Briti: Ceny plynu klesli, SR Rusku zaplatí v rubľoch? Protesty, chránia Fica

 Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok klesli. Odberatelia totiž hľadajú spôsoby, ako by zabezpečili pokračovanie dodávok z Ruska bez porušenia sankcií proti Moskve. Britské ekonomické noviny The Financial Times vo štvrtok napísali, že distribútori plynu z Nemecka, Rakúska, Maďarska a zo Slovenska si chcú otvoriť rubľové účty v Gazprombank vo Švajčiarsku. Štáty by tak vyhoveli požiadavke Ruska, aby sa za plyn platilo v rubľoch.

Talianska energetická spoločnosť Eni sa podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou pripravuje na otvorenie účtov v Gazprombank, čo by jej zrejme umožnilo vyhovieť požiadavke Moskvy týkajúcej sa platieb za plyn v rubľoch.

Štyria odberatelia ruského plynu z Európy sa prispôsobili požiadavkám Moskvy a zaplatili v rubľoch, uviedol v stredu zdroj blízky ruskému plynárenskému koncernu. Podľa zdroja si už 10 spoločností otvorilo účty v Gazprombank, ktoré sú potrebné na zabezpečenie platieb v rubľoch.

 Niektoré krajiny Európskej únie požadujú od Bruselu jasnejšie vyjadrenie k systému platieb navrhovanému Moskvou. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už varovala firmy, aby nepristúpili na požiadavky Ruska, keďže by to znamenalo porušenie sankcií.

„Zdá sa, že trh si osvojuje názor, že plyn z Ruska bude ďalej tiecť a že je možné nájsť kompromis,“ uviedol šéf komoditných stratégov Saxo Bank Ole Hansen. „Rusko potrebuje peniaze a Európa, predovšetkým Nemecko, úplne nepochybne potrebuje plyn, takže aj napriek vojne je pravdepodobné nájdenie nejakého riešenia.“

 Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci vo štvrtok na burze v Amsterdame padol až o 6,9 %. Neskôr zmazal časť strát a o 10.02 h SELČ sa predával s mínusom 5,4 % po 101,50 eura eura za megawatthodinu. V stredu (27. 4.) jeho cena vyskočila až o 24 % na 127,50 eura za megawatthodinu a dostala sa na najvyššiu úroveň od 1. apríla. Dôvodom prudkého posilnenia bolo zastavenie ruských dodávok plynu do Poľska a Bulharska. Moskva zároveň varovala, že môže zastaviť dodávky aj ďalším odberateľom, ak nebudú platiť v rubľoch./agentury

X X X

Pred parlamentom sa zhromaždili stovky ľudí, protestovali proti vydaniu Fica

Pred Národnou radou (NR) SR sa vo štvrtok popoludní zhromaždili stovky ľudí. Protestovali najmä proti vydaniu obvineného poslanca Roberta Fica (Smer-SD) na väzobné stíhanie.

Témou rečníkov zo Smeru-SD však bola napríklad aj kritika vlády pre nečinnosť pri zdražovaní. Podľa polície sa protest obišiel bez incidentov.

Na zhromaždení vystúpili viacerí predstavitelia opozičného Smeru-SD, ako sú podpredseda strany Erik Kaliňák, poslanci Ladislav Kamenický, Richard Takáč i Ľuboš Blaha, ale aj samotný líder Robert Fico. Priestor mali aj predstavitelia iných opozičných a mimoparlamentných zoskupení.

Polícia nezaznamenala na proteste výtržnosti, podľa hovorkyne krajského policajného riaditeľstva Silvie Šimkovej nemuseli riešiť žiadne incidenty.

Poslanci NR SR vo štvrtok diskutujú o žiadosti prokuratúry o vydanie lídra Smeru-SD do väzby. Parlamentný mandátový a imunitný výbor už prijal k žiadosti uznesenie a odporučil ju plénu schváliť.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert B. a policajný exprezident Tibor G.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu, aktuality.sk

X X X

Fico a Smer: Veľa kriku pre nič

 Politici s obľubou hovoria: Padni komu padni. V ľuďoch to vyvoláva pocit spravodlivosti, no platí to zväčša len v prípade, keď ide o ich politických oponentov. V okamihu, keď sa toto pravidlo má uplatniť na nich samých, je zrazu všetko inak…

Samozrejme, nestáva sa každý deň, že v parlamente sa objaví návrh, aby poslanci hlasovali o vydaní trojnásobného premiéra na väzobné stíhanie. Iste, predstava, že by Robert Fico mohol skončiť vo väzení, je pre mnohých prisilná káva. Treba však zdôrazniť, že nik ho neposiala na doživotie do gulagu, bez preukázania viny a riadneho súdneho procesu. O jeho osude nerozhoduje nejaká boľševikmi ustanovená „trojka“ a pred jeho dverami neklopú nadránom príslušníci NKVD a neodvedú ho nevedno kam.

No práve tento pocit sa snažia vyvolať poslanci Smeru. Najaktívnejší v tomto smere je Ľuboš Blaha, ktorý používa široký repertoár prirovnaní od „cárskeho samoderžavia“ až po „fašistické metódy“. Pán poslanec však nezostáva len pri porovnaní s totalitnými praktikami, ale aby vyburcoval odpor svojich priaznivcov, neváha šíriť špekulácie, že Roberta Fica podobne ako Milana Lučanského chcú vlastne zabiť. A tak do svojich plamenných rečí vplieta narážky, že Fico by sa mohol vo väzení „potknúť o papuču“ a podobne. No vrchol demagógie predviedol na zhromaždení, kde pred rozvášneným zástupom ľudí skandoval: „Matovič je Hitler!“ a sfanatizovaný dav to po ňom následne opakoval.

Súčasná situácia by sa azda najvýstižnejšie dala nazvať: Veľa kriku pre nič. Na rozdiel od známej Shakespearovej komédie však nejde o príbeh mladých ľudí hľadajúcich lásku, no skôr o drsný triler, v ktorom sa starnúci mocnár zúfalo bráni obvineniam, lebo vie, že jeho mocnárstvo sa rúca ako domček z kariet.

Treba preto jasne povedať, že toto nie je „koniec demokracie na Slovensku“ – ako dookola omieľajú predstavitelia Smeru, toto je z ich strany len pokus odpútať pozornosť od podstaty veci. To, že pri tom zachádzajú za hranicu dobrého vkusu, ich zjavne netrápi. Demagógia, ku ktorej sa uchyľujú, však deformuje celú verejnú diskusiu a otvára dvere dokorán ešte väčším populistom, ako sú momentálne oni sami. Preto sa mnohým oprávnene zdá, že psychotické výkriky Ľuboša Blahu, sú priam ako vytrhnuté z goebbelsovskej príručky propagandy.

