Generál Viktorovič Hnatov o situácii v ukrajinskej armáde. Ostatné ruské spoločnosti dodávajú ropu cez ropovod Družba bez obmedzení. Odvolaná riaditeľka národnej galérie SR: Cítim sa ako na vlastnom pohrebe

 Brigádny generál Andrij Hnatov od 24. júna velí Spojeným silám Ozbrojených síl Ukrajiny. Je si istý, že v ozbrojených silách nie sú žiadni velitelia, ktorých cieľom je ignorovať životy svojich podriadených. Viktorovič Hnatov má 44 rokov. Patrí k tej generácii vyšších veliteľov, ktorí neslúžili v sovietskej armáde. Hnatov absolvoval Vojenskú akadémiu v nezávislej Ukrajine v roku 2001 – Charkovský inštitút tankových vojsk. Neskôr však slúžil v námornej pechote.

Od 24. júna 2024 velí Spojeným silám Ozbrojených síl Ukrajiny a súčasne operačno-strategickému zoskupeniu vojsk Chortycja. Pod jeho velením je obrovský úsek frontu, kde sa momentálne vedú najťažšie boje: od hraníc Charkovskej oblasti so Sumskou oblasťou až po Záporožskú oblasť. Na pozíciu v Chortycji ho odporučil hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj. Predtým mal na starosti operačné velenie „Východ“.

Hnatovovo priezvisko sa dostalo do povedomia širokej verejnosti po tom, čo nahradil generála Jurija Sodolu, ktorého po škandále odvolal prezident Volodymyr Zelenskyj. Základom boli obvinenia zo zbytočných strát personálu, ktoré Sodolovi adresoval major z brigády „Azov“ Bohdan Korotevyč, ktorý v tejto veci podal vyjadrenie na Bezpečnostnú informačnú službu. Po tejto rezignácii ukrajinská spoločnosť pozornejšie sleduje, či generáli nie sú zapojení do „šikanovania“ a či nezanedbávajú osud vojakov.

Prvý rozhovor Andrija Hnatova po menovaní do novej funkcie zverejnil portál glavcom.ua 2. augusta 2024.

X Pán generál, najprv nám povedzte o súčasnej situácii na fronte. Ktorý smer je teraz najťažší a ktorý sa podľa predpovedí v blízkej budúcnosti stane najťažším?

Táto otázka nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Situácia je zložitá pozdĺž celej frontovej línie: prebiehajú ťažké boje rôznej intenzity. Aby nepriateľ prerazil našu obranu, používa všetky zbrane, ktoré má k dispozícii, a vrhá do boja veľké množstvo personálu. A preto vyčleniť jeden smer ako najťažší by bol nespravodlivý výklad. Stručne povedané, situácia je veľmi zložitá na Pokrovskom smere, v Kurachivskom, Torecku, pri obci Časiv Jar, na Kupjanskom smere a vo Vovčansku. A táto situácia sa môže veľmi dynamicky meniť v závislosti od toho, ako nepriateľ zvýši počet svojich záloh, ako zvýši útočné úsilie a koľko prostriedkov budeme musieť vyčleniť na jeho zastavenie. Vo všeobecnosti po celej dĺžke frontovej línie je situácia ťažká, dynamicky sa rozvíjajúca, takže ťažko predvídateľná. Odrážame útoky a pripravujeme sa na odvetu na všetkých smeroch. Najmä na tých, kde je dnes situácia relatívne stabilná, ale to neznamená, že po určitom čase tam nepriateľ nezvýši útočné úsilie.

Zdôrazňujem, bitky sú dynamické. Najmä strelecké bitky. Naraz v jednom čase sa môže uskutočniť až 50 bojových stretnutí súčasne. Operačné alebo dokonca taktické obkľúčenie, kde by to znamenalo, že veľká jednotka, napríklad plnohodnotný prápor, môže byť obkľúčená v zmysle, v akom by sa tento pojem mal chápať – s vonkajším a vnútorným kruhom blokovania – také situácie neexistujú. Podľa môjho názoru existuje niekoľko špekulatívnych názorov na situáciu, keď sa nepriateľ objavil na boku s určitými silami – a už začínajú biť na poplach a hovoria: „sme obkľúčení.“ Takáto situácia je hrozivá, ale nie je to obkľúčenie v klasickom zmysle.

X Tu v týle sa zdá, že mobilizácia – po prijatí nového mobilizačného zákona – prebieha veľmi aktívnym tempom. Dochádza teda na front k prílevu nových síl?

Istý čas po tom, ako sa začali realizovať seriózne iniciatívy nášho vojensko-politického vedenia týkajúce sa aktívnejších opatrení na odvod občanov do vojenskej služby, začala Putinova armáda ofenzívu v charkovskom smere. Nie je to náhodné. Skutočným cieľom nepriateľa nebolo zmocniť sa tam 10 – 15 kilometrov nášho územia a zničiť dva jeho armádne zbory a niekoľko brigád. V skutočnosti to bola úplne neplodná ofenzíva. Podľa mňa bolo globálnym cieľom nepriateľa urobiť všetko preto, aby sme výsledky mobilizácie nemohli rýchlo pocítiť. Ľudia vstúpili do armády, začalo sa s výcvikom týchto vojakov, takže by sme dokázali vytvoriť zálohy a vyplniť nedostatok personálu v tých brigádach, kde je to cítiť. Týmto spôsobom bolo otvorenie ďalšieho frontu nepriateľom v oblasti Charkova navrhnuté tak, aby nás prinútilo pritiahnuť do tejto oblasti ďalšie sily a zálohy, pôsobiť na širšom fronte.

X Je to teda tak, že Rusi využili časový odstup, keď sme nemali pripravené zálohy, aby nás zaskočili, keď majú Ozbrojené sily Ukrajiny menej síl na udržanie tohto smeru?

Nie. Ich cieľom bolo zabrániť koncentrácii našich síl na vedenie protiofenzívnych a útočných akcií v iných smeroch; aby sme boli nútení použiť tieto sily na odrazenie ofenzívy v Charkovskej oblasti.

X Ukazuje sa teda, že aj keď sa na fronte objavili noví, nedávno mobilizovaní ľudia, je priskoro hovoriť o perspektíve rotácie armády v prvej línii?

Toto je veľmi citlivá téma. Slovo „rotácia“ môže mať mnoho významov. Situácia je taká, že útočná iniciatíva je teraz u nepriateľa, stále je schopný zvýšiť svoje úsilie; našou úlohou je, aby sme ho zastavili. Za takýchto podmienok je predčasné tvrdiť, že rotácie zaručene prebehnú a v akom rozsahu budú. Ale hneď ako sa naskytne príležitosť, budeme sa snažiť ich uskutočniť. Jednotky sa na pozíciách neustále striedajú, menia sa oblasti, kde plnia úlohy, menia sa smery. Ide o veľmi zložitý systém interakcie a na vašu otázku nebude jednoduchá odpoveď. Sledujem, ako sa využíva nárok vojaka na dovolenku, a jednoznačne viem, že v brigádach, s ktorými spolupracujem, toto právo využíva značné percento vojakov. Zaručuje sa im právo vziať si voľno z dôvodu rehabilitácie po zranení, ako aj z rodinných dôvodov. Velitelia jednotiek sa snažia mať v rovnakom čase na dovolenke okolo 10%, niekedy aj 15% vojakov.

X Čo teraz na fronte chýba?

Ozbrojené sily potrebujú na fronte vybavenie protivzdušnej obrany a vysoko presné zbrane. Samozrejme, potrebujeme aj vyškolených ľudí, ktorí prídu doplniť jednotky. Určiť najnutnejší aspekt je asi nemožné. Všetky relevantné štátne štruktúry na tom aktívne pracujú. Tu to vidím a cítim. Možno sa niekomu zvonku zdá, že tieto snahy nestačia, ale verte mi, práca pokračuje a je bez preháňania titánska.

X Je dostatok dronov?

Ako veliteľ budem vždy tvrdiť, že mi chýba vzdušná podpora, palebná sila, granáty, drony, jednotky, pretože čím viac je jednotka vybavená, tým lepšie je plánovaná obrana alebo ak je tam jednotka na vedenie útočných akcií – tým väčšia je šanca, že operácia bude úspešná. Povedať, že mám dosť dronov… To nikdy nepoviem, pretože na súčasnú prevádzku môžu stačiť, ale nie na vytváranie rezerv. V tejto veci som maximalista.

X Nedá sa neopýtať na konfliktné situácie v jednotkách, ktoré sa do verejného priestoru dostali cez sociálne siete. Vy, velenie, viete o konfliktných situáciách v brigádach skôr, ako idú na sociálne siete, a venujete sa tomu, snažíte sa na to prísť? A vôbec, existujú účinné mechanizmy, aby sa vojak (alebo skupina vojakov) mohol sťažovať povedzme na činy svojho veliteľa inak ako cez Facebook?

V skutočnosti je to ťažká téma s množstvom bolestivých bodov… Predpis jasne hovorí, že veliteľ je povinný poznať potreby a požiadavky personálu, rozhodovať sa na základe jeho vyjadrení, sťažností a iných odvolaní. Ak nastolený problém nepatrí do kompetencie priameho nadriadeného, ​​potom má vojak právo odvolať sa k najbližšiemu priamemu nadriadenému. V ozbrojených silách, na ministerstve obrany existujú horúce linky a viem, že tok nastolených a riešených problémov je obrovský. Okrem toho má každý veliteľ mechanizmy, existujú štruktúry, ktoré uľahčujú jeho funkciu komunikácie s podriadenými. Ide najmä o štúdium morálneho a psychologického stavu vojakov, získavanie rôznych údajov, správ o stave v jednotkách, najmä v brigádach. Ide o bojové hlásenia, ktoré sa poskytujú veliteľom. Samozrejme, môžu sa objaviť nejaké, povedzme, neštandardné otázky, ale treba ich riešiť zverejnením na sociálnych sieťach? Myslím si, že tento spôsob riešenia problémov je nevhodný, najmä počas bojovej činnosti.

