Čaputová vyzvala Hegera k zmene stratégie v SR, aby si upratal Matoviča. Pre dlh SR zmrazujú platy

 Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že vládna koalícia, v ktorej po odchode SaS zostali len tri strany a v parlamente sa opiera len o 70 poslancov, je v zložitej a ťažkej situácii. „Po dnešku je jasné, že táto vláde nemá podporu v parlamente zaručenú. Potrebujeme však funkčnú vládu, ktorá dokáže v parlamente presadiť opatrenia,“ uviedla v TV Markíza prezidentka.

 Čaputová pomerne rázne vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na zmenu stratégie vládnutia. „Premiér potrebuje vyjednávať, potrebuje uzatvárať dohody a potrebuje podporu v parlamente. A v príkrom rozpore s touto stratégiou, ktorá je jediná možná, sú útoky ministra financií Igor Matoviča. Dehonestovať partnera a zároveň uchádzať sa o jeho podporu nejde ruka v ruke,“ uviedla Čaputová s odkazom na SaS.

Podľa Čaputovej si premiér musí „urobiť poriadok s ľuďmi, ktorí stratégiu hľadania podpory mu budú kaziť,“ uviedla prezidentka s odkazom na Matoviča.

Čaputová uviedla, že sa už ani nesnaží o dialóg s ministrom financií. „Jeho vyhlásenia na moju adresu sú prejavom nedôvery,“ uviedla s tým, že prípadné rokovanie s Matovičom medzi štyrmi očami by aj tak nemalo zmysel.

 „Nemali by sme sa zhovárať o Matovičovi, ale o riešení kríz, v ktorých sa Slovensko ocitlo,“ uviedla hlava štátu.

Čaputová zatiaľ neuvažuje o iných riešeniach súčasnej zložitej politickej situácie – rozpustenie parlamentu (ak je tri mesiace neuznášaniaschopný) a úradníckej vláde.

Podľa Čaputovej sú jedným z riešení aj predčasné voľby. „Sme v situácii, kedy reálne hrozí, že v pate sa ocitne nielen parlament, ale aj vláda. A preto by sme mali mať v ústave pravidlo, podľa ktorého si parlament môže odhlasovať skrátenie volebného obdobia,“ uviedla Čautová s odkazom na legislatívny návrh, ktorý je momentálne v parlamente.

Prezidentka vidí za zberom podpisom pod predčasné voľby politickú kampaň Smeru a dodala, že ešte nie je rozhodnutá, či sa referenda zúčastní.

Čaputová k téme prezidentských volieb v roku 2024 a jej opätovnej kandidatúre zopakovala, že sa rozhodne začiatkom budúceho roka. „Nateraz sa touto otázkou nezaťažujem,“ dodala.

Čaputová bude zastupovať Slovensko na pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. v pondelok 19. septembra 2022. Prezidentka informovala, že do Londýne poletí leteckým špeciálom, pretože z metropoly Anglicka smeruje ešte v pondelok večer do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN. „Môj partner sa z LOndýna vráti komerčnou linkou,“ dodala prezidentka./agentury/

 X X X

Riskujú väzenie. Nevídanú petíciu proti Putinovi podpísali desiatky politikov

 V Rusku sa od začiatku týždňa šíri petícia vyzývajúca ruského prezidenta Vladimira Putina na odstúpenie. Petíciu zatiaľ podpísali desiatky miestnych politikov, ktorí tak riskujú väzenské tresty.

 Grafit zobrazujúci ruskú vlajku s písmenom Z, ktoré sa stalo symbolom ruskej armády, a s nápisom: „Milujem Rusko“ s dopísaným heslom „Putin = Führer“ v srbskom Belehrade.

Informovala o tom v stredu spravodajská stanica France 24, ktorá spravila rozhovor s jednou z hlavných predkladateliek petície, poslankyňou mestského zastupiteľstva v Petrohrade Xeniou Torstremovou.

Petícia, ktorú pôvodne podpísalo 19 miestnych ruských volených predstaviteľov a ktorá bola zverejnená v pondelok, obsahuje stručný text odsudzujúci Putinovu inváziu na Ukrajinu a požaduje jeho odstúpenie.

„My, mestskí poslanci Ruska, sme presvedčení, že kroky prezidenta Vladimira Putina škodia budúcnosti (našej) krajiny a jej občanov. Žiadame odstúpenie Vladimira Putina z funkcie prezidenta Ruskej federácie,“ uvádza sa v petícii, ktorá sa vo veľkom šíri na sociálnych sieťach a prevzali ju i viaceré médiá.

Pozoruhodný prejav

Ide o pozoruhodný prejav opozície v krajine, kde tvrdé zásahy Kremľa proti disentu vedú k tomu, že Putin je len zriedkakedy verejne očierňovaný, všíma si France 24.

Od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu hrozí tým, ktorí prezidenta kritizujú, väzenie podľa zákona kriminalizujúceho zverejňovanie „falošných správ“ o vpáde na Ukrajinu.

Konflikt na Ukrajine – alebo „špeciálna vojenská operácia“, ako ho nazýva Moskva – však neprebieha podľa plánov Kremľa. V súvislosti s neúspechmi Moskvy a úspechmi ukrajinskej protiofenzívy narastá kritika i medzi ruskými odporcami vojny.

Napriek riziku súvisiacemu s vyjadrením sa k situácii pribudlo pod petíciu od jej zverejnenia ďalších 84 podpisov. „Odstúpenie by pre Putina znamenalo pokojný odchod od moci,“ tvrdí Torstremová.

Ešte pred spustením petície zašlo niekoľko volených predstaviteľov z jedného z okrskov Petrohradu – Putinovho rodného mesta – ešte ďalej a 7. septembra poslalo Štátnej dume list, v ktorom žiadajú, aby bol prezident nielen odvolaný z funkcie, ale aj súdený za „vlastizradu“./agentury/

X X X

Šéf OSN naliehavo vyzval svetových lídrov: Neutopte svet

 Generálny tajomník OSN António Guterres naliehavo apeloval na svetových lídrov, aby v otázke klimatickej zmeny konali a „znížili teplotu“, nech sa svet „neutopí“. Guterres predtým navštívil Pakistan postihnutý obrovskými záplavami, pripomenula v správe agentúra AFP.

 Účastníci počúvajú prejav generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, štvrtý sprava pápež František na 7. kongrese vodcov svetových a tradičných náboženstiev v kazašskom Nur-Sultane v stredu 14. septembra 2022.

„Práve som sa vrátil z Pakistanu, kde som sa pozeral cez okno do budúcnosti – budúcnosti s trvalým a všadeprítomným klimatickým chaosom,“ povedal šéf OSN na tlačovej konferencii niekoľko dní predtým, ako sa do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN zídu desiatky svetových lídrov na týždeň zasadnutí na vysokej úrovni (High Level Week).

„To, čo sa deje v Pakistane, dokazuje úplne nedostatočnú celosvetovú reakciu na klimatickú krízu a v jej jadre je zrada a nespravodlivosť,“ dodal Guterres.

X X X

 Ukrajina očakáva na budúci rok rozpočtový deficit na úrovni 38 miliárd eur. Povedal to v stredu ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, podľa ktorého by schodok mali do veľkej miery vykryť financie z Medzinárodného menového fondu (MMF), Spojených štátov a Európskej únie.

Šmyhaľ uviedol, že deficit by čiastočne mali pomôcť riešiť aj vojnové dlhopisy a dane. Zároveň dodal, že očakáva dohodu s MMF o novom programe financovania na budúci rok.

Premiér odhaduje, že USA poskytnú Ukrajine 18 miliárd USD. Od Európskej únie a MMF očakáva po 12 miliárd USD, uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na informácie agentúry Interfax. Nakoniec, dodal Šmyhaľ, v tomto roku by EÚ mala Ukrajine poskytnúť finančnú pomoc v celkovej výške 8 miliárd eur, z toho 3 miliardy eur vo forme grantu.

Invázia Ruska na Ukrajinu koncom februára a následné boje spôsobili ukrajinskej ekonomike obrovské škody. Ako uviedla v ostatnom odhade Svetová banka, hrubý domáci produkt Ukrajiny klesne tento rok o 30 až 35 %.

