Lidové noviny: Fiala okřikuje veřejnost i média: Nic se nestalo a nechte si ty řeči. Tak prý se vůbec nic nestalo, pokud jde o inkaso státu z bitcoinové peněženky drogového dealera, vše bylo od počátku do konce křišťálově čisté. Jediné, co premiér Petr Fiala připustil, je podcenění „eticko-politického aspektu“ ministrem Blažkem. Tato „naivita“ – a u tohoto výrazu se premiér zaštítil odkazem, že jej má od Pavla Blažka – byla prý napravena tím, že ministr ve funkci skončil, jak se říká – „příkladně přijal politickou odpovědnost“.
Následovat má jednání Bezpečnostní rady státu a konzultace s tajnými službami a též prověření transakce orgány činnými v trestním řízení. Tedy případ má být vyveden do ztracena. Nikdo nic neudělal, nic se nestalo.
Premiér všem zapovídá, aby spekulovali o tom, že za kauzou je „snaha vlády nebo ODS či jejích čelních představitelů pomáhat kriminálnímu prostředí výměnou za finanční plnění“. Ale proč se to nesmí říkat, když dnešní premiérovo vyjádření bylo de facto bagatelizováním akce ministra spravedlnosti? Premiér opakovaně zdůraznil, že ministr neporušil žádný zákon, že chvályhodně získal do státního rozpočtu peníze a možné jsou nějaké pochybnosti, na ty prý má veřejnost nárok. Cožpak neznáme z minulosti případy, kdy se vrcholní představitelé ODS obohatili takříkajíc z titulu své úřední funkce?
Premiér se principiálně nedistancoval od spolupráce státní správy s odsouzenými zločinci za účelem získání peněz do rozpočtu. Naopak, těžko předstírat, že premiér kroky Pavla Blažka odsoudil, spíš mu ho bylo líto. Neslyšeli jsme ani slovíčko o tom, že stát nesmí být nápomocen legalizaci peněz z trestné činnosti, byť by to přinášelo peníze.
Předseda vlády nenalezl odvahu ani na to, aby odpověděl na novinářský dotaz, zda by neměl Pavel Blažek zmizet i z jihomoravské kandidátky Spolu. Odpovědi se vyhnul, asi si nic myslet nesmí. Je groteskní, jak skončila hodnotová politika, u spolupráce s podsvětím.
Nebudeme zaklekávat, budeme inkasovat
Neslyšeli jsme nic o tom, že by premiér chtěl měnit zákony a tím dávat spolupráci s organizovaným zločinem nějaká jasná pravidla. Přitom se však netvářil, že by získání miliardy do rozpočtu od zločinců bylo nějak zásadně sporné. Asi je to výhodnější bez pravidel, zvláště pro ministry z řad ODS, ti přeci dobře vědí, že neexistují čisté a špinavé peníze. Veřejnost má prý právo na to být znepokojena, protože mohl „být zneužit stát“. Jenže ten stát vedou konkrétní politici, kteří toto zneužití umožnili a ti by měli nést odpovědnost. Nebo ne?
Pozoruhodný je i principiální přístup ODS k podnikání. Zcela zákonná Elektronická evidence tržeb kontrolující poctivost podnikatelů byla fízlováním, „zaklekávání“ daňové správy na daňové přestupníky bylo nepřípustné. Zato jednání s odsouzeným zločincem o tom, jak by se mohl dostat k výnosu z trestné činnosti, je vlastně fajn, když z toho bude něco mít rozpočet. Není tady nějaká chyba v uvažování? Bylo to v programovém prohlášení vlády, prý nejlepší za posledních padesát let?
Včera i dnes se premiér Fiala otřel o opozičního lídra Andreje Babiše, prý nemá co vládu kárat, vždyť minulý týden opět stál před soudem a má na hřbetě spoustu vážných obvinění. To je jistě pravda, avšak s kauzou vládní pračky peněz to nijak nesouvisí a vládu to neomlouvá.
Ano, premiér Fiala může následující čtyři měsíce nepřetržité vykřikovat Bááábiiiš, avšak podstatu svého problému neodstraní. Pouze na okraj pak lze poznamenat, že premiér má pravdu i v tom, že Pavel Blažek není z ničeho obviněn a nestojí před soudem. Ale pouze v tuto chvíli.
X X X
Miliardu v bitcoinu bral jako úsměvnou historku. K čemu je premiér, který se na nic neptá?
Lidové noviny: To je sen každého novináře: mít v ruce tolik důkazů, že o podezřelém politikovi můžete naprosto jednoznačně napsat, že lže. A bitcoinová kauza je v tomto výjimečná. Tak si to pojďme napsat: premiér Petr Fiala lhal, že nevěděl o akci s bitcoiny, ministr financí Zbyněk Stanjura lhal v tom samém, ministr spravedlnosti Pavel Blažek lže, že bitcoiny nemohly pocházet z trestné činnosti a vše bylo naprosto legální.
