Behula: Pellegrini vymenoval dôvody, pre ktoré chcieť byť prezidentom SR. Prigožin vie, ako na víťazstvo. Vodca sekty vyznáva Putina, skrýva sa v Dolnom Kubíne

Bývalý premiér zatiaľ nemá záujem o post hlavy štátu, pretože by tým odsúdil Hlas na volebnú porážku a úpadok. V politických kuloároch sa objavila špekulácia, že Smer by mohol mať záujem podporiť kandidatúru Petra Pellegriniho na prezidenta. Znie to čudne, no z pohľadu Smeru to má istú logiku.

Ak by sa Pellegrini na budúci rok dostal do Prezidentského paláca, Hlas by bol možno viac naklonený koaličnej spolupráci. A bez Pellegriniho v novej vláde by sa v nej azda našlo aj miesto pre Roberta Fica.

Hlas by bol do počtu

Predseda Hlasu však kandidatúru pre Aktuality.sk vylúčil. Samozrejme, tak pellegriniovsky, aby si to náhodou niekto nemohol vysvetliť ako jasný postoj: nikdy sa tým nezaoberal, takúto ambíciu nemá a momentálne to pre neho nie je otázka. V tomto prípade mu to však môžeme veriť. Najmä kvôli načasovaniu.

Aj keby mal predseda Hlasu záujem o prezidentské kreslo, štyri mesiace pred predčasnými voľbami naň myslieť nemôže. Hlas, ktorý v prieskumoch preferencií dlhodobo viedol, stráca dych a môže mať vo voľbách problém udržať si aspoň druhú priečku.

Voličov potrebuje mobilizovať, nie odradiť. No presne to by sa stalo. Ak by Pellegrini chcel byť radšej prezidentom ako premiérom, Hlas by degradoval na stranu do počtu, ktorú nemá zmysel voliť. Predseda je najvýraznejším politikom Hlasu, a to sa tak skoro nezmení.

Budovanie strany je nákladné a prináša so sebou mnohé záväzky, ktoré treba splácať a očakávania, ktoré treba naplniť. To by sa bez Pellegriniho nepodarilo. Hlas existuje len tri roky a čakajú ho prvé parlamentné voľby, no keby jeho zakladateľ pár mesiacov po nich odišiel, Hlas by tým odsúdil ak nie rovno na zánik, tak aspoň na úpadok.

Prezidentské voľby ako skúška sily

Pre Hlas však dáva zmysel postaviť vlastného kandidáta. No Peter Weiss, o ktorom sa v tejto súvislosti hovorí najviac, je pomerne prekvapujúca voľba. Ak máte menej ako 40 rokov, nemáte dôvod ho poznať. Kedysi patril medzi najpopulárnejších politikov, ale svoj vrchol zažil niekedy okolo roku 1994 a nikdy to nedotiahol vyššie ako na podpredsedu parlamentu.

Iste, pôsobil aj ako diplomat, no nie je to osobnosť rangu Maroša Šefčoviča alebo Miroslava Lajčáka, ktorých si spájame s prezidentským formátom. Svojim profilom skôr zapadá medzi Jána Čarnogurského, Františka Mikloška či Milana Kňažka, ktorých kandidatúra prišla po dlhom politickom dôchodku.

A väčšinou aj podľa toho dopadli. Najlepšie z nich dopadol Kňažko v roku 2014, no aj on skončil až štvrtý. A to bol omnoho výraznejšou osobnosťou ako polozabudnutý Weiss. Ani jeden z nich však nekandidoval pod záštitou strany.

Jeho kandidatúra by tak bola aj testom sily Hlasu. Nevyzerá to, že by Weiss mohol svojim profilom zaujať slovenského voliča, ktorý sa pred štyrmi rokmi rozhodoval medzi politicky neostrieľanou Zuzanou Čaputovou a skúseným diplomatom Šefčovičom, no ak by z neho Hlas urobil kandidáta pre druhé kolo, bol by to mimoriadny politický úspech.

Ako stvorený na prezidenta

„Prezident môže chodiť, usmievať sa, podpisovať, klásť vence,“ povedal Peter Pellegrini v roku 2018, keď vysvetľoval, prečo sa nechce uchádzať o post hlavy štátu, a radšej dokončí volebné obdobie ako premiér. Vtedy to bol dôvod nekandidovať, no práve pre tie isté dôvody sa Pellegrini raz v budúcnosti bude chcieť stať prezidentom.

Funkcia prezidenta je u nás reprezentatívna a tak trochu aj sebaprezentačná. Pre Pellegriniho ako stvorená. Chodiť, usmievať sa, podpisovať a klásť vence, to mu pôjde. A na rozdiel od skutočnej politiky ho to bude aj baviť.

Ako prezident sa nenadrie. Nebude musieť vládnuť ani sa musieť snažiť o to, aby vládnuť mohol. Naopak bude môcť rozprávať o svojich víziách a modernizácii štátu, ktoré má tak rád, bez toho, aby pre ne musel niečo urobiť a potriasať si ruky so štátnikmi. A nenechajme sa mýliť súčasnou turbulentnou situáciou: ani národ zväčša nečaká od prezidenta viac, než aby pekne rozprával, vyzeral sympaticky a dobre reprezentoval.

Pellegrini pre Aktuality.sk priznal, že keby mal o päť alebo desať rokov viac, možno by nad kandidatúrou uvažoval inak. Ambíciu má. V nedávnom rozhovore pre český týždenník Reflex povedal, že o desať rokov chce byť už mimo politiky, no ako expremiér či možno exprezident. Na budúci rok tak Zuzanu Čaputovú zrejme nevyzve. No v roku 2029 možno po dlhom hľadaní konečne nájde ústavnú funkciu, ktorá mu sedí najlepšie, aktuality.sk

X X X

Prigožin vie, ako na víťazstvo. Aká bude ďalšia úloha pre vagnerovcov?

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin naznačil, že ďalšou úlohou pre jeho bojovníkov by mohla byť obrana ruského územia. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

 Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v sklade šampanského v Bachmute na Ukrajine. 29. máj 2023

Prigožin ruským vojenským novinárom povedal, že vagnerovci potrebujú „aspoň mesiac na zotavenie“ po bojoch vo východoukrajinskom Bachmute. Potom vzniknú „ďalšie šarvátky, myslím, s najväčšou pravdepodobnosťou tentoraz na ruskom území“.

Vodca vagnerovcov sa takto vyjadril v čase útokov na ruskú pohraničnú Belgorodskú oblasť, kde protiputinovskí ruskí dobrovoľníci tvrdia, že znova vstúpili na ruské územie. Kremeľ tvrdí, že ich odrazilo a nenarušili štátnu hranicu.

 Bojovníci z Vagnerovej skupiny by mali opustiť Bachmut do 5. júna a nahradiť by ich tam mali ruské ozbrojené sily. Prigožin povedal, že jeho jednotky sa premiestnia do táborov v Doneckej a Luhanskej oblasti ďalej od línie kontaktu.

Mobilizácia a popravy

Prigožin sa tento týždeň vydal na „turné“ po Rusku. Počas dvoch dní usporiadal tlačové konferencie v troch mestách, kde predstavil svoj projekt „Vagnerovci. Druhý front“. Okrem iného loboval za trest smrti či plánované hospodárstvo, píše portál idnes. Receptom na víťazstvo je podľa neho všeobecná mobilizácia, disciplína a popravy.

Podľa nezávislého portálu Meduza sa Prigožinov projekt zameria na „vojensko-vlasteneckú výchovu mládeže“ alebo na to, aby s Rusmi „úprimne hovoril“ o problémoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine a nielen o „úspechoch“ ruského ministerstva obrany. S ním je Prigožin v dlhodobom konflikte.

Europoslanec Štefanec: Výroba munície pre Ukrajinu podporí naše podniky

Prigožin na konferenciách, ktoré usporiadal v Jekaterinburgu, Vladivostoku a Novosibirsku, povedal, že vojna bude dlhá a je nutné vyhlásiť všeobecnú mobilizáciu. „Ak urobíme všetko správne, predpovedám, že do dvoch rokov oslobodíme Donbas a za tri až štyri roky sa dostaneme do Kyjeva,“ povedal.

Na dobytie Donbasu bude podľa neho treba asi 200-tisíc vojakov. „K dobytiu Kyjeva je nutné zalarmovať celú spoločnosť a previesť celú ekonomiku na výrobu zbraní a munície,“ uviedol podnikateľ, podľa ktorého treba do vojny zmobilizovať dva milióny Rusov.

„Recept na víťazstvo v špeciálnej vojenskej operácii je okrem generálnej mobilizácie aj dobré vedenie armády, disciplína a popravy dezertérov. Zo všetkých šéfov obranných podnikov je nutné urobiť armádny personál. Je nutné zo zeme urobiť vojenské monštrum, aby sme tu mali viac zbraní ako v KĽDR,“ dodal vodca vagnerovcov Prigožin./agentury/

X X X

Hlas sa obul do Matoviča a Hegera. Z eurofondov sa vyčerpali len štyri percentá, od Remišovej žiadajú státisíce

Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len niečo vyše 150 projektov a vyčerpalo sa len niečo okolo štyroch percent z eurofondov. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej besede podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas a poslanec Národnej rady SR Richard Raši.

 Richard Raši a Peter Pellegrini počas hlasovania o otvorení 85. schôdze Národnej rady SR o skrátení volebného obdobia. Počas vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov, pri ktorých sa z eurofondov vyčerpalo len 650,5 milióna eur.

Remišová minula len percento

Raši uviedol, že ide o projekty, na ktoré vlády Matoviča a Hegera vyhlásili výzvu a boli ukončené do 15. mája tohto roka. „Tieto dve vlády dokázali kompletne zrealizovať za tri roky iba 3,9 percenta všetkých eurofondov z končiaceho programového obdobia,“ uviedol.

Hlas sa obul do Matoviča a Hegera

Z eurofondov sa vyčerpali len štyri percentá, od Remišovej žiadajú státisíce.

Dodal, že väčšina týchto projektov bola zameraná na refundácie miezd cez pandémiu z operačných programov Ľudské zdroje a Efektívna verejná správa. „Na kompletne zrealizované projekty, ktoré zostanú ľuďom, ktoré dlhodobo zlepšia život v regiónoch, minuli vlády OĽaNO len 43,6 milióna eur,“ dodal.

 Raši spresnil, že vychádza z informácií, ktoré mu poskytlo priamo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) v rámci infozákona. Podľa nich bývalá ministerka Veronika Remišová kompletne nespravila ani jeden projekt informatizácie verejnej správy a z Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom je 1,9 miliardy eur, sa jej za viac ako tri roky podarilo kompletne zrealizovať len 45 projektov v celkovej hodnote 18,6 milióna eur, čo je menej ako jedno percento alokácie. „Pani Remišová sa chváli, že z eurofondov spravila 3000 kilometrov cyklochodníkov. Realita je však presne 2358 metrov v piatich projektoch,“ upozornil Raši., aktuality.sk

X X X

Vodca sekty, ktorá vyznáva Putina, sa skrýva v Dolnom Kubíne a čaká koniec sveta v roku 2036 (rozhovor s religionistom)

 Náboženské hnutie AllatRa, ktoré je postavené na konšpiračnom základe, vzbudzuje nedôveru voči všetkému. Hlavný naratív je – neverte nikomu. Na Slovensku už našlo svojich priaznivcov a má potenciál získať ďalších, hovorí český religionista Jakub Ludvík v rozhovore pre Aktuality.sk.

Koniec sveta podľa nich nastane už v roku 2036, spochybňujú vplyv CO2 na zmenu klímy a majú desaťtisíce sledovateľov na sociálnych sieťach. Pred náboženským hnutím AllatRa alebo jeho projektom pod názvom Tvorivá spoločnosť pred niekoľkými týždňami vystríhala aj slovenská polícia. Hnutie totiž síce získava stále viac nových sympatizantov, no stojí na konšpiráciách a ich spasiteľ sa nápadne podobá na Vladimira Putina. Veria, že ich vodca bude pri poslednom súde rozhodovať medzi nebom a zatratením. Aktuálne zrejme žije v Dolnom Kubíne.

Náboženskému hnutiu, ktoré boduje hlavne medzi slovanskými národmi, sa už roky venuje český religionista Jakub Ludvík. „To nebezpečenstvo vnímam práve v konšpiráciách, ktoré veľmi výrazne šíria. Také niečo práve neprospieva rodinným vzťahom alebo priateľstvám členov hnutia,“ vysvetľuje odborník, s ktorým spolupracujú aj slovenskí predstavitelia štátnej správy. Problematike AllatRy a Tvorivej spoločnosti sa sám venuje na webe Náboženský infoservis. Po prvý raz poskytol rozhovor slovenskému médiu a odhalil aj svoju tvár.

V novom náboženskom hnutí, ktoré sa zaštiťuje dobrom, na prvé miesto kladie ľudský život a chce bojovať proti klimatickej kríze, je podľa odborníka okrem konšpirácií prítomný aj antisemitizmus. Sústredia sa na prívržencov antisystému a ich heslom je „never nikomu“.

  X Zoskupenie s názvom Tvorivá spoločnosť, respektíve AllatRa zvyknú ľudia na Slovensku považovať za sektu a súčasť hybridnej vojny. Je takéto označenie na mieste

Z môjho pohľadu by som výraz hrozba úplne nepoužíval, pretože je to príliš hodnotiaci termín. Čo sa týka označenia sekta, ten moderná religionistika nepoužíva, my používame menej hodnotiaci termín, a to je nové náboženské hnutie.

Keď sa ešte vrátim k téme hrozby, rozumiem tomu, že spoločnosť je znepokojená fungovaním tohto hnutia predovšetkým na internete, ale myslím si, že nie je nutné toto označenie používať. Na nové náboženské hnutia sa však obvykle z pohľadu väčšinovej spoločnosti nazerá s podozrením.

X Prívrženci tohto „hnutia“ napríklad predpovedajú, že v roku 2036 príde koniec sveta. Ako a prečo sa to podľa nich má stať?

