Charita princa Charlesa prijala milión libier od teroristu Usáma bin Ládina, Ukrajinci ‚lovia‘ regrútov…

 Ich stretnutie sa odohralo dva roky po tom, ako Usámu bin Ládina zabili v Pakistane špeciálne jednotky americkej armády. Charitatívny fond britského princa Charlesa prijal dar vo výške milióna libier (1,21 milióna eur) od rodiny vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina, strojcu útokov v USA z 11. septembra 2001. Informoval o tom nedeľník The Sunday Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

Niekoľko poradcov kráľovskej rodiny údajne podľa novín 73-ročného následníka britského trónu varovali, aby neprijal dar od patriarchu bohatej saudskoarabskej rodiny Bakra bin Ládina a jeho brata Šafíka, nevlastných bratov Usámu.

Noviny tvrdia, že Charles súhlasil s darom pre organizáciu the Prince of Wales Charitable Fund, keď sa v roku 2013 stretol s Bakrom (76) vo svojej londýnskej rezidencii Clarence House, a to napriek námietkam poradcov a jeho kancelárie.

Zavrieť reklamu

Ich stretnutie sa odohralo dva roky po tom, ako Usámu bin Ládina zabili v Pakistane špeciálne jednotky americkej armády, všíma si spravodajská stanica Sky News. Predseda organizácie Ian Cheshire uviedol, že s peňažným darom v tom čase súhlasilo päť správcov trustu.

Kufrík plný hotovosti od šejkov

Britská polícia vo februári začala vyšetrovanie ľudí z ďalšej Charlesovej charitatívnej nadácie, The Prince’s Foundation, pre údajnú pomoc saudskoarabskému podnikateľovi. Rozhodnutie začať vyšetrovanie prijala na základe vyhodnotenia správ zo septembra 2021.

Média vtedy informovali, že bývalý riaditeľ Charlesovej charitatívnej organizácie Michael Fawcett údajne vybavoval pre istého saudskoarabského podnikateľa britské občianstvo a čestný titul výmenou za to, že milionár prispeje obrovskými sumami peňazí na projekty princovej nadácie.

Fawcett zo svojej funkcie odstúpil minulý rok po vnútornom vyšetrovaní obvinení z pomoci tomuto saudskoarabskému občanovi. Tento podnikateľ, Mahfúz Maraj Mubárak bin Mahfúz, podľa agentúry AFP akékoľvek previnenia odmieta.

Začiatkom tohto roka The Sunday Times informovali, že princ Charles prijal kufrík plný hotovosti ako dar na charitu od bývalého premiéra Kataru šajcha Hamada bin Džássima as-Sáního, aktuality.sk

 X X X

Putin posiela na front hypersonické strely Zirkón

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že ruské námorníctvo dostane počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov nové hypersonické strely Zirkón (Cirkon). Oblasť ich nasadenia bude závisieť od ruských záujmov, vyhlásil prezident v prejave na oslavách Dňa námorníctva v Petrohrade.

Putin tiež velebil ruského cára Petra Veľkého za to, že spravil z Ruska námornú veľmoc. Šéf Kremľa v príhovore nespomenul priamo Ukrajinu. Uviedol však, že podpísal novú námornú doktrínu, ktorej detaily neboli najskôr zverejnené, a označil hypersonické strely Zirkón za svetový unikát.

„Dodávky týchto striel ruským ozbrojeným silám začnú v najbližších mesiacoch. Fregata Admirál Gorškov bude prvou, ktorá pôjde do bojovej služby s týmito skvelými zbraňami na palube,“ uviedol šéf Kremľa.

 „Kľúčovou otázkou je, aby ruské námorníctvo… bolo bleskurýchlo schopné reagovať na všetkých, ktorí sa rozhodnú obmedziť jeho suverenitu a slobodu,“ dodal ruský prezident.

Zirkón je podľa skorších vyhlásení ruskej armády schopný dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a pri dolete do 1000 kilometrov môže zasiahnuť námorné aj pozemné ciele. Patrí k novej generácii ruských zbraní.

 Rusko testovalo strely Zirkón v priebehu posledných 12 mesiacov, pričom ich v rámci testov odpaľovalo z lodí alebo ponoriek. Začiatkom júna ruská armáda oznámila, že testovanie Zirkónu bolo ukončené a čoskoro ním vyzbrojí vojenskú loď.

