Churchill ČR, Polsku nepomohl, chránil jen Anglii. Zelenský zbraně na ničení Ukrajiny, smrt lidí

Zelenského podle expertů naprosto nelze srovnávat s Churchillem, který v Hitlerově válce vystoupil až ke konci války, chránil Anglii, nikoliv hned celou Evropu. Proto je také hodnocen jako kontroverzní osobnost, obhájce imperialismu,rasismu, spojován s válečnými a jinými zločiny. Kritizován za rozhodnutí plošně bombardovat Drážďany v únoru 1945. Zelenský od USA žádá pouze zbraně na ničení Ukrajiny a zabíjení lidí, jichž padlo už přes 150 tisíc.

Dnes statisíce Ukrajinců tráví Vánoce v bunkrech bez elektřiny a Zelenskému je to jedno. Biden měl jednat v USA i vládou Ukrajiny. Mnozí členové mají jiné názory na válčení než Zelenský. Chtějí klid zbraní, žádné vraždění Ukrajinců a Rusů.

X X X

ZELENSKÝ  VYHNAL  STATISÍCE  UKRAJINCŮ  DO  CIZINY

ŠKODÍ  I  LIDEM  ČR,  SR,  POLSKA  A  DALŠÍCH  ZEMÍ

Válka vyhnala z domovů desítky tisíc ukrajinských uprchlíků, někteří našli útočiště i ve Staré Bělé

Ruská invaze vyhnala z domovů desítky tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří našli dočasné útočiště v Česku. Za každým z čísel ve statistikách se ukrývá unikátní osud lidí. Sebou si přivezli jen pár věcí a hromadu strachu o sebe i blízké, kteří na Ukrajině zůstali. V ostravské Staré Bělé postupně přijali desítky Ukrajinek. Třeba Taťjánu a Ninu, které našly práci v tamním hostinci v Katolickém domě.

Nina našla ve Staré Bělé s dětmi druhý domov a za výčepem tamní hospody v Katolickém domě i práci. Zatím největší problém má s jazykem. Už v květnu ale sympatická Ukrajinka zvládala vše i s nástrahami v podobě stravenek.

V ostravské Staré Bělé postupně přijali desítky Ukrajinek. Třeba Taťjánu a Ninu, které našly práci v tamním hostinci v Katolickém domě.

ednou Nině zavolala tchyně a řekla jí, že je její manžel smutný. Vrátila se proto za ním s dětmi zpátky do Vasilkova, jako mnoho jiných Ukrajinek.

Když Rusové ničivě útočí, dává o sobě vědět Nina do Česka, že vše je v pořádku. „Jen nejde někdy elektřina, topení a pořád jsou poplachy,“ píše.

Mezitím tady za výčepem Starobělské hospody točí pivo další Ukrajinka – šestačtyřicetiletá Taťána, která do Česka utekla i se svou čtrnáctiletou dcerou.

„Bydlím s dcerou v bytě ve Staré Bělé,“ říká nádhernou češtinou. Je tu už od konce dubna. „Dívám se na české filmy a čtu knihy,“ vysvětluje, jak se učí.

Taťjána za výčepem v Lidovém domě ve Staré Bělé | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Na Ukrajině má syna a manžela. „Manžel je v armádě, bojuje ve válce. Neviděla jsem ho od dubna. Voláme si a mluvíme spolu,“ říká a vysloví i přání znovushledání „Snažím si zařídit dovolenou a jet na Ukrajinu na návštěvu. Už ho s dcerou chceme vidět,“ uzavírá

Správcem této hospody, kde šestačtyřicetiletá Taťjána pracuje, a vlastně celého Katolického lidového domu je Jaroslav Bajorek, kterému ukrajinské servírky neřeknou jinak než Jarek.

„S ukrajinskými holkami tady konflikty ani nejsou. Není důvod, aby byly. Je to Katolický lidový dům, takže by tu mělo být přátelské posezení a prostředí,“ vysvětluje Bajorek.

Taťjána, která tady štamgastům nosí pivo, má dva vysokoškolské diplomy. Jeden z filologie a druhý z ekonomické kybernetiky.

Tichá žena je za práci ve vesnické hospodě moc vděčná, ale samozřejmě by si přála, aby tady v Česku našla místo, které více odpovídá její kvalifikaci.