X X X

  Ruský prezident Vladimir Putin v telefonáte s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom povedal, že ukrajinské obilie by malo byť „prioritne“ posielané do krajín, ktoré ho najviac potrebujú.

Putin s Guterresom hovorili najmä o implementácii dohôd o vývoze ukrajinského obilia, pričom obaja „zdôraznili, že prioritou je uspokojovanie potrieb tých, ktorí potraviny potrebujú v Afrike, na Blízkom východe a v Latinskej Amerike“, píše sa vo vyhlásení Kremľa.

Uviedol, že chce diskutovať o zmene dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Cieľom je obmedziť zoznam krajín, kam budú obilniny smerovať. Podľa neho Moskva podpísala dohodu pod podmienkou, že pomôže zmierniť prudko rastúce ceny potravín v rozvojových krajinách. Namiesto toho ju využili bohaté západné krajiny.

Šéf Kremľa ocenil „konštruktívnu spoluprácu“ s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) pri inšpekcii v Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES). Areál elektrárne, ktorá sa nachádza na okraji mesta Enerhodar, sa viackrát stal terčom delostreleckej paľby, z ktorej sa vzájomne obviňujú Ukrajina a Rusko. Tieto incidenty vyvolávajú obavy zo vzniku jadrovej katastrofy.

X X X

Šance na uzatvorenie mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou sú v súčasnosti veľmi nízke, uviedol generálny tajomník OSN António Guterres po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Bolo by naivné si myslieť, že sme blízko možnosti mierovej dohody,“ povedal Guterres. OSN je podľa neho stále pripravená pracovať na diplomatickom riešení konfliktu, šance na obnovenie mierových rokovaní sú však momentálne „minimálne“.

X X X

Bezdomovci na Slovensku nie sú. Aspoň tak sa tvária slovenské zákony, hovorí Martin z OZ Vagus

 Ocitnúť sa bez domova je situácia, ktorú si neželá zažiť nikto. Napriek tomu naše ulice lemujú tisíce ľudí bez strechy nad hlavou. Spôsoby, ako im pomôcť, komplikuje aj legislatíva, v ktorej dodnes nie je definované, čo bezdomovectvo znamená.

Sociálna pomoc je pre mladých ľudí často abstraktným pojmom, s ktorým sa stretnú len v médiách. K ľuďom bez domova pristupujú s predsudkami a vnímajú ich ako osoby, ktorým sa na ulici treba vyhýbať. Mladý Bratislavčan Martin, ktorý študuje socioekonómiu na rakúskej Vienna University of Economics and Business, sa počas leta rozhodol pomôcť v našom hlavnom meste bojovať proti sociálnej stigme a zlepšiť život bezdomovcom nielen materiálne, ale aj legislatívne.

Všetko sa to začalo ešte pred letom, keď našiel ponuku stáže v známom občianskom združení OZ Vagus, ktoré v Bratislave pôsobí už od roku 2011. Pracovná príležitosť bola súčasťou programu „Leto na Slovensku“, ktorú pre mladých študentov vytvorila Nadácia Slovenskej sporiteľne v spolupráci s neziskovou organizáciou LEAF.

Hlavnou náplňou OZ Vagus je pomoc ľuďom bez domova v troch oblastiach – terénnej sociálnej práci, integračnom programe a prostredníctvom nízkoprahového denného centra Domec, kde môžu nájsť pomoc v podobe ošatenia, jedla a základného zdravotného ošetrenia. Aj keď mala spočiatku stáž charakter administratívnej práce, mladého stážistu neobišla ani práca v teréne. „Štandardne som mal byť analytik, ktorý sedí za počítačom. Mojou hlavnou náplňou bolo skompletizovanie komparačnej analýzy verejných politík týkajúcich sa legislatívneho ukotvenia pojmu bezdomovectva,“ hovorí Martin. Samotná analýza je niečo, čo poznal už zo svojho štúdia, pričom to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sa rozhodol pre danú pozíciu. „Chcel som stráviť leto zmysluplnou aktivitou, bolo to blízke môjmu študijnému odboru a videl som v tom zmysel. Okrem pracovných skúseností som vnímal aj ľudský faktor, ktorý je pre mňa veľmi dôležitý,“ dodal.

Práca s dátami

Absencia pojmu bezdomovectva v našej legislatíve môže na prvý pohľad pôsobiť ako formálna banalita. Dôvodov, pre ktoré by sme sa mali venovať tejto problematike, je podľa Martina hneď niekoľko. Tým najdôležitejším je efektívnejšia a adresnejšia pomoc. „Ak by sme v slovenskej legislatíve hľadali explicitné vysvetlenie pojmu človek bez domova, tak ho nenájdeme. Chceli sme sa preto pozrieť, ako to funguje v iných krajinách. Ako tento pojem definovať, ako ho ukotviť a ktoré aspekty berú jednotlivé krajiny ako smerodajné. Dá sa na to nadviazať konkrétna pomoc a definovať patologické prvky, ktoré vyhľadávame a snažíme sa ich minimalizovať,“ vysvetlil Martin. Analýza ukázala, že je výzvou nájsť jednotnú definíciu bezdomovectva a zároveň ju použiť v našej legislatíve. Podklady taktiež naznačili, že podobný problém majú aj iné európske krajiny.

Podľa ambiciózneho študenta je jednou z najväčších prekážok práve všeobecnosť pojmu „bezdomovec“. Ten môže zahŕňať alebo skrývať príliš veľa významov, a tak záleží na kontexte, v akom sa prezentuje. „Keď chcete niečo dostať do legislatívy, má to byť v nadväznosti na iné, už existujúce politiky. Zasadiť to do nejakého legislatívneho rámca. Pojem bezdomovectva je však taký široký, že jeho jasná definícia si vyžaduje v niektorých miestach kompromis. Je otázne, do akej miery ho chceme urobiť a do akej ho robia v iných krajinách,“ dodáva Martin.

 Inšpirácia zo zahraničia

Bohaté skúsenosti s analýzou sociálnej sféry získal Martin už pred prácou vo Vaguse na univerzite vo Viedni. Okrem mimoškolských stáží v rakúskych organizáciách, ako aj štátnej správe, pôsobí v študentskej iniciatíve Oikos, ktorá sa venuje udržateľnosti a sociálnemu aspektu podnikania. Práve Rakúsko by mohlo byť podľa Martina v mnohých ohľadoch inšpiráciou toho, ako k problematike s bezdomovectvom na Slovensku z pohľadu štátu pristupovať.

„Viac tam zohľadňujú regionálny charakter. V jednotlivých mestách môže byť problém diametrálne odlišný, aj keď sa zastrešuje jednotným pojmom človek bez domova. Problém bezdomovectva nemá všade rovnakú tvár,“ hovorí Martin. Odpoveďou je podľa neho vznik lokálnych regionálnych centier, ktoré budú lepšie poznať lokálny kontext a poskytovať zmysluplnejšie služby pre ľudí bez domova. Predstava o tom, že všetky problémy vyrieši centrálna národná jednotka, je podľa Martina absurdná, keďže problém s bezdomovectvom nie je všade rovnaký. Oceňuje taktiež schopnosť Rakúska vytvárať preventívne opatrenia, ktoré sú schopné pohotovo reagovať na vznikajúci problém.

„V Rakúsku vyčlenili v začiatkoch pandémie 24 miliónov eur na pomoc s platením nájmu pre konkrétne fyzické osoby, ktorým hrozilo, že prídu o strechu nad hlavou. Minimalizovalo sa tak riziko, že sa ďalší ľudia stanú bezdomovcami,“ vysvetľuje Martin.

Práca s klientmi

Novým poznatkom bol pre Martina aj priamy kontakt s klientmi OZ Vagus, ku ktorému sa v Rakúsku nemal možnosť dostať. „Samotná skúsenosť so sociálnou prácou z pozície dennej pomoci bola neuveriteľne obohacujúca. Z anonymných čísiel v tabuľkách sa stali reálne tváre ľudí bez domova. Vidieť, že za číslami nie sú iba bezduché prejavy štatistického úradu, ale sú tam konkrétne osudy a príbehy. Bol to neopakovateľný a ťažko uchopiteľný zážitok, ktorý sa s analýzou nedá porovnať. Sú to dva rozdielne svety.“ Martin pomáhal počas stáže sociálnym pracovníkom s každodennými činnosťami, ktoré si nízkoprahové centrum pre ľudí bez domova vyžaduje – od prípravy jedla, vydávania oblečenia, aktívnej komunikácie s klientmi až po riešenie ich osobných problémov.

