Charanzová: Fiala zakrývá problémy STAN, nemá na šéfa vlády, Babiš: Fiala lhář o plynu

 Čeští europoslanci se pohádali ve speciálu 360° v Bruselu ohledně projevu premiéra Petra Fialy (ODS). Podle zástupkyně hnutí ANO Dity Charanzové šlo jen o zastírací manévr kvůli problémům vlády s kauzou hnutí STAN. „Kauza hnutí STAN ovlivní české předsednictví. Je to vidět ze slov Fialy. Zakrývá jejich problémy, že ministr vnitra Rakušan o tom věděl a nejednal. Řeší se to i v Bruselu, byla to v pondělí hlavní zpráva. Na titulcích vidíme: Chaos u země, která přebírá předsednictví,“ řekla v Bruselu Charanzová.

X X X

Charanzová připomněla volební program koalice Spolu. „Moralizujete, jaká má být politika v ČR, na tom jste vyhráli volby. Máme tuto vládu půl roku a je v Praze organizovaný zločin. Politici napojení na člověka od Radovana Krejčíře,“ řekla europoslankyně.

X X X

Babiš o projevu Fialy: Byla to nepovedená tiskovka, kterou četl z papíru. Opakoval lži

Expremiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že se jednalo o nepovedenou tiskovku, kterou Fiala četl z papíru. „Je to sedmilhář,“ uvedl.

„Myslím, že to nebyl žádný projev k národu. Byla to nepovedená tiskovka, kterou četl z papíru a zopakoval lži. Je to sedmilhář: lže o inflaci, zadlužení, norském plynu. Vysvětloval jsem mu, že to byl kontrakt. Lže o energetické závislosti. Vše prodaly ODS s ČSSD. Nemáme nic,“ konstatoval Babiš.

Kriticky pokračoval, když komentoval Fialova slova o norském plynu. „Fiala je velký lhář. Kontrakt na norský plyn uzavřel státní podnik Transgas v roce 1997, vláda ČSSD ho v rámci opoziční smlouvy prodala v roce 2002. Vláda s tím souhlasila. Premiér lže, stejně jako o inflaci, plynu z Norska či Dukovanech, je to nesmysl,“ prohlásil.

„On rozhoduje o tom, zda si zítra oblékne bílou nebo modrou košili. Nemá nic. Rafinérie jsou polské, čerpačky jsou maďarské, rakouské a polské. Distribuce plynu patří Innogy. V ČEZ je 30 procent minoritních akcionářů, no proč tam jsou? To je jen důsledek vlády ODS a ČSSD. Vše rozprodali. V našich rukách už nezůstalo téměř nic,“ vzkázal.

Následně zhodnotil pomoc vlády občanům České republiky. „Ten jejich deštník proti drahotě je manipulace, je děravý. Kdyby to bylo na nich, tak důchodcům a dalším nedají vůbec nic. Vzali jim slevy, stejně jako studentům. Měli zastropovat,“ uzavřel.

X X X

 Exministr financi ODS Tlustý: STAN je mrtev, jen to ještě neví. Fiala by měl Rakušana z vlády odvolat

Starostové se v souvislosti s kauzou nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka dočkávají kritiky od opozice i politických matadorů. Ve Zprávách Plus se do nich pustil bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý, jenž hnutí označil za mrtvé. Podle něj by měl premiér Petr Fiala (ODS) místo hájení koalice a výroků o vyvození adekvátních důsledků odvolat šéfa STAN a ministra vnitra Víta Rakušana. Kritikou ve vysílání CNN Prima NEWS nešetřil ani Ivan Pilný, exministr financí za hnutí ANO .

„Fiala by měl oznámit, že nese panu prezidentovi návrh na odvolání ministra vnitra. Kéž by se to stalo,“ uvedl jasně exministr Tlustý. Pod šéfa vnitra totiž spadá policie, která se zbývá vyšetřováním kauzy Starostů.

Rakušan ale tvrdí, že do vyšetřování nezasahuje, což potvrzuje její razie i následné kroky. Policie tvrdí, že organizovaná skupina 13 obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Musí vědět, kudy tečou peníze

Do skupiny patřil i Petr Hlubuček, jemuž bylo členství ve STAN následně pozastaveno. Hlavou skupiny byl podle kriminalistů zlínský podnikatel a lobbista Michal Redl. Oba skončili ve vazbě. „Reakce ze strany Starostů jsou neadekvátní. Pan Rakušan je ve vedení, musí vědět, kudy tečou peníze,“ doplnil Pilný.

Ministr vnitra ale tvrdí, že těmto praktikám nepřihlížel. Nyní „jako správný kapitán nechce opustit loď“. „To dělají jen krysy, ne kapitáni,“ prohlásil k tomu, zda zůstane předsedou hnutí STAN. V úterý pak poděkoval za důvěru vládní K5. „Nechci, aby to znělo jako klišé, ale myslím, že jsme jasně prokázali, že heslo ‚padni komu padni‘ za nás opravdu platí,“ dodal.

 Tlustý přesto jen stěží nachází slova. „Je to neuvěřitelné. STAN je mrtev, jediný problém je, že o tom neví STAN ani koalice,“ kritizoval vládu Tlustý. Připomněl, že to vše se děje v době, kdy se země musí potýkat s ekonomickou krizí.

Předseda vlády přitom ve středu večer plánuje projev k národu. Bude se týkat aktuální politické a ekonomické situace, informoval Úřad vlády. To, že by Fiala oznámil odvolání Rakušana, však Pilný neočekává. „Jsem pragmatik, premiér má obtížnou pozici. Koalice drží také díky 26 hlasům hnutí STAN. Pokud by bylo jeho rozhodnutí razantní, měl by problém v Parlamentu,“ dodal.

X X X

Poslanec Čižinský: Na magistrátu jsme přišli na řadu šílených věcí. Usekli jsme pár chapadel

Lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský na tiskové konferenci ve středu uvedl, že jeho hnutí nic netušilo o rozsahu a činnosti zločineckého gangu, vědělo pouze o žádosti o úplatek, proto na magistrátu stále vládlo v koalici se STAN. Starosta Prahy 7 dále sdělil, že kdyby koalice padla, předala by tím Prahu starým strukturám. Řekl také, že bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil chtěl svého bývalého poradce Jiřího Fremra, který se také objevuje v policejních spisech, dosadit do dozorčí rady pražského dopravního podniku.

Lídr Prahy sobě v úvodu brífinku uvedl, že když jeho hnutí přišlo na magistrát, objevilo mnoho podezřelých věci. „Přišli jsme na magistrát a do městských firem a začali jsme to pomalu čistit, ale čelili jsme tlaku od nových koaličních partnerů, kteří se snažili do městských firem dostat své lidi,“ řekl.

Čižinský novinářům popsal, jak z jejich pohledu vypadá průběh současné úplatkářské kauzy. „Že se pan Hlubuček snaží získat vliv, to jsme věděli, nevěděli jsme, že se chystá založit zločinecký gang. Instinktivně jsme tušili, že vliv pana Hlubučka musíme minimalizovat. Když přišel s návrhem na pana Augustína, dvakrát jsme ho odmítli,“ sdělil lídr Prahy sobě. Přesto nakonec slovenského podnikatele do funkce náměstka pražského dopravního podniku podpořili.

„Kdyby padla koalice, převedli bychom Prahu partě starých pořádků. Pana Augustína jsme si hlídali. Když jsme se dozvěděli, že si člověk zastupující pana Augustína řekl o úplatek, Adam Scheinherr konal a šel na policii, kde podepsal mlčenlivost,“ doplnil, proč hnutí neopustilo koalici.

„Adam dělal vše, co bylo v jeho povinnostech, aby nevznikly škody. O tom, že se jedná o zločinecký gang, nic netušil, věděl, že si někdo řekl o úplatek. Teď chtějí dehonestovat obyčejného kluka, který šel do politiky jako aktivista bránící Libeňský most. Ohrožujeme je, jsme jejich společný nepřítel,“ sdělil Čižinský.

Pospíšil chtěl Fremra do dozorčí rady

Hovořil také o pražském lídrovi TOP 09 Jiřím Pospíšilovi, se kterým má spor týkající se jeho bývalého poradce Fremra. „Pan Jiří Pospíšil nám chtěl pana Fremra dosadit do dozorčí rady dopravního podniku. Fremr si s panem Redlem povídal, jak se v Praze skvěle krade. Pospíšil navrhl pravomocně odsouzeného člověka do dozorčí rady dopravního podniku,“ sdělil starosta Prahy 7.

X X X

Právník: Redlovi přezkoumání rozsudku o zbavení svéprávnosti v aktuální kauze nepomůže

Je podnikatel Michal Redl nesvéprávný? Ověřit to chce ministerstvo spravedlnosti poté, co se ukázalo, že jen pět týdnů před tím, než Redl skončil kvůli obvinění z korupce v pražském dopravním podniku ve vazbě, rozhodl okresní soud v Plzni o omezené svéprávnosti podnikatele. Podle právníka Martina Richtera z Katedry trestního práva Univerzity Karlovy Redlovi omezení svéprávnosti v aktuální kauze nepomůže, řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.

 X Ministerstvo chce prověřit postup Okresního soudu Plzeň-město a znalců. Do jaké míry může u nezávislého soudu postup ověřit a případně i nějak zasahovat do jeho rozhodovací činnosti?

Já se osobně nedomnívám, že by ministerstvo spravedlnosti mělo ambici přezkoumávat rozhodnutí soudu. Spíše chápu vyjádření pana ministra tak, že chce přezkoumat závěry soudního znalce, o které soud opřel své rozhodnutí.

Na to ministerstvo spravedlnosti kompetenci jednoznačně má, protože vykonává dohled nad výkonem činnosti soudních znalců.

Soud prodloužil stíhanému Redlovi nesvéprávnost na dalších pět let. Podle vyšetřovatelů je ale v pořádku

X Ke znalcům se ještě dostaneme. Pokud ale ministr říká, že vydal pokyn k okamžitému zahájení dohledu nad postupem Okresního soudu Plzeň-město, co si pod tím máme představit, a čeho se tedy ten dohled může týkat?
Myslím, že se týká právě toho, jakým způsobem v dané záležitosti vykonávali činnost soudní znalci.

