CHYBA POLITIKŮ UKRAJINY, kapitulací ukončit válku, nebudou mrtví. Putin vybral za veliteľa generála, Ukrajinci tvrdili, že ho zabili. Exriaditeľa FBI vyšetrujú pre hrozbu Trumpovi? Peskov: Stretnutie Putin – Zelenskyj len za istých podmienok. Příkladný zemědělec z Třebíčska Škoda

TRUMP  ŽÁDAT  OKAMŽITOU  KAPITULACI  UKRAJINY. POŽÁDAL  TO  PO  NĚMECKU  STALIN. NEPOSLOUCHAT  ANGLII,  KTERÁ  NENÍ  V  EU,  MACRONA, NĚMCE  MERZE, POLSKO

Rusko cíleně útočí na hotely s novináři. Snaží se je umlčet, tvrdí zpráva

Rusko cíleně a systematicky útočí na hotely s novináři, aby jim zabránilo v nezávislém zpravodajském pokrytí války na Ukrajině. Tvrdí to společná zpráva Reportérů bez hranic a ukrajinské organizace Truth Hounds. Podle nich bylo od počátku války při úderech na hotely zraněno minimálně sedm novinářů a jeden zemřel.

Zpráva uvádí, že útoky na ubytovací zařízení pro novináře byly zpočátku sporadické. V průběhu minulého roku se ale posunuly „z ojedinělých událostí k trvalé hrozbě“.

Od počátku války Rusko provedlo nejméně 31 úderů na 25 hotelů využívaných novináři u frontové linie. Akce uskutečňovalo převážně v noci, přičemž využívalo balistické a řízené rakety.

„Tyto útoky se zdají být součástí širší ruské strategie zaměřené na zastrašování novinářů a potlačování nezávislého mediálního pokrytí ruských akcí na Ukrajině,“ uvádí zpráva.

Rusko tvrdí, že hotely jsou legitimním cílem, protože v nich pobývají ukrajinští vojenští hosté nebo zahraniční žoldnéři. Podle reportérů ale jde o dezinformaci a Rusové velmi dobře vědí, že na frontové linii nejsou žádní turisté a zařízení nyní využívají takřka výhradně novináři. Uvádí, že jen v jednom případě byl v hotelu i vojenský personál.

 Zpráva zjistila, že 13 procent mediálních organizací v souvislosti s útoky zastavilo nebo omezilo cesty na frontu, protože je považovaly za příliš nebezpečné a logisticky komplikované. Někteří novináři buď cestují z bezpečnějších míst, které jsou ale i osm či deset hodin cesty daleko od fronty, nebo si pronajímají byty na frontové linii.

„Mnoho novinářů se nyní vyhýbá hotelům v blízkosti fronty, někteří přerušují práci v terénu a většina z nich se potýká s logistickými problémy. To ztěžuje zpravodajství,“ uvádí zástupkyně Reportérů bez hranic pro Ukrajinu Pauline Maufraisová.

 X X X

Trump si bude v pondělí volat s Putinem, chce s ním řešit ukončení války

 Americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války. Šéf Bílého domu dále sdělil, že pak bude mluvit s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským a s představiteli některých zemí Severoatlantické aliance.

 „V pondělí v 10:00 budu telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem,“ napsal Trump, zřejmě s odkazem na čas ve Washingtonu, který odpovídá 16:00 SELČ. „Předmětem hovoru bude zastavení ‚krveprolití‘, které zabíjí v průměru více než 5 tisíc ruských a ukrajinských vojáků týdně. A obchod,“ napsal americký prezident.

Následně chce hovořit se svým ukrajinským protějškem Zelenským a „různými členy NATO“. „Doufejme, že to bude produktivní den, nastane příměří, a tato velmi násilná válka, která se nikdy neměla stát, skončí,“ dodal šéf Bílého domu.

Podle ruské diplomacie si v sobotu již volali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým americkým protějškem Markem Rubiem. V telefonátu projednali páteční přímá jednání mezi zástupci Ukrajiny a Ruska v Istanbulu.

 Šéf americké diplomacie podle vyjádření Moskvy mimo jiné přivítal dohodu o výměně válečných zajatců a zdůraznil připravenost Washingtonu i nadále pomáhat hledat řešení konfliktu. USA se zatím k telefonátu nevyjádřily.

