Boxer Kličkov vyboxovat Zelenského. Vraždí, ničí Ukrajinu. Polsko: Německo ovládne Evropu, jako Hitler? Vánoce bez boje

Zelenský, jeho manželka, celá vláda Ukrajiny a poslanci měli už dříve nastoupit do prvních řad boje v celé Ukrajině, když nechtěli a nechtějí jednat s Ruskem o dohodě. Zelenský agent Německa, USA, Anglie a Západu? Lepší dohoda, než zdevastovaná Ukrajina, statisíce mrtvých a miliardové škody.

Lidé jsou bez bytů, domů, dnes mrznou, protože není plyn, elektřina, PHM, léky, nemocnice. Jedině Izrael oznámil, že žádné zbraně na Ukrajinu nedodá na vraždění Ukrajinců, protože Hitler usmrtil miliony lidí v Evropě i jinde. Celý Západ se nestará o to, co bude dále s Ukrajinou a Ukrajinci.

X X X

POLSKO,  KACZYŃSKI:  NĚMECKO  CHCE  OVLÁDNOUT  EVROPU,  JAKO  HITLER

POLSKO  POŽADUJE  ZA  ŠKODY  HITLEREM  MILIARDY  OD  NĚMECKA

‚Německo dnes chce ovládnout Evropu jako za války. Povede to ke krizi,‘ řekl polský vicepremiér Kaczyński

Předseda hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński odsoudil údajnou nadvládu Německa v Evropě. Západního souseda Polska v sobotu obvinil, že se snaží mírovými způsoby uskutečnit „plány, kterých chtěl kdysi dosáhnout vojenskými metodami“. Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Polsku se v příštím roce budou konat parlamentní volby.

 Podle Kaczyńského spočívá síla Evropy v jejích národech a do značné míry v jejích suverénních státech. Předseda PiS odsoudil „situaci nadvlády, situaci, kdy jeden z evropských států, dnes největší po Rusku, mírovými způsoby uskutečňuje plány, které chtěl kdysi uskutečnit vojenskými metodami“.

„Je to cesta, která vede ke krizi a neštěstí. Nejen Polska, ale i Evropy. A také této země, Německa,“ dodal.

Kaczyński, který je považován za vůdce a hlavního stratéga vládnoucí pravice a často útočí na Německo a Evropskou unii, v sobotu vystoupil v Lehnici na jihozápadě země v rámci své cesty po vojvodstvích před parlamentními volbami, které se mají konat na podzim příštího roku.

Válečné reparace

Vedle protiněmecké a euroskeptické rétoriky, která podle polské opozice přinejmenším částečně souvisí s předvolební kampaní, zahájily polské úřady v poslední době diplomatickou ofenzívu s cílem vymoci od Německa reparace za druhou světovou válku.

Varšava odhaduje, že škody způsobené tehdejším nacistickým režimem činí 6,2 bilionu zlotých (zhruba 32 bilionů korun). Berlín nicméně považuje otázku válečných reparací za uzavřenou.

Varšava také koncem listopadu odmítla německou nabídku na zaslání systému protivzdušné obrany Patriot poté, co u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic dopadla raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket. Polská vláda navrhla, aby Německo předalo vybavení Ukrajině.

Podle sobotního průzkumu je ale více než polovina Poláků nespokojena s politikou Varšavy vůči Německu. Přístup vlády Mateusze Morawieckého k Německu hodnotilo negativně 50,5 procenta respondentů, 18,7 procenta ji chválilo a 30,8 procenta nemělo na věc názor. Průzkumu agentury SW Research zveřejnil web polského listu Rzeczpospolita.

X X X

FRANCIE:  RUSKO  POTŘEBUJE  MÍROVÉ  GARANCE

I Rusko potřebuje své bezpečnostní garance. Macron rýsuje podmínky míru na Ukrajině

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro TF1 během své návštěvy USA prohlásil, že Západ by měl začít formulovat parametry míru na Ukrajině. Podle šéfa Elysejského paláce musí Evropa vzít v potaz i ruské bezpečnostní obavy a v určitých ohledech jim může vyhovět.

Pokud se Rusko vrátí k jednacímu stolu a bude usilovat o mír na Ukrajině, Evropa by mohla přistoupit na určité ústupky Moskvě ve prospěch konce války. Alespoň si to myslí francouzský prezident Macron, který v USA situaci na Ukrajině živelně probírá s Joem Bidenem.

„Musíme se vypořádat s jedním nezbytným bodem, o kterém prezident Putin často mluvil. Jde o strach, že NATO přijde až k jeho dveřím a rozmístí zbraně, které by mohly přímo Rusko ohrozit,“ řekl Macron v rozhovoru pro TF1 (interview bylo nahrávané ve Spojených státech).

 „I toto téma bude součástí mírových debat, takže si musíme ujasnit, co jsme ochotni udělat, jak ochráníme své spojence a členské státy, ale jak také dáme Rusku garance v den, kdy se vrátí k jednacímu stolu,“ dodal Macron.

Francouzský prezident se ještě před válkou na Ukrajině profiloval jako vrchní vyjednavač Evropy s Putinem. Nyní se zřejmě snaží do své role znovu vrátit. Agentura Reuters upozornila, že určité země Evropy nechtějí o ústupcích směrem k Rusku ani slyšet. Zvláště v době, kdy armády Moskvy nadále pustoší ukrajinskou zem.

Z rétoriky Macrona může vyplývat, že ožehavá by mohla být například problematika přijetí Ukrajiny do NATO. Francouzský prezident před začátkem konfliktu nadnesl myšlenku „finlandizace“ Ukrajiny, na základě které by se Kyjev měl vydat cestou totální neutrality výměnou za bezpečnostní garance.

X X X

ZPĚVÁK  DROBNÝ:  MÍSTO  UKRAJINCŮ  FIALA   POMÁHAT  LIDEM  ČR,  JAKO  TO  DĚLÁ  NĚMECKO  NĚMCŮM

Pomáhejme radši starým než Ukrajincům, říká Drobný. Dotazy na Zemanovce uťal

Zpěvák Milan Drobný (77) oslavil ve čtvrtek na pražském koncertě v Kulturním domě Barikádníků s předstihem 78. narozeniny a ukázal, že ještě umí zvednout obecenstvo ze židle. Když přišla v rozhovoru pro iDNES.cz řeč na politiku, někdejší člen Zemanovců otázky zarazil. Pak přiznal, že ho štve, že se podle něj u nás pomáhá víc uprchlíkům z Ukrajiny než například seniorům.

