Churchill předpověděl budoucnost Ruska. Babiš většinu, 50 %, nebo partnery. Odstranit Vondráka, ničí Ano. Rusko děkuje Číně za vyváženost

Ing. Babiš musí stále ukazovat a jednat, jako světový politik, že si umí se vším poradit a má vliv na vedení hnutí a ČR. Musí myslet dopředu. Mít 50 %, nebo partnery na vládu. Nechávat Vondráka na Ostravsku hejtmanem, je velká, neodpustitelná chyba. To neudělá žádný politik v Evropě i ve světě. Stále musí ostře vystupovat proti Fialovi, který už poškodil miliardami lidi i podniky v ČR, a proto většina národa volá po jeho demisi. Ing. Babiš a celé hnutí se do toho musí zapojit.

Neschopný Fiala a spol. sám neodejde, a proto je třeba se zapojit do vyhlášení Gen. stávky odborářů se Středulou a dalšími svazy, venkovem, zemědělci, horníky, hutníky, studenty, dopraváky, zdravotníky, školami, sportovci atd., a nastolit v ČR vládu odborníků, jako je v SR a zorganizoval ji i Václav Havel. Nelze nechat ještě 2 roky škodit ČR Fialou.

X X X

BIDEN,  USA ,  SCHOLZ,  NĚMECKO,  ANGLIE,  FRANCIE,  EU,  LEYENOVÁ  A  SPOL  SI  UŽ  NEVĚDÍ  RADY  S  UKRAJINOU

VOLAJÍ  O  POMOC  ČÍNU

Angličan Churchill předpověděl budoucnost Ruska

Z ruských alternativních zdrojů se zpožděním převzato: Winston Churchill byl premiérem Velké Británie a nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Na začátku 21. století BBC uznala politika jako největšího Brita v historii. Mnoho lidí ví, že Churchill byl horlivým odpůrcem Ruska, ale ani on nepopíralvelikost a nepředvídatelnost lidu této země.

Největší Brit v historii věděl všechno předem„. Nemohu předvídat ruské činy. Je to hádanka zahalená do tajemství a ponořená do tajemství. Ale klíč možná stále existuje. Tím klíčem jsou národní zájmy Ruska.“

„Nelze předvídat, jak se Rusko zachová, je to vždy záhada, víc než to – hádanka, ne – záhada se sedmi pečetěmi.“

Jak vidíte, ani taková „mazaná liška“ jako Churchill, který si hrál s britskou vládou ještě před nástupem do funkce premiéra, nikdy nedokázal předvídat, co od Ruska čekat. Co se pak dá čekat od jiných politiků, kteří nebyli tak moudří jako Winston. Navíc Churchill, i přes veškerou svou nechuť k Rusku, nemohl popřít jeho sílu, moc a vůli lidu:

„Rusové se mohou jevit jako úzkoprsí, drzí nebo dokonce hloupí lidé, ale modlit se lze jen k těm, kteří jim stojí v cestě.“

Churchill také předpověděl budoucnost Ruska. Tato země se podle něj stane nejmocnější na světě – každý bude muset počítat s jejím názorem:

„Předvídám Rusku obrovskou budoucnost. Samozřejmě i ona bude muset projít známými zvraty a možná i těžkými otřesy, ale to vše pomine a poté Rusko povstane a stane se baštou celé Evropy, možná nejmocnější mocností v celý svět .

Jiří Vyvadil: Jestli něčím trpí tato doba, pak je to intelektuální omezenost současných západoevropských politických vůdců. Politici typu Charlese de Gaula a později Francoise Mitteranda, Williho Brandta, Helmuta Schmidta, či Gerharda Schrödera, ale i z druhé strany Helmuta Kohla zmizeli v historii a byli nahrazeni poloslepými náměsíčníky typu Emanuela Macrona, Ulriky von de Leien, Olafa Scholze, kteří se drží za ruce a v područí k progresivistickým bidenovským Spojeným státům směřují krok za krokem k prohlubující se krizi západní Evropy a bojují za vítězství Zelenského. Ať tedy bojují, Rusko tady bude, jak předvídal jinak jeho odpůrce Churchill i nadále a rozhodně všechny útoky, jak doposud i a vždy v historii z historie překoná. Evropa si bude muset projít očistcem své nevýhry. O tom též je současný konflikt Západu proti Rusku, který by předchůdci dnešních nemyslících politiků nikdy nepřipustili.  JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

V  RUSKU   STÁLE  ZAHRANIČNÍ  PODNIKY

 Po roce války jsou některé západní firmy stále v Rusku. Odejít je čím dál těžší

Už je to skoro rok od doby, kdy ruská vojska poprvé pronikla na ukrajinské území. Řada západních firem odvetně ruský trh opustila, některé se ale k tomu dosud neodhodlaly. Jde třeba o výrobce jogurtů Activia, zubních kartáčků Oral-B nebo kosmetiky L’Oréal. Oproti předchozím měsícům se takové transakce nyní i zkomplikovaly, neboť ruští politici začali možné odprodeje blokovat více než dřív.

Firem, které se v Rusku rozhodly zůstat, je celá řada. Řadí se mezi ně i korporát Procter & Gamble nebo výrobce zubní pasty Colgate. Firmy si často chrání své zisky a udržují vydobytou pozici na ruském trhu. Důvod tohoto setrvání na druhou stranu mnohdy spočívá ale i v tom, že oproti předchozím měsícům jsou odprodeje těchto společností mnohem složitější.

Generální ředitel společnosti Unilever Alan Jope pro agenturu Reuters řekl, že jeho firma má odpovědnost vůči třem tisícům zaměstnanců v Rusku a nechce, aby se jeho čtyři ruské výrobní závody dostaly do rukou prokremelských magnátů nebo samotného státu.

Několik firem pro své ruské pobočky zároveň nemůže najít vhodného kupce. Jde třeba o společnost Danone, která odchod z ruského trhu oznámila už během března. Výrobce tabákových produktů Philip Morris pak uvedl, že své ruské působení chtěl ukončit už koncem loňského roku. Dosud ale k tomu nedostal souhlas ruské protistrany.

„Čím víc bude firma odchod z ruského trhu odsouvat, tím to celé bude těžší,“ okomentoval situaci agentuře Reuters Nabi Abdullajev z poradenské společnosti Control Risks s tím, že ruský stát jako kupec některých společností současné prodeje komplikuje a požaduje až padesátiprocentní slevu z požadované ceny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu řekl, že společnosti ruský trh opouštějí v souladu s nastavenými pravidly.

Společnost Carlsberg ve čtvrtek varovala, že ruské úřady by podnik mohly znárodnit, a to proto, aby udržely počty zaměstnanců na předválečné úrovni. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na to uvedl, že v Rusku platí zákony, které zaměstnance chrání. Dodal ale, že by to případně byl velmi zdlouhavý proces.

McDonald’s nelenil

Jen málo společností tak bylo ke svému ruskému působení podobně rozhodné jako třeba fastfoodový řetězec McDonald’s. Ten prodal své ruské restaurace už v květnu, a tedy jen tři měsíce po zahájení války. Nyní jej ale potenciálních zájemců ke koupi podobných projektů v Rusku mnohem méně, a to i kvůli tomu, že na mnohé případné kupce se vztahují sankce ze Západu. Ty takové transakce komplikují.

Ruská ekonomika jako celek loni nedosáhla tak negativních výsledků, jak se původně očekávalo. Hrubý domácí produkt totiž meziročně poklesl jen o 2,5 procenta a poptávka ze strany ruských spotřebitelů taktéž nebyla dramaticky rozdílná. I proto mnoho společností upravilo své prognózy a riziko potenciálních ztrát v případě odchodu z ruského trhu se zvýšilo, jak informovala třeba společnost British American Tobacco.

