Čaputová 10 rokov USA v SR: Referenda o základni v Sliači sa zúčastnilo viac ako 70 % voličov

Budúci poslanci by sa podľa primátorky Sliača mali pýtať ministerstva obrany na to, koľko vojakov, z akých krajín a na ako dlho na vojenské letisko príde. Referenda o americkej základni, o ktorej ministerstvo obrany tvrdí, že nie je v pláne, sa v Sliači zúčastnilo 1513 z 4082 oprávnených voličov, čo je viac ako 37-percentná účasť.

Keďže v Sliači poslanci odsúhlasili, že pôjde o takzvané referendum so záväzným odporúčaním, jeho výsledky platia pri akejkoľvek účasti. Nie je teda potrebných päťdesiat percent.

Na otázku: „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ viac ako 74 percent odpovedalo áno.

„Už v pondelok sa výsledkami referenda bude zaoberať mestské zastupiteľstvo ešte v jeho súčasnom zložení,“ povedala primátorka Ľubica Balgová.

Výsledok podľa nej ukázal, že budúci poslanci a vedenie mesta majú podniknúť konkrétne kroky, aby zabránili vzniku základne. Rezort obrany už dopredu odkázal, že Slovensko na letisku v Sliači americkú vojenskú základňu neplánuje, samotnú referendovú otázku označil za irelevantnú.

„Mali by sa minimálne pýtať ministerstva obrany, aké vojská majú na Sliači pôsobiť, odkedy dokedy, čo majú robiť,“ naznačila.

Referendum sa uskutočnilo v rovnakom termíne ako spojené regionálne voľby, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Referendum vo Varíne o premenovaní ulice Tisu nebolo úspešné

V referende nehlasoval dostatočný počet oprávnených voličov.

VARÍN: Miestne referendum vo Varíne o premenovaní ulice Dr. Jozefa Tisu nebolo úspešné. V referende sa nevyjadril dostatočný počet oprávnených voličov.

K premenovaniu ulice sa vyjadrilo 47% oprávnených voličov z vyše troch tisíc. S premenovaním súhlasilo 360 z nich, proti premenovaniu bolo 1053 ľudí.

Vo Varíne obyvatelia v sobotu okrem spojených volieb rozhodovali aj v miestnom referende o tom, či premenujú Ulicu Dr. Jozefa Tisu. V referende s otázkou „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu?“ označovali na hlasovacom lístku odpovede áno alebo nie, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Varín hlasuje o Tisovej ulici, pred voľbami a referendom nálady gradovali

 Miestnym referendom sa Varínčania vyjadrujú k premenovaniu ulice nazvanej po vojnovom zločincovi Tisovi, ale o zákonnosti názvu ulice má rozhodovať žilinský krajský súd.

VARÍN: Vo Varíne obyvatelia v sobotu okrem spojených volieb rozhodujú aj v miestnom referende o tom, či premenujú Ulicu Dr. Jozefa Tisu. V referende s otázkou „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu?“ označujú na hlasovacom lístku odpovede áno alebo nie.

V obci nám bližšie informácie o priebehu referenda neposkytli. Známe je len to, že Varínčania sa môžu vyjadriť až do 22:00, teda majú o dve hodiny viac, ako na rozhodovanie sa o kandidátoch komunálnych a župných volieb.

Kým však v Sliači, kde sa tiež koná miestne referendum, museli niekde pridávať pre veľký záujem urnu, vo Varíne miestnosť zíva prázdnotou. „Všetko sa dozviete po zverejnení výsledkov,“ tlmočila nám komisia s tým, že ďalšie informácie neposkytne. Výsledok by mohol byť známy okolo dvadsiatej tretej hodiny.

Aby bolo referendum platné, vyjadriť sa musí nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Tých je vo Varíne okolo tritisíc.

 Súd či referendum

Miestnym referendom sa síce ľudia vyjadrujú k premenovaniu ulice nazvanej po vojnovom zločincovi Tisovi, ale o zákonnosti názvu ulice má rozhodovať žilinský krajský súd. Prokurátor generálnej prokuratúry v septembri podal kvôli názvu ulice žalobu. Urobil tak po tom, ako zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, v ktorom navrhoval názov zrušiť či zmeniť.

Krajský súd má skúmať zákonnosť či protizákonnosť uznesenia, na základe ktorého došlo k zmene názvu ulice ešte v roku 1993. Dovtedy bola pomenovaná po kpt. Ladislavovi Pflieglovi, účastníkovi SNP.

