Chcimíristé na G 20 zvítězili. Protesty v Nizozemsku. Místo žádosti o důchod na ÚS, Havlíček, Ano, zajistit gen. stávku na demisi Fialy. OKD potřebují lidi, jak je zajistí Fiala, jako dříve dr. Štrougal?

Klobouk dolů před indickou vyváženou zahraniční politikou, někdy budící až dojem oportunismu. I podle ruských zdrojů (např. Vzglyad.ru) se indickému premiérovi Módimu podařilo prosadil coby vůdce globálního jihu. Vše mu hraje do karet.

Zatímco USA a Západ vůbec vsadily na geopolitický střet nejen s Ruskem, ale i s Čínou, rostoucí ekonomické úspěchy a i nesporné pozitivní vnímání Indie tvrdými protivníky Putinem i Bidenem, a všeobecným často až triumfalistickým přijímáním indického premiéra v zahraničí nese ovoce. Deklarace vztahující se k Ukrajině je doslova mírovým průlomem v celosvětové politice.

Vedoucí představitelé „Velké dvacítky“ (G20) na summitu v Indii uznali rozdíl v názorech a hodnocení situace na Ukrajině. Zároveň ve svém závěrečném prohlášení tvrdili, že současná éra by neměla být „érou války“ Návrh prohlášení neobsahuje ani slovo o odsudku Ruska a přejímá pohled globálního jihu odsuzujícího válku, o které donekonečna hovoří Západ .

„Upozornili jsme na lidské utrpení a další negativní dopady války na Ukrajině na globální potravinovou a energetickou bezpečnost, dodavatelské řetězce, makrofinanční stabilitu, inflaci a hospodářský růst, které zkomplikovaly politické prostředí pro země, zejména rozvojové a nejméně rozvinuté země, které se stále zotavují z pandemie COVID-19 a hospodářské krize, která podkopala pokrok směrem k cílům udržitelného rozvoje. Rozvoj. Byly zde různé pohledy a hodnocení situace,“ uvádí se v prohlášení.

Uvádí také, že vedoucí představitelé G20 jsou přesvědčeni, že současná éra by neměla být „érou války“. Zejména vyjádřili znepokojení nad negativním dopadem konfliktů na „bezpečnost civilistů“ a zhoršením „sociálně-ekonomické křehkosti a zranitelnosti, což brání účinné humanitární reakci“. Kromě toho mají strany v úmyslu spojit úsilí „k odstranění negativního dopadu války na světovou ekonomiku“ a vítají „všechny relevantní konstruktivní iniciativy, které podporují komplexní, spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině“.

Také vůdci „Velké dvacítky“ vyzvali k plné realizaci černomořské iniciativy.

„Velmi oceňujeme úsilí Turecka a dohody zprostředkované OSN uzavřené v Istanbulu, sestávající z memoranda Rusko-OSN a Černomořské iniciativy, a vyzýváme k jejich úplné, včasné a efektivní implementaci k zajištění okamžitých a nepřerušovaných dodávek obilí, potravin a hnojiv z Ruska a Ukrajiny,“ uvádí se v prohlášení.

V 34stránkovém dokumentu vedoucí představitelé skupiny G20 rovněž vyzývají všechny státy, aby dodržovaly zásady mezinárodního práva a zdůraznily význam mírového řešení konfliktů. Domnívají se také, že přistoupení zemí Africké unie ke skupině G20 pomůže vyřešit globální problémy naší doby a rozvojové země budou obecně hrát aktivnější úlohu v rozhodovacím procesu na úrovni mezinárodních finančních a hospodářských institucí.

Ten výsledek je bodem zvratu a posílil globální jih na samostatného světového činitele. Svět byl silnější, když spolupracoval než dnes, kdy síly války stále bubnují na poplach.

Přeji krásný den, přátelé, JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

ROPA  ZDRAŽILA  O  25  PROCENT

Ropa zdražila o 25 %, přiživí to inflaci a zpomalí ekonomický růst

„Rostoucí cena ropy přiživuje obavy ohledně obnovy růstu inflace a zpomalení západních ekonomik. Čím déle zůstane cena vysoko, tím horší budou implikace,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Ceny ropy se minulý týden dostaly na desetiměsíční maximum (88 USD za barel) v důsledku obav z nedostatku dodávek po nečekaném prodloužení omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Naděje na odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému (Fed) a vyšší poptávka po pohonných hmotách ze strany Číny ještě více podpořily růst ceny tohoto černého zlata. Futures kontrakty na ropu tak vzrostly od konce června o více než 25 %. Snížení produkce tlačí na trh s ropou, a to navzdory pomalejšímu než očekávanému hospodářskému oživení v Číně a zvýšené produkci v USA.

Snížení produkce OPEC+

V dubnu klíčové země produkující ropu včetně Ruska známé jako OPEC+, oznámily snížení produkce, které navrhly prodloužit do roku 2024, cílem je údajně podpoření stability trhu. Saúdská Arábie a Rusko však zavedly další snížení produkce nad rámec širší dohody zemí OPEC+. Saúdská Arábie oznámila snížení produkce o 1 milion barelů ropy denně od července, zatímco Rusko začalo snižovat denní produkci o 0,3 milionů barelů denně. Na trhu panovalo očekávání, že obě země prodlouží snižování dodávek do října. Trhy ale nedávno překvapilo oznámení, že tato redukce se prodlouží až do konce letošního roku. To vyvolalo obavy, že poptávka v nadcházejícím čtvrtletí převýší nabídku a ceny mohou explodovat.

Čína

Očekává se, že ekonomická stimulační opatření přijatá čínskou vládou na podporu slábnoucí ekonomiky země zvýší poptávku po ropě. Nejnovější údaje z této země ukazují, že dovoz ropy v srpnu vzrostl o 30,9 % oproti předchozímu roku. Rafinerie údajně vytvářejí zásoby a zvyšují zpracování, aby mohly těžit z vyšších zisků z vývozu pohonných hmot. Průzkum soukromého sektoru v zemi ukazuje, že snahy vlády měly určitý vliv na její ekonomiku, když se v srpnu zlepšila aktivita továren, zvýšila domácí poptávka a zaměstnanost.

Americký dolar a SPR

Ceny ropy také nebraly v úvahu tlak silného amerického dolaru, který se v současné době pohybuje nad šestiměsíčním maximem. Panuje všeobecný konsenzus, že americký Fed na svém příštím zasedání ponechá úrokové sazby na stejné úrovni. Odložení zvýšení sazeb by podpořilo ekonomiku a zvýšilo poptávku po pohonných hmotách.

Nejnovější ekonomické údaje z USA uklidnily obavy investorů z blížící se recese. Kromě toho se evropská ekonomika vrátila k růstu, přestože inflace ve druhém čtvrtletí roku 2023 nadále klesala.

Další faktor, který zvyšuje tlak na růst světových cen ropy, je snižující se stav zásob ropy, včetně SRP (strategic petroleum reserves) v USA. V současné době jsou zásoby ropy v USA na nejnižší úrovni v tomto roce a očekává se, že se budou dále snižovat. Rekordní poptávka, snižování nabídky ze strany producentů a rostoucí náklady na skladování vede k vyššímu čerpání těchto zásob. Stav SRP USA je nyní zhruba na polovině toho, co byl před pandemií.

