Štvrtok štartuje najväčší protest farmárov v histórii, ktorým úsekom sa radšej vyhnúť Slovenskí farmári ohlásili na štvrtok najväčší protest od vzniku republiky, obsadia desiatky lokalít po celom Slovensku. Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vyrazí vo štvrtok 22. februára 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky.
Na cesty vyrazia od deviatej hodiny, ukončenie protestu je naplánované medzi 14.00 až 15.00 h. Poľnohospodárske stroje sa budú presúvať postupne v kolónach, na cestách môžu vznikať dopravné zápchy.
Na mapke nižšie je znázornené, v ktorých oblastiach budú prebiehať farmárske protesty a ako sa budú hýbať kolóny traktorov.
Asi najväčšie dopravné obmedzenia môžu vodiči čakať v hlavnom meste. Farmári pôjdu do Bratislavy z dvoch smerov. Spoločné stretnutie traktorov zo smeru Podunajské Biskupice a Vajnory bude na Trnavskom mýte. Následne plánujú spoločný presun ulicami Šancová, Štefániková smerom na Palisády, zastávka traktorov a sprievodu pred budovou Zastúpenia EK na Slovensku. Odtiaľ sa presunú pred budovu parlamentu. Presun traktorov a protestujúcich naspäť po rovnakej trase.
Rozsiahle obmedzenia
Polícia v súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov bude monitorovať situáciu na cestách, aby zabezpečila čo možno najplynulejší priebeh protestu. Nakoľko motoristov budú čakať rozsiahle dopravné obmedzenie pri proteste, polícia odporučila používať alternatívne trasy. Polícia zároveň prijala opatrenia pri dohľade nad cestnou premávkou a zabezpečení verejného poriadku v rámci celého územia Slovenska.
„Všetkých účastníkov cestnej premávky upozorňujeme, že zajtra bude potrebné obrniť sa trpezlivosťou a ohľaduplnosťou. Aby nedošlo k ďalším dopravným komplikáciám, rešpektujte pokyny policajtov, ktorí budú v teréne motoristom pomáhať zvládnuť dopravné situácie,“ dodala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Polícia tiež odporučila sledovať krajských riaditeľstiev Policajného zboru (PZ) na sociálnej sieti, kde budú priebežne aktualizovať informácie o trasách a časoch presunov poľnohospodárov.
Blokácia hraničných priechodov
Súčasťou protestu je aj blokácia dvoch hraničných priechodov v Holíči a Trstenej, informoval ešte v utorok na tlačovej konferencii predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho. Na hranici s českom budú na hraničnom priechode Holíč – Hodonín. Odhadovaný príchod traktorov okolo 10:30 hod.. Čas je len orientačný. Traktory prídu z dvoch smerov – jedna kolóna pôjde z českej strany a druhá kolóna zo slovenskej strany zo smeru Senica – Radošovce – Holíč. Protesty budú aj na poľskom hraničnom priechode Trstená – Chyžné. Traktory prídu na hraničný priechod v odhadovanom čase 10,00 až 10,30.
Poľnohospodári budú protestovať celkovo v 37 lokalitách, kde má SPPK svoje regionálne zastúpenie. Protesty tak budú v krajských mestách či okresných mestách. Spoločný začiatok protestov od 9:00 hod.SPPK dáva do pozornosti najmä mestá: Levice, Galanta, Nitra, kde odhaduje pohyb okolo 150 poľnohospodárskych strojov v každom jednom meste a blízkom okolí.
Organizátor protestov upozorňuje, že v niektorých regiónoch budú poľnohospodári a potravinári počas protestov rozdávať spotrebiteľom potraviny (napr. Galanta, Považská Bystrica, Dolný Kubín…). „Na hraničných priechodoch a v niektorých mestách budú aj blokády ciest, bude znieť hymna a počítame aj s niektorými zhromaždeniami protestujúcich na námestiach či v iných vybraných lokalitách,“ informuje SPPK.
Kde budú v jednotlivých mestách:
Košice
Očakávajú 70 kusov techniky. Trasa: Turňa nad Bodvou – Drienovec – Moldava nad Bodvou – Čečejovce – Košice-Šaca – Ludvikov dvor (odbočka na Hanisku) – Košice-Pereš – Červený rak (pri Optime) – Nižné Kapustníky (most VSS) – Slanecká – Južné nábrežie – Vyšné Opátske – Prešovská cesta – smer Prešov – Parkovisko na Chvalabohu (Zelený dvor) – Budimír (zjazd z diaľničného privádzača a príjazd na diaľničný privádzač) – smer Košice – ulica Hlinkova – ulica Watsonova – Trieda SNP – Trieda KVP – na križovatke pri Optima sa to rozdelí na dve časti:
Prvá časť: smer Rožňava – Ludvikov dvor (odbočka na Hanisku) – Košice-Šaca – Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Drienovec – Turňa nad Bodvou.
Druhá časť: smer Prešov – Červený rak (pri Optime) – Nižné Kapustníky (most VSS) – Slanecká – Južné nábrežie – Vyšné Opátske – Prešovská cesta – Budimír.
Na ulici Watsonova a Festivalovom námestí je plánovaná zastávka pre mediálne aktivity v čase cca od 11:30 – 13:00.
Prešov
Očakáva sa 70 ks poľnohospodárskej techniky. Prvá trasa: Petrovianska – Košická – Masarykova – Grešová – Vajanského – Duklianska – Sabinovská – Šarišské Michaľany – smer Sabinov Námestie Slobody.
Druhá trasa: Petrovianska – Švabská – Armádneho gen. Svobodu – Bardejovská – Duklianska – Sabinovská – Šarišské Michaľany – smer Sabinov Námestie Slobody.
Trenčín
Očakáva sa 55 ks poľnohospodárskej techniky. Trasa: Trenčín Zámostie-Bratislavská – Hasičská-G.M.R. Štefánika – výstavisko Expo Center. Technika sa zhromaždí na výstavisku.
Žilina
Očakáva sa 16 ks poľnohospodárskej techniky. Trasa: Dolný Hričov – Strečno – Dolný Hričov.