Aby tyto podniky potenciál ruského trhu co nejvíce využily, provádějí nyní audity a předávají více pravomocí přímo ruským manažerům na místě. Vyhýbají se obchodování s ruskými bankami i jednotlivci, kteří se nacházejí na černé listině. Firmy, jako třeba Unilever, své ruské působení obhajují tím, že na ruský trh dodávají jen to nejzákladnější zboží i tím, že nebudou z Ruska odvádět žádné zisky.

X X X

VONDRÁK  HORNIKŮM  NEPOMOHL

ANO  VONDRÁKA  ODSTRANIT,  UHRADIT  MILIONOVÉ  ŠKODY

BEZ  BABIŠE  BY  SE  VONRÁK  DO  POLITIKY  NEDOSTAL,  MILIONY  NEZÍSKAL

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který v únoru rezignoval na post místopředsedy ANO a pak opustil i poslanecký klub hnutí a zůstává nezařazeným poslancům, naznačil sympatie k úsporám, které se snaží prosadit koalice. Vládní poslanci ho pomohli před pár dny odvolal ze školského výboru Sněmovny, který vedl. Nahradit v čele výboru by ho mohla Jana Berkovcová.

 „Balíček je v daný okamžik stále ještě zatížen velkými nejasnostmi. Je třeba si ale říci, že se bez radikálních opatření na výdajové i příjmové části rozpočtu neobejdeme,“ odvětil nezařazený poslanec Ivo Vondrák na dotaz iDNES.cz, jaký je jeho názor na vládní úsporný balíček, který sama pětikoalice nazývá ozdravný. Nechal tak otevřené, zda balíček podpoří. Vládní koalice má 108 hlasů, Vondrákův případný hlas pro balíček by tak byl stý devátý.

Koalice navrhuje celkem 58 opatření, která mají v příštím roce pomoci snížit schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. Chce zvýšit daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají také úspory, koalice se chystá omezit národní dotace.

„Zatím žádná konkrétní jednání neproběhla a zůstávám i nadále nezařazeným poslancem,“ odvětil Vondrák na otázku iDNES.cz, zda zvažuje vstup do některého klubu ve Sněmovně.

Součástí politických dohod mezi vládní koalicí a ANO při schvalování novely zákona o České televizi a o Českém rozhlasu bylo i to, že Vondrák byl odvolán ze školského výboru. Návrh podpořila i většina poslanců koalice. Vondrák se s hnutím ANO rozhádal, protože podporoval ve volbě prezidenta Petra Pavla, ne předsedu opozičního hnutí Andreje Babiše.

Na místo v čele výboru má šanci Berkovcová

Školský výbor nového předsedu zatím nemá. Podle dohod ve Sněmovně po volbách do Sněmovny má nárok na obsazení předsedy tohoto výboru opoziční ANO. Podle informací iDNES.cz by měla Vondráka nahradit poslankyně Jana Berkovcová.

„Zatím toto neřešíme. Jsme rádi, že se povedla dohoda na odvolání pana Vondráka. Na volbu nového předsedy si ponecháme čas,“ uvedla Berkovcová, Šéf jednoho z vládních klubů, Marek Výborný z KDU-ČSL, řekl, že ANO zatím koalici kvůli volbě nového šéfa výboru neoslovilo.

Místopředseda Sněmovny a šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček to vidí malinko jinak. Nepochybuje o tom, že koalice bude respektovat právo jeho hnutí vybrat nového předsedu školského výboru. „Ještě to ale chvíli potrvá, chtějí nás trochu vyšťavit,“ řekl s nadsázkou iDNES.cz Havlíček.

X X X

Rusko děkuje Číně za „vyváženost“. Navrhla, aby si z Ukrajiny nechalo, co má

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poděkoval v pátek čínskému zvláštnímu vyslanci za vyváženou pozici Číny k možnostem, jak urovnat konfliktu na Ukrajině. Podle deníku The Wall Street Journal Li Chuej fakticky vyzval Západ, aby uznal Rusku území, která právě na Ukrajině okupuje.

 Evropské státy, které emisar vyzval k tomu, aby se odpoutaly od USA a „svobodně“ podpořily okamžité příměří, podle listu reagovaly na návrh velmi chladně. Odmítly tak podle něj snahu Pekingu Západ rozdělit.

Li Chuej, bývalý čínský velvyslanec v Moskvě, byl vyslán Pekingem, aby s evropskými představiteli diskutoval o politickém řešení ukrajinského konfliktu. Německá vláda pak čínského vyslance při návštěvě Berlína vyzvala, aby vyvíjel tlak na stažení ruských sil z Ukrajiny.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že je ochotná s Kyjevem jednat, ale že Ukrajina se tomuto jednání brání. Tuto pozici v pátek Lavrov zopakoval čínskému představiteli. „Šéf ruského ministerstva zahraničí potvrdil závazek Moskvy k politickému a diplomatickému řešení konfliktu. Upozornil ale, že ukrajinská strana a její západní kurátoři vytvořili závažné překážky pro obnovu mírových rozhovorů,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Ukrajina, která se od loňského února brání ruské vojenské agresi, tvrdí, že potřebuje získat co nejvýhodnější pozici na bojišti, než se vrátí k jednacímu stolu, a požaduje mimo jiné stažení ruských sil ze svého území. To Li Chuejovi řekl i během společného setkání před pár týdny ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Lavrov kromě toho také čínskému představiteli poděkoval za „vyváženou pozici“ Číny. „Sergej Lavrov dal najevo vděk čínské straně za její vyváženou pozici ohledně ukrajinské krize, vysoce ocenil ochotu Pekingu hrát pozitivní roli v jejím řešení,“ stojí v krátkém prohlášení ruského ministerstva.

Čína udržuje s Ruskem úzké ekonomické i diplomatické vztahy. Ruskou invazi na Ukrajinu Peking neodsoudil a sankce proti Rusku na rozdíl od Západu nepřijal.

Čína se už v minulosti nabídla, že zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. S podobným návrhem přišla i Brazílie, jejíž prezident v pátek podle TASS ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi popsal, jak si toto zprostředkování představuje. Luiz Inácio Lula da Silva se v tomto ohledu nabídl jako další prostředník. Putin brazilskému prezidentovi tvrdil, že Rusko je ohledně Ukrajiny otevřené dialogu.

X X X

Ukrajincům hrozí ztráta důležitých spojenců. Evropská pomoc naráží na své limity, říká expert

Dodávky zbraní ze Západu na Ukrajinu nejdříve brzdily diplomatické důvody, kdy se některé země zdráhaly nahněvat Rusko. Nyní Evropa začala narážet na technické možnosti. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Nastínil také, jak by se mohla válka další dny a týdny vyvíjet.

Poslední měsíce směřovala pozornost obou válčících stran především k Bachmutu, jehož případné dobytí by získalo symbolickou hodnotu. „Rusko nutně potřebovalo nějaký úspěch a tohle se za něj dá považovat,“ uvedl Dvořák. Město v Doněcké oblasti se pravděpodobně dostalo již pod plnou kontrolu Rusů, ale podle něj zdaleka nemají vyhráno.

„Je otázkou, jestli Ukrajinci mají pravdu v tom, že se opevnili na výšinách kolem Bachmutu. V tom případě by Rusům hrozilo, že je dostanou do jakési kapsy a jednotky, které město obsadily, se dostanou do zajetí nebo obklíčení,“ popsal možný další vývoj.

Velkou ukrajinskou protiofenzivu podle Dvořáka brzdí pomalé dodávky ze Západu, které způsobily dva zásadní faktory. „Nejdříve to bylo dáno diplomatickými ohledy, protože rozhodující západní státy nechtěly nahněvat Moskvu, ačkoliv ta si nic jiného nezaslouží. A za druhé není vyloučeno, že Evropa naráží na čistě technické limity svých možností. Kolik může dodat tanků, raketometů, systémů Patriot nebo dělostřelecké munice,“ vyjmenoval.