Ropa přiživuje inflaci

Pohyb cen ropy směrem vzhůru ztěžuje Fedu cestu k dosažení 2% inflačního cíle, neboť v minulém měsíci pravděpodobně zvýšil celkovou inflaci. A přestože jádrová inflace (která se od nákladů na potraviny a energie odděluje) má klesající tendenci, ekonomové se obávají, že vyšší ceny energií by mohly zvýšit vstupní náklady na zboží a služby, což by vedlo firmy ke zvýšení cen všeho možného od letenek až po nábytek.

Růst cen ropy od přelomu června a července jednoznačně vyvolal tlak na růst cen benzínu, a to pravděpodobně povede k výraznému zvýšení inflace v srpnu. Je možné, že vyšší palivové příplatky proniknou do vyšších cen potravin, stravovacích služeb a zboží, které se přepravuje nákladními automobily. Vyšší náklady na letecké palivo se také mohou promítnout do vyšších cen letenek. Začátkem tohoto týdne kupříkladu, společnost United Airlines varovala před vyššími náklady na pohonné hmoty ve třetím čtvrtletí. “Od poloviny července ceny leteckého paliva vzrostly o více než 20 %“, uvedla společnost.

Analytici z Wall Street začínají hovořit o ropě za 100 dolarů, pokud bude dynamika na trhu s ropou pokračovat. Vyšší ceny pohonných hmot nahlodávají rozpočty společností a spotřebitelů, zvyšují inflační očekávání a celkově zpomalují ekonomický růst. Čím déle bude cena ropy na téhle úrovni, tím serióznější budou implikace pro ekonomiku a inflaci. Akcie energetického sektoru ovšem na tyto zprávy reaguje pozitivně a za minulé 3 měsíce to byl nejvýkonnějším akciovým sektorem ze všech, když vyrostl o téměř 11 %. Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom

X X X

VELKÉ  PROTESTY  V  NIZOZEMSKU  ZADRŽENO  PŘES  DVA  TISICE  LIDÍ

Při protestech v Nizozemsku bylo zatčeno přes dva tisíce aktivistů. Skončili na stadionu

Nizozemská policie o víkendu zadržela asi 2 400 aktivistů, kteří blokovali dálnici v Haagu. Nepovolený protest svolali kvůli vládní dotaci pro průmysl využívající fosilní paliva. Kvůli rekordnímu počtu zadržených museli policisté improvizovat a demonstranty kladoucí odpor převezli na stadion.

Několik tisíc lidí zablokovalo jednu z hlavních dopravních tepen v Haagu, která vede k parlamentu. Hněv aktivistů z několika organizací způsobila zpráva odhalená začátkem týdne, že nizozemská vláda podporuje miliardami eur průmysl a dopravu využívající fosilní paliva.

 „Naše vláda nás má chránit, ale místo toho dotuje 37 miliardami eur ročně průmysl fosilních paliv, tedy sektor, který je odpovědný za klimatickou krizi, ve které se nacházíme,“ uvedla podle AFP Anne Kerversová, mluvčí organizace Extinction Rebellion.

Aktivisté neuposlechli výzev policie, aby se rozešli. Ke slovu proto přišla vodní děla a pak i zatýkání. „Klimatická změna se týká celého světa, lidstva, ale i rostlin a zvířat. Jsme v bodě, který jsme viděli v létě, situace se zhoršila,“ nechala se slyšet Yolanda de Jagerová, klimatická aktivistka.

Policie nakonec zadržela rekordních 2 400 demonstrantů. Takové množství policejní služebny nepojmou, a tak se zadržení ocitli na jednom z místních stadionů. Mezi zadrženými bylo mnoho nezletilých. Později byli propuštěni. Podle aktivistů ale budou protesty pokračovat.

X X X

V  NĚMCKU  NOVÁ  LEVICOVÁ  STRANA,  ODMÍTAJÍ  VÁLKU  NA  UKRAJINĚ

Německo: Wagenknecht založí novou levicovou stranu

Podle německého Bildu se blíží chvíle založení nové levicové politické strany. Za projektem je zakladatelka strany Levice a její dnešní poslankyně ve Spolkovém sněmu Sahra Wagenknechtová. Po ministru obrany Borisi Pistoriusovi (SPD) a předsedovi CSU Markusu Söderovi je nejoblíbenější německou političkou.

Průzkum  (INSA pro BILD) ukazuje, že nová   Wagenknechtové  strana by celostátně poskočila na 15 procent preferencí.  Potenciál podle INSA je 25 procent celostátně  a  42 procent ve východním Německu.  Bová politická formace by se mohla stát voličskou možností také pro ty, kteří dnes ze „zoufalství“ z vládní politiky volí Alternativu pro Německo. Zda a kdy strana vznikne, Wagenknechtová říká: „Rozhodnutí padne do konce roku.“ Podle pozorovatelů se to ale může stát dřív. Jediné jasné je, že to nebude do 8. října, kdy se konají volby v Hesensku a Bavorsku.

Wagenknechtová zdůrazňuje, že má v úmyslu „ukončit šílenou sociálně-ekonomickou politiku vládnoucí koalice“ vedené  kancléřem Olafem Scholzem . Vláda podle ní nedokáže vypracovat opatření, která by stimulovala tvorbu pracovních míst pro obyvatelstvo a pomohla snížit nezaměstnanost. V rámci sociální spravedlností politička mluví o zvyšování mezd, iniciování opatření na podporu chudých a schopnost vládních agentur stanovit horní cenové limity pro klíčové zboží. Pro udržení vyrovnaného federálního rozpočtu vyzývá k  reformě daňového systému.

Zahraničněpolitická koncepce nové strany bude zaměřena na „komplexní využívání diplomatických nástrojů“. Podle Wagenknechtové tento přístup znamená nepřípustnost dalšího navyšování vojenského rozpočtu Německa, stejně jako „uzavření míru s Ruskem za každou cenu“. Význam normalizace vztahů s Moskvou vysvětluje mimo jiné katastrofálními důsledky současného kurzu včetně sankcí pro německou ekonomiku. Kritizuje také, že lidé jsou vyloučeni ze společnosti, když vyjadřují alternativní, nepopulární názory, server vasevec.cz

X X X

V  BERLÍNĚ  I  JINDE  ODMÍTAJÍ  UPRCHLÍKY

Berlínský LGBT klub nechce naproti ubytovnu pro migranty, viní je z útoků

Majitelka LGBT klubu v Berlíně Carla Pahlauová se bojí nové uprchlické ubytovny, kterou chce město postavit naproti jejímu podniku. Napsala kvůli tomu i dopis starostovi.  .

Klub „Busche“ vznikl v roce 1985 na Buschallee. Od roku 2004 sídlí u náměstí Warschauer Platz ve čtvrti s punkovou atmosférou Friedrichshain. Majitelka klubu se obává, že plány města tuto svobodomyslnost ohrožují.

