Přesto, že v Německu mnoho lidí i firem protestují proti dodávkám zbraní z Německa, USA i dalších zemí světa Ukrajině, Kancléř Scholz a další politici Německa na to neslyší. Podobně i EU v čele s Leyenovou, která je z Německa, kde se nadále houfují nacisté a fašisté, místo nových politiků, odborníků a poctivých Němců, kteří už chtějí mít v Evropě od války klid, a pro spokojený život využívat i levný plyn, ropu, PHM, anergii a další suroviny Ruska, jako tomu bylo za Schrödera. Jenže brání jim v tom dnes hlavně Scholz a spol., spolu s USA a Bidenem.
X X X
USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za zhruba 18 miliard korun
Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za 725 milionů USD (18,3 miliardy Kč) na obranu proti ruské invazi. Oznámilo to v prohlášení americké ministerstvo obrany. Od začátku ruské invaze 24. února Spojené státy již slíbily Ukrajině vojenskou pomoc za zhruba 17,6 miliardy USD.
Podle nařízení prezidenta mají být peníze čerpány na obranné předměty a služby ministerstva obrany a vojenské vzdělání a výcvik. Pentagon dodal, že nová zásilka pomoci zahrnuje munici pro raketové systémy HIMARS, dělostřelecké granáty, protitankové zbraně či transportní vozidla Humvee, napsala agentura AFP.
Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov na začátku října varoval, že rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena poslat Ukrajině další těžkou vojenskou techniku Rusko chápe jako bezprostřední hrozbu pro své strategické zájmy. Spojené státy tímto rozhodnutím podle Antonova posilují svoje postavení jako „strany konfliktu“.
X X X
NĚMECKO VOLÁ: ZRUŠTE SANKCE PROTI RUSKU
Zrušte sankce proti Rusku. Tisíce Němců demonstrovaly proti energetické politice země
Tisíce lidí ve východním Německu v pondělí večer opět vyšly do ulic, aby vyjádřily nesouhlas s energetickou politikou země, zvyšováním životních nákladů a důsledky války na Ukrajině. Ve zhruba 15 městech spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko podle policie demonstrovalo dohromady asi 7 000 lidí, uvedla agentura DPA.
Některé protesty vyzývaly ke zrušení sankcí proti Rusku, zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu a požadovaly mírová jednání o vyřešení války na Ukrajině. V Magdeburgu měli demonstranti transparenty se slogany jako „nezachráníme celý svět“ nebo „stop lžím o dodávkách plynu“.
Přes 2 400 lidí se sešlo na demonstraci ve Schwerinu, hlavním městě Meklenburska-Předního Pomořanska. Také obě protestní akce v Halle nebo Magdeburgu v Sasku-Anhaltsku podle policie přilákaly přes 1 000 lidí. Demonstrovalo se mimo jiné i v Lipsku, Drážďanech a Chemnitzu (Saské Kamenici) v Sasku. V Chemnitzu měli někteří demonstranti saské a ruské vlajky.
V Německu se v uplynulých dnech odehrála řada podobných protestů, a to především v jeho východní části. U příležitosti výročí znovusjednocení Německa se 3. října na desítkách shromáždění podle policejních odhadů sešlo dohromady přes 100 000 lidí.
X X X
NĚMECKO ZAOSTÁVÁ, ODSTRANIT SCHOLZE, ZEMÍ VČEREJŠKA
Německo je zemí včerejška. Motorem evropského růstu bude střední a východní Evropa
Německo mělo po ruské agresi na Ukrajině historickou šanci převzít vůdčí roli v Evropě, Berlín toho ale nevyužil. Prázdné místo v novodobých dějinách naopak vyplňují státy střední a východní Evropy, které se stávají novým centrem kontinentu. Jak ve svém komentáři píše německý list Die Welt, vedle ztráty moci bude mít nečinnost Berlína následky také pro hospodářství a blahobyt celé republiky.
Estonská premiérka Kaja Kallasová představuje budoucnost Evropy v očích mnohých uživatelů sociálních sítí, kteří sdílejí společnou fotografii političky s předsedkyní finské vlády Sannou Marinovou.
Vedle obrázku umisťují také fotografii bývalé německé kancléřky Angely Merkelové s titulkem Evropská minulost?
Podle německého deníku je zřejmé, že od únorové invaze Ruska na Ukrajinu probíhá v Evropě přeskupování pořádku a centrum Evropské unie se přesouvá na Východ.
Není to přitom vidět jen na masivní vojenské podpoře Ukrajiny ze strany Polska, Česka nebo Estonska nebo na tom, že právě jejich regiony poskytly útočiště velké části ze sedmi milionů ukrajinských uprchlíků.
„Polsko je hlavním uzlem v dodávkách zbraní na Ukrajinu.“
Ze zastaralého německého pohledu jde přitom o „mezistáty“, které se nacházejí kdesi mezi Německem, Rakouskem a Ruskem a kterým se dlouhodobě nevěnovala pozornost.
Teď se zvedly a udávají tempo evropské sankční politice vůči Rusku. O přísnějších trestech pro Moskvu se nejprve rozhoduje v Tallinnu a ve Varšavě, až poté se připojuje Berlín.
Slovensko, Rumunsko nebo Polsko, jejichž četná varování před Ruskem Brusel dlouho považoval za hysterii, se proměnily ve frontové státy.
Slovensko brání východní křídlo NATO
Zejména Polsko se stalo nepostradatelným uzlem v dodávkách zbraní na Ukrajinu a také zemí, která v rámci NATO nejvíce zbrojí.
Také pobaltské republiky a Slovensko ukazují trvalé odhodlání v obraně východního křídla Aliance. Očekávají, že Moskva zůstane vůči Evropě nepřátelská i poté, co zbraně na Ukrajině utichnou.
Dělící linie nových bloků totiž nepovede jako po 2. světové válce na hranicích Německa, ale právě skrz střední a východní Evropu, domnívá se autor článku.
Z pohledu Spojených států se proto význam střední a východní Evropy zvyšuje a regiony získávají na bezpečnostně-politickém významu, zatímco Německo ztrácí.
Unijní státy hledají recept na energetickou krizi. ‚Gang patnácti‘ narazil u německo-nizozemského tandemu
Na německou politickou scénu může tato změna dělat revoluční dojem, ale zahraniční komentátoři ji vnímají jen jako opožděné přizpůsobení se standardům NATO.
Důvěra v Německo u jeho partnerů utrpěla škody. Zatím je nelze zřetelně vidět, ale na postavení Berlína se odrazí, nepochybuje komentátor.
Obraz Německa jakožto nejistého střelce nebude snadné setřást a dá se čekat, že povede k hospodářským otřesům.
Pro Berlín je důležité, aby ho východoevropské země považovaly za spolehlivého spojence. Východní státy Unie jsou totiž pro Německo ekonomicky důležitější než Čína – i takové Polsko je jeho čtvrtým největším obchodním partnerem.
Region střední a východní Evropy mnozí odborníci označují jako možný budoucí motor evropského růstu.
„O budoucnosti Evropy se rozhoduje právě dnes. Kde bude centrum a kde periferie.“
Klíčové přitom je, že kvůli napětí mezi Washingtonem a Pekingem mnoho evropských a amerických firem omezuje činnost v Číně nebo se k tomu v příštích letech chystají. Středem pozornosti se pak vzhledem ke své poloze a kvalifikovaným pracovníkům může stát právě střední a východní Evropa.
Přestože se Ukrajina brzy členem Unie asi nestane, týká se přeskupení i jí, protože je pravděpodobné, že Kyjev své vazby na Brusel v budoucnosti upevní.
Spolupráce by se mohla týkat přeshraniční dopravy, energetiky a investic do železnice, silnic a mnoha dalších odvětví. Některé projekty už začaly.
Evropa se začala rychle měnit
V prostoru střední a východní Evropy žije kolem 150 milionů lidí, a jak říká polský ekonom Marcin Kedzierski – vážnou politickou a hospodářskou konkurenci dominantnímu německo-francouzskému tandemu dělá už dnes.
I ti, kteří Kedzierského tezi o konkurenci mezi východními a západními členy Unie nevěří, musejí podle Die Welt uznat, že se Evropa mění radikálněji než v předchozích desetiletích.
Nejde ovšem jen o ztrátu důvěry východní části Unie v kroky Berlína. Pokud ceny energií zase neklesnou, hrozí Německu další nebezpečí.
Společnosti jako Google, Tesla nebo i domácí Volkswagen nebudou mít v zemi, kde je elektřina příliš drahá, důvod vytvářet pracovní místa.
Německá vláda očekává v nadcházejícím roce hospodářskou recesi. HDP klesne o 0,4 procenta
Bylo by ale přehnané popisovat země střední a východní Evropy jako vzorné. Tyto regiony se stávají centrem spíše nevyhnutelně. Na prvním místě je sice válka na Ukrajině, ale za pozornost stojí také migrace.
Velké množství uprchlíků směřujících do Německa v současnosti proudí balkánskou trasou přes Slovensko a Česko. Ani na polsko-běloruské hranici se situace neuklidnila.
A k tomu si Polsko a Maďarsko musí vyřešit krizi právního státu. Situace v těchto dvou zemích ukazuje, že být v centru pozornosti nutně neznamená být příkladem pro ostatní.
Ale bez ohledu na všechna negativa, právě dnes se rozhoduje, kde se v budoucnosti bude nacházet centrum a kde periferie Evropy. A také se zdá, že nám budoucnost přinese ještě několik překvapení, uzavírá komentář německý list Die Welt.