Ministr spravedlnosti je zároveň i kárným žalobcem ve věcech kárných provinění soudů nebo soudců, ale ta kárná rozhodovací praxe není z dobrého důvodu nakloněna tomu, aby ministr spravedlnosti jakožto politik někde kárně žaloval soudce za jejich výkon rozhodovací pravomoci.

X Pokud by se ukázalo, že rozhodnutí soudu je, řekněme, podivné či povrchní, a že soud neudělal vše pro to, aby zjistil pravý stav věci, jaké možnosti má potom ministerstvo k dispozici?
Řekl bych, že ministerstvo v podstatě moc možností nemá. Nejsem ale expert na řízení o omezení svéprávnosti, které vede civilní soud. Pokud došlo k pochybení na straně soudu, může mít určité pravomoci například Nejvyšší státní zastupitelství.

To má v některých zvláštních případech pravomoci vstupovat do řízení a nějakým způsobem uplatňovat opravné prostředky. Ministerstvo spravedlnosti ale takovou kompetenci samo o sobě nemá.

Odejmutí licence

X Říkal jste, že právě znalci spadají pod gesci ministerstva spravedlnosti. Jak tedy může ministerstvo prověřit právě postup znalců, v tomto případě z oblasti psychiatrie?

Ministerstvo má právo na to si vyžádat předmět na znalecký posudek a prověřit jej i z hlediska věcné správnosti, tedy jestli dotyčný znalec postupoval tzv. lege artis. V praxi to bude vypadat tak, že příslušný věcný útvar předloží záležitost poradnímu orgánu, který je složen z komise expertů na danou oblast.

Hnutí STAN prověřuje dary z minulých let. Zatím našlo spojitost s Redlem u jediného ve výši 300 tisíc.

Experti se vyjádří k jednotlivým postupům, které znalec použil, a na tomto základě potom ministerstvo spravedlnosti může vést přestupkové řízení s konkrétním znalcem, anebo mu dokonce odejmout licenci.

X Znamená to tedy, že posudek znalce bude posuzovat orgán složený z dalších soudních znalců v oblasti psychiatrie?

Ano, ale ministerstvo na ně není odkázáno. Jde o poradní orgán, který má za úkol podat expertní vhled. Jestli ale skutečně jde o porušení povinnosti znalce, může rozhodnout jenom ministerstvo spravedlnosti.

Toto je jeden z mnoha vstupů, které bude vyhodnocovat. Fakt, že v některých případech soudní znalec postupoval ne úplně nejstandardnější metodou, totiž nemusí automaticky znamenat, že postupoval špatně, pokud pro to tedy měl nějaký důvod. A to je pak předmětem přestupkového řízení.

Trestní dohra

X Dovedu si představit, že soud není odborník na psychiatrii a rozsuzuje daný případ z velké části na základě posudku znalce. Pokud by se ukázalo, že posudek tedy není správný, mění to něco přímo na daném rozsudku? Jak se postupuje dál?

Pokud by se ukázalo, že posudek není správný, tak tím pádem záleží, co to znamená. Znalec samozřejmě podává všechny znalecké posudky s rizikem trestní odpovědnosti.  Pokud by se ukázalo, že posudek je natolik vadný, že lze poznat zjevný úmysl soudního znalce, tak v případě úmyslného podání nepravdivého posudku by to zcela jistě mělo trestní dohru.

V tu chvíli by byla otevřena cesta pro opětovné otevření případu i u civilních soudů a pro opětovné projednání věci, aby soud rozhodl na základě pravdivých důkazů

X Soud tedy v květnu rozhodl o prodloužení omezení svéprávnosti Michala Redla, řízení ale zatím není pravomocné. Co to tedy přesně znamená? Znamená to, že se dá proti rozsudku stále odvolat?

Ano, přesně tak. Znamená to, že běží odvolací lhůty a pokud bude podáno odvolání, tak bude věc řešena ještě odvolacím soudem.

X Kdo může odvolání podat?

Odvolání mohou podat účastníci řízení, což ale není ministerstvo spravedlnosti. To znamená, že odvolání podává například osoba, která nesouhlasí s tím, aby byla omezena ve svéprávnosti.

X To zde asi nebude ten případ.

To ne. Na druhou stranu je nutné říci, že panu Redlovi samo o sobě to, že má omezenou svéprávnost, v jeho trestní kauze nijak nepomůže. Pro danou trestní kauzu to totiž nemá samo o sobě žádný význam.

X X X

Schillerová: Fialův projev je zklamání. Ať přestane fňukat a chová se jako chlap, není žádný odborník na vedení vlády

 Mimořádný projev premiéra Petra Fialy (ODS) bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ostře zkritizovala. „Zklamání, byl to bezobsažný prázdný projev plný klišé a nic nevyřešil. Ať premiér přestane fňukat a chová se jako chlap,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS.

Schillerové se Fialova řeč vůbec nelíbila. „Už jednou jsem použila slovo zklamání a použiji jej znova. Byl to bezobsažný, prázdný projev, plný klišé a nic nevyřešil. Občanům nic nenabídl, nic konkrétního se nedozvěděli. Nezmínil se (Fiala), jak velkou politickou krizí mimo jiné tato vláda prochází,“ prohlásila.

 Následně reagovala na kritická Fialova slova na vládu hnutí ANO. Naše vláda se potýkala s velkou krizí, přesto jsme byli šestou nejméně zadluženou zemí v Evropské unii,“ podotkla.

Poté okomentovala situaci kolem plynu z Norska a připomněla dvacetiletou smlouvu z roku 1997. „Firma Transgas byla společně a nerozdílně vládou ČSSD a ODS za takzvané opoziční smlouvy privatizována, a tím pádem RWE si nakupovalo plyn, jak chtělo. Dnes nevíte, jaký plyn máte v trubkách, zda norský nebo ruský. To chci jen připomenout,“ pokračovala.

Vzkázala, že premiér se má jasně postavit a říci: „Budu předsedat EU, na prvním místě je řešení energetické krize, to abychom řešili burzu, energie, jak se nakupuje, jak levně vyvážíme a draze nakupujeme. Bouchnu do stolu a budu to chtít řešit. Nebudu se chovat poníženě, budu se chovat jako hrdý premiér hrdé země.“ To podle ní v projevu nebylo.

Vláda by měla prominout poplatky

Následně se Schillerová vyjádřila k vládní pomoci občanům. „Vládní děravý deštník… nenechme se vysmát, tam není nic. Tam jsou věci jako valorizace důchodů, které vyplývají ze zákona. Jsou tam věci, které spadají do minulého volebního období a tak dále. To znamená, že kdyby uvolnila 100 miliard, tak zaplať pán bůh za ně a občané by to pocítili,“ podotkla.

Na závěr připomněla, že Fiala mluvil o 66 miliardách, které stát vyčlení na úsporný energetický tarif. „S prominutím poplatku na obnovitelné zdroje neschválili vůbec nic. Schválili jakýsi legislativní rámec, to znamená jakýsi slib. Ale nařízení vlády, abychom věděli kolik, za jakých podmínek, kdo co dostane, to prostě zatím vláda neví a zase to o týden odložila. Kdyby prominula poplatky za obnovitelné zdroje, tak by to byla první hmatatelná skutečně plošná věc. My po tom voláme půl roku,“ uzavřela.

X X X

Soud prodloužil stíhanému Redlovi nesvéprávnost na dalších pět let. Podle vyšetřovatelů je ale v pořádku

Soud minulý měsíc znovu omezil svéprávnost podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi, a to na pět let. V pondělí to uvedl Deník N. Redl je stíhaný v aktuální kauze korupce v pražském dopravním podniku, policie ho označuje za hlavu zločinecké skupiny. Podle médií se kvůli duševní chorobě již dříve vyhnul stíhání v jiném případu. Od roku 2014. jeho tehdejší stíhání bylo přerušeno s argumentem, že kvůli chorobě, která nastala až po spáchání činu, nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. ‚Byli jsme ujištěni, že jde o dávnou minulost.‘ Piráti chtějí nové vysvětlení vazeb mezi STAN a Redlem

 O dalším omezení mužovy svéprávnosti nyní rozhodl Okresní soud Plzeň-město, a to 13. května. „Byla vyslechnuta znalkyně a posuzovaný. Jeho svéprávnost byla omezena na dobu pěti let podle rozsudku a navýšila se mu disponibilní částka, se kterou může nakládat,“ uvedla předsedkyně soudu Petra Pavlíčková.

Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně podle deníku tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod k tomu, aby se tento bývalý spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře vyhýbal trestnímu stíhání. Za založení organizované zločinecké skupiny hrozí až 12 let vězení.

Přišel jim v pořádku

„Fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun. V této souvislosti komunikoval s advokáty, bankéři či vrcholnými zástupci nadnárodních společností. Žádná z osob, se kterými Michal Redl jednal, neprojevila pochybnosti ohledně jeho duševního stavu,“ citoval Deník N z policejních dokumentů.

Redl navíc podle policistů požadoval od soudu schválení manželství se svou současnou partnerkou a domohl se zvýšení limitu pro množství peněz, se kterými může měsíčně nakládat.

Duševní choroba, která nastala po spáchání činu a která trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání, je jedním ze zákonných důvodů pro nepřípustnost stíhání. V takovém stíhání nelze pokračovat a musí být zastaveno.

Policie by mohla nechat Redlův duševní stav přezkoumat novým znaleckým posudkem z oboru psychiatrie. Soud může podle trestního řádu na návrh státního zástupce nařídit, aby byl obviněný takto pozorován ve zdravotnickém ústavu nebo – dokud je ve vazbě – ve zvláštním oddělení věznice.

Omezení svéprávnosti upravuje občanský zákoník. Soud může k tomuto kroku přistoupit jen tehdy, pokud by danému člověku jinak hrozila závažná újma a pokud nepostačí mírnější a méně omezující opatření.