Znepokojuje ji úmysl postavit naproti jejímu podniku novou ubytovnu pro migranty z Turecka, Afghánistánu a Sýrie pro až 650 lidí. Kvůli svým obavám poslala i otevřený dopis starostovi Berlína Kai Wegnerovi, v němž zmiňuje hrozbu zvýšení kriminality a nebezpečí pro LGBT komunitu.

„V posledních měsících se počet zločinů proti homosexuálům v Berlíně enormně zvýšil,“ uvedla Pahlauová ve svém dopise Wegnerovi. „Naprostá většina zločinců jsou migranti s muslimským původem,“ píše. Deník Bild připomíná, že berlínská justiční správa neshromažďuje údaje o náboženské příslušnosti pachatelů.

V rozhovoru pro list Die Welt Pahlauová přímo neuvádí, odkud bere své údaje. „Promluvte si s policisty a ujistěte je, že nezveřejníte jejich jména. A promluvte si s lidmi, kteří se stali obětí takovýchto zločinů,“ říká.

Majitelka odmítá, že by měla krajně pravicové názory a byla by proti migrantům. „Uprchlíci se syrským, afghánským a tureckým původem pochází z oblastí, kde vůbec není akceptováno právo být gay,“ uvádí. „Rozhodně nechci tvrdit, že všech 650 uprchlíků, kteří tam mají být ubytováni, je proti gayům. Ale nějaké procento vždy je,“ dodává.

Podle policejních statistik citovaných agenturou DPA v Berlíně skutečně došlo k nárůstu útoků proti LGBT komunitě. Za první půlrok 2023 policie zaznamenala 239 trestných činů proti gayům a lesbám (119 slovních útoků, 56 fyzických násilných činů), ve stejném období v roce 2022 pachatelé spáchali 188 takovýchto činů. Podobný nárůst, ze 44 na 78, evidovali strážci zákona v případě transsexuálů.

O některých věcech už nesmíme mluvit

Pahlauová podotýká, že ubytovna je na místě párty scény, kde se kromě transgender lidí a dalších členů queer komunity pohybují i mladé ženy. „V konečném důsledku jsem zodpovědná za bezpečnost svého podniku, mých zaměstnanců a hostů, nikoli za integraci.“

Vadí ji, že město podle ní o svém záměru ví od února, ale místní informovalo až 17. srpna, týden před dnem otevřených dveří ubytovny. Podle Pahlauové se tak zcela vyhnulo jakýmkoliv připomínkám, které by místní mohli mít.

„Mám pocit, že kdykoli ve společnosti řeknete něco, co není mainstream, jste velmi rychle zatlačeni do kouta,“ dodává s tím, že jiní podnikatelé ji údajně v jejím úsilí podporují, ale nechtějí sami veřejně vystoupit, protože se bojí obvinění z krajně pravicového smýšlení. „Je to smutný vývoj, že o některých věcech už nemůžete začít mluvit.“

Někteří němečtí politici s majitelkou klubu souzní. „Toto rozhodnutí považujeme za katastrofu,“ uvádí poslanci za Křesťanskodemokratickou unii Kurt Wansner a Timur Husein. Podotýkají, že oblast má už nyní problémy s drogovými doupaty a zločinností, a tvrdí, že přítomnost migrantů povede k „masivnímu nárůstu kriminality“.

Naopak mluvčí poslaneckého klubu vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) pro queer politiku Wiebke Neumannová v novém azylovém domě nevidí žádný problém: „Pokud uprchlíky budou pro jejich nový sociální prostor připravovat například sociální pracovníci, nevyvstane žádný zvýšený potenciál konfliktu.“

Pahlauová si tím není tak jistá. Pokud po otevření ubytovny dojde mezi jeho obyvateli a jejími hosty ke konfliktu, bude to pro podnik konec. „Pak klub nebude moci dále existovat.“

X X X

Eduard Chmelár: Plány Progresívneho Slovenska by ohrozili demokraciu viac ako návrat Smeru

Poviem vám, že pozorovať zo zahraničia to šialenstvo, čo sa na Slovensku deje, je ešte zúfalejšie ako sledovať to z domova. Mohlo by mi byť v zásade jedno, čo sa o našej krajine píše, lebo zväčša sú to totálne nezmysly a viem, ako vznikajú.

Buď ich píšu slovenskí novinári (áno, tipujete správne, fámu, že nám Zuzanu Čaputovú závidí celý svet, vytvorili naši pisálkovia, ale keď sa píše, že to tvrdí francúzska AFP alebo nemecká ARD, znie to veľkolepejšie) alebo potulní reportéri, ktorí tu nie sú akreditovaní, ale prídu na Slovensko na tri dni, nechajú si čokoľvek nabulíkať od Denníka N a Globsecu, a mysliac si, že teraz už vedia o tejto karpatskej republike všetko, pustia to do sveta. Podobným neprofesionálnym spôsobom sa robia občasné reportáže už iba o krajinách rovníkovej Afriky.

Čo mi však už vonkoncom nemôže byť jedno, je spôsob, akým k podobným táraninám pristupujú slovenskí politici. V každej jednej vyspelej a sebavedomej krajine by sa ohradili proti vedomej manipulácii a nepravdivým informáciám. Tu ich však ešte zneužijú na boj proti politickému súperovi. Keď napíšu nejakú nepravdu o Slovensku ruské médiá, bleskurýchle zareagujeme, niekedy až na najvyššej úrovni, požadujeme okamžitú opravu a považujeme to za súčasť informačnej vojny. V tomto prípade neurobíme v tom lepšom prípade vôbec nič, v tom horšom tomu pritakáme s poznámkou, že už aj zahraničie potvrdzuje naše obavy z výsledku volieb. Pritom všetci vedia, že o nás píšu čisté nezmysly prekračujúce rámec zlomyseľného ohovárania. Ktorý človek pri zmysloch úprimne verí tomu, že ak Smer-SSD vyhrá voľby, Slovensko vystúpi z NATO a stane sa spojencom Putina? Kto príčetný si myslí, že Robert Fico zmení zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska „smerom k diktátorskému Rusku“?

A predsa nás takto predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka včera v Elyzejskom paláci ohováral. Hrdí Česi, ale aj Maďari, Poliaci či Rakúšania by takéto pamflety (ako vyprodukovali The New York Times alebo The Guardian) svorne odmietli bez ohľadu na to, či sú z vládnej koalície alebo opozície. U nás nie. Zuzana Čaputová svojim partnerom z 13 krajín v Bukurešti nevysvetlila, že víťazstvo opozície neznamená koniec demokracie, ale vyjadrila z takého výsledku obavu. Šimečka francúzskemu prezidentovi nevysvetlil, že žiadna zmena zahraničnopolitickej orientácie Slovenska nehrozí, že máme síce diametrálne odlišné názory na čiastkové otázky, ale všetko riešime v rámci EÚ a NATO. Namiesto toho sa vyžaloval, že ak nevyhrá PS, Slovenská republika sa vydá cestou na Východ. To najlepšie ilustruje, že viac ako na Slovensku Šimečkovi záleží na vlastnej kariére.