 Před šedesáti lety se Milan Drobný zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty. I když nic nevyhrál, Karel Krautgartner mu nabídl účinkování ve svém orchestru. Později, když zpíval v kavárně Vltava, se setkal s Karlem Gottem. Právě s Gottem pak začali hrát v divadle Semafor, kde pásmo Zuzana je všude jako doma přineslo Drobnému jeho první velký hit –⁠ Písničku pro kočku.

V Semaforu zůstal do konce šedesátých let, poté z divadla odešel, aby se více věnoval sólové dráze zpěváka. Úspěšný byl i jako skladatel. Například pro Aleše Ulma napsal píseň Šálek šípkového čaje, která získala v roce 1973 bronz na mezinárodním festivalu Bratislavská lyra. Během své hudební kariéry prodal Drobný na dva miliony vinylových desek, kazet či cédéček. V devadesátých letech za to dostal od Supraphonu platinovou desku.

Ve strašnickém kulturním domě oslavil ve čtvrtek s týdenním předstihem 78. narozeniny. Popřát mu přišla Věra MartinováPetra ČernockáKamélieMartin France či Václav Kopta, který nadchl přítomné svým jamováním na piáno. Milan Drobný zazpíval na dvě desítky písní a bavil diváky vyprávěním anekdot.

„Na osmdesátku se netěším. Když přijde, tak přijde, když nepřijde, tak co se dá dělat. Musíme brát život, jak to jde,“ řekl iDNES.cz zpěvák. Kvůli množství milostných vztahů a eskapád, které prožil, se o něm v bulváru píše jako o „donchuánovi“, což vůbec nebere zle.

„Donchuán není žádnej kanec, to je někdo, komu se líbí ženy, to je na tom hezký,“ usmívá se. Ve třetím manželství, které uzavřel v červenci 2017, je spokojený. Ze dvou předchozích sňatků má tři děti – dva syny a dceru.

Udělal jsem také mnoho životních kopanců v rodině, se ženami, málo se věnoval dětem. Ale vždy jsem se snažil jednat čestně a stále se snažím, aby po mě něco zůstalo, aby si lidé jednou řekli, že třeba někomu chybím, že to byl fajn a férový chlap.

Milan Drobný

Naštvaný kvůli uprchlíkům

V roce 2010 byl Milan Drobný členem Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Vedl libereckou pobočku a podle tehdejšího tisku ji dokonce zakládal, což nyní odmítá. Za SPOZ také před dvanácti lety kandidoval neúspěšně do Senátu.

„Stal jsem se členem, když se zakládal Spolek přátel Miloše Zemana. Pak se transformoval na SPOZ a v té době jsem jezdil do Liberce za svým druhým otcem a strana mě navrhla za předsedu jedné liberecké části. Po roce dojíždění za své a bez nějaké finanční podpory mě Miloš navrhl do senátních voleb, což jsem jako vůl po jednomyslném schválení osazenstva absolvoval. Zeman pak složil předsednickou funkci a já všude na mítincích slyšel, my bychom vás, pane Drobný, i volili, ale jaký máte program a kdo je váš předseda? My měli prd,“ prohlásil před lety.

Když ve čtvrtek před narozeninovým koncertem padl v rozhovoru pro iDNES.tv dotaz na Zemanovce, zpěvák téma okamžitě uťal. „Nikdy jsem nebyl v žádné straně a o tomhle se vůbec nechci bavit. To je nějaký výmysl. Já nebyl ani v Pionýru, protože můj táta byl v zahraniční armádě a kvůli tomu jsem měl skvrnu, takže o tomhle vůbec… politika… to bych se naštval. A když se naštvu, je to ošklivý,“ zachmuřil se Drobný.

„Bývám naštvaný, když prohraje Slavia. Nebo když vidím, jak tady pomáháme uprchlíkům víc než našim starým lidem. Dobrý, Ukrajina… musíme pomoct. Ale někteří se tady už chovají jako prasata. Normálně vyžírají… znám to. Mám naproti sousedku. Vidím to. Její frajer opravuje auta, dělá melouchy, jezdí si v mercedesu. Je mu 35, proč nejede domů a nebojuje?“ rozohnil se Drobný před kamerou. „Jsem ochotný pomáhat, ale spíš našim starým lidem,“ dodal.

X X X

Rusové i Ukrajinci evakuují obyvatele z Chersonské oblasti. Očekávají se intenzivní boje

V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásili třídenní evakuaci obyvatel z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který mají pod kontrolou Ukrajinci. Podle šéfa oblastní správy Jaroslava Januševyče je evakuace nutná vzhledem k očekávanému zintenzivnění bojů, informoval v sobotu web listu Ukrajinska pravda.

 Ukrajinci, kteří zůstávají v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na levém břehu Dněpru, budou moci řeku překročit až do pondělí.

„Evakuace je nutná vzhledem k možnému zintenzivnění nepřátelských akcí v této oblasti,“ uvedl Januševyč na telegramu. Úřady proto podle něj dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku.

Během tří dní bude možné se do pravobřežní části Chersonské oblasti dostat na jednom určeném místě.

Evakuace pod ruskou okupační správou

Ruská okupační správa, která má pod kontrolou jižní část Chersonské oblasti, v pátek podle agentury TASS uvedla, že v sobotu přistoupí k převozu obyvatel s omezenou mobilitou z Kachovky, která leží v jimi kontrolované části Chersonské oblasti.

Upřesnila, že má na mysli lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale i další. Přesunout se je chystá do penzionu v Heničesku, který leží asi 150 kilometrů od Kachovky a blíže k poloostrovu Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014.

Krok vysvětlila okupační správa tím, že Kachovka stejně jako další města podél levého břehu Dněpru jsou terčem ukrajinského ostřelování a není tam pro civilisty bezpečno.

Město Cherson a severní část po něm pojmenované oblasti osvobodili Ukrajinci při protiofenzivě na počátku listopadu. Oblastní metropole měla před válkou téměř 300 tisíc obyvatel, nyní jich v ní zůstává asi 80 tisíc.