Svéprávnost pak omezí v takovém rozsahu, v jakém člověk není schopen kvůli nepřechodné duševní poruše právně jednat. „Změní-li se okolnosti, soud své rozhodnutí bezodkladně změní nebo zruší, a to i bez návrhu,“ uvádí zákon. Hlubuček zklamal, je to zrada, říká Kovářová. Havlíček přirovnal kauzu ke kolumbijské telenovele.

Člověk s omezenou svéprávností má soudně určeného opatrovníka, může ale samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života. Soud smí svéprávnost omezit nejdéle na tři roky.

„Je-li zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let,“ stojí v zákoníku. Tuto dobu lze následně prodloužit.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je v současnosti již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě.

Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v neděli. Zbývající dva podezřelí – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja – byli v době razie v zahraničí.

Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

X X X

Matky nemají na jogurt, zuří europoslankyně Konečná.

 „Premiér Fiala mluvil o využití dividendy pro stát z ČEZ. Nemluvil o zestátnění ČEZ, ale vykoupení elektráren. Mluvil i o sektorové dani pro energetické firmy. Zda na čas nyní nezastropovat ceny. Nekontrolovaný růst může pomoci spekulantům a ohrozit chod ČR, bavíme se i o dalších nástrojích,“ nastínil Zdechovský recepty vlády při řešení krize.

Podle komunistické europoslankyně vláda krade program KSČM. „Lidi jsou pět měsíců na hraně a dalších pět měsíců, co se budete bavit, nevydrží. Pan Zdechovský si asi přečetl program KSČM. Sektorová daň i převzetí ČEZ do státních rukou prosazujeme roky. Pokud nezatsropujem vstupy, jako pšenici a podobně, tak to lidi neunesou. Děti třeba neviděly měsíc jogurt,“ ozvala se Konečná. Dodala, že je především potřeba pomoci obyčejným lidem. „Lidi zajímá, za co zítra koupí rohlíky, z čeho zaplatí obědy dětem a z čeho budou svítit,“ doplnila komunistická předsedkyně.

X X X

Do vazby jde pátý obviněný z korupční kauzy Hlubuček, exnáměstek DPP Augustín

Soud ve středu poslal do vazby bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva pražského dopravního podniku (DPP) Mateje Augustína. Novinářům to řekl státní zástupce Zdeněk Matula. Jde již o pátého z obviněných v korupční kauze dopravního podniku, jejímž hlavním aktérem je podle informací uniklých do médií z policejních spisů podnikatel Michal Redl.

 Augustína podle serveru Seznam Zprávy Redlova zločinecká skupina dosadila do vedení této městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky.

„Soud vyhověl návrhu státního zástupce a vzal pana obviněného do vazby,“ uvedl Matula. K důvodům vazebního stíhání se vyjadřovat nechtěl. U předchozích obviněných vedla soud k uvalení vazby obava z možného útěku a ovlivňování svědků.

„Zároveň soud shledal, že důvody zahájení trestního stíhání jsou dány,“ dodal Matula. Augustin podle médií pobýval v době zahájení stíhání ostatních obviněných z případu s krycím jménem Dozimetr na Slovensku, odkud pochází. V pondělí se vrátil, byl vyslechnut a obviněn. Jeho advokát Jonáš Kučera nechtěl případ komentovat.

Dozorčí rada DPP odvolala Augustína z funkce člena představenstva dopravního podniku minulou středu. Nahradil ho dosavadní technický ředitel metra Marek Kopřiva. Pražští radní jako valná hromada rovněž kvůli Augustínovi v pondělí odvolali z dozorčí rady místostarostu Prahy 9 Marka Doležala z TOP 09.

Doležal podle náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) spolu s dalším obviněným, bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem (STAN), navrhoval volbu Augustína do představenstva DPP.

Obviněných by aktuálně mělo být 13. Server Seznam Zprávy ve středu uvedl, že si na policii převzal usnesení o zahájení trestního stíhání podnikatel Pavel Dovhomilja, který v době policejní razie pobýval v Chorvatsku. „Vrátil jsem se dobrovolně. Jsem připraven svědčit před policií,“ řekl serveru, podle kterého byl podnikatel klíčovou součástí organizované skupiny.

MF DNES upozornila na to, že jeden z obviněných, šedesátiletý obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam, v pondělí zemřel. „V souvislosti s úmrtím muže v Klausově ulici byla nařízena soudní pitva. Ta byla provedena během úterka a potvrdila, že muž zemřel bez cizího zavinění,“ sdělil ve středu bez dalších podrobností mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ve vazbě minulý pátek skončil Redl, Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah. Ten byl podle serveru Hlídač státu v minulosti sponzorem hnutí ANO, které to popírá. V pondělí soud poslal do vazby i Redlova spolupracovníka podnikatele Pavla Kosa.

Exnáměstka Hlubučka přivedla k soudu eskorta | (0:27) | video: ČTK

Podle uniklých policejních dokumentů skupina používala šifrované telefony a přezdívky – Kos byl Kosák, Redl Mišák a Hlubuček Slepičák. Redlovi plzeňský okresní soud nedávno prodloužil omezení svéprávnosti. Toto rozhodnutí není pravomocné a státní zástupci se proti němu rozhodli odvolat. Podle náměstkyně plzeňského okresního státního zástupce Kateřiny Brožové totiž Redl o svém psychickém stavu neříká pravdu.

Kauza personálně výrazně zasáhla vládní hnutí. Kvůli kontaktům s Redlem ohlásil v neděli rezignaci k 30. červnu ministr školství Petr Gazdík. V pondělí ze stejného důvodu pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák. Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) dnes v souvislosti s kauzou Dozimetr jednal o únicích informací z policejních dokumentů. „Vláda dnes vzala na vědomí mou zprávu o nezákonném nakládání s písemnostmi v trestním řízení, a to nejen v takzvané kauze Hlubuček. Budu se tímto tématem dál intenzivně zabývat,“ napsal na twitteru ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

X X X

Staré party z dopravního podniku nikdo neodřízl. Developer se dohodl na nevýhodné smlouvě pro město s Čižinským, tvrdí v souvislosti s kauzou Redlovy party Marvanová

 Středobodem politického boje v hlavním městě je pražský dopravní podnik. Městská společnost, hospodařící s rozpočtem v miliardách korun. Ta je podle pražské radní Hany Kordové Marvanové dlouhodobě obstoupená různými skupinami, které mají zájem na konkrétních zakázkách. Marvanová tvrdí, že klientelistické vazby v městské firmě přetrvávají léta, a mnozí politici to nechtějí řešit. Marvanová otevřeně mluví i o kontraktu, který aktuálně zajímá Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Detektivové tvrdí, že v Praze narazili na zločineckou skupinu v čele s lobbistou Michalem Redlem.

x Kdy jste zaregistrovala, že se okolo dopravního podniku a jeho zakázek, ale i na magistrátu, děje něco zvláštního? Jaké jste po tomto zjištění podnikla kroky?

Nastoupili jsme na magistrát a z minulosti, třeba z kauz, které probíhaly ještě za primátorky Adriany Krnáčové za hnutí ANO, jsem věděla, že tam může být spousta podezřelých zakázek. Plánovaných věcí. Z titulu odpovědnosti radní jsem to sledovala. Protože z odpovědnosti se nevyvážeme ani jako nástupci.

První věc, která mi vadila, byla ta, že se tam neprovedly dostatečné personální změny. V podniku zůstali někteří lidé z éry Krnáčové, které tam přivedl bývalý generální ředitel Martin Gillar. Mimochodem. Jeden z nich, na kterého jsem poukazovala už někdy v lednu 2019, byl vedoucí právního odboru a nyní obviněný v té kauze, Dalibor Kučera. Ten v podniku působil i za Gillara.

x Jedním z policejních témat je, že si do podniku aktuálně policií řešená skupina lidí měla dosazovat „svoje koně“. Vnímala jste to v kontextu například s náměstkem dopravního podniku Matejem Augustínem – to „mít tam svoje lidi“?

Ano. Nebo je tam nechat. Za primátorky Krnáčové byla situace v podniku velmi neutěšená. Nenastalo to tím, že tam přišel Augustín, ale že tam už byli lidé, kteří nebyli zárukou toho, že všechny zakázky a jejich prověřování bude v pořádku.

Už tehdy jsem poukazovala na to, že pokud má vedoucí právního odboru zaštiťovat třeba právní posudky, to, že ta či ona zakázka je v pořádku, že tomu nevěřím.

Na začátku byl spor o to, že se tam (v dopravním podniku – pozn. red.) neprovedly pořádné personální změny. Lidé spojení s odvolaným ředitelem Gillarem měli být vyměněni. Musíte provést personální změny, očistit tu organizaci od lidí, kteří tam mohli být dosazeni na základě nějakých zájmů. Je to logické.

x Kdy jste se začala dozvídat, že je v této firmě něco špatně?

Už v prosinci 2018 jsme řešili první věc. Náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě – pozn. red.) přišel s tím, že se má řešit metro Holešovice (jde o projekt přestavby stanice metra Nádraží Holešovice a okolí a o založení společného podniku s developerem Sergem Borensteinem – pozn. red.). Vím, že to bylo odsouhlaseno dozorčí radou. Sice po volbách, ale ještě než byla zvolená nová reprezentace. A než přišel ředitel Witowski (Petr Witowski, generální ředitel – pozn. red.).

Ta smlouva byla odsouhlasena v nějaké době, pak náměstek Scheinherr organizoval schůzky. Já jsem k tomu dodávala právní rozbory, připomínky. Ty zněly tak, že se domnívám, že je takto nastavený projekt špatně. Že je pro město nevýhodný. Těch výhrad byla celá řada.

Jednak, že to celé proběhlo bez výběrového řízení, a zároveň, že tam nebyly dostatečné právní pojistky proti tomu, aby na tom Praha netratila.

Když město vloží do projektu pozemky, a zároveň má ve společné firmě menšinu, nemůžete dostatečně ovlivnit to, aby společný model fungoval. Zbavovat se pozemků bez zisku není správné. Ve světě se to řeší jinak, poukazovala jsem na to.

x A koho jste v tomto případě kontaktovala a upozornila ho, že ty věci nejsou v pořádku?