Keby to nebolo smutné, bolo by to až smiešne, lebo vety a „argumenty“, ktoré z úst predstaviteľov Smeru zaznievajú, sú takmer identické. Akoby niekto na ich tlačovom oddelení vyrobil elaborát, ako majú vystupovať na verejnosti a oni potom ako cez „kopirák“ papagájujú naučené frázy.

Súčasná situácia by sa azda najvýstižnejšie dala nazvať: Veľa kriku pre nič. Na rozdiel od známej Shakespearovej komédie však nejde o príbeh mladých ľudí hľadajúcich lásku, no skôr o drsný triler, v ktorom starnúci mocnár prešvihol vhodný okamih predať moc svojmu nasledovníkovi, a teraz sa zúfalo bráni obvineniam, lebo vie, že jeho mocnárstvo sa rúca ako domček z kariet.

On a jeho nohsledovia sa v skutočnosti neboja „tyranie väčšiny“, oni sa boja konca jednej éry, preto tak nahlas kričia./agentury/

X X X

Peter Pellegrini (nez., Hlas) vyhlásil na tlačovej besede, že jeho poslanci nebudú hlasovať za vydanie Fica. Má obavy, že by išlo o politický revanš. Dodal, že rokovanie parlamentu sa môže natiahnuť a myslí si, že polícia mala dosť času na vypočutie svedkov.

„Ide o teátro, aby sa ukázal líder jednej z opozičných strán v putách. Ide len o teatrálne gesto a teatrálne fotky. Nemáme istotu, že by takto vydali človeka spravodlivosti, lebo máme pochybnosti, či teraz na Slovensku vôbec spravodlivosť funguje. Ukazujú na nás prstom, kedy koho prídu zobrať,“ vyhlásil Pellegrini.

X X X

Súhlasom so žiadosťou o vydanie poslanca do väzby nesúdime a nejde o akt pomsty či snahu zbaviť sa opozičného politika, uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová v pléne parlamentu v úvode diskusie k žiadosti prokuratúry o vydanie Roberta Fica. Odmieta, že by koalícia mala v rukách vyšetrovanie. Podčiarkla, že rozhodnúť o vine poslanca musí spravodlivý súd, pretože ani trojnásobný premiér nemôže stáť nad zákonom.

„Dnes tu stojíme pre trestné stíhanie a vznesené obvinenie voči trojnásobnému premiérovi, ktorému sa kladie za vinu vážny zločin. Pán Fico, zodpovednosť je na vás, prijmite ju a postavte sa pred súd, ak sa cítite nevinný, pretože to by urobil ten, ktorý má svedomie čisté. Bez divadla, ktoré tu robíte už niekoľko mesiacov,“ povedala Zemanová.

Hovorí, že Fico postavil plénum pred situáciu, keď musí rozhodnúť o uvoľnení rúk spravodlivosti. Vysvetlila, že v NR SR sa nehovorí o vine ani o treste, pretože poslanci nie sú sudcovia. „Záleží nám na tom, aby celý proces prebehol podľa zákona do poslednej bodky, aby nikto nemohol spochybniť, že sa v tomto prípade udiala nejaká procesná chyba,“ zdôraznila s tým, že jedine nezávislý súd spraví finálnu bodku za „obdobím stratených možností“. Hovorí o skúške celej spoločnosti, v ktorej musíme obstáť.

Podotkla, že vo vyspelej demokracii by v takejto situácii obvinený politik vyvodil zodpovednosť. Miesto toho však podľa nej Fico pristúpil k politickým útokom. „Ako majú občania Slovenska veriť v spravodlivosť, keď sa vyšetrovaniu vyhýba bývalý trojnásobný premiér, ktorý sa skrýva za poslaneckú imunitu,“ poznamenala. Pýta sa, či Ficovi zachutila moc, a hovorí o papalášizme.

„Jediným vaším cieľom je zatvárať opozičných politikov, brať im poslanecké mandáty,“ reagoval Fico na vystúpenie Zemanovej. Hovorí o jej hlúposti, keď ako prvá v diskusii zavádza občanov Slovenska slovami o imunite poslancov. Poznamenal, že poslanci trestnoprávnu imunitu už nemajú. Smer sa podľa jeho slov nikdy nebránil a ani nebude brániť vyšetrovaniu. (tasr)

X X X

Do diskusie k vydaniu Fica do väzby sa písomne prihlásilo 35 rečníkov, väčšina z radov opozície, do debaty sa prihlásil aj Fico. Z písomne prihlásených rečníkov sú dvaja za poslanecký klub.

Rečniť môžu podľa rokovacieho poriadku 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu hovoriť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne. (tasr)

X X X

Opozícia navrhuje, aby poslanci hlasovali o vydaní súhlasu s väzbou pre Roberta Fica tajne. Informoval o tom na začiatku schôdze parlamentu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO). O tomto procedurálnom návrhu ešte budú zákonodarcovia hlasovať.

V pléne bude na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Robert Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. (sita)

X X X

Šeliga odmietol, že by koalícia vstupovala do trestného konania

Nikto z vládnej koalície nechodí za konkrétnym prokurátorom a nehovorí mu, koho má stíhať.

Lídra Smeru-SD Roberta Fica treba poraziť politicky. Koalícia nevstupuje do trestného konania, jeho prípad nie je politickou objednávkou. Vyhlásil to poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga počas diskusie v pléne Národnej rady SR o žiadosti prokuratúry na vydanie Fica do väzby.

Šeliga poznamenal, že pri žiadosti o vydanie Fica do väzby nejde o nič osobné voči jeho osobe. Treba však podľa neho myslieť na to, že hovoríme o bývalom trojnásobnom premiérovi. Doplnil, že tí, ktorí korumpovali, majú byť postavení pred spravodlivosť. Pripomenul, že niektoré osoby sa už priznávajú k tomu, že na Slovensku v oblasti korupcie fungoval systém a organizovaná skupina.

„Ak nebudeme súhlasiť s vydaním na väzby, stratíme časť legitimity,“ myslí si Šeliga a doplnil, že v takom prípade nedovolia orgánom činným v trestnom konaní použiť plný aparát oprávnení. „Je kľúčové, aby sme dovolili o tom rozhodnúť sudcovi,“ dodal.