Politológ Gabriel Székely z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove vysvetľuje, čo nastane, ak súd a ľudia v referende rozhodnú odlišne.

„Aj keby bola väčšina občanov za zachovanie súčasného názvu ulice, nebude to to mať žiadny záväzný vplyv na znenie konečného rozhodnutia súdu. Ak teda krajský súd rozhodne v neprospech ponechania súčasného názvu ulice, potom výsledok miestneho referenda nebude braný v úvahu,“ hovorí Székely. V súvislosti s tým polemizuje, či sú prostriedky obce, ktoré použili na referendum, využité efektívne.

Bojovník SNP aj židovská tryzna

V obci majú tri okrsky na troch rôznych miestach – v škole, zdravotnom stredisku a na hasičskej stanici. Kultúrny dom kapacitne nevyhovuje pre dve rôzne komisie, a tak museli vnútorné priestory pre voľby a referendum uvoľniť hasiči.

Varínčania chuť vyjadrovať sa k referendu veľmi nemajú. Mediálnej pozornosti si obec vďaka ulici užila dosť. Nie je pritom jedinou, ktorá má problém s pomenovaním po rozporuplnej osobe. Na Slovensku sú desiatky pamiatok pripomínajúcich nie obete, ale strojcov a prisluhovačov predchádzajúcich dvoch totalitných mašinérií. Len v Bratislave nájdeme Námestie hraničiarov, sochu zakladateľa komunistickej strany Mareka Čulena či funkcionára komunistickej strany Karola Šmidkeho.

Varínčan Dávid sa referenda zúčastní a hlasovať bude za premenovanie ulice, hoci na nej žil dvadsať rokov. „Nechcem hodnotiť prezidenta Tisa ako historickú osobnosť, ale nevidím dôvod na pomenovanie po človeku, ktorý stál na čele fašistického štátu,“ hovorí.

Dopĺňa, že v obci majú dom kpt. Ladislava Pfliegla, účastníka SNP. „Má tu pamätnú tabuľu. Na cintoríne máme malý pomník padlým hrdinov z Varína, ktorí v SNP bojovali. Máme tu dokonca židovský cintorín. Nevidím dôvod, aby som premenovanie nepodporil. Bol by som rád, keby ulica opäť niesla pomenovanie po kpt. Pfliegelovi a aby sme si uctili práve túto časť dejín – odkaz Slovenského národného povstania.“

 Varínčan Ján sa ešte nerozhodol, či sa referenda zúčastní. „Či pôjdem? Fakt neviem. Sme vnímaní ako obec fašistov. No na začiatku októbra sme tu mali celoslovenskú udalosť, Pietnu tryznu. Prišli predstavitelia židovskej obce zo Slovenska, z kancelárie premiéra, riaditeľ Múzea Holokaustu v Seredi. Bolo to na 80. výročie odvlečenia židovských rodín z Varína. Prišli aj rodinní príslušníci ľudí, ktorí trpeli počas Holokaustu. Obec sa na tom podieľala. Nepočul som, že by to rezonovalo tak, ako názov Tisovej ulice,“ hodnotí obyvateľ súvisiace udalosti.

Za premenovanie bola jediná

Názov ulice Dr. Jozefa Tisu, na ktorej sama býva, radikálne odsudzuje jedna z jedenástich poslancov, Lenka Ticháková. V auguste minulého roka iniciovala v zastupiteľstve zmenu názvu, no cez zvyšných poslancov návrh neprešiel.

Národná kriminálna agentúra následne obvinila desiatich poslancov okrem Tichákovej (medzi nimi aj poslankyňu, ktorá na augustovom zastupiteľstve nebola prítomná) zo spáchania prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špeciálna prokuratúra obvinenia poslancom zrušila.

Tabuľku s názvom ulice v obci následne odmontoval výtvarník Peter Kalmus, no ako odpoveď sa meno ulice objavilo nasprejované na bráne jedného rodinného domu.

Ticháková už niekoľko rokov bojuje za premenovanie ulice. Za svoje aktivity dostala cenu Biela vrana, ktorá sa udeľuje ľuďom upozorňujúcim na problémy spoločnosti, i keď im to prináša ujmy.

Už nekandiduje

Lenka Ticháková referendum odsudzuje. Nehlasovala ani za jeho vypísanie, podľa nej je zbytočné. Situáciou sa už bude zaoberať nové zastupiteľstvo. O tom, nakoľko nové bude, momentálne Varínčania rozhodujú.

