Churchill, Stalin proti Hitlerovi, dnes Johnson, USA, proti Rusku. ČR bez plynu, ropy. Záchrana dr. Kuba

 Energetická krize může vést k ohrožení politického systému, varoval Blažek před revolucí. Pokud se nevyřeší nynější energetická krize, mohl by být ohrožen politický systém země, řekl poslancům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Souhlasí s úvahami o stanovení maximálních cen a bude hledat řešení, aby to bylo právně možné.

Blažek reagoval na návrhy některých opozičních poslanců, podle nichž by se Sněmovna měla na nynější schůzi přednostně zabývat opatřeními proti rostoucím cenám energií. Předsedkyně opozičního klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová Blažkovo vystoupení ocenila.

Blažek řekl, že situaci pokládá za ještě horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr a varoval před možnou revolucí.

Míní, že jiná cesta, než jsou úvahy o zastropování cen, není, byť jde o složitější problém a mnozí právníci uvádějí, že takto postupovat nelze. „Nebudu dělat teď nic jiného než nacházet takové právní řešení, aby to šlo,“ zdůraznil Blažek. Stát podle něho nemusí určit cenovou hladinu, ale ohraničit marže výrobců a obchodníků. Nemusely by pak podle ministra vznikat spory o náhradu škod, protože, jak míní, na zisk neexistuje právní nárok.

„Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude,“ poznamenal Blažek k výrokům a krokům opozičních politiků. Opoziční hnutí ANO už rozhodlo, že i s pomocí SPD vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS).

Schillerová pokládá Blažkův projev za konstruktivní a věcný, podle ní ale měl takto vystoupit premiér nebo některý z ekonomických ministrů. „Jestli vaše slova byla míněna vážně, já je beru, ale musí také tento hlas zaznít na vládě a musíte být schopen je prosadit,“ řekla.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu k regulaci cen plynu a elektřiny pro domácnosti od příštího roku. Kabinet by podle ní také měl určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Vláda by měla podle asociace také směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách energetické společnosti ČEZ.

Fiala řekl, že podněty asociace ke změnám v energetice nejsou nové a vláda už se jimi zabývá. Jedná podle něho o celoevropském stanovení maximálních cen i variantách transformace energetické skupiny ČEZ. Žádné z navrhovaných opatření ale podle předsedy vlády nemá rychlé a jednoduché řešení.

X X X

HEJTMAN  KUBA   DŮRAZNÝ,  NÁPADITÝ,  NEKOMPROMISNÍ,  SPRAVEDLIVÝ POLITIK,  KTERÝ  OKAMŽITĚ  JEDNÁ  A  VÍ,  JAK  RYCHLE  ŘEŠIT  KRIZI  V  ČR  A  ZAJISTIT  LIDEM  A  FIRMÁM  DOSTATEK  LEVNÉ  ENERGIE,  PLYNU  A  ROPY.

MUSÍ  DO  ČELA  VLÁDY  MÍSTO  FIALY,  TVRDÍ  EXPERTI.  V  RUSKU  ZBYTEČNÉ  HOŘÍ  PŘEBYTEČNÝ  PLYN,  KTERÝ  ČR  POTŘEBUJE.  MÍSTO  POLITIKAŘENÍ  ZAJISTIT  LIDEM  A  FIRMÁM  ČR  POHODU.  EU  S  LEYENOVOU  A  KANCLÉŘ  SCHOLZ  TO  NEDOKÁŽÍ.

NESPOLÉHAT  ANI  NA  ANGLII,  KTERÁ  SAMA  PRCHLA  Z  EU,  ABY  NEMUSELA  NIKOMU  POMÁHAT.  DRŽET  SE  RAD  TRUMPA,  ZA  JEHOŽ  VEDENÍ  USA,  BY NIKDY  VÁLKA   NA  UKRAJINĚ  NEBYLA.

MUDr. Martin Kuba čeká na příležitost. Když Fiala zklame, může být premiérem, míní politolog Valeš.

Šéf Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba v pátek na tiskové konferenci apeloval na vládu, aby od začátku příštího roku místo úsporného tarifu regulovala ceny energií. Není to však poprvé, kdy Kuba apeluje v krizi na vládu. To se dělo i v době pandemie covidu, kdy právě ve svém kraji zřídil první očkovací centra. Politolog Lukáš Valeš v rozhovoru pro iDNES.cz poznamenal, že Kuba představuje mocenskou alternativu současnému vedení ODS.

x Hejtman MUDr. Martin Kuba na páteční tiskové konferenci nastínil, co by měla vláda dělat s energetickou krizí. Je podle vás vhodné, že pan Kuba vždycky vystoupí v době nějaké krize? Stalo se tak i v době covidu.

Když je vláda neschopná, tak hejtmanům nic jiného nezbývá. Jsou tam samozřejmě dvě roviny. Jedna věc je, že opravdu, jak jste říkala, už v době covidu museli hejtmani řešit otázky ohledně testování až po vakcinaci. Mimochodem už tehdy hejtmani za ODS a STAN podpořili tehdejší vládu Andreje Babiše. Šli proti vlastním poslancům, kteří zbrojili proti zavedení nouzového stavu. Byli to právě hejtmani, kteří definitivně pomohli k vyhlášení nouzového stavu.

X Podobná situace, ale nastává i tady…

Tady jsme naprosto ve stejné situaci. Vláda je opravdu naprosto neschopná a je otázka, zda je to hloupost, nebo jestli tam jsou nějaké ekonomické zájmy. Zase to jsou ale kraje, které jsou mimo jiné zřizovatelé škol nebo nemocnic, takže musí podobně jako starostové řešit dopady nárůstu energií na svoje zřizované instituce.

Kuba to řekl hezky: ‚Tohle není krize, tohle je kolaps‘. Ceny jsou prostě mimo reálné šance. Není to projev trhu, ale zneužívání tržního prostředí. To je ta věcná rovina, je vidět, že tady jdou politické hádky stranou.

Ten Kubův návrh podpořili, myslím, všichni. Protože se to opravdu týká všech krajů. Takže je to věcná nikoliv čistě politická věc. Druhá věc samozřejmě ale je, že Martin Kuba je politik a představitel křídla ODS, které je jiného názoru než současné vedení.

X Takže má teď blíže ke komu?

Myslím si, že teď má k ANO mnohem blíže, třeba kvůli věcným otázkám. Také ale kvůli tomu, že musí v rámci Asociace krajů spolupracovat s hejtmany za ANO. Vlastně představuje v rámci ODS takovou mocenskou alternativu současnému vedení.

Nechci mu podsouvat nic zlého, ale samozřejmě v případě, že dojde k problémům této vlády, a to dojde, buď vláda pochopí, že opravdu je tento stav neúnosný nebo začne něco dělat. Přičemž navrhovaný tarif nám nepomůže, to není systémové řešení. Je nutné, jak i hejtmani řekli, zastropovat ceny a udržet je, jinak zkolabuje hospodářství, veřejný sektor a služby. V případě, že tohle vláda nepochopí, což v případě pana profesora Fialy nelze vyloučit, představuje Kuba podle mě mocenskou alternativu současnému vedení ODS. Může být novým předsedou ODS a třeba do budoucna i premiérem.

Vláda musí konat

X Neměli by si ale tyhle věci vyříkávat za zavřenými dveřmi? Je vhodné pořádat tiskovou konferenci?

No, je nezbytná. Vím, na co narážíte. Samozřejmě by si to měli vyříkat z očí do očí. Pan premiér byl ale opakovaně upozorňován na to, že ta situace je mimořádně kritická. To už ani není o trhu, to je zneužívání. Vláda odmítá zastropovat a ještě půjčí ČEZu. Těm hejtmanům už vlastně nic nezbývá. Vláda se chová mimořádně neschopně. Jak říkám, buď je to neschopnost nebo úmysl. Žijeme v korupčním prostředí bohužel, vyloučit se nedá nic.

Vláda prostě nepřišla se systémovým řešením energetické krize. V tuhle chvíli rozumím. V tuhle chvíli jim nic nezbývá než uzavírat mimořádně nevýhodné smlouvy. Kraje ale na to nemají. Musí jako celek tlačit na vládu. Stejně jako budou tlačit všechny subjekty, aby jim buď přidala nebo jak to hejtmani definovali – vláda musí přijít se systémovým řešením. Podle mě ta tisková konference je, aby si vláda uvědomila současnou situaci.

X Mnozí poukazují na špatnou komunikaci vlády směrem k veřejnosti. Funguje podle vás komunikace mezi vládou a hejtmany?

Zcela jistě vázne. Mimochodem pár dní zpátky s nápadem na zastropování přišel hejtman Libereckého kraje. Takže nejsilnější kritika paradoxně nepochází od opozičních hejtmanů, ale právě od vládních hejtmanů. Je tam fakt, že hejtmani bez ohledu na stranické tričko hájí zájmy svých voličů a také samozřejmě možnost svého znovuzvolení.

To, že vláda není schopná reagovat ani na podměty vlastních lidí, je jenom důkaz toho, že kašle nejenom na veřejnost, ale také na vlastní hejtmany. To je i dovnitř těch stran velice nebezpečné a bude to vytvářet obrovské pnutí.

X Může tohle všechno způsobit rozkoly ve stranách?

Myslím, že zcela určitě. Nehledě na lidovce, kteří se zbláznili. Dělají politiku přesně opačnou. Tohle opravdu skončí velkým průšvihem a může tady dojít k obrovským pnutím. Proto si myslím, že Martin Kuba čeká na svoji příležitost. Je si dobře vědom, že přijde a on je na ni dobře připraven.

X X X

FIALA  UŽ  ZAHNAL  LIDI  A  FIRMY  DO   ŽEBROTY.   ZBYTEČNĚ  ČNB  S  RUSNOKEM   UZAVŘELI  SBERBANK  A  LIDI  A  FIRMY  PŘIŠLI  O  MILIARDY.  FIALA  TOMU  NEZABRÁNIL,  POTÍŽE  NEŘEŠIL.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách nařídil na 6. října, následovat bude ten den i schůze věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V konkurzu se rozprodává majetek dlužníka a výtěžek se rozděluje mezi jeho věřitele.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ koncem července. Ke konci června měla banka desítky tisíc věřitelů, vůči nimž evidovala závazky za 61,762 miliardy korun. Banka je v platební neschopnosti a podle červnových údajů měla závazky, které jsou více než 30 dnů po lhůtě splatnosti, za 42,3 miliardy korun.

Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, ceskajustice.cz

X X X

 Vzestup násilí v Británii? Může za to počasí, musíme lidi zabavit, navrhl starosta Londýna

Velká Británie se o prázdninách potýká se zvýšeným počtem násilných činů, zločinci řádí zejména v Londýně. Starosta hlavního města Sadiq Khan prohlásil, že počet zločinů roste kvůli tomu, že je teplo a je déle vidět. Po jeho výroku se udály další násilné trestné činy, a dokonce i vraždy. Khan za své vyjádření čelil kritice.

Smrt seniora za bílého dne, tři mrtví po přestřelce, útok nožem v restauraci u Oxford Street nebo střelba na severovýchodě Londýna. V hlavním městě Británie se v posledních týdnech událo nejméně osm závažných zločinů. Středobod Spojeného království se dlouhodobě potýká s nárůstem kriminality.

„V posledních dnech jsme svědky velkého množství odporných vražd. Obávám se, že vidíme, čeho jsme se obávali. Vzestup násilí. Je déle vidět, máme tu školní prázdniny a vlny veder,“ zmínil Khan.

Pracujeme s policií na tom, abychom násilí potlačili,“ dodal. Podle starosty britské metropole může za zvýšený počet kriminálních činů fakt, že se mladí lidé o prázdninách nudí. „Musíme podporovat komunity, aby dávaly mladým lidem konstruktivní věci na práci, aby byli i v létě zaneprázdnění,“ míní Khan.

Starosta neušel kritice

Ne každý ale nachází pro odůvodnění starosty pochopení. Moderátorka britské televize Sky News Anna Jonesová se šéfa Londýna zeptala, zda opravdu viní za násilné činy počasí.

„Ještě před začátkem prázdnin jsem se snažil vysvětlit Londýňanům, že se obáváme, že v létě bude vyšší kriminalita. Proto investujeme rekordní sumy, abychom mladé zabavili,“ odvětil politik, který se zapsal do historie jako první muslimský šéf velkého města na Západě.

Khana kritizoval i někdejší šéf konzervativců Ian Duncan Smith. „Londýn je zaplavený kriminalitou a Sadiq Khan kromě proslovů nic nedělá,“ rýpl si politik do zástupce konkurenčních labouristů. Naposledy Velkou Británii šokovala vražda malé holčičky, kterou agresor zastřelil v jejím domě v Liverpoolu.

 X X X

DŮCHODKYNĚ:  UŽ  NEMŮŽU  JÍT  ANI  NAKOUPIT… NEMÁM  PENÍZE.