Upozornil také na to, že pokud Ukrajinci nebudou úspěšní v protiofenzivě, můžou z velké části přijít o důležité spojence a připomněl měsíc stará slova prezidenta Petra Pavla o jednom z jejich pokusů. „Kdyby se jakkoli protiofenziva zasekla, nedej bože už v samotném zárodku, bylo by to velmi nepříjemné, protože těch skeptiků by minimálně v Evropě začalo přibývat,“ podotkl. Dodal, že v USA se navíc blíží volby, a pokud by se prezidentem stal Donald Trump, nevěstilo by to pro Ukrajinu nic dobrého.

X X X

Hejtman Radim Holiš přivítal ve Zlíně předsedu Trenčianského kraje a českého velvyslance na Slovensku

 Obnovení přímých regionálních vlaků, přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb, posílení cestovního ruchu, propojení studentů z Česka a Slovenska, představení projektu modernizace Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. To byla hlavní témata jednání mezi představiteli Zlínského a Trenčianského kraje, kteří se ve středu 24. května setkali v Baťově mrakodrapu, v sídle hejtmanství.

Hejtman Radim Holiš přivítal ve Zlíně slovenskou delegaci ze sousedního regionu v čele s předsedou Trenčianského samosprávného kraje Jaroslavem Baškou. Jedním z klíčových témat byla pro oba hejtmany otázka přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb, kterou se na úrovni vlád nedaří roky dojednat. „Oba kraje vzájemnou spolupráci záchranek nutně potřebují. Je ostuda, že ministerstva zdravotnictví a pojišťovny se nejsou schopni domluvit a hazardují tím s životy lidí. Naše sanitky totiž mohou být občas na slovenské straně rychleji. A to samozřejmě platí i naopak. Teď to bohužel nefunguje,“ shrnul hejtman Radim Holiš.

Zástupci krajů také hovořili o znovuobnovení přímého vlakového spojení mezi sousedními regiony. „V Púchovské dolině, tedy na trati Horní Lideč – Púchov, by mohly první vlaky vyjet v polovině prosince letošního roku. Jezdit by tady mělo devět spojů. Na provozu se budeme spolupodílet, teď nás čeká dořešit systémy odbavení, tarify a další technické detaily,“ vysvětlil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Radek Doležel.

Radim Holiš také seznámil trenčianského předsedu s plánem modernizace Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Je to perspektivní projekt, který bude finančně i časově náročný, ale pomůže zkvalitnit zdravotnictví v kraji. Do zdraví se vždy vyplatí investovat,“ podotknul Jaroslav Baška.

Hovořilo se také o společných projektech z eurofondů a posílení spolupráce v oblasti vzdělávání či cestovního ruchu. „Máme velmi dobré zkušenosti z předchozích projektů a víme, že díky spolupráci a vzájemné podpoře můžeme čerpat zajímavé finanční prostředky. Jedná se například o projekty ve vzdělávání, v oblasti životního prostředí, kultury či infrastruktury. Rádi bychom například propojili naše lázeňská města novými autobusovými spoji, tedy Trenčianské Teplice, kúpele v Nimnici a Luhačovice,“ dodal předseda Trenčianského samosprávného kraje.

Další program pokračoval odděleně, část v Technologickém inovačním centru a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Dalšího jednání na hejtmanství se pak zúčastnil také český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák, který do Zlínského kraje na oficiální návštěvu zavítal poprvé. „Účast pana velvyslance podtrhla důležitost jednání se slovenskou stranou. Dohodli jsme se na několika zajímavých projektech, které mohou být inspirací pro další regiony. Například založení československého fondu, který posílí vazby v oblasti vzdělávání a který bychom rádi využili na propojování našich studentů a škol,“ dodal Radim Holiš. Závěr návštěvy patřil zahájení 27. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín. Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje

X X X

Ministerstvo připravilo nový systém řešení chyb soudců a žalobců. Vrací se dva stupně

 Kárné žaloby, tedy disciplinární řízení se soudci, státními zástupci nebo exekutory při jejich pochybení, budou v prvním stupni projednávat vrchní soudy. Odvolací senáty však budou jak na Nejvyšším soudu (NS) tak na Nejvyšším správním soudu (NSS). V kárných senátech budou zastoupeni částečně i zástupci jiných právnických profesí, než jen soudci. To jsou základní prvky kompromisu, který byl podle informací České justice dosažen mezi zástupci justice a ministerstvem spravedlnosti.

Průtahy v řízení, jízda v opilosti, nerespektování pokynů nadřízených nebo manipulace s dokumenty. To jsou jen některé z prohřešků soudců či státních zástupců, které v poslední době řešily kárné senáty. Řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů se nyní zásadně změní. Současný systém, kdy o kárných žalobách rozhodují smíšené kárné senáty při NSS, se sice osvědčil, avšak terčem kritiky bylo především to, že neexistoval odvolací stupeň. „Přezkum“ rozhodnutí kárných senátů tak prováděl jen Ústavní soud.

Před rokem 2009 bývala kárná řízení dvoustupňová. Kárné žaloby řešily nejprve senáty vrchních soudů, odvolání pak Nejvyšší soud. Po opakované kritice některých rozhodnutí, zejména kvůli údajným projevům profesní solidarity, vznikl nový systém, sice jednostupňový, ale při zastoupení více právních profesí. O soudcích, státních zástupcích a exekutorech tak nerozhodují jen jejich stavovští kolegové, ale také třeba zástupci advokacie a akademici. Nelze se odvolat, jen podat ústavní stížnost.

Dvoustupňové řízení však po České republice požaduje mezinárodní protikorupční organizace GRECO, předchozí vláda se k němu zavázala v Národním plánu obnovy. Loni navíc Evropský soud pro lidská práva vyhověl stížnosti pokutovaného exekutora Jana Grosama. Ve stížnosti namítal, že kárné řízení s ním nemělo parametry řádného procesu, že český soud neměl parametry soudu i že neměl možnost odvolání. Případ bude řešit i Velký senát ESLP.

Nevole uvnitř justice

Reakcí na to bylo několik legislativních návrhů Ministerstva spravedlnosti (MSp). Ten poslední přinesl několik zásadních novinek. Některé z nich ovšem vyvolaly nevoli uvnitř justice.

Vedle některých nových institutů, jako možnost podmíněného zastavení kárného řízení, se jednalo i o upuštění od účasti zástupců jiných právnických profesí v kárných senátech a také marginalizace role NSS. Přitom to byli právě soudci NSS, kteří jako předsedové kárných senátů měli zásadní pozitivní vliv na podobu kárné judikatury, která se vyznačuje až na výjimky vysokou argumentační úrovní.

Mezi zástupci justice a MSp tak bylo nedávno dosaženo dohody na změně tohoto návrhu. Česká justice získala od účastníků jednání její základní podobu.

Kárné žaloby budou v prvním stupni projednávat vrchní soudy. Vrchní soud v Praze bude nakonec příslušný pro žaloby na soudce z českých „justičních krajů“, olomoucký pro kraje z jeho obvodu. Rozhodovat by o v případech týkajících se soudců měly sedmičlenné senáty, v jejichž čele by byl soudce příslušného vrchního soudu. Členy by měli být soudci NS a NSS, zástupce z okresního či krajského soudu v obvodu soudu vrchního a přísedící z řad státních zástupců, advokátů a z jiných právnických povolání.

Přísedící žalobci a advokáti

O kárných deliktech státních zástupců pak kárné senáty v čele opět se soudcem příslušného VS, se soudci NS a NSS, avšak přísedícími by byli tři státní zástupci z okresních, krajských a vrchních státních zastupitelství a zástupce advokátů.

V případě exekutorů by opět členy byli tři soudci, přísedícími pak dva exekutoři, advokát a zástupce nevržený ombudsmanem.

Odvolací instancí by pro soudce obecných soudů (vyjma soudců NS) byl nově osmičlenný kárný senát při NS. Ten by tvořilo šest členů z řad soudců (tři z NS, včetně předsedy senátu a tři soudci z NSS) a dva přísedící z řad advokátů. V případech soudců správních úseků by rozhodoval stejně složený kárný senát, ovšem při NSS a v čele z předsedou z řad soudců NSS.