Vychádza to zo zistení takzvanej AllatRa science. Oni majú vlastných vedcov, ktorí prišli s tým, že v júli 2036 má na základe matematických výpočtov nastať koniec sveta. Majú absolútne presnú predstavu, ako sa to má stať. Má to byť vyvrcholenie klimatických katakliziem. Najväčším dôkazom je pre nich zvýšený počet zemetrasení. V roku 2036 má dôjsť k prerazeniu zemskej kôry v Mariánskej priekope, vyvrhne sa magma a to bude koniec sveta, tak ako ho dnes poznáme. Dovtedy má podľa ich učenia dôjsť k celému radu klimatických katastrof.

X Niečo – podľa nich veľké – sa má udiať v roku 2025, čo je vlastne už o dva roky…

Áno. Táto informácia je v náboženských knihách spoločenstva, ktorých je dvanásť. V jednej z nich sa hovorí o tom, že v roku 2025 má byť veľká jadrová vojna medzi mocnosťami, ktorá bude mať tiež katastrofický vplyv na našu Zem.

 Sudca duší žije na Slovensku

X Vy ste presvedčený, že na Slovensku sa skrýval alebo stále skrýva vysoký predstaviteľ tohto spoločenstva Igor Michailovič Danilov. Prečo si vybral práve Slovensko?

Igor Michailovič Danilov sa podľa mojich zistení v tejto chvíli pohybuje na Slovensku. Nie je to len on, ale aj takzvaná prvá skupina – teda jeho najbližší spolupracovníci – Žeňa, Tatiana. Podľa mojich zistení by to malo byť v Dolnom Kubíne alebo v okolí. Nepoznám konkrétne meno, u koho presne je. Predpokladám, že sa to stalo preto, že AllatRa má na Slovensku značné množstvo nasledovníkov a jeden z nich ponúkol svoje bývanie alebo kanceláriu.

X Aké je postavenie Igora Danilova v tomto spoločenstve? Čím je pre nich?

Je vodcom. Je to typická postava pre nové náboženské hnutia. Každé takéto hnutie má lídra – vodcu, ktorý má určité nadprirodzené schopnosti. Identifikujú ho s mnohými postavami. Niekto o ňom hovorí ako o mahdím, čo je postava zo šiitského islamu, ktorá sa má objaviť a pomôcť v dobách apokalypsy. Niekto o ňom hovorí ako o archanjelovi Gabrielovi.

Sú takí, a myslím si, že to budú všetci členovia AllatRy, ktorí ho identifikujú s Agapitom Pečerským. To je svätý uznávaný pôvodne ruskou ortodoxnou cirkvou. Postupom času ho AllatRa prijala za svojho svätého a je to ich najvýznamnejší svätec. Igor Michailovič Danilov sa narodil v rovnaký deň a oni ho s ním identifikujú. Pre nich je teda reinkarnáciou Agapita Pečerského. Pre mňa ako religionistu je najzaujímavejšie, že členovia hnutia ho považujú za sudcu duší. Veria teda, že keď zomrú, bude tam na nich čakať Igor Michailovič Danilov a ten už ďalej naloží s ich posmrtným životom.

X Myslia si, že práve on rozhodne, či pôjdu do neba alebo do pekla?

Zjednodušene povedané, áno.

X Pred časom ste povedali, že je neomylný. Má aj iné mimoriadne schopnosti?

Neviem o tom, že by robil zázraky. On je pôvodne chiropraktik, ktorý sa presťahoval do Kyjeva z Doneckej oblasti na Ukrajine. Podľa toho, čo som počul, je veľmi šikovný práve v tej chiropraktickej praxi a napísal o tom aj knižku.

X Považujú ho teda za neomylného?

Teraz sa dostanem do sporu s členmi spoločenstva, lebo podľa mňa to tak je. Ale oni vám povedia, že pre nich je to radový člen spoločenstva Tvorivá spoločnosť. Tu je potrebné vysvetliť rozdiel medzi AllatRou a Tvorivou spoločnosťou, pretože bez toho sa to pochopiť nedá.

AllatRa je pôvodne nové náboženské hnutie z Ukrajiny, registrovalo sa v roku 2010 v Kyjeve a je to skutočne explicitne náboženské hnutie. Tvorivá spoločnosť je projektom tohto hnutia, ktorý pracuje s rovnakými cieľmi ako pôvodne náboženská skupina. Vedú ho úplne rovnakí ľudia, ale z určitých dôvodov sa akoby osamostatnili a vydávajú sa za samostatné hnutie.

X Vytvorili ho pre ľudí, pre ktorých je prijateľnejšie vedecky sa tváriace smerovanie než náboženské spoločenstvo?

Počul som o tom, že AllatRa pôsobila na mnohých ľudí príliš nábožensky, a preto ich to odpudzovalo. Preto vznikol tento, ako oni hovoria, vedecký celospoločenský projekt, ktorý má však rovnaký naratív ako samotné hnutie. Len človek, ktorý napríklad nikdy neprišiel do kontaktu s AllatRou, čo je asi väčšina ľudí, vôbec nebude tušiť, že takéto niečo je za Tvorivou spoločnosťou.

 Záchranca Putin

X Tvrdíte, že opis ich záchrancu – Noma – sa zhoduje s charakteristikou Vladimira Putina. Prečo?

Pretože je v ich knihách opísaný úplne rovnako ako Vladimir Putin. O tom, kto to je, niet pochýb.

X Ale oni to predsa spochybňujú…

Neviem o tom, že by to spochybňovali. Hovoria, že to môže byť ktokoľvek, že je to beletria a že keď to sedí na Putina, tak to sedí na Putina. V každom prípade, z môjho pohľadu sa to spochybniť ani nedá. Napríklad preto, že sa postava Noma – teda spasiteľa, ktorý má zjednotiť Slovanov – po prvý raz mala ukázať na Bengendorfskom fóre v Petrohrade, kde sa po prvý raz verejne ukázal Vladimir Putin. Mal sa stať prezidentom v roku 2000, čo sa stal. A sú tam ďalšie detaily, ktoré úplne jednoznačne odkazujú na Vladimira Putina.

X Spomínali ste, že sedia aj fakty, ktoré sa týkajú jeho rodiny.

Presne tak. Je to informácia, že dvaja bratia Noma mali umrieť v mladom veku presne tak, ako sa to stalo Putinovi.

X Na Slovensku má podľa vás AllatRa, respektíve Tvorivá spoločnosť viac priaznivcov než v Česku. Odkiaľ čerpáte toto presvedčenie?

Mám svoje zdroje, ale nemôžem byť konkrétny. Slovensko má určite omnoho viac sympatizantov. V prípade skutočných členov spoločenstva hovoríme o desiatkach, maximálne niekoľkých stovkách. Tých na Slovensku nebude viac ako v Česku. Ale sympatizantov, teda ľudí, ktorí ich sledujú na sociálnych sieťach a ktorí sa cítia byť oslovení ich myšlienkami, je na Slovensku viac než v Českej republike.

X Spomínali ste, že Danilov by mal žiť v Dolnom Kubíne obklopený svojimi blízkymi. Ako žije? Čerpá zo svojho mimoriadneho postavenie nejaké výhody?

Má pre nich absolútne výnimočné postavenie, a tak sa k nemu aj správajú. Na druhej strane z toho, čo som počul, vystupuje smerom k členom veľmi skromne. Hovorí o sebe, že je len obyčajný masér. Ale autoritu má určite absolútnu a to sa prejavuje predovšetkým cez videá na internete, čo je jeden zo základných zdrojov, ktorým sa stúpenci AllatRy riadia. Už to nie sú až tak úplne tie knihy, ktoré on sám napísal spolu s Halinou Jabločkinou. Je to skôr o videách na Youtube.

Takže nežije v prepychu, alebo to len nevieme?

On tvrdí, že jeho dom v Kyjeve bol zničený počas vojny.

Aby duša netrpela, treba zaplatiť

Odkiaľ majú peniaze na fungovanie svojho „hnutia“?

My ako väčšinová spoločnosť sme vždy nedôverčiví voči neznámym náboženským hnutiam. Máme podozrenie, že vo financovaní musí byť niečo nekalé. Domnievam sa, že AllatRa je finančne sebestačná. Jej členovia dávajú hnutiu pomerne vysoké čiastky.

Bohužiaľ aj ja musím povedať, že pochybnosť ohľadne financovania mi napadá. A to preto, že AllatRa nie je finančne transparentná, hoci je to jedna z hlavných požiadaviek pre novú Tvorivú spoločnosť, ktorá má vzniknúť. V jednej zo základných osnov hnutia je finančná transparentnosť a AllatRa finančne transparentná nie je.

Čo sa týka financovania, je tam ešte ďalší problematický bod. Myslím si, že to nie je na religióznej scéne nič neobvyklé, ale na ľudí to asi nepôsobí veľmi dobre. Keď umrie blízky niekoho z AllatRy, kto nežil podľa ich viery, oni veria, že jeho duša bude trpieť. A aby netrpela, treba odovzdať desať percent jeho dedičstva vedeniu hnutia.

Tu by som rád zdôraznil, že niečo také nie je v náboženských spoločenstvách neobvyklé. Dôkazom môže byť naša spoločnosť, ktorá vychádza z rímskokatolíckej cirkvi.

X Kde sídli riadiace centrum AllatRy?

V Česku a na Slovensku to bývalo Valašské Meziříčí blízko hraníc so Slovenskom. Dnes je hnutie viac rozdrobené a decentralizované. Významné centrum je dnes napríklad v Liberci, na Morave je hnutie o dosť úspešnejšie. Na Slovensku je to v okolí Brezna, v Bratislave a práve v Dolnom Kubíne.

X Na Slovensku funguje Tvorivá spoločnosť pod hlavičkou občianskeho združenia. Čo vieme o členoch prípravného výboru Barbore Mejzlíkovej, Matejovi Žuffovi či Michale Kász Hrončekovej?

Tie mená poznám, predovšetkým spomínané dámy. Viem, že pani Hrončeková vedie spoločenstvo na Slovensku. Ešte by som chcel spomenúť jedno dôležité meno, a to je Robert Mikita, ktorý sa minimálne niekoľkokrát stretol s Igorom Michailovičom Danilovom. Je na videách a často býva aj na veľkých fórach, ktoré sú pre Tvorivú spoločnosť mimoriadne dôležité. Je to veľká akcia vysielaná naživo raz za štyri až päť mesiacov. Práve Robert Mikita sa tam vždy vyskytuje.

X Jedna z predstaviteliek združenia sa pokúsila založiť na Slovensku škôlku. Snažia sa pretlačiť do vzdelávacích inštitúcií?

Neviem o tom, že by to bola organizovaná snaha, ale dáva mi to zmysel, keď beriem do úvahy ich učenie. Toto hnutie podlieha konšpiráciám a jeden z dôležitých naratívov pre nich je, že všetko, čo nás naučili v škole – minimálne o našej histórii –, nie je pravda. Vzdelávacie inštitúcie podľa nich tiež ovládajú tí mocní. Množstvo členov má za sebou pedagogickú prax. V Česku vedie hnutie Karolína Hronová a tá bola na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity.

 Riziká AllatRy a Tvorivej spoločnosti

X Aké nebezpečenstvo môže priniesť toto spoločenstvo svojim priaznivcom alebo ich rodinám?

Myslím si, že nie je správne o takýchto spoločenstvách automaticky zmýšľať ako o niečom nebezpečnom. Sú to nové náboženské hnutia, ktoré sa vždy zo svojej podstaty musia nejako vymedziť voči väčšinovej spoločnosti alebo dominantnému náboženstvu.

Členov tohto hnutia treba rešpektovať a rešpektovať ich vieru. Mali by sme sa skôr pýtať, prečo sa stali členmi takéhoto hnutia. Na druhej strane si myslím, že aj z môjho religionistického pohľadu treba upozorňovať na niektoré problematické naratívy tohto hnutia.

Majú desaťtisíce sledujúcich na sociálnych sieťach, na Tiktoku sú mimoriadne aktívni. To nebezpečenstvo vnímam práve v konšpiráciách, ktoré veľmi výrazne šíria. Také niečo práve neprospieva rodinným vzťahom alebo priateľstvám členov hnutia. Vplyv na vzťahy je však väčšinou dôsledkom, nie dôvodom. Ak sa človek pridá k takémuto hnutiu, znamená to, že v jeho živote už niečo nefunguje.

X V ich knihách sú antisemitské myšlienky, nie je to hlavné nebezpečenstvo tohto hnutia?

Je to problém. Nedá sa však povedať, že členovia AllatRy sú antisemiti, skôr len v konkrétnom spise sú antisemitské naratívy. Bohužiaľ, patrí to ku konšpiráciám a v prípade AllatRy sú aj Archonti spájaní so židovským národom.

X Snažia sa docieliť, aby ich priaznivec strhol so sebou svojich blízkych alebo majú tendenciu ho od nich izolovať?

V prípade tohto hnutia viem o tom, že členovia sa snažia strhnúť priateľov a členov rodiny so sebou. Ten človek však zväčša narazí na odsúdenie zo strany blízkych a tým sa vlastne sám izoluje. Ale v hnutí väčšinou nájde akúsi „novú rodinu“. Český religionista docent Vojtíšek v tejto súvislosti často používa pojem „zamilovania sa“, keď vstúpite do takéhoto hnutia. Zrazu vás obklopí skupina ľudí, ktorí premýšľajú rovnako ako vy. To prirovnanie k zamilovaniu sa je podľa mňa veľmi presné. Keď sa zamilujete, málokedy pozeráte naľavo alebo na pravo. Idete za jediným cieľom.

X Ich cieľom je, aby sme všetci uverili v Tvorivú spoločnosť, aby sme ako spoločnosť vedcom pomohli zabrániť koncu sveta. Musia členovia šíriť myšlienky hnutia ďalej?

Evanjelizácia prebieha na internete, to je ich priestor, tam sú skutočne šikovní.

X Ale sú vedení k tomu, že ak chcú patriť k hnutiu, mali by „evanjelizovať“?

Musíme rozdeľovať členov a sympatizantov. Pokiaľ ide o členov, je to uzatvorená skupina ľudí, nie je ich veľa – sú to desiatky či nižšie stovky ľudí. Nemyslím si, že by často medzi seba prijali nových ľudí, ktorí by s nimi takto spolupracovali.

