CNN Tománkové: Černochová je lhářka, brání se Konečná kvůli věšení. Novotný a další mluví o sviních. Kritická slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o komunistech naštvala předsedkyni KSČM a lídryni uskupení Stačilo! Kateřinu Konečnou. Europoslankyně na sociální síti X šéfku resortu obrany označila za lhářku, která „šíří nehorázné pomluvy“. Na X se do ní následně pustila celá řada politiků. Například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) mluví o „bolševických sviních“, další diskutující pak považují komunisty za zlo či bezcharakterní kolaboranty.
„To, co si dnes dovolila Jana Černochová vykládat v Partii, už překročilo veškeré meze slušné politické soutěže. Že ji prý budeme věšet (řekla 2x). Paní ministryně je lhářka a šíří nehorázné pomluvy,“ napsala na sociální síti šéfka komunistů Kateřina Konečná.
Reagovala tak na výroky ministryně obrany za ODS Jany Černochové z nedělní Partie Terezie Tománkové. „Mě děsí, že 35 let od Sametové revoluce je naprosto legitimní a normální, že tito lidé vystupují tímto způsobem, a že se jim dává takový prostor. Že lidé, kteří tady napáchali tolik zla na našem národě a mají na rukou krev, dnes mohou vystupovat s hlavičkou Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), byť sice zakuklenou do nějakého hnutí Stačilo!“ pustila se ve vysílání CNN Prima NEWS Černochová do své sokyně.
Mimo to také šéfka resortu obrany ve vysílání zmínila, že komunisté „nás budou věšet“, přičemž takové zprávy jí podle jejích slov od příznivců komunistické strany chodí. Na odesilatele už měla podat trestní oznámení. Stejně tak připomněla, že se tak komunisté chovali i v minulosti. „Kdy do toho veřejného prostoru budou dávat informace, že nás budou věšet? Protože takto to přesně bylo v roce 1948,“ rýpla si dále Černochová.
„Já o věšení nemluvím! Na rozdíl od slovníku starosty za ODS, který chtěl likvidovat celé národy jako ‚opice’ a mě chtěl ‚pořádně naložit’,“ bránila se Konečná a s odkazem na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného.
Přestřelka tím nabrala další obrátky a zapojili se do ní i další politici. „Tak ony bolševické svině pověsili lidí dost a když proti nim šli vlastní lidi do ulic, poslali na ně tanky. To máš potom těžký, koště,“ reagoval na síti X dotčený starosta pražských Řeporyjí. Pavel Novotný tak připomněl justiční vraždy komunistického režimu a také okupaci Československa z roku 1968.
Podobně hovoří i starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN). „Je potřeba vás komunistické svině znovu vypískat. To co si dovolujete v posledních měsících je nehorázné. Už nikdy znovu,“ napsal k příspěvku Konečné.
Připojili se i poslanci. „Komunisti byli, jsou a budou zlo. Na tom se nikdy nic nezmění. Vaše partaj přes 40 let zavírala, mučila a vraždila politické oponenty. Vyhrožování od komunistů si v roce 2025 už nikdo nenechá líbit,“ reagoval na lídryni uskupení Stačilo! místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
Kriticky se vyjádřila také někdejší starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). „Komunisti byli a jsou banda bezcharakterních upištěných kolaborantů, kteří když mají možnost, systematicky nás vlečou do područí východní totality. Násilí se neštítíte, zavírat byste chtěli, o tom věšení si špitáte taky. Hnus!,“ napsala.
X X X
Brusel couvá po bouři vyvolané plány na regulaci kotlů. Jednání odložil na neurčito
Evropská komise odložila jednání o zpřísněných emisních požadavcích na kotle, kamna a krby na dřevo, dřevěné brikety a pelety. Původně k němu mělo dojít v Bruselu již tuto středu. Evropská komise ji ale po kritice mimo jiné i Česka odvolala na neurčito. Odborníci upozorňují, že navrhovaná zpřísněná opatření by po významných technických úpravách mohlo splňovat pouze pět procent kotlů vyráběných v Česku.
Přísnější požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu Evropské komise na novou směrnici o Ekodesignu, která má začít platit od roku 2027. Nová pravidla se vztahují na kotle s tepelným výkonem do 1 000 kW a méně a na lokální topidla do 50 kW.