Při NSS by pak byly i odvolací kárné senáty pro kárná řízení ve věcech státních zástupců a exekutorů. Ty by byly opět tvořeny z šesti soudců z řad obou nejvyšších soudů. Přísedícími by v případě státních zástupců byli dva státní zástupci Nejvyššího státního zastupitelství a v případě exekutorů dva přísedící z řad exekutorů.

Pokud by bylo zřízeno více odvolacích kárných senátů, počítá dohoda s ustavením i speciálního velkého kárného senátu pro účely sjednocování judikatury. Petr Dimun, čtk

X X X

 Lékařka při screeningu neodhalila Downův syndrom. Soudy řešily wrongful birth žalobu

Nejvyšší soud (NS) v neobvyklém sporu potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu nemocnice, která při screeningu špatně vyhodnotila riziko vývojových vad, a rodičům se pak nečekaně narodila dcera s Downovým syndromem. Otázkou však zůstává výše náhrady nemajetkové újmy, kterou se bude znovu zabývat Okresní soud v Olomouci. Rodiče tvrdí, že kdyby znali skutečnou míru rizika, podstoupili by další vyšetření, a případně se rozhodli pro ukončení těhotenství.

Dítě se narodilo v roce 2015. Brzy poté zdravotníci diagnostikovali Downův syndrom. Pro rodiče to byl šok. V osmém týdnu těhotenství byla matka na screeningu s cílem stanovit riziko nejčastějších vývojových vad plodu, včetně Downova syndromu. Výsledky dopadly dobře. Později se však ukázalo, že lékařka do speciálního softwaru nezadala řádně všechny potřebné údaje a biochemické markery, přestože byly z odebraného vzorku krve k dispozici. Při správném zadání údajů by screening ukázal riziko ve střední kategorii, což by znamenalo konzultaci s genetikem a nabídku podrobnějšího ultrazvukového vyšetření s možností rekalkulace rizik.

V následném soudním sporu šlo o žalobu typu wrongful birth, což je pojem, který právníci nepřekládají z angličtiny do češtiny. Volně jej lze přeložit jako nechtěné narození. V Česku je podobných žalob málo a vyvolávají etická dilemata. NS v novém rozhodnutí dospěl k závěru, že uplatnění žalob na odčinění nemajetkové újmy způsobené pochybením poskytovatele zdravotních služeb při prenatálním vyšetření je v českém právním řádu přípustné, a to za situace, kdy se posléze narodí dítě postižené genetickou vadou, k jejímuž zjištění prenatální vyšetření směřovalo.

„Předpokladem vzniku tohoto nároku je prokázání pochybení při prenatálním vyšetření, dále vznik nemajetkové újmy, při níž se musí rozlišit, do jakých dílčích osobnostních práv bylo zasaženo, a konečně prokázání existence příčinné souvislosti mezi neoprávněným zásahem do konkrétního dílčího osobnostního práva a nemajetkovou újmou,“ konstatoval NS.

Okresní soud původně otci přiznal 1,5 milionu korun a matce 2,3 milionu korun. Krajský soud náhradu snížil na 300.000 korun pro otce a dvojnásobek pro matku. Zdůraznil, že jde o odlišnou situaci, než když se odškodňuje úmrtí dítěte, což je celoživotní trauma a nevratný stav. Oproti tomu dítě s Downovým syndromem může rodičům i přes nutnost zvýšené péče přinášet radost a štěstí. Dovolání k NS podali jak rodiče, kteří se domáhali vyšší náhrady, tak Fakultní nemocnice Olomouc, která prosazovala zamítnutí nároku.

NS nařídil kauzu znovu otevřít. Potvrdil při tom, že rodiče mají právo na přiměřené zadostiučinění za zásah do jejich osobnostního práva na reprodukční sebeurčení. „Je však třeba dát zapravdu námitce žalované (nemocnice) uplatněné v dovolání, že si soudy zcela neujasnily, zda žalobci žalobou požadují náhradu újmy pouze za zásah do tohoto osobnostního práva, anebo současně i újmy jiné, spočívající v zásahu do soukromého a rodinného života tím, že trvale pozorují handicap svého dítěte, prožívají obavu o jeho vývoj a budoucnost a jejich rodinný život se podstatně změnil,“ uvedl NS.

Nyní je zapotřebí ujasnit charakter nároku. Okresní soud by měl také prokazovat, že matka skutečně mohla podstoupit umělé přerušení těhotenství a že tomu nestály v cestě zdravotní důvody na její straně, případně její světonázorové přesvědčení.

X XX

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně vyhodnotila riziko vývojových vad. Rodičům se tak nečekaně narodila dcera s Downovým syndromem a tvrdí, že kdyby znali míru rizika, podstoupili by další vyšetření, a případně těhotenství ukončili. Otázkou zůstává výše nemajetkové újmy, kterou bude znovu řešit Okresní soud v Olomouci.

Dítě se narodilo v roce 2015. Brzy poté zdravotníci diagnostikovali Downův syndrom. Pro rodiče to byl šok. V osmém týdnu těhotenství byla matka na screeningu s cílem stanovit riziko nejčastějších vývojových vad plodu, včetně Downova syndromu, a výsledky dopadly dobře.

Později se však ukázalo, že lékařka do speciálního softwaru nezadala řádně všechny potřebné údaje a biochemické markery, přestože byly z odebraného vzorku krve k dispozici. Při správném zadání údajů by screening ukázal riziko ve střední kategorii, což by znamenalo konzultaci s genetikem a nabídku podrobnějšího ultrazvukového vyšetření s možností rekalkulace rizik.

V následném soudním sporu šlo o žalobu typu wrongful birth, což je pojem, který právníci nepřekládají z angličtiny do češtiny. Volně jej lze přeložit jako nechtěné narození.

V Česku je podobných žalob málo a vyvolávají etická dilemata. Nejvyšší soud (NS) v novém rozhodnutí dospěl k závěru, že uplatnění žalob na odčinění nemajetkové újmy způsobené pochybením poskytovatele zdravotních služeb při prenatálním vyšetření je v českém právním řádu přípustné, a to za situace, kdy se posléze narodí dítě postižené genetickou vadou, k jejímuž zjištění prenatální vyšetření směřovalo.

Předpokladem vzniku tohoto nároku je prokázání pochybení při prenatálním vyšetření, dále vznik nemajetkové újmy, při níž se musí rozlišit, do jakých dílčích osobnostních práv bylo zasaženo, a konečně prokázání existence příčinné souvislosti mezi neoprávněným zásahem do konkrétního dílčího osobnostního práva a nemajetkovou újmou,“ konstatoval NS.

Okresní soud původně otci přiznal 1,5 milionu korun a matce 2,3 milionu korun. Krajský soud náhradu snížil na 300 000 korun pro otce a dvojnásobek pro matku. Zdůraznil, že jde o odlišnou situaci, než když se odškodňuje úmrtí dítěte, což je celoživotní trauma a nevratný stav.

Oproti tomu dítě s Downovým syndromem může rodičům i přes nutnost zvýšené péče přinášet radost a štěstí. Dovolání k NS podali jak rodiče, kteří se domáhali vyšší náhrady, tak Fakultní nemocnice Olomouc, která prosazovala zamítnutí nároku.

NS nařídil kauzu znovu otevřít. Potvrdil při tom, že rodiče mají právo na přiměřené zadostiučinění za zásah do jejich osobnostního práva na reprodukční sebeurčení.

„Je však třeba dát zapravdu námitce žalované (nemocnice) uplatněné v dovolání, že si soudy zcela neujasnily, zda žalobci žalobou požadují náhradu újmy pouze za zásah do tohoto osobnostního práva, anebo současně i újmy jiné, spočívající v zásahu do soukromého a rodinného života tím, že trvale pozorují handicap svého dítěte, prožívají obavu o jeho vývoj a budoucnost a jejich rodinný život se podstatně změnil,“ uvedl NS.

