Fiala dělá podrazy, jak na to už upozornili šéf Ano ing. Babiš a další politici. Fiala nemůže vládnout a musí nastoupit noví odborníci v čele dr. Přádou, dr. Hilšerovou, dr. Kubkem a dalšími odborníky, odbory a stávkovat, jako dříve Havel, dokud Fiala nepodá demisi. Upozornit na to gen. Pavla a žádat o jednání.
Za ČR stojí i Německo, které se směje Fialovi, jak zdevastoval ČR. Při ČR jsou i Polsko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko, Rakousko, Trump a další rozumní a chytří politici Evropy a světa.
X X X
FIALA PODVODNÍK, LÁKAŘŮM SLÍBIL MILIARDY, KTERÉ NEMŮŹE SPLNIT
Premiér Petr Fiala se pochválil, že dokázal pár hodin před krizí zažehnat protest v nemocnicích, kde odmítli lékaři od 1. prosince sloužit přesčasy. Slíbil, že na platy dostanou v příštím roce navíc 9,8 miliardy korun. A že to zaplatí zdravotní pojišťovny.
Jenže: ty to považují za podfuk, protože s nimi o tom nikdo nemluvil, žádné peníze navíc nemají a už tak musí hospodařit se ztrátou převyšující osm miliard.
Nemocnice se zase bojí, aby nešlo jen o účetní trik, že vláda řekne, že z peněz, které dostanou od pojišťoven, mají víc dát na platy. A stát bez složitých změn nemůže vzít peníze z rozpočtu a pojišťovnám je poslat, protože ty hospodaří podle zákona jen s financemi, které zaplatí lidé na zdravotním pojištění. Zvýšit lidem zdravotní pojištění je pak zase politická sebevražda.
X X X
LÉKAŘI NEZOUFAT, ALE TVRDĚ BOJOVAT, FIALU, VÁLKA ODSTRANIT
LIDĚ LÉKAŘE V ČR POTŘEBUJÍ A VÁŽÍ SI JEJICH PRÁCE
TAKOVÝ POLITIK, JAKO JE FIALA, OD HITLEROVY VÁLKY V ČR NEBYL
Průlom není, nic se nemění. Kosmetické změny platů jsou naše prohra, tvrdí lékaři o protestu
Pro mě je to stále stejné, dokud se nic nepodepíše, řekl k současné situaci ve zdravotnictví předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je k dohodě ještě velký kus cesty. Pokud by vše skončilo jen kosmetickým přidáním na platech, bude to podle něj znamenat obrovskou prohru a zhroucení zdravotnictví.
Premiér Petr Fiala (ODS) nabídl nespokojeným lékařům pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na růst mezd a platů. Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že se zatím nic nemění, protože nebyla podepsána žádná dohoda. „Po tiskové konferenci jsem měl z jednotlivých nemocnic informace, že už je ředitelé převádějí do normálního provozu a říkají, že všechno skončilo. Nabádal jsem, že to není úplná pravda. Pro mě je ten stav pořád stejný, dokud se nepodepíše dohoda,“ zdůraznil Engel. Dodal, že je mu líto, že pro pacienty vznikají zmatečné situace.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu 360° podotkl, že k dohodě je pořád ještě velký kus cesty. „Jednání s panem premiérem, za které jsme vděční, vnímáme jako průlom v tom, že na rozdíl od pana ministra Válka chápe, že zdravotnictví nejsou jenom fakultní nemocnice. Součástí jednání s panem premiérem jsou i lékaři a zdravotní sestry a ostatní zdravotníci ve všech nemocnicích, to znamená i v regionálních, kde není odměňování podle státních tarifních tabulek,“ sdělil. Částka 9,8 miliardy korun je podle něj zajímavá, ale není jistá. „Jsou navrženy kostrbaté způsoby, jak by se měla dostat do nemocnic a poté k jednotlivým lékařům a zdravotníkům,“ dodal Kubek.
Cílem lékařů není podle něj omezovat zdravotní péči, ale změnit pracovní podmínky ve zdravotnictví a učinit medicínu a práci v nemocnicích tak atraktivní, aby přicházeli mladí lékaři a zdravotní sestry a aby zdravotní péče zůstala dostupná nejenom v prosinci a v lednu, ale i v následujících letech. „Proto ta akce, která je někdy mylně označována za stávku. To vůbec žádná stávka není, to je jenom dodržování zákonů této země a využití práva nesloužit dobrovolné přesčasy,“ řekl Kubek.
Lékařská komora podle něj bude dělat vše pro to, aby k dohodě došlo a aby byla férová. „Budeme se samozřejmě snažit domluvit se co možná nejdříve. Pokud by ale vše skončilo tím, že se kosmeticky přidá na platech a ve zdravotnictví se vůbec nic nezmění, je to obrovská prohra nás všech, protože to znamená, že se zdravotnictví během několika let zhroutí,“ zdůraznil Kubek. Dodal, že nedostatek lékařů a zdravotnického personálu se prohlubuje, zatímco roste počet starých lidí, kteří potřebují víc a víc zdravotní péče.
Výpovědi dobrovolné přesčasové práce podalo v Česku více než šest tisíc lékařů. Jak moc to omezí provoz nemocnic, se však teprve ukáže. Podle viceprezidenta České lékařské komory Jana Přády bude definitivní odvolání protestu následovat až po podepsání písemné dohody.
X X X
ČR FIALOU JEŠTĚ NEMOCNĚJŠÍ, NEŽ OZNÁMILO NĚMECKO
Česko je ještě nemocnějším mužem Evropy, než se zdálo. Ekonom ukázal na domácnosti
Česko je ještě nemocnějším mužem Evropy, než se dosud mínilo. V reakci na data Českého statistického úřadu, podle kterých tuzemské hospodářství ve třetím kvartálu letošního roku oslabilo meziročně o 0,7 procenta, to konstatoval ekonom Lukáš Kovanda. Parafrázoval tím německý deník Die Welt, jenž nedávno označil českou ekonomiku právě za „nemocného muže Evropy“. Zároveň upozornil, že hlavní bolestí vývoje HDP je chabá spotřeba domácností. Zhruba pětina sociálně nejzranitelnějších domácností už však podle něj doslova nemá kde brát.
Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí opět klesla. Jde o třetí meziroční oslabení v řadě. Statistici prezentovanými daty zhoršili svůj první odhad z konce října, který počítal s meziročním poklesem o 0,6 procenta a mezičtvrtletním o 0,3 procenta. „Koruna v důsledku zveřejnění zpřesněných údajů k HDP oslabila,“ konstatoval krátce po zveřejnění nových čísel Kovanda.
Nad očekávání hluboko stahuje podle něj českou ekonomiku v prvé řadě chabá spotřeba domácností. „Ty jsou již finančně vyčerpané několika čtvrtletími v řadě, po něž musí čelit mimořádně vysoké inflaci, která požírá kupní sílu jejich úspor a výdělků,“ míní ekonom. Domácností však podle jeho slov svírá také tíseň a obavy z dalšího ekonomického vývoje i vývoje v oblasti cen energií.
Rovněž samotný Český statistický úřad píše, že meziroční pokles HDP ovlivnily zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a úbytek zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
Domácnosti nemají kde brát
„Zhruba pětina sociálně nejzranitelnějších domácností už doslova nemá, kde brát, takže musí svoji spotřebu značně tlumit, aby vůbec nějak vyšla. Ovšem i lépe finančně a majetkově situované domácnosti – hlavně ze střední vrstvy – se ve svých výdajích nadále krotí; a musí krotit,“ zmiňuje ve svém komentáři Kovanda s tím, že míra úspor v ekonomice je nadále poměrně vysoká, což výraznějšímu růstu spotřeby lidí brání.
Statistici zároveň informovali, že výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,2 procenta a meziročně klesly o 0,4 procenta, z toho se výdaje na konečnou spotřebu domácností mezičtvrtletně snížily o 0,3 procenta a meziročně o 2,3 procenta. „Pokles nastal zejména u výdajů za nákup předmětů střednědobé a krátkodobé spotřeby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o 1,2 procenta a meziročně o 3,9 procenta,“ uvedl Český statistický úřad.
Za celý letošní rok se tuzemská ekonomika propadne podle Kovandy o 0,4 procenta, přičemž v příštím roce přidá 1,6 procenta, zčásti ovšem jen z důvodu ponížené základny letošního roku.
X X X
V ČR PŘIBÝVAJÍ DALŠÍ NEMOCI, S FIALOU SE NEPÁRAT
ZASÁHNOUT I POLICISTÉ, ŽALOBCI, OHROŽEN CELÝ NÁROD
Česko se rozkašlalo. Respirační onemocnění přibývají, objevil se i černý kašel
Společně se zimou do Česka přišla také sezona nemocí dýchacího ústrojí. Hygienici na Vysočině evidují případy černého kašle, na Olomoucku zase roste počet lidí s covidem-19, více nemocných je také ve Zlínském nebo Královéhradeckém kraji. Lidí s akutními respiračními infekcemi tento týden naopak velmi mírně ubylo ve Slezsku.
Hygienici kraje Vysočina od srpna do listopadu zaevidovali 49 z celkově 50 letoších případů černého kašle. Onemocnění může být rizikové hlavně pro novorozence a kojence, kteří ještě nejsou kvůli věku očkovaní nebo nemají očkování dokončené.
„Dávivý, nebo také černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Ty vznikají při mluvení, kašlání a smrkání,“ uvádí Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Nákaza se šíří v lokálních ohniscích, často mezi členy rodiny.
Loni hygienici na Vysočině dávivý kašel vůbec nezaznamenali, v roce 2021 evidovali jeden případ. V uplynulých deseti letech se nákaza nejvíc rozšířila v roce 2014, kdy bylo přes 300 nemocných a v roce 2019, kdy jich bylo víc než 10
Zpočátku se jeví jako běžný zánět dýchacích cest. Může k němu přibýt rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek. Dále se připojuje i mírně zvýšená teplota, chrapot a bolesti v krku. V převážné většině případů ale dochází k následnému rozvoji záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním v obličeji. |
Nemocnost akutními respiračními chorobami vzrostla v Olomouckém kraji, za uplynulý týden o 7,8 procenta. Hygienici nyní evidují 1 475 případů na 100 000 obyvatel. Zvýšil se také počet případů onemocnění covidem-19, žádný hromadný výskyt však hygienici nezaznamenali.
„Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Prostějov (1 824), nejnižší v okrese Přerov (1 098). Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána ve věkové skupině do pěti let, nejnižší ve věkové skupině nad 65 let,“ uvedla mluvčí hygieniků Markéta Koutná.
V porovnání s předchozím týdnem hygienici zaznamenali také vzestup u chřipky. Výskyt se zvýšil o 29 procent a na 100 000 obyvatel nyní připadá 80 případů chřipky. „K 1. prosinci nemáme hlášený žádný závažný případ chřipky vyžadující intenzivní péči,“ podotkla Koutná.