Práca v teréne zahŕňala aj výjazdy sociálnych pracovníkov, ktorí navštevovali ľudí bez domova vo vybraných lokalitách. „Chodilo sa do miest a prostredia, kde som predtým nikdy nebol. Často sme tam išli naslepo – nevedeli sme, koho tam stretneme a aká bude reakcia,“ dodáva Martin.

 Budúcnosť

Práve práca v OZ Vagus Martina utvrdila v presvedčení, že chce byť aktívny v sociálnej sfére a aj naďalej využívať svoje znalosti pri tvorbe analýz schopných zlepšovať život iným ľuďom. „Som nadšený z tejto skúsenosti a potvrdilo to moje presvedčenie, že má zmysel sa sem vrátiť, pracovať, budovať a tvoriť nejaké hodnoty. Nebáť sa ísť naspäť. Je tu mnoho zmysluplných príležitostí, na ktorých má zmysel pracovať,“ povedal k svojim budúcim plánom na Slovensku Martin.

K stáži v OZ Vagus sa dostal prostredníctvom programu „Leto na Slovensku“, ktorý vytvorila Nadácia Slovenskej sporiteľne v spolupráci s neziskovou organizáciou LEAF. „V rámci neho sme oslovili naše partnerské neziskovky, aby otvorili na leto pozície pre stážistov a my sme im poskytli zdroje na ich mzdy. Vďaka tomu sa stovky mladých slovenských študentov, študujúcich na Slovensku aj v zahraničí, uchádzali o atraktívnu platenú letnú stáž v desiatkach zaujímavých organizácií,“ prezradila Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne, aktuality.sk

X X X

Pre vysoký dlh SR ministrom zmrazujú platy

Podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti začína platiť tzv. dlhová brzda.

Z dôvodu vysokého verejného dlhu sa ministrom slovenskej vlády zmrazujú platy na minuloročnej úrovni. Aktuálna výška dlhu presahujúceho 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) aktivovala pravidlá tzv. dlhovej brzdy. Informoval o tom Úrad vlády (ÚV) SR.

Pripomenul, že v apríli tohto roka európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil informáciu, podľa ktorej pomer dlhu verejnej správy k HDP v roku 2021 dosiahol na Slovensku hodnotu 63,1 %, čím prišlo k prekročeniu horného limitu dlhu verejnej správy. Znamená to, že v zmysle zákona o rozpočtovej zodpovednosti začína platiť tzv. dlhová brzda.

Jedným z jej mechanizmov je aj zníženie platov členov vlády na úroveň ich platov v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Zníženie platov nadobudlo účinnosť od 1. mája 2022. Z toho podľa ÚV SR vyplýva, že preplatok v celkovej výške asi 880 eur bude členom vlády štandardne zúčtovaný.

ÚV SR dodal, že výška platu člena vlády je vo všeobecnosti určená zákonom o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov ako 1,5-násobok platu poslanca. Dlhová brzda určená zákonom o rozpočtovej zodpovednosti teda zmrazila plat člena vlády od 1. mája 2022 na úroveň 1,5-násobku platu poslanca v roku 2021, aktuality.sk

X X X

 Kremeľ kritizuje Kyjev, že na zaistenie bezpečnosti využíva Západ

Podľa návrhu bezpečnostných záruk pre Ukrajinu by sa spojenci mali zaviazať k veľkým dodávkam zbraní

Kremeľ reagoval predvídateľne vlažne na navrhovanú sériu bezpečnostných záruk, zverejnených v utorok ukrajinským prezidentským úradom. V stredu to napísal portál britského denníka The Guardian.

Návrh vypracovali dvaja hlavní autori – bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen a vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

Desaťročia investícií

V ich správe sa píše, že spojenci Ukrajiny by sa mali právne zaviazať k veľkým dodávkam zbraní a k niekoľko desaťročí trvajúcim investíciám do ukrajinských ozbrojených síl. Bolo by to náhradné riešenie pre Kyjev, ktorý sa dlhodobo snaží o vstup do NATO.

Zámerom je navrhnúť bezpečnostnú architektúru, ktorá by Ukrajine zaručila, že sa Rusko nebude znova snažiť ju napadnúť. Moskva pri februárovej invázii tvrdila, že jednou z príčin je možné budúce členstvo Ukrajiny v NATO.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol že Rusko zhodnotilo dokument s návrhom negatívne, napísala v stredu agentúra Reuters. Predstava vstupu Ukrajiny do NATO je podľa neho „pre Rusko hlavnou hrozbou“. „Toto (návrh) znova ukázalo, aké dôležité a naliehavé pre nás je, aby sme zaistili našu vlastnú bezpečnosť a naše vlastné národné záujmy,“ uviedol.

„Hrozby voči Rusku“

Peskov kritizoval Kyjev, že na zaistenie bezpečnosti využíva Západ. Vyhlásil, že Zelenskyj môže hneď teraz posilniť bezpečnosť Ukrajiny – stačí, ak sa podvolí ruským požiadavkám.

„Vedenie Ukrajiny musí urobiť kroky, ktoré odstránia hrozby voči Rusku, a oni dobre vedia, aké kroky to musia byť,“ dodal Peskov. Podrobnosti však neuviedol, aktuality.sk

 X X X

Pravidlám diktatúry povedali nie. Keď bolo zle, šikovne sa vedeli vynájsť

 Aj keď im zakázali sláviť cirkevné sviatky, urobili si po svojom. Rehoľníčky sa otvorene postavili voči príkazom komunistov a neraz boli vďaka svojmu dôvtipu o krok vpred.

Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.

Keď im komunisti zakázali sláviť cirkevné sviatky, vzopreli sa aj za cenu trestov či nižších platov. Rehoľníčky perzekvované komunistickou diktatúrou vedeli mnohokrát preľstiť tých, ktorí ich 40 rokov šikanovali.

Či už priamočiarym „nie“, alebo premysleným plánom, vždy si stáli za svojim. Strety s totalitnou mocou sa nie vždy zaobišli bez následkov. I tie však ženy v habitoch prijali a postavili sa im čelom.

Svedčí o tom hneď niekoľko prípadov odvahy a nezlomnosti, ktoré sú aj súčasťou príbehu knihy Jedna svieca stačí. Titul dokumentujúci likvidáciu ženských reholí v Československu si môžete do nedele 18. septembra zakúpiť na našom webe v špeciálnej sviatočnej zľave.

Permanentný nátlak

Keď komunistický režim v auguste 1950 zakročil voči ženským reholiam a premiestnil sestry na polia a neskôr do textilných tovární, primárnym cieľom bolo, aby sa vzdali rehoľného rúcha a odišli do civilu.

Tento prerod sa snažili urýchliť napríklad tým, že ich počas cirkevných sviatkov nútili pracovať. Svetský kalendár ateistického režimu totiž dni ako sviatok Sedembolestnej Panny Márie, Zjavenie Pána či Sviatok všetkých svätých nepoznal. Komunisti uznávali v tom čase za štátny sviatok 9. máj – výročie oslobodenia Československa sovietskou armádou. Dňami pracovného pokoja boli Deň znárodnenia i Sviatok práce.

Sestra Natália spolu s ďalšími z Rímskej únie Rádu svätej Uršule, ktoré v 50. rokoch denne dreli v prašných alebo vlhkých miestnostiach ľanového závodu v severočeskej Holbe, povedali obmedzujúcim pravidlám jasné nie. Pracovať sa totiž malo napríklad aj na sviatok patrónky rehole svätej Uršule či na Veľký piatok.

Spočiatku sa dalo s vedením továrne dohodnúť na tom, že si sestry vymeškané dni nadpracujú. Z osemhodinových služieb sa tak stávali 16-hodinové. Situácia sa zmenila v lete 1952, keď nové vedenie fabriky nesúhlasilo s nahrádzaním vymeškaných pracovných dní, pripadajúcich na cirkevné sviatky.