X X X
BIDEN ROZHĚVAL PÁKISTÁN
Biden rozhněval Pákistán. Mluvil o něm jako nebezpečné zemi v souvislosti s jadernými zbraněmi
Pákistánský ministr zahraničí si v sobotu předvolal amerického velvyslance v Islámábádu. Učinil tak kvůli poznámce prezidenta Spojených států Joea Bidena, který řekl, že Pákistán je možná jednou z „nejnebezpečnějších“ zemí na světě kvůli způsobu, jakým nakládá s jadernými zbraněmi. Informovala o tom agentura Reuters.
Pákistán je „možná jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě“, protože drží „jaderné zbraně bez jakékoliv soudržnosti“, uvedl Biden ve čtvrtek na akci Demokratické strany v Los Angeles. Během projevu hovořil také o bezpečnostních rizicích, které podle něj představují Rusko a Čína.
Šéf pákistánské diplomacie Bilavál Bhutto Zardárí řekl, že byl Bidenovými výroky překvapen a že nedorozumění vzniklo nedostatečnou angažovaností. Rozhodnutí předvolat amerického velvyslance podle něj ale negativně neovlivní vztahy se Spojenými státy.
Únosy a zastrašování. Tvrdý postup pákistánské armády pohání boj Balúčů za samostatnost
„Když má Pákistán jaderné prostředky, víme, jak je udržet v bezpečí a jak je také chránit,“ řekl Zardárí.
Premiér Šahbáz Šaríf v prohlášení Bidenovy výroky odmítl a označil je za věcně nesprávné a zavádějící. Pákistán podle něj v průběhu let prokázal, že je zodpovědným jaderným státem a jeho jaderný program je řízen prostřednictvím technicky spolehlivého systému velení a řízení. Poukázal na závazek Pákistánu dodržovat celosvětové standardy, včetně těch Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Šaríf uvedl, že Pákistán a USA mají dlouhou historii přátelských a vzájemně prospěšných vztahů. „Naším upřímným přáním je spolupracovat s USA na podpoře míru a bezpečnosti v regionu,“ řekl.
Bývalý premiér Imran Chán na twitteru napsal, že Biden se mýlí, pokud jde o bezpečnost pákistánských jaderných zbraní. Jsou podle něj jistě bezpečné. „Na rozdíl od USA, které se zapojily do válek po celém světě, kdy Pákistán projevil agresi, zejména po jaderné válce,“ řekl.
Chán byl v dubnu sesazen při hlasování o nedůvěře v parlamentu a bez uvedení důkazů předložil tvrzení, že se tak stalo v důsledku spiknutí vedeného USA, do něhož byl zapojen Šaríf. USA a Šaríf toto obvinění popírají.
Bidenův úřad v týdnu zveřejnil novou bezpečnostní strategii Spojených států, o Pákistánu v ní zmínka není. USA se podle dokumentu musejí soustředit na svůj vztah s Čínou, která i po ruské invazi na Ukrajinu představuje nejzávažnější výzvu pro světový řád, a vypořádat se s dalšími mezinárodními výzvami včetně změny, terorismu, inflace a energetické krize.
Pákistán je spojencem USA v jejich boji proti terorismu, vztahy obou zemí jsou ale složité. Po útocích z 11. září 2001 byl Pákistán jedním z předních států ve válce proti terorismu vedené Spojenými státy. Vztahy se však zhoršily poté, co v květnu 2011 zabili členové elitních jednotek amerického námořnictva vůdce Al-Káidy a strůjce 11. září Usámu bin Ládina v areálu v městě Abbottábád poblíž pákistánské metropole Islámábádu.
X X X
Střelba do dobrovolníků na ruském výcvikovém táboře: 11 mrtvých a 15 zraněných
Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 15 utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali střílet dva z nich, původem z nejmenovaného bývalého sovětského státu.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o střelbě ve výcvikovém táboře dobrovolníků. Na místě je údajně nejméně 11 mrtvých a 15 zraněných. „Na cvičišti v regionu Belgorod během výcviku s dobrovolníky stříleli dva teroristé,“ informovala na Twitteru agentura Nexta.
Dva teroristé byli na místě zabiti odvetnou palbou, uvedlo ministerstvo. Ruská armáda neposkytla žádné další podrobnosti o útoku ani o totožnosti útočníků. Údajně však mají pocházet z nejmenovaného bývalého sovětského státu.
Střelba se odehrála uprostřed „částečné“ mobilizace, kterou 21. září nařídil prezident Vladimir Putin. Vyhlášení mobilizace vyvolalo protesty a přimělo statisíce lidí k útěku z Ruska. Podle úřadů má být do armády povoláno 300 000 záložníků, a to především lidé s předchozími bojovými zkušenostmi.
Ruské vedení tvrdí, že mobilizace se bude týkat pouze lidí, kteří v armádě sloužili v nedávné době. Aktivisté a skupiny na ochranu práv ale informovali, že vojenské odvodní úřady shromažďovaly lidi bez jakýchkoli zkušeností s armádou. Někteří z nich byli navíc ze zdravotních důvodů nezpůsobilí ke službě.
Někteří z čerstvě povolaných záložníků podle agentury AP zveřejnili videa, na nichž jsou nuceni spát na podlaze nebo dokonce venku a dostávají zrezivělé zbraně, než jsou posláni do předních linií. Úřady přiznaly, že mobilizace byla často špatně organizovaná, a slíbily, že situaci zlepší.
X X X
Proklínám toho, kdo válku začal. Místní prchají z Bachmutu, Rusům se zde daří postupovat
Bachmut (dříve Artemivsk) je jedno z mála ukrajinských měst, u kterého se Rusům v současnosti daří postupovat. Před válkou tady bydlelo přes 70 tisíc lidí. Většina z nich utekla pryč, nyní zde v úděsných podmínkách žije jen pár lidí, většinou jde o seniory, které každou noc probouzí přibližující se palba.
Poslední týdny zavalily titulky světových médií informace o překvapivé ukrajinské protiofenzívě a drolící se ruské obraně. Stále existuje ale řada míst, která Rusové drží a v některých oblastech se armádě Moskvy dokonce daří postupovat.
Jednou takovou lokací je okolí města Bachmut. S jeho dobytím by se Rusům otevřela možnost dalšího postupu na západ Donbasu. Ve dne i v noci zní kolem Bachmutu střelba, Rusové se blíží a místní se obávají, co bude dál. Drtivá většina z nich už utekla, ostatní teď odvážejí dobrovolníci. Někteří občané ale s úprkem otálejí, jedná se zejména o důchodce.
Ti teď přežívají bez elektřiny a tekoucí vody. Jídlo musejí ohřívat na otevřeném ohni. Jednou z těch, kdo se zdráhají z místa zkázy odejít, byla i 70letá Olena.
Střelba se blíží
„Lidé jsou vyčerpaní,“ sdělila pro BBC zrovna ve chvíli, kdy městem otřásla další palba. Na postup Rusů reagují lidé různě, někteří si zapálí cigaretu, jiní zahánějí stres žvýkáním anebo jen sedí a pláčou.
Frustrace je v Bachmutu vidět na každém rohu „Proklínám toho, kdo válku začal. Proklínám ho nastokrát,“ prohlásila Olena.
Nakonec se i ona rozhodla nastoupit do autobusu, který ženu odvezl do bezpečí. Z místa, které Ukrajina dost možná brzy ztratí… Ačkoli tamní armáda stále doufá v opak.
Ukrajinský plukovník Serhij Čerevatyj pro BBC řekl, že nadále pochybuje o tom, že Rusové mají dostatek sil a vybavení k tomu, aby dokázali obranu Bachmutu úplně prolomit. Armáda Moskvy se ale podle něj snaží vybudovat obranné linie v okolních městech, aby mohla upevnit svou pozici v regionu.
„Prozatím jsme viděli, že nemají přílišnou kvalitu ani dostatek zbraní,“ míní Čerevatyj. Podle něj Rusko kolem Bachmutu využívá tanky ze šedesátých let minulého století, protože nemá k dispozici modernější techniku.
Povaha ruského vojska kolem Bachmutu se ale přeci jen liší od armád, které má Moskva jinde po Ukrajině. Útok na toto ukrajinské město totiž podle BBC pravděpodobně vede obávaná Vagnerova skupina. Žoldáci měli dostat za úkol dobýt Bachmut za každou cenu.
X X X
Ani napotřetí stát nesehnal nikoho, kdo by dodal ropu. Zásoby jsou na 90 dní
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už měsíce marně shání dodavatele ropy. Ani potřetí se totiž do tendru za 52,2 milionu dolarů, zhruba 1,3 miliard korun, nikdo nepřihlásil. SSHR proto soutěž vyhlásí znovu. „Dodavatele budeme i tentokrát hledat v otevřeném jednacím řízení s uveřejněním,“ řekl pro iDNES.cz předseda rezerv Pavel Švagr. Zásoby ropy jsou nyní na zákonných 90 dnů.
SSHR se opakovaně nepodařilo vysoutěžit dodavatele asi 75 tisíc tun ropy. Například na konci července několik hodin před uplynutím doby pro podání nabídek na pořízení ropy dostala od jednoho z potenciálních účastníků tendru požadavek na úpravu zadávacích podmínek. Další pokus nevyšel ani v září, kdy SSHR vypsalo novou soutěž. O zakázku však opět nikdo neměl zájem.
