Biden v USA ztrácí body, Trump naopak posiluje. Evropa přeplněna migranty. Německo, Scholz, EU, Leyenová nemají řešení. Pohlreich vařit jen pro Fialu, Pekarovou? Mají miliony, pro chudáky nic

Američané jsou nevyzpytatelní, ale nezbývá nám než konstatovat, že bude-li pokračovat válka proti Rusku či bezvýhradná podpora Izraeli, ať to stojí třeba statisíce životů, záleží především na nich. O to povzbujícněji zní, že i když u nás Biden vykukuje každý den z obrazovky jakékoliv naší televize, doma jeho podpora naopak padá.

Zdá se, že v blížících se prezidentských volbách může 46. prezident USA Joe Biden prohrát se svým dnes nejvýraznějším republikánským vyzyvatelem 45. prezidentem USA Donaldem Trumpem. Američané podle všeho nevěří, že stávající prezident dokáže řešit ekonomické těžkosti Spojených států. A to není jediný problém, který momentálně před Bidenem stojí. Voliči nejsou spokojení ani s jeho politikou vůči Izraeli.

Průzkum agentury Bloomberg News a Morning Consult ukazuje, že exprezident Donald Trump může ve volbách v příštím roce porazit stávajícího prezidenta Joea Bidena. Ukazuje se, že obyvatelé států USA, kteří jednou volí demokraty, podruhé republikány, potřetí demokraty a po čtvrté opět demokraty, kterým se říká swings states, nejsou nijak nadšení z Bidenových ekonomických plánů.

„Trump, přední kandidát na nominaci republikánů, vede před Bidenem 47 % ku 43 % mezi voliči v Arizoně, Georgii, Michiganu, Nevadě, Severní Karolíně, Pensylvánii a Wisconsinu. Výsledky v těchto sedmi státech musí počítat s odchylkou 1 procentního bodu,“ napsala agentura Bloomberg.

Při rozdělení podle států vede Trump před Bidenem v Georgii o 5 bodů, Arizoně o 4 body, Severní Karolíně o 4 body, Wisconsinu o 2 body a Pensylvánii o 1 bod. Biden vede v Nevadě nad Trumpem o 3 body.

„Mezi 1323 nezávislými, kteří se sami identifikovali v sedmi státech, je Biden 10 bodů za Trumpem v hlasování, které zahrnuje kandidáty třetích stran, a 8 bodů za Trumpem v přímém souboji,“ uvedli autoři průzkumu.

Trumpovou silnou stránkou podle průzkumu je, že voliči věří, že by lépe dokázal řešit ekonomické problémy Američanů a USA jako celku. „Voliči swingového státu důvěřují Trumpovi v ekonomice výrazně více než Bidenovi (49 % ku 35 %), přičemž nezávislí věří Bidenovi v této klíčové otázce ještě méně (47 % ku 25 %).“

Voliči ve „swing states“, tedy ve státech, které nejsou ani zcela republikánské ani zcela demokratické, důvěřují Trumpovi v ekonomice výrazně více než Bidenovi (49 % ku 35 %), přičemž nezávislí věří Bidenovi v této klíčové otázce ještě méně (47 % ku 25 %).

„A to není jediný Bidenův problém. Biden požádal Kongres o vojenskou pomoc určenou Izraeli ve výši 14 miliard dolarů. Jenže narazil jak u členů vlastní demokratické strany, tak u amerických voličů. A to nehovoříme o tom, že momentálně zablokovaná Sněmovna reprezentantů nemůže rozhodnout vůbec nic.

„Podle nového průzkumu CBS News/YouGov 53 procent demokratů věří, že USA by neměly posílat další zbraně a zásoby do Izraele. Průzkum zjistil, že 56 procent Američanů nesouhlasí s Bidenovým řešením konfliktu, včetně 59 procent lidí ve věku 30–44 let a 60 procent lidí ve věku 45–64 let,“ upozornil server izraelského listu Haarec.

A tak se vracíme na základní místo činu. O tom, zda souběžně budou vedle sebe po dlouhou dobu existovat dva světové konflikty, tj. válka proti Rusku a izraelsko- palestinská válka se opět rozhoduje u světového četníka USA a je velká pravděpodobnost, že nakonec pohoří. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

VELKÁ  DEMONSTRACE  V  ANGLII  NA  PODPORU  PALESTINY

Svobodu Palestině. Na podporu Palestinců vyšlo do ulic Londýna až sto tisíc lidí

Až 100 tisíc demonstrantů vyšlo v sobotu do ulic Londýna na podporu Palestinců. Organizátoři protestu vyzvali k okamžitému zastavení bombardování Pásma Gazy, které Izrael zahájil v odvetě za útok radikálního hnutí Hamás. Demonstranti rovněž žádali konec izraelské blokády Gazy. Protestní akce se v sobotu konaly i v irské metropoli Dublinu a na dalších  místech.

Podle zpravodajského serveru BBC se účastníci londýnské demonstrace shromáždili u oblouku Marble Arch poblíž Hyde Parku a následně se vydali do vládní čtvrti Whitehall. Metropolitní policie odhadla, že do průvodu proplétajícího se ulicemi londýnského centra se zapojilo až 100 tisíc lidí.

Demonstranti mávali palestinskými vlajkami a drželi transparenty s nápisy „Svobodu Palestině“. Vzduch kolem luxusních hotelů v ulici Park Lane v jednu chvíli zhoustl kouřem z červených a zelených světlic.

V irské metropoli Dublinu se do průvodu podle stanice RTE zapojily aktivistické skupiny, politické strany i jednotlivci, včetně členů palestinské komunity, kteří žádali ukončení operací izraelské armády proti Gaze.

V posledních 24 hodinách se podobné protestní akce konaly i na dalších místech světa od Austrálie přes Nizozemsko, Jihoafrickou republiku až po některé arabské země, píše BBC.

Kyperská policie v sobotu zadržela čtyři muže pocházející ze Sýrie, které podezřívá z toho, že nastražili malou nálož u izraelského velvyslanectví, uvedly agentury s odkazem na policejní zdroj. Nálož vybuchla zhruba 30 metrů od velvyslanectví v noci na dnešek a způsobila jen menší škody.

Policie tvrdí, že muže ve věku 17 až 21 let zadržela nedaleko místa výbuchu a jeden z nich měl v autě dva nože a kladivo. Kypr, který je oblíbenou destinací pro izraelské turisty, v posledních týdnech zavedl kvůli konfliktu v Izraeli a Pásmu Gazy přísnější bezpečnostní opatření.

X X X

NSZ  STŘÍŽ:  DOHODA   A  TREST  NENÍ  KUPČENÍ?

Uzavření dohody o vině a trestu není kupčení se spravedlností, říká Stříž

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na začátku října 2020, dohody se ale daly v omezenější míře uzavírat už dříve. Obviněný se může s žalobcem domluvit na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení usnadňuje a zrychluje trestní řízení, protože se neprovádí žádné dokazování.