Je to možná úsměvné vyskládat si ty věty takhle vedle sebe, ale tato miliardová kauza je mnohem výbušnější. Protože ukazuje, jak naprosto bez skrupulí politici lžou lidem do očí, a ještě to otáčí v to, jak oni jsou ti zodpovědní, ti jiní, ti čistí. Třeba v tom, když říkají, že stát dostal bitcoiny za miliardu, ministr Blažek rezignoval, tedy přijal politickou odpovědnost – tak v čem je problém?
Možná právě v tom, že o stát a o lidi tady vůbec nešlo. Řekněme si to naplno – v celém příběhu není ani jedna indicie, že by kdokoliv obchod dělal pro stát. Naopak je tu spousta otazníků, kdy každého napadne jednoduchá otázka: dostali za to podíl? Mají někde svoji peněženku s bitcoiny? Je miliarda státu dohodnutý poplatek drogového dealera za pomoc?
Miliardy v pračce
Vždyť si vezměte ten nejkřiklavější okamžik: dárce (a pomiňme, že dodnes není jasné, proč vůbec bitcoiny za miliardu chtěl státu dát) nabídne, že třetinu z bitcoinů, které v peněžence budou, až ji otevřou, daruje do státní kasy. Notář zapíše, že v peněžence je kryptoměna zhruba za tři miliardy, ale ona tam byla za dvanáct miliard. Proč?
A proč, když vše bylo tak „ultralegální“, neměl stát z peněženky dostat čtyři miliardy, což by skutečně odpovídalo třetině? Je to jednoduché: o státní pokladnu tady vůbec nešlo, spíše šlo o soukromé peněženky. A o legalizaci peněz drogového dealera. Politici si mohou říkat, co chtějí, ale odsouzenému Tomáši Jiřikovskému vyprali jeho miliardy.
A když si myslíte, že kauza se už nedá posunout do ještě bizarnějších kulis, přijde premiér Petr Fiala a řekne, že jediným hmatatelným výsledkem je, že stát získal miliardu, ale protože „rozumí obavám, že stát mohl být zneužit k legalizaci výnosů z trestné činnosti“, svolá Bezpečnostní radu státu.
X X X
NÁROD, ODBORNÍCI, POLITICI ŽÁDAJÍ DEMISI FIALY, CELÉ VLÁDY
FIALA NEODVOLAL ZA ŠKODY ČR ANI PIRÁTA BARTOŠE, CHRÁNIL SAM SEBE
ZŘÍDIT VLÁDU ODBORNÍKŮ, JAKO ODS ZA TOPOLÁNKA, NEČASE
NOVÁ VLÁDA PO VOLBÁCH AŽ NA VÁNOCE, NEBO POZDĚJI
FIALA UŽ NADĚLAL MNOHO MILIARDOVÝCH ŠKOD ČR
FIALU STÍHAT POLICISTÉ, NSZ, BRADÁČOVÁ, NKÚ
To jako kým zneužit? Ministrem Pavlem Blažkem, který, aniž by se ptal, proč chce někdo darovat bitcoiny za miliardu státu, je přijal? Ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, který se nepídil po tom, odkud peníze, které přitečou do rozpočtu, pocházejí? Nebo jím samotným, který, když mu Blažek o bitcoinech vyprávěl, to považoval „spíše za historku“?
Premiér Petr Fiala tím ukázal, že je neschopný manažer a na tak vysokém postu nemá co dělat. Proč? Každý v této zemi, když si o kauze přečetl poprvé, si položil tu nejtriviálnější otázku: Proč odsouzený drogový dealer dává státu miliardu a čeká, až lidé z ministerstva spravedlnosti s ním peněženku otevřou, když přece uspěl u soudů, policie mu vrátila počítač i s bitcoinovou peněženkou – a mohl tedy s penězi dělat okamžitě, co chtěl? Je to poděkování někomu za pomoc?
Jen Petra Fialu tato otázka nenapadla. A vlastně, když mu ministr Blažek – jen tak mezi řečí – řekl, že „sehnal miliardu do rozpočtu“, tak se dále neptal. Považoval to spíše za úsměvnou historku, jak sám říká. Já považuji za smutně úsměvnou historku to, že vládu řídí tak neschopný a naivní politik, kterému když přistane miliarda v rozpočtu, tak se na nic neptá.
X X X
NAŘÍZENÍ SOUDCŮ NS
Nejvyšší soud: Zásah do digitálního majetku musí být individuálně posouzen
Nelze paušálně smazat vše, řekly dříve soudy o Jiřikovského elektronice Ilustračnífoto: Pixabay
Rozhodnutí soudů, která umožnila Tomáši Jiřikovskému znovu získat přístup k bitcoinovým peněženkám, se opírají o princip ochrany vlastnictví – včetně digitálních dat uložených v elektronických zařízeních. Právě díky těmto verdiktům, zejména rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) z roku 2023, policie neprovedla úplné smazání všech počítačů a datových nosičů. Jiřikovský se tak dostal k bitcoinům, jejichž přesný obsah v danou chvíli nebyl soudům znám, přestože si byly vědomy možného napojení na výnosy z trestné činnosti. Případ vedl až k rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
Devět let vězení a příkaz ke zničení dat
Původně pro Jiřikovského situace příliš příznivá nebyla. V roce 2019 jej Krajský soud v Brně poslal na devět let do vězení za trestné činy včetně drog, zpronevěry a nedovoleného ozbrojování. Šlo o aktivity spojené s internetovým tržištěm Sheep Marketplace, kde se platilo kryptoměnou. V roce 2022 pak tentýž soud nařídil, aby policie do dvou měsíců zničila všechna data uložená v jeho elektronice.
