Čaputová, Gen. Pavel jednat o konci války, lebo na Ukrajinu poslat vlastní děti. Ukrajinci nechtějí do války. Fico: Postaviť úplne nový jadrový blok. Stavbári Nemecka do štrajku za vyššie mzdy. Fidesz netrápi rast strany kritika Orbána. Zaútočí Rusko do 10 rokov na krajinu NATO?

Ukrajinci skáču do rieky smrti, aby sa vyhli frontu. Koľko sa ich už utopilo a čo čaká mužov, ktorých pohraničníci chytia? V divokej vode riskujú svoj život, lebo sa boja obliecť si vojenskú uniformu. Niektorí Ukrajinci, ktorí nechcú rukovať, sa rozhodli preplávať rieku. Sú odhodlaní dostať sa na druhý breh napriek tomu, že pohraničná stráž opakovane upozorňuje na prípady, ktoré sa skončili tragicky.

Ukrajinec si číta lekársku správu po svojej zdravotnej prehliadke vo vojenskej nemocnici v Kyjeve, kde je jedno z mnohých stredísk v ktorom posudzujú, či sú branci spôsobilí vstúpiť do armády. Foto: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Dlhé prírodné hranice v podobe riek má Ukrajina s dvomi štátmi: na západe v susedstve s Poľskom tečie Západný Bug a na juhu pozdĺž Rumunska prúdi voda v Tise. Od vyhlásenia vojnového stavu vo februári 2022 nesmú bez povolenia cestovať do zahraničia ukrajinskí muži vo veku 18 – 60 rokov.

Tisa dostala prezývku rieka smrti. Utopilo sa v nej totiž už veľa brancov, ktorí majú strach, že by ich poslali do boja na ukrajinsko-ruský front. Tisu treba preplávať, nedá sa prebrodiť, lebo človek cez ňu neprejde s hlavou nad hladinou; má hĺbku približne 2,5 metra v oblasti, kde preteká pri Rumunsku. „Niekde môžu byť víry, niekde sa môžu nachádzať korene zo stromov. A niektorí ľudia nemajú dostatok sily, aby prekonali rieku,“ citoval server RBK-Ukrajina hovorcu pohraničnej stráže Andrija Dimčenka.

Ukrajinské médiá informujú, že tí, čo chcú utiecť do zahraničia cez tečúcu vodu, sú ochotní zaplatiť prevádzačom najmenej 5-tisíc amerických dolárov. Záujemcov o emigráciu dovezú na miesto pri brehu, o ktorom im tvrdia, že tam uniknú pozornosti pohraničníkov, a poskytnú im nafukovaciu vestu a neoprénový plavecký oblek. Istotu zdolania rieky však nemajú, nie je to plavba na člne… Ak ich strážcovia hraníc chytia, čakajú ich opletačky. „Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc počas vojnového stavu im hrozí pokuta až do výšky 45-tisíc hrivien,“ upozornil server TSN. V prepočte to vychádza na 1050 eur.

Doteraz sa v Tise utopilo približne tridsať Ukrajincov, ktorí sa chceli vyhnúť odchodu na front. Tragický údaj je orientačný, pretože o presnom počte obetí nikto nevie. V smutnej bilancii sú len nájdené telá, ďalšie mŕtvoly mohlo odplaviť a je otázne, či ich voda vôbec niekedy vydá. Nedávno v Tise našli mŕtveho Ukrajinca, ktorý mal dvadsať rokov. Pohraničná stráž to považuje nepochopiteľné: na tohto mladého muža sa síce vzťahoval zákaz cestovania do zahraničia bez povolenia, ale mobilizácii nepodliehal, lebo rukujú tí, čo teraz majú najmenej 25 rokov (nedávno bola najnižšia veková hranica o dva roky vyššia).

O Západnom Bugu sa síce nehovorí ako o rieke smrti, ale kto unikne pozornosti ukrajinských strážcov hraníc, ešte neuspel. Poľskí pohraničníci totiž na základe readmisnej dohody medzi Varšavou a Kyjevom vracajú na Ukrajinu mužov, ktorých pri pokuse o nelegálne prekročenie hraníc zadržia.

 Vyskytujú sa však aj úsmevné prípady pokusu o nelegálne prekročenie hraníc. Ukrajinská pohraničná stráž zverejnila krátku videonahrávku z výsluchu so zadržanou osobou, ktorá nebola žena, ale muž. Prestrojený Ukrajinec, ktorý má 44 rokov, si myslel, že obalamutí pohraničníkov. Obliekol si sukňu, nasadil si parochňu, nalíčil si tvár a k hraničnému prechodu s Rumunskom zamieril s pasom svojej sestry. Mužov v uniforme presviedčal, že je žena, ale neuverili mu. Komicky pôsobia zábery, ako im odpovedal na otázky: snažil sa hovoriť ženským hlasom, ale mal ho taký hrubý, že pohraničníkom by aj so zaviazanými očami bolo jasné, že sa rozprávajú s mužom.

Je pochopiteľne, že tí, čo nechcú riskovať vlastný život v rozbúrenej vode, uprednostnia pokus dostať sa preč z Ukrajiny cez pozemné hraničné prechody. „Pohraničníci zabránia každý deň 100 – 120 ľuďom prejsť hranice,“ poznamenala agentúra UNIAN. Mnohí z nich predložia dokumenty, ktoré ich neoprávňujú opustiť územie vlasti, prípadne majú so sebou sfalšované potvrdenia. Iní dúfajú, že sa im na mieste podarí podplatiť strážcov hraníc.

Niektorí pracovníci vojenských komisariátov sa snažia kšeftovať s vydávaním osobných dokumentov. O jednom z prípadov sa zmienil server TSN. Napísal, že polícia odhalila mužov v Odeskej oblasti, ktorý záujemcovi ponúkali potvrdenie, ktoré by mu umožnilo odcestovať do zahraničia. Mohol si vybrať, že sa zosobášil s invalidnou ženou, alebo jeho zdravotný stav mu nedovoľuje slúžiť v armáde. Pýtali si od neho 7-tisíc amerických dolárov. „Mužov zatkli pri odovzdávaní peňazí,“ ozrejmil TSN./agentury/

X X X

Ukrajinské vedenie nepredpokladá, že by mestu Charkov na severovýchode Ukrajiny hrozil pozemný útok, a to aj napriek novej ofenzíve ruskej armády v tejto oblasti, do ktorej je nasadených viac ako 30-tisíc ruských vojakov. Podľa agentúry AFP to v pondelok uviedol nový tajomník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) Olexandr Lytvynenko.

AFP pripomenula, že Rusko minulý piatok spustilo prekvapivú ofenzívu v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, pričom zaznamenalo malý postup v pohraničnej zóne, odkiaľ bolo pred takmer dvoma rokmi vytlačené.

„V pohraničnej oblasti momentálne prebiehajú ruské akcie,“ priznal v rozhovore pre agentúru AFP Lytvynenko. Dodal, že ukrajinské vedenie nevidí „žiadnu hrozbu útoku na mesto Charkov.“ Upozornil však, že „je tu veľa Rusov“ – na hranici Ukrajiny s Ruskom ich bolo sústredených asi 50 000, teraz ich „prichádza viac ako 30 000“. Podľa Lytvynenka je ruská ofenzíva pravdepodobne zameraná na vytvorenie „nárazníkovej zóny“, ktorá by obmedzila schopnosť Ukrajiny zasiahnuť pohraničné oblasti Ruska.

Moskva tvrdí, že v Charkovskej oblasti podnikla malé výpady, obsadila niekoľko dedín a postupuje smerom k mestu Vovčansk, odkiaľ aj Ukrajina hlásila silné ostreľovanie. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov v pondelok uviedol, že delostreleckými a mínometnými útokmi bolo zasiahnutých viac ako 30 miest a dedín, pričom zranenia utrpelo najmenej deväť ľudí.

Krátko po novej ofenzíve ruskej armády prezident Vladimir Putin odvolal dlhoročného ministra obrany Sergeja Šojgua a nahradil ho ekonómom Andrejom Belousovom.

Na margo týchto zmien Lytvynenko povedal, že Belousov je „skúsený manažér schopný zabezpečiť dlhodobú opotrebovávaciu vojnu“. Okrem toho má Belousov silné väzby aj na ruskú rozviedku.„To naznačuje, že Putin plánuje vojnu na dlhé obdobie dopredu. A vojnu nielen s Ukrajinou, ale i so Západom ako celkom. Vojnu s NATO,“ myslí si Lytvynenko.

X X X

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnes vo viacerých regiónoch zneškodnila štyri rakety Storm Shadow, 12 striel Vilcha a 31 dronov vyslaných z územia Ukrajiny, uviedlo ráno ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS. V Kurskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou, si útok dronov vyžiadal jednu obeť a troch ranených, ohlásili popoludní miestne úrady.

„(Drony) zvrhli výbušné zariadenia na osobné automobily obyvateľov dediny Popovo-ležači. Jedna žena zahynula na mieste, ďalší traja ľudia utrpeli zranenia,“ uviedli úrady podľa ruskej redakcie BBC. Útoky dronov hlásia ruské úrady v pohraničných oblastiach pravidelne, ale ukrajinské úrady sa k týmto tvrdeniam nevyjadrujú.

X X X

Srbský premiér Miloš Vučević po dnešnom rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom vyjadril podporu Ukrajine, ktorá sa bráni už viac ako dva roky rozsiahlej ruskej vojenskej agresii. Nezaviazal sa však pripojiť k medzinárodným sankciám proti Moskve kvôli jej invázii do susednej krajiny. Napísali to dnes agentúry Reuters a AP. Kuleba je v Srbsku spoločne s prvou dámou Olenou Zelenskou.

Šéf ukrajinskej diplomacie sa počas dvojdňovej návštevy balkánskej krajiny, kde je prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022, stretol s prezidentom Aleksandarom Vučičom a novým premiérom Vučevičom, v ktorého vláde je viacero proruských ministrov, vrátane dvoch, na ktoré sa vzťahujú americké sankcie. Agentúra AP pritom označila cestu Kuleby a Zelenskej na Balkán ako znamenie otepľovania vzťahov medzi oboma štátmi.

„Srbsko sa zaviazalo rešpektovať medzinárodné právo a územnú celistvosť členských štátov OSN vrátane Ukrajiny. Sme otvorení priateľským diskusiám o všetkých otázkach a na všetkých úrovniach,“ uviedol Vučević vo vyhlásení. Srbsko opakovane odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, ale odmietnutie Belehradu pripojiť sa k medzinárodným sankciám narušilo vzťahy s Kyjevom, poznamenal Reuters.

 X X X

Bratovi dopriala luxus, Eva Pellegrini už robí pre Hlas. Fico vytiahol svojho syna Michala

Eva Pellegrini prispela na chod Hlasu sumou 10-tisíc eur, svojmu bratovi zasa požičala luxusné Volvo. Sestra zvoleného prezidenta kedysi prispela na chod Hlasu, neskôr svojmu bratovi požičiavala auto a počas volebnej noci bola súčasťou bližšieho okruhu ľudí, ktorými sa Peter Pellegrini obklopil.

Eva Pellegrini má však k Hlasu ešte o niečo bližšie. Jej mladší brat ju stihol poveriť pomerne dôležitou funkciou – stala sa šéfkou obchodnej spoločnosti, ktorú Hlas založil.

Aj keď už teda Pellegrini formálne nebude v strane, cez svoju sestru teoreticky stále môže mať dosah na to, ako sa s časťou financií Hlasu nakladá.

Zaujímavou zhodou okolností je, že aj Smer sa rozhodol využiť služby blízkeho rodinného príslušníka predsedu strany – Michala Fica, teda premiérovho syna.

Neobvyklé zárobky

O Eve Pellegrini sme prvýkrát písali pred tromi rokmi, keď ešte relatívne novému projektu svojho brata s názvom Hlas prispela sumou 10-tisíc eur. Bolo to v čase, keď hospodárenie subjektu vyvolávalo otázky.

Strana totiž ešte nemala žiadne financie od štátu, no napriek tomu si platila sídlo v lukratívnej časti Bratislavy, Pellegrini sa vozil v luxusnom aute a Hlas usporiadal pompézny snem v Nitre.

O rok neskôr líder strany priznal, že drahé Volvo, ktoré používal, mu požičala sestra. Ide o relatívne úspešnú podnikateľku. Ako si všimla Nadácia Zastavme korupciu, jej firme Element Business, ktorá sa venuje účtovníctvu, sa podarila neobvyklá vec.

Spoločnosť za rok 2022 vykázala tržby až 750-tisíc eur, a to len s jediným zamestnancom. Z celkového majetku 860-tisíc eur mala 300-tisíc na účtoch v bankách a takmer 400-tisíc eur predstavovali pohľadávky firmy voči spoločníkom.

Koncom novembra minulého roku sa Eva Pellegrini stala aj konateľkou firmy Hlas relations. Jediným majiteľom spoločnosti je Hlas a firma sídli na tej istej adrese ako koaličná strana./agentury/

X X X

Maďarsko museli pre bombovú hrozbu evakuovať sedem škôl

Vyhrážky mali prísť prostredníctvom e-mailu aj telefonicky.

Pre bombovú hrozbu evakuovali v pondelok v Maďarsku celkovo sedem škôl, a to v Budapešti, ale aj mestách Segedín, Szombathely, Nyíregyháza a v obci Kulcs. Podľa servera hang.hu prišli vyhrážky prostredníctvom e-mailu a v prípade Nyíregyházy telefonicky, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Hrozbu e-mailom dostali riaditelia škôl v noci z nedele na pondelok a v pondelok ráno. Podľa aktuálnych informácií polícia zatiaľ v žiadnej z týchto škôl nenašla výbušninu. Vo väčšine škôl sa deti po preverení priestorov vrátili do tried.

Server u polície zisťoval, či preveruje prípadnú súvislosť bombových hrozieb v Maďarsku s bombovými hrozbami z minulého utorka na Slovensku. Polícia zatiaľ na túto otázku neodpovedala, aktuality.sk

X X X

Chceme postaviť úplne nový jadrový blok, hovorí premiér Fico

 Kedy príde k začatiu výstavby a kto bude dodávateľom, zatiaľ nie je úplne jasné. Ministerka hospodárstva Denisa Saková tvrdí, že technológiu na výstavbu nového jadrového zdroja by nemalo dodať Rusko.

