iSpigl

internetové noviny ispigl.eu

iSpigl

Bez Stalina se Evropa nezbavila Hitlera. Churchill na konci války ničil Drážďany, Prahu. Oslava porážky Hitlera v Berlíně. Lékaři Ukrajiny utíkají do ČR. Ředitel pošty Knap na odchod přes 3.6 milionu

Druhá světová válka byla nejkrvavějším konfliktem v lidských dějinách. Celkové ztráty na životech představují více než 72 milionů lidí. Civilní oběti představují asi 47 milionů, včetně asi 20 milionů lidí, kteří zemřeli během války v důsledku hladu a nemocí, a to včetně 6 milionů obětí židovského holocaustu. Vojenské ztráty představují asi 25 milionů, včetně 5 milionů válečných zajatců.

Spojenci ztratili asi 61 milionů lidí, státy Osy ztratily 11 milionů. (Ztráty zemí, které původně bojovaly společně s zeměmi Osy a později přešly na stranu spojenců, jsou započítány mezi ztráty Spojenců, nezávisle na tom, kdy je utrpěly.) Rozdíly ve ztrátách mezi jednotlivými zeměmi zapříčinilo několik faktorů, jako byla vojenská připravenost, zločiny proti lidskosti, ekonomické přípravy a celkový stupeň technického rozvoje.

X X X

Stalinova Rudá armáda postupně hnala Hitlerovu armádu od Moskvy až do Berlína. Až později se přidali vojáci USA, Kanady, partyzáni SR, ČR, Jugoslávie, Itálie a dalších  zemí, a armády Anglie, Francie.

Nejhorší je, že takřka kdy boje končily, RA byla v Berlíně u Hitlera, premiér Anglie Churchill dal příkaz letcům Britů na bombardování Drážďan a řada bomb padla i v ČR, Plzni, Praze a v dalších městech. Letci Anglie si prý spletli ČR s Drážďany.

Voják Pavel to jistě dobře ví a měl by žádat od krále Anglie odškodnění, jako žádají miliardy po Německu Poláci. Jen Fiala se bojí žádat o miliardy za Hitlerovu válku Německo, Scholze a spol. I přesto, že je ČR na dně, bez peněz, které vyhodila na válku Západu na Ukrajině. Fiala místo vyhození 70 zbytečných úředníků ve vládě požaduje peníze od chudáků v zemi, důchodců a lidí s malým platem. Chce zdražit i pivo, víno a další potraviny, které jsou nutné ke zdravému životu lidí.

X X X

PLITICI  POLSKA  ODMÍTLI  UCTÍT  PAMÁTKU  VOJÁKŮ   STALINA,  KTEŘÍ  OSVOBODILI  OD  HITLERA  A  FAŠISTŮ  OBČANY  POLSKA

POLSKO  CHRÁNÍ  DNES  I  FAŠISTY  NA  UKRAJINĚ?

OTEVŘENĚ  PROTI  FAŠISTŮM  NA  UKRAJINĚ  BOJUJE  IZRAEL

Poláci opět potupili ruského ambasadora, nepustili ho na hřbitov vojáků SSSR

Stovky lidí protestujících proti ruské invazi na Ukrajinu v úterý ve Varšavě zablokovaly cestu velvyslanci Ruska, který nesl věnec na hřbitov sovětských vojáků. Rusko, které loni 24. února napadlo Ukrajinu, si v úterý připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Kvůli incidentu na hřbitově si hodlá stěžovat u polské vlády.

 Lidé na prostranství u hřbitova mezi dlaždicemi rozestavěli stovky modro-žlutých ukrajinských vlajek, symbolické hroby obětí ruské agrese, a umístili na něj makety domů zasažených raketami, které představovaly budovy zničené Ruskem v Buči, Chersonu, Bachmutu nebo Mariupolu.

Z reproduktorů zněly sirény a zvuky výbuchů. „Chceme ukázat, že Rusko nebojuje s fašismem, ale fašismus obnovilo,“ řekla portálu onet.pl Wiktoria Pogrebniaková z iniciativy Euromajdan-Warszawa, která manifestaci zorganizovala.

Velvyslanci Sergeji Andrejevovi se na hřbitov nepodařilo vejít, věnec z červených karafiátů položil před ukrajinské vlajky a z místa odjel.

Dopoledne na hřbitov sovětských vojáků přijelo i několik Poláků a přes symbolický hřbitov procházeli k pomníku Rudé armády, aby u něho položili květiny. Tím rozzlobili protiruské aktivisty, kteří je označili za „provokatéry“ sloužící zájmům Kremlu.

Loni velvyslance polili barvou

„Jsou to zrádci Polska,“ křičela jedna aktivistka. Zvedla z pomníku kytici karafiátů, kterou tam položila jistá žena, a hodila ji na zem. Pak mezi nimi vypukla ostrá hádka.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury DPA oznámilo, že si kvůli tomu, že Andrejev nemohl uctít památku padlých Rudoarmějců, bude stěžovat u polské vlády. „Tento incident ukazuje pokrytectví, s jakým Varšava přistupuje k hodnocení událostí druhé světové války, a snahy, aby se zapomnělo na roli našeho národa při záchraně evropských zemí zotročených nacistickým Německem,“ uvádí se v prohlášení.

Moskva také uvedla, že tato politika polských úřadů „nezůstane bez trestu“. Onet.pl píše, že ruská ambasáda se už dříve obrátila na polské úřady a požádala je o ochranu. Zřejmě to souviselo s tím, že protiruští demonstranti Andrejeva loni polili červenou barvou, která symbolizovala krev Ukrajinců.

Mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina řekl, že úřad před letošním výročím dostal ruskou nótu a že nedoporučil, aby představitelé ruské ambasády šli květiny na hřbitov položit.

Polsko patří k zemím, které poskytují Ukrajině největší vojenskou i politickou podporu. Vztahy Varšavy a Moskvy jsou pod bodem mrazu a mnoho Poláků příchod Rudé armády v roce 1945 považuje jen za začátek nové totality.

X X X

KANCLÉŘ  SCHOLZ  K  FAŠISTŮM  UKRAJINY  TAKÉ  MLČÍ,

JDE  PO  STOPÁCH  HITLERA?

Scholz vzkázal, že se EU nesmí nechat Ruskem zastrašit

 EU se nesmí nechat zastrašit ruskou demonstrací vojenské síly, naopak musí pokračovat v podpoře Ukrajiny, jak dlouho to jen bude nutné, řekl dnes Scholz podle britského deníku Guardian.

Scholz v parlamentu připomněl, že více než 2000 kilometrů východně od Štrasburku se koná ruská vojenská přehlídka. Putin při této příležitosti uvedl, že proti Rusku „byla rozpoutána opravdová válka“.

„Postavili jsme se mezinárodnímu terorismu a budeme bránit obyvatele Donbasu a naši vlastní bezpečnost,“ poznamenal ve zřejmém odkazu na probíhající konflikt na Ukrajině, který začal na konci února 2022.

x x x

PUTIN:  USA,  NĚMECKO,  ANGLIE,  FRANCIE  CHTĚJÍ  ZNIČIT  RUSKO?

POMSTA  ZA  HITLERA?

Západ chce Rusko zničit, bojujeme o naši budoucnost, řekl Putin na přehlídce

Budoucnost Ruska a ruského lidu závisí na vojácích, kteří bojují za Rusko na Ukrajině. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin, jenž vystoupil na vojenské přehlídce v Moskvě k výročí porážky nacistického Německa v roce 1945. Putin vyzval k vítězství v nynější válce, kterou ruská vojska rozpoutala na jeho rozkaz loni v únoru. Vinu za její vypuknutí Putin opět přisoudil Západu.

 

„Jsme hrdí na účastníky speciální vojenské operace. Na všechny, kdo bojují v první linii, kdo pod palbou zásobují frontu, zachraňují raněné. Není teď nic důležitějšího než váš boj. Na vás teď spočívá bezpečnost země, na vás závisí budoucnost naší státnosti a lidu. Se ctí plníte svou povinnost, bojujete za Rusko,“ hřímal Putin na Rudém náměstí.

Za „speciální vojenskou operaci“ Moskva označuje válku proti Ukrajině, která v úterý pokračuje 440. dnem. Putin v úterý použil i slova o „opravdové válce“. „Proti naší vlasti byla znovu rozpoutána opravdová válka, ale postavili jsme se na odpor mezinárodnímu terorismu, ubráníme i obyvatele (ukrajinského) Donbasu, zajistíme naši bezpečnost,“ ujistil Putin.