Banská Bystrica
Očakáva sa 40 ks poľnohospodárskej techniky. Prvá trasa: Okres Banská Bystrica – Vlkanová, Banská Bystrica, Slovenská Ľupča, Brezno a späť do Banskej Bystrice na Námestie Slobody.
Druhá trasa: Okres Brezno – zhruba od 9:00 budú odstavené po dva až tri traktory pri ceste s transparentmi do 12:00 v lokalite „A“, vstup do Brezna z Valaskej. „B“, odbočka v Zadných Halnách. „C“, križovatka nad Mýtom pod Ďumbierom na Čertovicu. „D“, v obci Polomka. „E“, v obci Pohorelá. „F“, pri obci Telgárt budú traktory s transparentmi odstavené na krajnici tak, aby minimálne obmedzovali jazdnú premávku. Od 12:00 do 16:00 bude vytvorený prvý sprievod traktorov s transparentmi a bude sa pohybovať od Telgártu po Polomku a späť. (počet traktorov a teleskopických manipulátorov bude zhruba osem).
Od 12:30 do 15:00 bude súbežne druhý sprievod traktorov s transparentmi (počet poľnohospodárskych strojov so závesovým zariadením v počte 9–12 kusov) a bude sa pohybovať od Zadných Halán po Mýto pod Ďumbierom, odtiaľ budú pokračovať cez obec Mýto pod Ďumbierom, Bystrú, Podbrezová časť Piesok, Chvatimech, Valaská, až do mesta Brezno.
Plánovaný príchod na cestu medzi Mestským úradom na Námestí Milana Rastislava Štefánika a svetelnou križovatkou pred hotelom Ďumbier je o 15:00. Na tomto mieste farmári plánujú odstaviť stroje v oboch smeroch do 16:00 tak, že v smere od Hotela Ďumbier a ulice ČSA sa v danom čase nebude daná cesta prejazdná.
Nitra
Očakáva sa až 150 kusov techniky na cestách. Prvá skupina: 1. Branč – Nitra 2. Topoľčany – Nitra 3. Neverice – Nitra 4. Vráble – Nitra.
Druhá skupina: Zraz pred parkoviskom P10 Agrokomplex – Akademická 4 Nitra, následne protestná jazda mestom Nitra.
Trnava
Má prísť až 110 ks poľnohospodárskej techniky. Farmári prídu z poľnohospodárskych podnikov z okresov Hlohovec, Piešťany, Trnava – hviezdicovito na vjazdoch do Trnavy od Hrnčiaroviec, Zelenča, Zavaru, Bieleho Kostola, Ružindola, Zvončína, Bolerázu, Krupej, Špačiniec, Bučian./agentury/
X X X
Dopravu ochromia najväčšie protestné jazdy farmárov. Pozrite si, kde treba rátať s obmedzeniami.
Vo štvrtok sa na cestách vyzbrojte trpezlivosťou. Po cestách sa budú medzi 9.00-15.00 hodinou presúvať poľnohospodári so svojou technikou. Protestné jazdy ovplyvnia dopravu nielen v Bratislave, kde sa koná zhromaždenie farmárov, ale aj vo zvyšných krajoch. Polícia v tejto súvislosti už avizovala rozsiahle kolóny a vodičov požiadala, aby využili alternatívne trasy. Ktoré ulice Bratislavy jazda na traktoroch paralyzuje? Cez ktoré mestá budú farmári prechádzať? Pozrite si veľký prehľad plánovaných dopravných obmedzení.
V Bratislave bude vo štvrtok avizované veľké zhromaždenie poľnohospodárov, ktorému bude predchádzať protestná jazda mestom. Ako uviedla pre Pravdu hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková, polícia bude operatívne reagovať na vzniknutú situáciu v cestnej premávke, ako aj v blízkosti dotknutých ulíc.
„V súvislosti s týmto zhromaždením sú avizované rozsiahle kolóny po celej trase poľnohospodárov presúvajúcich sa s technikou. Preto žiadame vodičov, aby rešpektovali pokyny policajtov a ak je to možné, aby využili alternatívne trasy mimo vyššie uvedené ulice,“ priblížila s tým, že o prípadných zmenách bude verejnosť včas informovať aj na svojich sociálnych sieťach.
Bratislavský kraj
Bratislava
Trasa protestnej jazdy poľnohospodárov v čase od 9.00: Senecká cesta, Rožňavská ulica, Trnavská ulica, Šancova ulica, Štefánikova ulica, Palisády a späť.
Ďalší účastníci zhromaždenia, ktorí sa pripoja z Trnavského mýta od 09:30 h sa budú presúvať od: Lieskovskej cesty, ulicou Svornosti, Slovnaftskou ulicou, Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou ulicou, Štefánikovou ulicou, Palisádami a späť.
Obmedzenia v cestnej premávke budú aj na trasách: Štefánikova ulica smer Hodžovo námestie, kde môže dôjsť k obmedzeniu pravého jazdného pruhu približne v čase od 10:00 h, Palisády č. 29 smer Národná rada SR v čase približne od 10:30 h, Námestie Alexandra Dubčeka od Mudroňovej ulice smer Palisády v čase približne od 10:30 h.
Po skúsenostiach z farmárskych protestov v Prahe, kedy dopravcovia zverejnili viacero odporúčaní, ako sa mestom presúvať, sme sa s otázkami na bližšie informácie o výlukách chceli obrátiť aj na Dopravný podnik Bratislava, ktorý však na naše otázky nemal priestor. Ako podnik uviedol pre TASR, na možné dočasné dopravné obmedzenia sa pripravuje. Prioritou bude zabezpečovať premávku mestskej hromadnej dopravy do poslednej možnej chvíle a minimalizovať dosah obmedzení na cestujúcich.