Ty námitky jsem přednášela všude. Žádala jsem, aby bylo založení společného podniku projednáno na radě (města – pozn. red.). Podle mého názoru dopravní podnik nesplnil svou povinnost vůči svému akcionáři. Podle stanov musí založení společné firmy musí schválit valná hromada, tedy rada města. A tady se to nestalo. Na radu nebylo předloženo nic.

x Čím si to vysvětlujete?

Tím, že nechtěli, aby se to zpochybňovalo. Já bych na té radě přednesla námitky a mohlo se hlasovat. Rada města tím pádem byla vyloučená z rozhodování. Nechala jsem k tomu zadat i právní posudek, ve spolupráci s legislativou. A v něm stojí, že to na radu mělo jít. Podle mě dopravní podnik nepostupoval v souladu se stanovami.

x Matej Augustín ale nebyl jediný slovenský manažer, jehož nástup do dopravního podnik vzbudil mezi insidery pozornost…

Řešíme už rok poté. To, co říkám, se odehrávalo na přelomu let 2018 a 2019. Pak přibyly další věci, týkající se například zakázek na geologický průzkum, revitalizace vagónů metra – největší věci. Následovaly další velké zakázky za miliardy. Opět jsem nevěřila právním posudkům, které dodával Dalibor Kučera. Teď se ukazuje, že jsem jim nevěřila právem. Teprve až pak přišel tlak na zvolení ekonomického náměstka Mateje Augustína. S tím přišel Petr Hlubuček na náš klub (STAN – pozn. red.). Byla k tomu jednání a vím, že se to nesetkalo s pozitivní odezvou. Dokonce jsem od slovenských kontaktů zjišťovala, jaká pověst ho provází. Považovala jsem ho za nedůvěryhodného pro to, aby působil v představenstvu dopravního podniku.

x Jaká byla reakce náměstka primátora Petra Hlubučka?

No, že tam chce mít svého člověka. Nevěděla jsem, kde na něj přišel. Tu otázku jsem si kladla neustále. Kdo mu ho doporučil. A to nevím doteď.

x Dopravní podnik je podle zjištění Ekonomického deníku léta obstoupen různými zájmovými skupinami, mimochodem sama zmiňujete, že nebyly zpřetrhány vazby z minula. Proč tomu podle vás nikdo dodnes neučinil přítrž?

Vysvětluju si to tím, že to tak je léta. To není o minulém volebním období. Dala bych to do souvislosti s tím, že po odchodu Pavla Béma došlo k odvolání Martina Dvořáka z čela dopravního podniku (aktuálně svědek, původně obžalovaný ve známé kauze jízdenek, pravomocně zproštěný obžaloby, atd. – pozn. red.). Za primátora Bohuslava Svobody pak byl jmenován nový ředitel, který tomu učinil přítrž. Zastavil všechny podezřelé obchody, ale výsledkem bylo, že celá nová struktura byla později stíhaná v kauze Opencard. Nespravedlivě. Já jsem to vnímala jako odvetu skupin v pozadí, které nechtějí, aby se ty staré kauzy rozkrývaly.

x To je známá věc. Ale kdo jsou podle vás ti lidé v pozadí?

To jsou jenom zvěsti. Ty poměry v dopravním podniku jsou dlouhodobé. V v jejich pozadí jsou určité skupiny, které mají zájem na různých zakázkách.

x Zmínila jste třeba jméno Martina Dvořáka, který figuruje v posledním příběhu jen jako svědek. Ale evidentně „otvíral dveře“ jednomu z obviněných, k developerovi, s jasným projektem – vydělám na spolupráci s městem, a to mimořádně – kterého jsme zmínili. Vnímáte zmiňovaného Martina Dvořáka opravdu jako jen jako svědka? Pražští insideři léta po jeho odchodu z dopravního podniku hovoří o tom, že Dvořák má na podnik stále určitý vliv…

O tom se normálně hovořilo, že tam vliv má. Ale jak přesně ho uplatňuje, to skutečně nevím.

x Je Dvořák podle vás opravdu jenom svědek?

To musí říct policie. Jestli je jenom svědek, jaké jsou informace, co vyplývá z odposlechu. Ale každopádně jsem přesvědčená, že se v dopravním podniku nepodařilo změnit poměry ani nám. Že každý, kdo s tím chce něco udělat, začne mít problémy. Když na to člověk začne upozorňovat, tak se stane nepohodlným.

x S kým jste o tom hovořila?

Se všemi koaličními politiky, na poradách. Samozřejmě v rámci klubu i s lidmi z opozice. Na některé věci jsem upozorňovala na zastupitelstvu. Opozice navrhovala zařazení bodu a já jsem ji několikrát podpořila v hlasování, aby byl na jednání zařazen.

x A jak se lidé, které jste na to upozorňovala, zachovali? Například hnutí Praha sobě se aktuálně chlubí tím, že jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr podal kvůli těmto věcem trestní oznámení. Nyní použiji ´kupecké počty´., podám trestní oznámení a nechám nějakou partu konat skoro dva roky nezákonnou činnost?

Dívám se na to jako právník, jako člověk, který seděl v radě, máme odpovědnost za městskou firmu. Z této odpovědnosti se nemůžeme vyvázat jenom tím, že dáme trestní oznámení na policii. Určitě, když se někdo dozví o úplatku, což jsem se já nikdy nedozvěděla, když někdo získá důkazy, jako pan Scheinherr, o nějakém úplatku, tak tuto individuální věc lze určitě nahlásit. Je to povinnost. Trestní oznámení nás ale nevyvazuje z odpovědnosti za tuto společnost. Každý v takové funkci má povinnost jednat jako řádný hospodář, odvracet škodu.

x Takže vy jste v rámci funkce řádného hospodáře škodu neodvraceli a nechali jste to celé na policii?

Pokud by dostali pokyn od policie, že nemají konat a mají tomu naopak jenom přihlížet, tak to je jediné, co je z toho vyváže. Já nevěřím tomu, že by policie mohla někomu dát povolení, aby nejednal s péčí řádného hospodáře. To považuji prakticky za vyloučené. Existují výjimečné případy, kdy někdo předstírá třeba přijetí úplatku a policie to monitoruje, aby dopadla pachatele, což je ale výjimečná situace. Nedovedu si představit, že by policie řekla, že se dva roky nemá konat s péčí řádného hospodáře.

x Není tedy podle vás zvláštní, že i policii trvalo dva roky sledovatúdajnou korupci s takovými výsledky?

Nejsem schopná to posoudit. Nepátrám po interních zdrojích, co policie má nebo nemá. Ve veřejné debatě to může narušovat vyšetřování. Mám důvěru v to, že to, co řeší, řeší řádně. Masivní úniky z trestního spisu ale nejsou dobré, nejsme schopni to pak vyhodnotit.

x Už jste naznačila, že na vás působil zvláštně kolega Petr Hlubuček, když tlačil na post náměstka dopravního podniku Mateje Augustína. Registrovala jste i jiné nestandardní chování z jeho strany?

Když jsem na klubu hovořila o těch problematických věcech, tak on mě nikdy nepodpořil, vždy se stavěl proti tomu. Takže jsem si ho vyhodnotila jako člověka, kterému to vůbec nevadí. Věděla jsem, že v něm nemohu mít spojence ve věcech týkajících se transparentního hospodaření dopravního podniku.

x V rámci odposlechů byly zachyceny i určité sekvence rozhovorů skupiny podezřelých, že své, řekněme osobní záležitosti, má v rámci firmy k řešení i její generální Petr Witowski se svým známým Petrem Michovským, majitelem stavební firmy, úspěšné v dopravním podniku – a jak se line mezi znalci dění v hlavním městě – partnerem exprimátorky za hnutí ANO Adriany Krnáčové. Co vy na to?

Takhle se to říká. Víte, já jsem s Petrem Witowskim měla řadu rozporů od začátku. Asi nejzávažnější byla kauza za 22 miliard zakázky na revitalizaci vagónů metra. Těsně před Vánocemi představenstvo schválilo zakázku JŘBÚ, v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez výběrového řízení. Ani to neschválila dozorčí rada, ač to byla její povinnost. Já jsem si říkala, jak je možné, že někdo závazek na deset let, nebo i na delší dobu, za 22 miliard, schválí za zády města i dozorčí rady? Okamžitě jsme ještě s Jiřím Pospíšilem vyvolali jednání, že to nejde, aby se dopravní podnik choval takhle za zády akcionáře a požadovali jsme nápravu. Řešilo se to i na zastupitelstvu. Vyzvali ředitele Witowskiho k odstoupení. Napsala jsem na Facebook komentář, s titulkem ´Nebát se a nekrást´ s odkazem na Tomáše Garrigue Masaryka, který už v roce 1913 upozorňoval na to, že mezi pražskými konšely je veliká korupce. Následovalo to, že mi pan Witowski v médiích vzkázal, že je na mne připraven podat žalobu za nactiutrhání. Takové byly mé vztahy s ním. Nejen, že nic neřešil, ale ještě mi hrozil žalobou.

Ředitel dopravního podniku mi hrozil po kritice žalobou, říká Hana Marvanová. Foto: Jan Hrbáček

x Je podle vás Petr Witowski muž na svém místě, nebo vy měl po aktuálním skandálu odejít?

Podle mě musí odejít. A celé představenstvo. A nejde o to, jestli jeho členové trestněprávně něco spáchali. To neposuzuji, to je předmětem trestního řízení. Ale je tam objektivní zodpovědnost, manažerské selhání, ohledně toho, co se v tom podniku děje.

x V souvislosti s odposlechy Ekonomický deník poslal Petru Witowskimu několik otázek, ale a on na ně odmítl odpovědět s tím, že je vázán mlčenlivostí v souvislosti s vyšetřováním. Myslíte si, že je správné v takové pozici neodpovídat na tyto otázky?