  Chudoba trápí tisíce seniorů. Někteří si můžou stěží dovolit oběd

Ohrožení chudobou nebo pod její hranicí jsou zhruba dva ze tří seniorů, kteří bydlí sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti PAQ Research pro Český rozhlas. Červnová valorizace důchodů sice v průměru vyrovnala zvýšené životní náklady důchodců, senioři jsou na tom ale stále hůř než loni v listopadu. To je případ i paní Boženy z Písku. Žije na hranici chudoby, i když celý život pracovala. S nízkým důchodem stěží vyjde a obává se dalšího zdražování.

Pětasedmdesátiletá paní Božena z Písku otevírá ve své garsonce lednici. Ukazuje mi svoje skromné zásoby jídla. V lednici je cuketa, dvě okurky, dvě rajčata a vzadu je voda.

„Už ani nemůžu jít nakoupit. Napíšu si tři věci a vezmu si na ně peněz akorát, aby mě nelákalo si toho koupit víc,“ říká paní Božena. Výše jejího důvodu jí totiž větší nákupy nedovoluje.

Oběd dražší než rozpočet

„Měsíční důchod mám kolem sedmi tisíc. Momentální bydlení mě se základními poplatky stojí 4500 korun, což je pro mě prvořadé. Zbytek si musím vyčíslit na každý den, abych s ním vyšla až do dalšího měsíce,“ popisuje. Její denní rozpočet je 40 korun. Na léky a další potřebné věci to ale nestačí.

Paní Božena si chodí pro obědy do jídelny pro seniory. Kdybych jí nenavštívila kolem poledne, už by se asi pustila do jídla. „Za obědy se platí 65 korun. Zařizuje ho město,“ říká s porcí před sebou.

„Ten oběd si tak nějak rozdělím, aby mi vydržel celý den,“ dodává. Paní Božena odpracovala víc než 40 let a vychovala sama dvě děti. O to více je jí líto, že její důchod sotva pokryje základní životní potřeby.

„Strašně mě to mrzí. Když se přidává, přidává se procentuálně, takže mám vždycky ten nejmenší přídavek – kolem 180 korun,“ vysvětluje.

„Nebyla jsem ten člověk, co by čerpal peníze od státu, ale měla jsem tu zodpovědnost, že jsem se musela o své děti nějak postarat. Měla jsem samozřejmě hlavní zaměstnání, ale také spoustu brigád k tomu, abychom prostě nějak žili,“ dodává.

Její dvě děti jí pomoc nabízejí. Paní Božena si od nich ale peníze nebere – nechce pro ně být přítěží. „I když mi nabízí pomoc, tak řeknu že (peníze) mám, i když nemám, protože si myslím, že jim také zbývá málo,“ říká s třasem v hlase.

Jídlo od neziskové organizace

Nabízenou pomoc přijala paní Božena aspoň od neziskové organizace Naděje. Jednou týdně od nich dostává potraviny a je za ně velmi vděčná. Šetřit se snaží už čtvrtina domácností. I tak roste počet lidí, kteří si musí na základní výdaje půjčovat

„Jsou tam úžasná děvčata, která opravdu pomáhají, a už se mi líbí v tom slově, že dávají naději těm ostatním, takže jsou usměvavá, láskyplná a myslím si, že pomáhají i slovem,“ vysvětluje.

Stejně jako paní Božena si v Písku chodí pro potravinovou pomoc i další senioři, dodává vedoucí písecké pobočky Naděje Andrea Štorková.

„V posledních dvou letech se začali častěji objevovat senioři v hmotné nouzi. Máme klienty převážně mezi 70 a 75 lety. Potom když si s těmi klienty povídáte, tak zjistíte, že opravdu žijí skromně a že financí moc nemají,“ řekla Českému rozhlasu Štorková.

Jihočeský kraj na podzim chystá pro seniory s nízkým příjmem finanční podporu. Nárok na ni bude mít asi 50 000 Jihočechů.

X X X

DRÁBOVÁ:  JADERNOU  HAVÁRII  NA  UKRAJINĚ  NELZE  VYLOUČIT

Dana Drábová: Jadernou havárii v Záporoží vyloučit nemůžeme, pravděpodobnost je ale nízká.

X X X

 Jaderná elektrárna je od počátku vojenské intervence Ruska na Ukrajině, vlastně od prvních březnových dnů, pod kontrolou ruské armády. Je tedy půl roku obsazena ruskými vojenskými jednotkami.

V posledních dnech dochází ovšem k zvláštnímu jevu. Dlužno říci, že velmi nebezpečnému jevu, a to nejen pro východní Evropu, tedy pro Ukrajinu a přilehlé části Ruska a Bělorusko, ale vlastně pro celou Evropu a celý svět. Při vojenských útocích na elektrárnu může v krajním případě dojít k havárii jaderného reaktoru či reaktorů (v jaderné elektrárně je jich šest). To by mělo nedozírné následky. Nemá smysl si nic nalhávat. To je nejnebezpečnější situace od počátku války na Ukrajině.

Poslední vystoupení prezidenta Ukrajiny Zelenského, bylo opravdu zajímavé. Prezident prohlásil, že Ukrajina vyzývá svět (rozuměj své spojence na Západě), aby donutil Rusko vydat elektrárnu do správy Ukrajiny. To by znamenalo de facto obsazení elektrárny ukrajinskými vojáky hluboko v týlu území obsazených nyní Ruskem.

Je to zvláštní logika. Já bych přímo řekl, že je to v rozporu s descarterovskou logikou nebo chcete-li se zdravým rozumem. Zelenskyj říká, dejte mi elektrárnu a útoky ustanou… To se už pan Zelenskyj neobává útoků Ruska, když z elektrárny odejdou ruské jednotky? Kdo tedy vlastně teď na elektrárnu útočí.., server vasevec.cz

X X X

Každá minuta pobytu ruských vojáků v záporožské jaderné elektrárně hrozí globální katastrofou, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poprvé v dějinách bylo tohle zařízení kompletně odříznuté od ukrajinské elektrické sítě. Stalo se tak kvůli požáru, který poškodil elektrické vedení. Šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která kandiduje v komunálních volbách za STAN, ubezpečuje, že bezprostřední ohrožení nehrozí.

 X Ocitlo se toto zařízení nejblíž nějaké vážné nehodě od okamžiku, kdy ho obsadili ruští vojáci?

Drábová: Je to velmi složitá situace, ale já bych nerada spekulovala o tom, jak blízko, nebo daleko to zařízení bylo nějaké havárii, protože obsluha i to zařízení to zvládli.

X Jak ověřené informace o tamní situaci máme?

Máme informace od provozovatele, tedy od firmy Energoatom, a od ukrajinského dozoru nad jadernou bezpečností. Ty si troufnu považovat za spolehlivé. Oni přece jenom pořád ještě nějaké, byť kusé, spojení s pracovníky elektrárny mají.

X Co se v té záporožské elektrárně teoreticky mohlo stát, kdyby se elektrárna od ukrajinské sítě odstavila na delší dobu a třeba by nefungovaly generátory?

Já nebudu dělat tyto spekulace. Elektrárna má řadu možností, jak chlazení odstavených bloků zajistit. Tou poslední možností, ke které bylo včera ale opravdu hodně daleko, je to, že vodu budou podávat do reaktorů požární cisterny.

X Vy jste svého času řekla, že atomová elektrárna se nestane jadernou bombou za žádných okolností. Připomněla jste, že vzdušné proudy by případnou unikající radiaci zanesly nad ruské území. Ale není možné, že by k nějaké havárii většího rozsahu došlo nezáměrně? Koneckonců i vy sama jste uvedla, že kvůli ruské okupaci průšvih visí na vlásku.

Ano, jistě to vyloučit nemůžeme, protože pravděpodobnost jaderné havárie na žádném jaderném zařízení nikdy nebude nulová. Bude velmi malá. V situaci, v jaké záporožská elektrárna je, máme pravděpodobnost vyšší. Pořád je to ale pravděpodobnost.

Kdyby došlo k velkému úniku radiace, což úplně vyloučit nemůžeme, zcela jistě celá severní polokoule za pár dnů zvýšené koncentrace radionuklidů v ovzduší naměří. To ale neznamená, že nás ohrozí. To ohrožení by bylo do vzdálenosti, odhaduji, 200 kilometrů od jaderného zařízení.

X Do elektrárny se má vydat delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Jaké podmínky musí být splněny, aby tam mohla odjet, a co tam může zjistit?

Na těch podmínkách se ředitel mezinárodní atomové agentury Rafael Mariano Grossi dohaduje jak s ruskou, tak ukrajinskou stranou už řadu týdnů. Základní podmínka je, že členům mise bude zajištěno bezpečí při průjezdu frontovou linii a při pobytu v elektrárně, která je vojensky okupovaná. A co tam může zjistit? Zjistí, jaký je skutečný stav zařízení, protože informace, které máme, jsou opravdu kusé.

X Může přijít i na to, kdo je odpovědný za ostřelování elektrárny?

Na to nemusí přicházet. Za to jednoznačně odpovídá ten, kdo tu elektrárnu okupuje.

X X X

Ruská špionka byla tajemnicí klubu důstojníků NATO. Aspoň s jedním z nich měla milostný poměr

Mezi důstojníky velitelství Severoatlantické aliance a amerického námořnictva v italské Neapoli se několik let pohybovala rozvědčice ruské vojenské tajné služby GRU. V pátek o tom psala mezinárodní média, například deník La Repubblica či investigativní server Bellingcat.

 Žena, která o sobě tvrdila, že je návrhářkou šperků, se stala tajemnicí Lion Clubu, kde se sdružovali důstojníci Severoatlantické aliance, a účastnila se jejich společenských akcí. Podle deníku La Reppublica se jedná o nejvíce ohromující akci ruské tajné služby GRU na italském území.

Žena s ruským pasem na jméno Maria Adela Kuhfeldtová Riverová cestovala po Evropě nejpozději od roku 2011 a kolem roku 2012 se usadila v Itálii. V Neapoli si založila firmu na výrobu šperků a účastnila se tamního společenského života.

V roce 2015 se stala tajemnicí sdružení Lion Club Napoli Monte Nuovo, což byla její vstupenka mezi spojenecké vojáky. Sdružení totiž založili a byli jeho členy důstojníci ze společného velitelství Severoatlantické aliance a z velitelství šesté flotily amerického námořnictví v Neapoli.

Dobré vztahy i milostný poměr

Díky členství v klubu se žena mohla účastnit řady společenských akcí aliančních vojáků, například plesů či benefičních večerů. Není ale jasné, zda někdy vstoupila do samotného areálu velitelství. Podle jednoho německého podplukovníka, kterého cituje server Bellingcat, byla žena velmi aktivní a udržovala s důstojníky čilé styky. Alespoň s jedním z nich měla i milostný poměr.

 „Naše investigativní práce nedokázala objevit, k jakým informacím se špionka dostala či zda dokázala nakazit viry telefony a počítače svých přátel. Vstoupila ale do kontaktu s klíčovými osobnostmi Severoatlantické aliance a amerického námořnictví,“ uvedl deník La Repubblica.

Podle serveru Bellingcat není jasné, zda západní tajné služby věděly o údajné ruské špionce. Důstojníci ale před kontakty s ní nedostali od bezpečnostních služeb žádné varování. Žena z Itálie odjela v roce 2018 a od té doby zřejmě v zahraničí nepůsobila.

Podle serveru Bellingcat více okolností nasvědčuje tomu, že Kuhfeldtová Riverová nebyla tím, za koho se vydávala. Například fara, kde tvrdila, že byla pokřtěna, vznikla mnohem později, než se obřad údajně uskutečnil.

Ne příliš věrohodně také zní její příběh, že ji peruánská matka zanechala v Sovětském svazu, kam přijela na olympijské hry v Moskvě v roce 1980, a už se pro své dítě nevrátila.

Server Bellingcat navíc srovnáním fotek v ruských databázích došel k závěru, že Kuhfeldtová Riverová je ve skutečnosti Olga Kolobovová, dcera bývalého ředitele vojenské univerzity v Jekatěrinburku.

Podle serveru Kolobovová nemá v Rusku do října 2018, kdy z Itálie odjela údajná Kuhfeldtová Riverová, žádnou digitální stopu. Pak si pořídila luxusní auto a dva byty v Moskvě, což se zdá nad poměry zaměstnankyně penzijního fondu, kterou Kolobovová údajně je. Kuhfeldtová Riverová navíc používala pas ze série, kterou již dříve GRU využilo.

Portál The Insider a německý týdeník Der Spiegel se snažily Kolobovovou kontaktovat skrze platformu Telegram a e-mail. Žádnou reakci od ženy ale nedostaly.

X X X

MAREŠ  VYŠETŘOVÁN

Leoš Mareš vyšetřován kvůli výdělku! Česká národní banka ho chce zavřít do vězení!