X Dôležitým aspektom programu je činnosť veliteľov jednotiek, pretože sú zodpovední za stav personálu. Ako udržať rozumnú rovnováhu medzi dosiahnutím vojenských cieľov a zachovaním vojenských životov? Ako nemôžete stratiť ľudí, keď je bitka, keď je tu taká brutálna vojna?

Je nesprávne domnievať sa, že pred zavedením programu „Záchrana životov vojakov“ sa ozbrojené sily nezaoberali touto otázkou. Toto bolo pre nás vždy dôležité. Ale skúsenosť z rozsiahlej vojny nás núti hľadať nové, komplexné prístupy. Pretože to nie je len medicína a výcvik. Ide o množstvo rôznych činností a oblastí práce. Život a zdravie každého človeka, každého občana je najvyššou prioritou nášho štátu. Ale my, ozbrojené sily, plníme úlohu chrániť územnú celistvosť a suverenitu štátu po svojom – ozbrojeným bojom. Moderný boj je zložitá situácia, pretože podiel vysoko presných zbraní, ktoré sa na ňom zúčastňujú, rastie kozmickým tempom! Takmer žiadna z ochranných vlastností oblasti už „nefunguje“, pretože moderné spravodajské prostriedky vidia a počujú človeka takmer všade. A zároveň nepriateľ používa silné prostriedky ničenia. Nepriateľ prevláda a na vykonávanie útočných akcií sa snaží vytvoriť výhodu v niektorých oblastiach frontu v pomere 8–10 ku jednej. A stále má iniciatívu. Aj toto treba brať do úvahy. Za takýchto podmienok povedať, že je možné viesť bitku a neutrpieť straty, je veľmi ťažká predpoveď. Som si istý, že v ozbrojených silách nie sú takí velitelia, ktorí by zámerne mali za cieľ zanedbávať životy svojich podriadených alebo ich zdravie. Bojujeme za veľmi ťažkých podmienok, ktoré, žiaľ, prinášajú personálne straty. Opatrenia, ktoré v súvislosti s vami spomínaným programom zdôrazňuje hlavný veliteľ ozbrojených síl Syrskyj, by mali veliteľovi pomôcť konať tak, aby ľudské straty boli minimálne. Ide predovšetkým o výcvik vojenského personálu. Je absolútne korektné poukázať na určité nedostatky v tejto oblasti. Verte mi, každý deň pracujeme na tom, ako zlepšiť výcvik a čo robiť, aby bol vojak pripravený na realitu moderného boja.

X Nedávno sa poslankyňa z parlamentného výboru pre národnú obranu, bezpečnosť a spravodajstvo Maryana Bezuhlová vyjadrila, že ste „veliteľ bez tímu“, že si nesmiete vyberať svojich zástupcov. Ako to je naozaj?

Toto je zásadne nesprávne tvrdenie. Armáda nie je politická strana, ani záujmový klub. Výmena jedného z veliteľov neznamená, že na druhý deň obsadia všetky posty súvisiace s jeho funkciou úplne iní ľudia. Napríklad teraz riadim vojenský riadiaci orgán operačno-strategickej úrovne a ľudia, ktorí tu slúžia, niektorí z nich sa desiatky rokov pripravujú na svoje pozície, získavajú odborné vedomosti a zručnosti, vedú koordinačné a výcvikové aktivity. To neznamená, že len preto, že sa veliteľom stal generál Hnatov, všetci sa stali zlými, neprofesionálnymi a nechápu, čo treba robiť. To vôbec nie je pravda. V procese práce je vidieť, že niekto plne spĺňa požiadavky, niekto zase na úlohy nestačí. Sú rôzne situácie, ale tvrdiť, že každého generála nasleduje nejaký tím, je absolútne nesprávne. Personálna politika funguje v ozbrojených silách inak. Nomenklatúra menovania mojich zástupcov a mnohých pozícií v štruktúre, ktorú riadim, nie je mojou právomocou. V prípade potreby môžem len niekoho odporučiť.

Povedzte mi, aký je váš vzťah s hlavným veliteľom? Súdiac podľa stránok na sociálnych sieťach, ktoré spravuje Oleksandr Syrskyj, ste sa nedávno stretli. O čom ste hovorili – čo sa dá povedať spoločnosti, čo by mala vedieť široká verejnosť?

Z toho, čo by mala vedieť široká verejnosť… Toho v našich rozhovoroch veľa nie je, pretože sa jedná väčšinou o pracovné záležitosti. Som si istý, že ozbrojené sily ako inštitúcia a hlavný veliteľ ako šéf tejto inštitúcie robia všetko pre to, aby sme uspeli v úlohách, ktoré nám boli zverené. Naša komunikácia s vrchným veliteľom je neustála, vzťah je oficiálny a profesionálny. Taký, aký má byť medzi nadriadeným a podriadeným.

X Je pravda, že generál Syrskyj je často na fronte, že trávi viac času „v poli“ ako v kancelárii v Kyjeve?

Poviem, že v skutočnosti hlavný veliteľ a ostatní velitelia pod jeho velením sú neustále na fronte, bez ohľadu na to, kde sa fyzicky nachádzajú. Funkcia hlavného veliteľa ozbrojených síl zahŕňa pochopenie, strategické rozhodnutia, riadenie mnohých procesov súčasne, jeho frontom je vo všeobecnosti celá krajina. Podľa mňa aj v tých krátkych časových úsekoch, keď má možnosť si oddýchnuť, je stále na fronte, lebo v tomto čase sa pre neho pripravujú správy, tvoria sa nejaké polia údajov, návrhy a hlavný veliteľ sa o to zaujíma, len čo sa znova zapojí do pracovného procesu. Áno, skutočne, vidím veľa jeho ciest. Ale nerozoberám to tak, že efektivita takého funkcionára závisí len od toho, koľkokrát sa relatívne povedané objavil na fronte. Treba však pochopiť, že určité opatrenia sa vykonávajú iba týmto spôsobom, na fronte. Najmä vtedy, keď je potrebné podporiť morálny a psychologický stav, pozdvihnúť ducha našich vojakov.

 X Možno by ste chceli niečo povedať tým ľuďom, ktorí nie sú vo vojenskej uniforme, ktorí sú v tyle? Niektorí z nich sú pravdepodobne v treťom roku vojny trochu dezorientovaní alebo frustrovaní.

Chcel by som povedať, že akcie nepriateľa priamo na fronte nie sú úplným zoznamom opatrení, ktoré vykonáva, pretože sa snaží zasahovať do politických procesov, v informačnej sfére, pôsobiť na medzinárodnej scéne, ovplyvňovať tretie krajiny a partnerov Ukrajiny. Preto je veľmi dôležité, aby sa naša spoločnosť skonsolidovala, naladila na dosiahnutie víťazstva v tejto vojne, na dosiahnutie spravodlivého výsledku. Tento výsledok možno dosiahnuť iba zjednotením.

X Čo bude pre vás osobne víťazstvom a spravodlivým výsledkom? Dosiahnutie hranice Ukrajiny z roku 1991?

Nie tak celkom. Víťazstvo je pre mňa kapituláciou Ruskej federácie ako agresora, je to uznanie zvrátenej kriminálnej politiky vojensko-politického vedenia tejto krajiny na medzinárodnej úrovni; to sú spravodlivé výsledky medzinárodného tribunálu, ktorý rozhodne v prospech Ukrajiny. Takto osobne vidím víťazstvo./agentury/

X X X

 Prvé slová Dušana Kováčika na slobode. Fico: Minister rozhodol zákonne a spravodlivo

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustili dnes z väzenia v Dubnici nad Váhom na slobodu. Krátko po prepustení sa Kováčik poďakoval členom Zboru väzenskej a justičnej stráže a jeho vedúcim v sklade za ich ľudský a profesionálny prístup. „V tejto chvíli mám málo informácií,“ odkázal Kováčik k svojmu prepusteniu.

 Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika. Zároveň nariadil prerušenie výkonu trestu odňatia slobody do rozhodnutia Najvyššieho súdu o dovolaní. Minister o tom informoval vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

„Minister spravodlivosti Slovenskej republiky podal dňa 7. 8. 2024 dovolanie v trestnej veci odsúdeného JUDr. D. K., PhD. Reagoval tak na doručený podnet obhajcu, ktorý vyhodnotil ako opodstatnený. A to z dôvodu uvedeného v § 371 ods. 3 Trestného poriadku,“ uviedol rezort spravodlivosti.

Podľa názoru ministra boli pri zisťovaní skutkového stavu „závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci, respektíve právoplatné rozhodnutie vychádza zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, čo mohlo mať za následok porušenie práva na spravodlivé súdne konanie,“ doplnil rezort.

 Rozhodnutia ministra Suska podať dovolanie a do rozhodnutia Najvyššieho súdu prepustiť Kováčika z väzenia sú spravodlivé a zákonné, uviedol na sociálnej sieti premiér Robert Fico.

„Predstavitelia Smeru konzistentne označujú prípad Dušana Kováčika za učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, ktorého cieľom bolo odstaviť Kováčika a vydláždiť cestu politickému nominantovi Igora Matoviča Danielovi Lipšicovi. Minister Susko mal zákonné dôvody na podanie dovolania a prepustenie Kováčika,“ uviedol Fico s tým, že toto ustanovenie nadobudlo účinnosť 1. 1. 2006 a bolo z dielne Lipšica.