Nových případů covidu-19 v nynějším kalendářním týdnu hygienici evidují 706, což je o 159 nákaz více než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů testy potvrdily na Olomoucku, a to 253, na Prostějovsku to bylo 164, na Šumpersku 143, na Přerovsku 108 a na Jesenicku 38.
Ve Zlínském kraji nemocnost oproti předchozímu týdnu vzrostla o 14,5 procenta. Na 100 000 obyvatel připadlo 1 592 případů akutních respiračních onemocnění.
„Nejvyšší nemocnost u akutních respiračních onemocnění s hodnotou 3 277 nemocných osob na 100 000 je evidována u předškolních dětí, tedy u dětí ve věkové kategorii nula až pět let. Oproti předchozímu týdnu k nejvyššímu nárůstu počtu onemocnění, o 26,3 procenta, došlo ve věkové kategorii nad 65 let, nicméně významný nárůst je evidován i ve věkových skupinách 15 až 24 a 25 až 64 let,“ sdělila zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková.
Přes růst počtu akutních respiračních onemocnění se zatím v kraji výrazně nezvyšuje počet lidí s chřipkou. „Předpokládáme, že počet chřipkových onemocnění bude postupně narůstat,“ uvedla Ševčíková. Hygienici zatím nemají hlášené žádné závažné onemocnění chřipkou. V minulé sezoně jich evidovali 11.
Přibylo také nově nakažených koronavirem. Tento týden bylo nových případů 463, minulý týden ve stejném období od pondělí do čtvrtka 381. Nejvíce nově nakažených přibylo tento týden v pondělí, 142, před týdnem jich bylo 133.
Začátek epidemické situace v Hradci Králové?
V Královéhradeckém kraji v pátek hygienici evidovali 1 632 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost je nyní v okrese Hradec Králové, nejnižší na Rychnovsku. V aktuální sezoně tam nezaznamenali žádný klinicky závažný případ chřipky.
Nárůst počtu nakažených u chřipkových onemocnění v Královéhradeckém kraji podle hygieniků v posledních dnech hraničí se začátkem nepříznivé epidemické situace. „Epidemiologická situace v kraji odpovídá právě probíhajícímu ročnímu období,“ uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. O epidemii chřipky podle ní v Královéhradeckém kraji ještě hovořit nelze.
„Nejvyšší nemocnost je hlášena ve věkové skupině 15 až 24 let, následují nejmenší děti do pěti let věku, naopak nejméně nemocné jsou nyní osoby ve věkové skupině 25 až 64 let,“ dodala Krejčí.
Mírný úbytek nemocných ve Slezsku
V Moravskoslezském kraji v tomto týdnu naopak nemocných mírně ubylo. Úbytek představuje čtyři procenta, což je podle hygieniků zanedbatelné. Na 100 000 obyvatel aktuálně připadá 1 200 případů, v minulém týdnu to bylo 1 251 onemocnění. Opět ale přibylo nakažených covidem-19.
Nejvyšší nemocnost hygienici evidují na Opavsku, kde dosáhla 1 929 případů na 100 000 obyvatel, což představuje nárůst o 15 procent ve srovnání s předchozím týdnem. Naopak významný pokles byl na Bruntálsku, kde se počet lidí s akutními respiračními infekcemi snížil o 41 procent, nemocnost tak klesla na 1 571 případů na 100 000 obyvatel. „V ostatních okresech, s výjimkou okresu Ostrava-město, byl zaznamenán nárůst nemocnosti,“ uvedl mluvčí hygieniků Aleš Kotrla. Právě na Ostravsku je situace nejpříznivější, na 100 000 obyvatel tam připadá 515 nemocných.
Nejčastěji jsou stále nemocné děti do pěti let. V této sezoně hygienici zatím nezaznamenali žádný závažný případ chřipky, tedy laboratorně potvrzené onemocnění, které by u pacienta vyžadovalo hospitalizaci spojenou s intenzivní péčí.
Nakažených koronavirem v tomto týdnu ale opět přibylo, bylo to 828 nemocných. Šlo o 496 žen a 332 mužů. O týden dříve to bylo 755 případů onemocnění covidem-19, větší podíl rovněž představovaly ženy.
X X X
Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají
Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů korun, jednu z největších výher v historii Sportky. Teď se jako jedni z mála rozhodli o tom promluvit. Část soukromí si ponechají a pro rozhovor zvolili jména Karel a Libuše. I proto, že to není jen veselé povídání.
X Sázeli jste pravidelně?
Karel: Ne každé slosování, ale posledních osm let většinou dvakrát do měsíce. Vždy náhodný tip a nikdy jsem nevyhrál víc než tisícovku.
Až přišel listopad 2019 a druhá největší výhra v historii sportky. Tak si to odvyprávějme.
Karel: Byli jsme na nákupu, manželka se zapovídala, tak jsem toho využil a skočil do trafiky. Vsadil jsem plný tiket, zase náhodný výběr, a když jsem vylezl, vyčítavě se na mě zatvářila.
Libuše: Byla jsem totiž v pokročilém stadiu těhotenství a říkala mu, že bychom měli šetřit. „Až jednou vyhraju, tyhle řeči ti připomenu,“ odpověděl.
Karel: Druhý den ráno jsem šel do práce a všude v rádiu mluvili o tom, že má sportka dva výherce. I kolegové si o tom vyprávěli. Jeden prý trefil první pořadí a druhý taky, ale navíc se Šancí. Sice rovnou dodali, že je hlavní výherce ze středních Čech, ale tomu jsem nějak nevěnoval pozornost. Až na konci šichty jsem z peněženky vytáhl tiket a v telefonu ho zkontroloval.
Jenže přišel covid a podnikání se začalo sypat. Já měla pár dní před porodem a křičel na mě: „Tak si to strčte do prdele, lakomci!“ Až museli zasáhnout rodiče.
X X X
VINOU FILY VELKÝ EKONOMICKÝ POKLES ČR, FIREM, Z LIDÍ ŽEBRÁCI
Česko potvrzuje svoji pověst nemocného muže Evropy a zrychluje svůj hospodářský pokles.
Česká republika dále zvyšuje odstup od svých evropských partnerů, když upřesněný odhad Českého statistického úřadu ukázal na čtvrtletní pokles o 0,5 procenta a meziroční dokonce o 0,7 procenta. EU taky na tom není nejlíp, ale drží se někde u nuly. Ještě na konci října se doufalo, že to bude o nějakou tu desetinku méně. Znamená to, že pokračuje propad oproti úrovni před covidem. V tom jsme v EU osamělí, proto nás německý deník Die Welt nedávno značil za nemocného muže Evropy.
Výmluvně to ilustruje následující obrázek, který porovnává čtvrtletní změny hrubého domácího produktu v ČR a EU. Čísla jsou sezónně očištěna. Vystřihl jsem to s většího obrázku ČSÚ, aby byly lépe viditelné změny na konci, kdy Česko je jediné, kdo čas od času padá.
ČSÚ uvádí, že meziroční pokles HDP ovlivnily zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a úbytek zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
Konečná spotřeba domácností tak jde opačným směrem než spotřeba vládních institucí. Tvorbu hrubého fixního kapitálu zachraňují dálnice. Zásoby rostly pomaleji, to znamená, že ze zásob se prodává, vázne výroba. Lepší saldo zahraničního obchodu v tržních cenách, které vypadá jako trochu nadějnější zpráva, odráží hlavně inflaci. V reálných cenách vývoz klesal (meziročně o 0,5 procenta, a to jej zachraňují auta), ale ještě rychleji klesal dovoz (o 1,8 procenta).
Pokles spotřeby domácností klesal stejným tempem jako celá ekonomika. Jiná statistika ČSÚ zároveň ukázala, že lid začali šetřit na potravinách. Měří se to na kila, takže se nakoupilo o 32 kilo méně než před rokem. V porovnání s rokem 2021 se spotřebovalo méně mléka a mléčných výrobků, masa, vajec, tuků, brambor, ovoce i zeleniny. Vzrostla konzumace pečiva, rýže, luštěnin a také piva.
Komentář ČSÚ soudí, že pokles spotřeby potravin v roce 2022 na obyvatele, kalkulovaný bilanční metodou v naturálních jednotkách, dokládá omezování výdajů domácností v reakci na propad reálných výdělků i v oblasti tzv. „nezbytných statků“.
V minulých letech spotřeba potravin rostla, tam jsme se dostali nad předcovidovou úroveň. Eď jsme tedy zpátky, ale prý v tom může být i něco dobrého:
„Změny ve spotřebě jednotlivých druhů potravin vypovídají o snaze domácností šetřit úpravou jídelníčku. Jako pozitivní na celé situaci můžeme hodnotit častější nakupování s rozmyslem, tedy omezení zbytečného plýtvání s potravinami,“ řekla k tomu Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Z podrobnějšího výčtu poklesu spotřeby potravin se dozvídáme, že spotřeba mléka a mléčných výrobků (v hodnotě mléka) v roce 2022 meziročně klesla o 16 kilogramů na obyvatele. K největšímu propadu o 1,5 kg na obyvatele došlo u ostatních mléčných výrobků (jako jsou jogurty nebo podmáslí). Ale samotná spotřeba konzumního mléka, která předtím dlouhodobě klesala, loni meziročně mírně vzrostla (o 1,1 litru).
Po deseti letech se zastavil růst spotřeby masa, v meziročním srovnání šlo o snížení spotřeby o 3,1 kg na obyvatele. Z toho spotřeba hovězího i vepřového klesla shodně o 0,6 kg. Loni jsme tedy snědli průměrně 43,9 kg vepřového, 8,8 kg hovězího a 28,1 kg drůbežího.
Pivovary pláčou kvůli drahým energiím, ale vaří víc a zachraňují to cenami s dvojí strategií, v hospodách je pivo dražší, v lahvích levnější, hlavně tedy ve slevových akcích. Tím si vysvětluji, že Piva se vypilo proti předchozímu roku o 7,4 liru více, v průměru 142,9 litru na obyvatele.
Vraťme se k tomu HDP. Pořád jde o odhady, byť zpřesněné. Ve statistice Eurostatu se to ještě nepromítlo, takže tam máme uveden mezičtvrtletní pokles jen o 0,3 procenta, zatímco zpřesněná už to prohloubila na 0,5 procenta a bůhví jak to dopadne definitivně. Nejsme jediní, kdo je na to špatně, jen jsme na tom dlouhodobě nejhůř. Třeba sousední Rakousko se letos propadá rychleji, ale mělo našetříno, byla tam i lepší období.
Česká vláda však nemá ekonomiku jako prioritu, soustřeďuje se jen na peníze na zbraně a Ukrajinu. Rychlá dohoda premiéra Fialy s lékaři, která navíc proběhla za zády ministra zdravotnictví Válka, však naznačuje, že si začínají uvědomovat, s čím si to zahrávají. Cítím to i ze zpravodajství ČT, které sleduji obvykle s vypnutým zvukem, ale stačí pohled na ta perlící se čela a nejisté pohledy našich státníků, když nám vysvětlují, že to dělají pro naše dobro.