Návrh kromě jiného výrazně zpřísňuje limit pevných částic nebo snižuje emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Podle oborových zástupců by jeho schválení bylo pro současný trh devastující. Vyřadilo by to většinu produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražily.
Podle mluvčí Komise měl však návrh zpoždění a schůzka plánovaná na středu 12. února byla z důvodů, že je třeba provést více „technických prací“ odložena.
Ministři průmyslu i životního prostředí ČR minulý týden potvrdili, že odmítnou zpřísnění emisních a technických požadavků pro kotle a kamna na biomasu navrhovaných Evropskou komisí. Podle nich bude Česko prosazovat revizi návrhu.
Hospodářská komora ČR vítá rozhodnutí Evropské komise o odložení jednání o zpřísněných požadavcích na kotle, kamna a krby na dřevo, dřevěné brikety, pelety. Zároveň ale upozorňuje, že odklad nestačí a Komise by měla od této regulace zcela upustit.
„Budeme pro to hledat podporu po celé sedmadvacítce v rámci asociace evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres a i dalších sdružení a asociací. Zvyšování regulatorní zátěže jde zcela proti duchu nedávné deklarace Komise, že bude usilovat o zvýšení konkurenceschopnosti evropských výrobců, a proto provede revizi regulatorní a byrokratické zátěže, která má vést k jejich snížení,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
HK ČR dlouhodobě upozorňuje na technické a věcné překážky spojené s původním návrhem. Zpřísněná navrhovaná opatření, by po významných technických úpravách mohlo splňovat v této chvíli jen asi 5 procent kotlů vyráběných v Česku. Vedlo by to k likvidaci většiny současných spotřebičů na trhu a k jejich zásadnímu zdražení.
Podle odborníků by návrh Evropské komise stanovil zpřísněné požadavky bez vazby na fyzikální zákony, bezpečnost a technické možnosti. „U kotlů by byli výrobci nuceni snížit teplotu spalin pod kondenzační bod, což by znamenalo zvýšenou tvorbu dehtu v komínech a jejich následné požáry. U kamen a krbů by, díky jejich povinnému připojení na elektriku, ztratili jejich provozovatelé nezávislost,“ upozorňuje prezident Společenstva kominíků ČR a člen představenstva HK ČR Jaroslav Schön.
Jak dodává, cena výrobků by u kotlů stoupla o desítky procent, u kamen a krbových vložek více než dvojnásobně. Podle Schöna jsou již dnešní požadavky na spalování biomasy stanoveny velice přísně. „Zavedením nereálných požadavků by Komise připravila nejen české výrobce kotlů, kamen a krbových vložek o možnosti neustálého zlepšování životního prostředí prostřednictvím realistického vývoje inovativních technologií při topení biomasou,“ říká prezident Společenstva kominíků ČR.
Hospodářská komora ocenila zástupce ministerstva průmyslu a obchodu i životního prostředí a také české europoslance, kteří se proti návrhu ozvali. Podle vedení HK ČR právě v těchto okamžicích padají zásadní návrhy, jejichž korekce je pak v dalším procesu velmi těžká. Společný tlak podnikatelských organizací, profesních svazů, ministerstev a politiků však může mít podle Komory pozitivní efekt a znamenat přehodnocení postoje komise a úředního aparátu v Bruselu.
„Viditelně se to ukázalo na normě EURO7 a teď i na požadavcích na kotle a krby. Vyhráno, ale ještě nemáme, protože se projednávání zatím jen pozastavilo, ale neukončilo,“ upozorňuje Zdeněk Zajíček.
Komora chce pokračovat v tlaku na Evropskou komisi, aby se namísto zpřísňování regulací zaměřila na podporu konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Podle ní regulace nesmí ohrozit menší a střední podniky a zároveň musí respektovat technologické a ekonomické možnosti trhu.
X X X
BESEDA V NĚMECKU: SCHOLZ S MERZEM
Scholz a Merz se dva týdny před volbami střetli v debatě. Přeli se v ní o migraci i hospodářství
Reuters: Dva týdny před předčasnými parlamentními volbami se německý sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz a předák opoziční konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz střetli v debatě. Na veřejnoprávních stranicích ZDF a ARD se hodinu a půl přeli o migraci, hospodářské situaci Německa, válce na Ukrajině či důsledcích nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa. V prvních ze dvou plánovaných duelů podle očekávání velkou shodu nenašli.