 

Obvinil Západ, že se snaží ovládat jiné země a zničit systém mezinárodní bezpečnosti a práva. „A v tom tkví příčina katastrofy, kterou prožívá ukrajinský lid. Ukrajinci se stali rukojmím státního převratu a ambicí Západu,“ řekl.

„Jakákoliv ideologie nadřazenosti je ve své podstatě zvrácená, zločinná a smrtonosná,“ prohlásil Putin. Západní elity podle něj „hlásají svou výlučnost, rozeštvávají lidi, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, zasévají rusofobii, agresivní nacionalismus a ničí rodinné, tradiční hodnoty, které dělají člověka člověkem“. A to vše západní elity podle Putina dělají proto, aby i v budoucnu „diktovaly, vnucovaly národům svou vůli, svá práva, pravidla, což je v podstatě systém loupení, násilí a útlaku“.

„Zdá se, že zapomněli, k čemu vedly šílené ambice nacistů na ovládnutí světa, zapomněli, kdo porazil toto příšerné, naprosté zlo, kdo se postavil na obranu rodné země a nešetřil životy kvůli osvobození národů Evropy,“ řekl Putin, podle kterého Západ ničí pomníky sovětským hrdinům a vytváří kult nacismu.

Putin ocenil přítomnost vůdců postsovětských zemí na přehlídce. Ruský vládce přišel z Kremlu na tribunu na Rudém náměstí v doprovodu prezidentů Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu Kasyma-Žomarta Tokajeva, Sadyra Žaparova, Imomaliho Rachmona, Serdara Berdymuhamedova, Šavkata Mirzijojeva, arménského premiéra Nikola Pašinjana a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

Vedle Putina se na tribuně nacházel Gennadij Zajcev, kterého agentura TASS označila za „legendu“ sovětských a ruských tajných služeb, a po druhé straně osmadevadesátiletý Jurij Dvojkin, který se za druhé světové války na západní Ukrajině podílel na zničení odboje ukrajinských nacionalistů.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že přehlídky se účastní více než 10 tisíc vojáků a více než 120 kusů vojenské techniky.

Putin na přehlídce pronesl projev, ve kterém nezazněla ani jediná nová myšlenka – a všechny staré zněly stejně jako dříve,“ napsal v reakci portál Meduza, který působí v lotyšském exilu.

I podle komentáře britské stanice BBC byla hlavní myšlenka Putinova projevu „naprosto předvídatelná“ – a sice šlo o paralelu mezi někdejším sovětským bojem proti nacismu a nynějším válčením Ruska na Ukrajině. Vcelku se Putinův letošní projev nelišil od loňského, kdy obvinil Západ a Severoatlantickou alianci z toho, že učinily konflikt na Ukrajině nevyhnutelným.

Ruská státní televize Rossija 24 přehlídku charakterizovala jako součást ruského odporu proti údajným snahám o přehodnocení výsledků druhé světové války, čehož známkou je podle moderátorky také „boj s neonacismem“ na Ukrajině. Přehlídky se podle televize účastnilo i 530 účastníků bojů.

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý uvedl, že EU se nesmí nechat zneklidnit „Putinovou demonstrací síly“ na přehlídce. Scholz vyzval k rychlým společným nákupům munice pro Ukrajinu. Napadené zemi slíbil další podporu. „Prosperující, demokratická, evropská Ukrajina je nejjasnějším odmítnutím Putinovy imperiální, revizionistické politiky na našem kontinentu, která je v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl Scholz.

Přehlídka byla bez letadel

Přehlídka se konala za přísných bezpečnostních opatření, která byla přijata také v návaznosti na dronové útoky na Kreml z minulého týdne, z nichž ruští představitelé obvinili Ukrajinu a označili je za pokus Kyjeva zabít Putina. Ukrajina to odmítla. Škody po nedávných útocích připisovaných Ukrajině v poslední době utrpěla také řada dalších objektů kritické infrastruktury v Rusku.

Zpravodaj BBC uvedl, že spíše než sváteční ovzduší v Moskvě proto tentokráte panovala spíše nervozita a nejistota.

Letecká část přehlídky byla zrušena, uvedl TASS s tím, že zrušení této tradiční části přehlídky nebylo oficiálně oznámeno, ale už generálních zkoušek v dubnu a v květnu se letadla a vrtulníky neúčastnily. Letecká přehlídka se nekonala ani loni, ale to úřady vysvětlily údajně nepříznivým počasím. Pozorovatelé za důvod spíše pokládali nasazení letectva na Ukrajině. V úterý bylo v Moskvě během přehlídky slunečno.

Na přehlídce byla poprvé předvedena obrněná vozidla Achmat a Spartak, která vyjela na Rudé náměstí hned po historických tancích T-34, které patří k symbolům sovětského vítězství v druhé světové válce. Jiné, moderní tanky, tentokráte chyběly. Armáda nicméně předvedla obrněné vozy Tigr-M a Bumerang, taktické rakety Iskander i strategické rakety Jars a systém protivzdušné obrany S-400 Triumf.

V nejméně šesti ruských oblastech byly letošní oslavy zcela zrušeny kvůli obavám, že by se mohly stát terčem ukrajinských útoků. Zrušena byla letos také tradiční součást oslav Dne vítězství, pochod Nesmrtelného pluku. Při něm lidé nesou portréty svých příbuzných, veteránů z druhé světové války.

Oslavy výročí porážky nacismu přicházejí v době pokračujících ruských ztrát ve válce na Ukrajině a také před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou, jejímž cílem má být osvobození Ruskem okupovaných území Ukrajiny.

Den vítězství je klíčovým výročím pro prezidenta Putina, který často připomíná bojového ducha a oběti, které pomohly Sovětskému svazu porazit nacistické Německo ve druhé světové válce.

Snaží se tím v Rusech podnítit pocit vlastenectví, a to zejména poté, co loni v únoru zahájil invazi do sousední země pod záminkou její „denacifikace“, jakkoli v čele Ukrajiny je prezident židovského původu a krajní pravice podle výsledků voleb sehrávala v ukrajinské politice jen okrajovou roli.

Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než většina zemí Evropy, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci.

X X X

OSLAVA  VITĚZSTVÍ  NAD  HITLEREM  V  BERLÍNĚ

Na oslavy konce války v Berlíně přijeli čeští Noční vlci, měli ruské vlajky

Na 400 lidí se v úterý v Berlíně zúčastnilo Ruskem pořádaných akcí k 78. výročí konce druhé světové války. Z Česka přijeli do německého hlavního města podporovatelé klubu Noční vlci, který má úzké vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle německé policie příznivci Nočních vlků z Česka porušili zákaz nošení vlajek u památníků.

Lidé z ruského velvyslanectví uctili památku padlých sovětských vojáků u několika sovětských památníků v německém metropoli.

Pro členy delegace platila výjimka ze zákazu nošení vlajek a dalších symbolů v místech pietních aktů, který vydaly německé úřady v obavě z možných střetů s proukrajinskými demonstranty. Podle německé agentury DPA tak byly vlajky vidět například na akci ve čtvrti Treptow.

Policie uvedla, že sympatizanti proputinovského klubu Noční vlci, kteří přijeli do Berlína z České republiky, ale vlajky v rozporu s nařízením měli, a museli je proto odevzdat. Další členové Nočních vlků pak dorazili do Berlína z jiných částí Německa.

Na oslavy porážky nacismu v německém hlavním městě dohlíželo asi 1 300 policistů. Policejní mluvčí hovořil o „převážně bezproblémovém průběhu“

X X X

Do USA bez očkování. Biden ruší covidové opatření pro zaměstnance a turisty

Turisté a federální zaměstnanci se už při cestách do USA nebudou muset prokazovat povinným očkováním proti covidu-19. Nařízení zrušil prezident Joe Biden. Podle Bidena vzhledem k epidemické situaci už nejsou tato opatření dál třeba. Jejich platnost končí v pátek.

„Dál monitorujeme situaci kolem covidu-19 a výskyt virových variant a máme nástroje na to, abychom odhalili možný výskyt podstatných nových variant a reagovali na něj,“ uvedl prezident ve svém rozhodnutí o zrušení povinného očkování.

V současnosti stále ještě platí pro všechny, kdo nejsou občany USA a letecky cestují do Spojených států, povinnost prokázat se na hranicích certifikátem o prodělaném očkování proti koronaviru. Očkování také musí mít na 3,5 milionu federálních zaměstnanců a pracovníků firem, které pracují pro stát. Bez vakcíny aktuálně nemohou chodit do práce.

Už v lednu Biden oznámil, že k 11. květnu skončí v USA stav nouze a stav zdravotnické nouze vyhlášené kvůli pandemii covidu-19. Zrušení obou stavů nouze se dotkne především fungování federálních agentur a zdravotního pojištění.