Vo chvíli, keď sa stanete sympatizantom, čo sa stane napríklad už tým, že niečo zakliknete na ich stránke a oni vám na základe toho zavolajú. Keď postupom času zdieľate ich videá, sú radi. Neviem však o tom, že by niekomu prikazovali, že musí zdieľať videá. Ale je jasné, že členovia tak evanjelizujú a na internete trávia hodiny denne.

X Svojich sympatizantov údajne učia robiť videá.

Týka sa to najmä členov, ale niekedy to platí aj pre sympatizantov. Keď sa niekto stane aktívnym členom, čo sa však nedeje veľmi často, potom už učia strihať videá, dabovať a podobne.

X U nás sa v tejto súvislosti hovorí o deepfake videách – teda videách, ktoré obsahujú vyjadrenia vytrhnuté z kontextu či špeciálne upravené tak, aby dezinterpretovali realitu. Stretli ste sa s nimi aj v AllatRe, respektíve v Tvorivej spoločnosti?

Iba som o nich čítal, konkrétnu skúsenosť s nimi však nemám. Často však používajú vyjadrenia nejakého politika na to, aby zdanlivo podporil ich myšlienky. Napríklad u nás použili vyjadrenie Aleny Schillerovej, veľmi známej českej političky z hnutia ANO. Nebol to žiadny fake, len sa jej opýtali, či súhlasí, že by sme sa mali spojiť. Samozrejme, povedala, že áno.

 Uhrík, Vareha, Harabin

X Ľudia z tohto hnutia majú často prepojenia na politikov z extrémisticko-populistického spektra. U nás publikovali videá s ľuďmi, ako je Milan Uhrík zo strany Republika, odsúdený podnikateľ a samozvaný pán Zemplína Mikuláš Vareha či bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Tiahnu k takýmto politickým reprezentanom?

Áno, a v Česku je to úplne rovnaké – na ich platformách sa objavujú politici z rovnakého politického spektra. Väčšinou sú radi, že dostanú priestor zviditeľniť sa vo verejnom priestore alebo na sociálnych sieťach. Snažia sa zasiahnuť politiku a oslovujú celý rad politikov, nielen z tohto spektra, ale práve títo sú ochotní odpovedať im a zverejniť sa. A v AllatRa si veľmi rýchlo uvedomila, pre akú časť obyvateľstva je ich učenie lákavé.

X Čiže cielia na ľudí, ktorí sú ochotní uveriť hoaxom a propagande a sú ochotní naskočiť na extrémistickú politiku?

Skôr tým, ktorí veria konšpiračným teóriám a prikláňajú sa k protisystémovosti. Oni by síce povedali, že nie sú protisystémoví, lebo určitý systém by chceli, ale sú proti tomuto systému.

V Česku a na Ukrajine sa vyskytovali aj na protivládnych demonštráciách. Neviem o tom, že by boli na nejakých provládnych alebo proukrajinských.

X Ktoré konšpiračné teórie sú medzi nimi najrozšírenejšie?

V provom rade je to klimatická konšpirácia, že CO2 má len minimálny alebo žiadny vplyv na našu klímu a popierajú antropogénny faktor na zmene klímy. Podľa nich patria zmeny k procesu, ktorý na planéte prebieha každých 12-tisíc rokov. Nie je to niečo, čo by stvoril človek. Zelená politika alebo informácie o CO2 sú z ich pohľadu vytvorené Archontami alebo mocnými.

Druhá konšpirácia, ktorá je ešte dôležitejšia, ale menej viditeľná, je všadeprítomná nedôvera. Vzbudzujú ju voči všetkému. Hlavný naratív je – neverte nikomu.

Svet podľa Tvorivej spoločnosti

X Čo je ich zásadným cieľom, prečo chcú zjednotiť spoločnosť a čomu to má vlastne pomôcť?

Podľa nich je Tvorivá spoločnosť jediná možnosť, ako zabrániť klimatickým katastrofám a tomu, aby bol svet zničený. Tá sa musí nastoliť v troch fázach. Prvá etapa je teraz, to je etapa informovania, druhá je politická etapa a tretia je už samotná tvorivá spoločnosť.

Momentálne sa snažia rozšíriť povedomie o sebe a snažia sa nás spojiť, aby sme vytvorili takzvanú elektorálnu platformu, aby vzniklo jedno veľké celosvetové hlasovanie, kde si všetci odhlasujeme Tvorivú spoločnosť. V tej chvíli už dôjde k veľkým zmenám.

X Čo Tvorivá spoločnosť sľubuje, keď vznikne?

Napríklad revitalizačnú kapsulu – keď si ju dáte, okamžite sa uzdravíte zo všetkých chorôb a zabráni aj starnutiu. Členovania AllatRy, respektíve Danilov verí, že človek sa môže dožiť až 1500 rokov.

Potom sľubujú bývanie pre každého zadarmo a 10-tisíc dolárov mesačne každému iba na základe toho, že je človek. A potom sľubujú replikátor hmoty – je to nejaký prístroj, ktorý dokáže replikovať hmotu.

X Takže podľa ich presvedčenia si napríklad nareplikujem jedno jablko na tisícky a ukončím hladomor?

Presne tak.

X A prečo sa teda podĺa nich potrebujeme spojiť?

Aby vznikla elektorálna platforma a našli sme priestor pre vedcov, ktorí majú dostať priestor.

X Veria, že vedci trpia pod jarmom zbrojného priemyslu, ktorý vyťažuje ich potenciál nesprávnym smerom?

Presne tak. V ich ponímaní súčasní vedci pracujú hlavne na zbrojnom priemysle a investujú čas do niečoho, do čoho by nemali. Náš jediný nepriateľ z ich pohľadu je klíma.

X Hovoríte, že hnutie je aktuálne vo fáze informovania. Nepomáhame im týmto rozhovorom?

Pomáhame. Vždy na podobný rozhovor alebo článok reagujú tým, že poďakujú, že ich niekto šíri. Ja si však myslím, že je správne informovať o tomto spoločenstve. Na sociálnych sieťach majú už desiatky tisíc sledujúcich. A hoci ďakujú za šírenie ich myšlienok, reálne nerastú: aj vďaka tomu, že sa o nich vytvára určitý mediálny obraz.

X Takže je lepšie, keď sa ľudia dozvedia z médií, že takéto hnutie existuje, ako keď sa to dozvedia priamo od AllatRy a majú pocit, že objavili nejakú veľkú pravdu, ktorú im médiá tajili?

Určite. Nerobil by som to, čo robím, keby som si to nemyslel. To spoločenstvo pôsobí nenápadne. Viem však, že na Slovensku pred ním nedávno verejne varovala polícia. Je to však len skratkovitý spôsob, ako o nich informovať. Je potrebné vysvetliť kontext, poukázať na to, prečo ľudia takýmto veciam veria a prečo sa takto správajú, aká je ich motivácia. Vďaka tomu ich vieme lepšie pochopiť a lepšie s nimi komunikovať. Podľa mňa s členmi takého spoločenstva treba hovoriť. Môže sa to zdať zbytočné, lebo ich je pár desiatok alebo stoviek. Naozaj je ich málo. Ale sympatizantov majú tisíce, možno desaťtisíce.

S vojnou na Ukrajine sa nevyrovnali

Najvyššou hodnotou je pre nich ľudstvo a dobro. Ako sa vyrovnali s vojnou na Ukrajine, ak tak vysoko oceňujú Putina?

Ľudský život je pre nich na prvom mieste a presne z tohto dôvodu odmietajú akúkoľvek vojnu. Je však problém, že neodsúdia Rusko ako agresora. Nikdy to neurobili. Myslím si, že to má dva dôvody. Prvý je, že Vladimira Putina považujú za Noma. Druhý je, že veria vo výnimočné postavenie Ruska, ktoré vedie Slovanov k tomu, aby sa zjednotili.

 X Hovorili ste, že toto hnutie má vlastných vedcov. Čo to v praxi znamená? Sú to skutočne ľudia s vysokoškolským vzdelaním alebo ich len oni sami považujú za vedcov?

Sú to skutočne vyštudovaní ľudia. A prečo tvrdia to, čo tvrdia, na to ja nedokážem odpovedať. Ja sa nešpecializujem na oblasť klimatických zmien, takže nie som správnym človekom na to, aby som vyvracal ich názory. Treba si uvedomiť, že jedno z ich hlavných tvrdení spočíva v tom, že veda v tejto chvíli slúži len niekoľkými vyvoleným. Týchto mocných ľudí nazývajú Archonti. Z ich pohľadu pravá veda nie je oslobodená. Takže oni to berú tak, že sa nám snažia odovzdať skutočnú vedu, ktorá nepodlieha vplyvu mocných a bohatých.

X Čo sú vlastne tí Archonti? Kde sa vzali a akú rolu podľa nich zohrávajú?

Archonti sú pozostatkom inej mimozemskej civilizácie Apexiáncov. Apexiánci tu podľa AllatRy boli pred viac ako 12-tisíc rokmi. Boli to mimozemšťania, ktorí sa k nám ľuďom, keď to zjednoduším, nesprávali veľmi pekne. Hrozil koniec sveta, rovnako ako hrozí teraz.

AllatRa verí, že každých 12-tisíc rokov prechádzame rovnakým procesom. My sme si na pomoc zavolali Anunakiov – čo je zasa iná mimozemská civilizácia. Oni Apexiáncov vyhnali, ale keďže tí sa krížili s ľuďmi, bohužiaľ tu zostal ich gén a práve z tohto zlého mimozemského národa pochádzajú Archonti. Tých má byť dvanásť plus jeden najvyšší – Ariman. Je to taká tajná vláda nad svetom, ktorá nás všetkých ovláda a je to skutočne veľmi úzke spoločenstvo ľudí, ktorí ovládajú všetko kvôli svojmu zisku. V knihách sa napríklad píše, že vymysleli AIDS, aby si zabezpečili zisk.

X Vy ste pred časom boli v podcaste rádia Wawe aj s predstaviteľkami hnutia. Jedna z nich sa vyjadrila, že ako ľudstvo sme na Zemi len na návšteve. Ako to asi myslela?

Oni sú presvedčení, že pochádzame od Boha a k Bohu sa musíme zasa vrátiť. Nesúvisí to s mimozemskými civilizáciami, ale s tým, že sa máme vrátiť domov k Bohu.

X Archonti podľa nich považujú Slovanov za hrozbu aj preto, že sú nevyspytateľní.

Je to tak. Domnievajú, že pre Archontov sú jedinými, ktorých sa boja. Sú podľa nich oveľa nevyspytateľnejší a schopnejší spojiť sa.

X Apexiáni, teda zlí mimozemštania, podľa nich prežívajú v génoch Archontov, ktorí sa spojili so Židmi a ovládajú svet cez NATO. Rozumieme tomu správne?

Viac-menej ste to povedali presne. Takto to hovorí ich náuka, ktorú prezentujú vo videách a knihách. NATO aj OSN sú podľa nich organizácie, ktoré napomáhajú rozdeľovaniu. Cieľ je zjednotiť sa a v knihách je NATO označené ako spoločenstvo, ktoré nás zásadne rozdeľuje. Naproti tomu: Rusko nás spája.

X Aké majú na to argumenty?

Základný argument je ten, že toto povedal Sensei zo Šambaly, teda postava z kníh, čo je Igor Michajlovič Danilov.

X Na svojich stránkach hnutie hovorí o tom, že ľudstvo by malo postúpiť na vyšší evolučný stupeň. Čo tým myslia?

Veria, že každé spoločenstvo na svete – rovnako ako Apexiáni, Anunakovia a aj my – je na určitej úrovni. Každé má priradené číslo na stupnici. Na tomto rebríčku sa ľudstvo má snažiť dostať vyššie, aby sme cez technológie, ktoré už teraz máme k dispozícii, boli schopní odvrátiť klimatickú krízu.

Zameraní na antisystém

X Na koho cielia?

Je to úplne očividné. Ponúkajú 10-tisíc dolárov mesačne. Pre človeka, ktorý nie je v dobrej finančnej situácii, to okamžite pôsobí veľmi lákavo. Ponúkajú okamžité oddlženie všetkých. To je zase namierené na dlžníkov. Spoločenstvo sa dostáva do verejného priestoru a ja si myslím, že je správne, aby sme o ňom hovorili, lebo to, ako sa šíri na sociálnych sieťach, nemôže zostať nepovšimnuté.

X Je východná Európa – teda Slovania – najohrozenejšia touto sektou?

Hnutie rastie. Najmä v Rusku, kde má najviac členov, potom na Ukrajine, Slovensku a napokon v Česku. Dáva to zmysel, lebo Slovania sú pre nich výnimočný národ. Čím viac idete na východ, tým sú úspešnejší. Majú napríklad aj kandidáta na prezidenta v USA, volá sa Robie Wells, ale v USA ich je len pár. Tvrdia, že sú v 180 krajinách. Je to možné, ale možno ide o jednotky ľudí.

X O AllatRe sa ako o hrozbe hovorí aj preto, že sú zameraní na antisystém a šíria proruskú propagandu. Viete vylúčiť, že môže ísť o nejakú organizovanú propagandistickú akciu, respektíve že za tým nie je žiadne náboženstvo, že je to len snaha šíriť proruskú propagandu?

To je veľmi zložitá otázka. Vylúčiť to, samozrejme, nemôžeme. Ale som presvedčený o tom, že členovia sú bežní náboženskí veriaci, ktorí niečomu veria. Či je základom vzniku tohto hnutia niečo iné, to naozaj nemôžem vylúčiť.

Je však zvláštne, že v Rusku sú nové náboženské hnutia veľmi potláčané – napríklad scientológovia či Svedkovia Jehovovi čelia veľmi prísnemu zaobchádzaniu. AllatRy sa to však netýka. Povedali by, že je to tým, že o sebe hovoria, že nie sú náboženstvom. Osobne mi to však pripadá zvláštne.

X Podozrivé to je.

Podozrenie existuje, ale dôkazy nemáme.