Sestrám začali strhávať dovolenku: za jeden neodpracovaný deň prišli o dva dni voľna. Výsledkom bolo, že im dovolenka nezostala žiadna a počas celozávodného voľna umývali okná alebo lopotili na ľanových poliach.

 Nečakaná razia

Súdruhovia verili, že donútia rehoľníčky vzdať sa cirkevných zvyklostí vrátane prikázaných sviatkov. Opäť sa prepočítali. V pondelok 8. decembra 1952 slávili sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, v januári 1953 Zjavenie Pána, ktoré pripadlo na utorok 6. januára. V oba dni neprišli do práce.

Tentoraz však nasledoval tvrdý protiúder. Hneď na druhý deň v stredu 7. januára 1953 napochodovali do mokrej sály dvaja muži v sprievode zmocnenkyne cirkevného úradu. Namierili si to rovno k sestre Márii Stanekovej. Požiadali ju, aby s nimi šla do kancelárie a zobrala si občiansky preukaz. Tam ju obvinili zo sabotáže a z nahovárania ostatných sestier,

aby počas cirkevných sviatkov nechodili do práce. Žiadali od nej, aby podpísala, že bude v čase prikázaných sviatkov pracovať. Odmietla.

„Každá sestra má slobodu konať podľa svojho svedomia,“ reagovala pokojným hlasom. Nasledovali vyhrážky všemožnými trestami. Komunisti považovali sestru Máriu Stanekovú za neoficiálnu zástupkyňu provinciálnej predstavenej uršulínskeho rádu.

Spolu s ňou vyviedli v ten deň z továrne i sestru Karolu Stolárikovú, ktorú považovali za predstavenú mladších uršulínok. Zatkli tiež sestru Stanislavu Ryšavú mysliac si, že ide o predstavenú sestier vincentiek. Všetky tri skončili vo vyšetrovacej väzbe v Šumperku.

Sestra Mária Staneková vyfasovala pol roka za mrežami, pričom polovicu trestu si odpykala v trestaneckom tábore. Z väzenia ju previezli rovno do nemocnice, odkiaľ putovala na Slovensko, do kláštora v Hronskom Beňadiku.

Vďaka tomu, že sestry Mária ani Karola neprezradili, že skutočnou novicmajsterkou, ktorá viedla mladé sestry, bola sestra Bernadetta, mohla i naďalej pokračovať príprava na skladanie tajných sľubov.

Žiadne knedle či omša

Rovnakú politiku ako v závode Holba viedli súdruhovia aj v bavlnárskej továrni v severočeskom meste Tanvald, kam bola v roku 1951 spolu s ďalšími uršulínkami prevezená aj sestra Viannea.

S blížiacim sa koncom januára 1952 ich čakal sviatok svätej Angely Mericiovej. Žiadať o povolenie vopred nemalo zmysel, len by zbytočne upriamilo pozornosť vedenia fabriky. Keď prišiel 27. január, deň skonu zakladateľky rehole, uršulínky neprišli do práce, hoci mená viacerých svietili v rozpise.

O pár hodín rozrazili dvere internátu vedúci z továrne a zisťovali, čo sa deje. Sestry im vysvetlili, že majú sviatok a do práce nenastúpia ani tie, ktoré čakala poobedná zmena. Vedúci sa začali vyhrážať. Keď videli, že nepochodia, nahnevaní sa vrátili do továrne.

Sestra Viannea tušila, že sa to nezaobíde bez následkov. Za neodpracovaný deň im strhli hneď dva dni dovolenky a vymeškaný deň si museli odpracovať. Ani to ich však neodradilo od toho, aby slávili prikázané cirkevné sviatky i sviatky svojej rehole.

V ďalšom kroku im vedenie továrne zakázalo stravovať sa v závodnej jedálni. „Aspoň nebudeme musieť jesť dookola knedľu,“ potešila sa sestra Viannea, ktorá mala radšej domácu kuchyňu sestry Borgie.

Prišlo však ďalšie obmedzenie – miestnemu dekanovi zakázali slúžiť omšu v kaplnke, ktorú mali sestry priamo v ubytovni. Aj s tým sa však zmierili a začali chodiť do kostola do neďalekej Smržovky.

„Mal to byť trest, no pre nás to bola odmena. Konečne sme mohli opustiť hranice Tanvaldu, narušiť stereotyp. Boli sme mladé, tešili sme sa, že môžeme ísť do kostola a kochať sa okolitou krajinou,“ vysvetlila sestra Viannea.

I ženy lopotiace v továrni pod Jizerskými horami si tak dokázali nájsť cestu, ako obísť pravidlá, pokračovať vo formáciách, utužovať vzťahy v spoločenstve a napriek striktným zákazom dodržiavať prikázané cirkevné sviatky.

 Trestom bola chmeľnica

V apríli 1952 však došla súdruhom trpezlivosť. Bolo to na Veľký piatok a uršulínky neprišli do práce. Namotávanie cievok v deň prísneho pôstu, modlitieb a pokánia neprichádzalo do úvahy, čo však horliví komunisti nemohli ani nechceli pochopiť.

Za trest poslali ženy v habitoch na chmeľovú brigádu do Žatca pri Chomutove na západe Čiech. Šesť týždňov žili uršulínky v zanedbanej ubytovni.

„Posteľ zo štyroch dosák, na nej slamník. Každú noc dve-tri dospali na dlážke, lebo sa postele jedna po druhej rozpadávali.“

Na poliach osekávali chmeľové výhonky a následne rastliny vešali pomocou oceľových drôtov. Po vyše mesiaci prišiel príkaz, že sa sestry musia vrátiť do továrne. Závod potreboval pracovné sily, a tak sa vrátili na pôvodné pôsobisko.

O krok vpred

Napriek vyhrážkami i zrealizovaným trestom si však rehoľné sestry stáli za svojím. Nielen v otázke toho, že odmietali vyzliecť rúcha, ale aj v tom, že i naďalej slávili cirkevné sviatky, pokračovali vo formácii a v časoch tvrdej totality dokonca tajne, v noci, v tme za zamknutými dverami kostolov skladali rehoľné sľuby.

V mnohých prípadoch využili šikovné kľučky, aby obišli zákazy a nariadenia. Príkladom bol i odchod na púť do Šaštína, ktorá bola po masových udalostiach na moravskom Velehrade pod dôslednou kontrolou bezpečnostných zložiek.

„22. 5. 1986 si komunita z Kostolnej-Záriečie vykonala autobusom púť do Šaštína a výlet na zámok Lednice na Morave, lebo na púť nebolo dovolené objednať autobus.“, aktuality.sk

X X X

V USA po 14 rokoch vzrástli úroky hypoték nad 6 %

Priemerná sadzba pri 30-ročných hypotékach vzrástla v Spojených štátoch o sedem bázických bodov

Priemerná úroková sadzba pri najpopulárnejších hypotekárnych úveroch v USA vzrástla nad 6 %. Nad túto hranicu sa tak dostala prvýkrát za 14 rokov a v porovnaní s úrovňou spred roka je viac než dvojnásobne vyššia. Uviedla to v stredu Asociácia hypotekárnych bankárov (MBA – Mortgage Bankers Association). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Horšia dostupnosť bývania

Ako MBA uviedla, priemerná sadzba pri 30-ročných hypotékach vzrástla v Spojených štátoch v týždni do 9. septembra o sedem bázických bodov na 6,01 %. Na tejto úrovni nebola od roku 2008.

Zvyšujúce sa úroky na hypotékach sťažujú Američanom dostupnosť bývania, čo sa odráža na dopyte po nových nehnuteľnostiach. Podľa posledných údajov za mesiac júl klesol predaj nových domov v USA na 6,5-ročné minimum a pokles zaznamenala aj výstavba domov. Tá dosiahla v júli najnižšiu úroveň za 1,5 roka.

Analytici pritom očakávajú, že americká centrálna banka Fed pristúpi na budúci týždeň k ďalšiemu výraznému zvýšeniu úrokových sadzieb. Očakávajú, že po dvoch zvýšeniach o 75 bázických bodov po sebe zvýši hlavnú úrokovú sadzbu v tomto rozsahu opäť. Niektorí nevylučujú ani zvýšenie o celý percentuálny bod. Banka pritom od marca zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu už o 225 bázických bodov.