Tieto „bozky smrti“ by som však nepreceňoval. Iste, vo vlastnom životopise a pamätníčku sa bude pekne vynímať fotka s francúzskym prezidentom. Nezabúdajme však, že stretnutia s Emmanuelom Macronom už podliehajú značnej devalvácii. Veď pred prezidentskými voľbami v Česku sa stretol Macron aj s eštebákom Andrejom Babišom, ktorý bol vo Francúzsku vyšetrovaný za pranie špinavých peňazí – a aj tak tie voľby Babiš prehral. Opozícia Macronovi často vyčíta, že si dáva za tieto prijatia dobre zaplatiť a že neváha prijať aj kadejakých afrických diktátorov. Na mieste je teda otázka, či PS zahrnulo túto cestu do svojich volebných nákladov. Pripomínam, že Babiš dlho zapieral, že by jeho cesta do Elyzejského paláca bola predvolebná. Až po silnom mediálnom tlaku ju priznal medzi volebnými nákladmi. Môžeme sa preto oprávnene pýtať, kde je teraz čo i len minimálny mediálny tlak?

Nedá sa nevšimnúť si, že namiesto falošného strašenia ruským zasahovaním do slovenských volieb tu máme oveľa výraznejšie zasahovanie Západu do nášho volebného procesu. Neprejavuje sa len takýmto prvoplánovým tlačením Progresívneho Slovenska do volebného víťazstva, aké nám predviedol Emmanuel Macron, ale aj oveľa sofistikovanejšími formami, ako sú napríklad zdanlivo nevinné kampane za zvýšenie účasti vo voľbách. Realizujú ich známe firmy, politické think-tanky Nadácia otvorenej spoločnosti, Memo 98, Nadácia Pontis a podobne, ktoré na tento účel dostávajú peniaze zo zahraničia, nezriedka nepriamo od vlád západných štátov (už veľakrát som vysvetľoval schému dotácií National Endowment for Democracy, napojenej na rozpočet Kongresu USA). Myslieť si, že tieto veľmoci nám nezištne poskytujú finančné zdroje na ušľachtilé posilnenie demokracie, je rozprávka pre naivných. Samozrejme, sledujú vlastné záujmy. Preto sú aj tieto kampane zamerané nie na všeobecné pritiahnutie všetkých ľudí k voľbám, ale sú špeciálne zacielené na mladšie vekové ročníky a krajanov zo zahraničia – najväčšiu voličskú skupinu PS. Ani nemusím pripomínať, že tieto think-tanky vedú sympatizanti PS (riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák bol dokonca aktívnym zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska).

Ako sa voči takýmto manipuláciám brániť? Predovšetkým musíme svojim známym, priateľom, kolegom (každý na svojej úrovni) trpezlivo, aktívne a intenzívne vysvetľovať, že tu žiadna demokracia ohrozená nie je (alebo – ak chcete – že žiadnu „internacionálnu pomoc“ nepotrebujeme). Svoje problémy si vyriešime sami a keď už demokraciu vážne a dokázateľne ohrozujú tí, ktorí tu posledné roky vládli. Kto tu zakazoval alternatívne weby? Kto sa vyhrážal nepohodlným osobám väzením? Kto tu deformoval trestné právo a masívne porušoval ľudské práva obvinených? Kto tu volá po ďalšej „regulácii“ (rozumej cenzúre) médií? Kto navrhuje väzenie pre tých, ktorí spochybňujú ideológiu 50, 70 či 100 pohlaví? Kto vyhadzuje ľudí z práce za názor ako počas normalizácie? Kto kádruje na univerzitách? A teraz si skúste spomenúť na jednu jedinú vec, ktorou Smer-SSD za 12 rokov svojho vládnutia oklieštil či ohrozil demokraciu. Nenájdete ju! Môžete im vyčítať, čo len chcete – že niektorí z nich kradli ako straky, že sú konzervatívni viac ako sa na sociálnu demokraciu patrí, že v niektorých obdobiach ochraňovali viac cirkev ako štát – ale nikdy, nikdy nesiahli na slobodu prejavu, zhromažďovania, či na iné ľudské práva.

Ja sám môžem porovnať, ako sa mi darilo za vlád Smeru, ktoré som tvrdo kritizoval a ich to hrozne štvalo, no nikdy proti mne nezakročili – a ako sa ku mne zachovala súčasná zločinecká banda, ktorá ma existenčne ohrozila, znemožnila mi po 25 rokoch prednášať, poradca prezidentky Ivan Mikloš navrhoval zatvoriť takých, ako je Chmelár a bude vraj po probléme, a niektorí provládni novinári pre moje kritické postoje k vojne na Ukrajine navrhovali pre mňa dokonca doživotie či úplnú ostrakizáciu, pričom Arpád Soltész vyzýval, aby mi nikto nepodal ani pohár vody. Ja viem, že mnohí by už radi zabudli na to, čo za teror sa tu rozmáhal, že nebyť predčasných volieb, už by bol dávno schválený zákon o potieraní nepohodlných osôb a médií – ale my nezabúdame. Na potláčanie slobody, na to celkové politické dusno, na vytváranie akýchsi progresívnych obdôb previerkových komisií na univerzitách, ktoré prestala zaujímať vaša bohatá VPCH (vedecko-pedagogická charakteristika), ale váš postoj k okupácii Krymu a transrodovým záchodom na fakulte.

Takže ešte raz, ak by to nebolo jasné: demokraciu dnes dokázateľne ohrozuje predovšetkým fanatizmus Progresívneho Slovenska a jeho so zväzáckou vášňou násilne presadzované experimenty. Podobne ako tie boľševické, ani tieto nemajú všeobecnú podporu a sú pretláčané s čoraz neznesiteľnejším nátlakom. Táto temná propaganda sa opiera o podporu hereckých aktivistov, ktorí manipulujú spoločnosť v prospech cieľov PS. Je isto zavrhnutiahodné a z môjho pohľadu neprípustné, ak sa niekto vyjadruje o ľudských bytostiach ako o pliage. Ale pýtam sa, kde boli títo herci, keď minister Naď nadával protestujúcim ľuďom do opíc. Keď hovorca polície nadával odporcom očkovania do dezolátov. Keď minister zahraničných vecí Káčer nadával ľuďom do dobytka.

Keď podpredseda PS Michal Truban hovoril o ťažko pracujúcich, že „roboši sú taká zvláštna sekta, ktorú nemám rád, lebo všetko doj.bú“. Uvedomte si, prosím, že ľudia ako Richard Stanke alebo Tomáš Maštalír nikdy nevyzývali na zbierku pre ťažko choré deti, ale na tank, nikdy sa nezastali chudobných ľudí z Rudnian, ale bohatých gayov z Bratislavy, neozvali sa, keď sa tu obmedzovala sloboda; dokonca ani vtedy, keď sa tu za „neviditeľnej ministerky“ ničila kultúra, ale bok po boku v apríli plakali, že ich opúšťa ich milovaná prezidentka. Kristína Tormová dokonca vo svojej progresivistickej zaslepenosti hovorila o kritikoch Zuzany Čaputovej ako o „kričiacej menšine“, akoby si nevšimla, že jej podľa prieskumov nedôverujú už takmer dve tretiny obyvateľov. A títo hysterickí uzurpátori verejného priestoru majú byť pre spoločnosť autority? Preboha, čím?!