X X X

Vánoce v Bachmutu? Rusové město srovnávají se zemí. Stále odoláváme, hlásí ukrajinský voják

Zatímco lidé po celém světě oslavují vánoční svátky, obyvatelé Bachmutu a ukrajinští vojáci na území centrálního Donbasu si přejí jediné – odrazit neúnavné útoky okupantů. Ruská armáda bombarduje doněcké město prakticky bez přestávek. Současnou situaci v Bachmutu, na pravděpodobně nejnebezpečnějším místě na světě, popsal jeden z ukrajinských vojáků.

„Je 23. prosince. Hlásím se z centra Bachmutu,“ řekl ukrajinský voják do kamery. Z povzdálí se neustále ozývají výbuchy. „Nepřítel útočí na naše pozice z obcí Opytne, Klishchiivka i Zabakhmutka,“ zmínil obránce Bachmutu.

Je zřejmé, že se agresorům s ruskou vlajkou na uniformě i přes obrovské ztráty daří město postupně obklíčit. „Dělostřelecké síly okupantů nás bombardují bez přestávky. Údery nepřítele jsou ale stále neúspěšné. Působíme nepříteli ztráty a jeho útoky odrážíme,“ uvedl ukrajinský voják s tím, že současný stav jeho kolegů na některých částech fronty ovšem není známý.

„Situace rozhodně není jednoduchá, ale Bachmut stále stojí a odolává,“ dodal voják. Nové fotografie z území centrálního Donbasu vyvolávají čistý smutek. Zatímco lidé v jiných zemích oslavují vánoční svátky, lidé u Bachmutu si přejí jediné – odrazit ruské okupanty.

O bojích u tohoto města průběžně informuje ukrajinské ministerstvo obrany. Zdá se, že jeden z vojáků přežil přímý zásah jen díky bibli. „I kdybych měl jít údolím stínu smrti, ničeho zlého se nebojím, neboť ty se mnou jsi,“ citoval resort žalm 23:4. K tomu uveřejnil fotografii ukrajinského obránce, který drží v ruce prostřelenou knihu.

 Střet ruské a ukrajinské armády u Bachmutu v posledních měsících připomíná svým stylem první světovou válku. Z vojenského hlediska je tato bitva tím asi vůbec nejbrutálnějším, co ruská invaze na Ukrajinu přinesla.

Putinovi muži dlouhé měsíce (zhruba od května) vynakládají až neuvěřitelné úsilí, aby ve směru na Bachmut dosáhli postupu. Každý den však naráží na tvrdý odpor z ukrajinské strany. Bitvu proto vojáci začali nazývat jako „bachmutský mlýnek na maso“. Podle některých expertů je toto rozbombardované město v současnosti nejnebezpečnějším místem na planetě.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého je dost možné, že Rusové nakonec Bachmut obsadí. Šlo by ale spíš o symbolický úspěch než strategický. Bachmut byl ještě před válkou 72tisícovým městem, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Vlivem ruského bombardování z něj příliš nezbylo. Smrt tam číhá prakticky za každým rohem.

Krátce před Vánoci Bachmut navštívil prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinskou vlajku, kterou místní popsali vzkazy, pak odevzdal během svého projevu v Kongresu americké předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

X X X

Melitopolu vybuchlo auto. Ohňostroj, komentuje voják

V centru okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny v pátek vybuchl automobil používaný ruskými okupanty. Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na starostu Ivana Fedorova. Exploze si vyžádal dva zraněné, uvedl Vladimir Rogov z Ruskem dosazené oblastní správy.

„Velký výbuch v centru Melitopolu. Podle očitých svědků vyletěl do povětří automobil používaný Rusy. Informace o stavu cestujících se upřesňuje,“ sdělil Ivan Fedorov na Telegramu. Později upřesnil, že terčem útoku se stal kolaborant, který slouží okupantům jako jeden z policejních velitelů. Následky exploze na svém twitterovém účtu sdílel také plukovník ukrajinské armády Anatolij Štefan s popiskem „video z místa ohňostroje v Melitopolu“.

„V důsledku výbuchu auta v centru Melitopolu utrpěli dva lidé zranění,“ řekl pak ruským novinářům Vladimir Rogov, kterého ukrajinská média označují za „gauleitera“. Tento titul v nacistickém Německu označoval stranického náčelníka daného území.

V okupovaných městech na jihu Ukrajiny čas od času dochází k atentátům na ruské představitele a jejich místní spolupracovníky, případně exploze poškozují mosty a tratě na ruských zásobovacích trasách. Útoky bývají připisovány ukrajinskému odboji či akcím speciálních jednotek ukrajinské armády.