Myslím si, že to není správné. Prostě je představitel městské firmy, stoprocentním je vlastníkem Praha, veřejná entita, ne soukromá společnost. Takže by měl odpovědět a všechno vysvětlit. Samozřejmě musí zohlednit, aby nedošlo k narušení vyšetřování, ale podle mého názoru, pokud se ho někdo ptá na věci, které s vyšetřováním bezprostředně nesouvisí, tak by měl normálně odpovědět.

x Jaké by měly podle vás následovat kroky ze strany města směrem k managementu dopravního podniku? A jaké budou mít tyto příběhy konsekvence, ve stávající koalici? Do podzimních komunálních voleb…

Já jsem na pondělní radě navrhla odvolání celé dozorčí rady dopravního podniku. Když se stane taková událost, mají být ty orgány takové společnosti obnoveny tak, aby měly důvěru. Má být zjednána náprava – odvolá se představenstvo, dozorčí rada. Bohužel odvolání dozorčí rady, krok, který může udělat valná hromada, radou města neprošel. Což mě překvapilo, protože to by měla být standardní věc. Hlasovali pro to zástupci našeho klubu, ale zástupci dvou dalších koaličních klubů ne (Piráti a Praha sobě – pozn. red.). Vůbec jsem to nepochopila.

x Skutečně. I Praha sobě, která o sobě tvrdí, že vyšetřování otevřela?

Ano. Nehlasovali pro rekonstrukci dozorčí rady. Přitom jsem říkala, že vím, že třeba zástupci Pirátů v dozorčí radě pro Mateje Augustína nehlasovali. Já jsem ten podnět nevznášela proto, že si myslím, že jsou vinni. Ale má se umožnit rekonstrukce dozorčí rady, aby tam přišli opravdu nestranní odborníci na zakázky. Měl by také proběhnout forenzní audit bez politických zástupců a bez zadání dopravního podniku.

Existuje podezření, že v té firmě je celá řada věcí, které nejsou v pořádku. Audit zjistí: toto je v pořádku, toto není. Je důležité to udělat. Abychom věděli, kde je problém, kde mohla vzniknout škoda. A pak vyvodit odpovědnost nebo podat trestní oznámení, jednat řádně. To jsou normální postupy v jakékoliv instituci. Audit by tedy proběhnout měl, to zastupitelstvo odhlasovalo, ale dozorčí odvolána nebyla. Je to chyba, když tam sedí političtí reprezentanti. Zejména za této situace.

x Jak to tedy může formovat spolupráci pražské magistrátní koalice do podzimních komunálních voleb?

Teď už to má všechno velmi negativní vliv. Volby jsou blízko. Nezbývá nám nic jiného, než přijmout to, že se na těch věcech nejsme v koalici schopni vůbec dohodnout. Na pondělní radě chci navrhnout změnu stanov dopravního podniku. Podnikla jsem spoustu kroků k nápravě. Jedna z nich spočívá v tom, že podnik většinu záležitostí, které tam byly rozhodovány a týkaly se buď rozsáhlého majetku, pozemků, nebo miliardových zakázek, si rozhoduje sám.

Ve stanovách je totiž uvedeno, že v případě převodů majetku musí podnik předložit rozhodnutí valné hromadě, radě města. Ovšem jedině v případě, pokud jde o majetek v hodnotě vyšší, než 6 miliard korun. To je absurdní. Podle mě to není normální ani v soukromé společnosti, aby akcionář dovolil, aby představenstvo, dozorčí rada, mohli dělat cokoliv za zády akcionáře.

Vznesla jsem ten podnět už před 2,5 lety. Od té doby se neúspěšně snažím koaliční partnery přesvědčit, aby tuto změnu schválili. Naposledy to náměstek Scheinherr dostal za úkol v prosinci loňského roku. Alespoň se podařilo dostat to do usnesení rady s tím, že to měl předložit do konce února. Ale opět to nepředložil. Teď to předložím já jako radní, aby aby se ta částka z 6 miliard snížila na 50 milionů. Ale někdo tady má dlouhodobý zájem na tom, aby to nebylo pod kontrolou města. Skupiny v pozadí dopravního podniku, potažmo lidé, kteří v něm sedí. To se musí rozklíčovat, kterých kauz se to týká.

Nestačí policejní vyšetřování, je potřeba audit

x Nenesou svůj podíl viny i politici? Tedy i vy?

No právě. Já rozumím kolegům, že je jim nepříjemné, že to otvírám. Já například odpovědnost cítím. Tady se strhl takový pocit, že jediné konání je v tom, když jdete a podáte trestní oznámení (viz tvrzení Adama Scheinherra – pozn. red). Já jsem přesvědčená, že je klíčové, aby manažeři, vedení města, volení politici v klíčových funkcích, konali s péčí správného hospodáře a snažili se odvrátit škody. Když vím, že městská firma nepodléhá dostatečné kontrole ze strany města, tak první co musím zajistit, je, aby nás ta firma řádně informovala. Abychom mohli zjistit, že tam vzniká škoda a pak jí můžeme zabránit. Ale my jsme ani nezjistili, že nám vzniká škoda.

x Není tedy něco špatně?

No, je to úplně špatně. Myslím, že je to dáno tím, že kolegové třeba nemají právní zkušenosti. Jako mám já za celé své působení v politice, já jsem prostě věděla, že musím požadovat vysvětlení a činit tyto kroky. Proč? Aby, až vznikne průšvih a někdo se bude ptát, můžu odpovědět na otázky typu: Co jsme udělali proto, aby nevznikl? Každý je povinen ve své pozici odvracet škodu a předcházet jí. Tím, že v individuální věci podáte trestní oznámení se nevyviníte.

x No počkejte. Vy sama jste kontaktovala orgány činné v trestním řízení? Já si to ani po rešerších vašich politických kroků nevybavuji…

Já sama jsem je nekontaktovala, ale oni kontaktovali mě. V prosinci roku 2019. Čili ještě půl roku před tím, než pan Scheinherr podal trestní oznámení. Kontaktovali mě v souvislosti s tím, že prověřovali, a byla to pražské hospodářská kriminálka, Pavel Nevtípil (mimo jiné vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo – pozn. red.) právě aktuálně řešený projekt. Nevtípil mi zavolal, byla jsem překvapená, a sdělil mi, že na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství prověřuje kauzu týkající se nových Holešovic. Kontaktoval mě proto, že jsem se v médiích vyjadřovala, že to je nevýhodný projekt, a že se mi smlouvy nezdají. Chtěl dokumenty a já jsem ho odkázala na náměstka Scheinherra. On (Nevtípil – pozn. red.) mi pak řekl, že nedostal všechny dokumenty, které potřeboval. Řešila jsem to pak na koaličním jednání a překvapilo mě, že všechny nechává v klidu, že to prošetřuje policie.

A jaký jste měla pocit z nasazení detektiva Nevtípila?

Já jsem měla pocit, že se tím chce opravdu zabývat. Jednou byl u mě na magistrátu, podruhé jsem přišla k němu na podání vysvětlení a předání dokumentů v Kongresové (centrále pražské policie – pozn. red.). Součinnost jsem poskytla. Brala jsem to vážně, informovala jsem o tom předsedu našeho klubu Jiřího Pospíšila, otevřelo se to i na koaličním jednání, ale nic moc nenásledovalo. Vnímala jsem to jako velmi varující.

x Prověřoval to detektiv Nevtípil, po třech letech se ale objeví NCOZ… To vás nezarazilo?

Já respektuji postupy orgánů činných v trestním řízení. Jako advokátka vím, že mi nepřísluší, abych někam volala a zjišťovala, jak to je. Informovala jsem primátora, odpovědného náměstka s tím, že by se to mělo pověřit. Nemůžu zjišťovat, jak postupuje policie. Ani nevím, jak to skončilo.

x A jak primátor Zdeněk Hřib (Piráti – pozn. red.) a náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě – pozn. red.) reagovali na informaci, že holešovický projekt prošetřuje policie?

Vnímala jsem to tak, že to nebrali dost vážně. Vždy beru vážně, když se o něco začne zajímat hospodářská kriminálka, nebo NCOZ. Měl by vám říct primátor, jak s tou informací naložil.

x Sešla jste se v popisované záležitosti i s někým jiným? V pražském zákulisí se už nějaký čas šušká, že mimo jiné s, v policejním usnesení jmenovaným developerem, po kterém měli lidé od Michala Redla požadovat úplatek, Sergem Borensteinem?

Žádala jsem ho opakovaně o schůzku a sešla jsem se s ním, abych mu sdělila výhrady, které ke smlouvám na společný podnik mám. On mi sdělil, že to je takto dohodnuté a že to projednal s panem Čižinským.

x Prosím? Jako, že spolu oni dva projednali na první pohled pro město nevýhodnou aktivitu přestavby stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí ?

Ano. Že to tak zůstane.

x Počkejte, tedy, že do společného projektu město vloží pozemky, a město bude minoritním akcionářem? To si opravdu dohodl Serge Borenstein s Janem Čižinským? Jakou on na to má (Jan Čižinský, šéf Praha sobě, které aktuálně shání jako hnutí nezávislých kandidátů pro podzimní komunální volby cca 100 tisíc podpisů pražských občanů – pozn. red.) pravomoc?

Nevím, takhle mi to (Borenstein – pozn. red.) řekl. A já jsem celou dobu usilovala o to, že se musí ty smlouvy změnit. Za prvé jsem si myslela, že musí proběhnout výběrové řízení. Když už tedy neproběhlo, tak aby se alespoň změnily smlouvy tak, aby to pro Prahu bylo výhodné. Aby tam byly právní pojistky, že nedojde k poškození majetkových zájmů města. Některé změny odmítnuty byly, ale podle mého právního názoru velmi nedostatečně.

x To je velmi vážná informace, že vám developer říká, že věc projednal s politikem. Budete to téma otevírat?

My jsme to už projednávali. Padlo to i na zastupitelstvu.

x A to se k tomu postavilo jak?

