Behula: Po hračkárskej vládnej kríze SR prichádza skutočná.Bohdalovú zastavili po prekročení rýchlosti!

Slovenskí politici nesmú ľudí chlácholiť, že zdražovanie elektriny a plynu nepocítia. V lete sa nič nedeje, a tak sa Igor Matovič i Richard Sulík mohli dva mesiace rozptyľovať sporom, o ktorom obaja vopred vedeli, ako dopadne. Na jeseň sa však potvrdí známa pravda: všetka politika je iba prezlečená ekonomika. Hračkársku vládnu krízu tak postupne vystrieda tá skutočná – energetická kríza.

Minister Matovič nezaháľal a okamžite po prvom septembrovom rokovaní vlády obvinil SaS, že priemerná domácnosť zaplatí aj pri zastropovaných cenách elektriny na budúci rok o sto percent viac a jeho rezort nevie, kde má na to zobrať 1,5 miliardy, pretože sa spoľahol na ministerstvo hospodárstva a s týmito výdavkami nepočítal.

Jedlo alebo teplo

Nuž, asi mu nemusíme pripomínať, že takmer rovnakú sumu má zabalenú v rodinnom balíčku, na ktorý dokázal nájsť financie len tak. A ten, na rozdiel od pomoci pri energetickej kríze, počíta s každoročným výdavkami. Napokon mu však možno túto fiškálno-sociálnu dilemu pomôže vyriešiť Ústavný súd, ak mu jeho nápad stopne.

No ak Matovič nedokáže nájsť peniaze, nemal by vyzývať Sulíka, aby „nezdrhol“. Naopak, mal by sa pobrať za ním do demisie. Nie je to prvýkrát, keď minister financií kuvikal, že nezvládne základnú úlohu svojho rezortu. Na konci mája strašil, že sa mu nepodarí zostaviť rozpočet. O tri mesiace žiada, aby ho SaS bezpodmienečne schválila, hoci ho ešte neukázal. A už teraz hovorí, že ani desať podmienok za stovky miliónov nebude stačiť.

Je celkom možné, že Sulík chce naozaj utiecť pred zodpovednosťou za energetickú krízu. Matovič to označil za prejav „extrémnej zbabelosti“. Rovnako zbabelé je však tváriť sa, že nebyť Sulíka, vláda by všetko vyriešila a domácnosti by sa nemuseli uskromniť. Je to trochu inak Ceny energií sú zastropované až do 85 percent spotreby roka 2020. Trhovú cenu bude stáť len to navyše.

Energie nerobia starosti len nám. Agentúra Reuters v analýze píše, že niektorí Európania sa budú musieť rozhodovať medzi jedlom a teplom. Mimoriadne zle je na tom Británia. Počet domácností v energetickej chudobe tam v októbri podľa odhadov medziročne vzrastie dvojnásobne na takmer deväť miliónov. Na budúci rok by sa tam pod hranicu absolútnej chudoby mohol prepadnúť každý piaty človek.

Chlácholiť nestačí

Z energetickej krízy sa už stala kríza životných nákladov. Britániu by tak v rokoch 2022 a 2023 mohol čakať najvýraznejší prepad životnej úrovne za posledných sto rokov. Analytici predpokladajú, že na ochranu pred vysokými cenami energií bude musieť vláda do apríla 2024 minúť viac ako sto miliárd libier.

V Nemecku si priemerná štvorčlenná rodina od októbra tohto roku až do apríla 2024 priplatí za plyn takmer o 500 eur ročne viac. Dôvodom je špeciálny poplatok. Podľa nemeckého ministra Roberta Habecka by bez toho nemecký trh s energiami skolaboval a stiahol by so sebou aj veľkú časť širšieho európskeho trhu.

Minister práce Milan Krajniak má pravdu – nemôžeme sa tešiť z toho, že v Británii či v Nemecku ceny rastú oveľa prudšie. Pravdu má aj v tom, že vláda musí zabezpečiť, aby každá domácnosť prežila.

No politici nesmú ľudí chlácholiť, že túto krízu nepocítia a ak áno, tak iba vinou ministerstva hospodárstva. Úsporné opatrenia zavádzajú azda všetky európske krajiny, no u nás sa silácky búcha do stola a ukazuje prstom. Možno právom, no o to nejde.

Danajské dary

Ak Richard Sulík a jeho tím nerobili pol roka nič a naozaj zlyhali tak, ako tvrdia ich kolegovia z vlády, riešením nie sú hlúpe Matovičove verejné výzvy, aby sa vrátil. Teraz nie je čas vytrestať ho držaním vo funkcii a nechať ho znášať dôsledky. Nemal odísť sám, ale dávno mal byť odvolaný. Dôsledky jeho neschopnosti ponesie v kríze celá krajina.

Matovič sa však v skutočnosti Sulíkovho odchodu zľakol. Uvoľnené miesto po ňom bude z najväčšou pravdepodobnosťou musieť obsadiť OĽaNO, a tak ponesie najväčšiu politickú zodpovednosť za krízu. Preto si už vopred pripravuje alibi, že kvôli Sulíkovým danajským darom toto kreslo nikto nebude chcieť vziať.