Například ve čtvrtek zemřel po explozi svého auta Andrij Štepa – Ruskem dosazený loutkový šéf obcí Ljubymivka a Vasylivka v okupované části Chersonské oblasti. Jeho úmrtí potvrdil jak Serhij Chlan z Chersonské regionální rady, tak ruská tisková agentura Tass.

Štepa, který se narodil v Rusku, ale na Ukrajině žil už dlouho před vypuknutím invaze, měl po svém jmenování do čela Vasylivky rozpoutat teror, informoval ukrajinský web MIL.IN., který se zaměřuje na vojenské dění v zemi. Podle Chlana ukrajinské aktivisty ochotně předával ruským okupantům.

Štepa však není zdaleka prvním s Rusy spolupracujícím činitelem, který za kolaboraci zaplatil životem. Třeba v srpnu zemřel po explozi svého auta Askjar Lajšev – někdejší pracovník ukrajinských tajných služeb, který v roce 2014 přeběhl do tzv. Luhanské lidové republiky, kde se stal šéfem rozvědky. Za jeho smrtí měli stát ukrajinští partyzáni. Podobně skončil o měsíc dříve také Rusy dosazený starosta městečka Velykyj Burluk u Charkova.

X X X

Kurdové demonstrují po střelbě v Paříži. V ulicích hoří ohně, policie použila slzný plyn

Střelba v Paříži si v pátek vyžádala tři mrtvé a další zraněné. Útok se odehrál nedaleko kurdského komunitního centra, a kurdská menšina ho proto chápe jako útok na sebe. Ve francouzské metropoli vypukly demonstrace, při kterých utrpělo zranění několik policistů.

Tři lidé v pátek zemřeli a několik dalších bylo zraněno v centru Paříže poté, co devětašedesátiletý muž zahájil palbu poblíž kurdského kulturního centra a dalších podniků. „Francouzští Kurdové se stali terčem ohavného útoku v centru Paříže. Myslím na oběti, na lidi, kteří bojují o život, na jejich rodiny a blízké. Děkuji našim pořádkovým silám za jejich odvahu a klid,“ uvedl na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na místo střelby dorazil také ministr vnitra Gerald Darmanin. Během jeho projevu ale vypukly potyčky, při nichž členové kurdské komunity zaútočili na policii, která chránila ministra. Demonstranti házeli na policii předměty, zapalovali odpadkové koše a stavěli barikády, uvádí francouzský web France24. Několik aut zaparkovaných v oblasti mělo rozbitá okna, protože demonstranti házeli také cihly. Policie následně použila slzný plyn, aby rozvášněný dav rozehnala.

Někteří demonstranti skandovali hesla na podporu Kurdské strany pracujících (PKK), kurdské organizace, kterou Ankara, Evropská unie a další země označují za teroristickou. „Mučedníci neumírají,“ křičeli někteří demonstranti. „Znovu to začíná. Nechráníte nás. Zabíjejí nás,“ křičel jeden z protestujících podle webu Daily Mail na policisty. Nejméně pět policistů mělo utrpěl zranění.

Mluvčí Kurdské demokratické rady ve Francii (CDKF) Agit Polat na tiskové konferenci upřesnil, že „před pouhými dvaceti dny“ sdílel s francouzskými zpravodajskými službami „tyto obavy“ týkající se bezpečnosti kurdských bojovníků. Podle něj za těmito vraždami stojí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a turecký stát, uvádí francouzský deník Le Monde.

X X X

Detaily masakru v Paříži: Na zemi byli lidé od krve. Všichni panikařili, popsal svědek

Tři lidé zahynuli a tři další byli zraněni, z toho jedna osoba vážně, při páteční střelbě v desátém pařížském obvodu v centru francouzské metropole. Svědci popsali, že slyšeli několik výstřelů a jak lidé následně začali utíkat po ulici.

„Šli jsme po ulici a slyšeli výstřely,“ řekl pro BBC svědek Ali Dalek. „Otočili jsme se a viděli lidi, jak utíkají doleva a doprava,“ dodal s tím, že se poté schoval v jednom z místních kadeřnictví. „Viděli jsme, že zatkli nějakého muže – starého a vysokého muže,“ upřesnil Dalek. Další svědkyně, majitelka jednoho z místních obchodů sdělila, že slyšela sedm nebo osm výstřelů a poté se zamkla ve svém obchodě.

Jiný muž v rozhovoru pro televizi BFM TV podle webu alarabiya.net uvedl, že podezřelým střelcem byl běloch, který zahájil palbu v naprosté tichosti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d’Enghien.