Ekonomika není všechno, je tu taky válka, cenzura, mafiánské praktiky Dozimetru a dalších zájmových seskupení, kde se člověk může dočkat nejhoršího. Pro ověření našeho mátožného stavu však ekonomika slouží celkem spolehlivě jako teploměr, jehož některé údaje jsou skutečně nebezpečné a volají po léčbě čím dál naléhavěji. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
Moldavsko je rozprodáváno západním korporacím
V Moldavsku jsou farmáři zjevně vládou systematicky zahnáni do záhuby, aby nakonec prodali svou půdu západním korporacím. Tak hodnotí situaci ve svém analytickém textu německý expert na východní Evropu Thomas Röper.
Připomíná, že v Moldavsku od léta probíhají protesty farmářů, kdy farmáři požadovali omezení dovozu a tranzitu obilí z Ukrajiny. Protestující farmáři požadovali od vlády moratorium na udělování pokut a navýšení finanční pomoci pro zemědělství, které trpělo následky sucha v roce 2022 a propadem cen obilí kvůli dovozu levného ukrajinského obilí. Moldavská vláda původně slíbila zemědělcům pomoc a omezení dovozu obilí z Ukrajiny.
Porušené sliby
Náměstek ukrajinského ministra hospodářství, obchodu a zemědělství to popsal jako „extrémně nepřátelský krok“, který „bude mít za následek okamžitý zákaz veškerého dovozu z Moldavska“. Moldavská prezidentka Sanduová poté prohlásila, že Moldavsko podpoří Ukrajinu ve vývozu obilí a na oplátku poskytne další podporu svým vlastním farmářům. Moldavsko na to ale nemá peníze.
Na rozdíl od států EU, jako je Polsko, jehož vláda na protesty farmářů zareagovala uzavřením hranic pro ukrajinské obilí, se prozápadní moldavská prezidentka Maia Sanduová, která vystudovala v USA a má rumunský pas, držela politiky otevřené hranice pro ukrajinské obilí.
O protestech farmářů v létě řekla toto: „Farmáři mají určité problémy a já také chápu souvislosti. Ale zároveň nemůžeme zemi uzavřít před Ukrajinou. <…> Budou protestovat, budou mluvit a já doufám, že poté najdou řešení.“
Vládním řešením je podle všeho nechat farmáře zkrachovat, protože moldavští farmáři marně čekají na pomoc. Moldavský ministr zemědělství a potravinářství připustil, že „zemědělci se dostali do slepé uličky“, protože kvůli obtížné ekonomické situaci v zemi nejsou schopni splácet své bankovní úvěry. Zdůraznil však, že vláda nemůže zasahovat do bankovního systému, aby jim pomohla.
To samozřejmě vedlo k obnovení protestů farmářů, kdy najeli se stovkami traktorů do vládní čtvrti, aby znovu protestovali proti tomu, že vláda nedodržela svůj slib poskytnout jim finanční podporu.
V reakci na to Igor Dodon, předchůdce Sanduové jako moldavský prezident a její pravděpodobný soupeř v prezidentských volbách v roce 2024, řekl, že moldavská vláda záměrně ničí farmáře, aby vyvlastnila jejich půdu ve prospěch cizinců.
„Myslím, že jde o dobře propracovaný systém mezi komerčními bankami, které již vlastní cizinci, a moldavskou vládou. <…> Podívejte se, kde pracují příbuzní mnoha vládních úředníků. <…> Záměrně nepomáhají, aby farmáři zkrachovali a banky jim vzaly půdu, která je složena jako zástava za úvěry. A kdo to získá? Velké holdingové společnosti ovládané cizinci.“ – napsal na Telegramu.
Ignorovaná soudní rozhodnutí
Dodal, že „tato situace je horší než krádež miliardy dolarů z moldavských bank“, ke které došlo v Moldavsku před několika lety a která stále rozněcuje náladu v malé zemi. Miliardy byly vyvezeny ze země, když zemi vládly proevropské strany.
Současný prezident Sanduová byla v té době ministrem. Když po jejím nástupu do prezidentského úřadu vešlo ve známost, že se případem zabývá generální prokurátor a chce vyšetřit její stranické kolegy i ji samotnou, Sanduová ho rychle vyhodila. Proti tomu se odvolal k Evropskému soudnímu dvoru, který rozhodl, že jeho výpověď je nezákonná. Poté dokonce moldavský ústavní soud rozhodl, že toto stažení bylo nezákonné, ale Sanduová rozhodnutí jednoduše ignoroval, upozorňuje ve svém textu Thomas Röper.
Země ve stavu nouze
Za Sanduové žije Moldavsko od konce roku 2021 téměř nepřetržitě ve stavu nouze. Současný výjimečný stav byl vyhlášen 24. února 2022 „kvůli ohrožení národní bezpečnosti“ z důvodu eskalace na Ukrajině. Během nouzového stavu může Komise pro mimořádné situace vydávat závazné příkazy pro veřejné a soukromé společnosti a fyzické osoby. Komise může také vydávat zvláštní předpisy pro cestování v rámci země, koordinovat práci médií, zakazovat jednání a demonstrace a přijímat další mimořádná opatření.
To vše se také dělá. Sanduová s odvoláním na výjimečný stav nejen zakázala činnost opozičním médiím, ale dokonce opozičním kandidátům zakázala kandidovat v posledních regionálních volbách. Rozhodnutí soudu nebylo potřeba, o zákazu kandidovat více než 8 600 kandidátům rozhodla vládní komise dva dny před volbami. Přesto Sanduové vládnoucí strana volby prohrála.
Nouzový stav v Moldavsku musí být opakovaně prodlužován, jinak automaticky vyprší. 24. listopadu byl opět prodloužena o 30 dní, proti čemuž protestovala opozice. Opoziční místopředseda parlamentu uvedl, že vládní komise pro mimořádné situace výrazně překročila své pravomoci a rozhoduje za Ústřední volební komisi, státní zastupitelství a dokonce i soudy. V posledních dvou letech Komise nikdy nepodala zprávu Parlamentu. Opozice proto hlasování bojkotovala a opustila sál poté, co jeden z jejích poslanců během rozpravy obvinil vládu, že „využívá výjimečný stav k potlačení opozice a nerespektování zákona.“
Prosba o fondy EU
Sanduové vláda je zodpovědná za ekonomickou bídu v zemi, protože se oddělila od levného ruského plynu, což vedlo k 30procentní inflaci. Protesty proti této politice probíhají již delší dobu.
Prezidentka Maia Sanduová se nyní prostřednictvím videa zúčastnila konference Berlin Foreign Policy Forum a vysvětlila tam, že potřebuje podporu EU, aby zůstala ve funkci a mohla v roce 2024 pokračovat v proevropském kurzu. Na dotaz novinářů odpověděla: „Potřebujeme podporu EU, lepší přístup moldavských výrobků na evropský trh. <…> Musíme občanům naší země ukázat pokrok v jednáních o integraci do EU“.
Ekonomika země potřebuje podporu vzhledem k nadcházejícím volbám, řekla a pokračovala: „Je těžké získat podporu pro demokracii, když ekonomická situace v zemi není dobrá. Naši nepřátelé toho využijí.“
Pozadím jsou prezidentské volby, které se mají konat na konci roku 2024. Jelikož je pro EU důležité přivázat Moldavsko k sobě z geopolitických důvodů, šance, že Sanduová dostane peníze z Bruselu, nejsou špatné, hodnotí situaci Röper.
Není však v žádném případě jisté, zda jí to zajistí znovuzvolení, průzkumy veřejného mínění ukazují, že Sanduová a její strana kvůli ekonomické krizi a opozičním protestům, které probíhají od léta 2022, ztrácí na popularitě.
Sanduová mluvila o riziku převratu kvůli protestům a dala tajným službám další pravomoci. V důsledku toho byly zatčeny desítky aktivistů z různých stran, opoziční televizní kanály byly uzavřeny a desítky webových stránek byly zablokovány.
Volební porážka Sanduové v regionálních volbách na začátku listopadu ukázala, že za současného stavu nemá Sandu v prezidentských volbách v roce 2024 šanci.
Thomas Röper, narozen v roce 1971, zastával funkce v představenstvu a dozorčí radě ve společnostech poskytujících finanční služby ve východní Evropě a Rusku jako expert pro východní Evropu. V současnosti se věnuje mediální práci se zaměřením na kritiku zpravodajství západních médií obecně a témata (geo)politiky a ekonomiky. Publikuje také na svém vlastním portálu anti-spiegel.de. Gustav Svoboda, server vasevec.cz
X X X
Exprezident Ukrajiny Prošenko zadržen ukrajinskými pohraničníky
Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko cestující do Varšavy a Washingtonu nebyl pohraniční stráží puštěn z Ukrajiny. Stalo se tak navzdory tomu, že měl doklady o služební cestě, cestovní příkaz podepsaný předsedou Nejvyšší rady. Porošenko o tom informuje – včetně videozáznamu incidentu – na svém kanálu na sociální síti Telegram.
„Jsem daleko od toho, abych si myslel, že pohraničníci jednali z vlastní iniciativy. Kdo zrušil dokument podepsaný předsedou parlamentu, si může každý domyslet sám,“ naznačuje bývalý prezident.
Zdůraznil, že má v plánu desítky setkání v Polsku a Spojených státech, během kterých se chystá konat dobro ve prospěch Ukrajiny. „Měl jsem mluvit s Poláky o zrušení blokády našich dopravců na hranicích. S Američany – o zajištění financování vojenské pomoci, která letos téměř vyschla a do budoucna je ohrožena. A bez ní nemůžeme porazit Rusko,“ řekl.
Porošenko prohlašuje, že v tomto ohledu nepovažuje incident na hranici za „menší sabotáž“, ale za „protiukrajinskou sabotáž“.
„Není to jen překážka pro diplomatickou práci celého mého týmu, ale bohužel i rána pro obranné schopnosti Ukrajiny,“ – uzavřel bývalý prezident.
V těchto souvislostech je třeba poznamenat, že Petro Porošenko a jeho strana „Evropská solidarita“ a stejnojmennáparlamentní frakce v Nejvyšší radě jsou součástí fronty podporující vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného, který se dostal do konfliktu s prezidentem Vladimírem Zelenským.server vasevec.cz
X X X
Ukrajinské volby budou až po válce, shodli se politici v memorandu
Ukrajina uspořádá volby až po konci války, kterou na jejím území loni v únoru rozpoutaly ruské invazní síly. V memorandu podepsaném na setkání ukrajinského parlamentu v polovině listopadu se na tom shodly vedení, politické strany a parlamentní skupiny, uvedl ve čtvrtek list Ukrajinska pravda. Volby Ukrajina před válkou plánovala na příští rok.