Šéf OĽaNO však má byť predsedovi SaS za čo vďačný. A to dokonca hneď dvakrát. Nebyť Sulíka, možno by bol v čase vojny na Ukrajine a energetickej krízy stále premiérom. Vojenská pomoc napadnutej krajine, riešenie prílevu utečencov, či dlhá a ťažká energetická kríza, pri ktorej budú ľudí zaujímať účty, nie to, ktorého Ficovho nominanta zasa zatkli, alebo odsúdili. To všetko by padalo na Matovičove plecia.

A aj keď už premiérom nie je, Sulík mu stále pomáha. Osud Matovičovi prihral krízu, ktorú – na rozdiel do tej covidovej – musí naozaj riešiť minister hospodárstva. A zdá sa, že tentoraz prípravu na ňu naozaj zanedbal. Matovič tak bude namiesto riešenia drahej elektriny a plynu zas riešiť iba Sulíka. Ak by mu to ego dovolilo, dávno by sa svojmu bývalému kolegovi poďakoval za to, že ho mal vo vláde, aktuality.sk

X X X

Jiřinu Bohdalovú zastavili po prekročení rýchlosti! Bála sa o vodičák, na slová policajta pohotovo zareagovala

V šou Záhady tela treba z času na čas pred kamerami nielen predviesť nejaký ten fyzický výkon, ale prezradiť aj tajomnú záhadu, ktorú skrýva telo toho-ktorého pozvaného hosťa. Alebo jednoducho pobaviť divákov.

 Herečka Jiřina Bohdalová.

To sa podarilo českej hereckej legende Jiřine Bohdalovej, ktorá sa spolu s Marošom Kramárom, Luciou Lužinskou a Martinom Babjakom stala súťažiacou v premiérovej časti šou Záhady tela, ktorá sa na obrazovku RTVS vracia po letnej prestávke v sobotu 3. septembra.

Pred kamerami došlo aj na tému vodičských preukazov. Pri hypotéze „Staršie ženy šoférujú lepšie než mladí muži“ si Jiřina Bohdalová zaspomínala na časy, keď v mladosti porušila povolenú rýchlosť. Čo nasledovalo v príbehu s policajtom si pozrite vo videu a zabavte sa so šou Záhady tela v sobotu o 20:30 na Jednotke./agentury/

X X X

Bol lídrom v Slovane aj v reprezentácii. Zomrel kapitán víťazov PVP 1969

Bol kapitánom belasých v najslávnejších chvíľach klubovej histórie. Vo veku nedožitých 84 rokov v stredu skonal Alexander Horváth, ktorý bol pilierom obrany v ceste za jedinou európskou trofejou.

 Historický futbalový úspech v máji 1969. Alexander Horváth, kapitán Slovana Bratislava, drží trofej Pohár víťaza pohárov po výhre 3 : 2 nad FC Barcelona. Vpravo je Leopold ,,Jim“ Šťastný, bývalý tréner klubu a vľavo Michal Vičan, vtedajší kouč slovanistov.

O smutnej správe informoval ŠK Slovan na oficiálnej webovej stránke. Horváth prišiel do bratislavského klubu zo Žiliny v roku 1963. Veľmi rýchlo si vybojoval pevné miesto v obrane po boku Jána Popluhára.

Svojimi výkonmi si vybojoval miesto v československej reprezentácii, za ktorú v rokoch 1964 – 1970 nastúpil v 26 zápasoch. Na majstrovstvách sveta v Mexiku 1970 nastúpil v dvoch stretnutiach proti Brazílii a Rumunsku.

 Už pred svetovým šampionátom v Mexiku mu bolo sľúbené, že môže odísť do zahraničia. Odišiel do belgického RWD Molenbeek, za ktorý stihol odohral len dve sezóny. Kvôli zdravotným problémom ukončil kariéru a rozhodol sa s rodinou ostať v Bruseli.

V roku 2019 sa osobne zúčastnil osláv 100. výročia Slovana a 50. výročia triumfu v PVP. Aj po desaťročiach mu fanúšikovia tlieskali za všetko, čo klubu odovzdal. V ankete Futbalista storočia bol vyhlásený medzi 25 najlepšími hráčmi krajiny.

X X X

 Chorvátsko môže byť v septembri zradné. Meteorologička radí, ako si načasovať dovolenku

 Dovolenka v Chorvátsku je medzi našincami vyhľadávaná aj po hlavnej letnej sezóne. V porovnaní s juhom Európy však má svoje limity. Teploty už všade nedosiahnu letné hodnoty. Najmä druhá polovica mesiaca býva z pohľadu počasia nestála, pripomína v rozhovore pre Aktuality.sk meteorologička Miroslava Jarošová.

X Chorvátsko vyhľadávajú mnohí Slováci aj v septembri. Z pohľadu počasia je to dobrá voľba?

Dá sa povedať, že čím južnejšie, tým väčšia je šanca na ustálené slnečné počasie. Na sever Chorvátska predsa len môžu preniknúť dávky studeného vzduchu za studeným frontom, ktorý sa presúva cez stred Európy a prinesie tam prehánky a ochladenie.