Ukrajinské úřady jim několik týdnů nabízí pomoc s evakuací, protože podle nich dál hrozí ruské ostřelování z levého břehu Dněpru. Mnozí ale evakuaci odmítají a říkají, že nemají kam jít.

X X X

GENETIK  PAČES:  DALŠÍ  NEBEZPEČÍ  PANDEMIE

Zvyšování počtu obyvatel světa znamená, že nebezpečí další pandemie není malé, varuje vědec Pačes

 Světová populace překonala hranici 8 miliard a podle molekulárního genetika Jana Pačese se o to víc stává lidstvo terčem virů. „Když si vezmeme celkovou masu všeho živého, tak člověk začíná dominovat. Ne tedy v celkové mase, ale mezi savci. Až 96 procent váhy všech savců dělá člověk a jím domestikovaná zvířata. To jsou cíle pro viry a musíme počítat s tím, že se budou šířit, respektive už se šíří,“ tvrdí vědec v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.

 Změny klimatu, migrace a jiné vlivy novodobé společnosti usnadňují šíření virů, připomíná Pačes. Postupuje také věda: virolog John Oxford z univerzity Queen Mary University of London řekl stanici BBC, že během příštích dvou let by mohla být k dispozici univerzální vakcína proti chřipce.

„Je to velký průlom. Za to právě mohou nové technologie, vakcíny mRNA, které už jsme použili proti koronaviru,“ připomíná molekulární genetik. A upozorňuje, že farmaceutický průmysl nebude schopný neustále vyvíjet boostery na nové mutace.

„Snaha je být na pandemie do budoucna připraven předem. Biologové mohou dělat to, že budou připravovat univerzální vakcíny, které nebudou tak účinné, ale budou připravené i na zatím neznámé druhy. Tady se podařilo, byť zatím pouze u myší, vytvořit protilátky dostatečně univerzální, že zabraly proti všem známým kmenům, které bylo možno vyzkoušet,“ vyzdvihuje Pačes. Univerzální protilátka musí obsahovat takové místo v genomu viru, které nesou všechny druhy nemocí.

„Ať už jednotlivé kmeny existují, nebo teprve vzniknou, to cílení by mělo být dostatečně univerzální. Epidemiologové mají pořád větší strach z budoucí chřipkové epidemie než z koronaviru, protože některé chřipkové kmeny u jiných zvířat, například u ptáků, jsou velmi smrtící a přeskok na člověka se udál už několikrát. Právě se zvyšováním počtu obyvatel a bohužel i cestování znamená, že nebezpečí další pandemie není malé,“ varuje.

Nulová tolerance?

V čínských městech protestují davy lidí nejen proti přísným protikoronavirovým restrikcím. Jde o největší protirežimní vzepětí za posledních 30 let a směřují i proti prezidentovi Si Ťin-pchingovi, který si tvrdé potírání koronaviru vzal za své.

Podle Pačese strategie nulového covidu-19 není univerzální a musí se přizpůsobovat podle epidemiologické a farmaceutické situace:

„Na začátku celé pandemie před třemi roky bylo velmi rozumné snažit se o strategii nulového covidu. Za prvé tou dobou byla ještě šance, byť malá, že bychom se mohli koronaviru zbavit úplně. Ale přestože se to nepovedlo, lékaři ho v té době neuměli dobře diagnostikovat a neměli jsme vyzkoušenou léčbu.“

„Ta doba už je daleko za námi. V okamžiku, kdy se nám podařilo vyrobit vakcíny a podařilo se dobře vymyslet léčbu, snížili jsme celkovou smrtnost na koronavirus. A tudíž mělo smysl vracet se ‚do normálu‘. Zdá, že Čína tento krok jaksi propásla,“ soudí,

Důvody, proč koronavirus chtějí čínské úřady vymýtit zcela, jsou ale trochu jiné než v Evropě, připomíná Pačes.

„U nás, když přišly na řadu očkovací látky, tak jsme začali očkovat nejstarší generaci, protože ta byla nejvíce ohrožená. Čína si vyvinula vlastní vakcíny a vakcinovala zejména populaci v produktivním věku, protože jim šlo hlavně o to, aby se stát nezastavil,“ srovnává vědec a pokračuje:

„Dokonce byly čínské vakcíny označeny jako nevhodné pro staré lidi, že nejsou dostatečně vyzkoušené. Což ovšem vedlo k tomu, že důvěra obyvatelstva poklesla a v současné době nejsou dostatečně naočkovaní, zejména ty nejstarší věkové kategorie.“

Upozorňuje ale na stinnou stránku evropského přístupu:

„V Číně je počet úmrtí, myslím, pět lidí na milion – u nás to jsou čtyři tisíce na milion. My jsme si naší současnou svobodu draze zaplatili tím, že zemřelo tolik lidí a tolik lidí má dlouhodobé následky po prodělání koronaviru. V Číně to tedy přichází až po těch třech letech.“

„Strategie nulového covidu dříve docela dobře fungovala. Ale je to něco, co bychom tady v Evropě vůbec nemohli zavést. Ten systém monitorování a nařízení, to je něco nepředstavitelného. Ale zbytek světa tím, že nechával virus růst, vyšlechtil časem variantu omikron, která je tak infekční, že ani v Číně už se ji nedaří udržet,“ dodává Jan Pačes.

X X X

Státy G7 a Austrálie zastropují ceny ruské rupy, stejně jako Evropská unie. ‚Nepřijmeme to,‘ reaguje Kreml

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se stejně jako Evropská unie dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Mluvčí Kremlu uvedl, že Rusko strop nepřijme a po analýze oznámí, jak bude reagovat. Země nadále hodlá hledat kupce pro svoji ropu.

 Země G7 a Austrálie uvedly, že dosáhly dohody o stanovení maximální ceny „v souladu s jednomyslným rozhodnutím členských států Evropské unie“. Opatření má podle nich zabránit Rusku profitovat z války na Ukrajině, podpořit stabilitu na globálních energetických trzích a a minimalizovat negativní hospodářské dopady války.

„Tento strop nepřijmeme,“ řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj se Moskva na cenový strop připravila a analyzuje jej. Analýza bude provedena rychle a Rusko poté řekne, jak bude reagovat, dodal Peskov.

