Blíži sa tretia svetová vojna, hrozí Medvedev. Plán skupiny vyspelých ekonomík G7 poskytnúť Ukrajine bezpečnostné záruky je chybný a nebezpečný, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Tento krok by podľa neho ohrozil bezpečnosť Ruska. Bývalý ruský prezident a predseda bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev dokonca uviedol, že Západ vyvoláva tretiu svetovú vojnu.
„Tým, že poskytnú ľubovoľné bezpečnostné záruky Ukrajine, tieto krajiny fakticky ignorujú medzinárodný princíp nedeliteľnosti bezpečnosti. To znamená, že poskytnutím bezpečnostných záruk Ukrajine naruší bezpečnosť Ruska,“ povedal Peskov novinárom.
Už v utorok sa Peskov vymedzoval voči vyhláseniam západných predstaviteľov v súvislosti s prebiehajúcim summitom NATO vo Vilniuse. Kritizoval vyhliadku, že by sa Švédsko mohlo v blízkej dobe stať ďalšou členskou krajinou NATO a tiež návrh litovského prezidenta Gitanasa Nausédu zriadiť stále armádne základne pri hraniciach s Ruskom.
„Západ sa úplne zbláznil. Predvídateľnosť najvyššej úrovne až idiocie. Je to slepá ulička. Tretia svetová vojna sa blíži,“ reagoval Medvedev na Telegrame.
G7 sľubuje Ukrajine dlhodobé dodávky zbraní
Krajiny skupiny G7 plánujú Kyjevu dodávať moderné vybavenie pre ukrajinskú armádu v rámci dlhodobých bezpečnostných záväzkov. Vyplýva to z deklarácie, do ktorej v stredu nahliadli agentúry DPA a AFP.
Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko budú Ukrajine poskytovať „trvalú“ vojenskú podporu, aby jej pomohli v boji proti inváznym silám Ruska.
„Každý z nás bude pracovať s Ukrajinou na špecifických, bilaterálnych, dlhotrvajúcich záväzkoch a opatreniach smerujúcich k zaisteniu udržateľnej sily schopnej brániť Ukrajinu teraz a odstrašiť ruskú agresiu v budúcnosti,“ uvádza sa podľa AFP v deklarácii.
Text dokumentu kladie dôraz predovšetkým na vzdušnú obranu, delostrelectvo, zbrane dlhého dosahu, ozbrojené vozidlá a iné dôležité schopnosti, ako je boj vo vzduchu. Sľubujú jej tiež moderné vybavenie určené na použitie na zemi, vo vzduchu a na mori.
V prípade „budúceho ruského útoku“ poskytnú krajiny G7 Ukrajine rýchlo vojenskú i finančnú pomoc. Okrem toho sa budú zaoberať aj uvalením ekonomických sankcií a iných postihov v prípade, ak Rusko začne po konci súčasného konfliktu ďalšiu vojnu.
Plán G7 má Ukrajine poskytnúť uistenie, že nezostane sama po tom, čo lídri Severoatlantickej aliancie dali na prebiehajúcom summite vo Vilniuse najavo, že jej vstup do NATO ešte stále čelí značným prekážkam. Krajiny NATO sú obozretné pri dávaní konkrétnych sľubov Ukrajine súvisiacich s jej členstvom, pretože sa obávajú, že by tak Západ vtiahli do vojny s Ruskom, píše AFP./agentury/
X X X
Bezpečnostné záruky G7 Ukrajine ohrozia Rusko.
Výsledky summitu NATO vo Vilniuse sú podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dobré, ideálna by bola pozvánka do NATO. Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg vyhlásil, že Ukrajina je k NATO bližšie ako kedykoľvek predtým. Bezpečnostné záruky, ktoré chcú západné veľmoci poskytnúť Ukrajine, oslabia bezpečnosť Ruska a Európa bude preto „roky a roky oveľa nebezpečnejšia“, vyhlásil v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
X X X
Britský minister obrany Ben Wallace v stredu vzbudil rozruch, keď navrhol, aby Ukrajina bola vďačnejšia za vojenskú podporu Západu a nesprávala sa k spojencom ako k americkému internetovému predajcovi Amazon.
X X X
Skupina G7 pomôže Ukrajine pri budovaní silnej armády ešte predtým, než bude môcť vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Na tlačovej konferencii zoskupenia popri summite NATO vo Vilniuse to v stredu vyhlásil americký prezident Joe Biden.
„Pomôžeme im (Ukrajincom) vybudovať silnú obranu – na zemi, na mori aj vo vzduchu,“ vyhlásil Biden. Zdôraznil pritom, že budúcnosť Ukrajiny je v NATO, na čom sa podľa neho zhodli všetci spojenci na stredajšom zasadnutí Rady NATO-Ukrajina. V spoločnej deklarácii lídri krajín G7 uviedli, že Ukrajinu budú podporovať, „kým to bude potrebné“.
Na tlačovej konferencii vystúpil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa po mene poďakoval prítomným lídrom vrátane predstaviteľov Európskej únie. Privítal „dôležitý balík bezpečnostných záruk“ pre Ukrajinu zo strany G7. „Ukrajinská delegácia vezie domov významné bezpečnostné víťazstvo – pre našu krajinu, našich ľudí a naše deti,“ cituje Zelenského stanica Sky News. (tasr, afp)
X X X
Generál Sergej Surovikin sa rekreuje a nie je v súčasnosti k dispozícii, povedal v stredu šéf obranného výboru ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Surovikin sa neukázal na verejnosti od doby, keď ruskí žoldnieri podnikli 23. a 24. júna ťaženie na Moskvu na protest proti ruskému armádnemu vedeniu.
X X X
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude ešte len rokovať so svojimi spojencami v parlamente o ratifikácii vstupu Švédska do NATO. Píše to agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vysoký vládny zdroj.
Samotná Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja totiž nemá v parlamente väčšinu a jej najväčší spojenec, nacionalistická Strana národnej akcie, sa k vstupu Švédska vyjadrila chladne. Parlament by mohol o žiadosti hlasovať v októbri.
„Budú nadviazané kontakty ako s prezidentom, tak s najvyššími vládnymi činiteľmi,“ povedal zdroj agentúre Reuters. (reuters, čtk)
X X X
Berlín odstúpil od plánov na vytvorenie spoločného servisného strediska v Poľsku, kde sa mali opravovať moderné tanky Leopard 2 poškodené vo vojne na Ukrajine. Dnešnú informáciu denníka Handelsblatt podľa agentúry DPA potvrdil hovorca nemeckého ministra obrany.
Náročné rokovania s Poľskom neviedli k výsledku, tanky sa preto budú opravovať v Nemecku a pravdepodobne aj v Litve. „Tanky Leopard 2A5 a Leopard 2A6 sa budú opravovať v Nemecku a pravdepodobne v Litve,“ uviedol hovorca.
Nemecko doteraz Ukrajine dodalo zhruba 20 tankov 2A6. „O tom, ako sa budú tanky Leopard 2A4 opravovať, ešte vedieme rozhovory,“ cituje DPA hovorcu. Tento typ tankov pritom Ukrajine ponúklo Poľsko. Zo 14 tankov Leopard 2A4 z Poľska však bolo osem poškodených ešte pred nasadením, uviedol Handelsblatt.
„Poľsko a Nemecko sa naďalej zaoberajú myšlienkou opravovať tanky Leopard 2. Chcú to spoločne koordinovať, „povedal hovorca ministerstva obrany.
Handelsblatt uviedol, že pôvodný plán na vznik opravárenského centra stroskotal na prehnaných cenových predstavách Poľska. Nemecko s Poľskom a Ukrajinou memorandum o zriadení servisného strediska pre tanky Leopard 2 v Poľsku podpísalo v apríli. (dpa, čtk)
X X X
Šimko pôjde na koberček prezidentke. Matovič ho vyzýva, aby kvôli Hamranovi skončil. On sa na to necíti
Minister vnútra Ivan Šimko by mal skončiť vo funkcii. Líder hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič spolu s exministrom vnútra Romanom Mikulcom vyzvali premiéra Ľudovíta Ódora, aby ho odvolal. Dôvodom sú ministrove statusy na sociálnej sieti, v ktorých písal, že polícia patrí pod kontrolu politiky. Voči Šimkovým slovám sa ohradil aj policajný prezident Štefan Hamran, ktorý údajne zvažuje demisiu. Premiér na Matovičovu výzvu reagoval, že Šimka odvolať nemôže. Na odchod sa necíti ani samotný minister.
Matovič a Mikulec vyzývajú ministra vnútra Šimka na odchod
Nie policajný prezident, ale minister vnútra by mal odísť. Myslia si to Igor Matovič a Roman Mikulec, ktorí pred prezidentským palácom vyzvali premiéra úradníckej vlády Ódora, aby Šimka zbavil funkcie. Mikulec označil ministrove slová o kontrole polície za neprijateľné a za hanbu.
Minister vnútra v stredu reagoval, že sa nechce nechať zatiahnuť do hádok politických strán a na odchod z funkcie sa nechystá. Úvaha, že by mal skončiť pre spor s Hamranom mu nedáva logiku.
Minister Šimko reagoval na výzvy, že by mal vo funkcii skončiť
Zopakoval, že od Hamrana požaduje, aby si plnil svoje povinnosti. „Statusy boli reakciou na brutálnu vraždu v Dubnici,“ vysvetľoval. V prípade, že existuje pochybnosť o postupe policajtov, tak pred ňou nebude zavierať oči – to povedal aj Hamranovi. “Minister musí stáť na strane ľudí, ktorým polícia poskytuje ochranu a ktorým pomáha,“ dodal Šimko.
OĽaNO ho vyzvalo na odchod po tom, ako podľa nich nevysvetlil svoje slová, neospravedlnil sa a „strká hlavu do piesku“. Matovič a Mikulec si myslia, že zo strany ministra vnútra ide o „myslenie hodné (Roberta) Kaliňáka a (Roberta) Fica“.
Ódor: Šimka odvolať nemôžem
Premiér Ódor v stredu po rokovaní vlády reagoval, že jeho vláda odmieta akékoľvek zásahy do práce polície. S Hamranom aj so Šimkom sa už stretol a komunikoval aj so širším vedením polície. „Chcem detailnejšie poznať názory jednej aj druhej strany, podľa toho urobím rozhodnutia,“ povedal s tým, že v stredu ho čakajú ďalšie stretnutia.
Premiér Ódor o Matovičovej výzve, aby odvolal ministra Šimka
Šimkove vyjadrenia nepovažuje Ódor za šťastný spôsob komunikácie. Ako vysvetlil, odvolanie ministra vnútra nie je v hre, keďže je to dočasne poverená vláda. „To, čo je v hre je, aby sme zabezpečili nepolitický, bezproblémový chod polície a vyšetrovanie citlivých káuz bez akýchkoľvek pochybností,“ vysvetlil.
V reakcii na Šimkov výrok o rozviazaných rukách uviedol, že polícia nemôže byť pod politickým tlakom. „Na druhej strane, nejaká kontrola tam vždy musí byť. Sú nejaké zákonné mechanizmy, ako vynucovať zákonnosť krokov polície, primeranosť v etickej rovine, ale určite nie z hľadiska toho, že by chceli akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať vyšetrovanie,“ ozrejmil premiér.
Na otázku, či je stále v hre odchod vedenia polície, odpovedal, že výsledok bude známy o pár dní.
Spolu s Hamranom hrozia rezignáciou aj ďalší funkcionári. Pre spor so Šimkom je pripravených odísť celkovo desať ľudí, informovali o tom Aktuality.sk. Okrem Hamrana sú to jeho dvaja viceprezidenti a tiež riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko, poverený šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás a niekoľko ďalších ľudí z vedenia.
PS: Hamran by mal pokračovať
Podľa OĽaNO, ktoré žiada Šimkov odchod, nezaregistrovali, že by sa k téme vyjadrili strany Progresívne Slovensko, KDH alebo Hlas-SD. Vidí za tým dohodu o budúcej koalícii, ktorej majú „zviazané ruky polície“ vyhovovať. OĽaNO kritizovalo za mlčanie aj prezidentku Zuzanu Čaputová.
Tá považuje Šimkove vyjadrenia za nešťastné, najmä pokiaľ by malo ísť o politickú kontrolu vyšetrovania trestných činov. „Považujem to za úplne nepatričné, pretože nič také z trestného poriadku nevyplýva,“ uviedla po summite NATO v Litve. So Šimkom sa má stretnúť ešte tento týždeň, potom zaujme stanovisko.