 Z jedenástich súčasných poslancov, ktorí nehlasovali za premenovanie ulice, kandidujú desiati, Ticháková sa už o mandát neuchádza. Pred štyrmi rokmi kandidovala okrem poslankyne aj na starostku, to však nevyšlo. Momentálne ju vidno len na kandidátke poslancov do VÚC. Nevôľu ďalej sedieť v obecnom zastupiteľstve vyjadrovala postupne, s neúspešným presadením zmeny názvu ulice.

V obci bola nálada pred voľbami napätá, nešlo však len o záležitosť Tisovej ulice. Ľuďom chodili do schránky karikatúry, konkurencia kandidátov na starostu si vzájomne strhávala bilbordy.

Letáky

Varínčanom v schránkach pred voľbami pristáli aj informačné letáky o Jozefovi Tisovi. Pred sobotňajšími voľbami ich roznášali ľudia z komunity Mladí proti fašizmu.

Obyvatelia sa z nich mali dozvedieť, ako Tiso kolaboroval s Adolfom Hitlerom, ako vyznamenával nacistických vojakov bojujúcich proti Slovákom v SNP, či ako sa zapríčinil o najprísnejšie protižidovské zákony v Európe.

Varínčania na podobné iniciatívy reagujú zväčša podráždene. Už z obecných zastupiteľstiev, kde sa o ulici jednalo, bolo zrejmé, že viac ako historické fakty si bránia niečo, čo majú v obci niekoľko rokov ustálené. Argumentovali aj neochotou meniť si kvôli novému názvu ulice doklady.

Mimoparlamentná politická strana Progresívne Slovensko zároveň v uplynulom týždni oznámila, že aj kvôli Tisovej ulici do parlamentu sme predkladá novelu zákona o obecnom zriadení. Ak ho poslanci schvália, samosprávy budú musieť odstrániť z názvov ulíc, či pamätných tabúľ mená kontroverzných osôb slovenských dejín, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Erika Jurinová obhájila post, predbehla Chomu aj Janckulíka

 Jurinovej prišiel zablahoželať premiér Eduard Heger aj minister financií Igor Matovič.

ŽILINA: V Žilinskom samosprávnom kraji vedie Erika Jurinová (32,65 %) pred Igorom Chomom (22,35 %). Zablahoželať k víťazstvu jej prišli premiér Eduard Heger aj minister financií Igor Matovič.

Jurinová bezprostredne po oznámení priebežných výsledkov, ktoré sú v jej prospech povedala, že kampaň brala s veľkým rešpektom a je rada, že obhájila mandát a že ľudia chcú, aby pokračovala v práci.

„Kampaň bola z našej strany dôstojná. Urobili sme maximum preto, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok.“ Na margo poslancov zvolených zo zastupiteľstva ŽSK povedala, že dúfa, že si poradí s akýmkoľvek tímom. „Hlavnou prioritou je dokončiť všetky rozpracované projekty z prebiehajúceho programového obdobia. Ide o tridsať projektov.“

„Chcem sa z tohto miesta poďakovať Erike Jurinovej aj Jozefovi Viskupičovi, ktorý tiež obhájil post župana. Je to potvrdenie toho, že naši kandidáti sú pracovití a túto funkciu vnímajú ako službu ľuďom. Hoci ideme do náročnej energetickej krízy, verím, že práve s týmito ľuďmi to zvládneme,“ vyjadril sa v žilinskej centrále Eduard Heger, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022, výsledky: Väčšinu krajov budú viesť pôvodní župani

Víťazi župných volieb sú: Trnka, Droba, Viskupič, Lunter, Baška, Jurinová, Becík a Majerský.

Vo vedení VÚC je zmien minimálne, v šiestich krajoch voliči potvrdili pôvodných županov, v Bystrickom kraji nahradil Ondrej Lunter Jána Luntera. Zmena je aj v Nitrianskom kraji, kde Branislav Becík vystrieda Milana Belicu. Nepresadil sa žiaden kandidát krajnej pravice.

Županom Trnavského kraja bude opäť Jozef Viskupič, druhý je József Berényi .

Županom Košického kraja bude Rastislav Trnka, druhý je Viliam Záhorčák.

Županom Bratislavského kraja bude Juraj Droba. Druhý je Ján Mažgút.

Nitriansky kraj povedie Branislav Becík, druhý je terajší župan Milan Belica.

Banskobystrickým županom je Ondrej Lunter, druhý skončil Adrián Polóny.

V Prešovskom kraji vyhráva súčasný župan Milan Majerský pred Michalom Kaliňákom.