X S čím treba pri Jadrane počítať v týchto dňoch?

Začiatok septembra bude na severe oblačnejší a prehánkový, s teplotou do 27 °C, južnejšie stále ešte do 30 – 31°C a tam je teplo a bez zrážok.

Majú dovolenkári rátať aj s búrkami?

Búrky sa vyskytujú aj na jeseň, ale vo výrazne menšej miere ako v letných mesiacoch. Množstvo zrážok sa, samozrejme, zvyšuje s postupom jesene, ale sú viazané na poveternostnú situáciu.

Ťažko povedať, či táto jeseň bude viac upršaná ako tá minulá. Vo všeobecnosti ale môžeme skonštatovať, že najviac zrážok sa pozoruje pozdĺž pobrežia a na západných svahoch. Tieto lokality majú najvyšší zrážkový úhrn práve na jeseň. Vo vnútrozemí sú zrážky rovnomerne rozložené počas roka.

 X Mnohí cestujú k Jadranu aj v druhej polovici tohto mesiaca.

Druhá polovica septembra je už nestála. Objavuje sa viac oblakov a aj trvalých zrážok. Teplota sa hýbe maximálne do 26 °C. Voda síce stráca svoju teplotu pomalšie, ale tým, že slnko už nie je nad obzorom takú dlhú dobu ako v letných mesiacoch, predsa len už má počasie nádych jesene.

X Aká býva teplota vzduchu a vody?

Tento rok je teplota Jadranu vysoká. Čím južnejšie pôjdeme, tým dlhšie si môžeme vychutnávať pekné ustálené počasie na rozhraní medzi letom a jeseňou. Počasie je závislé od polohy tlakových útvarov voči krajine. Ťažko teda hovoriť, ako to bude v septembri v porovnaní s minulými rokmi.

Riskujeme zlé počasie, ak tam chceme dovolenkovať na konci septembra, alebo by sme sa v tomto termíne mali popozerať po iných letoviskách?

Juh Európy ponúka kvalitnú dovolenku aj koncom septembra, pretože dovolenka nemusí byť iba pri mori. Môžeme sa tešiť na mestskú turistiku a vychutnávať si objavovanie zákutí v mestách alebo horách.

Aké sú ideálne miesta na dovolenku v októbri?

Každý má inú predstavu o ideálnej dovolenke. Niekto potrebuje more a páliace slnko, niekomu stačí, že neprší. Dá sa ísť do Španielska a objavovať hlavné mesto a jeho okolie pri stále príjemných teplotách do 24 °C popoludní, ale s chladnejšími ránami. Veľmi podobne je na tom aj Rím, Neapol alebo Atény.

 Cestovky: Záujem o Chorvátsko je stále veľký

V septembri nemôžeme pri Jadrane očakávať horúčavy ako počas vrcholiaceho leta, hovorí pre Aktuality.sk Pavla Mikulášová z CK Terratravel.

„Avšak počasie ešte býva priaznivé aj na Istrii a Kvarneri. Kto chce mať väčšiu istotu horúcich dní, odporúčame vycestovať do Strednej a Južnej Dalmácie,“ radí.

Dovolenkári po prázdninách oceňujú menej ľudí na plážach. To však podľa jej slov nemusí platiť tento september. Celosezónne je záujem o dovolenku v Chorvátsku mimoriadny a takmer všetky hotely sú vypredané aj na september.

„Najmä rezorty so službami all inclusive – tieto majú v septembri priaznivé ceny. Odporúčame preto, aby si ich záujemcovia kúpili čo najskôr, už začiatkom roka. Ponuka pobytov last minute je minimálna,“ doplnila.

Chorvátsko aj v prípade menej priaznivého počasia ponúka v každom regióne zaujímavé turistické miesta, pripomína Mikulášová. Napríklad národné parky, chránené krajinné oblasti, náučné turistické chodníky a mnoho cyklistických trás.

„V mestách je možné obdivovať bohatú históriu – katedrály, múzeá, pevnosti alebo si len tak sadnúť na kávu a pozorovať stredomorský spomalený životný štýl,“ uzavrela.

Ostrov Pag, nachádzajúci sa medzi Istriou a Zdarom, je vyhľadávaným strediskom najmä pre mladých turistov. „Je tu veľa Nemcov, Rakúšanov, Čechov i Slovákov,“ hlásila nám z tohto mesta Zdenka Tallová z cestovnej agentúry Travel Energy.

Potvrdzuje, že aj na začiatku septembra dovolenkuje pri Jadrane stále veľké množstvo našincov. „Vyhľadávajú najmä Istriu, keďže toto letovisko je k nám najbližšie. Všetko však závisí aj od ceny za pobyty,“ uzavrela, aktuality.sk

X X X

Matovič neplánuje s lekármi ďalej rokovať k platom

 Minister financií Igor Matovič (OĽANO) viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku. Uviedol to v piatok.