„Vládna koalícia nebude pri náprave krívd z rokov 2020 až 2023 postupovať vykopávaním dverí, falšovaním dôkazov, preparáciou udavačov a nezákonnými obvineniami a väzbou, čo bolo typické pre vlády z týchto rokov. Vládna koalícia bude dôrazná, ale v súlade so zákonom a spravodlivosťou, ako to dnes ukázal minister Susko, pokračoval premiér Fico.

Kováčikovo prepustenie ešte skôr v stredu potvrdil pre portál tvnoviny.sk jeho advokát Erik Magál.

O prepustení bývalého špeciálneho prokurátora s odvolaním sa na blogerku Júliu Mikolášikovú ako prvý informoval portál aktuality.sk.

Kováčikov advokát Erik Magál v stredu upozornil, že urobili niekoľko krokov, ktoré mohli viesť k jeho prepusteniu. „Podali sme dovolanie proti odsudzujúcemu rozsudku Najvyššieho súdu SR. Požiadali sme tiež ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby sa k dovolaciemu konaniu pripojil a podal sám dovolanie v prospech doktora Kováčika a prerušil výkon trestu do času, kým sa o dovolaní rozhodne na Najvyššom súde SR,“ vysvetlil Magál.

Kováčik si vo väzení v Dubnici nad Váhom odpykával osemročný trest odňatia slobody za korupciu v prospech mafiánskeho bosa a za vyzradenie utajovaných skutočností./agentury/

X X X

Slovnaft prvýkrát prehovoril o ruskej rope. Konečne oznámil, kto ju zastavil

Problémy s dodávkami ropy od ruskej spoločnosti Lukoil pokračujú. Ruský dodávateľ, ktorý sa dostal na sankčný zoznam Ukrajiny, z dôvodov „vyššej moci“ dodávky cez Ukrajinu zastavil a spoločnosť Slovnaft, ktorá má s Lukoilom dlhodobý kontrakt, od začiatku júla neobdržala od tohto dodávateľa žiadnu dodávku ropy. V stredu o tom informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Slovnaft odvtedy vyvíja maximálne úsilie, aby náhradné dodávky ropy v tomto kritickom období pre Slovensko, ako i región zabezpečil. Keďže ide o krátkodobé riešenie, paralelne s tým Slovnaft a Skupina MOL spolu so zástupcami štátov pracujú na vyriešení problému, aby boli dané dlhodobé garancie na prepravu ropy,“ uviedol Molnár bez ďalších podrobností.

Pozastavenie dodávok ropy od spoločnosti Lukoil potvrdilo Ministerstvo hospodárstva SR v polovici júla. Viacerí predstavitelia vládnej koalície označili obmedzenie dodávok ropy cez Ukrajinu za porušenie asociačnej dohody s Európskou úniou (EÚ). Európska komisia ale Slovensku a Maďarsku oznámila, že energetická kríza nehrozí a existujú alternatívne možnosti dodávok cez ropovod Adria. Navyše, ostatné ruské spoločnosti dodávajú ropu cez ropovod Družba bez obmedzení.

Za zlú správu pre slovenských podnikateľov označila pozastavenie časti dodávok ruskej ropy Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). „Zlá preto, že to môže priniesť zvýšenie cien nafty a benzínu, a tým aj ďalšie zníženie konkurencieschop­nosti našich výrobcov a poskytovateľov služieb,“ uviedol v utorok (6. 8.) na sociálnej sieti predseda Zahraničnoobchod­ného výboru SOPK Július Kostolný.

Odporúčania Komisie EÚ, aby sme začali dovážať ropu cez chorvátsku Adriu, kde cena komodity a najmä prepravné poplatky výrazne zdražejú cenu tejto komodity, svedčia podľa Kostolného o tom, že obchodnú politiku neriadia v Bruseli dobrí gazdovia. „Opäť sa potvrdzuje, že v oblasti spoločnej obchodnej politiky EÚ vládne chaos a každý členský štát si háji svoje záujmy po svojom,“ dodal Kostolný./agentury/

X X X

Ukrajinci ovládli plynárenskú stanicu v ruskej Sudži, tvrdia ruské kanály. Putin reaguje

Ukrajinským jednotkám, ktoré v utorok prenikli do ruskej Kurskej oblasti, sa podarilo uchytiť sa v pohraničí a obsadiť tri dediny, uviedol podľa servera Meduza telegramový kanál Rybar, ktorý je blízky ruskej armáde.

Na výpade do Kurskej oblasti sa zúčastnila tisícka ukrajinských vojakov, vyhlásil náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov, podľa ktorého boje pokračujú. Ukrajina nariadila evakuáciu približne 6 000 ľudí, vrátane 425 detí, z 23 pohraničných obcí susediacich s Kurskou oblasťou, ohlásil podľa agentúry AFP v televízii šéf vojenskej správy Sumskej oblasti Volodymyr Arťuch. Podľa ruských blogerov, na ktorých sa odvolávajú servery BBC News či Meduza, ukrajinskí vojaci ovládli aj meraciu stanicu, cez ktorú prúdi do Európy ruský zemný plyn.

Informáciu nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov a Kyjev sa doteraz k ruským tvrdeniam ohľadom údajného prieniku ukrajinských síl do Kurskej oblasti oficiálne nevyjadril.

Zmení príchod stíhačiek F-16 na Ukrajinu priebeh vojny proti Rusku?

Ukrajina dostala prvé západné bojové stíhacie lietadlá F-16, na ktoré čakala viac ako dva roky.

„Nepriateľské jednotky obsadili obce Nikolajevo-Darjino, Darjino a Sverdlikovo,“ uviedol kanál Rybar v noci na stredu. Okrem toho podľa neho zrejme pokračovali boje v obciach Gončarovka a Olešňa. Celkovo do Kurskej oblasti preniklo až 400 vojakov ukrajinských ozbrojených síl a pozdĺž hranice je sústredených až 2 000 ďalších, tvrdí Rybar.

Proruský telegramový kanál Rybar neskôr uviedol, že situácia v Kurskej oblasti sa naďalej zhoršuje. „Za poslednú hodinu prišlo niekoľko potvrdení o aspoň čiastočnom ovládnutí nad Sudžou,“ uviedol a dodal, že ukrajinské formácie rozšírili zónu kontroly na severozápadnom úseku. „Obec Leonidovo a obec Liubimovka sú obsadené. V tom istom čase sa ruské jednotky pokúsili o protiútok v smere na blízku dedinu Zelenyj Šljach, ale dedinu sa im nepodarilo získať,“ tvrdí Rybar.

 Internetom sa tiež začali šíriť snímky, na ktorých ukrajinskí bojovníci zajali obrovské skupiny ruských vojakov v Kurskej oblasti. Podľa niektorých zdrojov sa za posledné dva dni údajne vzdalo viac ako 100 členov ruskej armády.

„Operácia zameraná na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl pokračuje,“ uviedlo predpoludním SELČ ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého ruskí vojaci nedovolili ukrajinským silám postúpiť hlbšie do Kurskej oblasti. Ministerstvo podľa Interfaxu tiež tvrdilo, že ukrajinské straty predstavujú až 260 ľudí a desiatky kusov vojenskej techniky. O ruských stratách neinformovalo.

Gerasimov neskôr na porade u prezidenta Vladimira Putina podľa Interfaxu vyhlásil, že útok na Kurskú oblasť sa začal v utorok zhruba o 05:30 (04:30 SELČ) a zúčastnili sa na ňom ukrajinské jednotky so silou až tisíc mužov. Cieľom podľa generála bolo ovládnuť pohraničný okres, ale ruské sily s podporou letectva, raketových vojsk a delostrelectva zastavili postup nepriateľa do hĺbky územia. „V súčasnosti jednotky zoskupenia Sever spolu s pohraničníkmi pokračujú v likvidácii nepriateľa v miestach bezprostredne susediacich s rusko-ukrajinskou hranicou,“ vyhlásil Gerasimov. Ukrajinské straty vyčíslil na najmenej 100 zabitých a 215 ranených a na 54 kusov obrnenej techniky vrátane siedmich tankov vyradených z boja./agentury/

X X X

 Ide o rozsiahlu provokáciu, reagoval Vladimir Putin na ukrajinské útoky v Kurskej oblasti

Ukrajinskí predstavitelia sa k situácii v pohraničí nevyjadrili.

Ruský prezident Vladimir Putin označil ukrajinské útoky na Kurskú oblasť za „rozsiahlu provokáciu“, informuje TASR s odvolaním na správy agentúr Reuters a AFP.

„Kyjevský režim spustil ďalšiu rozsiahlu provokáciu,“ povedal Putin predstaviteľom vlády v súvislosti s ukrajinskými útokmi v Kurskej oblasti. Dodal, že ukrajinské sily tam „nerozlišujúco ostreľujú civilné budovy, obytné domy, sanitky“.

Ruské ministerstvo obrany ešte v utorok uviedlo, že do pohraničnej Kurskej oblasti preniklo až 300 ukrajinských vojakov s 11 tankami, pripomína agentúra AP. Podľa ruského rezortu obrany Ukrajinci utrpeli ťažké straty a boje pozdĺž hraníc pokračovali aj v stredu.

Ruské ministerstvo zdravotníctva v stredu informovalo, že pri ostreľovaní Kurskej oblasti utrpelo zranenia najmenej 24 detí vrátane šiestich detí. Tamojšie úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili svoj pohyb vonku, aktuality.sk

 X X X

 Šimkovičovej stále leží v žalúdku výzva na jej odvolanie. Polícia si predvolala umelkyňu: Toto som nezažila ani za socializmu

Orgány činné v trestnom konaní pokračujú v trestnom stíhaní a zisťujú relevantné skutočnosti významné pre trestné konanie v súvislosti s výzvou na odstúpenie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry, pod ktorú sa podpísalo takmer 190-tisíc ľudí. Od utorka pritom koluje nová petícia, ktorá požaduje „okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry.“ Pod petíciu sa podpísalo za deň od jej zverejnenia už viac ako 100-tisíc osôb.