Progresívne Slovensko pre Pravdu uviedlo, že je za to, aby polícia aj prokuratúra mohli vyšetrovať nezávisle a bez politických tlakov. Za súčasným policajným prezidentom stojí. „Hamran je veľmi dobrý policajný prezident a mal by pokračovať vo svojej práci,“ uviedlo PS.
S otázkami sme oslovili aj KDH. Ivan Šimko si členstvo u konzervatívcov pozastavil. Ako uviedla pre Pravdu hovorkyňa strany Lenka Halamová, v KDH netušia, ako to s policajnou kontrolou minister myslel. „Náš názor, ktorý si kladieme aj ako podmienku spolupráce na úrovni vlády, je, že politici nemajú čo zasahovať do vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní,“ reagovala strana. Myslí si, že v rámci polície skôr treba posilniť kontrolné mechanizmy.
Smer: Odísť by mal Hamran
Strana Smer sa v spore stavia na stranu ministra Šimka, ktorý podľa nej správne zdôrazňuje, že polícia nemôže mať rozviazané ruky tak, že si robí čo chce. Naopak, je za odchod Hamrana. Ich konflikt považuje za dôkaz absurdnej vnútropolitickej situácie, do ktorej sa Slovensko dostalo oddialením volieb.
„I. Šimko by mal Š. Hamrana okamžite odvolať nielen pre to, že na to existujú vážne dôvody, ale aj preto, aby si ako minister urobil poriadok s bláznami typu Š. Hamrana alebo I. Matoviča, ktorý sa Hamrana zo zištných dôvodov a strachu zastáva,“ uviedol v reakcii Smer.
Šimkove statusy
Šimko zverejnil začiatkom júla na svojom súkromnom profile na Facebooku dva statusy. V prvom reagoval na úkladnú vraždu Andrey v Dubnici nad Váhom. Kritizoval v ňom policajtov, ktorí pristupujú ľahostajne k obavám občanov. V druhom príspevku, ktorý zverejnil o dva dni neskôr, kritizoval zase celú políciu.
„Nie priatelia, žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky. To, o čo ide vždy, predovšetkým vo voľbách, vo všetkých voľbách i v týchto, je, aby bola pod kontrolou dobrej politiky,“ uviedol minister na Facebooku. Práve slová o kontrole polície rozhnevali policajného prezidenta.
Mikulec v stredu uviedol, že polícia bola pod kontrolou mafie 12 rokov a mala zviazané ruky. Pýta sa, či policajti nebudú mať možnosť slobodne pracovať a či sa z nich opäť stanú bábky.
S otázkou či Hamran skutočne zvažuje rezignáciu sme sa obrátili v utorok aj na Prezídium Policajného zboru (PZ). „Vzhľadom na aktuálne prebiehajúce rokovania na úrovni vedenia ministerstva vnútra a prezídia Policajného zboru sa nebudeme v súčasnosti k veci bližšie vyjadrovať. Stanovisko poskytneme po ukončení rokovaní,“ uviedol v reakcii riaditeľ Odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ Peter Lazarov./agentury/
X X X
Konflikt ministra Šimka so Štefanom Hamranom môže ochromiť políciu: Odchodom hrozí celé jej vedenie, šéfovia inšpekcie aj NAKA
Konflikt medzi Ivanom Šimkom a Štefanom Hamranom môže zatriasť celou políciou.
Policajný prezident Štefan Hamran a minister vnútra Ivan Šimko sa dostali do sporu po brutálnej vražde v Dubnici nad Váhom. Absolútne sa nezhodnú v otázke kontroly nad políciou. Minister tvrdí, že policajná moc nemôže mať rozviazané ruky a patrí pod kontrolu politiky. Šéf polície to odmieta.
Nielen šéf polície Štefan Hamran a jeho dvaja viceprezidenti, ale aj riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko, poverený šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás a niekoľko ďalších ľudí z vedenia polície je pripravených odísť pre konflikt s ministrom vnútra Ivanom Šimkom. V hre je teda časť vedenia policajnej inšpekcie, NAKA a zrejme aj niekoľko krajských riaditeľov. Spolu by to malo byť do tejto chvíle približne desať ľudí. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť do konca týždňa.
Minister a policajné špičky sa dostali do sporu začiatkom prázdnin. Tento týždeň absolvovali niekoľko spoločných stretnutí, kde si mali veci vysvetliť. Zatiaľ neúspešne. Šéf rezortu už naznačil, že ak sa Štefan Hamran rozhodne vyzliecť uniformu, on mu v tom brániť nebude.
„Minister vnútra a policajný prezident si otvorene vyjasnili svoje stanoviská. Šéf rezortu vnútra Ivan Šimko očakáva od policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby si naďalej plnil svoje povinnosti a pokiaľ ide o medializované úvahy o jeho možnej rezignácii, rešpektuje, že je slobodným človekom a je na ňom, ako sa rozhodne.“
Do hry tak zrejme vstúpi aj predseda vlády Ľudovít Ódor či prezidentka Zuzana Čaputová – keďže máme úradnícku vládu, ktorá sa zodpovedá priamo hlave štátu. Oboch sme požiadali o stanovisko.
Premiér: Výsledky rokovaní sa dozviete o pár dní
Predseda vlády sa ku sporu ministra so šéfom polície vyjadril po rokovaní vlády.
„Polícia nemôže byť pod politickým tlakom, na druhej strane nejaká kontrola tam vždy musí byť. Určite však nie tak, že by sme chceli akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať vyšetrovanie. Rokoval som viackrát s pánom ministrom aj policajným prezidentom, výsledky rokovaní sa dozviete za pár dní. Chcem poznať detailnejšie názory jednej a druhej strany a potom urobíme rozhodnutie.“
Pripomenul, že odvolanie ministra z jeho strany vôbec nie je v hre, keďže vláda je len dočasne poverená. „V hre je, aby sme zabezpečili nepolitický bezproblémový chod polície a vyšetrovanie citlivých káuz bez akýchkoľvek pochybností. Uvidíme akým spôsobom sa mi to podarí zabezpečiť.“ Minister Šimko sa dnes nechal počuť, že šéf polície z funkcie neodíde.
„My sme sa v pondelok stretli, vyjasnili sme si stanoviská a pre mňa to skončilo. Rozprával, že uvažuje o odchode. Nechávam ho, je slobodný človek,“ povedal dnes minister vnútra. Na rokovaní Hamranovi podľa svojich slov vysvetlil, že „postavenie ministra je trošku iné, než postavenie policajného prezidenta“. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou o spore zatiaľ nehovoril.
Kritické statusy
Spor medzi šéfom polície a jeho ministrom sa vyostril po brutálnej vražde v Dubnici nad Váhom, ktorej obeťou sa stala 39-ročná žena. Obeť a páchateľ sa poznali. Muž skončil vo väzbe po obvinení z nebezpečného prenasledovania mladej ženy. Po vyšetrení znalcom mu však bolo obvinenie zrušené a skončil v psychiatrickej liečebni, odkiaľ ho vo februári prepustili. Na svoju obeť zaútočil mačetou 29. júna.
Ivan Šimko v reakcii na brutálnu vraždu kritizoval políciu. Hovoril, ako ho bolí, ak sa dozvie, „že vyhasol ľudský život, lebo policajt nebezpečenstvo nebral vážne, alebo bol voči nemu ľahostajný, alebo mal strach“. V statuse na sociálnej sieti hovoril, že nepotrebujeme viac policajtov. To je však v úplnom rozpore s tým, čo už dlhodobo tvrdí policajný prezident: policajtov nie je dosť a Slovensko trpí ich podstavom.
Vražda v Dubnici
Minister tvrdí, že potrebujeme policajtov, na ktorých sa dá spoľahnúť a nerobia svoju prácu pre plat. „A hlavne sa potrebujeme naučiť rozlišovať medzi tými, čo vykonávajú svoje povolanie so srdcom, a tými, ktorí robia tejto inštitúcii hanbu. Prvýkrát mi je teraz naozaj ľúto, že náš mandát je taký krátky a taký obmedzený. Lebo to chce systémové zmeny a čas. Ale urobím, čo budem môcť,“ nechal sa počuť Šimko.
Štefan Hamran, naopak, za prácou polície v prípade vraždy v Dubnici stojí. „Policajtovi, ktorý to riešil, idem potriasť rukou, lebo urobil všetko, čo mal, a dokonca šiel ešte nad rámec. To, že súdny znalec povedal, že ide o osobu, ktorá nebola v čase trestného činu príčetná, nie je vinou polície,“ povedal ešte minulý týždeň v diskusii Aktuality.sk na Pohode.
Pripomenul tiež, že prenasledovanej žene v minulosti dal spomínaný policajt na seba aj súkromné telefónne číslo, aby mu mohla v prípade potreby zavolať.
Problém rozviazaných rúk
O pár dní pridal Ivan Šimko ďalší status, kde hovoril, že nechápe reči o rozviazaných rukách policajtov.
„Táto ozbrojená, represívna štruktúra si iste nemôže robiť, čo sa jej zachce. To sa deje iba v policajnom štáte. V demokratickej spoločnosti musí byť donucovacia moc štátu pod veľmi presne ustanovenou, ale účinnou kontrolou politickej moci. Lebo len politika, nie policajní dôstojníci, predstupuje pravidelne pred voličov a skladá im účty za svoju činnosť,“ tvrdí minister vnútra.
To je pre policajného šéfa neprijateľné. „Práve prísľub, že policajti budú mať rozviazané ruky a politici im nebudú zasahovať do vyšetrovania ako v minulosti, bol dôvod, prečo som túto funkciu prijal,“ povedal už v piatok.
Aj k statusom ministra vnútra sa dnes opätovne vyjadril predseda vlády. „Určite to nepovažujem za šťastný spôsob komunikácie – mala by byť interne v rámci ministerstva oveľa intenzívnejšia aj priamočiarejšia. Na to som vyzval obe strany. Preto to teraz riešime a hľadáme spôsoby ako zo situácie von. Opakujem, ja odmietam akékoľvek politické zásahy do práce polície.“
Minister Šimko svoje statusy na sociálnych sieťach verejne komentovať nechcel. „Nemám veľkú chuť rozoberať svoju súkromnú literárnu tvorbu.“ Živé spisy si podľa svojich slov nikdy nežiadal a ani nikdy žiadať nebude.
Na stranu policajného prezidenta sa dnes postavil Igor Matovič a OĽaNO. Ku Šimkovej kritike vedenia polície sa naopak pripojili predstavitelia strany Směr, aktuality.sk
X X X
Obvinili ho po vypuknutí vojny v polícii: Inšpekcia navrhla obžalovať bývalého policajného prezidenta Kovaříka
Petra Kovaříka vyšetrovateľ obvinil, že prekazil zásah inšpekčného tímu Oblúk pod vedením Diany Santusovej, a preto sa nepodarilo zadržať dvoch obvinených – Petra Petrova a Mateja Zemana. Bývalý šéf polície obvinenie zásadne odmieta.
Peter Kovařík bol v kresle policajného prezidenta predchodcom Štefana Hamrana. Z funkcie sa rozhodol odísť pred dvoma rokmi v auguste po tom, ako ho obvinil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.
Tento prípad sa týka prepuknutia vojny v polícii. Kovařík je obvinený z toho, že mal zmariť zásah inšpekčného tímu Oblúk pod vedením Diany Santusovej. Policajti z inšpekcie sa snažili v lete 2021 zadržať trojicu svedkov, ktorí vypovedali v kauzách vyšetrovaných NAKA – Petra Petrova, Mateja Zemana a Csabu Dömötöra.
Teraz vyšetrovateľ z inšpekcie Kovaříkov prípad uzavrel návrhom na podanie obžaloby. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.
„V trestnej veci obv. P. K. bol dnešného dňa vyšetrovateľom PZ zaradeným na Úrade inšpekčnej služby predložený Krajskej prokuratúre Bratislava návrh na podanie obžaloby na obv. P. K. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava sa oboznámi s obsahom vyšetrovacieho spisu a predloženým návrhom vyšetrovateľa, pričom po ich preskúmaní rozhodne o ďalšom procesnom postupe,“ informoval hovorca.
Reakcia Petra Kovaříka
„Dva roky vyšetrovania, plného prieťahov v konaní, počas ktorého boli fakticky len zopakované účelovo vykonané úkony pred vznesením obvinenia, kde sa svedkovia spravidla z úradu inšpekčnej služby vyhýbali odpovediam na otázky, najmenej v dvoch prípadoch účelovo klamali,“ reaguje Peter Kovařík v dnešnom stanovisku na návrh obžaloby.