 „V tejto dobe je ponuka, ktorú sme lekárom dali, veľmi veľmi nadštandardná. Je to dramaticky viac, ako sme ponúkli komukoľvek v štátnej správe okrem sestričiek, tie percentuálne by mali mať viac,“ povedal Matovič. Na poslednom rokovaní podľa svojich slov povedal lekárom, že ide o posledné stretnutie.

Minister financií predstavil v auguste návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy. Pri lekároch s atestáciou mal koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa mali platy odvíjať aj od odpracovaných rokov.

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po poslednom rokovaní na Úrade vlády SR uviedol, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. Poukázal na to, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Samotné zvýšenie platov podľa neho problém nevyrieši./agentury/

X X X

 Joaquin Phoenix či Billie Eilish: Známe osobnosti, ktoré prešli na vegánstvo, aby ochránili prírodu aj zvieratá

Ľudia v posledných rokoch prechádzajú na vegánstvo z rôznych dôvodov. Jedným z nich je aj žalostný stav, v akom sa nachádza naša planéta.

S narastajúcou klimatickou krízou sa čoraz viac ľudí zamýšľa nad tým, ako svojím správaním môžu pomôcť planéte. Výskumy pravidelne dokazujú, že pokiaľ je vegánsky jedálniček správne vystavaný, vegáni môžu pomôcť k zastaveniu odlesňovania, degradácii pôdy či emisiám skleníkových plynov.

Podľa The Vegan Society je vegánstvo „filozofia a spôsob života ktorý sa snaží vylúčiť – pokiaľ je to možné a uskutočniteľné – všetky formy zneužívania a krutosti voči zvieratám na potravu, oblečenie alebo na akýkoľvek iný účel.“

Znamená to, že vegánom môže byť každý, kto chce ochrániť zvieratá a dovoľujú mu to podmienky, v ktorých sa vyskytuje. Niektoré známe osobnosti sú si vedomé pozitívneho vplyvu, ktorý má vegánstvo na našu planétu a rozhodli sa svoje stravovanie zmeniť.

Úspešné speváčky skákajúce každý večer na pódiu a herci predvádzajúci bravúrny výkon na javisku sú dôkazom toho, že vegánstvo nevyhnutne neznamená nedostatok energie. Prečítajte si zoznam osobností, ktoré sa dobrovoľne rozhodli vzdať živočíšnych produktov, aby tak pomohli životnému prostrediu aj zvieratám.

Joaquin Phoenix

Herec Joaquin Phoenix sa vo februári 2020 dostal na titulky novín svojím silným prejavom pri preberaní Oscara, v ktorom kritizoval krutý mliekarenský priemysel. Phoenix na pódiu vyzval ľudí, aby si osvojili rastlinnú stravu a znížili tak utrpenie hospodárskych zvierat.

„Veľmi sme sa odtrhli od sveta prírody,“ uviedol pred hviezdnym publikom. Položil tiež otázku, prečo „sa cítime oprávnení umelo oplodniť kravu a ukradnúť jej dieťa, hoci jej výkriky utrpenia sú nezameniteľné“.

Okrem toho, že praktizuje vegánsku stravu sa tiež zúčastňuje vo viacerých protestoch za zastavenie týrania zvierat a výrazne sa angažuje v kampaniach organizácie PETA. V čase uvedenia filmu Joker sa napríklad objavil v kampani za zastavenie speciesismu, teda druhovej diskriminácie.

 Lewis Hamilton

Pilot Formuly 1 Lewis Hamilton prešiel na rastlinnú stravu v roku 2017 a označuje ju za jeden z faktorov svojej konzistentnosti na trati. Na vegánstvo sa dal po tom, čo videl dokument „What The Health“ o neľudských praktikách mäsového a mliekarenského priemyslu a jeho dopadoch na ľudské zdravie.

V tom istom roku poskytol rozhovor pre CNN, v ktorom uviedol, že fyzicky sa cíti najlepšie, ako sa kedy cítil. „Je to šialené. Nepriberám, pretože vďaka novej rastlinnej strave môžem mať viac sacharidov, čo je v rozpore s tým, čo by ste si normálne mysleli o diéte,“ prezradil o zmene vo svojom stravovaní.

Hamilton si dokonca otvoril vlastný podnik s vegánskymi hamburgermi s názvom Neat Burger. Do tohto roku bol výhradne londýnskou záležitosťou, no v máji otvára svoju pobočku aj v New Yorku. Do podniku investoval aj Leonardo DiCaprio, zasadzujúci sa za ochranu životného prostredia.

 Rooney Mara

Slávne príslovie „láska ide cez žalúdok“ možno potvrdiť u herečky Rooney Mara, ktorá je Phoenixovou priateľkou. Rovnako úspešná hollywoodska herečka je vegánkou už viac ako desať rokov, odkedy sa v roku 2011 vzdala živočíšnych produktov.

Tak ako pretekára Hamiltona primäl k prejdeniu na vegánsku stravu dokument, Mara vyradila živočíšne produkty zo svojho jedálnička po pozretí videa na Youtube. „Asi pred siedmimi rokmi mi niekto poslal toto hrozné video s prasaťom, ktoré ma priviedlo k ďalšiemu hroznému videu a ďalšiemu hroznému videu. Spadla som do pandorinej skrinky Youtubu,“ uviedla pre portál Coveteur.