„Současná situace na trhu s ropou se odráží i v naší zakázce. Bohužel jsme zase žádnou nabídku neobdrželi, a tak v nejbližších dnech vyhlásíme výběrové řízení nové. Dodavatele budeme i tentokrát hledat v otevřeném jednacím řízení s uveřejněním,“ komentoval pro iDNES.cz předseda SSHR Švagr.
Zásoby ropy jsou podle mluvčí státních rezerv na 90 dnů, což je stanovené minimum. Ještě před měsícem však strategické zásoby ropy klesly pod dané minimum.
Důvodem je větší spotřeba pohonných hmot
Předmětem veřejné zakázky je dodání „jednoho druhu ropy do Centrálního tankoviště ropy společnosti Mero v Nelahozevsi,“ uvádí zadávací dokument. Podmínkou také je, aby ropu bylo možné zpracovat v rafinérii v Litvínově. Může se tedy jednat o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, a nebo vedle ruské ropy také ještě o saudskou ropu. „Účelem zadávacího řízení je naplnění volné kapacity hmotných rezerv ropy,“ stojí v dokumentu.
Švagr také v minulosti řekl, že vláda schválila nákup ropy, protože v červenci zásoby klesly pod 90 dní. „Důvodem je větší spotřeba pohonných hmot ve druhé polovině loňského roku. Proto nám teď po novém přepočtu stačí stejné množství ropy a ropných produktů na méně dní,“ doplnil pro iDNES.cz Švagr.
„Pokud by se podařilo ropu dokoupit v námi předpokládaném množství, navýšili bychom nouzové zásoby zhruba o tři dny,“ doplnil v minulosti Švagr.
X X X
Špicar: Bomba tiká, až vybouchne, přijde kolaps firem a krize, jakou jsme nezažili
Ceny energií stále neklesají a nervozita stoupá. O to více mezi firmami, které jsou na nízkých vstupech existenčně závislé. Podle Radka Špicara je situace velkých českých firem doslova kritická. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne,“ vysvětluje nutnost rychlé a správné pomoci místopředseda Svazu průmyslu a dopravy.
Výhodný tarif s T Phonem
„Situace, zejména těch velkých firem, je kritická. Jak se ukázalo v našem rozsáhlém průzkumu, je to jen díky tomu, že dvě třetiny z nich mají zafixované ještě nízké ceny elektřiny a plynu. Ale jen do konce tohoto roku,“ vysvětluje největší problém Špicar a dodává, že od začátku roku 2023 bude mít fixaci už jen pouhých dvacet procent podniků.
„Sklárny propouštějí, velmi špatně jsou na tom například i výrobci stavebních materiálů. Ti další sice ještě drží, ale právě jen díky fixacím,“ pokračuje Špicar. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne.“
Vážnost situaci si uvědomuje i ekonom Jan Švejnar. „Někteří prostě budou muset zavřít a otázkou je, kolik jich bude. Nesmí jich být příliš mnoho. Celé to může začít za pár měsíců a vláda by měla mít připravený scénář, jak postupovat. To znamená mít připravené podniky, které má smysl zachránit. Ať už částečnou pomocí nebo nabídkou půjček,“ říká ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě.
Se Švejnarovou pragmatičností má ovšem velký problém Radek Špicar, podle kterého se jedná o názor absolutně za hranou. „Pokud budeme říkat, že tohle je firma cenná, a tohle je bezcenná, a proto zkrachuje, protože ji česká ekonomika nepotřebuje, tak je to debata, které bych se účastnit neměl.“
Špicarovi stejně tak vadila slova Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, podle které by státní podpora měla mířit hlavně k firmám, u kterých se dá očekávat vyšší přidaná hodnota. „Když říká paní Horská, že energeticky náročné firmy nemají budoucnost, mají nízkou přidanou hodnotu, lze je i označit za montovnu, tak má na mysli například i Třinecké železárny? Můžeme je tedy odepsat,“ ptal se Špicar.
Podle Horské je ale stanovení určitých kritérií, jako je například možnost budoucího zvýšení přidané hodnoty, klíčové. „Musíme si uvědomit, že se státní schodek už několik let za sebou pohybuje mezi třemi až pěti sty miliardami korun a že prostor pro záchranu je tím pádem malý. Ekonomiky nemůžeme zachraňovat od stolu a ze státního rozpočtu,“ uzavírá.
X X X
První ruští vojáci dorazili do Běloruska. Jde o obranný projekt, hájí Minsk
Do Běloruska dorazili první ruští vojáci, kteří budou součástí nového společného vojenského uskupení. V sobotu o tom informovalo podle agentury TASS běloruské ministerstvo obrany. Na jeho vzniku se začátkem týdne dohodl běloruský prezident Alexandr Lukašenko s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
Představitelé běloruské armády uvedli, že cílem tohoto uskupení je posílit ochranu a obranu běloruské hranice a snížit vojenskou aktivitu v příhraničí. Podle Minsku jde výhradně o obranný projekt. Běloruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, na kterém běloruské vojačky vítají ruské vojáky chlebem a solí.
Z běloruského území vstoupili ruští vojáci na začátku invaze na Ukrajinu při ofenzivě směrem na Kyjev. Ruská armáda nadále z běloruského území podniká raketové útoky na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i běloruská nezávislá opoziční monitorovací skupina Belaruski Hajun.
Pozornost Ukrajiny a Západu tento týden vzbudila zvýšená vojenská aktivita v Bělorusku, což lze chápat jako možné znamení toho, že se Lukašenko chystá poslat běloruskou armádu do bojů na Ukrajině, aby podpořila ruské invazní síly.
V pondělí Lukašenko řekl, že nařídil, aby se běloruské jednotky spolu s těmi ruskými přesunuly k hranici s Ukrajinou. Jde podle něho o reakci na „jasné ohrožení pro Bělorusko ze strany Kyjeva a jeho podporovatelů na Západě“. V pátek běloruský opoziční list Naša Niva napsal, že v zemi pod záminkou zkoušky bojeschopnosti běloruských sil začala mobilizace.
X X X
V Rusku vypukl požár ve skladu ropy. Ostřelovali ho Ukrajinci, tvrdí gubernátor
V ruské Belgorodské oblasti nedaleko hranice s Ukrajinou v sobotu vypukl požár ve skladu ropy. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova, podle nějž se tak stalo po ostřelování lokality ukrajinskou armádou.
„Opět jsme byli svědky ostřelování. Jedna ze střel zasáhla sklad ropy v Belgorodské oblasti. Hasiči již s požárem bojují, šíření plamenů nehrozí,“ napsal Gladkov na sociální síti Telegram. Později uvedl, že požár již byl uhašen.
Agentura TASS napsala, že v ropném skladu u obce Razumnoje byla poškozena jedna z deseti nádrží. Razumnoje se nachází asi 11 kilometrů od města Belgorod.
Ukrajina, která od 24. února čelí ruské invazi, se k podobným útokům otevřeně nehlásí. Pozorovatelé připomínají, že z Belgorodu a okolí je ostřelováno ukrajinské území, a tak se může jednat o odvetné akce.
Přes Belgorod rovněž proudí zásoby k ruským jednotkám, které se pokoušejí dobýt celou oblast ukrajinského Donbasu, píše agentura DPA.
X X X
V Německu opilý muž při potyčce s policisty kousl jejich služebního psa
V německé spolkové zemi Hesensko v noci na pátek opilý muž při potyčce s policisty kousl jejich služebního psa. Dva strážci zákona utrpěli při konfliktu zranění, informovala agentura DPA s odvoláním na vyšetřovatele.
Policejní hlídka zasahovala u hádky mezi dvěma muži a jednou ženou v dvojměstí Ginsheim-Gustavsburg na jihu Hesenska. Žena jednomu z policistů dala ránu do obličeje, druhý utrpěl poranění na ruce. Jednoho z mužů policisté dokázali přemoci a zadržet jen díky „použití významného tělesného násilí“.
Během potyčky tento 29letý muž kousl policejního psa, ovčáka jménem Drago. „Pes vyvázl bez větší újmy,“ uvedlo ve zprávě jihohesenské policejní prezídium. Také napadení policisté mohli pokračovat ve službě.
Trojice strávila noc v policejní cele, aby vystřízlivěla. Policie ji obvinila z násilného útoku a z kladení odporu při policejním zákroku.
X X X
Útlum uhlí v režii uhlobaronů? Před místními dostaly přednost velké firmy
Evropská komise schválila český plán na spravedlivou transformaci uhelných regionů. Třem krajům se otevírá cesta k desítkám miliard z evropských dotací. Odborníci se nicméně obávají, že peníze neskončí tam, kde mají. Do rozhodování se totiž příliš nezapojila veřejnost a doporučení krajů dostaly projekty velkých korporací, a to i těch uhelných.
Velká část takzvaných strategických projektů je v režii veřejných institucí. Třeba na Karvinsku mají vyrůst pod vedením Slezské univerzity skleníky s tropickými rostlinami, na Karlovarsku kraj plánuje rozsáhlá centra pro podnikatele a výzkum. Polostátní ČEZ chce zase v Krušných horách těžit lithium a následně v rozsáhlé továrně vyrábět baterie do elektroaut.
Některé z projektů ale budí rozruch. Jedním z nich je Green Mine, díky kterému má vzniknout na území lomu ČSA park s běžnými či dokonce plovoucími solárními panely a větrníky. Projekt, zařazený mezi favority Ústeckým krajem a slibující zachování pracovních míst pro zdejší obyvatele, má zajišťovat Severní energetická Pavla Tykače, která zde dosud těží uhlí.
