BRICS se rozšiřuje, posiluje proti USA, Anglii, Německu, Francii. Zakázaný koncert v Praze, exministr Pospíšil řádí. Fiala do Polska, poučit se, jak získat levné potraviny. Polsko by mohlo ČR rychle postavit i nové dálnice

Šest nových vlivných členů posílí konkurenci vlivu Západu v Jižní Americe, na Středním východě a v Africe. Přípravu nového platebního systému berou do rukou ministři financí a guvernéři centrálních bank BRICS. Výroční setkání pěti regionálních velmocí BRICS skončilo nabídkou členství pro Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Sjednocené arabské emiráty s platností od začátku příštího roku.

A dalších 40 zemí je na čekačce. Když tento fakt spojíme s rozhodnutím, že ministři financí a guvernéři centrálních bank členských zemí byli pověřeni prací na alternativních platebních systémech a alternativním finančním uspořádání – a že to bude na programu příští výroční vrcholné schůzky, která se odehraje v Rusku, – je jasné, že se děje něco významného. Rozšiřuje se a posiluje hnutí, které se zpočátku vymezovalo negativně proti hegemonii Západu, ale začíná být přitažlivé také jako unikátní rozvojová příležitost pro globální Jih a Východ.

Příslušné partie závěrů letošního setkání BRICS v Johannesburgu, jak je přednesl jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, je dobré číst opravdu pozorně.

„Zaznamenali jsme, že v celosvětovém měřítku se prosazuje používání místních měn, alternativních finančních mechanismů a alternativních platebních systémů. Jako země BRICS jsme připraveni prozkoumat možnosti zlepšení stability, spolehlivosti a spravedlnosti globální finanční architektury. Summit se dohodl, že pověří ministry financí zemí BRICS a/nebo guvernéry centrálních bank, aby se podle potřeby zabývali otázkou místních měn, platebních nástrojů a platforem a do příštího summitu podali vedoucím představitelům zemí BRICS zprávu.“

Je zřejmé, že BRICS hodlá navázat na to, co už se ve světě děje. Platby v jüanech, rublech a dalších národních měnách už se rozbíhají. Debata o nestabilní, nespolehlivé a nespravedlivé globální finanční architektuře míří na bretton-woodské instituce, zejména Mezinárodní měnový fond a Světovou banku. K tomu se brzy znovu dostaneme, protože tyto instituce mají v půli října výroční zasedání v marockém Marrákeši, tedy mimo ideové bezpečí domácího Washingtonu.

Konkurenční Nová rozvojová banka BRICS (NDB) už na tyto změny také zareagovala a zvedá podíl úvěrů v národních měnách ze 20 na 30 procent. Zároveň lze očekávat, že bude významně posílena. Mezi novými členy BRICS se objevili další tři bohatí vývozci ropy, kteří už začali obchodovat s jinými než dolarovými platbami. Nakolik tedy Západ přetéká sebevědomím, že ho nějaká drobná dedolarizace nemůže ohrozit, je zřejmé, že proces nabírá tempo a začíná se přesouvat z drobných do velkých.

Při posuzování role dolaru přitom musíme rozlišit reálné investice nebo obchody s reálným a skutečně zaplaceným zbožím na jedné straně, proti nepoměrně větším, ale fakticky iluzorním přelivům světového finančního systému, kde nevznikají žádné nové hodnoty. Objem operací světového finančního systému přitom mnohokrát převyšuje roční světovou produkci.

Něco z toho jsou dlouhodobé závazky, kde se schází více ročních období, ale nejčastěji jde o deriváty s obrovskou úvěrovou pákou nebo nepostižitelně rychlé automatické obchodní operace „kvantů“. Jediný reálný efekt tam představuje obrovská spotřeba energie datových, blockchainových a obchodovacích systémů tohoto gigantického kasína. Fiktivní peníze, které se tím systémem přelévají, jsou tak spíš herní žetony než příslib něčeho konkrétního, za co by se mohly vyměnit.

Nezapomínejme také na každoroční astronomické obchodní schodky Spojených států, kdy zahraniční výrobci posílají do USA své výrobky a dostávají za ně cenné papíry z bohorovně navyšovaného státního dluhu. Tento obchodní schodek je přitom stejně velký jako zbrojní rozpočet USA, takže něco z toho – buď zboží, nebo zbraně – je zadarmo. Když tedy porovnáme podíl dolarových a nedolarových plateb v reálných obchodních a investičních operacích, je zřejmé, že vliv zejména Číny, která je hybatelem dedolarizace, je podstatně větší, než by vyplývalo ze statistik s převahou fiktivních transakcí.

Ale neroste jen vliv Číny. Indický premiér Narendra Modi dostal na cestu dárek z nebes, úspěšné přistání indické sondy mezi krátery (a možná i ledovci) na jižním pólu Měsíce. Hodiny předtím, než se sonda přiblížila k měsíčnímu povrchu, navrhl vytvoření kosmického sdružení BRICS. To by nemělo být tak těžké, když tam jsou tři vesmírné velmoci, tedy spolu s Indií také Rusko a Čína.

Poslední dvě země se už dříve dohodly na společném budování stálé měsíční stanice. Kompenzace nynějšího ruského neúspěchu s měsíčním přistáním tím indickým tak přišla v tu nejvhodnější chvíli. V každém případě, nezačíná se z nuly, lze mluvit o konkrétních věcech. K těm patří i ruská nabídka vytvořit specializovaný modul BRICS na chystané ruské orbitální stanici.

Neméně zajímavá je nabídka Číny budovat společné inovační inkubátory a výzkumná centra BRICS. Ještě před summitem BRICS proběhla návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Jihoafrické republice nad sérií dohod o obchodu i investiční a rozvojové spolupráci. Čína je přiopravena dovážet z JAR více „kvalitních“ výrobků, prohlásil Si, když chtěl naznačit, kam by se měla tato spolupráce posunout.