U lidí, kteří mají soukromé zdravotní pojištění, to bude znamenat, že si budou muset částečně hradit sami testy, očkování či léky na covid-19. Lidé, kteří nemají žádné pojištění, si budou muset vše platit sami.

X X  X

FIALA ,  RAKUŠAN  ROZHAZUJÍ  MILIONY,  ŘEDITEL  POŠTY  KNAP  NA  ODCHOD  DOSTAL  PŘES  3.6  MILIONU

CO  TOMU  ŘEKNE  GEN.  PAVEL?  KDY  ODSTRANÍ  FIALU?

Miliony na rozloučenou. Šéf ztrátové pošty dostal štědrý bonus i loňské odměny

Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Chystá se rušit pobočky a propouštět. Přesto dnes již bývalý generální ředitel Roman Knap opouštěl státní podnik s hezkými pár miliony korun v kapse. MF DNES to zjistila z odpovědí na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Podle nich totiž bývalý generální ředitel České pošty získal odchodné ve výši 3 649 518 korun hrubého. K tomu mu bylo v loňském roce vyplaceno v pohyblivé složce mzdy 1,25 milionu korun hrubého. Pohyblivá složka se přitom vyplácí podle splnění úkolů k základnímu platu, který v případě Knapa činil 332 500 korun hrubého měsíčně.

X X X

UKRAJINEC  MITROFAN  V EXRUDÉM  PRÁVU  ŠKOLÍ  POLITIKY  A  OBČANY ČR

Expremiér Paroubek: Naši bořitelé soch – Šafr s Mitrofanovem

Je to zvláštní, pokud najdeme tyto dva borce v jedné politické frontě. Kdysi představovali dva póly novinářského světa. Mitrofanov toho levicového a Šafr toho pravicového.

V průběhu času se však Mitrofanova politická pozice začala silně měnit. Je to vůbec zajímavá konverze muže, jenž k nám přišel v roce 1979 ze Sovětského svazu, aby v republice už trvale zakotvil. Ale jeho výtvory z doby starého režimu, kdy působil snad v časopisu Škodovák, zůstávají stále v paměti. Kdosi z pamětníků mi také některé poslal. Je to opravdu zábavné čtení, tato tvorba redaktora podnikového listu ve Škodovce.

Tak například je Mitrofanov podepsán pod článkem „Hovoříme s kandidátem KSČ: Jsem mezi lidmi“. Každý si jistě představí, jaké prorežimní bláboly Mitrofanov tehdy cancal v podnikovém časopisu. A pak pro změnu článek o sovětských odbornících, působících ve Škodovce pod názvem: „Žijí mezi námi“. A konečně oznámení, že „V Družbě na Lochotíně je od 19 hodin slavnostní večer k 66. výročí VŘSR a zahájení MČSP (pozn. autora – měsíce československo-sovětského přátelství). Beseduje zde redaktor A. Mitrofanov a pak shlédnou návštěvníci film „Cikáni jsou do nebe“.“

A nyní bych se věnoval rozkošnému článku na známém reakčním serveru Forum24.cz. Do boje vyrazil sám šéfredaktor tohoto serveru P. Šafr. Z textu jsem pochopil, že Šafr se stal v průběhu času nejen komunistožroutem, socialistožroutem a sinožroutem, ale také rusožroutem. Posuďte už název jeho článku na Forum24.cz: „Naše města stále hyzdí rudoarmějci. Jsou urážkou národní hrdosti“.

V úvodu svého článku Šafr hovoří, že se „Blíží opět výročí tzv. osvobození Rudou armádou“. A dále ještě v úvodu, v okamžiku, kdy soudný čtenář již zvažuje, že text nemá smysl dále číst, plácne tuto větu: „…je na čase, abychom provedli důkladnou revizi historické paměti a celý blud o našem „osvobození“ definitivně zavrhli“. Nevím, co Šafr myslí tím bludem. To, že většinu území tehdejšího Československa obsadila sovětská armáda, je historickým faktem. Stejně tak jsou historickým faktem velké ztráty sovětských (odhaduje se nejméně 120 tisíc padlých vojáků na našem území), rumunských (odhady padlých jdou také do desítek tisíc) i polských vojáků, kteří osvobozovali naše území.

Ale Šafr na to jde od lesa. Zatím neradí vyřazovat „závadná“ místa z učebnic historie pro základní a střední školy, ale inspiruje se ničením pomníků sovětských vojáků v Polsku. A blábolí, pokud jde o práci s kamenem a kovem sochařů Makovského či Babraje, že jejich „…styl vyjadřování nese všechny znaky totalitního kánonu a je zajímavé, že díla tzv. socialistického realismu se… podobají režimním dílům nacistické Třetí říše“. A pak se Šafr pouští do duchaplných úvah, co by se stalo, kdyby „Hitler vyhrál válku…“ prý by takové (rozuměj: nacistické) sochy mohly stát u nás. No, řekněme, že je to velmi pravděpodobné. Koneckonců po definitivním řešení židovské otázky by přišlo také v rámci nacistického režimu, posíleného vítěznou válkou i konečné řešení „české otázky“. Část českého národa měla být zlikvidována, část odeslána na Sibiř a část poněmčena. To je možná ten zásadní rozdíl mezi diktaturou sovětskou a nacistickou.

Češi za války věděli, kde kdo stojí. Věděli, že Sovětský svaz neusiluje o fyzickou likvidaci českého národa. Ale toto tušení měli u A. Hitlera a jeho režimu, který řešení „české otázky“ ponechával perfidně na poválečné období.

Možná, že by se měl Šafr a jemu podobní držet důsledně historických faktů. Válka proti Sovětskému svazu, a to pochopil Stalin a naprostá většina Rusů a ostatních národů země Sovětů, byla od prvního dne vyhlazovací válkou. Je nesporné, že vedle genocidy Židů, Romů se stali předmětem genocidy také Rusové. Jejich oběti ve válce jdou do milionů. Není myslím, důležité zkoumat důsledně původ 27 milionů občanů Sovětského svazu, kteří zahynuli v průběhu II. světové války. Z toho bylo 10 milionů vojáků. To tedy znamená, že 17 milionů obětí byli civilisté.

Šafr se však neštítí psát, že „sovětští velitelé je nechali často zbytečně umírat v nepředstavitelném množství“. Má tím pan šéfredaktor na mysli i pokojné civilní obyvatelstvo, které systematicky ničila nacistická armáda?

Po 78 letech vytahují dnes některé televize na světlo boží bombardování Drážďan britským letectvem v únoru 1945. To bombardování bylo tak obří, že i v Praze, jak mi to říkal můj otec, byla vidět záře z hořícího města v dáli a byla slyšet temná dunění dopadnuvších bomb.

Ale např. první velký nálet, který uskutečnila německá luftwaffe v červenci roku 1942 na Stalingrad, znamenal 40 tisíc obětí z řad pokojných civilních obyvatel tohoto města na Volze. Tedy, mimochodem prakticky stejný počet, jako byl počet německých civilních obětí při bombardování Drážďan v únoru 1945.

Připomínám jen tuto drobnou epizodu z dějin II. světové války. A že každý zmařený život má stejnou hodnotu. Ať je ruský, německý nebo americký.

Také další vývody páně Šafra jsou poněkud ahistorické: …„výsledkem pak nebylo žádné osvobození (pozn. autora – myslí se Československa), nýbrž jen další znásilnění Československa a zavedení tuhé diktatury, která stála na strachu a teroru“. No, nevím. Skoro tři roky po květnu 1945 se republika ubírala vcelku správným směrem. V zemi neexistovaly žádné sovětské posádky poté, co se v létě 1945 stáhly zpět na území SSSR. A v zemi existoval systém více politických stran a smíšená ekonomika.

Pokud čeští komunisté zradili svůj volební program z roku 1946, ve kterém měli plná ústa demokracie a práce pro vlast, je věc smutná. Kdyby se chovali stejně jako jugoslávští komunisté, tak nemuselo k takovému úpadku státu dojít. A nemuseli jsme žít přes 40 let v nechutné diktatuře. Přitom určitě ani Titova Jugoslávie nebyla zrovna zemí, která by mohla dávat lekce demokracie. Ale Jugoslávie nebyla vazalským státem Sovětského svazu. Čeští komunisté se do svého vazalství dostali zcela sami.

Americké dodávky zbraní, materiálu Sovětskému svazu za války, a to by mohl Šafr vědět už i z komunistické školy, pokud neměl přitroublé učitele, Sovětský svaz musel byť s časovým odstupem zaplatit. Nebyl to žádný milodar ze strany Spojených států této zemi, která nesla na svých bedrech největší tíhu válečného úsilí a také lidských obětí. Nebýt vítězství u Stalingradu, Kurska, předtím Moskvy a také Leningradu, český národ by dnes existoval spíše ve vzpomínkách národopisců, kteří by zkoumali jeho řeč na univerzitách Hitlerovy Nové Evropy podobně, jako dnes zpytujeme jazyk Lužických Srbů.

