Bush, Gorbačov se postarali o změnu 17. listopadu. Dnes Biden, Putin…?

Dnes situace v ČR, ale i v dalších zemích Evropy i světa je neúnosná a lidé všude očekávají změnu. V roce 1989 se o to postarali experti USA a Sovětského svazu spolu se studenty, jak o tom dobře ví i poslanec Benda, který se na tom podílel.

Dnes však Benda je spokojený u koryta s Fialou, stejně jako další korytáři, kteří se jinak k milionům nedostanou, protože nic neumějí, než pokyvováním Fialovi vším možným, i když to lidem a firmám ČR neprospěje, ale spíš uškodí. Je to už dlouho vidět s drahotou zboží, energie, PHM, plynu, bytů, nájmů, dopravy.

X X X

Přesto, že jsou Fiala a spol. už delší dobu vyzývání lidmi ČR, aby odstoupili, podali demisi, drží se u koryt zuby nehty a nechtějí pustit svá místa skutečným odborníkům. Fiala je věřící, jak tvrdil papežovi, ale podle pána Boha a Ježíše Krista nejedná a nechová se tak. Je mu jedno, že tisíce lidí v ČR živoří a bydlí na ulici. Dokázal by to i Fiala a spol.? Musel by k tomu být jedině donucen a přinucen. Osobě se bude bránit do poslední chvíle.

X X X

NESPOKOJENOST  VE  ŠKOLSTVÍ,  NECHTĚJÍ  SLOUŽIT  FIALOVI

Ministerský trojlístek resortu školství se rozpadl. Balaše opustil Plaga, následně i  trafikant Gazdík

Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga rezignoval k 15. listopadu na funkci poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Svou rezignaci Balašovi oznámil v pátek a odůvodnil ji jeho kroky ohledně vzdělávací politiky a angažmá exministra školství Petra Gazdíka (STAN) v jeho poradním týmu. Informoval o tom server Seznam Zprávy. V pátek odpoledne pak na svou pozici rezignoval i Gazdík.

Ministerstvo v druhé polovině října informovalo, že Balašovi bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců, mezi nimiž budou i bývalí ministři Plaga a Gazdík. Plaga v dopise, který mají Seznam Zprávy k dispozici, uvedl, že nabídku přijal, protože Balaš chtěl navázat na jeho práci a pokračovat v prosazování Strategie vzdělávací politiky 2030+, přidávání peněz na vzdělávání nebo v projektech na vzdělávání ředitelů.

V rezignačním dopise Balašovi ale konstatoval, že ministrova mediální vyjádření ani reálné kroky neodpovídají jeho představě o kontinuitě a prioritě vzdělávání.

Plaga byl současně od 1. října členem týmu ministra, kde zasedal i jeho nástupce a Balašův předchůdce na postu ministra školství – Petr Gazdík. „Angažmá Petra Gazdíka v kabinetu ministra bylo poslední kapkou. Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou ‚trafiky‘ pro bývalé ministry,“ uvedl Plaga na dotaz, proč spolupráci ukončil. Samotný ministr Balaš následně Plagovy výtky vůči podobě vzdělávací politiky a angažmá Gazdíka v týmu poradců odmítl.

Gazdík: Děkuji, odcházím

Svůj odchod následně na svém Twitteru oznámil i Gazdík. „Právě jsem rezignoval na člena kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit, podpořili,“ vzkázal.

Doplnil, že „nemá zapotřebí být někým, koho si vážil, označován za trafikanta“. „Chci změnit vzdělávání. Nic víc, nic míň. Budu se o to snažit jinak,“ uzavřel. Gazdík z funkce ministra odešel v létě kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na jeho místo v čele ministerstva poté nastoupil Balaš.

 X X X

ŽALUJÍ  PIRÁTKU  RICHTEROVOU,  ALIANCE  PRO  RODINU

Nejsme putinovci jen proto, že nesdílíme LGBT+, žaluje aliance Richterovou

Aliance pro rodinu zažalovala pirátskou poslankyni Olgu Richterovou za údajné šíření nepravdivých informací, respektive za výroky o tom, že organizace hájící manželství jako svazek muže a ženy jedná v zájmu Kremlu

„Je nepřípustné, aby politička v postavení paní Richterové veřejně lhala a dezinformovala. Aby spojovala své názorové oponenty s diktátorem Putinem, který rozpoutal válku na Ukrajině,“ domnívá se Jana Jochová, předsedkyně sdružení Aliance pro rodinu, která také Olgu Richterovou zažalovala.

„Je to nejen hloupé, ale hlavně nebezpečné. Po zmíněném vystoupení paní místopředsedkyně nám začali psát lidé, že pracujeme za krvavé rubly, že paní Richterové věří, protože ona si svá tvrzení ověřuje,“ dodává.

Aliance pro rodinu v předžalobní výzvě tvrdí, že se její výroky nezakládají na pravdě a že za podobné tvrzení na základě soudního smíru už jedno polské levicové médium muselo uznat svou chybu.

Ta již dříve označila výzvu k omluvě za neoprávněnou a „vnitřně rozpornou“. V jedné odpovědi alianci uvedla, že krok „vzbuzuje dojem nepoctivého a šikanózního jednání, spíše než vážně míněné a právně relevantní výzvy“. „Pokud se z Vaší strany jedná toliko o snahu se zviditelnit, prosím pochopte, že této Vaší snaze nehodlám napomáhat,“ napsala také Jochové.