Velký počet Čechů si již přinesl domů miliony pomocí této „mezery v zákonech pro bohatství“, ale je to legitimní?

 Leoš Mareš – je český moderátor, herec a zpěvák.. Leoš je známý tím, že mluví přímo k věci. Nevadí mu být upřímný ohledně toho, jak vydělává peníze.

Minulý týden se Leoš Mareš objevil v pořadu „Interview ČT24“, který uváděl Daniel Takáč, a oznámil novou „mezeru v zákonech pro bohatství“, o které je prokázané, že z kohokoliv udělá za 3 až 4 měsíce milionáře.

Leoš vyzval každého v České republice, aby se zúčastnil této úžasné příležitosti, než ji velké banky nadobro uzavřou.

A zajisté, několik minut po interview do televize volala Česká národní banka, aby toto interview nevysílali, ale již bylo příliš pozdě.

x Co se ve skutečnosti stalo?

Moderátor „Interview ČT24“ Daniel Takáč pozval do pořadu Leoš Mareš, aby se podělil o tipy ohledně vytváření bohatství, a poté se v ŽIVÉ televizi objevila tato bomba:

„Jsem úspěšný, protože rychle a bez váhání skáču po nových příležitostech. A právě nyní je mou jedničkou ve vydělávání peněz nový program pro automatické obchodovaní kryptoměn s názvem Bitcoin UP. Ve svém životě jsem neviděl větší příležitost, jak rychle vytvo it menší bohatství. Všem doporučuji, aby se na to podívali, než to banky uzavřou“.

Daniel Takáč byl v šoku, když divákům ukázal, kolik peněz již přišlo na soukromý účet v bance prostřednictvím tohoto nového programu pro vydělávání peněz, o kterém si nyní šeptají všichni v České republice.

Interview skončilo dříve, než Leoš Mareš mohl sdělit více podrobností. Proto jsme si s ním sami domluvili exkluzivní interview, abychom zjistili o této kontroverzní příležitosti více.

EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S LEOŠ MAREŠ:

„Možná jste již slyšeli o této nové investiční platformě pro kryptoměny s názvem Bitcoin UP, která pomáhá obyčejným lidem v České republice, Spojeném království a Severní Americe, aby si přes noc vytvořili bohatství. Možná jste skeptičtí, protože to zní příliš dobře na to, aby to byla pravda“.

Leoš Mareš pokračuje:

„Chápu to, protože jsem si myslel to stejné, když mi o tom pověděl můj důvěryhodný kamarád. Pak jsem ovšem viděl, kolik peněz vydělává, a musel jsem to sám zkusit.

Jsem rád, že jsem to zkusil, protože tohle byly největší a nejsnazší peníze, jaké jsem kdy vydělal. Hovořím o desítkách tisíc eur denně pomocí autopilota. Je to skutečně nejrychlejší způsob, jak právě nyní vydělat velký balík. A nebude dlouho trvat, než se o tom dozví více a více lidí. Nebo než to banky nadobro uzavřou.“

CO PŘESNĚ JE AUTOMATICKÁ OBCHODNÍ PLATFORMA A JAK TO FUNGUJE?

Myšlenka ohledně Bitcoin UP je jednoduchá: Umožnit průměrnému člověku, aby vydělal na boomu kryptoměn, který je stále nejlukrativnější investicí 21. století, ačkoliv si většina lidí myslí něco jiného.

Cena bitcoinu klesla z historického maxima 17 600 € na bitcoin, ale obchodníci stále vydělávají balík. Proč? Protože kromě bitcoinu existují tisíce dalších kryptoměn, které se denně obchodují s obrovskými zisky.

K těmto kryptoměnám patří Ripple, Ethereum, Monero, Zcash a Ripple. Obyčejní lidé v Česká republice stále vydělávají 10 000 a více %.

Bitcoin UP vám umožňuje profitovat ze všech těchto kryptoměn, a to dokonce i na medvědím trhu. Používá umělou inteligenci (AI) k automatickému prodávání a shortování, takže můžete vydělávat, i když spíte.

Bitcoin UP založily nejchytřejší technologické mozky současnosti. Můžeme jmenovat např. Richarda Bransona, Elona Muska a Billa Gatese.

Bill Gates a Richard Branson hovoří o Bitcoin UP na veletrhu CES 2022

Tito technologičtí géniové vybudovali mnohamiliardové společnosti řešící komplexní situace, jako např. online platby, výpočty a dopravu. Nyní se pustili do řešení globálního problému příjmové nerovnosti a umožňují komukoliv bez ohledu na to, jak je člověk bohatý nebo chudý, vydělat dost peněz na šťastný a naplňující život.

TAJEMSTVÍ VYDĚLÁVÁNÍ PENĚZ, KTERÉ VELKÉ BANKY NECHTĚJÍ, ABYSTE SE DOZVĚDĚLI:

Leoš Mareš pokračuje:

„Vidíme obtížné ekonomické období a toto je řešení, na které lidé čekali. Nikdy v historii neexistovala taková úžasná příležitost, díky které mohou obyčejní lidí získat v krátké době obrovské bohatství.

Někteří lidé se to zdráhají vyzkoušet, protože je to tak jiné. A to je kvůli tomu, že velké banky se to pokouší skrýt! Velké banky aktivně vytváří propagandu a nazývají kryptoměny a platformy, jako je např. Bitcoin UP, podvodem. Proč? Bojí se, že se jim zmenší zisky, když se zákazníci dozví, jak si mohou sami vytvořit obrovské bohatství.

Pravdou je, že kryptoměny jsou revolucí naší doby a každý, kdo po této příležitosti neskočí, o hodně přichází. Již jsem obdržel agresivní telefonáty a výhrůžky od velkých finančních korporací, protože tyto technologii dostávám do pozornosti lidí. Ale ať jdou k čertu. Lidé v České republice se již začínají dozvídat pravdu a je jen otázkou času, než se to dozví více a více lidí.

Sdílím to, protože dostávám stovky e-mailů od lidí, kteří mi děkují, že jsem se s nimi podělil o toto tajemství. Mým favoritem je e-mail od mladého muže, který svému mladšímu bratrovi za peníze vydělané z Bitcoin UP koupil auto jeho snů – Ferrari 488 Pista. Díky této platformě jsou životy všech lidí na světě o trochu lepší“.

Matouš Čížek použil své zisky z Bitcoin UP, aby svému mladšímu bratrovi koupil auto jeho snů. To je inspirativní způsob, jak použít bohatství k něčemu dobrému!

SKUTEČNĚ TO FUNGUJE? OTESTOVALI JSME TO SAMI:

Naši zkušení redaktoři by nám nedovolili zveřejnit interview s Leoš Mareš, dokud neověříme, že Bitcoin UP je legitimní příležitostí pro vydělávání peněz z domova. Vedení naší firmy nám nedovolí zveřejnit žádné informace, které by mohly způsobit, že občané České republiky by přišli o své těžce vydělané peníze.

Náš redakční tým tedy otestoval Bitcoin UP, aby zjistil, zda skutečně funguje tak, jak Leoš popsal. Jeden z našich online redaktorů Tadeáš Sládek se dobrovolně rozhodl riskovat své vlastní peníze a otestovat Bitcoin UP.

Tadeáš je 46letý otec dvou dětí a minulý rok přišel kvůli nemoci o práci. Přiznal, že měl finanční problémy a tato investiční příležitost by mohla být řešením.

Rodina Tadeáše Sládka měla problémy s placením účtů a doufala , že Bitcoin UP by mohl zmírnit jejich finanční tlak. Tadeáš se tedy rozhodl otestovat systém a podělit se o své výsledky.

Tadeáš uvedl:

„Když jsem poprvé slyšel toto interview, myslel jsem si, že je to vtip. Vydělávat peníze z domova je pouze sen. Rozhodl jsem se to přesto vyzkoušet kvůli své finanční situaci a dobré žurnalistice.

Podíval jsem se na úvodní video ohledně platformy a poté se zaregistroval. Video toho slibovalo velmi hodně a musel jsem potlačit svůj skepticismus. Za několik hodin mi zavolal můj osobní investor. Odpověděl na všechny m0 otázky a pochybnosti a ujistil mě, že budu vydělávat peníze.

Můj osobní investor mi dokonce slíbil, že pokud přijdu o pouhé halíře, rychle mi vrátí zpět můj vklad 250 €. Byl si tak jistý, že to změní můj život. To je zákaznická služba, jakou jsem ještě neviděl. Není divu, že banky mají strach.

Jakmile jsem získal přístup k platformě, vložil jsem počáteční investici 250 €. To je částka, kterou má rodina každý měsíc utratí za jídlo v rychlém občerstvení, a proto jsem se rozhodl s tím na měsíc přestat. Nyní můžeme být zdraví, a navíc získat příležitost zbohatnout.

Systém Bitcoin UP je platforma pro automatické obchodovaní kryptoměn. Software používá pokročilé algoritmy umělé inteligence a strojového učení. Díky tom dokáže přesně předvídat, kdy půjdou kryptoměny nahoru a kdy dolů. Poté je pro vás automaticky neustále nakupuje a prodává. Technologie již zjednodušují naše životy mnoha způsoby. Tak proč je také nepoužít k vydělávání více peněz?“

VÝSLEDKY TADEÁŠE V TOMTO SYSTÉMU V REÁLNÉM ČASE

„Během 1 hodiny od vložení 250 € začal software za mě obchodovat. Upřímně řečeno, měl jsem strach, že přijdu o všechny své peníze. A zajisté, můj první obchod byl ztrátový a přišel jsem o 25 €!

Cítil jsem, jak se mi svírá krk. Myslel jsem si, že jsem se stal obětí podvodu. Byl jsem připraven zavolat svému osobnímu investorovi a požádat jej, aby mi vrátil peníze. Poté jsem si ovšem vzpomněl, co mi během hovoru řekl: Algoritmus je úspěšný v 80 až 89 %. Nevyhrajete KAŽDÝ obchod, ale vyhrajete dost na to, abyste celkově byli v zisku.

Nechal jsem tedy software obchodovat a pozorně jej sledoval. Další obchod byl ziskový! Bylo to pouhých 19 €, ale alespoň něco. Další obchod měl zisk 51 €. Poté zisk 22 €, takže celkový zisk se dostal na 67 €. A to bylo za pouhých 5 minut!

Začal jsem sbírat peníze jako zmrzlinu a nemohl jsem uvěřit svým očím. Po každém obnovení obrazovky mé zisky rostly a rostly. Myslel jsem si, že jsem zdrogovaný, protože to bylo tak vzrušující.

Nyní jsem věděl, proč má Leoš Mareš pořád tak dobrou náladu. A proč velké banky nechtějí, aby se lidí dostali k této mezeře v zákonech pro bohatství. Do konce dne jsem byl v zisku o více než 754 €. To není z počáteční investice 250 € špatné! Byl jsem tak vzrušený, že jsem nemohl usnout.

Další den bylo úterý a musel jsem jít opět do práce. Upřímně řečeno (neříkejte to mému šéfovi), nemohl jsem se soustředit na svou práci, protože jsem věděl, že Bitcoin UP mi vydělává peníze.

Několikrát jsem odešel na záchod, abych zkontroloval, jak mi přibývají zisky (s občasnými ztrátami). Na konci dne, než jsem své děti uložil do postele, můj zůstatek na účtu ukazoval 1 349,13 €. To je více, než si za celý TÝDEN vydělám ve své práci!

Do konce týdne jsem vydělal celkem 5 349,12 €. Vybral jsem přesně 4 500 € a zbytek znovu investoval. Za 2 dny mi poštou přišel šek na přesně 4 500 €. Nemohl jsem uvěřit, že to bylo skutečné!“

Tadeáš Sládek obdržel za první dva týdny používání platformy Bitcoin UP šek na 4 500 €

Tadeáš Sládek pokračoval:

„Nyní díky Bitcoin UP vydělávám každý den 700 až 1 500 €. Peníze se každých několik dní vkládají na můj bankovní účet. Jen několik kliknutí a za 24 až 48 hodin jsem obdržel své peníze. Pokaždé, když peníze převádím na svůj bankovní účet, se musím štípnout, abych se ujistil, že se mi to nezdá.

Naštěstí svou práci MILUJI, protože mohu lidem přinášet důležité zprávy (jako např. tuto). V opačném případě bych již dal výpověď. Naplánoval jsem ovšem se svou rodinou dovolenou na Bali v Indonésii, abychom oslavili, že jsme se zbavili dluhů a konečně dostali své rodinné finance pod kontrolu!

Toto by nebylo možné, kdyby Leoš Mareš nebyl tak štědrý a nepodělil se o své tajemství živě v televizi. A jsem šťastný, že jsem se rozhodl riskovat a sám vyzkoušet Bitcoin UP, Má žena je šťastnější než kdykoliv dříve a skříně mých dětí přetékají hračkami.