Včera sa pred DPOH zrazili dva svety. Úprimne, nie som nadšený z toho, že sa Matica slovenská opäť politizuje. Jej úloha ako verejnoprávnej inštitúcie je niekde úplne inde. Ak sa dookola sťažuje, že ju nepočuť, lebo čelí mediálnej blokáde (večná výhovorka všetkých nevýrazných – ja sám som dôkazom, že cesta k ľuďom sa dá nájsť aj bez médií hlavného prúdu), namiesto týchto neustálych plačiek by už nezaškodilo aj trochu sebareflexie, či sú jej spôsoby komunikácie pre verejnosť dostatočne príťažlivé. Lebo mne jej obava o štátne symboly neznie príliš presvedčivo, ak nedávno tak sprznila prácu ich autora Ladislava Vrtela a namiesto nej vyzdvihla ľudácke symboly.

K včerajšiemu incidentu len toľko. Boli časy, keď v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava hrali velikáni slovenského herectva Štefan Kvietik, Jozef Króner, Karol Machata, Július Pántik, Gustáv Valach, Juraj Sarvaš, ale aj Mária Kráľovičová, Hana Meličková, Eva Kristínová a ďalší, ktorí Slovensko milovali, nosili ho v srdci a vyjadrovali sa o ňom s posvätnou úctou. Povedzte mi, čo sú to dnes za herci, čo sú to za umelci, čo sú to za ľudia, celá táto generácia bez pokory pred obecenstvom a prísnosti k sebe, keď nevedia Slovensko ani len vysloviť, nieto sa ho dotknúť srdcom a v početných akože „zábavných“ reláciách dokazujú pred verejnosťou svoju hlúposť, nevzdelanosť a neznalosť svojej vlasti.

Prečo nás vlastne otravujú, prečo by ma mal zaujímať názor Richarda Stankeho na čokoľvek okrem Shakespearea alebo Bertolda Brechta. Je to smutné, pretože títo ľudia nevedú Slovensko k väčšiemu porozumeniu medzi rôznorodými skupinami, ale k nevkusnému vnucovaniu svojho svetonázoru, a teda k ešte väčšej polarizácii. Oni vlastne svoje herecké schopnosti nevyužívajú na zušľachtenie ducha, ale zneužívajú ho na propagáciu jednej ideológie, a preto k nim nikto nikdy nebude vzhliadať tak, ako sme my vzhliadali k Ladislavovi Chudíkovi, Mikulášovi Hubovi či Ctiborovi Filčíkovi.

Som však pobúrený, že nikto neodsúdil samoúčelné násilie skupinky okolo fanatického anarchistu Roba Mihályho. Sotiť do pokojného vetchého starčeka či zmlátiť dôchodcu je ďaleko za čiarou toho, čo by sme mali akceptovať. Je trápne a mimoriadne slabošské vyhovárať sa na to, že ho ten starec vyprovokoval. Áno, z nezostrihaného záznamu síce vyplynulo, že ten starec nebol práve mierumilovný, ale k tomu, že tam začal niečo strhávať, ho vyprovokoval jednoznačne Mihály a veliteľ policajného zásahu mu to jasne vysvetlil. Matičiari tam mali riadne ohlásenú akciu, nie anarchisti. To, že Robo Mihály nikdy nerešpektuje žiadne pravidlá, je už súčasťou jeho mentality. Len neviem, či si v tej svojej prehúlenej hlave niekedy uvedomí, že sa už začal ponášať na Kotlebu v jeho začiatkoch pouličného bitkára nielen správaním, ale aj oblečením a fúzikmi. Nikto neurobí pre akceptáciu pravicového extrémizmu viac ako ten, kto začne používať metódy na nerozoznanie od neho. Eduard Chmelár, server vasevec.cz

X X X

EKONOM  BARTOŇ:  ČR  POTŘEBUJE  EKONOMIKU,  MÍSTO  FIALY  ODBORNÍKA

  Bartoň: Budujeme si vlastní skanzen. Ubrat na byrokracii by pomohlo v nastartování ekonomiky

Růst české ekonomiky nejvíce podvazuje byrokracie – všechny ty „povolovačky a papírovačky“ zpomalují možné inovace, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň.

„Vlastně tu budujeme takový skanzen, protože kdokoliv by chtěl nějakým způsobem zainvestovat, tak potřebuje minimálně nové prostory nebo nějakou linku. A ty věčné povolovačky a papírovačky na všechno jsou neskutečně zakonzervované,“ sdělil Bartoň.

Podle ekonoma by tento problém mohla vláda relativně lehce odstranit a nebude ji to v zásadě nic stát. „Možná i dokonce ušetří a nebude to formou, že stát musí někam zase posílat spoustu peněz, aby takzvaně nastartoval růst,“ doplnil.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar ale mluvil jinak. Podle něj i kdyby se tady podařilo českým nebo zahraničním investorům v rychlejší době nějaké technologické centrum postavit, tedy bez zdržování se zbytečnou byrokracií, stejně tady nemáme vhodné podmínky. Svůj postoj zdůvodnil.

„Tak za prvé se k němu nedostane, protože dopravní infrastruktura a rychlost její výstavby je naprosto katastrofální, a za druhé, když bude potřeba těch 200 vývojářů, které naše firmy potřebují, tak je na tom trhu práce prostě nesežene, protože tady nejsou,“ vysvětlil.

X X X

ČR  POŘEBUJE  ZMĚNU  VE  VEDENÍ  STÁTU,  VYMĚNIT  FIALU

ÚKOL  PRO  GENERÁLA  PAVLA,  JAKO  NA  VOJNĚ,  KDYŽ  JE  VOJÁK

Co potřebuje česká ekonomika? Podle Zajíčka je klíčová energetika a dopravní infrastruktura

Česko k nastartování ekonomiky potřebuje jak nové elektrárny, tak dobrou dopravní infrastrukturu. V pořadu K věci to uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Podle Zdeňka Zajíčka je česká dopravní infrastruktura zásadním omezením. „A bude i do budoucna, pokud s tím tedy něco neuděláme, zásadním omezením také pro to, aby se Česká republika stala, anebo zůstala klíčovou dopravní křižovatkou uvnitř Evropy,“ vysvětloval v pořadu K věci prezident Hospodářské komory ČR.

 Pokud chceme být konkurenceschopní, musejí se povolovací procesy pro výstavbu vysokorychlostních tratí nebo pro výstavbu dálnic extrémně urychlit. „Polsko má neuvěřitelný náskok. Za posledních deset let udělalo skok, který budeme těžko dohánět, ale neznamená to, že nemáme lidskou kapacitu či schopnost věci vymyslet, připravit, udělat a postavit,“ narážel na výrazný rozvoj polské dálniční sítě Zajíček. Podle něj Česko potřebuje jasnou vizi, že o rozvoj stojí, a té pak musí uzpůsobit povolovací procesy.