„Celkový počet uzavřených dohod o vině a trestu stále stoupá, což je jev pozitivní. Nicméně stále jsme na naprosto marginálních číslech v kontextu celkového objemu kriminálních případů a v porovnání s ostatními způsoby vyřizování těchto případů,“ uvedl Stříž.

Jen v roce 2020, kdy nové ustanovení vstoupilo v platnost, státní zástupci uzavřeli s obviněnými 280 dohod o vině a trestu. Podstatně jich přibylo o rok později, bylo jich 560. Loni jich žalobci uzavřeli 666, letos do konce září 586.

Žalobci mají přihlížet k zájmům poškozených

„Nechceme dohody o vině a trestu přizpůsobovat statistickým požadavkům, spíše bychom rádi, aby státní zástupci nad způsobem vyřízení věci přemýšleli z hlediska všech v úvahu připadajících způsobů řešení, včetně dohod o vině trestu, které považujeme za velmi pragmatický, rychlý a efektivní prostředek skončení věci,“ uvedl Stříž.

Na druhou stranu je podle něj také dobře, že počet dohod o vině a trestu nestoupá skokově, protože žalobci chtějí, aby se s tímto způsobem vyřizování věcí seznámila i širší veřejnost a tuto metodu akceptovala.

„I dnes se občas setkáváme s názorem, že uzavření takové dohody je kupčením se spravedlností nebo vykoupením se z přísného trestu. Tak tomu ve skutečnosti rozhodně není, protože dohody o vině a trestu mají pevná zákonná pravidla. Sjednaný trest musí zohledňovat všechny okolnosti případu a hlavně musí splňovat účel trestu tak, jak je formulován v zákoně,“ přiblížil Stříž.

V aplikaci dohod o vině a trestu v současné době Stříž nevidí jiná úskalí než osvojení si praktických postupů a úvah, kterými by se měl státní zástupce řídit v trestním řízení. Žalobci by také podle něj měli důsledně přihlížet k oprávněným zájmům poškozených, respektive obětí trestné činnosti.

„Co se týká nějakého výhledu na počty uzavřených dohod o vině a trestu, tam se neodvažuji nic predikovat. Nejsem příznivcem radikálních řešení a spíše čekám, že státní zástupci si tento institut osvojí a začnou ho běžně používat,“ řekl Stříž.

Uvedl, že se ale určitě v blízké ani delší budoucnosti česká justice nedostane na čísla, která jsou běžná například ve Spojených státech amerických, kde se na federální úrovni tímto způsobem řeší až 97 procent všech kauz. To je podle něj ale dáno odlišností právního systému, historických a kulturních souvislostí.

Dohodu o vině a trestu uzavřel s žalobcem například podnikatel Shahram Zadeh, který byl obžalovaný z miliardových daňových úniků. Zadeh léta obvinění popíral, pak se ale překvapivě doznal a s žalobcem si vyjednal trest devět let vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun.

Dohodou o vině a trestu skončil například i případ převaděče, který loni v Břeclavi havaroval s dodávkou s 30 utečenci ze Sýrie, z nichž dvě desítky se zranily. Krajský soud v Brně jej potrestal šesti lety a devíti měsíci vězení, uhradit bude muset také stovky tisíc jako náhradu škody.

 X X X

RADARY  MĚST  ŠIKANUJÍ  ŘIDIČE,  HONÍ  POLICISTY  NA  VÝBĚR  POKUT,  PROTOŽE  MĚSTA   CHTĚJÍ  PENÍZE

TY  BY  MĚLY  DOSTAT  OD  FIALY  A  SPOL,  NEDÁVAT  MILIARDY  NA  VÁLKU  NA  UKRAJINĚ

RYCHLÁ  DOPRAVA   A  JÍZDA  AUT  VE  MĚSTECH  NAOPAK  ZLEPŠUJE  ŽIVOTNÍ  PROSTŘEDÍ,   ZA  POMALOU  JÍZDU  SE  VŽDYCKY  TRESTALO,  MĚLO  BY  TO  BÝT  I  DNES

TO  UŽ  DÁVNO   UČÍ  V  AUTOŠKOLÁCH  ČR  I  SVĚTA  ODBORNÍCI

DBAL  NA  TO   DŘÍVE  I  GEN.  CARDA,  NÁČELNÍK  DOPRAVKY  ČR,  BYLI  I  REGULČÍCI   POLICIE  DOPRAVY,  DNES  ŽÁDNÍ  NEJSOU

POLICISTÉ  MÍSTO  POKUD  VE  MĚSTECH  ŘÍDIT  DOPRAVU,  VYHÁNĚT  AUTA  RYCHLE  Z  MĚST

POLICIE  NESMÍ  PODLÉHAT  FUNKCIONÁŘŮM  MĚST   A  VYBÍRAT  PRO  NĚ  POKUTY,  DĚJE  SE  TO  I  VE  ŠTĚCHOVICÍCH  U  PRAHY,  POLICISTA  SCHOVANÝ  ZA  STROMEM  PAK  VYBÍRÁ  POKUTY,   A   V  OBCI  DLOUHO  PLNO  AUT

DŘÍVE  DENNĚ  V  POLEDNE  O  DOPRAVĚ  VYSÍLALA  OBLÍBENÁ  ZÁKRUTA  RÁDIA  SR,  ŠKODA,  ŽE  SKONČILA,  DENNĚ  POSLOUCHALO  PŘES  5  MIL.  LIDÍ

Radary jako šikana řidičů. V Kolíně pokutují i nepatrné překročení rychlosti

„To už mně přijde fakt postavené na hlavu. Dostal jsem pokutu dvě stovky, když jsem projížděl výpadovkou z města a radar mi naměřil 51 kilometrů za hodinu,“ říká vztekle řidič J. Š. z Křečhoře u Kolína. Podle opozice jde o nekorektní krok vůči občanům, v jiných obcích jsou totiž vůči neukázněným řidičům benevolentnější.

Na pozoru před všudypřítomnými kamerami snímajícími rychlost musí být především řidiči projíždějící Kolínem. Snížená rychlost 51 kilometrů za hodinu při započtení možné odchylky +/- 3 km/h, která postačuje k obdržení přestupku, začala v polabském městě platit v září současně s novým provozovatelem měřících zařízení. | foto: Empemont

Na jednu stranu kolínský odbor dopravy, který má v gesci kontrolu radarů v ulicích Veltrubská, Ovčárecká, Ke Křižovatce a také v sousedních obcích Kořenice a Bečváry, nic nezákonného nedělá. Vybírá pokuty za porušování předpisů.

Na druhou stranu je však úřad v porovnání s dalšími středočeskými městy, kde šoféři vyváznou bez sankcí i při jízdě rychlostí 57 kilometrů za hodinu, velmi přísný.

„Kradar“, nebo bič na šoféry?

Policisté a strážníci musí ze zákona zohlednit odchylku danou kalibrovanou nepřesností měření, konkrétně se jedná o 3 kilometry za hodinu při rychlosti do 100 km/h.

Pokuta vám tedy hrozí až v případě, kdy radar naměří minimálně 54 km/h. Tři poté odečte a zůstane výsledek 51 km/h. Pro některé radnice zanedbatelný prohřešek, ze kterého vyváznou řidiči bez trestu. V Kolíně však důvod k udělení pokuty.

„Překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci o 4 km/h – tedy 51 km/h, když se započte možná odchylka měřícího zařízení –, se u nás předává jako podezření ze spáchání přestupku odboru dopravy městského úřadu,“ potvrzuje mluvčí kolínské radnice Šárka Hrubá.

Snížená rychlost postačující k udělení přestupku začala v Kolíně platit v září s novým provozovatelem měřících zařízení.

„Smyslem této úpravy je především zajistit bezpečnost na vymezených úsecích, kde hrozí zvýšené dopravní riziko. Proto je nutné postihovat i tento druh protiprávního jednání,“ upozorňuje Hrubá.

Byť je pravda, že řada širokých silnic na průtahu městem nebo v Ovčárecké ulici odklánějící provoz z Kolína k nedaleké automobilce Toyota svádí mnohé řidiče k sešlápnutí plynu, řada obyvatel se nekompromisnímu měření diví.

 

„Kolínská radnice se rozhodla jít cestou represe, ať to stojí, co to stojí, a bez ohledu na ustálenou praxi z jiných měst. V dnešní těžké době je to podle mě dost nekorektní vůči občanům. Nastavení limitu 54 kilometrů v hodině je velmi přísné, dokonce se dá říci až šikanózní a lze jen spekulovat, jak velké množství financí z přestupků to městu generuje,“ domnívá se kolínský opoziční zastupitel Karel Kárník (ANO).

Když 57 není hřích

V dalších středočeských městech jsou skutečně k řidičům o poznání benevolentnější. Patří mezi ně například Říčany, kde mají více než dvacet úsekových měření.

„Ačkoliv nejnižší rychlost, za kterou bychom mohli dávat pokuty, činí při započtení odchylky 51 km/h, u nás jsme tolerantnější. Na kolik máme radary nastavené, vám ale z pochopitelných důvodů neprozradím. Určujeme to především podle rizikovosti měřeného úseku po dohodě se státní a městskou policií,“ vysvětluje Michal Šilinger, vedoucí odboru správních agend a dopravy říčanské radnice.

V Mladé Boleslavi hlídají provoz dva stacionární radary. „Z nich nám jsou oznamovány přestupky, u kterých je naměřena rychlost minimálně 60 km/h, to znamená 57 km/h po odečtení možné odchylky,“ podotýká Hana Havlíková, referentka Odboru dopravy a silničního hospodářství mladoboleslavského magistrátu.

 Stejné limity platí také ve Slaném, kde řidiči vyfasují pokutu až tehdy, pokud jim radar vyhodnotí rychlost 57 kilometrů v hodině.

„Radary, které zohledňují odchylku, u nás máme na dvou místech a uvažujeme o přikoupení třetího. Největší problémy s nedodržováním rychlosti registrujeme v ulici Dukelských hrdinů na okraji města,“ konstatuje Lucie Krčková ze slánské radnice.

Předlohu napsal Chomutov

Kromě překročení povolené rychlosti zohledňují radnice ve správním řízení i jeho společenskou škodlivost, tedy jestli řidič přestupkem ohrozil bezpečnost na silnici.

Přelomovým byl v tomto ohledu v roce 2008 rozsudek Nejvyššího správního soudu, v němž odpustil pokutu muži, jemuž Městský úřad v Chomutově vyměřil pokutu 1 500 korun plus tisícovku za náklady řízení proto, že porušil předepsanou padesátku o dva kilometry za hodinu, navíc těsně před značkou signalizující konec obce.

Podle tehdejšího rozhodnutí soudu by se mělo vždy při rozhodování přihlížet právě ke společenské škodlivosti jednání.

„V našem městě ji posuzujeme ve správním řízení o projednání přestupku. Tato materiální podstata se musí vztahovat k osobě řidiče nebo k přímým okolnostem jeho jednání,“ dodává kolínská mluvčí Hrubá.

X X X

Vzniká „Unie Sarah Wagenknechtové“

Vznik nové strany bývalé lídryně Levice v německém Spolkovém sněmu Sarah Wagenknechtové odhaluje slabost tradičních politických sil v Německu a otevírá zemi „nové šance“, napsal dnes píše v sobotu portál Focus.de.

„Nejznámější a nejoblíbenější osobnost Levice zakládá nezávislou politickou sílu. Některým už vadí samotná příprava tohoto kroku, ale také fixace na její osobu. Jiní se dokonce obávají poškození demokracie, zvláště když… jiná strana by mohla přidat nestabilitu německému stranickému systému, píší německé sdělovací prostředky.

Focus.de ale připomíná, že Wagenknechtové iniciativa současně otevírá nové příležitosti pro politické Německo, a co je nejdůležitější, „odhaluje již existující propast mezi společností a vládou a také ukazuje slabost ostatních stran“.

Podle studie zpracované na jaře z iniciativy Evropské komise pouze 27 % německých občanů důvěřovalo politickým stranám existujícím v zemi, zatímco více než 69 % respondentů uvedlo ztrátu důvěry. Tato data potvrdil i nedávný průzkum společnosti Forza.

Více než polovina Němců (55 %) v současnosti podle studie nedůvěřuje při řešení klíčových problémů země žádné ze stran zastoupených ve Spolkovém sněmu. „Je pravděpodobné, že pokud by studie zkoumala pouze obyvatele východu země, výsledky by byly ještě katastrofálnější,“ – uvádí Focus.

Wagenknechtové takzvaný „levicový konzervatismus“ může být řešením pro zoufalé Němce. Program bývalého předsedkyně parlamentní frakce „Levice“ spojuje teze, které se dříve jen stěží daly skloubit: levicová sociální agenda, výrazná skepse vůči EU a globalizaci. Konečně, Wagenknechtová se nápadně liší od tradičního levicového tábora v odmítání genderové agendy a obraně tradičních hodnot. Patří sem také její výzvy k ukončení „ekonomické války“ rozpoutané proti Rusku.

„Sarah Wagenknechtová buduje svůj program s velkým smyslem pro sociální cítění a používá srozumitelný jazyk. V žádném případě však není radikální politička,“ – hodnotí Focus v článku ke vzniku nové strany.

Je prý také třeba poznamenat, že „Unie Sarah Wagenknechtové“ otevírá politickému Německu přinejmenším „tři šance“.

První je, že její strana by mohla znovu povzbudit lidi, kteří ztratili důvěru v politiky, aby šli k volbám, zejména ve východním Německu. Nová politická aliance, mimo jiné i kvůli vyjádřené touze vládnout a určovat budoucnost, by přitom mohla výrazně podkopat pozici Alternativy pro Německo, která je podle médií často vnímána jako strana protestu a opozice.

Za druhé, blížící se krok Wagenhnetové by měl být začátkem transformace Levice. Strana, která se na podzim 2021 sotva dokázala dostat do Bundestagu, od té doby nedokázala v žádných zemských volbách překonat pětiprocentní hranici. Krize, která začala být chronická, byla prohloubena vnitřními rozpory způsobenými Wagenknechtovou autonomií. „Nyní má strana příležitost dokázat, že je stále aktuální. Bez Wagenknechtové a jejích souputníků,“ píše portál.