Po tom, čo zistila, že je ťažké nájsť štýlové zimné topánky, ktoré nie sú vyrobené z kože, Mara spoluzaložila spoločnosť Hiraeth. Cieľom tejto vegánskej línie oblečenia je dokázať, že vegánske oblečenie môže byť štýlové aj bez použitia živočíšnych materiálov.

V rámci vegánskej osvety Mara spolu so svojím partnerom Phoenixom narozprávala aj dokumentárny film o právach zvierat Nadvláda. Ide o austrálsky dokument od režiséra Chrisa Delforcea, ktorý sleduje rôzne formy týrania zvierat od kožušinových a chovných fariem po využívanie zvierat v zábavnom priemysle a pokusy na zvieratách.

 Billie Eilish

Pre speváčku Billie Eilish nebolo ťažké stať sa vegánkou. Od narodenia ju totiž rodičia vychovávali na vegetariánskej strave. „Stať sa vegánkou nebolo pre mňa ničím výnimočným, pretože som mäso nikdy nejedla, takže mi nemalo čo chýbať,“ uviedla v rozhovore pre Montreality.

V rámci videorozhovoru pre britský Vogue sa speváčky spýtal známy herec Orlando Bloom na hlavné dôvody, prečo sa rozhodla prejsť na čisto rastlinnú stravu. „Keď raz spoznáte a vidíte ako funguje mäsový priemysel, je naozaj ťažké vrátiť sa späť a nič s tým nerobiť,“ uviedla speváčka.

 Russell Brand

Oceňovaný komik a aktivista Russell Brand je vegetariánom od svojich 14 rokov. K vegánstvu ho, ako množstvo iných ľudí, priviedli dokumentárne filmy. Medzi tie, ktoré Branda ovplyvnili, patrí What The Health a Fork over Knives.

„What The Health ukazuje, ako Americkú nadáciu pre cukrovku, srdce a rakovinu financoval mäsový, mliekarenský a vaječný priemysel,“ uviedol Brand podľa portálu Live Kindly. „A popritom dávali rady, aké potraviny sú zdravé,“ dodal komik s vysvetlením, že skutočným dôvodom jeho vegánstva bol hnev.

O dokumente sa vyjadril aj vo svojom podcaste „Under The Skin with Russell Brand“, do ktorého si ako hosťa prizval samotného režiséra filmu Kipa Andersona. „Keď sa ľudia prebudia, nechcú mať na rukách krv ľudí alebo zvierat,“ povedal režisérovi.

 Greta Thunberg

Environmentalistka Greta Thunberg je snáď najznámejšou klimatickou aktvistkou na svete. Prvýkrát sa do povedomia verejnosti dostala v roku 2015, keď jej školské štrajky za klímu pred švédskym parlamentom upútali pozornosť celého sveta. Odvtedy je presvedčenou zástankyňou ochrany životného prostredia a po celom svete sa zasadzuje za udržateľné postupy a vládne opatrenia.

Nie je preto prekvapením, že sa mladá Švédka stravuje výhradne vegánskou stravou. V krátkom filme, ktorý vydala skupina na ochranu zvierat Mercy for Animals, Thunberg vysvetlila súvislosti medzi poľnohospodárstvom, zmenou klímy a vymieraním zvierat.

Vo filme poukázala na ničivý spôsob, akým sa produkuje jedlo. Je podľa nej nezmyselné klčovať pôdu na pestovanie potravín pre zvieratá, ktoré sa napokon zabijú. „Ak v tom budeme pokračovať, pôda a potraviny nám dôjdu,“ varovala Thunberg v päťminútovom filme s názvom #ForNature.

Angažovanosť aktivistiky v oblasti životného prostredia nielenže zmenila spôsob jej života, ale ovplyvnila aj životný štýl jej rodičov. Podľa portálu BBC prešiel na vegánstvo vďaka osvete svojej dcéry aj jej otec Svante Thunberg.

 Ariana Grande

Popová speváčka Ariana Grande potvrdila svoje vegánstvo v roku 2013. „Odmalička som sa stravovala ekologicky a mäso som vždy konzumovala len minimálne, ale dnes je môj prvý deň ako 100 % vegánka!“ napísala svojim fanúšikom na Twitteri.

Organizácia PETA poďakovala speváčke za jej rozhodnutie a ona ďalej uviedla, že jej srdce sa cíti „veľmi šťastné“.

V rozhovore pre Mirror o rok neskôr speváčka priblížila, prečo sa rozhodla prejsť na vegánsku stravu. „Milujem zvieratá viac ako väčšinu ľudí, nežartujem,“ povedala novinárom.