Verdikt následně potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Uvedl, že obsah nosičů by mohl sloužit k další trestné činnosti nebo k využití výnosů z předchozích zločinů. Jiřikovský se však prostřednictvím svého advokáta Kárima Titze obrátil na Nejvyšší soud s dovoláním, v němž zdůraznil, že přístup k datům lze řešit cíleně, nikoliv plošným zásahem.
Ústavní i Nejvyšší soud: Ne paušálně
Podporu dovolání vyjádřilo i Nejvyšší státní zastupitelství, což nebývá časté. Tentokrát ale argumentovalo starším nálezem Ústavního soudu. Také Nejvyšší soud s kritikou paušálního postupu nařídil nové projednání. „Nedůvodnému zásahu do vlastnictví obviněného zabrání náležité individuální posouzení obsahu jednotlivých elektronických zařízení,“ konstatoval senát vedený Petrem Škvainem.
Předseda NS Petr Angyalossy zpětně označil rozhodnutí za správné a popřel jakýkoliv tlak. „Jednalo se o naprosto běžný případ, jakých NS řeší mnoho,“ uvedl pro server Novinky.cz.
Smazány jen tři počítače, šifrování zařízení pomohlo
Podle zjištění iRozhlas.cz krajský soud nakonec nařídil smazání pouze tří počítačů, zbytek zařízení vrátil. Šifrování znemožnilo zjištění jejich obsahu. „Znalec uzavřel, že s ohledem na chybějící hesla nelze obsažená data zpřístupnit,“ píše se v usnesení.
Podle databáze InfoSoud padlo poslední rozhodnutí letos v lednu. V dalších měsících se Jiřikovský podle všeho k bitcoinům skutečně dostal. Koncem května ministr Blažek oznámil, že člověk odsouzený za drogy daroval státu bitcoiny, které se vydražily za téměř miliardu. Kvůli nejasnostem ohledně původu kryptoměny Blažek rezignoval.
O kauzu se nyní zajímá Národní centrála proti organizovanému zločinu, která si v dubnu vyžádala spis od krajského soudu, ceskajustice.cz
X X X
BLAŽEK KONČÍ KARIÉRU
Blažek se neukáže na schůzi k bitcoinům. Odpovědnost jsem přijal, uvedl
„Neměl a nemám z této záležitosti žádný osobní prospěch,“ uvedl Pavel Blažek ve svém prohlášení ke kauze darovaných bitcoinů. Přiznal ale, že podcenil reputační riziko a měl vládu i veřejnost informovat dříve. Na čtvrteční mimořádnou schůzi Sněmovny nepřijde, protože už podle svých slov splnil její hlavní požadavek – demisi. Tu prezident Petr Pavel přijal s účinností od 9. června. Blažka má ve funkci nahradit poslankyně ODS Eva Decroix.
Podle Blažka je jeho nepřítomnost ve Sněmovně logickým krokem. Jak uvedl v prohlášení, které zaslal České justici, už splnil očekávaný krok – podal demisi. Proto podle něj nemá smysl dále vystupovat.
„S ohledem na to, že jsem již splnil požadavek zítřejší mimořádné schůze na mou demisi, platí toto stanovisko veřejně nevystupovat i na této mimořádné schůzi,“ uvedl Blažek.
Zároveň se omluvil za to, že při přijetí daru nevyhodnotil dostatečně reputační riziko a etický rozměr. Připustil, že vláda i veřejnost měli být informováni dříve. „Dnes je již zřejmé, že jsme o přijetí daru měli informovat ostatní členy vlády a veřejnost dříve, za což jsem již přijal politickou odpovědnost,“ napsal. Připomněl, že dar přijal od člověka, který sice odpykal svůj trest, ale byl pravomocně odsouzen za závažnou trestnou činnost.
Žádný osobní prospěch, říká Blažek
Blažek zdůraznil, že z daru neměl žádný osobní prospěch. Podle něj šlo o snahu zajistit nemalé prostředky pro stát. „Neměl a nemám z této záležitosti žádný osobní majetkový či jiný prospěch. Naopak jsem se snažil získat a získal nemalé finanční prostředky pro Českou republiku,“ uvedl.
K osobě dárce se postavil s pochopením pro veřejnou kritiku. Přiznal, že tuto okolnost podcenil. V závěru prohlášení zopakoval, že jeho zájmem je, aby byla věc řádně prošetřena.
Rozhodnutí o přijetí daru podle Blažka zůstalo výhradně v kompetenci Ministerstva spravedlnosti. Jiná ministerstva se do procesu nezapojila. „Celá záležitost byla řešena v rámci kompetencí Ministerstva spravedlnosti a ostatní resorty se na rozhodovacím procesu nepodílely,“ uvedl.
Zbyněk Stanjura podle něj o podrobnostech nevěděl v době, kdy se darovací smlouva uzavírala. „Kolega ministr financí Zbyněk Stanjura byl informován se zpožděním. Totéž platí o všech ostatních členech vlády, včetně předsedy vlády,“ sdělil Blažek.