V Žilinskom kraji vyhrala Erika Jurinová pred Igorom Chomom.

V Trenčianskom kraji vyhral s náskokom Jaroslav Baška pred druhým Petrom Máťošom.

Ondrej Lunter vo funkcii nahradí svojho otca Jána Luntera. „Môžem povedať, že vyhrala pozitívna kampaň a program spolupráce,“ reagoval Lunter, ktorý kritizoval spôsob kampane, predovšetkým zo strany druhého Adriana Polónyho. Hovoril o nej, že bola plná klamstiev.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen už priznal porážku vo voľbách. Luntera prišiel do jeho volebnej centrály podporiť aj šéf Hlasu Peter Pellegrini, Hlas bol jednou zo strán, ktorá Luntera ako nezávislého kandidáta podporovala. „Bolo správne nadviazať na kontinuitu v Banskobystrickom kraji a podporiť Ondreja Luntera, aj keď boli otázky, či nepodporíme môjho kamaráta,“ povedal narážajúc na jeho vzťah s Lunterovým protikandidátom Polónym,aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Obec známa z kauzy Dobytkár a ako rodisko Mečiara bude mať nového starostu

 Súčasný starosta Ladomerskej Viesky po šestnástich rokoch končí. Účasť je už teraz vyššia ako v predchádzajúcich komunálnych voľbách.

LADOMERSKÁ VIESKA: Pred štyrmi rokmi mali v Ladomerskej Vieske rozhodnuté o výsledku volieb už dopredu, kandidoval totiž iba dlhoročný starosta a o sedem poslaneckých miest sa uchádzalo presne sedem záujemcov. Účasť vtedy dosiahla len 36,28 percenta, čo bolo zrejme spôsobené aj tým, že keď je známy výsledok, o voľby až tak nejde.

Aktuálne tu majú troch záujemcov o kreslo starostu a osemnásť uchádzačov o poslanecké miesta. „Aj to je zrejme dôvod, prečo je účasť vysoká hneď od rána od siedmej, voliči nám tu stoja v radoch,“ komentovala pred desiatou dopoludnia zapisovateľka tunajšej volebnej komisie Marcela Knošková.

Sama tipovala, že dnes by sa v Ladomerskej Vieske mohli s účasťou dostať cez päťdesiat percent. Po 17. hodine bol už jej tip realitou, keďže odvolila viac ako polovica z takmer 680 zapísaných voličov.

Dlhoročný starosta končí

Obec je známa predovšetkým ako rodisko expremiéra Vladimíra Mečiara (HZDS) a spomína sa tiež ako miesto, kde sa mali odovzdávať a preberať úplatky v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá je aktuálne na súde.

Prvým voličom bol hneď ráno práve súčasný starosta Vladimír Baran, ktorý vo funkcii končí. „Možno to znie ako fráza, ale to treba vedieť, kedy skončiť,“ povedal a dodal, že je čas dať priestor mladšej generácii. Hoci do dôchodku mu ešte pár rokov chýba, dvadsať rokov v komunálnej politike a šestnásť priamo na starostovskej stoličke mu stačilo. „Som rád, že som mohol formovať rodnú obec, no rodina, priatelia a zdravie išli bokom,“ doplnil ďalší z dôvodov, prečo už nekandiduje.

S tým, že sa Ladomerská Vieska spomína v známej korupčnej kauze a je rodiskom Mečiara, sa podľa Barana nedá nič robiť, sú to jednoducho fakty. Ako starosta sa preto snažil šíriť dobré meno obce na Slovensku aj za jeho hranicami. Zakladal napríklad Združenie Viesok na Slovensku a spoluorganizoval stretnutia obcí s týmto názvom.

 Rady aj obe obálky v jednej schránke

Rady pred volebnou miestnosťou mohli, podobne ako inde, súvisieť aj s dĺžkou, ktorú za plentami voliči strávili, vyberať z kandidátov v dvoch voľbách, trvá dlhšie. „Pre starších je trochu problém zorientovať sa v tom, ale zvládli sme to,“ povedal Milan Urblík, ktorý prišiel voliť spolu s matkou v dôchodkovom veku.

Niektorí podľa zapisovateľky volili len v miestnych voľbách, župných sa nezúčastnili. „Zdôvodňovali to väčšinou, že sa v nich nevyznajú a nepoznajú ani kandidátov,“ zreprodukovala dôvody voličov Knošková.

Hneď ráno sa vo volebnej miestnosti stretli aj s tým, že jeden z voličov hodil obe obálky, modrú aj bielu, do jednej schránky.