„Všichni lidé byli v panice a křičeli na policii: ,Je tady, je tady, jděte dál.‘ Viděl jsem policisty vcházet do salonu, kde jsem viděl dva lidi na zemi, se zraněními na nohou, viděl jsem krev,“ popsal podle webu euronews místní obyvatel, který šel zrovna kolem.

Střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová.

„Hned za mnou stojí muž v slzách, mezi kurdskou komunitou proudí emoce, lidé truchlí a chtějí znát odpovědi. Jsou samozřejmě extrémně zaskočeni tím, co se stalo. Mluvil jsem s paní, která byla na jídle v nedaleké restauraci, říkala mi, že slyšela výstřely, a jakmile se to stalo, lidé začali pobíhat po ulicích,“ popsal reportér webu France24 Clovis Casali.

Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. Devětašedesátiletý střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka Cordebardová. Muž je francouzské národnosti a je už bezpečnostním silám známý pro dva pokusy o vraždu z roku 2016 a prosince 2021, uvedly policejní zdroje. Muž byl teprve 12. prosince propuštěn z vazby, měl zákaz držení zbraní, uvedla prokuratura, která bude rovněž vyšetřovat, zda nejnovější útok nebyl motivován rasisticky.

X X X

Rakousko prodloužilo kontroly na hranicích se Slovenskem, trvat budou nejméně do 26. ledna

Rakousko o dalších 30 dnů prodloužilo kontroly na hranicích se Slovenskem, trvat tak mají nejméně do 26. ledna. Informovala o tom v pátek agentura APA s odvoláním na ministra vnitra Gerharda Karnera, podle nějž je toto opatření nadále nutné z hlediska boje proti převaděčům.

Kontroly na česlo-slovenských hranicích zavedené kvůli migrační vlně prodloužilo ve středu o 30 dní také Česko. Podle českého ministerstva vnitra však mají být už pouze namátkové.

Karner uvedl, že v případě zrušení kontrol by zareagovala převaděčská mafie, která by své trasy okamžitě přesměrovala přes Rakousko. Podle rakouského ministerstva vnitra bylo díky kontrolám zadrženo přes osm set lidí při pokusu o nelegální překročení hranice a zatčeno 19 převaděčů.

Vlády ve Vídni a v Praze zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem v září, od té doby je prodloužily několikrát. Bratislava proti tomuto rozhodnutí opakovaně protestovala a označila ho za porušení kodexu schengenského prostoru volného pohybu.

X X X

„Mám toho dost na práci“. Vrah Serpent je venku z vězení, míří do Francie

Nepál propustil z vězení Charlese Sobhraje. Sériový vrah, který má podle policie na svědomí až 20 vražd západních turistů spáchaných v Asii v 70. letech, zamířil letadlem do Francie. Osmasedmdesátiletý Francouz si v Nepálu odpykal téměř dvacet let trestu.

Po propuštění dostal Sobhraj 15 dní na opuštění Nepálu, podle posledních zpráv je už ale v letadle, které zamíří do Francie.

„Cítím se skvěle. Mám toho dost na práci. Musím žalovat spoustu lidí, včetně státu Nepál,“ řekl Sobhraj po propuštění agentuře AFP.

Ve vězení se v roce 2008 oženil s Nepálkou Nihitou Biwasovou, která je o 44 let mladší. „Jsem velmi šťastná za rozhodnutí nepálského soudu,“ komentovala žena Sobhrajovo propuštění.

Sobhrajův příběh a jeho činy byly před časem zfilmovány platformou Netflix v seriálu „Serpent (Had)“.

Sobhraj měl být původně propuštěn ve čtvrtek, ale kvůli úkonům, které bylo třeba předtím provést, včetně zdravotní prohlídky, se termín opozdil. O propuštění rozhodl soud ve středu, důvodem byl jeho věk. Sobhaj si odseděl 19 z 20 let, ke kterým byl odsouzen. Z vězení v pátek vyšel ve vlněné čepici a modré flísové bundě. Na nepálské imigrační oddělení ho doprovodilo sedm policistů.

„Nepálská vláda ho chce co nejdříve poslat zpět. Chce to také Sobhraj,“ uvedl jeho advokát, který mu rezervoval letenku u společnosti Qatar Airways s odletem v 18 hodin místního času (13:00 SEČ). „Francouzské velvyslanectví mu přiveze cestovní doklad,“ dodal.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil.Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, poté se vrátil do Francie, vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy, přesný počet jeho obětí není znám.