Premiér Robert Fico absolvoval pracovnú návštevu na ministerstve hospodárstva. Jednou z hlavných tém bola výstavba nového jadrového bloku, ktorý by mal byť celý vo vlastníctve Slovenskej republiky. Výkon by mal byť podľa jeho slov do 1200 megawattov. „Nový jadrový blok by sme chceli stavať len za stopercentnej účasti štátu, bez akýchkoľvek iných spoločností,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

„Blížime sa k politickému rozhodnutiu,“ povedal premiér Fico o tom, že vláda je pripravená na výstavbu jadrového bloku. K rozhodnutiu by mohlo prísť už túto stredu v Handlovej počas výjazdového rokovania vlády, premiér ho označil za „odvážne“. Rozhodnutie však neprišlo dnes, predchádzalo mu niekoľko rokovaní. Podľa premiéra Roberta Fica nastal čas, keď Slovensko musí reagovať na energetické potreby.

Kedy príde k začatiu stavby a kto bude dodávateľom, zatiaľ nie je jasné. Ministerka Saková však povedala, že z politického hľadiska si nevie predstaviť, že by technológiu na výstavbu jadrového zdroja dodala Ruská federácia. „Našou ambíciou je, aby táto vláda rozhodla o výstavbe jadrového bloku, a pokiaľ sa nám podarí, tak by sme chceli aj jednak začať tendrovať a aj ukončiť tento tender ešte za tejto vlády. Aby tá výstavba nového jadrového bloku začala na konci tohto volebného obdobia,“ povedala šéfka rezortu hospodárstva Saková.

 Ukrajina nie je pripravená podpísať dohodu

Druhou témou bola aktuálna cena plynu či elektrickej energie. „Potrebujeme cenovú stabilitu, ak chceme zabezpečiť, že Slovensko opäť nabehne na trajektóriu približovania sa k životnej úrovni EÚ, tak cenová stabilita je jedným z predpokladov,“ tvrdil premiér Fico po spoločnom stretnutí.

Premiér počas vyhlásenia spomenul aj „ťahanice“ medzi ruskou a ukrajinskou stranou, ktoré v prípade prevozu ruského plynu mimoriadne poškodili Slovensko. „Vieme všetci, že 31. decembra 2024 končí zmluva medzi ukrajinskou a ruskou spoločnosťou. Z politických a vojenských dôvodov Ukrajina nie je pripravená podpísať ďalšiu dohodu o preprave ruského plynu,“ dodal Fico. Vie si predstaviť, že Slovensko by dovážalo plyn z Azerbajdžanu.

Čerpanie eurofondov

Ministerstvo hospodárstva dokáže podľa premiéra míňať viac zdrojov, ako má pridelené. „Eurofondy by sme chceli nasmerovať do prenosovej a distribučnej sústavy, ktorú by sme chceli posilniť, ďalšou sú obnoviteľné zdroje a pomoc domácnostiam a priemyslu,“ vymenovala ministerka oblasti, ktoré by chcela dofinancovať. Už budúci týždeň by sa tak podľa slov premiéra mohlo konať mimoriadne rokovanie vlády k čerpaniu eurofondov a plánu obnovy.

„Budem tlačiť ostatné rezorty, kde budem cítiť, že nie sú schopné tieto zdroje minúť, aby – ak to umožňujú pravidlá čerpania európskych fondov –, aby sme urobili príslušné presuny,“ vysvetľoval premiér.

Slovensko podľa neho vyriešilo dva z troch zásadných problémov čerpania eurofondov. Išlo o výdavkové limity a udržateľnosť dôchodkového systému. „Máme ešte stále technické rokovania, ktoré sa týkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, ale tu so spokojnosťou konštatujem, že z politických rokovaní sa tieto rokovania presunuli na úroveň technickú,“ vysvetlil Fico, aktuality.sk

X X X

Nemeckí stavbári vstúpili do štrajku za vyššie mzdy

Stavebníctvo je jedným z najväčších zamestnávateľov v Nemecku. Nemeckí stavbári vstúpili v pondelok do prvého štrajku za približne dve desaťročia. Na začiatku celoštátnej vlny protestných akcií zastavilo prácu viac ako 1000 robotníkov v spolkovej krajine Dolné Sasko, oznámil v pondelok odborový zväz IG BAU. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Odbory pôvodne žiadali od mája plošne zvýšiť mzdy o 500 eur. Po troch neúspešných kolách rokovaní prijali návrh mediátora, na základe ktorého sa mali mzdy od mája najskôr zvýšiť o 250 eur a po uplynutí 11 mesiacov o ďalšie štyri percentá, čo však zamestnávateľské organizácie odmietli.

Odborový zväz IG BAU zastupuje približne 930.000 zamestnancov. Stavebníctvo je jedným z najväčších zamestnávateľov v Nemecku a dôležitým pilierom tamojšej ekonomiky. V roku 2023 dosiahlo odvetvie tržby v celkovej výške približne 162 miliárd eur, aktuality.sk

X X X

Fatálne zlyhanie Ukrajiny, či falošná ruská ofenzíva? Čo sa deje v Charkovskej oblasti

Rusi spustili ofenzívu z nového smeru na pohraničnú Charkovskú oblasť. Letecké údery začali ešte počas noci 9. mája, neskôr spustili okupanti aj delostreleckú paľbu a približne o piatej hodine ráno vyslali pozemné jednotky. Rusko útočí aj hlbšie v Charkovskej oblasti, vrátane samotného Charkova, ktorý je druhým najväčším mestom na Ukrajine. Situácia je dynamická a zložitá, bojuje sa vo viacerých smeroch, predovšetkým v meste Vovčansk. Rusi majú v oblasti isté taktické zisky, priznal Kyjev. Ofenzíva, ktorá sa javí ako masívna, však môže byť prepracovaná ruská finta, uviedol fínsky analytik Joni Askola.

 Viacerí analytici očakávali, že ruská armáda spustí novú ofenzívu práve v Deň víťazstva, čo je pre Rusov veľmi symbolický dátum. Ich zjavný cieľ bol zabezpečiť, aby v tento deň „bolo niečo, čo by bolo možné predstaviť Putinovi,“ vysvetlil Artur Rehi, estónsky vojak a analytik pre portál Forbes.

 Problém s plánovaním ofenzívy okolo symbolického dátumu je v tom, že všetci majú prístup k rovnakým kalendárom. Ukrajinci vedeli, že Rusi prídu 9. mája. Nepomohlo ani to, že ruské letectvo zintenzívnilo svoje bombardovanie severne od Charkova v dňoch pred pozemným útokom, uvádza magazín. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v deň útoku uviedol, že obrancovia boli pripravení a podnikajú protiútoky. krajinské jednotky musia zničiť ruskú techniku a „neutralizovať“ ruských okupantov. „Okupant musí cítiť, že nikde na Ukrajine to nebude mať ľahké,“ povedal prezident.

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že ich armáda pokračuje v „stabilizácii situácie“ a že jednou z hlavných priorít pre ňu zostáva zachovanie životov vojakov, na rozdiel od Rusov. „Bojuje sa o prihraničné mesto Vovčansk. Nepriateľ do útoku nasadil značné sily v počte až do piatich práporov a nepozerá sa na vlastné straty,“ citovali z oznámenia ukrajinského generálneho štábu ukrajinské médiá.

Kyjev tvrdí, že za jeden deň ruská armáda v tomto úseku frontu prišla o sto ľudí. Rusko počas uplynulého víkendu informovalo o dobytí niekoľkých dedín a postupe pár kilometrov južne od dediny Pyľna. Tieto údaje ale nemožno nezávisle overiť.

Fínsky analytik Joni Askola uviedol, že existujú dva potenciálne scenáre ruskej ofenzívy pri Charkove. „Buď majú (Rusi) väčší počet vojakov, ako sa predpokladalo, alebo sú na pokraji iniciovania mobilizácie.“

Je tu však ešte tretia možnosť. „Je tiež možné a dosť pravdepodobné, že operácie na severe majú za cieľ prinútiť Ukrajinu premiestniť jednotky do tejto oblasti, čím sa zníži dostupnosť záloh na boj proti primárnej ofenzíve Ruska na východe.“ Askola teda pripustil možnosť, že by išlo o ruskú fintu, ktorá má odlákať pozornosť a poslúžiť na presun ukrajinských jednotiek preč od Avijivky a Časiv Jaru – hlavný smer ruského tlaku.

Ruská apokalypsa: mesto Časiv Jar

Ruská taktika vojny – totálne spálená zem. Zábery mesta Časiv Jar pripomínajú apokalyptické výjavy.

Ukrajinské centrum pre obranné stratégie podporilo Askolovu ‚teóriu finty‘. Cieľom Rusov je „rozptýliť velenie ukrajinských obranných síl a zabrániť použitiu záloh, najmä strategických, v kritickejších oblastiach.“

Ak je to ruská stratégia, do určitej miery to funguje. „Na posilnenie obrany na tejto časti frontu boli vyslané záložné jednotky,“ oznámil Zelenskyj. Ale na výrazné oslabenie ukrajinských pozícií v okolí Avdijivky a Časiv Jaru budú musieť Rusi prinútiť veliteľov v Kyjeve, aby presunuli celé brigády. Nič nenasvedčuje tomu, že by to Ukrajinci plánovali urobiť, vysvetľuje Forbes.

Išlo o zlyhanie, Rusi tam len tak prišli, tvrdí veliteľ

Oveľa pesimistickejšiu rétoriku priniesol Denys Jaroslavskij, veliteľ špeciálnej prieskumnej jednotky, ktorý sa počas jesene 2022 podieľal na oslobodení Charkova od Rusov. Vojakom sa v prekvapujúcej ukrajinskej ofenzíve podarilo v Charkovskej oblasti zatlačiť okupantov späť na hranicu. Teraz ale Denysovi a jeho spolubojovníkom hrozí, že to budú musieť urobiť znova, povedal v rozhovore pre BBC.

Postup Rusov je len niekoľko kilometrov do hĺbky ukrajinského územia, celkovo ale ide už o asi 100 kilometrov štvorcových. Na tvrdo bránenom východe Ukrajiny Rusom trvalo celé mesiace, kým dosiahli to isté.

Rusko tvrdí, že jeho jednotky vstúpili na hranicu mesta Vovčansku, čo Ukrajina spochybňuje. Mesto je v posledných dňoch cieľom silného bombardovania a niekoľko tisíc jeho obyvateľov ukrajinské úrady evakuovali.

Evakuácia z Charkovskej oblasti pod ruskou paľbou

 FOTOGALÉRIA

+12

Denysa zaujíma, čo sa stalo s ukrajinskou obranou. „Prvá línia obrany tam nebola. Videli sme to. Rusi tam jednoducho vošli. Jednoducho tam vošli, bez akýchkoľvek mínových polí. Ukazuje pri tom zábery vyhotovené pred niekoľkými dňami dronom, na ktorých skupiny ruských vojakov bez odporu prechádzajú hranicu. Podľa Denysa úrady tvrdia, že sa obranná infraštruktúra buduje za veľké peniaze, on ju však nevidel. „Buď išlo o zanedbanie alebo korupciu. Išlo o zlyhanie, bol to podvod,“ sťažuje sa.

Všetci vedeli, že ruský vpád v Charkovskej oblasti je pravdepodobný. Ukrajinské i západné tajné služby vedeli, že Rusko pri hraniciach zhromažďuje vojakov, niektoré odhady hovorili až o 30-tisíc. Prezident Vladimir Putin tiež verejne povedal, že jeho cieľom je vytvoriť vo vnútri Charkovskej oblasti nárazníkovú zónu, ktorá by ruské územie ochránila pred ukrajinskými raketovými útokmi. Ale vyzerá to, že Ukrajina bola napriek oficiálnym tvrdeniam zle pripravená.

Ukrajinská armáda tvrdí, že kvôli neustálemu ostreľovaniu sú opevnenia najlepšie pripravené v určitej vzdialenosti od frontovej línie. Najbližšie hranice podľa šéfa podporných síl ukrajinskej armády Oleksandra Jakovca vojaci zriadili kryty, ďalšia časť obranných systémov je 15 až 17 kilometrov od frontu a najlepšie je pripravená tretia línia vo vzdialenosti 17 až 35 kilometrov, kde sú opevnení s železobetónovou konštrukciou.

 Rusko na postup v Charkovskej oblasti využíva už dobre známu taktiku: z ukrajinských dedín a miest po jeho útokoch zostávajú hromady sutín. Policajt menom Oleksij odhaduje, že na Vovčansk čo hodinu dopadne 50 až 60 granátov. A potom tu sú kĺzavé bomby odpaľované z ruských lietadiel vzdialených desiatky kilometrov od frontovej línie, ktoré sú mimo dosahu obmedzenej ukrajinskej protivzdušnej obrany. Rusko ich na 1000-kilometrový front denne odpaľuje asi stovku.

Jedna z nich zničila Serhijov dom. Stojí v doutnajúcich troskách a hovorí, že jeho žena Svjatlana utrpela ťažké zranenia. On sám si ošetril ruky popálené pri výbuchu. Zveruje sa, že by rád odišiel, ale „čo môže robiť“. Ukazuje pritom na tri kozy, ktoré nechce zabiť. Ako zázrakom prežili, mačka tiež.

 Väčšina z tých, ktorí vo Vovčansku zostali, sú starí alebo chudobní ľudia. 65-ročný Oleksandr sa zveruje, že už toho má dosť. Pri dome, v ktorom vyrástol, sa pokrižoval, s nehou sa dotkol zeme, zobral dve tašky a nastúpil do policajného auta. Rád by odišiel do Nemecka, ale netuší, ako by sa tam dostal.

Denys si myslí, že ruská armáda sa skôr zameria na východné časti Ukrajiny a ovládnutie celého Donbasu. Podotýka však, že sa snaží využiť každú ukrajinskú slabinu a v Charkovskej oblasti sa jej to podarilo. „Som samozrejme nahnevaný,“ hovorí. „Keď sme v roku 2022 bojovali, aby sme dobyli späť naše územie, stratili sme tisíce ľudí. Riskovali sme vlastné životy. A teraz, pretože niekto nevybudoval opevnenie, ich riskujeme znovu, „dodáva.

Zdá sa, že existujú problémy s neúplnými alebo chýbajúcimi ukrajinskými opevneniami severne od Charkova. Rusko získalo kontrolu nad niekoľkými dedinami v šedej zóne, ale celková situácia zostáva stabilná, uviedol neskôr fínsky analytik Askola./agentury/

X X X

Grécky premiér apeloval počas návštevy Ankary na intenzívnejšiu bilaterálnu komunikáciu s Tureckom

Kyriakos Mitsotakis uviedol, že Grécko podporuje Turecko v jeho snahe vstúpiť do Európskej únie.