Zástupci veškerých politických stran zastoupených v parlamentu „se shodli, že budoucí svobodné a férové národní volby (parlamentní a prezidentské) se budou konat po konci války a ukončení stanného práva, po uplynutí dostatečného času na přípravu konání hlasování,“ tedy nejméně šest měsíců po konci stanného práva, píše se v memorandu.
Dokument podepsali šéf poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija, bývalá premiérka a předsedkyně strany Vlast Julija Tymošenková, Irina Heraščenková z Evropské solidarity a další zástupci ukrajinských stran.
Volby se na Ukrajině měly původně konat v březnu příštího roku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který do pětiletého mandátu nastoupil v roce 2019, na začátku tohoto měsíce uvedl, že hovořit o konání voleb během válečného stavu je nezodpovědné.
„Logika je taková, že pokud hájíte demokracii, měli byste na tuto obranu myslet i během války. Volby jsou jednou z obran. Ale ne nadarmo jsou volby během války zákonem zakázány – je velmi obtížné je uspořádat,“ uvedl také Zelenskyj na konci srpna.
X X X
Ľuboš Blaha: ERIK KALIŇÁK VYŠKOLIL ČESKÉHO MODERÁTORA
Tak to je pecka. V článku TA3 som sa dočítal, vraj český moderátor Ľuboš Rosí „argumentačne vykoľajil Erika Kaliňáka“. Ten chlapec z ČT vykoľajil akurát tak sám seba – svojou nebotyčnou hlúposťou.
Liberálne kaviarne opäť raz dokázali, že žijú vo svojej vlastnej bublinke, kompletne odtrhnutí od reality. Oslavujú čétéčkárskeho ňoumu, ktorý absolútne nestačil na Erika Kaliňáka. Skákal mu do reči ako nevychované decko a Erik mu s pokojom a úsmevom oponoval. Pozrite si Erikov profil na FB a výborne sa zabavíte.
Český aktivista, pardón, moderátor prskal, vraj mu podpredseda Smeru nemá klásť otázky. A vraj občianske či alternatívne médiá sú „dezinformačné“. A do toho podobné ideologické nezmysly, ktoré si medzi sebou verklíkuje pražská a bratislavská kaviareň. A všetci ostatní si ťukajú na čelo, čo to trepú.
Ľuďom sú na smiech a oni majú pocit, že vyhrávajú – až potom zakaždým prídu voľby a oni sa zrazia s realitou. A potom kvília. Ako teraz. Erik Kaliňák v Českej televízii jasne vysvetlil, že Markíza, Aktuality, SME a Denník N nemajú s nezávislou žurnalistikou nič spoločné. Sú to hlasné trúby oligarchov.
Vysvetlil, že ak tu niekto útočil na médiá, bola to bývalá vláda, ktorá vypínala opozičné weby. Český moderátor sa rozkrikoval, že to bolo kvôli vojne na Ukrajine – no jasné, fašisti si vždy nájdu zámienku na zakazovanie nepohodlných názorov. Erik redaktorovi ČT, ktorý tam jačal ako Viktorka na splave, s pokojom vysvetlil, že to bola Čaputová, ktorá nikdy nepripúšťala otázky médií po svojich tlačovkách.
Nehovoriac o tom, že to bola ona, ktorá zakázala vstup Hlavným správam na jej tlačovky. Tak čo teraz liberáli jačia? Dostávajú len vlastnú medicínu. A najlepšie bolo, ako sa tam ten český slniečkar skoro hodil o zem, keď položil absolútne stupídnu otázku s detinskou barličkou, že ľudia sa pýtajú – a Erik mu na to stoicky odvetil, že tak to tí ľudia asi budú absolútne nezorientovaní v slovenskej realite.
A slniečkar na to vyprskol, že aj on k nim patrí, čím zo seba urobil prvotriedneho vola. A začal po Erikovi ziapať, že on mu nemá čo klásť otázky. Ten český popletenček sa strápnil pred celým Českom aj Slovenskom. A tie naše infantílne médiá mu za to tlieskajú – no nie sú to trdlá?
Najlepšie je, ako teraz slniečkari zo všetkých kaviarní kopú do Erika. Vraj ako mu v Českej televízii naložili. Tým len dokazujú, ako ťažko nesú prehru. Erik na plné ústa povedal pravdu. Na Slovensku, ale aj v Česku, médiá hlavného prúdu už dávno nerobia objektívnu žurnalistiku – to, čo robia, je progresivistický, neoliberálny a rusofóbny aktivizmus.
Ja viem, že sa im to zle počúva, ale pravda je, že Erik Kaliňák ich vyškolil ako malé deti. Gratulujem, companero. Ľuboš Blaha. (Autor je místopředsedou NR SR a místopředsedou strany Smer-sd), server vasevec.cz
X X X
Z bílé holubice mstivý vládce? Papež František odstavil dalšího soupeře
Kardinál Reymond Burke nemá na papežův příkaz právo používat svůj vatikánský byt a přišel i o svůj plat, tvrdí představitelé Vatikánu. Jde o dalšího z oponentů ve vysokých patrech katolické církve, kterému se Papež František rozhodl odebrat výsady.
Podle zdroje agentury Reuters František rozhodnutí ohledně Burkea sdělil spolupracovníkům na pravidelné schůzce minulý týden. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Burke „pracuje proti církvi a papežství“ a snaží se v církvi zasévat svár.
Vatikán se k věci oficiálně nijak nevyjádřil, mlčí i 75letý kardinál Burke, který už v církvi nezastává žádnou významnější funkci a žije převážně v rodném americkém státě Wisconsin.
Rozhořčený komentář nicméně na síti X zveřejnil jiný konzervativní americký církevní činitel, texaský biskup Joseph Strickland, kterého papež odvolal začátkem tohoto měsíce. „Pokud se to potvrdí, pak jde o ukrutnost, proti které je potřeba se postavit. Pokud jde o mylnou informaci, je třeba ji okamžitě uvést na pravou míru,“ napsal.
Burke patří k vlivným figurám konzervativního křídla katolické církve zejména ve Spojených státech a proti papeži a jeho snahám o změny a liberálnější kurz vystupuje od jeho nástupu na papežský stolec.
František v roce 2013 stáhl Burkea z Kongregace pro biskupy, která je odpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů, v roce 2014 jej pak odvolal z funkce prefekta Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury.
Kardinál se ale nadále angažuje jako otevřený kritik papeže a v říjnu mimo jiné vystoupil proti směřování synody, tedy zasedání biskupů, na které papež mluvil o nutných reformách a otevřenějšímu přístupu k lidem z komunity LGBT+.
X X X
Soudci se zastali obviněného Hlubučka, zrušili jeho vyloučení ze STAN
Městský soud v Praze v pátek zrušil rozhodnutí, kterým byl obviněný exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček letos na jaře vyloučen z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Podle soudu hnutí porušilo vlastní stanovy, když nectilo presumpci neviny a ani konkrétně nezdůvodnilo, jak měl jeho člen poškodit pověst STAN.
„Rozhodnutí neobstojí. Nebylo vydáno v souladu se stanovami,“ rozhodl samosoudce Jan Kobera. Připomněl, že STAN může podle stanov vyloučit člena, který byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, což se Hlubučka netýká. V kauze známé pod názvem Dozimetr zatím nebyla podána ani obžaloba.
Hnutí zdůvodnilo vyloučení bývalého vlivného pražského politika mimo jiné tím, že byl obviněn, poté skončil ve vazbě, takže pravděpodobnost, že spáchal trestnou činnost je vyšší, nebo že se stýkal s problematickými lidmi, například nyní spoluobviněným Michalem Redlem – údajnou hlavou organizované skupiny, která měla systematicky obsazovat klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.
zavřít ×
Podle soudu to stačí k pozastavení členství, nikoliv však k vyloučení. „Není přípustné, aby strana vyloučila svého člena pouze na základě toho, že je proti němu vedeno trestní stíhání,“ uvedl Kobera. Jde podle něj o porušení presumpce neviny.
STAN vyhodil exnáměstka Hlubučka, je obviněný v korupční kauze Dozimetr
|
Právní zástupce STAN Lukáš Vajda trval na tom, že hnutí postupovalo správně. „Zcela jednoznačně byly založeny podmínky k vyloučení. Kontakty pana navrhovatele s nedůvěryhodnými osobami, potenciální trestná činnost a nevyjasněné financování nemovitostí – toto vše v souhrnu poškozuje do dnešního dne dobré jméno a pověst hnutí,“ prohlásil advokát.
Stanovy STAN skutečně umožňují vyloučení člena, který „svým chováním na veřejnosti či způsobem výkonu veřejné funkce nebo svého povolání (podnikání) opakovaně nebo závažně poškodil nebo ohrozil pověst hnutí“.
Podle soudce však není v případě Hlubučka není nijak konkrétně uvedeno, jak se poškození pověsti měl dopustit. Zmínka o nejasném financování majetku, je optikou soudu příliš vágní.
„Jediné další, co je tu jako relevantní, jsou ty nemovitosti – že uváděl nepravdu o jím vlastněných nemovitostech (ve Španělsku). Ale to je natolik obecné, že se domnívám, že to nepostačí. Musela by tu být nějaká konkretizace, jaký důvod pro vyloučení naplnil,“ míní soudce.
Soud zásadně nepřezkoumává samotné důvody. To je věcí politické strany, aby hodnotila, jaké důvody jsou pro vyloučení pana navrhovatele. Soud přezkoumává soulad se zákonem a stanovami. Politická strana se jimi musí řídit.
Jan Koberasoudce
Za pravdu dal nakonec Hlubučkovu právnímu zástupci. Ten mimo jiné upozorňoval, že jeho klient byl dvakrát trestán za totéž – nejprve pozastavením členství a pak vyloučením.
„Veškeré důvody vyloučení souvisí s probíhajícím trestním řízením. Za to však již byl navrhovatel disciplinárně potrestán, a to pozastavením členství. Jediným dalším nesouvisejícím důvodem mají být nevyjasněné majetkové poměry. Ty přitom nebránily žalovanému (STAN) přijmout stovky tisíc korun na darech od navrhovatele a jeho partnera. Po zahájení trestního stíhání se žalovaný veřejně vyjádřil ve smyslu, že veškeré tyto dary vrátí. Nicméně na základě výzvy k vrácení daru navrhovatele a jeho partnera hnutí tento dar vrátit odmítlo,“ uvedl advokát Lukáš Nezpěvák.
Soudce konstatoval, že proces, během něhož se návrh na vyloučení Hlubučka ve STAN projednával, byl korektní. Proběhla ústní jednání a exnáměstek dostal možnost se k věci vyjádřit.
„Soud neříká, že by hnutí nemohlo přistoupit k vyloučení pana navrhovatele znovu,“ řekl Kobera. Musí však takový krok zdůvodnit způsobem, který bude v souladu se stanovami.