Nyní je zapotřebí ujasnit charakter nároku. Okresní soud by měl také prokazovat, že matka skutečně mohla podstoupit umělé přerušení těhotenství a že tomu nestály v cestě zdravotní důvody na její straně, případně její světonázorové přesvědčení.

X X X

Kdo čeká na výměru penze, nebude platit zdravotní pojištění, dohodla VZP a stát

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla kvůli zdravotním odvodům dostat od sociální správy seznam lidí čekajících na důchod. Po nich přestane žádat pojistné. Za důchodce hradí zdravotní pojištění stát, správa ale kvůli náporu nevyřizuje žádosti o důchod v zákonné lhůtě. Řada lidí už nepracuje, důchod ale potvrzený stále nemají. Stát za ně tak pojistné nehradí, žádají je po nich pojišťovny.

 Dohodli se na tom v pátek zástupci ministerstva práce, České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a pojišťoven, sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová. O problému jednal tento týden i sněmovní sociální výbor.

Ústřední ředitel ČSSZ František Boháček poslancům řekl, že většina pojišťoven akceptovala potvrzení úřadu o podání žádosti o důchod. Pojistné pak dál nevyžadovala. Brala klienta jako důchodce, za kterého bude platit stát. VZP za penzistu považovala člověka až v době, kdy měl důchod vyřízený a přiznaný, popsal šéf ČSSZ. Podle něj bylo cílem najít jednotné řešení, aby lidé nemuseli nic dokládat a pojišťovny za ně získaly od státu zdravotní pojištění.

„Na dnešním jednání se dohodlo, že ministerstvo práce, potažmo ČSSZ, bude schopno předávat VZP seznamy klientů, kterých se žádosti o starobní, případně předčasné důchody týkají. VZP na základě těchto podkladů přestane klienty dočasně aktivně oslovovat. Na jednání jsme byli ujištěni, že situace bude vyřešena během jednoho až dvou měsíců,“ uvedla Plívová. Dodala, že pojišťovna bude ke klientům přistupovat „s maximální vstřícností“, i když nepochybila a potíže nezpůsobila.

VZP má ve svém systému nastaveno obesílání automaticky. Změna je podle mluvčí technicky poměrně náročná. Požádala o shovívavost. „Pokud by někomu z této skupiny klientů (žadatelé o důchod) přišla výzva k doložení plateb zdravotního pojištění, případně úhradě minimálního pojistného, poprosíme, aby se obrátil na naši pobočku, kde s ním individuálně vše vyřešíme,“ sdělila Plívová.

Pokud by ČSSZ nakonec penzi žadateli nepřiznala, dohodne s ním pojišťovna případný další postup. Předpokládá, že by se mohlo jednat nejvýš o desítky případů.

Sociální správa čelí od podzimu náporu. Celkem dostala podle svého ředitele loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51.000 mužů a nově i žen, které se chystají teď do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci.

Úřad tak před pár týdny oznámil, že se doba vyřizování důchodu prodloužila a překračuje zákonnou tříměsíční lhůtu. V průměru tehdy trvala 99 dnů. Tento týden evidoval úřad 18 000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14 000 o předčasnou penzí. Boháček poslance sociálního výboru ujistil, že úřad by měl situaci vyřešit do konce června. Poté by měl stíhat vyřizovat žádosti v zákonných lhůtách.

Premiér Petr Fiala se v pátek omluvil lidem, kteří čekají déle, než stanovuje zákon, na vyměření důchodů. „Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že že čekají dlouho a je to neúměrné nebo není to v pořádku,“ řekl premiér s tím, že vláda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se problémem zabývají.

Krátkodobým opatřením je, aby se dostali dopředu ti, u nichž by mohlo dojít k sociálně-právnímu ohrožení. Situaci podle Fialy zavinily neočekávaný zájem o předčasné důchody, výplaty výchovného, ale i dědictví v podobě nízké digitalizace resortu.

X X X

Ruské hranice střeží branci. Jsou na našem území, odbyly úřady jejich matky

Ruská armáda posílá do Belgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou brance povolané k povinné roční vojenské službě. Ačkoli technicky vzato se mladíci nacházejí mimo konfliktní zónu, jak káže ruská legislativa, ve skutečnosti místo výcviku tráví čas kopáním zákopů a ukrýváním se před střelbou. Uvádí to ruský portál 7×7, jenž mluvil s matkami odvedenců.

Moskva brance na hranice posílá od září, a to navzdory slibům prezidenta Vladimira Putina, že mladíci odvedení na vojnu se „zvláštní operace“ nezúčastní. „Naše děti jsou první obrannou linií na hranicích, dokonce vidí na ukrajinské muže,“ řekla 7×7 matka jednoho z odvedenců. Podobně jako další, kteří s portálem promluvili, si přála zůstat v anonymitě.

Ruští mladíci na hranicích žijí v zemljankách, nosí neprané uniformy a zastávají práci pohraniční stráže. Oficiální pohraničníci a ruská Národní garda jsou údajně rozmístěni až za nimi. Rusové z pohraničí v okolí Belgorodu od začátku invaze pálí na ukrajinské území a ukrajinští obránci jim palbu opětují.

„Naši synové před pohraničníky stojí jako terče,“ popsala matka dalšího brance. „Dospělí muži, kteří dostávají adekvátní plat a kteří se rozhodli jít do pohraniční služby z vlastní vůle, stojí za našimi nevycvičenými chlapci. Ti dostávají jen 2 300 rublů (639 korun) měsíčně,“ dodala žena.

Brancům se v Belgorodské oblasti podle jejich rodičů nedostává náležitého výcviku. „Za několik měsíců je vzali na střelnici asi dvakrát nebo třikrát, přestože jejich nadřízení hlásí lekce střelby jednou týdně,“ uvedla matka, jež se představila křestním jménem Marina. Branci jsou navíc podle ní přidělování na práce, které neodpovídají jejich vzdělání.

Belgorodská oblast se v pondělí stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva do oblasti pronikly oddíly ruských dobrovolníků, konkrétně mělo jít o členy Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, jenž od loňského léta bojuje jako součást ukrajinských ozbrojených sil.

Na internetu se mimo jiné objevilo video zničeného hraničního přechodu Grajvoron. Prokremelský bloger Alexandr Kots poté s odkazem na své zdroje na Telegramu napsal, že tento přechod střežili právě branci.

O úmrtích branců ruské úřady mlčí

„V podstatě hned po odvodu je poslali do zákopů u hranic. Žijí v zemljankách s hlínou na podlaze, vodu na mytí vůbec nemají,“ podotkla Marina. Podle ní odvedencům kromě výcviku chybí také základní vybavení a jídlo, takže musí spoléhat na pomoc ruských dobrovolníků.

Podle 7×7 v posledních měsících v Belgorodské oblasti při ostřelování zemřelo nejméně sedm branců. Tři z nich přišli o život 16. ledna při útoku na kontrolní stanoviště Šebekino. Ruští úředníci, v čele s gubernátorem Vjačeslavem Gladkovem, o úmrtích oficiálně neinformovali.

Povinná vojenská služba se v Rusku vztahuje na zdravé muže ve věku 18 až 27 let. Loni na podzim prezident Putin stanovil cíl povolat 120 tisíc lidí. Při letošních jarních odvodech má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů.

Kreml tvrdí, že armáda brance nepošle na Ukrajinu ani na okupovaná ukrajinská území. Branci nemohou být podle ruských zákonů nasazeni mimo Rusko.

Matky branců nasazených u hranic s Ukrajinou podaly hromadné stížnosti na ruskou generální prokuraturu, ruské ministerstvo obrany i další úřady. Uspořádaly i několik protestů před vládními budovami. Ruští úředníci ale odpovědi stroze: nestalo se nic nezákonného, vaši synové jsou umístěni na území Ruska a války se nikterak neúčastní.

