využitia ropovodu Družba na východe Slovenska,“ vysvetľuje pre Pravdu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba nebolo chybou ukrajinskej ani ruskej strany. „Ide o technický problém, nehľadajme za tým nič iné,“ objasňoval vzniknutú situáciu Sulík. Chyba sa totiž stala v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. Bankoví úradníci majú tri pracovné dni na vyhodnotenie toho, či ide o porušovanie sankcií.

„Vyhodnocovali a vyhodnocovali a oznámili, že tú platbu nepustia,“ dodal minister s tým, že keďže sa platba vrátila naspäť do Ruska, tak ukrajinská strana celkom logicky zastavila dodávky ropy.

Ihneď po prevalení informácie, že na Slovensko už neprúdia dodávky s ropou, zareagovala bratislavská rafinéria Slovnaft správou, že sú ochotní za ruskú stranu poplatky za tranzit zaplatiť. Spolu s jej matkou, maďarským petrochemickým gigantom – spoločnosťou MOL, iniciovali diskusie s ukrajinskou, ako aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy.

Výsledkom je, že Ukrajina súhlasila s návrhom riešenia, ktoré dali Slovnaft a MOL. „Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. S daným riešením súhlasila aj ruská strana,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Nakoniec na dodávky ropy nebolo treba čakať niekoľko dní, ale začali prúdiť hneď v stredu popoludní.

To, že problém vyriešila súkromná spoločnosť, je podľa analytika spoločnosti JPX Jána Pištu neštandardné riešenie. „Nevidím do pozadia, dá sa však dedukovať, že situácia bola taká, že na štandardné riešenie by sa čakalo asi veľmi dlho, a tak sa tieto podniky chopili riešenia sami,“ tvrdí pre Pravdu. Podľa neho sa ponúka tiež špekulácia, že ľudia v spoločnosti MOL poznajú celý problém detailne, keďže reagovali pomerne rýchlo. „Možno je to vďaka blízkym vzťahom Maďarska k Rusku,“ uzatvára analytik.

Zbytočný gól do vlastnej bránky

Natíska sa preto otázka, či nemôže celá táto príhoda nejakým spôsobom poškodiť ukrajinskému režimu imidž. Až stredajšie jasné a úplné vysvetlenie okolností celého problému potvrdilo, že problém nevznikol ani na strane ruskej Transnefti, ani Ukrtransnafty a celú situáciu nespôsobila ani ruská, ani ukrajinská banka. Hirman ďalej upozorňuje, že problém vznikol v európskej korešpondenčnej banke „po ceste“ medzi Ruskom a Ukrajinou.

Jediné, čo sa dá podľa neho vyčítať ukrajinskej strane je to, že celý čas o probléme mlčala a nevysvetlila ho. „A neurobila to ani po utorňajšom stanovisku Transnefti, z ktorého vznikol dojem, že problém spôsobila naozaj ukrajinská banka a strana kontraktu. To bola zbytočná chyba a takpovediac zbytočný gól do vlastnej brány,“ dodáva./agentury/

X X X

Kubánski hasiči majú požiar v ropnom sklade po takmer týždni pod kontrolou

Kubánski hasiči oznámili, že majú pod kontrolou požiar v ropnom sklade pri najväčšom termináli v krajine v meste Matanzas. Uviedli, že oheň bude horieť aj v najbližších dňoch, už by sa ale nemal šíriť do ďalších častí skladu. Požiar zničil polovicu z nádrží, vyžiadal si jeden ľudský život a po ďalších 14 ľuďoch sa stále pátra, uviedla agentúra. Stúpajúci dym z niekoľkodňového smrteľného požiaru vo veľkom skladisku ropy v meste Matanzas na Kube.

„Uhasili sme izolovanejšie ohniská, kde nehrozilo ďalšie šírenie požiaru, a chladíme nádrže,“ uviedol zástupca veliteľa kubánskych požiarnikov Alexander Ávalos. Podľa neho sú teraz hasiči pokojnejší, hoci majú stále starosť o vývoj požiaru.

Podľa agentúry AP sa podarilo takmer úplne uhasiť požiar vo štvrtej nádrži s ropou, zatiaľ čo ten tretí stále horí. Podľa Ávalosa sa nepodarí oheň uhasiť dnes ale postupne v najbližších dňoch.