Každý pomník je svého druhu pozůstatkem doby, ve které byl vytvořen. Osvobození Československa sovětskou armádou je prostě historickým faktem. A je zbytečné jej popírat podobně, jako to činili komunisté za starého režimu u americké armády, která osvobodila Plzeň a podstatnou část západních a jižních Čech. Mít výběrovou historickou paměť se nevyplácí.

Ale proč jsem na začátku článku uvedl jméno A. Mitrofanova? Ten totiž na svém twitteru uvedl: „Pomníky se jmény konkrétních padlých vojáků mají stále smysl a zaslouží si úctu. Ale pomníky rudoarmějců do veřejného prostoru nepatří. Připomínají Stalinovo dobytí naší země a jsou urážkou naší národní hrdosti“.

A na závěr ještě tento dobrý muž napsal: Souhlasím s Pavlem Šafrem.

Nevím, jestli pan Mitrofanov, který byl do roku 1979 občanem Sovětského svazu, je zrovna ten, kdo má být povolán, aby se pohoršoval nad pomníky, coby „urážkou naší národní hrdosti“. Není to vkusné, expremiér ing. Jiří Paroubek, server, vasevěc.cz

X X X

LÉKAŘI  UKRAJINY  UTÍKAJÍ  DO  ČR,  VE  ZNIČENÉ  UKRAJINĚ  NECHTĚJÍ  ŽÍT

VINA  ZELENSKÉHO  VE  SLUŽBÁCH  ZÁPADU

Desítky ukrajinských lékařů pomáhají v ordinacích praktiků

Řada z nich chce v Česku zůstat

  Od začátku války na Ukrajině zaměstnali čeští praktici téměř padesát lékařů, kteří ze země před konfliktem uprchli. V ordinacích ale zatím plní roli asistentů, kteří praktikům pomáhají především s ukrajinskými pacienty. Léčit dosud nemohou, brání tomu komplikovaný proces tzv. nostrifikace a zejména aprobace. Řada ukrajinských lékařů by přitom chtěla v Česku zůstat a ordinovat. Jak jim v tom pomoci, budou řešit stovky praktiků na nadcházející XVII. jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která se koná 12.–14. května v Praze.

Už přes rok trvá projekt Ukrajina, do kterého se zapojilo téměř pět desítek ukrajinských lékařů a kolem dvaceti ordinací praktiků. „Je to výhodné pro všechny strany: ukrajinský pacient, kterému se život obrátil vzhůru nohama a přišel o všechny jistoty, může mluvit s lékařem ve svém rodném jazyce, ukrajinský lékař může pracovat v oboru a českému lékaři ulehčí práci s ukrajinskými pacienty. Pro české pacienty se díky takto navýšené kapacitě neprodlužují čekací doby a pro stát je výhodné, že ukrajinský lékař má placené zaměstnání a nepobírá sociální dávky,“ říká MUDr. Cyril Mucha, místopředseda SVL ČLS JEP a hlavní koordinátor projektu Ukrajina. Ten vznikl v reakci na příliv ukrajinských uprchlíků, z nichž řada potřebovala zdravotní péči a mezi nimiž byli zároveň i lékaři. Počty zapojených ukrajinských lékařů se průběžně mění, protože někteří přišli do Česka později, nebo už se naopak vrátili zpět na Ukrajinu. Mezi těmi, kteří zatím zůstávají, je Oksana Denysiuk z Kyjeva, jež před válkou uprchla v březnu minulého roku. „Od listopadu pracuji v pražské ordinaci a jsem moc spokojená, že mohu pracovat ve svém oboru, i když ne vyloženě jako lékařka,“ popisuje Denysiuk, která v ordinaci pomáhá především při péči o své krajany. Tak jsou ostatně zapojení i další lékaři a lékařky, kteří z Ukrajiny uprchli.

Když přijde do ordinace ukrajinský pacient, ujme se ho zaměstnaný lékař z Ukrajiny, projde jeho anamnézu a zjistí hlavní problémy. Český lékař potom na základě zjištěných informací stanoví diagnózu a navrhne terapii,“ vysvětluje MUDr. Mucha. V rámci konference bude oceněna děkovným listem i praktická lékařka MUDr. Anna Matoušková, která doslova v prvních dnech ruské agrese vytvořila a dodnes udržuje web www.lekariproukrajinu.cz, který je skutečnou studnicí informací pro všechny, kdo s utečenci jakkoli pracují. Na projekt Ukrajina vyhradila SVL milion korun a tři čtvrtě z něj už využila. „Ordinace, které zaměstnávají ukrajinského lékaře jako asistenta, dostávají příspěvek deset tisíc korun měsíčně. Také jim na začátku pomůžeme s administrativou, která je spojená s přijetím lékaře a je dost komplikovaná,“ popisuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, předseda SVL ČLS JEP. Zda bude SVL po vyčerpání prostředků vyhrazovat další, ještě není jasné.

Otazníkem je i budoucnost ukrajinských lékařů, kteří v Česku chtějí zůstat. Zatím není jisté, kolik by jich chtělo ordinovat v Česku, protože kvůli nestabilní situaci v jejich domovině nemohou dopředu nic plánovat. Jista si není ani Oksana Denysiuk. „Záleží, jestli budu moci pracovat jako lékařka. Ale určitě bych se o to chtěla pokusit,“ říká. Aby mohli Ukrajinci pracovat jako lékaři v Česku, musí mít nejdřív tzv. nostrifikaci – uznání zahraničního vzdělání, potom složit první část aprobační zkoušky a absolvovat půlroční stáž v nemocnici, kterou si sami platí. „Je otázka, z čeho budou mezitím žít. Je to běh na dlouhou trať. Z pozice praktiků jim těžko můžeme pomoci. Chceme zatlačit na stát, aby pro ně upravil podmínky. Pomohlo by, kdyby například udělil ukrajinským lékařům dočasnou výjimku, že mohou pracovat pod dohledem českého lékaře nebo že by půlku stáže absolvovali v ordinacích u praktických lékařů. Případně by stát mohl podpořit nemocnice, aby ukrajinské lékaře v rámci aprobační stáže zaměstnaly,“ navrhuje MUDr. Mucha. Mgr. Vojtěch Šprdlík, Aneta Bradová

X X X

DISKRIMINACE  MLADÝCH  LÉKAŘEK  V  ČR

Praktické lékařky stále čelí diskriminaci

V profesní kariéře by jim mohly pomoci sdružené praxe

  Více než 48 % dotazovaných praktických lékařek zažilo při studiu diskriminaci kvůli svému pohlaví. Vyplývá to z dotazníku, který mezi svými členkami provedla Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Se znevýhodněním se nesetkávají pouze při studiu, ale také v práci. V kariérním růstu je kromě diskriminace brzdí také nedostatečně flexibilní pracovní doba, kterou lze obtížně skloubit s rodičovstvím. Jedním z možných řešení je podle SVL větší využití sdružených praxí, kde se mohou lékařky střídat, a částečných úvazků. O tématu budou lékaři debatovat na své XVII. jarní interaktivní konferenci, která začíná v pátek 12. května v Praze.