Policajný exprezident sa ďalej sťažuje, že dozorujúci prokurátor Dr. Chylo zabránil položeniu všetkých otázok, ktoré smerovali k nezákonnostiam v konaní tímu Oblúk Diany Santusovej. „Napriek tomu výsluchy svedkov a znalecký posudok len potvrdil, to čo som tvrdil od začiatku. Vyžiadanie zásahovej jednotky bolo protiprávne, jej povolenie rovnako,“ argumentuje Kovařík.
Akcia bola podľa jeho slov spustená len preto, lebo príslušníci tímu ÚIS Oblúk sa dozvedeli, že NAKA, chce začať trestné stíhanie vo veci, pre zneužitie právomoci členmi tímu Oblúk, teda presne za to, za čo bolo vznesené obvinenie príslušníkom NAKA. „Celé vyšetrovanie bolo vykonané v rozpore so zásadou objektívnosti, zjavne orgánmi, ktoré boli zaujaté. Všetkých mojich 40 návrhov na vykonanie dokazovania bolo odignorovaných,“ tvrdí exprezident polície.
Podľa jeho názoru nezákonnosti dozorového prokurátora kryla generálna prokuratúra a domôcť sa objektívnosti bolo nemožné „Som preto rád, že toto bezprávie sa končí a bol by som prekvapený, keby súd takto vykonštruovanú obžalobu neodmietol,“ doplnil Kovařík.
Pod vedením Santusovej
Akcia inšpekčného tímu pod vedením vyšetrovateľky Santusovej sa rozbehla skoro ráno 20. júla 2021. Najprv jednotka Hraničnej a cudzineckej polície povolaná až zo Sobraniec zadržala Csabu Dömötöra, ktorý sa medzičasom aj priznal a už je odsúdený na podmienečný trest. Potom sa chystali aj na ďalších dvoch obvinených – Mateja Zemana a Petra Petrova.
„K zadržaniu prvého obvineného došlo 20. júla o 7:40. Asi o pätnásť minút prišiel pokyn policajného prezidenta, aby sa zásahová jednotka stiahla. Nastalo vyjasňovanie, kto môže o nasadenie zásahovej jednotky žiadať a kto to mohol podpísať. Asi po hodine a pol padlo rozhodnutie, že zásah môže pokračovať. Treba však povedať, že došlo k zmareniu účelu akcie, keďže minimálne jedna ďalšia osoba už bola takmer zadržaná,“ opísal v rozhovore pre Aktuality.sk bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta.
Zasahujúci policajti podľa neho videli osobu, ktorú prišli zadržať, museli sa však stiahnuť. „Takže účel zaisťovacieho úkonu zmarený bol,“ dodal Remeta.
Kovařík: S obvinením nesúhlasím
„S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Celú vec vnímam ako pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu veľkých prípadov na NAKA,“ reagoval v minulosti na obvinenie Kovařík.
Svoj postup vysvetľoval tým, že o akcii inšpekcie nevedel ani jej šéf, a preto bolo potrebné ju preveriť. Po hodine dal súhlas na jej pokračovanie. Vtedy tiež zistil, že zasahuje jednotka zo Sobraniec, ktorú však o zásah požiadala neoprávnená osoba a zásah bol schválený vedúcim oddelenia vyšetrovania, ktorý však na to nemá oprávnenie. Trval na tom, že šéfka vyšetrovacieho tímu porušila predpisy.
„Mám informáciu, že Santusová oklamala svojho nadriadeného a keby postupovala, ako mala, tak tu teraz nie sme,“ povedal v júli novinárom. Zdôraznil vtedy, že za svojim postupom si stojí.
Na jeho stranu sa postavil aj vtedajší minister vnútra Roman Mikulec.
Zdôraznil, že Kovařík nezastavil činnosť tímu vyšetrovateľky ÚIS, ale len činnosť zásahovej jednotky, ako jednej z častí tímu. „Vedúca tímu ÚIS mala na vykonávanie zadržiavacích úkonov vyčlenené adekvátne sily a prostriedky Úradu inšpekčnej služby. Ich činnosť nebola rozhodnutím prezidenta žiadnym spôsobom ovplyvnená,“ doplnil Mikulec.
Cez hovorkyňu neskôr doplnil, že podľa neho „za zmarenie akcie pravdepodobne nesie priamu zodpovednosť vedúca tímu a preto boli aktivované všetky dostupné kontrolné mechanizmy ministerstva vnútra“, akuality.sk
X X X
Poslanec Baránik musí zaplatiť sudkyni 70-tisíc eur a písomne sa ospravedlniť, rozhodol súd
Poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) musí zaplatiť sudkyni Ayše Pružinec Erenovej náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 70.000 eur. Zároveň sa jej musí písomne ospravedlniť. Rozhodol o tom Krajský súd v Košiciach. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Na verdikt upozornil týždenník Plus 7 dní.
„Žalovaný je povinný žalobkyni zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 70.000 eur do 15 dní od právoplatnosti rozsudku,“ priblížila hovorkyňa.
Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a zároveň členka Súdnej rady SR Pružinec Erenová verdikt košického krajského súdu privítala. „Vnímam to ako určitú mieru satisfakcie za šesť rokov, odkedy sa začal tento spor,“ povedala pre TASR.
Rozhodnutie vo veci ochrany osobnosti a o náhrade škody bolo vyhlásené v závere júna bez prítomnosti žalobkyne a aj žalovaného. Keďže ešte nebolo doručené procesným stranám, zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.
„Oboznámenie sa s odôvodnením rozsudku bude nanajvýš zaujímavé, pretože v doterajšom konaní sme predniesli veľmi závažné ústavné dôvody nášho presvedčenia, že žaloba by mala byť zamietnutá, a dokiaľ toto odôvodnenie nepoznáme, nemôžeme sa k nemu verejne vyjadrovať,“ reagoval pre TASR Baránik.
V roku 2021 uznal Baránika za vinného disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory (SAK). Konkrétne z porušenia povinnosti zachovávať vážnosť a dôstojnosť, ktorú vyžaduje postavenie advokáta. Túto povinnosť mal porušiť verejne prednesenými výrokmi na adresu sudkyne všeobecného súdu, v minulosti kandidátky na funkciu členky disciplinárneho súdu. Označoval ju za ‚príslušníčku justičnej mafie‘, za ‚ťažkú prieťahárku‘ či ‚najväčšiu korupčníčku‘ na Krajskom súde v Bratislave./agentury/
X X X
Prokurátori SR pomáhajú na Ukrajine aj s vyšetrovaním envirokriminality
Vedenie prokuratúr oboch krajín sa ešte v júni osobne dohodlo na pomoci pri vzdelávaní prokurátorov Ukrajiny a v utorok sa konalo prvé online stretnutie.
Slovenskí prokurátori poskytujú Ukrajine odbornú pomoc aj pri vyšetrovaní a stíhaní environmentálnych trestných činov. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.
„Generálna prokuratúra SR je pripravená vyjsť ukrajinským kolegom v ústrety, pričom v dohľadnej dobe sa na území Slovenskej republiky uskutočnia aktivity zamerané na vzdelávanie prokurátorov a policajtov z Ukrajiny,“ uviedla hovorkyňa.
Ozrejmila, že vedenie prokuratúr oboch krajín sa ešte v júni osobne dohodlo na pomoci pri vzdelávaní prokurátorov Ukrajiny a v utorok sa konalo prvé online stretnutie. Témou bola žiadosť ukrajinskej prokuratúry týkajúca sa odbornej pomoci pri vyšetrovaní a stíhaní environmentálnych trestných činov páchaných v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.
„V dôsledku tohto konfliktu dochádza k masívnemu poškodzovaniu životného prostredia na Ukrajine — znečisťovaniu vody, pôdy, lesov či ovzdušia, ako aj k devastovaniu fauny a flóry, pričom viacero z nich súvisí s útokmi na Záporožskú jadrovú elektráreň či so zničením priehrady Kachovka,“ uviedla Drobová.
Dodala, že ukrajinská strana prejavila záujem o možnosť odborného vzdelávania prokurátorov a policajtov ako špecializovaných tímov zameraných na vyšetrovanie a stíhanie týchto trestných činov. Slovenskí prokurátori špecializujúci sa na envirokriminalitu podľa jej slov predstavili ukrajinským kolegom systém fungovania špecializácie prokurátorov a spolupráce so špecialistami z policie, aktuality.sk
X X X
Aj napriek kariére na prokuratúre v Británii sa Slovenka Sonia Kania rozhodla vrátiť domov
Vo Veľkej Británii strávila osem rokov, vyštudovala právo, mala rozbehnutú kariéru na prokuratúre a narodil sa jej prvý syn. Nakoniec sa ale rozhodla vrátiť späť na Slovensko.
„Predsa len mi niečo chýbalo, kým som žila v zahraničí. Bola to naša nádherná príroda, blízka rodina a pocit domova, ktorý počas tých ôsmich rokov života vo Veľkej Británii stále neprichádzal,“ vraví Sonia Kania.
Do zahraničia odcestovala počas štúdia. Najprv išla študovať právo do Prahy, po krátkom čase však dostala príležitosť ísť do Veľkej Británie. „Neváhala som ani chvíľu. Svoje študentské roky som prežila v Londýne a vyštudovala som Law School na University of Hertfordshire,“ priblížila Sonia. Spromovala so špecializáciou na komerčné právo, ale počas právnickej praxe na prokuratúre sa venovala primárne trestnému právu. V Británii si vybudovala svoje zázemie, bola obklopená priateľmi.
Návrat znamenal zmenu profesie
Rozhodla sa však vrátiť späť do vlasti, aj keď po profesionálnej stránke musela začínať úplne odznova. „Keďže som vyštudovala právo v krajine, kde platí iný právny systém ako náš kontinentálny európsky, skúsila som šťastie v úplne inej oblasti,“ vysvetlila Sonia Kania. Začala pracovať v bankovom sektore, najskôr ako asistentka riaditeľa a neskôr našla svoje uplatnenie v oblasti ľudských zdrojov. „Musím priznať, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v mojom profesijnom živote. Postupne som v tejto oblasti získavala znalosti a expertízu a dnes zastávam pozíciu vo vedení úspešnej medzinárodnej spoločnosti, kde mám na starosti oblasť ľudských zdrojov,“ povedala.
Sonia už päť rokov pracuje v Arval Competence Center Bratislava (ACCB), momentálne na pozícii riaditeľky ľudských zdrojov. „Už na prvom stretnutí s vtedajším generálnym riaditeľom som vedela, že toto je tá správna voľba. Možnosť sebarealizácie, budovať niečo na zelenej lúke, byť pri zrode perspektívneho projektu, to boli pre mňa atribúty práce v ACCB, ktoré ma presvedčili,“ odôvodnila.
Štúdium práva ju veľa naučilo
Pri práci často využíva aj poznatky zo štúdia práva. „Štúdium na právnickej fakulte ma naučilo logicky a kriticky myslieť, hlavne v momentoch, keď mám pred sebou zdanlivo neriešiteľný problém,“ priblížila. Zároveň jej univerzita pomohla popracovať na komunikačných zručnostiach, ktoré využíva denne v kontakte so zamestnancami a s kolegami.
Pracovné prostredie a kolegovia sú pre ňu v práci najdôležitejší. „Práve vďaka nim sa každé ráno teším do práce, nabíjajú ma pozitívnou energiou a entuziazmom. Počas tých takmer piatich rokov som získala nielen pracovné skúsenosti, ale aj zážitky a priateľstvá na celý život,“ tvrdí Sonia Kania. A ako ďalej dodáva, že o kvalitách zamestnávateľa v starostlivosti o pracovníkov svedčí aj priemerná dĺžka pracovného pomeru a nízka fluktuácia: „ACCB je firma, kde sú zamestnanci na prvom mieste pri každom rozhodovaní, procese a stratégii. Vážime si zamestnancov a to, že svoj talent zverili do našich rúk, aby sme ho ďalej rozvíjali.“ Spoločnosť podľa jej slov počúva veľmi pozorne, čo zamestnancov trápi a robí všetko preto, aby ľudia na pracovisku cítili bezpečie a dôveru.
ACCB poskytuje komplexné podporné služby pre zahraničné firmy spadajúce pod nadnárodnú skupinu Arval BNP Paribas, ktorá zabezpečuje v 30 krajinách sveta operatívny lízing. ACCB momentálne zamestnáva v Bratislave približne 300 pracovníkov, ale rozrastá sa a naberá nových zamestnancov. V roku 2025 by chcela spoločnosť zamestnávať okolo 500 ľudí.