 Ako ďalej uviedla riaditeľka odboru komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská pre agentúru SITA, ministerka kultúry Šimkovičová (nom. SNS) totiž podala sťažnosť voči uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenia. To odmietol poverený príslušník Obvodného oddelenia PZ Bratislava Staré Mesto – stred, „nakoľko nie je dôvod na začatie trestného stíhania“.

Trestné oznámenie v súvislosti s výzvou na odstúpenie Šimkovičovej na neznámeho páchateľa na generálnu prokuratúru bolo podané generálnym tajomníkom služobného úradu Lukášom Machalom. Prokurátor vyhovel Šimkovičovej sťažnosti 6. júna 2024 a zrušil uznesenie, ktorým bola vec odmietnutá. Zároveň uložil príslušníkovi policajného zboru, aby vo veci ďalej konal a rozhodol.

Herci Milan Ondrík a Rebeka Poláková reagujú na odvolanie šéfa SND Mateja Drličku: Nechápeme to. Vagabundi ovládajú tento štát. A čo na to filmová producentka Zuzana Mistríková?

 Polícia tak opäť prešetruje výzvu na odstúpenie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky. Koncom júla si na vypočutie predvolala umelkyňu a jednu z iniciátoriek výzvy Ilonu Németh. „Bol to pre mňa šok z toho, kde sa ako krajina nachádzame. Bola som presvedčená, že toto sa už nemôže vrátiť,“ uviedla Németh pre Denník N a dodala, že považovala „celú vec“ za uzavretú.

V postupe orgánov vidí Németh paralelu so socializmom, keď po angažovaných umelcoch išla tvrdo štátna moc. Umelkyňa bola aktívnou účastníčkou Novembra ’89, mala vtedy dvadsaťšesť rokov. Predvolanie na políciu však zažila prvýkrát teraz, uviedla pre Sme.

„V tom období sme organizovali študentské festivaly v Nových Zámkoch. V roku 1988 ich zakázali a môjho kolegu si predvolali na výsluch. Po Nežnej revolúcii som bola presvedčená, že podobné situácie už máme za sebou,“ hovorí Németh.

Németh sa na polícii pýtali na celý priebeh zverejnenej výzvy, na proces kontroly podpisov či odovzdanie vytlačených hárkov do podateľne ministerstva kultúry.

Matej Drlička deň po odvolaní: Nejde o mňa, ale divadlo musí ostať slobodné. Spím dobre, lebo svedomie mám čisté

 Otázky sa týkali aj toho, ako sme vyjasnili, že ide o verejnú výzvu na odstúpenie, nie o petíciu, ktorá má mať iné náležitosti. Bolo to vecné,“ povedala Németh. Ako ďalej pre Denník N uviedla, výsluch bol pre ňu ponižujúci. „Veľmi zle mi to padlo, bolo to ponižujúce. O seba sa nebojím, o to vôbec nejde, ale ide o to, kde sme sa to ocitli, že za vyjadrenie názoru, čo je základné ľudské právo, som bola na výsluchu,“ hovorí Németh.

Otvorená výzva na odstúpenie ministerky kultúry bola zverejnená v januári tohto roku. Šimkovičová ju viackrát spochybňovala a tvrdila, že podpisy sú zmanipulované. Dokonca tvrdila, že podvrh má dokazovať to, že „podpisy tam pribúdali aj v noci“. „Minimálne tritisíc ľudí je tam duplicitne uvedených a minimálne stotisíc podpisov je neidentifikova­teľných,“ uviedol za ministerstvo generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.

Od utorka pritom koluje nová petícia, ktorá požaduje „okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry.“ Pod petíciu sa podpísalo už viac ako 100-tisíc osôb./agentury/

X X X

 Mašinérie islamskej republiky: V Iráne za jediný deň obesili 29 ľudí, väčšinu skupinovo

Ľudskoprávne organizácie opakovane obviňujú Irán z využívania trestu smrti pri všetkých obvineniach na vyvolanie strachu v spoločnosti v súvislosti s protestami v roku 2022. Irán podľa týchto organizácii popraví ročne viac ľudí než ktorákoľvek iná krajina na svete okrem Číny.

TIrán len v priebehu stredy popravil najmenej 29 odsúdených. Dvadsaťšesť mužov obesili v rámci skupinovej popravy vo väznici pri Teheráne, uviedla ľudskoprávna organizácia Iran Human Rights (IHR) so sídlom v Nórsku.

Popravení boli odsúdení za vraždy, drogy a znásilnenia. Medzi popravenými boli dvaja občania Afganistanu.

„Bez okamžitej reakcie medzinárodného spoločenstva by sa v nasledujúcich mesiacoch mohli stať obeťami vražednej mašinérie islamskej republiky stovky osôb,“ povedal riaditeľ IHR Mahmúd Amírí-Moghaddám.

Skupinová poprava v takomto rozsahu nemá podľa IHR za posledné roky v Iráne obdobu. Posledný porovnateľný prípad sa datuje do roku 2009.

V utorok v Iráne popravili vo väznici Kermánšáh v západnom Iráne Ghuláma Rezu Rasaejího, ktorý bol odsúdený za zabitie policajta počas rozsiahlych protivládnych protestov v roku 2022. Tieto demonštrácie vyvolala smrť 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela krátko po tom, čo ju za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy zadržala mravnostná polícia.

Rasaejího popravu v stredu odsúdil aj osobitný vyslanec USA pre Irán Abram Paley a Irán obvinil, že protestujúcich podrobuje „fiktívnym procesom a núteným priznaniam“.

IHR oznámila, že len tento rok bolo v Iráne zatiaľ popravených najmenej 345 ľudí. Amírí-Moghadám povedal, že krajina využíva to, že svet sa zameriava na zvyšujúce sa napätie medzi Iránom a Izraelom, a „masovo zabíja väzňov a zintenzívňuje útlak v Iráne“.

TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP./agentury/

 X X X

 Alexandra Kusá: Dôvody odvolania ma urážajú. Dúfali sme, že ministerstvu ide o kultúru

Alexandra Kusá pôsobila ako riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) od roku 2010 a celkovo strávila v tejto inštitúcii 25 rokov. Ako uviedla počas tlačovej konferencie, v SNG zostane pôsobiť aj naďalej – ako kurátorka. Za svojím odvolaním vidí rozdielne predstavy ministerstva kultúry o tom, akým smerom by sa galéria mala uberať.

Alexandra Kusá o svojom odvolaní

X Očakávali ste svoje odvolanie?

Áno.

X Odvtedy, čo odvolali Mateja Drličku, alebo ešte od udalostí s Bienále v Benátkach?

Nie, už od volieb to bolo jasné. Myslím si, že sa tým vládnuca garnitúra ani nijako netajila. Boli sme obviňovaní z toho, že neprotestujeme a že sme príliš poslušní. Stále sme dúfali, že keď sa zabývajú vo svojich funkciách, tak nájdeme nejakú spoločnú reč, pretože sme verili, že im ide o kultúru. Zdá sa, že toto nám nevyšlo a že to chcú inak, na čo majú, samozrejme, právo. Musia si to teraz obhájiť.

X Absolvovali ste predtým aspoň nejaký dialóg s ministerkou Šimkovičovou?

Nie. Je to namierené proti našej práci, ale iba tak všeobecne. Skôr naše nastavenia nie sú kompatibilné, asi je tam predstava niečoho iného. Nikdy nám nebola tlmočená žiadna iná.

Mali sme mať jednu poradu k ďalšiemu smerovaniu kultúry s pánom Machalom, ale bola zrušená. Nikdy sme sa teda ani nedozvedeli, či je nejaká predstava. Pokiaľ viem, žiadna nebola ani medializovaná inými kanálmi. Neviem vám povedať, aká je ich predstava.

X Čo hovoríte na dôvody, ktoré uviedlo ministerstvo kultúry vo vyhlásení k vášmu odvolaniu?

Trochu ma to uráža kvôli kolegom a všetkým tým ľuďom, ktorí s veľkým nasadením rekonštruovali, snažili sa. Galéria nie je žiadna autokracia, moji najväčší kritici sú moji kolegovia. Nepredstavujme si, že tu niekto chodí ako cár po inštitúcii, toto je normálne participatívne kolektívne riadenie množstva príčetných ľudí, ktorí robia spoločné rozhodnutia.

Aj preto mi je to nepríjemné, ja som iba symbol niečoho, ale je to namierené voči nim. To už je niečo, pri čom sa môžem ozvať. Brániť seba je také čudné, ale brániť ľudí, o ktorých viete, že odviedli dobrú prácu v komplikovaných podmienkach, to je podľa mňa sila. Sú to ľudia, ktorým o niečo ide. Taký je asi aj žurnalizmus – nerobíte to iba ako prácu, ale máte to aj ako poslanie. My sme tiež takí.

Matej Drlička deň po odvolaní: Nejde o mňa, ale divadlo musí ostať slobodné. Spím dobre, lebo svedomie mám čisté

 X Plánujete spolu s ostatnými kolegami z kultúry nejaké protestné kroky?

Je to ešte čerstvé, teraz sa plánujem napiť plného pohára vody a celé to nejako prežiť.

X Akým smerom sa podľa vás bude uberať kultúra na Slovensku?