 Hasiči ani nemohli prehľadať miesto požiaru. Pátra sa po 14 ľuďoch, z ktorých tvoria väčšinu hasiči, ktorých zastihli výbuchy a oheň pri hasení. Jeden hasič zomrel a 128 ľudí bolo zranených. Z nich je päť v kritickom stave.

Požiar zasiahol štyri z ôsmich nádrží s kapacitou 50 000 litrov. Matanzas je najväčší terminál v krajine, ktorý slúži na dovoz ropy a palív. Prístav je kľúčový pre napájanie kubánskych elektrární, ktoré väčšinou používajú vo výrobe ropu. V súvislosti s požiarom musela vláda odstaviť najväčšiu elektráreň v krajine. To ďalej zhoršuje dodávky prúdu. Dnes kubánsky výrobca elektriny ohlásil, že neuspokojí zhruba 30 percent očakávaného dopytu./agentury/

X X X

Irán podľa USA plánoval vraždu Boltona. Teherán: Smiešne a nepodložené

 Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že odhalilo plán Iránu zavraždiť niekdajšieho poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona.

 Malo ísť o odvetu za zabitie veliteľa iránskych špeciálnych jednotiek Kuds Kásema Solejmáního americkými silami v januári 2020. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AFP a AP. Iránska diplomacia obvinenia označila za smiešne a nepodložené.

V tejto súvislosti americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) pátra po 45-ročnom členovi Iránskych revolučných gárd Šahrámovi Púrsafím, známym tiež pod menom Mehdí Rezájí, ktorý sa v USA údajne usiloval objednať si vraždu Boltona za 300 000 dolárov. Došlo k tomu približne rok po atentáte na Solejmáního na bagdadskom letisku.

Iránska diplomacia obvinenia označila za nepodložená. „Irán dôrazne varuje pred akýmikoľvek krokmi proti iránskym občanom pod zámienkou týchto smiešnych a nepodložených obvinení,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia.

Bolton, ktorý ešte v roku 2019 odišiel z funkcie amerického prezidentského poradcu pre národnú bezpečnosť, atentát na Solejmáního privítal a na sociálnej sieti Twitter vtedy napísal, že by mohlo ísť o prvý krok k zmene režimu v Teheráne.

V reakcii na najnovšie zistenia sa Bolton poďakoval vyšetrovateľom z ministerstva spravodlivosti a tiež FBI.

„Aj keď toho teraz verejne nemôžem povedať veľa, jednu vec nemožno spochybniť: iránski vládcovia sú klamári, teroristi a nepriatelia Spojených štátov,“ vyhlásil Bolton, ktorý v minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec USA pri OSN a bol v amerických vládnych pozíciách považovaný za jastraba. /agentury/

X X X

 Peter Bárdy: Premiér Heger by sa mal postaviť pred parlament

Premiér Eduard Heger sa nemôže tváriť, že ak sa mu rozpadne vláda, že sa vlastne nič nestalo.Ivan Štulajter, ktorý je poradcom premiéra Eduarda Hegera, nedávno publikoval svoj text, presnejšie súkromný názor, v ktorom píše, že „členovia dnešnej vládnej koalície vrátane tých, ktorí sú už jednou nohou z nej vonku, majú teda morálnu i ústavnú povinnosť pokračovať v napĺňaní volebných sľubov. Je to ich práca.“

Akoby sa v prípravách na pokračovanie koalície bez SaS nepočítalo s tým, že si zvyšok Hegerovej vlády nepríde do parlamentu po akúsi pečiatku v podobe vyslovenia dôvery.

Niežeby ich k tomu zaväzovala ústava alebo zákon. Len z bohapustej slušnosti. Nech teda všetci vieme, kto za takouto vládou bude stáť.

Koalícia bez SaS a s vypitvanou stranou Za ľudí je navyše úplne iný politický subjekt ako ten, čo žiadal dôveru parlamentu po voľbách 2020 alebo v máji 2021, keď sa v parlamente hlasovalo o dôvere aktuálnej vláde.