Grécko a Turecko musia v budúcnosti zintenzívniť svoju bilaterálnu komunikáciu, uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Počas návštevy Ankary sa stretol s tureckým prezidentom. Recep Tayyip Erdogan povedal, že medzi ich krajinami neexistujú žiadne neriešiteľné problémy, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Turecko aj Grécko sú súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO) a zároveň historickí nepriatelia. Dlhodobo sa sporia vo viacerých otázkach vrátane námorných hraníc, energetických zdrojov v Stredozemnom mori či o etnicky rozdelený Cyprus.

„Aj napriek nezhodám sa sústredíme na pozitívny prístup a udržiavame otvorené kanály dialógu,“ uviedol Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii.

Mitsotakis označil časté stretnutia medzi nimi v uplynulých mesiacoch za dôkaz toho, že susediace štáty si vedia vytvoriť „prístup vzájomného porozumenia, nie ako výnimku, ale ako produktívnu normalitu“.

Nezhoda v otázke Hamasu

Lídri sa podľa agentúry Reuters nezhodli v otázke, ako klasifikovať palestínske militantné hnutie Hamas. Erdogan ako hlasný kritik izraelskej vojny v Pásme Gazy zopakoval svoj postoj, že Hamas považuje za organizáciu odporu. Podľa Mitsotakisa však obaja súhlasia s tým, že násilie musí skončiť a je potrebné uzavrieť prímerie.

„Toľko členov Hamasu bolo zabitých. Celý Západ na nich útočí všetkými druhmi zbraní a munície. Nazvať Hamas… teroristickou organizáciou by bolo kruté,“ povedal Erdogan s tým, že v tureckých nemocniciach je hospitalizovaných vyše 1000 členov tohto hnutia.

Izrael, Spojené štáty aj Európska únia, ktorej je Grécko členom, okrem iných zaraďujú Hamas na svoj zoznam teroristických organizácií.

Mitsotakis uistil, že Grécko podporuje Turecko v jeho snahe vstúpiť do EÚ „napriek veľkým ťažkostiam… pod podmienkou, že sa integruje do európskeho acquis,“ čím odkazoval na základnú legislatívu Únie, aktuality.sk

X X X

Kardashian, Musk aj Verešová. Veriť influencerom sa nie vždy oplatí, niektorí šíria nebezpečné hoaxy

Kim Kardashian počas aplikovania upírskej masky a Andrea Verešová s kontroverzným popisom účinkov alkoholu.Zdroj: X/The Aesthetics Agency/Norbert Marci

Aktuality.sk pre vás pripravili prehľad štyroch prípadov, keď influenceri poradili svojim sledovateľom niečo, čo mohlo priamo ohroziť ich život a zdravie.

Známe aj menej známe značky v súčasnosti vo veľkom nadväzujú spoluprácu so známymi osobnosťami. Dôvod vysvetľuje marketingová konzultantka Veronika Števčat Szabóová z Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

„Základ je ten, že dnes už aj influencerov vnímame ako médium. To znamená, že keď firma realizuje nejakú kampaň, vyberá si určité médiá, a tým, že v súčasnosti väčšina spotrebiteľov funguje na sociálnych sieťach, logicky jej ako ‚správne‘ médium vyjde aj influencer,“ vysvetlila Števčat Szabóová v nedávnom rozhovore pre Aktuality.sk.

Fanúšikovia konkrétneho influencera následne mnohokrát nehľadia na zloženie produktu, na to, či daný výrobok potrebujú, a nezaujímajú sa ani o názory lekárov či vedcov. Stačí im, že im výrobok odporučil človek, ktorého obdivujú a sledujú. A to môže byť problém, aktuality.sk

X X X

Vládny Fidesz netrápi rast strany kritika Viktora Orbána Magyara, hovorí maďarský analytik

Analytik podotkol, že na politickej scéne sa črtá nový druh centralistickej sily.

Vládnu stranu Fidesz netrápi rýchly rast popularity politickej strany TISZA – Tisztelet és Szabadság Párt (Strana rešpektu a slobody), ktorej podpredsedom a lídrom volebnej listiny do Európskeho parlamentu (EP) je kritik premiéra Viktora Orbána Péter Magyar. Vyhlásil to v rozhovore pre server 444.hu šéf vláde blízkeho inštitútu Nézőpont Ágoston Sámuel Mráz, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa výsledkov prieskumu inštitútu Nézőpont, zverejnených minulý týždeň v utorok, by vo voľbách do EP získal Fidesz 48 percent, TISZA 21 percent, Demokratická koalícia (DK) 12 percent, Strana dvojchvostého psa (Kétfarkú Kutya Párt) sedem percent, Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) päť percent a strana Momentum jedno percento.

„Progres strany TISZA je mohutný. Dokázala prilákať voličov od všetkým opozičných strán. Ten, kto sa môže obávať o mandát EP a pochybovať o tom, či prekročí prah potrebný k získaniu mandátu, je Hnutie naša vlasť,“ konštatoval analytik.

Mráz podčiarkol, že Fidesz na rozdiel od fám, ktoré sa okolo neho šíria, nie je v zlom stave. „Tých 48 percent je o jedno percento viac, ako sme namerali v predchádzajúcom prieskume. Jeho podpora je stále nižšia, než na akú boli zvyknutí voliči vo voľbách do EP, od roku 2009 mal Fidesz vždy nad 50 percent. Určite by som situáciu Fideszu nenazval armagedonom,“ dodal riaditeľ Nézőpontu.

Masové protesty

Magyar je právnikom a niekdajším diplomatom Orbánovej administratívy v Bruseli. V uplynulých týždňoch zmobilizoval tri masové protesty proti Orbánovmu režimu, pričom posledný sa konal v Debrecíne 5. mája. Strana TISZA má byť podľa jeho vyjadrenia politickou silou stredu, ktorá sa bude snažiť prekonať desaťročia trvajúci rozkol v spoločnosti.

„Fidesz zradil vlastných voličov. Táto moc nie je kresťanská, ani konzervatívna, ale ani buržoázna. To, čo vidíme, je posledný zúfalý pokus vládnucej triedy udržať si ukradnuté bohatstvo a moc v bezvýchodiskovej situácii,“ povedal Orbánov kritik 6. apríla v prejave na masovom zhromaždení pred budovou parlamentu, aktuality.sk

X X X

V meste Vovčansk na severovýchode Ukrajiny zostalo už len niekoľko stoviek ľudí, uviedli miestne úrady

Ruská armáda v súčasnosti postupuje v snahe obkľúčiť mesto z troch smerov. Ukrajinské sily vedú na severovýchode Ukrajiny ťažké boje s ruskou armádou. V meste Vovčansk zostalo už len niekoľko stoviek obyvateľov, informovali miestne úrady. TASR píše podľa správy agentúry Reuters.

Pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022 žilo vo Vovčansku 19.000 ľudí. Jeho populácia sa však ešte pred minulotýždňovým obnovením ruskej pozemnej ofenzívy znížila na 2500. V meste odvtedy napokon zostalo len 200-300 ľudí, uviedol gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.

Vovčansk sa v uplynulých dňoch dostal do centra pozornosti, keďže Charkovskú aj Doneckú oblasť zachvátili intenzívne boje. Ukrajinskí predstavitelia vyjadrujú obavy, že Vovčansk môže dopadnúť ako ukrajinské mestá Bachmut a Avdijivka, kde si boje a taktika spálenej zeme vynútili ukrajinské ústupy.

Nedostatok munície

Ukrajinskí predstavitelia a vojaci uviedli, že zle vybudované opevnenia a pretrvávajúci nedostatok munície umožnili minulý týždeň rozsiahly postup Rusov v tejto oblasti. Podľa ukrajinského monitorovacieho projektu DeepState obsadili Rusi v priebehu dvoch dní územie o rozlohe 106 kilometrov štvorcových a najmenej sedem dedín, z ktorých väčšina sa už vyľudnila.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že jeho sily sa stále zmietajú v bojoch v Charkovskej aj Doneckej oblasti. Predovšetkým k nim dochádza v pohraničí na východe a severovýchode Ukrajiny, kde sa ukrajinskí vojaci v oslabení snažia zadržať ruskú ofenzívu.

Podľa analytikov sa Rusi snažia využiť slabiny Ukrajiny predtým, ako na bojisko v najbližších týždňoch a mesiacoch dorazí nová vojenská pomoc pre Kyjev od USA a jej európskych partnerov, aktuality.sk

X X X

Ukrajina uznala, že Rusi v Charkovskej oblasti vo svojej ofenzíve napredujú

Rusko v uplynulých dňoch hlásilo dobytie viacerých obcí. Ukrajinská armáda v pondelok uznala, že ruské sily napredujú vo svojej ofenzíve Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Rusko obnovilo ofenzívu v Charkovskej oblasti v piatok 10. mája a v uplynulých dvoch dňoch ruské ministerstvo obrany hlásilo dobytie deviatich obcí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

„Nepriateľ v súčasnosti dosahuje taktický úspech,“ uviedol generálny štáb ukrajinskej armády v pravidelnej správe o situácii na sociálnej sieti. V Charkovskej oblasti sa boje v súčasnosti sústreďujú v okolí mesta Vovčansk, ktoré leží len päť kilometrov od ruských hraníc, uvádza generálny štáb. Ruská armáda aj napriek veľkým stratám nasadila do bitky o Vovčansk ďalšie jednotky a podľa Ukrajiny na mesto útočí až päť ruských práporov.

Ruské vojská okupovali Vovčansk od začiatku invázie vo februári 2022. Počas jesennej ukrajinskej protiofenzívy v Charkovskej oblasti sa z mesta stiahli. V súčasnosti v meste stále žije asi 3500 ľudí, vyplýva z údajov Ukrajiny.

Podľa gubernátora Charkovskej oblasti Oleha Synehubova podnikajú Rusi v oblasti útoky v malých skupinách v snahe roztiahnuť frontovú líniu. „Nepriateľ sa ju (frontovú líniu) snaží úmyselne roztiahnuť útokmi v malých skupinách a z nových smerov,“ cituje Synehubova agentúra Reuters. Gubernátor tiež povedal, že ukrajinským silám sa zatiaľ darí držať ruských vojakov späť, no hrozí, že boje by sa mohli rozšíriť aj do nových obcí a miest, aktuality.sk

X X X

Pri Jihlave sa zrútilo malé lietadlo, pilot neprežil

Na miesto nehody mieri kompletná výjazdová skupina služby kriminálnej polície a vyšetrovania a tiež členovia Ústavu pre odborné zisťovanie príčin leteckých nehôd.

Pri českej obci Luka nad Jihlavou sa v pondelok popoludní zrútilo ultraľahké lietadlo. Pri nehode zomrel pilot. Hasiči a polícia prehľadávali okolie, aby mohli vylúčiť, že v lietadle bol ďalší človek, nikoho napokon nenašli. Na základe správ servera iDNES.cz a Novinky.cz informuje spravodajkyňa TASR.

„Dnes krátko pred pol štvrtou hodinou popoludní sme prijali oznámenie o páde dvojmiestneho lietadla v katastri obce Luka nad Jihlavou. Na mieste nehody bola nájdená jedna osoba bez známok života,“ uviedla policajná hovorkyňa Michaela Lébrová.

Podľa hovorcu záchrannej služby kraja Vysočina Petra Janáčka pilot zomrel bezprostredne po nehode. „Jeho zranenia boli nezlučiteľné so životom,“ dodal. V lokalite zasahovali všetky zložky integrovaného záchranného systému a prebiehalo pátranie po možnom ďalšom cestujúcom. „Podľa mojich posledných informácií sa nikto ďalší nenašiel,“ povedal Janáček, aktuality.sk

X X X

Macron vysvetlil, či sa Francúzsko chystá do vojny s Ruskom

Už niekoľko týždňov je Francúzsko v centre debaty, či by Západ mohol vojakmi pomôcť Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii. Diskusia ešte nabrala na obrátkach v súvislosti s postupom okupantov. Rusi sa okrem Donecka v posledných dňoch zamerali aj na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov a jeho okolie.

Je očividné, že na značnej časti frontu Ukrajinci len s námahou odolávajú útokom. Prišli o veľa vojakov a od jesene im západní spojenci neboli schopní dodávať dostatočné množstvo zbraní. Až po dlhých mesiacoch Američania schválili balík pomoci pre Kyjev za 60 miliárd dolárov a Európa medzitým tento výpadok nedokázala poriadne nahradiť.

Príliš pomalé plnenie sľubov zo strany Západu a zlá situácia na fronte vyústili až k špekuláciám o vyslaní zahraničných vojakov na Ukrajinu. Debaty sa, samozrejme, chopili aj proruskí propagandisti, ktorí šíria správy, že francúzske jednotky z cudzineckej légie už na pomoc Kyjevu prišli, a že Paríž stratil mnoho mužov. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev k tomu pred niekoľkými dňami pridal jeden zo svojich zúrivých výlevov, v ktorom sa vyhrážal zničením Washingtonu, Londýna a Paríža. Neodpustil si ani genocídnu poznámku, že Ukrajina nie je štát.

 Zbor nezodpovedných bastardov spomedzi západných elít, ktorí volajú po vyslaní svojich vojakov do neexistujúcej krajiny, sa rozširuje,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti Twitter (X). „Pozor na falošné správy. Dezinformačné kampane súvisiace s podporou Francúzska Ukrajine sú aktívnejšie ako kedykoľvek predtým. Pozrime sa na to. Francúzsko neposlalo vojakov na Ukrajinu,“ reagovalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Diskusia o západných jednotkách však pokračuje, keďže je to výbušná téma. V najhoršom prípade by totiž ich nasadenie na Ukrajine mohlo viesť k priamemu konfliktu s Ruskom. Je v podstate nepredstaviteľné, že by sa na vyslaní vojakov zhodli NATO či Európska únia. V oboch organizáciách by si to vyžadovalo jednotu, ktorú by sa určite momentálne nepodarilo dosiahnuť. Aj súčasná slovenská vláda by bola proti, nehovoriac o tom, že by to musel schváliť i parlament.

Zaútočí Rusko do 10 rokov na krajinu NATO?