Hrozbou USA v oceánoch

Ruské médiá neskôr zverejnili i znenie spomínanej námornej doktríny, ktorú Putin v nedeľu podpísal. Uvádza sa v nej, že najväčšou hrozbou pre Rusko je „strategické smerovanie USA k dominancii vo svetových oceánoch“ a približovanie Severoatlantickej aliancie k ruským hraniciam.

Rusko pritom môže primerane k situácii vo svetových oceánoch použiť aj vojenskú silu, ak zlyhajú prostriedky tzv. mäkkej sily ako diplomacia a ekonomické nástroje, cituje z doktríny Reuters.

Dokument okrem toho určuje za oblasť mimoriadneho záujmu Ruska Severný ľadový oceán, o ktorom Spojené štáty opakovane hovoria, že sa ho Rusko snaží militarizovať./agentury/

X X X

  Systém NASAMS: Chráni Biely dom, zasiahne aj Rusov?

Spojené štáty už pre ukrajinské ozbrojené sily, ktoré bojujú s ruskými okupantmi, obstarávajú protilietadlový systém NASAMS. Potvrdil to Pentagon.

„Nemám podrobné informácie o detailoch zmluvného procesu, ale už sme v procese obstarávania systému,“ povedala na tlačovom brífingu amerického ministerstva obrany jedna z jeho predstaviteliek, ktorú citovala agentúra Interfax-Ukraine.

 Pentagonu dodal, že presný dátum dodania systémov NASAMS stále nie je známy. NASAMS (National/Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) je mobilný protilietadlový raketový systém určený na boj proti manévrujúcim vzdušným cieľom v malých a stredných výškach. V závislosti od použitých rakiet má dostrel od 20 do 180 km a dokáže zasiahnuť ciele až vo výške 21 km.

Podľa portálu DefenseNews.com chránia NASAMS-y aj Biely dom a Pentagon. Systém spoločne vyrábajú nórska firma Kongsberg Defence & Aerospace a americký Raytheon.

Dodávka NASAMS-ov je súčasťou ďalšieho balíka americkej vojenskej pomoc Ukrajine za 820 miliónov dolárov. Rusko 24. februára spustilo nevyprovokovanú vojnu proti Ukrajine, ktorá si už vyžiadala desaťtisíce životov./agentury/

X X X

Pri útoku na Mykolajiv zomrel jeden z najbohatších Ukrajincov Olexij Vadaturskyj

 Pri útoku na juhoukrajinské mesto Mykolajiv zahynul v nedeľu zakladateľ a majiteľ jednej z najväčších ukrajinských poľnohospodárskych spoločností Olexij Vadaturskyj. Oznámil to gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim, informuje denník The Guardian a agentúra Reuters.

Podľa Kima zomrel Vadaturskyj, spolu so svojou manželkou Rajisou v ich spoločnom dome v Mykolajive. Mesto bolo ostreľované v noci a v nedeľu ráno.

 „Olexij toho urobil veľa pre Mykolajivskú oblasť, pre Ukrajinu. Jeho prínos k rozvoju poľnohospodárskeho a lodiarenského priemyslu je neoceniteľný,“ napísal Kim na Telegrame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil smrť podnikateľa za „obrovskú stratu pre celú Ukrajinu“, pričom uviedol, že Vadaturskyj sa snažil na Ukrajine vybudovať moderný trh s obilím.

 Podľa televízie BBC bol Vadaturskyj jedným z najbohatších občanov Ukrajiny. Jeho firma Nibulon, ktorej centrála sa nachádza v Mykolajive, sa zaoberá pestovaní a exportom pšenice, jačmeňa a kukurice a má aj vlastnú flotilu lodí a lodenicu, píše Guardian.

Najsilnejšie ostreľovanie mesta

Starosta Mykolajiva Olexandr Senkevič v nedeľu ráno informoval, že toto juhoukrajinské mesto cez noc ostreľovala ruská armáda, v dôsledku čoho zahynuli dvaja ľudia a tri osoby utrpeli zranenia. Podľa Senkeviča pritom pravdepodobne išlo o doposiaľ najsilnejšie ostreľovanie mesta od začiatku vojny.