Fico Šeligovi odkázal, že sa snaží prekryť neschopnosť vlády. „Hovoríte, že tu nie je žiadne zasahovanie do vecí a že vy v tento systém veríte,“ povedal a opýtal sa, ako má napríklad exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorého obvinili, veriť v zákonnosť a spravodlivosť procesu, keď špeciálny prokurátor Daniel Lipšic riadi dozor nad prípravným konaním, pričom Lipšic bol dlhoročným politikom. Fico tiež kritizoval to, že obvinenia prichádzajú po svedectvách ľudí, ktorých označuje za tzv. Udavačov, aktuality.sk

X X X

Do platby Gazpromu ostáva 22 dní. Sulíkov tajomník: Účty v rubľoch nariadil Putin

Koľko máme zemného plynu v zásobníkoch, v akom množstve priteká na Slovensko a sme pripravení aj na vypnutie ruských dodávok? Tieto otázky boli predmetom štvrtkového mimoriadneho zasadnutia hospodárskeho výboru v parlamente. Na Bratislavskom hrade sa za zatvorenými dverami zišli nielen siedmi poslanci, ale aj najväčšie mená našej energetiky.

 Výbor pre hospodárske záležitosti

Na rokovaní boli prítomní aj štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS), generálny riaditeľ eustreamu Rastislav Ňukovič, riaditeľ divízie podzemných zásobníkov zemného plynu Nafty Ladislav Goryl, aj predseda predstavenstva SPP Milan Urban. „Rusko vyhlásilo Slovensko za nepriateľskú krajinu. Je ohrozená energetická bezpečnosť, dodávky strategických surovín a životná úroveň obyvateľov,” otváral stretnutie predseda výboru Peter Kremský (OĽaNO), ktorý ho zvolal. Ak totiž nestihneme ďalšiu splátku za plyn 20. mája, aj Slovensku hrozí odpojenie.

„Dostali sme len čiastočné odpovede. Mnohé detaily sú totiž predmetom obchodného tajomstva. Najdôležitejší je ale podľa mňa akčný plán, ako sa zbaviť závislosti od Ruska, ktorý dodnes nemáme,” vyhlásil po rokovaní Kremský.

Upozornil, že chýba konkrétny dokument alebo návod s číslami a termínmi, krokmi či určenou zodpovednosťou. Súčasťou tohto plánu majú byť aj opatrenia, ako je výstavba obnoviteľných zdrojov, využitie geotermálnej energie, zníženie spotreby či možnosť vyššej vlastnej ťažby zemného plynu na Slovensku.

Vláda má tajný plán

Ministri schválili na rokovaní vlády ešte 6. apríla dokument s názvom Krízový plán v súvislosti s hrozbou výpadku dodávok energií. Obsah dokumentu však okrem nich dodnes nikto nevidel. „Ani ku mne sa nedostal a rád by som vedel, čo v ňom je, ako poslanci máme previerku v stupni dôverné, nemal by to byť problém, aby sme boli oboznámení,” žiadal Kremský.

„Je to sumár opatrení, ktoré boli vykonané v súvislosti s krízou a takých, ktoré je možné uskutočniť z krátkodobého hľadiska,” opísal ho Galek tesne predtým, ako výbor prešiel do uzavretej diskusie. „Ide o čiastkové výsledky, ktoré nám dodávajú jednotliví aktéri trhu. Sprístupniť ho sú aktuálne ochotní len v papierovej podobe, uložený je v trezore na úrade vlády a na nahliadnutie v prísnom režime.

 Jediný ďalší dokument, ktorý sa problematikou energetickej bezpečnosti totiž aktuálne zaoberá, je Národný energetický a klimatický plán, ktorý bol však schválený ešte v roku 2019. Nepočítal tak ani s pandémiou, ani s krízou, ani s vojnou. Ten sa podľa záverov výboru prepracúva, čaká sa však na “doriešenie” národných cieľov zmien v oblasti klímy a energetiky v rámci európskeho klimatického balíka Fit for 55. Plán schvaľovania je aktuálne stanovený na máj 2023.

Zástupca hospodárskeho výboru bude tiež prizvaný do krízového štábu rezortu hospodárstva, ktorý bol vytvorený minulý týždeň a zúčastnili sa ho aj zástupcovia ministerstva zahraničných vecí či Úradu vlády. Podľa Galeka sa štáb stretáva na týždennej báze./agentury/

X X X

Moskva sa oborila na Západ. Chce tvrdo trestať útoky na svoje územie

 Západ otvorene nabáda Kyjev, aby používal dodávané zbrane k útokom voči Rusku, vyhlásila vo štvrtok hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová.

 Veľký požiar v ruskom Briansku. Špekuluje sa, že to mohol byť následok útoku ukrajinských dronov. Ukrajinci to nikdy nepotvrdili.

Rusko podľa nej na ďalšie provokovanie Ukrajiny k úderom proti vojenským objektom na ruskom území tvrdo odpovie. Predstaviteľ ukrajinskej prezidentskej kancelárie vzápätí zdôraznil, že Ukrajina má právo sa ruskej agresii brániť, a to aj útokmi na ruské vojenské základne a sklady. Vyzbrojovanie Ukrajiny ohrozuje bezpečnosť Európy, varoval Kremeľ.

„Takáto zločinná činnosť ukrajinských ozbrojených síl proti ruskému územiu nemôže zostať bez odpovede,“ vyhlásila Zacharovová podľa ruskej agentúry TASS. Kyjev a západné metropoly by podľa nej mali brať vážne vyjadrenie ruského ministerstva obrany, že podobné akcie povedú k tvrdej ruskej odpovedi.

 „Rusko zaútočilo a zabíja civilistov. Ukrajina sa bude brániť všetkými spôsobmi, vrátane úderov na sklady a základne zabijakov. Svet uznáva toto právo,“ uviedol na Twitteri poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

Na juhu a západe Ruska v poslednej dobe horelo niekoľko skladov palív a munície. Ruské úrady obviňujú z útokov ukrajinské sily, Kyjev sa obvykle nevyjadruje.

„Keď sa rozhodnete (Rusi) rozsiahlo napadnúť inú krajinu, masovo tam zabíjať, masovo drviť mierumilovných ľudí tankmi a vo svojich oblastiach k tomu využívať sklady, skôr alebo neskôr sa vám to vráti,“ napísal v stredu Podoljak bez toho, aby ale priamo priznal ukrajinskú zodpovednosť za požiar muničného skladu v Belgorodskej oblasti.