Další skupina zemí pokračovala ve čtvrtek v jednání o spolupráci se skupinou BRICS (konference BRICS Outreach). K výsledku se vrátíme. Stejně tak k dalšímu jednání, které bylo věnováno spolupráci BRICS s africkým kontinentem. Určitě nejsme svědky nějakého prázdného diplomatického tlachání. Rýsuje se změna, která může svět proměnit stejně hluboce, jako to učinil rozpad sovětského bloku roku 1989. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

EXMINISTR  SPRAVEDLNOSTI  POSPÍŠIL  ZNOVU  ŘÁDÍ  U  FIALY,  PEKAROVÉ

ZAKÁZANÝ  KONCERT  V  PRAZE…

CNN, KOMENTÁŘ: Igor Nikolajevič Pospíšil, zakázaný koncert a návrat dob minulých

Divadelní hra Marka Grigorijeviče Rozovského s názvem Koncert V vznikla ve druhé polovině 80. let a patří k předním dílům ruské satirické tvorby. S úspěchem ji nastudovalo legendární brněnské divadlo Husa na provázku, kde se hrála ještě krátce po revoluci. Přestože se Rozovského kus odehrává za časů reálného socialismu, je aktuální dodnes. Jak moc aktuální, to nám ukázala kauza zrušeného pražského koncertu operní divy Anny Nětrebkové.

„Igore Nikolajeviči, já už všechno vím. Vy jste zakázal koncert. Ale já vám řeknu rovnou, to není možné.“ S těmito slovy se kulturní referentka Era Georgijevna vřítí do kanceláře ředitele podniku Igora Nikolajeviče. Ten se zrovna vrátil z dovolené a zjistil, že během jeho nepřítomnosti kdosi v podniku schválil koncert tehdy zakazovaného umělce Vladimira Vysockého. Upřímné zděšení, které v duši loajálního prorežimního aparátčíka Igora Nikolajeviče zavládne, se rázem změní v horečnou snahu zakázat akci za každou cenu. Koncert se zkrátka nesmí uskutečnit stůj co stůj.

 Jenže on se nakonec uskuteční. Igor Nikolajevič zůstane sám, protože všichni jeho kolegové na koncert jdou. Na koncert, kterému nedokázal zabránit. A co je nejzajímavější – jdou i nadřízení Igora Nikolajeviče, kterým se chtěl zrušením koncertu zalíbit. Aby toho nebylo málo, v kanceláři mu pak nezbydou ani židle a stůl. Všechno je odneseno do sálu, kde koncert probíhá, aby si davy diváků měly na co sednout. Tak velký je o Vysockého zájem, zákaz nezákaz…

 Abychom si rozuměli, nejde tu o to dělat paralelu mezi Vladimirem Vysockým a Annou Nětrebkovou. Byla by to totiž naprosto nepřesná, a tudíž špatná paralela. Jasné srovnání se ale nabízí u hlavních postav obou příběhů – Igora Nikolajeviče v Koncertu V a Jiřího Pospíšila ve zrušeném „Koncertu N“. Skoro to vypadá, že při psaní hry snad musel Pospíšil líbat Rozovského na čelo. Ani v pražské verzi dramatu nechybí svazácká horlivost, potřeba hloupě zakazovat umělce kvůli jeho postojům nebo urputná snaha se zalíbit komusi nahoře – v tomto případě patrně ukrajinské ambasádě, s níž se ostatně Pospíšil o koncertu (kdoví proč) radil. Bohužel je ale potřeba říct, že na rozdíl od divadelního hrdiny Pospíšil nakonec se svou horlivou snahou vyhrál. Koncert N nebude. Tahle doba očividně novým Igorům Nikolajevičům přeje.

Na sociálních sítích se následně rozhořela diskuse o tom, jestli je tahle Pospíšilova iniciativa správná, či nikoli. Zda Nětrebková souhlasí s válkou na Ukrajině, nebo je proti ní. Jestli se od války distancovala dostatečně, nebo nedostatečně, včas, či pozdě. Jak moc byla, nebo nebyla ochotná si zadat s Vladimirem Putinem a tak dále. Nic proti diskusím na sociálních sítích, ale takové argumenty jsou v otázce konání koncertu úplně irelevantní. Stejně jako je chtít obecně posuzovat. Tady totiž nemá jít o obecné posouzení, ale o ryze osobní rozhodnutí každého jedince: Máš pocit, že si Nětrebková zadala s Putinem víc, než by ti bylo milé? Vadí ti, že je na ukrajinském sankčním seznamu? Fajn, vytrestej ji tím, že na koncert nepůjdeš a přestaneš ji poslouchat. Jsou ti politické postoje Nětrebkové lhostejné, protože ji uznáváš jako špičkovou operní pěvkyni a víc tě nezajímá? V pořádku. Kup si lístek a na koncert jdi. Oba dva přístupy jsou úplně stejně relevantní a je na každém, co si vybere. Každého osobní volba.

 Za umělci na Západ. Opět

Igor Nikolajevič Pospíšil ale otázku volby vyřešil generálně za všechny, když na šéfa Obecního domu Vlastimila Ježka tak dlouho tlačil, až dotlačil. Tím vlastně Ježka dostal do podobně beznadějné situace, v jaké byla kulturní referentka Era Georgijevna.

Přitom pro žádný tlak nebyl důvod. Obecní dům jakožto městská akciovka koncert Anny Nětrebkové nepořádal. Pořádala ho agentura, která si od Obecního domu na koncert pouze pronajala prostory. Má náměstek primátora řešit smluvní vztah mezi městskou akciovkou a agenturou pořádající koncerty? Má z vlastní iniciativy de facto zakazovat nějakou kulturní akci? Ještě ke všemu vyprodanou kulturní akci – což mimochodem jasně svědčí o tom, že většina milovníků opery politické pozadí Anny Nětrebkové nijak zásadně neřeší.

Vyznavači operního žánru ve Veroně, Berlíně, Vídni, Paříži nebo Miláně možnost osobní volby mít budou. Nám tuhle volbu moudří politikové pražského magistrátu v čele s Igorem Nikolajevičem Pospíšilem upřeli a „prozíravě“ rozhodli za nás. Kdo si chce Nětrebkovou poslechnout, může vyrazit na Západ. Jako za „starých dobrých časů“, kdy se za oblíbenými interprety muselo prchat do ciziny nebo se odtamdud tajně vozily jejich desky. Doby minulé minuly, ale minulé manýry zůstaly. Zakazování umělců se znovu vrací do módy a znovu se tak děje ze zdánlivě bohulibých příčin.