Mí spolupracovníci jsou naštvaní, že se nezaregistrovali před dvěma týdny jako já. Ale brzy se zaregistrovali všichni v mé kanceláři (včetně šéfa) a nazvali mě za to „hrdinou“.

JAK ZAČÍT? (JSOU DOSTUPNÁ OMEZENÁ MÍSTA)

Chcete-li začít, potřebujete pouze počítač, chytrý telefon nebo tablet s přístupem k internetu. Nepotřebujete žádné konkrétní dovednosti, ale pouze umět používat počítač a procházet internet. Nepotřebujete žádné zkušeností s technologiemi nebo kryptoměnami, protože váš osobní investor zaručuje, že budete mít zisk.

A další výhodou tohoto programu je, že můžete začít kdykoliv. Můžete si vytvořit svůj vlastní rozvrh. Je jedno, zda to bude 5 hodin týdně nebo 50 hodin týdně. Jen začněte se softwarem pro automatické obchodovaní, až budete chtít. Můžete jej kdykoliv pozastavit, ale nemyslím si, že to někdy uděláte.

Tadeáš Sládek byl tak laskavý a vytvořil návod, jak začít se systémem, aby našim čtenářům ušetřil čas a pečlivě zkontroloval funkčnost.

ZDE JE MŮJ PRŮVODCE KROK ZA KROKEM:

První věc, kterou spatříte, je video ukazující sílu Bitcoin UP. Reklama je velká a odvážná, ale je to americký produkt a oni to tak dělají. Jednoduše zadejte vedle e-mailu své jméno a e-mailovou adresu a můžete ihned začít.

(Tip: I když se rozhodnete, že žádné peníze neinvestujete, doporučuji, abyste se zaregistrovali nyní, protože je to zdarma a registrace pro obyvatele České republiky mohou kdykoliv skončit.)

Dále budete vyzváni, abyste vložili na svůj účet peníze. Když jsem přešel na stránku vkladu, zazvonil mi telefon. Bylo to mezinárodní telefonní číslo, tak jsem váhal, zda ho mám přijmout, ale poté jsem si uvědomil, od koho je.

Byl to můj osobní správce účtu. Jeho služby jsou skvělé. Provedl mě celým procesem vložení peněz. Přijímají všechny hlavní platební karty, jako např. Visa, MasterCard a American Express. Pokračoval jsem a vložil minimální částku, která je 250 €.

Po vložení jsem přešel do sekce softwaru „Automatický obchodník“, nastavil částku obchodu na doporučených 50 € a aktivoval jej. Software začal rychle vytvářet obchody. Nejprve jsem se bál, ale pak jsem jej nechal dělat svou práci.

„Všichni chtějí být bohatí, ale nikdo neví, jak to udělat. Hm, existuje životní příležitost, jak si vytvořit bohatství. To mi umožní žíti život, po kterém skutečně toužím. Toto zde NEBUDE navždy, tak to nezmeškejte.“ – Leoš Mareš

AKTUALIZOVÁNO

Právě jsem obdrželi informaci, že k dnešním datu 26.08.2022 jsou zaplněna téměř všechna místa pro obyvatele České republiky. Bitcoin UP může přijmout pouze omezený počet celkových uživatelů, aby zisk na uživatele zůstal vysoký. Právě nyní je (37) volných míst. Pospěšte si a zaregistrujte se, abyste si zajistili místo.

X X X

Exekutor chyboval, když kvapně prodal zabavené víno pod cenou. Bál se, že se zkazí

 Exekutor chyboval, když kvapně a pod cenou prodal zabavené víno. Nápoj považoval za „věc rychle se kazící“, a tak neorganizoval dražbu, která by znamenala zdržení. Soudy všech stupňů ale daly za pravdu vinařovi a přiznaly mu náhradu škody od exekutora a státu. Vycházely například ze znaleckého posudku, podle kterého lze víno skladovat v sudech celé roky. Usnesení Ústavního soudu, které završilo neobvyklý spor, je dostupné v jeho internetové databázi.

K vinařovi z jižní Moravy vyjel exekutor v roce 2011. V provozovně bylo 5150 litrů vína. Exekutor na místě víno prodal jedinému zájemci za 72.000 korun, tedy necelých 14 korun za litr. Podle vinaře byla hodnota vína mnohem vyšší a exekutor by získal v případné dražbě více peněz na umoření pohledávky.

Okresní soud v Hodoníně sice vinařově žalobě nevyhověl v plném rozsahu, avšak přiznal mu náhradu škody zhruba 95.000 korun plus úroky. Nechal si zpracovat dva posudky. Jeden pořídili odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, podle kterých sudové víno lze uchovávat v řádu několika let při dodržování skladovacích podmínek.

Další posudek vznikl na provozně ekonomické fakultě, zabýval se obvyklou prodejní cenou sudového vína u průmyslových výrobců, stejně jako u daného vinaře. Pohybovala se kolem 30 korun za litr, a právě z této částky se pak dopočítávala náhrada škody.

Přes Krajský soud v Brně se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který se poprvé ve své judikatuře zabýval výkladem pojmu „věc rychle se kazící“. „Jak vyplývá ze samotného užití slova ‚kazí‘, musí se jednat o změnu v negativním slova smyslu, přičemž hlediskem (vzhledem k účelu exekučního řízení) by měla být zejména hodnota, popřípadě prodejnost věci, a to při zachování obvyklých podmínek pro uchování dané věci,“ uvádí rozhodnutí nejvyšší instance. Standardně uskladněné víno není „věcí rychle se kazící“.

Ústavní soud už jen stručně odmítl exekutorovu stížnost. „Neshledal v předcházejících postupech soudů takovou kvalifikovanou vadu, která by vedla k jeho kasačnímu zásahu,“ stojí v usnesení.

X X X

Brněnský soud řeší případ vyhoštěného Moldavana. Kvůli válce se radí se Soudním dvorem EU

 Co dělat se žadateli o azyl ze země, která je považována za bezpečnou, když stát vyhlásí válečný stav a deroguje Úmluvu o lidských právech a základních svobodách? Tři otázky k Moldavsku  pokládá Soudnímu dvoru EU Krajský soud v Brně. Do případu Moldavana, který řeší divoké osobní problémy a z ČR byl vyhoštěn, zasáhla válka na Ukrajině. Moldavsko je ve válečném stavu a odstoupilo od části Úmluvy. Unijní právo k situaci mlčí.

Byl by to případ jako každý druhý, kdy se cizinec domáhá u České republiky mezinárodní ochrany s divokým příběhem, ve kterém hrají roli neznámé skupiny lidí, vyhrožování, útěk, strach, návrat do země, další útěk a snaha legalizovat pobyt na území České republiky. Taková je velká část „azylových“ příběhů, které řeší ministerstvo vnitra a posléze správní soudy jako odvolací orgány.

Moldavan: Nemám, kam jinam bych šel

Takto shrnuje příběh Moldavana Krajský soud v Brně: „Žalobce podal dne 9. 2. 2022 žádost o udělení mezinárodní ochrany v ČR. Odůvodňoval ji vyhrůžkami, které dostává od neznámých osob. V roce 2015 byl svědkem nehody, během které člověka na chodníku přejelo auto a zabilo ho. Žalobce vše viděl. Pachatel od nehody ujel. Žalobce zavolal záchranku a policii. Ale bylo už pozdě. Tu samou noc za ním domů přijeli nějací lidé. Měli kukly. Odvezli ho do lesa a zbili ho. Žalobce pak utekl. Vrátil se domů, odvezl dceru ke známé na hlídání a obrátil se na policii. Policie uvedla, že celou věc vyšetří, ale že nezná pachatele, a proto žalobci nedokáže pomoci. Žalobce se už domů ze strachu nevracel. Schovával se u kamarádů. Za dva dny se domů přeci jen vydal a zjistil, že jeho dům shořel. Podle sousedů začal hořet ve tři ráno. Hasiči přijeli, ale zničení domu se už nedalo zabránit.“

Poté muž, který od letošního února žádá v ČR o ochranu, z Moldavska utekl. „Známý mu zařídil rumunský pas. Odjel na něj i do ČR. Do Moldavska se vrátil v letech 2016 a 2019. Ale snažil se, aby o tom nikdo nevěděl kromě jeho bratranců. Policie už sedm let celou věc vyšetřuje. Pachatele však nenalezli. Na její postup si žalobce nikde nestěžoval.,“ stojí dále v usnesení Krajského soudu v Brně.

Soudní dvůr EU Foto: Soudní dvůr EU

„Žalobce podal žádost, protože si chce v ČR legalizovat pobyt. Nemá, kam by jinam šel. Doznal, že tu v roce 2016 dostal správní vyhoštění na dva roky, protože pracoval na falešný rumunský pas. V roce 2020 obdržel výjezdní příkaz. Znovu mu ho pak vydali dne 23. 1. 2022. O mezinárodní ochranu nepožádal dříve, protože nevěděl, jak to funguje. Nechtěl se znovu do oblasti původu vracet, což odůvodnil i válkou na Ukrajině,“ uvádí skutkové okolnosti případu soud.

Tři otázky z Brna do Lucemburku

Jeho žádost z února byla zamítnuta, neboť příběh, který předestřel, předně neobsahuje důvody k udělení mezinárodní ochrany podle zákona a za další, Moldavsko s výjimkou Podněstří je považováno za tzv. bezpečnou zemi původu, a to naposledy vyhláškou z ledna 2022. Ministerstvo vnitra shledalo žádost jako účelovou.

Za normálních okolností by tady příběh skončil. Jenže mezitím došlo v Moldavsku k zásadní změně: „Krajský soud také vzal v potaz, že se v neděli 8. 5. 2022 uvedla do bojové pohotovosti separatistická proruská vojska v Podněstří. Kromě toho krajský soud zohlednil, že Moldavsko v souvislosti s válkou na Ukrajině dne 28. 4. 2022 oznámilo Radě Evropy prodloužení svého odstoupení od závazků plynoucích z Evropské úmluvy o lidských právech („Úmluva“) na základě čl. 15 Úmluvy. Tamější parlament totiž do 23. 6. 2022 protáhl dříve vyhlášený nouzový stav. Odstoupení od Úmluvy v očích krajského soudu vyvolalo pochybnost, zda je Moldávie nyní opravdu bezpečná. Ze všech těchto důvodů přiznal žalobě odkladný účinek,“ uvádí v usnesení Krajský soud v Brně.

Brněnský soud poté řízení přerušil a položil Soudnímu dvoru Evropské unie tři otázky.
Nejdůležitější je ta první: Má být země, která odstoupí od závazků Úmluvy o lidských právech a základních svobodách nadále považována za tvz. bezpečnou zemi?

Moldavsko zrušilo svobodu projevu a vyhlásilo stav války

Jak dále vyplývá z usnesení, právo EU se nezabývá vztahem mezi úředním aktem zařazení země do kategorie „bezpečná“ a derogací Úmluvy ze strany této země, a tudíž jiné posouzení porušení práv Evropským soudem pro lidská práva, který derogaci v rozhodování zohledňuje. O tom, co znamená derogace Úmluvy, Česká justice opakovaně informovala v souvislosti s pozastavením některých práv v České republice.

Jak odůvodňuje brněnský soud, „unijní právo adresně neřeší praktickou interakci mezi tímto kritériem označení země jako bezpečné a čl. 15 Úmluvy“. „Mlčí při odpovědi na otázku, zda země zůstává bezpečnou zemí původu ve smyslu unijního práva i poté, co se odchýlí od svých závazků podle Úmluvy. Moldavsko totiž nejprve v lednu 2022 vyhlásilo nouzový stav kvůli energetické krizi. V návaznosti na to dne 25. 2. 2022 oznámilo Radě Evropy, že odstupuje od závazků podle čl. 15 Úmluvy, včetně práva na svobodu projevu podle čl. 10,“ uvádí Krajský soud v Brně.

„Den předtím ovšem moldavský parlament vyhlásil výjimečný stav obležení a války jako reakci na vpád Ruska na Ukrajinu. Dne 3. 3. 2022 – tedy pět dní před vydáním rozhodnutí žalovaného, které tuto skutečnost nereflektuje – se Moldavsko opět s odkazem na tuto novou hrozbu pro regionální a národní bezpečnost odchýlilo od závazků z Úmluvy podle čl. 15. A dne 28. 4. 2022 znovu oznámilo prodloužení svého odstoupení od závazků plynoucích z Úmluvy, protože moldavský parlament dne 21. 4. 2022 prodloužil výjimečný stav až do 23. 6. 2022,“ vyjmenovává Krajský soud v Brně události v Moldavsku, které ministerstvo vnitra při zamítnutí žaloby nezohlednilo.