Ženy, které se snažily na situaci dále upozornit, se ocitly pod tlakem státu. Ten například zahájil vyšetřování Rady matek a manželek vojáků, neboť se údajně dopustila šíření dezinformací. Velitelé měli rovněž pohrozili odvetnými opatřeními proti brancům, jejichž matky veřejně promluví.

Rodiče odvedenců se rovněž obávají, že jejich synové by mohli skončit přímo na ukrajinské frontě, v okupované Doněcké, Luhanské, Záporožské nebo Chersonské oblasti. Ty Kreml po zářijovém hlasování, považuje za své území. Většina světa platnost těchto plebiscitů neuznala.

X X X

Odeberte Maďarsku předsednictví v radě, žádají europoslanci. Budou hlasovat

Část poslanců Evropského parlamentu chce navrhnout členským zemím Evropské unie, aby Maďarsku odebraly možnost předsedat příští rok Radě EU. Europoslancům vadí pokračující maďarské problémy s právním státem či omezování práv sexuálních menšin.

Hlasovat o návrhu usnesení by měli na plenárním zasedání příští týden. Maďarská vláda rezoluci, která je pro členské státy nezávazná, tvrdě kritizuje.

Europoslanci dlouhodobě vyzývají vládu konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána, aby přestala omezovat nezávislost justice, pluralitu médií, akademické svobody nebo činnost nevládních organizací.

Evropské instituce kvůli tomu několik let vedou s Budapeští bezvýsledné řízení, k dílčím ústupkům Maďarsko přesvědčila až hrozba zabavení části unijních fondů. Podle europoslanců jsou však spory s Budapeští natolik vážné, že by neměla ve druhé polovině příštího roku dostat možnost určovat unijní agendu.

„Rádi bychom řešili i zmíněný problém maďarského předsednictví, protože reálně hrozí, že příští volební období Evropského parlamentu začne přímo projevem maďarského premiéra. Nemá cenu popírat, že by to fatálně paralyzovalo fungování EU jako takové,“ sdělil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa z frakce zelených, která text kritický k Maďarsku spoluiniciovala.

Někteří jeho kolegové hovoří o tom, že Orbánova vláda by neměla dostat možnost předsedat Radě EU i kvůli vstřícnému vztahu premiéra k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a odmítavému postoji k vojenské pomoci Ukrajině.

Maďarsko po Belgii

Maďarsko má podle pravidelného harmonogramu střídání předsednictví převzít řízení sedmadvacítky zemí za rok v červenci od Belgie. Poté bude půl roku určovat agendu ministerských jednání, spolurozhodovat o unijních prioritách a zastupovat Radu EU při jednáních s europoslanci. Rozhodnutí o pořadí předsednických států je plně v rukou členských zemí a parlament na něj nemá vliv.

Navrhovaný text rezoluce má podle informací podporu značné části poslanců hlavních politických skupin. Parlament podle usnesení přijme „odpovídající opatření“, pokud Rada EU problém spojený s maďarským předsednictvím nebude řešit. O konkrétních krocích europoslanci zatím nehovoří.

„Neměli bychom dovolit, aby Maďarsko přišlo o takovou příležitost! Ti, kteří mají v této záležitosti skutečnou váhu, nikdy ani nezvažovali myšlenku, že by Maďarsku nebylo povoleno vykonat jeho roli,“ reagovala podle agentury MTI na záměr europoslanců maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Narážela na fakt, že ostatní členské země o jakékoli změně pořadí předsednictví dosud neuvažovaly. Budapešť je podle ní v pravidelném kontaktu s Radou EU a na předsednictví se již chystá. Předsednictví bude skvělou příležitostí šířit maďarské názory do dalších zemí a formovat evropskou budoucnost, dodala ministryně.

X X X

Pouhých šest týdnů budou v Národním muzeu a Národní knihovně vystaveny vzácné Velké knihy hudby

V Historické budově Národního muzea a v Národní knihovně ČR se ve středu 24. května otevírá výstava nazvaná Velké knihy hudby. Společně realizovaný projekt představí nejkrásnější a nejvzácnější hudební rukopisy předbělohorských literátských bratrstev ze sbírek obou institucí. Kvůli své nevyčíslitelné hodnotě jsou vystavovány jen výjimečně a na krátký čas, a výstava tudíž nabízí unikátní příležitost si je prohlédnout.

 Šestitýdenní výstava končící 2. července bude probíhat paralelně v obou institucích. Část prezentovaná v Národním muzeu je věnována kodexům literátů v Čechách s výjimkou Prahy, část vystavená v Národní knihovně se naopak zaměřuje výlučně na rukopisy pražských sborů. Celkem představuje 16 rukopisů a rukopisných zlomků z 15.–17. století, které na první pohled zaujmou jak úctyhodnou velikostí, tak výzdobou, která nezřídka reprezentuje vrchol dobové knižní malby. Knihy jsou zároveň důležitým svědectvím o hudebním životě na literátských, a to zejména českých kůrech.

„Jsou vzácné poklady, které nemají podobu mincí nebo drahých kamenů. A mohou to být třeba tyto staré a unikátní rukopisy. Národní knihovna a naše Knihovna Národního muzea je mají uloženy ve speciálních depozitářích, v nichž je zvláštní bezpečnostní a klimatický režim. Materiál je citlivý, a tak se mohou vystavovat jen krátce. Jinak by se zničil pergamen, papír, malba. Pro návštěvníky je to exkluzivní příležitost něco takového vidět v originální podobě. S generálním ředitelem Národní knihovny Tomášem Foltýnem jsme se proto domluvili, že spojíme tyto naše klenoty jedním tematickým obsahem a nabídneme veřejnosti k prohlédnutí souběžně v obou našich sídlech,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V průměru půl metru vysoké a v případě použití pergamenu i přes 20 kg vážící rukopisy sloužily zpěvákům zmíněných bratrstev k provozování hudby v kostelích, a právě pro účely skupinového zpěvu nabývaly takových rozměrů. Svým uživatelům a objednavatelům pak dávaly příležitost nejen k vyjádření jejich náboženského cítění, ale také k patřičné sebeprezentaci. Na finančně a časově náročné písařské práci, výzdobě a svázání knih se podílely vyhlášené dílny, financované jak přímo bratrstvy, tak městskými obcemi, cechy či konkrétními donátory.

Generální ředitel Národní knihovny České republiky Tomáš Foltýn k tomu dodává: „Graduály literátských bratrstev jsou jedinečným dokladem úrovně předbělohorské kultury a rovněž i důkazem pestrosti tehdejšího náboženského života. Vznikaly v obou prostředích – jak protestantském, tak katolickém. Během výstavy si tak návštěvníci budou moci prohlédnout jak graduál vzniklý činností literátského bratrstva u Betlémské kaple obsahující mimo jiné výjev upálení Mistra Jana Husa, tak i jeho protiklad pocházející z majetku katolického literátského bratrstva při kapli svatého Václava na Pražském hradě. Kombinace výtvarného pojetí výzdoby graduálů a hudebního obsahu poukazuje na jejich praktické využití nejen při církevních zpěvech, ale i při sebeprezentaci jejich vlastníků.“ Tomáš Foltýn rovněž ocenil skvělý přístup Národního muzea k možnosti vzájemné spolupráce: „Výstava Velké knihy hudby dokazuje, že významné organizace národního charakteru umí nalézat zajímavá témata, která je možné prezentovat napříč unikátními institucionálními sbírkami. S generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem se budeme i nadále zabývat myšlenkami na další společné projekty.“

Návštěvníci si budou moci prohlédnout výběr z kodexů dochovaných ve dvou největších rukopisných sbírkách v ČR. Z těch nejstarších se například jedná o monumentální Plzeňský graduál Martina Stupníka – knihu o výšce 68 cm a váze téměř 32 kg, vynikající práci dílny Valentina Noha z Jindřichova Hradce. Hned několik rukopisů pak dokumentuje tvorbu Jana Táborského z Klokotské Hory, majitele nejvýznamnější pražské písařské dílny 16. století, a s ním spolupracujících iluminátorů, jako byli Fabián Puléř, Matyáš Hutský z Křivoklátu a Matouš Ornys z Lindperka. Z jejich díla lze zvlášť vyzdvihnout bohatě zdobený Staroměstský, Křižovnický, Českobrodský a Lomnický graduál, přičemž poslední vznikl v další významné pražské písařské dílně Jana Kantora zvaného Starý.