Předvolební kampaň v Německu se zpočátku roku soustředila na neutěšený stav německé ekonomiky, která loni už druhý rok v řadě zaznamenala pokles. Změnil to útok v Aschaffenburgu z 22. ledna, při kterém neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu zaútočil na skupinu dětí ze školky, zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který přispěchal na pomoc. Pozornost politiků se pak stočila k migrační a azylové politice a bezpečnosti.
Migrační pravidla
Na začátku nedělní debaty se Scholz a Merz střetli kvůli postupu CDU/CSU, která Spolkovému sněmu v reakci na útok v Aschaffenburgu minulý týden předložila nezávaznou rezoluci vyzývající ke zpřísnění migračních a azylových pravidel. Podařilo se ji ovšem schválit jen za pomoci hlasů Alternativy pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.
CDU/CSU si za to vysloužila ostrou kritiku od politických konkurentů, církví, ale také od bývalé kancléřky za CDU Angely Merkelové. Do ulic na protest proti prolomení tabu vyšly desítky tisíc lidí po celém Německu. Velká demonstrace v sobotu v Mnichově přilákala 250 000 lidí, týden před tím na podobnou akci v Berlíně přišlo na 160 000 lidí.
Scholz Merzovi v debatě vyčetl, že údajně porušil slovo, když umožnil schválení rezoluce s pomocí AfD. Merz Scholze obvinil, že situace tak daleko dospěla jen kvůli neochotě sociálních demokratů (SPD) a zelených jednat o zpřísnění migrační politiky. Znovu vyloučil jakoukoli povolební spolupráci s AfD. Oba politici slíbili, že omezení migrace bude pro ně po volbách prioritou.
Hospodářství
Shodu kancléř a předák opozice nenašli ani v druhém klíčovém tématu letošní předvolební kampaně – hospodářství. Zatímco podle Merze nese vinu za špatnou situaci Scholzova vláda, podle kancléře se na ní podepsaly především následky ruského útoku na Ukrajinu z roku 2022 a jeho vláda jim naopak úspěšně čelila.
Válka na Ukrajině byla také jedním z témat debaty, potvrdil se však jen dlouhodobý rozpor v názoru na dodání střel s plochou dráhou letu Taurus. Zatímco Merz ho požaduje, Scholz ho odmítá.
Bílý dům
Politici se střetli také v dalších otázkách, vyhrocená byla debata kolem výdajů na obranu, o jejichž dalším zvýšení se začalo hovořit po lednovém projevu současného amerického prezidenta. Republikán Trump vyzval státy NATO, aby zvýšily vojenské výdaje na pět procent, současný cíl je dvouprocentní.
Také další důsledky politiky nového šéfa Bílého domu se staly předmětem sporu v debatě Scholze s Merzem, a to včetně otázky zavedení cel proti EU nebo budoucnosti dánského autonomního území Grónska, na které si Trump dělá nároky. Na případné zavedení cel podle Scholze EU může reagovat klidně do hodiny.
Scholz podle hodnocení agentury DPA v debatě vystupoval agresivněji, často Merzovy výroky označoval za směšné. Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merz reagoval na Scholzovy útoky klidně. Kancléře často přímo oslovoval a kladl mu doplňující otázky.
Nedělní předvolební duel byl prvním z řady debat a dalších předvolebních pořadů, které budou veřejnoprávní i soukromé německé televize vysílat prakticky až do konce kampaně před volbami, které se uskuteční 23. února.
Scholz a Merz se ještě utkají ve dvou, v dalších pořadech ale budou přizváni i další kandidáti na kancléře, mimo jiné Robert Habeck za Zelené či Alice Weidelová z AfD.
Podle současných průzkumů veřejného mínění vyhraje volby Merzova CDU/CSU se zhruba 30 procenty hlasů, na druhém místě skončí AfD s 20 až 22 procenty. Třetí a čtvrtou příčku pak obsazují v sondážích SPD a Zelení, kteří se pohybují mezi 15 až 18, respektive 13 až 15 procenty. Další strany oscilují kolem pětiprocentní hranice nutné pro zvolení do parlamentu
X X X.