Dva výklady derogace

Co odstoupení od Úmluvy znamená pro žadatele o mezinárodní ochranu?  „Čistě jazykový výklad by mohl vést k závěru, že derogací podle čl. 15 Úmluvy – tedy odstoupením od (odstoupitelných) závazků – daný stát opravdu přestává být bezpečnou zemí. Deklaruje tím, že již nebude chránit práva a svobody podle Úmluvy jako doposud. Odchyluje se od svých povinností, které na něj jinak Úmluva klade,“ nabízí jedno vysvětlení Krajský soud v Brně s tím, že je nutno zohlednit situaci konkrétního žadatele a dopad derogace na něj.

Podle druhé verze, kterou Krajský soud v Brně předkládá, další výklad nabízí přístup, podle kterého stát ani po derogaci nepřestává dodržovat práva a svobody plynoucí z Úmluvy. „I samotné odstoupení od závazků z ní totiž reálně neznamená úplné ,opuštění´ štrasburského mechanismu ochrany lidských práv.

Ani vnitrostátní úprava nemá odpověď

Jak uvádí soud, derogace není vypovězení smlouvy podle jejího článku 58 „I po derogaci se stále daný stát pohybuje ,uvnitř´ Úmluvy. Zavazují ho ostatně standardy plynoucí z čl. 15 – od závazků z určitých práv nemůže odstoupit a vůči ostatním může přijímat jen opatření v ,rozsahu přísně vyžadovaném naléhavostí situace´, která budou naplňovat ostatní mezinárodněprávní závazky. Plněním těchto kritérií tedy vlastně daný stát může nadále dodržovat práva a svobody plynoucí z Úmluvy (a Mezinárodního paktu o občanských a politických právech či Úmluvy OSN proti mučení). Jen je dodržuje v ,nouzovém režimu´ čl. 15 Úmluvy,“ uvádí v usnesení brněnský soud.

„Krajský soud si není jistý, který z těchto dvou výkladů je v kontextu čl. 37 směrnice 2013/32 a přílohy I k ní správný. Unijní právo na to jednoznačně neodpovídá. Ani vnitrostátní právní úprava řešení nenabízí,“ uzavírá k první otázce soud. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Ústavní soud odmítl stížnost spolku na dohodu o dole Turów. Z procesních důvodů

Ústavní soud odmítl stížnost na dohodu vlád Česka a Polska o řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów. Důvody odmítnutí jsou procesní, věcně obsah dohody nehodnotil. O skončení řízení u Ústavního soudu informovala v pátek na Twitteru ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Informaci potvrdila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

 Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby. (15. ledna 2022) | foto: Jan Pešek, MAFRA

„Ústavní soud stížnost odmítl z procesních důvodů pro nepříslušnost,“ řekla Číhalíková Sedláčková. Stížnost směřovala jednak proti usnesení vlády, což soud označil za interní rozhodnutí exekutivy, které přezkoumávat nemůže, a jednak proti uzavření dohody samotné.

Dohoda o Turówu vznikla v jiném režimu. „Uzavření, realizaci a respektování takové smlouvy vládou České republiky lze posuzovat jen v rámci její ústavně politické odpovědnosti vůči Poslanecké sněmovně se všemi z toho případně plynoucími důsledky,“ stojí v usnesení ÚS.

Důl leží v Polsku poblíž českých hranic. Negativní dopady těžby pociťují obce na české straně, jde zejména o úbytek spodní vody. Dohodu podepsali 3. února předseda české vlády Petr Fiala a polský premiér Mateusz Morawiecki. Česko následně stáhlo žalobu na Polsko kvůli Turówu u Soudního dvora Evropské unie. S dohodou však nejsou spokojení někteří lidé z příhraničí, podle nich nezabrání škodám. Kritizovala ji také opozice.

Stížnost k ÚS podal Sousedský spolek Uhelná spolu se třemi fyzickými osobami. Odmítnutí stížnosti podle aktivistů z platformy Společně pro vodu ukázalo, že v Česku neexistuje instance, jež by mohla dohodu, která je podle nich špatná, přezkoumat.

„Formalistický přístup soudu nás mrzí. Místní dlouhodobě upozorňují na porušování svých práv a teď i ÚS jim nechce pomoci. Jediný, kdo momentálně může začít jednat, je Evropská komise. Ještě vhodnější by však bylo obnovit jednání obou stran a obsah dohody, která nepomáhá místním obyvatelům, změnit,“ uvedla na webu platformy Společně pro vodu právnička Petra Kalenská z expertní skupiny Frank Bold, která stížnost zpracovala.

Hubáčková na Twitteru rozhodnutí ÚS přivítala, jde podle ní o potvrzení, že smlouva byla dobře vyjednaná. Platforma Společně pro vodu ale takovou interpretaci odmítá s tím, že soud se „správností dohody“ nezabýval. Platforma trvá na svém kritickém postoji. Dohoda prý obyvatele českého území neochrání před úbytkem vody. Zajistila jen část peněz na krizovou infrastrukturu – vodovody. Dohoda podle platformy navíc porušuje evropské právo.

Součástí dohody je také dokončení podzemní stěny a stavba valu. Polsko navíc vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy Kč).

X X X

Žalobce nebude stíhat komunistu Štrougala. I kvůli jeho zdravotnímu stavu

Žalobce nebude stíhat bývalého komunistického československého premiéra Lubomíra Štrougala. V pátek to uvedl šéf státního zastupitelství Praha 1 Jan Lelek. Štrougal byl společně s někdejším generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem stíhaný za podíl na zabití a zranění několika lidí na československých hranicích v době komunistické totality. Dál ale bude stíhaný exministr vnitra Vratislav Vajnar a rozhoduje se u ideologa KSČ Jana Fojtíka.

 O případu jako první informovaly Novinky.cz. „Ano, bylo pravomocně zastaveno,“ řekl v pátek redakci iDNES.cz Lelek. Sedmadevadesátiletého Štrougala přestali žalobci stíhat vzhledem k vysokému věku a zdravotnímu stavu.

Noví znalci z Psychiatrické nemocnice Bohnice letos na jaře podle právního zástupce poškozených Lubomíra Müllera uvedli, že sedmadevadesátiletý Štrougal trpí lehkou demencí. Smysl úkonů trestního řízení podle nich dokáže chápat jen velmi povšechně, formálně a nepřesně, a to jen v určitou denní dobu a v klidu domácího prostředí.

Štrougal podle Müllera znalcům řekl, že jako předseda vlády nesměl zasahovat do práce ministrům. Vajnar jim podle advokáta sdělil, že s obviněním nesouhlasí, protože přechod státní hranice byl v dané době trestný čin a ti, kteří ji zkoušeli překročit, to museli vědět. Dodal, že on osobně se na věci nijak nepodílel a že nechápe, k čemu je její vyšetřování až v současné době.

V případě Miloše Jakeše se jednalo pouze formální rozhodnutí, protože před dvěma lety zemřel. Štrougala, Jakeše, Vajnara a Fojtíka žalobci stíhali za podíl na zabití a zranění několika lidí na československých hranicích v době komunistické totality.

Dál stíhaný bude komunistický exministr Vratislav Vajnar. „Rozhodnutí státního zástupce, který zastavil trestní stíhání, bylo ke stížnosti poškozeného zrušeno s ohledem na nové zkoumání znaleckým ústavem, pokud jde o zdravotní stav obviněného,“ komentoval Lelek případ exministra Vajnara. Zdravotní stav odmítl blíže komentovat, ale potvrdil rozhodnutí zastavit trestní stíhání Lubomíra Štrougala.

Ohledně Vajnara letos právník poškozených Müller sdělil, že jedenadevadesátiletý Vajnar má podle expertů mírnou kognitivní poruchu, která znamená větší poruchy pamětí a soustředění a rozhodování, než odpovídá věku. „V případném trestním řízení je nutné vše pomalu, srozumitelně vysvětlit, nespěchat, nezatěžovat dlouhými výkony,“ napsali podle advokáta znalci.

Do vývoje nastalé situace ještě může zasáhnout nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který může během následujících tří měsíců dané rozhodnutí zrušit.

 Důležité posudky

Stěžejní roli v současném rozhodování hrály znalecké posudky zdravotního stavu. Podle lékařů nebyl Lubomír Štrougal schopný chápat smysl probíhajícího trestného řízení. Naopak Vajnar podle expertů stále vnímá nastalou situaci.

Žalobci měli rozhodnout i o bývalém tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa Janu Fojtíkovi, ten čelil stejným obviněním jako výše zmínění funkcionáři. Podle lékařů Psychiatrické nemocnice Bohnice ale trpí stařeckou demencí.

Z posudku vyplývá, že je Fojtík schopný vnímat průběh trestního řízení pouze velmi nepřesně, a to pouze v určitou denní dobu a v klidu domácího prostředí. Vzhledem k těmto okolnostem, není možné postupovat jinak než zastavit jeho stíhání.

Stíhání Štrougala a Vajnara zahájil v roce 2019 Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Bývalým politikům klade za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa (KSČ) Miloše Jakeše, který ale následně zemřel.

Podle ÚDV kvůli nečinnosti této trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

Stíhání bývalých představitelů komunistického režimu iniciovala trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opírá o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že komunističtí politici měli informace o střelbě na hranicích a přímo dávali pokyny, jaké právní předpisy je třeba přijmout.

Štrougal a Jakeš byli členy předsednictva KSČ. Vajnar měl jakožto federální ministr vnitra v kompetenci, upravovat nařízeními a rozkazy práva a povinnosti příslušníků Pohraniční stráže, a to včetně oprávnění užít zbraň.

ÚDV stíhá z podobných důvodů ještě bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka a někdejšího ministra vnitra Františka Kincla. U dalších lidí – včetně například někdejšího prezidenta Gustáva Husáka – bylo už dříve vysloveno, že zločin spáchali, stíhání však bylo zastaveno kvůli jejich úmrtí.

X X X

NA  SLOVENSKU   NOVÁ  VLÁDA,  NEBO  NOVÉ  VOLBY?

Slovenská koalice se postavila za Matoviče, Sulíkova SaS odejde z vlády

Ministři za slovenskou stranu Svoboda a solidarita (SaS) ve středu podají demisi, oznámil šéf SaS Richard Sulík. Koalice nevyhověla žádosti SaS na odchod ministra financí Igora Matoviče z vlády. Právě poslední srpnový den skončí vyprší vyhlášené ultimátum. Do poslední sekundy budu bojovat, aby čtyřkoalice zůstala, řekl premiér Eduard Heger.

 „Podáme demisi příští středu po vládě. Dívat se na to, jak Matovič ničí zemi svými výmysly, to je obří zátěž pro zemi,“ řekl Sulík, který má dlouhodobě i osobní spory s Matovičem. Naposledy se jejich vztahy vyhrotily kvůli vyšší finanční podpoře rodin, kterou Matovič letos v červnu prosadil ve sněmovně bez podpory SaS i díky hlasům krajní pravice.

SaS už v červenci odstoupila od koaliční smlouvy a partnerům dala čas na splnění svého ultimáta do konce srpna. Její krok dosud neměl výraznější dopad na koalici, protože ministři za SaS pokračovali v práci a parlament nejednal kvůli letní přestávce.

Kromě ministra hospodářství Sulíka stranu SaS zastupují ministr zahraničí Ivan Korčok, ministryně spravedlnosti Mária Kolíková a ministr školství Branislav Gröhling. Sulík nyní dodal, že přijetí demise hlavou státu Zuzanou Čaputovou očekává 8. září.

V dalších jednáních ohledně řešení vládní krize Sulík nevidí význam. Matovič, který je na dovolené, se k pátečnímu jednání připojil on-line, do debaty se podle Sulíka ale nezapojil. Šéf SaS si také nemyslí, že Matovič podá demisi do konce srpna.

Ministra financí se jeho mateřské hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) už dříve zastalo s tím, že „je prostě takový“. A sám Matovič před dvěma týdny řekl, že bude ministrem i na začátku září.

Podle Sulíka se SaS se svými dvěma desítkami poslanců ve 150členném parlamentu bude chovat jako opoziční strana, na zářijové schůzi ovšem hodlá podpořit některé vládní návrhy.

Prezidentka Čaputová dříve v tomto týdnu zdůraznila potřebu stabilní vlády. Pro případ demise ministrů za SaS se vyslovila pro to, aby rovnou mohla jmenovat jejich nástupce a nikoli pověřit některé ze zbylých ministrů dočasným vedením uvolněných úřadů.

Někdejší ministr financí Heger, který Matoviče při jedné z minulých vládních krizí nahradil v křesle premiéra, nyní s OLaNO a stranami Jsme rodina a Za lidi nemá v Národní radě potřebnou většinu.

„Do poslední sekundy budu bojovat, aby čtyřkoalice zůstala,“ reagoval na oznámení SaS. Premiér a člen vedení OLaNO zároveň naznačil, že se připravují i alternativní řešení pro případ demise ministrů za SaS. Detaily neuvedl s odůvodněním, že ještě není 31. srpna.