Rusko hodlá podle dřívějších vyjádření i nadále hledat kupce pro svoji ropu, a to navzdory pokusu západních vlád zavést cenový strop na vývoz ropy, který považuje za nebezpečný.

Zákaz prodeje?

Ruské velvyslanectví v USA v komentářích na sociální sítí telegram kritizovalo rozhodnutí EU a G7 a označilo jej za „přetváření“ principů volného trhu. Zopakovalo, že o ruskou ropu bude i přes tato opatření nadále zájem a rozhodnutí o zavedení stropu povede jen ke zvýšení nejistoty a vyšším nákladům pro spotřebitele.

Ruský prezident Vladimir Putin a někteří vysocí kremelští představitelé již dříve opakovaně uváděli, že Rusko nebude dodávat paliva těm, kdo se k cenovému stropu připojí. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak prohlásil, že tento nástroj je v rozporu se všemi tržními mechanismy, mohl by být velmi zhoubný pro světový ropný průmysl a země v případě zavedení stropu začne dodávat ropu tržně orientovaným partnerům či sníží těžbu.

Agentura Bloomberg minulý týden uvedla, že Kreml připravuje prezidentský výnos, který zakáže ruským firmám a obchodníkům prodávat ruskou ropu komukoli, kdo zavede na tuto surovinu cenový strop.

Vedoucí administrativy ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na telegramu uvedl, že cenový strop, na kterém se dohodly země G7 s Austrálií, by měl být snížen na 30 dolarů za barel, aby více zasáhl ruskou ekonomiku.

Dohodu Evropské unie dříve blokovalo Polsko, které požadovalo nižší úroveň maximální ceny. V pátek se však na půdě EU podařilo dohody dosáhnout, což otevřelo cestu k formálnímu schválení cenového stropu během víkendu.

Dohodu Evropské unie dříve blokovalo Polsko, které požadovalo nižší úroveň maximální ceny. V pátek se však na půdě Evropské unie podařilo dohody dosáhnout, což otevřelo cestu k formálnímu schválení cenového stropu během víkendu.

Podle prohlášení G7 a Austrálie by cenový strop měl vstoupit v platnost v pondělí, nebo velmi krátce poté. Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Nebudou jim také moci být poskytovány pojišťovací služby, což přepravu prakticky znemožní.

Vzhledem k tomu, že nejdůležitější lodní a pojišťovací firmy sídlí v zemích G7, cenový strop by měl prakticky znemožnit přepravu ruské ropy za vyšší cenu. V pondělí vstupuje v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí.

Zavedení cenového stropu bylo nápadem G7. Cílem má být snížit příjmy z Ruska z prodeje ropy a zároveň zabránit prudkému nárůstu světových cen ropy po spuštění embarga EU na ruskou ropu. Cena ruské uralské ropy se v pátek pohybovala kolem 67 dolarů za barel.

X X X

VYHRŮŽKY  DIPLOMATŮM  UKRAJINY  V  CIZINĚ

Ukrajinským diplomatům v mnoha zemích vyhrožují. Nás nevyděsí, míní ministr

Desítky výhrůžek dostali v posledních dnech ukrajinští diplomaté ve dvanácti evropských zemích. Na Facebooku o tom informoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle něj se ale Ukrajinci nezaleknou. V pátek Kyjev uvedl, že jeho zastupitelské úřady v zahraničí včetně Česka obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči.

„Dosud jsme zaznamenali 18 případů výhrůžek ve 12 zemích: pokus o teroristický útok ve Španělsku, balíčky se zvrácenými hrozbami ve formě vytržených zvířecích očí v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii, Rakousku, Česku, Vatikánu, Francii, zprávy o bombě v Kazachstánu a také podezřelý dopis v USA,“ uvedl Kuleba po pátečním krizovém jednání s ukrajinskými diplomaty.

Podle ministra chtějí pachatelé, které označuje za teroristy, podkopat důležitou diplomatickou práci na dodávkách zbraní, energetického zařízení a na izolaci Ruska. „Myslí si, že nás mohou vystrašit a zastavit nebo oslabit mezinárodní podporu Ukrajiny. Chápu, proč to chtějí. Dnes je ukrajinská diplomacie mocnou silou, která čelí nepříteli,“ napsal na Facebooku ukrajinský ministr zahraničí.

Ukrajinská velvyslanectví a konzuláty podle ministra zahraničí zvýšily po vlně výhrůžek bezpečnostní opatření. Kyjev podle něj rovněž spolupracuje s úřady hostitelských zemí i ukrajinskou tajnou službou SBU na odhalení pachatelů. „Teroristé neuspějí,“ dodal Kuleba.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v pátek informoval, že ukrajinská velvyslanectví a konzuláty v několika zemích včetně Česka obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči.

Česká policie uvedla, že na ukrajinské velvyslanectví v Praze a konzulát v Brně dorazily balíčky s živočišnou tkání. Ve Španělsku už dříve přišly dopisové bomby například premiérovi Pedru Sánchezovi, na americké a ukrajinské velvyslanectví, leteckou základnu či do firmy v Zaragoze, která vyrábí raketové odpalovací systémy, ruční granáty či zařízení pro noční vidění. Španělské úřady věc vyšetřují jako terorismus.

X X X

Hitler byl démon a holokaust se stal, napravuje Biden bludy rapera Westa

Americký prezident Joe Biden zareagoval po antisemitických výrocích rapera Kanyeho Westa na twitteru. Stalo se tak poté, co raper nyní známý také jako Ye v jednom z aktuálních rozhovorů velebil diktátora a nacistického vůdce Adolfa Hitlera a kladně ohodnotil jeho přínos lidstvu.

 K výrokům rapera se na twitteru vyjádřil i americký prezident Joe Biden. „Chtěl bych jen ujasnit několik věcí: Holokaust se stal. Hitler byl démonická postava. A naši političtí představitelé by místo toho, aby mu poskytovali platformu, měli na antisemitismus upozorňovat a odmítat ho všude, kde se skrývá,“ uvedl Biden. „Mlčení je spoluvina,“ dodal.