Speváčka prehovorila aj o tom, ako svoje vegánstvo udržiava, keď sa práve nenachádza u seba doma. „Som pevne presvedčená o tom, že rastlinná strava, založená na plnohodnotných potravinách, môže predĺžiť váš život a urobiť z vás všestranne šťastnejšieho človeka. Je zložité večerať vonku, ale ja sa držím toho, čo poznám – zeleniny, ovocia a šalátu – a keď prídem domov, dám si niečo iné.“, aktuality.sk

X X X

O lige po lige: Hodný označenia

 Vedenie našej futbalovej ligy sa snaží s pomocou marketingových aktivít pritiahnuť na tribúny štadiónov čo najviac fanúšikov. Jeden z projektov nesie názov Zápas mesiaca.

 Čo to v praxi znamená? V Únii ligových klubov vymýšľajú rôzne sprievodné aktivity, ako individuálne súťaže medzi hráčmi súperov, videá z nich zdieľajú prostredníctvom sociálnych sietí a takto v priebehu týždňa podnecujú fanúšikov, aby prišli na štadión. Celý proces vrcholí predzápasovou fotografiou všetkých aktérov stretnutia a samotným futbalovým predstavením.

Po jeho skončení občas prichádzajú na rad úškrny a poznámky ľudí v duchu: Ak bol toto Zápas mesiaca, ako asi vyzerali tie ostatné? Po šlágri ôsmeho kola medzi Slovanom Bratislava a Dunajskou Stredou (1:1) žiadne dehonestujúce vyjadrenia neprišli. Súboj belasých so žlto-modrými bol totiž hodný označenia Zápas mesiaca. Čo sa týka kvality, bol určite jeden z najlepších nielen v auguste, ale počas celého doterajšieho priebehu ročníka.

Vidieť to bolo aj pri hodnoteniach trénerov. „Myslím si, že sme videli dobrý zápas,“ konštatoval najskôr hosťujúci Adrian Guľa. „Súhlasím s Adrianom v tom, že sme videli nadštandardný ligový zápas,“ reagoval Vladimír Weiss st. Nuž a prečo to bol zápas, na ktorý sa dalo pozerať? Oba tímy chceli vyhrať a oba kolektívy boli zároveň nespokojné so spravodlivou remízou. Rozumieť sa dalo obom pohľadom. Slovan bol totiž lepší, najmä v druhom polčase totálne dominoval. Dunajská Streda zase dlho viedla 1:0 a k víťazstvu bola bližšie. „Nám sa bod máli, ale uznávam takisto aj súpera, budeme sa mu to snažiť vrátiť na jeho štadióne v Dunajskej Strede,“ uviedol Vladimír Weiss st.

S čím vyslovili spokojnosť obaja tréneri? S nasadením a prístupom svojich hráčov. Asi netreba pripomínať, že na tieto atribúty sú obaja kormidelníci obzvlášť nároční. Slovan v posledných zápasoch jasne ukazuje, že v tomto smere urobili hráči majstra obrovský progres. Dnes už nepočujete fanúšikov na Tehelnom poli pískať či frflať na hráčov. Reči o tom, že belasí majú kvalitu, no chýba im srdce, sú minulosť. Bratislavčania sa o to zaslúžili sami. V pohárovej Európe si siahli na dno svojich síl proti každému zo štyroch súperov.

S Dinamom Batumi otočili v predĺžení, proti Ferencvárosu v úvodnom dueli na ihrisku súpera, s Olympiakosom a Zrinjski Mostar dostali merania síl do penaltovej lotérie gólmi v oslabení. Toto nastavenie dokázali preniesť aj do ligy. V Ružomberku vyhrali 1:0 gólom v závere, hoci to proti agresívnym domácim nemali ľahké. S Dunajskou Stredou sa tiež poriadne nadreli, aj keď neboli odmenení zavŕšením obratu. Na štadióne však nikto nefrflal a aj tréner Vladimír Weiss st. mužstvo pochválil za druhopolčasový výkon. Proces zmeny nastavenia slovanistov bol, samozrejme, dlhodobý a súvisí aj so zmenami v kádri za posledný rok.

V Dunajskej Strede sú len na začiatku tejto cesty. Zápasy v Trnave (1:3) a doma s Trenčínom (1:2) ukázali kolísavý charakter hráčov DAC. Na Slovane to už bola jazda a tréner Adrian Guľa skloňoval slovo súdržnosť. Aby sa tak stalo, museli vraj jeho zverenci zažiť ťažké dni… V procese, ktorý nastolil, musí pokračovať. Zatiaľ robí správne kroky. Stačí spomenúť angažovanie Káčera, ktorý by slovo charakter mohol mať aj ako stredné meno. Fazlagič bude tiež prínosný, Petráš takisto.

Aj odchody dávajú logiku, Hahn mal dostatok času na to, aby ukázal, že sa pre DAC chce obetovať. Nech je návrat niekdajšieho najlepšieho strelca maďarskej ligy do FC Paksi výstraha najmä pre Balogha. Len kvalita, ktorej má talentom obdarovaný vysoký útočník požehnane, dnes nestačí. Ak Guľa vytrvá v ozdravujúcom procese ako Weiss, môžeme sa tešiť na ďalšie krásne konfrontácie ich tímov, aktuality.sk

X X X

 Slovenský obranca Denis Vavro si zahrá Ligu majstrov: Pre nás je každé mužstvo veľké

Až do sezóny 2022/23 mal na konte jediné dva zápasy v Lige majstrov. Presnejšie, v jej kvalifikačnej fáze. V ročníku 2017/18 nastúpil v drese Žiliny v druhom predkole v oboch súbojoch proti FC Kodaň.