Šéfové zbylých dvou vládních stran Jsme rodina a Za lidi, Boris Kollár a Veronika Remišová, ohledně možného zachování koalice v původním složení shodně uvedli, že naděje umírá poslední. Řekli, že země musí nyní řešit zejména energetickou krizi vyvolanou prudkým zdražováním energií na světových trzích. Návrh opatření v této oblasti by měl příští týden kabinetu předložit ještě Sulík.

OLaNO v roce 2020 se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, když se ve volební kampani vymezovalo zejména proti koaliční vládě Směru-SD pod vedením Roberta Fica.

Preference Matovičovy partaje pak postupně klesly na jednociferné hodnoty a sám její šéf se stal jedním z nejvíce nedůvěryhodných politiků. Některá média či politici označují Matoviče mimo jiné za konfliktního muže, který své nápady prosazuje i bez dohody s odborníky nebo partnery.

Takových případů bylo hned několik, jmenujme například celostátní testování na covid nebo očkovací loterii. Když si SaS a nejmenší vládní strana Za lidi loni vymohly demisi Matoviče coby premiéra, Sulíkova strana tehdy tvrdila, že Matovič osobnostně, komunikačně ani manažersky není schopen vést zemi.

Politici OLaNO se zase v posledních dnech obouvají do Sulíka a například ministr obrany Jaroslav Naď tvrdí, že si ministr hospodářství vymínil, že odeslání slovenského systému S-300 na Ukrajinu podpoří jedině v případě, že resort obrany poskytne armádní vrtulník dvěma německým milionářům, kteří se chystali navštívit Slovensko.

Reality show Geissovi (slovensky Geissenovci) o jejich životě je kromě Německa velmi populární právě i na Slovensku. Naď na Facebooku napsal, že Sulíkovi na tento požadavek nejdříve kývl, později si to však rozmyslel.

Sulík pomoc Ukrajině nakonec podpořil, podle Nadě však řekl, že „z toho moc nadšený není“. Sulík tvrzení označil za lživé. Vývoz systému na Ukrajinu prý neblokoval. Nicméně byl to právě Sulík, kdo byl ochotný platit Rusku za plyn a ropu v rublech, v rozporu se zbytkem vlády i většinou vlád v Evropě.

X X X

Muž v Bruselu srazil šest lidí a ujel. Podezřelého dopadli v Antverpách

V centru Bruselu vjela v pátek dodávka na terasu restaurace, kde srazila šest lidí. Řidič vozidla po incidentu ujel, pátral po něm policejní vrtulník. Mluvčí bruselské prokuratury večer uvedla, že v Antverpách zadrželi podezřelého. Podle některých očitých svědectví šlo o úmyslný čin, policie však tuto verzi nepotvrdila.

 Kolem 13:00 dodávka vpadla na restaurační terasu v ulici Saint-Michel. „Bílá dodávka vjela do ulice se skřípějícími pneumatikami,“ uvedl muž, který seděl na terase. „Řidič jel po ulici zleva doprava a narážel do všeho, co potkal,“ dodal. Na místo přijeli záchranáři. Policie zapojila vrtulník.

Vozidlo se později podařilo najít, bylo však prázdné. Zranění všech lidí byla lehká a nikdo nemusel být převezen do nemocnice. Prokuratura večer oznámila, že policie zadržela podezřelého a čin vyšetřuje, odmítla ovšem sdělit jakékoli podrobnosti o možném motivu. Podezřelého zadrželi na základě analýzy záznamů videokamer z místa nehody a výslechu svědků.

Bezprostředně po nehodě zvýšil úřad OCAM, který se zabývá terorismem a extremismem, hrozbu z druhého na třetí stupeň z celkem čtyř možných. Po několika hodinách ho opět snížil, což podle analýzy belgické stanice RTBF naznačuje, že policie nehledá spolupachatele a nepředpokládá, že by mohlo dojít k dalšímu útoku.

Případ nebyl svěřen federální, ale místní prokuratuře, což podle stanice rovněž hovoří o jiném než teroristickém motivu. Podle RTBF je zadržený muž narozený v roce 1994 a nemá žádné známé vazby na extremismus. Policie o identitě podezřelého neinformovala.

„Situace je pečlivě sledována. Děkuji záchranným službám za jejich úsilí,“ napsala belgická ministryně vnitra Annelies Verlindenová.

X X X

Je Macron přítel, nebo nepřítel? Trussová to odmítla říct a čelí kritice

Britská kandidátka na premiérku Liz Trussová odmítla jasně odpovědět na dotaz novinářů, zda považuje francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za přítele. Hlava Francie to uraženě následně označila za velmi vážnou věc. Trussová čelí i kritice i ve Velké Británii. Opoziční labouristé ji obvinili z nedostatku soudnosti. Nesouhlasí s ní ani někteří členové z její Konzervativní strany.

 Britská ministryně zahraničí řekla, že zatím není jisté, zda je Macron přítel nebo nepřítel Británie. Pokud se stane předsedkyní vlády, chce Macrona „soudit podle činů, nikoliv podle slov“, řekla britským médiím.

Politička tak ve čtvrtek večer odpověděla na jednu z otázek během volební kampaně v Norwichi. A vyvolala tím aplaus části přítomných.

Její protikandidát Rishi Sunak na stejnou otázku odpověděl, že francouzský prezident je podle něj přítel Velké Británie. Sunak v minulosti uvedl, že chce jako nástupce končícího premiéra Borise Johnsona zlepšit vztah království s Evropskou unií.

Francouzský prezident Emmanuel Macron reagoval na komentář Trussové během návštěvy Alžírska. „Velká Británie a její obyvatelé budou vždy francouzskými spojenci,“ uvedl podle agentury Reuters v pátek. Označil ji za „přátelský národ, bez ohledu na jeho lídra, někdy i navzdory svým lídrům.“

„Pokud Francie a Velká Británie nedovedou říct, zda jsou přátelé nebo nepřátelé, pak směřujeme k vážným problémům,“ dodal Macron.

Britští labouristé uvádějí, že nedůvěra Trussové k francouzskému prezidentovi je urážkou jednoho z nejbližších britských spojenců. Ke kritice Trussové se přidali i členové její vlastní strany, bývalý ministr zahraničních věcí Alistair Burt považuje její výrok za závažnou chybu. Podle něj se ministryně měla zachovat diplomatičtěji.

„Ministryně zahraničních věcí by měla vědět, že Francie je náš vojenský spojenec,“ reagoval například bývalý konzervativní ministr Gavin Barwell.

Britský ministr financí a podporovatel Trussové Nadhim Zahawi řekl, že šlo o žertovnou poznámku, Velká Británie by podle něj také chtěla být souzena podle svých činů. „Liz i já dobře víme, že Francie je náš strategický spojenec,“ okomentoval situaci.

Vztahy mezi Londýnem a Paříží se zhoršily po vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Francouzští představitelé podle Reuters v minulosti uvedli, že úroveň důvěry mezi Francií a Británií je velmi nízká.

X X X

Cílem je bratrství. Papež by se rád nechal pozvat do Severní Koreje

Papež František je připraven navštívit Severní Koreu, pokud ho tamější režim pozve. V rozhovoru s jihokorejskou stanicí KBS řekl, že by neodmítl šanci do této izolované země přijet a přispět k mírovým snahám. „Cílem je jednoduše bratrství,“ vysvětlil.

 „Pokud mě pozvou – a tím chci říct, prosím, pozvěte mě – pak neodmítnu,“ řekl papež v rozhovoru s KBS.

O možné návštěvě papeže Františka v KLDR se mluvilo již v roce 2018, kdy se bývalý jihokorejský prezident Mun Če-in několikrát sešel se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Mun, který je katolického vyznání, poté papeži ústně tlumočil pozvání od severokorejského vůdce k návštěvě KLDR. Papež v reakci vyjádřil ochotu do Severní Koreje zavítat v případě oficiálního pozvání.

Poté, co druhý summit Kima a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2019 skončil neúspěchem, ochably i kontakty mezi oběma Korejemi. Letos Pchjongjang provedl rekordní množství zbrojních testů a spekuluje se, že připravuje i novou jadernou zkoušku. Papež opakovaně vyzývá Korejce, aby usilovali o mír na Korejském poloostrově.

Severokorejská ústava formálně zaručuje svobodu vyznání, kromě několika státem určených míst k bohoslužbám a modlitbám ale nejsou žádné veřejné náboženské aktivity povoleny a křesťané jsou tvrdě pronásledováni, píše agentura Reuters.

X X X

O dalším mostu přes Vltavu se jen mluví, ale lidé z okolí už jsou proti

Projekt mostu nedaleko nemocnice v Českých Budějovicích je v samém počátku, ale část obyvatel už se postavila proti. Podle vedení kraje i radnice je přitom stavba další spojnice přes Vltavu ve městě velmi důležitá.

Most přes Malši u oblíbené lokality Malý jez neměl před lety šanci na stavbu. V petici ho odmítlo 4,5 tisíce obyvatel. O pár roků později odpor občanů zastavil plány na most přes Vltavu, který by ústil u nemocnice. A teď je tady třetí návrh. Přemostění Vltavy, tentokrát s vyústěním v nedaleké Papírenské ulici.

Tři projekty prakticky v jedné lokalitě na jihu Českých Budějovic. A i do třetice se už na samotném začátku objevuje odpor části obyvatel, kteří si stavbu nepřejí. Mají obavy z dopravní zátěže i zhoršení životních podmínek.

MF DNES na to upozornila už v lednu, když Jihočeský kraj s městem oznámily, že se k plánům vracejí.

Na konci července vznikl spolek Za klidnou Papírenskou. Jeho zástupci tento týden poslali otevřený dopis hejtmanovi Martinu Kubovi a jihočeským zastupitelům, kde se ptají na pravý účel projektu.

„Ano, stavba je vedená v platném územním plánu, ale to přeci neznamená, že musí být vybudovaná,“ píše mimo jiné spolek.

„Most poškodí doposud klidnou část Rožnova“

MF DNES má dopis k dispozici. Stojí v něm také, že je v Papírenské v Rožnově školka a celkově je tato oblast klidná. Naopak opodál jsou velmi vytížené silnice, které přivedou dopravní zátěž. Na opačném konci se má komunikace napojit na výpadovku na Krumlov u Litvínovic.

„Důvod pro tuto aktivitu je jednoduchý, budeme se snažit zabránit stavbě. Už dnes jsou Lidická třída a ulice B. Němcové hodně zatížené dopravou. Když sem bude směřovat most přes Vltavu, bude situace ještě mnohem horší. Navíc to poškodí doposud klidnou část Rožnova,“ argumentuje Jana Machoňová, zakladatelka spolku, která v místě žije.

Zástupci kraje na otevřený dopis reagovali. „Propojení silnice I/3 a Lidické třídy jsou nyní na samém počátku,“ píše mimo jiné Andrea Tetourová, vedoucí krajského odboru dopravy. A rovnou přislíbila osobní schůzku s hejtmanem.

Ten se k celé věci MF DNES také vyjádřil. „Určitě se potkáme. Chápu, že tato aktivita vznikla, a budeme to společně řešit. Není třeba se vlamovat do dveří, které jsou otevřené,“ vzkazuje Martin Kuba.

Podle něj je ale stavba dalšího mostu přes Vltavu v Českých Budějovicích velmi důležitá.

„Také proto jsme se k tomuto projektu vrátili, pro vnitroměstskou dopravu je zásadní. Stačí se podívat, co se stane, když je na nějakém jiném mostě nehoda nebo omezení. Doprava okamžitě kolabuje,“ připomíná.

Další propojení přes řeku chybí, řekl primátor

V souvislosti s tím zástupci spolku zmiňují také jižní tangentu, tedy silnici, která právě roste na jihu Budějovic od výpadovky na Krumlov směrem k budoucí dálnici D3 u Roudného. „Odkloní tranzitní dopravu a částečně změní i vnitroměstskou situaci v Českých Budějovicích. Nabízí se tedy další otázka, jaký druh dopravy bude jezdit přes nový most,“ ptá se spolek Za klidnou Papírenskou.

Kuba je i tak o důležitosti právě pro vnitroměstskou dopravu přesvědčený. „Ale o tom všem se budeme bavit. Navíc je před námi celá řada kroků, příprava dokumentací pro získání mnoha povolení a tak dále,“ upozornil.

Projekt má i podporu vedení radnice. „Loni se při omezeních a uzavírkách na jižním okraji města ukázalo, jak silné bylo přetížení dopravou například na Mánesově či na příjezdu do Budějovic od Litvínovic. Je vidět, že alternativní propojení přes řeku chybí,“ reagoval před časem primátor Jiří Svoboda.