„Předpokládám, že odvolání pravděpodobně podáme,“ reagoval právní zástupce STAN. Věc by pak projednal Vrchní soud v Praze. Hlubučkův advokát odešel bez komentáře. Jeho klient se pátečního jednání soudu nezúčastnil.
X X X
Horko v koalici: Lidovci podpořili „kukuřičný“ návrh ANO. Starostové je ostře zkritizovali
Během pátečního projednávání jednotlivých novel k energetickému zákonu se poslancům ANO povedlo prosadit pozměňovací návrh týkající se podpory nových bioplynových stanic. Ten prošel i díky hlasům SPD a lidovců, což ostře zkritizovali Starostové. „Jen aby bylo jasno, kdo to jak myslí se zemědělstvím a ochranou půdy,“ vzkázal poslanec Petr Gazdík (STAN) koaličním partnerům. Lidovci kritiku rázně odmítli.
Pozměňovací návrh poslanců Josefa Kotta, Jaroslava Faltýnka a Karla Turečka (všichni ANO) podpořilo 83 poslanců, 25 bylo proti a 53 se zdrželo. „Samozřejmě jsem moc rád, že návrh prošel,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS Kott, kterého ve Sněmovně podpořili všichni zákonodárci z klubů ANO a SPD.
Kromě nich však pro schválení zvedlo ruku také sedm poslanců z KDU-ČSL – jmenovitě Marian Jurečka, Tom Philipp, Romana Bělohlávková, Karel Smetana, Jiří Horák, David Šimek a Marie Jílková. K nim se přidal i poslanec za TOP 09 Michal Kučera.
Zbytek přítomných poslanců z KDU-ČSL a TOP 09 se zdržel, stejně tak učinili Piráti a drtivá většina klubu ODS, tedy s výjimkou dvou ministrů – Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury. Převážně negativní stanovisko zaujali Starostové, kteří představitele ANO a lidovců podrobili ostré kritice.
„Takže díky ANO a KDU-ČSL budeme i nadále pěstovat kukuřici a tu pálit v bioplynkách, které na to navíc dostanou veřejnou podporu. Jen aby bylo jasno, kdo to jak myslí se zemědělstvím a ochranou půdy,“ nebral si servítky poslanec a exministr školství Petr Gazdík (STAN) na sociální síti X.
Podobně se vyjádřil také další poslanec za STAN Martin Hájek: „Tak jsme schválili LEX OZE II, který umožní sdílet energie v rámci komunitní energetiky. Díky tomu se posílí energetická nezávislost. Bohužel kvůli ANO a KDU-ČSL se bude i nadále pěstovat kukuřice a pálit v bioplynkách, které na to navíc ještě dostanou dotaci.“
Lidovci nicméně kritiku od koaličního partnera rázně odmítli. „V bioplynové stanici se pálí maximálně až bioplyn (metan a CO₂), a ne kukuřice. Navíc se v bioplynkách zpracovává různorodá biomasa. A ne všude je s kukuřicí na poli problém, záleží na parametrech. Z kukuřice se maximálně pálí bourbon,“ vzkázal Gazdíkovi poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Do roztržky s někdejším předsedou STAN se vložil také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Petře, děláte ze sebe hlupáka. Kukuřice se v bioplynkách nepálí,“ sdělil.
X X X
Nejvyšší soud se vzepřel ústavnímu v otázce věkové hranice pro zánik soudcovské funkce
Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání soudce Vrchního soudu v Olomouci (VS) Pavla Koláře, který se od roku 2021 domáhá určení, že mu funkce soudce nezaniká dosažením věku 70 let. Plénum Ústavního soudu (ÚS) rozhodlo, že soudy v civilním řízení nemají pravomoc tuto otázku rozhodnout. NS však dospěl k závěru, že usnesením ÚS nemusí být obecné soudy vázány.
„K čemu je taková cesta, co nevede k chrámu?“ Touto citací z gruzínského filmu „Pokání“ z roku 1984 zakončila pětice ústavních soudců v čele s Vojtěchem Šimíčkem své disentní stanovisko k usnesení pléna ÚS z konce května 2022, v němž se ÚS vyslovil k otázce věkové hranice 70 let pro zánik funkce soudce. Disentující soudci kritizovali, že se plénum podle nich vyhnulo jasné odpovědi, zda spatřuje ustanovení zákona protiústavním a místo toho zvolila cestu odmítavého usnesení.
Věc se poté vrátila před obecné soudy, které se cítily být usnesením ÚS vázány. Žalobu, jejíž projednávání bylo do rozhodnutí ÚS přerušeno, odmítl jak nalézací, tak posléze i odvolací soud.
Nyní však NS, obrazně řečeno, ukázal žalobci – který má jako soudce skončit letos posledního prosince – onu cestu k chrámu, když vyhověl jeho dovolání. Věc sice rozhodl už na konci srpna, písemné odůvodnění však bylo v databázi NS zveřejněno až v listopadu.
Podle senátu NS v čele s předsedou Jiřím Doležílkem (členové Marek Cigánek a Miroslav Hromada) nejde totiž v případě usnesení ÚS o formu rozhodnutí, kterou by měly být obecné soudy vázány.
„Považoval-li odvolací soud pro právní posouzení věci za „rozhodující“, že podle usnesení Ústavního soudu vydaného v této věci nemá soud v občanském soudním řízení pravomoc o předmětné žalobě rozhodnout, a uvádí-li v odůvodnění svého usnesení, že se uvedeným právním závěrem Ústavního soudu „cítí vázán (čl. 89 odst. 2 Ústavy, § 226 odst. 1 o. s. ř. per analogiam)“, pak nebere náležitě v úvahu, že ustanovení čl. 89 odst. 2 Ústavy, podle něhož vykonatelná rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny orgány i osoby, ze kterého vyplývá tzv. (vše)obecná (precedenční) závaznost (závaznost erga omnes) a (ve spojení s ustanovením § 226 odst. 1 o. s. ř.) též tzv. konkrétní (kasační) závaznost nálezů Ústavního soudu (srov. například odůvodnění nálezu Ústavního soudu ze dne 12. 7. 2017, sp. zn. I. ÚS 1737/16), na usnesení Ústavního soudu nedopadá, neboť se jimi nerozhoduje ve věci samé, a nevzniká tak překážka rei iudicatae ve smyslu § 35 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Usnesení Ústavního soudu (na rozdíl od nálezů) tedy nejsou závazná pro všechny orgány a osoby ve smyslu ustanovení čl. 89 odst. 2 Ústavy, nýbrž požívají závaznosti toliko inter partes (obdobně srov. například odůvodnění usnesení Ústavního soudu ze dne 9. 6. 2008, sp. zn. I. ÚS 1359/08, anebo usnesení Ústavního soudu ze dne 31. 8. 2018, sp. zn. IV. ÚS 533/18),“ uvádí se v rozhodnutí NS.
Nejvyšší soud se přiklonil k disentu
Dovolací soud se v rozhodnutí naopak přiklonil právě k argumentům pěti disentujících ústavních soudců.
„Nejvyšší soud nikterak nezpochybňuje závěry Ústavního soudu, že „soudce nelze vnímat jako pouhého úředníka či zaměstnance státu“, že „soudci jsou ústavními činiteli, vykonavateli soudní moci a reprezentanty justice, jakožto jednoho ze tří pilířů veřejné moci,“ a že „funkce soudce je veřejnou funkcí“, která „má i vzhledem ke svému mimořádnému významu pro řádné fungování demokratického právního státu pevné ústavní zakotvení (čl. 82, čl. 93 Ústavy)“. Z výše předestřených důvodů však Nejvyšší soud nesouhlasí se závěrem (plynoucím z odůvodnění uvedeného usnesení Ústavního soudu), že soud v občanském soudním řízení nemá pravomoc projednat žalobu o určení, že funkce soudce žalobce nezaniká ke dni 31. 12. 2023 z důvodu uvedeného v ustanovení § 94 písm. a) zákona o soudech a soudcích, a rozhodnout o ní,“ konstatuje se v odůvodnění rozhodnutí NS.
V něm připomněl, že podle judikatury NS je funkce soudce veřejnou funkcí, která však není vykonávána v pracovním poměru, ale v „pracovním vztahu“, jehož zánik splývá se zánikem funkce soudce.
Funkce soudce tak podle NS nemá jen veřejnoprávní charakter, ale její obsah má smíšenou povahu, v níž se vzájemně prolínají soukromoprávní a veřejnoprávní prvky. Pracovní vztah soudce je nedílnou součástí funkce soudce, přičemž jedno od druhého nelze podle NS oddělit.
Funkce žalobci zanikne
„Nejvyšší soud proto dospěl k závěru, že domáhá-li se žalobce v projednávané věci žalobou, aby soud určil, že jeho funkce soudce nezaniká ke dni 31. 12. 2023 z důvodu uvedeného v ustanovení § 94 písm. a) zákona o soudech a soudcích, neboť má za to, že stanovení věkové hranice pro zánik funkce soudce může být považováno za porušení práva na rovné zacházení ve věcech přístupu k povolání, zaměstnání a jiné samostatné výdělečné činnosti ve smyslu ustanovení § 1 odst. 1 antidiskriminačního zákona (ve smyslu přímé diskriminace), jde (vzhledem k tomu, že jde rovněž o otázku zániku pracovního vztahu soudce a s ním související žalobcem tvrzené přímé diskriminace) o právní věc vyplývající z poměrů soukromého práva.
Není přitom rozhodné, že žalobce při formulaci žalobního petitu užil slova „funkce soudce“, a nikoli „pracovní vztah soudce“, neboť – jak uvedeno výše – pracovní vztah soudce je nedílnou (obsahovou) součástí funkce soudce jako takové. Protože (zároveň) nejde o věc, kterou podle zákona projednávají a rozhodují o ní jiné orgány (Nejvyšší soud má za to, že zde není správní nebo jiný orgán, který by měl odpovídajícím kompetenčním předpisem výslovně vymezenou pravomoc tuto věc projednat a rozhodnout), Nejvyšší soud (na rozdíl od soudů prvního a druhého stupně) uzavřel, že jde o věc, kterou ve smyslu § 7 odst. 1 o. s. ř. projednávají a rozhodují soudy v občanském soudním řízení,“ odůvodnil své rozhodnutí NS.
Věc se tak nyní vrací na OS v Olomouci, který bude muset ve věci opětovně rozhodnout. Z justiční databáze ovšem vyplývá, že od září, kdy je věc vedena jako obživlá, dosud nebylo nařízeno jednání. Lze tak předpokládat, že soudy do konce prosince, kdy funkce soudce žalobci ze zákona zanikne, pravomocně nerozhodnou. Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
Žalobci Komárovi za urážku nadřízeného hrozí důtka
Bývalému náměstkovi Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) Pavlu Komárovi hrozí za urážku nadřízeného důtka. Takové kárné opatření navrhuje Komárovi uložit v kárné žalobě nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Kárný senát při Nejvyšším správním soudu (NSS) projedná žalobu 20. prosince.