Důležité jsou pak podle něj také nové elektrárny, které republika potřebuje postavit. „Ty, které tady máme, budou vypnuty, protože jsou na uhlí. Povolenka bude tak drahá, že nebudou vyrábět drahé teplo a nebudou ani vyrábět drahou elektrickou energii,“ vysvětloval.

„Potřebujeme uvolnit dnešní dopravní skelet pro logistiku zboží, ne lidí, to znamená lidi na vysokorychlostní tratě a zboží na zbývající tratě. Potřebujeme datová centra, musíme zpružnit trh,“ vyjmenoval priority Zajíček a dodal, že je toho ještě víc. O všechno se ale podělí na vládním výboru 21. září, kde budou tyto představy projednány.

X X X

HAVLIČEK  Z  ANO:  VYŠŠÍ  DŮCHODY,  ŽÁDÁME  POMOC,   ÚS

HAVLÍČEK  A  CELÉ  ANO  BY  SPÍŠ  MĚLO  ZAJISTIT  GENERÁNÍ  STÁVKU  NA  ODSTRANĚNÍ  FIALY,  BYLO  BY  TO  JISTĚJŠÍ,  JAKO  ZA  HAVLA

ANO jde s důchody k Ústavnímu soudu. Když nám vyhoví, je to konec vlády, řekl Havlíček

Hnutí ANO se obrátí na Ústavní soud kvůli schválené novele, která upravuje mimo jiné předčasné odchody do důchodu. Podobně napadlo už červnové omezení valorizace důchodů. Pokud by podle Karla Havlíčka (ANO) ústavní soudci návrhům vyhověli, znamenalo by to konec současné vlády a předčasné volby. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že vláda u soudu uspěje.

 Hnutí ANO se již dříve obrátilo na Ústavní soud v případě schváleného návrhu na omezení letošní červnové valorizace důchodů. Hnutí se chce na Ústavní soud obrátit i v případě novější novely schválené v létě, která upravuje mimo jiné předčasné odchody do důchodu. Havlíček v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT připomněl, že v případě první stížnosti k soudu to trvalo dva až tři měsíce. Prohlásil, že pokud by Ústavní soud vyhověl návrhům hnutí ANO v obou případech, pak by to znamenalo konec současné vlády a předčasné volby.

„Jsme připraveni u Ústavního soudu velmi kvalitně obhájit naše kroky,“ reagoval Jurečka. „Já předpokládám, že u Ústavního soudu uspějeme,“ dodal. Jurečka naopak Havlíčkovi řekl, že bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) neudělala v důchodech nic.

Bývalý premiér a také bývalý ministr práce Vladimír Špidla (SOCDEM) uvedl, že návrh k Ústavnímu soudu na zrušení změn zákona je namístě. Některé věci se podle něj daly udělat lépe a řada námitek podle něj není planých. Špidla odmítl, že by důchody byly neufinancovatelné. S odvoláním na Národní rozpočtovou radu uvedl, že v roce 2050 bude nutné dávat na důchod 12 procent hrubého domácího produktu, což je podle něj možné.

Jurečka také řekl, že chce v příštím roce a půl díky postupnému zavádění digitalizace snížit počet zaměstnanců svého resortu o deset procent, tedy o 2500 lidí. To mu má ušetřit peníze na platy i na provoz.

Prezident Petr Pavel podepsal novelu, která přináší zpřísnění pravidel předčasných důchodů či zpomalení řádné lednové valorizace penzí, v pátek 1. září. Novela přichází kromě jiného s tím, že nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen nahradí dočasný přídavek. Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávat se bude třetina růstu reálných mezd, jako tomu bylo před rokem 2018.

Prezident Pavel ale do svého stanoviska napsal, že novela upravuje mimořádné valorizace penzí způsobem, který by při dalším inflačním výkyvu vedl k nákladnějšímu řešení, než je to dnešní. Jurečka dnes v České televizi řekl, že změnu valorizace nechystá a že za zvoleným řešením si stojí. „V zákoně není chyba, toto jsme velmi podrobně diskutovali,“ zdůraznil. Podle Jurečky jde o odstranění neférovosti v tom, že by se lidem s nadprůměrnými důchody zvyšovaly důchody více než lidem s podprůměrnými důchody.

Jurečka také řekl, že v prvním čtvrtletí příštího roku předloží do Sněmovny novelu, která má zjednodušit sociální dávky. Platit by měla od 1. ledna 2025. Očekává, že polovina lidí nebude muset chodit na úřady, protože si záležitosti vyřídí na dálku z domova. „Data nám nebudou nosit lidi, my si ta data budeme schopni v 90 procentech stahovat z registrů, kde ta data ten stát už dávno má,“ popsal. O kolik druhů dávek se systém zmenší, nebyl schopen říct. Ujistil však, že například údaje o příjmech si může obstarat od České správy sociálního zabezpečení.

Je podle něj reálné, že systém dávek je možné zpřehlednit o polovinu. „Já jsem vzal ty nejlepší, kteří toto dělali v bankovním sektoru, kteří opravdu znají ty slepé cesty. A tyto nejlepší lidi máme dneska na MPSV,“ dodal.

X X X

ČR  UČIT  V  POLSKU,  JAK  SE  VLÁDNE,  MILIARDY  PAK  ZŮSTANOU  DOMA

Češi nechávají v polských obchodech miliardy. Hrozí ovšem i pokuty, varují celníci

V zahraničí a především v Polsku nakupuje už více než polovina Čechů. Za první čtvrtletí letošního roku jsme podle ekonomů za hranicemi utratili více než 21 miliard korun. To je skoro o 40 procent víc než loni. Největším lákadlem jsou nízké ceny potravin, nábytku nebo cigaret.

Ceny piva jsou v Polsku nižší pouze o pár korun. Daleko větší rozdíl je u tvrdého alkoholu. Průměrně dokonce téměř o dvě pětiny. Takový rum nebo vodka je u našich sousedů dokonce o více než polovinu levnější. Čeští zákazníci podle malého průzkumu CNN Prima NEWS ale zatím v Polsku levný alkohol příliš nenakupují.

Pro převoz alkoholu platí v rámci Evropské unie přesné limity. Dospělá osoba si z Polska může dovézt 10 litrů tvrdého alkoholu nebo 20 litrů aperitivu. „Kontroly probíhají neustále, nepřetržitě, 24 hodin denně, ale v rámci běžného roku máme speciální kontrolní akce zaměřené na určité druhy zboží,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Celní správy MSK Zuzana Němcová.

Pokud celníci při kontrole zjistí, že převážíte více alkoholu, přijdete o celý nákup, a navíc vás čeká správní řízení a tučná pokuta. „Musí doplatit spotřební daň a hrozí případně i další pokuta,“ dodala Němcová.