Konečně třetím pozitivním důsledkem by měla být obnova všech ostatních parlamentních stran. „Strany v Bundestagu si musí položit otázku, co mohou udělat, aby opět získaly důvěru lidí. Zásada „dělat to, co jsme dělali“ již samozřejmě situaci nezlepší. – Hodnotí Focus.de, server vasevec.cz

X X X

Kaczynski odstaven, vlasy šly pryč. Starosta Sopot splnil slib a ostříhal se

Starosta polského města Sopoty Jacek Karnowski splnil předvolební slib, že se nechá ostříhat, pokud se podaří vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) odstavit od moci. Před lety se Karnowski zapřisáhl, že si kštici nenechá zkrátit, dokud bude PiS vládnout. V nedělních volbách sice PiS opět získalo nejvíce hlasů, ale přišlo o většinu v parlamentu.

 „Starosta dodržel slovo. Stříhání se odehrálo v jedné ze šaten Lesní opery,“ uvedla televize TVN 24 na webu. Na zmíněné scéně se v Sopotech odehrává známý hudební festival, který svého času dvakrát vyhrála Helena Vondráčková (za Československo i za Česko).

Mezi vítězi festivalu jsou také Václav Neckář a Marika Gombitová. Zvítězila zde i Ewa Farna, která je ovšem v Polsku pokládána za polskou zpěvačku.

„Přijal jsem závazek, přesněji sázku s kolegy, že se nenechám ostříhat, dokud tato vládnoucí strana, která tolik ničí Polsko, bude u moci,“ vysvětloval Karnowski před lety – a své slovo dodržel.

Za osm let vlády PiS si na bujnou hřívu na hlavě ale zvykl natolik, že připustil, že je mu jí předem líto. Ale sliby se musí plnit a sám před volbami voličům slíbil, že „za hlasy budou vlasy“.

Karnowski byl v neděli zvolen poslancem Sejmu za dosavadní opozici. Hlasovalo pro něj 55 000 voličů, což je více, než kolik mají Sopoty obyvatel. V gdaňském volebním obvodu skončil třetí, za místními jedničkami dvou nejsilnějších stran, PiS a Občanské platformy.

„O starostovy vlasy se starám roky, čili žádný stres se nekonal. Jsme oba spokojeni s tím, co jsme zvládli za 15 minut,“ řekl o politikově stříhání kadeřník Robert Kaszubski z Gdyně, která spolu se Sopotami a Gdaňskem tvoří trojměstí na baltském pobřeží Polska.

Ustřižené vlasy možná ještě skončí ve dražbě pro dobročinné účely, dodala TVN 24.

Karnowski se bude práci v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, nyní věnovat po 33 letech práce v samosprávě a čtvrt století v čele Sopot.

X X X

NĚMECKO  PŘEPLNĚNÉ  MIGRANTY,  JAKO   MALTA

SCHOLZ  ANI  EU,  LEYENOVÁ,  SI  NEVĚDÍ  RADY,  CO  S  NIMI,  NEMAJÍ  ŘEŠENÍ

 Zatímco ještě nedávno Bavoři migranty vítali, teď mají plno a nevědí, kam umístit další. I na bavorské, extrémně solidární poměry, je jich totiž moc. „Zdravotnictví je přetížené, nejsou kapacity pro nás, co tady odvádíme daně. A pomáháme někomu, kdo se nechce začlenit a nehodlá přijmout naše společenská pravidla,“ popisuje jedna z místních žen.

Hraniční přechod Strážný z německé strany. Tady se to jmenuje Philippsreut. Úterý minulý týden, krátce po jedenácté hodině večerní. Na první pohled je tu absolutní klid. Je to divný pocit, nepotkat na tomto hlavním tahu na Pasov téměř jediné vozidlo.

Pár set metrů za cedulí Bundesrepublik Deutschland instinktivně dávám nohu z plynu. Modré světlo ostře prořezává spící temnotu. Je evidentní, že německé osobní auto přede mnou je policejní a v tomto okamžiku se snaží přimět dodávku s plachtou jedoucí před ním, aby zajela ke kraji.

Ano, je to trošku takové covidové déja vu. Hraniční kontroly. Grenzkontrollen.

Přibylo Čechů, Poláků, Rakušanů, pohyb pracovních sil z okolních zemí už není nic, nad čím by se tu někdo pozastavoval. A všichni tihle jsou tady doma. Ale do Německa se nedá vstřebat s nadsázkou půlka Afriky a Blízkého východu.

X X X

Vulgárně obvinil Zacharovovou z alkoholismu. Na Rusa zdvořilé, hájil se

Ruský politolog a propagandista Jevgenij Satanovskij nazval ruskou mluvčí ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou „uchlastanou courou“. Mluvčí urážel v souvislosti s některými jejími protiizraelskými výroky. Moderátor ruské televize Vladimir Solovjov se ministerstvu zahraničí omluvil a oznámil, že Satanovskij dostal zákaz dalšího vystupování v jeho propagandistickém pořadu.

 „(Je tu) Máša Zacharovová, která moc nemá v oblibě Židy a nemůže vystát Izrael. Ani se to nepokouší skrývat,“ prohlásil Satanovskij, když mluvil jako host na izraelském youtubovém kanálu. „Je to jen další uchlastaná coura, která je nicméně mluvčí našeho ministerstva zahraničí,“ pokračoval.

Moderátor ruské televize a propagandista Vladimir Solovjov později zveřejnil video, ve kterém oznámil, že za tyto výroky dal Satanovskému výpověď. Následně se za zaměstnancovy urážky na účet ruského ministerstva zahraničí omluvil.

Sám Satanovskij v sobotu řekl ruskému webu Fontanka, že Solovjov jednal „naprosto správně“, když ho za jeho výroky vyhodil.

„Lidé nejsou zvyklí na to, že v zemi zvané Rusko může být to, co dělají, charakterizováno způsobem, který se jim nemusí úplně líbit. Ale bylo to tak jemné, zdvořilé a civilizované, jak jen to šlo. Zároveň však samozřejmě Vladimír Rudolfovič (Solovjov) udělal naprosto správnou věc, taková jsou pravidla hry,“ komentoval.

 Satanovskij svou mluvu hájil tím, že v mládí pracoval v dílně hutního závodu. „Dovedete si představit, jak vypadá slovník člověka s mým životopisem?“ poznamenal. „Je pro mě mnohem snazší mluvit ‚ruskou řečí‘, nenadávám v ní, ale mluvím. V tomto svém zvyku jsem nikomu nikdy nenadával, natož dámě,“ řekl.

Následně se Satanovskij přirovnal k bývalému ruskému premiérovi Viktoru Černomyrdinovi, který byl známý svým nediplomatickým jazykem. Podle Satanovského mluvil pomalu, protože překládal „z ruštiny do běžné ruštiny“.