Nicméně když už jsme u těch dob minulých, můžeme kromě satirické divadelní hry zavzpomínat i na tuzemskou filmovou komedii Černí baroni. Přesněji řečeno na známou hlášku kapitána Ořecha: „O tom, co je krásné, rozhodujeme my! Strana!“ Ano, přátelé, bohužel už je to zase tady…

X X X

TRUMP   V  GORGII  VE  VĚZENÍ,  NA  KAUCI  200  000 DOLARŮ  HNED  PROPUŠTĚN

Vězeň číslo P01135809. Trump se vydal úřadům, zveřejnil fotku ze zatčení

Americký exprezident Donald Trump se v noci na dnešek vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Šerifova kancelář v okrese Fulton pořídila fotografii 77letého politika jako každého jiného čerstvě zatčeného. Úřad ho eviduje jako vězně číslo P01135809. Stal se tak prvním exprezidentem USA, který se tomu musel podrobit.

 Kolona politika a miliardáře k zadnímu vchodu do vězení přijela ve čtvrtek v 19:34 místního času (1:34 SELČ), a tedy zhruba 30 minut poté, co na letišti v Atlantě přistálo jeho soukromé letadlo, uvedla agentura Reuters. Před věznicí čekaly desítky Trumpových příznivců i odpůrců a ještě početnější skupina novinářů.

 Ve vězení Trump odevzdal otisky prstů, byl vyfocen a úředníci zaznamenali i další jeho charakteristiky. Ve vězeňských záznamech je nyní podle serveru listu The New York Times (NYT) mimo jiné uvedeno, že má blonďaté vlasy, je vysoký 190,5 centimetru a váží 97,5 kilogramu.

Vězeňská fotografie exprezidenta ukazuje v modrém obleku a červené kravatě se zamračeným výrazem a pozvednutým obočím. Podle agentury DPA by mohla vejít do dějin.

Exprezidenta a 18 jeho spojenců prokuratura viní ze zločinného spolčení s cílem zvrátit jeho volební porážku v roce 2020. V Georgii tehdy Trump prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem o necelých 12.000 hlasů. Porážku nikdy neuznal a na místní činitele tlačil, aby výsledky zvrátili.

 Trump, který čelí obvinění i v trojici dalších případů, mluví o tom, že obvinění je politicky motivované a má mu zabránit v tom, aby se ve volbách příští rok vrátil do Bílého domu. Podobně se vyjádřil i před svým odletem z Atlanty, když dnešek označil za velmi smutný den pro Ameriku a prohlásil, že se ničeho nedopustil.

Navzdory obviněním je zatím Trump v republikánském poli jasným favoritem na to, aby získal nominaci na prezidenta.

X X X

Tóth: Ach výročia… Potrebné pripomínať Dubčeka, prebieha rovnaký zápas, ktorý zrejme nekončiacim príbehom ľudstva

Jedno máme za sebou a dve pred sebou. Pripomenuli sme si výročie sovietskej okupácie, o pár dní to bude povstanie Slovákov proti nemeckej okupácii a ešte o niečo neskôr vojensko-fašistický prevrat v Čile. Čo majú spoločné: ideu slobody a sociálneho pohodlia pre široké masy ľudu. No venujme sa tým dvom hlavným – násilným zastaveniam vývoja v Československu a v Čile. V obidvoch prípadoch išlo o dobre mienenú, no naivnú, predstavu o humanistickom sociálnom štáte, čiže o socializme s ľudskou tvárou.

V prvom prípade si myslel Alexander Dubček obklopený podobne mysliacimi ľuďmi, že by sa dal sovietsky typ poľudštiť a stať sa tak vzorom pre socializmus v Európe. V druhom prípade si myslel Salvador Allende niečo podobné – hlásil sa k Marxovi, asi sa skamarátil s Fidelom Castrom (dlho by to nevydržalo) a tiež chcel byť doma ľudský príklad pre Latinskú Ameriku.

Ani jeden nerátal s postojom superveľmocí. Domnievali sa, že domáci vývoj závisí od priania vlastných občanov. Pre superveľmoci však išlo o veľmi nebezpečné precedensy. Mohli by sa naozaj stať vzorom vývoja k sociálnemu štátu, niečo podobné vtedajšiemu Švédsku. Paradoxom – možno – je, že superveľmoci nefandili ani jednému spomenutému experimentu – veď vzormi pre svet boli samé. Preto iba vzájomne nenápadne mlčali k násilnému odstráneniu experimentu aj s jeho tvorcami. Jediný, kto sa nahlas ozval, bolo práve Švédsko, keďže tam vtedy boli pri moci podobne zmýšľajúci lídri, ako Olof Palme či Adler Carlson. Vytvorili k tomu aj teóriu, ktorú nazvali funkcionálny socializmus.

Československí vodcovia však išli iba na pol cesty, lebo ponechali vládnuce postavenie KSČ, pričom nepovolili vznik sociálnej demokracie, ktorá sa mohla stať druhou nohou socializmu s ľudskou tvárou. No ono to bolo vlastne jedno, lebo Brežnev a jeho kompánia chceli zachovať prísny sovietsky model, a preto boli odhodlaní zničiť čokoľvek a kohokoľvek, čo mohlo narušiť ich sny. Aj čilský vodca si myslel, že sa dá robiť základná premena akoby bez moci. Ponechal armádu svojmu osudu, vychádzajúc z histórie – v Čile už veľmi dávno nebol vojenský prevrat, armáda bola verná štátu a jeho politikom. No zároveň znárodnil bane na meď, ako aj závody na spracovanie liadku, či vlastne guána, a to nahnevalo amerických podnikateľov. Našli si spojencov vo vedení armády a generál Pinochet, ktorý prisahal vernosť prezidentovi, ho o niekoľko dní zradil a zvrhol. Pamätné sú letecké útoky na jeho sídlo, palác La Moneda, ako aj na továrne, kde sa búrili robotníci. Rovnako si treba pripomínať kruté následky – slávny futbalový štadión, kde sa, mimochodom, odohrávalo „naše“ finále s Brazíliou, premenili na koncentračný tábor, kde mučili aj vraždili nepohodlných ľudí.

V Československu zase nastalo obdobie tvrdých personálnych výmen, ktoré boli jedným zo spúšťačov neskoršieho novembra 1989. Násilie niekedy dobehne násilníkov. Večným problémom víťazov je: ako sa vysporiadať s vlastným úspechom a posilniť svoje postavenie. Treba sa vyvŕšiť na porazených? To platilo v minulosti a platí aj dnes.