PREZIDENTOVI SRBSKA UPADLO U AUTA V RYCHLOSTI KOLO
Šok pro srbského prezidenta. Jeho autu v plné rychlosti upadlo kolo, drama zachytila kamera
Vůz srbského prezidenta ztratil při jízdě v plné rychlosti kolo
Nepříjemný zážitek má za sebou srbský prezident Aleksandar Vučić. Během jízdy prezidentské kolony totiž jeho vozu v plné rychlosti upadlo kolo. Situaci zachytila palubní kamera. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Sám prezident situaci nedramatizoval. „Nedělejme kolem toho žádný povyk,“ prohlásil.
O incidentu informují zahraniční média od soboty, kdy přesně se incident odehrál, ale není jasné. Dle záznamu nehody a vyjádření samotného prezidenta byl Vučić ve speciálním pancéřovém voze. V plné rychlosti však auto přišlo o kolo, řidič začal rychle manévrovat a po několika metrech se prezidentská kolona zastavila.
„Zda šlo o poškozenou, prasklou pneumatiku, jak si myslím, nebo o něco jiného, budou muset zjistit příslušné orgány. Ty se tím budou zabývat. Přijel jsem do osady Mokrin a nasedl do jiného auta,“ komentovala hlava Srbska, načež žádala, aby se „kolem toho nedělal žádný povyk.“
Orgány v Srbsku informovaly, že nikdo nebyl zraněn, na čemž má podíl i rychlá reakce prezidentské ochranky. Na záběrech z incidentu je vidět, že Vučić auto neopustil do chvíle, než si byli jeho lidé jisti, co se na cestě stalo.
X X X
Studenti blokovali dopravu v Bělehradě i dalších městech
Srbští studenti, kteří protestují proti korupci, v neděli opět zablokovali důležité dopravní křižovatky a silniční tahy v Bělehradě i dalších městech. Stalo se tak 100 dnů od neštěstí na nádraží v Novém Sadu na severu země, kde si pád betonového přístřešku vyžádal 15 životů. Od té doby se konají i protivládní protesty.
Stovky studentů v Bělehradě krátce před 11.00 zablokovali důležitou křižovatku a navazující most. Po 15 minutách ticha k uctění 15 obětí studenti vhodili do řeky Sávy 15 bílých růží, napsala agentura AFP s odvoláním na svého fotoreportéra na místě. Blokáda byla naplánována na sedm hodin.
Studenti a další demonstranti v Novém Sadu zablokovali křižovatky na třech hlavních vjezdech do města a také vhodili do Dunaje růže za oběti. Blokáda měla podle místních médií trvat tři hodiny.
Protesty a blokády se konaly také ve městě Niš na jihovýchodě země.
Neštěstí na nádraží v Novém Sadu, které se stalo jen několik měsíců po rekonstrukci budovy, vyvolalo v této balkánské zemi s necelými sedmi miliony obyvatel hněv. Přinejmenším část země v neštěstí vidí výsledek bující korupce a nepotismu. „Korupce zabíjí!“ ozývá se na každé demonstraci.
V čele demonstrací, jichž se na začátku února zúčastnily v Novém Sadu desítky tisíc lidí, jsou studenti, kteří nadále požadují od úřadů „spravedlnost“ a „vyvození odpovědnosti“ za tragédii. Oznámili, že 15. února zablokují centrum města Kragujevac.
Pod tlakem protestů v lednu odstoupil premiér Miloš Vučević, toto gesto ale protesty neuklidnilo. Srbský prezident Aleksandar Vučić podle AFP jednou vyzývá k dialogu, podruhé obviňuje „západní země“ a sousední Chorvatsko z vměšování. V sobotu svým přívržencům ve městě Kikinda řekl, že terčem není on, ale Srbsko, které jeho odpůrci chtějí zničit.
„V Srbsku nebude žádná revoluce. V Srbsku rozhoduje lid, a to jedině ve volbách,“ prohlásil prezident.
X X X
Pavlův bodyguard boural opilý v obci, kde má prezident chalupu
Člen ochranky prezidenta Petra Pavla měl v sobotu dopravní nehodu v obci Česká Čermná. Policie případ předala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Podle mluvčího policejního prezidia byl Pavlův tělesný strážce opilý. V dotyčné obci má chalupu sám Pavel, účastníkem nehody ale nebyl.