„Celkovo bude zrejme takýchto chýb vo voľbách viac, ale my sa snažíme podobným situáciám zabrániť a ľudí upozorňovať pred vstupom do volebnej miestnosti, aj keď odvolia.“

Bez ťažkostí zvládla spojenie dvoch volieb seniorka Emília Čerťaská, ktorá prišla s vnučkou.

„Život ide ďalej a všetko sa mení, je správne, že aj v obci. Výber sme mali, sú to mladí, úprimní ľudia, pozorní na ulici,“ okomentovala kandidátov na starostu, medzi ktorými sú dve ženy a jeden muž. „Určite je dobre, že sa voľby spojili, je to praktickejšie. Škoda, že sa zároveň nekonali aj predčasné parlamentné voľby,“ pridala sa k slovám starej mamy jej vnučka. Spomedzi kandidátov si vyberala podľa ich programu a prezentácie na verejnosti, aktuality.sk

X X X

Najdesivejšie scenáre vytvára ľudská myseľ: 10 psychologických hororov, z ktorých behá mráz po chrbte

 Vnútorný svet človeka často vyvoláva najväčšie strachy a emócie.

Démoni, duchovia, klauni či rozprávajúce bábiky zaručene spôsobia zimomriavky a možno aj niekoľko prebdených nocí, no skutočnú hrôzu a zdesenie vyvolá to, čo nedokážeme vidieť priamo – zákutie ľudskej mysle. Práve na tom stavajú režiséri psychologických filmov, ktorí presne vedia, ako sa dostať do najväčších hlbín nášho vnútorného sveta.

Psychologický horor, obľúbený subžáner hororu, sa zameriava na temné stránky ľudskej psychiky. Jeho typickými charakteristikami sú šialenstvo, nedôvera, osamelosť, podozrievavosť, paranoja a pochybnosti o sebe samom.

Prevládajúcou atmosférou v psychologických hororoch je atmosféra úzkosti. Nejde totiž tak ani o napätie ako o neustále prežívanie hrôzy a traumy postáv, ktoré spôsobujú skľučujúce pocity. Niektorí tvrdia, že myseľ je skutočný nepriateľ a nič nevyužíva strach zo šialenstva alebo straty dôvery v duševné schopnosti tak ako psychologické horory.

Halloween a obdobie duchov a strašidiel sú skvelým obdobím na trochu strachu a desivej atmosféry. Zapáľte si sviečky, zoberte deku a pustite si jeden z nasledujúcich psychologických filmov, z ktorých vám bude zaručene behať mráz po chrbte.

Psycho

Bolo by nedbalé, keby sme na prvom mieste psychologických hororov nespomenuli horor jedného z hlavných predstaviteľov tohto žánra, Afreda Hitchcocka. A práve jeho horor Psycho patrí aj k najstarším z toho subžánru.

Psycho, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Anthony Perkins, je natočený podľa rovnomenného románu spisovateľa Roberta Blocha z roku 1959. Horor nepretržite buduje v divákoch napätie a udržiava ich v takzvanom stave „boja alebo úteku“, ktorý je často využívaný režisérmi hororových filmov.

Príbeh zachytáva útek Marion Crane, sekretárky z Phoenixu, ktorá spreneverí 40-tisíc dolárov klientovi svojho zamestnávateľa. S vidinou začatia nového života sa vydá na útek a ubytuje sa v odľahlom moteli, ktorý vedie mladý muž Norman Bates. Keď ho začuje zúrivo sa hádať so svojou matkou, rozhodne sa na druhý deň ráno odísť, ale Norman s ňou má už iné plány.

Hitchcock vo filme stavil na takzvanú praktiku „jump scare“, ktorú hororoví režiséri často využívajú vo svojich filmoch. Ide o spôsob budovania napätia, ktoré vyvrcholí neočakávanou a desivou scénou.

Znepokojujúce odhalenia a desivé situácie sú elementom, ktorý diváka drží v pozore počas celého filmu. Je to ten typ filmu, ktorý zostane v mysli diváka ešte dlho po jeho pozretí.

 Misery nechce zomrieť

Diela kultového spisovateľa Stephena Kinga sú plné nadprirodzených bytostí, desivých príšer a množstva ďalších paranormálnych javov, pri ktorých sa ľudia nemusia obávať, že by ich prenasledovali v reálnom živote. A práve to robí z hororu „Misery nechce zomrieť“ taký znepokojivý film.