V práci má najradšej vítanie nováčikov
„ACCB je neuveriteľne dynamická spoločnosť a rovnako dynamicky vyzerajú aj moje pracovné dni,“ doplnila Sonia Kania. Veľmi často cestuje na rôzne kongresy a semináre po Európe, inokedy zase rieši spolu s vedením stratégiu smerovania spoločnosti. „Ale najradšej spomedzi všetkých činností mám vítanie a prvotný tréning nových zamestnancov. Ten mávame vždy začiatkom každého mesiaca a na tieto dni sa teším zo všetkého najviac.“ Byť mentorom a previesť prvým dňom v novom zamestnaní všetkých zvedavých a nedočkavých nováčikov, ukázať im kultúru, zvyky a hodnoty spoločnosti, to ju napĺňa spokojnosťou a šťastím. „A keď vidím ich progres, či už kariérny alebo osobnostný, vtedy viem, že moja práca ma zmysel a že to, čo robím a ako to robím, robím dobre,“ uzatvára Sonia Kania, aktuality.sk
X X X
Štartuje historicky prvá ponuka štátu na odkúpenie pozemkov v národných parkoch
Ani jeden národný park na Slovensku v súčasnosti podľa štandardov medzinárodnej organizácie IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov) nespĺňa podmienku prevahy území nenarušených ľudskou činnosťou.
V súčasnosti sa pripravuje historicky prvá ponuka štátu na odkúpenie pozemkov v národných parkoch od súkromných majiteľov, pričom cieľom je zabezpečiť vyššiu ochranu ekosystémov v národných parkoch, ktoré má pod správou štát.
Hosťom podcastu Na tému bol Filip Salus z Ministerstva životného prostredia, ktorý o tejto téme aj o samotnej ponuke povedal viac.
X Prečo vznikol projekt historicky prvej ponuky štátu na odkúpenie pozemkov v národných parkoch od súkromných majiteľov?
Je to jedinečná príležitosť, ktorá vznikla vďaka tomu, že z plánu obnovy, ktorý je financovaný Európskou úniou, boli alokované prostriedky na tento cieľ a my by sme teraz tieto prostriedky radi čo najlepšie využili na to, aby sme súkromným vlastníkom vyplatili čo najväčšie množstvo pozemkov a odbremenili ich od povinností alebo od záťaže, ktorú by mal prevziať štát. V súvislosti s ochranou prírody.
X Koľko peňazí doň plánujete vložiť?
Na tento projekt je alokovaných vyše 60 miliónov eur. Je to zaujímavá čiastka, ale, samozrejme, bude stačiť len na vykúpenie určitej časti území, ktoré sú v súčasnosti v súkromnom vlastníctve.
X Ako bude táto ponuka organizovaná, aké sú jej pravidlá?
V súčasnosti je otvorená možnosť pre majiteľov pozemkov v národných parkoch, aby prihlásili k výkupu svoje pozemky a po uzavretí ich prihlasovania budú všetky ponuky zhodnotené. Zoradené budú podľa jasných pravidiel a podľa požadovanej ceny za jednotlivé pozemky.
X Aký je cieľ projektu? Koľko území by ste chceli takto získať?
Boli by sme radi, keby sa nám podarilo vykúpiť približne okolo 20-tisíc hektárov. To ale veľmi závisí od toho, aká bude štruktúra ponuky prihlásených pozemkov. Samozrejme, tento rozsah nepokryje celé územie, ktoré je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve. Ale je to dobrý začiatok dlhodobého procesu.
Verím, že túto príležitosť majitelia, ktorí majú záujem pozemky predať, využijú, pretože zatiaľ nevieme presne, kedy bude znova takáto možnosť. Ak navštívia našu stránku ponukavýkupupozemkov.sk, veľmi ľahko zistia, či vlastnia pozemky, ktoré môžeme vykúpiť v tomto projekte. Ku každému pozemku je vypočítaná aj orientačná cena. Táto cena je vypočítaná podľa súčasnej platnej legislatívy, ktorá určuje hodnotu pozemkov.
Je to však len orientačná cena, ktorá slúži na to, aby mali nejaký určitý základný bod, od ktorého sa môžu odpichnúť: Cenu svojho pozemku stanovia sami. My stanovíme a vypočítame koeficient, čiže čím bude ich cena bližšie k základnej orientačnej cene, tým je ich koeficient nižší a tým je vlastne ich ponuka pre nás akceptovateľnejšia. My si všetky ponuky podľa tohto koeficientu zoradíme a budeme ponúkať výkup v tomto poradí, až dokým sa neminú prostriedky, ktoré na tento projekt máme. Poradie si určia vlastníci sami ako keby trhovou formou.
X Môže sa stať aj prípad, že by majiteľ nepredal pozemok štátu, ale niekomu inému?
Samozrejme, môžu svoje pozemky predávať. V takom prípade však pre pozemky v chránených územiach platí predkupné právo štátu a majitelia musia svoju ponuku s rovnakými podmienkami poslať alebo predložiť aj ministerstvu životného prostredia, ktoré sa môže rozhodnúť, že za daných podmienok tieto pozemky kúpi.
X Prečo ani jeden národný park na Slovensku v súčasnosti nespĺňa podmienku prevahy území nenarušených ľudskou činnosťou?
Vytvoriť územie, ktoré je v takomto bezzásahovom režime, je proces, ktorý je dlhodobý a je dosť náročný, pretože sa potrebujete sa dohodnúť s veľkým množstvom ľudí, ktorých to zasiahne. Historicky, samozrejme, ľudia vlastnia územia a pozemky aj v oblastiach, ktoré sú v súčasnosti národnými parkami. Ideálne by bolo všetky tieto procesy absolvovať už pri vytvorení národného parku. Lenže, samozrejme, tieto parky vznikali v inom období v inej politickej situácii a preto vlastne zostala situácia, aká je a snažíme sa o to, aby sme postupne v spolupráci so všetkými dotknutými stranami mohli rozširovať ochranu prírody aj napríklad na takýto typ nového územia.
X Ako chcete vyriešiť sporné parcely, o ktoré sa v tejto chvíli vedú súdne spory s viacerými správami národný parkov a je na nich daná plomba proti ich ďalšiemu narábaniu, napríklad neodkladným opatrením súdu?
V tomto projekte budeme vykupovať pozemky, ktoré sú majetkovo vysporiadané, ktoré nemajú ťarchy, ktoré by obmedzovali narábanie s týmto majetkom, pretože nemáme vytipované žiadne konkrétne parcely, ktoré by sme teraz chceli odkúpiť a riešili by sme, aký je momentálny stav. Vykupovať budeme len tie parcely, pri ktorých je možné uzavrieť jednoduchú kúpnu zmluvu. Napríklad ani pozemky, ktoré sú súčasťou pozemkového spoločenstva, teraz vykupovať nebudeme, nakoľko to obmedzuje zákon o pozemkových spoločenstvách, aktuality.sk
X X X
Kričali, že bude krach a prepúšťanie, ale stal sa úplný opak. Slovenskí priemyselníci mali rekordné zisky, prečo?
Vráťme sa nakrátko do minulosti. Je koniec leta 2022 a ceny energií na trhu lámu rekordy. Slovenskí priemyselníci bijú na poplach a avizujú, že mnohým vysoké ceny energií zlomia väzy, ak im štát nepomôže s drahými energiami.
Jedným z nich bol aj šéf spoločnosti Duslo Šaľa Petr Bláha. Vlani varoval, že ak nepríde pomoc od vlády, hrozí prepúšťanie a motoristom môže chýbať bez Dusla dôležitá prímes AdBlue či farmárom hnojivá.
Ubehlo pár mesiacov a čierne scenáre sa nenaplnili. Žiadnej mimoriadnej pomoci s drahými energiami sa Duslo od vlády doteraz nedočkalo, no aj tak za minulý rok zarobilo 20-násobne viac ako za rok 2011. Z hospodárskych výsledkov šalianskej chemičky z podnikateľského portfólia českého expremiéra Andreja Babiša je vidieť, že zažila úspešný rok. Podarilo sa jej to aj bez pomoci štátu a nebola jediná.
Koncom vlaňajška Petr Bláha kritizoval vládu za slabé kompenzácie
Rekordné zisky ohlásili aj horehronské Železiarne Podbrezová. S vyšším ziskom skončila dokonca aj hlinikáreň Slovalco, ktorá nakoniec výrobu hliníka úplne prerušila. Z koncoročných výsledkov domácich priemyselných firiem vyplýva, že mnohé na energetickej kríze dobre zarobili. Buď nakúpili lacnú elektrinu a neskôr, keď bola jej cena vyššia, ju výhodne predali. Alebo dokázali vysoké ceny energií premietnuť do koncových cien svojich produktov. Nie všetkým sa však podarilo zvládnuť krízový rok v čiernych číslach. Sú aj takí, ktorí museli zastavovať výrobu a prepúšťať stovky zamestnancov a svoj rok ukončili v strate.
Ekonóm Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že náš verejný rozpočet potrebuje mnohomiliardovú konsolidáciu a ceny energií sa už nikdy nevrátia na úrovne spred roka 2021. Podľa neho si tak nemôžeme dovoliť drahé dotácie pre podniky v ťažkom priemysle. „Pokiaľ by šlo o perspektívne firmy, ktoré potrebujú preklenúť jeden ťažký rok, tak sa ešte môžeme baviť o adresnej jednorazovej pomoci. Ale mnohé energeticky náročné firmy už asi nikdy nebudú ziskové,“ tvrdí pre Pravdu.
Nedá sa podľa neho zabrániť tomu, že energeticky najnáročnejšia výroba sa prenesie do krajín, kde sú energie oveľa dostupnejšie. „Namiesto toho by sa naša priemyselná politika mala sústrediť na podporu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou,“ dodáva.
Denník vybral príbehy štyroch priemyselníkov, ktorých najviac poznačil krízový rok 2022.
1. Babišova chemička
Český miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš môže byť spokojný. Do jeho rodinného portfólia firiem patrí aj Duslo Šaľa. Chemička zamestnáva takmer 2 000 pracovníkov a okrem chemikálií vyrába napríklad aj hnojivá pre poľnohospodárov či prímes do dieselových motorov AdBlue, ktorá znižuje emisie. Pre energeticky náročnú výrobu je to jeden z najväčších spotrebiteľov plynu na Slovensku. Aj napriek vlaňajším rekordným cenám plynu sa spoločnosti podarilo rapídne zvýšiť vlaňajší zisk.
Duslo za rok 2022 zvýšilo zisk na vyše 100 miliónov eur, čo je medziročne viac ako dvadsaťnásobok. Firma za to môže vďačiť hlavne vysokým cenám hnojív. Pre vojnu na Ukrajine sa prestali do Európskej únie (EÚ) dovážať lacnejšie hnojivá z Ruska či Bieloruska. Takisto boli viaceré chemické závody v únii pre vysoké ceny plynu zatvorené. To všetko hralo do karát práve slovenskej spoločnosti. Pre údržbárske práce Duslo vlani na niekoľko týždňov odstavilo výrobu. Potom chemička išla len na technologické minimum. Nepotrebovala tak toľko elektriny a mohla ju predať. Prebytky elektriny výhodne predala v čase oveľa vyšších cien, než za čo nakupovala, a tak na tom zarobila.
Analytik Ivan Bošňák z Dáta bez pátosu upozorňuje, že hrozby o zatváraní fabriky, nespúšťaní výroby po odstávke v októbri a tisícoch ľudí na dlažbe boli absolútne nemiestne. „Duslo a aj primátor Šale sa dožadovali pomoci z verejných zdrojov, z peňazí nás všetkých, a pritom pomoc mali dostať firmy a spoločnosti, ktoré na svoju výrobu a služby použili skutočne draho nakúpenú energiu: elektrinu, alebo aj plyn, dokonca aj od Dusla, ktoré prebytky elektriny so ziskom predávalo,“ píše vo svojom analytickom príspevku.
2. Sotákove železiarne
Rekordérom v zárobku za vlaňajšok boli aj Železiarne Podbrezová. Jeden z top zamestnávateľov v regióne na Horehroní dosiahol za vlaňajšok zisk na úrovni vyše 49 miliónov eur. Na porovnanie, v roku 2021 bol zárobok na úrovni viac ako 6,6 milióna eur. Znamená to medziročné až sedemnásobné zvýšenie hospodárskeho zisku.
Firma profituje hlavne z toho, že sa jej podarilo v minulosti nakúpiť lacnejšiu elektrinu na roky dopredu. Šéf spoločnosti Vladimír Soták sa okrem výhodného nákupu komodity netajil ani tým, že železiarne zdvihli ceny svojich výrobkov. Zákaziek avizovali tiež dostatok. Výsledkom tak je, že rok 2022 zaklincovali s rekordným ziskom.