Ukrajinský server Dialog poukazuje na to, že zvěsti o možném alkoholismu se v souvislosti se Zacharovovou objevují již delší dobu. Ruská mluvčí tyto spekulace oživuje nejen některými svými výroky, ale i videi na sociálních sítích.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden kritizoval plánovaný izraelský pozemní útok na Gazu, který by si vyžádal „zcela nepřijatelné“ ztráty mezi civilisty. Vyjádřil rovněž znepokojení ohledně izraelské blokády Pásma Gazy a přirovnal situaci k blokádě Leningradu během druhé světové války.

X X X

EXKOMUNISTA  PAVEL  KRITIZUJE  ORBÁNA

MUSÍ  SE  ZAVDĚČIT  ZA  NATO,  PO  HITLEROVI  SE  DOSTAL  NA  PRAŽSKÝ  HRAD

PŘÁTELE  V  MOSKVĚ  ZRADIL,  JAKO  GORBAČOV  HUSÁKA,  KDYŽ  BYL  V  PRAZE,   A   DALŠÍ  PŘEDSTAVITELE  VARŠAVSKÉ  SMLOUVY,  S  NIMIŽ  BYL  JEDNA  RUKA

K  HUSÁKOVI  SE  GORBAČOV  V  PRAZE  VŮBEC  NEHLÁSIL

GEN  PAVEL  ZRADÍ  I  BIDENA   AŽ  ODEJDE…

Pavel se pustil do Orbána za setkání s Putinem: Nepodléhejme jeho taktice, chce nás rozeštvat

Evropští lídři nesmí podlehnout Putinově taktice. Uvedl to prezident Petr Pavel v souvislosti s úterním setkáním ruského prezidenta s maďarským premiérem Viktorem Orbánem na summitu v Pekingu. Podobné akce jsou pouze dalším pokusem rozbít soudržnost evropských států, uvedl Pavel pro web The Guardian. Maďarského předsedu vlády kritizovali také další představitelé států EU i americký velvyslanec v Budapešti David Pressman.

Schůzka Putina se zástupci nejrůznějších států, jež souvisela s projektem takzvané nové hedvábné stezky, vyvolala mezi evropskými představiteli ostrou reakci. Terčem kritiky se stal především Orbán, který si mino jiné ještě před summitem vřele třásl rukou s ruským prezidentem v rámci oficiálního fotografování.

 K tomuto kroku maďarského státníka se postavil odmítavě i Pavel, který v prohlášení pro web The Guardian uvedl, že „evropští představitelé nesmí přistoupit na taktiku Vladimira Putina“.

„Jak se již několikrát ukázalo, ruský prezident se nesetkává se zástupci států EU, aby byl vyjednán mír v rámci konfliktu na Ukrajině. Míru lze přitom jednoduše dosáhnout tak, že pozastavíte veškeré útoky a stáhnete všechna vojska z ukrajinského území,“ řekl.

Dodal, že Putin taková setkání pořádá pouze proto, aby rozbil jednotu evropských zemí i celého demokratického světa v souvislosti s jeho odmítavým postojem k ruské agresi na Ukrajině. „Něčemu takovému bychom rozhodně neměli podlehnout,“ deklaroval.

 Také estonská premiérka Kaja Kallasová sdělila ve středu agentuře Reuters, že fotografie, na nichž je zachycen maďarský premiér, jak si třese rukou s Putinem, jsou „velmi, velmi nepříjemné“ a odporují jakémukoliv zdravému rozumu. K celé záležitosti se vyjádřil i americký velvyslanec Pressman. „Maďarský lídr se rozhodl stoupnout si vedle muže, který je zodpovědný za zločiny proti lidskosti, k nimž dochází na Ukrajině. Učinil tak sám mezi všemi svými spojenci,“ napsal na sociální síti X.

„Zatímco Rusové ostřelují a zabíjejí ukrajinský lid, Maďarsko se domáhá obchodních dohod,“ shrnul americký diplomat.

Podobně se k setkání Putina s Orbánem staví i německá velvyslankyně Julia Grossová. „Putin tedy musí zastavit vlastní válku a agresi na Ukrajině, dát stopku bombardování civilistů, ostřelování škol či nemocnic a také únosům dětí? Právě o tom oba diskutovali?“ reagovala na síti X na slova o „vzájemné diskusi“, která pronesl Orbánův spolustraník a mluvčí maďarské vlády Zoltan Kovács.

 Maďarsko má zájem udržet s Ruskem diplomatické vztahy

Na kritiku, která se sesypala na hlavu předsedy vlády, odpověděl právě Kovács. „Postoj Maďarska k Rusku a válce na Ukrajině byl jasný už od samého začátku. Vždy jsme se zasazovali o otevřený a transparentní dialog, kterého se účastní obě strany, abychom dokázali nalézt mírové řešení tohoto krvavého konfliktu,“ pronesl.

Ohledně kritiky maďarské vlády cítí podle svých slov „určité pobavení“. „Tito politici se hrnou vyčítat nám náš otevřeně vyjádřený zájem ohledně udržení diplomatických vztahů s Ruskem, ale jejich údajná morální převaha je přinejlepším pouze slupkou,“ dodal Kovács.

X X X

Vysmíval se Bidenovi, republikán pak natáhl záda na schodech z letadla

Republikánský senátor Tommy Tuberville nedávno upadl, když vystupoval z letadla. „Dohnala ho karma,“ píší americká média a připomínají, kolikrát si utahoval z amerického prezidenta Joa Bidena za jeho neobratnost.

 Tuberville vystupoval z letadla, když najednou ztratil rovnováhu a spolu s dvěma zavazadly upadl.

Americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi se přitom za jeho pády vysmíval. „Sledujte Joea Bidena v Evropě. Chci říct, že se bojím, že spadne pokaždé, když zapnu televizi,“ řekl například republikánský senátor v červenci.

Kritici využili příležitosti a hned mu posměšky vrátili. „Královna Karma navštívila Tommyho Tubervilla. Zůstaňte, jak dlouho chcete, madam,“ napsal například na sociální síti X levicový blogger.

Silně konzervativní senátor ze státu Alabama Tuberville na sebe upozornil, když začal v březnu blokovat armádní nominace na protest proti rozhodnutí ministerstva obrany poskytovat placené volno a proplácet cestovní náklady pracovnicím, které jsou nuceny cestovat do jiného státu za umělým přerušením těhotenství. Díky pozici ve výboru pro ozbrojené složky se mu dařilo blokovat více než 300 nominací.

Tuberville je členem senátního výboru pro ozbrojené složky, který nominace do vysokých armádních postů projednává před hlasováním celého Senátu. Každý ze členů výboru může proces výrazně zkomplikovat tím, že si vynutí posuzování každého navrženého povýšení samostatně, uvedla agentura Reuters.

Prezident Biden Tubervillův postoj kritizoval. Přístup senátora je podle něj „směšný“ a „naprosto nezodpovědný“, protože ohrožuje bezpečnost USA. „Očekávám, že se Republikánská strana zvedne a něco s tím udělá,“ řekl v červenci novinářům Biden.