Problém je, že sanaci a rekultivaci lokality po těžbě má podle zákona platit provozovatel lomu ze svého. Firma má dále i povinnost převést k tomu určené peníze na účet báňského úřadu. Zastřešující společnost Sev.en energy ale zatím potřebné peníze nepřevedla.
Redakci iDNES.cz báňský úřad potvrdil, že společnost má podle posledních údajů ze začátku roku ještě na účet převést přes 1,4 miliardy na zahlazení následků hornické činnosti. Na jejich převod má firma dle zákona ještě 8 let a stav jejích rezerv je dle úřadu v souladu se schváleným postupem.
Objevují se ale dohady, zda k přeměně lomu do stavu před těžbou nemají sloužit právě evropské dotace, jak již poukázali například Reportéři ČT. Na projekt Green Mine má Severní energetická dostat dotaci zhruba 1,2 miliardy korun z Fondu spravedlivé transformace.
„Pokud se nebude projekt dostatečně kontrolovat, mohli by příjemci dotací využít příležitosti a z evropských peněz sanovat náklady, které by jinak museli ze zákona vynaložit z vlastních peněz. Firmy tak například mohou platit za ‚terénní úpravy‘ a tvrdit, že jde o součást revitalizace v rámci spravedlivé transformace,“ poukazuje Jan Dupák, právník z organizace Transparency International (TI), která dlouhodobě rozdělování Fondu sleduje.
Platforma Reset proto vyzvala vládu otevřeným dopisem, aby firmu Sev.en z přijímaní veřejné podpory vyjmula, dokud nesloží všechny peníze na účet tak, jak to učinily některé jiné podniky. Dopis podepsala i řada místních zastupitelů či akademiků.
Skupina Sev.en Energy se ale ohrazuje proti tomu, že by jí peníze chyběly. „Společnost Severní energetická postupuje při vytváření rezerv na sanace a rekultivace lomu ČSA zcela v souladu s platnou legislativou, což dokládá i každoroční kontrola státní báňské správy,“ uvádí mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Podle vyjádření mají peníze z Fondu sloužit k dalšímu rozvoji, až zákonem stanovené sanace a rekultivace dokončí.
Vizualizace vědecké knihovny, takzvané Černé kostky, která má vzniknout v Ostravě z peněz Fondu spravedlivé transformace.
Green Mine není jediným kontroverzním projektem. Na Karlovarsku největší investice plánuje společnost Sokolovská uhelná. Připravuje přeměnu okolí bývalého lomu, nynějšího jezera Medard, kde má vzniknout nové město za 583 milionů nebo brownfield ve Starém Sedle za 3,1 miliardy, který má být zónou nového průmyslu s názvem Sokolovská investiční a green development.
Kromě toho, že jde o těžařskou společnost s miliardovými obraty, oba projekty se do výběru dostaly, i když měly nízká hodnocení. Komise Karlovarského kraje se shodla na malé připravenosti, u Sokolovské investiční se dokonce objevila pochybnost, zda se vůbec jedná o brownfield, jak vyplývá z materiálů, které získala TI.
Agentura CzechInvest, která má na starosti uznání brownfieldu, redakci iDNES.cz sdělila, že jako brownfield uznala pouze část území, kterou je třeba sanovat po těžbě. „Zbytek rozsáhlého území, které není nutné z hlediska zakládání staveb sanovat, však jako brownfield neohodnotíme. Vlastník je s tím srozuměn a svůj záměr plánuje dle toho redukovat,“ sdělil mluvčí David Hořínek.
Znečišťovatel platí, nebo dostává dotace?
V Moravskoslezském kraji se ve zvažovaných projektech zase objevila firma Asental Zdeňka Bakaly, která v regionu vlastní řadu pozemků získaných po privatizaci bývalé OKD. Její návrh na Rekreační sportovní zónu Karvinské moře se sice do výběru strategických projektů nedostal, kraj ale v hodnocení doporučuje zařazení do takzvaných tematických dotačních výzev, které budou po těch strategických následovat a měly by je doplňovat.
„Společnost Asental byla oslovena zástupci Moravskoslezského kraje, aby se zapojila do veřejné výzvy na podporu strategických rozvojových projektů,“ vysvětlil průběh mluvčí Asentalu Tomáš Neščák. Firma dle jeho slov další zapojení do veřejných výzev v rámci Fondu neplánuje.
Dle Hnutí Limity jsme my bude mít Asental i tak na průběh transformace značný vliv. „Velkou část pozemků v regionu, které mají procházet transformací, vlastní firma Asental Zdeňka Bakaly a samosprávy jsou nucené je od něj vykupovat. Bakala tak opět určuje, jak bude region vypadat a peníze určené k transformaci skončí opět u něj,“ uvádí mluvčí organizace Kristina Hamplová.
Asental ale naopak uvádí, že jde transformaci naproti. „Jako lokální partner budeme i nadále podporovat iniciativy zaměřené na rozvoj Moravskoslezského kraje,“ uvádí mluvčí.
Přeměna regionů bez zapojení obyvatel
Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj si z evropského Fondu spravedlivé transformace rozdělí okolo 42 miliard. V listopadu se spustí první dotační výzvy. První na řadu přijdou zmíněné strategické projekty, do kterých půjde polovina peněz. Již loni podporu 35 takových doporučily kraje.
Spravedlivá transformace má stát na principu „znečišťovatel platí“, jak deklaruje Evropská unie. Podle něj by na transformaci primárně neměly vydělávat velké firmy, které mají zisk z těžby nebo využívání fosilních zdrojů. Peníze by naopak měly být určeny pro potřeby místních, malé a střední podniky či obce.
„Strategické projekty začínají na výši 50 milionů v nákladech. To znamená, že menší subjekty byly rovnou vyloučeny,“ shrnuje Zuzana Vondrová, odbornice na téma spravedlivé transformace z Centra pro dopravu a energetiku (CDE).
Česká spravedlivá transformace stále postrádá vizi pro regiony a účast místních lidí, čímž vytváří dojem, že se termín zúžil na pouhé čerpání fondu.
Zuzana Vondrováodbornice na spravedlivou transformaci z Centra pro dopravu a energetiku
Oslovení odborníci vidí problém v samotném procesu výběru strategických projektů. Vadí jim především to, že doporučené projekty prý byly vybírány narychlo a bez dostatečné diskuze.
„Nepřeháním, když řeknu, že naše Klimajízdy byly nejvíce participativním aspektem dosavadní transformace,“ konstatoval na odborné debatě Mikuláš Černík z organizace Limity jsme my, která po Ústecku organizovala semináře se zdejšími obyvateli. Transformace by podle něj měla naopak vycházet primárně z potřeb a přání lidí v daném regionu, kteří do rozdělení peněz neměli možnost zasáhnout.
„V případě, že se čerpají peníze z evropských fondů, měla by se výběru účastnit široká skupina partnerů,“ popisuje Zuzana Vondrová z CDE. Podle ní ale bylo zapojení velice slabé. Chyběli místní obyvatelé či například odborníci na sociální oblast. Sama byla jedinou zástupkyní ekologických organizací, přičemž sociální nevládní neziskové organizace chyběly úplně.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) ale oponuje, že výběr velkých subjektů neodporuje zapojení místních. „Velkou měrou jsou naopak zastoupeny, ať už ve formě partnerství nebo přímo žadatelů, jednotlivé kraje nebo jejich společnosti. A právě účast kraje předpokládá širší zapojení ostatních partnerů,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Lucie Früblingová.
Státní fond dále slibuje, že se princip znečišťovatel platí, bude v každém případě dodržovat. „Podpora, která jde proti tomuto principu, je z programu vyloučena. Zařazení mezi strategické projekty není rovno přidělené podpoře, všechny žádosti budou na základě vyhlášené výzvy posuzovány mimo jiné s ohledem na tento princip,“ uvádí SFŽP.
Proces čerpání je třeba sledovat
Peníze dle cílů Evropské unie mají sloužit k rozvoji nových odvětví, obnovitelných zdrojů, přeměně zdevastované krajiny, a především pomoci těm, kteří v důsledku konce uhlí přicházejí o práci. Mají tedy zajistit hladký přechod na takovou ekonomiku, která nebude přispívat ke klimatické změně a ničit ovzduší či krajinu. To, zda se deklarované cíle v České republice naplní, je otázka dalších pěti let, kdy se peníze budou čerpat.
Podle odborníku je třeba proces bedlivě sledovat. Stále je totiž možnost do něj více zapojit veřejnost. „Se starosty dotčených obcí a veřejností by se měly projednávat i velké strategické projekty. Na to je ještě prostor, než získají podporu, například formou veřejného slyšení,“ navrhuje Vondrová.
Jan Dupák z TI závěrem poukazuje na další možná rizika. „Stamilionové podpory projektů souvisejících s těžbou v pohraničních regionech bez velkého zájmu veřejnosti, které musí být čerpány rychle – to je konstelace přinášející zásadní korupční rizika a zvýšená ostražitost je určitě na místě,“ uzavírá expert.
X X X
V krajním případě si Čína vyhrazuje právo použít sílu, řekl k Tchaj-wanu mluvčí
Čína si vyhrazuje právo použít proti Tchaj-wanu v krajním případě a při závažných okolnostech sílu. První volbou je pro ni ale mírové znovusjednocení. V sobotu to podle agentury Reuters řekl mluvčí Komunistické strany Číny.