Opozice žádá pád vlády
Opoziční hnutí ANO a SPD Blažkovu rezignaci považují za nedostatečnou. Předseda ANO Andrej Babiš avizoval, že opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Podle šéfa SPD Tomia Okamury by měla odstoupit celá vláda premiéra Petra Fialy (ODS).
Ministerstvo trvá na tom, že transakce nebyla nelegální a původ daru se nepodařilo spojit s trestnou činností. Přesto se kauzou zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Dozor nad případem vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
To případ prověřuje kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a také kvůli možnému porušení zákona o omamných a psychotropních látkách.
Podle vyjádření mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého pro ČTK zaslalo ministerstvo informaci o darovací smlouvě 1. dubna. NSZ není ve věci činné, dozor vykonává olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
Odporná ohavnost, styďte se, zkritizoval Musk Trumpův daňový zákon
Miliardář Elon Musk se zapojil do debaty o zákonu na snížení daní a výdajů, který podporuje americký prezident Donald Trump. V příspěvku na sociálních sítích označil návrh za „odpornou ohavnost“, která zvýší schodek federálního rozpočtu. Informovala o tom agentura Reuters.
„Je mi líto, ale už to prostě nesnesu,“ napsal Musk v příspěvku na sociální síti X.
„Tento rozsáhlý, nehorázný, vepřovým masem nadívaný kongresový návrh zákona o výdajích je odporná nehoráznost. Styďte se vy, kteří jste pro něj hlasovali: víte, že jste udělali chybu. Víte to,“ dodal.
Sněmovna reprezentantů v květnu schválila návrh zákona rozdílem jediného hlasu. Stalo se tak poté, co nestranický rozpočtový úřad Kongresu konstatoval, že opatření prodlužující daňové škrty z roku 2017, které byly hlavním Trumpovým legislativním úspěchem v jeho prvním funkčním období, by zvýšilo současný dluh federální vlády 36,2 bilionu dolarů (793 bilionu korun) o dalších 3,8 bilionu dolarů (83 bilionu korun).
Senát, který stejně jako v případě Sněmovny reprezentantů ovládají Trumpovi republikáni, hodlá opatření nazvané „jeden velký krásný návrh zákona“ (One Big Beautiful Bill Act) schvalovat příští měsíc. Očekává se, že senátoři přijdou s pozměňovacími návrhy.
Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson a vůdce senátní většiny John Thune uvedli, že Muskovy výpočty jsou chybné. Někteří ze čtyř senátorů, kteří podporují rozsáhlejší vládní škrty, nicméně s Muskovým prohlášením vyslovili souhlas.
Trump po svém lednovém nástupu do funkce jmenoval Muska do čela úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE). Nejbohatší člověk na světě během několika měsíců v této funkci zrušil několik federálních agentur, nepodařilo se mu ale dosáhnout rozsáhlých úspor, o které usiloval. Minulý týden Musk Trumpovu administrativu opustil.
X X X
Nizozemský král v Praze. S Pavlem hovořil o zahraniční politice i Ukrajině
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přivítali při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě nizozemský královský pár, krále Willema-Alexandera a královnu Máximu. Oba státníci se na setkání shodli na tom, že Ukrajina představuje jeden z nejzákladnějších pilířů evropské bezpečnosti. Králův program pokračuje setkáním s premiérem Petrem Fialou.
Premiér Petr Fiala přijal ve středu odpoledne v pražské Kramářově vile nizozemského krále Willema-Alexandera a královnu Máximu. Hlavními tématy jednání budou hospodářská a obranná spolupráce.
Král po setkání s prezidentem Pavlem uvedl, že chce dále prohlubovat obrannou spolupráci a posilovat vazby mezi ekonomikami obou zemí. „Účinná obrana a silná ekonomika jsou zásadní pro naši odolnost, stejně tak i dodržování hodnot demokracie a právního státu,“ řekl.
Pavel ocenil také velice intenzivní ekonomické vazby či spolupráci v energetice, plovoucí LNG terminál v Eemshavenu podle něj poskytuje až 45 procent kapacity pro českou roční spotřebu.
Poznamenal také, že země mají i dlouholeté a historické vazby přes osobnosti, jako byl Jan Ámos Komenský, který prožil část života v Nizozemsku, nebo bývalý nizozemský ministr zahraničí Max van der Stoel, který v se v roce 1977 tajně sešel s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou. Jednalo se o první kontakt politického západu s československým disentem.
Obě země sdílí názor, že Ukrajina představuje jeden ze základních pilířů evropské bezpečnosti. „Výsledek agresivní války Ruska proti Ukrajině na dlouhá desetiletí ovlivní bezpečnost Evropy. Pokud ji vnímáme jako náš sdílený problém, tak se samozřejmě také sdílenými způsoby podílíme na jeho řešení,“ dodal Pavel.
Ocenil, že Nizozemsko přikládá velký respekt a význam účasti československých pilotů při osvobozování země udržováním jejich památníků a hrobů.