Aj prostredníctvom Klubu 500, ktorý združuje najväčších zamestnávateľov, sa Soták snažil tlačiť na vládu, aby prostredníctvom opatrení znižovala koncové ceny energií na Slovensku. Začiatkom septembra prišli s návrhom oparení, ktoré mali veľkým podnikom pomôcť prekonať ťažké obdobie. Medzi opatreniami bolo napríklad zrušenie či prerušenie systému obchodovania s emisnými kvótami, použitie prostriedkov z envirofondu, kde bolo 1,3 miliardy eur, na kompenzácie cien elektriny pre energeticky náročné podniky, znižovanie daní či zavedenie daňovej úľavy pre energeticky náročné podniky s minimálne 30-percentným nárastom cien energií podľa vzoru Talianska.
3. Koniec výroby hliníka na Slovensku
Hoci žiarska hlinikáreň Slovalco v priebehu minulého roka odstavovala svoje pece, podarilo sa jej za rok 2022 dosiahnuť rekordný zisk. Od augusta bolo v prevádzke len posledných 10 pecí a následne sa výroba primárneho hliníka v Žiari nad Hronom úplne skončila začiatkom tohto roka. Z výročnej správy vyplýva, že vlaňajší zisk sa medziročne zvýšil viac ako desaťnásobne a dosiahol takmer 204 miliónov eur.
Najväčší odberateľ elektriny na Slovensku si spočítal, že elektrinu bude výhodnejšie predať, než by mal pokračovať vo výrobe hliníka. Okrem toho hlinikáreň ťažila aj z vyšších cien hliníka v prvej polovici minulého roka. Vedenie spoločnosti upozornilo, že ak by sa s výrobou pokračovalo, pri súčasných cenách elektrickej energie by fabrika skončila v stámiliónových stratách a práve preto bola výroba odstavená.
Firma musela tiež prepúšťať. Ešte vlani v nej robilo 450 pracovníkov, dnes už to je len 150. Väčšinovým vlastníkom Slovalca je nórska spoločnosť Norsk Hydro a 44,7-percentný podiel vlastní Penta Investments. Spoločnosť si nechala otvorené zadné vrátka na obnovu výroby v prípade, že ceny elektriny klesnú, prípadne ak by mohla čerpať pomoc od štátu. Celkové investície na rozbeh výroby vyčíslila na sto miliónov eur.
4. Hutníci z Oravy
Diametrálne odlišný príbeh ponúkajú hutníci z Oravy. Zhruba takto pred rokom oznámila spoločnosť OFZ vypínanie pecí a hromadné prepúšťanie. Na pomoc od štátu čakala márne. Či už vo forme zvýšených príspevkov z Environmentálneho fondu, po ktorých priemysel dlhodobo volal, alebo kompenzácie za vysoké ceny energií, ktoré štát sľuboval v rámci schémy 2.4 pre veľké podniky. OFZ však pocítila ťažký rok aj v účtovných knihách. Za vlaňajšok mala síce tržby 152 miliónov eur, no prepadla sa do straty 1,85 milióna eur.
„Posledný príspevok, čo sme z envirofondu dostali, bolo približne 20-tisíc eur, čo je najnižšie v histórii tohto fondu,“ opisuje pre Pravdu riaditeľ OFZ Branislav Klocok. Aj keď vláda v minulosti viackrát avizovala veľkým podnikom pomoc s drahými energiami, doteraz sa žiadna schéma pre ne nespustila. „Bol by som nerád, aby to vyznelo tak, že priemysel na Slovensku len čaká na to, aby sa mu na biznis poskladali daňoví poplatníci,“ odpovedá Klocok na otázku, či ešte očakávajú, že pomoc príde.
Podľa neho priemysel dnes nutne potrebuje, aby sa vyrovnali podmienky na podnikanie a priemyselnú výrobu v rámci EÚ. „Inak náš priemysel neprežije a jeho miesto zaberú konkurenti zo západoeurópskych krajín,“ vysvetľuje. Príkladom sú spomínané príspevky z envirofondu. Francúzi podnikom vracajú až 30 percent. Realita na Slovensku je taká, že späť ide domácim podnikom len 7,5 percenta. Len pred zhruba dvomi mesiacmi poslanci schválili zmeny, ktoré by mali príspevky pre firmy z fondu zvýšiť. Spolu s nižšími cenami elektriny vo Francúzsku je to hlavný dôvod, prečo tamojšie prevádzky berú zákazníkov napríklad aj hutníkom z Oravy. Tí museli najnovšie zareagovať a rozhodli sa, že presunú polovicu výroby do Ázie.
Ako správne nastaviť kompenzácie
Ak máme na jednej strane firmy, ktoré zrejme štátne kompenzácie nepotrebujú a dosahujú aj tak rekordné zisky, a zároveň existujú aj také spoločnosti, ktoré ťažko doplatili na energetickú krízu, natíska sa otázka, ako správne nastaviť kompenzácie štátu pre veľké firmy.
Ekonóm a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster vysvetľuje, že na rozdiel od pomoci malým a stredným podnikom, kde je pomoc viac-menej plošná, pri veľkých spotrebiteľoch by sme mali každého posúdiť individuálne. „Ako-tak automatické by mohlo byť podporenie firmy formou kurzarbeitu, podobne ako počas pandémie COVID-19. Ak však firma žiada štedrejšiu podporu, mali by sme posúdiť, či prínosy zachovania výroby v takej firme stoja za to. Či sú dotácie v desiatkach a možno aj stovkách miliónov hodné zachovania pracovných miest v týchto fabrikách,“ tvrdí pre Pravdu.
Ako príklad uvádza spoločnosť OFZ, ktorá žiada znížiť cenu elektriny zo súčasných 100 až 120 eur za megawatthodinu asi na 50 eur za megawatthodinu. Pri jej spotrebe elektriny by to znamenalo dotáciu okolo 100 miliónov eur, čo je asi 200-tisíc eur na každého zamestnanca. „Má naša krajina na to, aby dotovala tieto pracovné miesta viac ako 8-násobkom priemernej mzdy?“ pýta sa ekonóm. Myslí si, že je v tejto situácii lepšie zastaviť výrobu a pomôcť firme aj zamestnancom cez kurzarbeit./agentury/
X X X
Rodičia upozorňujú na alarmujúci stav v lučeneckej nemocnici. Detské oddelenie museli uzavrieť„Nie je dôvod na paniku, ide o dočasné riešenie,“ upokojuje situáciu riaditeľ nemocnice v Lučenci Július Höffer. Reagoval tak na fakt, že lôžkové oddelenie detskej kliniky teraz uzavreli. Dôvodom sú dve práceneschopné lekárky. Zvyšní traja pediatri jednoducho nestíhajú. Podľa riaditeľa to má trvať maximálne tri týždne. Viaceré mamičky však tomu neveria. Sú presvedčené, že pôjde o dlhodobý stav.
Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci informovala o dočasnom uzatvorení lôžkového oddelenia na detskej klinike v utorok 11. júla. Takto to potrvá do odvolania. Pacienti vyžadujúci si hospitalizáciu majú byť „presmerovaní“ do niektorého z najbližších zdravotníckych zariadení – do Rimavskej Soboty alebo banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice. Oznam vyvolal vlnu kritiky, rodičia sa obávajú, že ich deti nebude mať kto ošetriť.
Mamička Petra Slováková, ktorú sme stretli v areáli lučeneckej nemocnice, nám prezradila, že bola na vyšetrení s malým synom Jankom u krčnej doktorky. „Majú mu vyberať mandle, takže hospitalizovaný je na jej oddelení,“ podotkla. Vzápätí pokračovala, že síce nie je Lučenčanka, ale teraz je s malým v tomto meste ubytovaná a teoreticky sa jej to týka. „Nepáčilo by sa mi, keby sa nám vyskytlo niečo akútne a museli by sme ísť do Rimavskej Soboty či Banskej Bystrice. Je to dosť dlhá cesta a absolvovať ju s malým dieťaťom je náročné,“ povedala.
Pediatri sú tam nonstop
Riaditeľ nemocnice Július Höffer vysvetlil, že táto nepríjemnosť vznikla po „výpadku“ dvoch lekárok, ktoré sú PN. Predpokladá, že trvať to bude dva alebo tri týždne. Zároveň tvrdí, že zdravotná starostlivosť o malých pacientov ohrozená nie je.
„Verejnosť ubezpečujeme, že deti budú v našej nemocnici vyšetrené a následne o nich aj dobre postarané,“ podčiarkol. „Máme ešte detské infekčné oddelenie, ktoré vie suplovať vysoké percento malých pacientov vyžadujúcich si hospitalizáciu s chorobou infekčného charakteru – od mandlí cez uroinfekty až po hnačkovité ochorenia. Takéto prípady sú po vyšetrení pediatrom hospitalizované práve tam,“ priblížil.
V čase uzatvorenia dotknutého oddelenia sa tam nachádzalo zhruba desať pacientov. Niekoľkých teda presunuli na infekčné a mnohí vraj mohli ísť domov. „Sú však stavy, ktoré nie sú infekčného charakteru a môžu byť preložené do Rooseveltovej nemocnice či Rimavskej Soboty. Zatiaľ sme taký ale nemali,“ poznamenal.
Detská klinika lučeneckej nemocnice.
Höffer upozornil, že na detskej klinike stále funguje v normálnom režime aj novorodenecké a oddelenie „predčasníkov“. Pripomenul, že aktuálne nedokážu zabezpečiť chod vyslovene len lôžkového oddelenia na pediatrii. „Detskí nemocniční lekári sú ale k dispozícii 24 hodín. Tento stav neznamená, že tu nie sú. Len skrátka nestíhali aj lôžkové oddelenie,“ ozrejmil. Situácia podľa neho nie je jednoduchá. „Nemocnica dlhodobo bojuje s nedostatkom pediatrov. Stačí, že nám vypadne jeden, dvaja a už máme problém,“ podotkol.
Dovolenky zakázali
Riaditeľ reagoval tiež na „reči“ o dovolenkách lekárov a tým aj prípadnej hrozbe úplného kolapsu poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. „Nie sú pravdivé. Dovolenky sme vzhľadom na vzniknutú situáciu zakázali a lekári, ktorí sú nám k dispozícii, to pochopili,“ zdôraznil.
Pomôcť by podľa neho mohli aj pediatri, ktorí nedávno odišli z nemocnice do súkromnej sféry. „Vidíme, čo sa v tejto oblasti deje na celom Slovensku – lekári odmietajú pracovať na pohotovostiach do desiatej večer. My sa boríme s väčšími ťažkosťami. Dúfam, že sa k nám dostane nejaká podpora aj zo strany ambulantných pediatrov. Mohli by zobrať aspoň pár služieb,“ mieni.
Objasnil, že za ostatné dva roky im odišli dve doktorky a prílev nových nemajú. „Mladí to nemôžu robiť kvôli chýbajúcej atestácii, alebo sú tu krátko. Úplne kvalifikovaných tu máme teraz len troch. Je nemysliteľné, aby sa striedali na nočných službách a v nemocnici bývali stále,“ hovorí Höffer. S lekárkami, ktoré sú na maródke, teda majú dokopy päť pediatrov.
Pripomenul, že krízovú situáciu nezažívajú prvýkrát. „Podobné sme to mali počas nedávnej pandémie. Vedeli sme to vyriešiť, aj keď sme boli personálne na hrane. Čo sa týka pediatrie, v tejto chvíli sme na tom takto dlhodobo,“ uzavrel riaditeľ.
Slovám, že táto situácia potrvá pár týždňov, niektoré Lučenčanky neveria. Ildikó je presvedčená, že pôjde o dlhodobý jav. „Sú to len samé výhovorky, že vraj tri týždne. To určite. V 21. storočí je to hanba Slovenska,“ mieni.
Katarína reagovala, že zakázať lekárom čerpať dovolenky nie je riešenie. „Aj oni sú ľudia a majú právo na oddych. Žiaľ, ani riaditeľ za túto situáciu nemôže. Tu je problém oveľa vyššie,“ doplnila./agentury/
X X X
„Preskočilo mi,“ vysvetlil Prigožin vzburu. Prispela aj rakovina, dodávajú žoldnieri
Zdravotné problémy mohli ovplyvniť rozhodnutie šéfa Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti Jevgenija Prigožina začať ozbrojenú rebéliu. Tvrdí to investigatívny portál Projekt s odvolaním sa na dvoch jeho zamestnancov, ktorí s ním boli v posledných rokoch v priamom kontakte.