Pomalé spomalenie inflácie

Očakávania analytikov podporili údaje o vývoji inflácie v USA za minulý mesiac. Medziročná miera inflácie sa síce zmiernila, očakávalo sa však, že rast spotrebiteľských cien bude ešte slabší.

Inflácia v USA dosiahla 8,3 % po 8,5-percentnej úrovni v júli, ekonómovia však počítali so spomalením na 8,1 %. Navyše v medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny vzrástli v auguste o 0,1 %, pričom sa očakával ich pokles v tomto rozsahu, aktuality.sk

X X X

Nový Ružinov spúšťa predaj všetkých voľných jednotiek

 Výstavba budov E1 Angela a E2 Evelyn z druhej etapy rezidenčného projektu Nový Ružinov developera CZ Slovakia, a. s. úspešne napreduje. Jej odovzdávanie je naplánované na druhý polrok 2024, ale developer už teraz dáva všetky voľné jednotky do predaja.

Prvá etapa projektu Nový Ružinov priniesla už v roku 2018 do doposiaľ neurbanizovanej zóny Ružinova ponuku pokojného bývania pre všetkých, ktorí túžia byť v blízkosti centra a zároveň na dosah k dunajskej hrádzi. Projekt ponúkol príťažlivý dizajn, veľkorysý rezidenčný park, veľké okná, funkčné dispozície a dostupnú občiansku vybavenosť, ktoré z neho robia ideálne miesto na život pre všetkých.

Druhá etapa úspešne napreduje

V súčasnosti prebieha výstavba druhej etapy projektu, ktorej súčasťou je až sedem nových budov – 5 viladomov, ktoré sa budú odovzdávať postupne už túto jeseň a zimu a 2 polyfunkčné budovy, kde sa z hľadiska hrubej stavby dokončuje 5. nadzemné podlažie z celkových 7 nadzemných podlaží. Druhá etapa projektu nadväzuje na úspechy tej prvej, pokračuje v modernej architektúre s veľkoformátovými oknami, rozľahlým vnútroblokovým parkom, funkčnými dispozičnými riešeniami a kvalitným stavebným prevedením.

Výstavba pokračuje podľa plánu, harmonogramu sa nedotkli ani turbulencie na trhu so stavebnými materiálmi. Odovzdanie dvoch polyfunkčných budov E1 Angela a E2 Evelyn je naplánované na druhý polrok 2024. V súčasnosti prebieha aj realizácia spoločného zeleného parku druhej etapy, ktorý sa postará o príjemné prostredie na bývanie.

Všetky jednotky v predaji

Aj napriek tomu, že výstavba je ešte stále v plnom prúde, developer CZ Slovakia, a. s. v priebehu júla uvoľnil do predaja všetky voľné jednotky, ktorých je spolu až 85.

Dostupná je široká škála bývania, od útulných „jednoizbákov“ až po priestranné „štvorizbáky“. V piatich viladomoch ostávajú už len posledné voľné štvorizbové byty s veľkými terasami , ale v druhej fáze (polyfunkčné budovy E1 Angela a E2 Evelyn) si môžete teraz vyberať z tých s najkrajším výhľadom do vnútroblokového parku s južnou orientáciou. Dostupné sú jednotky aj so zelenými predzáhradkami alebo veľkými balkónmi. Ceny „jednoizbákov“ začínajú od 140 000 € a „trojizbák“ si kúpite už od 258 000 €.

 Prečo sa oplatí kupovať už dnes?

Situácia na trhu s bývaním je v súčasnosti extrémne nestabilná s neustále rastúcimi cenami zapríčinenými malou ponukou a infláciou. Developer CZ Slovakia, a. s. v tomto ohľade vychádza záujemcom o bývanie v Novom Ružinove v ústrety a ponúka im zmluvy bez inflačnej doložky. Vďaka tomu si môžu byť istí, že cena ich nehnuteľnosti sa nebude neočakávane meniť a svoje nové bývanie v Novom Ružinove získajú bez zbytočných vrások.

Taktiež nie je žiadnym tajomstvom, že v najbližších mesiacoch môžeme očakávať zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárynch úverov. Aj preto odporúčame pre záujemcov o bývanie v Novom Ružinove investovať do kúpy bytov už dnes, aby mohli získať hypotekárne financovanie za výhodnejších podmienok, aktuality.sk

X X X

   Herec Tomáš Maštalír aj ako učiteľ? Študenti obohacujú váš svet  

 Učí. V skutočnom živote odovzdáva svoje profesné skúsenosti na VŠMU mladým hercom, seriálovým študentom zasa vlieva vedomosti ako stredoškolský pedagóg.

Vyskúšajte náš nový bonusový balíček a navyše podporíte kvalitné spravodajstvo pre všetkých.

V obidvoch prípadoch hovorí, že ho to baví. V médiách toho nedáva o sebe veľa vedieť. Keď však považuje za užitočné vystúpiť na verejnosti, na to ho netreba prehovárať, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk herec Tomáš MAŠTALÍR.

X Keď sa chce niekto o vás dozvedieť niečo zo súkromia, vygoogli si vlastne iba toľko, že máte radi maminine lokše s kačicou. Prečo dávate o sebe vedieť nie tak veľa informácií?

Nie som veľmi zdieľny človek, nie je mi to až také prirodzené a necítim sa pri tom komfortne. Napríklad,zatiaľ stále nevyužívam ani sociálne siete. Verejná časť môjho života je iba tá pracovná. Každý to máme nastavené inak a ja to mám takto.

X Takže neprekáža vám, že si na rozdiel od iných vašich kolegov veľa o sebe neprečítate?

Nie (smiech). To mi vôbec neprekáža.

X Milan Lasica kedysi povedal, že nie je v televízii, lebo nevarí. Vy nevaríte a ste v nej. Varíte?

Čo-to uvarím. Ale nie na nejakej pravidelnej báze. Napríklad tie lokše? Nie. S nimi je strašná piplačka. Podľa mňa, lokše odídu s generáciou našich starých mám a mám. Je s tým strašný kopec roboty a celá kuchyňa je od múky (smiech…).

X Čo ale o vás známe je, že využijete príležitosť, aby ste sa vyjadrili k spoločenským témam. Boli to pochody proti korupcii či Za slušné Slovensko. Na tieto vás netreba presviedčať?

Keď to považujem za správne a potrebné, tak rozhodne nie. Podľa mňa to tak má asi každý. Keď cítite, že je to vhodné a prospešné, netreba vás prehovárať.

Herci boli už od Novembra 89 istými „majákmi“ v spoločnosti a v ťažkých chvíľach sa ozvú. Malo by to patriť k prirodzeným výbavám hercov či umelcov?

Ťažko z toho robiť nejakú povinnosť alebo pomenovať to ako nejakú výbavu. Ale ak niečo považujete za správnu vec, navyše prezentujete názor a postoj nejakej komunity alebo veľkej skupiny ludi, tak tým,ze ste povedzme známy, je šanca,ze vás hlas ziska možno viac pozornosti. A vtedy verím, že to ma zmysel. Samozrejme, je to od prípadu k prípadu.

 X Herci vystupujú na protestoch proti korupcii či proti problémom v politike a nie všetci ľudia to od nich pozitívne prijímajú.

Pretože existuje názorové spektrum. Je to legitímne a úplne normálne. Bolo to tak vždy. Beriete ich s takýmto s nadhľadom vždy, alebo vás občas dokážu nahnevať? Čo sa týka názorov – nech sú akokoľvek protichodné – tak pokiaľ je to v pokojnej a slušnej rovine, nevidím v tom problém.

Problém je, keď to oponenti ženú do extrému a opúšťajú sa hranice slušnosti. Na internete je to navyše pod rúškom anonymity. A tým sa nemienim trápiť. Veľa ľudí, ktorí si vylievajú zlosť v anonymite na internete, by v priamej konfrontácii zoči-voči vám takí ostrí byť nevedeli.

X Herci a umelci boli pod paľbou počas pandémie: Stretávali sa reakciami, aby išli vykladať tovar a nežiadali podporu od štátu. Čo ste si o tom pomysleli?