Za zbabělce, který by se měl stydět označil, v emailu z 9. června letošního roku někdejší náměstek VSZ Pavel Komár svého tehdejšího nadřízeného, vedoucího VSZ Radima Daňhela. Email navíc Komár neposlal jen Daňhelovi, ale všem státním zástupcům i zaměstnancům olomouckého VSZ. Komár takto reagoval na Daňhelem veřejně prezentované důvody rezignace na funkci v čele VSZ.
Tohoto neuctivého jednání se Komár dopustit přesto, že v té době ještě neznal obsah rezignačního dopisu Daňhela a osobně byl o důvodech informován až tři dny po odeslání emailu.
Následně VSZ v Olomouci navštívil i nejvyšší státní zástupce Stříž, který na svolaném setkání Komára za zvolený způsob kritiky nadřízeného ostře zkritizoval. A zároveň oznámil, že za to na Komára podá kárnou žalobu.
Podle Stříže Komár ohrozil vážnost funkce státního zástupce a vážnost státního zastupitelství, neboť porušil zákonem stanovenou povinnost zachovávat náležitou úctu k ostatním státním zástupcům. Jako kárné opatření navrhuje Komárovi uložit důtku.
Jednání kárného senátu o této žalobě proběhne 20. prosince. Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
O násilnickém chování expředsedy žďárského soudu bude opět rozhodovat Nejvyšší soud
Nejvyšší soud (NS) už podruhé přezkoumá rozsudek nad Romanem Švaňhalem, bývalým předsedou Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Švaňhal opět podal dovolání proti rozsudku, podle kterého vydíral svou někdejší partnerku a vyhrožoval jí. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v replice podle informací České justice uvedlo, že dovolání považuje stejně jako poprvé za nedůvodné. Soudce dostal dvacetiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 30 měsíců. Švaňhal od počátku vinu popírá. Kauza se táhne od roku 2018.
Dovolání spolu se spisem dorazilo k Nejvyššímu soudu koncem listopadu. Rozhodnutí lze s ohledem na průměrnou délku řízení v trestním kolegiu očekávat za 40 až 50 dní. Švaňhal dále čelí obžalobě ve věci křivého obvinění stejné bývalé družky. Soud věc projedná v lednu příštího roku.
Bývalý předseda okresního soudu podle několika rozhodnutí obecných soudů hrozil své tehdejší partnerce, že ji vyhodí na ulici nebo že z ní udělá blázna. Vyhrožoval jí svým vlivem a tím, že ji připraví o možnost stýkat se se synem. Ponižoval ji, vulgárně ji urážel a posmíval se jí.
Obhájkyně Švaňhala Lucie Hrdá opakovaně poukazovala na to, že partnerka je nedůvěryhodná a že trestní řízení zneužila k tomu, aby získala do péče společného syna. Kvůli trestnímu stíhání byl Švaňhal dočasně zbaven funkce soudce a po pravomocném rozsudku musel odejít z justice. Podle judikatury se mu ale po prvním úspěšném dovolání talár vrátil. Dočasné zproštění však kvůli trestnímu stíhání trvá.
Obvodní soud pro Prahu 4 a Městský soud v Praze se případem zabývaly opakovaně. Nejprve byl Švaňhal odsouzen za týrání osoby žijící ve společném obydlí a dostal přísnější podmíněný trest. Rozhodnutí však tehdy Nejvyšší soud zrušil. Argumentoval tím, že soudy dostatečně nekvantifikovaly domácí násilí. Trestný čin týrání je totiž podle Nejvyššího soudu naplněn pouze v případě, pokud k jednání obžalovaného docházelo soustavně. Dále Nejvyšší soud požadoval vyjasnit způsob, intenzitu a četnost jeho jednání při zásadě „in dubio pro reo“, tedy „v pochybnostech ve prospěch obviněného“. Nejvyšší soud dokonce uvedl, že soudy neposoudily, zda nebyl obětí domácího násilí i soudce.
Negace domácího násilí ze strany Nejvyššího soudu
Rozhodnutí Nejvyššího soudu poté u Obvodního soudu pro Prahu 4 tvrdě zkritizoval státní zástupce Václav Mastný z Okresního státního zastupitelství v Třebíči. Usnesení podle něj svědčí o naprosté negaci fundamentálních atributů domácího násilí ze strany Nejvyššího soudu a to zejména v jeho psychické formě. Podle něj nejvyšší instance vysílá špatný signál obětem, ale i veřejnosti. Hovořil dokonce o pachuti z „falešné soudcovské solidarity“.
„Skutek, jak byl zjištěn ve výroku o vině, nenaplňuje znaky uvedeného trestného činu, byť jinak mohlo být jednání obviněného bezohledné, nevybíravé, svévolné, necitlivé a celkově morálně nepřijatelné jako projev přehnané autoritativnosti, dominance, zlomyslnosti a sebeprosazování,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Podle Nejvyššího soudu k naplnění znaku týrání nepostačuje uplatňování dominance ve vztahu jedním z partnerů, nedostatek empatie ani to, co je nazýváno vztahovou asymetrií ani velmi neuspokojivé a konfliktní partnerské soužití, i když vede k traumatickým poruchám. Nejvyšší soud také poukázal na princip ultima ratio. „Trestní právo nesmí zasahovat do společenského života z jiného důvodu než k ochraně před trestnými činy vymezenými v trestních zákonech,“ stojí v usnesení, které se spíše než k postihu za domácí násilí kloní k nezasahování do soukromé sféry partnerského soužití. Zpochybnil také hodnocení důkazů a závěry znalců., ceskajustice.cz
X X X
Soud zrušil pokutu 800.000 Kč od ÚOHS pro ministerstvo vnitra za nákup zbraní
Krajský soud v Brně zrušil pokutu 800.000 korun, kterou v roce 2021 vyměřil ministerstvu vnitra Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem bylo uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Krajský soud případ posuzoval podruhé, poprvé pokutu potvrdil, ministerstvo ale uspělo s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu (NSS). Ten původní potvrzující rozsudek zrušil a krajský soud tak záležitost musel posoudit znovu. Tentokrát rozhodnutí ÚOHS zrušil, jak vyplývá z rozsudku zveřejněného na úřední desce. Podrobné odůvodnění verdiktu soud nezveřejnil.
ÚOHS ministerstvo pokutoval za špatný postup u tří zakázek z let 2017 až 2020, které se týkaly dodávek samopalů a pušek pro policii. Uzavření smlouvy ve všech třech případech předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původních smluv uzavřených v letech 2001 až 2004. Ministerstvo takto nakoupilo 1873 souprav zbraní.
Zákon pro dodatečné dodávky stanovuje lhůtu tří let, kterou lze překročit pouze za zvláštních okolností. Podle antimonopolního úřadu ale nenastaly. Ministerstvo se rozhodnutí úřadu bránilo podáním rozkladu k jeho předsedovi Petru Mlsnovi, který se ale ztotožnil s rozhodnutím první instance a rozklad v roce 2021 zamítl.
Podle ÚOHS je možné pořídit dodatečné dodávky zbraní i po uplynutí doby tří let od uzavření původní smlouvy, současně však uvedl, že prodloužení této doby nemůže být bezbřehé a musí mít limity. Čím více je zákonná tříletá doba překročena, tím závažnější musí být zvláštní okolnosti, které toto překročení ospravedlňují. Po pravomocném rozhodnutí předsedy ÚOHS muselo ministerstvo pokutu zaplatit, bránilo se ale žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten nejprve v roce 2022 sankci potvrdil, nyní po zohlednění právního názoru NSS celé rozhodnutí zrušil a ÚOHS se tak případem musí zabývat znovu. Při rozhodování musí zohlednit právní názor obou soudů. Rozsudek mohou strany opět napadnout podáním kasační stížnosti k NSS, ceskajustice.cz
X X X
Belgický soud nařídil plnit přísnější klimatické limity. Vlámové nesouhlasí
Belgický odvolací soud nařídil federální vládě a regionálním správám plnit přísnější emisní limity, než plní dosud. Belgická justice tak vyhověla desítkám tisíc lidí, kteří se podepsali pod žalobu proti nedostatečnému omezování emisí skleníkových plynů. Vláda průmyslové vlámské části země se chce dál soudit.
Evropská unie se snaží i přes nepříznivou ekonomickou situaci dodržet své závazky v boji proti změnám klimatu a přesvědčit ke snižování emisí i další světové země, mimo jiné na klimatické konferenci COP28 v Dubaji. Belgie patří v EU k větším znečišťovatelům, zároveň se však hlásí k nižším ambicím v omezování zplodin skleníkových plynů než další západoevropské státy. Belgická vláda před několika lety stanovila cíl omezit emise oxidu uhličitého do konce desetiletí o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.
V souvislosti s napjatou ekonomickou situací posledních let však někteří vládní politici začali mluvit o zpomalení přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství. Zvláště vláda průmyslové vlámské části země tlačí na volnější tempo v zájmu zachování životní úrovně obyvatel.
Soud však ve čtvrtek rozhodl, že země do roku 2030 musí dodržet stanovených 55 procent. Federální ministryně klimatu Zakia Khattabiová verdikt přivítala s tím, že dá zemi potřebnou „páku k posílení a dodání důvěryhodnosti státní klimatické politice“. Belgie totiž v posledních letech stejně jako řada dalších zemí EU směřovala ke splnění nižších cílů. Na konci roku 2021 dosáhla omezení pouze úrovně 24 procent.
Z rozdělení klimatického závazku celé EU přitom pro Belgii vyplývá povinnost omezení o 47 procent, což někteří politici považují za realističtější cíl než 55 procent. „Žijeme v demokracii, ale odvolací soud jde dále, než jsou (naše) evropské povinnosti. Nepřipustím, aby soudce činil politická rozhodnutí,“ řekla dnes vlámská ministryně životního prostředí Zuhal Demirová. Splnění závazků může podle ní ohrozit hospodářský růst, je proto třeba prozkoumat možnost podání kasační stížnosti.
Demirová se také podivila, že soud v rozsudku pamatoval na federální, bruselské a vlámské úřady, nezmínil však ty valonské, které podle něj směřují k dodržení odpovídajících cílů. „Proč to tak je? Protože Valonsko zavřelo dvě vysoké pece v Lutychu a Charleroi, v důsledku čehož významně klesly emise CO2, ale také to ovlivnilo zaměstnanost,“ zdůraznila důsledky vlámská ministryně.
X X X
Za levnější plzní si musíte zajet do Německa. My konečnou cenu neurčujeme, hájí se pivovar
V Německu v přepočtu za 16, u nás za 24 korun. Tolik stojí v akci lahev známého českého piva. Asi vás napadne, jak je možné, že je české pivo u sousedů výrazně levnější. Mluvčí pivovaru říká, že koncovou cenu určují obchodníci. Ti to ale svádějí na výrobce. Podle nich je na trhu dominantní a využívá toho.