X X X

Španělská policie zadržela jednoho z deseti nejhledanějších zločinců USA

Španělská policie v Madridu zadržela Novozélanďana, který byl ve Spojených státech odsouzen na doživotí za výrobu a prodej dětské pornografie, sexuální zneužívání a násilí. Michael James Pratt je na seznamu deseti nejhledanějších zločinců amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). O středečním zadržení v hotelu, kde pobýval pod falešnou identitou, informovala policie.

Čtyřicetiletý Pratt v letech 2012 až 2019 lákal mladé ženy a dívky do USA a do Kanady s příslibem práce modelek. Ve skutečnosti ale vlastnil pornografickou produkci a provozoval stránky se stejným obsahem, na nichž zveřejňoval i videa s těmito ženami.

Nelegální činností si vydělal přes 17 milionů dolarů (387,4 milionu korun), uvádí FBI. Na Pratta byla vypsaná odměna za dopadení 100 000 dolarů (2,3 milionu korun), hledaný byl od listopadu 2019.

Španělská policie uvedla, že měla indicie o Prattově přítomnosti v zemi již delší dobu. Na jih Evropy kvůli pátrání po hledaném muži dorazili i soukromí vyšetřovatelé, ale jejich zátahy v Barceloně byly neúspěšné, cituje policejní prohlášení AFP.

Většina zločinců ze seznamu FBI byla v minulosti zadržena v USA, jen 57 v cizině. Ve Španělsku byl člověk z tohoto seznamu zadržen vůbec poprvé, uvedl list El País.

X X X

JOSEF  RACZ  U  BENZINKY  ZADRŽEL  NEBOJÁCNĚ  ZLODĚJE

Hrdinský čin. Zákazník na benzince zneškodnil zdrogovaného útočníka a zachránil pokladní

Policisté v pátek ocenili hrdinu, který neváhal a pomohl přepadené čerpadlářce. Zdrogovaný lupič ji ohrožoval inzulinovým perem. Pomohl jí ale zákazník, který útočníka z čerpací stanice vyprovodil. Muže pak zadržela přivolaná hlídka.

Čtyřiatřicetiletý muž si vyhlédl benzínku v pražské Švehlově ulici. K jeho smůle tam právě tankoval Josef Racz, kterému přišel podezřelý. „Byl to divný týpek. Sedl jsem si do auta a čekal jsem, co se bude dít. A on po chvíli začal útočit na obsluhu,“ popsal Racz.

Muž byl od začátku velmi agresivní a požadoval, aby mu čerpadlářka vydala veškeré peníze. V ruce přitom držel inzulinové pero. Ženě za pultem měl zdrogovaný muž vyhrožovat, že ji zabije. V tu chvíli se ale do celé situace vložil Josef Racz. „Viděl jsem, že v ruce nic nemá, tak jsem věděl, že není ozbrojený. Pustil jsem se do něj a pak jsem ho vyvedl z pumpy,“ říká skromně hrdina, který zabránil loupežnému přepadení.

O zbytek se postarala hlídka, která na místo dorazila během pár minut. „Muže za použití donucovacích prostředků zadrželi přivolaní policisté. Je podezřelý z trestného činu loupeže, za což mu hrozí až deset let ve vězení,“ popsal policejní mluvčí Jan Daněk.

Přepadenou čerpadlářku v pátek po telefonu oslovila redakce Krimi zpráv. Napadená žena odmítla vystoupit na kameru, ale Josefu Raczovi chtěla moc poděkovat za to, že mu nebyl její osud lhostejný. A poděkovali mu také policisté. „Strašně si vážíme toho, že jste byl ochotný  paní pomoci a zachoval jste se jako chlap. Chtěl bych vám za pražskou policii moc poděkovat,“ uvedl k případu Petr Matějček, ředitel krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy.

Podle Josefa Racze byl jeho čin naprosto normální a myslí si, že by se tak měl zachovat každý, kdo uvidí někoho v nouzi. Třiatřicetiletý útočník stráví Vánoce za mřížemi, soud ho totiž poslal do vazby.

X X X

Mladí bojkotují firemní večírky. Odpor k povinné zábavě zaměstnává i soudy

Závěr roku je dobou firemních večírků. Nejde však o aktivitu, kterou by všichni pracovníci vyhledávali. Zvláště příslušníci takzvané generace Z se akce pořádané zaměstnavatelem snaží bojkotovat v rámci nastolení zdravé rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. V některých případech o povinnosti pracovníka zapojit se musely rozhodovat i soudy.