Som optimistka, dúfam, že pokrok sa nedá zastaviť. Myslím si, že sa to začne zase opravovať. O chvíľku prídeme na dno, od ktorého sa dobre odráža. Takže uvidíme. Ja to vidím optimisticky a myslím si, že sa to zlepší./agentury/

X X X

 Trošku tvrdohlavý a možno aj hlúpy. Američanom vyfúkol nebotyčnú hviezdu neodbytný Švéd

Je 10. apríl 1896, záverečné popoludnie prvých olympijských hier, na starej dráhe Panathénskeho štadióna stoja traja Gréci a dvaja Američania. S drevenými žrďami v rukách robia rýchly a zložitý sled pohybov, aby sa dostali čo najvyššie.

Šťastný a zlatý Armand Duplantis.

Vyhráva William Hoyt, druhák na Harvarde, ktorý predstieral chorobu, len aby mohol vynechať hodiny v škole a napokon vycestovať do Európy.

Pravda, toto je už len štipka z histórie, ktorá má so súčasnosťou pramálo spoločné.

V pondelok, pred siedmou hodinou večer, začínajú na plochu Stade de France postupne vchádzať prví atléti. Lotyš, Nór, Číňan, dvaja Nemci či Američan. V hľadisku to šumí, zaplnená aréna so zatajeným dychom čaká.

Kráľ novodobých žrdkárov prichádza ako posledný… A my vám to teraz vďaka spoločnosti Toyota, ktorá je celosvetovým partnerom mobility a účasť na tomto podujatí zabezpečila viacerým slovenským médiám, môžeme priblížiť. Súťaž sme totiž mohli sledovať naživo.

„To bude asi nejaký týpek,“ povie vedľa sediaci slovenský vedec a popularizátor fyziky Samuel Kováčik, jeden z ambasádorov japonskej značky. Je to vraj len odhad, ale podľa prepočtov je latka vo výške šesť metrov a 40 centimetrov na hranici ľudských schopností a možností.

V tej chvíli ani len netuší, že „týpek“ Armand Duplantis sa k nej o niečo vyše tri hodiny priblíži o ďalší centimeter…

X Potrebuje vôbec žrď?

Všetko je pripravené, jeden z mnohých olympijských večerov sa môže začať. Latka mieri do výšky päť a pol metra, zatiaľ čo sa na blízkom tartane už pripravujú prví „stípliari“.

Skok o žrdi je celovečerná disciplína, jej protagonisti prichádzajú na plochu prví a a schádzajú poslední. Na každej výške majú tri pokusy. S tou základnou nikto nemá problém, tobôž nie Duplantis, ktorý ju veselo ignoruje.

X A keď o pár desiatok minút pri svojom prvom skoku prekoná 5,70 metra s veľkou rezervou, mnohí sa pýtame: „Ozaj, a potrebuje on vôbec nejakú žrď?“

Švédsky atlét má len 24 rokov, ale pokiaľ ide o históriu tejto disciplíny, píše v nej vlastnú kroniku.

Za sebou má síce len jeden parížsky pokus, no beztak je už olympijským medailistom z Tokia, dvojnásobným halovým majstrom sveta a dvojnásobným svetovým šampiónom pod holým nebom.

A vo svetových tabuľkách dlhodobo prekonáva len sám seba – osemkrát si už takto vylepšil osobný rekord, ktorý bol vždy zároveň aj svetový.

A na Stade de France, jednom z viacerých atletických večerov, ktorý sme zažili vďaka spoločnosti Toyota, útočí už na osemnáste víťazstvo v rade…

Latka čnie vo výške päť metrov a 80 centimetrov, väčšina z dvanástky finalistov začína mať problémy a organizátori ju pravidelne musia vracať späť. Mimochodom, Duplantisov otec Greg kedysi tiež skákal so žrďou a 5,80 metra bolo jeho životným maximom.

Jeho syn však pokojne sedí a čaká, kým latku opäť nezdvihnú o niečo vyššie. Všetko má pod kontrolou, zdá sa, že takúto výšku zvládne aj s batohom na chrbte. Jeho dominancia akoby súťaži uberala aj na samotnej dôstojnosti, Duplantis si v Paríži skáče vlastnú ligu.

X Alebo je to len náš pocit?

Iste, už pohľad do životopisu rodáka z amerického Lafayette v štáte Louisiana navráva, že keď sa nadeľoval talent, „Mondo“, ako mu hovoria, stál v prvom rade. Otec, bývalý americký žrdkár, mama Helene švédska sedembojárka, ktorá sa nestratila ani vo volejbale.

Jeho dvaja starší bratia Andreas a Antoine a jeho mladšia sestra Johanna sa tiež venovali športu. Andreas v rovnakej disciplíne reprezentoval Švédsko na MS juniorov 2012, zatiaľ čo Antoine sa na strednej škole vzdal skoku o žrdi kvôli bejzbalu. V roku 2019 ho dokonca draftoval New York Mets.

Armand si vraj prvýkrát vyskúšal skok o žrdi ako trojročný doma v Lafayette. Najprv to boli metla a gauč, neskôr podomácky vytvorené doskočisko na dvore. Údajne sa susedia Duplantisových neraz báli, že ich syn raz preskočí aj plot.

Akiste k tomu nemal ďaleko, lebo keď mal sedem, prehupol sa cez latku vo výške 3,86 metra a vytvoril nový svetový rekord v tejto vekovej kategórii. To isté potom dokázal ako desať, jedenásť či dvanásťročný.

Rýchlo, mrštne, technicky dokonale. A pritom všetko neskutočne ladne.

Ponad šesťmetrovú hranicu – čo je známka absolútnej žrdkárskej extratriedy – sa prvýkrát vzniesol ako devätnásťročný v Štokholme. Symbolicky v hlavnom meste Švédska.

 Armand Duplatis zaznamenal svoj ôsmy svetový rekord v kariére.

Narodil sa síce v Spojených štátoch, vyrástol tam aj vyštudoval, napriek tomu reprezentuje túto severskú krajinu. Za všetko vraj môže Jonas Anshelm, tamojší mládežnícky tréner.

„V štrnástich skákal vyššie ako väčšina našich dospelých skokanov, nemusel som vidieť ani jeho video alebo niečo také,“ spomína.

Lenže Armand chcel spočiatku reprezentovať USA.

„Ako Švéd, trošku tvrdohlavý a možno aj hlúpy, som si pomyslel, že nebude od veci, ak zavolám ešte raz. Povedal som mu, že budem veľmi šťastný, ak by jeho otec Greg bol v našom národnom tíme ako tréner. O pár týždňov mi Greg volal, že sú na ceste do Švédska.“

Nikto z nich to dnes vraj neľutuje. Aj jeho priateľkou je švédska modelka Desiré Inglander a šesť mesiacov v roku spolu pobývajú v Štokholme.

Mondo nešpekuloval

Keď sledujete Duplantisa priamo na ploche, vyžaruje z neho niečo severské. Absolútny pokoj, nerozhádže ho ani to, keď Američan Sam Kendricks prekoná solídnych 5,95 metra. Vie, že stále má rezervu a možno už nie s batohom, ale cez latku v tejto výške sa prenesie aj s ladvinkou okolo pása.

Z miery ho nevyvedú ani mužské rozbehy na 200 metrov, ktoré zakaždým aspoň na chvíľu prerušia súťaž žrdkárov.

Duplantis, tak, ako po väčšinu svojej kariéry, nemá ani tentoraz súpera. Zlato už má isté a latku si necháva na stojane posunúť na „bubkovských“ 610. Ak ju zdolá, bude to nový olympijský rekord.

Bol to práve legendárny Sergej Bubka, ktorý ako prvý prekonal túto métu. Medzitým ju okrem neho a Duplantisa zdolal iba Francúz Renaud Lavillenie. A už nikto iný.

Švéda však takéto žrdkárske štatistiky netrápia a latku bez problémov prekonáva.

Je už akousi obyčajou, že atléti si svoje rekordy „šetria“ na mítingy, kde organizátori ich zápisy do historických tabuliek štedro speňažia. Duplantis však v tento parížsky večer nešpekuluje. Keď sa publikum sústredí na finále ženskej osemstovky, latku si nechá poslať do výšky 6,25 metra.

Prvý pokus je bez šance…

Druhý vyzerá nádejnejšie…

Pred tretím po ovále krúži Valarie Allmanová, zlatá americká diskárka, zatiaľ čo víťazná osemstovkárka, Britka Keely Hodgkinsonová, trikrát udrie do zvonu.

Duplantis berie do rúk žrď, pokojným krokom smeruje na štart rozbiehacej zóny. Osemdesiattisíc divákov vstáva v očakávaní posledného atletického výkonu dňa. A my spolu s nimi sledujeme – aj so spoločnosťou Toyota – jeden z top vrcholov olympiády.

Švéd ho pomaly roztlieska, rozbieha sa a s absolútnou eleganciou sa vznáša k nebesiam. Najprv jeho oranžové topánky, potom trup a nakoniec hlava s natiahnutými rukami.

Bez najmenšieho dotyku.

Dámy a páni, nový svetový rekord. Stade de France buráca ako počas futbalového zápasu.

Duplantis beží za svojimi najbližšími, povie im, že „dav sa zbláznil“ a tentoraz už typicky nešvédsky bujaro oslavuje.

Dokonca aj strieborný Kendricks poskakuje od vzrušenia. Jeho súper vyletel do výšky, o akej sa ostatným ani len nesníva.

„Neznášam, že nám ho vyfúkli Švédi. Želám si, aby sme ho jedného dňa dostali späť do Ameriky,“ žartuje pre web Team USA.