Každý, kdo zná československou turbulentní historii, chápe, proč ČR tak usiluje o silné NATO, efektivní EU a svobodnou a bezpečnou Ukrajinu, uvedl král. Cílem návštěvy v Praze podle něj je mimo jiné to, aby se přátelské pouto mezi ČR a Nizozemskem stalo ještě silnějším. Země mají podle něj stejnou mentalitu a toto sdílené porozumění nabývá na významu s nestabilní situací ve světě.
Navštíví pomník Horákové i neziskovky
U uvítání královského páru byl také ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Na Hradčanském náměstí přivítání přihlížely desítky lidí.
Prezidentský a královský pár si na prvním hradním nádvoří vyslechly nizozemskou a českou hymnu, následně spolu prezident s králem prošli kolem nastoupené hradní stráže a odebrali se do útrob Hradu. V plánu je soukromé setkání čtveřice i společné jednání delegací z obou zemí. Prezident s králem poté poskytnou vyjádření pro média.
Král se ve středu v Praze po setkání s Pavlem zúčastní pietního aktu u pomníku Milady Horákové, odpoledne navštíví pobočku neziskové organizace Člověk v tísni či vojenské letiště v pražských Kbelích, kde si prohlédne vojenskou techniku a materiál poskytnutý Nizozemskem a Českem na podporu Ukrajiny. Večer Pavel udělí Willemu-Alexanderovi státní vyznamenání, následovat bude slavnostní večeře.
Hlavním cílem státní návštěvy je podle prezidentské kanceláře posílení přátelských vztahů založených na sdílených hodnotách v podobě členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO), hlubší ekonomické spolupráci, posílení evropské konkurenceschopnosti či sdílení zkušeností v posilování společenské odolnosti proti dezinformacím.
X X X
Vyhnali poslankyni v tričku s nápisem Palestina
Poslankyně strany Levice ve Spolkovém sněmu Jansin Köktürk přišla do německého parlamentu v tričku s nápisem „Palestina“, což mezi politiky vyvolalo hysterickou reakci
Předsedkyně Spolkového sněmu Julia Klöckner přerušila diskusi a řekla: „Žádám paní Köktürk, aby se převlékla. Vy zřejmě odmítáte? Pak vás žádám, abyste opustila schůzi!“
Ve Spolkovém sněmu neexistuje žádný explicitní dress code, ale členové jsou povinni respektovat určitou „důstojnost Spolkového sněmu“, server vasevec.cz
X X X
Ministerstvo spravedlnosti má vládě předložit časovou osu daru. Součinnost mají poskytnout i další resorty
Vláda na středečním zasedání uložila ministerstvu spravedlnosti, aby předložilo časový sled všech událostí, které vedly k miliardovému bitcoinovému daru ve prospěch úřadu. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Všechna ministerstva a jejich podřízené organizace mají podle rozhodnutí kabinetu poskytnout maximální součinnost. Kvůli případu v pondělí skončí ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Na navazujícím zasedání konstatovala Bezpečnostní rada státu (BRS), že všechny bezpečnostní složky i Finanční analytický úřad (FAÚ) postupovaly v případě daru podle své zákonné působnosti.
Blažek se mimořádné schůze Sněmovny nezúčastní. Vládě se omluvil, že podcenil reputační riziko
„Protože vše prověřují orgány činné v trestním řízení, není možné poskytovat další informace. Právo informovat si vyhradil vrchní státní zástupce v Olomouci,“ uvedl Fiala.
Premiér v úterý řekl, že je nutné prošetřit, zda stát nemohl být zneužitý k legalizaci výnosů trestné činnosti.
„Od začátku se k celé věci stavíme čelem. Pan ministr Blažek odstoupil v řádu hodin, dnes jsme o té věci jednali na vládě a BRS, aby byly objasněny všechny skutečnosti,“ dodal.
Kabinet podle premiéra dnes vedl o případu rozsáhlou debatu, kde padla řada otázek na Blažka i postup ministerstva.
„Na BRS jsme se ptali bezpečnostních složek, zda a případně jakými disponovaly informacemi o případné rizikovosti tohoto daru,“ řekl Fiala.
Rakušan: Nedáváme ultimáta
Debata se týkala také toho, jak jsou bezpečnostní složky připravené řešit nové formy kriminality zejména v kyberprostoru a oblasti kryptoměn.
Vicepremiér a šéf koaličních Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan uvedl, že jeho hnutí v případu od začátku postupuje konstruktivně. „Nedáváme žádná fatální ultimáta, ale klademe otázky,“ uvedl.
Dotazy ze strany STAN padaly i na dnešním zasedání kabinetu, konstatoval. „Přišli jsme i s návrhem usnesení, které se pak zformovalo do toho, které představil premiér,“ doplnil Rakušan.
Blažek končí ve funkci kvůli problematickému daru bitcoinů od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Na transakci kryptoměny, kterou ministerstvo vydražilo za miliardu korun, podle Blažka nebylo nic nelegálního a neprokázalo se, že dar pro ministerstvo spravedlnosti pocházel z trestné činnosti.
Věcí se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti.
Případ policisté prověřují také pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.