X Je ich Boh rovnaký, ako ten kresťanský?

V každom náboženstve sú podľa nich zrná pravdy. My religionisti by sme povedali, že je to synkretistické hnutie, ktoré prijíma z každého náboženského systému trošku. Ten ich Boh nie je kresťanský Boh, hoci má podobné črty. Je Bohom všetkých náboženstiev a má určité podobné znaky ako v prípade kresťanstva, ale voči kresťanstvu ako takému sú kritickí a bližší im je islam.

X Oni sami však odmietajú náboženstvá.

Akýkoľvek náboženský systém je pre nich problém. Rozdeľuje podľa nich svet a ľudí, hoci oni chcú svet zjednotiť. Niektorí proroci, ako je Ježiš alebo Mohamed, podľa nich priniesli znalosti, ale ľudia vymysleli náboženský systém a tie myšlienky zničili. Dá sa povedať, že to nepochopili a vytvorili systém, ktorý bol prostriedkom rozdeliť svet.

10-tisíc dolárov pre každého

X Keď bude spoločnosť podľa ich predstáv, ako bude fungovať, kto bude rozhodovať? Kto bude vyplácať tých 10-tisíc dolárov?

Všetci. Všetko sa bude riešiť samosprávou. Jeden človek bude zodpovedný za celú spoločnosť a celá spoločnosť za jedného človeka. Všetko sa bude riešiť hlasovaním. Napríklad pri lokálnych problémoch budú rozhodovať miestni. Budú mať aplikáciu v telefóne a budú odpovedať áno/nie na každú otázku. Niekto to však asi bude musieť riadiť, vždy existuje nejaká hierarchia, no oni s tým nepočítajú. Moc v ich vnímaní neexistuje.

X Aký je potenciál rastu počtu sympatizantov a členov tohto hnutia?

 

U vás na Slovensku je ten potenciál vo všeobecnosti vyšší. Nedomnievam sa, že hnutie porastie v zmysle aktívnej participácie. Vyžadujú od svojich členov veľa: napríklad každý večer spoločne meditujú. Robia religióznu prax. Myslím si však, že sa bude dariť šíreniu ich myšlienok do českej a slovenskej spoločnosti. Viera v hoaxy rastie a oni si postavili náuku na konšpiračnom základe. Potenciál je skôr v šírení ich myšlienok ako v raste samotného hnutia, aktuality.sk

X X X

MIRRI zbytočne platí prázdny priestor, Remišová vraj zabudla vypovedať zmluvu

Okrem toho na tlačovej konferencii jeden zo zakladajúcich členov Hlasu Martin Dorčák uviedol, že MIRRI zbytočne platí za prázdny priestor viac ako šesťtisíc eur mesačne. Ide o priestor na prízemí bývalého sídla ministerstva o rozlohe 363 metrov štvorcových, ku ktorému zabudla bývalá ministerka Remišová vypovedať nájomnú zmluvu.

 Veronika Remišová

„Pôvodne tu mal byť showroom informatizácie – akési vzdelávacie stredisko, kde by sa žiaci z celého Slovenska, ale aj seniori a iní návštevníci chodili oboznamovať s elektronickými službami štátu podľa vzoru z Estónska. Tento projekt však Remišová zrušila a priestor využívala ako sklad,“ vysvetlil Dorčák.

Dodal, že nájomná zmluva by skončila v apríli tohto roka, ak by pol roka pred jej ukončením, čiže do konca októbra 2022, poslalo Remišovej ministerstvo prenajímateľovi oznámenie, že priestor si už ďalej nechce prenajímať. „Remišová ho však vypovedať zabudla,“ vyhlásil Dorčák. Tým sa nájomná zmluva na prázdny priestor predĺžila o minimálne štyri mesiace.

 Dorčák požiadal nového ministra Petra Balíka, aby zvolal škodovú komisiu a náklady, ktoré pre Remišovej nedbanlivosť štát zaplatí, jej zosobnil. Rovnako žiada, aby jej boli zosobnené platby ministerstva pre advokátsku kanceláriu Polaček and partners, ktorej vyplatila 70-tisíc eur za prehratý súdny spor v hodnote prevyšujúcej 30-tisíc eur a tiež takmer 150-tisíc eur na výrobu mobilnej aplikácie, ktorá sa nikdy nepoužila.

„Nevypovedanie nájomnej zmluvy je ďalším jasne dokázaným a očividným prípadom plytvania verejnými prostriedkami pani Remišovou. Len v týchto troch prípadoch spôsobila štátu škodu prevyšujúcu 240-tisíc eur,“ uzavrel Dorčák, ktorý už v prípade advokátov podal aj trestné oznámenie./agentur/

X X X

V Španielsku ako v prvej krajine v Európe dávajú ženám platené menštruačné voľno

V Španielsku vstúpil vo štvrtok do platnosti zákon o sexuálnom a reprodukčnom zdraví, ktorý zahŕňa aj právo žien vziať si v práci platené voľno v čase, keď majú bolestivú menštruáciu.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Návrh zákona z dielne ľavicovej vlády, respektíve španielskeho ministerstva pre rodovú rovnosť, schválil parlament 16. februára. Šéfka rezortu Irene Monterová vtedy uviedla, že z pohľadu pokroku v oblasti feminizmu je tento deň „historickým“. K zákonu následne prijali viacero pozmeňujúcich návrhov, ktorými sa legislatívne uľahčil prístup k interrupciám aj zmene pohlavia transrodových osôb.

Menštruačné pracovné voľno nie je vo svete bežné. Samotné Španielsko sa teraz stalo vôbec prvou európskou krajinou, ktorá ho ženám poskytuje. O zavedení takéhoto voľna sa uvažovalo ešte v roku 2016 aj v Taliansku, návrh sa tam však napokon presadiť nepodarilo.

Celkovo poskytuje takéto voľno ženám len hŕstka krajín, prevažne ázijských, a to často s určitými obmedzeniami. Na Taiwane si napríklad môžu takto ženy zobrať tri dni voľna za rok, pričom však za ne dostávajú len polovicu svojej bežnej mzdy.

V Južnej Kórei musia zamestnávatelia poskytnúť svojim zamestnankyniam jeden deň takéhoto voľna v mesiaci, ak o to požiadajú. Predmetný zákon tam však neupravuje, kto mzdu takejto zamestnankyni platí, približuje DPA.

Rovnako ako pri inom type plateného voľna zo zdravotných dôvodov musí ženám v Španielsku dočasnú práceneschopnosť odobriť lekár. Dĺžka takéhoto voľna je v podstate neobmedzená, pričom závisí od toho, aké silné sú menštruačné bolesti aj ako dlho pretrvávajú. Tzv. nemocenské bude za tieto dni hradiť ženám štát, respektíve systém sociálneho zabezpečenia, a nie ich zamestnávateľ, aktuality.sk

X X X

Šéf Reportérov bez hraníc: Zuckerberg nemôže byť ministrom pravdy. Ak útočíte na novinárov, prekáža vám demokracia

 S nástupom umelej intelegencie je čoraz ľahšie produkovať spravodajstvo, ktoré je klamlivé, ale na prvý pohľad pripomína realitu, hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk Christophe Deloire.

Šéfuje jednej z najstarších a najväčších organizácií na ochranu novinárov, Reportérom bez hraníc (RSF). Francúz Christophe Deloire si myslí, že slobodu médií dnes najviac ohrozuje šírenie konšpirácií a napomáhajú k tomu najmä sociálne siete.

Zároveň kritizuje politikov, ktorí útočia na novinárov. „Ak napádate novinárov ako politik, oslabujete tým celú spoločnosť. Je to veľmi nebezepčná hra,“ hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk.

 V poslednej správe Reportérov bez hraníc, ktorú vydávate každý rok, ste skonštatovali, že sloboda médií na celom svete sa zhoršuje. Ale Slovensko si v rebríčku polepšilo. Skúste opísať dôvody pre obe tieto veci.

Toto bude platiť tak pre svet, ako aj pre Slovensko – sme stále viac znepokojení šírením médií s falošným obsahom. Dnes s nástupom umelej intelegencie je čoraz ľahšie produkovať spravodajstvo, ktoré je klamlivé, ale na prvý pohľad pripomína realitu. Pre algoritmy je takisto ľahké preferovať tento typ obsahu. Pre firmy je tiež čoraz ľahšie šíriť falošný obsah. Toto je naša obrovská obava.

Viete, propaganda ani dezinformácie nie sú žiadnym novým fenoménom. Ale čo je nové, sú technologické spôsobilosti, ktoré umožňujú produkovať takýto obsah tak ľahko a tak masovo, ako to v minulosti nikdy nebolo možné. Aj preto majú bežní ľudia čoraz väčší problém rozlišovať, čo je pravda a čo je lož.

Ďaším problémom je rastúca konkurencia na sociálnych sieťach medzi propagandistickým obsahom a klasickým žurnalizmom. Musíme nájsť spôsoby, aby sme klasickým a overeným médiám vedeli pomôcť vyhrať tento často nerovný boj.

Slovensko z prieskumov verejnej mienky vychádza ako krajina, ktorá je jednou z najzraniteľnejších, pokiaľ ide o náklonnosť ku konšpiračným teóriám. Máte na to nejaké vysvetlenie?

Na Slovensku nevidíte príliš veľa konšpiračného obsahu v mainstreamových médiách. Konšpirácie sa u vás šíria najmä cez sociálne médiá a to je aj prípad väčšiny iných krajín. V tomto Slovensko nie je úplne špeciálne.

Ale keď hovoríte, že Slovensko je zraniteľnejšie voči falošným správam, tak k tomu určite prispieva aj fakt, že mnoho tunajších politikov ich šíri. Tu je to napríklad Robert Fico a Smer, ale v iných krajinách to zvyknú byť skôr extrémistické strany a strany, ktoré sú na okraji politického spektra.

Zároveň je to globálny fenomén. V minulosti verejnému priestoru dominovali najmä celoštátne médiá, ktoré fungovali podľa žurnalistických štandardov. A bolo ľahšie zaručovať ochranu pluralizmu, integrity a dodržiavania základných princípov, ktorými sa riadi žurnalistika. Napríklad overovanie faktov.

Dnes sme v situácii, keď sa informačnými kanálmi a vďaka sociálnym sieťam šíria veci, ktoré neprešli žiadnym podobným procesom. Zároveň tu máme zahraničných hráčov, ktorí podporujú propagandistické médiá a tie sa potom cítia doma všade.

X Naznačujete, že hlavným problémom v šírení dezinformácií sú sociálne médiá. Čo s tým robiť? Ste za ich reguláciu? Pokutovanie? Ako ich prinútiť, aby nezvýrazňovali konšpiračný obsah, a ako dosiahnuť, aby neuzatvárali ľudí do konšpiračných bublín?

Musíme im nastaviť jasné podmienky fungovania. Takisto na nich musíme aplikovať rovnaké pravidlá, aké vyžadujeme od klasických médií. My v Reportéroch bez hraníc už v tomto konáme, spustili sme iniciatívu, ktorá má tento problém riešiť na globálnej úrovni, pretože žijeme v informačnom svete, ktorý je celosvetovo poprepájaný.

Naša iniciatíva má už signatárov z 50 krajín vrátane Slovenska a má množstvo návrhov, ako tento problém riešiť. Prirovnal by som to k iniciatíve proti globálnym klimatickým zmenám – podobne spoločne treba bojovať aj proti šíreniu narastaniu vplyvu dezinformácií.

 Ako teda podľa vás regulovať sociálne médiá? Facebook nedávno dostal ďalšiu miliardovú pokutu za slabú ochranu práv úživateľov, v minulosti to bolo ešte viac miliárd. Je toto cesta? Pokutovať sociálne médiá a čakať, že sa ich fungovanie zlepší?

Pokiaľ ide o pokuty, prečo nie. My však v Reportéroch bez hraníc veríme tomu, že by mali fungovať rôzne iné stratégie, ak chceme znížiť šírenie konšpirácií. V prvom rade by sme mali nájsť spôsob, ako systematicky zakazovať obsah, ktorý sa šíri sociálnymi médiami a je ilegálny. Napríklad podnecovanie k nenávisti. Je to však tenký ľad, nemali by sme to robiť direktívne, ale poskytnúť sociálnym médiám priestor na to, aby samy vedeli odlíšiť škodlivý obsah od legitímneho. Zároveň na všetko musia dohliadať demokratické a nezávislé inštitúcie v jednotlivých krajinách.

Druhým problémom je, že sociálne siete často preferujú konšpiračný obsah pred napríklad legitímnym spravodajstvom dôveryhodných médií. Problém je aj v ich algoritmoch. Aj toto sa musí zmeniť. Riešením môže byť viac transparentnosti – sociálne médiá by mali otvorene zverejňovať spôsoby, akými propagujú a podporujú tento obsah. Algoritmy vedia ničiť demokraciu.

Nechceme, aby takzvaným ministrom pre pravdu bol napríklad šéf Facebooku Mark Zuckerberg či majiteľ Twitteru Elon Musk. To, či je obsah šírený na ich sieťach škodlivý alebo ilegálny, majú rozhodnúť regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Ďalším problémom, ktorý často spomínate aj vo svojich správach a ktorý ohrozuje slobodu médií, sú verbálne útoky politikov na novinárov. Náš bývalý premiér Igor Matovič napríklad niektorých slovenských novinárov prirovnal k služobníkom Adolfa Hitlera. Ale zároveň nerobil prakticky nič, čo by systematicky a na legislatívnej úrovni ohrozovalo slobodu médií na Slovensku. Prečo je podľa vás nebezpečné, keď politici verbálne napádajú novinárov?

Kritika novinárov je absolútne legitímna. Ale ich urážanie nie je. Keď ste dnes novinárom, veľmi často konfrontujete ľudí na oboch stranách barikády. No keď vás niekto obviňuje z toho, že ste zradcom, sťažuje vám to prácu. Samozrejme, ak sú jednotliví novinári skorumpovaní, majú byť stíhaní.