V silách aj 640

Je to záver olympijského dňa ako sa patrí. Pomaly odchádzame. So zážitkami, ale aj otvorenými myšlienkami. Nie či, ale kedy sa tento šikovný Švéd dotkne hranice ľudských možností a schopností? Jeho otec Greg vraví, že 640 je v jeho silách.

Stade de France sa vyprázdňuje, v niekoľkosto­metrovom dave zavše počuť meno Armand Duplantis. Veľký parížsky šampión vchádza do histórie ako jedna z najväčších postáv XXXIII. olympijských hier.

 Armand Duplantis sa postaral o jeden z vrcholov atletiky na OH v Paríži.

Toyota, partner MOV

//Svetový rekord Armanda Duplantisa sme mohli priamo na štadióne sledovať vďaka spoločnosti Toyota, ktorá je jedným z oficiálnych partnerov najväčšieho športového sviatku na svete.

Toyota v úlohe celosvetového partnera MOV pre mobilitu poskytla parížskym olympijským hrám flotilu pozostávajúcu z viac než 2 650 elektri­fikovaných osobných automobilov a 700 elektrických prostriedkov mobility, kam patrí i 250 vozidiel APM (Accessible People Mover) špeciálne upravených pre tieto hry a vyrobených v Európe.

Súčasťou Flotily je aj 500 kusov Sedan Mirai poháňaných vodíkovým palivovým článkom, spájajúci výhody elektrickej mobility s bezkonkurenčne pohodlným používaním, autonómiou a rýchlym tankovaním, ktoré sú podľa Toyoty jednou z ciest na to, ako zbaviť svet uhlíkových emisií.

 Toyota Mirai na vodíkový pohon. Aktuálne sú neodmysliteľnou súčasťou Paríža.

Pre vozidlá poháňané vodíkovými palivovými článkami zvolili v Paríži modrú farbu, lebo modrá je farbou vody, ktorá predstavuje jediné emisie vychádzajúce z výfukov týchto vozidiel.

Zelená je určená pre batériové elektromobily, zelená je totiž farbou prírody, čím spoločnosť poukazuje na nulové výfukové emisie batériových elektromobilov.

Pre hybridy a plug-in hybridy vybrali purpurovú, ako tretiu farbu športovísk na hrách Paríž 2024.

V Paríži tiež táto japonská značka otvorila vlastný park, ktorý sme mali možnosť vyskúšať. Ponúka ukážky rôznych typov mobility.

Park sa nachádza neďaleko Eiffelovej veže a počas trvania Hier je prístupný pre hostí spoločnosti Toyota a pozvaných návštevníkov. Pre bežnú verejnosť bude otvorený v dňoch 9. a 10. septembra 2024.

Park inkluzívnej mobility Toyota je prehliadkou možného spojenia technológií s dostupnosťou, resp. skutočnosti, ako by mohli olympijské a paralympijské hry podporiť pozitívne zmeny v spoločnosti./agentury/

 X X X

Dočká sa Bangladéš demokracie? Vládu povedie nositeľ Nobelovej ceny, slávny tvorca mikropôžičiek

1Hoci má už 84 rokov, vkladajú doňho veľké nádeje. Muhammad Júnus, ktorému v roku 2006 udelili Nobelovu cenu za mier, má byť zárukou, že sa Bangladéš zmietaný krvavými nepokojmi konečne vydá demokratickou cestou. S požiadavkou, aby až do slobodných volieb viedol dočasnú vládu, prišli demonštrujúci študenti a on ju prijal. Stalo sa tak po tom, čo autokratická premiérka šejkyňa Hasína Vadžídová v pondelok utiekla do Indie, parlament rozpustili a moc v krajine prevzala armáda.

Muhammad Júnus by mal už dnes zložiť prísahu, aby mohol viesť dočasnú vládu v Bangladéši.

„Ak je v Bangladéši potrebné konať, pre moju krajinu a odvahu môjho národa, tak budem konať,“ uviedol Júnus pre spravodajskú agentúru AFP.

V čase, keď v jeho vlasti vrcholili protesty, sa síce pre lekársky zákrok nachádzal v Paríži, ale už dnes odletel domov a vo štvrtok by mal zložiť prísahu.

Odstúpenie Vadžídovej nazval „druhým oslobodením Bangladéša“ (prvým bolo získanie nezávislosti od Pakistanu v roku 1971). S návrhom študentov, ktorí si ho vybrali za dočasného premiéra, súhlasil.

„Ako by som mohol odmietnuť ich prosbu? Prechodná vláda je len začiatok. Skutočné upokojenie príde len so slobodnými voľbami. Bez volieb nenastane žiadna zmena,“ povedal Júnus pre AFP.

Revolučné udalosti, ku ktorým došlo v Bangladéši, v skutočnosti oslobodili aj jeho. V júli ho totiž postavili pred súd. Žaloba tvrdí, že spreneveril viac ako dva milióny dolárov z dobročinného fondu. Napokon ho však prepustili na kauciu, aby sa mohol liečiť.

Podľa organizácie Amnesty International je proces vykonštruovaný, aby sa režim, ktorý potláčal ľudské práva, zbavil ďalšieho odporcu. Júnusovi hrozilo, že zvyšok života strávi za mrežami.

Nepomohol ani otvorený list, v ktorom svetoví politici a vyše sto laureátov Nobelovej ceny ešte vlani žiadalo, aby ho štát neprenasledoval. Ako v júni informovali svetové médiá, Vadžídová sa z toho vysmievala, vyhlasujúc, že ide o „reklamu, ktorú si sám zaplatil“.

To, že ju na čele vlády nahradí práve Júnus, je preto viac než symbolické. Kto je vlastne tento muž, ktorý si získal dôveru o celé generácie mladších študentov? Schopný ekonóm, bojovník proti chudobe, zástanca ľudských práv, disident?

Tvorca mikropôžičiek

Júnus sa narodil v júni 1940 v moslimskej rodine vidieckeho klenotníka. Vyštudoval ekonómiu v Dháke a v roku 1965 získal štipendium do USA, kde si spravil doktorát a tri roky pôsobil ako asistent na univerzite v americkom štáte Tennessee.

Keď si Bangladéš vybojoval samostatnosť, vrátil sa domov, aby učil na univerzite v Čitágáone, v druhom najväčšom meste Bangladéša. Zlom v jeho živote nastal po hladomore v roku 1974, ktorému podľa neoficiálnych zdrojov podľahlo až 1,5 milióna ľudí.

Júnusa to primälo, aby pomáhal chudobným. O dva roky neskôr si pri návšteve vidieckych rodín všimol, že si museli brať nevýhodné pôžičky od úžerníkov, lebo banky im odmietli poskytnúť úvery na malé sumy peňazí.

Júnus bol presvedčený, že keby títo ľudia, napríklad drobní remeselníci, dostali malú pôžičku (do 100 dolárov) s nízkymi úrokmi, dokázali by ju splácať a mali by aj nejaký zisk. Sám to vyskúšal, keď 42 dedinským ženám požičal po 27 dolárov.

Tak sa zrodila myšlienka tzv. mikroúverov. Júnus zabezpečil investície a v októbri 1983 spustil pilotný projekt pre chudobných Bangladéšanov, ktorí si mohli zobrať pôžičku z Grameen Bank (Dedinskej banky).

Do júla 2007 poskytli úvery vyše siedmim miliónom ľudí v celkovej hodnote takmer 6,4 miliardy dolárov. Aby sa zabezpečilo, že ich splatia, o pôžičky žiadali malé „solidárne“ skupiny, ktorých členovia sa podporovali a navzájom za seba ručili.

Dôraz sa kládol najmä na finančnú pomoc ženám. Model „sociálneho podnikania“ bol taký úspešný, že sa ním inšpirovali aj v ďalších asi sto rozvojových krajinách a ocenili ho poprední odborníci z celého sveta.

Júnus zaň spolu s bankou získal Nobelovu cenu – ako vôbec prvý Bangladéšan, no spoločnosť Grameen pod jeho vedením nezostala iba pri tom.

Činnosť rozširovala i na ďalšie oblasti a vznikali nové podniky zaoberajúce sa napríklad zavlažovaním, výrobou lacných a výživných potravín či poskytovaním mobilných telefónov chudobným dedinčanom.

Časť finančnej odmeny z Nobelovej ceny Júnus venoval tiež na založenie vedeckej univerzity a zriadenie očnej nemocnice pre chudobných.

Študentské nepokoje

Zatiaľ čo si vo svete vyslúžil úctu a množstvo ocenení, doma sa známy ekonóm stával nežiaducou osobou. Začal sa totiž politicky angažovať a v roku 2007 oznámil, že chce založiť novú stranu, od čoho neskôr upustil.

Vadžídovej vláda sa ho snažila odstaviť a zdiskreditovať. V roku 2011 zariadila, že ho odvolali z vedenia spoločnosti Grameen, ktorej aktivity začali vyšetrovať. Zakrátko čelil na súde obvineniu z ohovárania, ale aj obžalobe, že jeho spoločnosť vyrábala „falošný jogurt“.

V nasledujúcich rokoch prišli obvinenia zo zneužívania právomocí, z porušenia pracovného práva, korupcie či prania špinavých peňazí. Celkovo absolvoval vyše 170 súdnych sporov, ktoré zahraniční odborníci pokladajú za šikanovanie štátu.

„Vadžídová nemohla tolerovať, že sa na Júnusa pozerali ako na politickú alternatívu. Jej žiarlivosť podnecovala i Nobelova cena a podpora z celého sveta, ktorú dostal,“ opísal v júni pre stanicu Hlas Ameriky politický analytik Zahíd Ur Rahman.

V súboji Vadžídová – Júnus však nakoniec vyhral nobelovec. Šejkinina vláda sa totiž rozhodla, že zavedie kvóty, podľa ktorých by až 30 percent pracovných miest v štátnej správe pripadlo príbuzným „bojovníkov za slobodu“ z roku 1971.