Znovusjednocení Číny a Tchaj-wanu je podle něj v zájmu všech, včetně tchajwanských obyvatel, řekl mluvčí na tiskové konferenci v Pekingu. Konala se den před zahájením sjezdu vládnoucí strany.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
V neděli začne v Pekingu týden trvající sjezd Komunistické strany Číny, na kterém bude pravděpodobně na třetí funkční období ve funkci prezident Si Ťin-Pching. Čínští prezidenti jsou v úřadu pět let.
Mluvčí strany v sobotu znovu hájil takzvanou politiku nulového covidu a s ní spojená přísná opatření, včetně uzavírání milionů lidí do karantén při výskytu minimálního počtu nakažených. V zemi podle něj žije mnoho starých lidí a různé její části jsou nerovnoměrně rozvinuté.
„Reakce na nemoc covid-19, jakou Čína zvolila, se ukázala být co do nákladů nejužitečnější,“ tvrdí mluvčí. Podle agentury DPA nicméně slíbil lepší koordinaci epidemických opatření a sociální a hospodářské politiky.
X X X
Senátor Goláň: Zlínská ODS zneužila moje jméno, hodili mě přes palubu
Jako lídr dovedl zlínskou ODS k třetímu místu v komunálních volbách. Strana se dostala do vedení magistrátu, ale Tomáš Goláň u toho nebude. Stávající senátor si v rozhovoru pro MF DNES postěžoval, že strana jednala za jeho zády a tvrdí, že s komunální politikou skončil.
Původně se počítalo s tím, že se Tomáš Goláň stane na zlínské radnici ekonomickým náměstkem primátora. Nyní vysvětluje, proč k tomu nakonec nedošlo.
„Primátor chtěl záruky, že nebudu dělat problémy, byl k tomu záminkou nějaký můj komentář na facebooku, kde jsem vysvětloval, proč jdeme s ANO. Byl naprosto nevinný,“ říká Goláň.
X A co jste si pak řekli s primátorem?
Primátorovi jsem volal a omlouval jsem se mu, jestli se ho dotkl můj komentář. A on mi řekl, že kdyby mě měl ve straně, tak mě vyhodí, na minutu. Myslím si, že na tom setkání za mými zády na mě museli nakydat pěknou špínu. To jsou věci, ve kterých odmítám figurovat.
X Jak vám to vysvětloval šéf zlínské ODS Chalánek?
Tak se bál, že by skončil v opozici, když jim primátor pohrozil… Tam nebyly argumenty, jenom emoce a strach. A on mi to i tak vysvětloval, že měli strach, aby neskončili v opozici, že celou dobu pracovali na tom, aby se dostali do vedení města a že nechtějí přijít o volební výsledek, jehož dosáhli. Nikoho už nezajímá, že to bylo kvůli mně. Jenom jsem se tomu smál, protože jsem nevěděl, co na to mám říct.
X Řešil jste to i s jinými lidmi z ODS?
Předseda vlády Petr Fiala byl strašně naštvaný a chtěl to řešit, ale řekl jsem mu, ať to nedělá. Tady je komunální politika a co jsme si tady uvařili, musíme si i sníst. Nechtěl jsem, aby do toho centrála zasahovala. Beru to jako poučení, že komunální politika není pro mě. A taky jsem proti tomu sám nechtěl nic dělat. Nechtěl jsem psát články a aktivovat lidi, aby mě šli podpořit. To je pod mojí úroveň.
X Máte pocit, že vás ODS hodila přes palubu?
Udělal jsem ODS výsledek, který byl za poslední dobu neuvěřitelný. Ale pak mě hodili přes palubu, protože se báli, že by mohli přijít o koalici. Upřednostnili koalici před lídrem.
X Šéf zlínské ODS Chalánek mluví o tom, že jste 3. října sám řekl, že v koalici nebudete?
Ano, to jsem jim opravdu řekl, protože mě 29. září vyřadili ze všech jednání a pak mi nabídli neuvolněného radního přes dotace. Na to jsem jim řekl, že jsem s nimi skončil. Ale už před tím jednali beze mě. Nemůžete pracovat s lidmi, kterým nemůžete věřit.
X Proč by ale měla být ODS, případně nová koalice proti vám?
Věděli, že nebudu na všechno kývat. Až když mě vyřadili, tak jsem se dozvěděl, že mě KDU-ČSL ani Piráti nechtěli za primátora. Kdyby tohle řekli na začátku kampaně, tak bych přemýšlel, jestli do toho vůbec půjdu, protože měli trojblok domluvený už před volbami. V ODS mi bylo neoficiálně řečeno, že jsem si to tady neodpracoval, tak se tomu nemůžu divit. A to je pravda, že jsem si tady nic neodpracoval. Takže budu pracovat tam, kde to už mám odpracováno, má to smysl a kde mám oporu v lidech. A to je v Senátu.
X Jaký z toho máte pocit?
Dnes už žádný, ještě před pár dny jsem z toho měl však velmi nepříjemný pocit. To jsem viděl tolik strachu a potřeby být v koalici, že už se mi k tomu ani nechce vracet.
X Nechtěl jste odejít z ODS?
Mám velmi dobré vztahy s vedením ODS v Praze. Nemůžete brát celou stranu podle toho, co je na místní úrovni. Zlínská ODS má dlouhodobě špatnou pověst, proto mě tady taky před volbami přijel podpořit premiér i ministr dopravy, aby vůči mně získala respekt. Ale kvůli jednomu boláku není nemocné celé tělo, takže ze strany vystupovat nebudu.
X A je to váš konec v komunální politice, ještě než jste v ní začal?
Komunální politika je pro mě uzavřená kapitola. I když jsem bral kampaň velmi vážně a měl jsem s městem velké plány, tak toho nelituji. Bez této zkušenosti, bych na radnici zažíval možná jeden podraz za druhým.
X Můžete spolupracovat s městem jako senátor, o čemž mluvil například primátor?
Myslíte si, že po tom všem je to možné? Řekl jsem v ODS, že mě zneužili, zneužili moje jméno, můj potenciál, moji energii, určitou část kampaně vytvořil můj tým. Jejich reakce byla, že se museli rozhodnout mezi koalicí a lídrem, protože nechtěli skončit v opozici. Motto celého příběhu tak spočívá v tom, jak mají lidé politice věřit.
X X X
DĚKAN DEVČÍK NEMŮŽE JÍT NA DEMONSTRACI?
CHCE MÍR V EVROPĚ BEZ VRAŽDĚNÍ UKRAJINCŮ A RUSŮ NA UKRAJINĚ, BOJUJE ZA LEVNĚ SUROVINY Z RUSKA PRO ČR
STUDENTI TO NECHÁPOU? PODPOŘÍ REKTOR ŠEVČÍKA, NEBO ODMÍTNE STUDENTY?
Děkan z VŠE Ševčík na demonstracích: Studenti se bouří, rektor zvažuje jeho odvolání
Jsem tu ve volném čase, nereprezenuji názor žádné instituce. Tak mluví o svém vystoupení na protivládní demonstraci děkan Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík. Studentům však vadí, že si ho lidé spojují s organizátory demonstrace, a tak poškozuje jméno VŠE. Podle rektora školy je ve hře Ševčíkovo odvolání. Jde jen o to, aby ho dobře zdůvodnil.
Studentům ze senátu fakulty Mezinárodních vztahů se nelíbí, že je Miroslav Ševčík na protivládních demonstracích spojovaný s Vysokou školou ekonomickou. „Studentští senátoři vyjádřili obavy ohledně spojování děkana Národohospodářské fakulty Ševčíka a jeho názorů s VŠE jako takovou,“ uvádí se v zápise.
Ševčík však vystupování v soukromí a profesní život podle svých slov důsledně odděluje. „Jsem tu ve svém volném čase. Jsem zde sám za sebe, za další vlastence a nereprezentují názor žádné instituce,“ hlásal na demonstraci děkan.
Demonstracím dodává váhu, míní studenti
Ani tato slova však studenta národohospodářské fakulty Jakuba Kuneše neuklidňují. Vadí mu, že Ševčík svou přítomností dodává demonstracím váhu. Jejich organizátory jsou Jiří Havel – stojící za stránkou, která například lidem doporučovala bojovat proti nemoci COVID-19 savem – a Ladislav Vrabel, který volá po mocenských změnách jako při komunistickém puči v roce 1948.
„Pan docent těmto demonstracím dodává určitě relevance. V době jejich konání byl dokonce uveden na webových stránkách jako podporovatel,“ vysvětlil student. Ševčík se však hájil. „Tyto lidi jsem viděl třikrát v životě a neměl jsem možnost, abych je kádroval. Vůbec jsem nevěděl, co dělají ve volném čase nebo kde jsou angažovaní,“ zdůrazňoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS děkan s tím, že pod demonstrací podepsaný nebyl.
Dnes už ne, ale ještě před dvěma týdny ano. Prvního října byl pod Ševčíkovým portrétem na webu Iniciativy Česko na prvním místě vidět titulek „děkan národohospodářské fakulty VŠE“. 10. října se popis změnil na český ekonom a nyní už jeho fotka ze stránky zmizela úplně. Vystupování na akcích Iniciativy Česko se kromě studentů nelíbí ani rektorovi VŠE Petru Dvořákovi.
Důvod odvolání musí obstát
„Je to něco, co školu poškozuje. Je snadné, abych zasáhl, a to volání po mně, abych děkana odvolal, je. Chtěl bych zdůraznit, že všechny tyhle věci jsou ve hře. Ale rozhodnutí, které mohu udělat, nemůže být na základě toho, že se mi nějaký názor líbí nebo nelíbí. Musí být striktně podle zákona,“ zdůraznil Dvořák.