Vtedy získal Eduard Heger 89 hlasov a chcel pokračovať v „kvalitnom a ambicióznom“ programovom vyhlásení vlády, ktoré prebral od vlády Igora Matoviča, pričom ho doplnili o aktuálne výzvy.

Nová koalícia a nová vláda by teda mali prísť do parlamentu, pretože, slovami Hegerovho poradcu, má morálnu povinnosť požiadať zákonodarcov o dôveru.

Istým spôsobom bude takýmto hlasovaním odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Richard Sulík opakovane povedal, že bude hlasovať za jeho odvolanie. Podobný postoj sa dá očakávať aj od poslancov SaS. A je len veľmi ťažko predstaviteľné, že by Matoviča podržali Smer s Hlasom. Otázka je, ako sa zachovajú poslanci okolo Tomáša Tarabu.

Ešte donedávna absolútne neznámy a nie veľmi viditeľný člen parlamentu sa po tom, ako verejne zaútočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú cez jej dcéru, dnes spoločne s kuffovcami, ktorých poznáme aj ako ľudí riešiacich problémy päsťami, stávajú kľúčovými postavami pre pokračovanie vlády.

Hoci vyhlásili, že menšinovú vládu nepodporia, pri odvolávaní Matoviča môžu zohrať rozhodujúcu úlohu pre budúcnosť koalície.

Ak by totiž parlament odvolal predsedu OĽaNO z postu ministra financií, je zrejme nereálne, že by matovičovci vládli bez Matoviča.

Pre Eduarda Hegera by mohlo byť riešením, keby odvolávanie Matoviča spojil s hlasovaním o dôvere vláde, aktuality.sk

X X X

Španielsko to skúsi po koľajniciach. Po ukrajinské obilie poslalo vlak

Španielsko spustilo pilotný projekt, ktorého cieľom je preskúmať možnosti dovozu ukrajinského obilia prostredníctvom nákladnej železničnej dopravy ako alternatívy k námornej doprave, ktorá je obmedzená v dôsledku vojny. Informuje o tom stredu agentúra AFP.

 Bociany kráčajú pred kombajnmi na pšeničnom poli v dedine Zghurivka na Ukrajine v utorok 9. augusta 2022. Pred vojnou bola Ukrajina vnímaná ako „svetový kôš chleba“, ktorý vyváža 4,5 milióna ton poľnohospodárskych produktov mesačne prostredníctvom svojich prístavov.

V rámci projektu vyrazil v utorok večer z Madridu prvý nákladný vlak španielskej železničnej spoločnosti Renfe pozostávajúci z 25 kontajnerov dlhých 12 metrov. Smeruje do poľského mesta Chelm ležiaceho pri hraniciach s Ukrajinou, informovalo španielske ministerstvo dopravy.

Po absolvovaní tejto 2400-kilometrovej cesty doň v Chelme naložia 600 ton obilia z Ukrajiny a začiatkom septembra sa vydá na spiatočnú cestu do Barcelony. „Toto je pilotný projekt… na demonštráciu technickej a ekonomickej životaschopnosti prepravy obilia európskou železničnou sieťou z Lodže v Poľsku do Barcelony,“ uviedlo španielske ministerstvo dopravy.

V dôsledku ruskej invázie uviazlo v ukrajinských čiernomorských prístavoch okolo 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilnín. Vojna na Ukrajine tiež spôsobila globálny nárast cien potravín a vyvolala obavy z hroziaceho hladu a politickej nestability v rozvojových krajinách.

Ukrajina a Rusko napokon separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN prelomovú dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov, z ktorých odvtedy vyplávalo dovedna 12 lodí./agentury/

X X X

Francúzi predávajú unikátny karavan. Dá sa rozťahovať!

Rozťahovacie karavany sú pre dvoch až šiestich ľudí. Najmenší má vnútorný plochu 8 štvorcových metrov, najväčší 28 a tri miestnosti. Pri prevoze majú karavany kompaktné rozmery, v kempe ich možno do šírky roztiahnuť.

Asi málokto nezatúžil vyskúšať si aspoň raz dovolenku s karavanom. Niektorých však od toho odrádza fakt, že karavan je pomerne veľký a nie je najľahšie s ním manévrovať, nehovoriac už o jeho dlhodobejšom parkovaní. Práve pre tento typ ľudí ponúka skvelé riešenie francúzska spoločnosť Beauer.