V tejto situácii svoj postoj vysvetlil francúzsky prezident Macron. Na Twitteri odpovedal na viaceré otázky týkajúce sa jeho politiky a jedna znela, či ide Paríž do vojny. Macron takýto scenár odmietol, ale zdôraznil, že Európa musí byť pripravená i na situáciu, že by Rusko bolo na Ukrajine úspešné.

„Nie, nejdeme do vojny. Už takmer sedem rokov robím všetko v mene Francúzska, aby sme zabezpečili mier. Ale byť mierovou mocnosťou neznamená byť slabý. Dnes čelíme obrovskej výzve. Rusko napadlo Ukrajinu. V určitom okamihu sa nám musí podariť odradiť Rusko od ďalšieho postupu. Pretože na Ukrajine je, samozrejme, ohrozená zvrchovanosť a územná celistvosť tohto štátu, ale aj vláda práva, inými slovami naše spoločné pravidlá,“ povedal Macron.

 Podľa šéfa Elyzejského paláca nesmie dôjsť k tomu, že Kyjev prehrá, lebo by to znamenalo, že sa presadí právo silnejšieho. „A ani my nemôžeme byť v bezpečí. Pretože sa to deje 1 500 kilometrov od miesta, kde žijeme. Pretože potom môže dôjsť k útoku na Rumunsko, Poľsko, Litvu a ďalšie krajiny. A pretože my sami by sme tým stratili všetku dôveryhodnosť a bezpečnosť. Takže naša budúcnosť a bezpečnosť sú na Ukrajine veľmi ohrozené. Preto som povedal, že musíme výraznejšie pomáhať, čo sa chystáme urobiť v najbližších týždňoch, a dodáme Ukrajincom viac vybavenia,“ informoval Macron. Francúzsky prezident však pripustil, že môže nastať scenár, že Moskva bude úspešná, a v takom prípade bude potrebné sa jej postaviť.

„Musíme však tiež povedať, že v určitom momente, ak Rusi zájdu príliš ďaleko, my všetci Európania musíme byť pripravení konať, aby sme ich od toho odradili. Z celého srdca dúfam, že nebudeme musieť ísť do vojny. Francúzsko nie je mocnosťou vojny, ale mocnosťou mieru. Ale, áno, ak chceme mať mier, musíme ho chrániť. Preto sa musíme vyzbrojiť. Preto musíme pre našich protivníkov niekedy vytvoriť odstrašujúci a dôveryhodný nástroj, ktorý im ukáže, že ak zájdu príliš ďaleko a ohrozia naše záujmy a bezpečnosť, potom nevylučujeme, že zasiahneme,“ vyhlásil Macron.

Ukrajinská spisovateľka Sofija Andruchovyč: Až keď sa vojna zastaví, dokážeme spracovať všetky traumy

Znamená to teda, že by šéf Elyzejského paláca naozaj podporil myšlienku priamej vojenskej konfrontácie s Ruskom?

„Macrona teraz v niektorých európskych metropolách označujú za jastraba. Jeho vyhlásenia však ponúkajú len letmý pohľad na fundamentálne a významné zmeny vo francúzskom strategickom myslení za posledné dva roky,“ napísala v analýze pre portál War on the Rocks Gesine Weberová z organizácie German Marshall Fund.

Macron sa aj po veľkej ruskej invázii vo februári 2022 dlho spoliehal na diplomatické snahy. Bol v kontakte s Vladimiron Putinom a asi trochu prekvapujúco sa francúzsky veľvyslanec minulý týždeň zúčastnil na prezidentskej inaugurácii šéfa Kremľa.

 Je však jasné, že vzťahy Paríža a Moskvy sa zmenili. „Počiatočná reakcia Francúzska na vojnu bola vedená očividným nesprávnym úsudkom smerom k Rusku a zodpovedajúcou neochotou prispôsobiť francúzsku zahraničnú politiku. V širšom zmysle potom kritici diskutovali o tom, či novú politiku Paríža poháňa politický oportunizmus. Francúzsko často obviňovali, že presadzuje svoje vlastné predstavy prostredníctvom EÚ a prezentuje ich ako spoločné záujmy aj v prípade, že idú na úkor európskych. Existujú však dobré dôvody domnievať sa, že to, čo sa mohlo začať ako oportunizmus, sa pretavilo do politického presvedčenia. Okrem toho sa Paríž na vlastnej škode naučil, že ruská vojna na Ukrajine je len špičkou ľadovca vplyvu Ruska, najmä keď narastajúca prítomnosť vagnerovcov prinútila Francúzsko stiahnuť svoje sily z Mali,“ vysvetlila Weberová.

Aj vzhľadom na túto zmenu v strategickom myslení Paríža sa zdá, že téma možného nasadenia zahraničných vojakov na Ukrajine, hoci len v podobe poradcov, zostane na stole. Vníma to tak aj vojenský analytik Gustav Gressel z Európskej rady pre zahraničné vzťahy.

„Ukrajinci skutočne potrebujú posilniť svoje ozbrojené sily. A ide to nad rámec materiálnej pomoci. Napríklad Američania nehovoria o vojenských poradcoch, ale Francúzi to spomínajú už nejaký čas. A najmä krajiny na východnom krídle NATO majú stále veľa dôstojníkov, ktorí hovoria po rusky. Myslím si, že by mohli nejakým spôsobom pomôcť Ukrajincom,“ reagoval pre Pravdu Gressel./agentury/

X x x

Ako ovplyvňujú hormóny šťastia náš život

 Hormóny šťastia sú tie hormóny, ktoré nám po uvoľnení do tela dodávajú pocit pohody, energie, radosti zo života a motivácie. Zistite, čo sú hormóny šťastia a aká presne je ich úloha.

Hormóny dopomáhajú k správnemu fungovaniu tela. Po uvoľnení žľazami do krvného obehu pôsobia na rôzne orgány a tkanivá, riadia všetko od fungovania tela až po naše pocity.

Jedna skupina týchto hormónov sa nazýva „hormóny šťastia”, pretože vyvolávajú pocity radosti a niekedy aj eufórie. Považujú sa tiež za neurotransmitery, čo znamená, že prenášajú informácie prostredníctvom nervových buniek.

Aké sú štyri hormóny dobrej nálady? Dopamín, serotonín, endorfíny a oxytocín.

Hladinu týchto hormónov môžete zvýšiť niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu, ako je strava, cvičenie a meditácia, a zlepšiť si tak náladu.

Dopamín

Je neurotransmiter, chemická látka, ktorá prenáša signály medzi nervovými bunkami v mozgu. Podieľa sa na rôznych kognitívnych, behaviorálnych a emocionálnych funkciách. Funguje najmä v centrálnom nervovom systéme a je spojený s potešením, odmenou, motiváciou, pozornosťou a dobrovoľnými pohybmi.

Dopamín sa produkuje vo viacerých oblastiach mozgu. Neuróny produkujúce dopamín sú zapojené do rôznych nervových obvodov a ovplyvňujú rôzne činnosti v mozgu.

Spôsob, akým dopamín funguje, je zložitý a zahŕňa jeho väzbu na špecifické receptory na cieľových bunkách. Keď sa dopamín naviaže na tieto receptory, spustí sériu bunkových reakcií, ktoré môžu ovplyvniť správanie a náladu človeka.

Napríklad v systéme odmeňovania sa v mozgu uvoľňuje dopamín, keď zažívame potešenie, napríklad úspech v nejakej činnosti. To môže posilniť správanie a činnosti, ktoré vedú k uvoľňovaniu dopamínu, a tak motivovať správanie, ktoré je prospešné pre prežitie.

Hladinu dopamínu môžu ovplyvňovať aj rôzne stavy a látky, napríklad niektoré duševné ochorenia (ako schizofrénia alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou – ADHD), závislosť od drog alebo alkoholu a dokonca aj niektoré lieky.

Rovnováha dopamínu tak môže mať významný vplyv na duševné zdravie a správanie človeka.

Serotonín

Je tiež neurotransmiterom, ktorý sa podieľa na regulácii širokého spektra funkcií v tele. Produkuje sa najmä v tráviacom trakte a v mozgu.

Serotonín je známy svojou úlohou pri regulácii nálady, spánku, chuti do jedla a sexuálnych funkcií.

Nízke hladiny serotonínu sa napríklad spájajú s depresiou a úzkosťou, zatiaľ čo vysoké hladiny môžu prispievať k pozitívnej nálade a celkovej pohode.

 Podobne ako dopamín, aj serotonín funguje tak, že sa viaže na špecifické receptory na cieľových bunkách a spúšťa bunkové reakcie. Tieto reakcie sa môžu líšiť v závislosti od typu receptora a jeho umiestnenia v tele.

Serotonín sa podieľa aj na regulácii chuti do jedla a spánku. Nízke hladiny serotonínu môžu prispievať k poruchám príjmu potravy, ako je bulímia alebo anorexia, a môžu tiež ovplyvňovať kvalitu spánku.

Okrem týchto funkcií zohráva serotonín dôležitú úlohu pri prenose signálov medzi periférnymi nervami a centrálnym nervovým systémom, čím ovplyvňuje rôzne aspekty zdravia vrátane črevnej motility (pohyblivosti, pozn.) a kardiovaskulárnej funkcie.

Rovnováha serotonínu je vo všeobecnosti kľúčová pre naše celkové zdravie a pohodu a jeho nerovnováha môže byť spojená s rôznymi poruchami a stavmi vrátane depresie, úzkosti, porúch príjmu potravy a nespavosti.

Oxytocín

Ide o hormón šťastia a neurotransmiter, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii sociálnych vzťahov, materskej väzby a pripútania. Preto sa oxytocín nazýva, aj ako hormón lásky.

Jedným z najznámejších účinkov oxytocínu je počas pôrodu a stimulácie uvoľňovania materského mlieka počas dojčenia.

Prostredníctvom týchto účinkov oxytocín uľahčuje materskú väzbu a posilňuje puto medzi matkou a dieťaťom. Okrem týchto reprodukčných účinkov je oxytocín spojený aj s ďalšími aspektmi sociálneho správania.

Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie oxytocínu môže zlepšiť schopnosť ľudí s autizmom interpretovať emócie a zapájať sa do sociálnych interakcií.

Účinky oxytocínu sa však môžu líšiť v závislosti od kontextu a jednotlivca a výskum pokračuje v skúmaní jeho komplexnej úlohy v mozgových funkciách a ľudskom správaní.

Endorfíny

V tomto prípade ide o chemické látky produkované ľudským telom, ktoré pôsobia aj ako neurotransmitery a hormóny.

Uvoľňujú sa v centrálnom nervovom systéme a v iných častiach tela, najmä v čase stresu, bolesti alebo intenzívneho fyzického cvičenia.

Endorfíny sú známe svojou schopnosťou zmierňovať bolesť a vyvolávať pocit eufórie alebo pohody, podobne ako opiáty.

 Pôsobia tak, že sa viažu na špecifické receptory v mozgu a iných tkanivách. Keď sme v strese alebo nás niečo bolí, naše telo môže uvoľňovať endorfíny, ktoré nám pomáhajú zmierniť nepríjemné pocity a vyrovnať sa s nimi. Môžu uvoľňovať napríklad počas intenzívneho cvičenia, čo môže viesť k pocitu známemu ako „flow”.

Okrem zníženia bolesti a stresu môžu endorfíny ovplyvňovať aj náladu a hladinu energie. Môžu tiež pomáhať regulovať niektoré telesné funkcie, napríklad krvný tlak a telesnú teplotu.

Hoci sa endorfíny často spájajú s pozitívnymi a príjemnými pocitmi, môžu zohrávať úlohu aj pri mechanizmoch zvládania stresu a zvládaní reakcií na bolesť.

Ako si môžete zvýšiť hladinu hormónu šťastia

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete pokúsiť zvýšiť hladinu štyroch hormónov šťastia. Je však dôležité vedieť, že každý človek je iný a to, čo funguje u niektorých ľudí, nemusí u iných fungovať rovnako dobre.

Medzi všeobecné metódy, ktoré môžu pomôcť, však patria napr: cvičenie, mierna alebo intenzívna fyzická aktivita, zdravá strava. Toto všetko môže prispieť k celkovému zdraviu mozgu a správnemu fungovaniu neurotransmiterov vrátane dopamínu a serotonínu.

Meditačné cvičenia, hlboké dýchanie a iné relaxačné techniky môžu pomôcť znížiť hladinu stresu a zvýšiť hladinu serotonínu a oxytocínu.

Trávenie času s priateľmi a rodinou, ako aj pozitívna sociálna interakcia môžu zvýšiť uvoľňovanie oxytocínu a zlepšiť náladu. Dokonca aj stanovenie a dosiahnutie osobných cieľov môže stimulovať uvoľňovanie dopamínu a poskytnúť pocit uspokojenia a úspechu.

 Aktivity, ktoré vám robia dobre, ako napríklad počúvanie obľúbenej hudby, čítanie dobrej knihy alebo nejaký koníček, môžu stimulovať uvoľňovanie neurotransmiterov spojených s potešením a šťastím, aktuality.sk

X X X

Politik KDH sa stal šéfom štátnej firmy v rezorte Smeru. Jeho materská strana sa o tom dozvedela z médií

Šéfom Správy služieb diplomatickému zboru sa stal dlhoročný člen KDH Miroslav Tučník. Akékoľvek politické pozadie však odmieta a KDH tvrdí, že Tučník svoju ambíciu s hnutím nekonzultoval.

Politik, ktorý za KDH v roku 2016 kandidoval za poslanca parlamentu z miesta číslo 82, získal vysoký manažérsky post u ministra zahraničia Juraja Blanára zo Smeru. Miroslav Tučník sa stal koncom apríla šéfom Správy služieb diplomatickému zboru (SSDZ).

V minulosti kandidoval pod krídlami kresťanských demokratov aj za starostu obce Prečín v okrese Považská Bystrica, o svojej strane písal aj v blogu Ako priblížiť KDH k ľuďom.

Na otázky, ako vníma kroky súčasnej vlády Smer – Hlas – SNS, ktoré neraz kritizuje aj jeho materské KDH, nám odpoveď neposkytol.

Ministerstvo politické špekulácie odmieta

Aktuality.sk zisťovali, ako sa politik KDH do rezortu v správe Smeru dostal. Keď sme sa na to pýtali priamo Tučníka, v telefonáte nás požiadal, aby sme poslali otázky na e-mail SSDZ. Odpoveď napokon dorazila priamo z tlačového oddelania ministerstva zahraničia. Poukázalo na to, že Tučník prešiel výberovým konaním, ktoré zverejnili pred dvoma mesiacmi.