A dodal, že pokud by se rozhodl Ševčíka skutečně odvolat, potřebuje si být jistý, že rozhodnutí by pak případně obstálo před soudem. Důvodem může být to, že děkan svým jednáním vážně poškozuje zájem školy.
X X X
Zemřela hvězda z Ano, šéfe! Kuchařským umem okouzlila světové celebrity i Pohlreicha
V sedmé řadě oblíbeného pořadu Ano, šéfe! se Zdeňkem Pohlreichem se diváci nechali okouzlit kuchařským umem rakouského rodáka Ludwiga Westermaira. S manželkou Janou léta provozovali restauraci Westy v Hodoníně, i je však dostihla současná ekonomická a energetická krize. Koncem září proto manželé ohlásili konec svého podniku. Nyní přišla další rána – kuchař, který si od Pohlreicha vysloužil nejvyšší počet hvězd, zemřel.
Srdcem každého gastronomického provozu je kuchyň a zejména ten, kdo ji má na starosti. V hodonínské restauraci Westy jím byl Ludwig Westermair. Jeho kuchařské schopnosti přišel ozkoušet i uznávaný český kuchař Pohlreich, kterého Rakušan naprosto okouzlil. V pořadu Ano, šéfe! se prý stal prvním účastníkem, od něhož se samotný šéf něčemu přiučil.
Ještě před tím, než se rozhodl život v rakouském Kützbühlu opustit a přestěhovat se do rodné vlasti své manželky, těšil se oblibě u světových celebrit. Jídlo připravoval například závodníkovi Niki Laudovi, hercům Hughu Grantovi či Terminátorovi Arnoldu Schwarzeneggerovi. Ten za Westermairem jezdil dokonce s celou rodinou. Jak v pořadu prozradil, připravoval jim trhanec.
Správný kuchař, cenil Pohlreich
I přes tyto momenty však zůstal skromný a pokorný. S žádnou z celebrit se nikdy nevyfotil. „To je správný kuchař. Správný hospodský má hájit soukromí svých hostů,“ vyzdvihl Pohlreich kuchaře. Na závěr pořadu si podnik Westy vysloužil nejvyšší počet hvězd.
O zákazníky vždy bylo skvěle postaráno, doba se však změnila. Kvůli ekonomické krizi a vysokým cenám energií letos v září oznámili manželé svým hostům smutnou zprávu. „Vzhledem k současné realitě, která nás radikálně a neomylně likviduje, oznamuje naše rodinná restaurace ukončení provozu,“ uvedli na sociálních sítích.
Spolu do poslední chvíle
Zapnuté sporáky měly zůstat až do konce října a možnému znovuotevření v budoucnosti se rodina nebránila. Vše ale změnila zpráva, kterou v pátek 14. října zveřejnila manželka Jana. „Odešel můj jedinečný a ničím nenahraditelný muž, kterého jsem bezvýhradně milovala a vážila si jej pro jeho čistou duši, pevný charakter, profesionalitu, velkorysost a dobrotu. I v poslední chvíli jsem byla vedle něj a dnes už vím, že nikterak netrpěl,“ svěřila se sledujícím.
Zdůraznila, že do své práce vkládal celé srdce, a to celých 46 let. „Ve vzácných chvilkách klidu, kdy jsem se jej ptala, co by dělal, kdyby mohl začít znovu, vždy mi s úsměvem řekl, že by si opět vybral to stejné. Ve svém životě zde byl vždy a výhradně pro své hosty a ač jsem to někdy naprosto nechápala, pouze když pracoval, byl spokojený a šťastný,“ doplnila.
X X X
Rakovinu prostaty lze zdědit – upozorňují urologové
Má to v genech. Tohle úsloví se bohužel může vztahovat i na onemocnění rakovinou prostaty. Podle lékařů je až 10 % případů dědičných, zasažení muži navíc karcinomem trpí dříve a nádory jsou agresivnější. Postupně se však vědcům daří odhalovat jednotlivé geny a mutace, které nemoc způsobují a jež se předávají přes generace. To by do budoucna mělo nejen pomoci varovat potenciální pacienty, ale v případě pozitivního nálezu zvolit tu nejúčinnější léčbu podle jednotlivých genů. I o tom se bude hovořit na 68. výroční konferenci České urologické společnosti, který startuje 19. října v Olomouci.
„Doposud jsme věděli, že u mužů, kteří mají dva a více přímých příbuzných, kteří rakovinou prostaty onemocněli, je vysoká pravděpodobnost výskytu jak u nich, tak u dalších potomků. Teď se nám postupně daří odhalovat jednotlivé geny a jejich mutace, které tuto nemoc způsobují,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a člen výboru České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP. Jedním z těchto genů je podle něj tzv. BRCA2 gen, jehož mutace u žen způsobuje rakovinu prsu. „Bohužel u rakoviny prostaty není situace tak jednoznačná. Genů, které se mohou s rakovinou pojit je více.
Co však víme je, že u pacientů, kteří mají onemocnění ‚v rodině‘ se rakovina může objevit výrazně dříve, už mezi čtyřicátým a padesátým rokem. A zpravidla bývá nádor i agresivnější, což znemožňuje běžný léčebný postup,“ vysvětluje prof. Babjuk. Lékaři v rané fázi nádoru zpravidla pozorují pacienta a změny jeho nádoru. Testování na přítomnost specifických genů z krve je podle odborníků stále v začátcích, nicméně do budoucna podle nich bude hrát v boji s rakovinou prostaty obrovskou roli. „Známá přítomnost mutací již nyní ovlivňuje naše rozhodnutí u nálezu ohraničeného na prostatu. Existují již také některé formy cílené léčby pokročilého onemocnění, které jsou u pacientů s prokázanými mutacemi velmi účinné. Předpokládáme, že se tyto možnosti budou dále rozšiřovat. I proto je důležité, aby muži s výskytem onemocnění v rodině nepodceňovali prevenci a umožnili tak lékařům včas zasáhnout,“ nabádá prof. Babjuk.
Rakovina prostaty se však stále v největší míře týká pacientů, kteří žádné případy v rodině nemají – diagnózu rakoviny prostaty si u nás každoročně vyslechne přibližně 8 000 mužů. U přibližně 10–15 % z nich se pak vyskytuje agresivní forma nádoru. „Nádory prostaty se obvykle týkají mužů po padesátce, zprvu se nijak neprojevují, jsou tzv. asymptomatické. Přibližně 70 % těchto nádorů roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 % pacientů,“ říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda ČUS. Klíčová je proto podle něj prevence, která by se správně měla týkat každého muže po padesátce. Základní vyšetření provádí praktický lékař, který v moči změří hladinu tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je zvýšená, může to signalizovat nádorové onemocnění.
V Česku podle prof. Zachovala stále umírá na rakovinu prostaty asi 1500 pacientů ročně. I proto urologové dlouhodobě volají po zavedení screeningového programu, který by umožnil nádory prostaty objevovat v raných fázích onemocnění, kde jej lze léčit prakticky bez následků. Plošný screening karcinomu prostaty zavedlo například Švýcarsko, Švédsko, Německo nebo Nizozemsko. „Čísla z těchto zemí ukazují, že se snaha o časný záchyt rakoviny vyplatí. Naopak v USA, kde screening v roce 2012 pozastavili, významně stoupla úmrtnost a výskyt pokročilých stadií nemoci,“ doplňuje prof. Zachoval.
Podle urologů nyní žije v Česku přibližně 60 000 mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili. Nejvíce nemocných je v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Obecně platí, že vyšší riziko výskytu je ve vyspělých zemích. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko šesté, co se počtu nemocných týče. Ve světě je na třináctém místě. Vojtěch Šprdlík
X X X
Chlapcům hrozí náhlé poškození varlete, upozorňují lékaři
Může způsobit neplodnost
Až u 40 % neplodných párů je příčina této neplodnosti na straně muže a její kořeny mohou sahat podle urologů již do doby dospívání. Nejčastěji se jedná o křečové žíly na varleti, tzv. varikokélu, nebo také o torzi varlete, kterou odborníci přirovnávají k infarktu. Všechny tyto potíže lze v mládí úspěšně léčit, a k poškození plodnosti tak nemusí vůbec dojít. Téma bude rezonovat v rámci bloku dětské urologie na letošní Výroční konferenci České urologické společnosti, která začíná ve středu 19. října v Olomouci.
„Neplodnost mužů má často původ už v dětství a dále v dospívání, kdy se chlapecké tělo začíná měnit. Pohlavní ústrojí roste, vyplavuje se více hormonů, a mladým mužům tak hrozí řada nemocí, se kterými se před pubertou zpravidla nesetkáváme,“ říká doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc., z Všeobecné fakultní nemocnice Praha, který se specializuje na dětskou urologii. Nejčastější zdravotní komplikací, která se objevuje u dospívajících chlapců, je tzv. varikokéla. Projevuje se křečovými žilami u levého varlete. V pubertě totiž varlata výrazně zvětšují svůj objem, zvyšuje se v nich průtok krve, a tím i tlak v žilách. „U varikokély jsou typicky rozšířeny žíly odvádějící krev z levého varlete, rozšíření připomíná běžné ‚křečové žíly‘ na dolních končetinách.