Ale ak len napádate novinárov ako politik, oslabujete tým celú spoločnosť. Je to veľmi nebezpečná hra. Vždy, keď vidím, že politici napádajú novinárov kdekoľvek na svete, začínam byť skeptický, či sú to vlastne demokratickí politici, aktuality.sk

X X X

Má to norma Euro 7 spočítané? K odporcom sa pridala najsilnejšia ekonomika

 K skupine krajín, ktoré odmietajú znenie emisnej normy Euro 7 sa po novom pridalo aj Nemecko. Stalo sa tak počas zasadania ministrov krajín Európskej únie v Luxemburgu.

 Novinárov o stanovisku Berlína informoval český minister dopravy Martin Kupka. Ten zdôraznil, že členské štáty budú v ďalších prípravách finálnej fázy nariadenia vychádzať z pripomienok, ktoré predložilo osem krajín Európskej únie, informuje o tom agentúra ČTK.

Exminister Hirman sa vyjadruje k norme Euro 7

Nemecko sa tak svojim postojom pridalo k Francúzsku, Taliansku, Slovensku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Česku a Rumunsku. Menované členské krajiny požadujú „realistické znenie“ emisného nariadenia. Ich argument spočíva v tvrdení, že norma obmedzí možnosti automobiliek investovať do prechodu na elektromobilitu.

 Podľa českého ministra sa však Berlín nepostavil priamo za návrh zvyšných krajín. Napriek tomu je však osem krajín dostatočný počet na to, aby mohli zablokovať návrh, ktorý sa im nepozdáva./agentury/

X X X

Zuzana Čaputová vymenovala 18 nových sudcov, upozorňuje ich na zodpovednosť

Zodpovednosť, s ktorou sa spája výkon sudcovskej profesie, je podľa prezidentky vyvážená zárukami, ktoré by mali sudcom vytvárať dostatočné podmienky na objektívne a nezávislé rozhodovanie.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 18 nových sudcov. V príhovore zdôraznila, že funkcia sudcu znamená obrovskú zodpovednosť, keďže kroky sudcov ovplyvňujú nielen aktérov sporov, ale majú dosah na celkovú atmosféru v spoločnosti.

Zodpovednosť, s ktorou sa spája výkon sudcovskej profesie, je podľa prezidentky vyvážená zárukami, ktoré by mali sudcom vytvárať dostatočné podmienky na objektívne a nezávislé rozhodovanie. „Vaše funkčné obdobie nie je časovo ohraničené. Na rozdiel od verejných činiteľov, ktorých pôsobenie ohraničuje funkčné obdobie a podmieňuje ho výsledok volieb, vy môžete trvalo, nestranne a nezávisle chrániť kontinuitu vlády zákona a rešpektovania práva,“ odkázala novým sudcom.

Prezidentka verí, že kondíciu slovenského súdnictva pozitívne ovplyvní aj reforma súdnictva a nová súdna mapa, ktorá vo štvrtok vstupuje do platnosti. Vďaka nej niektorí sudcovia smerujú nie na okresné, ale mestské súdy v Bratislave.

Novovymenovanými sudcami sú Marta Babincová (Mestský súd Bratislava IV), Michal Davala, (Správny súd v Bratislave), Pavol Dorič (Správny súd v Košiciach), Martin Ľudevít Fafaľák (Správny súd v Košiciach), Filip Hudec (Správny súd v Bratislave), Ingrida Hudecová (Správny súd v Bratislave), Róbert Jakubáč (Správny súd v Bratislave), Michaela Janečková (Mestský súd Bratislava IV), Lukáš Kolibáb (Správny súd v Banskej Bystrici), Diana Králiková (Okresný súd Bardejov), Michaela Kútiková (Správny súd v Banskej Bystrici), Radovan Ondreáš (Mestský súd Bratislava IV), Jana Ondrejková (Správny súd v Bratislave), Ivana Rudinská (Správny súd v Bratislave), Michaela Stankociová (Správny súd v Bratislave), Juraj Štorcel, (Správny súd v Bratislave), Lucia Vážan Valocká (Okresný súd Martin) a Barbora Vrbová (Správny súd v Bratislave), aktuality.sk

X X X

Poľsko dokončilo elektronickú bariéru na hraniciach s Bieloruskom

Agentúra PAP pripomína, že Poľsko začalo stavať podobný plot aj na hraniciach s ruskou exklávou Kaliningrad. Ten by mal byť dokončený na jeseň.

Poľsko dokončilo výstavbu 206-kilometrového elektronického plota na svojich hraniciach s Bieloruskom, oznámila vo štvrtok poľská pohraničná stráž. Bariéra bola zároveň uvedená do prevádzky. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Poľsko čelilo v roku 2021 na hraniciach s Bieloruskom zvýšenému prílevu migrantov. Varšava z krízy obviňovala bieloruskú vládu, ktorá podľa nej privážala utečencov z Afriky a Blízkeho východu a sľubovala im jednoduchý vstup do krajín Európskej únie.

V dôsledku tejto situácie sa Poľsko rozhodlo postaviť na hraniciach s Bieloruskom plot, na ktorý neskôr nainštalovalo elektronické monitorovacie zariadenia vrátane priemyselných kamier a noktovízorov – prístrojov určených na nočné videnie.

Hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže Anna Michalská povedala, že časť posledného úseku bariéry bola v uplynulých dňoch zaplavená, čo komplikovalo jej dokončenie.

Agentúra PAP pripomína, že Poľsko začalo stavať podobný plot aj na hraniciach s ruskou exklávou Kaliningrad. Ten by mal byť dokončený na jeseň, aktuality.sk

X X X

Schádzala sa tam smotánka aj mafia: úplný koniec Discolandu Sylvie

V Česku nadobro zmizne symbol života po páde socializmu, exminister Kaliňák by rád na Dunaj spustil výletnú loď klienta z Arábie, pod oknami sa nám šíri sekta, ktorej vodca sa zrejme ukrýva v Dolnom Kubíne. A bývala úradníčka bozkávala úplatok. Vitajte pri výbere investigatívy uplynulého týždňa.

Na celom území bývalého Československa by ste ťažko našli miesto, ktoré by bolo väčším symbolom divokých 90. rokov. Discoland Sylvie v pražskej mestskej štvrti Libeň otvoril v apríli 1992 kontroverzný český podnikateľ Ivan Jonák – bývalý smetiar, ktorý sa živil aj ako vyhadzovač, taxikár a za socializmu veksloval valuty. Čoskoro ho poznala celá krajina ako kučeravého chlapíka v bielom obleku, ktorý sa rád predvádza s pištoľou v ruke, medveďom za chrbtom a nahými ženami všade okolo seba. Jeho nočná diskotéka so striptízom Sylvie a bar miešaných nápojov Veronika (pomenované podľa Jonákových dcér) lákali do svojich útrob vplyvných ľudí, cez ktorých rástol aj Jonákov „význam“ v spoločnosti.

Osobný zážitok s ním mala napríklad česká investigatívna novinárka Sabina Slonková, keď písala o prípade vydierania, ktorého časť sa mala odohrať v Jonákovom podniku. Ten si ju do Discolandu pozval na koberček. Priebeh schôdzky opísala na portáli Neovlivni.cz.

„Nepáči sa mi, čo ste napísali,“ prešiel po úvodných zdvorilostiach rovno k veci. „Som poctivý podnikateľ, násilie neznášam a akékoľvek vydieranie v mojom podniku je absolútne vylúčené. Inak by ma predsa naša poctivá polícia zatkla, no nie?“ zasmial sa svojmu vtipu, aktuality.sk

X X X

V areáli Chemko Strážske pokračujú práce na odstránenie nebezpečných PCB látok

Odstránili zatiaľ 150 ton.

STRÁŽSKE: Problematiku environmentálnej záťaže spojenej s prítomnosťou PCB látok v Chemko Strážske a jeho okolí zodpovední vyše 30 rokov ignorovali.

Problém so stovkami tonami toxického odpadu v areáli bývalej továrne Chemko Strážske sa oficiálne začal riešiť až v januári 2020, keď spoločnosť išla do likvidácie a jej areál kontrolovali štátne orgány.

V areáli Chemko Strážske prebieha druhá etapa záchranných prác, aktuality.sk

X X X

Začnú ceny potravín klesať? Ak funguje trh, tak by mali

Vysoké ceny potravín trápia všetky krajiny únie. Potvrdili to najnovšie údaje Eurostatu. Oproti roku 2015 vzrástli ceny v apríli 2023 v EÚ priemerne o 41 percent. Slovensko ako obyčajne dopadlo horšie, ceny sa zvýšili o 63 %. Napodiv nie sme na poslednom mieste, tam kraľuje Orbánovo Maďarsko, kde potraviny zdraželi o neuveriteľných 105 %.

 Ako si dobre pamätáme, ceny potravín začali prudko akcelerovať smerom nahor na jeseň 2021, keď sa objavili prvé špekulácie na trhu s elektrinou a plynom, aby úplne vystrelili po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Prečo však u nás rástli rýchlejšie ako v Česku (o 54 %), Rakúsku (o 33 %), Nemecku (o 46 %) alebo Slovinsku (o 41 %), nehovoriac o ostatných krajinách západnej Európy?

Odpoveď je jednoduchá. Obchodné marže našich reťazcov sú privysoké. Vieme to, no zatiaľ s nimi nedokážeme nič urobiť. Na trhu je málo „hráčov“, konkurencia mizivá. Podozrenia z rôznych kartelových dohôd aj zo strany politikov sú preto na mieste. Politici by mali skôr ponúkať riešenia, ako bedákať nad príčinami. A tam habkajú.

Ideálnym riešením by bol vstup ďalších reťazcov na slovenský trh – napríklad z Poľska. Jedine konkurencia totiž môže vytvoriť tlak na zníženie cien. A v Poľsku napriek tomu, že tam ceny rástli rovnako ako na Slovensku, sú predsa len stále hmatateľne nižšie. No často aj v Nemecku, a to v identických reťazcoch, ktoré pôsobia na Slovensku. Dokonca zo susedného Česka chodia ľudia nakupovať do Nemecka a na severe – rovnako ako aj u nás – do Poľska. To, že v Nemecku sú platy na úplne inej úrovni, netreba pripomínať.

Neexistuje žiadny dôvod, aby ceny potravín naďalej rástli či dokonca zostali na veľmi vysokej úrovni. Začnú klesať? Ak platia trhové pravidlá, tak by mali. Ak sa tak nestane, je čas na „opravu“ trhu.

Exminister sociálnych vecí Milan Krajniak s požehnaním svojho straníckeho šéfa Borisa Kollára prišiel s myšlienkou vytvorenia štátneho reťazca. Určite by takáto konkurencia, kde by sa umelo nenavyšovali ceny „nekresťanskými“ maržami obchodníkov, pomohla. Lenže dať dokopy celú sieť od poľnohospodárov cez potravinárov až po obchodníkov a konkrétne predajné miesta nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Kto by to robil? A dokázal by takýto štátny reťazec či sieť zabezpečiť dostatočne pestrú ponuku, nielen lacné ceny? Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš nechce zatvárať oči pred vysokými cenami potravín.

Navrhuje zavedenie potravinových šekov alebo kariet, ktoré by sa dali použiť na nákup vybraných druhov potravín. Určené by boli ľuďom ohrozených chudobou. Dobre, tým v hmotnej núdzi by to pomohlo, rovnako ako charitatívne potravinové banky (ktoré sú viac využívané v USA a vo Veľkej Británii). Lenže ako by to znížilo ceny potravín? Ako by to prospelo priemernej rodine či priemerne zarábajúcemu človeku, ktorý má hlboko do vrecka?

V Česku ministerstvo pôdohospodárstva vytvorilo medzirezortnú skupinu, ktorá má preskúmať vysoké ceny potravín. Koncom mája však antimonopolný úrad po rozsiahlom šetrení prišiel k záveru, že žiadne neprimerané marže neexistujú a trh funguje prirodzene. Čaká sa ešte na konečné závery obchodnej a potravinárskej inšpekcie.

Uvidíme, či je to tak aj na Slovensku (a v celej EÚ). Ceny elektriny, plynu aj obilnín prudko klesli, až na takmer predcovidovú dobu, ceny ropy sú stabilizované. Neexistuje žiadny dôvod, aby ceny potravín naďalej rástli či dokonca zostali na veľmi vysokej úrovni. Začnú klesať? Ak platia trhové pravidlá, tak by mali. Ak sa tak nestane, je čas na „opravu“ trhu./agentury

X X X

Neuveriteľná láska k Putinovu. Szymon Szemberg: Rusko zničilo európsky hokej, Slovan ho nezaujímal

 V hokejovovom prostredí sa pohybuje už mnoho rokov, vystriedal viacero funkcií a dlho pracoval pre Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF). Szymon Szemberg pôsobil na IIHF ako hovorca a má tak bohaté skúseností s bývalým prezidentom Reném Faselom.

 Aktuálne je šéfom Aliancie európskych hokejových klubov, no pracoval napríklad aj pre hokejovú Ligu majstrov. V IIHF zažil viacero období, lepších či horších. V rozhovore pre ŠPORT.sk prezrádza zaujímavé veci zo zákulisia fugnovania IIHF, hovorí tom, ako René Fasel miloval Rusko a ako KHL zničila európsky hokej, či ako Rusko vnímalo Slovan Bratislava v KHL.

X Ako by ste porovnali svetový hokej dnes a pred 15 rokmi?

„Pred desiatimi až pätnástimi rokmi sme boli zvyknutí na olympijské hry s najlepšími hráčmi. Teraz sme mali dve olympiády bez najlepších hokejistov. Je to zlé pre rozvoj hokeja.“

X Kde sa stala chyba pri rokovaniach IIHF a NHL? Prečo nemáme hokejistov z NHL na olympiáde?

„Nemyslím si, že je to otázka rokovaní. NHL si myslí, že olympiáda nie je pre ňu dobrá. Stále hovorí, že im to naruší sezónu. Čo je pre mňa zvláštny argument. Veď olympiáda je najväčšie podujatie či už v hokeji alebo celkovo v športe.