V televizi CNN Prima News Richterová totiž doslovně v duelu s místopředsedou aliance Janem Gregorem řekla: „Tyhle spolky, které zastupujete například vy, reprezentují bohužel Putinův hlas v Evropě. A na spolky s vámi úzce spjaté šly 4,5 miliardy korun do Evropy v posledních letech 4,5 miliardy. A vy spolupracujete třeba s polským Ordo Iuris a s dalšími, které tyto peníze obdržely.“

„Chceme prostě jen spravedlnost. Padni komu padni. Nikdo nesmí šířit dezinformace, které lacině rozdělují společnost v tak složité době. Proto, že nejsme levicoví progresivisté, ani LGBTIQ+ aktivisté přece nejsme ‚putinovci‘,“ zdůraznila Jochová.

„Naopak, spolupracujeme s ukrajinskými akademiky z Univerzity ve Lvově, na jejichž konferenci jsme nedávno vystoupili s příspěvkem o rodině jako základní jednotce každého národa. Prostě lhát se nesmí, a to ani když si říkáte Pirát,“ doplnila.

Aliance pro rodinu v červnu žalovala také ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou z TOP 09 za její slova o tom, že je organizace napojená na Kreml.

„Již nemohu podporovat Alianci pro rodinu. Jde totiž o spolek, který je napojen na Putinův režim a který se uchyluje k nenávistným projevům, a proto jsem požádala jejich předsedkyni, aby stáhli mou podporu ze všech komunikačních platforem,“ napsala tehdy ministryně na Twitteru.

X X X

KDY  FIALA   OZNÁMÍ  CENY  PLYNU   ZE  ZÁPADU,  JAKÉ  JSOU  Z  RUSKA?

KDYŽ  MÁME  PLYNU  PŘEBYTEK,  PROČ  NEZLEVNÍ,  ABY  LIDÉ  A  ŠKOLÁCI  NEMRZLI?

Cena plynu pro evropský trh klesla o 13 procent. Příčinou je teplé počasí i plné zásobníky

Cena plynu pro evropský trh se v pátek propadla o více než desetinu, vrátila se tak pod hranici 100 eur (zhruba 2400 Kč) za megawatthodinu. K poklesu přispěly vysoké zásoby plynu a relativně teplé počasí v Evropě.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku se v pátek snížila o zhruba 13 procent na 98,5 eura za megawatthodinu.

Zůstává ale výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za megawatthodinu.

„Teploty s blížící se zimou klesají, stále jsou však na vyšší úrovni, než je pro toto období obvyklé,“ uvedla ve své páteční zprávě společnost Energi Danmark, která se zabývá obchodováním s energiemi.

Ministr Síkela: Česko zimu zvládne. Zásobníky plynu jsou naplněné z 99 procent

„Trh tak postupně zahrnuje do cen to, že zásobníky zůstanou až do začátku zimy naplněné, a to i proto, že poptávka je výrazně nižší než ve stejném období loňského roku,“ dodala.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe ve čtvrtek zaplněny z více než 95 procent.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela ve čtvrtek uvedl, že české zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent a obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu.

Dodal, že v říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent. Česko podle něj z pohledu zásobování plynem zimu zvládne.

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek z Ruska. V srpnu se tak cena plynu v Title Transfer Facility vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu.

V říjnu se sice vrátila pod 100 eur za megawatthodinu, poté však opět rostla a začátkem listopadu se pohybovala blízko 140 eur za megawatthodinu.

X X X

ŽÁCI  VE  ŠKOLÁCH  NECHTĚJÍ  MRZNOUT

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Podle návrhu novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol by byla minimální teplota v tělocvičnách a chodbách 17 stupňů Celsia. Ve třídách činí dolní limit 20 stupňů, což je minimum i v platné vyhlášce. Z ankety mezi řediteli škol nicméně vyplynulo, že doposud topili více, a to především v chladných zimních obdobích. Doporučení ke snížení teplot proto nevítají s velkým nadšením.

„Bohužel jsou tato doporučení s přicházející zimou pro děti bolestivá. Zatím se díky počasí daří teplotu v budově udržovat na úrovni 22 až 23 stupňů. Když se ale více ochladí, budou děti často nemocné. To se hned odrazí na absenci žáků ve třídě a automaticky to povede ke snížení kvality vzdělávacího procesu,“ uvedla redakci CNN Prima NEWS ředitelka 1. Slovanského gymnázia v Praze Taťjana Pergler.

Navíc se i během zimy musí větrat ve třídách, což platí dvojnásob během chřipkové a covidové sezony. Podle Pergler proto nelze topit na výrazně nižší stupně.

„Zároveň máme jako v mnoha dalších školách klasickou hlavici na radiátorech, kde se reguluje topení. Když bude zima žákům, kteří sedí u oken, budou pravděpodobně s teplotou hýbat. To stejné se může stávat na chodbách,“ pokračovala ředitelka.

Již nyní hlásí řada škol nemocné žáky i pedagogický personál. Reálně tedy hrozí, že bude ve školách poloprázdno, jakmile chřipková nebo covidová vlna dosáhne svého vrcholu. Vyhláška se setkala s nepochopením i ze strany rodičů studentů. „Samozřejmě zdraví dítěte – fyzické a duševní – je vždy na prvním místě pro každého z rodičů, proto z toho mají obavy,“ podotkla Pergler s tím, že dalším problémem na poli energií jsou zvyšující se zálohy – ty jsou nyní oproti konci minulého školního roku téměř dvojnásobné.