Príčin požiaru v muničnom sklade môže byť podľa neho viac – napríklad „zásah boží“ za ostreľovanie civilistov v Mariupole v čase nedávnych pravoslávnych veľkonočných sviatkov. „Karma – to je krutá vec,“ dodal Podoljak.

 „Snahy o vyzbrojovanie Ukrajiny, a to aj ťažkými zbraňami, sú konaním, ktoré ohrozuje bezpečnosť kontinentu, vytvárajú nestabilitu,“ vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii na slová britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej. Tá uviedla, že ruské vojská musia byť vytlačené z celej Ukrajiny a spojenci musia „zdvojnásobiť“ svoje úsilie a poslať Kyjevu ďalšie vojenské vybavenie.

Hovorkyňa ruskej diplomacie tiež obvinila Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že odovzdávala údaje o ruských silách spravodajským službám Západu a Ukrajiny. Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva sa podľa tvrdenia hovorkyne ruskej diplomacie uchyľuje k používaniu „výmyslov, lživých a falošných správ, zinscenovaných predstavení“ vo vyhláseniach o Ukrajine.

Úrad informuje o vojnových zločinoch, ktorých sa na Ukrajine dopúšťajú ruskí vojaci. Niekoľko pozorovateľov OBSE bolo pod zámienkou výzvedných činností zadržaných v Donecku a Luhansku, baštách proruských separatistov na východe Ukrajiny./agentury/

X X X

Zoroslav Kollár prehovoril. Priznal sa k úplatku v kauze exšéfa SIS Pčolinského

V korupčnom prípade okolo nominanta Sme rodina Vladimíra Pčolinského v SIS nastal zásadný zvrat. Prehovoril kľúčový muž kauzy Zoroslav Kollár. Priznal sa v kauze uplácania bývalého riaditeľa tajnej služby.

Konkurzný právnik Zoroslav Kollár po viac ako roku prelomil mlčanie. Podľa zistení aktuality.sk sa priznal k uplácaniu v kauze bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Tri nezávislé zdroje pre náš portál potvrdili, že vplyvný muž z prostredia konkurzu chce uzavrieť dohodu o vine a treste. Podmienkou dohody je však vždy priznanie.

Celú kauzu okolo Zoroslava Kollára a Vladimíra Pčolinského otvoril bývalý námestník SIS Boris Beňa. Ten vypovedá, že SIS sledovala Kollára, ale na pokyn vtedajšieho šéfa služby Vladimíra Pčolinského bolo sledovanie a odpočúvanie jeho telefónu ukončené.

Protekčná stopka za sledovanie mala Kollára stáť 40-tisíc eur, peniaze si mali podeliť Beňa a Pčolinský na polovicu. Kuriérom bol v tomto prípade bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

Znamená to, že teraz sa ku korupcii priznávajú traja zo štyroch obvinených: Beňa, Makó a Kollár proti Pčolinskému, ktorý úplatok popiera.

Exriaditeľ o priznaní nevie

„Nemám informáciu o tom, že by sa Zoroslav Kollár priznal k tomu, že by mi poskytol akýkoľvek úplatok a ja jemu akúkoľvek protislužbu. O takejto verzii výpovede som nepočul. Budúci týždeň mám vypovedať, predpokladám, že tam sa dozviem viac,“ reagoval pre Aktuality.sk Vladimír Pčolinský.

O stanovisko sme požiadali špeciálnu prokuratúru.

„Vyšetrovanie je neverejné, vyšetrovateľ sa nebude vyjadrovať,“ reagovalo na otázky policajné prezídium.

Nominant Sme rodina Pčolinský sa v tomto prípade dostal na niekoľko mesiacov do väzby. Napokon ho však z väzby dostalo rozhodnutie generálnej prokuratúry. Tá v auguste 2021 zrušila obvinenie na podklade známeho paragrafu 363. Celý prípad bol pritom len hodiny od toho, aby dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu.

Obvinenie za krivú výpoveď

Vo februári 2022 však polícia opätovne vzniesla obvinenie Pčolinskému aj Kollárovi.

Len prednedávnom pritom Krajská prokuratúra v Bratislave začala stíhať Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu za krivú výpoveď práve v tomto prípade. Polícia oboch exfunkcionárov zadržala a prokurátor pre nich žiadal väzbu. Okresný súd však žiadosti prokurátora nevyhovel a toto rozhodnutie potvrdil aj odvolací Krajský súd v Bratislave. V súvislosti s týmto prípadom sa čoraz častejšie hovorí o takzvanej vojne v bezpečnostných zložkách, kde má proti sebe stáť Národná kriminálna agentúra (NAKA) a Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra spolu s SIS.

Víchrica aj cigarety

Právnika a takzvaného „konkurzného mága” Kollára zadržali pri policajnej akcii zameranej na justičnú mafiu s názvom Víchrica. Táto akcia sa uskutočnila na základe výpovede bývalého sudcu Vladimíra Sklenku. V tejto veci je obvinený zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu.

V máji 2021 sa nakrátko Kollár dostal z väzby von, NAKA ho však opätovne zadržala, tentokrát pre uplácanie v prípade krytia nelegálnych výrobní cigariet. Spolu s ním obvinili aj Tomáša Rajeckého, ktorého polícia neskôr zadržala v Španielsku. Rajecký a Kollár majú rovnakého advokáta Adriána Kuceka. Ten Kollárovo priznanie nekomentoval.

Faktom však je, že jeho druhý klient Tomáš Rajecký začal nedávno spolupracovať s políciou a je dôležitým svedkom v prípade obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka./agentury/

X X X

Za miliónovou firmou sa vynárajú oligarchovia Világi a Brhel. Jej exfunkcionári sedia v štátnych podnikoch

Oszkára Világiho a Jozefa Brhela spájajú nitky vedúce cez spleť firiem a schránkových spoločností k energetickému podniku Met Slovakia. Jeho bývalí funkcionári dnes sedia v štátnych podnikoch ako nominanti ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Ročné tržby za vyše sto miliónov eur, bývalí funkcionári na vplyvných postoch v štátnych podnikoch a nejasné vlastnícke pozadie. Za energetickou firmou Met Slovakia, ktorá je trhovou dvojkou v dodávkach plynu podnikom a zarába aj na štáte, možno vystopovať spleť firiem a ľudí s väzbami na dvoch oligarchov – Oszkára Világiho a Jozefa Brhela. Ani jeden pritom nefiguruje medzi oficiálnymi majiteľmi.