Ale vina je aj na strane IIHF ešte za čias, keď jej šéfoval René Fasel. Nevedel NHL dostatočne predať výhody olympiády. NHL mala k tomu stále odmietavý prístup, och musíme prerušiť sezónu, och hráči musia ísť preč, vrátia sa nám zranení… Mala negatívny prístup, pretože IIHF jej nevedela dostatočne predať výhody olympiády.“

X René Fasel bol prezident IIHF 24 rokov. Bol dobrý prezident?

„Prišiel ako pomerne mladý 44-ročný plný entuziazmu, v roku 1994 nahradil vtedy už 79-ročného Günthera Sabetzkieho. Na začiatku urobil mnoho dobrých vecí, on priniesol hráčov NHL na olympiádu.

Ako prezident bol podľa mňa okej do olympiády v Turíne 2006. Odvtedy do jeho odchodu v 2021 bola dlhá doba stagnácie. Potom mal rôzne vedľajšie záujmy, ktoré boli pre neho dôležitejšie ako hokej. Hlavne jeho neuveriteľná láska k Rusku a Putinovi robila celú situáciu veľmi komplikovanou.“

X Vrhlo to na IIHF zlé svetlo?

„Určite áno. Pamätám si, kedy to celé začalo a bolo to až príliš jednoznačné. V roku 2008 bola prvá edícia hokejovej Ligy majstrov. Bolo to nesmierne úspešné, hralo v nej vtedy len dvanásť tímov, iba víťazi líg respektíve základných častí. Hokejová elita.

Organizovala to IIHF, ale René Fasel mal rád KHL. Išiel poza chrbát vlastnému turnaju a presadzoval KHL a nechal Ligu majstrov umrieť po jednom roku, napriek tomu, že mala naozaj úspech. Pretože KHL považovala Ligu majstrov za hrozbu.

Čo je absolútne šialené. Predstavte si, že by Premier League povedala, že futbalová Liga majstrov je pre ňu hrozba. KHL chcela byť veľkou európskou súťažou, NHL Európy. René Fasel bol na ich strane.“

X Čo ste mu vtedy hovorili?

„Pamätám si, že sme mali naozaj seriózne diskusie. Keď spomeniem prípad Alexandra Radulova. Odišiel z NHL napriek tomu, že mal kontrakt s Nashvillom a podpísal zmluvu s Ufou. Bolo to proti všetkým pravidlám a dohodám, proti všetkému. René Fasel to povolil, pretože mal rád Rusko a KHL. Na niekoľko rokov to zničilo vzťahy medzi NHL a IIHF. Je to len ďalší príklad toho, aký zlý vplyv na medzinárodný hokej mal Faselov vzťah k Rusku.“

X Kedy podľa vás Fasel prekročil hranice a už to naozaj prehnal?

„Začalo to v roku 2008, vtedy už bolo naozaj zrejmé, komu je Fasel lojálny, a nebola to IIHF. Bolo to Rusko, KHL a Putin.“

X Niekto sa ale môže pozerať na KHL v jej začiatkoch ako na dobrý projekt. Hral v nej Slovan Bratislava a ľudia chodili na hokej, boli kvalitné zápasy či hráči. Nemohol si vtedy naozaj myslieť, že preferovať KHL je dobré?

„Nesúhlasím, KHL bola hrozná. Zničila európsky hokej tým, že išla proti Lige majstrov a neumožňovala tímom, aby v nej hrali. Viete si predstaviť, že anglické kluby by nehrali vo futbalovej Lige majstrov? Nemysliteľné. Toto je len jedna vec.

Druhá vec je, čo účasť v KHL urobila so zahraničnými tímami. Ako na tom boli po odchode z KHL napríklad Slovan Bratislava, Jokerit Helsinki, Medveščak Záhreb, Lev Praha, Dynamo Riga?

Niektoré už neexistujú, iné takmer zbankrotovali. Keby bol Slovan Bratislava len zábavou a nie hokejovým klubom s tradíciou, zbankrotoval by. Do Rigy nalial Putin vždy na začiatku sezóny peniaze, aby vôbec vedeli nejako fungovať, ale na konci mali potom vždy finančné problémy.

KHL mohla byť dobrou ligou, keby sa hrala len v Rusku. Ale prijímali nové kluby, čisto len kvôli politickým záujmom. Absolútne ich nezaujímal Slovan Bratislava, chceli len ukázať, že Slovan nehrá na Slovensku, ale v ruskej lige.

Veľmi dobre poznám pár ľudí zo Slovana. Posledné roky v KHL nemal na konci sezóny ani jeden cent. Pamätáte si zápas, na ktorý cestovali len s jedným brankárom? Bola to katastrofa.

KHL bola katastrofálna zo všetkých aspektov. Od toho, že nedovolili tímom hrať Ligu majstrov po branie európskych tímoch, ktoré zničili. Jokerit Helsinki bol každú sezónu v strate 13 miliónov eur v priemere.“

X Má vôbec európsky klubový hokej potenciál vytvoriť noazaj aktratívnu Ligu majstrov ako je tomu vo futbale? Aktuálny projekt funguje už dlhšie, no zatiaľ veľmi úspešný nie je.

„Je to smutné. Som veľký fanúšik európskeho klubového hokeja. Naozaj si užívam zápasy, kde hrajú napríklad Košice proti Frölunde alebo proti Poprad proti Zürichu. Od začiatku má ale menej ako tri tisíc divákov priemerne na zápas, čo nie je dobré. Dúfam, že zmeny, ktoré robí, ju spravia atraktívnejšou. Ale naozaj verím tomu, že tento projekt má budúcnosť, tá ale musí byť, keď táto hrozná vojna skončí, s ruskými klubmi.“

X Súhlasíte s aktuálnym postojom IIHF k Rusku? Nie je k nemu stále veľmi otvorená? Hovoria, že čakajú a chcú ich späť na majstrovstvách. Nedávame tým Rusku príliš veľkú hodnotu?

„Najskôr musíme dať IIHF a novému prezidentovi Lucovi Tardiffovi kredit za dobré rozhodnutia po začiatku vojny, keď vylúčili Rusko a Bielorusko. Zobrali Rusom seniorské aj juniorské šampionáty, nebolo by to možné, ale bolo to dobré rozhodnutie.

Čo sa mi ale nepáči a povedal som to osobne aj Lucovi Tardiffovi, keď oznámili, že Rusko a Bielorusko nebude na MS 2024 v Česku, ako dôvod uviedli bezpečnosť. Povedal som mu, že bezpečnosť môže byť keď tak ako piaty dôvod.

Prvý musí byť, že Rusko nemôže hrať, pretože vraždí ľudí, je to teroristický štát. Druhý, aby sa mohlo vrátiť, musí sa stiahnuť z celej Ukrajiny a zaplatiť jej reparácie za zničenie krajiny.

Tretí, ľudia ako Putin musia byť preč. A štvrtý, všetci Putinovi kamaráti musia odísť z Ruskej hokejovej federácie a z KHL. Toto sú štyri dôvody a potom môžete hovoriť o bezpečnosti, nemôžte ňou začať.

IIHF mala aj zrušiť kontrakty zahraničných hráčov v KHL. FIFA toto urobila, Rusko sa s ňou súdilo, ale prehralo. IIHF by tak tento súd logicky tiež vyhrala. Hráči, ktorí boli v KHL po začiatku invázie, mali mať možnosť odísť.“

X Nedeje.

„Nemôžem hovoriť za NHL, ale absolútne nesúhlasím ako pristúpili k situácii s Ovečkinom a ako dovolili jeho synovi hrať v All-stars game. V Kanade so mnou robili rozhovor o Ovečkinovi a o tom, že Dominik Hašek povedal, že NHL by ho mala suspendovať, pretože podporuje vojnu.

Toto je naozaj ťažké. V demokracii môžete mať rozdielne pohľady na vec. Čo mali urobiť je donútiť ho, aby si z instagramu stiahol fotku s Putinom. Ale nemôžete ho dať preč z NHL, lebo má na niečo nejaký pohľad.

A na druhej strane, nikdy oficiálne nepodporil vojnu. V jednom rozhovore po invázii povedal, že vojna je zlá, chce mier a bla bla bla. Áno, boli to totálne kraviny, ale nikdy nepovedal, že podporuje vojnu.“

X Niektorí ľudia na to hovoria, že si nestihane tú fotku, lebo on aj jeho rodina môžu byť potom v nebezpečí.

„To je totálna blbosť. Jeho rodina je v Rusku ako keby kráľovská rodina. Jeho otec je slávny, jeho mama je slávna basketbalistka. Sú nedotknuteľní. Nič by sa mu ani jeho rodine nestalo. Takto Putin nefunguje.“

X Nedá sa povedať, že IIHF za čias Reného Fasela má krv na rukách tým, ako podporovali Alexandra Lukašenka či Vladimira Putina a pomáhali im tak nepriamo budovať ich režim a upevňovať vplyv?

„René Fasel ich podporoval, ale vtedy aspoň nebola vojna. Nemôžete teda povedať, že má krv na rukách, ale môžete povedať, že nepristupoval ku všetkým federáciám rovnako. Boli dvoje pravidlá. Jedny pre Rusko a druhé pre ostatné krajiny.

Keď René Fasel kritizoval IHF, že nemala zakázať Rusku a Bielorusku hrať na majstrovstvách, mali mu odobrať titul čestného prezidenta. A najmä teraz, keď vidíme, aké vzťahy má stále s Ruskom. Začal pracovať pre KHL a má biznis v Rusku s Putinovým blízkym človekom.“

X Sú federácie v IIHF rovnocenné? Nefunguje to tak, že silnejšie krajiny majú väčší vplyv?

„Áno, máte pravdu, ale takto je to všade vo všetkých športoch. Kto má vo FIFA najväčší vplyv? Nemecko, Brazília, Anglicko… Vždy to tak bolo. V hokeji má ale Slovensko silný hlas, ste silnou hokejovou krajinou, nemali by ste sa podceňovať. Slovensko má logicky silnejší hlas v IIHF ako Turecko či Mongolsko.“

X Je podľa vás správne, že hráči z KHL nemôžu reprezentovať Slovensko?

„Určite áno. Hocičo iné, by bolo pre mňa neprijateľné. Bol by som naozaj sklamaný, keby slovenský zväz dovolil hráčom z KHL reprezentovať.“

X Rusko sa stále drží v rebríčku IIHF na popredných priečkach. Je správne im do neho stále prideľovať body, ako keby hrali na majstrovstvách?

„Toto je skôr technická otázka. Naozaj neviem, ako by som k tomuto pristúpil. Mimochodom, IIHF rebríček som vytvoril ja spolu s jedným priateľom. Je správne, aby Rusko bolo v rebríčku za Tureckom a Mongolskom? Neviem. Ale toto nie je najdôležitejšie. Dôležité je, že sa nemôžu vrátiť, kým sa neskončí vojna a nezaplatia reparácie.“

X Ste z Poľska, oslavovali ste postup do elitnej kategórie majstrovstiev.?

„Oslavoval som, ale jedna vec je dostať sa do najvyššej kategórie, druhá je sa v nej udržať. Vždy keď sa rozprávam s Poliakmi, tak im gratulujem, ale pripomínam, že stále potrebujú viac klzísk, mladých hráčov či trénerov. Poľský hokej má naozaj potenciál.“

X Pred pár rokmi sa aj uvažovalo, že by poľské kluby išli hrať do slovenskej extraligy.

 „Toto podľa mňa nie je dobrý nápad. Každá liga by mala mať tímy zo svojej krajiny. Pamätám si, že pred pár rokmi ste mali kluby z Maďarska a veľmi to nefungovalo.“

X Čo si potom myslíte o rakúskej nadnárodnej ICEHL?

„V hokeji by to malo byť ako vo futbale, v lige máte mať len kluby zo svojej krajiny. Rakúsko je jednou z najlepších krajín v zimných športoch. Môžu mať pokojne, rovnako ako Švajčiarsko, 12 či 14 dobrých hokejových tímov. Keby som bol Rakúšan, pýtal by som sa, prečo potrebujeme tímy z Talianska, Slovinska či Maďarska? Ale toto je drobnosť, keď to tak chcú a je to podľa nich dobré, tak kto som ja, aby som hovoril, že to je zlé?“, aktualitx.sk

X X X

Colníci na východe Slovenska šliapu pašerákom na krk. Za mesiac zaistili milióny cigariet

Pašovanie a nelegálna výroba cigariet má medzinárodný presah.

MICHALOVCE: Colníci si za posledné týždne pripísali na svoje konto niekoľko plusových bodov za odhalenie viacerých kontrabandov s nelegálnymi cigaretami. Po viacerých raziách na východe Slovenska stiahli z obehu vyše 10 miliónov kusov nelegálne vyrobených cigariet.

Cigarety boli buď priamo vyrobené v utajených tabakových továrňach na východe Slovenska, alebo ich prepašovali na Slovensko z Ukrajiny a ďalej distribuovali do priestoru Európskej únie. Sumárny únik na spotrebných daniach predstavuje takmer dva milióny eur. Každý rok pritom Kriminálny úrad finančnej správy zaistí milióny ton tabaku a cigariet.

Pašeráci sa oficiálne zakrývajú hlavičkou dopravných spoločností. Popri legálnom tovare doručujú aj nelegálne zásielky. Len v približne 25-tisícovom mestečku Trebišov je napríklad oficiálne registrovaných až 40 špedičných spoločností. Ich majitelia disponujú okázalými majetkami, ktoré nezodpovedajú ich oficiálnym príjmom.

Klepli po prstoch východniarom

Kriminálny úrad finančnej správy v prvej polovici mája 2023 počas razie s krycím názvom Fešák odhalil organizovanú skupinu obchodníkov s nelegálnymi cigaretami. Hlavní obvinení pochádzajú z okolia Michaloviec a Veľkých Kapušian.

Príslušné zložky štátu pritom o ich nelegálnych aktivitách, o pašovaní a distribúcii rôznych tovarov majú informácie niekoľko rokov.

Hovorkyňa colníkov Martina Rybanská informovala, že počas akcie Fešák zaistili viac ako šesť miliónov cigariet rôznych značiek. Tie neboli označené platnou slovenskou kontrolnou známkou. Daniari tak zabránili úniku na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov vo výške viac ako 782-tisíc eur.