Nebylo by dobré, kdyby děti seděly v bundách

Jiná situace panuje u Gymnázia Kroměříž. Výdaje na energie má ve školním rozpočtu vykryté a současné zdražování tak s hospodařením institutu příliš nezamává. „Abych řekl pravdu, v tuto chvíli nás to nijak zásadně neovlivňuje ani netrápí. Ceny máme stále solidní,“ odpověděl na dotaz redakce ředitel gymnázia Josef Havela.

Co se týče doporučení pro teplotní limity ve vnitřních prostorech, zde zatím škola nedostala žádné další pokyny ze strany zřizovatele. „Myslím, že školu vytápět budeme. Ne vyloženě přetápět, ale rozhodně tam zima nebude. Dlouhodobě víme, na čem si stojíme v případě energií, výkyvy nemáme. Víme, kolik protopíme plynu,“ doplnil ředitel gymnázia.

Dodal, že učit děti v chladných podmínkách není příliš reálné. Šetření se kroměřížské gymnázium ale stejně nevyhne. „Děti by seděly v bundách a nebylo by to dobré. Samozřejmě šetřit budeme, určitě se nebude tolik svítit. Zatím se z toho ale nehroutím, jsou školy, které jsou na tom mnohem hůře,“ uzavřel Havela.

 Hrozí velká absence žáků

Obchodní akademie a hotelová škola v Havlíčkově Brodě chce úspory hledat úpravou výuky ve cvičných kuchyních, jejichž provoz je podle ředitele Jiřího Formana velmi nákladný. „Třeba zvýšíme počet žáků na jedno pracovní místo, teď je tam jeden či dva u jedné indukční desky, konvektomatu… do budoucna se to bude muset malinko posunout, aby se tam nějaká úspora udělala,“ řekl Forman.

Jak moc účty za energie škole vzrostou, teď nemůže odhadnout. Zřizovatel, kterým je Kraj Vysočina, pro ni zatím vysoutěžil pouze elektřinu. „Zatím vůbec nevíme, jak to dopadne s plynem. Ale nemůžeme jít do nějakého extrému, protože ti žáci v tom sedí a jejich situace je jiná, než když se člověk pohybuje,“ doplnil Forman. Navrhované minimální teploty označil za příliš nízké.

Milan Procházka, ředitel základní školy v Budišově na Třebíčsku, se obává, že by při nízkých teplotách ve třídě byla velká absence žáků. Škola dala loni za plyn a elektřinu asi 700 tisíc korun, polovinu svého rozpočtu. Nyní má ceny asi třikrát vyšší, s čímž rozpočet nepočítal. „Uvidíme, jestli budeme moci topit na dluh nebo bude třeba nařízená distanční výuka,“ vyjádřil své obavy Procházka.

„Děti nemůžou sedět v chladném prostředí, myslím si, že 21 stupňů je optimální. Ani v tělocvičnách to nemůžeme úplně snížit. Ne vždycky děláme aktivitu takovou, kde se děti víc zahřejí,“ přispěla se svým názorem Vlasta Nováková, ředitelka školy v Rouchovanech na Třebíčsku. Na energie má její škola v rozpočtu milion korun, o 100 tisíc víc než loni. Zda budou peníze stačit, se dozví až v prosinci po vyúčtování plynu.

X X X

EKONOM  PIKORA:  ZDRAŽOVÁNÍ  RYCHLE  ROSTE

Tempo zdražování dramaticky zrychluje. Inflaci se daří kvůli chování lidí, říká Pikora

Inflace meziměsíčně klesla, ovšem jedná se pouze o dílčí zlepšení situace. Podle ekonoma Vladimíra Pikory se vládní opatření pozitivně projevila na cenách elektrické energie. Nicméně jedná se o téměř jedinou položku, která na účtech českých občanů zlevnila. Tempo zdražování většiny produktů stále dramaticky akceleruje, a to i u zboží, jehož výrobní náklady se téměř nezměnily. Na vině je v tomto ohledu podle ekonoma spotřební chování společnosti.

Kromě elektřiny téměř všechno zdražuje. „Nejhorší je, že tempo zdražování akceleruje, v některých případech dramaticky. Zdražují i položky, které by vůbec nemusely. Například obuv nebo oblečení. To není zboží zasažené válkou, tam není potřeba zdražování. Jedná se o zboží z Asie, kde se ceny energií neprojevily tak dramaticky,“ vysvětlil ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS Pikora.

K tomu podle ekonoma dochází hlavně kvůli ochotě spotřebitelů platit v obchodech větší částky za cokoliv. „Lidé v maloobchodech nakupují méně, ale cenu akceptují. To akceptování ukazuje, že inflace tady vydrží,“ popsal Pikora. Podle něj se již blížíme jejímu vrcholu. Hranici 20 procent prý snad nepřesáhne, ovšem vydrží na vysoké úrovni ještě řadu měsíců. V příštím roce ekonom předpovídá její výši nad 10 procenty.

 Služby stojí stále víc peněz

 Pokles v nákupech zboží neodráží situaci na trhu služeb. Za ty Češi v posledních měsících utrácejí stále víc. Podle ekonoma Lukáše Kovandy v tom můžou hrát roli inflační očekávání spotřebitelů. Lidé za ně mohou utrácet větší částky kvůli obavám, že v dohledné době dojde k jejich dalšímu zdražení. Na druhé straně však stojí strach z budoucnosti a s ním spojené omezování výdajů. „Jdou proti sobě různé faktory a záleží, který zrovna převáží. Za tři měsíce to může být jinak a lidé utrácení omezí,“ shrnul Kovanda.