Problematický je aj postoj dnešných vládcov k historickým výročiam. Kým v minulosti si pripomínali sovietsku inváziu, dnes to prechádzajú so škrípajúcimi zubami. Prečo? Nuž kvôli podstate veci: vtedy išlo o spor o podobu socializmu! Teda na obidvoch stranách bojiska stáli dokonca komunisti – dosť sa zabúda na masy občanov, ktorí privítali a podporovali „pražskú jar“. Boli naladení socialisticky, hoci nie celkom komunisticky. Takže čo pripomínať, ak je dnes potrebné oslavovať primitívnu formu kapitalizmu?

Jednoduchú odpoveď poskytol bývalý český profesor politológie, dnešný predseda vlády Petr Fiala: treba sa viacej pritúliť k západnej rodine, to je záruka suverenity. Nuž, pán profesor, pripomeniem, že aj váš starší politický vzor – Edvard Beneš – sa takto túlil a západná rodina si prerozdelila Európu a odovzdala ČSR Hitlerovi (Mníchovská dohoda). Malé krajiny nikdy nemôžu mať trvalých tútorov, sú vždy „na predaj“. Závisí to od okolností a aj miery skorumpovanosti a zlej vôle. Preto treba mať jasné, vhodné a realizovateľné predstavy o budúcnosti a opierať sa o ľud! Ak má vládnuca strana podporu 15 – 20 percent populácie a vládne 100 percentám, tak je to vrchol antidemokratického cynizmu.

Napriek aktuálnej divnej orientácii vládcov by si mali národy pripomínať vlastné, aj zahraničné udalosti, ktoré menili svet – kedy k lepšiemu, kedy k horšiemu. Kto nepozná minulosť, iba odhaduje správne cesty, no často chybne.

Humanitný sociálny štát by mal zostať cieľom politických strán. Samozrejme, iba ak nie sú predvojmi nejakých mamonárskych skupín. Československý príklad z roku 1968, ako aj neskorší prípad z Čile ukázali možnosť pohybovať sa v politike ľudsky, sociálne a bez korupcie. Kto týchto ľudí dnes napodobní? Populizmus – to je moderná nadávka pre tých, ktorí chcú niečo užitočné urobiť pre ľudí. Populizmus svojou podstatou je ľudovosť, teda iba polovzdelanci ho používajú ako nadávku, netušiac, že ide o latinské slovo, ktoré obsahovalo proľudový prístup v antickom Ríme (populus je ľud). No tí, ktorí sa chcú pritúliť k bohatým vrstvám, nepotrebujú populus.

Potrebné je pripomínať Dubčeka a jeho partu, rovnako ako Allendeho a jeho partu, pripomínať, ako sa mocní sveta zlostne postavili proti ľudovým a ľudským politikom. Dnes prebieha rovnaký zápas, ktorý je zrejme nekončiacim príbehom ľudstva. Rastislav Tóth, (Nové slovo), server vasevec.cz

X X X

Rektorce UK se nelíbí výpověď teologovi, studenti žádají rezignaci vedení

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková je znepokojena situací na katolické teologické fakultě v souvislosti s výpovědí historikovi Tomáši Petráčkovi. Postup vedení fakulty je podle ní nesprávný při řešení pracovně-právních vztahů, pozastavila se také nad způsobem, jak fakulta o konci školitele informovala doktorandy.

Rektorka se tak vyjádřila po setkání s děkanem fakulty Vojtěchem Novotným. Děkana vyzvala k uklidnění situace a ke smírnému řešení. Nespokojení jsou taktéž studenti, kteří vyzvali vedení fakulty k rezignaci v otevřeném dopisu. Pod něj se podepsalo několik stovek lidí.

Kněz a církevní historik Petráček vedl ve škole doktorandy, kteří by si nyní podle vedení měli hledat jiné školitele. Děkan svůj krok vysvětluje šetřením. „Je to standardní pracovněprávní záležitost, kterou běžně nekomentuji, protože se jedná o zaměstnance fakulty. Cílem je efektivizace hospodaření fakulty,“ řekl Deníku N, který na případ v pondělí upozornil.

Petráček, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval také smířlivě k manželství pro všechny, v úterý řekl, že za nestandardním krokem vidí tlak některých českých biskupů, jimž se jeho veřejné vystupování nelíbí.

„Rektorka vyslovila znepokojení nad vzniklou situací, nesprávným postupem řešení v oblasti pracovně-právních vztahů a rovněž nad tím, jak nevhodným a neodpovídajícím způsobem byli informováni studující v doktorském programu ve věci eventuální změny školitele,“ uvedla UK na webu.

Rektorka děkana po schůzce vyzvala, aby do týdne předložil vyjádření k jejímu stanovisku a návrh, který povede k uklidnění situace a „uspokojivému smírnému řešení a vrátí na KTF UK atmosféru akademické diskuse a inspirativního prostředí“.

Petráčkovo odvolání přišlo krátce před zahájením akademického roku. Jeho doktorandi podle něj dostali zprávu o tom, že jako jejich školitel končí a oni s ním nemohou pokračovat, jen pár hodin poté, co sám obdržel zprávu o konci svého angažmá.

„Bylo jim sděleno, že pokud chtějí pokračovat ve studiu, bude jim přidělen jiný školitel. To je tak nestandardní krok, že to nemá moc obdoby. Pokud třeba člověk odchází do důchodu, zůstane mu malý úvazek, aby mohl podobné úkoly dokončit,“ řekl Petráček, který krok vedení školy vnímá jako osobní mstu. Doktorandi se podle něj do značné míry rozhodují nepokračovat ve svém studiu, které už školu, a tedy společnost, stálo nemálo peněz.

Nespokojení jsou také někteří studenti a studentky KTF UK. Ti vyzvali celé vedení fakulty k převzetí odpovědnosti a k rezignaci.

„My, níže podepsaní studenti a studentky KTF UK, chceme touto výzvou vyjádřit své rozhořčení nad událostmi, které kulminovaly tento týden rozhodnutím o vypovězení pracovního poměru prof. Tomáši Petráčkovi. Tyto kroky, za které je přímo odpovědné vedení fakulty, zásadně poškozují renomé nejen celé akademické obce fakulty, ale i Univerzity Karlovy a katolické církve v očích odborné i laické veřejnosti,“ píší ve výzvě.

Petráček byl v nedávné době jedním z iniciátorů výzvy na odstranění ultrakonzervativní Aliance pro rodinu ze státních struktur. Tato organizace podle signatářů zlehčuje důležitost volebního práva žen, šíří morální paniku a davovou hysterii, popírá a znevažuje vědecké poznání a ohrožuje zdraví a psychický vývoj dětí a mládeže naznačováním toho, že homosexualita je nemoc.