 Interní dotazník Společnosti všeobecného lékařství vyplnilo celkem 216 budoucích či stávajících praktických lékařek. Jeho autorku MUDr. Kateřinu Javorskou zajímalo například to, proč si její kolegyně obor vybraly a s jakými překážkami bojují. „Překvapilo mě, kolik lékařek se setkalo s diskriminací kvůli svému pohlaví. Vyučující je už při studiích odrazují od určitých oborů, protože prý pro ženy nejsou vhodné. Typicky sem patří například chirurgie,“ vysvětluje praktická lékařka a členka výboru SVL. Celkem 70 % studentů, kteří nastupují na lékařské fakulty, přitom podle údajů Českého statistického úřadu tvoří ženy. Nadpoloviční většinu mají lékařky také v oboru praktického lékařství, kde jich je téměř 65 %, a tento podíl neustále roste. Přesto se jich ale pouze minimum objevuje ve vyšších funkcích a odborných lékařských skupinách. „Víme, že na doktorské studium v lékařských oborech v roce 2020 nastoupilo 48 % žen, přičemž vědkyně, které se na tuto dráhu vydají, zůstávají často na nižších akademických pozicích. Lékařkám brání rozvíjet svoji vědeckou kariéru také řada stereotypů. Kromě praxe v ordinaci na ně většinou na rozdíl od mužských kolegů padá i péče o domácnost a děti,“ říká MUDr. Javorská. Na otázku „Jakou byste jako žena uvítala ve své profesi podporu?“ zvolilo v dotazníku nejvíce respondentek možnost práce na částečný úvazek. Jedním z řešení, jak to praktickým lékařkám i lékařům umožnit, je podpora sdružených praxí, kdy v ordinaci působí více lékařů. „Nemůžeme si dovolit, aby praktické lékařky s malými dětmi kvůli nedostatečnému zázemí a možnostem ‚vypadly‘ na několik let z oboru. Při sdílení praxe mohou do ordinace chodit pouze na poloviční úvazek. Sama jsem zaměstnala mladou paní doktorku, a v ordinaci se tak můžeme střídat. Mám větší prostor pro to, abych se mohla vzdělávat a angažovat ve výboru SVL,“ popisuje MUDr. Javorská. O tom, jakými dalšími způsoby praktické lékařky v jejich profesi podpořit a situaci jim neztěžovat, budou odborníci debatovat na své XVII. jarní interaktivní konferenci. Plánují například provést podrobnější výzkum mezi lékařkami a na základě jeho výsledků jednat s Ministerstvem zdravotnictví. „Máme mezi sebou více než 4 100 praktických lékařek a musíme jim vytvořit takové prostředí, ve kterém se jim bude dobře vzdělávat, pracovat, ale také působit ve vědě,“ uzavírá doc. Svatopluk Býma, CSc., předseda SVL ČLS JEP.

Mgr. Dominika Cardová

X X X

SJEZD  SUDETSKÝCH  NĚMCŮ,  KOHO  POŠLE  FIALA?

Sjezdu sudetských Němců v bavorském Řezně se na konci května zúčastní také zástupce české vlády. Prohlásil to premiér Petr Fiala po jednání s bavorským premiérem Markusem Söderem.

Český premiér Petr Fiala (vlevo) při setkání s bavorským premiérem Markusem Söderem po zasedání bavorské vlády. (9. května 2023) | foto: Twitter: Petr Fiala

Účast zástupce české vlády je podle něj znamením, že Češi a Němci hledí do budoucnosti. O rozvoji česko-německých, respektive česko-bavorských vztahů hovořil také Söder, který zdůraznil, že staviteli mostů mezi oběma zeměmi se stali právě sudetští Němci.

„Problém vztahů v posledních letech nabyl nové pozitivní dimenze, napětí je výrazně nižší,“ řekl Fiala o vztazích Česka a sudetských Němců. „Sjezdu sudetských Němců se zúčastní zástupce české vlády, abychom dali najevo, že hledíme do budoucnosti,“ dodal bez uvedení konkrétního jména.

O složitosti vztahů Česka a Německa, respektive Bavorska, dnes hovořil také Söder. Ten prohlásil, že je pozoruhodné, jak přátelské vazby Česko s Bavorskem mají, i když v minulosti vztahy narušily temné historické události, jako byly nacistický režim v Německu a odsun sudetských Němců z Československa po druhé světové válce.

„Dnešek proto můžeme nazvat historickým dnem,“ řekl Söder. Zmínil tak to, že Fiala se dnes jako první český premiér zúčastnil zasedání bavorské vlády. V řezenské katedrále, kde se konala ceremonie u příležitosti otevření bavorsko-české výstavy o baroku v Čechách a Bavorsku, pak poděkoval sudetským Němcům za jejich roli mostu mezi národy. Poděkování adresoval nejvyššímu politickému představiteli sudetských Němců Berndu Posseltovi, který se ceremonie zúčastnil.

O stále lepších vztazích podle Södera svědčí i to, že na loňském sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu zazněla poprvé česká hymna.

Letošní sjezd pořádají sudetští Němci v Řezně od 26. do 28. května. Na sjezdu udělí své nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV., českému sociálnímu demokratovi Liboru Roučkovi a německému diplomatovi Christianu Schmidtovi. Ocení je tak za jejich roli ve sbližování národů střední Evropy.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků při tom přišlo o život 15.000 až 30.000 lidí. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.

X X X

 Trump před 30 lety sexuálně zneužil novinářku, rozhodla porota

Bývalý americký prezident Donald Trump sexuálně zneužil spisovatelku a bývalou novinářku Elizabeth Jean Carrollovou a poté ji označil za lhářku, rozhodla v úterý soudní porota. Carrollové přiznala odškodné 5 milionů dolarů.

 Exprezident Trump se podle soudní poroty dopustil sexuálního zneužití, ne znásilnění. Sexuální zneužití je v právu státu New York definováno jako sexuální kontakt bez předchozího souhlasu.

V občanskoprávním sporu ho žalovala bývalá novinářka E. Jean Carrollová.

Carrollová výsledek řízení nijak nekomentovala, soudní síň opustila s úsměvem, aniž promluvila s novináři, napsal list The New York Times.

Porota přiznala bývalé novinářce Carrollové odškodné v celkové výši pět milionů dolarů (106 milionů Kč) ve sporu s Trumpem kvůli zneužití a pomluvě.

Trump uvedl, že verdikt poroty o jeho odpovědnosti za sexuální zneužití je skandální. Podle zástupců jeho kampaně se exprezident odvolá. Trump nebude muset platit nic z odškodného, dokud bude případ v odvolacím řízení.

Trump se průběhu procesu, který začal 25. dubna, neúčastnil. V příspěvku na své platformě Truth Social označil verdikt za hanebnost. „Absolutně netuším, kdo je tato žena,“ uvedl podle agentury Reuters.

Exprezident u soudu nevypovídal a tvrdil, že Carrollová jej křivě obvinila.

Porotci měli za úkol rozhodnout, zda Trump Carrollovou znásilnil, sexuálně zneužil nebo se jí násilně dotkl, přičemž kterýkoli ze scénářů by uspokojil její tvrzení o ublížení na zdraví.

Porota, složená ze šesti mužů a tří žen, se o věci radila tři hodiny. Nakonec odmítla Trumpovu verzi událostí a rozhodla ve prospěch novinářky.

Carrollová během civilního procesu vypověděla, že ji Trump znásilnil v převlékací kabince obchodního domu Bergdorf Goodman na Manhattanu v roce 1995 nebo 1996 a poté poškodil její pověst tím, že v říjnu 2022 napsal na své sociální síti Truth Social, že její tvrzení byla „úplný podvod“ a „lež“.

Trump také řekl, že Carrollová, bývalá sloupkařka časopisu Elle, si obvinění vymyslela, aby se pokusila zvýšit prodej svých memoárů z roku 2019 a politicky mu ublížila.

Carrollová vypověděla, že narazila na Trumpa v obchodě, když nakupoval dárek pro jinou ženu. Údajně souhlasila s tím, že pomůže Trumpovi vybrat dárek v sekci spodního prádla. Poté ji Trump přemluvil do šatní kabinky, udeřil ji do hlavy a znásilnil. Carrollová vypověděla, že si nepamatuje přesné datum ani rok, kdy k údajnému znásilnění došlo.

Protože se jednalo o občanskoprávní spor, Trumpovi tak nehrozí žádné trestní důsledky. Carrollová žádala o peněžní odškodnění.

Závěr soudní poroty je podle amerických médií velkou komplikací pro Trumpovy snahy získat republikánskou nominaci do prezidentských voleb v příštím roce.

X X X

Zahraniční obchod překvapil, nemovitosti jsou sud třaskavého prachu

Český statistický úřad dnes zveřejnil hned tři statistiky: průmyslovou výrobu, stavební výrobu a zahraniční obchod. Průmyslová produkce v březnu 2023 byla reálně meziročně vyšší o 2,2 %, což je více, než se čekalo

Meziroční růst ovlivnila nejvýznamněji výroba motorových vozidel, kde se produkce meziročně zvýšila o 42 %. To je dáno tím, že už skončily problémy s díly z Asie, kterými trpěla automobilová výroba v poslední době hned několikrát. Na automobilovou výrobu se proto nemůžeme dívat v měsíčním horizontu, ale jako na klouzavý průměr za celý rok. Informace o tom, že v meziměsíčním porovnání rostla průmyslová výroba o 1,7 %, tedy o ničem nevypovídá.

Na dnešní statistiku se dívám s lehkým očekáváním toho, že příští čísla tak dobrá nebudou. Hodnota nových zakázek v běžných cenách totiž meziročně klesla o 1,7 %. Kdyby byla statistika v reálných hodnotách, šlo by o pokles ještě větší.  Jinými slovy, průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Když se dívám na průmysl od začátku roku, vidím titěrný růst o 0,8 %. A výsledek za celý rok bude jen o trochu vyšší.