Radnice schválila memorandum a spolupracuje na projektu s krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). V minulosti už vznikly studie, které se touto stavbou zabývají. Dohoda je podle Svobody taková, že hejtmanství vyhlásí soutěž na zpracování projektu a Budějovice s ŘSD se budou na akci podílet.

„U podobných staveb je to většinou tak období deseti let, než se začne stavět nebo je hotovo,“ podotkl nedávno náměstek primátora Juraj Thoma. Prozatím tak není stanovený přesný harmonogram. I on potvrdil, že vybudování mostu umožňuje stávající i budoucí územní plán.

X X X

 Orbán zůstává ‚kremelským advokátem‘. Vymezuje se vůči unijním partnerům a doufá ve vlastní profit

Maďarsko sice odsoudilo válku na Ukrajině, premiér Viktor Orbán si ale dává pozor na to, aby nekritizoval příliš. Což demonstruje průtahy jednání Evropské unie o nových sankcích, anebo se rovnou odmítne připojit k plánu plynové solidarity. Nepřátelský postoj k Západu se skrze státem ovládaná média propisuje do společnosti. „Je to výsledek roky trvající pro-ruské vládní manipulace a propagandy,“ popisuje pro iROZHLAS.cz politolog Daniel Hegedüs.

 Půl roku války na Ukrajině očima maďarského veřejného mínění: jen tři procenta podporovatelů premiéra Viktora Orbána si myslí, že je to Rusko, kdo je za současný konflikt zodpovědné. Dalších 12 procent z nich si myslí, že za to může Ukrajina a téměř polovina dotázaných z toho viní Spojené státy.

„Nutně to nevypovídá nic o Maďarech jako celku. Ale říká to hodně o mediálním pokrytí země a vládní propagandě, zejména pak o rozdělené společnosti. Ta je v Maďarsko velmi polarizovaná,“ upozorňuje pro server iROZHLAS.cz politolog Daniel Hegedüs.

Štěpící linie kopíruje rozdělení na voliče, kteří stojí za Orbánem. Je to pak patrné na tom, jaká média tito lidé sledují. Podporovatelé opozice hojně podporují nezávislé vydavatelské domy, zatímco ignorují veřejné vysílání.

Kromě oněch tří procent, které viní z rozpoutání konfliktu Rusko, je podle odborníka na politickou analýzu zajímavý také velký rozdíl, jak se jednotlivé skupiny dívají na válku na Ukrajině jako takovou. Protože z průzkumu mimo jiné vyplývá, že na 64 procent voličů opozice zastává názor, že Rusko je zodpovědné za současný konflikt.

„Je to výsledek maďarské politiky a roky trvající pro-ruské vládní manipulace, komunikace a propagandy,“ říká Hegedüs. Lidé podle něj čtou v novinách nebo sledují v televizi pouze kanály, které znají a utvrzují se tak ve svém přesvědčení. Pro ty, kteří upínají zraky k médiím, na něž má vliv stát, se na Ukrajině odehrává jen jakási „válka v zastoupení“.

„Ve skutečnosti se totiž údajně odehrává mezi Spojenými státy a Ruskem, které bylo vyprovokováno a musí bránit své vlastní zájmy proti západní expanzi na Ukrajině, kde se vytvořila radikálně-pravicová až neonacistická loutková vláda,“ interpretuje.

Orbánova vláda se nyní snaží „uvádět věci na pravou míru“ a vysvětluje „pravou podstatu konfliktu“.

Plán plynové solidarity

S tímto přístupem ale Maďarsko zastává spíše ojedinělý postoj, minimálně v regionu členských států Evropské unie. V posledních měsících se nejednou zasekla jednání unijních lídrů právě kvůli odporu ze strany Budapešti.

Naposledy a nejviditelněji to bylo patrné při jednání o plynu. Ministři se pod vedením českého předsednictví dohodli, že kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska sníží spotřebu této suroviny pro nadcházející topnou sezonu o 15 procent. Pro hlasovalo 26 zástupců, jediný byl proti.

Odborník na mezinárodní vztahy Hegedüs pro iROZHLAS.cz přibližuje dvě linie tohoto počínání. Jednou z nich je podle něj maďarská snaha vyjednat speciální cenu za plyn z Ruska. Čistě pro své vlastní účely, bez ohledu na strádání zbytku Evropské unie. Pokud by Viktor Orbán přistoupil na plán plynové solidarity, byly by jeho další kroky nesmyslné.

„Z domácího pohledu je maďarským zájmem vyjednat nějakou dohodu, bez ohledu na další evropské státy. Vláda se tím snaží ukázat rozdílný přístup oproti dříve spřátelenému Polsku nebo baltským státům, které razí nepřátelskou politiku vůči Rusku,“ upozorňuje politolog.

Zároveň ale zdůrazňuje, že se to příliš nedaří a ani tento maďarský přístup není pro kremelské vedení dostatečný. Dokládá to například neúspěšný výlet ministra zahraničí Pétera Szijjártóa do Moskvy, který chtěl vyjednat extra kubické metry plynu.

Rusko se na dodávkách plynu do Maďarska podílí zhruba z 85 procent, na dodávkách ropy z 65 procent. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny.

Dohodu o solidaritě přesto Maďarsko podepsalo. Nikoliv však s unijními státy, ale se Srbskem. Tento krok se dá opět vysvětlit ruskou náklonností, domnívá se Hegedüs. Právě Srbsko je totiž dalším z partnerů Kremlu, kterému je ochotno prodávat svůj plyn, což vytváří příhodnou kličku. „Rusko by nebylo připraveno dodávat přímo do Maďarska, pokud by tam existoval závazek sdílet své zásoby s ostatními členskými státy EU. S dodávkami do Srbska ale problém nemá,“ vysvětluje analytik.

Orbánovy problémy

Plynový škraloup nebyl jediný, se kterým muselo Maďarsko v posledním měsíci vyrovnávat. Velké pozdvižení totiž vyvolalo Orbánovo prohlášení o „lidech smíšené rasy“.

V projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije početná maďarská menšina, na konci července odmítl „multietnickou“ společnost. „Existuje svět, ve kterém se evropské národy mísí s těmi, kteří přicházejí z mimoevropských zemí. To je svět smíšených ras,“ řekl premiér. „Na druhé straně je tu například Karpatská kotlina, kde se spolu mísí evropské národy jako Maďaři, Rumuni či Slováci. Jsme ochotni se mísit spolu, ale nechceme být rasovými míšenci,“ dodal.

Vysloužil si tím kritiku a naprosté odsouzení partnerů v Evropě. Unijní orgány projev označily za nepřijatelný a v rozporu s jejich hodnotami. Na popud hlavní frakce v Evropském parlamentu se k celé věci vyjádřil za české předsednictví také ministr Mikuláš Bek (STAN). „Orbánův projev bude mít politické důsledky. Ještě víc to vyhrotí kritické postoje členských států vůči Maďarsku,“ uvedl Bekpro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.

„Nejsem si jistý, zda to bylo cílené vyjádření, nebo zda to byla chyba komunikace. Mám tendenci předpokládat, že to bylo spíše pochybení komunikace,“ myslí si přesto maďarský politolog. „Orbán se ohradil proti reakcím tím, že jeho prohlášení bylo pochopeno v kulturním kontextu a ne v biologickém. Ať tak či onak, já v tom tedy nevidím rozdíl. Byl to očividný rasismus,“ zmiňuje však pro iROZHLAS.cz.

Evropskou unií v současnosti také prostupuje čilá debata ohledně omezení víz pro Rusy. Stejně jako s plynovou solidaritou, ani toho se Maďaři nehodlají účastnit. Nelíbí se jim ani nový sankční balíček představený Estonskem, který se má dotýkat energií. Vyplývá to z vyjádření tamního šéfa diplomacie.

Kontroverze vzbuzuje maďarské politické vedení necelý půlrok po parlamentních volbách, ve kterých jasně zvítězila strana Fidesz a Viktor Orbán se počtvrté v řadě stal premiérem. V analýzách, které reflektovaly výsledky, odborníci pro server iROZHLAS.cz uvedli, že od staronového kabinetu lze předpokládat kontinuitu. Jak se ukazuje, predikce byly správné. A to jak na domácí scéně, tak směrem k Evropské unii i Rusku.

„Orbánova politika se – na rozdíl od jiných politických lídrů – neotřásla v ruské orientaci. Zůstal kremelským advokátem a držitelem status quo, které více či méně může napomoci Rusku. Rozhodně dělá všechno pro to, aby z jeho přístupu benefitovalo Maďarsko,“ komentuje politolog.

Jak se maďarské politické špičky vzdalují od představitelů unie, Rusko je zaneprázdněno válkou na Ukrajině, vzniká prostor pro dalšího mezinárodního aktéra, pro Čínu.

Před dvěma týdny byl oznámen velký investiční projekt. Společnost Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) totiž oznámila svůj plán investovat 7,34 miliardy eur do výstavby závodu na výrobu baterií v Debrecínu. Jako „největší investici v historii“ tento krok vstřícně </iframe“ >uvítal maďarský ministr zahraničí.

Peking může působením na střední Evropu balancovat své – nyní mírně utišené – aktivity v Asii, poznamenává pro iROZHLAS.cz expert Hegedüs. Maďarsku se tím Čína odvděčuje jeho zapojením do jednání 14 + 1 nebo 17 + 1, při kterých se schází Čína se zástupci střední a východní Evropy. „Slyšel jsem dokonce informaci, že by se nadcházející summit mohl konat v Maďarsku,“ doplnil.

Řešení ekonomických potíží?

Dalším bodem, který výrazně rozděluje maďarskou společnost, je postoj k ekonomické situaci, která v zemi není ideální. Opatření, jež se snažila vláda zavést, nefungují. Například o problémech spojených se zastropováním cen benzínu jsme informovali dříve zde.

Příznivci premiéra Orbána tvrdí, že za krizi může Západ a v přední linii Brusel. Voliči opozice z toho zase viní vládní kabinet.

Jenže právě Evropská unie by mohla nabídnout aspoň náplast na současné problémy v podobě financí z fondu obnovy, který je určený na pomoc ekonomikám v boji s následky pandemie koronaviru. K tomu se ale Maďarsko nyní nedostane, dokud si nevyřeší problémy, za které ho komise kárá.

V pondělí Maďarsku vypršel termín, který dostalo na to, aby reagovalo na výtky ohledně nerespektování pravidel právního státu předtím, než Evropská komise navrhne členským státům, aby rozhodly o omezení peněz určených z unijních fondů pro Budapešť.

„Je zřejmé, že pokud bychom měli maďarský parlament z něčeho vinit, je to fakt, že autokratizace je jeho nejvyšší prioritou,“ uzavírá pro iROZHLAS.cz Hegedüs.

X X X

Francouzští zemědělci varují před nedostatkem mléka. Kvůli suchu jim chybí krmivo pro krávy

Francie se nadále potýká s historickým suchem. Nepomohly ani nedávné silné bouřky, při kterých voda vyplavila několik stanic metra v Paříži. Víc než 80 procent francouzských departementů zavedlo omezení na využívání vody – zalévání zahrad, zavlažování polí nebo napouštění bazénů. Některé jaderné reaktory kvůli suchu omezily produkci. Zemědělci se obávají nedostatku krmiva na zimu a varují před nedostatkem některých výrobků jako třeba mléka.

„Od každé krávy máme o dva až tři litry mléka méně. Jestli bude sucho pokračovat, tak naše produkce bude dál klesat.“

Francouzští chovatelé krav varují před nedostatkem mléka

Zemědělec Yves de Fromentel hospodaří asi 80 km od Paříže. Každý den v osm hodin ráno začíná dojit krávy. „Nejdřív odstříkneme trochu mléka, abychom zjistili, jestli je v pořádku. Kdyby nebylo, tak by v něm byly hrudky.“

Stážista Clément v kovovém sudu metličkou promíchává mléko, které nemíří do sýrárny, ale už se na něj těší telata:

„Znám farmáře, kteří prodávají své krávy, protože už pro ně nemají dost krmiva. To znamená, že se na trh najednou dostane hodně masa. Pak by nám ale mohlo chybět. V globalizovaném propojeném světě se ale nejspíš najdou jiní dodavatelé, klidně na druhém konci světa. Výrobky ale nemusejí mít tu stejnou kvalitu.“

Farmář Yves de Fromentel vzpomíná na podobné sucho ze 70 let. Počasí v posledních letech podle něj ale přináší podstatně víc extrémů. V některých oblastech Francie v létě zažili období, kdy odpolední teploty přes měsíc neklesly pod třicet stupňů.

Vlny veder způsobují vysychání řek a vodních toků napříč kontinenty. Závislé jsou na nich miliony lidí

„Myslím, že je to přímý důsledek industrializace. Kolem mě jsou samá velká hospodářství, statky, které mají 500 až 1000 hektarů. Všechny jsou zautomatizované, protože pracovní síla je příliš drahá nebo už ji ani nenajdete. V těchto farmách jsou pravidelná pole, aby tam mohli na strojích zapnout navigaci a už se o ně nemuseli starat.“

Pastviny, na kterých se pasou Yvesovy krávy, jsou spálené. Proto je už teď krmí senem, které pro ně měl připravené na zimu.