Tato výzva vyvolala v českém církevním prostředí polemiku a následoval ji mimo jiné dopis, v němž se za alianci postavila i velká část českých a moravských biskupů.

X X X

Policie pátrá po pacientech psychiatrie, žena má žloutenku a může být nebezpečná

Kriminalisté pátrají po dvojici, která se ve středu nevrátila z povolené vycházky po areálu Psychiatrické nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku. Hledaná žena může být nebezpečná sobě a okolí a má žloutenku. Muž trpí psychotickou poruchou.

Policisté hledají dva pacienty Psychiatrické nemocnice v Dobřanech, kteří ze zařízení utekli. Jedná se o 39letou ženu a 27letého muže. | foto: Policie ČR

Devětatřicetiletá pohřešovaná žena je ze Sokolovska. Na léčení do psychiatrické nemocnice nastoupila dobrovolně, ale ve středu se nevrátila z povolené vycházky po areálu nemocnice.

„Trpí lehkou mentální retardací, užívá psychofarmaka, přičemž v případě, že je neužívá, je agresivní. Je nebezpečná sobě i okolí z důvodu abusu alkoholu. Má žloutenku typu C,“ upozornila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Pacientka má silnější postavu, je vysoká 161 centimetrů a váží 81 kilogramů. Má oválný obličej, světlé vlasy střední délky a hnědé oči. Nemá chrup, pouze šest spodních zubů. V době odchodu na vycházku měla na sobě legíny se vzorem americké vlajky, tričko a pantofle.

Hledaný muž je také ze Sokolovska. V Dobřanech není dobrovolně, soud mu nařídil ochranné ústavní psychiatrické léčení.

Muži je 27 let, ale vypadá mladší. Je plnoštíhlý, měří 150 centimetrů a váží 78 kilogramů. Má kulatý obličej, černé krátké vlasy a hnědé oči. Jako zvláštní znamení má tetování na zádech a jizvu na pravém kolenu. Na sobě měl světlou košili, modré ústavní tepláky a pantofle.

„Jakékoliv informace k hledaným pacientům přijme policie na bezplatné tísňové lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně,“ žádá policie.

X X X

Nejvyšší soud vyhověl dovolání státu v případu prodeje Rathova domu v Hostivici

 Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání státu, respektive Krajského soudu v Praze (KS), které se týkalo sporu ohledně prodeje poloviny domu v Hostivici. Tu prodal David Rath v roce 2020 Renatě Hoffman. KS v Praze proti tomu podal žalobu, která se stala předmětem právního sporu mezi soudy, který dospěl až k NS.

Když někdejší ministr, poslanec a středočeský hejtman David Rath na přelomu let 2020 a 2021 prodal většinu svého nemovitého majetku, vyvolal tím u některých obavy ze snahy tento majetek „ochránit“ před hrozbou propadnutí. Stát proto prostřednictvím KS v Praze napadl tento prodej odpůrčí žalobou. V případě prodeje poloviny domu v Hostivici, kterou od Ratha získala Renata Hoffman, se však vyskytl poměrně zajímavý právní spor mezi prvoinstančním a odvolacím soudem.

Okresní soud pro Prahu-západ totiž v únoru 2022 rozhodl ve prospěch státu rozsudkem pro uznání, neboť žalovaná Renata Hoffman na výzvu soudu nereagovala.

Proti tomuto rozhodnutí však podala Hoffman odvolání, které v lednu letošního roku vyhověl jeden ze senátů KS v Praze. A to s tím argumentem, že podle jeho výkladu práva a judikatury není v případě řízení o odpůrčí žalobě možné uzavřít smír, a tedy je vyloučeno, aby soud rozhodl rozsudkem pro uznání.

Stát ovšem uspěl s dovoláním u NS, který nyní dospěl k opačnému závěru. „Nejvyšší soud tedy v odpověď na dovoláním položenou otázku uzavírá, že povaha řízení o odpůrčí žalobě podle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, nevylučuje skončení řízení soudním smírem, a tudíž ani možnost vydat v takové věci rozsudek pro uznání (§ 153a odst. 2 o. s. ř.),“ konstatuje se v rozhodnutí NS z 15. srpna. O věci nyní bude muset znovu rozhodnout KS v Praze. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

FIALA  DO  POLSKA,  POUČIT  SE,  JAK  ZÍSKAT  LEVNÉ  POTRAVINY

POLSKO  BY  ČR  MOHLO  RYCHLE  POSTAVIT  I  NOVÉ  DÁLNICE

Češi mohutně utrácí v Polsku, lákají je nižší ceny. Za drahotu si můžeme sami, tvrdí experti

Drahé potraviny v Česku ženou čím dál více nakupujících do sousedních zemí. Z údajů bank vyplývá, že Češi v Polsku utrácejí téměř dvakrát tolik co před rokem. Ekonomové ale tvrdí, že za domácí drahotu si můžeme vlastně sami.

Toho, že Češi utrácejí za hranicemi naší země ve velkém třeba za potraviny nebo pohonné hmoty, si všimly i tuzemské banky. Zatímco loni v červenci Češi utratili v Polsku kartami České spořitelny jenom za potraviny 137 milionů korun, letos už to činí čtvrt miliardy.

 Některé další bankovní instituce uvádějí ještě větší čísla. I štáb CNN Prima NEWS už dříve na nákupy do zahraničí několikrát vyrazil, aby mohl ceny v obou zemích porovnat.

 „Pořídili jsme mouku, cukr, jogurt, toustový chléb. Účtenka říká, že jsme v Polsku utratili 85 korun. Stejné zboží jsme koupili v Česku. Tady nás nákup vyšel na 115 korun,“ uvedl redaktor CNN Prima NEWS Bohuslav Štěpánek.

Češi si proto při svých nákupech často kladou otázku, proč je třeba v Polsku levněji než u nás. Ekonomové vidí problém například v tom, že na českém trhu je nízká konkurence, špatně nastavená dotační politika a že si tuzemští zákazníci nechají všechno líbit.

„Polsko je mnohem větší trh, počet prodejců ve velkoobchodu je podstatně vyšší, v Česku je trh víc koncentrovaný,“ uvedl ekonom Pavel Peterka. Už v minulosti nabádal ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poradce premiéra Pera Fialy a ekonom Štěpán Křeček, aby Češi nakupovali jinde než doma, za což schytal kritiku. Postoj ale nezměnil.