Pri akciovke Met Slovakia vyvoláva otázniky hneď viacero prepojení oficiálneho majiteľa Conora Michaela Delaneyho na podnikateľské aktivity spájané s Világim a Brhelom. Hoci írsky advokát Delaney je uvedený v protischránkovom registri ako jeden z dvoch konečných užívateľov výhod slovenskej akciovky, svoj vlastnícky vzťah odmietol komentovať. Podľa profesného profilu na LinkedIn pracuje pre švajčiarsku spoločnosť zabezpečujúcu servis a manažérov pre firmy patriace tretím stranám.

Zaujímavá je i história akciovky Met Slovakia. Jej materskú spoločnosť – Met AG zakladal maďarský energetický gigant MOL, vlastniaci aj slovenskú rafinériu Slovnaft na čele s Világim. Met AG čelila v Maďarsku viacerým škandálom spájaným s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ku ktorému má Világi dlhodobo blízko.

Világi, ktorý sedel istý čas v dozornej rade Met Slovakia, neodpovedal na otázky týkajúce sa možných prepojení. „Z vašich otázok nie je zrejmé, ako sa dané informácie týkajú spoločnosti Slovnaft či výkonu funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa,“ odkázal nám cez hovorcu Slovnaftu Antona Molnára.

Mlčaním sa obrnil aj Jozef Brhel, aktuálne stíhaný v korupčnej kauze miliónových IT zmlúv na finančnej správe známej ako Mýtnik.

Podozrenia spojené s netransparentným vlastníctvom sa nepodarilo rozptýliť ani advokátke zodpovednej za zápis Met Slovakia do protischránkového registra.

Skutočný vlastník mlčí

Oficiálnym majiteľmi Met Slovakia sú podľa protischránkového registra dvaja cudzinci: šéf nadnárodného holdingu Met AG Benjamin Lakatos a Ír pôsobiaci vo Švajčiarsku Conor Michael Delaney.

Delaney je podľa profilu na profesionálnej sieti LinkedIn advokátom so špecializáciou na dane, aktuálne pracujúcim pre švajčiarsku spoločnosť Accuro Trust. Ide o firmuposkytujúcu servis pre holdingové spoločnosti vrátane dosadzovania vrcholných predstaviteľov, ako sú správcovia či riaditelia.

Aktuality.sk sa s Delaneym spojili telefonicky. Potvrdil, že pracuje ako advokát. Podiel v Met Slovakia však odmietol komentovať s odôvodnením, že tak nemôže urobiť. Prečo, nekonkretizoval. Na otázky zaslané e-mailom nereagoval. Nezodpovedaná tak zostala aj otázka, či zastupuje záujmy skutočného vlastníka.

Delaney ako oficiálny spolumajiteľ energetickej firmy Met Slovakia zároveň figuruje vo viacerých spoločnostiach s väzbami na Világiho alebo ľudí v jeho okolí, či ďalších slovenských milionárov pravidelne figurujúcich v rebríčkoch najbohatších Slovákov – Jána Sabola a spomínaného Brhela. Kým prvý je významným hráčom na trhu s biopalivami, druhý sa roky angažoval najmä v energetike.

Advokátka nemá „detailný prehľad“

Akciovku Met Slovakia zapísala do protischránkového registra Jana Valková. Hoci je zodpovedná za pravdivosť údajov v registri, keď sme ju oslovili, netušila, že Delaney je advokát pracujúci pre zahraničnú spoločnosť.

„Nemám detailný prehľad, urobila som len ten zápis,“ reagovala na otázku týkajúcu sa Delaneyho profesionálnej identity. Dodala, že Delanyeho vlastnícke práva k Met Slovakia vyplynuli z dokumentov. „Neviem, ako som to mala ešte overovať,“ argumentovala, prečo je Delaney konečným užívateľom výhod energetickej spoločnosti.

Neskôr Valková uviedla, že zvažujemimoriadne overenie konečných užívateľov Met Slovakia. Výsledkom by mohlo byť demaskovanie skutočných vlastníkov energetickej spoločnosti. Medzičasom však došlo k zmene a najnovšie figuruje ako overovateľ pravdivosti zápisu v protischránkovom registri advokátska kancelária Soukeník – Štrpka.

Aktuality.sk sa spojili aj s jej partnerom zodpovedným za zápis v registri Igorom Vrankom.„Nie je štandardom oprávnených osôb pýtať sa na zamestnanie konečného užívateľa výhod. Ak je aj advokátom, nevylučuje to, že môže mať aj iné obchodné aktivity. Financovanie kúpy v spoločnosti partnera verejného sektora nie je predmetom skúmania pri určovaní konečného užívateľa výhod. Naopak, v zmysle princípov AML legislatívy by mala tieto skutočnosti skúmať osoba, ktorá pripravovala dokumenty k prevodu tohto podielu,“ uviedol Vranka.

Na pravdivosť údajov v registri firiem obchodujúcich so štátom dohliada Okresný súd v Žiline, ktorý z databázy vymazal už viacero spoločností. Dôvodom bolo, že nevedeli preukázať, kto je ich skutočným majiteľom, resp. že ich vlastnia osoby oficiálne uvedené v registri. Rozhodnutia žilinského súdu tiež viedli k tomu, že sa k firmám obchodujúcim so štátom prihlásili skutoční majitelia. Najznámejším prípadom je spoločnosť Infra Services profitujúca z Bratislavských vodární, ku ktorej sa po kolotoči rozhodnutí súdu napokon priznal oligarcha Ivan Kmotrík.

Schránky smerujú k Világimu

Právnik Conor Delaney vlastní 49-percentný podiel Met Slovakia cez českú firmu Pei Invest. Majiteľom akciovky so sídlom v Prahe je zas britská schránková spoločnosť Bluehill Investments Limited, ktorej akcionárom je írsky advokát Delaney. Britskej schránke patrí aj podiel v rumunskom pivovare Csíki Sör. A práve podiel britskej schránky v rumunskom pivovare nepriamo ukazuje na Világiho.

Na väzby medzi Világim a pivovarom Csíki Sör upozornili v roku 2017 investigatívci z rumunskej pobočky internetového portálu Átlátszó. Zistili, že hoci ako oficiálny vlastník pivovaru dlhodobo vystupuje András Lenárd, polovica podniku patrí dvom firmám – slovenskej spoločnosti AZC a spomínanej britskej schránke Bluehill Investments Limited.