Sú ním originálne rozťahovacie karavany, ktoré sú nielen praktické, ale zaujmú aj svojim výrazne zaobleným tvarom, ktorý je nielen aerodynamický, ale má aj odkazovať na šesťdesiate roky minulého storočia. Ďalšia inšpirácia bola nepochybne vo veľkých amerických pojazdných domoch, ktoré taktiež možno rozťahovaním predĺžiť. Francúzske karavany majú dĺžku fixnú, pri preprave sú mimoriadne kompaktné, rozťahujú sa však do šírky.

 Spoločnosť ponúka tri rozťahovacie karavany s označením 2X, 3X a 3X+. Všetky tri ponúkajú pri mimoriadne kompaktných prepravných rozmeroch prekvapivo veľký vnútorný priestor. Základný model je určený pre 2 ľudí a ponúka vnútorný priestor 8 štvorcových metrov, stredný s 12 štvorcovými metrami je určený pre štyroch a najväčší s plochou až 28 štvorcových metrov a dvomi spálňami ponúka dostatočný priestor až pre šiestich ľudí.

V strednom aj veľkom je samostatná spálňa (vo veľkom dve), v základnom obývacia izba s rozťahovacou pohovkou. Vo všetkých je však kuchyňa aj s chladničkou a dresom, toaleta a aj sprchový kút. Bohatý je aj zoznam doplnkovej výbavy, kam patrí napríklad odnímateľná klimatizačná jednotka, solárna strecha, alebo systém na diaľkové ovládanie karavanu, ktorý prichádza k slovu, ak ho chcete napríklad na kempovacom mieste po odpojení od auta nastaviť do optimálnej polohy.

Takto sa rozťahuje najväčší model 3X Plus:

Rozťahovacie karavany Beauer sa vyrábajú vo Francúzsku, ale spoločnosť ich expeduje do všetkých európskych krajín. Záujem o ne je veľký, pretože čakacie doby na ne aktuálne presahujú šesť mesiacov. A koľko vlastne stoja? Stredný 3X začína na sume 31 993 eur, pričom v cene sú napríklad systém na roztiahnutie karavanu do šírky, farba podľa vlastného výberu, posteľ 140×190, pohovka, zabudovaná chladnička, kompletná výbava skrinkami, komodami a zásuvkami, umývadlo, sporák a nádrž na vodu.

Základný dvojmiestny karavan s plochou 8 štvorcových metrov si môžete zadovážiť od sumy 24 503 eur a luxusný 6-miestny karavan s obytnou plochou až 28 štvorcových metrov, dvomi spálňami a obývacím priestorom štartuje s cenovkou tesne pod hranicou 75-tisíc eur./agentury/

X X X

Diamantová liga: Baršim potvrdil extratriedu, Kipyegonová takmer prepísala históriu

Kenská bežkyňa Faith Chepngetich Kipyegonová zabehla na atletickom mítingu Diamantovej ligy v Monaku druhý najlepší čas histórie v behu na 1500 m. Má hodnotu 3:50,37 min. Svetový rekord zostáva aj naďalej v držaní Genzebe Dibabovej, Etiópčanka zabehla v roku 2015 čas 3:50,07 práve na Štadióne Ľudovíta II.

Výborný výkon predviedla na stovke aj jamajská šprintérka Shelly-Ann Fraserová Pryceová. Tridsaťpäťročná veteránka už druhýkrát po svojom triumfe na MS v Eugene vylepšila na najkratšom šprinte svetový výkon roka. Časom 10,62 s si navyše privlastnila rekord mítingu. Ten držala ešte od roku 1998 Američanka Marion Jonesová.

Dobrú formu si udržiava aj majster sveta z trate 200 m Noah Lyles. Američan suverénne zvíťazil časom 19,46 a vylepšil o 19 stotín sekundy svoj vlastný rekord mítingu spred štyroch rokov.

Prekvapujúci majster sveta z Eugene na trati 1500 m Jake Wightman ukázal, že sa dokáže presadiť aj na kratšej dištancii. Brit v menej tradičnej disciplíne 1000 m s prehľadom zvíťazil a zabehol svetový výkon roka 2:13,88 min.