Německý slevový leták nabízí dvacet piv známého českého piva za více než 13 eur. V přepočtu tedy přepravka dvaceti českých ležáků vyjde naše západní sousedy na 323 korun. Za jednu lahev Němci zaplatí nevídaných 16 korun. V českém supermarketu stojí basa stejného piva ve slevové akci 478 korun. Jeden kus tedy vyjde na necelých 24 korun.
Nad tímto rozdílem se podivuje i Josef z Prahy, který vyrazil na nákup stejné značky piva. „To se ti Němci mají, že? Samozřejmě, že mě to štve, ale jako řadový občan s tím nic nenadělám,“ řekl CNN Prima NEWS. Podle mluvčího Plzeňského prazdroje Zdeňka Kováře s tím ale nic nenadělá ani pivovar. „Konečnou cenu si vždy určuje prodejce, ať už v tuzemsku nebo v zahraničí,“ tvrdí.
Pivovar, který spadá pod japonskou firmu Asahi, má na českém trhu dominantní podíl. „Plzeňský prazdroj je vnímán jako prémiové pivo, který ničím jiným nenahradíte, a tak si říkají o vyšší cenu. Německý trh s pivem je strašně rozdrobený, i největší německý pivovar má tři procenta trhu,“ vysvětluje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Klasická německá piva mohou být preferována před plzní, má tam silnější konkurenci. Český spotřebitel je zvyklý na svoje tradiční pivo a je ochoten si připlatit,“ míní ekonom Štěpán Křeček.
Ekonom Petr Bartoň tvrdí, že podobný „problém“ vidíme i u aut značky Škoda, která jsou také levnější v zahraničí. O výhodnějších cenách se před časem přesvědčil i premiér Petr Fiala (ODS). Zjistil, že prakticky totožné výrobky od stejných producentů jsou v Německu levnější a k tomu ještě ve větším balení.
X X X
Čapí hnízdo bude u soudu znovu příští rok. Strany mají ještě týden na doplnění důkazů
Opětovné projednávání kauzy Čapí hnízdo začne nejspíše v prvním čtvrtletí příštího roku. Redakci iDNES.cz to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. V případu, ve kterém čelí obvinění bývalý premiér Andrej Babiš, letos v září padl osvobozující rozsudek, odvolací senát Vrchního soudu v Praze ho v listopadu ale zrušil a případ vrátil prvoinstančnímu soudu. Strany nyní mají čas do 8. prosince na doplnění dokazování.
Podle usnesení Vrchního soudu měl osvobozující rozsudek nedostatky, které musí městský soud napravit. Nařídil mu mimo jiné provedení některých důkazů, které je třeba doplnit.
„Městský soud bude právní názor pražského vrchního soudu plně respektovat. Řízení bude i nadále vedeno transparentně a v souladu s trestním řádem. Vypořádání se s výtkami odvolacího soudu je otázkou dalšího průběhu hlavního líčení a dalšího rozhodování soudu, bylo by tedy předčasné a nekorektní je nyní jakkoli komentovat,“ uvedl Wenig.
Senátu bude i nadále předsedat soudce Jan Šott, přestože nyní působí jako jako předseda odvolacího senátu městského soudu. Termíny jednání zatím nejsou stanovené.
„Předseda senátu společně s rozesláním usnesení odvolacího soudu stanovil, vzhledem k rozsahu tohoto usnesení a nutnosti umožnit stranám je důkladně prostudovat a reagovat na ně, státnímu zástupci i obhájcům lhůtu k případným návrhům na doplnění dokazování do 8. prosince 2023,“ sdělil Wenig.
Dodal, že až po reakci stran bude nařízeno hlavní líčení. „Zatím lze očekávat, že by toto hlavní líčení mělo začít v průběhu prvního čtvrtletí roku 2024,“ podotkl mluvčí městského soudu.
Babiš: Absurdní a nekonečné
Sám Andrej Babiš serveru Novinky.cz po rozsudku Vrchního soudu sdělil, že mu připadá soudní řízení absurdní a nekonečné. Podle něj jde o vymyšlenou a politicky motivovanou pseudokauzu.
„Poté, co již předtím prvoinstanční soud velmi důkladně přezkoumal kauzu ze všech úhlů, věřím, že soud své rozhodnutí potvrdí,“ řekl Novinkám Babiš.
Podle Vrchního soudu ale prvoinstanční soud sice postupoval pečlivě a systematicky co se týče procesního postupu, některé důkazy ale vyhodnoceny nebyly. Mluvčí Vrchního soudu Kateřina Kolářová na začátku listopadu uvedla, že jde o důkazy, které již ve spise jsou a jejich provedení by tak pro městský soud nemělo představovat zátěž.
„Některé důkazy nebyly vůbec provedeny, jiné nebyly zapracovány v hodnotící části rozsudku, byť provedeny byly. Sem spadá i nezohlednění všech důkazů v celém jejich komplexu, kdy se soud zabýval jen některými časově omezenými úseky celého projektu, aniž by jej zasadil do všech souvislostí, které jej dotvářejí a je třeba jim věnovat náležitou pozornost,“ přiblížila Kolářová.
Babiš v kauze, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu nedaleko Olbramovic na Benešovsku, čelí obžalobě z pomoci k dotačnímu podvodu. Toho a poškození finančních zájmů EU se měla dopustit jeho někdejší poradkyně a spoluobžalovaná Jana Nagyová. Oba obžalobu dlouhodobě popírají.
X X X
Němce děsí hrozba teroru na vánočních trzích, za týden zatkli tři strůjce útoků
Policie v německé spolkové zemi Dolní Sasko zatkla mladého muže, který je podezřelý, že se chystal spáchat teroristický útok v období Vánoc. Ve čtvrtek večer o tom s odvoláním na dolnosaskou ministryni vnitra Danielu Behrensovou informovala agentura DPA.
Už dříve tento týden německé úřady zatkly dva mladíky, kteří prý plánovali nechat vybouchnout dodávku na vánočním trhu v Leverkusenu v Severním Porýní Vestfálsku. Podle informací ministerstva vnitra této spolkové země je 15letý mladík zadržený nedaleko Leverkusenu Němec afghánského původu, zatímco 16letý mladík zadržený v Braniborsku má podle tamního ministerstva vnitra ruské občanství.
Policie dvacetiletého muže původem z Iráku zadržela 21. listopadu v dolnosaském Helmstedtu. Zůstává ve vazbě, a to podle zemského kriminálního úřadu na základě opatření na obranu před nebezpečím.
Kvůli pokračujícímu vyšetřování Behrensová další podrobnosti nezveřejnila. Řekla, že na vánočních trzích je „robustní“ policejní přítomnost zejména kvůli možné hrozbě v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě. „I nadále tu máme islamisty,“ zdůraznila Behrensová. „Ohlásil, že by zjevně chtěl provést útoky v souvislosti s velkými akcemi ve vánočním čase, a proto jsme ho vzali do preventivní vazby,“ řekla zemská ministryně vnitra k zatčenému muži.
Mladíci, kteří jsou ve vazbě kvůli podezření z plánování útoku na vánoční trh v Leverkusenu, sympatizovali s afghánskou odnoží teroristické organizace Islámský stát.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová v souvislosti se zadržením tří mladíků a válkou v Pásmu Gazy varovala před možnými atentáty. „Islamistické teroristické organizace, ale i islamističtí osamocení pachatelé představují neustálé, značné nebezpečí,“ řekla sociálnědemokratická politička mediálnímu domu RND. Podle ní Německo vděčí spolkovému kriminálnímu úřadu za to, že jenom ze sociální sítě Telegram už bylo odstraněno na 170 kanálů a obsahů, „jimiž byla šířena odpudivá antisemitská a islamistická propaganda“.
DPA poznamenala, že údajné plány mladíků připomínají útok z 19. prosince 2016 u Pamětního kostela císaře Viléma v Berlíně. Islamistický terorista tehdy s ukradeným nákladním vozem vjel do davu na adventním trhu a zabil tak 12 lidí včetně jedné Češky.
X X X
V Kolumbii lovili z oceánu tři čtvrtě tuny drog, majitele ztroskotané lodi zatkli
Kolumbijské vojenské námořnictvo objevilo ztroskotanou loď, v jejíž blízkosti na vodě plavalo 32 balíků obsahujících 33 kilogramů kokainu a 744 kilogramů marihuany. Nalezené drogy by pašerákům vynesly téměř šest milionů dolarů (asi 133,5 milionu korun) a dalo by se z nich připravit více než dvě stě tisíc dávek.
Informoval o tom zpravodajský server CBS News.Loď naložená drogami se potopila v řece Naya v distriktu Buenaventura; jeho stejnojmenná metropole je hlavním kolumbijským přístavem v Tichém oceánu.
Vojáci našli poblíž lodě dva muže kostarické národnosti, kteří uvedli, že jsou majiteli plavidla, oba zadrželi a předali úřadu městského prokurátora.
Kolumbie podle odhadů produkuje asi 60 procent veškerého kokainu na světě. Největší část z něj míří do Spojených států, uvedl CBS News.
X X X
POJIŠŤOVNY ZAPLATÍ OČKOVÁNÍ
Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“
Účinná zbraň proti zbytečným úmrtím na rakovinu
Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se jejich tělo s infekcí nevypořádá, může u nich vypuknout rakovina nebo se například objevit genitální bradavice. Důsledným očkováním proti HPV lze mimo jiné vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.
„Očkování proti lidskému papilomaviru je nejúčinnější prevencí HPV onemocnění. Viry napadají různá místa na těle žen i mužů a u obou pohlaví mohou vést k rozvoji závažných onkologických onemocnění,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. HPV infekce má na svědomí až 98 % případů rakoviny děložního hrdla a 90 % případů genitálních bradavic. Je příčinou i dalších HPV asociovaných rakovin, jako jsou některé nádory řitního otvoru, pochvy a zevních rodidel. „Proti HPV by se proto měly nechat naočkovat nejenom dívky, ale i chlapci. Ideálně před zahájením sexuálního života. Ochrání sami sebe a výrazně sníží riziko přenosu viru,“ zdůrazňuje MUDr. Hülleová.
Rakovinou děložního hrdla, nejčastějším karcinomem způsobeným HPV infekcí, v České republice ročně onemocní přibližně 750 žen a asi 300 z nich na ni zemře. V tuzemsku se jedná o třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku. „V některých zemích, například v Austrálii nebo severských státech, rakoviny děložního hrdla významně ubývá. Proočkovanost proti HPV se v nich totiž vyšplhala až na 90 %. K takovému číslu chceme směřovat také,“ vysvětluje MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. Podle posledních oficiálních dat z roku 2021 dosáhla v tuzemsku proočkovanost u dívek téměř 70 %, u chlapců to bylo skoro o třicet procentních bodů méně. Na základě předběžných dat za rok 2022 by se měla proočkovanost u dívek pohybovat na podobné úrovni. U chlapců se předpokládá, že vzrostla asi na 48 %. Aktuální rozdíl v proočkovanosti obou pohlaví by tedy měl být zhruba dvacet procentních bodů. „Téměř polovina dětí tak není při zahájení sexuálního života proti HPV infekci chráněna,“ dodává lékařka.