Čas levných nákupů v Polsku zatím určitě nekončí. Česko totiž podle navrhovaného konsolidačního balíčku čeká další zvyšování daní. „Počítá se s dalším poměrně razantním navýšením jak daně z tabáku, tak daně z alkoholu, s výjimkou tichého vína. Očekáváme, že se to spíše ještě zhorší a více Čechů bude proudit do Polska,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

 Češi se často cestou na nákup zastaví i na polské čerpací stanici. Rozdíly v cenách pohonných hmot jsou v posledních týdnech v řádech korun. I tady jsou ale limity, kolik toho můžete přes hranice převézt. K plné nádrži můžete mít navíc v kanystru pouze 20 litrů benzinu nebo nafty.

X X X

FIALA  SNÍŽIT  POČET  LIDÍ  VE  VLÁDĚ,  MINISTRY,  ÚŘEDNÍKY  POSLAT  DO  OKD,  JAKO  ZA  DR  HUSÁKA

ZA  SOBOTNÍ  SMĚNY  DR  ŠTROUGAL  DÁVAL  HORNÍKŮM  STOVKU  NA  PIVO

KOLIK  JIM  DÁ  DNES  FIALA?

Těžařské OKD chybí horníci, do dolů se lidem nechce. Firma zoufale hledá i v Polsku

Firma OKD potřebuje nutně sehnat 100 horníků, jenže pod zem se nikomu nechce. Proto se společnost snaží do karvinských dolů nalákat pracanty z Polska. V posledních letech se přitom zavírala jedna šachta za druhou a horníci dostávali výpovědi. Jenže uhlí se nakonec bude na Karvinsku těžit ještě celé dva roky.

„Jsi horník a hledáš práci?“ zní z polských novin, rádií i sociálních sítí, kde se OKD snaží „lovit“ nové zaměstnance. V Česku se do dolů nikdo nehrne, přestože například horníci-raziči vydělají až 70 tisíc měsíčně.

Firma se snaží nedostatek mužů řešit finančními bonusy. „Raziči získávají náborový příspěvek 40 tisíc korun. S náborem mohou pomoci i samotní zaměstnanci. Za doporučení kolegy při splnění podmínek získají 20 tisíc korun a dalších 30 tisíc mohou získat v soutěži náborářů,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

OKD potřebuje zkušené horníky, kteří už mají něco za sebou. Zaučení totiž trvá celý rok. A ani v Polsku není OKD úplně úspěšné, mnoho tamních mužů totiž neprojde vstupní prohlídkou. Polští zaměstnanci navíc pro firmu přinášejí i specifické problémy. „Po pár týdnech nám zase odcházejí, možná najdou práci v Polsku. Nejsme schopni je kontrolovat, když mají nemocenskou, protože v Polsku je jiný systém,“ vysvětlil redakci ředitel provozu David Hájek.

Vedení dolů kvůli postupnému úbytku horníků muselo snížit počet zaměstnanců v kolektivech rubání, i když už letos 100 lidí nabralo. Jenže to nestačí a další stovka nových havířů je zřejmě v nedohlednu. Letos chce přitom OKD vytěžit až 2 miliony tun uhlí a v následujících letech dohromady přes dva a půl milionu.

X X X

Starostou Moskvy bude dál Sobjanin. Volby jsou i v okupovaných oblastech Ukrajiny

Post moskevského starosty ve volbách podle očekávání obhájil Sergej Sobjanin, jeden z nejvěrnějších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na volební komisi. V Rusku v neděli vrcholí regionální volby. Konají se i v okupovaných částech Ukrajiny, což Kyjev a jeho spojenci označili za ilegální a dali najevo, že toto hlasování neuznávají.

Úřady nepřekvapivě informovaly, že v těchto oblastech stejně jako ve zbytku Ruska vítězí vládnoucí Jednotné Rusko.

Hlasování v oblastech, které Rusko před rokem v rozporu s mezinárodním právem zabralo Ukrajině, provázely případy sabotáže. Při útoku dronu byla v noci na neděli zničena volební místnost v Záporožské oblasti, jednom z ukrajinských regionů částečně obsazených Rusy. Nikdo v ní v té době nebyl.

Ruské okupační úřady v sousední Chersonské oblasti uvedly, že v sobotu byl nedaleko jednoho volebního místa objeven ostrý granát. Hlasování muselo být přerušeno do doby, než ho pyrotechnici zneškodnili.

Volební komise v neděli večer informovala, že Jednotné Rusko získalo asi 83 procent hlasů v legislativním sboru Záporožské oblasti, v takzvané Doněcké lidové republiky má asi 78procentní podporu.

V samotném Rusku byly nejpozorněji sledovány volby moskevského starosty. Sobjanin se starostou stal v roce 2010, pak vyhrál volby v roce 2013, kdy se mu postavil nyní vězněný opoziční lídr Alexej Navalnyj, a znovu zvítězil i o pět let později.

Ve většině ruských regionů se volební místnosti otevřely už v pátek a volby trvaly tři dny, jinde lidé mohli přijít hlasovat jen v neděli. Ve více než 20 regionech, včetně Moskvy nebo anektovaného Krymu, bylo možné hlasovat prostřednictvím internetu. Opozice to kritizovala, protože tento způsob hlasování je podle ní netransparentní a vytváří prostor pro manipulace.

Předseda Jednotného Ruska a bývalý prezident Dmitrij Medveděv po zveřejnění částečných výsledků řekl, že strana ve volbách dosáhla očekávaných výsledků a zvládla je důstojně.

O válce na Ukrajině kandidáti radši nemluvili

Analytik Abbas Galljamov, který v minulosti psal projevy pro ruského prezidenta Vladimira Putina, agentuře AP řekl, že téma války na Ukrajině, „nejdůležitější věc v ruské politice“, se ve volbách neobjevovalo.

Kandidáti se podle něho v kampani nechtěli otevřeně vyslovovat pro invazi, protože by to mohlo mít negativní dopad na jejich podporu. Zároveň není možné válku kritizovat, protože by uchazeči o politické posty „dostali zákaz kandidovat, zavřeli by je do vězení a označili za nepřátele státu“.

Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda podotýká, že volby v Rusku už léta nelze nazývat férovou a spravedlivou soutěží, protože Kreml ve snaze získat požadované výsledky upustil od systému „řízené demokracie“ a přešel k volebním manipulacím, změně pravidel na poslední chvíli nebo zcela jednostrannému zpravodajství o vládnoucí straně Jednotné Rusko ve státem kontrolovaných médiích.

Po začátku invaze na Ukrajinu loni v únoru režim výrazně přitvrdil represe vůči opozici i nezávislým médiím, a tak v současnosti významní Putinovi oponenti jsou v exilu nebo ve vězení.

X X X

Alarmující zjištění: Děti snadno koupí alkohol na internetu. Může je i zabít, varuje adiktolog

Většina internetových obchodů nabízejících alkohol, tabákové, nikotinové či jiné návykové výrobky neověřuje věk, a tak je pro děti jejich nákup velmi snadný. Mirek Prosecký ze společnosti adulto.cz v pořadu Případy Josefa Klímy sdělil, že při provedeném testu – kontrolním nákup škodlivých látek – došlo k ověření plnoletosti zákazníků pouze v osmi případech ze 120, tedy pouze v necelých sedmi procentech.

Děti si mohou na internetu bez problémů sehnat jak alkohol, elektronické cigarety, tak i nikotinové sáčky.