X X X

Děti v Chýni se budou učit v kontejnerech. Není místo ve škole, město musí postavit novou

Obce v dojezdovém prstenci kolem Prahy bojují s nedostatečnými kapacitami na základních školách. Jednou z nich je Chýně vzdálená jen sedmnáct kilometrů od centra metropole. Místa v tamní škole nestačí, a tak se děti budou učit v kontejnerech.

Do improvizované základní školy v Chýni v září nastoupí 96 žáků druhých tříd. Mezi dětmi, které se tu budou učit, je i syn Radky Špitálské. „Budu ho vozit autem i doprovázet pěšky, ale pořád je to v rámci Chýně. Díky bohu za to,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

 „My jsme zvyklí, že děti ani učitele nemáme v jedné budově. Navíc vzhledem k tomu, že docházková vzdálenost je krátká a je to po chodnících, tak z naší strany není problém,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Novák.

Kontejnery mají trochu jiné vlastnosti než klasické zděné budovy. „Museli jsme se popasovat třeba s akustikou. Na stropy a zdi jsme kvůli dozvuku nainstalovali akustické panely,“ popsala starostka Chýně Anna Chvojková.

V Chýni to nejsou první kontejnery. Už část loňských prvňáků i předškoláků se učila v takových prostorech. Důvodem je nedostatek míst v teprve pět let staré škole. S kapacitou pět set čtyřicet míst přestala stačit. V kontejnerech se děti budou učit dva roky, než Chýně postaví další budovu. „Bude to škola pro 810 žáků, kterou začínáme stavět letos na podzim a celková investice je miliarda korun,“ dodala Chvojková.

Za nedostatkem míst stojí podle starostky trojnásobný nárůst počtu obyvatel, se kterým územní plán ještě z 90. let nepočítal, a tak obec prý ani nemohla rovnou postavit školu s dostatečnými kapacitami.

X X X

 Karlovarský kraj pomohl k zachování dostupnosti primární zdravotní péče v Perninku a okolí

Karlovarský kraj se intenzivně věnuje podpoře zacílené na získání nových praktických lékařů, které se snaží k příchodu do kraje motivovat řadou benefitů. Aktuální problém řešil hejtman Karlovarského kraje v horské oblasti Perninku a okolí. Stávající lékař se chystá ukončit svou praxi a hrozilo, že obyvatelé tak nebudou mít zajištěnu základní zdravotní péči. Obrátil se proto na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (dále VZP), která se tak začala problémem zabývat.

„I přesto, že dostupnost primární zdravotní péče je zcela v kompetenci pojišťoven, nechtěli jsme nechat obyvatele Perninku a obcí v okolí v nejistotě, co nastane od nového roku, kdy stávající lékař ukončí svou praxi. Jsem si plně vědom toho, že zejména v horských oblastech regionu je velmi náročné sehnat nového praktického lékaře. Upozornil jsem na tuto situaci náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny a apeloval na nutnost rychlého řešení situace,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Na základě intervence ze strany Karlovarského kraje byla obec Pernink a její bezprostřední okolí, tedy obce Abertamy, Horní Blatná a Potůčky, mimořádně zařazena do nabídkového seznamu oblastí se zhoršenou dostupností zdravotních služeb v oblasti všeobecného lékařství, a to od 1. 9. 2023. To znamená, že nyní bude moci i v této oblasti nový lékař čerpat podporu od VZP ve výši 800 tisíc korun. Stejnou částkou přispěje Karlovarský kraj z tradičního dotačního programu na podporu vzniku a rozšíření ordinací praktických lékařů.

Toto je velmi dobrá zpráva pro nového lékaře, MUDr. Danihela, který právě zvažoval otevření své ordinace v Perninku od 1. ledna příštího roku. Nebývá obvyklé, že si praktický lékař zvolí pro svou ordinaci právě horskou oblast, pacientů není tolik jako ve městě a zajištění péče o ně je zde složitější například z hlediska návštěvní služby. Proto jsme usilovali o to, aby nový praktický lékař měl motivaci zde svou praxi otevřít. Je pro nás velkou výhrou, že se nám jednání s pojišťovnou podařila dotáhnout do šťastného konce a lidé v Perninku a přilehlých obcích tak budou mít praktického lékaře, za kterým nebudou muset dojíždět do vzdálených měst,“ doplnil Petr Kulhánek. Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení

X X X

Karlovarsko podpoří terénní a ambulantní sociální služby

S nákupem automobilů či s pořízením materiálního vybavení, které má usnadnit manipulaci s klienty v domácnosti nebo při transportu – s tím vším pomáhá sociálním službám Karlovarský kraj prostřednictvím pravidelně vypisovaného dotačního programu. Rada kraje na svém předposledním zasedání odsouhlasila rozdělení dotací na podporu terénních a ambulantních sociálních služeb ve výši 3 074 600 korun.

Celkem bylo podáno 17 žádostí, z toho 15 podléhá schválení Rady Karlovarského kraje, 2 pak budou na dalším jednání schvalovat krajští zastupitelé. „Pro letošní rok jsme na tyto účely měly v rozpočtu kraje vyčleněny 2 miliony korun, přičemž po dohodě s ostatními radními bude alokace dotačního programu navýšena tak, abychom mohli uspokojit všechny podané žádosti. Naší snahou je pravidelná a hlavně cílená podpora sociálních služeb, včetně jejich vybavení,“ uved radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár.