Za britskou schránkou oficiálne stojí írsky advokát Delaney. Slovenská organizácia AZC zas patrí slovenskému biznismenovi Sabolovi. Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva z Dzurindovej vlády dnes patrí medzi najbohatších Slovákov – magazín Forbes odhadol jeho majetok na sto miliónov eur.

Späť však k pivovaru a jeho oficiálnemu majiteľovi Lenárdovi. Ten sa v minulosti vyjadril, že jeho biznispartnerom v Csíki Sör je maďarský podnikateľ, čo nesedí na Sabola ani manažéra Roberta Spišáka, ktorý sa snažil novinárov presvedčiť, že je spoluvlastníkom pivovaru.

Keď Aktuality.sk pred časom kontaktovali Spišáka, priznal, že britská schránka Bluehill Investments Limited v minulosti patrila skupine okolo Sabola. Kto je jej majiteľom dnes, nevedel povedať. Oficiálne za schránku vystupuje Delaney, ktorému by teda mal patriť aj pivovar.

Otázkou zostáva, prečo sa po pivovare v minulosti premával Világi v neformálnom oblečení. Novinári z portálu Átlátszó zverejnili v roku 2017 aj fotografie z oficiálnej návštevy podniku, na ktorých je aj oligarcha v tričku, kraťasoch a šľapkách. Na viacerých záberoch vidno, že delegácii niečo vysvetľuje a správa sa, akoby bol v pivovare doma.

Ľudia známi z Brhelových firiem

V českej spoločnosti z vlastníckej štruktúry Met Slovakia sa okrem britskej schránky s akcionárom Delaneym objavili aj ďalšie dve zaujímavé mená. V orgánoch Pei Invest donedávna figurovali Česi Aleš Mriša a Martin Bahleda. Obaja sú známi z firiem spojených s oligarchom Brhelom.

Bahleda je dokonca obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti v spomínanej kauze Mýtnik. Podľa Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa objavil aj v kauze Pandora Papers ako oficiálny vlastník schránkovej firmy z Malty, stojacej za spoločnosťou Allexis z kauzy Mýtnik. Už skôr spojilo ICJK Allexis s oligarchom Brhelom.

Mriša bol zas podľa starších zistení Aktuality.sk majiteľom inej miliónovej energetickej firmy, za ktorou bolo možné vystopovať prepojenia na Brhelovcov. Časom sa väzby potvrdili – spoločnosť V-Elektra Slovakia dnes oficiálne patrí Brhelovmu manažérovi Branislavovi Čekovskému.

Aktuality.sk oslovili Bahledu a Mrišu s cieľom opýtať sa ich na pôsobenie v spoločnosti Pei Invest. Na otázky Aktuality.sk neodpovedali a zakrátko po ich zaslaní zmizli z orgánov firmy.

Ďalšia linka Brhel – Világi

Univerzálny írsky advokát Delaney pôsobí aj v ďalších dvoch slovenských spoločnostiach, ktorých nitky vedú k Világimu a Brhelovi. Ide o firmy AOS Sports Agency a Heat Invest.

AOS Sports Agency, kde je Delaney konateľom, vlastnia od roku 2016 schránkové firmy. Predtým však patrila slovenskej firme E.H.C.S., ktorej konečným užívateľom výhod jeVilági. Jedným zo súčasných majiteľov AOS Sports Agency je britská schránka Panna Sports, na ktorej webe možno nájsť profily minimálne siedmich hráčov DAC Dunajská Streda, futbalového klubu vo vlastníctve Világiho.

Firma Heat Invest je zas zaujímavá väzbami na oligarchu Brhela. V minulosti totiž zodpovedala za vybudovanie napojenia teplovodnej siete Slovnaftu pod vedením Világiho na mestskú sieť v správe Bratislavskej teplárenskej. Heat Invest realizovala projekt na pozemkoch patriacich Brhelovým firmám a dodnes jej patria objekty postavené na pozemkoch patriacich do impéria Brhelovcov.

Zakladateľmi firmy Heat Invest sú podľa zápisnice Peter Bielik a Delaney. Spoločnosť vznikla podľa zakladateľskej zmluvy v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton, kde mal Brhel prenajaté priestory a konali sa medializované stretnutia so štátnymi funkcionármi pri dohadovaní štátnych zákaziek. Na valnom zhromaždení Heat Invest bol v roku 2014 prítomný aj advokát Lukáš Bielovič, ktorý spravuje biznisy Brhelovcov.

Ďalšou firmou naznačujúcou väzby medzi podnikateľskými aktivitami Világiho a Brhela je spoločnosť Stercorat Slovakia, ktorá podľa domovského webu vyrába hnojivá v spolupráci so Slovnaftom. Konečným užívateľom výhod Stercorat Slovakia je Delaney. Post konateľa zas zastáva Marek Hajdu, ktorý svojho času pôsobil v eseročke Anext. IT firmu spájanú s Brhelom vymazal žilinský súd z protischránkového registra pretože nedokázala, že ju skutočne vlastnia jej manažéri, ako deklarovala.

Nominanti v štátnych podnikoch

Energetický podnik Met Slovakia nie je zaujímavý iba pavučinou neprehľadných vzťahov, ktorých nitky vedú k oligarchom spájaným s viacerými politickými stranami. Pozoruhodná je i kariéra bývalých vysokopostavených manažérov akciovky či majiteľa advokátskej kancelárie zodpovedajúcej svojho času za zápis spoločnosti do protischránkového registra.

Advokát Radoslav Zigo, ktorého kancelária zapísala Met Slovakia do registra firiem obchodujúcich so štátom, sedí od jesene 2020 v predstavenstve Slovenských elektrární. Nominant ministra hospodárstva Richarda Sulíka je zaujímavý hneď viacerými väzbami na šéfa SaS. Sulíkova dcéra vykonávala v Zigovej advokátskej kancelárii koncipientskú prax. Samotný Zigo letel ako člen slovenskej delegácie na čele so Sulíkom na výstavu Expo v Dubaji.

„Všetky úkony a identifikáciu konečných užívateľov výhod sme realizovali s náležitou odbornou starostlivosťou a postupom v súlade so zákonom,“ poznamenal Zigo.

Zigo stále plní úlohu takzvanej oprávnenej osoby pre firmu Met International AG, ktorú zapísal do protischránkového registra po prvý raz v auguste 2017. V minulosti pracoval niekoľko rokov pre Világiho advokátsku kanceláriu.