„Prihlásených bolo päť uchádzačov, ale iba štyria splnili podmienky. Z nich dvaja boli dovtedajší členovia predstavenstva a dvaja ľudia zo súkromnej sféry. Akcionár si vybral dvoch uchádzačov zo súkromnej sféry, keďže cieľom bola zmena po 12 rokoch dovtedajšieho predstavenstva,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Rezort odmietol, že by za vymenovaním bola politická dohoda medzi Smerom a KDH.

„Politické špekulácie redaktora portálu Aktuality odmietame ako snahu o angažovanú progresívnu ,žurnalistiku‘,“ dodalo ministerstvo.

KDH má informácie len z médií

Kresťanskí demokrati ani nevedeli, že Tučník pôsobí na vysokej štátnej pozícii.

„O žiadnej funkcii pre pána Tučníka sme s vládnou koalíciou nerokovali. Pán Tučník sa do výberového konania na šéfa Správy služieb diplomatickému zboru prihlásil bez vedomia strany. O tom, že člen KDH pán Tučník výberové konanie vyhral, sme sa dozvedeli z médií,“ odpovedala hovorkyňa KDH Lenka Halamová, aktuality.sk

X X X

Ak sa chce Západ biť na bojisku za Ukrajinu, Rusko je pripravené, vraví Sergej Lavrov

Rusko zosilnelo svoje varovania po vyjadreniach francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ak sa chcú západné krajiny biť na bojisku za Ukrajinu, Rusko je na to pripravené. Vyhlásil to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Je to ich právo, ak to chcú na bojisku, bude to na bojisku,“ citovala Lavrova ruská agentúru RIA Novosti, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Rusko zosilnelo svoje varovania o nebezpečenstve vzniku priameho konfliktu so Severoatlantickou alianciou po vyjadreniach francúzskeho prezidenta. Emmanuel Macron odmietol vylúčiť možnosť, že Západ by na Ukrajinu niekedy v budúcnosti mohol vyslať svojich vojakov.

Kremeľ minulý týždeň uviedol, že vyslanie vojakov NATO na Ukrajinu by bolo mimoriadne nebezpečné a podľa ruského prezidenta Vladimira Putina by to mohlo viesť k tretej svetovej vojne.

Skúsený diplomat Lavrov je vo funkcii ministra zahraničných vecí už dve desaťročia. Najnovšie vyjadrenie predniesol na parlamentom pohovore o opätovnom vymenovaní do funkcie v novej vláde. Jej vznik vyplýva z ústavy, pretože Putin sa začiatkom mája po voľbách stal prezidentom na nové šesťročné funkčné obdobie.

Lavrov počas pohovoru tiež uviedol, že júnové mierové rokovania o konflikte na Ukrajine vo Švajčiarsku sú akýmsi ultimátom pre Moskvu. Situáciu prirovnal k potrestaniu žiaka, o ktorom učitelia rozhodujú bez jeho účasti a následne mu len oznámia trest. „S nikým sa takto nemôžete rozprávať, obzvlášť nie s nami,“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie, aktuality.sk

X X X

Hladina podzemnej vody v okolí poľskej bane Turów stúpla smerom k Česku prvýkrát za 10 rokov

K nárastu hladín podzemnej vody došlo pri všetkých štyroch vrtoch v blízkosti bane.

Vďaka podzemnej tesniacej bariére stúpa hladina podzemnej vody smerom k Česku, ukázali merania v okolí poľskej bane Turów. Nárast hladiny odborníci zaznamenali prvýkrát za posledných desať rokov, uviedlo ministerstvo životného prostredia. Český šéf envirorezortu Petr Hladík to označil za pozitívnu správu a dôkaz, že stena skutočne funguje.

K nárastu hladín podzemnej vody došlo pri všetkých štyroch vrtoch v blízkosti bane. Ako potvrdil riaditeľ Českej geologickej služby Zdeněk Venera, hladina sa mierne zvýšila aj v oblasti vzdialenejších vrtov. „Zvýšenie hladiny podzemnej vody bolo rovnako zistené až do vzdialenosti 850 metrov od podzemnej tesniacej steny, smerom od bane na juh k českej hranici. Tri vrty tu po dlhodobom niekoľkoročnom poklese vykazujú nárast hladiny o približne 130 centimetrov,“ spresnil.

Na ešte vzdialenejších miestach zatiaľ podľa neho k nárastu nedochádza, lebo podzemná voda tečie veľmi pomaly a stúpanie hladiny môže trvať mnoho rokov. Pripomenul, že od 60. rokov minulého storočia voda z českého územia odtekala smerom k bani do Poľska a nedá sa očakávať, že k zmene dôjde ihneď.

Podzemná bariéra bola dokončená v júni 2022 ako kľúčové ochranné opatrenie, ktoré má zabrániť odtoku podzemnej vody z územia ČR v dôsledku ťažby v bani Turów. Je dlhá viac než kilometer a tvorí ju sieť vrtov hlbokých asi 120 metrov. Tie sú zasypané nepriepustnou zmesou ílu a cementu. Stena je zásadným bodom dohody medzi českou a poľskou vládou, ktorú uzavreli vo februári 2022. Skončil sa ňou aj súdny spor medzi krajinami, ktorý riešil Súdny dvor EÚ, aktuality.sk

X X X

Izraelskí aktivisti zabránili prevozu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Z kamiónov vyhádzali potraviny

Polícia zadržala štyroch aktivistov z hnutia Cav 9 vrátane jedného neplnoletého.

Izraelskí pravicoví aktivisti z hnutia Cav 9 v pondelok zabránili prevozu humanitárnej pomoci zo Západného brehu Jordánu do Pásma Gazy. Na hraničnom priechode Tarkúmijá medzi Západným brehom Jordánu a Izraelom zadržali nákladné autá privážajúce pomoc z Jordánska a vyhádzali z nich balíky s potravinami. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a Reuters.

Polícia zadržala štyroch aktivistov z Cav 9 vrátane jedného neplnoletého. Skupina Cav 9 má približne 100 členov. Opakovane sa snaží prekaziť dodávky pomoci do Gazy, kým palestínske militantné hnutie Hamas neprepustí izraelských rukojemníkov unesených počas útoku na Izrael 7. októbra 2023.

Internetom sa šíria videá, na ktorých izraelskí aktivisti vyťahujú tovar z nákladných áut a ničia ho. Minulý týždeň polícia zadržala taktiež štyroch ľudí na juhu Izraela za podobnú akciu zameranú na prekazenie dodávok humanitárnej pomoci smerujúcej do Pásma Gazy.

Hrozba humanitárnej krízy

Medzinárodné spoločenstvo tlačí na Izrael, aby umožnil lepší prísun humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy. Zahraničné organizácie varujú pred vážnou humanitárnou krízou, ktorá ohrozuje viac ako dva milióny ľudí žijúcich v enkláve.

Izraelské úrady v nedeľu oznámili otvorenie nového humanitárneho koridoru do severnej časti Pásma Gazy. Spojené štáty plánujú onedlho sprevádzkovať aj provizórny plávajúci prístav, ktorý v uplynulých týždňoch stavali pri pobreží mesta Gaza, aktuality.sk

X X X

Nestihli ani dokončiť rozbehnuté projekty. Rezort obrany zrušil analytické oddelenie, tvrdí, že chce zefektívňovať a šetriť

Na ministerstve obrany skončil útvar, ktorý pred šiestimi rokmi zriadili na zefektívnenie verejnej správy. Koncom apríla však všetci šiesti analytici na rezorte skončili, zánik bol rýchly. V rozlúčkovom príspevku odborníci totiž upozornili, že nestihli dokončiť viaceré rozbehnuté projekty. Útvar pritom bol súčasťou rozsiahlej reformy štátnej správy, ktorú pred šiestimi rokmi realizovala vláda Petra Pellegriniho.

Koncom apríla zanikol analytický útvar Ministerstva obrany SR a končiť na rezorte mali aj všetci jeho zamestnanci. Z posledného statusu, ktorý zamestnanci útvaru publikovali na sociálnej sieti, vyplýva, že koniec pôsobenia bol dosť nečakaný a viaceré rozbehnuté práce neboli ani uzavreté.

„Nestihli sme dokončiť a predstaviť viaceré rozbehnuté projekty, napríklad už sfinalizovanú analýzu o zavádzaní EDTs (inovačných prelomových technológií – poznámka redakcie) do spôsobilostí Ozbrojených síl (OS) SR, podklady na prípravu nového cyklu obranného plánovania v rezorte obrany v nadväznosti na plány Severoatlantickej aliancie, zverejnenie už pripravenej Stratégie pripravenosti OS SR na klimatickú zmenu,“ napísali analytici v rozlúčkovom statuse. „Dúfame, že kvalitná nezávislá analytika slovenskej a zahraničnej obrannej politiky bude na MO SR pokračovať aj po našom odchode,“ uviedli na záver.

Ministerstvo obrany pre Pravdu potvrdilo, že zamestnanci útvaru na ministerstve skončili. „Došlo ku skončeniu ich štátnozamestna­neckého pomeru za účelom zefektívnenia a racionalizácie personálnych kapacít v rámci rezortu obrany,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Hoci v rámci rezortu obrany analytický útvar nebol veľkým oddelením, ide o dôležitú oblasť štátnej správy. Na útvare totiž podľa výročnej správy za uplynulý rok pracovali šiesti experti. Okrem riaditeľky Barbory Hrozenskej tu pôsobili aj odborníci na investične projekty a modernizáciu ozbrojených síl, vedu a výskum a tiež obranné obstarávanie. Úlohou útvaru bola najmä príprava interných materiálov pre vedenie rezortu obrany k témam vzdelávania, infraštruktúry a vyzbrojovania.

 Analytici ministerstva obrany sa zaoberali strategickými analýzami a podieľali sa aj na najdôležitejších obranných nákupoch. „V roku 2023 sme boli zapojení do prípravy projektu obstarania systémov protivzdušnej obrany, naštartovala sa diskusia o nových útočných puškách a mnohé ďalšie. Naše hodnotenia a vstupy prispievajú k transparentnosti procesov v rezorte a k prijímaniu informovaných rozhodnutí založených na kvalitných dátach a podkladoch,“ konštatovali odborníci útvaru vo výročnej správe.

Ministerstvo obrany však tvrdí, že obranné plánovanie a analýzy nie sú ohrozené a ich naďalej vykonáva iné odborné oddelenie v rámci rezortu. „Úlohám v oblasti analýz aktuálnych politík rezortu obrany, obrannému plánovaniu či spracovávaniu podkladov pre informované rozhodnutia vedenia ministerstva sa prioritne vždy venovala Sekcia obrannej politiky. Analytický útvar sa so svojím expertným vkladom zaoberal predovšetkým nadstavbovými témami, akými sú napríklad pripravenosť ozbrojených síl na klimatickú zmenu či vesmír ako operačná doména,“ argumentuje v stanovisku rezort.

Mali skvalitniť rozhodnutia

Analytická jednotka vznikla v rezorte pred šiestimi rokmi, zriadená bola v rámci národného projektu s názvom Budovanie a rozvoj kapacít analytických útvarov v ústredných orgánoch štátnej správy. Ten sa financoval z eurofondov v rámci operačného programu Efektívna verejná správa. Cieľom bolo zvýšenie kvality strategických a koncepčných materiálov jednotlivých ministerstiev, ale aj celej vlády.

„Výsledkom projektu tak bude kvalitnejšie spravovanie vecí verejných vďaka plne fungujúcim odborným analytickým útvarom, ktoré pomôžu politikom robiť lepšie rozhodnutia založené na dátach a analýzach,“ uvádzalo v popise programu ministerstvo vnútra, ktoré bolo za realizáciu reformy zodpovedné. Celkové náklady na vytvorenie vládnych analytických kapacít boli takmer 13 miliónov eur. Slovensko sa zároveň zaviazalo, že bude prácu útvarov financovať aj po vyčerpaní európskych zdrojov.

Analytické oddelenia tak vznikli nielen na ministerstve obrany, pôsobia vo všetkých ústredných orgánoch štátnej správy. Ich hlavnou úlohou je prinášať efektívne riešenia pri vynakladaní finančných prostriedkov štátu. Do konca apríla celkovo v organoch štátnej správy pôsobilo 14 analytických jednotiek. Tými sú napríklad Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií či Inštitút sociálnej politiky ministerstva práce. Ministerstvo obrany je zatiaľ jediné, ktoré svoje analytické centrum zrušilo.

 Vláda pred šiestimi rokmi spájala s analytickými útvarmi veľké nadeje. Peter Pellegrini ešte ako premiér v roku 2019 tvrdil, že pôsobenie vládnych analytikov má priniesť „novú éru”. „Musí to byť zodpovedná zmena, ktorá povedie k zlepšeniu životov ľudí a zasiahne aj do riadenia štátu. Zmena sa musí opierať o fakty a dáta,“ skonštatoval predseda vlády. Zdôraznil, že pri zmenách štátu na jeho modernejšiu podobu musíme zabudnúť na rezortizmus a úradnícke maniere.

Fico avizoval prepúšťanie

Predseda súčasnej vlády Robert Fico (Smer) ešte pred mesiacom avizoval hromadné prepúšťanie v štátnej správe. Dôvodom je, že Slovensko v roku 2025 čaká konsolidácia na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo v prepočte predstavuje zhruba 1,4 miliardy eur. Štát ročne míňa na platy úradníkov vyše štyroch miliárd eur a ak by vláda škrtla 30 percent všetkých týchto zamestnancov, štát by mohol ušetriť až 1,26 miliardy eur.

 Premiér možné prepúšťanie zdôvodňuje veľkou mierou prezamestnanosti v ústredných orgánoch štátnej správy. Avšak ani plošne prepúšťanie by sa nemalo dotknúť zamestnancov analytických útvarov, ktoré vznikli pri plnení eurofondového programu. Na toto ešte v roku 2021 upozorňoval člen odborno-metodickej komisie s odvolaním na list ministra financií z roku 2020. Zo zápisnice zasadnutia komisie tiež vyplýva, že prostriedky na chod analytických útvarov v rovnakom rozsahu sú účelovo viazané a garantovane do konca roka 2024.