Elysejský palác dříve uvedl, že v pátek telefonovali s Trumpem společně francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz, britský premiér Keir Starmer, polský ministerský předseda Donald Tusk a Zelenskyj.

Evropští lídři hovor podle Paříže uskutečnili krátce po konci přímých jednání mezi Ukrajinci a Rusy v tureckém Istanbulu. S Trumpem si volali z Tirany, kde se účastnili summitu Evropského politického společenství (EPC).

Politici evropských zemí označili ruský přístup k jednáním za nepřijatelný. „Ruská pozice je jasně nepřijatelná,“ řekl Starmer podle agentury Reuters. Poznamenal, že evropští lídři nyní své odpovědi na ruskou pozici koordinují a budou tak činit i v budoucnu. Merz výsledek jednání z Istanbulu označil za rozčarování, zodpovědnost za to podle něj nese Moskva.

 Rozhovory v Istanbulu byly prvním přímým kontaktem mezi oběma válčícími stranami po třech letech. Delegace se ale nedohodly na příměří a jednání skončilo pouze dohodou o výměně vězňů. Ukrajinský zdroj v pátek uvedl, že Rusové si kladli podmínky, které označil za „nesplnitelné“.

X X X

 Putin si vybral za veliteľa pozemných vojsk generála, o ktorom Ukrajinci tvrdili, že ho zabili. Prečo naháňa strach aj vlastným vojakom?

Bol to načasovaný nepriamy odkaz, že keď sa k slovu dostáva diplomacia, treba sa pripraviť na pokračovanie bojov, ktoré budú ešte tuhšie? Krátko po prílete ruskej delegácie do Istanbulu na rokovanie so zástupcami Ukrajiny šéf Kremľa podpísal dekrét o vymenovaní nového veliteľa pozemných vojsk. Vladimir Putin si vybral Andreja Mordvičeva, ktorý nahradil Olega Saljukova. „Vo veku 49 rokov je najmladší veliteľ v tejto funkcii v dejinách novodobého Ruska,“ poznamenal server Vot tak.

 Zničený obytný dom v Mariupole na snímke z jari 2022, keď toto mesto obsadili ruskí vojaci, ktorým velil Andrej Mordvičev, ktorý sa teraz stal veliteľom pozemných vojsk.

Výmena vyznela logicky, pretože Saljukov bude mať 21. mája už 70 rokov a od takého veku nemôžu už ani generáli zastávať funkcie v ruskej armáde (Putin mu však mohol udeliť výnimku). Z ozbrojených síl odišiel, ale do penzie sa ešte nepobral: prezident vymenoval Saljukova za zástupcu tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

Rusi sa zúrivo tlačia na Pokrovsk, Ukrajinci ničia ich línie

 Mimochodom, kto pravidelne sleduje vojenskú prehliadku na moskovskom Červenom námestí, ten by asi spoznal tohto generála, lebo desať rokov pravidelne podával hlásenie mininstrovi obrany o pripravenosti nastúpených vojakov vydať sa na slávnostný pochod pozdĺž múrov Kremľa. Bol zodpovedný za ceremóniu, ktorá sa každý rok 9. mája odohráva v centre Moskvy pri príležitosti výročia víťazsva nad nacistami.

 Mordvičev sa ujal funkcie veliteľa pozemných vojsk deň pred tým, ako rokovania v Turecku podľa očakávania nepriniesli nijaký posun k uzavretiu bezpodmienečného prímeria aspoň na 30 dní. S prihliadnutím na renomé tohto generála by sa dalo uvažovať, že Moskva vyslala do Kyjeva signál o odhodlaní pokračovať v dobývaní ukrajinského územia v podstate za každú cenu. Avdijivský mäsiar a krvavý generál – to sú dve prezývky Mordičeva, ktoré si vyslúžil po spustení ruskej invázie na Ukrajinu.