Spisovateľ vo svojom románe „Misery“, podľa ktorého bol horor v roku 1990 natočený, totiž vykreslil javy, ktoré pôsobia, akoby sa mohli stať komukoľvek z nás. Nie sú v ňom obsiahnuté žiadne fantazijné bytosti, ale hrôzy najtemnejšej časti ľudskej mysle.

Príbeh sa začína autonehodou úspešného spisovateľa Paula Sheldona, ktorý píše romány o dievčati Misery. Po havárii spôsobenej snehovou búrkou sa zobudí v dome bývalej zdravotnej sestry Annie Wilkesovej, ktorá sa o neho spočiatku dobre stará. Realita ho zasiahne, keď zistí, že Annie je neodsúdená sériová vrahyňa.

 Babadook

Film Babadook je založený na krátkometrážnom filme Monster z roku 2005 režisérky Jennifer Kentovej. Sleduje osamelú matku, ktorá musí čeliť strachu svojho syna z príšery v ich dome. Film bol natočený v roku 2014 v Austrálii.

Babadook sleduje prežívanie ženy a jej malého syna, ktorí upadnú do hlbokej studne paranoje, keď sa v ich dome objaví strašidelná detská kniha s názvom „Mister Babadook“. Príbeh stavia na neistote slobodnej matky, ktorá sa musí sama vysporiadať so zdanlivo problémovým dieťaťom.

Herci odvádzajú fantastickú prácu, vďaka ktorej celá situácia pôsobí neuveriteľne plasticky a realisticky. The Babadook je skvelý psychologický horor, ktorý nechá divákov hádať, či ide len o scenár, v ktorom sa malý chlapec bojí vymyslenej príšery alebo či skutočne ide o zlú entitu, ktorá sa snaží zničiť rodinu.

 Maják

Film Maják nakrútil v roku 2019 režisér Robert Eggers podľa scenára, ktorý napísal spolu so svojím bratom Maxom Eggersom. Pokiaľ niekomu nie je jasné, čo psychologický horor znázorňuje, po prezretí tejto snímky to zaručene pochopí. Bratia desivosť filmu postavili na hrôzach ľudskej mysle, ktoré vo filme dokonale vykreslili.

Príbeh sa odohráva na starom majáku v Novom Anglicku v 19. storočí. Ephraim Winslow a Thomas Wake sú strážcovia majáku, ktorých prekvapil nečakaný príchod silnej búrky. Obaja muži sa kvôli nepriaznivým podmienkam a množstvu lacného alkoholu pomaly začínajú ponárať do hlbín halucinácií, skrytých tajomstiev a paranojí.

Ich prežívanie až príliš realisticky zobrazuje, čoho všetkého je schopná ľudská myseľ a núti diváka premýšľať nad filmom ešte dlho po jeho prezretí.

 Skryté zlo

Hoci film „Skryté zlo“ je oficiálne žánrovo zaradený medzi trilery, pre svoj obsah ho pokojne môžeme označiť aj za psychologický horor. Film vznikol vďaka spolupráci režiséra Deana Devlina so scenáristom Brandonom Boyceom v roku 2018.

Amatérsky fotograf Sean Falco pracuje v Portlande so svojím najlepším priateľom Derekom Sandovalom v luxusnej reštaurácii. Ich práca je však len zásterkou zlodejskej činnosti. Sean a Derek kradnú v domoch zákazníkov, kým sa stravujú v reštaurácii.

Jedného dňa príde do reštaurácie nepríjemný klient Cale Erendreich na Maserati a Sean sa pomocou technológie odvezie do jeho domu v luxusnom aute, zatiaľ čo Derek sleduje Calea v reštaurácii.

Plány sa však uberú celkom iným smerom, keď Sean nájde v dome ženu so zapchatými ústami priviazanú reťazami k stoličke. Neúspešne sa ju pokúša oslobodiť, ale je nútený vrátiť sa do reštaurácie. Lúpežník sa rozhodne zavolať políciu, ale Cale policajtov oklame a obráti Seanov život naruby.

 Mlčanie jahniat

Film nakrútený podľa knižnej predlohy spisovateľa Thomasa Harrisa sa stal klasikou spomedzi hororov. Každý fanúšik tohto filmového žánru pozná desivý príbeh uväzneného kanibalistického väzňa Hannibala Lectera a študentky FBI Clarice Starlingovej.

Odsúdený bývalý psychiater má Clarice pomôcť s odhalením nového sériového vraha s prezývkou Buffalo Bill, ktorý svoje obete sťahuje z kože. Film zachytáva vyšetrovanie prípadu, ako aj vzťah, ktorý si Hannibal Lecter a Clarice Starlingová budujú. Väzeň buffalskej väznice totiž študetnku desí aj fascinuje zároveň.