West v uplynulém týdnu opět šokoval veřejnost, když během jednoho z aktuálních rozhovorů chválil Hitlera a četl antisemitské vtipy. „Na Hitlerovi vidím i dobré a pozitivní věci. Já osobně miluju všechny. Každý člověk zkrátka něco přinesl, obzvláště pak Hitler. Židovská média v nás vyvolávají pocit, že nacisté a Hitler nepřinesli světu nic hodnotného. A mezitím se ve světě děje to, co se děje,“ řekl.

„Přemýšlel jsem i o Satanovi. Ať už jde o sionisty, nebo Hitlera, není to jimi. Je to vlastně Satan, kdo využívá lidi a ovládá je svými démonickými silami,“ dodal bipolární poruchou trpící umělec.

Twitter raperovi v pátek opět dočasně zablokoval účet kvůli tomu, že na něm zveřejnil svastiku spojenou s Davidovou hvězdou, tedy symboly nacismu a judaismu. Umělec naznačil, že půjde o symbol jeho prezidentské kampaně v roce 2024.

X X X

Dluhový expert: Příspěvky pobírá jen desetina seniorů, kterých se týkají. Elektronickou žádost nevyužívají

Pohled na cenovky a složenky znepokojuje čím dál víc lidí. Podle průzkumu agentury Ipsos trápí tři čtvrtiny respondentů rostoucí náklady na bydlení, ceny energií, jídla, zboží a pohonných hmot. Podle Člověka v tísni například příspěvek na bydlení pobírá jen čtvrtina těch, kteří na něj mají nárok. Lidé často nevědí, co mohou využít, kam se obrátit a jak příslušnou žádost vyplnit. Ve vysílání Radiožurnálu o tématu mluvil Daniel Hůle z této organizace.

 X Jak se podle vašich zkušeností a zkušenosti vaší organizace dotýkají ceny energií, inflace a podobně těch nejzranitelnějších skupin – tedy samoživitelek, samoživitelů, seniorek, seniorů…?

Tyto skupiny jsou dlouhodobě velmi zranitelné, to je zřejmé. Krize nicméně razantně dopadá i na další skupiny, jako třeba mladé rodiny, které bydlí ve vlastním bytě pořízeném na hypoteční úvěr. Co se týče seniorů, ti obecně hospodaří s velmi malým rozpočtem, často hospodaří velmi úsporně. Některé chudé skupiny mají velké rezervy v tom, kde šetřit, ale zrovna u seniorů moc není kde.

Chudší senioři dlouhodobě kupují opravdu jen ty základní potraviny. Radost jako v podobě cukrárny si dopřejí jednou měsíčně. Není žádná rezerva, kde brát. Jejich důchody jsou limitované, navíc si nemůžou ani pořádně přivydělat dalším zaměstnáním, jak to řeší celá řada jiných domácností. Rostoucí ceny energií pak samozřejmě vedou k tomu, že na zaplacení senior nemá.

Přitom tu existuje velmi významná využitelná pomoc, kterou ale mezi seniory čerpá řádově pouze mezi deseti až dvanácti procenty těch, kteří na ni mají nárok. To znamená, že tu je velký potenciál, jak seniorům pomoci se žádostí o příspěvek na bydlení.

Nevyužitelný stav

X Právě toto se snaží změnit vaše organizace. Spustili jste sbírku SOS Česko, abyste lidem pomohli žádat o státní příspěvky. Je to proto, že stát vzhledem ke statistikám, o kterých mluvíte, nedokázal těmto lidem nabídnout dostatečné služby?

Tak to úplně není. Díky Marianu Jurečkovi se částka poměrně výrazně proměnila a zvýšila se.

Z mého pohledu je dneska příspěvek na bydlení, který stát nabízí, dostatečný. Výrazná vada je, že se sice výrazně zlepšila žádost on-line, takže ten, kdo disponuje e-identitou nebo bankovní identitou, má k příspěvku relativně jednoduchou cestu, ale to zrovna ti nejzranitelnější senioři nevyužijí.

Nemají potřebné digitální kompetence a jsou závislí na papírovém procesu. Ten skupina úředníků na ministerstvu práce a sociálních věcí neustále udržuje ve v podstatě nevyužitelném stavu. V tomto ohledu by ministerstvo mělo politiku výrazně změnit.

Pak je samozřejmě na nás – na neziskových organizacích, nebo na obcích – abychom svým seniorům v žádání pomohli, protože úřad práce je mimo jiné vlivem uprchlické krize přetížený a nemá možnost seniory aktivně oslovovat. Stát by měl zlepšit hlavně formu žádosti a celé papírové administrace.

X x x

Jak sbírka SOS Česko funguje a jakou máte odezvu od klientů?

Překvapilo nás, že v situaci, kdy je jednak velká krize a opravdu velká část rodin, řádově přes dva miliony domácností, bude mít od ledna elektřinu dražší minimálně o 65 procent, některé dokonce o stovky procent, je odezva velmi pozitivní. I přesto, že celá řada lidí, kteří jsou zvyklí pomáhat a přispívat, se vyčerpala pomocí Ukrajině, v rámci které se vybralo bezprecedentní množství peněz.

My v tuto chvíli máme na kontě sbírky zhruba jeden a čtvrt milionu korun. Primárně je sbírka zaměřena na poradenské aktivity, abychom na naší helplince mohli seniorům, nebo komukoli, kdo zavolá, udělat rychlou analýzu, jestli na příspěvek na bydlení má nárok, jak vysoký příspěvek by případně mohl získat, a pak ho nasměrovat k řešení, jak žádost zpracovat.

X X X

Ve Vatikánu rozsvítili strom a odhalili jesličky. Papež poděkoval dárcům

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu oficiálně rozsvítili vánoční strom. Svatý stolec letos získal třicet metrů vysokou jedli darem od malé horské vesnice Rosello v regionu Abruzzo. Během ceremonie na náměstí se rovněž odhalily jesličky, které darovala severoitalská vesnice Sutrio, uvedl web Vatican News.

Papež František poděkoval zástupcům italských obcí za jejich dary. Postavy v betlémě ze Sutria jsou vyřezány ze dřeva. Vatikán slavnostně odhalil také druhé jesličky, darované Guatemalou, které jsou vystavené v papežské hale Pavla VI. Betlémy podle Františka lidem pomáhají znovu objevit „skutečné bohatství Vánoc“, odlišných „od těch konzumních a komerčních“.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu měla letos původně zdobit 54 metrů metrů vysoká jedle bělokorá z italských hor. Těsně před kácením ale ochránci přírody upozornili, že strom je přes 200 let starý, roste v přírodní rezervaci a tento druh je navíc zákonem chráněný. Dřevorubci od kácení na poslední chvíli upustili. Vesnice Rosello musela narychlo vybrat jiný strom, který poté ozdobily výrobky pacientů z rehabilitačního psychiatrického zařízení.