Boli to práve tieto dva duely, ktoré pomohli presvedčiť zástupcov dánskeho šampióna angažovať stopéra Denisa Vavra. Slovenský reprezentant sa v zime po 2,5-ročnej prestávke vyplnenej pôsobení v Taliansku a Španielsku do Kodane vrátil a teraz sa teší z veľkého úspechu. So spoluhráčmi odstavil v play-off LM tureckého majstra Trabzonspor a prvýkrát v kariére si zahrá v skupine najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže.

X Denis, aj po pár dňoch od súboja v Trabzone, prevládajú vo vás ešte stále slastné pocity z vytúženého postupu do Ligy majstrov?

„Samozrejme, tieto pocity tú budú s nami aj naďalej, keďže Kodaň sa do skupiny Ligy majstrov kvalifikovala po dlhých šiestich rokoch. Od začiatku sezóny to bol náš hlavný cieľ a sme radi, že sme ho naplnili. Radosť nám určite prinesú aj súboje v hlavnej súťaži.“

X Dvojzápas proti Trabzonsporu ste mali dobre rozohraný, po prvom súboji ste viedli 2:1. Bolo podľa vás kľúčové ísť do odvety s miernym náskokom?

„Vždy sa cestuje k súperovi na odvetu s lepším pocitom, keď doma dosiahnete dobrý výsledok. Vedeli sme, že aj keby sme inkasovali, budeme stále v postupovej hre a pôjdeme minimálne do predĺženia. Jasné, že ešte lepšie by bolo, keby sme mali po prvom súboji viacgólový náskok.“

X Ako ste vnímali odvetné stretnutie, ktoré sa napokon skončilo bezgólovou remízou?

„Dôležité bolo, že sme domácich udržali na uzde prvých pätnásť či dvadsať minút, keď sme očakávali ich tlak. Uvedomovali sme si, že keby sme vtedy inkasovali, prebudili by sa aj domáci fanúšikovia a hnali by svoj tím dopredu. Na publiku bolo vidieť, že je sklamané, keďže Trabzonu sa nedarilo skórovať. Trúfam si povedať, že aj keby hrali do rána, nedali by nám gól.“

 X Fanúšikovia Kodane velebili brankára Mathewa Ryana za skvelý zákrok na čiare. Bol práve on najväčší hrdina mužstva, alebo ním bol celý tím?

„Naozaj nás v dvoch-troch situáciách výrazne podržal. Nuž ale na to tam máme brankára, aby aj niečo chytil… Už v 5. min zlikvidoval nájazd z krídla, čo nás nakoplo. Videli sme, že vzadu máme istotu a aj keď sa nám obrancom niečo nepodarí, ešte je tam Mathew. Neskôr vychytal nebezpečnú hlavičku jedného z domácich hráčov. Bolo dôležité, že sme sa naňho mohli spoľahnúť, keďže sme sa v Turecku viac-menej bránili. Ako šiel čas, už sme verili, že gól nedostaneme. V posledných dvadsiatich minútach sme už vzadu ani príliš nerozohrávali. Prešli sme na hru na troch stopérov a nakopávali sme to dopredu. Záverečné minúty síce trvali dvojnásobne dlho než zvyčajne, ale zvládli sme to.“

X V drese Trabzonsporu napokon nenastúpil Marek Hamšík, hoci v pondelok deklaroval, že veľmi chce hrať. Potešili ste sa, že mu napokon nemusíte čeliť, že to tým pádom môže byť pre Kodaň jednoduchšie?

„Keď som sa pred zápasom rozprával s trénerom a povedal som mu, že Marek nebude ani na lavičke, potešil sa. Rovnako aj ja. Vedeli sme, že hra Trabzonsporu stojí na Marekovi. Bolo vidieť, ako veľmi domácim v strede ihriska chýbal hráč jeho formátu. Pre náš tím bolo vykúpenie, že mu zdravotný stav nedovolil nastúpiť. Všetci sme si totiž uvedomovali, akú má kvalitu.“

X Stretli ste sa s Marekom v Turecku? Vysvetlil vám, prečo napokon nezasiahol do hry?

„Pred zápasom sme sa podpichovali. Hovoril som mu, že si už Ligu majstrov nezahrá, keďže postúpime my. Zasmial sa a povedal mi, že sa vidíme po zápase. Napokon sa tak nestalo, pretože kým sme oslavovali, odišiel domov. Viem, že veľmi chcel hrať a veľmi chcel pomôcť Trabzonu. Rovnako ako v prvom zápase u nás, no ani vtedy nemohol nastúpiť. Napokon mu želanie nevyšlo a tešíme sa my.“

 X Po postupe ste povedali, že do skupiny chcete Paríž Saint-Germain, FC Liverpool a Šachtar Doneck. Prečo práve táto trojica?