Jevgenij Prigožin v Rostove nad Donom. Obrázok je z videa zverejneného tlačovou službou Prigožina.
„Mal rakovinu. Teraz sa zdá, že proces tvorby nádorov sa zastavil,“ povedal jeden z nich. „Je to človek s vyrezaným žalúdkom a črevami,“ zdôvodnil druhý zdroj Prigožinovo nepokojné správanie v poslednom čase, ako aj dôvod, prečo sa rozhodol vzbúriť.
Obaja tvrdia, že šéf žoldnierov sa dlhodobo liečil z rakoviny orgánov a stien brušnej dutiny a podstúpil závažnú liečbu.
Pri zostavení psychologického portrétu Prigožina reportéri Projektu podľa vlastných slov oslovili desiatky jeho známych a spolupracovníkov.
Kvôli svojej chorobe vedie Prigožin zdravý životný štýl a dodržiava prísnu diétu. Ako poznamenal jeden z jeho dlhoročných zamestnancov, len raz videl, ako si zakladateľ vagnerovcov dovolil vypiť pohár limonády.
Po začatí rebélie podnikli bezpečnostné orgány domovú prehliadku v Prigožinovom sídle. Prokremeľské médiá vzápätí zverejnili fotografie z razie. Na jednej z nich bola miestnosť s lôžkom intenzívnej starostlivosti, aj s prístrojom na umelú pľúcnu ventiláciu. Ako poznamenáva Projekt, môže to hovoriť v prospech toho, že sa šéf vagnerovcov obáva o svoj zdravotný stav.
Jednotka intenzívnej starostlivosti aj s prístrojom na umelú pľúcnu ventiláciu v petrohradskom sídle Javgenija Prigožina. Vpravo miestnosť so stenou pokrytou svätými ikonami.
Okrem toho pri domovej prehliadke u Prigožina našli brikety s akýmsi „bielym práškom“, pričom každá vážila asi kilogram. Jeho zamestnanci ale tvrdia, že šéfa vagnerovcov nikdy nevideli brať drogy.
„Odvtedy, čo najprv ochorel a potom sa zotavil, zakázal všetkým komunikovať s obchodníkmi s drogami v Afrike alebo Sýrii,“ povedal jeden z informátorov a dodal, že tomu, kto by zákaz porušil, hrozilo, že ho „posadia do jamy“.
U vagnerovcov je obvyklý trest za narušenie disciplíny, keď previnilca držia na samotke vo vykopanej diere. Za zradu pritom hrozí rozmliaždenie hlavy obrím kladivom. Jedno z nich – s nápisom „Pre prípad vážnych rokovaní“ – má Prigožin vo svojej pracovni.
Podľa Projektu sa Prigožin liečil aj na elitnej klinike Sogaz, ktorá je spojená s menom dcéry šéfa Kremľa Mariou Voroncovovou. Putinov kuchár, ako znie jeho prezývka z čias, keď poskytoval cateringové služby Kremľu, bol jedným z prvých VIP klientov klinky. Investigatívci Projektu našli v zozname VIP klientov Sogazu istého Dmitrija Isaakoviča Geilera. Počas domovej prehliadky u Prigožina objavili bezpečnostné orgány pas na toto meno s fotografiou šéfa vagnerovcov.
Popri viacerých osobných dokladoch na cudzie mená má Prigožin vo svojom petrohradskom paláci aj sako ovešané vyznamenaniami, vrátane hviezdy Hrdinu Ruskej federácie, ktorú mu udelil Putin, i skriňu plnú parochní pre prípad, že by sa potreboval maskovať.
Popri viacerých osobných dokladoch na cudzie mená má Prigožin vo svojom paláci aj sako ovešané vyznamenaniami i skriňu plnú parochní.
Sám Prigožin vysvetlil svojmu okoliu rozhodnutie ovládnuť Rostov na Done a vydať sa na pochod na Moskvu stratou duševnej rovnováhy. „Preskočilo mi“,“ citoval Prigožinovu odpoveď jeden z jeho blízkych ľudí.
Prigožin rozpútal 23. až 24. júna ozbrojenú vzburu, pričom sa zmocnil veliteľstva Južného vojenského okruhu v Rostove na Done a ohlásil „pochod spravodlivosti“ na Moskvu.
Večer 24. júna sa Prigožin prostredníctvom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka dohodol s Kremľom na zastavení kolóny žoldnierov smerujúcich na Moskvu výmenou za garanciu beztrestnosti a voľný odchod do Bieloruska.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tento týždeň priznal, že 29. júna prezident Vladimir Putin prijal Prigožina a 35 vagnerovských veliteľov. Napriek tomu, že ešte 24. júna ich Putin nazval „zradcami“, o päť dní s nimi strávil v Kremli tri hodiny.
Podľa Peskova Putin ocenil zásluhy žoldnierov vrámci invázie na Ukrajine a ponúkol im možnosť „pracovného uplatnenia“ i „ďalšieho bojového nasadenia“.
„Samotní velitelia prezentovali svoju verziu toho, čo sa stalo, a zdôraznili, že sú vernými zástancami a vojakmi hlavy štátu a vrchného veliteľa. Povedali tiež, že sú pripravení pokračovať v boji za svoju vlasť,“ citovala Peskova agentúra Interfax./agentury/
X X X
Slováci majú unikátny dron, strážil pápeža aj Rammstein
Bezpečnosť na festivaloch či športových zápasoch už nie je len doménou SBS-ky či usporiadateľov. Aj keď si to väčšina fanúšikov nevšimne, ich správanie zo vzduchu monitorujú aj špeciálne drony. Tie dokážu vydržať vo vzduchu na jednom mieste aj niekoľko hodín a nahrádzajú tak klasické kamery inštalované na stĺpoch. Takzvaný virtuálny stožiar (VIMA) už na Slovensku využili organizátori viacerých veľkých podujatí.
„Veľkou výhodou je to, že netreba stavať žiadne stožiare ani premýšľať nad tým, kam umiestniť bezpečnostné kamery. Tieto drony sú cez kábel napojené na zdroj energie, preto je ich výdrž vo vzduchu prakticky neobmedzená a dokážu monitorovať podujatia trvajúce aj celý deň. Navyše sa vo vzduchu vedia vertikálne pohybovať, vďaka čomu vieme lepšie dohliadnuť na dianie v ich okolí,“ vymenoval výhody expert na drony zo spoločnosti Aliter Technologies Ákos Haramia.
Túto technológiu nedávno využili aj organizátori na koncerte skupiny Rammstein v Trenčíne, kde dronom monitorovali bezpečnosť 40-tisícového davu fanúšikov. Dron VIMA takisto dohliadal napríklad na návštevu pápeža v roku 2021.
„Dokážu ustrážiť prakticky všetky väčšie exteriérové podujatia, napríklad aj rôzne rizikové futbalové zápasy. Operátori alebo bezpečnostní experti vedia v reálnom čase odhaliť rodiaci sa konflikt, prípadne sa zamerať na podozrivé osoby a následne k nim v prípade potreby vyslať bezpečnostnú službu,“ opísal fungovanie systému Ákos Haramia, Head of UAV Team, Aliter Technologies.
Dáta z dronov sa môžu zbierať aj v tzv. Mobilnom mieste riadenia (MMR). Ide o špeciálne upravené vozidlo, ktoré dokáže byť nasadené takmer okamžite. Okrem komunikačných technológií je vybavené aj zmenšeným heliportom, aby dron VIMA mal odkiaľ vzlietnuť. Priamo z tohto vozidla sa dá okrem dronov ovládať aj špeciálna vzducholoď SILWA.
„Vzducholoď sa dokáže pohybovať nad rozsiahlym územím. Umožňuje vyniesť do vzduchu podobné vybavenie ako dron, no je takmer bezhlučná. Výhodou je takisto operácia v značných výškach, čo rozširuje možnosti automatického sledovania, záznamu videa alebo napríklad aj čítania ŠPZ-tiek. Navyše sa dajú prekvapivo jednoducho ovládať,“ dodal Ákos Haramia, Head of UAV Team, Aliter Technologies.
Aliter Technologies je technologická spoločnosť, ktorá vyvíja IT a komunikačné systémy pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov bezpečnostnej, obrannej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie. Je dodávateľom NATO a iných medzinárodných organizácií, rezortov obrany a vnútra členských krajín a veľkých nadnárodných spoločností v oblasti obranného a bezpečnostného priemyslu./agentury/
X X X
Turecko neratifikuje vstup Švédska do NATO skôr než v októbri, oznámil prezident Erdogan
Turecko neratifikuje vstup Švédska do NATO skôr než v októbri, vyhlásil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa zúčastňuje na samite Aliancie vo Vilniuse. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.
„Máme dvojmesačné parlamentné prázdniny,“ zdôvodnil Erdogan. Ako pokračoval, po októbrovom návrate do parlamentných lavíc budú musieť poslanci „prerokovať množstvo ďalších legislatívnych návrhov“.
Podľa stanice Sky News zopakoval, že Švédsko musí medzitým postupovať rázne voči terorizmu, ako to Turecku sľúbilo v písomnej dohode.
V pondelok, deň pred začiatkom samitu NATO, Erdogan nečakane podmienil podporu vstupu Švédska do NATO opätovným otvorením rokovaní o vstupe Turecka do Európskej únie. Predstavitelia viacerých krajín to odmietli ako dve nesúvisiace veci. Po následnom rokovaní medzi Erdoganom, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom šéf Aliancie oznámil, že Erdogan „súhlasil s čo najskorším predložením prístupového protokolu Švédska“ tureckému parlamentu. Vraj tiež prisľúbil, že „bude s parlamentom úzko spolupracovať s cieľom dosiahnuť ratifikáciu“, aktuality.sk
X X X
Učiteľka, ktorá zobrala svoje deti zo školského systému: Škola moje deti nerozvíjala a štát nám nepomáha
Školský systém má pocit, že robíme niečo hrozné. Hlásame všade jedinečnosť a potom dáme deti do školy, kde je všetko rovnaké, hovorí mama, ktorá svoje štyri deti učí doma.
Hoci sa už začali letné prázdniny, v jednej košickej domácnosti to tak vôbec nevyzerá. Katka je doma so svojimi štyrmi dcérami, ktoré zobrala zo školského systému a už niekoľko rokov ich učí sama.
Kým najstaršia dcéra si opakuje nové kórejské frázy, zvyšné tri sledujú kartónovú škatuľu, na ktorej si pokusmi overujú fyzikálne zákony. Na stole majú otvorenú encyklopédiu a na počítači pustené fyzikálne videá. Navzájom sa navyše skúšajú násobilku. Zvláštne na tom je, že aj budúca druháčka na základnej škole vie výsledky matematických príkladov, ktoré by zatiaľ nemala vôbec ovládať.
„Domoškoláctvo sa v spoločnosti neberie ako alternatívna forma k tomu, čo už existuje. Na Slovensku máme akýsi monopol na školstvo, kde sa deti učia rovnaké veci. V roku 2023 hlásame všade jedinečnosť a každý má byť výnimočný, no potom dáme deti do školy, kde je všetko rovnaké,“ hovorí mama Katka, učiteľka, ktorá sa rozhodla svoje deti vzdelávať doma.
X Učili ste na viacerých základných školách. Prečo sa učiteľka rozhodne svoje štyri deti zobrať zo školského systému a učiť ich doma?
Spravila som to kvôli mojim vlastným deťom. Najstaršia dcéra bola úplne bežné dieťa, ktoré v škole všetko zvládalo. Potom však prišla druhá dcéra, ktorá neobsedela a nemala rada organizovaný čas. Už v škôlke nevedela dobre fungovať, keď mala určitý režim, ktorému sa musela prispôsobiť. Naozaj som si nevedela predstaviť, ako v škole zvládne sedieť celú hodinu a robiť veci, ktoré nechce. Tak som začala hľadala iné možnosti.
X Vedeli ste o možnosti domoškoláctva?
Vedela som, že vo svete existuje, ale nevedela som, ako je to na Slovensku. Dcére som chcela dopriať slobodu, pretože učenie v nej vyvolávalo silný odpor, a to už ovplyvňovalo aj naše vzťahy. Nechcela som ju tlačiť do niečoho, čo nechce. Keď bude chcieť čítať, tak jednoducho budeme čítať. Bola som materskej dovolenke, a tak som si povedala, že skúsim deti učiť doma a dali sme si jeden skúšobný rok.
X Nestretli ste sa s kritikou, že deti oberáte o detstvo?