X X X
Vojáci, policisté i hasiči si v platech polepší o tisíce, vláda se dohodla
Vojákům v nižších hodnostech vzrostou platy v polovině roku o 7,5 procent, ve vyšších hodnostech o 5 procent. Obdobně od ledna vojákům v v nižších hodnostech stoupnou platy od ledna o 7,5 procent a ve vyšších hodnostech o 5 procent. Po jednání vlády to řekla ministryně Černochová.
Každý policista a hasič uvidí od července na své výplatní pásce o 3 tisíce korun více, řekl ministr vnitra Rakušan. „I my budeme od ledna přidávat na tarifech,“ řekl Rakušan. Výchozí hladina pro navyšování tarifů je podle něj o 5 procent.
Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dříve řekl, že vláda chystá od ledna zvýšení platových tarifů zaměstnancům veřejného sektoru a státu
Ministerstvo vnitra požadovalo v příštích letech navyšování tarifů bezpečnostních složek každý rok o pět procent, dokud nebudou o 25 procent vyšší než u ostatních.
Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan už dřív mluvil o přidání v průměru o 4 tisíce korun, z toho je 3200 korun stabilizační příplatek a 800 korun odměny. S odbory se ale následně shodl na tom, že návrh přizpůsobí tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky.
Ministryně obrany Jana Černochová z ODS navrhovala zvýšit příspěvek na bydlení pro vojáky o 3000 až 3900 korun měsíčně. Před nedávnem uvedla, že by se měsíční plat vojáků měl zvýšit minimálně o 8300 korun hrubého. Řekla, že doufá v to, že se navýšení podaří schválit k začátku letošního července.
„Předmětem dohody a diskuse mezi Janou Černochovou a Vítem Rakušanem je, aby se složkám přidávalo tak, aby tam disproporce nevznikala. To je předmětem návrhu, který já do detailu ještě neznám,“ uvedl ministr Kulhánek
Jurečka před dvěma týdny řekl, že nařízení o přidání obecně zaměstnancům veřejného sektoru a státu by měla vláda schválit na začátku podzimu. Zvednutí tarifů jen jedné skupině pracovníků ještě letos považuje za nesystémové, mimořádné výkony by řešil odměnami.
X X X
ŽÁDNÉ POPLATKY U LÉKAŘE
Sněmovna zatrhla nezákonné poplatky u lékaře. Za co po vás nebudou smět žádat peníze?
Poslanecká sněmovna zatrhla nezákonné poplatky, které si účtují někteří lékaři. V praxi je nejvíce využívají gynekologové, zubaři, praktici nebo neurologové. Ti po pacientech v některých případech vyžadují takzvané registrační poplatky, které však nově mají být sankcionovány. Lékařům, kteří budou s touto praxí pokračovat, bude nově hrozit milionová pokuta.
Vládní novelu projednávala ve středu Poslanecká sněmovna. Zákonodárci schválili definitivní konec současné praxe. Zákon totiž explicitně zakazuje požadovat od lidí peníze za péči, za pacienta hradí zdravotní pojišťovna. Třeba za registraci nebo vedení v evidenci.
Nesmí také žádat dodatečnou platbu nad rámec toho, na čem se s pacientem před ošetřením dohodli, a zakázáno je také podmínit poskytnutí péče nákupem zboží nebo zaplacením služby, která s tím nijak nesouvisí – ani sponzorským darem.
V opačném případě hrozí lékařům až milionová pokuta. Až 50 tisíc korun pokuty budou moci úřady uložit za neuvedení ceny nehrazené péče v uveřejněném ceníku.
Proč přibývá mladých s rakovinou? Příčiny vyjmenovali onkolog či výživový poradce
Pacienti by na vybírání sporných poplatků měli upozornit pojišťovnu a krajský úřad. Ministerstvo, pojišťovny a kraje, které dávají povolení k poskytování zdravotní péče, dostanou v novele více pravomocí řešit prohřešky.
Vznikne síť lékařských pohotovostí
Vládní předloha řešila také vytvoření páteřní sítě lékařských pohotovostí, což prosadili Tom Philipp (KDU-ČSL), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).
Odpovědnost za zřizování lékařských pohotovostí se zřejmě přesune z krajů na zdravotní pojišťovny. Pohotovosti pro dospělé by měly být ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče.
Zákeřná a neléčitelná. Nemoci, jíž trpí tisíce Čechů a napadá mozek, lze předejít, tvrdí lékaři
Ministerstvo zdravotnictví bude moci vydat podle úpravy vyhlášku s požadavky na vybavení pohotovostí a na jejich personální zajištění. Bude také moci určit minimální časový rozsah poskytování pohotovostních služeb.
Nynější odpovědnost krajů pokládá ministerstvo zdravotnictví za bezdůvodnou a neúčelnou výjimku z obecného principu odpovědnosti zdravotních pojišťoven za zajištění místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Převod má podle Válkova úřadu odbourat administrativu, která v souvislosti s pohotovostmi dopadá na kraje.
Všechny nemocnice budou muset mít ombudsmana
Dále předloha upravuje stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů. Předpis také cílí na posílení práv pacientů. Zajistit má například lepší informovanost o ceně zdravotních služeb, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění.