„Linky MHD v dotknutých úsekoch preto neplánujeme odkloniť skôr, než to bude potrebné,“ uviedol pre TASR hovorca podniku Jozef Vozár. Na trolejbusové linky premávajúce úsekom, kde je naplánované štvrtkové zhromaždenie, vypraví mestský dopravca vozidlá s alternatívnym pohonom. Vďaka tomu ich v prípade možných uzáver bude vedieť odkloniť na iné trasy. Pre aktuálne informácie odporúča dopravný podnik cestujúcim sledovať webovú stránku, informačné tabule priamo na zastávkach či v interiéroch vozidiel na informačných displejoch./agentury/
X X X
V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha
V Bratislave sa pri príležitosti 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Námestí slobody konalo spomienkové zhromaždenie Za slušné Slovensko. Zhromaždenie bolo v štyridsiatke slovenských miest, ako napr. Košiciach, Lučenci, Námestove, Piešťanoch či Prešove, ale aj v zahraničí, kde zhromaždenie zorganizovali v nórskom Osle, českom Brne a Zlíne, francúzskom Paríži či kanadskom Vancouveri. Podľa medializovaných informácií sa bratislavského zhromaždenia zúčastnilo asi sedemtisíc ľudí.
Protestujúci počas hymny na zhromaždení iniciatívy Za slušné Slovensko na 6. výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v Bratislave 21. februára 2024.
Účastníkom zhromaždenia sa ako prví prihovorili rodičia zavraždených mladých ľudí. Otec zosnulého novinára Jozef Kuciak sa všetkým poďakoval za pomoc v boji za spravodlivosť. Ako ďalej pokračoval, zarazili ho udalosti posledných dní. Dodal, že arogancia súčasnej vládnej moci nemá hraníc a zároveň sa pýta, kde je spravodlivosť. Davu sa prihovorila aj mama zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová. Počas jej prejavu ľudia na námestí skandovali „Fico do basy“. V závere rodičia vyzvali predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby im prišiel osobne povedať, kto je vrahom ich detí. Kušnírová to uviedla na margo Ficových slov spred dvoch rokov, keď na proteste v Nitre uviedol, „že celé Slovensko sa bude veľmi čudovať, keď povedia, kto je skutočným objednávateľom vraždy“.
Na zhromaždenie prišli aj viacerí novinári, medzi nimi aj šéfredaktorka denníka Sme Beáta Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, ktorí verejnosti prečítali spoločné vyhlásenie šéfredaktorov. Slovo dostal aj Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc a uviedol, že Fico aj po šiestich rokoch opäť robí z novinárov terče a ohrozuje slobodu tlače. Na zhromaždení sa zúčastnila aj speváčka Katarína Koščová i niekoľko hercov, ako napríklad Richard Stanke, Alexander Bárta, Henrieta Mičkovicová či Ady Hajdu. „Nikdy na nich nezabudneme,“ uviedol Stanke v úvode svojho prejavu. „Majú pocit, že im patrí všetko a nikto im už nesmie stáť v ceste, ale to sa veľmi mýlia. Môžu nás zastrašovať, diskreditovať, ale my sa ich nebudeme báť,“ dodal. Roberta Fica zároveň nazval „obyčajným zbabelcom“. „Nám beriete prítomnosť a deťom budúcnosť, ale spravodlivosť si na vás počká. Choďte už konečne do čerta, Slovensko si bez vás poradí,“ adresoval Ficovej vláde v závere prejavu.
Na spomienkového zhromaždení sa zúčastnila aj riaditeľka Nadácie Zastavme Korupciu Zuzana Petková či Katarína Batková zo združenia Via Iuris. Batková ľuďom pripomenula, že na Slovensku je ešte stále sloboda a demokracia a súčasne vyzvala, aby sme si ju nenechali vziať. „Ak o ne raz prídeme, získať ich naspäť bude oveľa ťažšie. Nečakajme, kým sa stane ďalšia vražda. Nebuďme ticho, keď sa deje krivda tak, ako Ján nebol ticho, keď sa diala korupcia a zneužívanie moci. Nedáme sa,“ uzavrela.
Asi stovka ľudí sa zišla pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe, aby si pripomenuli pamiatku novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Pietne akcie sa konali aj v ďalších siedmich krajinách, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Na zhromaždení v Prahe vystúpil aj slovenský publicista Fedor Gál. „Naši nepriatelia rozumejú len sile. Ich zbrane sú moc a prachy. Naše zbrane sú pravda, láska a výdrž. Výdrž preto, lebo pravda, láska, zlo a nenávisť sú večné. Ten zápas nemá konca,“ povedal Gál.
Zazneli aj slová českej investigatívnej novinárky a bývalej Kuciakovej spolupracovníčky Pavly Holcovej, ktoré prečítala jej matka. „Ešte vlani sme sa mohli utešovať tým, že Jano a Martina položili život za lepšie Slovensko, za to, aby sa spoločnosť prebrala a začala si nárokovať spravodlivejší a férovejší štát. Dnes už vieme, že sme túto bitku prehrali. Bojovať však budeme ďalej. Ak by sme tento boj vzdali, vzdali by sme sa aj odkazu Jána a Martiny,“ napísala Holcová.
Šieste výročie vraždy novinára a jeho snúbenice si v stredu pripomenuli aj niektorí českí politici. „Vo veľkej úcte dnes spomínam na dvoch mladých ľudí a prajem Slovensku, aby bojovalo za to, čo je správne,“ napísala na sociálnej sieti X predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.
Iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovala spomienkové akcie v desiatkach slovenských miest. V zahraničí sa ľudia okrem Prahy zišli aj v Brne, Zlíne, Luxemburgu, Bruseli, Paríži, Osle, Haagu, Kodani či Vancouveri.
V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov. Pri tejto príležitosti protestovali aj proti krokom slovenskej vlády, ktorá podľa nich podkopáva demokraciu a slobodu médií. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.
Organizátormi protestu boli v rámci platformy Od Tatier k Schumanu viacerí študenti a občania SR pracujúci v euroinštitúciách.
Na podujatí s prejavom vystúpil generálny tajomník Európskej federácie novinárov (EFJ) Ricardo Gutiérrez, ktorý upozornil, že EFJ spolu s Medzinárodnou federáciou novinárov (IFJ) sa domnievajú, že dvojnásobná vražda z februára 2018 zostala nepotrestaná. Pozorne tiež sledujú kroky slovenskej vlády, ktorá sa podľa neho dopúšťa zastrašovania novinárov a šíri nenávistné prejavy voči predstaviteľom médií.