V posledných týždňoch je Mykolajiv ostreľovaný skoro každý deň. Ide totiž o najväčšie mesto v blízkosti frontovej línie v Chersonskej oblasti, ktoré má pod kontrolou ukrajinská armáda. V jeho blízkosti sú preto rozmiestnení ukrajinskí vojaci, ktorí sa usilujú o začatie protiofenzívy na juhu krajiny./agentury/

 X X X

Zelenskyj nutí Urajince do války. Pošle do boje i manželku a sám se chopí zbraně, jako francouzský generál de Gaulle?

Meduza: Nie každý chce bojovať. Ukrajinci ‚lovia‘ regrútov aj na diskotékach a plážach

 Kým jedni Ukrajinci sa snažia dostať do vojny ako dobrovoľníci, iní dostávajú povolávacie rozkazy na plážach a v nočných baroch. Je celkom možné, že na technoparty narazíte na pracovníka vojenskej správy, píše spravodajský server Meduza.

Demonštranti sa v sobotu 30. júla 2022 v Kyjeve na Ukrajine zúčastnili na zhromaždení na podporu ukrajinských vojakov z pluku Azov, ktorí boli zajatí Ruskom v máji po páde Mariupolu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v druhej polovici júla uviedol, že v priemere denne vo vojne zomiera približne 30 ukrajinských vojakov a 250 utrpí zranenia. Presné straty Ukrajina rovnako ako Rusko tají. Medzitým Ukrajinci, ktorí neslúžia v armáde, čoraz častejšie stretávajú pracovníkov vojenských správ, a to aj v supermarketoch, na benzínkách, plážach a dokonca v horách. Povolávacími rozkazmi „trestajú“ narušiteľov verejného poriadku a vodičov „pod vplyvom“.

Vo vojsku je podľa posledných údajov viac ako 700-tisíc Ukrajincov. Na začiatku vojny ich bolo 250-tisíc, mužov a žien. Už po prvých ruských náletoch ráno 24. februára stáli pri vojenských správach rady dobrovoľníkov. Počet členov domobrany počas mesiaca presiahol 100-tisíc. Do boja sa vydali aj ľudia bez akýchkoľvek skúseností a základného výcviku. Strieľať, kopať zákopy a obsluhovať zbrane učili nováčikov skúsenejší vojaci. Oficiálne údaje o počte dobrovoľníkov nie sú.

Po piatich mesiacoch vojny rady pred vojenskými správami nie sú. Väčšina túžiacich bojovať už dávno podpísala kontrakt, alebo čaká na mobilizáciu.

„Chýbajúce dokumenty, nedostatok miest vo výcvikových centrách a tiež byrokracia sú najčastejšie dôvody, pre ktoré dobrovoľníkov posielajú domov, aby čakali, kým im zavolajú,“ povedal Meduze Ihor z Charkova, ktorý s výcvikom začal až v 152. deň vojny.

S prácou vojenských správ bývajú občas nespokojní nielen dobrovoľníci, ale aj tí, ktorí dostali odklad od nástupu služby v armáde. Povolávacie rozkazy dostávajú aj tí, ktorým sa bojovať nechce. Fakticky ich možno dostať kedykoľvek a kdekoľvek na Ukrajine. V Kyjeve, kde sa na začiatku leta opäť otvorili reštaurácie, obchody a nákupné centrá, sa odohrali „razie“ v nočných kluboch, tvrdí bývalý barman Maksim Ladyko. Nočné kluby kvôli zákazu vychádzania zatvoria dvere o 23.00 h a návštevníkov nevypustia skôr ako o piatej ráno. A práve vtedy prichádzajú s povolávacími rozkazmi.

 Nočný život môže byť pre ľudí „psychoterapiou svojho druhu“, a preto sa ho jedni snažia stihnúť ešte pred zákazom vychádzania a druhí sa bavia za zatvorenými dverami. Fakticky zákon neporušujú, ale aj tak sa o ne môže zaujímať polícia – a vojaci. Koncom júna kyjevská polícia počas dvoch nocí skontrolovala 420 zariadení – a pracovníci vojenských správ pri týchto raziách v kluboch a baroch odovzdali 219 povolávacích rozkazov.

Niekdajšia kyjevská továreň na stuhy sa premenila na jedno z hlavných miest nočného života. Polícia tam vpadla 25. júna a odviedla si všetkých prítomných, ktorým sňala odtlačky prstov a odovzdala príkazy dostaviť sa na vojenskú správu. Nikto ich neuposlúchol, pretože za to na prvý raz hrozí len pokuta. No o týždeň neskôr tu policajti znovu vyrazili dvere. Keď žiadny večierok nenašli, vykradli sklad humanitárnej pomoci, písal jeden zo zamestnancov na sociálnych sieťach. Polícia sľúbila vyšetrovanie.