Papež se nad symbolikou vánočního stromu krátce zamyslel. „Stejně jako stromy, tak i lidé potřebují kořeny. Protože jen ty, které jsou zakořeněny v dobré půdě, zůstávají pevné, rostou, zrají, odolávají větrům, které jimi otřásají, a stávají se orientačním bodem pro ty, kdo se na ně dívají. Ale bez kořenů se nic z toho neděje: bez pevných základů zůstává člověk vratký. Je důležité udržovat kořeny, v životě stejně jako ve víře,“ uvedl.

Katolická církev také oznámila, že v rámci uvolnění opatření proti šíření koronaviru znovu zavede během mší podávání rukou, které symbolizuje mír. Na vrcholu pandemie bylo toto gesto při bohoslužbách zrušeno; loni se obnovilo pouze částečně, lidé si měli místo podání ruky pohlédnout do očí či pokynout hlavou.

X X X

Britská policie zatkla oligarchu kvůli praní špinavých peněz, podle médií jde o jednoho z nejbohatších Rusů

Britská policie v Londýně při vyšetřování nezákonných aktivit oligarchů zatkla bohatého ruského podnikatele. Podle Národního kriminálního úřadu je 58letý muž podezřelý z praní špinavých peněz, podání křivého svědectví a spolčení za účelem podvodu. Jméno zatčeného úřady podle britských médií nezveřejnily, web listu Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje uvedl, že jde o jednoho z nejbohatších Rusů Michaila Fridmana.

 Na pět desítek policistů ve čtvrtek zasahovalo v luxusním domě v Londýně, uvedl Národní kriminální úřad. Kromě ruského občana zatkli ještě další dvě osoby, přičemž 35letého muže policisté zadrželi, když se snažil z místa utéct s taškou, v níž bylo několik tisíc liber v hotovosti. Všichni tři zatčení byli později propuštěni na kauci.

Ukrajinský list Ukrajinska pravda s odvoláním na tři své zdroje uvedl, že zadrženým mužem je bankéř Michail Fridman, na kterého dříve uvalila sankce Británie i Evropská unie. Fridman je jedním z nejbohatších Rusů, spoluzakládal největší ruskou soukromou banku Alfa-Bank. Je mu 58 let, a je tak stejně starý jako muž, o jehož zatčení informoval úřad.

Ruské velvyslanectví v Londýně podle agentury Reuters v reakci na policejní akci vyzvalo britské ministerstvo zahraničí, aby mu sdělil důvody zatčení podnikatele a podmínky, za kterých byl zadržován.

Speciální jednotka

Zásah provedla specializovaná jednotka zaměřená na boj proti kleptokracii, která vznikla letos mimo jiné kvůli stíhání osob, jež se snaží obcházet protiruské sankce přijaté kvůli válce na Ukrajině.

Šéf NCA Graeme Biggar uvedl, že jednotka má značné úspěchy při vyšetřování potenciálně zločinných aktivit oligarchů. „Budeme dál nasazovat veškeré síly a taktiku na to, abychom tuto hrozbu zažehnali,“ řekl.

Británie od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února uvalila sankce na více než 1 300 ruských fyzických a právnických osob.

X X X

PODRAZY  NERUDOVÉ   NA  MENDELOVĚ  UNIVERZITĚ  V  BRNĚ,

PŘÍPAD  ŠETŘÍ  POLICIE  A  ŽALOBCI

Nerudové k úspěchu pomohla média, rozhodnou velké debaty, míní politolog

VAROVALI  PŘED   NI  VOLIČE  I   EXPREZIDENT  KLAUS  A  EXPREMIÉR  PAROUBEK

Vzestupu Danuše Nerudové pomohla mediální smršť, která se po oznámení potvrzených kandidátů spustila, míní politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník. Její úspěch z posledních průzkumů si nedokáže vysvětlit. „Její kampaň je stejná, neřekla ani neudělala nic, co by ji vyneslo,“ míní.

X V posledních předvolebních průzkumech nejvýrazněji posílila Danuše Nerudová. Čím si to vysvětlujete?

Je těžké si to jednoznačně vysvětlit. Běžně bývá souvislost mezi tím, že je jeden z favoritů poškozený a proto vylétnou preference ostatních. Ale to se nyní nestalo. Nesledujeme výrazný moment, kdy by se třeba Andreji Babišovi něco přihodilo a důsledkem toho by posílili oponenti.

Úspěch Nerudové může být dán velkou mediální pozorností. V posledních dnech už se ví, kdo byl ministerstvem vnitra potvrzený jako kandidát. Nedá se spoléhat, že všichni respondenti před časem znali, kdo ona nebo generál Pavel jsou. Ale po současném mediálním „humbuku“ ohledně registrací už je známost jejich jmen výrazně větší, proto stoupají.

X Může hrát roli, že řada lidí Nerudovou začala podporovat až ve chvíli, kdy se jí začalo v průzkumech dařit?

Pořád si nedokážu fenomén Danuše Nerudové úplně vysvětlit. Přijde mi, že je pořád stejná, styl kampaně je pořád stejný a nevidím, že by řekla nebo udělala něco, co by ji k vysokým číslům v průzkumech vyneslo.

X Zmiňuje se, že se jí daří komunikace přes sociální sítě.

Určitě můžeme ocenit její marketing. O tom, že ho má dobrý Andrej Babiš, se dlouhodobě mluví, ale je vidět, že i ostatní na tom dost pracují. Zároveň bych ale vliv marketingu nepřeceňoval, skok Danuše Nerudové přičítám především mediální smršti posledních dnů.

X Pomáhá Nerudové, že v ní mnozí vidí slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, nebo je naopak žena na Hradě stále pro mnoho lidí nepřijatelná?