Koncom minulého roka štátna správa už zažila vlnu odchodov odborníkov. Ku koncu novembra odišiel z Úradu vlády šesťčlenný tím, ktorý riadil strategickú komunikáciu štátu. Od januára končil riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám Daniel Milo, ktorý pôsobil pod ministerstvom vnútra. Títo úradníci pôsobili na špecializovaných pracoviskách, ktoré vznikli v roku 2022 v rámci projektu Európskej únie a mali za úlohu zvýšiť odolnosť Slovenska proti hybridným hrozbám. K zániku pracovísk však nedošlo, vláda odsúhlasila reorganizáciu a vymenila zamestnancov a šéfov jednotlivých tímov./agentury/

X X X

Splní Putin Prigožinov sen? Po Šojguovi môže padnúť aj Gerasimov

Kto by si nepamätal virálne video, na ktorom šéf súkromnej žoldnierskej armády vlani v máji nad hromadou tiel svoich bojovníkov zúrivo kričal: „Šojgu! Gerasimov! Kde je munícia?“ O mesiac neskôr Jevgenij Prigožin vyvolal bezprecedentnú ozbrojenú vzburu s požiadavkou, aby šéf Kremľa odvolal ministra obrany a náčelníka generálneho štábu. Sergej Šojgu teraz padol a experti nevylučujú, že ho môže nasledovať aj Valerij Gerasimov.

 Končiaci ruský minister obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov

Služobne najstarší minister, ktorý odslúžil v ruských vládach tri desaťročia (najskôr riadil rezort pre mimoriadne situácie a posledných dvanásť rokov ministerstvo obrany), prichádza o svoj post po rošáde v silových štruktúrach. Vladimir Putin sa ho rozhodol nahradiť doterajším prvým podpredsedom vlády, ekonómom Andrejom Belousovom.

Šojguovi ako cenu útechy ponúkol kreslo tajomníka bezpečnostnej rady Ruska, ktoré uvoľní Nikolaj Patrušev. Tento ďalší dlhoročný Putinov súputník tiež z funkcie, ktorú zastával šestnásť rokov, neodchádza bez odškodného. Jeho syna, doterajšieho ministra poľnohospodárstva, šéf Kremľa povýšil na podpredsedu vlády.

 Šojguovi, armádnemu generálovi, ktorý v armáde nikdy neslúžil, Prigožin vyčítal nekompetentnosť a rozbujnenú korupciu v rezorte. Rozkrádanie astronomických súm z vojenského rozpočtu úrady priznali pred dvoma týždňami zatknutím a obvinením námestníka ministra obrany Timura Ivanova. Odvtedy sa v kremeľských kuloároch šepkalo, že tento úplatkársky škandál môže zaplatiť svojím miestom vo vláde aj samotný minister.

Pravda, šéf vagnerovcov sa z tejto satisfakcie už radovať nemôže. Dva mesiace po vzbure počas letu z Moskvy do Petrohradu zahynul pri výbuchu lietadla, čo mnohí analytici označili za zjavný trest za rebéliu.

 „Putin je veľmajster serióznej úrovne. Ukazuje sa, že po konfrontácii Prigožin – Šojgu a Prigožinovej vzbure sa dospelo k tomuto záveru: treba odstrániť oboch – jedného rýchlo a tvrdo, a druhého jemne a postupne,“ napísala na Telegrame celebritná moderátorka Xenia Sobčaková, dcéra zosnulého starosta Petrohradu, niekdajšieho Putinovho mentora, ktorá má rozsiahle informačné zdroje v prostredí ruskej politickej elity.

 Na kádrové zmeny mal ruský vládca teraz ideálnu príležitosť. Minulý týždeň Putin začal svoj piaty prezidentský mandát. Pri tejto príležitosti vláda podáva ústavou predpísanú demisiu. Premiéra Michaila Mišustina a väčšinu ministrov sa šéf Kremľa rozhodol potvrdiť vo funkciách.

Zaujalo azda len meno nového šéfa energetiky Sergeja Civileva. Doterajší guvernér bohatého sibírskeho regiónu Kemerovo je totiž s hlavou štátu rodinne spriaznený. Jeho manželka Anna, za slobodna Putinová, je praneterou šéfa Kremľa. O dcéru nedávno zosnulého Putinovho bratranca bolo aj doposiaľ dobre postarané. Vlastní 70 percent akcií jedného z najväčších ruských podnikov na ťažbu uhlia Kolmar. Kontrolný balík v roku 2012 kúpila za výhodných podmienok od miliardára Gennadija Timčenka, ktorý má povesť dôverníka a jedného z osobných pokladníkov Putina.

 Dosadenie príbuzného do vlády je ale len kuriozita oproti zásadnej kádrovej zmene v silovom rezorte. Tá ihneď vyvolala vlnu dohadov nielen o tom, prečo sa na ňu Putin odhodlal, ale aj špekulácií, čo sleduje rozhodnutím zveriť ministerstvo obrany nevojakovi v tretí rok pokračujúcej vojny proti Ukrajine.

Podľa analytikov amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW) rozhodnutie dosadiť na čelo ministerstva obrany skúseného ekonóma signalizuje, že Putin sa chystá na zdĺhavú vojnu na Ukrajine a konfrontáciu s NATO, na čo potrebuje ďalšiu mobilizáciu ruskej ekonomiky a zbrojného priemyslu. „Putin má zrejme v úmysle využiť Belousove skúsenosti z vlády, aby prepojil federálnu ekonomickú politiku s agendou ministerstva obrany, a plne tak mobilizoval ruský obranný priemysel vo väčšom meradle a na dlhší čas a integroval ho s domácou hospodárskou politikou. Takto vzniknú podmienky na komplexnejšiu hospodársku mobilizáciu, čo svedčí o tom, že Kremeľ pokračuje v prípravách na zdĺhavú vojnu na Ukrajine,“ píše ISW.

Skúsenosti doterajšieho prvého vicepremiéra z rôznych ekonomických postov a jeho podiel na viacerých projektoch inovácie a vývoja dronov v rámci zbrojného priemyslu znamenajú pre vedenie aparátu ruského ministerstva obrany dobrú správu, usudzujú americkí experti. Rezort pod Šojguovým vedením čelil obvineniam z korupcie na vysokých miestach a byrokratickej ťažkopádnosti a bol neustále pod paľbou kritiky vplyvných ruských vojenských blogerov.

 Belousov má povesť efektívneho technokrata a podľa dobre informovaných zdrojov sa teší priazni Putina. Jeho dôraz na technologické inovácie a zvýšenie produkcie ruských zbrojárskych firiem, a to najmä dronov, bude pre ruské vojnové úsilie mimoriadne prínosný, predpovedá ISW. Pripomína tiež, že Belousov vlani v januári oznámil dokončenie projektu pre bezpilotné systémy. V jeho rámci bolo vyčlenených v prepočte sedem miliárd eur s cieľom vyrobiť do roku 2030 každých dvanásť mesiacov 32-tisíc kusov bojových dronov.

Bezprostredne po tom, čo sa správa o výmene ministra obrany v nedeľu večer rozšírila, sociálne siete zaplavili početné sarkastické vtipy. „Gerasimov, kde je Šojgu?“ pýta sa zosnulý zakladateľ vagnerovskej žoldnierskej armády na jednom z memečiek, ktoré sa šíria internetom.

Politologička Tatiana Stanovaja sa domnieva, že hlavnou intrigou je teraz to, či Valerij Gerasimov zostane náčelníkom generálneho štábu. Zároveň je presvedčená, že vymenovanie Šojgua do bezpečnostnej rady ukazuje Putinov skutočný postoj k tejto inštitúcii.

„Je to odpoveď všetkým, ktorí ju považovali takmer za tieňový kabinet. Bezpečnostná rada sa stáva odkladiskom pre Putinove bývalé kľúčové postavy – ktoré nemožno pustiť, ale nie je ich kde umiestniť,“ napísala zakladateľka think-tanku R.Politik na Telegrame a pripomenula prípad bývalého prezidenta a premiéra Dmitrija Medvedeva, pre ktorého šéf Kremľa po odvolaní z čela vlády zriadil novú funkciu podpredsedu bezpečnostnej rady.

Viacerí pozorovatelia predpovedajú, že po príchode civilistu na čelo ministerstva obrany, ktorý sa bude zjavne prednostne venovať ekonomickým otázkam a nie aktuálnemu vývoju na fronte, sa postavenie skúseného šéfa generálneho štábu ešte upevní. Americký vojenský analytik Rob Lee však pripúšťa, že na tomto poste dôjde k zmene. „Neprekvapilo by ma, keby ho Belousov nahradil niekým populárnejším a získal tak náčelníka generálneho štábu, ktorý mu bude vďačiť za svoju funkciu,“ napísal Lee na bývalom Twitteri (X). Pripomenul tiež, že Putin si už v roku 2007 vybral za ministra obrany Anatolija Serďukova, bývalého šéfa daňového úradu bez skúseností s riadením ozbrojených síl, aby v armáde uskutočnil nepopulárne reformy.

Paralely medzi Belousovom a Serďukovom zvyšujú pravdepodobnosť personálnych zmien vo vedení armády, predpovedá vojenská expertka Dara Massicotová z Carnegie Endowment. Za favoritov pri tom považuje bývalého veliteľa vzdušných síl Sergeja Surovikina, bývalého námestníka ministra obrany, súčasného tulského gubernátora Alexeja Ďumina a veliteľa vzdušných síl Michaila Teplinského./agentury/

X X X

Ako ovplyvňujú hormóny šťastia náš život

 Hormóny šťastia sú tie hormóny, ktoré nám po uvoľnení do tela dodávajú pocit pohody, energie, radosti zo života a motivácie. Zistite, čo sú hormóny šťastia a aká presne je ich úloha.

Hormóny dopomáhajú k správnemu fungovaniu tela. Po uvoľnení žľazami do krvného obehu pôsobia na rôzne orgány a tkanivá, riadia všetko od fungovania tela až po naše pocity.

Jedna skupina týchto hormónov sa nazýva „hormóny šťastia”, pretože vyvolávajú pocity radosti a niekedy aj eufórie. Považujú sa tiež za neurotransmitery, čo znamená, že prenášajú informácie prostredníctvom nervových buniek.

Aké sú štyri hormóny dobrej nálady? Dopamín, serotonín, endorfíny a oxytocín.

Hladinu týchto hormónov môžete zvýšiť niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu, ako je strava, cvičenie a meditácia, a zlepšiť si tak náladu.

Dopamín

Je neurotransmiter, chemická látka, ktorá prenáša signály medzi nervovými bunkami v mozgu. Podieľa sa na rôznych kognitívnych, behaviorálnych a emocionálnych funkciách. Funguje najmä v centrálnom nervovom systéme a je spojený s potešením, odmenou, motiváciou, pozornosťou a dobrovoľnými pohybmi.

Dopamín sa produkuje vo viacerých oblastiach mozgu. Neuróny produkujúce dopamín sú zapojené do rôznych nervových obvodov a ovplyvňujú rôzne činnosti v mozgu.

Spôsob, akým dopamín funguje, je zložitý a zahŕňa jeho väzbu na špecifické receptory na cieľových bunkách. Keď sa dopamín naviaže na tieto receptory, spustí sériu bunkových reakcií, ktoré môžu ovplyvniť správanie a náladu človeka.

Napríklad v systéme odmeňovania sa v mozgu uvoľňuje dopamín, keď zažívame potešenie, napríklad úspech v nejakej činnosti. To môže posilniť správanie a činnosti, ktoré vedú k uvoľňovaniu dopamínu, a tak motivovať správanie, ktoré je prospešné pre prežitie.

Hladinu dopamínu môžu ovplyvňovať aj rôzne stavy a látky, napríklad niektoré duševné ochorenia (ako schizofrénia alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou – ADHD), závislosť od drog alebo alkoholu a dokonca aj niektoré lieky.

 Rovnováha dopamínu tak môže mať významný vplyv na duševné zdravie a správanie človeka.

Serotonín

Je tiež neurotransmiterom, ktorý sa podieľa na regulácii širokého spektra funkcií v tele. Produkuje sa najmä v tráviacom trakte a v mozgu.

Serotonín je známy svojou úlohou pri regulácii nálady, spánku, chuti do jedla a sexuálnych funkcií.

Nízke hladiny serotonínu sa napríklad spájajú s depresiou a úzkosťou, zatiaľ čo vysoké hladiny môžu prispievať k pozitívnej nálade a celkovej pohode.

 Podobne ako dopamín, aj serotonín funguje tak, že sa viaže na špecifické receptory na cieľových bunkách a spúšťa bunkové reakcie. Tieto reakcie sa môžu líšiť v závislosti od typu receptora a jeho umiestnenia v tele.

Serotonín sa podieľa aj na regulácii chuti do jedla a spánku. Nízke hladiny serotonínu môžu prispievať k poruchám príjmu potravy, ako je bulímia alebo anorexia, a môžu tiež ovplyvňovať kvalitu spánku.

Okrem týchto funkcií zohráva serotonín dôležitú úlohu pri prenose signálov medzi periférnymi nervami a centrálnym nervovým systémom, čím ovplyvňuje rôzne aspekty zdravia vrátane črevnej motility (pohyblivosti, pozn.) a kardiovaskulárnej funkcie.

Rovnováha serotonínu je vo všeobecnosti kľúčová pre naše celkové zdravie a pohodu a jeho nerovnováha môže byť spojená s rôznymi poruchami a stavmi vrátane depresie, úzkosti, porúch príjmu potravy a nespavosti.

Oxytocín

Ide o hormón šťastia a neurotransmiter, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii sociálnych vzťahov, materskej väzby a pripútania. Preto sa oxytocín nazýva, aj ako hormón lásky.

Jedným z najznámejších účinkov oxytocínu je počas pôrodu a stimulácie uvoľňovania materského mlieka počas dojčenia.

Prostredníctvom týchto účinkov oxytocín uľahčuje materskú väzbu a posilňuje puto medzi matkou a dieťaťom. Okrem týchto reprodukčných účinkov je oxytocín spojený aj s ďalšími aspektmi sociálneho správania.

Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie oxytocínu môže zlepšiť schopnosť ľudí s autizmom interpretovať emócie a zapájať sa do sociálnych interakcií.

Účinky oxytocínu sa však môžu líšiť v závislosti od kontextu a jednotlivca a výskum pokračuje v skúmaní jeho komplexnej úlohy v mozgových funkciách a ľudskom správaní.

Endorfíny

V tomto prípade ide o chemické látky produkované ľudským telom, ktoré pôsobia aj ako neurotransmitery a hormóny.