Atmosféra celého filmu je napätá a nenechá diváka ani nachvíľu odvrátiť pozornosť od príbehu. O kvalite filmu svedčia aj dva ocenenia Oscar za najlepší mužský a ženský herecký výkon. Prekvapením je, že hoci uznávaný herec Anthony Hopkins získal Oscara za svoju úlohu, vo filme bol celkovo prítomný len 16 minút.

 Sedem

Film režiséra Davida Finchera „Sedem“ získal po svojom prvom uvedení 43 nominácií na rôzne ocenenia vrátane ceny BAFTA a Oscara. Psychologický horor, v ktorom si hlavnú úlohu zahrali renomovaní herci Brad Pitt a Morgan Freeman, vás zavedie do ponurnej a znepokojujúcej atmosféry, v ktorej nebudete vedieť, komu môžete veriť.

Príbeh sleduje dvoch detektívov, nováčika Millsa a policajného veterána Somerseta, ktorí pátrajú po sériovom vrahovi známom ako John Doe. Ide o skutočného psychopata, ktorý sedem smrteľných hriechov – pýchu, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo a lenivosť – premieňa na inšpiráciu pre ohavné vraždy.

 List smrti

Britský režisér a scenárista Ben Wheatley ponúka vo filme „List smrti“ zvláštny svet, ktorý kombinuje mestskú komunitnosť so satanistickým terorom. Psychologický horor sleduje neúspešného nájomného vraha Jaya. Ten sa neúspešne snaží nájsť si prácu, aby uživil svoju ženu Shel, ich malého syna a najlepšieho kamaráta Gala.

V zúfalstve tak Jay a Gal prijmú úlohu, ktorá ich pomaly, ale isto vtiahne do sveta hrôzy. Ľudia, s ktorými sa stretávajú, sú zlí, ale namiesto toho, aby Jay proti ich démonickým silám bojoval, zisťuje, že ho čoraz viac priťahujú.

Diváci vo filme sledujú postupný Jayov prepad do nekontrolovaného šialenstva. Časť hrôzy, ktorú dej vyvoláva, pramení z brutálneho násilia a snahy o zdôvodnenie jeho nevyhnutnosti. Atmosféru navyše umocňuje hudobný sprievod, ktorý pridáva na pocite úzkosti a paranoje.

 Modrý zamat

„Modrý zamat“ je psychologický horor z roku 1986 natočený režisérom Davidom Lynchom. Jeho príbeh sleduje nález odrezaného ľudského ucha vysokoškolským študentom Jeffreym Beaumontom, ktorý sa vrátil na leto navštíviť svojho chorého otca. Mladíka podnieti nález k akcii, ku ktorej sa pridá aj Sandy, dcéra detektíva.

Pátranie po pôvode ucha zavedie dvojicu do bytu speváčky nočného klubu Dorothy Vallensovej. Vďaka svojej zvedavosti zistia, že Dorothy je uväznená v násilnom vzťahu so psychopatom Frankom Boothom, ktorý uniesol jej manžela aj syna. To, čo odhaľujú ďalej, ich však čoraz hlbšie vťahuje do neznámeho sveta, v ktorom nemôže nikto nikomu veriť.

Mys hrôzy

„Mys hrôzy“ je remake filmu z roku 1962, ktorý vznikol podľa románu Johna D. MacDonalda. Psychologický horor, ktorého režisérom je Martin Scorsese, rozpráva príbeh odsúdeného násilníka Maxa Cadyho, ktorý je po odpykaní 14-ročného trestu prepustený z väzenia a začne prenasledovať rodinu svojho bývalého právnika Sama Bowdena.

Charakteristickou črtou tohto psychologického hororu je zdôrazňovanie nie silných stránok postáv, ale, naopak, znakov ich ľudskej krehkosti.

V pôvodnom filme bol Sam Bowden dobrý človek, ktorý sa snažil ochrániť svoju rodinu pred šialencom. V Scorseseho verzii sa Bowden dopúšťa množstva previnení. Nikto v tomto horore nie je bez chyby a to robí z Scorseseho diel filmové trháky, aktuality.sk

X X X

Matteo Gennaro v KHL neriešil vojnu, pôsobenie v Rusku bral ako skvelú príležitosť

 Vedenie hokejového Slovana Bratislava priviedlo v osobe Mattea Gennara zaujímavú posilu. Dvadsaťpäťročný Kanaďan debutoval včera v belasom drese hneď v najväčšom derby proti Košiciam. Rozprávali sme sa na tréningu pred stretnutím.