Stavební produkce v březnu reálně meziročně klesla o 6,0 %

Stavební úřady vydaly meziročně o 13,3 % stavebních povolení méně, přičemž orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 %. Meziročně se začalo stavět o 21,0 % bytů méně a dokončeno jich bylo o 22,7 % méně.

Na trhu s nemovitostmi pokračuje krize. Objem poskytnutých hypoték je nicotný proti tomu, jaký býval dříve. Trh zamrzl a všichni vyčkávají. Data Eurostatu mluví o poklesu cen nemovitostí v ČR i v mnoha dalších zemí. Mezinárodní měnový fond přitom varuje, že pokud půjdou úrokové sazby výš, budou ceny nemovitostí klesat. Pro řadu lidí se totiž hypotéky stanou nesplatitelnými. Proto také silně před zvyšováním úrokových sazeb varuji. Možná se povede snížit inflaci, ale to zároveň sestřelí i bankovní sektor, který používá hypotéky jako zástavy. A bankovní krizi by si jistě nepřál nikdo.

Pokles stavebních povolení signalizuje, že problémy na trhu nemovitostí přetrvávají. Trh by potřeboval nižší úrokové sazby i reálný růst mezd. Od začátku roku poklesla stavební výroba o 2,5 %. Za celý rok to bude o trochu méně. Ekonomika se bude postupně rozehřívat.

Zahraniční obchod mile překvapil

Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 15,9 mld. Kč, což byl meziročně o 28,1 mld. Kč lepší výsledek. Za skvělými čísly stál zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 18,9 mld. Kč. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména pokles přebytku obchodu s elektřinou o 6,3 mld. Kč.

Vývoz vzrostl meziročně o 7,7 %, zatímco dovoz o 0,4 %. To ukazuje, že zahraniční poptávka je silnější než poptávka domácí.

V lednu až březnu 2023 dosáhl přebytek obchodní bilance 39,6 mld. Kč, přičemž před rokem byla ve stejném období v deficitu 12,0 mld. Kč. To je ohromné zlepšení, které by navíc mohlo pokračovat, pokud budou dále klesat ceny energií.

Velký přebytek zahraničního obchodu ukazuje, že se ekonomice daří vyrovnat i se silnou korunou. Koruna proto může ještě posílit. Kdyby nebylo vysoké inflace, řekl bych, že si Češi po delší době užijí levnou dovolenou v zahraničí. Jenže inflace je všude a ceny zájezdů jsou vysoko, takže ani s rekordně silnou korunou dovolená levná nebude.

Co bych dělal, kdybych byl centrálním bankéřem

Z pohledu centrální banky dnešní čísla ukazují, že k ohřátí ekonomiky dojde, už jen když vezmeme v potaz jednorázové zlepšení dodávek zahraničních dílů. Bez toho by průmysl nerostl. Naopak zamrzlou ekonomiku vidíme, když se podíváme na nemovitosti. Aktuálně sedíme na sudu třaskavého prachu.

Pokud budou více klesat ceny nemovitostí, máme ohromný problém. Kdybych byl centrální bankéř, nerad bych k tomu přispěl vyššími úrokovými sazbami. Navíc vyšší úrokové sazby by ještě více posílily korunu, která je už nyní u rekordních hodnot. Brzo začnou exportéři křičet, že silnou korunu nezvládají. Za nejrozumnější proto považuji, když centrální banka ponechá sazby na stávajících hodnotách ještě mnoho měsíců. Poté je může začít postupně snižovat. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

ČR  NEUMÍ  BUDOVAT  KVALITNÍ  DÁLNICE?  KRITIKA  NKÚ

Modernizace dálnice D1 za 28,1 mld. Kč: na vozovce výtluky, nekvalitní opravy, mosty a nadjezdy ve stavu ohrožujícím bezpečnost dopravy

NKÚ kontroloval modernizaci dálnice D1 na 160,8 km dlouhém úseku mezi Mirošovicemi a Kývalkou, která měla uživatelům přinést zejména zvýšení bezpečnosti a komfortu. Zároveň zjišťoval, zda investovaných 28,1 mld. Kč z rozpočtu Evropské unie (EU) a státu vynaložily Ministerstvo dopravy (MD), Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) účelně, efektivně a hospodárně.

Kontrola ukázala, že modernizace dálnice D1 není dokončena, na opravených částech zůstávají mosty a nadjezdy ve stavu ohrožujícím bezpečnost dopravy a opravenou vozovku poškozují přetížené kamiony, což zkracuje její životnost. Kontroloři dále upozornili na nekvalitní odstraňování závad, které vytváří nerovnosti na vozovce a má negativní vliv na jízdní komfort. Z kontroly dále vyplynulo, že není dokončena modernizace některých odpočívek a stále chybí parkovací místa pro kamiony. MD se kvalitou modernizace, počty a příčinami závad na modernizovaných úsecích dálnice nezabývalo. MD ani ŘSD modernizaci dálnice D1 zatím souhrnně nevyhodnotily.

Modernizace dálnice D1 není dokončena. V listopadu 2022, tj. v době ukončení kontroly NKÚ, nebylo kolaudováno osm modernizovaných úseků, z toho v pěti případech byla kolaudace teprve v přípravě. Celkovým časovým a finančním plánem všech projektů potřebných pro dokončení modernizace ŘSD, MD ani SFDI nedisponují.

Ačkoliv cílem modernizace bylo kromě zvýšení bezpečnosti provozu i zvýšení komfortu uživatelů dálnice, nekvalitní stavební práce a problematické odstraňování některých závad komfort jízdy naopak snižují. Vozovku výrazně poškozují a její životnost zkracují i časté jízdy přetížených vozidel. V březnu a dubnu 2022 bylo jedinou pořízenou vysokorychlostní váhou na dálnici D1 zjištěno 17 216 případů porušení hmotnostních limitů vozidel. V dalších měsících byla váha nefunkční. Příslušnému silničnímu správnímu úřadu v Jihlavě ale ŘSD do doby ukončení kontroly NKÚ předalo jen 448 podnětů k zahájení řízení o přestupku. MD se výsledky vysokorychlostního kontrolního vážení vozidel ani počty jízd přetížených nákladních vozidel nezabývalo.

Na modernizované části dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou je 164 dálničních mostů a 46 nadjezdů. Jedním z cílů modernizace dálnice bylo zajistit jejich dobrý stav, protože ten je nezbytný pro bezpečný a plynulý provoz. Kontrola NKÚ ukázala, že devět mostů a tři nadjezdy zůstaly ve špatném nebo velmi špatném stavu. Jejich opravy a rekonstrukce řeší ŘSD samostatnými projekty. Časový a finanční plán realizace těchto projektů však není závazně stanoven. MD skutečný postup oprav mostů a nadjezdů nesleduje a nemá přehled o jejich aktuálním stavu ani o průběhu jejich oprav. NKÚ na tyto skutečnosti upozornil již v roce 2020 (kontrolní akce č. 19/10). MD ani ŘSD problémy s mosty účinně neřešily.

Příkladem velmi špatného stavu je obloukový 253,52 metru dlouhý most Šmejkalka. V červnu 2022 ŘSD zajistilo provizorní podepření nosné konstrukce mostu pro zajištění jeho provozuschopnosti do doby rekonstrukce. Termín dokončení rekonstrukce mostu však zatím není znám. Původně měla být hotova do prosince 2015. ŘSD ale rekonstrukci mostu z modernizace dálnice D1 vyňalo a řeší ji samostatně. Provoz na dálnici ohrožuje i velmi špatný stav dálničního nadjezdu u Hrusic. O potřebě jeho neodkladné rekonstrukce vědělo ŘSD již od roku 2019. Při modernizaci dálnice D1 ji ale neřešilo s odůvodněním, že se jedná o most jiného vlastníka. MD se řešením špatného stavu tohoto nadjezdu nezabývalo, stejně tak jako řešením stavu nebezpečného nadjezdu nad modernizovaným úsekem č. 16 u Jihlavy. Tento nadjezd byl speciálním stavebním úřadem v Jihlavě označen za stavbu ohrožující zdraví a životy osob i bezpečnost a plynulost provozu na dálnici. Nadjezd nemá určeného vlastníka a dlouhodobě není udržován.

Kontroloři zjistili, že dokumentace ŘSD týkající se zjištění a řešení závad byla neúplná, podle příkladů uvedených v kontrolním závěru NKÚ až chaotická, obsahující rozpory a nejasnosti. Hrozí tedy riziko komplikací při reklamačních řízeních. ŘSD kontrolorům předložilo doklady k reklamacím jen na 13 z 20 modernizovaných úseků. Předložených 145 reklamací obsahovalo 605 různých závad, jako jsou olámané hrany cementobetonových desek, výtluky aj. Další reklamace ŘSD řeší. ŘSD v rozporu s uzavřenými smlouvami a svými vnitřními předpisy nezajistilo, aby dodavatelé prováděli opravy závad kvalitně a ve stanovených termínech. Opakovaný vznik závad svědčí o nekvalitním provedení oprav.