Ako hostia na proteste vystúpili diplomatka Magda Vašáryová, autor knihy Postsedliaci Juraj Buzalka, bývalý hlavný architekt Európskej komisie Peter Beňuška, spisovateľka žijúca v Bruseli Katarína Ďurica, riaditeľka pre inštitucionálne vzťahy v globálnom investičnom fonde Temasek Otilia Dhand či europoslanec Vladimír Bilčík.
Medzi účastníkmi protestu, ktorí si vypočuli text zaslaný z Bratislavy Investigatívnym centrom Jána Kuciaka, bol aj podpredseda europarlamentu Martin Hojsík, poslanec NR SR Tomáš Valášek, mnohí zamestnanci euroinštitúcií, študenti a Slováci pôsobiaci v súkromnom sektore.
Vašáryová pre TASR vyjadrila ľútosť, že sa nemôže zúčastniť na veľkom proteste v Bratislave, ocenila však, že do hlavného mesta EÚ prišli domáce protesty podporiť aj vysokí predstavitelia inštitúcií Únie. Pripomenula aj výročie vraždy novinára.
„Nie som šťastná, že sme sa stretli pri takejto príležitosti, ale som šťastná, že toľkí z nás sa tu zišli a že toľkí si uvedomujeme, že toto už nikdy nesmieme dopustiť,“ odkázala bývalá diplomatka slovenskej vláde.
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne. V prípade objednávateľov vraždy však proces ešte neskončil, rozhodovať bude Najvyšší súd./agentury/
X X X
Viete, ktorá slovenská banka získala už druhýkrát prestížne medzinárodné ocenenie za udržateľnosť?
Americký magazín Global Finance zverejnil výsledky Sustainable Finance Awards za rok 2024. Na Slovensku získala toto ocenenie VÚB banka, ktorá je súčasťou talianskej skupiny Intesa Sanpaolo. Finančný sektor zohráva jednu z kľúčových úloh pri dosahovaní a podpore zodpovedného a udržateľného modelu podnikania, a preto VÚB banka vníma toto ocenenie ako potvrdenie svojej pripravenosti na tomto poli.
Víťazov vybrali experti magazínu Global Finance na základe odprezentovaných výsledkov bánk a nezávislého výskumu redakcie. Kritériá hodnotenia zahŕňali ciele riadenia projektov, ako aj merateľné úspechy vo financovaní environmentálnej a sociálnej udržateľnosti. Ocenenie odráža globálne aj regionálne úspechy v oblasti trvalo udržateľného financovania, financovania iniciatív určených na zmiernenie negatívnych dopadov zmeny klímy a na pomoc pri budovaní udržateľnejšej budúcnosti ľudstva.
„Trvalo udržateľný rozvoj a jeho financovanie je pre VÚB banku prioritou. Som veľmi rád, že Global Finance opäť ocenil našu snahu udelením tohto prestížneho ocenenia. Z doterajších štyroch ročníkov sme ich získali už dve. Vďaka synergii s našou materskou skupinou Intesa Sanpaolo dokážeme na Slovensku pomáhať firmám financovať zaujímavé projekty zamerané na ich energetickú efektivitu, rozširovanie podnikania, zvyšovanie zamestnanosti či kvalitnejšieho a zdravšieho pracovného prostredia. Pomáhame celej krajine s prechodom na zelenú ekonomiku a takisto sme významným partnerom aj mestám a obciam, aby mohli intenzívnejšie rekonštruovať budovy vo verejnej správe. Rozšírili sme dokonca ponuku produktov a služieb aj pre bežných klientov s dôrazom na udržateľnosť. V oblasti ESG sme urobili množstvo užitočnej práce a to je ešte len začiatok. Ako banka sme sa zaviazali plniť tie najprísnejšie kritéria a s našim know-how pomáhame aj našim partnerom a klientom. Týmto sa chcem kolegom veľmi pekne poďakovať, lebo toto ocenenie je predovšetkým ich veľkým úspechom,“ povedal Jozef Kausich, generálny riaditeľ VÚB banky.
„Obavy týkajúce sa zmeny klímy a zvyšujúce sa povedomie investorov zabezpečili rastúci dopyt po udržateľných investíciách. Inovácie v oblasti čistých technológií, ekologických finančných nástrojov a analýzy údajov tiež zatraktívňujú a sprístupňujú udržateľné financie a vytvárajú nové trhové príležitosti pre banky,“ hovorí vydavateľ a šéfredaktor magazínu Global Finance Joseph Giarraputo. Magazín Global Finance bol založený v roku 1987 a má čitateľov v 193 krajinách sveta. Jeho ceny sa stali dôveryhodným štandardom excelentnosti pre globálnu finančnú komunitu./agentury/
X X X
Vatikánske mníšky zverejnili podrobnosti o zneužívaní slovinským kňazom Rupnikom
Dve bývalé mníšky uviedli, že slovinský kňaz a umelec Marko Rupnik ich mal nútiť pozerať porno, aby „duchovne rástli“.
Náboženský umelec Rupnik (69), ktorého mozaiky zdobia kostoly a baziliky na celom svete vrátane Vatikánu, je obvinený zo sexuálneho a psychického zneužívania najmenej 20 žien počas obdobia takmer 30 rokov v náboženskej komunite v Slovinsku. TASR správu prebrala od agentúry AFP.
„Bral na do pornografických kín, aby mi pomohol ‚duchovne rásť‘,“ povedala novinárom na tlačovej konferencii v Ríme Gloria Brancianiová, ktorá bola členkou komunity do roku 1994.
„Povedal, že nebudem duchovne rásť, ak nenaplním jeho sexuálne potreby,“ povedala. „Spolu s ďalšou mníškou mal s nami sex, pretože povedal, že je to ako (svätá) trojica,“ dodala Brancianiová.
Rupnik bol v roku 2020 nakrátko exkomunikovaný z cirkvi, ale bol do nej opäť prijatý po tom, ako sa kajal za svoje činy. Z jezuitského rádu ho vylúčili vlani v júni.
Vatikán aj jezuitský rád vnímali Rupnikov prípad veľmi citlivo. Pápež František je totiž jezuita a jezuitskí kňazi zastávajú vysoké funkcie v Kongregácii pre náuku viery, pod ktorú podľa cirkevného práva spadajú prípady zneužívania.