V krajine, kde vládne chudoba, korupcia a autokratický režim, boli pritom práve tieto pozície zárukou lepšieho života. Mladí Bangladéšania, medzi ktorými je až 18 miliónov nezamestnaných, preto stratili trpezlivosť a v júli začali s masovými protestmi.

Polícia ich demonštrácie brutálne potlačila. Vyše 400 ľudí zomrelo, tisíce ďalších zranili, asi 11-tisíc zatkli. Vadžídová po 15-ročnom úradovaní napokon odstúpila z funkcie a s ďalšími politikmi ušla do exilu.

O poriadok v krajine sa teraz stará vojsko. Prezident Muhammad Šahabuddín nariadil, aby z väzenia prepustili bývalú premiérku a líderku opozície Bégam Chálidu Zijáovú, na slobodu sa dostalo aj 2 200 politických väzňov. Zástupcovia protestujúcich a armády sa dohodli, že dočasnú vládu povedie Júnus.

Znamená to, že v krajine s vyše 171 miliónmi obyvateľov zvíťazila „študentská revolúcia“? Indický politológ Brahma Chellaney varuje pred priveľkým optimizmom.

„V Bangladéši naďalej panuje nebezpečné mocenské vákuum, aj keď Muhammad Júnus vyhlásil, že je pripravený dohliadať na vládu dosadenú armádou,“ napísal na sociálnej sieti X./agentury/

X X X

 Bratislava opäť zažije korunovačnú slávu, do ulíc sa vrátia rytieri, šľachta aj korunovaný kráľ

Významnú korunovačnú éru si hlavné mesto pripomenie počas Bratislavských korunovačných dní od 16. do 18. augusta. Vychutnajte si atmosféru veľkolepej slávnosti na počesť korunovácie kráľa Jozefa I. Toto jedinečné podujatie poskytne možnosť zažiť dávnu históriu na vlastnej koži prostredníctvom korunovačného sprievodu, šermiarskych súbojov, tanca aj hudby.

 Vďaka predstaveniu „Renesančné obrázky“ zavíta v piatok na Bratislavský hrad hosť z cudziny so svojim sprievodom. Súperenie dvoranov o priazeň dám i všetkých prítomných hostí bude plné šermu, tanca, ľubozvučnej dobovej hudby a poézie, ale aj vznešeného umenia lovu v podaní kráľovského sokoliara. Malebnými renesančnými obrázkami plnými radostí a peripetií dvorného života, vás prevedie herold.

Bratislavské korunovačné dni si tento rok budú pripomínať korunováciu panovníka Jozefa I, ktorý bol v Bratislave korunovaný za uhorského kráľa 9. decembra 1687, keď mal iba deväť rokov. Na jeho počesť bude pripravený sobotný program na Hlavnom námestí. Tešiť sa môžete na sokoliarske vystúpenie, ukážky lovu dravcov z konského chrbta a bohatý šermiarsky a tanečný program.

Kompletný program Bratislavských korunovačných dní nájdete TU.

Pocíťte atmosféru historického sprievodu

Pridajte sa v sobotu o tretej popoludní ku korunovačnému sprievodu. Z Bratislavského hradu budete môcť sprevádzať približne 200 členný korunovačný sprievod vo vyšperkovaných historických kostýmoch. V slávnostnom sprievode budete mať možnosť zahliadnuť novokorunovaného panovníka na koni a aj jeho predchodcov – symbolicky, v podobe kráľovských portrétov nesených šľachtou a bojovníkmi reprezentujúcimi obdobia jednotlivých panovníkov. V sprievode bude pred korunovačnými klenotmi kráčať aj duchovenstvo na čele s arcibiskupom, šľachta, dvorania aj rytieri. Postupne tak uvidíte vývoj odevu, zbroje a odevných doplnkov v čase.

Pokochajte sa leskom vzácnej repliky uhorskej koruny a vychutnajte si sprievodný program

Počas celého podujatia bude v Starej radnici MMB vystavená verná kópia uhorskej koruny, ktorá je dielom skúsených klenotníkov. Pripravené sú aj degustácie vín s korunovačnou tematikou. Tešiť sa môžete na šípkové víno, tmavú degustáciu či ochutnávku kráľovského vína – Frankovky modrej. Pre návštevníkov bude v piatok aj v sobotu na Bratislavskom hrade pripravená možnosť odfotiť sa ako kráľ, kráľovná či rytier v dobovom kostýme pomocou umelej inteligencie. V Katedrále sv. Martina zaznie v nedeľu o 15.00 hod. organový koncert, počas ktorého katedrálni organisti predvedú diela organových autorov od baroka až po súčasnosť. Zároveň bude v katedrále výnimočne sprístupnené aj presbytérium, kde boli korunovaní uhorskí králi a kráľovské manželky. V Kine Mladosť bude premietaný film Possonia: Bratislava vo Florencii.

Vezmite na korunovačnú parádu aj deti

Deťom bude počas Bratislavských korunovačných dní venovaných niekoľko sprievodných aktivít. Spoznávať korunovačnú históriu mesta môžu už od piatka vďaka špeciálnym detským prehliadkam s Pátračom Tinom. V Bibiane si na tvorivých dielňach môžu vytvoriť svoj rodinný erb a niečo sa dozvedieť aj o ich histórii a význame. Počas celého víkendu bude k dispozícii aj bezplatná šifrovacia hra s názvom Príbeh Ukradnutej koruny. Hru si môže ktokoľvek zahrať na svojom mobilnom telefóne s pripojením na internet v centre Bratislavy.

Spoznajte bližšie slávnu éru korunovácií v Bratislave

Tí, čo by sa z histórie korunovácií radi dozvedeli viac, majú možnosť vybrať sa na bezplatné prehliadky v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine alebo ukrajinčine, ktoré organizuje Turistické informačné centrum Bratislava Tourist Board počas všetkých troch dní od piatka do nedele. Viac informácií nájdete na webe visitbratisla­va.com.

Ešte viac zážitkov s Bratislava CARD

Pri návšteve Bratislavy si nezabudnite kúpiť Bratislava CARD, s ktorou máte bezplatné vstupy do atrakcií, bezplatnú verejnú dopravu aj prehliadku mesta. Počas Bratislavských korunovačných dní si môžete kúpiť digitálnu kartu s 15% zľavou!/agentury/

 X X X

 Hrobárovi z gangu sátorovcov zrušili doživotný trest, ktorý mu uložil Špecializovaný trestný súd

1Najvyšší súd SR dnes v kauze Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „Hrobár“ z gangu sátorovcov zrušil doživotný trest, ktorý mu začiatkom tohto roka uložil Špecializovaný trestný súd. V rámci nového rozsudku mu následne pri modifikácii niektorých skutkov v obžalobe uložil trest vo výške 20 rokov väzenia. Dnešné rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné, väzobne stíhaný obžalovaný preto poputuje priamo do výkonu trestu.

 Pôvodný trest odňatia slobody na doživotie uložil obžalovanému vo februári tohto roku Špecializovaný trestný súd (ŠTS) s tým, že si ho mal odsedieť v ústave s najprísnejším stupňom stráženia. Obžalovaný mal tiež podľa rozsudku viacerým poškodeným vyplatiť nemajetkovú ujmu po 10-tisíc eur. Súd totiž uznal Lehela Horvátha za vinného za členstvo v zločineckej skupine, účasti na piatich vraždách a tiež krádeži viac ako milióna eur. Proti verdiktu sa obžalovaný odvolal.

Súd tento prípad od februára 2023 prejednával po druhýkrát. Najvyšší súd SR (NS SR) totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody. Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade. Medzitým sa však v senáte prvostupňového súdu vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí.

Podľa predsedu odvolacieho senátu Petra Kaňu neboli v prípade Horvátha splnené podmienky na uloženie doživotného trestu. Znalci totiž podľa neho „nekonštatovali absolútnu nenapraviteľnosť“ obžalovaného. Takisto poukázal na skoršiu spoluprácu Lehela Horvátha s orgánmi činnými v trestnom konaní a na fakt, že od žalovaných skutkov uplynul väčší časový odstup v rozsahu 14 až 21 rokov. Horváth však napriek tomu označil dnešný verdikt najvyššieho súdu za nezákonný. Keď ho eskorta odvádzala s pojednávacej miestnosti vyhlásil, že zabil aj bývalého amerického prezidenta J.F. Kennedyho a aj za to ho odsúdia.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Spolu s Horváthom zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu 1 507 000 eur. Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe v okrese Dunajská Streda zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.

 Tvrdenie o strachu zopakoval aj v rámci opakovaného procesu. „Všetky veci, čo som spravil, to bolo z panického strachu,“ povedal obžalovaný vo februári 2023 s tým, že zločinecká skupina sátorovcov mala kontakty na skorumpovaných policajtov. Preto nebolo možné ich trestnú činnosť nahlásiť. „Keby som kládol odpor, tak by ma zavraždili,“ zdôraznil obžalovaný. Policajti mu podľa jeho slov sľúbili, že v prípade, ak sa ku skutkom prizná, bude oslobodený alebo dostane len podmienečný trest. „Nikdy som nikoho nezavraždil,“ doplnil Horváth.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora./agentury/

X X X

 Odvolaná riaditeľka Slovenskej národnej galérie: Cítim sa ako na vlastnom pohrebe

V kultúre to vrie už dlhšie, hovorí odvolaná riaditeľka Slovenskej národnej galérie. Zároveň nevylučuje, že ľudia z kultúrnej obce sa tentoraz postavia na odpor.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Odovolaná riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá uviedla, že dekrét o odvolaní jej zamestnanci z ministerstva kultúry (MK) doručili do práce. Zároveň dostala poďakovanie za vykonanú prácu a kyticu.