Podle Vladimíra Pikory je však situace ještě o něco komplikovanější: „Společnost se začala dost možná dělit na ty, kteří mají splacenou hypotéku a ty, kteří ji splácí.“ Nárůst spotřeby na trhu služeb tak podle něj nelze připisovat celé společnosti, ale jenom její části. Lidé, kteří stále půjčky splácí, si nemohou dovolit řadu služeb. Naopak lidé bydlící ve vlastním mohou řešit dovolené, domnívá se ekonom. Společnost jako celek však podle něj zaznamenává jednoznačný pokles poptávky.

Právě pořizování hypoték by se v současném stavu ekonomiky měli lidé podle Kovandy vyhnout. Ekonom doporučuje počkat dva až tři roky, kdy by ceny nemovitostí mohly klesnout. Na druhé straně by se podle něj mohl vyplatit nákup dovolené. „Ty by mohly zdražit, může zdražit přeprava a letenky. Pokud chce někdo darovat pod vánoční stromeček dovolenou, nečekal bych na zlevňování. Paliva jsou drahá a budou růst i v dalším roce,“ předpověděl.

X X X

Policista si zákrok nevymýšlí, Vondrášek se zachoval jako chlap, míní šéf odborů

Martin Vondrášek se zachoval jako správný policejní prezident i chlap, když se omluvil za svá slova ohledně zákroku na mítinku Andreje Babiše, hodnotí v rozhovoru pro iDNES.cz předseda policejních odborů Tomáš Machovič. Vondrášek tehdy řekl, že je zákrokem znechucen, nyní však svá slova mírní. Policisté se zachovali správně, zákrok by si nevymysleli, tvrdí Machovič.

X Policejní prezident Vondrášek se omluvil za to, že v srpnu odsoudil policejní zákrok na mítinku Andreje Babiše. Jak jeho prohlášení vnímáte?

Jsem stoprocentně přesvědčený, že to není jenom gesto, ale skutečně upřímné prohlášení. Chce, aby policejní sbor fungoval, jak nejlépe to jde, stojí za svými lidmi. V té době se vyjádřil na základě informace v určitou chvíli. S postupem času pak byl schopen to vyhodnotit i vnitřně, když získal další informace.

Jak asi víte, bylo vydáno rozhodnutí o prověření Generální inspekcí bezpečnostních sborů, kde bylo uvedeno, že policisté nepochybili. Reflektovalo to, co jsme říkali od začátku. Je třeba se na každou věc podívat komplexně, zjistit, jaká je událost a co se odehrálo kolem ní. Jeho slova tedy vnímám jako gesto, že si skutečně stojí za svými lidmi.

X Když v srpnu v reakci na zákrok policejní prezident řekl, že je jím znechucen, vnímal jste to, jako že za policejním sborem nestojí?

Jeho úkol není stát za policejním sborem, ale stát za tím, že policejní sbor zákonně plní povinnosti, které má. Samozřejmě, že pokud vám novinář zavolá a řekne vám, že policisté zakročili na nějakém mladistvém chlapci, tak v první chvíli může člověk použít silná slova ještě předtím, než se seznámí se situací.

Následně ale udělal všechno pro to, aby se se vším obeznámil a snažil se to vysvětlit. Jak uvnitř v bezpečnostním sboru, tak navenek.

X Reagoval tedy Vondrášek na tlak médií, případně politiků?

Nemyslím si. Kdyby vám někdo zavolal, že vaše dítě napadl jiný školák, budete v dané situaci naštvaná a řeknete, že to znamená, že školák, který ho napadl, není hodný. Ale pak třeba zjistíte, že tam došlo k nějaké události, jenže vaše slova už nemůžete vzít zpět.

Pan policejní prezident se zachoval nejen tak, jak by se měl zachovat policejní prezident, ale i chlap. Přiznal vyhodnocení věci, řekl, že stojí za policisty a že jeho předchozí vyjádření bylo unáhlené.

X Jak jste na zákrok proti chlapci nahlížel vy?
My jako nezávislé odbory jsme v té době stáli za policisty. A než se k tomu budeme plně vyjadřovat, chtěli jsme se seznámit kompletně s celou věcí.

Předpokládám, že policisté jsou profesionálové, jsou vycvičení. Policista si zákrok nevymýšlí, protože by chtěl někomu ublížit. Je tady od toho, aby chránil společnost a vyřešil danou situaci na místě. A pokud to někdo vnímal jako pochybení, je to jeho názor. K selhání jedince může dojít, ale v té době byl zákrok podle nás správný. Ale čekali jsme, až to vyhodnotí kontrolní orgány.

X Jak rezonuje incident ze srpnového mítinku v policejním sboru?

Ve svazu to řešíme. Máme připomínky k některým novinářům, kteří ty tři policisty naháněli. Chodili za nimi domů, natáčeli je. Nemyslím si, že je dobré ukazovat, jací policisté jsou, kde pracují, kde bydlí. Je to nepříjemné, mají rodiny a plní svoje povinnosti. Navíc to může mařit vyšetřování a řešení různých dalších věcí.

Nedokážu si představit, že při jakémkoli zákroku by novináři nabíhali na policisty. Budeme proto za odborový svaz podávat stížnost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

X Nemůžou tyto reakce a mediální lynč po zákrocích vést k tomu, že policista poté vzácněji sáhne po donucovacím prostředku i v reálně nebezpečné situaci?

Nemyslím si. Policisté jsou profesionálové a řídí se tím, jak jsou vycvičení. Samozřejmě na každou situaci, která vznikne, ať je to napadení, krádež nebo vražda, se nikdy nepřipravíte stoprocentně.