Šíření ruské propagandy

Když Rusko v únoru roku 2022 napadlo Ukrajinu, republikánský senátor uvedl, že tak Putin učinil, protože „nedokáže uživit svůj lid“. „Je to komunistická země, nedokáže uživit své lidi, takže potřebují více zemědělské půdy,“ upřesnil podle americké stanice CNN Tuberville.

Letos v srpnu na stanici Fox News podle serveru Business Insider papouškoval ruskou propagandu a trval na tom, že Ukrajina válku proti Moskvě „nemůže vyhrát“.

Tuberville tehdy zdůraznil, že hlasoval proti balíčkům americké pomoci Ukrajině, ale že nezáleží ani na tom, kolik finančních prostředků východoevropská země dostane, protože nemá šanci porazit Rusko ve válce.

„Nehlasoval jsem ani pro jeden cent, který by se poslal Ukrajině. Rusko to nikdy nemělo udělat,“ řekl Tuberville a dodal: „Můžeme vyhazovat peníze, jak chceme, ale pokud tam nepošleme NATO a naše vojáky, což, pokud s tím mám mít něco společného, neuděláme, tak nemají šanci“.

X X X

POHLREICH  CHCE  VAŘIT  JEN  PRO  FIALU,  PEKAROVOU…

MAJÍ  HODNĚ  PENĚZ,  MILIONY

O  LIDECH  S  15  NEBO  2O  TISÍCI  MĚSÍČNĚ  POHLREICH   NEMLUVÍ,   DO  RESTAURACÍ  NEPATŘÍ?

Zaplaťpánbů, reaguj0  TIUSApúICIe Zdeněk Pohlreich na zdražení v restauracích

Slavný šéfkuchař a majitel tří restaurací Zdeněk Pohlreich (66) v Show Jana Krause uznal, že ceny v restauracích hodně stouply. Je to podle něj dobře. Největší problém českého pohostinství vidí v kuchařích.

 „Kuchaři, to byl vždycky problém, ale dneska už je to ohrožený druh. Kam se hrabe bílý nosorožec,“ říká Zdeněk Pohlreich k provozu restaurace.

Mladým lidem nejvíc vadí objem práce, který kuchařina představuje. „My jsme tam teď měli nějakýho mladýho, ten tam byl dva dny a třetí den přišel a říká, že je to strašně moc práce, že je unavený a že si vybere něco jiného, kde se nemusí tolik dělat,“ popsal Pohlreich.

Ke špičce se přitom podle něj může propracovat i úplný amatér. On sám se „něco naběhal na place a kolik dostal facek v učení“ a klidně by zaměstnal i moderátora Jana Krause.

„U nás máme lidi, kteří začínali u nádobí, u uklízení a dneska běhaj po place a fungujou úplně stoprocentně. K ještě vyšší pozici byste se musel časem proběhat. To by trvalo řekněme pět let. Lidé na těchto pozicích se totiž tak často nemění, takže byste si musel počkat, až bude volná,“ vysvětlil mu.

Současné vyšší ceny v restauracích přijímá jako nutnost. „Zaplaťpánbůh!“ reagoval na zdražení o třicet i víc procent. Trendy v moderní gastronomii se mu ale úplně nezamlouvají.

„V té špičkové gastronomii se to posunulo k takovému minimalismu. Je to takové hodně technické, složité na přípravy a už mám občas pocit, že ani nedostanete teplé jídlo. Než se to nandá na talíř, trvá to strašně dlouho. Teď jsou v módě – i když si myslím, že ta móda pomalu ustupuje – taková ta daná menu. Že si vlastně ani nemůžete vybrat. Že přijdete na večeři, tam je nějaká fixní cena a oni vám řeknou, co budete jíst,“ popsal.

Ve svých vlastních restauracích sází raději na jistoty. Některá oblíbená jídla mají v restauraci v nabídce již šestnáct let. „A nehnuli jsme s tím. Staré kuchařské pořekadlo říká, že když to funguje, tak se do toho nezasahuje, je to svaté,“ líčí.

„Když měníme menu, což se stane třeba třikrát čtyřikrát za rok, obměníme třeba třicet procent. Kromě toho připravujeme každý den jednu polévku, jeden předkrm a tři hlavní chody na polední nabídku,“ dodává Pohlreich.

X X X

Vezměte si je k sobě sami, řekli Arabové Evropanům o palestinských uprchlících

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jordánský král Abdalláh II. vyzývají k ukončení války a izraelskou politiku „kolektivního trestu“ vůči Palestincům v Pásmu Gazy odsuzují. Jak však jde o uprchlíky, přijmout je nechtějí. Obávají se jak příchodu teroristů, tak možné snahy Izraele vyhnat Palestince nadobro.

 Egyptský prezident Sísí se vyjádřil zatím nejostřeji ve středu, když prohlásil, že současná válka není zaměřena pouze na boj proti Hamásu, „ale také na pokus dotlačit civilní obyvatele k migraci do Egypta“. Podle něj by tento krok mohl narušit mír v regionu.

Jordánský král Abdalláh II. hovořil o den dříve obdobně. “Je to červená linie. Myslím si, že to je plán některých obvyklých podezřelých, kteří se snaží de facto vytvořit problémy na místě,“ sdělil.

„Žádní uprchlíci v Jordánsku, žádní uprchlíci v Egyptě,“ dodal na tiskové konferenci po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem.

V Jordánsku žijí už tak více než dva miliony palestinských uprchlíků, které konflikty s Izraelem vyhnaly od vzniku židovského státu. Země sice nemá společnou hranici s Pásmem Gazy, ale hraničí se Západním břehem Jordánu, který Izrael z větší části okupuje a kde rovněž narůstají střety mezi Palestinci a izraelskou armádou, případně židovskými osadníky.

„Tak si je vezměte vy“

Deník Financial Times uvedl, že vysoký egyptský představitel řekl svému evropskému protějšku: „Chcete, abychom přijali milion lidí? Tak já je pošlu do Evropy. Tolik vám záleží na lidských právech, no tak si je vezměte“.

„Egypťané jsou opravdu, ale opravdu naštvaní kvůli tlaku, který je na ně vyvíjen, aby přijali uprchlíky,“ sdělil evropský úředník.

Odmítavý postoj hlav arabských zemí k přijetí uprchlíků podle agentury AP pramení z obav, že k nim chce Izrael Palestince vyhostit navždy a zmařit tak požadavky na uznání palestinské státnosti.

Sísí rovněž uvedl, že masový exodus by mohl přivést islámské extremisty na Sinajský poloostrov, odkud by mohli podnikat útoky na Izrael, což by ohrozilo 40 let starou mírovou smlouvu obou zemí. Tvrdil, že kdyby demilitarizovaný palestinský stát vznikl již dávno v rámci jednání, nedošlo by nyní k válce.

Boje podle egyptského prezidenta mohou trvat roky, pokud Izrael bude tvrdit, že Hamás dostatečně nepotlačil. Navrhl tak, aby Izrael, dokud neukončí své vojenské operace, ubytoval uprchlíky v Negevské poušti, která s Pásmem Gazy sousedí.