V októbri František nariadil Kongregácii pre náuku viery opätovne otvoriť Rupnikov prípad. Zároveň tiež v tomto prípade zrušil premlčacie lehoty, čím otvoril cestu pre potenciálne disciplinárne konania, aktuality.sk
X X X
Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane
Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby. Zastaraný arzenál Ekvádoru mali prevziať USA a darovať ho Ukrajincom, na revanš mala táto krajina získať od Washingtonu novú výzbroj v hodnote 200 miliónov dolárov. Nakoniec sa to neudeje.
Zamestnanci balia banány na farme v ekvádorskom Los Rios. Ekvádor je najväčší vývozca banánov na celom svete. Ročne na nich zarobí 3,5 miliardy amerických dolárov. Na ruský trh smeruje až pätina jeho exportu, čo je v prepočte viac ako 753 miliónov eur.
Takzvaná banánová vojna medzi Ruskom a Ekvádorom vypukla na začiatku tohto mesiaca. Prezident Daniel Noboa tvrdil, že nejde porušiť zmluvu, podľa ktorej zbrane nemožno predať alebo zadarmo odovzdať inému štátu bez ruského súhlasu. Argumentoval, že o zbraniach už nemôže byť reč, pretože ich označil za kovový šrot.
Úrady v Moskve nepochybne na pokyn šéfa Kremľa Vladimira Putina reagovali faktickým uvalením embarga na veľkú časť dovozu banánov z Ekvádoru. Pomsta sa najprv dotkla piatich veľkých exportérov, o niekoľko dní Rusi ešte viac zatlačili na juhoamerickú krajinu, keď na zoznam pridali trinásť vývozcov.
S krátkym odstupom času je všetko inak. „Ruský úrad, ktorý dohliada na neškodnosť potravín, zrušil čiastočný zákaz importu,“ informoval denník Kommersant. „Prezident dal jasný pokyn, že krajina nebude posielať žiadnu vojenskú techniku do štátu, ktorý je zavlečený do ozbrojeného konfliktu,“ citoval server El Universo ekvádorskú ministerku zahraničných vecí Gabrielu Sommerfeldovú. O tom, či Noboa ešte stále považuje tieto zbrane za šrot alebo už nie, sa nezmienila.
Cúvnutie ekvádorskej hlavy štátu je pochopiteľné: evidentne sa zľakol vysokých finančných strát. Jeho krajina, ktorá je najväčší vývozca banánov na celom svete, ročne dodáva na ruský trh až pätinu zo svojho celkového globálneho objemu exportu tohto ovocia. Z Ruska za ne dostáva každý rok v prepočte viac ako 750 miliónov eur a to je takmer štvornásobne viac peňazí, ako bola zmienená hodnota ponúkaných amerických zbraní.
Treba ešte pripomenúť, že Moskva sa pred dvomi týždňami vyhovárala na to, že jej kontrolóri objavili v banánoch z Ekvádoru hmyz, ktorý prenáša choleru. Po tom, čo do Ruska pred pár dňami priletela ekvádorská delegácia, ktorá asi prišla informovať, že Noboa zmenil názor, hygienici už o nijakom nebezpečnom škodcovi nehovoria.
Cezar Kunikov, choď na… Ukrajinci Rusom zničili ďalšiu loď
Mimochodom, pokračujúca odplata za ekvádorsko-americkú dohodu by zabolela nielen exportérov, nepríjemne by ju pociťovali aj ruskí zákazníci. Banány sú totiž cenný zdroj vitamínov, čo je zvlášť dôležité počas obdobia zimy. „Tvoria 20 až 25 percent všetkého ovocia, ktoré sa v Rusku konzumuje,“ upozornila podľa serveru BFM riaditeľka informačnej agentúry Fruitnews Irina Kozijová.
Ruské úrady sa síce rozhodli nahradiť výpadok dovozu z Ekvádoru importom z Indie, ale bolo jasné, že toto opatrenie nedokáže pokryť existujúci dopyt po banánoch. Server Moscow Times upozornil na problémy s pravidelnou lodnou dopravou z tejto ázijskej krajiny. Alternatívou by mohli byť banány z Kolumbie, ale importéri sa im snažia vyhýbať, pretože majú strach, že do zásielok ovocia by sa ľahko dali skryť drogy. Odhaduje sa, že kolumbijská výroba kokaínu dosahuje ročne až takmer 1 740 ton, čo je najviac spomedzi všetkých štátov na svete./agentury/
X X X
Prezidentka Čaputová si uctila pamiatku zavraždených Kuciaka a Kušnírovej
Napriek tomu, že od smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo už šesť rokov, stále počujeme vyhrážky novinárom, útoky na občiansku spoločnosť a slová vlády tvrdej ruky. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo vyhlásení pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave, kde si uctila ich pamiatku.
Prezidentka podľa vlastných slov nezabúda na to, že títo dvaja mladí ľudia boli zavraždení pre novinársku prácu Jána Kuciaka, ktorý hľadal a odhaľoval pravdu a prinášal ju občanom. „Už šesť rokov chýbajú svojim rodinám a svojim blízkym a nám všetkým. Táto túžba je stále aktuálna aj dnes,“ povedala. Pripomenula, že bezprostredne po vražde Jána a Martiny dávala občianska spoločnosť jasne najavo svoju túžbu žiť v slušnom a spravodlivom Slovensku. „Táto túžba je stále aktuálna aj dnes a ja verím, že sa nám raz podarí ju naplniť,“ uzavrela Čaputová.
Predseda PS Michal Šimečka zdôraznil, že zlo v politike aj v spoločnosti treba vedieť včas odhaliť a zastaviť. Šimečka pripomenul, že dvoch mladých nevinných ľudí zavraždili iba preto, že nezištne a poctivo robili to, čomu verili. „Objednávatelia ich vraždy si mysleli, že sú beztrestní a môžu všetko,“ napísal na sociálnej sieti. „Je našou povinnosťou robiť maximum preto, aby sme takéto zlo v politike a spoločnosti vedeli včas odhaliť, zastaviť, premôcť,“ doplnil.