Kultúrna obec nežiadala cez pandémiu nijaké extra výhody oproti alebo na úkor ostatných. Ozývala sa s prosbou o to,aby sa aj na ňu nezabudlo. Kultúra a kultúrny priemysel sa v krajine zastavili tak,ako iné podniky, služby ci gastro.

Potrebovali podporu od statu, pretože si nemali ako na seba zarobiť. Pandémia zasiahla všetkých. A nikto nebol predsa bez prace dobrovoľne. Každý z nás veľmi dobre vie, čo v živote robí.

Koľko námahy a energie ho stojí jeho práca. Ja som nikoho neokradol a zarábam si na živobytie tak ako viem. Tak ako každý. Myslím, že nikoho o nič neoberáme a neukracujeme. Všetci platíme dane. Ak sme naozaj takí darmožráči a je nám extrémne dobre za nič, prečo to teda nevyužíva každý?? Nemyslím si, že každý môže robiť našu prácu – tak, ako si ani ja nemyslím, že by som dokázal robiť iné profesie.

V kultúrnom priemysle na Slovensku pracuje cez 200-tisíc ľudí, čo je porovnateľné množstvo aké pracuje na Slovensku v automobilovom priemysle. A k tým „vykladaČom tovaru”- nevšimol som si, že by počas pandémie hľadali hypermarkety 200-tisíc vykladačov tovaru. To bolo nielen ze trápne,ale hlavne veľmi nesolidárne.

X Keby herci hrali iba v divadlách, nie aj v televíznych seriáloch, položila by ich pandémia?

Pandémia by polozila, alebo aj polozila každého, kto zostal úplne bez prace. Bez rozdielu profesie…

X Keby ste učiteľsky uzavreli, ako sa štát postavil cez pandémiu ku kultúre, akú známku by od vás dostal?

Povedal by som to takto: v porovnávaní s ostatným krajinami sme neboli na tom najlepšie. Boli sme na tom až zle.

X Takže slovné hodnotenie?

Bola by to známka v tej horšej polovici spektra.

X Na vysokej škole učíte herectvo. Baví vás to?

Baví. A baví ma pozorovať, a možno aj „nakopnúť” študentskú sympatickú mladú energiu, náboj, odhodlanie na sebe pracovať,alebo motiváciou dosiahnuť určitú úroveň v profesii. Zároveň, aj v úlohe pedagóga nie ste len na strane, ktorá iba dáva a nedostáva. Je to vzájomné.

Študenti vás vťahujú do svojho sveta a obohacujú ten váš. Každé remeslo si vyžaduje istý druh náhľadu, špecificky spôsob myslenia a vlastné riešenie problému. Do toho sa ich snažíte voviesť a predstaviť im to. Ako pedagóg sa ich nesnažím „učiť”,ale v podstate s nimi zdieľam svoju doterajšiu získanú skúsenosť. V tomto prípade je o 25 rokov dlhšia ako ich.

X Študentský „materiál“ s ktorým narábate, máte aj ako pedagóg v markízackom seriáli Pán profesor. Je tam s mladými podobné v porovnaní s VŠMU?

Tvorba tohto seriálu má svoju časovú os. Od začiatku po výsledok – ktorý môžu diváci vidieť. Ale počas nej vyhodnocovať a robiť závery je častokrát kontraproduktívne. Avšak, môžem povedať, že cez nakrúcanie

Pána profesora ide všetkým o to, aby sme robili a snažili sa využiť všetko, čo je v nás. Aby vznikol čo najlepší možný produkt. To isté môžem povedať aj o deckách, ktoré hrajú seriálových študentov.

Niektoré sú skúsenejšie, sú aj nováčikovia. Bojujeme. Nie proti sebe, ale aby bol čo najlepší výsledok. Niekedy to ide rýchlejšie a ľahšie. Niekedy menej a občas sa aj vytrápime. Ale to k tomu patrí. Mladí hrajú v Pánovi profesorovi triedny kolektív a plnia úlohu mladíckej energie novej generácie či školskej atmosféry. V tomto fungujú naozaj veľmi dobre.

 X Ste doma v úlohe bezprostredného stredoškolského učiteľa?

Je to ďalšia z postáv, ktoré som už odohral. Mam ju rad,ale rovnako mám rád rôznorodosť. Nebavilo by ma stále hrávať iba jeden charakter. Som vďačný za to, že sa to u mňa strieda. Hercov škatuľkujeme na komediálnych či dramatických.

X Takže sa radíte k tým rôznorodým?

Aj to by už bolo škatuľkovanie (smiech…). Nesnažím sa byť vyhranený. Mám rád pestrosť a pokúšam sa stvárniť postavu tak, ako je to potrebné.

X Divákov seriál zaujal, svedčí o tom už aktuálna, štvrtá séria seriálu. Prečo ich podľa vás oslovil do takej miery, že sa zaraďuje medzi sledované formáty?

Vedel osloviť generáciu mladých ľudí, ktorá už pred televízorom nesedí. V jej prípade nastal odliv od klasického televízneho vysielania smerom na všetky možné platformy a internetové kanály. Seriál ich ale podľa mňa zaujal aj preto, že sa tam objavujú témy, ktoré sa týkajú práve jej.

Problémy, ktoré sa v jednotlivej epizóde riešia, sú špecifické pre konkrétneho študenta. Myslím, že sú tu dobre nastavené. Súčasné. V tom je jedna z devíz seriálu, aktuality.sk

X X X

Hlavné mesto Kazachstanu Nursultan sa vracia k pôvodnému názvu Astana

Len tri roky po premenovaní kazašského hlavného mesta po odchádzajúcom lídrovi Nursultanovi Nazarbajevovi zmenil súčasný prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev svoj názor.

Vyskúšajte náš nový bonusový balíček a navyše podporíte kvalitné spravodajstvo pre všetkých.

Tokajev totiž súhlasil s návrhom skupiny zákonodarcov vrátiť mestu Nursultan jeho pôvodný názov Astana, uviedol v utorok na Facebooku hovorca prezidenta Ruslan Žildibaj, ktorého cituje tlačová agentúra Bloomberg.

Zmena nasledovala po sérii ústavných reforiem schválených v júnovom referende, ktoré zbavili Nazarbajeva – dlhoročného vládcu tejto stredoázijskej krajiny – štatútu „doživotného vodcu”.

Jedným z prvých Tokajevových krokov po tom, ako sa v roku 2019 stal Nazarbajevovým nástupcom, bolo premenovanie Astany na Nursultan – na znak oddanosti tomuto mužovi, ktorý vládol Kazachstanu tri desaťročia.

Astana, čo v kazaštine znamená „hlavné mesto”, je metropola s povesťou fantazijnej modernej architektúry, ktorá je prirovnávaná k „Dubaju strednej Ázie”.

Nazarbajev tam v roku 1997 presťahoval hlavné mesto z Alma-Aty, pričom využil bohatstvo zdrojov najväčšieho producenta energie v danom regióne na najatie zahraničných architektov, ktorí vystavali novú metropolu v kazašskej stepi.

Najvážnejšia výzva voči vedeniu krajiny od jej získania nezávislosti v roku 1991 sa začala v januári 2022 ako odpor voči zvyšovaniu cien pohonných hmôt a prerástla do nepokojov, pri ktorých zahynulo najmenej 230 ľudí.

Po týchto nepokojoch Tokajev zosadil Nazarbajeva z čela kazašskej bezpečnostnej rady a následne odstavil kľúčových spojencov tohto prvého prezidenta Kazachstanu.

Tokajev na jeseň vyhlásil predčasné prezidentské voľby, pričom uviedol, že predĺži funkčné obdobie prezidenta na sedem rokov a obmedzí pôsobenie hlavy štátu na jedno funkčné obdobie.

Ostatné miesta pomenované po Nazarbajevovi sa na počesť historickej úlohy tohto bývalého vodcu meniť nebudú. Nazarbajevovo meno nesú okrem iného aj letisko v hlavnom meste či tamojšia univerzita.