X Máte informace o tom, jak vnímají ti tři policisté tlak, který na ně byl v souvislosti se zákrokem kladen?

Nemluvil jsem s nimi konkrétně, ale naši členové velmi negativně vnímali hon novinářů za senzací, jenom aby něco mohli vydat v médiích.

X X  X

BANKROT  V  AMERICE,  ŘEDITEL   REZIGNUJE,  TO  BY  MĚL  UDĚLAT  I   FIALA

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila v USA bankrot, v unii musí zastavit činnost. Generální ředitel rezignuje

Kryptoměnová burza FTX, která je ve finančních potížích, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Firma to oznámila na twitteru. Její generální ředitel Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato potvrdila zprávy médií, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn.

 Oznámení o bankrotu přichází několik dní poté, co větší rival Binance odstoupil od plánu burzu FTX převzít a nechal ji, aby si na svou záchranu od investorů a konkurentů sama zajistila zhruba 9,4 miliardy dolarů (bezmála 222 miliard Kč).

Problém kryptoměn je soutěživost. Těžaři spalují víc energie, to zatěžuje spíš chudé země, říká antropolog

 FTX potřebovala pomoc, protože jí začala docházet likvidita, když její zákazníci začali překotně vybírat investované peníze.

Společnost uvedla, že FTX, její přidružený fond pro obchodování s kryptoměnami Alameda Research a přibližně 130 dalších společností zahájily dobrovolné konkurzní řízení podle kapitoly 11 amerického insolvenčního zákona.

Novým generálním ředitelem skupiny se stal John J Ray III. Bankman-Fried, jehož majetek časopis Forbes před dvěma měsíci odhadl na 17 miliard dolarů, rezignoval. Pomůže ale s bankrotovým řízením.

Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf této kryptoměnové burzy totiž podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát.

Bitcoin se podle údajů specializovaného webu CoinDesk kolem 16.30 Středoevropský čas prodával zhruba za 16 896 dolarů (asi 407 000 Kč). Za posledních 24 hodin tak odepisoval asi 4,6 procenta.

Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69 000 dolarů. Kryptoměna FTT, což je nativní mince burzy FTX, vykazovala pokles asi o 18 procent na 2,84 dolaru. Tento týden FTT zahájila nad 22 dolary.

Další fáze pádu

Šéf Binance, Kanaďan čínského původu Changpeng Zhao, v pátek v deníku Financial Times varoval před kaskádovou kryptoměnovou krizí. Plné dopady zhroucení konkurenční kryptoburzy se podle něj teprve projeví.

„Nyní vstupujeme do další fáze pádu, kde jsme svědky efektů druhého řádu a objevujeme, které entity byly vystaveny FTX a Alamedě,“ řekl spoluzakladatel kryptoúvěrové společnosti Nexo Antoni Trenchev.

Pokud nejste schopni vytvořit si finanční rezervu, na investování zapomeňte, tvrdí poradce

 „Za rychlým růstem FTX stály velké investice do marketingu, burza například zaplatila 135 milionů dolarů, aby po sobě pojmenovala basketbalový stadion v Miami nebo podepsala dlouholetou smlouvu o spolupráci s Tomem Bradym, hvězdou amerického fotbalu. Za krátkou dobu se burza vyhoupla na třetí největší kryptoburzu z hlediska objemu obchodů a takticky přebírala zkrachovalého brokera Voyager Digital i další firmy v problémech. Před nynější krizí byla FTX oceněna na 32 miliard dolarů, a pokud by se za této valuace dostala na burzu, pohodlně by přeskočila polovinu firem v indexu S&P 500,“ napsala česká investiční platforma Portu.

„Investory do kryptoměn celá situace zasáhla, je však nutné konstatovat, že kryptotrh tento šok potřeboval, aby se očistil od nekalých hráčů, jakými FTX a Alameda byli. Pouze to může vést k dlouhodobé prosperitě a udržitelnému rozvoji blockchainové technologie, ze které budeme moci těžit všichni,“ dodala Portu.

X X X

SPORY  FRANCIE  S  ITÁLIÍ,  NIKDO  NECHCE  UPRCHLÍKY

EU  S  LEYENOVOU  NIC  NEŘEŠÍ

Napětí mezi Francií a Itálií. Řím odmítl přijmout loď s více než 200 uprchlíky, nakonec zakotvila v Toulonu

Otevřená krize mezi Paříží a Římem. Těmito slovy popsal francouzský deník Le Parisien napětí mezi Francií a Itálií kvůli lodi Ocean Viking, která do francouzského přístavního města Touloun přivezla 234 migrantů včetně několika desítek dětí. Itálie plavidlu nedovolila zakotvit u svých břehů. Podle Paříže se země zachovala nezodpovědně.

 Úřady podle policejních zdrojů televize BFM TV uprchlíky převezly do prázdninového resortu nedaleko Toulonu. Migranty k francouzským břehům přivezla loď organizace SOS Méditerranée. Na palubě bylo celkem 234 lidí, včetně několika desítek dětí. Na moři strávili téměř tři týdny.

Někteří z nich byli ve velmi špatném zdravotním stavu, vrtulník proto během uplynulých dní evakuoval několik lidí. Na palubě byl přítomen i lékař, aby zjistil, kdo potřebuje vystoupit mezi prvními.

Francouzské úřady teď musí určit, kteří z uprchlíků mají právo na azyl a kdo by se eventuálně měl vrátit zpět na africké území. Polovinu lidí přijme Francie, třetinu by mělo převzít Německo. Zbytek si má rozdělit deset států, včetně například Chorvatska, Bulharska nebo Portugalska.