Izraelská armáda uvedla, že Palestincům, kteří se řídili jejím příkazem k útěku ze severu Gazy do jižní poloviny pásma, bude po skončení války umožněno vrátit se do svých domovů. Přibližně 700 tisíc lidí z odhadovaného počtu 1,1 milionu obyvatel severní části Pásma Gazy se v posledních dnech přesunulo na jih oblasti, řekl serveru The Times of Israel (Tol) nejmenovaný představitel izraelské armády.

V sobotu přes hraniční přechod Rafáh, který Egypt dosud držel uzavřený, do Pásma Gazy začaly jezdit kamiony s humanitární pomocí.

X X X

DR.  UZEL   A  DALŠÍ  ODBORNÍCI  ODMÍTLI  VYMYŠLENOU  ŽALOBU  ŽEN  Z  ČT

NA  CIMICKÉHO

OZVALY  SE   AŽ  PO  LETECH  PRO  SENZACI  V  ČT

CO  ZJISTILA  POLICIE  A  ŽALOBCI?  PŘÍPAD  UŽ  BYL  DÁVNO  ODLOŽEN

Cimický čelící obžalobě ze znásilnění je v nemocnici. Předávkoval se léky

Psychiatr Jan Cimický, který čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, je v nemocnici ve vážném stavu. Podle informací serveru Blesk, který na případ upozornil, se 75letý lékař předávkoval prášky. Za měsíc a půl ho čeká začátek soudního procesu.

„Z ulice Rubličova jsme dnes v dopoledních hodinách převáželi pacienta,“ sdělil redakci iDNES.cz zástupce mluvčí pražské záchranné služby Karel Kirs. Podle informací dostupných na webu Centra duševní pohody Modrá laguna se v Rubličově ulici nachází Cimického ordinace.

Podle Blesku leží Cimický na ARO v pražské Střešovické nemocnici. „Pacienta s tímto jménem a ročníkem narození k nám dopoledne přivezli v bezvědomí na ICU B, více informací poskytovat nemohu,“ informovali podle serveru na evidenci pacientů v ÚVN.

Jeho případ začne Obvodní soud pro Prahu 8 projednávat 7. listopadu. Soudce zatím naplánoval na listopad čtyři jednací dny, zasedne vždy v úterý. Už v minulosti obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.

Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení před dvěma lety. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Příspěvek na sociální síti zveřejnila podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury.

V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Zkušenost s obtěžováním popsala například moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.

Cimický v minulosti vinu odmítl, kritizoval také postup policie. Uvedl, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, dodal. Vyznamenání od Zemana se nakonec rozhodl nepřevzít.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat v červnu. Státní zástupce podal obžalobu v srpnu.

X X X

Hrozí roztříštěnost rozhodovací praxe, varuje odbornice na hromadné žaloby Barbora Kočtářová

 Vládní návrh zákona o hromadném občanském řízení soudním (zkráceně hromadných žalobách) je sice dobře připraven, avšak přesto skýtá jistá rizika. Podle vedoucí právního týmu CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ Barbory Kočtářové, odbornice na hromadné žaloby, otevírá totiž návrh cestu k roztříštěnosti rozhodovací praxe soudů.

Uvedla to na semináři, který se ve spolupráci s Advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný konal v úterý na půdě Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny (ÚPV).

Návrh zákona o hromadných žalobách, který Poslanecká sněmovna projednala v prvním čtení a ÚPV ho má na programu v listopadu, je podle Kočtářové minimalistickou transpozicí příslušné evropské směrnice, což považuje za vhodné řešení. Jedná se totiž o nový procesní nástroj, s nímž nemáme dosud zkušenost a teprve praxe ukáže, zda bude nutné jej měnit a rozšiřovat. Touto cestou se navíc vydaly i jiné státy Evropské unie, dodala Kočtářová.

Ta připomněla, že na rozdíl od původního záměru předchozích vlád je návrh postaven na tzv. opt in principu, tedy aktivního přihlášení se účastníků. Počítá dále s výslovným zakotvením důvěrnosti informací v rámci povinnosti předkládat důkazy a také s využitím důkazních prostředků obsažených v občanském soudním řádu. Oproti původnímu návrhu klade i přísnější nároky na organizace, které budou moci hromadné žaloby podávat. Jejich akreditaci a kontrolu bude provádět Ministerstvo průmyslu a obchodu, ověřovat záměr bude v prvním kroku celého řízení i soud.

Jakkoliv návrh považuje Kočtářová za kvalitně připravený, upozornila i na jeho problematická místa. Jedná se podle ní především o to, že návrh umožňuje vést ve stejné věci i další řízení. To podle Kočtářové povede k roztříštěnosti rozhodovací praxe a popírá to tak smysl celého záměru.

Právně zakotvená zpětná účinnost?

Možným řešením by podle Kočtářové bylo, aby soud vedl řízení v nejdříve podané žalobě a ostatní by do rozhodnutí o ní byly přerušeny.

Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk Foto: Nejvyšší soud

Dále se jedná o to, že návrh nemá limit ohledně zpětné účinnosti a lze tak žalovat i nároky z minulosti, s výjimkou promlčení nároku. „Mám za to, že by se měl stanovit určitý moment v čase. Například na Slovensku je tříletá zpětná účinnost. Alternativně pak listopad 2020, kdy byla přijata příslušná směrnice,“ dodala Kočtářová.

Na semináři vystoupili i zástupci justice. Ti upozornili na možná rizika návrhu z pohledu justiční praxe.

Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Šuka je sice rozumné, že se počítá se specializací, kdy hromadné žaloby bude v prvním stupni řešit Městský soud v Praze, v odvolacím pak Vrchní soud v Praze, avšak absolutně nerealistické jsou podle Šuka stanovené lhůty.

Nerealistické návrhy

Návrh totiž počítá s tím, že rozhodnutí v rámci tzv. certifikačního řízení, kdy soud ověřuje záměr, má být vydáno do 2 měsíců od zahájení řízení „Rovnou říkám, že Městský soud v Praze ji nebude moci dodržet, je příliš krátká. Stejný problém spatřuji u dvouměsíční lhůty pro rozhodnutí o odvolání. Opět je to nerealistické,“ uvedl Šuk s tím, že by v návrhu neměly lhůty být vůbec.

Podle Šuka není dále vhodné, aby žalovaný subjekt neměl možnost podat odvolání proti certifikaci organizace, která zastupuje žalobce. Nerealistická je podle něho i pětiprocentní hranice pro výši odměny z vysouzené částky, posouzení a stanovení odměny by měl zákonodárce svěřit soudu. Otázkou podle Šuka je i to, proč návrh počítá pouze s povinným zastoupením advokátem a neumožňuje, aby u soudu zastupovaly i osoby s právnickým vzděláním, které jsou například zaměstnanci daného subjektu.