„Strávím 10 až 12 hodin se stejnými lidmi, proč bych s nimi pak chtěl chodit večer ven?“ říká britský IT konzultant Peter Smith. „Mám přátele, které vídám o víkendech a večerech, a kolegy z práce, se kterými můžu jít na rychlý oběd, ale snažím se zajistit, aby se tyto dvě skupiny nepotkaly.“

Podobně k popracovní socializaci přistupuje i sedmadvacetiletý Američan Michael Nicosia. „Užívám si svůj soukromý život a to, že se nestýkám se spolupracovníky,“ říká Nicosia. Říká, že chce mít svůj klid a nepřemýšlet o práci.

Podle listu The New York Post jeho přístup odráží postoj mladých mileniálů a takzvané generace Z, která se ve stále větší míře snaží o udržení hranice mezi pracovním a soukromým životem. Někteří influenceři na TikToku například svým sledujícím radí, aby se s kolegy socializovat nechodili.

Podle průzkumu společnosti pro školení pracovníků TalentLMs byl nedostatek rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem po neuspokojivém platu pro většinu příslušníků generace Z hlavním důvodem, proč v práci skončit.

Stanice BBC ovšem varuje, že vyhnout se firemním neformálním setkáním může být problém s důsledky pro kariéru daného pracovníka. Kolegové jej mohou vnímat jako někoho, kdo není součástí týmu.

Zaměstnanec může být nudný, rozhodl soud

Na vlastní kůži to zažil Francouz, který byl podle soudu neoprávněně vyhozen právě za neochotu účastnit se firemních akcí. Muž, uváděný v soudních dokumentech jen jako Pan T., byl propuštěn v roce 2015 z konzultační společnosti Cubik Partners pro „profesionální nedostatky“. Firma mu vyčítala, že odmítá dodržovat „zábavné a profesionální“ hodnoty společnosti.

Pan T. se odmítal účastnit seminářů, návštěv hospod s kolegy po práci a víkendových akcí pořádaných firmou. Podle jeho právníka tyto aktivity zahrnovaly „nadměrný alkoholismus, šikanu a promiskuitu“, uvádí list The Washington Post.

Mezi „ponižující a dotěrné praktiky“ patřila falešná a zesměšňující „sexuální divadélka“. Pan T. byl například přinucen, aby při pracovních aktivitách sdílel postel s kolegou.

Pan T. podal proti svému propuštění žalobu. Případ se dostal až k francouzskému Kasačnímu soudu. Ten rozhodl, že typ zábavy prezentovaný společností nemusí být podle každého gusta a nucení bývalého zaměstnance do ní je porušením „základního práva na důstojnost a soukromí“. Soud též argumentoval, že pan T. má právo „svobody projevu“ říci ne těm aktivitám, s nimiž nesouhlasí.

Společnost musí zaplatit svému bývalému zaměstnanci 3 000 eur jako odškodné. Soudce se ale bude případem dále zabývat, protože pan T. požaduje, aby mu firma zaplatila více než 460 000 eur za právní náklady a ztrátu výdělku.

Generální ředitel Cubik Partners Olivier Cornut odmítl obvinění, že propustil pana T. za neúčast na společenských aktivitách. Uvedl, že pan T. byl propuštěn z „přísně profesionálních důvodů“, které byly motivovány „skutečnými a vážnými“ znepokojeními ohledně pracovního výkonu dotyčného,“ řekl serveru 7NEWS.com.au. Společnost svého bývalého zaměstnance, jenž pracoval na vyšších pozicích, kritizovala za „demotivující tón“ vůči podřízeným a údajnou neschopnost přijímat zpětnou vazbu a rozdílné názory.

Podle listu The Washington Post lze rozsudek soudu vnímat jako projev společenských změn způsobených hnutím MeToo vůči těm typům zábavy, které zavání sexuálním obtěžováním.

Server Euronews naopak staví případ do kontextu „epidemie lenosti“, která zasáhla Francouze po covidu-19. Projevuje se mimo jiné menší ochotou se účastnit právě firemních akcí.

Podle analytiků si Francouzi v době dlouhých lockdownů zvykli na to nevycházet z domu a nebýt sociální. Dodávají též, že pandemie jen urychlila proces obliby home office a snahy udržet si rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem, kterou se tak výrazně vykazuje mladá generace pracovníků.