Na tritisícke snívali organizátori o prekonaní svetového rekordu, mal sa oň postarať Etiópčan Berihu Aregawi. Na záverečnej stovke mu však došli sily a predbehol ho Thierry Ndikumwenayo z Burundi, ktorému výkonom 7:25,93 min patrí nový rekord Diamantovej ligy i svetový výkon roka.

V mimoriadne vyrovnanej súťaži diaľkarov zdolal Kubánec Maykel Masso úradujúceho olympijského šampióna Miltiadisa Tentoglua, jeho víťazný pokus mal hodnotu 835. Grék zaznamenal 831, rovnako ako tretí Američan Marquis Dendy. Obaja mali rovnaký aj druhý najlepší pokus – 830, a tak o konečnom umiestnení rozhodol až tretí. Ten mal v podaní Tentoglua hodnotu taktiež 830, aktuality.sk

X X X

  Real Madrid získal po porážke Frankfurtu Superpohár

 Futbalisti Realu Madrid získali piatykrát v histórii Superpohár UEFA. Úradujúci šampióni Ligy majstrov zdolali v stredu na Olympijskom štadióne v Helsinkách víťaza Európskej ligy Eintracht Frankfurt 2:0. Gólmi o tom rozhodli David Alaba v prvom a Karim Benzema v druhom polčase.

 REAL MADRID – EINTRACHT FRANKFURT 2:0 (1:0)

Góly: 37. Alaba, 65. Benzema. Rozhodovali: Oliver – Burt, Bennett (všetci Angl.), ŽK: Alario (Eintracht), 36.000 divákov

Real predtým uspel v súboji o európsky Superpohár aj v rokoch 2002, 2014, 2016, 2017 a s piatimi triumfami sa na čele historickej tabuľky vyrovnal Barcelone a milánskemu AC. Frankfurt vo svojej premiérovej účasti nevyužil šancu stať sa 25. klubom na listine víťazov.

Vlani túto trofej získala Chelsea po jedenástkovom rozstrele s Villarrealom. Španielske kluby sú v doterajšej štatistike víťazov najúspešnejšie v Európe – Superpohár získali 16-krát (Barcelona a Real Madrid po 5, Atletico Madrid 3, Valencia 2, Sevilla 1).

Kouč Realu postavil rovnakú základnú jedenástku, aká hrala v máji vo finále Ligy majstrov v Paríži, Frankfurt nastúpil od začiatku bez Götzeho. Po opatrnom úvode sa ako prvý dostal do veľkej šance Frankfurt – Kamada sa v 14. minúte ocitol po prienikovej prihrávke za obranou súpera, no krížnou strelou neprekvapil Courtoisa. Už o tri minúty neskôr bol veľmi blízko ku gólu na druhej strane Real, keď kombináciu už do prázdnej bránky zakončoval Vinicius Junior, no brankára Trappa pred čiarou v poslednej chvíli zastúpil obranca Tuta.

V polovici prvého dejstva musel Courtois opäť zasiahnuť, tentoraz pri pokuse Knauffa. Eintracht prehustil stred poľa a aj vďaka pozornej defenzíve nepúšťal favorita do streleckých príležitostí. To platilo až do 37. minúty, keď najprv Trapp musel vytlačiť mimo bránky krížny prízemný pokus Viniciusa Juniora a po následnom rohu a priťuknutí Casemira z bránkovej čiary otvoril pohodlne do odkrytej bránky skóre Alaba – 1:0. Pred prestávkou ešte mohol zvýšiť náskok svojho tímu Benzema, z dvanástich metrov však netrafil bránku.

Desať minút po zmene strán bol opäť v permanencii frankfurtský brankár Trapp, ktorý aj so šťastím zneškodnil pokus Viniciusa Juniora z nebezpečnej pozície. Real kontroloval vývoj, Frankfurt sa zasa snažil oživiť hru dvojnásobným striedaním po necelej hodine hry, po ktorom sa namiesto kapitána Rodeho dostal na ihrisko aj Götze.