Provozovatelé holičství, kadeřnictví, úpravy nehtů, solárií či kosmetických, masérských a tetovacích služeb nebudou muset podle další z přijatých úprav žádat krajskou hygienickou stanici o schválení provozního řádu před otevřením provozovny. Ohlašovat budou jen zahájení, změny a ukončení provozu. Provozní řád budou muset provozovatelé vypracovat, hygienici by ho prověřovali při standardní kontrole.
Lékař napařil pacientce pokutu 500 korun: Spletla si datum. Pro nás ušlý zisk, zlobí se doktoři
Vládní novela také předpokládá, že každá z nemocnic bude muset ze zákona zřídit nemocničního ombudsmana, který bude pomáhat pacientům s řešením jejich stížností či podnětů vůči nemocnici.
Sněmovna naopak odmítla uzákonění pravidel pro vznik nových lékáren. Poslanec STAN Jan Kuchař neprosadil návrh, který stanovoval omezení podle počtu obyvatel obcí i podle nejmenší možné vzdálenosti mezi lékárnami.
X X X
Albánie očekává další nárůst českých turistů a připravuje se na vstup do EU
Zástupci Pardubického kraje v rámci pracovní cesty do Albánie, jejímž primárním cílem je předání zdravotnické humanitární pomoci na jihu země, jednali v pondělí s českým velvyslancem v Tiraně Pavlem Vackem, následně se setkali s náměstkyní ministryně zdravotnictví a vedením albánského svazu municipalit. Tématem setkání byla nejen aktuální situace v zemi, ale také významné rozvojové projekty, nárůst cestovního ruchu či možnost předávání zkušeností na úrovni regionálních a místních samospráv, a to nejen v souvislosti s přípravou na vstup do Evropské unie.
„Albánie se dostává do pozornosti návštěvníků z celé Evropy a řadí se mezi země, které procházejí dynamickým rozvojem. Velký rozdíl je však mezi přímořskými destinacemi a vnitrozemím, které je primárně agrární a méně rozvinuté. Z hlediska cestovního ruchu se očekává také v letošním roce výrazný nárůst turistů, a to včetně těch českých. Těch ambasáda pro letošní rok odhaduje řádově na 150 tisíc. V tuto chvíli v zemi funguje jedno letiště v Tiraně, ale před dokončením je letiště ve Vloře. Zajímavostí je, že se na obou letištích vyskytují také české firmy ERA a ELDIS. Obecně se však příliš českých firem v Albánii neprosazuje, jelikož je zde velká konkurence například tureckých firem, které v rámci tenderů vítězí primárně na cenu, i když kvalita je mnohdy diskutabilní,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který na toto téma jednal s českým velvyslancem v Tiraně Pavlem Vackem.
Země pokračuje v přístupových rozhovorech s Evropskou unií a staronový albánský premiér Edi Rama si za jeden z cílů stanovil vstup do EU v roce 2030. Dalším úkolem je zastavit odliv vzdělaných a mladých lidí ze země, což se projevuje ve všech segmentech a brání rychlejšímu rozvoji tohoto balkánského státu.
Hlavním cílem cesty zástupců Pardubického kraje do Albánie je předání zdravotnické humanitární pomoci do měst Delvina a Konispol. Proto se hejtman Martin Netolický setkal s náměstkyní ministryně zdravotnictví Albany Kociu. „Albánie připravuje reformu zdravotnictví, která bude znamenat změnu zaměření péče v některých menších nemocnicích s centralizací do větších sídel, což je v případě jihu země především Saranda. Ve venkovských oblastech je velmi patrné podfinancování a péče je zde poskytována ve velmi skromných podmínkách. Proto jsme se také rozhodli, že darujeme dva vyřazené, ale funkční sanitní vozy a zdravotnickou techniku do jižní části země nedaleko hranic s Řeckem. Albánské ministerstvo zdravotnictví tuto pomoc velmi oceňuje a do budoucna je připraveno nám pomoci například s administrativními úkony, které jsou v rámci transportu nezbytné,“ řekl hejtman Netolický.
Svaz albánských municipalit
V rámci setkání s vedením svazu municipalit probíhala debata především o fungování veřejné správy a reformě, po které nyní namísto 371 obcí funguje 61 municipalit ve 12 regionech. „S ohledem na velké množství velmi malých obcí téměř bez finančních prostředků přistoupila Albánie již před několika lety k reformě, která znamenala snížení počtu samostatných obcí. Jejích zájmy a komunikaci s centrálními orgány kromě regionů zprostředkovává také svaz municipalit, v jehož čele je formálně starosta Tirany. Z našeho pohledu můžeme místním samosprávám pomoci především odborným poradenstvím a vzděláváním, a to mimo jiné s ohledem na probíhající přístupová jednání. Budeme chtít také iniciovat kontakty se Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR, aby se i tyto organizace, pokud budou mít zájem, podílely na předávání příkladů dobré praxe,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Mgr. Dominik Barták
X X X
Sokolovská uhelná vypsala zakázku na stavbu stezky kolem jezera Medard u Sokolova
Skupina Sokolovská uhelná vypsala veřejnou zakázku na zhotovitele stavební části multifunkční stezky a jejího zázemí u jezera Medard. Jde o důležitý milník, který symbolizuje pokračující proměnu Sokolovska. Naplno tak budou pokračovat přípravy na vybudování multifunkční stezky pro pěší, cyklisty i inline bruslení kolem vodní plochy a na zázemí poblíž jezera. Díky stezce se lokalita zpřístupní široké veřejnosti a umožní se další rozvoj oblasti.