HPV infekce se šíří převážně intimním kontaktem. K přenosu dochází nejenom při pohlavním styku, ale i při orálním sexu, mazlení nebo přes kontaminované předměty, například ručníky. Podle odborníků se HPV „naivita“ – období, v němž ještě u dívek a chlapců nedošlo ke kontaktu s HPV, posunuje do nižších věkových skupin. „Rozšíření věkového rozpětí pro hrazené očkování proti HPV je proto velmi rozumným krokem,“ říká MUDr. Alena Šebková.
Vakcíny budou nově hrazeny pro všechny děti od 11 let do dosažení jejich 15. narozenin. Změna vyplývá z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nabude účinnosti 1. ledna 2024. Díky rozšíření věkové kohorty pro úhradu očkování budou mít lékaři větší prostor pro komunikaci s rodiči a osvětu. Výrazně jim to také usnadní plánovaní očkování „náctiletých“ dětí. „I když rodiče o možnosti očkování proti HPV informujeme s dostatečným předstihem, často se stává, že si na něj vzpomenou až po 14. narozeninách svých dětí. Na úhradu již v takovém případě nedosáhnou, protože očkování je v současné době zdarma jenom pro třináctileté,“ přibližuje MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006 a doposud na celém světě aplikovali stovky milionů dávek. Bezpečnost a účinnost očkování proti HPV opakovaně potvrdila nejenom řada odborných studií, ale především aplikace očkovacích látek a počty naočkovaných dávek vakcín na celém světě. Rodiče se tedy nemusí bát ani nežádoucích účinků po očkování – jsou totiž velmi vzácné. „K očkování proti HPV nabádá i Světová zdravotnická organizace. V současné době je to jediné očkování, které chrání před vznikem onkologického onemocnění,“ doplňuje MUDr. Cabrnochová.
Důležitost očkování proti HPV si uvědomuje stále větší množství rodičů. „Očkování proti HPV je výborná prevence, protože o rakovině slyšíme pořád a jakýkoli nádor může způsobit velké problémy. Moje dcery už podstoupily řadu jiných očkování a všechny snesly dobře – s očkováním proti HPV jsem proto vůbec neváhal. Nikde jsem se navíc nedočetl o nějakých zásadních problémech, které by tohle očkování mohlo způsobit. Starší dcera, které bude 14, už naočkovaná je a mladší jedenáctiletou nechám naočkovat také,“ uzavírá 50letý Tomáš Votava z Plzně. Ing. Barbora Mertová
X X X
Žen v chirurgii přibývá navzdory překážkám. Jsou stejně dobré jako muži
Chirurgie je fyzicky a psychicky náročným oborem, a možná i proto je chirurgů nedostatek. V posledních letech však významně roste zájem o chirurgii mezi ženami, které přitom například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy tvoří 70 procent všech studujících. Chirurgie je někdy vnímána jako výlučně mužská disciplína, ale i v České republice stále častěji zaznívá, že k tomu není žádný důvod a že ženy mohou být stejně kvalitní chirurgové, respektive chirurgyně, jako muži.
Bohatě to potvrzuje například velká studie publikovaná v srpnu letošního roku v jednom z nejvýznamnějších medicínských časopisů JAMA Surgery. Výsledkem studie zahrnující více než milion pacientů bylo zjištění, že pacienti operovaní chirurgyněmi měli dokonce méně pooperačních komplikací než ti, které operovali muži.
Že se mění vnímání žen v chirurgických oborech také v České republice, ukázal například vznik zvláštní sekce Ženy v chirurgii při České chirurgické společnosti. Už tehdy 20 procent celé odborné společnosti tvořily ženy. Nikdy v historii předtím neměla Česká chirurgická společnost pětinu žen. Podle předsedkyně sekce dr. Moniky Švorcové z III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol bylo zhruba před 10 lety zastoupení žen sotva poloviční. „Počet žen v chirurgii se zřetelně navyšuje. Že jde o trend, který bude pokračovat, naznačuje převaha mladých chirurgyň do 40 let, které tvoří tři čtvrtiny všech chirurgyň odborné společnosti,“ vyzdvihuje dr. Švorcová.
Podle přednosty III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol prof. Roberta Lischkeho nejde o okrajové téma „Chirurgové nejsou, a je proto třeba změnit nastavení mysli. Musíme vytvářet takové podmínky, aby se ženy mohly stávat chirurgyněmi, protože jinak nás nebude mít v budoucnu kdo operovat,“ konstatuje prof. Lischke.
Pozitivní úlohu mohou ve zvýšeném zájmu studentek o chirurgii hrát právě významní a exponovaní představitelé a představitelky oboru, kteří zapojení žen do chirurgie podporují. Dokladuje to svým vlastním příběhem dr. Anna Marie Stejskalová z I. chirurgické kliniky – kliniky břišní, hrudní a úrazové chirurgie 1. LF UK a VFN. „Na mé rozhodnutí věnovat se chirurgii mělo vliv mnoho inspirativních osobností z oboru, o kterých jsem slyšela v médiích nebo jsem je měla příležitost poznat osobně v průběhu studia nebo během svých stáží v České republice i v zahraničí,“ podotýká dr. Stejskalová a jako příklad uvádí světově uznávaného prof. Bohdana Pomahače působícího na Yale, který provedl jako první na světě se svým týmem kompletní transplantaci obličeje. „Během své návštěvy Prahy, kterou se mi podařilo domluvit v roce 2018, si pan profesor udělal čas i na studenty medicíny a vyslovil tehdy názor, že ženy jsou v chirurgii stejně dobré jako muži, ne-li lepší,“ uvádí jeden z inspirativních momentů dr. Stejskalová.
Jaké vlastnosti chirurgie vyžaduje?
Na druhou stranu, chirurgie byla vždy vnímána jako mužský obor, a i dnes se lze stále setkat s předsudky, že chirurgie není pro ženy vhodná. Je pravda, že chirurgové a chirurgyně musí mít specifické fyzické a psychické předpoklady. Na jedné straně potřebují přiměřenou, nikoli však mimořádnou sílu, dobrou fyzickou kondici a šikovnost. Chirurgie vyžaduje také psychickou odolnost a rozhodnost ve vypjatých situacích – chirurg si musí věřit. Všechny tyto vlastnosti potřebují chirurgyně nebo chirurgové v míře, v jaké je nalézáme u mužů i žen. Není nutné být dvoumetrovým svalovcem, kterými většinou nejsou ani chirurgové, ani chirurgyně. Roli hrají různé faktory, individuální dispozice, dobrá fyzička, ke které může dopomoci sport, určitý význam může mít i věk. K rozhodnosti a sebevědomí je třeba praxe. Komplex vlastností, znalostí a dovedností, kterými je třeba v chirurgii disponovat, zkrátka nelze spojovat s jedním nebo druhým pohlavím – jedná se o individuální vlastnosti.
Chirurgie se dnes navíc dělí na řadu podoborů a roste využití miniinvazivní chirurgie, takže si každý, pokud dostane příležitost, může najít tu část chirurgie, která mu vyhovuje. V každém případě je důležitá motivace a pracovitost. „Za svého studia jsem vyslechla mnoho. Ať už věty podporující nebo odrazující. Nejspíše díky své tvrdohlavé povaze jsem si přesto šla za svým, a věděla jsem, že sama nejlépe zjistím, kde je pravda. Zda je chirurgie skutečně pro ženu tak nedosažitelná, jak někteří tvrdili, nebo zda je to úžasný a naplňující obor šitý na míru každému, kdo je ochoten se v něm rozvíjet. Z osobní zkušenosti se mi potvrdilo to druhé,“ popisuje dr. Stejskalová.
Skloubit kariéru s osobním životem je výzva
Jak však upozorňuje dr. Barbora East z III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, chirurgyně opravdu čelí některým překážkám, kterým muži většinou čelit nemusí. „Ženy se potýkají s jedinečnými výzvami, především pokud jde o skloubení kariéry v chirurgickém oboru s rodičovskými povinnostmi. Český zdravotní systém má určitá specifika, která ženám ztěžují dosažení rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem. Celou situaci ještě více komplikuje sociální politika státu, která ženy v produktivním věku diskriminuje ve vztahu k zaměstnavatelům,“ přibližuje dr. East.
Podle dr. Josefa Vošmika, gendrového experta a etika z oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR, omezená možnost žen plnohodnotně se uplatnit v chirurgických oborech je kromě zmiňovaných předsudků spojena s organizačními mechanismy, které nezohledňují potřeby spojené s péčí o děti. „Jedná se zejména o nedostatečné kapacity zařízení péče o děti, apriorní ‚obavy‘ z toho, že by ženy mladšího či středního věku mohly odejít na rodičovskou a nedostatečné pracovní zapojení chirurgyň během mateřské a rodičovské,“ shrnuje dr. Vošmik. Jeho slova potvrzují zjištění České chirurgické společnosti, podle kterých by více než polovině žen v chirurgii vyhovovala flexibilní pracovní doba nebo zkrácený úvazek.
Odchod na rodičovskou, která je u nás mimořádně dlouhá, ženy v chirurgii potenciálně limituje nejvíce. Studiem medicíny totiž chirurgické, respektive lékařské vzdělávání nekončí. V první řadě proto, že k výkonu samostatné praxe je třeba získat atestaci, což v chirurgii trvá šest, mnohdy i více let. Dotazník mezi ženami v České chirurgické společnosti přitom ukázal, že víc jak 50 % chirurgyň do 40 let nemá atestaci. Časové skloubení chirurgie a mateřství je tedy podle všeho pro vzdělávání chirurgyň a kontinuitu praxe zásadní.
Podle dr. Vošmika nicméně ženy v jejich plnohodnotném zapojení do chirurgie limituje také obecně vysoká společenská tolerance projevů obtěžování včetně sexuálního obtěžování, šikany či dokonce různé formy násilí. „Často právě v oborech, kde se vyskytuje zvýšená míra stresu a současně značná blízkost osob, které zde působí, může docházet k překračování osobních hranic a někdy i ‚normalizaci‘ takového chování. Přitom i (sexuální) obtěžování je podle antidiskriminačního práva posuzováno jako jedna z forem diskriminace, a to nejen na podkladě pohlaví, respektive genderu, ale i jiných potenciálně diskriminačních kritérií, například ‚seniority‘, ale také etnicity a podobně,“ upozorňuje dr. Vošmik. Mgr. Lukáš Malý, Oddělení komunikace a marketingu 1. LF UK