O chvíľu neskôr však nemecký tím takmer inkasoval, po strele Casemira spoza šestnástky ho však od gólu zachránilo brvno Trappovej bránky. V 64. minúte nechala obrana Realu príliš veľa priestoru Knauffovi, ktorý vnikol do šestnástky a preveril pozornosť Courtoisa. Udrelo však vzápätí na druhej strane – Vinicius Junior dostal dlhý pas na ľavé krídlo, prihrávkou našiel v šestnástke Benzemu a ten z prvej strelou do stredu bránky zvýšil na 2:0. Frankfurt sa vo zvyšku duelu ešte snažil výraznejšou aktivitou zdramatizovať koncovku, ale ani raz nenašiel recept na prekonanie obrany súpera, aktuality.sk

X X X

Už nie je sama! Sexy Martina sama odhalila novú lásku, tentokrát si našla muža zo svojej brandže

Speváčka, ale zároveň aj právnička si užíva dovolenku, počas ktorej ju tak premohli city, že sa rozhodla svoju novú lásku viacej netajiť! Kto to je?

Speváčka, ktorá sa do povedomia dostala najmä vďaka prvej sérii Superstar, zreje do krásy. Nikdy nebola krajšia, ako posledné obdobie a hoci sme o nej dlhé roky nepočuli, v poslednej dobe začala opäť aj kariéru speváčky. Veľmi jej to takto pristane, pozrite:

Martina Schindlerová (34) sa totiž po svadbe ešte pred rokmi utaihla do súkromia, vyštudovala za právničku a zároveň sa stala mamou dvoch detí, ktorým sa tiež čo najviac venovala. Zlom prišiel po rozvode s Kamilom Haršánym, ktorý sa potom už ako jej EX dokonca dostal aj do väzby. Ona medzitým začala nový život…

Opäť šťastná

Martina Schindlerová sa potom ukázala opäť v televízii, aj v Superstar, vydala nové piesne, dostala do rádií, no a hoci sa jej meno odvtedy spájalo s viacerými mužskými hádankami, až teraz, tieto dni potvrdila, že jej novou láskou je muž z jej brandže. Je to advokát!

Muž z jej advokátskej brandže

Volá sa Marcel Boris a okrem mnohých iných klientov zastupoval aj maloleté dievča, ktoré obťažoval kňaz z Oravy, objavil sa teda viackrát aj v televízii Markíza, ktorá o kauze informovala, ale objavil sa aj v TA3, kde rozprával o nástrahách podpisov zmlúv o kúpe bytu, alebo, ak uzatvárate životné poistenie či riešite zmenu dodávateľa energií. Spolu s Martinou, ktorá na právnickej fakulte vyučuje, sa už v spoločnosti objavili, na premiére filmu Prezidentka sme ich už spolu videli, ale vtedy sa im ešte podarilo lásku utajiť, správali sa k sebe len ako priatelia, hoci Marcel ju v mnohých chvíľach prišiel zachrániť, keď už sa od médií potrebovala poponáhľať:, aktuality.sk

X X X

 Juraj Vengloš verí, že prestup Róberta Maka do Austrálie neovplyvní jeho reprezentačnú kariéru

FC Sydney je pre Róberta Maka zaujímavá adresa. A to z pohľadu futbalovej kvality austrálskej súťaže a takisto života u „protinožcov“. To je názor hráčskeho agenta Juraja Vengloša, ktorý zastupuje pri rokovaniach Róberta Maka a zastrešoval aj jeho transfer do klubu so zaujímavou slovenskou stopou.

VENGLOŠ, KISEL, HOLOŠKO, MAK…

Prečo bude Róbert Mak pokračovať vo svojej kariére v FC Sydney?

„Rokovania sa trošku ťahali aj vzhľadom na to, že sme mali viacerých záujemcov o Robove služby. Už dávnejšie sme boli v rozhovoroch s predstaviteľmi klubov zo Spojených arabských emirátov. Napokon nám z tohto regiónu neprišli také ponuky, ktoré by nám vyhovovali. Do toho sa naskytla možnosť podpísať zmluvu s FC Sydney, čo je zaujímavá adresa z futbalovej i životnej stránky. Je to jeden z najväčších klubov v Austrálii, takže sme sa vydali touto cestou.“

Aké iné možnosti ste ešte riešili?