„Úzkou spolupráci obou národních institucí velice vítám. Jsem přesvědčen, že intenzivní partnerství příspěvkových organizací Ministerstva kultury je při prezentaci našeho národního kulturního dědictví nezaměnitelné a nezastupitelné. Sdílení fondů, odborných profesí i společné prezentace je nutné rozvíjet. A nová výstava Národní knihovny a Národního muzea je toho vzorovou ukázkou,“ dodává ke společnému projektu ministr kultury Martin Baxa. Mgr. Kristina Kvapilová, Vedoucí Oddělení vnějších vztahů, NÁRODNÍ MUZEUM

X X X

Nejvyšší intenzita cyklodopravy v Praze byla první rok COVIDu, v roce 2022 se její růst oživil

Městská společnost Operátor ICT, a.s., pro Magistrát hl. m. Prahy od roku 2018 monitoruje cyklistickou dopravu ve 29 lokalitách v Praze.  Městu cyklosčítače poskytují důležitá data, která může využít při plánování cyklistických tras a infrastruktury v Praze. Občanům pak dávají informace o vytíženosti jednotlivých lokalit. Data jsou integrována do datové platformy Golemio a nově jsou obohacena o možnost vyhodnocovat intenzitu cyklistické dopravy i v souvislosti s počasím nebo přesněji hodnotit její meziroční změny.

 „Cyklistika v Praze nabývá v posledních letech na intenzitě. Data z cyklosčítačů se nám hodí především pro plánování budoucího rozvoje celkové městské cykloinfrastruktury a pro to, abychom na základě dostupných dat uměli vyhovět všem druhům dopravy ve městě a postupně pracovali na zvyšování jejich kvality a dostupnosti. Kromě rozvoje MHD je v plánu také rozvoj dalších oddělených cyklostezek a jejich propojení do souvislých tras napříč městem. Nyní jsou často roztrhané do neúplných celků,“ říká Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

„V platformě Golemio představujeme nový dashboard s monitoringem intenzity cyklistické dopravy v korelaci s teplotou a srážkami. Umožňuje porovnání nejen intenzity cyklistické dopravy v závislosti na počasí, ale i mezi jednotlivými lokalitami, což uživatelům poskytne detailnější pohled na cyklistickou dopravu v Praze. Vedle toho je možné data srovnávat meziročně. Analýzu připravujeme společně se zástupci odboru dopravy Magistrátu hlavního města Prahy,“ popisuje Petr Suška, ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení ve společnosti Operátor ICT.

„S ohledem na zvýšení kvality dat je možné publikovat data napříč celou sledovanou sítí ve formě indexu. Nejedná se jen o hrubá data, neočištěná od vlivu uzavírek, výpadků či chyb technologie a podobně. Index udává meziroční srovnání zatížení cyklistické sítě v Praze pro roky 2018 až 2022. Ukazuje na mírný nárůst cyklodopravy v roce 2022 oproti roku 2021 a taktéž oproti roku 2018. Nejvyšší intenzita cyklodopravy v Praze byla v roce 2020,“ doplňuje Jaroslav Mach, vedoucí oddělení rozvoje dopravy Magistrátu hl. m. Prahy.

Od základní hodnoty 100 v roce 2018 dosáhl index cyklodopravy svého vrcholu v roce 2020 s hodnotou 113. V roce 2021 se hodnota indexu snížila na 106,2, což značí mírný pokles oproti předchozímu vrcholu. V roce 2022 hodnoty mírně narostly na 106,5.

 Cyklosčítače poskytují užitečná data o pohybu cyklistů v reálném čase. Jedná se o nepřímou podporu cyklistiky ve městě. Slouží jako jeden z nástrojů na sledování naplnění Koncepce rozvoje cyklistické dopravy a rekreační cyklistiky v Praze a jako podpůr ý nástroj dalších iniciativ souvisejících s rozvojem cyklistiky a její infrastruktury v hlavním městě. Vhodnou technologií jsou zaznamenávány směrové průjezdy cyklistů přímo v bodě měření s rozlišením směru jízdy. Data jsou sbírána v reálném čase (respektive pětiminutových intervalech) do datové platformy Golemio. Iva Pavlousková, PR & Tisková mluvčí,   Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

X X X

 V SRBSKU  POHOTOVOST  ARMÁDY

Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl armádu do bojové pohotovosti a nařídil vojenským jednotkám, aby se přesunuly blíž k hranicím s Kosovem. Reagoval tak na střety na severu Kosova mezi etnickými Srby a kosovskou policií. Rostoucí napětí ostře kritizoval šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Střety v severokosovském okrese Zvečan propukly poté, co se kosovská policie snažila pomoci nově zvolenému albánskému starostovi, aby nastoupil do úřadu. V tom mu bránili místní etničtí Srbové, kteří v této oblasti představují většinu a místní volby bojkotovali. Tamní sdělovací prostředky informovaly, že kosovská policie použila proti davu, který se shromáždil před radnicí, slzný plyn. Protestující zapálili jedno policejní vozidlo.

„Byl nařízen bezodkladný přesun vojáků k hranici Kosova,“ řekl v živě vysílaném televizním prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević. „Je jasné, že dochází k teroru proti srbské komunitě v Kosovu,“ dodal.

Americký ministr zahraničí Blinken kosovskou vládu za násilný vstup do obecních budov na severu země ostře odsoudil, protože to podle něj zvyšuje napětí a nestabilitu. „Vyzýváme premiéra Kurtiho aby okamžitě zastavil tato násilná opatření a opět se soustředil na dialog zprostředkovaný Evropskou unií,“ napsal Blinken na twitteru.

 We strongly condemn the actions by the Government of Kosovo that are escalating tensions in the north and increasing instability. We call on Prime Minister @albinkurti to immediately halt these violent measures and refocus on the EU-facilitated Dialogue.

Blinken dodal, že kroky Kosova byly v rozporu s radami USA a Evropy. „Prudce a zbytečně vystupňovaly napětí, což podkopává naše úsilí pomoci normalizovat vztahy mezi Kosovem a Srbskem a bude mít důsledky pro naše dvoustranné vztahy s Kosovem,“ cituje z Blinkenova prohlášení Reuters.

Ve čtyřech okresech včetně Zvečanu na severu Kosova žije asi 50 000 Srbů. Ti bojkotovali místní volby pořádané 23. dubna na protest proti tomu, že nebyly splněny jejich požadavky na větší autonomii. Jde o nový zádrhel pro mírovou dohodu, kterou Kosovo a Srbsko uzavřely v březnu letošního roku.

Účast ve volbách byla jen 3,47 procenta a místní Srbové uvedli, že s novými starosty ve čtyřech okresech nebudou spolupracovat, protože nejsou jejich zvolenými zástupci. Všichni čtyři starostové jsou albánské národnosti, která v Kosovu představuje 90procentní většinu obyvatel.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko nezávislost neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území.

X X X

Poradíte si sami, napsali rodiče synům na rozloučenou. Teď je hledá policie

Polská média již několik dnů bedlivě sledují případ rodičů z Varšavy, kteří svým dospívajícím synům doma nechali vzkaz a zmizeli. Podle zpráv není vyloučené, že dvojice z polské části Tater přešla na Slovensko. Po manželském páru nyní pátrá policie. Mohli se dopustit trestného činu, když nechali bez péče syna mladšího patnácti let.