Veľmi nie, no keď sa snažíte robiť niečo inak a namiesto podpory dostane kritiku, ťažko sa to počúva. Kritika pritom ide od ľudí, ktorí si domoškoláctvo ani neskúsili. Dnes viem, že keď ma chce niekto kritizovať, vychádza z nepochopenia toho, čo robíme.
X Okolie vás asi odhováralo, predsa len, nejde o úplne štandardné rozhodnutie. Býva zvykom, že dieťa v určitom veku ide do školy.
Bolo to ťažké, lebo nám nemal kto poradiť a okolie nám hovorilo, že je to naozaj čudné. Báli sa, že si od detí „neoddýchnem“ a nebudem vedieť, čo mám doma s nimi robiť. Naša spoločnosť už nie je zvyknutá na to, že mama je od rána do večera len s deťmi. Pritom čím viac som s nimi, tým sa náš vzťah zlepšuje, lebo sa učíme spolu vychádzať, aj keď niekedy to je ako na bojovom poli. Vydržali sme prvý rok domoškoláctva a zistili sme, že nám tento systém vyhovuje viac. V septembri to bude osem rokov, čo sa všetci učíme doma.
X U vás doma to teda asi nevyzerá tak, že si sadnete za stôl a zadáte deťom úlohy.
Vôbec nie. Veľa sa rozprávame, hľadáme veci na internete a v encyklopédiách a skúšame rôzne teórie v praxi. Nie je to škola prenesená do obývačky, je to úplne iný systém fungovania. Mladšie dievčatá skúšajú rôzne fyzikálne zákony s kartónovými škatuľami alebo sa hrajú hry, kde si navzájom dávajú matematické príklady. Je úplne jedno, že mladšia je prváčka a druhá štvrtáčka, násobilku vedia rovnako.
Staršie dcéry už len sprevádzam učením, pretože sa začali venovať programovaniu a tomu nerozumiem. Hľadajú si videá na internete a sú v skupinách, kde sú zahraničné deti a riešia rôzne problémy v programovaní. Na ne už len dohliadam.
X Hovoríte, že deti chcete sprevádzať v procese učenia a pomáhať im objavovať svet. To je zrejme základné motto, ktorým by sa mali riadiť učitelia. To sa v našom školskom systéme nedeje?
Nám ten systém, že ráno vstaneme, utekáme do školy, kde deti presedia sedem hodín a potom doma pokračujú s bifľovaním až do večera, nevyhovuje. Navyše, keď vidím, čo sa učia deti v škole, príde mi to veľakrát odtrhnuté od reality. Majú veľa memorovania a učiva, ktoré ich vôbec nezaujíma. Školstvo ich oberá o radosť z poznávania. V škole sa veľmi málo dbá na vnútorný svet, na to, kto som, čo ma baví a ako sa mám dostať k veciam, ktoré ma zaujímajú. Škola len naseká deťom učivo, pri ktorom sa veľakrát ani nemôžu pristaviť, pretože treba ísť v látke ďalej.
V škole ide aj o to, aby sme získali všeobecný prehľad, ktorý by mal mať každý z nás.
Pojem všeobecný prehľad je zábavný. Nikto netuší, čo by mal obsahovať. Myslím si, že každý z nás má všeobecný prehľad inde. Odvíja sa od našej osobnosti a od toho, čo považujeme za podstatné. Nehovorím, že v literatúre nie je dôležité poznať významných básnikov, ale kto chce, tak sa v neskoršom veku k literatúre dostane. Škola však vedomosti okliešti na to, čo presne musia vedieť všetky deti.
A čo čítanie, počítanie, písanie? To je základ prvých rokov v školských laviciach.
To sa deti naučia aj samy, na to školu nepotrebujú. Každé dieťa sa dostane do bodu, že si chce niečo prečítať alebo napísať, len to príde v inom veku. Keď dieťa nenaučíte čítať v šiestich rokoch, o dva roky sa to naučí samo, pretože to chce. Škola však potrebuje, aby sa deti naučili čítať hneď, aby si neskôr vedeli prečítať zadania v učebnici.
X Školský systém teda nemyslí na individuálne potreby dieťaťa?
Práve tie by mala škola podchytiť. Ak žiaka nebaví dejepis, ale miluje matematiku, tak poďme rozvíjať to, čo mu ide, a v tom bude excelovať. Radi hovoríme, že dnešných mladých nič nebaví a pozerajú sa len do mobilu. Možno to je dôsledok toho, že do nich tlačíme veci, ktoré ich nezaujímajú, a potom k učeniu získajú odpor a vytvoria si bariéru.
X Pri domácom vzdelávaní máte čas ísť do hĺbky. Ako vyzerá učenie, ktoré sa nedrží osnov?
Ideme do úplných detailov a deti potom preskakujú celé ročníky. Sedemročné dieťa zrazu ovláda dejepis na úrovni deviataka na základnej škole, ale ešte nevie násobilku. Toto je základný rozdiel medzi školou a domácim vzdelávaním. Napríklad moje deti sa veľmi rady učia cudzie jazyky. Po anglicky sa naučili všetky plynule, jedna dcéra sa ešte učí po japonsky a druhá zas po kórejsky. Nemusím ich naháňať, aby sa učili. Samy vedia, že ak sa týždeň neučia japončinu, tak sa s ňou ďalej nepohnú, a preto chcú napredovať. Nemáme známky, a tak neostávajú na povrchu, aby dostali jednotku, ale idú do hĺbky.
X Deti však škola učí režimu, dáva im návyky, vedie ich k zodpovednosti a učí ich, že nie vždy budú robiť len tie veci, ktoré ich zaujímajú.
To, že vstávame do práce, naozaj nie je zásluha školy. Všetci tí, čo meškajú do práce, potom asi nechodili do školy. Režim a zodpovednosť, o ktorých hovoríte, nie je potrebné tlačiť do detí od šiestich-siedmich rokov, pretože sa vyvíjajú prirodzene. Moja 15-ročná dcéra brigáduje ako animátorka. Každé ráno vstáva o siedmej, pretože vie, že tam ísť musí a je to jej zodpovednosť. Nepotrebovala na to školu.
Za zodpovednosťou detí je veľakrát práve strach, pretože sa boja, aby nedoniesli domov z písomky zlú známku. Moje deti nie sú zastrašované známkami, a tak k veciam pristupujú inak a učia sa s radosťou.
X Nemusíte teda dodržiavať ani žiaden režim typu ráno zazvoní budík a ideme sa učiť?
Nemáme stres, pretože nemusíme ráno vstávať a večer sa učiť na písomky. Máme pokojnejší život. Nemusím robiť po škole „bacharku“, aby sa deti niečo naučili na písomku. Niektoré moje deti chodia dokonca spať neskôr ako ja, pretože večer sa najradšej učia. Nechám ich, veď ráno nemusia nikam vstávať. Ak by chodili do školy, tak by som im búchala na dvere, aby išli okamžite spať.
X Nie je pri domácom vzdelávaní problémom socializácia? Kolektív, zážitky, výlety so spolužiakmi, to rodič nedokáže nahradiť.
Určite sú deti ukrátené o zážitky, ale získali iné veci. Nemajú stres, písomky a môžu sa venovať tomu, čo chcú. Socializovať sa môžu aj inde ako v škole. Majú dosť kamarátov na ulici a na rôznych krúžkoch. Navyše sú to priatelia, ktorých si samy vybrali. Rozdielom medzi školskou socializáciou a domácou je aj to, že v škole deti veľmi nemajú na výber, s kým sa budú kamarátiť. Sú dané do kolektívu a musia so spolužiakmi vychádzať. Trieda tiež nie je priateľské prostredie pre introvertné deti. Je pre ne náročné zvládať niekoľko hodín denne takú nálož cudzích ľudí. Viem, o čom hovorím. Sama som bola také dieťa a jedno také dieťa mám teraz doma.
X Nepovedali vám niekedy deti, že by predsa len chceli chodiť do školy?
Moja staršia dcéra má veľmi rada dejepis, slovenčinu a angličtinu. Do siedmej triedy chcela chodiť do školy a veľmi sa tešila na to, ako ten dejepis bude vyzerať. Čítala si veľa historických kníh, prepájala si udalosti a vedela rôzne zaujímavosti. Zrazu prišla do školy, kde len písali poznámky, učili sa roky, mená naspäť a nebol tam vôbec priestor na to, aby sa detailne zaoberali vzťahmi medzi historickými udalosťami. Ďalší týždeň išli hneď na iné učivo. V apríli mi povedala, že sa chce vrátiť domov a ďalší rok radšej ostane doma. Tiež mi povedala, že už dejepis nemá rada a nezaujíma ju.
X Vrátila sa k nemu?
Postupne si k nemu opäť našla cestu, ale trištvrte roka sa žiadnej historickej knihy nechytila. Škola jej znechutila jej obľúbený predmet.
X Pri domoškole musí byť jeden z rodičov s deťmi doma, aby ich učil. To je časovo náročné a dovoliť si to nemôže každý, pretože jeden rodič zostane bez príjmu.
Na Slovensku je to, žiaľ, tak, že veľa rodín je odkázaných na to, aby pracovali obaja rodičia.Veľa rodín zoberie dieťa zo školy, pretože to je z nejakého dôvodu nevyhnutnosť, napríklad kolektív dieťaťu neprospieva. Rodičia potom riešia, čo bude ďalej. Mnohí sú v takejto novej situácii vynaliezaví. Poznám mamu, ktorá začala učiť jogu, iná sa naučila šiť a popritom je doma s deťmi.
Problémom pre rodičov môže byť aj to, že nemajú v okolí žiadnu školu, ktorá je naklonená domoškolákom. Takže si musia nájsť vzdialenú školu a dvakrát ročne chodiť na preskúšanie. My sme tak chvíľu cestovali do Česka.
X Na druhej strane ste školský systém odľahčili, pretože vaše štyri deti učíte doma.
Školský systém má pocit, že robíme niečo hrozné. Domoškoláctvo sa v spoločnosti neberie ako alternatívna forma k tomu, čo už existuje. Na Slovensku máme akýsi monopol na školstvo, kde sa deti učia rovnaké veci. V roku 2023 hlásame všade jedinečnosť a každý má byť výnimočný, no potom dáme deti do školy, kde je všetko rovnaké. Štát nevie pochopiť, že nerobíme nič zlé. Len sme zobrali zodpovednosť za vzdelanie detí do vlastných rúk.
X Konečné slovo v tom, či domoškoláctvo povolí, má vždy riaditeľ alebo riaditeľka školy. V čom je problém?
Školy sú ochudobnené o financie, ktoré potrebujú. Stopercentný normatív dostane škola len za dieťa na dennom štúdiu, za domoškoláka má iba 10 percent. Nie je to správne, pretože škola komunikuje s rodičmi domoškolákov a má aj určité administratívne náklady. Keď zoberieme deti zo systému, systém si nechá možnosť nás skontrolovať, navyše nás ani nepodporí a kritizuje nás za to, že robíme veci inak. Školstvo je v politickej sfére na vedľajšej koľaji, ale možno sa to niekedy zmení.
X Každý rodič, ktorý chce učiť deti doma, musí mať pre dieťa garanta. Ako to funguje v praxi?
Zákon stanovuje, že garant v predškolskom vzdelávaní musí mať maturitu, na prvom stupni musí mať vyštudované učiteľstvo prvého stupňa a na druhom stupni to musí byť niekto, kto má vyštudované učiteľstvo druhého stupňa. Garant potom podpíše súhlas s domácim vzdelávaním a ten sa priloží k žiadosti na školu. Niektoré rodiny s garantom komunikujú, v iných prípadoch garant len dohliada, či všetko napreduje. V konečnom dôsledku je učiteľom doma stále rodič.
X Raz za pol roka chodili aj vaše deti na preskúšanie do školy. Tam sa vždy ukáže, ako domoškoláctvo zvládnu.
Z toho sme najprv boli vystresovaní, ale dcéry zvládali všetko so svojimi spolužiakmi. Školy majú rôzne požiadavky na to, ako má polročné preskúšanie vyzerať. Deti väčšinou napíšu testy, no niektoré žiadajú portfólio projektov. Tam vidno rozdiel. Keď domoškolák opisuje geografický projekt spred pol roka, pamätá si presne, o čom bol, pretože je aktérom učenia a sám si „hodinu“ vytvára. Opýtajte sa dieťaťa zo školy, či si do detailov pamätá projekt spred pol roka.
X Škola môže domoškolákom zapožičať učebnice. Máte ich doma?