Razie sa nepodnikajú len v Kyjeve. Na sociálnych sieťach je množstvo snímok a videí o tom, ako ľudia dostávajú povolávacie rozkazy na najnezvyčajnejších miestach. Napríklad 14. júna ich v Odese rozdávali na pláži a na nábreží. Rozkaz dostal aj priopitý návštevník kyjevského jazera Vyrlycia. V Zakarpatí ich rozdávali pri bazéne, v Ivano-Frankivskej oblasti ich dávali vodičom v rade pred benzínkou. Stali sa prípady, že povolanie do armády prišlo ako trest za riadenie „pod vplyvom“.

V Zakarpatí pri hraniciach s Maďarskom a Slovenskom sa organizuje množstvo festivalov. Jeden z nich sa koná na horských lúkach v Karpatoch. „Je to zraz hippies. Samozrejme je tam veľa narkotík. Už na prvej lúke narazíte na dym, ktorý rozhodne nie je z ohníčkov. Predtým sem polícia nechodila,“ opísal situáciu Roman z Kyjeva. „Na druhej lúke naraz okolo nás prebehol jeden z účastníkov a kričal: ‚Ekosexuáli, zjednoťte sa! Oni prišli! ‚ Všetci sa chechtali, ale v tom uvideli vojakov a políciu. Vyliezli do hôr, aby nám rozdali povolávacie rozkazy!“ dodal s tým, že sám dal prednosť úteku do lesa.

Polícia a vojenská správa prípad nekomentovali.

Roman tvrdil, že sa na začiatku vojny hlásil do pluku Azov, ale odmietli ho, pretože má ploché nohy a chýba mu jedna oblička. V Zakarpatí si toho nemuseli všimnúť.

 Dvadsaťosemročný Makar sa bojovať nechystá. Vojak je podľa neho povolanie ako každé iné a ľudia by si ho mali zvoliť vedome, hoci zúri vojna. Sám má „iné životné plány“. Na začiatku marca odviezol ženu, matku a babku z Kyjeva do zakarpatského mestečka Usť-Čorna. Tam mu poradili, nech auto s kyjevskými značkami schová do garáže a sám nevychádza na ulicu, lebo ľudí nz Kyjeva tu nemajú radi a miestna domobrana, úradníci a ich príbuzní sa chopili rozdávania povolávacích rozkazov s mimoriadnym nadšením.

Čosi podobné sa podľa dvadsaťšesťročného Dmytra z Kyjeva dialo vo Ľvovskej oblasti. Spolu s bratom znervózneli, keď z pootvorených dverí na vojenskej správe počuli hlas lekára z povolávacej komisie: „Ak neskolaboval priamo tu, má ruky a nohy, tak je spôsobilý! “.

Dmytrovho brata a otca tu odviedli k domoobrane, ale o deň neskôr sa dozvedeli, že za tisíc dolárov možno ich spisy „stratiť“.

Advokát Rastislav Kravec vysvetľuje, že pri mobilizácii môže dôjsť k mnohým prípadom porušenia zákona. Ten síce nezakazuje odovzdať povolávací rozkaz v nákupnom stredisku či v bare, ale pravdepodobne sa tak porušuje zákonom stanovený postup, podľa ktorej vojenské správy majú vopred vedieť, koho a kedy povolajú.

Chaotické povolávanie do armády kritizujú aj mnohí vojaci. Jeden z dobrovoľníkov sa pozastavil nad tým, že na fronte hyne intelektuálna elita, najlepší z najlepších, ale medzitým do armády povolávajú ľudí s problémami a závislosťami. „Brániť vlasť je česť, a nie trest. Ozbrojené sily, brániace vlasť pred Rusmi, nie sú nápravným zariadením pre zločincov,“ myslí si Borys Chmelevskyj.