KDH hovorí o neodpustiteľnej vražde, ktorá zmenila Slovensko. Výročie si v parlamente pripomenula aj poslankyňa a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. „Vládna koalícia pošliapala ich spomienku mafiánskou novelou zákona, kde mnohé skutky, o ktorých písal Ján Kuciak, budú premlčané,“ dodala. Výročie si na sociálnej sieti pripomenuli aj viacerí poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
Iniciatíva Za slušné Slovensko informovala, že pri príležitosti výročia vraždy budú vo viacerých mestách na Slovensku aj v zahraničí spomienkové zhromaždenia. V Bratislave bude zhromaždenie na Námestí slobody o 17.00 h.
Krúpa: Kuciakovu odvahu a jeho odkaz sa Ficova vláda snaží „zamiesť pod koberec“
Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) si uctili pamiatku 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sviečky položili k ich pamätníku nachádzajúcom sa na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave.
Poslanec Juraj Krúpa (SaS) v súvislosti s výročím pre médiá uviedol, že aktuálne prežívame ťažkú dobu. Tvrdí, že Kuciakovu odvahu a jeho odkaz sa súčasná vláda Roberta Fica (Smer) snaží „zamiesť pod koberec“.
„Niekedy mám dojem, akoby sme mali veľmi krátku pamäť a zabúdali na to, čo všetko s tým bolo spojené. Našou úlohou teraz je dosiahnuť, aby sa na Kuciakovu odvahu nezabudlo a by odkaz pokračoval ďalej,“ povedal poslanec.
Šutaj Eštok verí, že vražda Kuciaka a Kušnírovej bude vyšetrená
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) verí, že vražda novinára a jeho snúbenice bude vyšetrená. Pred rokovaním vlády pre médiá pripomenul, že i vtedajší premiér Peter Pellegrini (Hlas) to pri svojom nástupe do úradu určil ako jednu zo svojich priorít, s cieľom upokojiť spoločnosť po vražde. Šutaj Eštok tiež zdôraznil, že páchatelia vraždy sú v súčasnosti vo väzení. „Verím, že sa nám podarí nájsť aj objednávateľa, a že takýto čin sa už nikdy nestane,“ vyjadril sa.
Na otázku, aké kroky k tomuto cieľu boli podniknuté, Šutaj Eštok vyzdvihol prítomnosť orgánov činných v trestnom konaní. „Aj vy ako novinári, ak budete mať pocit, že si nemôžete vykonávať svoju prácu slobodne, že sa vám niekto vyhráža, tak my sme pripravení vám tú ochranu poskytnúť tak, aby sa niečo podobné nestalo,“ zdôraznil. Podotkol, že si váži prácu novinárov a zopakoval, že sú pripravení poskytnúť novinárom ochranu polície, ak ju budú kedykoľvek potrebovať.
Vražda je zneužívaná na politické účely, zhodli sa Susko a Kamenický
Téma vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice je zneužívaná na politické účely. Zhodli sa na tom minister spravodlivosti Boris Susko a šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (obaja Smer).
„Každá smrť mladého človeka je tragickou udalosťou a aj toto bolo. Bývalá vláda aj všetky ostatné robili maximum pre vyšetrenie vraždy. Všetci by si mali uctiť ich smrť, ale nerobme z toho veľkú politickú tému,“ skonštatoval Kamenický. Susko poukázal na to, že právne predpisy na Slovensku sú nastavené tak, aby ochránili všetky osoby na Slovensku vrátane novinárov.
„Je smutné, že to po šiestich rokoch nie je vyšetrené,“ poznamenal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Dodal, že je to smutná vizitka Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry.
Matovič: Ľuďom je „Kuciakova obeta“ ukradnutá, vyjadrili to v parlamentných voľbách
Poslanci okolo Igora Matoviča (hnutie Slovensko) si uctili pamiatku 6. výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Veniec a sviečky položili pri ich pamätníku v Bratislave. Matovič pre médiá uviedol, že ľuďom je ukradnutá „Kuciakova obeta“, čo vyjadrili aj v parlamentných voľbách uplynulý rok. Dodáva, že okrem ľudí zabudli na Kuciakov odkaz aj viacerí novinári. „Novinár by mal vždy hľadať pravdu, nemal by sa tváriť, že je jej majiteľom a nemal by manipulovať s ľuďmi,“ povedal.
Matovičovi sa zdá, že mnohí ľudia na Slovensku zabudli na to, čo Kuciak a Kušnírová obetovali preto, aby sme žili v krajine, ktorej „nevládne mafia“. „Kuciak celý svoj profesionálny život venoval odhaľovaniu zločinov vtedajšej vládnej moci, vlády Roberta Fica (Smer). Na faktoch a argumentoch postavil svoje odhalenia o tom, ako títo ľudia zneužívali svoju moc na to, aby sa obohacovali na úkor obyčajných ľudí,“ povedal Matovič.
Súčasne adresoval predsedovi vlády Ficovi výzvu, aby „konečne“ povedal, kto je objednávateľom vraždy novinára a jeho snúbenice. Matovič pripomenul, že Fico pred istým časom uviedol, že meno objednávateľa pozná. „Verejne na proteste v Nitre v roku 2022 pred davom pár tisíc ľudí povedal, že celé Slovensko sa bude veľmi čudovať, keď povedia Slovensku, kto je skutočným objednávateľom vraždy,“ tvrdí Matovič. Druhú výzvu poslanec adresoval novinárom, aby prestali uplatňovať princíp „falošnej kolegiality voči ľuďom, ktorí sa novinárskej brandži spreneverujú“.
Pamätník na mieste vraždy Jána Kuciaka chce kraj začať stavať ešte v tomto roku
Trnavský samosprávny kraj pokračuje v prípravách na vytvorenie pietneho miesta na mieste vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. S výstavbou Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači v okrese Galanta plánuje po získaní všetkých povolení a po verejnom obstarávaní začať ešte v tomto roku, informoval Úrad Trnavského samosprávneho kraja.
„Pamätník bude symbolom pocitu nerovnováhy a trvalej zmeny. Bude pripomínať nechcené udalosti z minulosti a ponúkne priestor na reflexiu, pohľad do budúcna. No jeho symbolika má svoje miesto v spoločnosti aj dnes, pretože význam slobody slova a jej zneužívania je aktuálny doma i vo svete,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. V župnom rozpočte je na pamätník vyčlenených dokopy 500-tisíc eur, v tomto roku sa z tejto čiastky ráta s výdavkami na úrovni 200-tisíc eur.