Informaci jako první přinesl deník Blesk. Nehodu potvrdila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík pro Blesk uvedl, že se jednalo o zaměstnance útvaru na ochranu prezidenta. Podotkl také, že u řidiče byla provedena pozitivní alkoholová zkouška.
Pavel podle Moravčíka v autě neseděl a u nehody nebyl. Řidič v té chvíli nikoho služebně nepřevážel. Do obce Česká Čermná na Náchodsku jezdí Petr Pavel společně se ženou Evou odpočívat na svou chalupu.
X X X
EXPERTKA NA MLÁDEŽ ŠIMÁČKOVÁ: ŠPATNÁ VÝCHOVA
ŽÁKŮ VE ŠKOLE
Ve škole se cítí dobře jen desetina dětí. I učitelé mají rasistické poznámky, varuje expertka
Preventivní péče o duševní zdraví dětí se musí v Česku stát otázkou vnitřní bezpečnosti, prohlásila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V reakci na šikanu na ZŠ Vančurova v Hodoníně připomíná, že jen necelá destina, konkrétně devět procent dětí, se v Česku do školy těší, sami učitelé občas používají rasistické nebo homofobní poznámky a agresivita žáků narůstá. V rozhovoru otevřeně hovoří o řešeních, která by mělo Česko v rámci preventivní péče přijmout. Jedním z nich je i zavedení nového předmětu – tzv. socio-emoční výchova.
x Jste vládní zmocněnkyní pro lidská práva a spolupodílíte se na návrzích řešení šikany a obecně zlepšení práce s dětmi. Máte už nějaké bližší informace o tom, co se stalo a dělo v Hodoníně?
V první řadě chci zdůraznit, že chování dětí vůči konkrétní oběti bylo mimořádně odpudivé a naprosto nepřijatelné. Tento případ představuje velmi závažný projev vrstevnického násilí, který nelze přehlížet. Je mi hluboce líto, jakými útrapami si dvanáctiletá dívka musela projít.
Považuji za naprosto zásadní, aby nejen policie, ale i Česká školní inspekce důkladně a objektivně celý případ prošetřily, zjistily, zda všechny odpovědné složky systému jednaly správně, a případně identifikovaly jakákoliv pochybení. Zároveň je nezbytné přijmout účinná preventivní opatření, která podobné projevy násilí pomohou co nejvíce eliminovat. Data ministerstva vnitra vykazují alarmující nárůst násilné trestné činnosti mezi mladistvými. Je proto nutné s maximální naléhavostí posílit prevenci násilí ve společnosti, v rodinách i v samotném prostředí škol.
x Dá se říct, kdo by měl konkrétně v tomto případě nést za šikanu na škole odpovědnost?
V tuto chvíli nemáme k dispozici všechny potřebné informace a detaily, které by nám umožnily objektivně posoudit, jak jednotlivé složky systému zareagovaly a zda nedošlo k jejich selhání či podcenění situace.
Z vyjádření maminky víme, že k šikaně docházelo opakovaně. Přijde mi až neuvěřitelné, že nikdo si po léta ničeho nevšiml a pokud ano, tak vůbec nekonal.
Máte pravdu, že na základě dostupných informací i od maminky není situace zcela pochopitelná, což přirozeně vyvolává oprávněné otázky. I proto mám naplánované jednání s MŠMT, kde se budeme tímto případem podrobně zabývat.
X Dá se vůbec nějaký viník najít?
Nemluvím samozřejmě o dětech, které šikanovaly jiné, ale spíš z hlediska policie, pedagogického sboru nebo se případ uzavře tím, že něco páchali nezletilí a bude to vyřešeno a vzkaz do společnosti bude takový, že se vlastně nic nestalo.
Pokud se skutečně prokáže, že některá složka systému fatálně selhala, je nutné jasně pojmenovat a určit odpovědnost. Musíme otevřeně říct, která instituce měla jednat a nejednala. Zároveň je nezbytné nejen identifikovat pochybení, ale také stanovit konkrétní kroky, jak podobným selháním do budoucna zabránit.
Kauza v Hodoníně by měla být impulsem k tomu, že musíme skutečně začít pracovat na prevenci násilí
Z mého pohledu je klíčové uznat hluboce tragický rozměr celé této kauzy, která by neměla vyznít do ztracena. Měla by být impulsem k tomu, abychom si uvědomili, že na skutečné prevenci násilí je nutné pracovat s ještě větší rychlostí a intenzitou. Pokud se ukáže, že dívka dlouhodobě volala o pomoc a její volání zůstalo bez odezvy, jedná se o závažné selhání systému.