Uvoľňujú sa v centrálnom nervovom systéme a v iných častiach tela, najmä v čase stresu, bolesti alebo intenzívneho fyzického cvičenia.

Endorfíny sú známe svojou schopnosťou zmierňovať bolesť a vyvolávať pocit eufórie alebo pohody, podobne ako opiáty.

 Pôsobia tak, že sa viažu na špecifické receptory v mozgu a iných tkanivách. Keď sme v strese alebo nás niečo bolí, naše telo môže uvoľňovať endorfíny, ktoré nám pomáhajú zmierniť nepríjemné pocity a vyrovnať sa s nimi. Môžu uvoľňovať napríklad počas intenzívneho cvičenia, čo môže viesť k pocitu známemu ako „flow”.

Okrem zníženia bolesti a stresu môžu endorfíny ovplyvňovať aj náladu a hladinu energie. Môžu tiež pomáhať regulovať niektoré telesné funkcie, napríklad krvný tlak a telesnú teplotu.

Hoci sa endorfíny často spájajú s pozitívnymi a príjemnými pocitmi, môžu zohrávať úlohu aj pri mechanizmoch zvládania stresu a zvládaní reakcií na bolesť.

Ako si môžete zvýšiť hladinu hormónu šťastia

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete pokúsiť zvýšiť hladinu štyroch hormónov šťastia. Je však dôležité vedieť, že každý človek je iný a to, čo funguje u niektorých ľudí, nemusí u iných fungovať rovnako dobre.

Medzi všeobecné metódy, ktoré môžu pomôcť, však patria napr: cvičenie, mierna alebo intenzívna fyzická aktivita, zdravá strava. Toto všetko môže prispieť k celkovému zdraviu mozgu a správnemu fungovaniu neurotransmiterov vrátane dopamínu a serotonínu.

Meditačné cvičenia, hlboké dýchanie a iné relaxačné techniky môžu pomôcť znížiť hladinu stresu a zvýšiť hladinu serotonínu a oxytocínu.

Trávenie času s priateľmi a rodinou, ako aj pozitívna sociálna interakcia môžu zvýšiť uvoľňovanie oxytocínu a zlepšiť náladu. Dokonca aj stanovenie a dosiahnutie osobných cieľov môže stimulovať uvoľňovanie dopamínu a poskytnúť pocit uspokojenia a úspechu.

 Aktivity, ktoré vám robia dobre, ako napríklad počúvanie obľúbenej hudby, čítanie dobrej knihy alebo nejaký koníček, môžu stimulovať uvoľňovanie neurotransmiterov spojených s potešením a šťastím.

X X X

Ako ovplyvňujú hormóny šťastia náš život

 Hormóny šťastia sú tie hormóny, ktoré nám po uvoľnení do tela dodávajú pocit pohody, energie, radosti zo života a motivácie. Zistite, čo sú hormóny šťastia a aká presne je ich úloha.

Hormóny dopomáhajú k správnemu fungovaniu tela. Po uvoľnení žľazami do krvného obehu pôsobia na rôzne orgány a tkanivá, riadia všetko od fungovania tela až po naše pocity.

Jedna skupina týchto hormónov sa nazýva „hormóny šťastia”, pretože vyvolávajú pocity radosti a niekedy aj eufórie. Považujú sa tiež za neurotransmitery, čo znamená, že prenášajú informácie prostredníctvom nervových buniek.

Aké sú štyri hormóny dobrej nálady? Dopamín, serotonín, endorfíny a oxytocín.

Hladinu týchto hormónov môžete zvýšiť niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu, ako je strava, cvičenie a meditácia, a zlepšiť si tak náladu.

Dopamín

Je neurotransmiter, chemická látka, ktorá prenáša signály medzi nervovými bunkami v mozgu. Podieľa sa na rôznych kognitívnych, behaviorálnych a emocionálnych funkciách. Funguje najmä v centrálnom nervovom systéme a je spojený s potešením, odmenou, motiváciou, pozornosťou a dobrovoľnými pohybmi.

Dopamín sa produkuje vo viacerých oblastiach mozgu. Neuróny produkujúce dopamín sú zapojené do rôznych nervových obvodov a ovplyvňujú rôzne činnosti v mozgu.

Spôsob, akým dopamín funguje, je zložitý a zahŕňa jeho väzbu na špecifické receptory na cieľových bunkách. Keď sa dopamín naviaže na tieto receptory, spustí sériu bunkových reakcií, ktoré môžu ovplyvniť správanie a náladu človeka.

Napríklad v systéme odmeňovania sa v mozgu uvoľňuje dopamín, keď zažívame potešenie, napríklad úspech v nejakej činnosti. To môže posilniť správanie a činnosti, ktoré vedú k uvoľňovaniu dopamínu, a tak motivovať správanie, ktoré je prospešné pre prežitie.

Hladinu dopamínu môžu ovplyvňovať aj rôzne stavy a látky, napríklad niektoré duševné ochorenia (ako schizofrénia alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou – ADHD), závislosť od drog alebo alkoholu a dokonca aj niektoré lieky.

5Rovnováha dopamínu tak môže mať významný vplyv na duševné zdravie a správanie človeka.

Serotonín

Je tiež neurotransmiterom, ktorý sa podieľa na regulácii širokého spektra funkcií v tele. Produkuje sa najmä v tráviacom trakte a v mozgu.

Serotonín je známy svojou úlohou pri regulácii nálady, spánku, chuti do jedla a sexuálnych funkcií.

Nízke hladiny serotonínu sa napríklad spájajú s depresiou a úzkosťou, zatiaľ čo vysoké hladiny môžu prispievať k pozitívnej nálade a celkovej pohode.

Podobne ako dopamín, aj serotonín funguje tak, že sa viaže na špecifické receptory na cieľových bunkách a spúšťa bunkové reakcie. Tieto reakcie sa môžu líšiť v závislosti od typu receptora a jeho umiestnenia v tele.

Serotonín sa podieľa aj na regulácii chuti do jedla a spánku. Nízke hladiny serotonínu môžu prispievať k poruchám príjmu potravy, ako je bulímia alebo anorexia, a môžu tiež ovplyvňovať kvalitu spánku.

Okrem týchto funkcií zohráva serotonín dôležitú úlohu pri prenose signálov medzi periférnymi nervami a centrálnym nervovým systémom, čím ovplyvňuje rôzne aspekty zdravia vrátane črevnej motility (pohyblivosti, pozn.) a kardiovaskulárnej funkcie.

Rovnováha serotonínu je vo všeobecnosti kľúčová pre naše celkové zdravie a pohodu a jeho nerovnováha môže byť spojená s rôznymi poruchami a stavmi vrátane depresie, úzkosti, porúch príjmu potravy a nespavosti.

Oxytocín

Ide o hormón šťastia a neurotransmiter, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii sociálnych vzťahov, materskej väzby a pripútania. Preto sa oxytocín nazýva, aj ako hormón lásky.

Jedným z najznámejších účinkov oxytocínu je počas pôrodu a stimulácie uvoľňovania materského mlieka počas dojčenia.

Prostredníctvom týchto účinkov oxytocín uľahčuje materskú väzbu a posilňuje puto medzi matkou a dieťaťom. Okrem týchto reprodukčných účinkov je oxytocín spojený aj s ďalšími aspektmi sociálneho správania.

Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie oxytocínu môže zlepšiť schopnosť ľudí s autizmom interpretovať emócie a zapájať sa do sociálnych interakcií.

Účinky oxytocínu sa však môžu líšiť v závislosti od kontextu a jednotlivca a výskum pokračuje v skúmaní jeho komplexnej úlohy v mozgových funkciách a ľudskom správaní.

Endorfíny

V tomto prípade ide o chemické látky produkované ľudským telom, ktoré pôsobia aj ako neurotransmitery a hormóny.

Uvoľňujú sa v centrálnom nervovom systéme a v iných častiach tela, najmä v čase stresu, bolesti alebo intenzívneho fyzického cvičenia.

Endorfíny sú známe svojou schopnosťou zmierňovať bolesť a vyvolávať pocit eufórie alebo pohody, podobne ako opiáty.

 Pôsobia tak, že sa viažu na špecifické receptory v mozgu a iných tkanivách. Keď sme v strese alebo nás niečo bolí, naše telo môže uvoľňovať endorfíny, ktoré nám pomáhajú zmierniť nepríjemné pocity a vyrovnať sa s nimi. Môžu uvoľňovať napríklad počas intenzívneho cvičenia, čo môže viesť k pocitu známemu ako „flow”.

Okrem zníženia bolesti a stresu môžu endorfíny ovplyvňovať aj náladu a hladinu energie. Môžu tiež pomáhať regulovať niektoré telesné funkcie, napríklad krvný tlak a telesnú teplotu.

Hoci sa endorfíny často spájajú s pozitívnymi a príjemnými pocitmi, môžu zohrávať úlohu aj pri mechanizmoch zvládania stresu a zvládaní reakcií na bolesť.

Ako si môžete zvýšiť hladinu hormónu šťastia

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete pokúsiť zvýšiť hladinu štyroch hormónov šťastia. Je však dôležité vedieť, že každý človek je iný a to, čo funguje u niektorých ľudí, nemusí u iných fungovať rovnako dobre.

Medzi všeobecné metódy, ktoré môžu pomôcť, však patria napr: cvičenie, mierna alebo intenzívna fyzická aktivita, zdravá strava. Toto všetko môže prispieť k celkovému zdraviu mozgu a správnemu fungovaniu neurotransmiterov vrátane dopamínu a serotonínu.

Meditačné cvičenia, hlboké dýchanie a iné relaxačné techniky môžu pomôcť znížiť hladinu stresu a zvýšiť hladinu serotonínu a oxytocínu.

Trávenie času s priateľmi a rodinou, ako aj pozitívna sociálna interakcia môžu zvýšiť uvoľňovanie oxytocínu a zlepšiť náladu. Dokonca aj stanovenie a dosiahnutie osobných cieľov môže stimulovať uvoľňovanie dopamínu a poskytnúť pocit uspokojenia a úspechu.

 Aktivity, ktoré vám robia dobre, ako napríklad počúvanie obľúbenej hudby, čítanie dobrej knihy alebo nejaký koníček, môžu stimulovať uvoľňovanie neurotransmiterov spojených s potešením a šťastím, aktuality.sk

X X X

Izraelskí aktivisti zabránili prevozu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Z kamiónov vyhádzali potraviny

Polícia zadržala štyroch aktivistov z hnutia Cav 9 vrátane jedného neplnoletého.

Izraelskí pravicoví aktivisti z hnutia Cav 9 v pondelok zabránili prevozu humanitárnej pomoci zo Západného brehu Jordánu do Pásma Gazy. Na hraničnom priechode Tarkúmijá medzi Západným brehom Jordánu a Izraelom zadržali nákladné autá privážajúce pomoc z Jordánska a vyhádzali z nich balíky s potravinami. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a Reuters.

Polícia zadržala štyroch aktivistov z Cav 9 vrátane jedného neplnoletého. Skupina Cav 9 má približne 100 členov. Opakovane sa snaží prekaziť dodávky pomoci do Gazy, kým palestínske militantné hnutie Hamas neprepustí izraelských rukojemníkov unesených počas útoku na Izrael 7. októbra 2023.

Internetom sa šíria videá, na ktorých izraelskí aktivisti vyťahujú tovar z nákladných áut a ničia ho. Minulý týždeň polícia zadržala taktiež štyroch ľudí na juhu Izraela za podobnú akciu zameranú na prekazenie dodávok humanitárnej pomoci smerujúcej do Pásma Gazy.

Hrozba humanitárnej krízy

Medzinárodné spoločenstvo tlačí na Izrael, aby umožnil lepší prísun humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy. Zahraničné organizácie varujú pred vážnou humanitárnou krízou, ktorá ohrozuje viac ako dva milióny ľudí žijúcich v enkláve.

Izraelské úrady v nedeľu oznámili otvorenie nového humanitárneho koridoru do severnej časti Pásma Gazy. Spojené štáty plánujú onedlho sprevádzkovať aj provizórny plávajúci prístav, ktorý v uplynulých týždňoch stavali pri pobreží mesta Gaza.

X X X

Protimonopolný úrad začal konanie pre možný kartel v medicínskej laboratórnej diagnostike

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začal 3. mája správne konanie vo veci možnej kartelovej dohody obmedzujúcej súťaž medzi piatimi podnikateľmi v oblasti medicínskej laboratórnej diagnostiky. TASR o tom informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

„PMÚ v rámci prešetrovania tohto prípadu vykonal neohlásené inšpekcie. Na základe vykonaného prešetrovania získal podklady a informácie nasvedčujúce tomu, že piati podnikatelia pôsobiaci v oblasti medicínskej laboratórnej diagnostiky spolupracovali pri určovaní cien, rozdelení trhu a zákazníkov, koordinovali sa vo verejnom obstarávaní a vymieňali si citlivé informácie,“ ozrejmila.

Zavrieť reklamu

Dodala, že PMÚ v začatom správnom konaní aplikuje aj článok 101 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorého sa posudzujú dohody obmedzujúce súťaž, ktoré môžu ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi. „Začatie správneho konania neznamená, že účastníci konania porušili súťažné pravidlá a ani neprejudikuje závery, ku ktorým môže PMÚ dospieť v rozhodnutí,“ podotkla hovorkyňa.

Protimonopolný úrad SR v novembri vykonal neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch podnikateľov pôsobiacich na trhu dodávok a veľkodistribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok. Dôvodom boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže, aktuality.sk

X XX

Protimonopolný úrad začal konanie pre možný kartel v medicínskej laboratórnej diagnostike

PMÚ vyšetruje možnú dohodu medzi piatimi podnikateľmi.

 Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začal 3. mája správne konanie vo veci možnej kartelovej dohody obmedzujúcej súťaž medzi piatimi podnikateľmi v oblasti medicínskej laboratórnej diagnostiky. TASR o tom informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

„PMÚ v rámci prešetrovania tohto prípadu vykonal neohlásené inšpekcie. Na základe vykonaného prešetrovania získal podklady a informácie nasvedčujúce tomu, že piati podnikatelia pôsobiaci v oblasti medicínskej laboratórnej diagnostiky spolupracovali pri určovaní cien, rozdelení trhu a zákazníkov, koordinovali sa vo verejnom obstarávaní a vymieňali si citlivé informácie,“ ozrejmila.