Musíte se zeptat ostatních politiků. Já to nevnímám jako správné. Už proto, že výsledkem dohody bylo to, že se protlačila smlouva, která není výhodná pro Prahu. A to byla moje základní výhrada.

x Jaké měl podle vás Jan Čižinský pověření jednat se Sergem Borensteinem?

Nevím. Na to mi neodpověděl. Ani na zastupitelstvu.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

Klíčový sněmovní výbor podpořil zrušení odborných náměstků na ministerstvech

  Sněmovní ústavně-právní výbor podpořil koaliční novelu služebního zákona, která mimo jiné ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení v počtu náměstků členů vlády, tedy náměstků politických. Opoziční ANO neuspělo ve výboru mimo jiné s návrhem, aby člen vlády mohl mít nejvýše čtyři politické náměstky místo nynějších dvou. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

„Varuji velmi před jednou věcí, a to před politizací státní správy,“ uvedla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Koaliční zástupci se vůči takovým obavám ohradili. Předseda poslanců ODS Marek Benda za předkladatele zdůraznil, že navrhované změny jsou podstatné pro politické řízení ministerstev a pro konkurenci ve státní službě. Šéf výboru Radek Vondráček (ANO) kritizoval to, že výbor dostal na projednání novely měsíc místo obvyklých dvou, což podle něho neumožňuje odbornou debatu. Návrh zpravodajky Zuzany Ožanové (ANO) na přerušení projednávání předlohy do konce srpna výbor koaliční většinou hlasů zamítl.

Koalice chce novelou zavést pětileté funkční období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků. Svou většinou hlasů odmítla ve výboru požadavky ANO, aby ředitelé odborů mohli být jmenováni na dobu neurčitou, nebo na sedm let. Poslanci opozičního hnutí neprosadili ani roční posun účinnosti zákona na leden 2024 či úpravy některých lhůt pří výběrových řízeních. Zkrácení lhůt patří mezi změny, které mají tato řízení podle koaličních představ zrychlit. Nyní trvají podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Petra Hůrky tři měsíce i déle.

Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, by se podle novely stali od ledna vrchní ředitelé sekcí. Zavedení funkčního období vedoucích úředníků má přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby. Státní správa by se navíc měla podle předlohy více otevřít pro odborníky zvenčí.

Členové výboru podpořili jen úpravu předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka, který má formálně sladit nově navrhovanou podobu služebního zákona se zákonem o zahraniční službě.

Sněmovní ústavně-právní výbor dnes také doporučil schválení vládní předlohy, která zakotví povinnost poskytování informací o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Údaje by měly podle novely zákona o svobodném přístupu k informacím dávat také nově vymezené veřejné podniky.

Novela zavádí také změny související s unijní směrnicí o otevřených datech. Součástí českého právního řádu měly být nejpozději už loni v létě.

Veřejné podniky předloha vymezuje tak, že jde o společnosti, které vykonávají relevantní činnost podle zákona o zadávání veřejných zakázek, nebo v nichž státní orgány nebo veřejné instituce mají dominantní vliv. Jde například o energetické firmy. Předloha by ale zároveň měla zajistit lepší ochranu obchodních společností, které se pohybují v konkurenčním prostředí.

Lépe chráněny by měly být podle novely rovněž údaje například o kritické infrastruktuře či ze soudních a rozhodčích řízení. Úřady by pak měla předloha ochránit před takzvanými šikanózními žádostmi o informace, na druhou stranu by měla zlepšit vymahatelnost práva na údaje.

X X X

 Soudci nestíhali psát rozsudky a tak fixlovali s výkazy. Kárný senát je potrestal srážkou z platu.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v čele s předsedou Davidem Hipšrem přijal ve středu dohody o kárném provinění a opatření, které uzavřeli předsedové soudů se dvěma soudci, kteří byli přistiženi při podvodu při vykazování písemných vyhotovení rozhodnutí. Soudci nestíhali včas vyhotovit rozsudky, a tak dávali soudním úředníkům pokyny k tomu, aby v systému uváděli nepravdivé údaje.

Petr Doležel, soudce Okresního soudu ve Vyškově (OS), je v justici od roku 1992. V kolektivu je oblíbený, mj. protože ochotně přijímá případy jak z jiných senátů, tak i úseků soudu, jak vyplynulo ze zprávy soudcovské rady. Pro tak malý soud – OS ve Vyškově má pouze 13 soudců – je takový „soudce-ochotník“ požehnáním.

Na podzim minulého roku však podle všeho Doležel přecenil své síly, když zastupoval soudce hned ve dvou senátech. Ve třech případech pak nestíhal termín písemného vyhotovení rozhodnutí, a tak dal pokyn aparátu, aby do informačního systému pro okresní soudy ISAS vyznačil jiné údaje ohledně prodloužení termínu nadřízeným, které se lišily o více jak měsíc.

Doležel pochybení nijak nepopíral a omluvil se za něj. „Bez důvodu jsem spoléhal na to, že to systém vezme a nevyjde to najevo,“ uvedl před kárným senátem soudce Doležel.

Kárný senát akceptoval navrženou dohodu o kárném provinění a opatření, která spočívá ve snížení platu o 20 % na 5 měsíců.

Nezkušená soudkyně

To soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 (OS) Kateřina Mlčochová je soudkyní teprve necelé dva roky. Do justice přišla z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Mlčochová se podvodu dopustila v sedmi případech, kdy dala pokyn úřednici, aby do ISASU vyznačila, že jí lhůta pro vyhotovení byla prodloužena vedením soudu, aniž by se tak ovšem ve většina případů vůbec stalo.

Soudkyně Mlčochová nesla projednávání svého pochybení kárným senátem očividně těžce a neskrývala pohnutí. Její právní zástupkyně na její obhajobu uvedla, že se jednalo o excesivní jednání v důsledku tíživé osobní situace. Ačkoliv soudkyně svého jednání podle ní lituje a nebude se již opakovat, jednalo se podle ní toliko o „administrativní pochybení“, které nemělo žádný vliv na účastníky řízení.

Podle kárné navrhovatelky by se sice „soudce neměl snížit k tomu, aby působil na administrativu soudu, aby do systému zanášeli nepravdivé informace“, na stranu druhou soudkyně projevila sebereflexi, jednání lituje a je tudíž důvod, aby senát akceptoval navrženou dohodu v podobě snížení platu o 20% na 9 měsíců.

K tomu se také senát přiklonil, když přihlédl k tomu, že se jednalo o časově ohraničený exces a navržené opatření podle jeho názoru povede k tomu, že se nebude opakovat.

V obou rozhodnutích senát vycházel z rozhodnutí kárného senátu ve věci soudkyně Městského soudu v Praze Dariny Michorové. Té kárný senát uložil za fixlování při vykazování vypravení rozhodnutí snížení platu o 20 % na půl roku. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Významné rozhodčí instituce, český PRIAC a turecký ITOTAM, uzavřely dohodu o spolupráci

 Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) stvrdil podpisem dohodu o spolupráci se svým tureckým protějškem ITOTAM. Tato významná arbitrážní centra se dohodla na navázání trvalé spolupráce s cílem přispět ke zkvalitnění česko-tureckých obchodních vztahů, nabídnout českým podnikatelům působícím v Turecku a v širším regionu východního Středomoří, a zároveň tureckým podnikatelům působícím v Česku a ve střední Evropě, mezinárodně uznávanou platformu pro řešení sporů, která bude schopna řešit jejich případné spory z obchodních transakcí. Podnikatelské subjekty budou moci využít podpory obou rozhodčích institucí.

Smlouvu o spolupráci s ITOTAM v Istanbulu podepsal za českou stranu Alexander J. Bělohlávek, místopředseda předsednictva PRIAC. Za vedení ITOTAM připojila svůj podpis paní Ebru Şensöz Malkoç. Za tureckou stranu se dále zúčastnili  generální tajemnice ITOTAM Senem Bahçekapili Vincenzi  a pan M. Buğrahan Helvaci, vedoucí právního týmu soudu ITOTAM.

Obě instituce, PRIAC a ITOTAM, se zavázaly, že budou vzájemně informovat podnikatelské subjekty v České republice a v Turecku o možnosti alternativního řešení sporů formou institucionálního rozhodčího řízení u PRIAC a ITOTAM. Obě mezinárodní rozhodčí instituce budou spolupracovat mimo jiné také na vzdělávání odborníků i široké podnikatelské veřejnosti pořádáním společných vzdělávacích akcí a konferencí.

Prvním praktickým výsledkem uzavřené dohody bude zorganizování elektronického semináře, jenž se má uskutečnit ještě letos v listopadu. Příspěvek za českou stranu na semináři se zřejmě bude týkat základních principů rozhodčího řízení v Česku a v Turecku, významu rozhodčího řízení a vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

PRIAC o mezinárodní aktivitě v tomto regionu informoval svého významného partnera – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Spolupráce PRIAC a ITOTAM má význam pro členy SP ČR s obchodními vztahy v Turecku a v celém regionu východního Středomoří a severní Afriky. Pokud budou firmy exportující z České republiky do Turecka nebo importující zboží z Turecka do ČR preferovat ve smlouvách rozhodčí doložky k PRIAC nebo ITOTAM, posílí tím výrazným způsobem právní jistoty svých obchodních případů.

Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze (PRIAC) je stálý rozhodčí soud zřízený na základě zákona 229/1992 Sb., o komoditních burzách v souladu se zákonem č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. Rozhoduje všechny majetkové spory, které jakkoli souvisí s komoditami obchodovanými na burze. Arbitráž vedená u Mezinárodního rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze zajišťuje nejvyšší standard nabízených služeb, a to díky precizním pravidlům a nárokům kladeným na rozhodce zapsané na listině PRIAC. Rozhodci Rozhodčího soudu jsou zkušení odborníci, kteří mají praxi při rozhodování sporů jak v České republice, tak v zahraničí.