X Jak tedy z vaší strany takovýmto situacím předcházet?
Cest je několik. Společně s odborníky jsme například vytvořili indikátory možného ohrožení dítěte, tzv. kartu KID, která by měla být důsledně implementována do praxe všech škol. Je důležité, aby se znalost této karty stala pevnou součástí vstupního školení nejen pro nové učitele, ale i pro další pracovníky škol. Tento nástroj by však neměl zůstat jen v rukou škol – je nezbytné, aby s ním pracovali i profesionálové v neformálním vzdělávání a další odborníci, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi. Zásadní je, aby všichni jasně porozuměli své odpovědnosti a kompetenci – kdy je potřeba jednat, kterou složku systému aktivovat ke spolupráci a v jakém momentu je nezbytné obrátit se na policii nebo na OSPOD.
X To je v rámci programu bezpečné dětství?
Ano, jedná se o jedno z klíčových opatření zahrnutých ve vládním programu Bezpečné dětství, který jsme připravili společně s ministrem vnitra. Program je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení a brzy by měl být předložen vládě. Je to rámec pro to, co je nutné na systémové úrovni řešit s mnohem větší důsledností, pozorností a také s odpovídajícími finančními zdroji.
Program se zaměřuje na osm klíčových opatření, z nichž jedno je například posílení kapacit Linky bezpečí, aby se každé dítě mohlo dovolat 24/7. Z dat Linky bezpečí bohužel víme, že se dnes kvůli nedostatku financí a personálních kapacit dovolá pouze každé druhé dítě. A přitom děti volají často ve velmi vážných situacích – jedná se o těžké formy šikany, domácího násilí, týrání, sexuálního zneužívání nebo vážných psychických obtíží, včetně sebevražedných myšlenek. Dokážeme si všichni představit, jak nebezpečné může být, pokud každé druhé dítě zůstane bez pomoci.
Pouze 9 procent českých dětí uvádí, že se ve škole cítí dobře – že mají dobrý vztah s učiteli, cítí se bezpečně
V rámci něj také navrhujeme zřízení komise pro vyšetřování nepřirozených úmrtí dětí, včetně násilných trestných činů páchaných dětmi. Tato komise by spojovala špičkové odborníky z oblasti dětské psychiatrie, forenzní psychiatrie, dětské klinické psychologie, ale i kriminalisty a pracovníky školského segmentu. Jejím cílem by bylo nejen důkladně analyzovat tyto tragické případy, ale také navrhovat systémová opatření, která by pomohla podobným událostem předcházet.
X Jak velkou roli v tomto případu hraje rasismus?
Zatím nemáme jednoznačné indicie, že by v tomto případě hrál roli rasový podtext. Pokud by tomu tak bylo, je naprosto nepřijatelné, aby kdokoliv toto téma zlehčoval nebo přehlížel útoky motivované rasismem.
Někteří učitelé si občas dovolují rasistické poznámky nebo „humor“ s rasistickým podtextem, často zaznívají i homofobní výroky
Bohužel víme, že někteří učitelé si občas dovolují rasistické poznámky nebo „humor“ s rasistickým podtextem, což je zcela nepřípustné. Stejně tak ve školních třídách často zaznívají homofobní výroky či poznámky zesměšňující původ nebo sociální situaci rodiny.
Role učitele jako nositele hodnot je v tomto kontextu naprosto zásadní. Děti přejímají postoje a vzorce chování od autorit, proto je nezbytné, aby učitelé pečlivě volili svá slova a důsledně se vyvarovali jakýchkoliv výroků, které by mohly snižovat důstojnost jakéhokoliv dítěte. Bohužel víme, že se tato nepřijatelná selhání ze strany pedagogů v některých případech stále objevují.
X Mají to Romové nebo muslimové v Česku těžší, když se ozvou s tím, že je někdo šikanuje?
Ve školách, které nejsou postaveny na pevném hodnotovém základu, se může stát, že různé skupiny dětí nedostávají stejnou míru podpory nebo že jejich problémy nejsou vnímány s dostatečnou citlivostí. To může vést k jejich přehlížení a k nerovnému zacházení. Na druhou stranu znám mnoho skvělých škol, které usilují o férový přístup a kvalitní podporu pro všechny děti bez rozdílu.