Dodala, že PMÚ v začatom správnom konaní aplikuje aj článok 101 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorého sa posudzujú dohody obmedzujúce súťaž, ktoré môžu ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi. „Začatie správneho konania neznamená, že účastníci konania porušili súťažné pravidlá a ani neprejudikuje závery, ku ktorým môže PMÚ dospieť v rozhodnutí,“ podotkla hovorkyňa.

Protimonopolný úrad SR v novembri vykonal neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch podnikateľov pôsobiacich na trhu dodávok a veľkodistribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok. Dôvodom boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže, aktuality.sk

X X X

Kamenický obmedzil novú daň. Niektoré sladené nápoje nebudú drahšie, o ktoré ide?

Ministerstvo financií ustupuje. Daň zo sladených výrobkov sa nebude uplatňovať tak široko, ako vláda pôvodne zamýšľala. Zo zoznamu produktov, ktoré budú podliehať dani, totiž vypadnú viaceré skupiny produktov, ktoré tam pôvodne boli.

Rezort financií tak pri dani zo sladených nápojov ustúpil kritikom. Ministerstvo pod vedením Ladislava Kamenického (Smer) napokon uznalo, že niektoré sladené nápoje sú rádovo škodlivejšie ako iné. V praxi to znamená, že vyškrtnú zo zoznamu tie sladené nápoje, ktoré sa vo všeobecnosti nepovažujú za škodlivé. Dani tak nebudú podliehať napríklad jogurtové mlieka a ani proteínové výživové doplnky, ktoré používajú ľudia, ktorí stravovacím režimom dopĺňajú aktívny životný štýl.

Fico: Na nové dopravné projekty budeme hľadať partnerov aj mimo EÚ

„Ministerstvo financií SR navrhuje, aby novej dani zo sladených nealkoholických nápojov nepodliehali sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Návrh ministerstva tiež vypúšťa zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva, a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach a rovnako, aby sa daň nevzťahovala na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami,“ informuje rezort financií.

Aj tento príbeh dane z cukru ukazuje, že medzirezortné pripomienkové konanie má svoj zmysel a môže prispieť k tomu, že výsledný legislatívny návrh lepšie naplní svoj pôvodný zámer. Zákony, ktoré prechádzajú skráteným legislatívnym konaním, sú často terčom kritiky aj preto, že súčasťou skráteného legislatívneho konania môže byť aj úplné obídenie medzirezortného pripomienkovania. Medzirezortné pripomienkové konanie sa oficiálne skončilo 9. mája tohto roku. Ministerstvo financií ešte nezverejnilo kompletné výsledky pripomienok, no už teraz avizuje, že niektoré uzná a zohľadní. Koaličná strana SNS tiež uvítala zmeny, ktoré urobil rezort.

Proti dani sa zdvihla kritika okamžite

Daň zo sladených nealkoholických nápojov bola terčom kritiky už od prvého okamihu, keď bola známa podoba návrhu. Nová daň bude mať štyri sadzby. V zásade platí, že jedna sadzba bude platiť pre štandardné ochutené nápoje, napríklad perlivé vody. Vlastnú sadzbu budú mať aj energetické nápoje, teda napríklad klasické plechovky so šumivým energetickým nápojom. Treťou kategóriou sú sladené nápoje, ktoré si zákazník kúpi v tuhej forme a následne ich rozrieďuje. Do tejto kategórie patria napríklad rôzne šumienky, no pôvodne sem patrili aj rôzne šumivé tabletky z lekárne, rôzne druhy špeciálnej výživy a aj spomenuté energetické nápoje. Štvrtou kategóriou, ktorá má vlastnú sadzbu, sú sirupy, teda tekuté koncentráty, ktoré sa rozrieďujú v určenom pomere.

Samotná daň patrí z pohľadu ekonomickej teórie k takým, ktoré sú pre ekonomiku menej škodlivé. Takáto daň totiž zdražuje spotrebu, ktorá je do určitej miery problematická. Spotreba sladených nápojov môže prispievať k obezite a dlhodobá konzumácia niektorých sladených nápojov môže prispieť k vážnemu poškodeniu zdravia.

 Slovensko výrazne daňami a odvodmi zaťažuje ekonomickú aktivitu, čo je relatívne škodlivý spôsob získavania prostriedkov do štátneho rozpočtu. Táto daň by sa zaradila svojou povahou k ostatnému zdaneniu spotreby. V súčasnosti týmto spôsobom štát získava zhruba štrnásť percent daňovo-odvodových príjmov.

Zdanenie nikotínových produktov a daň zo sladených nápojov sú zatiaľ jediné dve známe konsolidačné opatrenia pre rok 2025. Avizované zmeny v dani zo sladených nápojov znamenajú, že štát vyberie do štátneho rozpočtu menej. Pôvodné prepočty počítali s tým, že v budúcom roku získa rozpočet vo forme tejto dane 85 miliónov eur. Obmedzenie dane podľa rezortu financií spôsobí, že výnos dane klesne v budúcom roku o 5,8 milióna eur.

Drahšie ceny by zasiahli aj bezproblémové nápoje

Problémom tohto návrhu je, že daňou zaťažuje aj také sladené nápoje, ktoré nie sú týmto spôsobom problémové. Viac si podľa pôvodného návrhu mali priplatiť aj ľudia, ktorí majú zdravotné obmedzenia, musia sa vyhýbať kravskému mlieku, a môžu piť len rastlinné alternatívy. „Laktózová intolerancia je najrozšírenejšou potravinovou intoleranciou a na Slovensku ju má podľa odhadov desať až tridsať percent populácie. Nemalá časť ľudí preto prirodzene siaha po rôznych alternatívach, ktoré sú už v súčasnosti drahšie než klasické kravské mlieko,“ vysvetľuje riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.

Na tomto príklade vysvetľuje, že táto daň bola jednoducho nespravodlivá. „Kravské mlieko obsahuje na 100 mililitrov okolo 4,9 gramu mliečneho cukru. Keďže sa cukor v tomto mlieku vyskytuje prirodzene, dani podliehať nebude. Na druhej strane niektoré mandľové nápoje obsahujú len 2,8 gramu cukru na 100 mililitrov. Keďže je však tento cukor pridaný, dani už podliehať budú, a to aj napriek tomu, že obsah cukru je nižší než v prípade klasického kravského mlieka,“ dodáva Kužma. Inštitút pripravil tiež hromadnú pripomienku „za férové zdaňovanie“, ktorú podporilo približne štyritisíc ľudí.

 Hromadnú pripomienku k návrhu pripravila aj opozičná strana Sloboda a solidarita. „Chceme vyzvať všetkých športovcov, ale aj ostatných ľudí, ktorí nesúhlasia s ďalším zdaňovaním, aby našu hromadnú pripomienku podpísali. Urobíme všetko pre to, aby vláda nezdierala ľudí cez dane, ale v prvom rade šetrila na vlastnej strane,“ povedal predseda strany Branislav Gröhling.

Ministerstvo financií odmieta, že by na jeho rozhodnutí mala opozícia podiel. „Ministerstvo však naďalej odmieta zneužívanie tejto témy na politické účely a vopred upozorňuje na možné ,privlastňovanie si‘ výsledku rokovaní niektorými politickými stranami,“ hovorí rezort. Zmeny v dani pozitívne hodnotí aj koaličná SNS.

Obchodníci kritizovali aj rôzne sadzby

Okrem neférovosti pôvodného návrhu upozornil Kužma aj na to, že nastavenie jednotlivých sadzieb je problémové. Ilustroval to práve na dani, ktorá sa mala dotknúť proteínových rozpustných práškov. Upozornil, že napríklad 2,5-kilogramové balenie proteínového koncentrátu by bolo podľa návrhu pokryté spotrebnou daňou v sume 10,75 eura. Takéto balenie pritom v súčasnosti stojí 41,95 eura. Navrhovaná daň teda predstavuje viac ako 25 percent jeho súčasnej ceny a po novom by zaň športovci po zarátaní dane a zvýšenej DPH mohli zaplatiť okolo 54,85 percenta.

„Podľa odporúčaného dávkovania sa z 2,5-kilogramového balenia dá vyrobiť dvadsaťpäť litrov nápoja. Pri spotrebnej dani 10,75 eura je teda sadzba dane až 0,43 eura na liter vyrobeného nápoja. To je viac ako 0,15 eura na liter pri malinovkách alebo 0,30 eura na liter pri energetickom nápoji,“ vysvetlil Kužma problémovú časť zákona, ktorá sa má podľa aktuálnych vyjadrení ministerstva financií meniť./agentury/

X X X

 

Hlas chce mať z Richarda Rašiho šéfa parlamentu, KDH sa obáva neobsadenia postu

Koalícia sa musí dohodnúť na novom predsedovi parlamentu

Hlas-SD trvá na obsadení postu predsedu Národnej rady (NR) SR Richardom Rašim po tom, ako Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby. Potvrdil to minister práce Erik Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 s tým, že ak sa má otvárať koaličná dohoda, treba sa baviť o všetkých postoch.

Predseda KDH Milan Majerský sa obáva, že pozíciu šéfa parlamentu koalícia dlhodobo neobsadí pre rozpor Hlasu-SD a SNS v tejto otázke.

„Hlas-SD najmä trvá na tom, že miesto predsedu parlamentu patrí strane Hlas-SD,“ zopakoval Tomáš a vyzval koaličných partnerov, aby rešpektovali platnú koaličnú zmluvu. Trvá na potrebe dohody koaličných partnerov.

Označil za nemožné, aby sa Hlas-SD a Smer-SD spojili pri voľbe s opozíciou. Tému podľa jeho slov v koalícii odložili po voľbách do Európskeho parlamentu. Poznamenal, že kandiduje aj predseda SNS Andrej Danko, ktorý sa spomína aj pri pozícii predsedu parlamentu.

„Smutné je, že druhá najvyššia ústavná funkcia nie je obsadená,“ podotkol Majerský. Ak to má byť len do eurovolieb, dá sa to podľa neho akceptovať, no dlhodobé neobsadenie pozície označil za neakceptovateľné. Tvrdí, že aj z radov koaličných politikov už zaznievajú náznaky, že post ostane prázdny dlhšie. NR SR však takto podľa neho nemôže dlho fungovať, pretože to predstavuje chaos. Nepovedal, či by poslanci KDH podporili Rašiho pri voľbe. Rozhodnú sa, keď uvidia nomináciu.

Zmeny v RTVS

Dotkli sa aj zmien v RTVS. Tomáš odmieta označovanie nového zákona ako rušenie inštitúcie. Tá podľa neho ostane verejnoprávna.

Dodal, že Hlas-SD zmeny podporí, keďže sa odstránili veci, ktoré považovala strana za problematické.

Majerský sa obáva ovládnutia inštitúcie jedinou koaličnou stranou. K strate verejnoprávnosti a zániku napríklad regionálneho vysielania by mohlo podľa neho prispieť aj zvýšenie podielu reklamy. „Lebo tí, čo budú platiť reklamu, budú diktovať, čo sa bude vysielať,“ podotklo, aktuality.sk

X X X

Slováci sa dotýkali hokejovej dokonalosti. V treťom zápase zdolali supersilných Američanov

Slovenskí hokejisti zvíťazili v pondelňajšom stretnutí B-skupiny MS v Ostrave nad USA 5:4 po predĺžení. Pripísali si druhý triumf na šampionáte a v tabuľke majú päť bodov. Mužstvo trénera Craiga Ramsayho viedlo v zápase 4:1, no favorit tromi gólmi v treťom dejstve poslal duel do predĺženia. V ňom zariadil víťazstvo svojho tímu Miloš Kelemen.

 Slováci predvádzali v prvých dvoch tretinách aktívny hokej, ktorý im vyniesol vedenie 4:1. V úvodnom dejstve sa presadili Kelemen s Liborom Hudáčkom a v prostrednej časti pridali presné zásahy Šimon Nemec a Patrik Koch. Slováci v záverečnej tretine poľavili a pasívna hra posadila Američanov na koňa.

Tí gólmi Shanea Pinta, Bradyho Tkachuka a Lukea Hughesa poslali duel do predĺženia. V ňom mal v úvode veľkú šancu Kelemen, no brankára Augustina neprekonal. Mrzieť ho to však nemuselo, pretože 64 sekúnd pred koncom predĺženia dokázal tečovať strelu Nemca a rozhodol o extra bode pre slovenský tím.

Slovákov čaká deň voľna a svoj štvrtý zápas na šampionáte odohrajú v stredu o 20.20 h proti Poľsku, USA čaká v rovnakom čase vo štvrtok výber Francúzska./agentury/

X X X

Historický moment. Prvá Slovenka dosiahla vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu

Horolezkyňa Lucia Janičová sa v nedeľu stala prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na vrchol najvyššej hory sveta.

Lucia Janičová.

Štít Mount Everest vo výške 8848 metrov dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka. Janičová došla do cieľa expedície približne o 8:28 h miestneho času, spolu s ňou sa to podarilo aj prvej Kazaške Anare Buraševovej.

Slovenka v rámci prípravy na expedíciu na Everest trénovala v Alpách, kde taktiež vystúpila na Mont Blanc (4807 m), Mera Peak v Himalájach (6476 m) a Aconcaguu v Andách (6961 m).

Janičová pracuje pre biotechnologickú spoločnosť v Škótsku ako vedkyňa v oblasti imunológie. Lezeniu sa začala venovať pred ôsmimi rokmi. Najskôr začala liezť na morských útesoch a krátkych skalných stenách. Okrem toho nabrala skúsenosti v ľadolezení a zimnom mixovom lezení.

 Prvými Slovákmi, ktorí dosiahli vrchol Everestu, boli 15. októbra 1984 Zoltán Demján a Jozef Psotka, ten však cestou späť tragicky zahynul. O štyri roky neskôr dosiahol cieľ Jozef Just, ktorý sa však z expedície nevrátil. V máji 1998 vystúpili na vrchol Peter Hámor, Vladimír Zboja a Vladimír Plulík. Jánovi Čarnogurskému ml. sa to podarilo v roku 2011.

Ako prvá žena z bývalého Československa sa začiatkom 90-tych rokov o vrchol Everestu dvakrát pokúsila aj horolezkyňa pôvodom zo Slovenska Dina Štěrbová. Oba pokusy z južnej aj severnej strany však boli neúspešné. Informácie pochádzajú z tlačovej správy Slovenskej sporiteľne, ktorá sa na expedícii podieľala./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.