Celkovo počas razie zasahovalo 50 ozbrojených príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy. Vykonali viacero domových prehliadok a prehliadok iných priestorov vrátane motorových vozidiel, a to v Trnavskom a Košickom kraji.

Zaistili historicky najvyššiu hotovosť

Colníci zaistili viac ako šesť miliónov kusov cigariet rôznych značiek – napríklad Marble, Winston, Kent, Kent Core, Compliment Violet, Marlboro Red, Richmond, Austin, Marlboro Gold či Rothmans.

Spotrebiteľské balenia po 20 kusov cigariet neboli označené platnou slovenskou kontrolnou známkou. Ukryté boli na rôznych miestach v rodinných domoch, ale aj v motorových vozidlách.

Vyšetrovatelia vzniesli obvinenie celkovo šiestim osobám, ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov. Okrem cigariet sa colníkom podarilo zaistiť historicky najvyšší obnos hotovosti pochádzajúcej z trestnej činnosti – až približne 312-tisíc eur.

V rukách kriminalistov skončilo aj päť osobných a dve nákladné autá, ale aj nelegálna plnička cigariet. Zaistili viaceré nehnuteľnosti vrátane pozemkov v odhadovanej hodnote približne 715-tisíc eur.

Tabaková fabrika v areáli bývalej píly

Ďalšia z májových razií colníkov prebehla v areáli bývalej píly v obci Kružlov pri Bardejove. Nehnuteľnosti tam vlastní kosovský Albánec Musah Selmani. Selmani ich kúpil ešte v roku 2008 a na bývalú fabriku drevovýroby má záložné právo štátny Environmentálny fond, keďže pred 15 rokmi podnikateľovi z Bardejova požičal na rozbeh ekologickej produkcie z dreva.

Kriminálny úrad finančnej správy tam odhalil ďalšiu nelegálnu výrobňu cigariet. Pri razii colníci zadržali celkovo sedem osôb – šesť Bielorusov a jedného Poliaka. Na linke tam vyrábali cigarety viacerých značiek, odhadovaný únik na spotrebnej dani predstavuje viac ako milión eur.

Obvinených na návrh prokurátora vzal bardejovský súd do väzby. Obvinení sú zo zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a z prečinu nedovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov. Aj v tomto prípade im hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov.

Podnikateľ Musah Selmani, v ktorého nehnuteľnosti nelegálna tabačka fungovala, je mediálne známy z kauzy sociálnych podnikov bývalej ministerky práce Viery Tomanovej. Sociálny podnik Arvik, ktorý Selmani zakladal, bol jedným z ôsmich sociálnych podnikov, ktorým v lete 2008 priznala Viera Tomanová príspevok z eurofondov približne 24 miliónov eur.

Arviku konkrétne priklepla dotáciu takmer 3,5 milióna eur, firma stihla do prepuknutia škandálu vyčerpať dva milióny eur. Na financovanie podnikov si totiž posvietila Európska komisia. Na nedostatky upozornili audítori Európskej komisie, ktorí začali Arvik kontrolovať pre podozrenie z neprehľadného financovania a peniaze z eurofondov napokon stopli.

Cigarety ukryté v železnej rude

Colníkom sa darilo aj v druhej polovici mája tohto roku. Tentoraz sa zamerali na širokorozchodnú železničnú trať, ktorá na územie Slovenska vstupuje z ukrajinského Užhorodu cez prekladisko spoločnosti Premako v Maťovciach pri Veľkých Kapušanoch. Na trati pritom stojí skener, ktorý je často mimo prevádzky. Údajne ho vždy poškodia potkany, ktoré prehryzú napájacie káble.

Tentoraz pašeráci kontraband pašovaných cigariet ukryli tradičným spôsobom do železnej rudy. Cigarety štyroch rôznych značiek v celkovom množstve 720-tisíc kusov zabalili do klasického spotrebiteľského balenia po 20 kusov bez platnej slovenskej kontrolnej zámky. Únik na cle a daniach finančná správa vyčíslila na vyše 133-tisíc eur.

„Ozbrojení príslušníci finančnej správy z pobočky Colného úradu Maťovce odhalili počas fyzickej kontroly pomocou sondážnych tyčí v dvoch vagónoch nákladného vlaku kontraband pašovaných cigariet. Ukrytý bol pod nákladom voľne uloženej rudy,“ tvrdí hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.

Aj v tomto prípade hrozí páchateľom pri preukázaní viny trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy začal trestné stíhanie pre zločin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru voči doposiaľ neznámemu páchateľovi.

Cigarety vyrábali v neskolaudovanom kuríne

Na východe Slovenska ich v súčasnosti stále funguje viacero. Väčšinou sa ukrývajú v areáloch bývalých poľnohospodárskych družstiev a nachádzajú sa blízko hraníc s Ukrajinou, Poľskom a Maďarskom. Ukázala to napríklad vlaňajšia razia Kriminálneho úradu finančnej správy na hydinovej farme pri Michalovciach v obci Úbrež.

Prebehla v novembri 2022 pod krycím názvom „Plavec“. V areáli tamojšej hydinárne tam v jednom z kurínov, ktorý ešte nebol skolaudovaný, a teda oficiálne neexistoval, pašeráci vyrábali cigarety viacerých značiek určené pre trhy v Európskej únii. Daniari neskôr odhalenú nelegálnu výrobňu cigariet označili za najväčšiu v histórii Slovenskej republiky. Pikantériou prípadu je skutočnosť, že nehnuteľnosti na hydinovej farme v Úbreži zablokovala prokuratúra jej majiteľovi Gabrielovi Šoltésovi pre ekonomickú trestnú činnosť.

Škodu na spotrebnej dani z tabaku finančná správa predbežne vyčíslila na 6,2 milióna eur. Daniari na mieste zachytili 32 ton tabaku a takmer 24 miliónov kusov nezdanených cigariet. Hotové výrobky prepravovali páchatelia kamiónom do ďalších utajených logistických centier – na hydinovú farmu v Žabanoch a tiež do areálu v obci Jasenov v okrese Sobrance. Následne sa tabakové výrobky distribuovali odberateľom v reťazci.

Okrem zaistených cigariet, tabaku, výrobnej i baliacej linky finančná správa na mieste zadržala aj skupinku 20 ľudí rôznych národností. Dve desiatky zadržaných mužov vo veku od 18 do 52 rokov tvorilo osem Ukrajincov, osem Moldavcov, dvaja Bielorusi a po jednom občania Bulharska a Maďarska.

Začiatkom tohto roka plejádu obvinených rozšíril práve 22-ročný michalovský podnikateľ Miroslav R., ktorý sa predtým prihlásil ako majiteľ k nelegálnym stavbám v Žabanoch. Je totiž majiteľom kamióna, ktorý prenajímal obvineným z nelegálnej cigaretovej továrne v Úbreži.

Cigarety vyrábali aj v bývalom mlyne

Východ Slovenska je pašerákmi mimoriadne obľúbený. Deje sa tak pre jeho geografickú polohu, vysokú mieru korupcie a množstvo zabudnutých priemyselných areálov. Napríklad v máji 2021 príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy odhalili v obci Udavské v okrese Humenné nelegálnu výrobňu tabakových výrobkov.

Medzinárodnou spoluprácou s lotyšskými kolegami zaistili v rámci akcie Sušina vyše 10 ton tabakovej suroviny na výrobu cigariet. Zabránili tak prípadnému úniku na spotrebnej dani vo výške najmenej 905-tisíc eur. Priamo pri čine zadržali šesť osôb.

Päť Poliakov a jedného Slováka prichytili priamo pri páchaní trestnej činnosti, keď spracovávali nelegálny tabak v areáli bývalého mlynu v obci Udavské. Dopustiť sa mali zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, ako aj nepovolenej výroby tabaku a tabakových výrobkov. Vykonané boli viaceré prehliadky skladov aj rodinného domu v obci Udavské, zaistené boli tiež motorové vozidlá.

Korupcia a úplatkárstvo

Fungovanie východoslovenských nelegálnych fabrík na výrobu tabakových výrobkov nie je možné bez asistencie príslušných úradov, ktoré sa venujú odhaľovaniu takejto trestnej činnosti. Miera korupcie a úplatkárstva je na východnej hranici Európskej únie jedna z najvyšších vôbec. Pašuje sa takmer všetko – tabak, cigarety, drogy, zbrane, ľudia, suroviny pre priemysel a potravinárstvo či ropa.

V máji tohto roka informovali orgány činné v trestnom konaní o tom, že sa im podarilo rozložiť zločinecký gang colníkov, ktorý roky fungoval na Colnom úrade vo Veľkom Mederi. Po policajnej akcii s krycím názvom Mamonár ostalo päť obvinených osôb stíhaných väzobne.

Spolu bolo v tomto prípade na začiatku mája obvinených deväť osôb. „V rámci vyšetrovania, ktoré trvalo takmer dva roky, sa podarilo zadokumentovať také dôkazy, kde môžeme tvrdiť, že príslušníci finančnej správy Colného úradu vo Veľkom Mederi založili a zosnovali zločineckú skupinu,“ vyhlásil riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko.

Hlavou gangu má byť aktuálne už bývalý vedúci tohto colného úradu. Osoby sú obvinené zo zločinov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a s tým súvisiacej korupcie a násilnej trestnej činnosti, aktuality.sk

X X X

Jens Stoltenberg hovorí, že členovia NATO súhlasia so vstupom Ukrajiny do Aliancie

Členské krajiny NATO súhlasia s tým, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom Aliancie a Moskva jej v tom nemôže zabrániť, povedal vo štvrtok generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Všetci spojenci sa zhodli na tom, že Moskva nemá právo veta proti rozširovaniu NATO,“ povedal Stoltenberg novinárom po dvojdňovom neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí Aliancie v Osle. Šéfovia diplomacií členských krajín sa na tomto stretnutí snažili rozptýliť nezhody v tejto otázke pred kľúčovým júlovým summitom v litovskom Vilniuse, konštatuje Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku povedal, že Kyjev chce na summite NATO vo Vilniuse počuť „jasné“ rozhodnutie o budúcnosti Ukrajiny v Aliancii.

Ukrajina dostala už na bukureštskom summite NATO v roku 2008 prísľub členstva v Aliancii, lídri členských krajín však dosiaľ neprijali niektoré potrebné kroky, ktoré by jej to umožnili. Jedným z nich je vypracovanie tzv. akčného plánu, ktorý by vytýčil časový harmonogram pre získanie členstva.

Tlak sa zvyšuje

Do začiatku summitu vo Vilniuse zostáva už len šesť týždňov, čím sa zvyšuje tlak na spojencov, aby našli spoločnú reč v tom, čo presne chcú Ukrajine ponúknuť, analyzuje Reuters. Zatiaľ čo Kyjev a jeho najbližší spojenci vo východnej Európe vyzývajú na konkrétne kroky, ktoré by Ukrajinu priblížili k členstvu v NATO, západné krajiny ako USA či Nemecko sa obávajú urobiť rozhodnutie, ktoré by mohlo Alianciu posunúť k vojne s Ruskom.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis v tejto súvislosti podotkol, že Kyjev počas 14 rokov čakania na odpoveď NATO zažil už dve invázie. „Je najvyšší čas, aby sme si k tomu naozaj sadli a našli konkrétnu odpoveď na to, akým spôsobom sa Ukrajina priblíži k NATO a kedy sa stane členom Aliancie,“ povedal.

Obdobnú výzvu zopakoval aj jeho estónsky rezortný kolega Margus Tsahkna, ktorý apeloval na spojencov, aby Kyjevu predostreli jasnú cestu do NATO a po vojne mu poskytli pevné bezpečnostné záruky, aby nezostali žiadne „sivé zóny“, ktoré by Rusko mohlo využiť.

Stoltenberg tiež vyzval na vytvorenie rámca bezpečnostných záruk pre Kyjev, ktorý by mal odradiť Rusko od podniknutia ďalších vojenských akcií proti Ukrajine.

Ďalšie členské krajiny NATO, ako Nemecko a Luxembursko, však zdôraznili riziká, ktoré by nastali, ak by sa Aliancia príliš ponáhľala s prijatím Kyjeva. Maďarsko zastáva postoj, že vstup Ukrajiny do NATO nemôže byť na programe nadchádzajúceho summitu vo Vilniuse.

„Politika otvorených dverí NATO zostáva v platnosti, no zároveň je jasné, že nemôžeme hovoriť o prijímaní nových členov, na ktorých území prebieha vojna,“ povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, aktuality.sk

X XX

Demokrati predstavili novú posilu. Je ňou uznávaný jadrový fyzik

Je to silná posila do radov Demokratov. Využijeme jeho vedomosti, hovorí líder strany Eduard Heger.

Fyzik Branislav Sitár hovorí, že do strany Eduarda Hegera vstupuje preto, lebo vidí výsledky, ktoré má bývalý premiér za sebou. Počas tlačovej besedy prezentuje, ktoré body Hegerovej vlády považuje za úspešné. Hovorí napríklad o reformách v školstve či súdnictve, o zabezpečení plynu na zimu či o zvýšenej ochrane prírody.

„Ja som vedec. Vedci sa nepozerajú na to, kto čo hovorí. Pozerajú sa na fakty. To je dôležité aj v politike, aby sme nehovorili dojmy, ale fakty,“ hovorí Bratislav Sitár, nová posila Demokratov.

Pozriete si ako, Demokrati predstavili novú posilu strany:

Branislav Sitár pôsobí ako člen Rady Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Je jediným zástupcom Slovenskej republiky v Európskom strategickom fóre pre vyskumné infraštruktúry. Táto organizácia posudzuje všetky laboratóriá v rámci Európskej únie a vyberá z nich tie, ktoré budú nazvané Európske vedecké laboratóriá, aktuality.sk

X X X

Prezidentka Čaputová vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy, informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

 Hlava štátu navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou. Vetovať zákon sa rozhodla aj na základe odborných stanovísk.

Ako motivovať deti k pohybu? Zábavou na telesnej výchove

Prezidentka je presvedčená o tom, že problematika úpravy počtu hodín telocviku má byť predovšetkým odbornou a nie politickou otázkou, aby bolo možné posúdiť a zohľadniť personálne, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl.