Sulík nepovažuje za problematické Zigove väzby na Világiho ani na materskú firmu energetického podniku Met Slovakia, ktorý zarába aj na štáte. „Každý niekde robil. Prečo je to problém?“ reagoval šéf SaS v rozhovore pre Aktuality.sk na otázku, či vie, že Zigo robil vo Világiho advokátskej kancelárii. Podobná bola i odpoveď na otázku týkajúcu sa zápisu Met Slovakia: „Pre mňa úplne bez problémov.“

Pre Met Slovakia pracovali aj ďalší Sulíkovi nominanti v štátnych podnikoch. Generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák bol členom predstavenstva Met Slovakia v rokoch 2012 až 2016. Súčasný riaditeľ Bratislavskej teplárenskej Dušan Randuška šéfoval od roku 2016 až do svojej nominácie v štátnej akciovke spoločnosti Met Slovakia.

„Prokypčák v SPP pôsobil pred nástupom aktuálneho vedenia ministerstva hospodárstva, konkrétne na pozícii riaditeľa divízie obchodu. Pána Prokypčáka považujeme za top odborníka v tejto oblasti. Radoslav Zigo prešiel riadnym transparentným výberovým konaním. Dušan Randuška sa zúčastnil na výberovom konaní, kde výberovú komisiu tvorilo trojčlenné predstavenstvo MH Manažmentu,“ argumentovala hovorkyňa Sulíkovho ministerstva Katarína Matejková. Zároveň rezolútne vylúčila Világiho vplyv na spomínané nominácie.

Na článku spolupracovali Aktuality.sk, Lukáš Diko, Tomáš Madleňák, ICJK, Amra Džonlić, OCCRP ID, aktuality.sk

X X X

Talianske novonarodené deti sa už nebudú automaticky volať po otcovi

Ak rodičia výslovne nerozhodnú o priezvisku dieťaťa, bude mu automaticky udelené zdvojené priezvisko.

Talianske deti po narodení už nedostanú automaticky priezvisko po svojom otcovi, rozhodol v stredu ústavný súd v Ríme. Informovala o tom agentúra DPA.

V krajine bolo doposiaľ povinnosťou, že novonarodenému dieťaťu dali priezvisko otca v prípade, že pri pôrode dieťa uznal za svoje. Na základe spoločnej žiadosti mohlo byť priezvisko matky súčasťou zdvojeného priezviska, bolo však umiestnené za priezviskom otca.

V Taliansku si ženy po svadbe ponechávajú svoje rodné priezvisko. To znamená, že talianske matky majú iné priezviská ako ich deti – tak to platilo vo väčšine prípadov doteraz, píše DPA.

Táto právna norma však porušuje články talianskej ústavy i Európsky dohovor o ľudských právach, rozhodol v stredu súd. V budúcnosti musia mať rodičia možnosť slobodne sa rozhodnúť, či svojmu dieťaťu dajú priezvisko otca či matky, alebo či bude mať priezvisko zdvojené, rozhodli sudcovia a vyzvali politikov, aby v prípade začali konať. Návrh príslušného zákona už čaká na schválenie parlamentom, dodáva DPA.

Ak rodičia výslovne nerozhodnú o priezvisku dieťaťa, bude mu automaticky udelené zdvojené priezvisko, nielen priezvisko otca, vyplýva z rozhodnutia súdu. Podporovatelia zmeny zákona nazvali verdikt súdu „historickým rozhodnutím“ a „malou revolúciou“, ako aj ďalším krokom smerom k rovnosti medzi mužmi a ženami, aktuality.sk

X X X

Vo veci disciplinárneho stíhania Lipšica rozhodne súd 20. mája

 Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic čelí disciplinárnemu stíhaniu za zavádzanie a porušenie povinnosti zdržanlivosti. Podal ho na neho generálny prokurátor Maroš Žilinka za jeho mediálne vystúpenia, ktorými sa zastával obvinených vyšetrovateľov NAKA. Prokurátor žiada ako trest znížiť jeden mesačný Lipšicov plat o 15 percent.

 Najvyšší správny súd vo štvrtok odročil pojednávanie vo veci disciplinárneho stíhania Lipšica, rozhodnutie má padnúť 20. mája. Rozhodol o tom dnes päťčlenný senát.

Vo štvrtok sa na ústnom pojednávaní zúčastnil Lipšic, ako aj prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. V disciplinárnom prípade rozhoduje senát NSS SR na čele s predsedníčkou Anitou Filovou. Sudcami sú Marián Fečík a Peter Potásch, prísediaci Jaroslav Jarabinský a Adriana Zacharová.

Disciplinárne stíhanie vedie Najvyšší správny súd ako jedno vôbec z prvých.

Sudkyňa na začiatku pojednávania zisťovala, či sa prokurátor nechce dohodnúť. „V prípade pokiaľ by bol špeciálny prokurátor ochotný uzavrieť dohodu o vine a treste, tak mám záujem,“ odpovedal za navrhovateľa Kandera. „Mám za to, že stíhaným skutkom som sa nedopustil disciplinárneho previnenia, takže podmienky na uzavretie dohody o vine a treste splnené nie sú,“ reagoval Lipšic.

 Žilinka komunikuje selektívne

Súd priestor na vyjadrenie obvineného. Lipšic vo svojej výpovedi poukázal na viaceré prípady, kedy sa prokurátori či sudcovia dlhodobo vyjadrujú k odborným otázkam práva. Tvrdí, že nikto z nich nebol disciplinárne stíhaný tak ako on.

Posťažoval sa tiež, že Generálna prokuratúra sa nikdy nezastala prokurátorov ÚŠP, ktorí čelili spochybňovaniu ich práce na korupčných prípadoch.

„Otázku primeranosti mojich vyjadrení je treba posudzovať vo vzťahu k okolnostiam konkrétneho prípadu,“ zdôraznil Lipšic. Tvrdí, že jeho vyjadrenia boli zdržanlivé a len k prípadom dozorovaným jeho úradom.

Prešetrovanie vyšetrovaní špeciálnej prokuratúry policajnou inšpekciou označil za bezprecedentné.

Tvrdí, že hlavným cieľom inšpekcie bolo spochybnenie korupčných vyšetrovaní. Pochybnosti o nezákonnom postupe inšpekcie sú podľa Lipšica dôvodné.

„Zásadu o zákaze sa verejne vyjadrovať k veciach, ktoré nie sú pod dozorom ale súvisia s prípadmi, ktoré sú, vníma vedenie generálnej prokuratúry pomerne selektívne,“ vyčíta Lipšic svojmu nadriadenému Žilinkovi.