Uvidíme, zda v následujících týdnech bude hrát na ženskou kartu, nebo jí naopak tým bude radit, ať to nedělá. Není to totiž sázka na jistotu. Například v amerických prezidentských volbách Hillary Clintonová hrála na ženskou notu, ale ve výsledku byla pro spoustu žen nepřijatelná a volily daleko maskulinnějšího Donalda Trumpa.

Naše společnost je v těchto otázkách zemitější. Česká politika zatím ženám na nejvyšších pozicích moc nepřeje a když už se tam dostane, nemá to jednoduché.

X Co nakonec ve volbách rozhodne?

V předchozích prezidentských volbách rozhodovaly debaty. Miloš Zeman byl zdatný rétor a dokázal si získat veřejné mínění, stejně tak Andrej Babiš bude v debatách silný.

Bude zajímavé sledovat, jak si povedou „nepolitici“, jako jsou Danuše Nerudová nebo Petr Pavel. Už samozřejmě rozhovory dávali, ale stejně za ně mluví zatím hlavně marketing, nebyli v přímé konfrontaci před televizními kamerami. Nechci debaty přeceňovat, ale myslím, že budou hrát velkou roli.

X Jak zatím vidíte rozložení voličů mezi jednotlivé kandidáty?

Koalice si nebyla schopná vygenerovat jednoho kandidáta a tak podpořila tři, kromě Danuše Nerudové ještě Petra Pavla a Pavla Fischera. Tato trojice bude oslovovat lidi zaměřené od středu doprava.

Naopak Andrej Babiš se bude spoléhat na voliče hnutí ANO, spíše starší, levicově zaměřené. Ostatně i jeho oznámení kandidatury bylo spojeno s tím, že jel k Miloši Zemanovi, takže bude mířit na stejné voliče, jako měl on. Úplně tam ale nevidím potenciál růstu. Voliči Miloše Zemana jsou podobnou skupinou jako voliči hnutí ANO.

X Babiš oznámil, že až do konce roku nebude do debat chodit. Jde o strategii?

Je to čirá strategie. Stejně jako to, že dlouho neřekl, zda se bude volby účastnit. Pro protikandidáty je těžké strefovat se do někoho, kdo nevstoupil do pomyslného ringu a zatím stojí před ním.

Druhá věc je otázka financování kampaně, kde si Babiš pomohl tím, že na podzim prováděl aktivity, které nesly rysy prezidentské kampaně, ale mohl říct, že jde o kampaň před komunálními a senátními volbami.

Na rozdíl od Pavla a Babiše nemá Nerudová komunistickou minulost. Je to pro její voliče důležité?

Toto téma se bude dál vytahovat. Otázkou je, jestli se to ale ukáže i ve volebních výsledcích. Například voliči Babiše věděli, že působil v KSČ a nevadilo jim to.

Čeští voliči jsou velmi tolerantní. Počátkem 90. let tady panoval velký zájem o společnost, účast ve volbách byla vysoká, ale pak přišly první korupční kauzy a zájem opadl. Když se dnes řekne „politik“, už se vnímá tak, že může nést i negativa.

Nemyslím si proto, že by členství v KSČ hrálo u voličů takovou roli. Navíc ještě stále nezačala horká fáze kampaně. Novináři se budou zajímat o minulost méně známých kandidátů, určitě se něco objeví a uvidíme, jak se s tím oni vypořádají.

X Petr Pavel hodně využívá tématu obrany a bezpečnosti. Vystačí si s ním až do voleb?

Pro generála a jeho tým je téma bezpečnosti určitě důležité, ale do voleb si s ním nevystačí. Navíc myslím, že si téma obrany zvládne přisvojit i Babiš. Může generálovi v debatě říct, že on byl předsedou vlády, zastával exekutivní funkci a také rozumí bezpečnostním otázkám.

X Je pravděpodobné, že se Nerudové a Pavlovi podaří vyřadit Babiše a ve druhém kole se spolu utkají?

Nechci predikovat. Obecně platí, že druhé kolo volby většinou přeje umírněnějším kandidátům, kteří nejsou kontroverzní. Vídáme to třeba v druhých kolech senátních voleb. Tato poučka ale nefunguje v případě českých prezidentských voleb.

Když se podíváme na ty minulé, byl kontroverznější Miloš Zeman, který vyhrál jak nad Jiřím Drahošem, tak na Karlem Schwarzenbergem, kteří platili naopak za mírnější.

Pavlovi i Nerudové se sice daří, na průzkumy se ale musí dávat pozor, zapomíná se, že data bývají k dispozici veřejnosti až třeba dva týdny po jejich sbírání, zvlášť u těch fyzicky sbíraných. Nikdy vám nepoví o náladě ve společnosti, která panuje právě teď.

X Volební účast u posledních prezidentských voleb byla přes 60 procent. Jak si vysvětlujete, že Čechy tak zajímá?

Je to zajímavé, protože tady nemáme prezidentský systém, prezident má spíš reprezentativní než politickou úlohu. Přesto je ze strany voličů obrovský zájem.

Například o krajské volby tak vysoký zájem není, přitom kraje ovlivňují životy lidí více, zřizují střední školy, staví silnice. Volba je personalizovaná. Je to souboj mezi jednotlivci, který je lépe zaznamenatelný než volba mezi stranami, které jsou abstraktnější.

X X X

William a Kate po osmi letech v USA. Princ se setkal s Bidenem a předal ocenění

Britský následník trůnu princ William se v pátek prošel po nábřeží v Bostonu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Stalo se tak v rámci několikadenní návštěvy členů britské královské rodiny ve Spojených státech, jejímž cílem je upozornit na celosvětové problémy v oblasti životního prostředí.

Pro prince Williama a jeho manželku princeznu Kate jde o první zahraniční cestu od zářijové smrti královny Alžběty II. a rovněž první cestu, na které používají nové tituly princ a princezna z Walesu. Své putování po Spojených státech zahájili manželé ve středu.

William po příletu hovořil o odkazu Alžběty II. a upozornil na její návštěvu USA před 46 lety. „Při této naší první zahraniční návštěvě od smrti babičky bych moc rád poděkoval obyvatelům státu Massachusetts a zejména Bostonu za přání a vzkazy, ve kterých vzdali zesnulé královně hold. Ta na svou návštěvu v roce 1976, kdy Spojené státy oslavily dvousté výročí, vždy vzpomínala s velkou láskou,“ řekl princ s tím, že jeho babička byla životní optimistkou.