V decembri 2021 vyhlásila župa výtvarno-architektonickú súťaž, v ktorej porota vyberala z takmer tridsiatich návrhov zo Slovenska i zahraničia. Výsledky súťaže boli vyhlásené v máji 2022, pričom víťazný návrh s názvom Záhrada pochádza od Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Martina Piačeka. Víťazný návrh pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Na želanie pozostalých boli pred rokom zbúrané všetky objekty na pozemku vo Veľkej Mači, kde si Jána Kuciak s Martinou Kušnírovou prerábali starší rodinný dom.
Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili pred šiestimi rokmi v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Za tento čin boli právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček, jeho komplic Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó./agentury/
X X X
Valábik bavil Česko názormi o Slovákoch v KHL: Ide im len o dve veci. Vyjadril sa aj k ich účasti na MS v Ostrave
Možná účasť slovenských hokejistov z ruskej KHL na májových MS v Česku sa pod Tatrami stala celospoločenskou témou. Vyjadrujú sa k nej takmer všetci – experti, politici, laici i ľudia, ktorým bol doteraz hokej úplne ukradnutý.
Zatiaľ čo „veľké“ hokejové krajiny ako Švédsko, Fínsko či Česko už dávnejšie deklarovali, že na znak odsúdenia ruskej agresie na Ukrajine nebudú do národných tímov volať hráčov z KHL, Slovensko stále mlčí.
Menej ako tri mesiace pred štartom šampionátu v Prahe a Ostrave nie je jasné, či vedenie reprezentácie povolá do tímu aj hráčov z ruskej súťaže.
Aktuálne v nej pôsobí deväť Slovákov a čo sa týka kvality a skúseností, do finálneho výberu pre MS by sa zrejme dostali všetci.
Šiesti z nich – brankár Patrik Rybár (Spartak Moskva), obrancovia Michal Čajkovský (Spartak Moskva), Martin Gernát (Jaroslavľ), Mislav Rosandič (Togliatti), útočníci Tomáš Jurčo (Omsk) a Michal Krištof (Soči) majú doma aj olympijský bronz z Pekingu.
X X X
Malo by vedenie slovenskej reprezentácie nominovať na MS 2024 do Česka aj hokejistov z ruskej KHL?
„Táto téma dozreje a bude to apríl, kedy budeme musieť urobiť určité rozhodnutie. Rozoberieme to z viacerých hľadísk, ale momentálne sa k tomu nechceme vyjadrovať.
Určite k tomu stanovisko príde v čase, keď ho bude treba urobiť,“ reagoval generálny manažér reprezentácie a šéf slovenského hokeja v jednej osobe Miroslav Šatan.
Nedávno sa k téme vyjadril aj Boris Valábik. Bývalý obranca, ktorý sa po hráčskej kariére stal uznávaným expertom i populárnym moderátorom, bol hosťom českej televízie O2 Sport TV.
Na otázku, či sa pýtal niektorého z krajanov, ktorí aktuálne hrajú v KHL, na dôvody rozhodnutia odísť do Ruska, odpovedal:
„Nie sú tam preto, že je tam lepší život alebo že sa tam lepšie postarajú o ich rodiny. Spýtajte sa Martina Havláta, prečo tam vydržal tak krátko. Pred rokmi som hrával v Kazachstane, mal som 29 alebo 30 rokov, nemal som manželku ani dieťa.
Ako každý hokejista v tom veku som rozmýšľal, kam pôjdem po zápase na pivo, za akou babou pôjdem, a vtedy som si uvedomil, že by som tam nechcel zostať a ani by som nechcel, aby tam vyrastalo moje dieťa. Pre takéto veci tam hráči nechodia.“
Niekdajší dôrazný zadák pokračoval ďalej a uviedol dva dôvody, prečo podľa neho hráči, aj v súčasnej spoločensko-politickej situácii, hrajú v Rusku.
„Jediné, prečo tam chalani chodia, sú peniaze. Ale ja ich nemôžem súdiť, nie som v ich koži. Neviem, ako sa rozhodovali, ale dobre vieme, že je to predovšetkým o peniazoch.
A z časti aj kvôli tomu, že hrajú druhú najkvalitnejšiu ligu na svete, že budú mať v životopise, že hrali v KHL. Aj keď teraz im to môže viac ublížiť ako pomôcť,“ vravel Valábik.
Vyjadril sa aj k možnosti, že Šatan a spol. hráčov z KHL napokon povolajú.
„Ak keby ich zavolali, tak neprídu. Nie sú hlúpi, vedeli by totiž, čo by to spôsobilo,“ dodal 37-ročný rodák z Nitry.
Svetový šampionát 2024 v Prahe a Ostrave sa uskutoční v termíne od 10. do 26. mája. Slováci sa predstavia v ostravskej B-skupine v spoločnosti USA, Nemecka, Švédska, Lotyšska, Francúzska, Kazachstanu a Poľska./agentury/
X X X
Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke
Ruský provojnový bloger a poddôstojník ruskej armády Andrej Morozov, známy pod prezývkou Murz, zahynul. Podľa jeho známych išlo o samovraždu, napísal dnes na svojom webe portály Kommersant. Bloger podľa portálu Meduza spáchal samovraždu po tom, ako na neho ruskí propagandisti usporiadali štvanicu, pretože tvrdil, že dobytie východoukrajinskej Avdijivky stálo Rusko 16 000 vojakov. Ruské ministerstvo obrany sa nevyjadrilo, dodal server.
Ruský provojnový bloger a poddôstojník ruskej armády Andrej Morozov, známy pod prezývkou Murz.
Murz sa zastrelil, uviedol advokát Maxim Paškov, ktorý sa s blogerom stýkal. „V noci sme sa bavili, neboli tam žiadne náznaky,“ dodal. O Murzovej smrti informovala tiež manželka uväzneného ruského nacionalistu Igora Girkina, zvaného Strelkov, ktorý svojho času velil oddielom proruských separatistov na východe Ukrajiny. „Čo najväčšie množstvo ľudí musí vedieť, čo ho (blogera) zabilo,“ napísala Miroslava Reginská podľa Meduzu s odvolaním sa na posledné Murzove príspevky.