Veřejná zakázka byla vypsána v uplynulém týdnu. „Chceme jít cestou Design & Build, což je metoda, v případě které nese zhotovitel stavby plnou odpovědnost jak za zpracování projektové dokumentace, tak i za vlastní realizaci, a to včetně termínu a kvality provedení,“ vysvětlil Jiří Štěrba, který vede tým strategie a dotací Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Předpokládá se, že do konce roku by firma uzavřela smlouvu se zhotovitelem, stavba stezky a zázemí by pak pravděpodobně začala do konce ledna 2026.
Projekt „Udržitelná revitalizace a resocializace lokality Medard“ zahrnuje kromě jiného vybudování multifunkční stezky kolem vodní plochy v délce přibližně 13 kilometrů. „Cílem projektu je zajištění bezpečného zpřístupnění břehové linie jezera Medard a jeho širšího okolí. Tato fáze bude formovat budoucí podobu rozvoje celé lokality. Kromě stezky vzniknou pro návštěvníky po trase tematické zastávky, záchytná parkoviště od Habartova a Svatavy, ale také infocentrum se sociálním zařízením,“ popsal Mirek Cink, ředitel pro strategii a rozvoj.
Sokolovská uhelná rovněž před časem získala v rámci projektu definitivně potvrzení o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace. „Je to pro nás pozitivní signál v nelehké době, kdy na jedné straně pokračuje řízený útlum těžby, ale na straně druhé pokračujeme v přípravě nových projektů, které úzce souvisejí nejen s transformací Skupiny, ale také celého regionu,“ vysvětlil Jiří Štěrba, který vede tým strategie a dotací Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.
Realizace projektu potrvá cca 1,5 roku. Postupně na to navážou další rozvojové aktivity v území zaměřené na volnočasové aktivity i rezidenční development. Jezero Medard je největším rekultivačním jezerem v ČR, které vzniklo zatopením zbytkové jámy hnědouhelných lomů Medard a Libík. Napouštění jezera z řeky Ohře začalo před 15 lety. Jeho rozloha dosahuje bezmála 500 hektarů, což jsou téměř dvě Máchova jezera na jedné ploše.
Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí
X X X
Kraj leští své rodinné stříbro – pomáhá se zrodem SmetaNOVÉHO sálu v Litomyšli
Jedinečnost Národního festivalu Smetanova Litomyšl spočívá v jeho konání na zámku Litomyšl, památce zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Hlavní koncertní prostor, zámecké nádvoří, chránila od roku 1996 před nepřízní počasí dočasná konstrukce, která měla už své nejlepší dny za sebou. S novým projektem pomáhá i Pardubický kraj, o druhé dotaci budou jednat zastupitelé.
„Architekt Josef Pleskot pojal projekt komplexně, aby současně vznikl koncertní a divadelní sál s pohodlným hledištěm, praktickým jevištěm a s divadelní technikou, umožňující vznik kreativních inscenací. Takzvaný SmetaNOVÝ sál vzniká v úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem a bude tak reprezentativním místem, kde kvalitní umění citlivě oživí vzácnou památku. Po skončení festivalu se vše citlivě demontuje a uloží na další rok,“ sdělil radní pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek.
Samonosná konstrukce SmetaNOVÉHO sálu nezasahuje do památkově chráněného objektu zámku, jeviště i hlediště jsou kvalitně zastřešené, takže do nich neprší a nefouká, ze všech míst je lépe vidět a slyšet. Navržené řešení je architektonicky dokonale sladěné s prostorem II. zámeckého nádvoří.
Elevace hlediště i natočení jednotlivých řad sedadel vytvářejí nový komfort pro posluchače a pocit většího propojení jeviště a hlediště. Nová místa pro diváky vznikla i na ochozech II. zámeckého nádvoří.
„Pardubický kraj se zapojil už do první etapy částkou pět milionů korun. Organizátoři zajistili projekt a spustili fundraisingovou kampaň. Nechali vybudovat železobetonovou platformu, která byla základem pro sestavení montované konstrukce portálu s pevnou a výsuvnou střechou,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že na červnovém zastupitelstvu rada předkládá návrh na dotaci dalších pěti milionů korun pro druhou etapu. Stejnou částkou se na základě jednání s krajem zavázalo stavbu podpořit i město Litomyšl.
„Vlastní konstrukce se už nyní testuje a připravuje se na zahájení letošního ročníku festivalu. Je opatřena střešní plachtou a odvedením dešťové vody. Doplňuje ji jevištní technika a sál dozdobí látkové výkryty a scénografické prvky. Věřím, že velké úsilí všech, kteří se na projektu podílejí, se už brzo zúročí, a my budeme opět hrdí na toto rodinné stříbro Pardubického kraje,“ dodal Línek.
PhDr. Zuzana Nováková