NEPRICHÁDZA AKO NÁHRADA ZA RAPUZZIHO

Podľa našich informácií mal útočník po konci v Khunlune viacero ponúk zo Slovenska, ale, napríklad, aj z nemeckej DEL. „Cítim sa dobre. Bolo super, že som si mohol zakorčuľovať s tímom, trošku spoznať chalanov. Už sa neviem dočkať zápasu. Počul som, že proti Košiciam to je vždy vybičované. Teším sa aj na divákov,“ povedal nám s úsmevom Gennaro, ktorý si vybral Slovan najmä pre majstrovské ambície.

„Chcem vyhrať titul a hrať v tíme, ktorý patrí k najlepším vo svojej lige. Klub sa o mňa zaujímal dlhodobejšie, čo ma potešilo. Mal som viacero ponúk z celej Európy, ale táto sa mi páčila najviac.“ S klubom podpísal zmluvu do konca sezóny s ročnou opciou. Tú si nemusí uplatniť, ak dostane ponuku z jednej z top súťaží na starom kontinente.

Kanaďan mal dlhší herný výpadok. Za čínsky klub hrajúci v KHL nastúpil naposledy pred troma týždňami. V dvanástich zápasoch nezaznamenal ani bod. „Trošku som si musel pridať na tréningu. V Moskve som trénoval, ale zápasová záťaž je predsa len iná. Cítim sa však dobre,“ vravel.

BAVÍ HO ŠIRŠIE KLZISKO

Hrať v tejto sezóne v Rusku je dosť o morálnom postoji, keďže krajina vedie stále nezmyselnú vojnu na Ukrajine, kde umiera množstvo civilistov. „Nesledujem politiku, som profesionálny hokejista. Bola to pre mňa skvelá možnosť posunúť sa v kariére a zahrať si v KHL,“ zamyslel sa Gennaro.

K účasti kanadských hokejistov v súťaži sa ozvalo aj ministerstvo zahraničných vecí Kanady, ktoré sa chce rozprávať s hráčmi o dôvodoch, prečo šli v tejto dobe do Ruska. „Z ministerstva nám povedali, že to je v Rusku bezpečné a hráči sa nemusia báť,“ pokračoval zámorský hokejista.

KHL je výkladná skriňa propagandy Putinovho režimu. Pred zápasmi sa objavili znaky či reklamy na podporu vojny, v súťaži pôsobia aj armádne kluby. „Nič podobné som si nevšimol, bolo tam všetko normálne,“ hovoril Gennaro.

Hrával za čínsky tím, ktorý však pôsobí v Moskve. „Bolo zaujímavé, že klub bol čínsky, ale hral v Rusku. Všetko bolo na profesionálnej úrovni, ale už je to za mnou. Sústredím sa na Slovan.“

Útočník hral do tejto sezóny v kariére len v zámorí, v AHL a prevažne v ECHL. „Necítil som, že by to bol pre mňa veľký skok. Baví ma hrať na širšom klzisku,“ hovoril rodák zo St. Albert.

ČAKAJÚ, ČO S RAPUZZIM

Na otázku, ako by sa predstavil slovenským fanúšikom, odpovedal jednoznačne: „Som ofenzívny center. Rád skórujem a snažím sa byť kreatívny aj v prospech spoluhráčov,“ zhodnotil sa Gennaro, ktorý priznal, že o Slovane toho veľa nevedel.

„Zatiaľ o lige, klube, ani meste veľa neviem, ale teším sa na nové zážitky. Agent a hráči mi hovorili, že tu je skvelé zázemie. Je to vidieť už na prvý pohľad, keď má klub krásny zimák, k dispozícii dve tréningové plochy a výborné podmienky v šatni. Som rád, že som súčasť Slovana,“ dodal zámorský útočník.

Pri angažovaní Gennara sa logicky pýta otázka, či je náhrada za Williama Rapuzziho. Americký center nehrá od začiatku sezóny pre chronické problémy s krkom. Vedenie Slovana sedelo s ním a jeho agentom tento týždeň, ale kontrakt s útočníkom nerozviazalo. Rapuzziho chcú ešte poslať za uznávaným fyzioterapeutom Danielom Kolářom do Prahy, ktorý pomáhal viacerým svetovým hviezdam na čele s tenistom Novakom Djokovičom, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.