Keď sme začínali, tak sme ich mali, dnes už nie. Ako učiteľka som nevedela, že sa dá učiť aj iným spôsobom. Postupne som zistila, že nám to s učebnicami nefunguje a vymenili sme ich za encyklopédie a múzeá. Dnes sú už dievčatá zapísané na škole v Košiciach, ktorá je prvou demokratickou školou na Slovensku. Preferuje sebariadené vzdelávanie, takže nemusíme ísť podľa učebníc.
X Vy ste vyštudovaná učiteľka, ale čo má robiť rodič, ktorý nemá pedagogické vzdelanie a ani nevie, ako má učiť?
Ak rodič nevie matematiku a dieťa ju zbožňuje, tak sa ju dokáže naučiť samo. Stačí mu dať prístup k zdrojom, ako sú knihy či internet. Asi sa to ťažko počúva, ale je to tak. Bežný rodič určite zvláda matematiku prvého stupňa a to, čo nevie, dokáže vyhľadať na internete alebo nájde niekoho, kto dieťaťu s matematikou pomôže. Ako klasické doučovanie, ktoré funguje aj pre deti v školách.
My máme pocit, že ich máme stále (smiech). Neoddeľujeme čas, kedy sa učíme a kedy máme prázdniny. Mám jednu spomienku, pri ktorej sa vždy zasmejem. Bola nedeľa, vianočné prázdniny a dievčatá začali ráno riešiť nejaký projekt. Vtedy som si pomyslela, že ktoré školské dieťa by začalo riešiť projekt počas prázdnin a ešte k tomu cez víkend.
Teraz boli dievčatá na víkend v Londýne a chceli vidieť veľa vecí. Celé som to nechala na ne, nech si na mapách nájdu miesto, kde budeme bývať, nech naplánujú trasy, otváracie hodiny pamiatok a nech vytvoria rozpočet, do ktorého sa so všetkými vstupnými zmestíme. Vedia pracovať s mapami a ani si neuvedomili, koľko sa naučili jedným plánovaním, aktuality.sk
X X X
Kandidátky sú zaregistrované. S akým číslom pôjdu strany do volieb? Prezrite si kompletný zoznam
Politické subjekty dostali v stredu čísla kandidátnych listín. Tie budú figurovať na hlasovacích lístkoch. Čísla vyžrebovala štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na svojom stredajšom zasadnutí. TASR prináša zoznam politických subjektov so zaregistrovanou kandidátnou listinou a vyžrebované čísla.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zaregistrovala na svojom stredajšom zasadnutí 25 kandidátnych listín od politických subjektov kandidujúcich v septembrových parlamentných voľbách. Oznámil to predseda komisie Ladislav Orosz.
Štátna volebná komisia zaregistrovala 25 kandidátok
Komisia v stredu preverovala podané kandidátne listiny, zaregistrovala ich a vyžrebovala im čísla. Počet kandidátok sa ešte môže znížiť, pokiaľ nejaký subjekt z volieb odstúpi. Kandidátky zverejnia na webe ministerstva vnútra.
Subjekty museli uhradiť volebnú kauciu vo výške 17.000 eur. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie. Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.
Politický subjekt môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať späť celú svoju kandidátku. Takisto sa môže aj kandidát najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb svojej kandidatúry vzdať alebo ho môže strana odvolať.
Predseda štátnej komisie Ladislav Orosz na následnom brífingu povedal, že komisia sformulovala v súvislosti s podanými kandidátkami podnet pre ministerstvo vnútra. Ten sa týka možnej zmeny legislatívy v súvislosti s povolaniami, ktoré si kandidáti uvádzajú na kandidačných listinách. Niektorí kandidáti, napríklad v prípade hnutia OĽaNO a priatelia, si totiž ako povolanie uvádzali napríklad „bojovník proti korupcii“. „Mali sme zaujímavú debatu na túto tému. Netýkalo sa to len kandidátnej listiny OĽaNO a priatelia, ale aj ďalších, kde boli uvedené údaje o zamestnaní, ktoré nie celkom korešpondujú s obvyklým chápaním pojmu zamestnanie,“ skonštatoval Orosz.
Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet./agentury/
X X X
Unikátne zážitky si z Bezdymovej zóny na Pohode 2023 odniesli tisícky návštevníkov!
Bezdymová zóna na festivale Pohoda 2023, ktorú priniesla spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. spolu s iniciatívou „Svet bez dymu“, svojim programom opäť zaujala. Tisícky návštevníkov zažili vynovenú zónu v udržateľnejšej verzii, zameranej na recykláciu. Návštevníci sa zabavili na skvelých stand-upoch Simony Salátovej a jej hostí, Joea Trendyho a Jakuba „Zitrona“ Ťapáka. Bezdymová zóna sa naplnila aj vďaka vynikajúcim DJ Setom a vystúpeniam hudobných interpretov Pištu Kráľoviča alias FVLCRVM či Adama Pavlovčina alias ADONXS. Okrem zábavy, vizuálnych a zmyslových zážitkov si návštevníci tiež vypočuli zaujímavú talkshow „EcoButtni svet svojou cestou“ o recyklácii tabakových filtrov.
Vo víre humoru a skvelej hudby
Vynikajúca atmosféra, humor, hry, súťaže a hudba, ktorá rozhýbala každého. Aj o tom bol skvelý program Bezdymovej zóny, ktorý moderoval známy stand-upista Jakub „Zitron“ Ťapák. Zóna bola plná smiechu počas vystúpení Simony Salátovej s jej partnerom Joeom Trendym, či kolegom Jakubom „Zitronom“ Ťapákom.
O celovečerný párty program sa jedinečne postaral známy slovenský DJ a producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. Bezdymová zóna bola vo víre tanca a zábavy počas IQOS NIGHT by FVLCRVM vďaka jeho obľúbeným DJ Setom. Okrem vystúpenia unikátneho FVLCRVM návštevníci pretancovali večer aj vďaka známym, hudobným hviezdam ako BLAME YOUR GENES DJ Set, WHITHE DJ Set, WYME či SEAFUR. V sobotu zaujal a dav zabavil svojou hudobnou show spevák Adam Pavlovčin alias ADONXS. Jedinečný spevák a skladateľ zaspieval publiku špeciálnu IQOS pieseň, ktorú zložil pri príležitosti uvedenia novej limitovanej edície IQOS IIuma WE. Pieseň je výnimočná aj tým, že na tvorbe jej textu sa podieľali aj členovia IQOS Club, ktorí ju kreovali spolu s Adamom. V Bezdymovej zóne na festivale Pohoda bola zároveň exkluzívne predstavená nová limitovaná edícia IQOS ILUMA WE. Farebnosť limitovanej edície znázorňuje rozmanitosť, ale aj jednotu a spolupatričnosť komunity dospelých na celom svete, ktorí prestali fajčiť klasické cigarety a prešli na túto bezdymovú alternatívu.
Svet bez dymu s jedinečnou dizajnovou inštaláciou
Dospelí návštevníci (18+) mali možnosť navštíviť aj interaktívne laboratórium „Svet bez dymu“. Vo vynovenom laboratóriu mohli preskúmať aj jedinečnú dizajnovú inštaláciu z asfaltu s prímesou recyklovaných tabakových filtrov. Súčasťou laboratória bola aj pohodlná chillout zóna so sedením a možnosťou relaxu pri tabletových kvízoch. „Na festival sme aj tento rok priniesli návštevníkom edukačné vedecké laboratórium profesora Dohorela, kde sa dozvedeli viac o škodlivosti cigaretového dymu, rozdiel medzi dechtom a nikotínom, ale aj o dostupných vedeckých riešeniach určených dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet,“ uviedla Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Philip Morris Slovensko.
Návštevníci v Bezdymovej zóne si zároveň užili zaujímavú talkshow „EcoButtni svet svojou cestou“ o recyklácii tabakových filtrov so Simonou Salátovou a jej hosťami – Hugom Repáňom z EcoButt, Luciou Blahovou z Philip Morris Slovakia, Veronikou Repiskou z Upracme Slovensko a Radoslavom Hoppejom, známeho najmä vďaka instagramovému účtu a cestovateľskému blogu Nie je túra bez Štúra. Na workshope Huga Repáňa sa návštevníci Bezdymovej zóny dozvedeli viac o procese recyklácie cigaretových ohorkov a tabakových náplní. A taktiež o možnostiach ako byť zodpovednejším k prírode a dostať tabakové filtre zo zeme do asfaltovej cesty. „Ecobutt je geniálny nápad, sama ho podporujem a zbieram tabakové náplne v nádeji, že budú zapracované do nejakej asfaltovej cesty. Okolo celej tejto myšlienky sa opäť združujú šikovní ľudia. Možno aj samotný úspech je odrazom tejto skutočnosti, že v zákulisí tohto celého si pomáhame, smejeme sa spolu, vymýšľajú sa nové spôsoby ako ísť vpred. Za celým nápadom stojí mladý chalan Hugo Repáň a už jeho energia je naozaj nákazlivá,“ uviedla Simona Salátová, ktorá je nadšenou podporovateľkou myšlienky EcoButt.
Atmosféru Bezdymovej zóny ocenili tisíce ľudí
Návštevníci Bezdymovej zóny si ako každý rok odniesli skvelé zážitky a spomienky. Napríklad vo forme krátkeho videa z 360° fotobúdky, či z escape room, v ktorej išlo o únik zo sveta dymu do sveta bez dymu. Taktiež súťažili o atraktívne ceny splnením rôznych zábavných aktivít. Výsledkom sú tisíce spokojných dospelých ľudí, ktorí si užili Bezdymovú zónu./agentury/
X X X
Ďalšie wimbledonské prekvapenie, obhajkyňa končí! Sobolenková sfúkla Američanku
Tuniská tenistka Ons Jabeurová sa druhý rok za sebou prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.
V stredajšom štvrťfinále vyradila tretiu nasadenú obhajkyňu titulu Jelenu Rybakinovú z Kazachstanu po trojsetovom boji 6:7 (5), 6:4 a 6:1.
Turnajová šestka sa v boji o finále stretne s Bieloruskou Arinou Sobolenkovou, nasadená dvojka si poradila s dvadsaťpäťkou „pavúka“ Američankou Madison Keysovou 6:2, 6:4.
Rybakinová sa v úvode po brejku rýchlo dostala do vedenia 3:1, potom však začala kopiť chyby a Jabeurová sa vrátila do boja o prvý set. Kazaška v 12. geme za stavu 5:6 musela odvrátiť setbal, napokon rozhodol tajbrejk, v ktorom mala navrch Rybakinová.
Obe hráčky robili množstvo nevynútených chýb, Jabeurová si už však oproti prvému setu začala viac veriť a dokázala vytiahnuť v pravých chvíľach parádne forhendové údery. V desiatom geme zlomila súperkin servis a získala druhý set v pomere 6:4.
Tunisanka pokračovala v nastolenom trende a v treťom sete si vybudovala náskok 3:0. Rybakinová ešte na chvíľu zdramatizovala dej, keď znížila na 1:3 a v piatom geme viedla 40:15, no dva brejkbaly nevyužila.
Jabeurová si už potom vedenie nenechala vziať a v siedmom geme premenila hneď prvý mečbal. Súperke odplatila vlaňajšiu prehru z wimbledonského finále.
Sobolenková začala proti Keysovej vo veľkom štýle. Šampiónka Australian Open v prvom sete dvakrát brejkla súperku a získala ho vo svoj prospech za 39 minút. Druhý set mal oveľa vyrovnanejší priebeh. Američanka dokázala odskočiť na 4:2, ale záver patril Sobolenkovej.
Získala štyri gemy za sebou a na konci využila svoj druhý mečbal. Dvadsaťpäťročná Bieloruska vyrovnala svoje wimbledonské maximum, v semifinále na londýnskej tráve bola aj pred dvomi rokmi, vtedy nestačila na Češku Karolínu Plíškovú.
Vlani v All England Clube chýbala, keďže ruské a bieloruské hráčky nemohli na podujatí štartovať.
„Je skutočne úžasné, že som sa dostala do semifinále. Veľmi sa naň teším a dúfam, že sa pre mňa skončí lepšie ako minule. Myslím si, že som sa za dva roky zmenila, som už iná hráčka.
Keysová hrala skutočne dobre, som šťastná, že som vyhrala druhý set, lebo to bolo náročné. Som už iba dve víťazstvá od veľkého cieľa, už ako malá som snívala o zisku titulu vo Wimbledone.
Je to špeciálne miesto. Ďakujem za skvelú atmosféru, aj keď diváci viac fandili súperke, som vďačná, že môžem hrať pred takým úžasným publikom,“ povedala Sobolenková v prvom pozápasovom interview.
Ak zvíťazí aj v semifinále, vystrieda na poste svetovej jednotky Poľku Igu Swiatekovú./agentury/