X X X

Ministr Blažek řešil platy soudců i justičního personálu, zvýšil odměny znalcům i notářům

 Advokát Pavel Blažek (ODS), který se na sklonku loňského roku vrátil do čela ministerstva spravedlnosti, se letos zabýval mimo jiné personální obměnou na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci či problematikou platů justičního personálu. Jeho úřad přichystal zvýšení odměn pro soudní znalce, k připomínkám poslal novelu zákona o státním zastupitelství a vláda mu schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů.

Problematické zůstává navzdory vládnímu programovému prohlášení platové podhodnocení justičního personálu, například zapisovatelek či informatiků. Předsedové soudů v říjnu varovali před tím, že česká justice je kvůli němu před kolapsem. Soudci usilovali o navýšení platů pro svou administrativu už od příštího roku. Jako kompromis dosáhli příslibu, že nejpozději v roce 2025 budou v rozpočtu ministerstva peníze na to, aby zaměstnanci justice dosáhli na průměrný plat ve veřejné sféře.

Se Soudcovskou unií se Blažek dostal do názorového střetu, když odmítl jmenovat kandidáta na místopředsedu Krajského soudu v Brně kvůli výhradám k jeho práci. Stavovská organizace zdůraznila, že ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce. Blažek poté své argumenty upřesnil a unie nyní hodnotí nastavenou spolupráci a komunikaci jako dobrou.

Krátce po nástupu Blažka do funkce oznámil svou rezignaci olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, kterého politik v minulosti ostře kritizoval za zásah na úřadu vlády z roku 2013. V červenci Blažek zveřejnil výsledky analýzy, jež podle něj odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomoucké instituce pod Ištvanovým vedením. Od stejného měsíce řídí úřad bývalý okresní státní zástupce v Kroměříži Radim Daňhel, kterého Blažkovi doporučil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ištvanova náměstka Pavla Komára nahradil Radek Bartoš.

Veřejných žalobců se týká i novela zákona o státním zastupitelství, kterou ministerstvo poslalo k připomínkám v říjnu. Návrh zavádí sedmileté funkční období nejvyššího státního zástupce, v rozporu s vládním programovým prohlášením ale neomezuje možnosti vlády šéfa žalobců odvolat. Koalice se na způsobu jmenování a odvolávání neshodla, uvedl k tomu Blažek.

Z dalších právních předpisů ministerstvo dokončilo novelu insolvenčního zákona, návrh zákona o hromadném řízení či návrh zákona o lobbování, který mimo jiné zavádí registr lobbistů a jejich přestupkovou odpovědnost. Vládou schválený návrh zákona k ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti zaměstnavatelů čelí kritice protikorupčních organizací i koaličních Pirátů, protože se nemá vztahovat na přestupky ani na anonymní oznámení.

Ministerstvo se dále podílelo na druhém kole takzvaného milostivého léta, které od září do listopadu umožnilo lidem zbavit se snadněji exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokračovaly také práce na novém trestním řádu – vznikla první verze jeho paragrafového znění.

Od počátku příštího roku chce ministerstvo kvůli inflaci zvýšit odměny notářům za některé činnosti. V brzké době plánuje navýšit i odměny pro advokáty. Zjednoduší se zakládání obchodních korporací – například zápis společnosti do obchodního rejstříku už nebude podmíněný předchozím získáním živnostenského oprávnění. Úřad avizoval také novelu, která zavede dvoustupňová kárná řízení se soudci či státními zástupci.

Blažek sám o sobě uvedl, že se po nástupu nové vlády stal spojkou mezi kabinetem Petra Fialy (ODS) a prezidentem Milošem Zemanem. Blažkovy schůzky se Zemanem vzbudily mediální pozornost, když mu na nich prezident oznámil udělení kontroverzní milosti šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi nebo když Blažkovi předal svůj podnět k prověření toho, zda se v souvislosti se Zemanovou hospitalizací mohl stát trestný čin sabotáže.

Blažek se u Zemana zasadil o tři letošní vlny jmenování soudců, čtvrtou prosadila ještě exministryně Marie Benešová (za ANO). Celkem složilo slib 138 nových soudců. Ministerstvo označilo za „historický milník“, že díky tomu budou od 1. ledna místa soudců obsazena na 100 procent. Dvěma ministrovým návrhům na jmenování soudců ze státních zástupců prezident nevyhověl, ceskajustice.cz

X X X

Ke konci kina Atlas v Praze vedly vysoké náklady na provoz. Majitel s provozovatelem ‚nenašli společnou řeč‘

Ve středu server iROZHLAS.cz informoval, že pražské kino Atlas končí z důvodu neprodloužení smlouvy ze strany majitele. Proti tomu se však ohradil Daniel Hagan ze společnosti UT Property, která prostory vlastní. Podle něj zaslala výpověď z nájmu prostor společnost Cinemart plus, s.r.o. provozující kino. Hlavním důvodem výpovědi měla být zejména tíživá situace a nepředvídatelnost v oblasti cen energií a s tím spojené vysoké náklady na provoz kina.