Velké procento dospělých má dnes často svého terapeuta, neměly by ho povinně mít i děti. Neměl by stát třeba od nástupu do školy nařídit pravidelné konzultace s terapeutem, a ne to řešit až ve chvíli, kdy je dítě tzv. problémové.
Je nesmírně důležité destigmatizovat téma duševního zdraví obecně a vnímat péči o psychiku jako běžnou součást našeho celkového zdraví. Stejně jako je samozřejmé chodit k zubaři, na gynekologii nebo k praktickému lékaři, měla by být naprosto přirozená i terapeutická podpora, když ji člověk potřebuje – a to nejen při akutních problémech, ale i preventivně.
Souhlasím s vámi, že existují efektivní způsoby, jak k této oblasti přistupovat a inspirací nám mohou být zahraniční modely, kde se už na úrovni mateřských a základních škol věnuje velká pozornost socio-emoční výchově a podpoře duševní gramotnosti. Děti se tak učí pracovat se svými emocemi, porozumět jim a včas vyhledat pomoc, pokud ji potřebují.
X Takže by měla být zavedena taková hodina ve škole?
Ano, v zahraničí je to běžná součást výuky – děti mají každý týden například jednu hodinu věnovanou socio-emočním dovednostem a duševní gramotnosti. Učí se, jak v bezpečném prostředí pečovat o svou psychickou odolnost, jak regulovat emoce, jak rozumět sami sobě a jak zvládat stres zdravým způsobem, aniž by ubližovaly sobě nebo svému okolí.
Musíme přestat vnímat školu jen jako místo pro předávání faktů. Emoční pohoda je mnohem důležitější než naučit děti Zlatou bulu sicilskou
Jsem velmi ráda, že se po mnohaletém úsilí podařilo tuto oblast začlenit do nových vzdělávacích programů. Teď ale stojíme před dalším důležitým krokem – zajistit, aby měla tato výuka pravidelnou časovou dotaci, protože bez ní nebude mít takový dopad, jaký potřebujeme. Je také důležité zdůraznit, že učitelé už dnes mají kvalitní metodickou podporu, která jim pomáhá tyto hodiny efektivně vést. Teď je na nás, abychom zajistili, že se tento přístup stane standardní a pevnou součástí vzdělávání.
X Může bezpečné prostředí, o kterém mluvíte, vytvářet učitel? Je to ten, ke kterému mají děti důvěru?
Téma má dvě klíčové roviny. Historicky jsme se zaměřovali především na tzv. specifickou prevenci, tedy na protidrogovou prevenci, prevenci šikany, rizikového chování apod. Zkušenosti ze zahraničí nám ale ukazují, že jsme zcela opomněli základní pilíř – tzv. všeobecnou nespecifickou prevenci. To znamená kvalitní vedení třídnických hodin, bezpečnou tvorbu pravidel s dětmi (jak se k sobě chováme, jak spolu fungujeme), včasnou detekci ohrožených dětí a péči o pozitivní vztahy ve třídě.
Další šokující případ z Hodonína: Na škole, kde šikanovali dívku, chtěla vraždit jiná žákyně
Alarmujícím zjištěním je, že pouze 9 procent českých dětí uvádí, že se ve škole cítí dobře – že mají dobrý vztah s učiteli, cítí se bezpečně, škola jim dává smysl a baví je. Pokud se děti necítí v bezpečí, jejich psychická nepohoda je může posouvat k vážným problémům – úzkostem, depresím, agresi nebo jiným patologickým jevům. Musíme přestat vnímat školu jen jako místo pro předávání faktů. Emoční pohoda je mnohem důležitější než naučit děti Zlatou bulu sicilskou, Samovu říši a vyjmenovat prostě 10 druhů láčkovců.
Děti se mohou učit a rozvíjet jen tehdy, pokud jsou v psychické pohodě a emočně stabilní. Je to mnohem důležitější než naučit děti Zlatou bulu sicilskou, Samovu říši a vyjmenovat 10 druhů láčkovců.
V rámci změn ve školství se často dá velká část laické i odborné veřejnosti na odpor. Bude složité takto zásadní proměnu školství prosadit.