 V České republice je přitom prodej návykových látek povolen jen osobám starším 18 let. On-line obchody by proto měly plnoletost nakupujících ověřovat, děje se tak ale jen minimálně.

  „Udělali jsme si přes 120 kontrolních nákupů. Věk byl ověřen v osmi případech,“ řekl Mirek Prosecký ze společnosti adulto.cz, která bojuje proti nelegálnímu prodeji škodlivých látek mladistvým, během rozhovoru v pořadu Případy Josefa Klímy.

„Často se stane, že pokud e-shop dostane od orgánu pokutu, zruší firmu a založí si novou prodejnu,“ vysvětlil. Dodržování zákona má hlídat například Česká obchodní inspekce. „Letos je rozpracovaných 20 kontrol on-line prodejců, kteří nabízejí jak alkohol, tak tabákové či nikotinové výrobky. 11 kontrol už je ukončených, z toho v sedmi bylo zjištěno porušení tohoto zákona. Ve všech sedmi případech byly uloženy pokuty v celkové výši 245 tisíc korun,“ sdělila Jana Jelínková z České obchodní inspekce.

Kontrolní mechanismy ovšem moc nefungují, protože podle odborníků si v současné době bez problémů kupuje zboží, které může ohrozit zdraví a někdy i život, až sto tisíc dětí a teenagerů. Nejvíce nebezpečný pro mladistvé zůstává alkohol. „Ublížit si tím děti mohou oproti tabáku výrazně rychleji. Mohou se snadno zabít,“ uvedl v pořadu adiktolog Michal Milovský.

X X X

Policie proti aktivistům v Haagu nasadila vodní děla a obušky, 2900 jich zatkla

Policie v Haagu v neděli zadržela více než 500 účastníků klimatického protestu, kteří druhý den v řadě zablokovali dálnici A12 v centru města. Informují o tom agentury. V sobotu strážci pořádku zadrželi 2400 lidí, mezi nimi mnoho nezletilých. Demonstranti ohlásili, že hodlají v protestech pokračovat i v dalších dnech do splnění svých požadavků.

 Podle haagské radnice se nedělního protestu svolaného skupinou Extinction Rebellion (XR) účastnilo asi 1000 lidí, v sobotu jich přišlo dokonce devět tisíc.

Další tisíce lidí podle XR a dalších organizací protestovaly mimo dálnici, kde tyto akce úřady povolily. Starosta Haagu Jan van Zanen nucené vyklizení obsazené dálnice povolil poté, co demonstranti odmítli uposlechnout výzvy, aby z ní odešli.

Policisté proti nim v sobotu i v neděli použili vodní děla a zadržené odvezly autobusy na stadion fotbalového klubu ADO Den Haag. Většina z nich byla o něco později propuštěna, jen proti některým policie zahájila trestní stíhání.

Skupina Extinction Rebellion varovala, že plánuje dálnici blokovat každý den do doby, než Nizozemsko přestane vyplácet státní subvence na fosilní paliva, jako je uhlí, ropa a plyn. Vládu obviňuje, že nedodržela slib, že skončí s daňovým zvýhodněním a dalšími subvencemi pro leteckou a lodní dopravu, s výrobou elektrické energie z fosilních paliv a s těžbou ropy.

X X X

Velká Chuchle v Praze nabídne divákům Středoevropské rally dokonalý přehled

 Superspeciální rychlostní zkouška na atraktivním místě ve Velké Chuchli odstartuje 26. října Středoevropskou rally. Na dnešní tiskové konferenci, která proběhla přímo v areálu dostihového závodiště, byly odhaleny podrobnější informace nejen o této divácké lahůdce, ale také o tratích dalších rychlostních zkoušek předposledního dějství letošního ročníku FIA World Rally Championship.

 Areál dostihového závodiště nabízí velkorysé zázemí pro diváky, kteří budou mít z vyvýšených tribun přehled téměř o celé délce úvodní rychlostní zkoušky. Kromě toho je připraven doprovodný program, v rámci kterého proběhnou exhibiční jízdy různých závodních speciálů několika automobilových disciplín přímo po závodní trati. Exhibice bude probíhat ještě po ukončení rychlostní zkoušky a připravuje se také velkoplošná projekce s přímým přenosem z navazující druhé superspeciální zkoušky z klatovského Čínova.

„Jsme rádi, že nám majitelé a vedení dostihového závodiště vyšli vstříc. Čeká nás velká premiéra, a to z několika důvodů. Nejen, že se světová rally poprvé pojede v České republice, ale ještě nikdy se na organizaci takového podniku nepodílely tři autokluby společně. Bude nás určitě sledovat hodně odborníků, pořadatelů a především fanoušků. Společně s kolegy z Německa a Rakouska jsme průkopníky a věřím, že se Středoevropská rally zapíše do světového kalendáře na dlouhou dobu,“ pronesl v úvodu prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Do startu zbývají necelé dva měsíce, máme za sebou hodně práce, společných jednání i online mítinků a vím, že za námi stojí tým skvělých pořadatelů. Pro všechny tři strany je to premiéra, museli jsme sladit nejen pořadatelské týmy, ale hlavně procesy a komunikaci. Možná tím vyšlapáváme cestičku ostatním, vzhledem k finanční náročnosti je mnohem efektivnější rozdělení nákladů mezi tři organizace. Některá rozhodnutí jsme museli změnit, někdy nám do cesty vstoupily úřady. Mimo to musíme ctít zájmy promotéra a sladit všechny tyto faktory vyžadovalo nemalé úsilí,“ prozradil generální sekretář AČR a jednatel Central European Rally Tomáš Kunc.

„Šumavské rychlostní zkoušky nebudou pro posádky jednoduché. Pečlivě jsme vybírali jednotlivé tratě, které by co nejlépe vyhovovaly světovým parametrům. A takové na Šumavě máme. Naši pořadatelé z Pošumavského auto moto klubu jsou zvyklí pořádat dvě soutěže najednou, takže se této výzvy nebojíme. Během příprav jsme se zaměřili také na lokaci diváckých míst. Počet návštěvníků je asi jedna z mála věcí, kterou můžeme před prvním ročníkem pouze odhadovat. Máme připraveno čtrnáct fan zón s velkokapacitními parkovišti,“ vysvětlil člen organizačního výboru Středoevropské rally Jan Petrů.

„Na dostihovém závodišti jsem ještě opravdu nikdy nejel. Ale určitě to bude super pro diváky i pro nás jezdce. Fanoušci nás budou mít opravdu velmi blízko a myslím si, že tady bude skvělá atmosféra. České soutěže mají ve světě silný zvuk a několik jezdců se mě na šumavské tratě ptalo. Znají pochopitelně Barumku a vědí, že je to v evropském šampionátu jedna z nejnáročnějších soutěží. Takže určitý respekt mají. Podle mého názoru jsou tratě Central European Rally kombinací Monte Carla a Chorvatské rally,“ doplnil jeden z přihlášených účastníků  Erik Cais.

Středoevropská rally proběhne v termínu 26. – 29. října 2023 na území České republiky, Německa a Rakouska. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.