„Patřím mezi ně i já. Proto jsme loni vyhlásili ceny Earthshot Prize s ambicí vytvořit skutečně globální platformu, která bude vzbuzovat naději a ‚naléhavý optimismus‘ při snaze zachránit budoucnost naší planety,“ dodal následník britského trůnu.

William se v pátek odpoledne setkal s Joem Bidenem pod širým nebem na bostonském nábřeží. Před soukromým jednáním v knihovně Johna F. Kennedyho se spolu krátce prošli. Biden hned na úvod zavtipkoval a zeptal se Williama, kde zapomněl v chladném počasí svůj kabát.

Tématem jejich diskuse jsou mimo jiné „společné klimatické cíle“ a „otázky duševního zdraví“, řekla novinářům před setkáním obou mužů mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Princ William v pátek večer v Bostonu také uděloval jím založenou Earthshot Prize – ocenění lidí pracujících na řešení dopadů klimatických změn.

„Chceme ukázat, co můžeme všichni udělat pro to, abychom pomohli přivést svět na cestu ke stabilnímu klimatu, kde obyvatelé, příroda i oceány budou prosperovat v harmonii,“ uvedl William ve svém stanovisku zveřejněném v deníku The Huffington Post.

Královský pár naposledy navštívil Spojené státy v listopadu 2014, kdy byl hostem tehdejšího prezidenta Baracka Obamy v Bílém domě.

X X X

Myslete na moji dietu. Polský kněz poučil věřící, co chce k jídlu po Vánocích

Pozornost polských médií vzbudil kněz ze Slezska, který věřícím během mše dal instrukce, čím ho mají pohostit, až za nimi přijde po Vánocích domů, aby jim požehnal. Farníky například upozorňoval, že nebude jíst v každé domácnosti a že musí dodržovat dietu.

Na internetu se objevilo video, na němž kněz Kazimierz Cichoń v kostele ve vsi Przegendza ve Slezsku říká, že pokud to není vyloženě blízko, mají pro něho a pro ministranty věřící přijet autem deset minut před návštěvou a pak je zase odvézt zpět.

„Pokud jde o jídlo, rád se najím, ale ne v každé domácnosti, nezvládnu jíst u každého, ani v každé druhé domácnosti,“ upozorňuje duchovní. Pije jen obyčejný černý čaj bez jakýchkoliv dodatků. „Ještě takový slabší, to je jediné, co piju,“ upřesňuje.

Co se týče večeře, uvítal by studenou obloženou mísu, protože z ní si vybere, co může jíst. Pečivo chce obyčejné bílé. „Pokud jde o koláče, nejlepší je bábovka nebo něco kynutého, lehce stravitelného,“ přiblížil duchovní své preference.

Mluvčí katovické arcidiecéze Tomasz Wojtal televizi TVN24 řekl, že pohoštění pro kněze obvykle není součástí obchůzek duchovního po domácnostech věřících.

„Neexistují přesná pravidla v této věci,“ řekl. Podle něho by se dalo diskutovat o tom, zda bylo patřičné, jak kněz v Przegendze k věřícím mluvil. Wojtal dodal, že i on dříve po Vánocích chodil farníkům žehnat k nim domů, ale nikdy necítil potřebu je poučovat o tom, jak se na návštěvu mají připravit. V souvislosti se zájmem médií, jaký Cichoń vyvolal, mluvčí podotkl, že je dobré předvídat, jaké následky mohou mít různé výpovědi učiněné na veřejnosti.

TVN24 na svých internetových stránkách uvedla, že Cichoń během mše neprobíral jen „přízemní“ otázky týkající se dopravy a pohoštění, ale připomínal věřícím, že nejdůležitější při jeho návštěvě je společná modlitba.

Podle portálu rybnik.naszemiasto.pl se ale lidé Cichoně i zastávají jako pobožného kněze a hodného a slušného člověka. Myslí si, že se snažil předejít nepříjemné situaci, ale nedokázal to šikovně říct. Zejména na polském venkově je zvykem, že rodiny pro kněze během povánočních obchůzek připravují oběd na jejich začátku, v poslední domácnosti na něho čekají s večeří.

X X X

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s jiným mužem v domě své partnerky, zpěvačky Dary Rolins. Záchranáři zde po incidentu ošetřili třicetiletého muže s povrchovým poraněním hlavy a pohmožděným ramenem. Na místě zasahovala policie.

Událost byla hlášena v úterý před 22. hodinou večer. „Policisté byli povoláni k prověření oznámení, které se týkalo napadení mezi dvěma muži. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody,“ řekla v pátek pro ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Že se incident odehrál v domě Dary Rolins (49) v Tuchoměřicích u Prahy a jeho aktérem byl Pavel Nedvěd (50), mluvčí nepotvrdila. „Vzhledem k tomu, že policisté ještě prověřují všechny okolnosti, tak není možné v tuto chvíli poskytnout další bližší informace,“ dodala.

Podle vyjádření Dary Rolins je zraněný muž jejím stalkerem, který ji už třetím rokem pronásleduje, je jí posedlý a ohrožuje ji i její rodinu. O vniknutí do domu ze strany tohoto muže šlo však poprvé a zpěvačka proto doufá, že to pro něho bude mít konečně patřičné následky. Agresivní muž se měl dostat do domu v úterý večer ve chvíli, kdy Rolins zajížděla autem do garáže.

„Tentokrát byl u toho Pavel, a ten mě poté, co nám vlezl do domu, jen bránil. Došlo k potyčce i ke zraněním, ale naštěstí měl Pavel značnou převahu a díky významné pomoci našich sousedů byla včas přivolána pomoc, policie i sanitka,“ uvedla.

Nedvěd se v poslední době dostal do centra pozornosti médií kvůli kauze údajného falšování účetnictví Juventusu. Turínské státní zastupitelství podalo návrh na obvinění bývalého předsedy klubu Andrey Agnelliho a deseti dalších členů představenstva včetně někdejšího českého reprezentanta.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět čelili vyšetřování.

Dlouholetý český záložník Juventusu a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že si v letech 2018 až 2020 brali protiprávní provize z přestupů fotbalistů a investorům vykazovali falešné zisky. Juventus jakékoli nelegální jednání popírá.

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.