Podobný názor medzitým prejavil aj minister obrany Oleksij Reznikov. Naopak námestník ministra vnútra Jevhen Jenin si myslí, že na doplnenie armády majú poslúžiť ľudia porušujúci zákaz vychádzania a zabávajúci sa na plážach a večierkoch, zatiaľ čo druhí bojujú./agentury/

X X X

Podľa Takáča Krúpa odišiel pre nenaplnené ambície. Poslanec: Klamstvá

 Poslanec Národnej rady Juraj Krúpa, ktorý v tomto týždni oznámil prestup z poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS), tvrdí, že má zmysel ďalej rokovať o odchode Igora Matoviča (OĽaNO) z vlády.

Poslanec a podpredseda Smeru Richard Takáč viackrát zopakoval, že jedinou možnou alternatívou sú predčasné parlamentné voľby. Dodal, že pre Smer je to jediná prípustná možnosť. Opozičný poslanec si však myslí, že SaS robí všetko pre to, aby predčasné voľby boli, pretože má obavy z novej strany expremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorá by na Slovensku mohla vzniknúť. „Má obdobné programové ciele a bude orientovaná tak ako strana SaS,“ poznamenal.

SaS nechce niesť zodpovednosť

Podľa Krúpu ide o typické fámy Smeru. „Tieto isté informácie sa šírili v roku 2020 pred voľbami, že Mikuláš Dzurinda zvažoval návrat, ale nikde nie je žiadna podložená informácia,“ povedal.

Podľa Takáča si SaS uvedomuje, do akého stavu smeruje Slovensko, a preto zaradila „spiatočku“. Nechce niesť zodpovednosť za infláciu či zvyšovanie cien. Krúpa reagoval, že nikto neuteká pred zodpovednosťou. Strana si uvedomuje, čo Slovensko čaká a čo treba riešiť.

 Krúpa bol podľa Takáča dlhodobo neuspokojený v hnutí OĽANO, a preto z neho odišiel. Tvrdí, že mal ambície stať sa ministrom vnútra alebo obrany. „Už sa niekde písalo, že som mal byť ministrom zahraničných vecí,“ reagoval na to Krúpa. Takáčove vyjadrenia označil za klamstvá. Skonštatoval, že keby po takýchto funkciách bažil, v OĽANO by sa snažil. „Nemal som o takú funkciu záujem. Diskusia o tomto s nikým nebola,“ poznamenal Krúpa. Takáč tiež obvinil Krúpu, že mal ambíciu stať sa ministrom obrany či vnútra. Krúpa to poprel.

Poslanec Krúpa odmietol, že by bol jeho prestup z poslaneckého klubu hnutia OĽaNO do klubu strany SaS motivovaný peniazmi. „Som jediným poslancom s previerkou na prísne tajné,“ povedal. Ak má niekto nejaké podozrenie, môže sa podľa Krúpu pozrieť na jeho bankové účty.

 Predčasné voľby chcú aj občania SR a Smer má nástroje na to, aby ich ľuďom vo forme referenda umožnil, uviedol Takáč. Petičné hárky podpísalo vyše 300 000 ľudí, potrebných je 350 000 podpisov. Čas na ich vyzbieranie si Smer dal do konca júla. Takáč však podotkol, že oficiálne akciu predĺžili ešte o dva týždne.

Krúpa tvrdí, že referendová akcia nemá význam a referendum nebude. Smer sa tým len snaží pracovať so svojimi voličmi.

Takáč spomenul v diskusnej relácii aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá plne podporuje túto vládnu koalíciu. „Mňa ako poslanca Národnej rady SR mrzí, že prezidentka nevystúpi v parlamente a nevyzve koalíciu a koaličných poslancov, aby pracovali a robili všetko pre to, aby pomohli ľuďom pri rapídnom zvyšovaním a pri vysokej inflácii,“ poznamenal./agentury/

X X X

Časť obilného sila v bejrútskom prístave sa zrútila

Časť prístavného sila na obilie v bejrútskom prístave sa zrútila. Betónovú konštrukciu poškodil výbuch amoniaku v roku 2020 a jeho stabilitu ešte viac narušilo hasenie požiaru obilia v uplynulých týždňoch. TASR informuje na základe správy AP.

Pád severného betónového bloku rozvíril hustý prach, ktorý na niekoľko minút zahalil ikonickú stavbu a prístav. Päťdesiatročné a 48 metrov vysoké betónové silá na obilia pred dvoma rokmi pri explózii v prístave ochránili pred ničivou tlakovou vlnou západnú časť mesta. Výbuch nesprávne skladovaného amoniaku vtedy zabil viac ako 200 ľudí, zranil viac ako 6000 ľudí a ťažko poškodil celé štvrte Bejrútu.