„Kluci, jste šikovní. V životě si poradíte. Jsme na vás pyšní,“ napsali Aneta a Adam Jaglovi svým synům, kterým je 14 a 17 let. Zmizeli v noci na 21. května. Jejich příbuzní o věci hned 21. května informovali policii, píše portál onet.pl

Policie v Zakopaném ve středu uvedla, že manželé z pondělka na úterý přespali v jedné z horských chat, poznali je její zaměstnanci. Řekli, že se chovali normálně a stejně jako jiní hosté se večer přihlásili na nocleh a ráno odešli. Kam se vydali, ale není jasné. Po Jaglových pátrala horská služba, když se však objevily informace, že přešli na Slovensko, akci přerušila.

Majitel jednoho penzionu ve Ždiaru na slovenské straně Tater portálu onet.pl řekl, že manželé u něho přenocovali z úterý na středu. Ve středu ráno chtěl, aby zaplatili a ukázali mu doklady, aby si je mohl zaznamenat. Dali mu peníze a řekli mu, že mají strašný hlad a že si nejdřív musejí dojít do obchodu pro něco k jídlu a formality vyřídí potom.

Už se ale nevrátili. Když si majitel penzionu na internetu přečetl o pátrání po lidech, kteří vypadali jako jeho hosté z Polska, informoval polskou i slovenskou policii.

Podle neoficiálních informací onetu Jaglovi ve Ždiaru nasedli do autobusu jedoucího do Popradu. Policie je zatím z ničeho neobvinila. Není však vyloučené, že se mohli dopustit trestného činu, když nechali bez péče syna mladšího 15 let, píše onet.pl. Za to v Polsku hrozí až tři roky odnětí svobody.

X X X

Smutné loučení s trenérem tenisových es: Štěpánek ani nemohl mluvit. Z USA dorazil i Korda

V krematoriu v pražských Strašnicích se konalo poslední rozloučení s kondičním trenérem Markem Všetíčkem. Kouč stál za úspěchy českých hvězd, jakými jsou Petra Kvitová, Karolína Plíšková nebo Radek Štěpánek. Ten se pohřbu také zúčastnil, se Všetíčkem ho pojilo dlouholeté přátelství. Z Ameriky navíc dorazil i bývalý český tenista Petr Korda.

Radek Štěpánek byl ze ztráty svého přítele zničený. „Je to obrovská tragédie, kterou nelze slovy jakkoli popsat. Po spoustě let se mi klepe hlas,“ uvedl pro Blesk.

Korda na poslední rozloučení se Všetíčkem přiletěl až z USA. I on dříve využíval služeb kondičního trenéra, který ho připravoval dokonce tak dobře, že v roce 1998 český tenista triumfoval na Australian Open. Jednu dobu Všetíček trénoval i Kordova syna Sebastiana, kterému se v současnosti daří na tenisových kurtech.

Posledního rozloučení se zúčastnila i řada dalších osobností, například nehrající kapitán ženské reprezentace Petr Pála.

 Všetíček zemřel minulý týden ve věku 58 let, údajně spáchal sebevraždu. „Neplačte, že jsem odešel, ten klid a mír mi přejte, jen v srdcích věčnou vzpomínku na mne si zachovejte,“ stojí v parte, které rodina zesnulého trenéra Marka Všetíčka umístila na Facebook. Epitaf podepsali jeho manželka a syn, bratr se ženou a neteře.

X X X

Dohra nepovedeného MS: Jalonena čeká vysvětlování, Hadamczik chce v Praze jiný styl

Historický neúspěch národního týmu na hokejovém mistrovství světa bude mít dohru. Na svém Twitteru o tom informoval prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik. Zpovídat se bude kouč Kari Jalonen. Reakcí má být přinejmenším úplně jiný styl hry pro domácí světový šampionát, který hostí v příštím roce Praha a Ostrava.

„MS se nepovedlo. Výkonný výbor bude žádat trenéra o vysvětlení, proč chyběla kreativita, odvaha, vůle a bojovnost,“ uvedl na svém Twitteru Hadamczik s tím, že na základě toho zaujme Výkonný výbor ČSLH stanovisko. „Máme před sebou velkou zodpovědnost, domácí MS, kde se musí změnit náš styl hry,“ uvědomuje si šéf hokejového svazu.

 K tomuto prohlášení ho vedlo historicky nejhorší umístění české hokejové reprezentace na světovém šampionátu. Po čtvrtém místě v základní skupině a následném vyřazení ve čtvrtfinále s USA totiž skončila parta kolem kapitána Romana Červenky na konečném osmém místě. Tak nízko národní tým ještě nikdy neskončil.

 Ve hře tak logicky může být i konec finského kouče Jalonena, přestože má kontrakt až do konce příštího mistrovství. „Když se něco takto udá, tak to řešíme hned za pět minut. Myslím, že je dobré si to všechno nejdříve rozebrat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS kouč posledních českých mistrů světa z roku 2010 Vladimír Růžička. „Bavíme se o jménech, ale pro mě je důležitější, zda vůbec existuje nějaký koncepční plán českého hokeje,“ prohlásil olympijský vítěz z Nagana Josef Beránek.

 Konkrétnější a striktnější byl David Výborný. „Můj názor je takový, že nevidíme, kdo tam všechno rozhoduje. Jestli rozhodují kluci jako Martin Erat nebo Libor Zábranský. Za mě, já bych ho (Jalonena) klidně odvolal. Chtěl bych tam mít Čecha, nechtěl bych v českém nároďáku mluvit anglicky,“ konstatoval pětinásobný světový šampion.

Pro Jalonenovo odvolání je i šéf pardubického Dynama Petr Dědek. „Za tým, nominaci a výsledky je vždycky někdo zodpovědný. A při současném modelu je to trenér, resp. celý trenérský štáb. Konečný výsledek na mistrovství světa je neuspokojivý. Je to přímo ostuda! Ale i obraz hry byl přece špatný. Neviděl jsem zápas, v němž bychom někoho opravdu přejeli. Já tvrdím, že polovina hráčů neměla v reprezentaci na MS co dělat,“ zdůraznil v rozhovoru pro Sport.cz.

Finský kouč, který Čechy před rokem dovedl po osmi šampionátech bez medaile (v roce 2020 se MS ve Švýcarsku kvůli covidu nehrálo) k bronzu, našel naopak zastání u Davida Pastrňáka či Radka Dudy. „Jelikož naši nejlepší trenéři jsou zadaní a nevidím nikoho jiného, koho bych tam dal, tak bych ho neodvolal. Ale řekl bych mu svůj názor, jak chci, aby fungoval. A chtěl bych slyšet jeho názor, proč to je tak, jak je,“ uvedl Duda. Povede Jalonen český tým i na MS v Praze a Ostravě, nebo bude odvolán? To ukáže čas.

X X X

Poprvé v historii. Česko v roce 2025 uspořádá mistrovství světa hokejistek

Česko v dubnu roku 2025 uspořádá poprvé v historii mistrovství světa hokejistek. Mezinárodní federace IIHF o přidělení šampionátu zemi úřadujících dvojnásobných bronzových medailistek rozhodla na kongresu v Tampere během probíhajícího MS mužů

V Česku se tak uskuteční seniorská mistrovství světa dva roky po sobě. V roce 2024 budou Praha a Ostrava hostit mužský šampionát a rok nato budou v dosud neznámém dějišti hrát o medaile hokejistky.

 Ženský hokej je v Česku na vzestupu. Loni se hokejistky poprvé představily na olympijských hrách a v Pekingu obsadily sedmé místo. Na mistrovství světa v Dánsku poté získaly historický bronz, který letos v kanadském Bramptonu obhájily. Příští rok v dubnu se bude MS konat v americkém městě Utica.

Kongres také rozhodl o pořadateli mužského šampionátu v roce 2027. Uspořádá ho Německo, jež dostalo přednost před kandidaturou Kazachstánu. Hrát se bude v halách v Düsseldorfu a Mannheimu, které mají kapacitu přes 13 tisíc diváků. V roce 2025 se bude hrát MS ve Stockholmu a dánském Herningu, o rok později zorganizuje šampionát Švýcarsko v Curychu a Fribourgu.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.