„Neviem, kedy si ešte zahrám proti Lionelovi Messimu. Roky mu totiž pribúdajú… Liverpool je môj obľúbený klub, na Anfielde je výborná atmosféra a chcel som si ju vyskúšať. V Šachtare hrával jeden môj súčasný spoluhráč a rozprávali sme sa, že v mužstve momentálne nie sú veľké hviezdy, ale skôr mladí hráči. Bral som to teda ako dobrú možnosť pobiť sa o tretie miesto a zostať v Európe aj na jar.“

X Napokon vám žreb prisúdil Manchester City, Borussiu Dortmund a FC Sevilla. Tešíte sa na to, že budete brániť jedného z najlepších útočníkov sveta, letnú posilu „The Citizens“ Erlinga Haalanda?

„Pred takýmto žrebom si už príliš nenavyberáte. Keď vám prisúdia kohokoľvek, je to veľká kvalita. Povedzme si pravdu, pre nás je každé mužstvo veľké. O City či Dortmunde hovoriť ani nemusíme, Sevilla neviem koľkokrát po sebe ovládla Európsku ligu. Budú to skvelé konfrontácie a my budeme veriť, že v nich uhráme nejaké dobré výsledky. Určite budeme bojovať. Pre nás všetkých je to výnimočná šanca prvýkrát sa predviesť na tejto klubovej úrovni.“

X Nuž ale späť k Haalandovi. Máte pred ním ako obranca rešpekt?

„Ja to beriem celkovo. Videl som zápasy City a nepríde mi taký obrovsky dominantný ako v Dortmunde. Je to skôr o celom mužstve City. Samozrejme, už dal v anglickej lige niekoľko gólov a ukazuje, čo dokáže. Ešte mu však asi bude chvíľu trvať, než bude stopercentný. Verím, že tá chvíľa nastane až po našich vzájomných zápasoch. Hoci, ako vravím, City má neskutočný tím, ktorý vyhral Premier League a aj na začiatku novej sezóny valcuje svojich súperov. Iba ťažkými zápasmi však aj my môžeme rásť, či už ako mužstvo alebo jednotlivci.“

 X Považujete Manchester City za jasného favorita na víťazstvo v skupine?

„Áno. O prvenstvo sa bude biť nanajvýš s Borussiou. Sevillu som zažil v Španielsku, keď som hral za Huescu. Nebolo to mužstvo, ktoré by ma úplne ohúrilo. Myslím si, že sa s ním bude dať hrať. City ovládne našu skupinu, teda až na dvojzápas s Kodaňou…“

X Takže si trúfate zabojovať o druhú priečku a postúpiť do osemfinále LM?

„Uvidíme, po prvom zápase, ktorý absolvujeme v Dortmunde. Jasné, že so všetkými súpermi budeme chcieť niečo uhrať. Dôležité bude, aby to nebolo ako v prípade Žiliny pred rokmi, teda že s kým sa stretneme, od toho dostaneme nálož.“

X Skupinová fáza sa odohrá za menej než dva mesiace. Ako vnímate nahustený program, ktorý vznikol z dôvodu majstrovstiev sveta v Katare?

„Vždy je dobré, keď futbalista hráva zápasy. Mne osobne to vyhovuje viac ako trénovanie. Samozrejme, budú tam presuny a prepínanie na ligu, ale to musíme zvládnuť. Okrem toho, že chceme niečo uhrať, napríklad, aspoň postup do jarnej fázy Európskej ligy, ideme si to do Ligy majstrov aj trochu užiť.“

X Spomenuté prepínanie na ligu veru nemusí byť jednoduché. Vy ste doposiaľ v najvyššej súťaži ako na hojdačke, neustále striedate víťazstvá a prehry…

„Pritom na začiatku sezóny sme sa sústredili na ligu, veď v kvalifikácii LM sme začínali až v play-off. Neviem, čo sa stalo. Veril som, že po dvoch čistých kontách sme sa už nakopli, ale opäť sme zaváhali. V Nordsjaellande sme hrali na umelej tráve, čo je vždy náročné. Potrebujeme už sériu dobrých výsledkov. Stále je viac-menej začiatok sezóny a pred nami je ešte veľa zápasov, ale potrebujeme zabrať. Uvidíme, ako to celé dopadne, no náš cieľ je jasný, obhájiť majstrovský titul.“

OSLAVY UŽ PRED ZÁPASOM

Denisa Vavra sme sa opýtali aj na to, či po postupe do hlavnej súťaže Ligy majstrov boli v kabíne či neskôr po odchode zo štadióna víťazné oslavy. „Domáci fanúšikovia nám urobili oslavy už pred zápasom. O jednej v noci spustili pred naším hotelom ohňostroj a začali spievať. Trvalo to asi päť až desať minút. Bolo to predčasné, ale pekné od nich… Mnohí sme si v tom čase ešte len líhali spať, keďže sa odveta začínala až večer o desiatej miestneho času. Navyše, používame štuple do uší, takže to bola pohoda,“ vytiahol zaujímavú príhodu slovenský reprezentant, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.