Případ dopadá na vzájemnou spolupráci mezi Paříží a Římem. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin zdůraznil, že se Itálie nezachovala jako zodpovědný evropský stát. Země podle něj z této kauzy v každém případě vyjde jako poražená.

Posílení kontrol na hranicích

Některé z unijních států, například Německo a právě Francie, se v létě dohodly na mechanismu přerozdělování uprchlíků. Francie jej teď s okamžitou platností pozastavila, což znamená, že z Itálie nakonec nepřijme zhruba 3500 migrantů, jak bylo naplánováno do léta příštího roku.

Francie navíc posiluje kontroly na italských hranicích. Podle zdrojů deníku Le Monde na ministerstvu vnitra to znamená, že do Itálie bude vráceno více uprchlíků.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila reakci Paříže za agresivní, nepochopitelnou a neopodstatněnou. Podotkla, že Itálie letos přijala přibližně 90 tisíc migrantů a poukázala na vzájemnou spolupráci mezi unijními zeměmi, na jejímž základě si jednotlivé státy měly přerozdělit méně než deset procent lidí, tedy zhruba osm tisíc uprchlíků, kteří dopluli do Itálie.

‚Trojský kůň‘ migrace

Státy si ale doposud přerozdělily jen 117 lidí, Francie jich přijala 38. Meloniová uvedla, že hněvu Francie nerozumí.

O 70 procent lidí víc než loni. Frontex sčítá letošní nelegální imigraci do Evropské unie

 Podle jejích slov není v žádné dohodě konkrétně napsáno, že by podle mezinárodních dohod měla být Itálie jediným přístavem, který bude přijímat uprchlíky. Původně měla loď doplout do nejbližšího přístavu, v tomto případě se tedy jednalo o Itálii.

Podle italské šéfky vlády je jedinou možností lépe chránit vnější hranice Evropské unie, což už měla zmínit jak na schůzkách s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, tak i s německým kancléřem Olafem Scholzem.

V otázce přijetí uprchlíků panují mezi francouzskými politiky neshody. Například levice a také strana prezidenta Macrona i předsedkyně Národního shromáždění Yaël BraunovéPivetové byly pro jejich přijetí.

Proti se naopak postavila extrémní krajní pravice, tedy bývalá prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Kandidát na předsedu republikánů Bruno Retailleau označil loď s migranty za trojského koně nekontrolované migrace.

X X X

 Spolkový sněm podpořil odebrání unijních fondů Maďarsku, pokud budou reformy země nedostatečné

Spolkový sněm podpořil plán na snížení plateb Maďarsku z fondů Evropské unie kvůli korupci a porušování zásad právního státu. V usnesení přijatém v noci na pátek vyzval německou vládu, aby v Evropské radě souhlasila s krácením finančních prostředků, pokud budou reformy slíbené Budapeští shledány za nedostatečné. Informovala o tom agentura DPA. Členské státy musí o návrhu Evropské komise rozhodnout do 19. prosince.

Komise v polovině září navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (182 miliard korun) z fondů pro méně rozvinuté regiony. Brusel k tomu vedly obavy z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů.

Orbán dostal poprvé nůž na krk. Odchod z EU ani konec maďarské ságy ale nečekám, říká analytička

 Maďarsko se kvůli tomu může stát prvním členským státem Evropské unie, který přijde o peníze kvůli předloni schváleným pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu. Rozhodovat budou členské státy kvalifikovanou většinou.

Vláda premiéra Viktora Orbána ve snaze vyhnout se krácení plateb z unijních fondů navrhla 17 opatření, z nichž některá již schválil maďarský parlament. Komise má zhodnotit, zda byly úpravy účinné, a tím poskytnout členským zemím vodítko ke konečnému rozhodnutí. To by měli učinit ministři financí na prosincovém jednání, které bude posledním během půlročního českého předsednictví Evropské unie.

X X X

V Nymburku mají hned tři místostarosty, každý má měsíčně 69 tisíc

Nejčastěji jeden nebo dva, v některých městech si však zvolili hned tři místostarosty. Ti mohou pracovat na plný úvazek, nebo jsou neuvolnění. Pokud pracují jen na částečný, teoreticky nemusejí dostávat ani korunu. Z dvaceti měst v regionu, která MF DNES oslovila, to však neplatí ani v jediném.

Obecně platí, že středně velká města, jako třeba Kutná Hora, Benešov nebo Beroun, mají dva místostarosty. Najdou se však výjimky, kdy je nejužší vedení radnic početnější.

Například v Nymburku zvolili zastupitelé hned tři místostarosty. K Bořku Černému a Stanislavě Tiché (Nymburk s klidem), kteří ve svých funkcích pokračují, přibyl třetí, Zdeněk Vocásek (ODS), který bude mít na starost především oblast investic a dotací.

„Čekají nás velké projekty, jako je novostavba bazénu a oprava zimního stadionu. Ty budou hlavní pracovní náplní nového místostarosty,“ zdůvodnil potřebu třetího člověka starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem).

Radní, či místostarosta. To samé, ale za jiné peníze

Také v Čáslavi mají od říjnového ustavujícího zastupitelstva o jednoho místostarostu více. Stal se jím Ervin Petrikovič, který ve vedení města doplnil nového šéfa čáslavské radnice Jaromíra Strnada a místostarostku Renatu Vaculíkovou (všichni ČSSD a Nezávislí). Diskuse čáslavských zastupitelů o zřízení nové funkce budila vášně. „Máme jeden velký problém, kterým je situace v naší nemocnici (řada lékařů ji loni opustila a dočasně byl dokonce omezen provoz na některých odděleních – pozn. red.). Tu by měl mít ve své gesci právě nový místostarosta. Minulý člen rady, který měl na starosti zdravotnictví, zcela vyhořel, proto chceme tohoto kandidáta povýšit do funkce místostarosty,“ uvedl předsedající schůze Josef Ruml (ČSSD a Nezávislí), který navrhl na pozici druhého neuvolněného místostarosty zmíněného Petrikoviče.

„Můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi neuvolněným radním a neuvolněným místostarostou?“ zeptal se zastupitel Martin Horský (Čáslav pro všechny). „Fakticky ve výkonu funkce žádný není, rozdíl je pouze v odměnách radního a neuvolněného místostarosty,“ vysvětlil Ruml. Z detailního pohledu do tabulek totiž vyplývá, že zatímco neuvolněný místostarosta Čáslavi má nárok na odměnu až 42 360 Kč měsíčně, neuvolněný radní by mohl brát maximálně jen 9 413 Kč.

Všichni tři jeho zástupci budou uvolnění, takže budou pobírat plnohodnotný plat. Ten činí pro město do dvaceti tisíc obyvatel 69 tisíc korun (hrubého), což znamená, že za čtyřleté volební období by na jejich odměny měla nymburská radnice dát téměř deset milionů korun.

Naopak pouze jednoho místostarostu mají v Rakovníku, který má přitom více obyvatel než Nymburk. Pavel Jenšovský (ČSSD) bude navíc ve funkci jako neuvolněný. „Zastupitelé mu stanovili měsíční odměnu 42 360 korun (nejvyšší možnou – pozn. red.). Tím, že bude neuvolněný, ušetří město za čtyři roky zhruba 1,75 milionu korun,“ sdělila mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

Ve dvou statutárních městech v kraji – Kladně a Mladé Boleslavi – má primátor „k ruce“ náměstky.

V Kladně zůstávají tři. „V předchozím období byli všichni uvolnění, nyní bude Robert Bezděk (ANO) pracovat jen na částečný úvazek. Jeho měsíční odměna činí 11 160 korun,“ uvedl kladenský mluvčí Vít Heral.

V Mladé Boleslavi, kde žije o 25 tisíc obyvatel méně, má primátor náměstky čtyři. Jediným neuvolněným bude Petr Servus (ANO + Volba pro Mladou Boleslav) s odměnou padesát tisíc korun měsíčně.

Stravenky už nedostanou

Výdaje na platy vedení města naopak výrazně omezili v Čelákovicích na Praze-západ, které jsou co do počtu obyvatel téměř srovnatelné s některými okresními městy.

Jediným místostarostou, navíc neuvolněným, tam zůstal Petr Studnička (ODS). Ještě před čtyřmi roky přitom měly Čelákovice dokonce tři místostarosty.

„Jediným uvolněným funkcionářem je u nás nyní už jen starosta Josef Pátek (ODS), mně zastupitelé schválili měsíční odměnu 42 360 Kč brutto,“ sdělil MF DNES čelákovický místostarosta Petr Studnička.

Ten je zároveň vedoucím katedry na Vysoké škole hotelové v Praze, kde pracuje na plný úvazek. „Z platu na radnici odvádím jen zdravotní pojištění a srážkovou daň z příjmu. Což také znamená, že mi z této odměny nevzniká nárok při výpočtu důchodu, na dávky nemocenské či zaměstnanecké benefity, jako třeba stravenky,“ vysvětlil Studnička.

X X X

Britským parlamentem zní šeptanda o nebezpečných mužích, tvrdí poslankyně

V sídle britského parlamentu šeptem kolují jména zhruba čtyřiceti politiků, od nichž je lepší držet se dál. Třeba se od nich nenechat pozvat na drink nebo s nimi nezůstat o samotě. Stanici BBC to řekla labouristická poslankyně Charlotte Nicholsová, podle níž jsou mezi nimi i dva bývalí ministři. Obecně má jít zejména o jedince známé šikanou či sexuálním obtěžováním.

Nicholsová uvedla, že ji varovali před některými kolegy z parlamentu kvůli jejich nevhodnému chování. „Když jsem se připojila (k parlamentu), posadili si mě a ukázali mi seznam lidí, od kterých bych nikdy neměla přijmout pití, nikdy bych s nimi neměla být sama a pokud možno bych se jim měla vyhýbat, abych zůstala v bezpečí,“ prohlásila zákonodárkyně.

„Musíme o těchto poslancích z různých politických stran vědět kvůli našim přátelům, kteří mohou navštívit parlament, kvůli našim zaměstnancům a samozřejmě také kvůli naší vlastní bezpečnosti a profesní pověsti, uvedla Nicholsová. Dodala, že se snaží těmto lidem vyhýbat, jak je to jen možné, i když to znamená, že s nimi nemůže spolupracovat.

Nicholsová, která se do parlamentu dostala v roce 2019, řekla, že by její práce byla „perfektní“, kdyby kvůli ní nečelila obtěžování na internetu a „kultuře toxicity“ vládnoucí v samotném Westminsteru. „Všichni víme, o koho jde, a nic se neděje. Oni sem dál chodí a dělají svou práci – a to je taková ta kultura beztrestnosti,“ uvedla poslankyně.

Politička nikoho konkrétního samozřejmě nejmenovala, zato uvedla, že je těchto mužů zhruba čtyřicet, přičemž dva z nich podle ní v minulosti působili jako vládní ministři. „Byla jsem docela ohromená, jak dlouhý ten seznam byl,“ řekla s tím, že se stále objevují nová jména.