Varovný nárůst případů zhoršeného duševního zdraví dětí, rostoucí násilná kriminalita mezi mladistvými a stále častější projevy agrese a psychických obtíží nám už nedávají na vybranou. Musíme to pojmout jako prioritu – nejen z hlediska ochrany dětí samotných, ale i s ohledem na vnitřní bezpečnost celé společnosti.
Bála se vyjít z WC, čekala na ni parta dětí. Matka šikanované dívky z Hodonína zvažuje stěhování
Tragický incident na Filozofické fakultě je smutným důkazem toho, kam až mohou vést neřešené problémy v oblasti duševního zdraví. Proto budeme muset dát této problematice mnohem větší důraz, než tomu bylo dosud.
X Jinými slovy, buď budeme bezpečnost stavět na větším počtu policistů, bezpečnostních rámech a kamerách, nebo na socio emoční prevenci?
Ano, přesně tak. Kolegové ze zahraničí nás jednoznačně varují, že minimalizace rizika tragických incidentů ve školách nespočívá v instalaci bezpečnostních rámů, ale v cílené prevenci. Klíčem je včasná detekce ohrožených dětí, práce na bezpečných vztazích a rozvoj socio-emočních dovedností. Bezpečnostní rámy nepředstavují skutečné řešení, protože řeší pouze důsledky, nikoli příčinu. Navíc nemůžeme nikdy stoprocentně ochránit všechna místa.
Je také potřeba vytvořit specializované týmy, které budou cíleně vyhodnocovat rizikové chování dětí se sklony k násilí a hledat účinné způsoby specializované intervence. Potřebujeme rychle nastavit koncepci specializovaných služeb, včetně pobytových zařízení pro děti, které již spáchaly násilný trestný čin. Často se totiž ukazuje, že tyto děti byly samy oběťmi šikany nebo jiného násilí – a my je dnes umisťujeme do ústavních zařízení, která nejsou vybavena ani materiálně, ani odborně k tomu, aby jim poskytla skutečně účinnou podporu. Tyto děti se pak vracejí zpět do společnosti bez jakékoli hlubší terapeutické práce a my si nemůžeme být jistí, že se naučily zdravé způsoby zvládání emocí.
X X X
Nejstarší obyvatelka Česka slaví 108. narozeniny. Každý den cvičí a do domova důchodců nechvátá
108 let se dožívá Blažena Strachotová. Nejstarší občanka České republiky se narodila 9. února 1917 ve Slavičíně na Zlínsku a teď žije v Českých Budějovicích. Za svůj život toho viděla hodně, třeba prezidenty Masaryka a Beneše a přihlížela i letecké bitvě, která se odehrála kousek od jejího rodného města.
Blažena Strachotová žije sama v bytě v Českých Budějovicích, jenom jí pracovníci nedalekého zařízení nosí obědy. „Sama si ráno připravím snídani, krajíc chleba a na něj lžičku medu, to je moje každodenní snídaně. A potom druhá důležitá věc je, že zatím se sama postarám o hygienu. Do domova důchodců nechvátám,“ říká.
Nejstarší Češka se vyučila v oboru řezník-uzenář a pracovala celý život manuálně, třeba jako prodavačka v uzeninách. „Můj muž zdědil po rodičích sodovkárnu, válku jsem přežila, znárodnění, kdy se zrušily všechny živnosti, museli jsme se vystěhovat z domu, rozváželi jsme stavební materiály… Co se naskytlo, takové to bylo,“ vypráví s nadhledem.
Stále je plná energie a optimismu. „Každé ráno napřed poděkuji za nový den, že jsem se ho dočkala. Potom se musím pohybovat, denně půl hodiny poctivě cvičím. A když k tomu máte milující a milovanou rodinu, tak je stáří radostné,“ pokračuje.
Oslavit 108. narozeniny Blaženy Strachotové přijela celá její rodina, včetně prapravnoučat. „Já vždycky říkám, že je nejzdravější z celé naší rodiny. Jezdí s námi ještě občas na chalupu, tam sama vleze do vany a zase z ní vyleze. Samozřejmě mamince přeji hodně zdraví a spokojenosti,“ usmívá se její syn.
V současné době žije v ČR kolem tisícovky lidí starších sta let, převážnou většinu tvoří ženy.