Nazarbajev stál na čele Kazachstanu od decembra 1991 do marca 2019. Tokajev je prezidentom od marca 2019, aktuality.sk

X X X

Vladimír Weiss ml.: Neviem si predstaviť sezónu bez európskeho futbalu

Pred sezónou sa stal kapitánom úradujúceho majstra, ktorého chcel úspešne previesť kvalifikačnou fázou pohárovej Európy až do hlavnej súťaže. Zaskvel sa hneď v 1. predkole Ligy majstrov, keď na ihrisku Dinama Batumi strelil v nadstavenom čase predĺženia postupový gól priamo z rohového kopu. V nasledujúcich dňoch však Vladimíra Weissa ml. postihli zdravotné komplikácie.

Naskočil síce v závere odvety 2. predkola LM proti Ferencvárosu, lýtkový sval to však nevydržal. Nasledovala viac než mesačná prestávka, počas ktorej 32-ročný ofenzívny líder sledoval z pozície diváka snahu svojich spoluhráčov v lige aj na medzinárodnej scéne.

Slovan Bratislava napokon postúpil do skupiny Konferenčnej ligy a v nej už bude môcť využiť aj služby uzdraveného šéfa kabíny. Pred odletom na druhé vystúpenie belasých v H-skupine na pôde Pjunika Jerevan sa Vladimír Weiss ml. podelil o svoje názory s čitateľmi Športu.

KAPITÁN VLADIMÍR WEISS ML. JE PO ZRANENÍ SPÄŤ, HOCI NA CELOZÁPASOVÉ ZAŤAŽENIE EŠTE NIE JE PRIPRAVENÝ

X Aké náročné bolo pre vás nedávne obdobie, keď ste pre zranenie neboli k dispozícii v ťažkých bojoch v pohárovej Európe či v lige?

„Nikdy to pre hráča nie je jednoduché, keď nemôže mužstvu pomôcť. Nevedel som sa dočkať návratu. Pevne verím, že zranenia ma budú obchádzať a že v najbližšej dobe budem k dispozícii.“

X Sú zdravotné patálie, ktoré vás odstavili z hry, už definitívne minulosťou?

„Áno. Lýtko je zahojené. Bolesť, ktorá ma trápila, úplne odišla.“

X Čo presne vás trápilo a akým spôsobom ste sa postupne dostávali späť do tréningového procesu?

„Mal som trhlinu v lýtkovom svale a na šľache. Prvé týždne som sa viac venoval rozvoju sily, potom som doháňal kondičné resty. Teraz to nemôžem urýchliť, záťaž musím pridávať postupne. Na celý zápas ešte nie som pripravený.“

X Pred šesťtýždňovou pauzou ste naposledy naskočili v odvete proti Ferencvárosu Budapešť. Bolela vás osobne, ako aj všetkých v klube, ešte dlho nezvládnutá odveta s maďarským súperom?

„Áno, veľmi. Mali sme to dobre rozohrané, no zápas doma sme nezvládli. Mňa to mrzelo o to viac, že po zápase som bol smutný nielen z prehry, ale aj zo zranenia. Taký je však futbal. Raz ste hore, raz dole.“

 X Následne Slovanu výsledkovo nevyšiel dvojzápas s Olympiakosom Pireus. Penaltový rozstrel so Zrinjski Mostar však už priniesol šťastné rozuzlenie. Ako ste prežívali tieto napínavé európske večery?

„Myslím si, že s Olympiakosom sme si zaslúžili postúpiť. Boli sme lepší, doma aj vonku. Bola to ďalšia prehra, ktorá nás veľmi mrzela. Zároveň sme však v tomto dvojzápase videli, že keď beháme, bojujeme a hráme so srdcom, vieme potrápiť aj také silné mužstvo ako Olympiakos.“

X Bolo pre Slovan nevyhnutné postúpiť do skupinovej fázy niektorého z európskych pohárov? Tréner Vladimír Weiss st., váš otec, po úspešnej odvete s Mostarom na tlačovke povedal, že ak by to mužstvo nezvládlo, už by tam asi nesedel…

„Poznám otca veľmi dobre a myslím si, že by to bolo tak, ako to povedal. Som rád, že sme to zvládli. Sám si neviem predstaviť dohrávať sezónu bez európskeho futbalu. Myslím si, že to bolo kľúčové nielen pre neho, ale aj pre celú kabínu a klub, aby sme hrali v pohárovej Európe. Dokázali sme to a teraz musíme bojovať v skupine, aby sme zostali v hre čo najdlhšie.“

X Bolo po dlhšej pauze pre vás veľké psychické povzbudenie, že ste vo štvrtok aspoň na pár minút naskočili do diania v súboji so Žalgirisom Vilnius (0:0)?

„Úprimne, spadol mi veľký kameň zo srdca. Aj keď to bolo iba na pár minút, psychicky som potreboval do zápasu naskočiť. Súťažné stretnutie je vždy o niečom inom ako tréning. Teraz však musím dávkovať záťaž s mierou, aby som niečo neprehnal. Svalové zranenia sú vždy komplikované a často sa vracajú.“

X Slovan mal v tomto súboji herne navrch, vypracoval si aj viac šancí. Bola preto bezgólová remíza v kabíne veľké sklamanie? Očakávali ste aj vy osobne, že z tohto duelu vydolujete tri body?

„Samozrejme, že sme chceli vyhrať. Boli sme lepší a mali sme tri vyložené šance, ktoré musíme premieňať. Žiaľ, gól sme nedali, ale všetko je stále otvorené. Verím, že vo štvrtok zvíťazíme a do zápasu s Bazilejom pôjdeme so štyrmi bodmi na konte.“

X Aký súboj na pôde Pjunika Jerevan očakávate?

„Ťažký. Ale budeme naň pripravení.“

 Tréner Slovana Vladimír Weiss st. (vpravo), jeho zverenec a syn Vladimír Weiss ml. sa objímajú po výhre v zápase 2. predkola Ligy majstrov Ferencváros Budapešť – Slovan BratislavaZdroj: TASR

X Je šanca, že sa už objavíte v základnej zostave?

„Uvidíme, nechcem predbiehať. Na začiatok zápasu to však ešte nevidím. Možno v Trnave…“

X Pjunik v prvom stretnutí skupiny prehral v Bazileji (1:3), takže tiež bude chcieť bodovať. Znamená to, že by to mohol byť aj ofenzívne zaujímavý súboj, súhlasíte?

„Samozrejme, že tak ako my, aj domáci pôjdu za víťazstvom. Uvidíme, čo prinesie samotný zápas.“

X V pohárovej Európe zatiaľ platí, že Slovan hrá lepšie vonku ako doma. Prečo to tak je?

„Sám neviem. Možno je to tým, že doma cítime väčšiu zodpovednosť pred našimi fanúšikmi. V tejto sezóne sú vynikajúci. Verím, že to tak zostane a my ich budeme naďalej tešiť našimi výkonmi.“

X Už ste to v jednej odpovedi naznačili: v nedeľu vás čaká futbalový sviatok aj v lige, keďže nastúpite na pôde vášho najväčšieho rivala Spartaka Trnava. Tešíte sa už na to?

„Vždy sa na tieto zápasy teším, no najprv sa sústredíme na štvrtok. Až potom môžeme prepnúť a venovať sa Trnave.“

V REPREZENTÁCII AKO NÁHRADNÍK

Kapitán Slovana Bratislava sa nezmestil do prvej nominácie nového trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu. Vladimír Weiss ml. figuruje pred zápasmi s Azerbajdžanom a Bieloruskom len v pozícii náhradníka. Zaujímalo nás, či s ním taliansky kouč komunikoval a vysvetlil mu, prečo nie je v užšom kádri, prípadne, či s ním počíta smerom do budúcnosti.

„Nie, zatiaľ so mnou nikto nekomunikoval. Nenominovanie však akceptujem. Samozrejme, že po zranení ešte nie som pripravený na sto percent. Čo budúcnosť prinesie, uvidíme,“ vyjadril sa k téme národného mužstva 77-násobný reprezentant., aktuality.sk

X X X

Tí, ktorí nastúpia, nech sa už nevracajú

Futbalový zväz Bosny a Hercegoviny dostal ponuku odohrať medzinárodný priateľský zápas od Ruského futbalového zväzu. Zápas sa má hrať v Gazprom aréne v Petrohrade 19. novembra 2022, len jeden deň pred začiatkom majstrovstiev sveta v Katare. Bude sa však hrať?