Maximální výše dotace byla u nákupu automobilu stanovena na 200 tisíc korun, u pořízení materiálního vybavení pak dosahovala částky 150 tisíc korun. Žádost bylo potřeba na každou podporovanou aktivitu podat zvlášť. Příspěvek na zakoupení automobilu získají organizace, jako je Pomoc v nouzi, DOP – HC, Dveře dokořán, Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, Pečovatelská služba S NÁMI DOMA, Rytmus – od klienta k občanovi, SOS dětské vesničky, Raná péče Krůček, Agentura domácí péče LADARA, Res vitae, Domácí péče Karlovy Vary, 15. přední hlídka Royal Rangers Mariánské Lázně, Centrum pro dítě a rodinu Valika a B.E.Z.va Nejdek. Dotaci na materiální vybavení pak dostane Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje. Z prostředků od kraje bude pořízeno potřebné vybavení, jako například pásový schodolez. Mgr. Veronika Svobodová, tiskové oddělení

X X X

POSLEDNÍ MISTROVSKÉ BODY SE ROZDĚLOVALY V LANŠKROUNĚ  ZÁVODNÍKŮM  AUT

Na GMS Albrechtickém kopci v Lanškrouně proběhl o víkendu závěrečný podnik LIQUI MOLLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu. Na čtyřkilometrové trati se rozdělovaly poslední mistrovské body a zájem o účast na závěrečném podniku byla obrovská. Diváci mohli sledovat více než 150 startujících v domácím mistrovství, České trofeji a seriálu Maverick Hill Climb Czech. Absolutní vítězství v obou dnech vybojoval Miloš Beneš, Václav Janík skončil v sobotu druhý a v neděli třetí, pro bronz si v prvním závodě dojel Petr Vítek, který se v neděli posunul na druhou pozici.

 Závěrečný sedmý podnik LIQUI MOLY Mistrovství ČR v závodech do vrchu proběhl za úmorného vedra, které potrápilo nejen jezdce v nehořlavých kombinézách, ale také všechny činovníky i pořadatele. Vysoké teploty nepřály ani technice, která často pracovala na hranici svých možností.

Často se stává, že poslední podniky sezóny trpí menším zájmem jezdců, zejména v situaci, kdy je o konečném pořadí rozhodnuto. Přesně naopak tomu bylo v Lanškrouně, kde startovalo celkem 153 jezdců.

V absolutním pořadí zvítězil v obou dnech Miloš Beneš, který je suverénem letošní sezóny a na své konto si připsal celkem 300 bodů. Stal se tak jednoznačně absolutním Mistrem České republiky. „Lanškroun považuji za svůj domácí závod. Je to skvělá trať, která vyhovuje koncepci našeho vozu i mému jezdeckému stylu. Je široká a rychlé zatáčky nechávají vyniknout vlastnostem naší Oselly, krásné svezení, téměř jako na okruhu. Soupeři jeli rychle, ale stále jsem si držel drobný náskok a kontroloval situaci. Jeli jsme použité pneumatiky, takže na traťový rekord jsem ani nepomýšlel. Zůstali jsme za ním asi vteřinu, ale vzhledem k velkému vedru a starším gumám to byl slušný čas. Obrovské poděkování patří všem pořadatelům, a především traťovým komisařům, kteří museli celé dva dny snášet na svých postech úmorné vedro,“ popsal závodní víkend čerstvý Mistr republiky – Miloš Beneš (Osella FA30 – GMS Czech Racing Team)

O druhé místo sváděl urputný boj Václav Janík s Petrem Vítkem. Z horkého víkendu si každý odváží body za druhou a třetí pozici. V sobotu byl úspěšnější Václav Janík, který v neděli dokončil na třetí příčce. V konečném hodnocení obsadil druhé místo s celkovým skóre 186 bodů.

Petr Vítek má za sebou velmi úspěšnou sezónu a se 178 body obsadil v konečném hodnocení třetí místo absolutně. Stejná pozice mu patřila v sobotním závodě v Lanškrouně, v neděli vybojoval druhou příčku, když se mu podařilo porazit Václava Janíka o necelých 0,33 sekundy v součtu obou jízd. „Závěrečný podnik pro nás dopadl velmi dobře. Organizace fungovala, pouze v sobotu se program protáhl až do večerních hodin. Z velké části to ale přikládám opožděným příjezdům několika jezdců na start. V neděli jsem si pěkně zazávodil s Vaškem, který mě porazil v první jízdě. Ve druhé jsem mu to dokázal vrátit, ale prorazil jsem chladič a nemohli jsme nastoupit do třetí jízdy. Vašek ji jel, ale už nezrychlil, takže jsem skončil druhý. Bylo to opravdu těsné. Vedro bylo hrozné, ale i přes to jsme si poslední závodní víkend užili,“ zhodnotil závěrečný podnik Petr Vítek (Osella PA30 – Climart Racing Team).

Vítězem kategorie uzavřených vozů v obou závodních dnech Albrechtického vrchu se stal David Komárek, který je rovněž čerstvým Mistrem ČR v kategorii I. „Pro nás velmi vydařený závod stejně jako celá sezóna. Lanškroun nám sedí, je to rychlá trať. I když máme kvůli předpisům předělané, a především dovážené auto, dokázali jsme se přiblížit loňskému času, a to vezeme téměř o sto kilo navíc. Já jsem chtěl porazit Marka a Kristýna měla za úkol pokusit se vybojovat třetí místo v konečném hodnocení kategorie jedna. To se jí nakonec o tři body povedlo, takže letošní návrat do mistrovství republiky vyšel našemu Komvet racing týmu na jedničku,“ komentoval úspěchy týmu David Komárek (McLaren F1 Evo 2019 – KRTZ motorsport).

Po nehodě ve Vrbně a náročné opravě svého speciálu KTM obsadil dvě druhá místa v kategorii jedna Marek Rybníček, který je rovněž druhý v konečném hodnocení této kategorie. „Jsem spokojený. Po havárii ve Vrbně jsme měli na autě hodně práce. Nevěděl jsem, jestli bude všechno správně fungovat a jestli se já dokážu rychle dostat do tempa. Mechanici odvedli kus práce, během sobotního dopoledne jsme ještě něco doladili a mohl jsem se plně soustředit na závod. V rámci mistrovství už nebylo o co bojovat, skupinu dvě jsme s přehledem vyhráli, takže jsem jel v klidu a v pohodě. Domácí šampionát je za námi, ale ještě plánuji start v Rakousku,“ prozradil Marek Rybníček.

V Mistrovství ČR historických vozidel zvítězil v obou závodech Jaroslav Prášek s Chevronem B42 F2, v České trofeji vybojoval první místo v sobotním závodě Michal Roll (Porsche 997 GT3), v neděli byl první Lukáš Keller (Mitsubishi Lancer Evo IX).

Letošní ročník Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu je minulostí, ale účastníky České Trofeje čeká ještě závěrečný podnik v Divákách u Hustopečí, který proběhne v termínu 8. – 10. září 2023 a koná se současně se seriálem Maverick Hill Climb Czech. Jan Koudelka, AMK

X X X

 Pro zemědělce ČR se letos zvýší podpora o 80 milionů na celkem 243 milionů korun

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dojednal navýšení mimořádné evropské podpory pro zemědělce o příspěvek z českého rozpočtu. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie. Mimořádná pomoc tak dosáhne asi 243 milionů korun.