Morozov pred smrťou napísal, že sa zastrelí, a žiadal, aby ľudia kvôli tomu nedržali smútok a aby ho pochovali v neuznávanej Luhanskej ľudovej republike, ktorú Rusko anektovalo spolu s ďalšími čiastočne okupovanými ukrajinskými regiónmi. Morozov sa zmieňoval tiež o tom, že ho jeho velitelia v utorok nútili odstrániť bližšie nespresnený príspevok.
Podľa niektorých komentárov išlo pravdepodobne o príspevok, v ktorom Murz komentoval dobytie Avdijivky a s odvolaním sa na nemenovaný zdroj písal, že nevratné straty útočiacich ruských vojsk – teda zabitie a ťažko zranení vojaci, ktorí sa už nebudú môcť vrátiť do armády – predstavovali 16 000 ľudí. Rusko podľa neho zároveň stratilo tri stovky kusov obrnenej techniky, zatiaľ čo brániaci sa Ukrajinci prišli o päť až sedemtisíc vojakov a stiahli sa na vopred pripravené pozície.
VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.
Ruskí propagandisti Murza kritizovali a tvrdili, že jeho vyjadrenia sú lživé a ohováracie voči ruskému ministerstvu obrany, upozornila ruská redakcia BBC. Morozov tvrdil, že rozkaz, aby zmazal tento príspevok, bol vydaný na nátlak. „Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť. Tak to urobím sám,“ napísal v príspevku. Solovjov sa k tomu nevyjadril.
Bloger zverejnil tiež sťažnosť adresovanú hlavnému vojenskému prokurátorovi od nemenovanej delostreleckej jednotky, ktorej príslušníci sa sťažujú na straty, na chýbajúcu rotáciu síl na fronte a na chýbajúcu zdravotnícku pomoc, dodala Meduza./agentury/
X X X
Valábik bavil Česko názormi o Slovákoch v KHL: Ide im len o dve veci. Vyjadril sa aj k ich účasti na MS v Ostrave
Možná účasť slovenských hokejistov z ruskej KHL na májových MS v Česku sa pod Tatrami stala celospoločenskou témou. Vyjadrujú sa k nej takmer všetci – experti, politici, laici i ľudia, ktorým bol doteraz hokej úplne ukradnutý.
Bývalý obranca Boris Valábik v spoločnosti s kolegom Mariánom Gáboríkom.
Zatiaľ čo „veľké“ hokejové krajiny ako Švédsko, Fínsko či Česko už dávnejšie deklarovali, že na znak odsúdenia ruskej agresie na Ukrajine nebudú do národných tímov volať hráčov z KHL, Slovensko stále mlčí.
Menej ako tri mesiace pred štartom šampionátu v Prahe a Ostrave nie je jasné, či vedenie reprezentácie povolá do tímu aj hráčov z ruskej súťaže.
Aktuálne v nej pôsobí deväť Slovákov a čo sa týka kvality a skúseností, do finálneho výberu pre MS by sa zrejme dostali všetci.
Šiesti z nich – brankár Patrik Rybár (Spartak Moskva), obrancovia Michal Čajkovský (Spartak Moskva), Martin Gernát (Jaroslavľ), Mislav Rosandič (Togliatti), útočníci Tomáš Jurčo (Omsk) a Michal Krištof (Soči) majú doma aj olympijský bronz z Pekingu.
X X X
Malo by vedenie slovenskej reprezentácie nominovať na MS 2024 do Česka aj hokejistov z ruskej KHL?
„Táto téma dozreje a bude to apríl, kedy budeme musieť urobiť určité rozhodnutie. Rozoberieme to z viacerých hľadísk, ale momentálne sa k tomu nechceme vyjadrovať.
Určite k tomu stanovisko príde v čase, keď ho bude treba urobiť,“ reagoval generálny manažér reprezentácie a šéf slovenského hokeja v jednej osobe Miroslav Šatan.
Nedávno sa k téme vyjadril aj Boris Valábik. Bývalý obranca, ktorý sa po hráčskej kariére stal uznávaným expertom i populárnym moderátorom, bol hosťom českej televízie O2 Sport TV.
Na otázku, či sa pýtal niektorého z krajanov, ktorí aktuálne hrajú v KHL, na dôvody rozhodnutia odísť do Ruska, odpovedal:
„Nie sú tam preto, že je tam lepší život alebo že sa tam lepšie postarajú o ich rodiny. Spýtajte sa Martina Havláta, prečo tam vydržal tak krátko. Pred rokmi som hrával v Kazachstane, mal som 29 alebo 30 rokov, nemal som manželku ani dieťa.
Ako každý hokejista v tom veku som rozmýšľal, kam pôjdem po zápase na pivo, za akou babou pôjdem, a vtedy som si uvedomil, že by som tam nechcel zostať a ani by som nechcel, aby tam vyrastalo moje dieťa. Pre takéto veci tam hráči nechodia.“
Niekdajší dôrazný zadák pokračoval ďalej a uviedol dva dôvody, prečo podľa neho hráči, aj v súčasnej spoločensko-politickej situácii, hrajú v Rusku.
„Jediné, prečo tam chalani chodia, sú peniaze. Ale ja ich nemôžem súdiť, nie som v ich koži. Neviem, ako sa rozhodovali, ale dobre vieme, že je to predovšetkým o peniazoch.
A z časti aj kvôli tomu, že hrajú druhú najkvalitnejšiu ligu na svete, že budú mať v životopise, že hrali v KHL. Aj keď teraz im to môže viac ublížiť ako pomôcť,“ vravel Valábik.
KHL napokon povolajú.
„Ak keby ich zavolali, tak neprídu. Nie sú hlúpi, vedeli by totiž, čo by to spôsobilo,“ dodal 37-ročný rodák z Nitry.
Svetový šampionát 2024 v Prahe a Ostrave sa uskutoční v termíne od 10. do 26. mája. Slováci sa predstavia v ostravskej B-skupine v spoločnosti USA, Nemecka, Švédska, Lotyšska, Francúzska, Kazachstanu a Poľska./agentury/