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB) vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Je oprávněna organizovat obchodování s řadou průmyslových a agrárních komodit, odpadů a energií. ČMKB je první energetickou burzou v České republice, obchodování s energiemi organizuje v sekci Energetická burza od roku 2002, obchodování s dřívím v sekci Dřevařská burza od roku 2005 a s pohonnými hmotami v sekci Průmyslové komodity od roku 2019, ceskajustice.cz

X X X

Litva bez elektřiny i válka s NATO. Odborník popsal pět variant ruské msty za Kaliningrad

Litva minulý týden omezila přepravu zboží do Kaliningradské oblasti. Moskva už Vilniusu pohrozila, že na zavedené sankce tvrdě odpoví. Ruský politolog Alexandr Nosovič pro web Komsomolská pravda nastínil pět možných variant, ke kterým by se mohlo Rusko uchýlit.

Rusko může odvolat uznání nezávislosti Litvy. „Myšlenka uznat odtržení pobaltských republik od SSSR za nelegitimní se objevuje již od 5. září 1991, kdy k němu došlo,“ připomněl Nosovič. „Gorbačova neústavní Státní rada neměla právo přijímat rozhodnutí na takové úrovni, jako je revize hranic Sovětského svazu a odtržení území od něj,“ řekl odborník. V září 1991, kdy se Sovětský svaz rozpadal, Litvu uznala dočasná Státní rada SSSR nahrazující sovětskou Radu federace.

S nápadem zrušit uznání nezávislosti této pobaltské země už přišel poslanec z putinovské strany Jevgenij Fedorov. Ve svém návrhu zákona, který již předložil parlamentu, poslanec píše, že Litvu uznal neústavní orgán. Jeho návrh nyní leží v ruské Státní dumě a poslanec nepochybuje, že zákonodárci jeho návrh schválí, řekl v rozhovoru pro Gazeta.ru.

Rusko podle něj může odstoupit od ujednání s EU o Litvě. „Jak připomněl Dmitrij Rogozin, který v letech 2002–⁠2003 vedl jednání mezi Moskvou a Bruselem na toto téma, Rusko uznalo hranice Litvy výměnou za záruky nepřerušeného tranzitu zboží a osob do Kaliningradu. Díky tomuto uznání mohla Litva vstoupit do EU a NATO,“ podotkl Nosovič.

Vrácení přístavu

Rusko může také zažádat o navrácení litevského přístavu Klajpeda/Memel. „Pokud Brusel odstupuje od své části ujednání, může učinit Moskva totéž. Důsledky pro Litvu, EU a NATO by mohly být dalekosáhlé,“ varoval odborník a připomněl postupimskou konferenci.

 „Memel postoupil po skončení druhé světové války z Německa na Sovětský svaz a až později byl na základě Stalinova rozhodnutí navrácen Litvě. Dnešní Rusko je právním nástupcem SSSR, což znamená, že postsovětské hranice jsou určeny jím,“ poznamenal Nosovič.

Pozemní koridor do Kaliningradu

Jako čtvrtá možnost, ke které by mohlo Rusko podle něj přistoupit, je vytvoření Suvalského koridoru. „Uvalením faktické dopravní blokády na Kaliningradskou oblast Vilnius ‚shodil židli, na které celé ty roky seděl jako členský stát EU‘,“ varoval člen Rady federace Andrej Klimov. Podle jeho slov nepřijatelné chování Litvy ohrožuje NATO.

„Pokud Evropská unie okamžitě nenapraví nestoudné vystoupení Vilniusu, sama nám rozváže ruce, abychom mohli problém kaliningradského tranzitu vyřešit, a to jakýmkoliv způsobem, který si zvolíme,“ varoval Klimov.

Nejradikálnějším způsobem, o kterém odborníci uvažují již delší dobu, je vytvoření Suvalského koridoru – pozemního průchodu mezi Litvou a Polskem v délce asi 100 kilometrů, který by mohl spojit území Běloruska s Kaliningradskou oblastí. „Je jasné, co by tento krok znamenal – válku s NATO,“ podotkl v rozhovoru pro web Komsomolská pravda Nosovič.

 Odstřižení od elektřiny

Jako poslední možností se jeví odpojení Litvy od energetického systému. „To by byla nejbolestivější ekonomická reakce Moskvy. BRELL je energetický okruh spojující Bělorusko, Rusko, Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Pobaltí již dlouho deklaruje své přání z ní vystoupit a plně se integrovat do energetických systémů EU. Oficiálně bylo oznámeno, že se tak stane až v roce 2025. Energetický přechod do Evropy se však potýká se značnými obtížemi, takže pobaltské státy jsou stále silně závislé na ruské elektřině,“ vysvětlil ruský politolog.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici přes litevské území. Litva ovšem minulý týden zakázala převážet do ruské enklávy u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. „Omezení se týká výrobků ze železa a oceli. Jde také o některé komodity, které přinášejí zisk do ruské pokladny. Mezi ně patří například alkohol, kaviár, hnojiva, dřevo a také sklo. Týká se to také ropy a ropných produktů,“ vyjmenoval politolog.

X X X

Vlna covidu může být v srpnu, počítejme s návratem restrikcí, říká Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula upozornil, že další vlna koronaviru může přijít už srpnu. V posledních dnech čísla denních nakažených stoupla a dosáhla 700. Lidé by také podle něj měli počítat s tím, že budou opět zavedeny určité restrikce.

 Situaci by Češi podle něj neměli podceňovat. Prymula by doporučil všem, kteří ještě nedostali třetí dávku vakcíny proti koronaviru, aby tak učinili, a vysvětlil, pro koho je vhodná její čtvrtá dávka. Přiznal ale, že situaci by mohl zkomplikovat nedostatek vakcín.

Podle Prymuly by motivace občanů k očkování měla být hlavně ochrana zdraví, nikoli například dovolená, řekl v rozhovoru pro CNN Prima News. Zároveň přiznal, že si nedělá iluze. „Někteří se raději nechají očkovat proto, aby nemuseli podstoupit martýrium testování,“ popsal v souvislosti se začínající turistickou sezonou Prymula.

Bývalý ministr zdravotnictví apeloval na to, že onemocnění bychom neměli podceňovat, a to i přesto, že denní přírůstky nakažených nejsou nijak extrémně vysoké. Prymula varoval před jejich „plíživým nárůstem“ a poukázal na 700 nakažených, kteří byli potvrzeni v úterý.

Návrat respirátorů a dobrovolná čtvrtá dávka

Nejlepší ochranou proti šíření epidemie je podle Prymuly očkování. Zároveň přiznal, že u nových vakcín je v současné době problém s jejich dostupností.

„U nových vakcín je trochu problém, že by měly být k dostání na přelomu září a října, což může být pozdě. Vlna se může vyskytnout už v srpnu nebo září,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidé, kteří nemají dokončené trojdávkové očkovací schéma, by si ho měli podle Prymuly doplnit. V takovém případě by měli žadatelé o očkování zvážit, jestli si vyberou původní variantu očkování nebo jestli vyčkají na tu budoucí. Otázkou zůstává, zda nové vakcíny přijdou včas.

Prymula očekává, že se znovu vrátí restrikce v podobě povinného nošení respirátorů, které trvaly během předcházejících covidových vln. Zároveň ale předpokládá, že by restrikce neměly dosáhnout plošných rozměrů v podobě lockdownů.

U čtvrté dávky by se řídil doporučením České vakcinologické společnosti. „Tu čtvrtou dávku doporučuje lidem nad 60 let, lidem v rizikových kategoriích a zdravotníkům,“ připomněl.

Druhou posilovací dávku očkování doporučuje i ředitelka SÚKL Irena Storová. „Největší prospěch z druhé posilovací dávky budou mít lidé nad 80 let, lidé mezi 70 a 60 lety by se měli proti covidu přeočkovat, pokud mají zdravotní stav, který by mohl průběh onemocnění u nich zhoršit. U lidí pod 60 let prozatím není z pohledu odborníků přeočkování celkově už čtvrtou dávkou, doporučováno,“ uvedla Storová, a to kvůli tomu, že protilátky z jejich imunity rychle vyvanou.

Očkovací kampaň neslibuje konec pandemie

Vzhledem k pomalu rostoucím případům nákazy koronaviru zadalo Ministerstvo zdravotnictví zakázku na novou očkovací kampaň. Ta na rozdíl od té předešlé nebude slibovat konec pandemie.

„Kampaň musí lidi přesvědčit, že je potřeba se očkovat už na konci léta či začátkem podzimu, abychom s příchodem chladnějšího počasí předešli další silné vlně covid-19, s tím spojenému zahlcení nemocnic, zdravotním rizikům, ale i ekonomickým dopadům případné pandemie,“ uvedl resort v zadání zakázky.

Mottem kampaně by mělo být: „Nechte se očkovat posilující dávkou než přijde zima, ať přežijeme ve zdraví další vlnu. Vláda má řešení pro každého.“ Odstartovat má 1. srpna a resort vyjde na 1,7 milionu korun.

Celkový počet nakažených se v České republice odhaduje k 3,9 milionům lidí, což je zhruba 366 tisíc na milion obyvatel uvedla americká Johns Hopkins University. Celkem má v Česku ukončené očkování proti covidu téměř 6,9 milionu lidí. V porovnání o ostatními evropskými zeměmi jsou Češi jedněmi z méně proočkovaných národů.

Podle webu Ourworldindata.org je Česko z hlediska poměrného počtu nakažených 22. nejvíce zasaženou zemí.

Z celého světa je na tom nyní nejhůře Andorra (561 690 případů nákazy na milion obyvatel). V první desítce jsou dále Kypr, Dánsko, Island, San Marino, Portugalsko, Slovinsko, Rakousko, Nizozemsko a Slovensko.

X X X

Šéf ČT Dvořák dostane roční bonus 2,4 milionu. Rada neschválila snížení

Generální ředitel České televize Petr Dvořák dostane za loňský rok bonus ve výši 100 procent roční mzdy, tedy přibližně 2,4 milionu korun. Vyplývá to z pondělního jednání rady ČT, která neschválila návrh na přiznání bonusu sníženého na 92,5 procenta

 Pokud rada snížení neschválí, náleží řediteli 100 procent, uvedl místopředseda rady Jiří Šlégr. Za předchozí rok Dvořák dostal bonus ve výši 66 procent roční mzdy, tedy zhruba 1,6 milionu korun. Důvodem snížení byly mimo jiné problémy v komunikaci mezi Dvořákem a radou.