Tyto rozšířené žíly jsou přeplněny hromadící se krví a asi u 20 % dospívajících vede onemocnění k poruše funkce varlete takového stupně, že tito chlapci mají později problémy s plodností. Naší snahou je rizikové pacienty identifikovat a léčit dříve než v dospělosti. Jde o častou nemoc, kterou trpí každý 6. až 7. chlapec,“ vysvětluje dětský urolog MUDr. Marcel Drlík, FEAPU, z Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
Nejčastěji varikokélu nalezne pediatr při preventivní prohlídce, nahmatat si ji ale mohou i sami pacienti. V obou případech je nutné navštívit dětského urologa, který chlapce vyšetří. „Pokud si hoch v šourku nahmatá útvar, který tam dříve nebyl, nemusí jít vždy jen o varikokélu. Kromě varikokély může jít například o nádor varlete, se kterým se v tomto věku také setkáváme. Chlapci se však stydí o svých problémech mluvit a mohou je před rodiči měsíce skrývat. Situace je zvlášť komplikovaná u hochů, kteří žijí sami s matkou a nemají v okolí muže, s nímž by se poradili. Proto je tolik důležité preventivní vyšetření u pediatra, ale i poučení chlapců, aby včas upozornili na změnu při pohmatu varlete,“ upozorňuje doc. Kočvara. Varikokélu lze operovat i v dospělém věku, kdy muže k lékaři přivede bolest nebo potíže s plodností. „Předpokládáme ale, že by byla úspěšnost léčby vyšší, kdybychom rizikové muže operovali už v pubertě,“ říká MUDr. Drlík.
Křečové žíly a nádory varlete nejsou jedinou nástrahou, která na varlata dospívajících chlapců číhá. Nebezpečná a velmi bolestivá je také torze semenného provazce, kterou urologové přirovnávají k infarktu varlete. Varle se v šourku otočí kolem své osy, tím se zaškrtí jeho cévy a přeruší se přísun krve. „Chlapec ucítí náhlou a silnou bolest v šourku či v třísle. Typicky se tak stane po fyzické aktivitě, při skoku do studené vody nebo v noci, kdy chlapce bolest probudí. Je nutné jet ihned na urologii, kde lékař varle chirurgicky ‚rozmotá‘. Pokud k operaci nedojde do čtyř až šesti hodin po začátku potíží, šance na záchranu varlete rychle klesá. U těch, kteří přijdou pozdě, dojde k nevratným změnám a varle odumře. Každá minuta je v tomto případě zásadní, podobně jako u infarktu,“ popisuje MUDr. Drlík.
Odborníci se shodují na tom, že zatímco dospívající dívky jsou v pubertě pod dohledem gynekologa, chlapci tuto možnost nemají. Z toho důvodu je u nich prevence rozvoje urologických nemocí obtížnější. „Základní informace o samovyšetření a rizicích urologických nemocí by proto měl chlapcům sdělit pediatr,“ říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP. Urologické obtíže u chlapců budou lékaři řešit na letošní výroční konferenci České urologické společnosti v Olomouci, kde také představí knihu Dětská urologie od doc. Kočvary a MUDr. Drlíka. „Konečně, poprvé po 70 letech, tak dostanou naši urologové, dětští chirurgové, dětští nefrologové, pediatři a další kolegové řešící urologické problémy u dětí kvalitní zdroj informací shrnující v českém jazyce současné znalosti o tomto oboru,“ dodává doc. Kočvara. Mgr. Dominika Cardová
X X X
Filip Salač v Austrálii odstartuje ze čtvrté řady
Velká cena Austrálie mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP měla na pořadu třetí volné tréninky a kvalifikaci. Filip Salač, český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky v posledním tréninku zajel desátý čas, a tak se s přehledem dostal přímo do elitní Q2 kvalifikace. A v ní potvrdil svoji pozici v Top 10, když zajel opět desátý. Zítra do závodu tak bude startovat ze začátku čtvrté řady na gridu.
Ve dvanáctém kole z odjetých sedmnácti ve třetím tréninku zajel Filip Salač nejlepší čas 1:33,614 min. Oproti nejrychlejšímu kolu ze včerejšího druhého tréninku se zlepšil o další 1,029 sekundy, což stačilo na desáté místo a jistotu postupu do elitní Q2 kvalifikace. Filipův start byl raketový, v jednu chvíli byl čtvrtý a do statistik zaznamenal nejvyšší rychlost kvalifikace Moto2 – 296,8 km/h. V dalším průběhu se mu nedařilo zajet rychlé kolo a kvalifikace byla předčasně ukončena kvůli pohybu dvou mohutných hus kuřích na trati. Desáté místo a start ze začátku čtvrté řady znamená pro Salače slibnou pozici do zítřejšího závodu.
„V prvním výjezdu do ranního tréninku jsem měl solidní a stabilní kola, i když v žádném z toho nebyl nejlepší čas. Ve druhém výjezdu na nových pneumatikách se mi podařilo zrychlit a bylo z toho desáté místo, další v řadě, což je super. V kvalifikaci byly lepší podmínky, protože foukalo o dost méně a jel jsem rychleji. Do posledních pár minut jsem byl na osmém místě, pak mě bohužel dva jezdci přeskočili. Škoda, že to není třetí řada na startu, bylo by to jednodušší, každopádně už se těším na závod. Uvidíme, tady na Phillip Islandu je závod úplně něco jiného než volné tréninky, doufám, že si ho užiju,“ uvedl po dnešku Filip Salač.
Závod kategorie Moto2 začíná v Austrálii zítra dvacet minut po poledni. Pokud chtějí čeští fanoušci sledovat závod v přímém přenosu, vzhledem k jedenáctihodinovému časovému posunu si musí přivstat, u nás bude 3.20 hodin. Bohumil Pácl, Marketing, Media a PR manager
X X X
Sparta sestřelila trápící se Pardubice 5:2 a v neúplné tabulce je druhá, slaví i Budějovice a Hradec
Fotbalisté pražské Sparty zvítězili ve 12. kole první ligy nad posledními Pardubicemi 5:2 a v neúplné tabulce se posunuli na druhé místo. Hradec Králové po obratu zdolal nováčka z Brna 2:1 a je čtvrtý. Bohemians 1905 remizovali s Olomoucí 1:1. České Budějovice vyhrály v Teplicích 2:0.
Spartu poslal do vedení v osmé minutě Asger Sörensen, o chvíli později srovnal Dominik Janošek. Ještě v prvním poločase se za domácí trefil Jan Kuchta. Kdo je Ivan Toney? Před dvěma lety kopal třetí ligu, nyní v Premier League střílí jeden gól za druhým
Po hodině hry zvýšil Lukáš Sadílek, následně skórovali jen střídající hráči. Za Pardubice snížil Vojtěch Sychra, jenže během necelých dvou minut udeřili sparťané Martin Minčev a Tomáš Wiesner.
Letenští v nejvyšší soutěži nenašli přemožitele v 11 utkáních za sebou a v posledních třech vyhráli. Sparta je druhá o bod před pražským rivalem Slavií, s níž se příští neděli utká v Edenu.
Svěřenci trenéra Trpišovského ale mají k dobru nedělní zápas s Mladou Boleslaví. Pardubičtí prohráli osmé z posledních devíti kol a ztrácejí tři body na předposlední Zlín.
Na vítězství to dlouhou dobu vypadalo i pro Olomouc, kterou poslal do vedení už ve třetí minutě Florent Poulolo, ale v 70. minutě srovnal Martin Dostál. Oba týmy protáhly aktuální sérii bez porážky na čtyři ligová utkání.
Bohemians coby domácí tým znovu nezvítězili a získali v Ďolíčku v této sezoně pouze tři z celkových 19 bodů. Naopak Hanáci venku v lize počtvrté za sebou neprohráli. Pražané klesli na páté místo, Olomouc je v neúplné tabulce šestá.
Vítězství pro Hradec a Budějovice
Duel v Mladé Boleslavi, kde má Hradec Králové domácí azyl, gólově otevřel ve 29. minutě brněnský Jakub Řezníček.
Krátce před pauzou ale srovnal z penalty kapitán Jakub Rada a v 88. minutě dokonal obrat Východočechů Daniel Vašulín. Hradec navázal na výhru 4:1 nad Teplicemi a v nejvyšší soutěži doma neprohrál popáté za sebou. Zbrojovka nebodovala potřetí v řadě a je devátá.
Zápas v Teplicích rozhodli ve druhém poločase Patrik Hellebrand a střídající Lukáš Čmelík. České Budějovice už počtvrté v sezoně venku zvítězily a poskočily na osmé místo. Severočeši jsou po druhé domácí prohře v ligovém ročníku třináctí.
V neděli se vedle souboje Slavie s Boleslaví uskuteční další tři duely. Vedoucí Plzeň se představí v Jablonci, Ostrava s novým trenérem Pavlem Hapalem vyzve Slovácko a Zlín doma čeká Liberec.
X X X
Stovka nejlépe placených sportovců roku? Vládne LeBron James, v závěsu je trio fotbalistů
Server Sportico zaměřený na byznys sportu zveřejnil žebříček stovky nejlépe placených sportovců v roce 2022. Kromě platu zahrnuje do výsledného čísla i příjmy z reklam. První příčku obsadil basketbalista LeBron James, který si letos vydělá v přepočtu přes tři miliardy korun. V patách mu jsou slavní fotbalisté Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.
Přezdívka „King James“ v tomhle případě funguje dokonale. Americký basketbalista Los Angeles Lakers LeBron James totiž kraluje světovému sportu, alespoň co se týče financí. Letos si přijde na téměř 127 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 3,2 miliardy korun. Satoranský i potřetí vládne všem. Český basketbalista je nejlépe placeným tuzemským sportovcem
Žebříček serveru Sportico řadí Jamese nejvýš hlavně díky příjmu z reklam, který mu zajišťuje tři čtvrtiny celkového čísla. Velkou roli hraje v tom hraje jeho celoživotní smlouva s firmou Nike.