Jedna z vysoce postavených konzervativních zákonodárkyň pod podmínkou anonymity listu The Guardian řekla, že i ji varovali, kterým mužským novinářům by se měla v parlamentu vyhýbat. Dodala, že by si přála, aby mezi sebou ženy nemusely sdílet podobné informace, ale že to dělají.

X X X

Aktivisté se chtěli přilepit ke slavnému obrazu, žádali konec těžby ropy

Dva norští klimatičtí aktivisté z organizace „Stop těžbě ropy“ se pokusili přilepit k Munchově Výkřiku. Zaměstnanci muzea v Oslu, kde se slavný expresionistický obraz z konce 19. století nachází, však pohotově zasáhli. Na místo přivolali policii, která zadržela tři aktivisty – ten třetí dvojici natáčel, uvedla norská tisková kancelář NTB.

„Křičím, když lidé umírají,“ vykřikuje jeden z aktivistů, zatímco si maže ruce lepidlem, na videu zachyceném v norském Munchově muzeu. „Křičím, když zákonodárci ignorují vědu,“ volá na pořízených záběrech druhý.

„Vedeme kampaň proti Výkřiku, protože je to snad nejslavnější norský obraz,“ uvedla mluvčí aktivistů Astrid Remová. Norsko je významným producentem a vývozcem ropy a zemního plynu, což aktivisté kritizují.

Podle informací ABC News šlo o pokus klimatických aktivistů z norské organizace „Stopp oljeletinga“ – norsky Stop těžbě ropy. Aktivisté uvedli, že „chtěli vyvinout tlak na zákonodárce, aby zastavili těžbu ropy“.

Muzeum místnost pro návštěvníky dočasně uzavřelo. Obraz je nicméně krytý sklem, a proto se zbytky lepidla nachází jen na skleněném držáku, vyjádřila se galerie.

Protest norského hnutí Stop těžbě ropy je dalším z řady podobných akcí poslední doby. V říjnu ekologické aktivistky z hnutí Zastavme ropu v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Při protestu v Postupimi aktivisté potřísnili bramborovou kaší dílo impresionisty Claudea Moneta.

V Nizozemsku soud odsoudil dva Belgičany, kteří se přilepili k obrazu Jana Vermeera Dívka s perlou a polili ho polévkou. V Římě protestující polili hrachovou polévkou obraz Vincenta van Gogha.

Počátkem listopadu se aktivisté ve španělském muzeu Prado přilepili ke Goyovým obrazům, taktéž s cílem upozornit na nutnost razantnějších opatření v boji se změnami klimatu.

X X X

České tenistky září a slaví skalp Američanek. Na Poháru B. J. Kingové jsou v semifinále

České tenistky postoupily do semifinále Poháru Billie Jean Kingové. Rozhodující druhý bod v duelu základní skupiny D se Spojenými státy americkými získala Kateřina Siniaková, která porazila světovou sedmičku Cori Gaufovou 7:6, 6:1. V úvodní dvouhře zvítězila Markéta Vondroušová nad Danielle Collinsovou dvakrát 6:3.

Tým kapitána Petra Pály má před závěrečnou čtyřhrou jisté vítězství ve skupině. V semifinále narazí na Švýcarsko a týmy si zopakují loňské střetnutí ze základní skupiny v Praze. Soupeřky tehdy zvítězily 2:1 a probojovaly se nakonec až do finále, v němž nestačily na Rusko. Švýcarky si nyní v Glasgow zajistily postup díky triumfu 2:1 nad Kanadou. Pomohly jim výhry Viktorije Golubicové a Belindy Bencicové ve dvouhrách.

Češky mohou získat dvanáctý titul

Češky mohou získat v soutěži, jež byla dříve známá jako Fed Cup, dvanáctý titul. Osmnáctinásobné šampionky z USA naopak další triumf nepřidají. Třiadvacetiletá rodačka ze Sokolova Vondroušová v utkání proti Collinsové ztratila servis ve čtvrté hře, vzápětí ale vyhrála pět gamů po sobě a vývoj první sady otočila. Američanka doplatila na 19 nevynucených chyb.

Devětadevadesátá hráčka světa Vondroušová, která od dubna do října nehrála kvůli zraněnému zápěstí, využila v úvodu druhé sady psychickou výhodu a ujala se vedení 3:0. Finalistka letošního Australian Open Collinsová se snažila soupeřku několikrát zatlačit, Vondroušová se ale prezentovala výbornou obranou a Američanka dál při důležitých úderech kazila.

Finalistka Roland Garros z roku 2019 Vondroušová neztratila do konce utkání ani jednou podání a dovedla jej za hodinu a dvanáct minut k vítězství.

Siniaková odpor soupeřky zlomila

To Siniaková vzala v prvním setu dvakrát Gauffové servis, výhodu brejků ale nedokázala ani jednou dotáhnout, takže se rozhodlo ve zkrácené hře. V něm Češka od stavu 1:1 získala šest míčků za sebou a ujala se vedení.

Ve druhé sadě šestadvacetiletá rodačka z Hradce Králové i před zraky Billie Jean Kingové v hledišti odpor soupeřky definitivně zlomila. Finalistce letošního Roland Garros dovolila v úvodu jen jeden game a poté pěti hrami za sebou zajistila Češkám po hodině a 23 minutách druhý bod. Gauffová mohla litovat 39 nevynucených chyb a po neúspěšném Turnaji mistryň prohrála ve dvouhře pátý zápas za sebou.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.