Místopředseda Krajského soudu v Praze Jiří Grygar upozornil, že náročnou agendu hromadných žalob nelze zvládat v současné situaci nedostatečného zajištění odborného soudního aparátu. Stejně tak je nutné urychlit práci na zavedení elektronického soudního spisu, neboť se dá očekávat, že objem spisového materiálu v hromadných řízeních bude mimořádný. Podle Grygara je také otázkou, jak bude v praxi reálné, aby soud splnil zákonem uloženou povinnost zveřejňovat skutkovou podstatu hromadné žaloby. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Rekord ve Zlíně, zrodil se nejgólovější zápas historie. Boleslav deklasovala nebohé „Ševce“

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve 12. kole první ligy zvítězili ve Zlíně 9:5. Zápas stanovil nový gólový rekord samostatné nejvyšší soutěže.Zdroj: ČTK

Neuvěřitelná podívaná se naskytla fotbalovým fanouškům ve Zlíně. Hostující Mladá Boleslav vyhrála, přestože inkasovala pět branek. Katastrofální defenzivě „Ševců“ jich totiž nasázela ještě o čtyři více a zvítězila 9:5. Celkových 14 branek v jednom utkání tak stanovilo nový gólový rekord samostatné nejvyšší soutěže. Dosavadním maximem bylo deset branek v zápasech Slavia – Uherské Hradiště (9:1 v říjnu 1995) a Jablonec–Znojmo (5:5 v srpnu 2013).

V úvodní čtvrthodině padly tři góly. Na branku hostujícího Daniela Marečka zareagoval rychlým vyrovnáním Antonín Fantiš a vedení překlopil na stranu „Ševců“ Jakub Janetzký. Těsně po pauze zvýšil domácí Lukáš Bartošák, za Boleslav se ale trefili Vasil Kušej, dvakrát Lamin Jawo a znovu Mareček. Poté, co Vukadin Vukadinovič snížil z penalty, skórovali za hosty ještě Marek Matějovský a Júsuf Hilál. Pátý domácí zásah přidal Nedeljko Kovinič, ale pak se podruhé prosadil i Kušej a poslední slovo měl v nastavení Solomon John.

 Zlínští nevyhráli už šest kol a zůstali poslední. Středočeši vyhráli čtvrtý z posledních pěti ligových duelů a v neúplné tabulce poskočili na páté místo.

Skóre otevřel na konci 11. minuty Mareček po nedůslednosti zlínské obrany v šestnáctce. Vzápětí později vyslal Tkáč povedený pas za obranu Středočechů a Fantiš jeho nabídku využil. Za necelé dvě minuty Trmal jen vyrazil centrovaný míč, Janetzký jej zblízka nekompromisně poslal do sítě a otočil výsledek.

Nejblíže k vyrovnání měl Pulkrab. Po jeho hlavičce už míč putoval do sítě, ale na brankové čáře jej odhlavičkoval Kolář. Tlak Boleslavi v závěru půle mohl zužitkovat Jawo, jenže ve 38. minutě ve slibné pozici vysoko přestřelil.

Když po 30 sekundách druhé půle Bartošák poslal „Ševce“ do dvoubrankového vedení, usnula domácí defenziva na vavřínech tak výrazně, že za jedenáct minut čtyřikrát inkasovala. Zlínskou zkázu nastartoval Kušej, dvakrát se prosadil bývalý zlínský hráč Jawo a další minelu brankáře Rakovana potrestal snadnou dorážkou a svým druhým gólem Mareček. Ten je s šesti góly nejlepším boleslavským střelcem v ligové sezoně.

Zlínští fotbalisté zápas ještě nevzdali, z náporu vytěžili penaltu, kterou v 64. minutě proměnil Vukadinovič. To však ještě nebylo všechno. Střídající duo Matějovský, Hilál navýšilo vedení Středočechů na 7:4. Na druhé straně další náhradník Kovinič korigoval stav, ale chvíli nato skóroval podruhé i Kušej. Poslední slovo měl další střídající hráč Solomon v páté minutě nastavení. Mladá Boleslav tak v lize neprohrála se Zlínem popáté za sebou.

X X X

AUSTRÁLIE: BLÁZNIVÝ ZÁVOD MOTO2 UKONČILA ČERVENÁ VLAJKA

Předpověď meteorologů se naplnila a nad australským ostrovem Phillip Island zavládl vítr a déšť. O tom, že to nebude jednoduché, se přesvědčil například Pedro Acosta, který upadl už v zaváděcím kole. Filip Salač startoval až z osmnáctého místa, na startu se neodlepil úplně ideálně, ale potom se začaly dít velké věci. Už v průběhu prvního okruhu byl druhý za Garciou. Pak ale přišlo čtvrté kolo, nepříjemný highsider, po kterém český jezdec opouštěl trať na nosítkách. Naštěstí bez zranění, ale o to s větším zklamáním.

Nebyl však zdaleka jediný. Na zemi se ocitlo celkem deset jezdců a zejména čtvrté a páté kolo by se dalo nazvat pohromou favoritů. V ranním warm-upu zajel český jezdec týmu QJ MOTOR GRESINI RACING sedmnáctý čas. „Podmínky byly dnes opravdu obtížné. Ve warm-upu jsem měl dobrý pocit z motorky, jako jediný jsem obul tvrdou mokrou směs, protože ta měkká byla po šesti kolech špatná, což jsem předpokládal. Takže jsem se rozhodl pro stejnou konfiguraci i na závod,“ popisuje Filip Salač #12 úvodní část dne.

I když se na startu neodlepil úplně ideálně, už v první zatáčce předjel několik soupeřů a v dalších sektorech se dokázal probojovat až na druhé místo za vedoucího Garciu. „Bylo to super, podařilo se mi předjet hodně jezdců a dostal se až na druhou pozici. Snažil jsem se neudělat nějakou chybu a netlačil úplně na pilu, protože před námi byl ještě celý závod. Věděl jsem, že budu mít ke konci výhodu tvrdé pneumatiky,“ pokračuje český jezdec.

V té chvíli už byl na zemi například Baltus, Binder nebo Van Den Goorbergh. Ta největší pohroma ale přišla ve čtvrtém kole. V rychlé pravé zatáčce spadl nepříjemně doposud vedoucí Garcia a metr od něho skončil po několika kotrmelcích v kačírku také Filip Salač. „Garcia udělal chybu, lekl jsem se a šel víc na vnitřek do většího náklonu. Chytil jsem podobně jako on highsidera a tím to pro mě skončilo. Moc mě to mrzí, dlouho jsem nebyl takhle zklamaný. Kdybych ustál pár dalších kol v klidném tempu, mohl jsem si z Austrálie odvést pohár. Ale na kdyby nehrajeme a na druhou stranu to mohlo být horší. Naštěstí nemám nic zlomeného, i když mě koleno a hlava dost bolí. Nebyl to úplně lehký pád, praskla i přilba. Těším se do Thajska, kde se mně před rokem podařilo získat první podium v motodvojkách,“ doplnil Filip Salač #12.

Závod kategorie Moto2 byl nakonec předčasně zastaven červenou vlajkou pro zhoršující se podmínky na trati. Vítězem se stal Tony Arbolino, druhý dojel Aron Canet a třetí příčku obsadil Fermín Aldeguer. Jan Koudelka, AMK

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.