Potom následují tři hvězdní fotbalisté – Lionel Messi, Cristiano Ronaldo a Neymar. Ti naopak většinu peněz těží z platu, jež mají oproti Jamesovi dvojnásobný. Elitní pětici uzavírá mexický boxer Canelo Alvaréz.
Zajímavostí je i osmé místo Rogera Federera, který před necelým měsícem ukončil kariéru. Zatímco na tenisových kurtech si letos vydělal jen 700 tisíc dolarů, na reklamách získal rovnou 85 milionů, tedy přes dvě miliardy korun.
Nejlépe placení sportovci v jednotlivých sportech:
Kde je hokej?
Hokejový agent Allan Walsh si na svém twitterovém účtu posteskl, že se do výběru nejvýdělečnějších sportovců nedostal žádný hokejista NHL.
Jedním z důvodů jsou základní platy prestižní zámořské soutěže, jež nestačí těm v americkém fotbale, basketbale nebo baseballu. A taky lední hokej táhne hlavně v Kanadě, ve Spojených státech už tolik ne. Takže hokejové hvězdy nedostávají tak lukrativní reklamní nabídky.
Třeba na zápasy finálové série NHL se v poslední sezoně dívalo v průměru okolo čtyř a půl milionu diváků. Finále NBA sledovalo třikrát více lidí. A Superbowl, tedy zápas o titul v americkém fotbale, si v USA naladilo 112 milionů lidí.
X X X
Basketbalisté Brna si z Folimanky v Praze výhru neveze
Hráči Prahy vhráli všechny čtvrtiny a mají zasloužený skalp 4. kolo Kooperativa NBL 2022/2023 USK Praha – Basket Brno 95:73 (23:19, 48:38, 72:61) Utkání bylo zahájeno minutou ticha za zesnulého člena síně slávy FIBA pana Stanislava Kropiláka.
Pak už oba týmy nabraly vysoké herní tempo v obraně i směrem do útoku, což se fanouškům muselo líbit. Brno bylo v plné sestavě s 12 hráči na soupisce, po tom co v neděli nemohlo hrát s Ostravou pro pouze čtyřčlenný tým. Po čtyřech odehraných minutách byl stav nerozhodný 11:11. Pražané se pak v následujících třech minutách dostali šňůrou 11:2 do vedení o 9 bodů. Brno sice za první čtvrtinu nevyužilo 7 trestných hodů, ale ztrátu stáhlo na 23:19.
Úvod druhé čtvrtiny se hrál ve vysokém tempu. Hosty držel hlavně Bálint, autor dvou trojek v řadě a Puršl z druhé proměněné šestky vyrovnal na 25:25. Svěřenci trenéra Růžičky se dostali do vedení až na rozdíl 5 bodů, ale dobře hrající Petružela a Böhm upravili na 35:34 v sedmnácté minutě. Opticky vyrovnaná hra zavedla oba týmy do šaten za stavu 48:38, když Sovy právem bortily papírové předpoklady. Pomohlo jim i 15 bodů z protiútoku. Domácí nepolevovali v aktiví hře a dostali se až na rozdíl 16 bodů už v třiadvacáté minutě. Soupeř reagoval oddechovým časem a zónovou obranou, která domácí přibrzdila.
Zkušený soupeř si nenechal utkání utéct a nakonec prohrál třetí dějství jen 24:23. Ztráta jedenácti bodů mu dávala před poslední čtvrtinou šanci. Bálint svým 20 bodem v utkání snížil na 75:67 sedm minut do konce, po tom, co se Sovy dopustily třech ztrát v řadě. Jenže pět minut do konce byli domácí znovu v dvouciferném vedení 78:67 po útočném doskoku a zakončení Vlka. O minutu později si Brno vybralo svůj poslední oddechový čas, když Pipes drzou trojkou posunul svůj tým na 83:67. Zbylé čtyři minuty si už domácí pohlídali a když minutu před koncem Böhm svým dvacátým bodem zvýšil na 91:73, Brno vědělo, že je s ním amen a Folimanka mohla slavit. Nejlepším dnešním střelcem domácích i samotného utkání se stal s 27 body Pipes.
Na straně hostí to byl skvěle hrající Bálint s 22 body. Nejužitečnějším mužem utkání byl zvolen Dalibor Vlk. Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Blahopřeji USK, bylo lepší. Výrazně lepší v mnoha ohledech. Bylo kolektivnější, my jsme udělali spoustu ztrát. Bylo kolektivnější v obraně, my jsme v ní nepracovali dobře. Neproměňovali jsme trestné hody, to byla další voda na mlýn domácích. Co rozhodlo?
Rozhodlo poslední 5 druhé čtvrtiny, které jsme prohráli 18:5. Vedli jsme 34:30, drželi jsme se našeho plánu a zkušený tým jako my by si tohle neměl dovolit. Domácí pak hráli velmi dobře takticky. Dobrá práce ze strany domácího trenéra. Pro nás je to dobré poučení do budoucna, protože pokud chceme uspět v české lize a venku, tak musíme být maximálně koncentrovaní a nedělat takové chyby. My máme teď týden na to pořádně potrénovat a vrátit se k tomu, co nás zdobilo v přípravě.“
Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Dnes Brno nehrálo svůj standard, ale my jsme s tím měli lecos do činění. Snažili jsme se je vykolejit, a to se chvílemi dařilo. Když se chtěli vrátit do utkání a převzít vedení, hráli jsme pevně a nepolevili ze své hry, tak jako proti Pardubicím. Dařilo se nám zůstat v utkání mentálně i fyzicky. Měli jsme vůli to utkání dovést do vítězného konce a to to se projevilo. Jsem za to šťastný, zvlášť, že se to povedlo před domácím publikem.
Obvykle nehovořím o jednotlivých hráčích, ale dnes Dalibor Vlk byl velmi důležitý pro dnešní výhru. Na útočném doskoky i při trojkách. To vše po tom, co táhle včera večer B tým na svých zádech. Gratuluji mu.“ Richard Bálint (hráč Basket Brno): „Do utkání jsme vstoupili solidně, začali jsme náskokem a do první čtvrtiny si to udrželi. Potom nás USK začalo přeskakovat na doskoku. Nebránili jsme jedna na jedna a nebyli dostatečně u sebe. To nás stálo zápas.“ Ondřej Švec (hráč USK Praha): „My jsme nezačali úplně dobře. Říkali jsme si, že si musíme dát pozor na střelce a Ríša Bálint nám vstoupil do utkání 10 body. Takže jsme byli v menším mínusu, ale vrátili jsme se do hry a v poločase vedli už o deset. I když Brno mělo snahu se vrátit do zápasu, tak jsme je vždy zastavili a navýšili to poločasové skóre. Jsme rádi za tuhle výhru.“/mš/
X X X
Salač se v Austrálii prodral na čtvrté místo, škoda pádu
Velká cena Austrálie mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP dnes vyvrcholila závody. V kategorii Moto2 se po desátém místě v kvalifikaci postavil do čela čtvrté řady na start Filip Salač, český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky. Výborně rozjetý závod bohužel nedokončil, když ho v desátém kole postihl pád. Filip Salač byl v tomto okamžiku těsně za stupni vítězů.
Po startu se Filip Salač sice propadl o jednu příčku, ale ještě v průběhu prvního kola se probojoval na deváté místo. V dalších dvou kolech se prodral na sedmou pozici a s přehledem jezdil v čelní skupině. Devatenáct kol před koncem už byl pátý. Po pádu Itala Arbolina Salačovi patřila čtvrtá příčka, pouhou jednu sekundu za stupni vítězů. V desátém kole však v kritické první zatáčce přišel pád. Fantasticky rozjetý závod tak pro Filipa skončil.
„Po hodně povedeném víkendu to bohužel nedopadlo, jak jsme chtěli. Ráno ve warm upu jsem na mokrých pneumatikách jenom vyjel na okruh, abych vyzkoušel, jak motorka funguje. Byl jsem osmý, ale podmínky nebyly úplně ideální. Věděl jsem, že v závodě budeme silní. Po dobrém startu a pár kolech jsem se dostal na čtvrté místo. Začal jsem si dělat drobný náskok a stíhat jezdce přede mnou. Všechno byl pod kontrolou, jediná zatáčka, které jsem se obával, byla ta první, kde byl nejsilnější vítr. Udělal jsem přesný opak toho, co jsem měl udělat, bohužel mi to došlo až potom v boxu. Když vás podfukuje vítr, tak máte ještě víc tlačit na přední kolo. Měl jsem brzdit později. Já v tom kole brzdil dřív a podfouklo mě to. Jsem zklamaný, ale za mě nejlépe rozjetý závod na suchu, v trénincích vždy top ten. Mrzí mě to, to bude zas komentářů, jak Salač opět spadl, ale já to beru pozitivně, chybami se člověk učí. Posouváme se dopředu, děkuji týmu, pracoval skvěle celý víkend. Děkuji také všem, co mě podporují, každopádně tento víkend cítím velký progres,“ zhodnotil Filip Salač.
Předposlední podnik letošního světového šampionátu silničních motocyklů MotoGP, Velká cena Malajsie, se koná již příští víkend. Bohumil Pácl, Marketing, Media a PR manager, Autoklub České republiky