Na modernizované části dálnice D1 zůstává nedostatek parkovacích míst pro těžká nákladní auta. ŘSD při modernizaci dálnice počet těchto parkovacích míst navýšilo o 169, což je ale jen cca 55 % chybějící kapacity. Kontrola dále odhalila, že v letech 2015 a 2020 nebyly v rozpočtech SFDI na modernizaci dálnice určeny žádné peněžní prostředky, přestože některé projekty byly rozpracovány a bylo nezbytné zajistit financování jejich dokončení. Takovýto způsob financování považuje NKÚ za nesystémový.

Prověřováno bylo období od roku 2016 do listopadu 2022, kdy byla kontrola NKÚ ukončena. Její průběh byl negativně ovlivněn kybernetickým útokem na informační systémy ŘSD, v jehož důsledku byly některé doklady a informace nedostupné./nkú/

X X X

Ministr Blažek oznámil zástupcům justice, že jim chce vláda zmrazit platy

 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes sdělil zástupcům justice, že stát uvažuje o faktickém zmrazení platů soudců a státních zástupců v příštím roce, a to zřejmě zásahem do platové základny. Po jednání to novinářům sdělil místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Blažek záměr, který je součástí vládního konsolidačního balíčku, pro média nekomentoval. Šéf Soudcovské unie Libor Vávra uvedl, že je předčasné v tuto chvíli vyhrožovat, nebo naopak chválit, protože politická jednání nejsou u konce. Blažek záměr, který je součástí vládního konsolidačního balíčku, pro média nekomentoval.

Jednání podle informací České justice trvalo asi dvě hodiny. „Byli jsme seznámeni s úvahami politické reprezentace o tom, jak bude příští rok nakládáno mimo jiné s platy soudců a státních zástupců,“ popsal Šuk jednání, kterého se zúčastnili například i místopředseda ústavněprávního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS), předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka nebo pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Dojde k úpravě základny, ze které se platy vypočítávají, čímž dojde k faktickému zmrazení platů a v dalších letech platy porostou méně. Vše je zatím v jednání,“ sdělil České justici po jednání Šuk.

Definitivní návrh tak podle Šuka zatím neexistuje, představa vlády je ale taková, že platy ústavních činitelů příští rok neporostou. Dnešní jednání bylo čistě informativní, jeho aktéři se zatím nesnažili najít kompromis. „Klíčové bude, jestli to vyhoví mantinelům nastaveným Ústavním soudem, nebo nikoliv,“ míní místopředseda Nejvyššího soudu. „Nejcitlivější moment bude v tom, zdali zase jenom část služebníků státu má hradit díru v rozpočtu, nebo se na tom podílí služebníci státu všichni,“ podotkl.

„Všichni jsme se shodli na tom, že trváme na zásadách, které stanovil Ústavní soud – to znamená, že to musí být s justicí projednáno, že to musí být opatření, které míří na všechny, ne jen na určitou část obyvatelstva, a že to musí být přiměřené,“ shrnul za hosty jednání Vávra. Požadavek o předjednání věci podle něj dneškem naplněn nebyl. „Nedostali jsme předloženy žádné varianty řešení nebo ekonomické cíle, kterých chtějí dosáhnout. Všichni chápeme, že chtějí dosáhnout nějakých politických cílů, to respektuji, nicméně my nechceme platit jejich politiku,“ poznamenal.

„S vrcholným představiteli justice a státního zastupitelství jsme dnes jednali o průběhu koaličního jednání o tzv. konsolidačním balíčku a jeho dopadu na platy ústavních činitelů a státních zástupců,“ sdělil na twitteru stručně Blažek. Konsolidační balíček chce kabinet představit ve čtvrtek společně s důchodovou reformou. Opatřeními, kterých by mělo být zhruba 60, chce vláda příští rok snížit deficit státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun.

Blažek už dříve předeslal, že vláda snížení platů ústavních činitelů – a tedy i soudců a státních zástupců – do konsolidačního balíčku zahrne. Hovořil o tom, že soudců jsou tři tisíce, státních zástupců 1300 a že mají vyšší platy než politici.

Plat soudců se odvozuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Částka se násobí koeficientem podle odpovědnosti a náročnosti funkce. „Naše platy jsou stanoveny tak, že automaticky kopírují průměr mezd v národním sektoru. Právě proto je velmi neobvyklé, pokud je do tohoto automatu zasahováno. Dvakrát jsme to akceptovali – povodně a covid. Teď uvidíme tu argumentaci a řešení,“ podotkl Vávra.

Ústavní soud se politickými zásahy do výše platů soudců v minulosti zabýval opakovaně, o dalších podáních ještě bude rozhodovat. Formuloval názor, že materiální zabezpečení patří ke garancím soudcovské nezávislosti. Vláda nemůže s platy soudců zacházet zcela volně a podle aktuálních rozpočtových potřeb. Na druhou stranu, některé zásahy do platů soud uznal jako možné a důvodné, například právě po ničivých povodních.

Stát zmrazil platy soudců, státních zástupců a ostatních ústavních činitelů v roce 2021 i 2022. U soudců tehdy základna klesla ze 106.986 korun na 100.872 korun. Letos jsou platy opět vyšší, počítají se podle normálního mechanismu a k 1. lednu vzrostly zhruba o 12,7 procenta, přičemž razantní zvýšení souviselo právě s dlouhodobým zmrazením. Nejnižší měsíční hrubý plat soudce tak překročil 100.000 korun a nejnižší plat státního zástupce přesáhl 90.000 korun.

V justici podle Vávry velmi často zaznívá myšlenka, že by soudci udělali určitý ústupek a stát by pak ušetřené peníze poslal na podhodnocené platy justičního personálu. Podle šéfa Soudcovské unie ale nelze zaručit, že by se proti tomuto postupu nebránil konkrétní nespokojený soudce. „A pokud by uspěl u Ústavního soudu, tak se to pak logicky týká všech,“ uzavřel.

soudce tak překročil 100.000 korun a nejnižší plat státního zástupce přesáhl 90.000 korun., ČTK, Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Soudce Vrcha opět kritizuje metodiku Nejvyššího soudu k odškodňování. Obrátil se na ÚS

 Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh na zrušení části občanského zákoníku, která je zásadní pro odškodňování nemajetkové újmy na zdraví. Návrh přišel z Okresního soudu ve Vyškově, sepsal jej soudce Pavel Vrcha, který dlouhodobě kritizuje metodiku navazující na občanský zákoník. V návrhu, který je dostupný na webu ÚS, píše Vrcha o právním chaosu, blamáži a nestandardním vzniku metodiky. Problematikou se bude podle rozvrhu práce zabývat ústavní soudce zpravodaj Ludvík David, jehož funkční období však v srpnu končí. Je pravděpodobné, že rozhodovat bude až příští garnitura soudců ÚS.

Občanský zákoník účinný od roku 2014 stanovuje, že při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy. Náhrada náleží také za ztížení společenského uplatnění. Okresní soud ve Vyškově zpochybnil návaznou větu, podle které se náhrada, pokud ji nelze snadno kvantifikovat, stanovuje „podle zásad slušnosti“.

Protože spolu se starším občanským zákoníkem přestala platit i někdejší vyhláška o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění, chybělo justici jasné vodítko. Vznikla proto metodika Nejvyššího soudu. Cílem bylo to, aby soudy podobné případy odškodňovaly srovnatelně. Metodika není závazná. Soudy mohou zohlednit konkrétní okolnosti.

Podle soudce Vrchy ve skutečnosti nejde o metodiku Nejvyššího soudu, ale – ve spojení s placenými školeními pro znalce – spíše o komerční počin. Odbornou i laickou veřejnost prý uvádí v omyl. Vrcha, který dříve působil na Nejvyšším soudu, metodiku kritizoval již dříve. I kvůli sporům ohledně metodiky se před časem nechal přeložit k Okresnímu soudu ve Vyškově. Metodiku v minulosti kritizoval také ombudsman Stanislav Křeček.

„Metodika de facto představuje komerční projekt dokonce s participací některých soudců i Nejvyššího soudu, který v dějinách československé ani české justice nemá – z hlediska negativního dosahu vůči principům právního státu – obdoby,“ stojí v návrhu.