Hlava štátu sa rozhodla zákon vrátiť aj na základe odborných stanovísk ministerstva školstva, Štátnej školskej inšpekcie, predstaviteľov profesijných organizácií regionálneho školstva a Odborového zväzu školstva, ktoré jej boli doručené.

„Vyplýva z nich, že schválený zákon by bol v praxi s účinnosťou od 1. septembra 2023 nevykonateľný aj pre tie školy, ktoré majú prístup k telocvični, a spôsobil by závažný zásah do výchovno-vzdelávacej činnosti škôl,“ uviedol hovorca.

 Zvýšením počtu hodín telesnej a športovej výchovy by podľa Čaputovej došlo k zníženiu hodín v iných predmetoch, čo môže mať za následok znižovanie úväzkov učiteľov aj ich miezd. „Naopak, na zabezpečenie zvýšeného počtu hodín telesnej a športovej výchovy by boli potrebné výberové konania na učiteľov telesnej a športovej výchovy, ktorých je už teraz nedostatok,“ skonštatoval v stanovisku Strižinec.

Hlava štátu upozornila na to, že podľa dát Štátnej školskej inšpekcie až polovica škôl nemá vlastnú telocvičňu. Na prijatie potrebných zmien teda školy potrebujú viac času.

Prezidentka má voči zákonu aj ústavnoprávnu výhradu týkajúcu sa odkladu jeho účinnosti. Tvrdí, že v zákone sa rozdielne zaobchádza s cirkevnými školami v porovnaní s ostatnými základnými školami. Odôvodnenie tejto úpravy považuje za nedostatočné.

Novelu školského zákona z dielne OĽaNO schválili poslanci Národnej rady (NR) SR v máji. Účinnosť má byť posunutá pre školy, ktoré k 31. augustu nemajú prístup k telocvični z dôvodu možnosti dobudovania chýbajúcej školskej infraštruktúry. Novela má pre ne platiť od 1. septembra 2025. Rovnako sa takto odložila účinnosť aj pre štvrtý ročník cirkevných škôl. Tieto majú k dispozícii len jednu disponibilnú hodinu, ktorú väčšinou využívajú na predmet náboženstvo./agentury/

X X X

Ako stará Maďarka provokovala fanúšikov Sevilly a reakcie „tifosi” AS Rím na Mourinha

Európska liga napísala ďalší nezabudnuteľný futbalový príbeh, ktorý vyvrcholil dramatickým finále v maďarskej Budapešti. ŠPORT.sk bol vďaka spolupráci s Bistro.sk osobne pri tom!

 Middlesbrough, Espanyol Barcelona, Benfica Lisabon, Dnipro Dnipropetrovsk, Liverpool FC, Inter Miláno a najnovšie už aj AS Rím. To sú všetko kluby, ktoré poznajú veľmi trpký pocit z prehry vo finále Európskej ligy. Zároveň majú aj ďalšieho spoločného menovateľa – ich katom bol vždy španielsky klub FC Sevilla. AS Rím podľahol Španielom po penaltách.

Tí si z druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaže urobil vlastný podnik, keďže „Rojiblancos” v stredu večer vybojovali už svoju rekordnú siedmu trofej. Sevilla je so ziskom siedmich pohárov v Európskej lige ďaleko pred druhým Interom Miláno, ktorému sa podarilo ovládnuť túto súťaž „len” trikrát.

Zaujímavosťou je takisto fakt, že Sevilla dokázala premeniť na víťazstvo každú jednu účasť vo finále. Stalo sa tak aj v metropole Maďarska, kde hostila rozhodujúci súboj o slávnu 15 kg ťažkú trofej moderná Puskás Arena. ŠPORT.sk bol vďaka spolupráci s Bistro.sk pri tom!

MOURINHO? ZNAMENÁ PRE NÁS VŠETKO!

Sevillčanov mohol konečne pripraviť o suverénnu hegemóniu taliansky AS Rím Josého Mourinha, ktorý dovtedy premenil každú z piatich účastí vo finále niektorého z európskych klubových pohárov na víťazstvo. „José? Znamená pre nás všetko. Znamená pre nás víťazstvo!” odpovedali dvaja „tifosi” AS pre ŠPORT.sk ešte pred zápasom, keď sme sa ich opýtali, čo pre nich a „vlkov” znamená José Mourinho.

Iný priaznivec rímskeho klubu bol už zdržanlivejší, „nuž, aby som bol úprimný, tak futbal Josého Mourinha sa nám vôbec nepáči, ale aspoň môžeme vďaka nemu snívať o trofejach, čo bolo doteraz pre nás len utópiou. V tejto sezóne to má však ťažké, pretože si priniesol hráčov, ktorí nepodávajú dostatočne dobré výkony. Ale bolo to jeho rozhodnutie, takže uvidíme,” usmial sa.

 PROVOKÁCIE STARŠEJ MAĎARKY

Vráťme sa ešte pred úvodný výkop finálového stretnutia a konkrétne do ulíc Budapešti. Ako sme sa blížili k Puskás Arene, tak ulice sa čoraz výraznejšie a hustejšie obliekali do bielo-červenej a granátovo-žltej. Na jednej strane hlučný spev fanúšikov FC Sevilla, na tej druhej AS Rím.

Vôkol sa takisto neustále ozývali sirény policajných vozidiel, ktoré lietali tam a späť, no osobne sme neboli svedkami žiadneho konfliktu medzi priaznivcami AS a FC. Práve naopak.

Totižto neraz spoločne postávali pred barmi, zhovárali sa o futbale, kto v ten večer ovládne zápas a ako sa im darilo v čerstvo skončenej sezóne. Pochopiteľne, Taliani najčastejšie „okupovali” miestne pizzerie a trattorie.

Veľmi komický okamih nastal na Thökölyho ulici, ktorou sa tiahli zástupy fanúšikov Sevilly k svojmu sektoru Puskás Arény a z okna jedného domu mávala staršia pani vlajkou rímskeho AS a maďarskou. Priamo pred očami desiatok či stoviek prechádzajúcich Sevillčanov, ktorí jej ukazovali prostredníky a vulgárne nadávali. Naopak, okoloidúcich „Giallorossi” veľmi potešila.

 RADOSŤ NA IHRISKU, ROZOBERANIE PÚTAČOV A SLNEČNÁ BUDAPEŠŤ

Samotné stretnutie, ktoré akoby ani nechcelo skončiť, dospelo až do penaltového rozstrelu, v ktorom boli úspešnejší hráči trénera Josého Luisa Mendilibara. Hrdinom sa stal marocký gólman Yassine Bounou, ktorý rovnako ako na MS 2022 v Katare, ukázal svoju extratriedu a parádne vygumoval rímskych „vlkov”.

Keďže hráči z Andalúzie svoje pokusy dokázali premeniť, tak zaslúžene oslávili siedmy triumf vo „svojej” Európskej lige.

Krátko po konečnom hvizde anglického rozhodcu Anthonyho Taylora sa išli fanúšikovia Sevilly tešiť priamo na trávnik so svojimi hrdinami, no po rýchlom zákroku ich zahnali späť na tribúny pripravené policajné zložky.

Keď už bola trofej v rukách FC Sevilla, všetky medaily rozdané, hoci jedna letela aj na tribúnu, tak Puskás Arena sa postupne vyprázdňovala. Priľahlé ulice okolo štadióna stíchli a boli čoraz prázdnejšie, no občas sme zazreli pár priaznivcov španielskeho klubu ako usilovne rozoberali plachty a pútače na finálový zápas, ktoré si brali so sebou domov.

Na druhý deň už v uliciach slnečnej Budapešti spoločne sedeli v kaviarňach a baroch a spomínali na stredajší vydarený futbalový večer, aktuality.sk

X X X

 Mourinho sa zbavil striebornej medaily, hodil ju fanúšikovi. Prehovoril i o budúcnosti

Päť predošlých európskych finále vyhral, v šiestom mu to už nevyšlo. Portugalský tréner José Mourinho v stredu po prvý raz prehral európske finále, keď jeho AS Rím v Budapešti nestačil na Sevillu 1:2 po penaltách. Napriek tomu sa však postaral o ďalší nezabudnuteľný večer.

Šesťdesiatročný José Mourinho počas celého finálového zápasu Európskej ligy pobehoval i mimo vyhradenej zóny pre trénerov a ako postupoval čas, tým častejšie sa zapájal do roztržiek medzi lavičkami. Sám si však na včerajší večer nebude chcieť pamätať.

Suvenír v podobe striebornej medaily hodil ihneď po tom, čo ju dostal, mladému fanúšikovi Rimanov na tribúnach Puskas Arény v Budapešti.

 Bezprostredne po zápase si vyslúžil potlesk aj od fanúšikov FC Sevilla, ktorého hráči po 7. raz v histórii dvihli nad hlavu druhú najprestížnejšiu európsku trofej. Viedol totiž svojich hráčov zatlieskať priaznivcom španielskeho klubu priamo pod ich sektory.

Emócie lomcovali portugalským trénerom i desiatky minút po poslednej penalte. José Mourinho hovoril o únave, hrdosti i podľa neho zlom výkone anglického rozhodcu Anthonyho Taylora.

„Dnes večer sme zomreli na psychickú a fyzickú únavu. Je toľko epizód, o ktorých treba hovoriť. Bez trofeje v rukách sme unavení a hrdí,” cituje ho RomaPress. „Môžete stratiť zápas, ale nikdy nie svoju profesionalitu. Vyhral som päť finále a toto som prehral, no nikdy som nebol taký hrdý ako dnes večer. Chlapci dali do toho všetko.”

 AS Rím po zápase cíti krivdu. „Skvelý zápas, skvelé finále, intenzívne, dravé, živé, ale rozhodca vyzeral ako Španiel. Príliš veľa žltých kariet pre nás, potom nedal Lamelovi druhú žltú, čím mu umožnil v závere penaltu,” rozhorčil sa portugalský tréner, ktorý si chcel rozhodnutia vydiskutovať s anglickými arbitrami v podzemnom parkovisku budapeštianskej arény.

HOVORIL I O SVOJEJ BUDÚCNOSTI

Už dlhší čas pred finále Európskej ligy sa šepkalo o tom, že o služby skúseného trénera má záujem Paríž St. Germain, ktorého dres si bude od novej sezóny obliekať aj slovenský stopér Milan Škriniar. José Mourinho by však podľa vlastných slov rád zostal pri Koloseu.

„Moja budúcnosť? Som seriózny, pred niekoľkými mesiacmi som povedal, že ak by som mal kontakt s nejakým iným klubom, povedal by som to majiteľom. Nerobil by som nič tajne,” priznal Portugalčan, aktuality.sk

X X X

Jozef Golonka: Keď tu niekto povie pravdu, tak sa to buď neobjaví, alebo si spraví nepriateľov

 Slovenská reprezentácia obsadila na tohtoročných MS v hokeji v Lotyšsku a Fínsku konečné 9. miesto. Za neúspech to považuje aj bývalý tréner Slovenska a hokejová legenda Jozef Golonka, ktorý sa v rozhovore pre TV Bratislava dotkol nielen kontroverznej témy hráčov z KHL, ale zhodnotil aj kvalitu majstrov sveta z Kanady.

Podľa Jozefa Golonku Slováci premárnili šancu na výborný výsledok. „Keby sme postúpili do štvrťfinále, vedeli by sme na tomto turnaji poraziť každého. Švédsko nehralo svoj hokej, Fíni boli slabí, Kanada tiež a jediné mužstvo, ktoré tam za niečo stálo, boli Američania. Tí mladí chlapci hrali ako o život, lebo cítili šancu na NHL. Mohlo to byť ako v Göteborgu,” povedal.

 Ostro skritizoval aj kvalitu Kanady na uplynulých MS, ktoré napokon hráči zo zámoria aj vyhrali po finálovom zdolaní Nemecka 5:2. „Buďme úprimní. Kanada nebola žiadny súper. Vezmime si presilovku 5 na 3, tam musí dať Kanada gól za 15 sekúnd. A nie že len dvakrát vystrelí na bránku. To môžu tuná reportéri a odborníci rozprávať, že sme hrali dobre alebo že sme mali šťastie. Trápili sa s nami.”

Podľa Jozefa Golonku sa mali naši hokejisti plne sústrediť na papierovo slabších súperov. „Prišli takí, čo dobre korčuľujú, idú do tela a práve oni rozhodli o tom, že sme nepostúpili my, nie tie veľké tímy,” dodal.

Hokejová legenda sa vyjadrila aj k rozhodnutiu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) nevziať hráčov z ruskej nadnárodnej KHL do reprezentácie.

V súčasnosti v nej pôsobia brankári Patrik Rybár (Spartak Moskva), Adam Húska (Torpedo Nižný Novgorod) a Július Hudáček (Barys Astana), ktorý však ukončil reprezentačnú kariéru. Okrem nich KHL hrajú Michal Krištof (Admiral Vladivostok), Tomáš Jurčo (Kunlun Peking), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk), Christián Jaroš (CSKA Moskva) a Adam Liška (Severstaľ Čerepovec).

 „Nemiešajme šport s politikou. Osobne si myslím, že hráči z KHL sú absolútni profesionáli. Musia sa starať, aby si vedeli zaplatiť bývanie, aby deti mohli chodiť do školy, prípadne manželky nemuseli ísť do zamestnania. Oni sa mohli pripravovať. My týchto hráčov dištancujeme len pre politické veci.

Títo hráči by pomohli, ale nikde nie je napísané, že by boli rozhodujúci. KHL tiež išla dole, lebo odišlo veľa hráčov z Fínska, Švédska i iných, ktorí súťaž dvíhali do výšok. Dnes sa tam Slováci dostali aj preto, že museli nahradiť týchto hokejistov.”

Jozef Golonka pokračoval: „Vidíme, že v NHL hrajú Rusi, tenisti hrajú. Prečo potom nemôžu naši hráči z KHL nastúpiť? Je to veľmi háklivá otázka, pretože keď niekto povie pravdu, tak sa to buď neobjaví, alebo si v určitých kruhoch spraví nepriateľov.”, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.