„Riešili sme toho viac vrátane americkej MLS, ale z FC Sydney prišla najkonkrétnejšia ponuka. Robo už nechcel dlhšie čakať.“

Čím konkrétne Róberta oslovil záujem FC Sydney?

„Najmä tým, že klub mal o jeho služby veľký záujem, o čom sa presvedčil aj vo vzájomných debatách s trénerom a generálnym manažérom. Robo na túto tému debatoval aj s bývalým hráčom FC Sydney Karolom Kiselom, ktorý nastupoval bok po boku terajšieho trénera tímu Steva Coricu.

Takisto ho oslovila možnosť žiť v Sydney a hrávať na úplne novom modernom štadióne, ktorý sa teraz len chystajú slávnostne otvoriť. Všetko teda do seba dobre zapadlo a celý proces vyvrcholil podpisom dvojročnej zmluvy.“

FC Sydney má za sebou nevydarený ročník. Bude ambícia klubu bojovať o národný titul?

„Ambície po dostavbe štadióna a solídnom posilnení kádra budú vysoké. Cieľ klubu je znova patriť medzi popredné austrálske tímy.“

Nakoľko je pôsobenie v FC Sydney zaujímavé z finančného pohľadu pre hráča? Dá sa čiastočne porovnávať s arabským svetom?

„Všetko má svoje pre a proti. Aj z finančného pohľadu je pôsobenie v FC Sydney zaujímavé, ale najlepším klubom zo Spojených arabských emirátov nedokážu konkurovať ani prestížne európske. Robo je spokojný aj v tomto smere. Dôležité je, že má dostatok času na prípravu s tímom, súťaž sa začína až v októbri. Má teda priestor na to, aby sa dobre pripravil na novú sezónu a tiež zoznámil s mužstvom.“

Takže dlhšími rokovaniami napokon nestratil veľa času v príprave…

„Je to fajn aj vzhľadom na to, že na jar toho veľa neodohral za Ferencváros. Keď sa totiž Robo rozhodol, že nepredĺži s klubom zmluvu, tréner Stanislav Čerčesov mu nedal priestor a využíval skôr hráčov, s ktorými mohol počítať pre nasledujúci ročník. Dôležité je, že Robo má dnes istotu na dva roky a pred sebou novú výzvu.

Bude pôsobiť na adrese, kde v minulosti okrem spomenutého Karola Kisela hrával aj Filip Hološko. V FC Sydney je tradícia Slovákov, veď napokon predchodcu tohto klubu FC Prague Sydney trénoval ešte v šesťdesiatych rokoch môj otec (Jozef Vengloš st.).“

Pomohlo vám vaše meno pri rokovaniach?

„To nie, klub chcel Roba. V FC Sydney si uvedomili toto prepojenie až v momente, keď sme sa s generálnym manažérom dohadovali na detailoch kontraktu a on sa ma na to spýtal. Potvrdil som mu, že FC Prague Sydney skutočne viedol môj otec. Bol to klub, ktorý spoluzakladali českí a slovenskí emigranti.“

Cestovať z Austrálie do Európy nie je ľahké. Ako dnes vidíte budúcnosť Róberta Maka v našej reprezentácii?

„Robo prijal ponuku z FC Sydney aj preto, že vidí šancu dva roky pravidelne hrávať. Vo Ferencvárosi nemal ideálnu zápasovú vyťaženosť. Verte, že austrálska liga nie je ľahká a pokiaľ v nej bude dobre hrávať, som presvedčený, že pozvánka z reprezentácie môže prísť. Vedenie tamojšej súťaže sa snaží čo najviac zosúladiť súťažný kalendár s európskym, aby hráči mohli lietať na reprezentačné zrazy do Európy. Všetko ukáže čas.“

SLOVAN? MOŽNO RAZ

Mnohí fanúšikovia Slovana Bratislava verili, že sa Róbert Mak ako odchovanec belasých vráti po konci v Maďarsku na Tehelné pole. „S vedením Slovana som debatoval ešte na začiatku prestupového obdobia, ale klub sa v tejto veci nezaktivizoval. Hľadali sme teda iné riešenia. Uvidíme, Robo má 31 rokov a zmluvu na dva roky. Viem si predstaviť, že sa ešte vráti do Slovana,“ povedal hráčsky agent Juraj Vengloš, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.