 Že zvýšené náklady na provoz přispěly k rozhodnutí, připustil i provozní ředitel kina Ondřej Trantina: „To jsou faktory, které ovlivňují vše v našem životě. Zvyšují se náklady na topení, osvětlení. Je to taky jeden z důvodů, proč jsme nenašli společnou řeč. My končíme, ale není to naše rozhodnutí.“

To však Hagan odmítá. „Společnost Cinemart plus, s.r.o. nám dne 17. 6. 2022 společně s průvodním dopisem zaslala výpověď z nájmu prostor. … Po obdržení výpovědi jsme se s nájemcem snažili najít společnou cestu k další spolupráci, podmínkám kladeným ze strany Cinemart plus, s.r.o. jsme ale nedokázali vyhovět.“

„V minulosti jsme nájemci vyhověli např. v programu COVID – nájemné a pro rok 2022 bylo nájemné významně poníženo dodatkem smlouvy,“ dodal.

Společnost Cinemart Plus, která kromě Atlasu provozuje také komorní kino Evald na pražské Národní třídě, bude za budovu hledat náhradní místo pro provoz kina. „Určitě se pokusíme něco najít, ale s prostory pro kina to dnes není úplně jednoduché. Tak jsme zvědaví, jestli vůbec něco objevíme,“ upřesnil Trantina.

Prostory Atlasu by se veřejnosti do budoucna uzavřít neměly. „Hluboce respektujeme architektonický význam budovy a prostor známý jako Kino Atlas a Atlas Café nezaniká. V současné době již aktivně pracujeme na získání nového nájemce, který veřejnosti opět otevře toto významné kulturní místo v centru Prahy,“ uvedl ve svém vyjádření Hagan.

Dvousálové kino se nachází ve stejnojmenné bývalé bankovní budově Atlas na pražském Karlíně. Funkcionalistickou budovu dokončili v roce 1942 architekti František Josef Stalmach a Jan Hanuš Svoboda, žáci Josefa Gočára.

V současné podobě fungovalo kino Atlas od roku 2002. V roce 2013 na něm červnové povodně způsobily škodu přibližně 1,5 milionu korun, uhradit ji tehdy pomohli i návštěvníci a následně kino převzala firma Cinemart plus napojená na distribuční síť Cinemart.

Kino také několikrát hostilo projekce filmových festivalů, včetně lidskoprávního festivalu Jeden svět nebo přehlídky německých a německy mluvených filmů Das Filmfest.

X X X

PROFESIONÁLNÍ HASIČI DOSTANOU OD MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE SPECIÁLNÍ TECHNIKU

Moravskoslezský kraj daruje svým profesionálním hasičům speciální vybavení, které nutně potřebují pro zajištění bezpečnosti lidí a majetku. O zakoupení tří termokamer a dvou systému souřadnicových zapisovačů pro Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje rozhodli krajští zastupitelé.

Dění během pandemie a v posledním roce i války na Ukrajině nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a vakcín, dezinfekce domovů či pomoc se zajištěním testování bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. V posledním roce krajští hasiči významně pomáhají i s uprchlickou krizí, mimo jiné zajišťují provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. A samozřejmě nadále plní své běžné pracovní povinnosti, zasahují při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Upřesnil, že profesionální hasiči dostanou od Moravskoslezského kraje tři termokamery Dräger v hodnotě přesahující 867 tisíc korun. Budou umístěny na prvosledové technice Hasičského záchranného sboru MSK a budou pomáhat při pátracích a záchranných akcích, živelních pohromách a dalších mimořádných událostech.

Velkým pomocníkem hasičů se stanou také dvě nové barevné velkoformátové inkoustové tiskárny za více než 458 tisíc korun.  Tiskárny bude využívat oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS MSK při tvorbě grafických částí krizových plánů, vnějších havarijních plánů, havarijního plánu kraje a také při podpoře činnosti odborných skupin krizového štábu Moravskoslezského kraje. PhDr. Miroslava Chlebounová, PR specialista

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.