Letos se ale ukázalo, že o snížení bonusu rada loni hlasovala v rozporu se zákonem, protože pro snížení bonusu bylo pět radních z 11. Konstatoval to volební výbor Sněmovny, který radu vyzval k nápravě. Ta uvedla, že by o zákonnosti usnesení měl rozhodnout soud.

Rada letos o bonusu rozhodovala podle nových kritérií. Ze 70 procent je tvoří výkonová složka, tedy například výše prostředků na účtech ČT nebo hospodaření, zbývajících 30 procent je osobní hodnocení Dvořáka radními.

Zatímco za výkony radní odhlasovali Dvořákovi plnění na 100 procent, z osobního hodnocení, které dodalo šest z deseti radních anonymně, mu vyšla známka 2,75 na škále od jedné do pěti. Rada také schválila účetní závěrku ČT za loňský rok a výroční zprávu o hospodaření. Tu předkládá do konce srpna Poslanecké sněmovně.

X X X

Bulharská vláda premiéra Petkova končí, parlament jí vyslovil nedůvěru

ulharská vláda proevropského premiéra Kirila Petkova končí. Parlament jí při středečním hlasování iniciovaném opozicí vyslovil nedůvěru. Výsledek hlasování může vést k dalším předčasným volbám, zpomalení integrace západního Balkánu do Evropské unie i posílení ruského vlivu v Bulharsku.

Návrh na vyslovení nedůvěry podala minulý týden strana GERB bývalého dlouholetého premiéra Bojka Borisova. K ní a dalším opozičním stranám se v hlasování připojila většina parlamentních zástupců populistického uskupení Je takový národ (ITN), které před dvěma týdny vládu opustilo kvůli neshodám.

Ty panovaly mimo jiné kolem možného stažení veta Sofie vůči přístupovým rozhovorům EU se Severní Makedonií až po protikorupční opatření.

Pro pád kabinetu se vyslovilo 123 poslanců Národního shromáždění. Proti návrhu bylo 116 zákonodárců.

„Toto hlasování je jen malým krokem na velmi dlouhé cestě,“ uvedl Petkov po hlasování. „Nechápou (opozice), že tímto způsobem nelze získat bulharský lid,“ dodal. Ve středu i v minulých dnech se v ulicích Sofie odehrávaly demonstrace proti vládě, masovou účast ale měly i ty na její podporu.

Kabinet vydržel pouhých šest měsíců od svého vzniku loni v prosinci. Petkovovi a jeho centristické straně Pokračujeme ve změně (PP) se tehdy podařilo sestavit vládní většinu až na základě výsledků listopadových předčasných voleb, předchozí hlasování v dubnu a červenci skončilo pokaždé politickým patem.

PP má coby vítěz voleb nyní šanci navrhnout parlamentu nového premiéra, připomíná agentura Reuters. Pokud pro něj nenalezne podporu, připadnou dva pokusy dalším stranám. Teprve poté prezident jmenuje úřednický kabinet a vyhlásí předčasné volby, které by byly čtvrté za méně než rok.

Pád vlády může přispět k nárůstu vlivu Moskvy

Pád bulharské vlády patrně ovlivní nadcházející summit Evropské unie, který bude jednat mimo jiné o rozšíření sedmadvacítky na západní Balkán. Petkov čelil mezinárodními tlaku, aby stáhl veto vůči Skopje. Na domácí scéně čelil premiér kritice, že by se tím dopustil „zrady“ národních zájmů.

Petkovova vláda po zahájení invaze na Ukrajinu zaujala na poměry balkánské země nebývale tvrdou pozici vůči Rusku. Podle agentury AP by její nynější pád mohl přispět k nárůstu vlivu Moskvy v zemi. Kromě krajní pravice vyjadřují sympatie k Rusku v některých ohledech také dosud vládní socialisté (BSP), ale také prezident Rumen Radev.

Kabinet si při svém nástupu vytkl za cíl vymýtit korupci a své odhodlání bojovat proti úplatkářství v nejvyšších patrech politiky demonstroval zatčením konzervativního expremiéra Borisova, kterého však kvůli procedurálním pochybením nařídil soud propustit.

Právě rozdílné pohledy na boj proti mafii a oligarchickým strukturám dávala média do souvislosti s roztržkou mezi Petkovem a lídrem ITN Slavi Trifonovem.

Část poslanců ITN na protest proti odchodu z vlády stranu opustila a hlasovala proti vyslovení nedůvěry. K většině 122 křesel v 240členném parlamentu to však nestačilo. Petkov před hlasováním uvedl, že bude shánět podporu mezi poslanci napříč politickými subjekty i v případě vyslovení nedůvěry.

X X X

Maďaři zatkli nejhledanějšího narkobarona Brazílie. Evropě posílal tuny kokainu

Nejhledanějšího brazilského narkobarona Sergia Roberta de Carvalha, přezdívaného Brazilský Escobar, zadrželi v úterý v Budapešti. Jeho kartel podle policie dopravil za několik let do Evropy nejméně 45 tun kokainu. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na brazilskou federální policii.

Dvaašedesátiletý Carvalho byl na takzvaném červeném seznamu Interpolu kvůli obvinění z vedení zločinecké organizace, která dodávala drogy do Evropy. Zadržen byl v Budapešti maďarskou policií díky spolupráci s bezpečnostními složkami dalších zemí. Podle brazilských médií cestoval na falešný mexický pas a při zatýkání nekladl odpor.

 Sérgio Roberto de Carvalho, que se hacía llamar Paul Wouter en España, fue detenido hoy por la Europol y la policía húngara en Budapest mientras utilizaba un pasaporte de México

Policista Carvalho řídil od roku 2017 kartel, který podle policie dopravil z Brazílie nejméně 45 tun kokainu do Německa, Belgie, Španělska, Itálie a Francie. Podezřelý je i z praní špinavých peněz, k čemuž využíval nákup zdravotnického materiálu pro boj s pandemií covidu-19.

Carvalho byl zatčen už v roce 2018 ve Španělsku, kde čelil obvinění z dopravy 1,7 tuny kokainu lodí do Galicie. Podařilo se mu ale dosáhnout propuštění na kauci a když měl stanout před soudem, fingoval svou smrt falešným úmrtním listem. V roce 2020 ze Španělska uprchl, napsala agentura EFE.

X X X

Za tahák půjde alžírský politik za mříže. Země školní podvody tvrdě trestá

Alžírský soud poslal na tři roky do vězení poslance parlamentu za pokus podstrčit dceři tahák, který jí měl pomoci při maturitní zkoušce. Rozsudek vynesl soud ve městě El-Oued ležícím 630 kilometrů jihovýchodně od Alžíru. Loni bylo za podvody při maturitách odsouzeno třicet lidí, kteří dostali tresty od šesti měsíců do tří let.

Případ podvádění při maturitách je o to závažnější proto, že potrestaný poslanec Abdan Násir Ardžún patří k vládnoucí alžírské straně FLN. Předáním obálky s tahákem pověřil velitele místních četníků, jehož pak policisté také zadrželi a obvinili ho z pokusu o podvod a zneužití funkce. Podvod s opisováním odhalil člověk pověřený dohledem nad maturanty a podal stížnost na poslance i na četníka.

Poslanci nepomůže ani parlamentní imunita, která se podle alžírské ústavy vztahuje pouze na aktivity související s poslaneckým mandátem.

Podle agentury AFP v posledních letech v Alžírsku začalo ve školách přibývat podobných podvodů, to vedlo úřady ke zpřísnění postihu za ně. Například za prozrazení výsledků školních testů nyní hrozí až patnáctileté vězení.

X X X

Kancléřství v Berlíně polili černou barvou. Aktivisté nechtějí další těžbu ropy

Na protest proti rozšíření těžby ropy v Severním moři polili ve středu klimatičtí aktivisté černou barvou budovu kancléřství v Berlíně. Aktivisté se hlásí k hnutí Letzte Generation (Poslední generace). V následném prohlášení uvedli, že místo hledání nových nalezišť je nutné ropou šetřit, mimo jiné i zavedením rychlostního limitu na německých dálnicích nebo bezplatnou regionální dopravou.

 „Není to ropa, je to barva,“ řekla jedna z aktivistek o černé tekutině, kterou demonstranti polili značnou část betonové stěny nedaleko nádvoří, kde kancléř Olaf Scholz přijímá zahraniční hosty. Barva skončila i na dlažbě u plotu, který odděluje nádvoří od veřejného prostoru. Symbolicky zde vytékala z potrubí, které demonstranti na místě položili.

„Kde je ten Olaf Scholz, který se prohlásil za klimatického kancléře?“ zvolala jedna z demonstrantek. Scholz totiž před loňskými parlamentními volbami slíbil, že bude klimatickým kancléřem, který povede Německo k uhlíkové neutralitě. Kvůli válce na Ukrajině ale vláda hledá řešení, jak zajistit energetickou bezpečnost. Vedle hledání nových dovozců energetických surovin je v plánu mimo jiné spalování více uhlí a také hledání vlastních zdrojů ropy.

„Hledat nová naleziště ropy v Severním moři je v roce 2022 neuvěřitelné. Jsme poslední generace, která může zabránit totálnímu klimatickému kolapsu. Tak proč budeme těžit,“ prohlásila jedna z demonstrantek.

Za řešení ekologičtí aktivisté považují mimo jiné i stanovení rychlostního limitu na německých dálnicích, na kterých až na vybrané úseky není maximální rychlost omezena. „Potřebujeme také bezplatnou veřejnou dopravu,“ dodala.

Středeční demonstrace u kancléřství nebyla předem ohlášena. Aktivisté s policií jednat odmítali a uváděli, že odpovědnou osobou je právě Scholz. „To, že jsme dnes tady, je Scholzova odpovědnost,“ řekla jedna z účastnic protestu.

Německo po ruské invazi na Ukrajinu hledá nové energetické dodavatele a nové zdroje energetických surovin, aby snížilo svou závislost na Rusku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.