Kusá má podporu nielen doma, ale aj v zahraničí. „Je to, ako keby som zažívala vlastný pohreb. Všetci o mne pekne hovoria,“ povedala pre Aktuality.sk.

Vyhlásenia zo strany vedenia rezortu na jej adresu o neefektívnom riadení považuje za urážajúce, a to najmä kvôli zamestnancom inštitúcie. Pre Aktuality.sk Kusá prezradila, aký je jej ďalší plán, ale aj o to, či sa schyľuje k štrajku ľudí z oblasti kultúry.

V kultúre to vrie, hovorí Kusá

V kuloároch sa aktuálne skloňuje aj štrajk kultúrnych inštitúcií. Matej Drlička včera vyzýval spoločnosť, aby sa vládnej moci vzoprela. Zdôrazňoval, že nejde len o kultúru, ale podobu celej spoločnosti.

Preto je na mieste položiť si otázku o možnom štrajku národných inštitúcií. „Ja si nemyslím, že toto je naše rozhodnutie. Ja si myslím, že v tej kultúrnej obci to vrie veľmi dlho,“ povedala Kusá, ktorá stála na čele SNG od roku 2010 a pôsobila v nej od roku 2000. Zároveň vyjadrila lútosť, že nikto sa nechcel s nikým rozprávať. „Ja si revolúciu neplánujem, ale revolúcie sa neplánujú, revolúcie sa dejú,“ povedala pre Aktuality.sk.

Ministerstvo v rozhodnutí o odvolaní hovorilo o možnom konflikte záujmov, ale aj o neefektívnom riadení.

„Máme návštevnosť, akú sme nikdy nemali, vystavujeme najviac umenia, ako sme doteraz vystavovali, máme najväčšie tržby, aké sme kedy mali, máme najkrajšiu budovu v rezorte. Tak neviem, ak je toto nekompetentné vedenie, tak chcem viac takého nekompetentného vedenia,“ spochybnila tvrdenia ministerstva odchádzajúca šéfka.

Podľa nej ďalšie na rade v rámci personálnych čistiek bude Slovenské centrum dizajnu, ktoré vedie Maroš Schmidt. Ten sa Kusej aj otvorene zastal na sociálnej sieti.

Myšlienkam týchto ľudí rozumieť nechce

O novom riaditeľovi SNG Antonovi Bittnerovi, ktorý má túto inštitúciu dočasne viesť, nič nevie. Z pohľadu na jeho sociálne siete sa však zdá, že svet vidí rovnako, ako ministerka a jej šéf úradu.

Kusá sa mentálnym svetom týchto ľudí nechce zaoberať. „Ja nechcem byť nezdvorilá, ale ja sa naozaj myslením ľudí, ktorí premýšľajú takýmto spôsobo nezaoberám,“ povedala odvolaná šéfka SNG s tým, že tomu nerozumie a je jej z toho nepríjemne. Nerozumie tomu, prečo niekto chce zničiť to, čo funguje, keď to má spravovať.

Kusá potvrdila, že ministerstvo do dramaturgie inštitúcií nezasahovalo a teda dúfa, že v tom bude pokračovať aj naďalej. Vzdvihla, že pre antipatiu netreba obviňovať dotyčných obviňovať z čohokoľvek. Dúfa, že je kolegovia budú môcť pracovať slobodne aj naďalej. Ak by sa to podarilo, bolo by jasné, či sa podarilo vybudovať niečo funkčné.

Slovenskú národnú galériu však neopúšťa, ale čaká na to, ako sa voči jej kurátorskej pozícii postaví jej nástupca. Nevie však, aká bude budúcnosť rozbehnutých projektov a či ich bude môcť dokončiť. Spomenula októbrovú výstvavu venovanú architektovi Vladimírovi Dedečkovi, ktorý stojí aj za moderným prepojením starej a novej budovy galérie.

Galéria nie je autokracia, ale demokratická inštitúcia so svojimi radami a poradnými orgánmi a Kusá nikdy nerozhodovala sama. Dúfa, že rovnako bude k inštitúcii pristupované aj naďalej.

Konflikt záujmov?

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) v odôvodnení hovorila o neefektívnom riadení inštitúcie. Argumentovala aj možným konfliktom záujmov. Vyčíta jej tiež hospodárenie s verejnými financiami, ale aj nedostatočné využitie priestorov SNG.

„Rezort považuje za neakceptovateľný postup generálnej riaditeľky pri rekonštrukcii budovy SNG, pri ktorej došlo k viacerým manažérskym zlyhaniam,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Petra Bačinská. Naznačuje v tejto súvislosti aj konflikt záujmov, vzhľadom na to, že dnes už bývalá riaditeľka je blízkou rodinnou príslušníčkou konateľa a spoločníka pôvodného zhotoviteľa projektu na rekonštrukciu SNG.

Ministerstvo chce tiež preveriť dodatky, ktoré sa podpisovali k zmluve o dielo. Rezort poukazuje aj na financovanie a prezentáciu slovenskej kultúry na podujatiach, ktoré organizuje SNG doma aj v zahraničí. Nehospodárnosť s verejnými prostriedkami vidí napríklad v prípade prestížneho Bienále v Benátkach, na ktorý vyčlenil rezort kultúry 300 000 eur, prezentácia však podľa rezortu nebola vhodná.

Terčom kritiky rezortu je tiež využitie priestorov SNG a „zvláštnosť“ odborných rozhodnutí pri organizácii výstav. „Generálna riaditeľka zároveň dlhodobo ignoruje celú škálu umelcov zo Slovenska a ich diela v SNG nevystavuje,“ tlmočila názor rezortu hovorkyňa. Odvolaná riaditeľka Alexandra Kusá sa chce k okolnostiam svojho odvolania vyjadriť v stredu popoludní.

Ciele nástupcu Bittnera?

Vedením galérie poverilo MK krízového manažéra Antona Bittnera. „Do SNG prichádza s viac než tridsaťročnými skúsenosťami s riadením a transformáciou organizácií. Je uznávaným krízovým manažérom a odborníkom na stabilizáciu organizácií a ich rozvoj,“ argumentuje ministerstvo.

Samotný Bittner si za svoje priority stanovil stabilizáciu inštitúcie a vytvorenie pevných základov pre ďalší rozvoj. „Verím, že s podporou tímu odborníkov dokážeme zabezpečiť stabilitu a zároveň priniesť nové iniciatívy, ktoré posunú SNG na vyššiu úroveň,“ uviedol. Má tiež ambíciu zvýšiť efektivitu vnútorných procesov a posilniť pozíciu SNG v domácom i medzinárodnom kontexte, aktuality.sk

X X X

Irán odporučil aerolíniám, aby sa pre vojenské cvičenie vyhli jeho vzdušnému priestoru

Viaceré letecké spoločnosti upravujú svoje letové plány tak, aby sa vyhli preletu iránskym aj libanonským vzdušným priestorom.

Irán vyzval svetové letecké spoločnosti, aby sa z dôvodu vojenského cvičenia vyhli preletu jeho vzdušným priestorom. S odvolaním sa na nemenovaný zdroj o tom informovala egyptská spravodajská televízia al-Káhira, ktorú zmonitorovala agentúra Reuters.

Egyptské ministerstvo civilného letectva medzičasom potvrdilo, že na podnet iránskych úradov zaslalo všetkým egyptským spoločnostiam oznámenie, aby sa 7. a 8. augusta vyhli vzdušnému priestoru Iránu. Podľa vyhlásenia citovanom Reuters to súvisí s vojenskými manévrami. Izraelská stanica i24 News spresnila, že obmedzenie bude platiť vo štvrtok od 04.30 do 07.30 h miestneho času (03.00 do 6.00 h SELČ).

Podľa organizácie OPS Group, ktorá svojich členov informuje ohľadne rizík a zmien v medzinárodnej leteckej doprave, je oznámenie Egypta „veľmi nezvyčajné“.

„Je možné, že ide o náznak iránskej odpovede pre Izrael,“ napísala podľa agentúry DPA spomenutá skupina s ohľadom na možný pripravovaný útok, o ktorom sa špekuluje už niekoľko dní.

Rušia lety

Reuters pripomína, že mnohé letecké spoločnosti upravujú svoje letové plány tak, aby sa vyhli preletu iránskym aj libanonským vzdušným priestorom, a zároveň rušia lety do Izraela aj Libanonu.

Podobne ako zmeny v letových poriadkoch aerolínií aj najnovšia výzva zo strany Teheránu prichádza v čase zvýšeného napätia a obáv z regionálneho konfliktu na Blízkom východe. Irán už predtým prisľúbil odvetu za zabitie vysokopostavených predstaviteľov ním podporovaných militantných skupín vrátane bývalého politického vodcu Hamasu Ismáíla Haníju. Jeho smrť sa pripisuje Izraelu, ktorý tieto tvrdenia nateraz nekomentoval.

Izraelskí predstavitelia podľa stanice Channel 12 začínajú čoraz viac veriť, že práve libanonský Hizballáh, a nie Irán, zaútočí na Izrael ako prvý v najbližších dňoch. Izrael sa pred časom prihlásil k zodpovednosti za útok v Bejrúte, pri ktorom zahynul jeden z veliteľov Hizballáhu Fuád Šukr.

Šéf izraelské armády Herci Halevi v stredu povedal, že Izrael je v stave vysokej pohotovosti a bude schopný rýchlo reagovať na akýkoľvek útok na rôznych miestach vrátane Libanonu, Pásma Gazy a vôbec „kdekoľvek“ na Blízkom východe, aktuality.sk

  

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.