„Tahle stodola byla plná sena. Za poslední měsíc jsme odtud vzali 25 balíků. Normálně ho kravám začínáme dávat až v říjnu, do té doby by se měly pást venku.“

Francouzské ministerstvo zemědělství už ohlásilo první sérii opatření na pomoc farmářům v boji proti suchu. Zemědělcům chce přispět na krmivo, aby se nemuseli zbavovat zvířat. Úřady zároveň udělily výjimku producentům sýru Salers. Běžně se totiž tento typ sýra může vyrábět jen z mléka krav, které žerou trávu na pastvinách.

X X X

Putinovu dceru v zahraničí hlídali agenti. Sledovali i její milostný život

Dcera Vladimira Putina Katerina Tichonovová se v průběhu čtyř let tajně vydávala do západoevropských států, kde ji na každém kroku střežili příslušníci zpravodajské služby. Většinu cest přitom uskutečnila za svým milencem Igorem Zelenským, špioni tak o jejím milostném životě měli neustálý přehled. Agenty na svou dceru posílal samotný ruský prezident.

Pětatřicetiletá Katerina Tichonovová opakovaně cestovala do Londýna, Mnichova a dalších měst v západní Evropě, aby se setkala se svým partnerem Igorem Zelenským, který do letošního roku působil v čele Bavorského státního baletu. Podle uniklých dokumentů zpravodajské služby Putinovu dceru během jejich výletů hlídala armáda tajných agentů, informoval britský deník Daily Mail.

V březnu 2017 byla Tichonovová doprovázena šesti agenty, kteří byli ubytovaní ve třech hotelových pokojích. „Po dvojicích se museli natěsnat do přeplněných londýnských hotelů,“ stojí ve zprávě. Při cestě do Švédska pak Putinovu dceru hlídalo dokonce deset špionů. Dva z nich byli identifikováni jako Dmitrij Dankov a Dmitrij Posunenko.

Putin na hlídání vynaložil státní finance

Vladimir Putin díky informacím od agentů věděl téměř vše o milostném životě své dcery. „Díky těmto dokumentům jsme zjistili, jakým způsobem členové Putinovy rodiny žili v zahraničí, ale také jak je armáda zvláštních agentů všude doprovázela,“ uvádí investigativní ruský web Important Stories, který spolu s německým deníkem Der Spiegel na případ upozornil. Německé zpravodajské služby si však vysokého počtu špionů všimly a začaly je monitorovat.

Ruský prezident se v minulosti rozčiloval nad Rusy, kteří si užívali západní životní styl. Uniklé dokumenty ale prozrazují, že na ochranu své dcery vynaložil obrovské finanční částky pocházející ze státních zdrojů. Občas dokonce nechal vypravit i soukromé letadlo.

Tichonovová zřejmě začíná politickou kariéru

Katerina Tichonovová byla nedávno uvedena do funkce spolupředsedkyně vlivné skupiny, která dohlíží nad ruským dovozem. Jejím úkolem je údajně zajistit, aby se Rusko vyhnulo dopadům sankcí, které byly na zemi uvaleny kvůli válce na Ukrajině. Někteří pozorovatelé se domnívají, že jmenování Tichonovové je začátek její politické kariéry.

Putinova dcera byla dříve tanečnicí rock and rollu a vdala se za nejmladšího ruského miliardáře Kirilla Šamalova. Jejich manželství skončilo rozvodem a Katerina začala randit s tanečníkem baletu Igorem Zelenským, který s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským není nijak spřízněný. Pár společně vychovává jednu dceru.

Tichonovová má nevlastní sestru Luiz Rozovou a starší sestru Mariu Voroncovovou, která působí v Národním lékařském a výzkumném endokrinologickém centru a je považována za expertku na nanismus. Tato porucha u lidí způsobuje malý vzrůst. Vladimir Putin své dcery na veřejnosti tají. Předpokládá se, že má několik dětí s političkou a bývalou gymnastkou Alinou Kabajevovou.

X X X

Michal David naboural do tramvaje, byl v šoku ze smrti Zagorové. Manželka popsala detaily

Zpěvák a skladatel Michal David v pátek v odpoledních hodinách naboural se svým vozem do tramvaje. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění a vyústila jen v odřené auto. Informaci potvrdila redakci umělcova manželka. Michal David měl zrovna namířeno do studia CNN Prima NEWS, aby zavzpomínal na zpěvačku Hanu Zagorovou, jež zemřela v pátek 26. srpna.

Na svou letitou pěveckou kamarádku, kterou znal více než čtyři dekády, nešetřil Michal David chválami a laskavými slovy. „Texty velice bedlivě četla. Dbala na to, aby byly to, co bude cítit a zpívat,“ řekl zpěvák ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

 Smrt Zagorové ho hluboce zasáhla – natolik, že cestou do studia Michal David naboural se svým autem do tramvaje. Naštěstí nehoda vyústila jen v lehce odřený vůz a celá věc se obešla bez zranění.

„Jede už k vám, je na cestě. Je v pořádku, jenom trošku odřel auto,“ potvrdila redakci CNN Prima NEWS telefonicky manželka Michala Davida před tím, než zpěvák dorazil do studia.

Slavný český skladatel a hudebník se seznámil se Zagorovou, když na začátku 80. let zpívala po boku italského umělce Drupiho. Byli dobrými přáteli, společně s jejím manželem Štefanem Margitou často chodili na jídlo a zvali se navzájem na koncerty. „Měl jsem Hanku strašně rád. Byla to úžasná ženská,“ dodal Michal David.

Bojovala se zákeřnou nemocí

Hana Zagorová vyrůstala na Ostravsku, její otec byl stavební inženýr, matka učitelka. Poprvé na sebe upozornila ve svých sedmnácti letech v ostravské soutěži Hledáme nové talenty, kde ji doprovázel Orchestr Gustava Broma.

Hana Zagorová od mládí trpěla poruchou krvetvorby. Po celá léta musela pravidelně docházet na transfúzní oddělení. Kvůli tomu přišla o možnost mít děti, ačkoli po nich vždy toužila. Po prodělání nemoci COVID-19 se její zdravotní stav v poslední době obecně horšil.

X X X

Po smrti Zagorové smutní i v Itálii. Cítím bolest a tečou mi slzy, vzkázal Drupi

Italský zpěvák Drupi se zesnulou zpěvačkou Hanou Zagorovou na konci sedmdesátých let pravidelně koncertoval. Měli k sobě blízko, chovali k sobě úctu a respekt. Když se o jejím úmrtí dozvěděl, marně hledal slova. CNN Prima NEWS se podařilo exkluzivně získat jeho reakci.

Té zprávě italský zpěvák Drupi nemohl uvěřit. Neskrýval lítost a neubránil se slzám. „Bylo mi velkou ctí zpívat s Hankou. A ještě větším potěšením pro mě bylo, že jsme se poznali osobně. Když jsem byl v Praze, měl jsem radost, že jsme se častokrát potkávali. Slova chybí… Ciao Hanka, nikdy na tebe nezapomenu a budeš mi navždy chybět. Cítím bolest a slzy mi tečou. Odpočívej v pokoji,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

 Z jejich spolupráce vznikl i kdysi velký hit, píseň Setkání. Hanka na tuto životní etapu vzpomínala velmi ráda. „Drupi byl takový typický alfa samec… (smích) Když jsem ho poprvé slyšela v rádiu, píseň Vendo tutto z jeho první a nejslavnější desky, okamžitě mě inspirovala a napsala jsem skladbu Líto, je mi líto. A představovala jsem si, komu může ten úžasný hlas patřit. A teprve pak vzniklo Setkání, obrazně i doslova,“ vzpomínala před dvěma lety Hana Zagorová v rozhovoru pro Deník.

Zhoršené zdraví po covidu

Zagorovou dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem. Kvůli únavě a oslabení organismu od srpna minulého roku zrušila své pracovní závazky.

Za svoji kariéru nazpívala Zagorová téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Pak pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972 a 1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. V roce 2014 převzala diamantovou desku Supraphonu za deset milionů prodaných zvukových nosičů. O rok později byla akademiky uvedena do Síně slávy při hudebních cenách Anděl. Zatím poslední studiové sólové album Já nemám strach vydala v roce 2018.

O dva roky později natočila Zagorová se svým manželem, operním pěvcem Margitou, desku Konečně společně. V pražském Divadle Kalich bude mít 16. září premiéru muzikál Biograf láska, v němž zazní 24 písní Zagorové. Autorkou scénáře je spisovatelka a publicistka Uljana Donátová.

X X X

Seznam slavných milenek herce Miloše Kopeckého odtajněn. Jak to bylo s Janou Šulcovou?

Nezapomenutelnému herci Miloši Kopeckému věrnost nikdy nic moc neříkala. Byl čtyřikrát ženatý, milenky si udržoval celý život, a dokonce je seznamoval i se svými manželkami. Všichni trávili čas na chalupě a jezdili i na společné dovolené. Od jeho narození letos v srpnu uplynulo 100 let.

Ať už to byly milenky nebo manželky, všem svým láskám Miloš Kopecký zdůrazňoval, že jejich náklonost potřebuje pro psychické zdraví a pro svou práci jako vzduch nebo slunce. Dával jim najevo, že v jeho životě nebudou jediné, ale vysvětlil jim to s takovou noblesou, že mu to všechny bez váhání tolerovaly.

Se ženami to zkrátka uměl a byl v tom mistr. Jak vzpomínala jeho poslední manželka, baletka Jana, s kterou byl až do smrti, o všech jeho milenkách věděla. S většinou z nich ji totiž sám seznamoval. „Časem jsem došla k tomu, že se s tím dá žít. Jinak se choval skvěle. Jsou chlapi, kteří nezahnou, za to ženu třískají. Ty holky, které si vodil, byly vesměs normální a slušné. Bez problémů jsme se bavily. Horší ale bylo, když se tam jednou náhodou naráz sešly hned dvě jeho milenky najednou. Já z toho měla srandu, ale ty dvě se hrozně poštěkaly,“ svěřila se deníku Blesk během svého života.

 S režisérkou Chytilovou prožívali „Itálii“

Mezi objevy Miloše Kopeckého patřily například herečky Olga Schoberová, Jana Brejchová, Eva Jakoubková nebo někdejší televizní hlasatelka Anna Wetlinská. Kopecký také prožil vášnivý románek s režisérkou Věrou Chytilovou, která si ho dokonce měla brát.

„Miloš byl muž, s kterým jsem si přála založit rodinu a vdát se za něj. Věděla jsem ale, že je velký holkař a svůdce. Náš vztah byl kvůli tomu od začátku plný napětí. Hádali jsme se dost často. Jednou jsem na něj v rozčílení vylila hrnek mléka, jednou ho shodila z kola, Rozešli jsme se, když si u mě zapomněl svůj deník. Po jedné návštěvě ode mě si do něj napsal větu: Konečně doma, konečně klid. To mě ranilo. Vždycky mi totiž tvrdil, jak ho hrozně mrzí, že už musí jít,“ vzpomínala v deníku Blesk Chytilová.

  Jak to měl s Janou Šulcovou?

Šuškalo se o tom, že milostný poměr měl Kopecký udržovat také s herečkou Janou Šulcovou. Ta redakci CNN Prima NEWS popsala, jak to ve skutečnosti mezi nimi bylo. „Miloš byl můj miláček. Můj první partner na profesionální scéně. Nejvíce jsme se ale spolu spřátelili během dovolených v jižních Čechách. Měli jsme totiž chalupy kousek vedle sebe. Oba jsme navíc byli velcí milovníci psů,“ uvedla s tím, že jejich vztah byl čistě přátelský.

Byli si ale tak blízcí, že zažila i jeho maniodeprese, kterými často trpěl. „Točil se zrovna jeden z televizních silvestrů, který moderoval Vláďa Menšík, a my všichni herci tam seděli jako obecenstvo. Najednou za mnou Miloš přišel a povídá, že neví, co bude dělat, že má strašné deprese a za chvíli má mít vtipný dialog s Horníčkem a Sovákem. Říkal mi, že jeden Angličan, který míval strašlivé deprese a při náletu přišel o obě nohy, mu prozradil, že lépe je být bez nohou, než mít takové stavy. Obával se, že tu připravenou vtipnou scénku nebude schopný zvládnout. Tehdy jsem mu darovala pro štěstí takový kámen, v němž byla dírka, ve které žil malý živočich, a řekla mu, aby se na mě v tom hledišti díval, že mu budu držet palce. Nakonec to zvládl skvěle a dobře to dopadlo,“ dodala herečka.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.