Vláda chcela silá zbúrať už vlani

V júli kvasenie obilia spôsobilo v severnom bloku sila požiar. Hasenie vodou situáciu iba zhoršilo, úrady preto rozhodli o zastavení hasenia. Z tlejúceho obilia sa potom do okolia šíril nepríjemný zápach. Obyvateľom úrady odporučili, aby opustili oblasť prístavu, pretože hrozí zrútenie síl.

Emmanuel Durand, francúzsky stavebný inžinier, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do vládou povereného tímu expertov, pre agentúru AP povedal, že severný blok sila sa nakláňal už odo dňa výbuchu v roku 2020, ale posledný požiar ho oslabil a urýchlil pád. Silá monitoroval na diaľku pomocou senzorov.

Vlani v apríli sa libanonská vláda rozhodla silá zbúrať, ale po protestoch rodín obetí rozhodnutie pozastavila. Tvrdili, že silá môžu obsahovať dôkazy pre súdne vyšetrovanie a že by mali slúžiť ako pamätník tragickej udalosti. Hoci vysokopostavení úradníci o výbušnom a v prístave nesprávne skladovanom materiáli vedeli, doteraz nebol nikto zodpovedný potrestaný, aktuality.sk

X X X

Piloti nemeckých aerolínií Lufthansa hlasovali za štrajk

Piloti nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa hlasovali za štrajk, ak rokovania o zvýšení platov nebudú úspešné. V nedeľu o tom informovala ich odborová organizácia. Odborový zväz Vereinigung Cockpit informoval, že rušeniu letov kvôli štrajku sa ešte stále dá vyhnúť, ale výsledok hlasovania považuje za „neklamný signál“ vedeniu Lufthansy v spore o platy.

Odbory zastupujú asi 5500 pilotov a požadujú zvýšenie platov o 5,5 percenta v tomto roku a ich automatickú úpravu o infláciu od budúceho roka. Požaduje aj garanciu počtu lietadiel Lufthansy, aby mali piloti zabezpečenú prácu. Vedenie leteckej spoločnosti odborom ani po šiestich kolách rozhovorov nepredložilo primeranú ponuku.

Odborový zväz uviedol, že výzvu na štrajk podporilo 97,6 percenta pilotov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní. Hlasovanie „zatiaľ nemusí nevyhnutne viesť k štrajkom, ale je to neklamný signál pre Lufthansu, aby brala potreby personálu v kabíne vážne,“ píše sa vo vyhlásení odborov.

Spor pilotov dopĺňa spor odborového zväzu Verdi, ktorý zastupuje pozemný personál Lufthansy v Nemecku. Jednodňový štrajk pozemného personálu v stredu 27. júla spôsobil zrušenie viac ako 1000 letov, aktuality.sk

X X X

Skvelá správa z MS! Slafkovský vybojoval pre Slovensko striebro

Na víťazného Nemca Siderisa Tasiadisa stratil 1,18 sekundy a štvrté striebro z C1 na svetovom šampionáte získal napriek štyrom trestným sekundám. Pódium doplnil Tasiadisov krajan Franz Anton so stratou 1,61 s. lafkovskému tak opäť uniklo individuálne zlato v C1, na konte má 10 titulov z kanoistickej hliadky.

 „Do očí sa mi tlačia slzy, nemám slov. Ďakujem všetkým, ktorí mi držali palce a ešte mi verili. Je škoda trestných sekúnd, ale asi ešte nepatrím do starého železa,“ uviedol 39-ročný Slovák pre RTVS.

V predchádzajúcom období viackrát zvažoval ukončenie kariéry, no v Augsburgu získal striebro aj v 3×C1 a nedávno triumfoval v pretekoch SP v Tacene.

Pre Slovensko to dlho vyzeralo na dva cenné kovy, keď v najlepšej trojke figuroval aj Matej Beňuš. Ten nakoniec obsadil piate miesto a na Antona mu chýbalo 0,64 s.

„Stratil som na dvadsaťjednotke, včera s tým malo problém mnoho kajakárov a aj ja som to musel obchádzať cez valec. Taký je šport, jazdiť na istotu by ma nebavilo a keď sa riskuje, prichádza k chybám,“ opísal svoj výkon Beňuš./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.