„Akceptujem, že sa generálny prokurátor rozhodol bezprostredne a pravidelne reagovať na kritiku svojej osoby. Na kritiku ÚŠP sa rozhodol, že reagovať nebude,“ pokračoval vo výčitkách Lipšic.

„Myslím si, že som urobil všetky kroky, aby som sa k tomu nemusel verejne vyhradiť. Možné vyjadrenie prišlo v čase, kedy krajský prokurátor chodil po rozhovoroch a rozprával, že vyšetrovatelia NAKA nie sú nápomocní,“ vysvetľoval Lipšic.

Chcel tak vraj len poukázať na manipuláciu vyšetrovania proti príslušníkom NAKA. „Doma má učili postaviť sa neprávosti,“ vysvetlil Lipšic.

Trest: Dole z platu 15 percent

Kandera priznal, že podľa neho nedošlo Lipšicovými vyjadreniami k zmareniu kritizovaného vyšetrovania.

Lipšic povedal, že nemal poverenie vyjadrovať sa k prípadu, hodnotiť dôkazy a tiež priznal, že nemal k dispozícii vyšetrovací spis a informácie čerpal len z uznesenia o obvinení zverejneného v médiách.

Po ukončení dokazovania prišli na rad záverečné návrhy. Lipšic podľa Kanderu svojimi vyjadreniami bez znalosti trestnej veci v médiách dehonestoval prácu vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu, ktorých správny postup potvrdil aj právoplatný rozsudok súdu.

Navrhol Lipšica odsúdiť a uložiť mu trest 15-percentného zníženie jedného mesačného platu.

Lipšic trvá na tom, že zákonnosť postupu Krajskej prokuratúry a SIS potvrdzuje len jediný právoplatný rozsudok, kým dôveryhodnosť svedkov ich potvrdzuje niekoľko.

„Nikdy som nezaútočil osobne na ktoréhokoľvek prokurátora, napriek tomu, že aj generálny prokurátor sa voči mne vyjadroval osobné, keď povedal, že som zabudol, že už nie som advokátom,“ zdôraznil vo svojej záverečnej reci Lipšic. Trvá na tom, že jeho sporné opatrenie bolo adekvátne a neprekročili mieru zdržanlivosti.

Čo Lipšic spáchal

Disciplinárneho previnenia sa mal Lipšic dopustiť tým, že 28. júla verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Stalo sa tak navyše potom, ako dôvodnosť a zákonnosť vzneseného obvinenia konštatovali dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava aj aj sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III, ktorá vzala obvineného takáčovca Csabu Dömötöra do väzby.

„Špeciálny prokurátor tak mal postupovať v rozpore so zákonom uloženým princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry,“ priblížil hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan disciplinárny návrh podaný ešte vlani 13. augusta.

Medzičasom bol už Dömötör aj právoplatne odsúdený. Len 20. júla mu bolo vznesené obvinenie za zločin krivej výpovede a krivej prísahy. Dömötör sa k skutku priznal, za čo mu súd 4. augusta uložil už právoplatný 32-mesačný podmienečný trest.

Spolu s Dömötörom boli obvinení aj Peter Petrov a ďalší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman. Kým Petrova zadržali po takmer mesiaci na úteku až 13. augusta, Zeman bol napriek vydaniu európskeho zatýkacieho rozkazu naďalej v Chorvátsku, kde údajne požiadal aj o politický azyl.

Všetci traja vystupujú ako dôležití svedkovia vo viacerých kauzách a podľa políci existuje dôvodné podozrenie, že za prepustenie z väzby a nižší trest si časť svedectviev vymýšľali. Zeman napríklad ako svedok vystúpil aj 7. júla v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Ich svedectvá ale pomohli do väzby aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi, či dvom posledným policajným prezidentom – Tiborovi Gašparovi a Milanovi Lučanskému.

Generálny prokurátor zdôraznil, že podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania voči Lipšicovi je výlučne vecou dodržiavania princípov a pravidiel, daných všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými predpismi. Ich dodržiavanie je na prokuratúre ako hierarchicky usporiadanej sústave štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom mimoriadne dôležité pre zabezpečenie zákonného plnenia jej povinností.

Povinnosť zastať sa

Lipšic sa koncom júla zastal vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec a prokurátorov svojho Úradu špeciálnej prokuratúry. Už vtedy ho generálny prokurátor Žilinka verejne upozornil, že aj špeciálny prokurátor musí dodržiavať princíp zdržanlivosti. Upozornil Lipšica, že „zabudol, že už nie je advokátom, ale prokurátorom, dokonca špeciálnym“.

„Spôsob, akým sa v médiách špeciálny prokurátor vyjadril k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia, považujem za neakceptovateľný. Nielenže sa špeciálny prokurátor vyjadroval k veci, v ktorej Úrad špeciálnej prokuratúry nevykonáva dozor (dozor vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava), ale špekulatívne polemizoval s jednotlivými dôkazmi neprípustným spôsobom vlastným pre obhajobu,“ napísal Žilinka.

„Špeciálny prokurátor bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry, čo ja ako generálny prokurátor nebudem tolerovať,“ dodal Žilinka.

Lipšic svojmu šéfovi odpovedal tiež verejne. Bránil sa, že trestné stíhania Úradu inšpekčnej služby súvisia aj s ďalšími trestnými stíhaniami, ktoré dozorujú prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry. „Preto som považoval za svoju povinnosť sa vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí sú činní v týchto veciach, zastať,“ vysvetlil vlani v lete.

Podľa Lipšica boli v médiách opakovane zverejňované informácie, ktoré sú nepravdivé. „Napríklad o tom, že vyšetrovatelia neposkytli ani tímu ÚIS požadovanú súčinnosť,“ tvrdil. Pripomenul tiež, že vďaka vyšetrovateľom a operatívcom vyšetrovacieho tímu Očistec a prokurátorom boli odsúdené najbrutálnejšie zločinecké skupiny.

„Teraz pokračujeme v tomto boji proti najnebezpečnejšiemu súperovi – zločineckým skupinám, ktoré sa snažili cez sieť korupcie a zneužívania právomoci ovládnuť tento štát,“ tvrdil Lipšic s tým, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry „stíhajú viacero bývalých vysokých verejných funkcionárov a oligarchov, ktorí majú stále svoj vplyv v politike, v justícii, v bezpečnostných zložkách alebo vlastnia niektoré médiá“./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.