Celkem 80 milionů korun navíc podpoří naše zemědělství, peníze tak získá i sektor dojného skotu. Ke třetímu evropskému balíčku mimořádné finanční podpory pro zemědělství, ve kterém získala Česká republika více než 163 milionů korun, přidá národní rozpočet další peníze.

„Dojednal jsem navýšení evropského balíčku finanční podpory o 80 milionů korun z národního rozpočtu. S evropskou pomocí je to dohromady asi 243 milionů korun. Dotace tak získají chovatelé dojnic a spolu s nimi, jak jsem už potvrdil dříve, také ovocnáři, zelináři a pěstitelé chmele,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Mimořádná podpora by měla být pro chovatele částečnou kompenzací za dotační programy pro chov skotu na maso a chov dojnic zrušené kvůli nutným úsporám státního rozpočtu. Rozhodnutí o tom, kam bude směřovat mimořádná dotace, je podložené rozborem aktuální situace a tím, kde bude efektivní a zároveň nejvíce potřebná. Podporu bude vyplácet platební agentura Ministerstva zemědělství Státní zemědělský intervenční fond.

Evropská komise již uvolnila celkem tři balíčky finanční podpory, které byly určené na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v ČR jako mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek. Dotace zemědělcům pomohly zmírnit škody způsobené nárůstem cen vstupů, jako byly zvýšené ceny energií, krmiv a pohonných hmot.

Druhý balíček od Evropské komise byl určený na kompenzaci obtížné situace v pěti členských státech u hranic s Ukrajinou. Ty se potýkaly se zvýšenými dovozy některých zemědělských komodit z Ukrajiny, které tak způsobovaly narušení na vnitřním trhu. Třetí balíček pomoci v celkové výši 330 milionů EUR je určen pro zbývajících 22 států EU. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí

X X X

MĚSTSKÉ  SLAVNOSTI  V  PROTIVÍNĚ  NA  JIHU  ČECH  S  KLUSEM,  LANGEROVOU  A  DALŠÍMI  UMĚLCI

 Protivín rozezní Langerová, Klus, Mňága a Žďorp či Vypsaná fixa

Tradičně mimořádně atraktivní hudební program čeká v sobotu 26. srpna návštěvníky letošních 16. Městských slavností protivínských.  Na Masarykově náměstí odehrají v rámci hlavní scény své koncerty mimo jiné Aneta Langerová, Tomáš Klus či kapely Mňága a Žďorp, Ready Kirken nebo Vypsaná fixa. Ta také oficiální část slavností o půlnoci ukončí. Vstup na slavnosti je v jejich plném rozsahu bezplatný.

Akce, která je nejvýznamnější událostí svého druhu ve městě na řece Blanici, vrcholem zdejší hlavní letní turistické sezóny, rozlučkou s prázdninami i součástí Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ, nabídne bohatý celodenní kulturní program všem věkovým kategoriím návštěvníků.

 „Hlavní scéna nabídne vedle hvězd domácího hudebního nebe také Neobyčejné představení Nomadic a ohňovou show v podání skupiny Blackout Paradox, Cimbálovou muziku Gromba, vystoupení kouzelníka a iluzionisty Pavla Dolejška, historickou a westernovou show s bičem v podání mistra světa z roku 2003 Pavla Votápky, vystopení skupiny For Body Písek nebo exhibici klubu Taehan – Taekwondo Protivín,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Protivín Sylva Karfíková.

Hlavní scéna 16. Městských slavností protivínských bude tradičně umístěna na už zmíněném Masarykově náměstí, které bude centrem celé akce. Druhá, vedlejší scéna, pak v proluce mezi poštou a farou.

„Malé návštěvníky určitě potěší představení Sněhurka v podání divadla Kamarádi Brno, Mikulovy pohádky Divadla ELF, škola kouzel Pavla Dolejška, workshopy Loučíme se s prázdninami nebo Těšíme se do školky a školy, tvořivé a herní dílničky, projížďky na koních či loďkách po Blanici, stejně jako nafukovací skluzavka a atrakce LezeTo – lezecká boulderingová stěna, protáčecí hrazda, lanový park a podobně,“ poznamenala Karfíková.

Přístupné budou památník i Kaplanka

Starosta Protivína Jaromír Hlaváč v této souvislosti poznamenal, že v rámci slavností bude veřejnosti zdarma přístupný Památník města Protivína i bývalá Kaplanka, zrekonstruovaný objekt přiléhající k farnímu kostelu sv. Alžběty, jehož součástí je městské infocentrum. Na nádvoří kaplanky návštěvníky čeká „Dvorek plný řemesel“ věnovaný tradiční práci kovářů, tkalců a sedlářů. Součástí bude i keramický workshop. Přímo v Kaplance bude k vidění výstava obrazů „Nevidím jediný rozumný důvod …“ a výstava fotografií „Písecko a Šumava okem Milana Hanuse“. V 15 a 17 hodin bude možné absolvovat komentovanou prohlídku Kaplanky s osobním výkladem protivínského starosty.

„Chceme, aby se lidé ve městě bavili, protože možnosti nejen sportovního, ale i kulturního a společenského vyžití k životu v moderním městě neodmyslitelně patří. Městské slavnosti ovšem svým programovým rozsahem jednoznačně vévodí čtveřici nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších veřejných akcí v Protivíně. K nim vedle slavností patří také Svatoanenská pouť, rozsvěcení vánočního stromu a novoroční ohňostroj, na který přijíždějí lidé z celých jižních a středních Čech,“ zdůraznil starosta.

__________________________________________________________________________

Protivín leží na řece Blanici, na hlavním dopravním tahu z Písku do Českých Budějovic mezi Pískem a Vodňany. Město s bezmála pěti tisíci obyvateli vzniklo zhruba v polovině 13. století jako podhradí královského hradu, o 200 let později přestavěného na renesanční zámek s kostelem sv. Alžběty Portugalské. Součástí města Protivín jsou místní části Chvaletice, Krč, Maletice, Milenovice, Myšenec, Selibov, Těšínov a Záboří. Protivín proslavil místní pivovar z roku 1598 vařící pivo pod značkou Platan. Jaromír Hlaváč, starosta

_

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.