RUSKO MÁ NAPLÁNOVANÉ ZÁPASY NA JESEŇ, AJ S BOSNOU A HERCEGOVINOU

Ruské národné tímy boli vylúčené z medzinárodných súťaží v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu, ktorú Kremeľ nazýva „špeciálna operácia“. O prvých súperoch ruskej futbalovej reprezentácie v jesenných priateľských zápasoch je už rozhodnuté. V septembri a novembri absolvuje tím trénera Valerija Karpina sériu kontrolných stretnutí. Prvý z nich sa bude 24. septembra v Biškeku, kde nastúpi proti Kirgizsku. Pôjde o prvé stretnutie týchto reprezentačných výberov v histórii.

„Realizačný tím je rád, že má opäť príležitosť dať dokopy mužstvo a zorganizovať plnohodnotné sústredenie. V dohľadnom čase zverejníme širší zoznam hráčov, ktorí budú povolaní do reprezentácie a zverejníme rozpis prípravy,“ uviedol tréner Ruska Valerij Karpin.

Okrem toho Ruský futbalový zväz dospel k dohode o priateľskom zápase s Iránom v novembri na jeho pôde a rokuje aj o organizácii tretieho jesenného zápasu. Má sa hrať v Petrohrade a súperom by mala byť Bosna a Hercegovina. Informácie o tomto súboji vyvolali v posledných dňoch početné reakcie.„Futbalisti z Bosny nechcú hrať s Ruskom? Čo sa týka ohrozenia zápasu, netuším, nemám takéto informácie. Verím, že sa hrať bude,“ citovali Valerija Karpina ruské médiá.

Prezident Futbalového zväzu Bosny a Hercegoviny Vico Zeljkovič upozorňuje, že momentálne sú pred reprezentačným výberom v septembri dôležitejšie zápasy v rámci Ligy národov – s Čiernou Horu a v Rumunsku. Najvyšší predstavitelia futbalového zväzu Bosny a Hercegoviny si na jednom z predchádzajúcich stretnutí jasne stanovili cieľ, pokiaľ ide o reprezentáciu.

„Víťazstvo proti Čiernej Hore je priorita. Chceme potvrdiť prvé miesto v skupine a postúpiť do elitnej divízie. To by nás pri žrebovaní Eura 2024 dostalo do oveľa priaznivejšej pozície,“ povedal Vico Zeljkovič. „Samozrejme, chceme sa následne kvalifikovať na Euro, popri tom pracovať na zlepšení infraštruktúry našich štadiónov. Pomaly smerujeme k naplneniu týchto cieľov,“ doplnil.

Zverenci bulharského trénera Ivajla Peteva v kvalifikácii Ligy národov ešte neprehrali (2-2-0) a v prípade víťazstvo nad Čiernou Horou si Bosna a Hercegovina v predstihu zabezpečí prvé miesto v skupine. „A čo sa týka Ruska, na budúci mesiac máme mimoriadne zasadnutie s jedným bodom programu – debatovať o prípravnom zápase s týmto súperom,“ doplnil Vico Zeljkovič.

Pripomeňme, že už skôr bolo známe, že niektorí hráči národného tímu Bosny odmietajú hrať s Ruskom. Proti sa postavil kapitán tímu Edin Džeko. „Som proti odohraniu tohto zápasu! Som vždy len za mier,“ povedal rekordér v počte odohraných zápasov (124) a strelených gólov (63) za národný výber.

Proti odohraniu zápasu s Ruskom sa postavila aj hviezda Bosny a Hercegoviny, rekordér v počte štartov i gólov, Edin Džeko.Zdroj: reuters

„Zväz pozná môj názor. Žiaľ, nie som ten, kto rozhoduje o tom, s kým budeme hrať, ale mám svoj postoj, ktorý je jasný a nezahŕňa odohranie tohto zápasu, keď trpia nevinní ľudia. Som solidárny s obyvateľmi Ukrajiny v týchto pre nich ťažkých časoch,“ doplnil útočník Interu Miláno.

Jeho spoluhráč z reprezentácie Miralem Pjanič tiež kritizoval rozhodnutie hrať s Ruskom. „Nie je totiž dobré. Nemám slov,“ poznamenal 107-násobný reprezentant. „Na našom zväze vedia, čo si o tom myslím,“ doplnil bývalý stredopoliar Juventusu Turín a FC Barcelona, ktorý nastupuje v ligovej súťaži v Spojených arabských emirátoch.

Pridal sa aj bývalý obranca národného tímu Ervin Zukanovič. „Tí, ktorí pôjdu na zápas s Ruskom, sa už nebudú môcť vrátiť do našej krajiny!“ vyhlásil rázne 35-ročný hráč gréckeho Tripolisu a k svojim slovám doplnil: „Rozhodnutie usporiadať takýto zápas je hanebný čin zo strany prezidenta futbalového zväzu Bosny a Hercegoviny. Evidentne zabudol, v akej krajine žije a pod akou vlajkou hrá naša krajina. Dúfam, že kapitán našej reprezentácie sa zhostí úlohy lídra a oznámi, že na zápas proti Rusku nikto nepôjde. Toto je jediný správny spôsob.“

Na pripravované vystúpenie v Petrohrade negatívne reagovala na sociálnych sieťach aj primátorka bosnianskeho hlavného mesta Sarajevo Benjamina Karičová. „Sarajevo ako mesto, ktoré bolo v najdlhšom obliehaní agresorov, a ja ako jeho starostka, dôrazne odsudzujeme rozhodnutie futbalového zväzu odohrať priateľský zápas s Ruskom,“ napísala na twitteri.

Sarajevo bolo počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995 obliehané 43 mesiacov. Išlo o najdlhšie obliehanie mesta v moderných európskych dejinách počas 20. storočia. „Pokiaľ sa rozhodnutie nezvráti, ukončíme spoluprácu s futbalovou asociáciou, ktorá bola doteraz plodná,“ pohrozila hlava Sarajeva.

REKORD V ARÉNE

Zápas Rusko – Bosna a Hercegovina sa má odohrať v Gazprom aréne, ktorá je tiež známa ako Krestovskij štadión. Bola postavená na mieste bývalého štadióna Kirov. Plánovanie nového štadióna sa začalo koncom roka 2005 a prvé stavebné práce sa rozbehli takmer o dva roky neskôr. Areál mal byť pôvodne dokončený v roku 2009, ale práce boli pribrzdené aj tým, že sa vyšetrovali rôzne podvody. Prvý zápas v novej aréne odohrali až v apríli 2017.

Počas obdobia výstavby sa projekt zmenil päťkrát, v porovnaní s pôvodným plánom sa o 30 percent zvýšila kapacita štadióna a o 66 percent zväčšila plocha areálu. Počas výstavby arény sa vymenili aj traja generálni dodávatelia a štyria generálni projektanti. Celkové náklady na štadión sa zvýšili zo 6,7 miliardy rubľov na 43,8 miliardy rubľov. Viaceré zdroje uvádzajú, že skutočne na výstavbu sa minulo až 51,75 miliardy rubľov, teda v prepočte vyše 435 miliónov eur. Aj preto je futbalový areál v Petrohrade považovaný za jeden z najlepších a zároveň najdrahších štadiónov.

Štadión hostil zápasy Pohára konfederácií (2017), majstrovstiev sveta (2018) a európskeho šampionátu (2020), ktorý sa pre koronavírus posunul o rok neskôr. Koncertovala na ňom známa nemecká kapela Rammstein. Aréna je aj domovský stánok Zenitu Petrohrad. Práve ten cez víkend písal klubovú históriu. V ligovom zápase dosiahol s Orenburgom najvyššie víťazstvo 8:0, čo sa mu nepodarilo ani v časoch bývalého Sovietskeho zväzu.

Pred návštevou takmer 31-tisíc divákov potrebovali hráči na osem gólov len 65 minút. Zenit navyše zopakoval svoje vôbec najväčšie víťazstvo v histórii. V auguste 2002 zvíťazil v kvalifikácii Pohára UEFA proti Encampu z Andorry rovnako 8:0., aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.