Navrhuje vyškrtnout větu z OZ

Vrcha míní, že kdyby ÚS vyhověl jeho návrhu a vyškrtl z občanského zákoníku větu o „zásadách slušnosti“, mohli by politici problematiku nově upravit a vytvořit prostor pro vznik nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví o nejnižší přípustné výši náhrady a jejím určování v jednotlivých případech. Vrcha předpokládá, že taková novelizace by mohla „odstranit stávající výkladové a aplikační potíže a doslova odstřihnout komerční pozadí a excesivní chování některých vrcholových soudců“.

Pro určení bolestného obsahuje nynější metodika tabulku s bodovým ohodnocením. Základem pro odškodnění za ztížení společenského uplatnění je mezinárodní klasifikace funkčních schopností. Poškození se posuzuje podle toho, jak se projevuje ve schopnostech člověka, při zohlednění věku i některých výjimečných okolností.

ÚS se nedávno problematikou zabýval v nálezu jednoho ze tříčlenných senátů. Tehdy uvedl, že justice ve svých rozhodnutích nemůže bez dalšího přebírat závěry znalců, kteří jen mechanicky opisují tabulkové výpočty výše odškodnění z metodiky. Právní úprava podle ÚS vychází z filozofického a hodnotového základu, který vyzdvihuje lidskou důstojnost, respekt k individuální osobnosti každého člověka, a naopak opouští paušální, tabulkově stanovené částky či mechanické výpočty podle předem daných sazebníků a vzorců. (čtk, epa), ceskajustice.cz

 X X X

 ANO nechce, aby stížnost na novelu penzí řešil Rychetský. Senátoři návrh stáhli

Opoziční hnutí ANO chce, aby předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský nebyl součástí rozhodování o návrhu na zrušení části vládní novely o červnové valorizaci penzí, uvedl server Seznam Zprávy. Skupina senátorů bere svůj návrh zpět. O dalším postupu rozhodne určený soudce zpravodaj Jiří Zemánek.

 ANO má pochybnosti o Rychetského nepodjatosti kvůli dřívějším mediálním výrokům. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, kterému to potvrdili Rychetský i předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová.

Právní zástupce ANO doručil návrh na podatelnu Ústavního soudu v pátek. O námitce ohledně Rychetského podjatosti bude rozhodovat plénum ÚS. Podání podle Seznam Zpráv naráží na jeho vyjádření pro Českou televizi a Deník N z konce března. Tehdy uvedl, že se bude snažit rozhodnout tak, aby nebyla ohrožena stabilita a fungování celého systému. Podle ANO také následně Rychetský pozitivně hodnotil skutečnost, že novelu podepsal prezident Petr Pavel.

Poslanci ANO svůj návrh na zrušení části novely odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a ve způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Jedním z pilířů návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny.

Senátoři vzali návrh zpět

Minulý týden nebylo jasné, kteří další senátoři a s jakými argumenty návrh podpořili. „Ve věci Ústavní soud dne 8. 5. 2023 obdržel listinu s názvem Zpětvzetí návrhu,“ uvedla v úterý bez dalších podrobností mluvčí soudu Kamila Abbasi.

Poslanci ANO svůj návrh odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Obě skupiny žádaly přednostní projednání svých podání, soud další postup zatím nespecifikoval.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že vláda zákon obhájí. Odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů.

Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7000 korun.

X X X

Janeček plánuje změnit volby v Kazachstánu. Své Mathesso ukazuje v Peru

Podnikatel a neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Janeček se po volbách opět vrátil ke svým projektům a nadační činnosti. Mimo jiné dětem v Peru představuje svou matematickou hru Mathesso a chce rozšířit svůj volební systém D21 do Kazachstánu. Stále ale trvá na tom, že jeho vyřazení z loňských voleb bylo neoprávněné.

„Aktuálně se nacházím v Peru, kde představuji Mathesso indiánským dětem v džungli a na základní škole v Tarapotu. Mathesso je fenomenální matematická hra, díky které děti pochopí přirozená čísla a naučí se zábavnou formou počítat i bez přítomnosti učitele,“ popsal Janeček.

Podle něj si hru peruánské děti velmi oblíbily. Vydržely u ní dlouhé hodiny. Kromě těch českých a peruánských ji Janečkova Nadace Science 21 vyvezla i do africké Keni.

Sám Janeček po neúspěšných volbách po Peru také cestuje s manželkou a věnuje se svým dětem. Zároveň se ale chce zaměřit i na další projekty, mimo jiné svůj volební systém D21.

Jeho princip spočívá v tom, že volič má k dispozici více hlasů, včetně minusového. Pokud ho využije, musí vhodit minimálně dva pozitivní. Pro každou možnost jde hlasovat jen jednou. Všechny hlasy mají stejnou váhu a volič je nemusí využít všechny. Výsledek je pak možnost, na které se svými hlasy shodne co nejvíce voličů.

Od roku 2016 tuto metodu využívá například město New York při participačním rozpočtu. Janeček by ji rád vyvezl také do jiných zemí, třeba do Kazachstánu.

Z voleb je stále naštvaný

„O metodě D21 jsem nedávno mluvil i na kazašské ambasádě s tím, že by se mohla hodit i pro aplikaci v zemích jako je Kazachstán. Volební systém D21 umožňuje voličům vyjádřit své preference mnohem přesněji než tradiční volební systémy a vede k větší shodě ve společnosti, což by v zemi, která usiluje o zásadní reformy, mohlo být klíčem k pozitivním změnám,“ konstatoval Janeček.

V podobný systém, zvlášť při volbě prezidenta doufá i v Česku. Sám byl z loňských voleb volby vyřazen ministerstvem vnitra kvůli nedostatku 50 tisíců podpůrných podpisů. Velké množství z jeho celkových 73 tisíc úřad škrtl. Se stížností pak neuspěl ani u Ústavního soudu.

„Rozhodnutí kandidovat bylo jednoznačně správné a nic na tom
nemůže změnit fakt, že jsem byl nespravedlivě vyřazen. Samozřejmě mě mrzí, že se v mém případě projevila špatnost systému volby prezidenta České
republiky X X, který je nelogický a nabádá k podvádění,“ řekl Janeček.

X X X

Sex byl rekreace a občas obchod, říká žena, již Polanski zneužil jako dívku

Uplynulo již 46 let od incidentu, kdy režisér Roman Polanski (89) zneužil Samanthu Geimerovou (60). Jeho oběti tehdy bylo 13 let. Geimerová ovšem na rozdíl od jiných zneužitých žen ve filmovém průmyslu v tom problém nevidí. Dokonce si postěžovala, že musí pořád opakovat, že o nic nešlo.

Vše se odehrálo v roce 1977 v domě amerického herce Jacka Nicholsona. Samantha Geimerová tehdy podle všeho byla pod vlivem alkoholu a prášků. Jak sama říká, ani nevěděla, že se děje něco ilegálního. Francouzsko-polský režisér ji pozval do domu pod záminkou focení pro magazín Vogue, na jehož aktuálním čísle se měl podílet jako editor.

„Sex byl tehdy rekreace a občas taky obchod. Byla jsem s tím v pohodě a jsem v pohodě pořád. Musím neustále opakovat, že vlastně o nic nešlo, a to je hrozně zatěžující,“ prohlásila Samantha Geimerová pro francouzský magazín Le Point v rozhovoru, který vedla Polanského manželka Emmanuelle Seignerová.

„Díky, Samantho, že jsi vážila takovou cestu a přišla se se mnou setkat,“ uvítala ji Seignerová, která si Polanského jako šestapadesátiletého vzala v roce 1989, když jí bylo 23 let.

„Jsem moc ráda, že mám novou kamarádku,“ odpověděla na to Samantha Geimerová, která je jednou z šesti žen, které veřejně uvedly, že je Roman Polanski sexuálně zneužil. Opakovaně ovšem trvá na tom, že to nevnímá jako trauma.

Zneužití ze strany Polanského obhajovala i tím, že v sedmdesátých letech byla morálka ohledně sexu naprosto odlišná. „Všechny modelky spaly s fotografy a já nebyla žádná výjimka. Jenže sex byl něco normálního, přirozená součást života. Žádné drama, žádné temné souvislosti, které by se sexu přisuzovaly,“ míní.

Přestože režisérovi za tento útok původně hrozilo pouhých 42 dní za mřížemi, obviněn byl i ze znásilnění skrze využití drog, perverzi, sodomii, zneužití dítěte a podávání zakázané látky mladistvé osobě. Před spravedlností se proto tehdy dal na útěk a z USA uprchl do Francie, což se mu podařilo pouhých pár hodin předtím, než byl oficiálně obžalován. Od té doby se vyhýbá všem zemím, které by ho do Spojených států mohly vydat, přičemž zatykač za nezákonný pohlavní styk s nezletilou osobou platí dodnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.