Bezohľadný, bezcitný, bezcharakterný veliteľ, vojnový zločinec, ktorý by sa mal zodpovedať pred medzinárodným súdom – takto ho vidia Ukrajinci. Mordvičev dosiahol na bojisku viacero úspechov, ale za príliš vysokú cenu: hovorí sa o ňom, že svojich vojakov posiela na fronte proti ukrajinskej armáde ako mäso do mlynčeku. Z jeho pohľadu má byť podstatný len zisk územia nehľadiac na straty živej sily. Určite preto nebude prehnané tvrdenie, že môže naháňať strach aj vlastným vojakom…

 Už mesiac po vpáde Rusov do susedného štátu sa zdalo, že Mordvičevovi môžu začať kopať hrob: v marci 2022 totiž v Kyjeve oficiálne oznámili, že medzi zabitými po jednom raketovom útoku sa nachádza aj on. „Zlikvidovali sme v Černobajivke generálporučíka Andreja Mordvičeva, veliteľa jednej z ruských armád, ktorá zodpovedala za situáciu v Donbase. Piaty zabitý generál za tri týždne!“ vyhlásil vtedy poradca ministra obrany Vadym Denysenko. O odstránení Mordvičeva sa zmienila aj prezidentská kancelária Volodymyra Zelenského. O niekoľko dní vysvitlo, že to nebola pravda. Mordvičev sa totiž objavil na videonahrávke s čečenským lídrom Ramzanom Kadyrovom, ktorý prišiel na obsadené úkrajinské územia. Kadyrov o ňom poznamenal, že ho považuje za najlepšieho veliteľa. (Ukrajinci sa takpovediac museli uspokojiť s tým, že medzitým zabili dvoch zástupcov Mordvičeva.)

O dva mesiace po svojom „zmŕtvychvstaní“ sa stal Mordvičev hrdinom ruských okupantov, keď sa im v polovici mája 2022 pod jeho velením podarilo dobyť Mariupol. Naopak, Ukrajinci ho začali označovať za páchateľa vojnových zločinov. Radi by ho videli ako obžalovaného pred medzinárodným tribunálom v Haagu. „Kat, ktorý ničí mestskú infraštruktúru a zabíja civilistov v Mariupole,“ napísala o ňom na jar 2022 na svojej webovej stránke ukrajinská vojenská kontrarozviedka. Prisúdila mu vinu aj za blokovanie humanitárnej pomoci vrátane vody a základných potravín do tohto prímorského mesta a že bránil v evakuácii civilistov. Na Ukrajine ho vnímajú ako páchateľa genocídy.

Keď sa boje o Mariupol skončili, mesto fakticky zostalo v troskách. Nehovoriac o veľkom počte zabitých. Ľudskoprávne organizácie vtedy odhadli, že bolo až okolo 8-tisíc mŕtvych. Vychádzali nielen z očitých svedectiev a zo satelitných snímok, svoje tvrdenie opreli aj o to, že pri Mariupoli potom za krátky čas pribudlo niekoľko desiatok tisícov hrobov.

 Podobne dopadlo obliehanie ďalšieho ukrajinského mesta, pri ktorom Rusom velil Mordvičev: keď ho vo februári 2024 konečne obsadili, vstúpili do takmer kompletne zničenej Avdivijky. Putin sa mu potom v marci toho roku odvďačil udelením štátneho vyznamenia Hrdina Ruska a venoval mu generálsku šabľu. V tom čase Mordvičev mal už hodnosť generálplukovníka (od septembra 2023). Generálmajorom sa stal už v roku 2013.

Ešte sa vráťme o tri roky dozadu. Po falošnej správe o jeho zabití unikol smrti alebo prinajmenšom zmrzačeniu: rozhlasová stanica Svoboda vypátrala, že 11. apríla 2022, keď ešte zúrili boje o Mariupol, Mordvičev utrpel zranenia: „Šrapnel ho zasiahol do ľavého kolenného kĺbu a mal aj viacnásobné rany na ľavej dolnej končatine.“ Necelý mesiac bol v nemocnici a zotavoval sa zrejme na Kryme, z péenky sa vrátil už 11. mája. Znamená to, že mohol byť priamo pri dobytí Mariupolu 20. mája 2022.

 Viacerí ruskí vojnoví blogeri vyčítali Mordvičevovi, že opakovane uplatňoval taktiku „mlynčenka na mäso“, keď proti Ukrajincom posielal do boja čo najviac príslušníkov pechoty. Nájde sa však veľa takých, ktorí tvrdia, že postupoval obozretne.

 Ruský politológ Alexandr Simčenko chápe vymenovanie Mordvičeva za veliteľa pozemných vojsk ako signál blížiaceho sa rozsiahleho nástupu ruskej armády na fronte bez ohľadu na to, že sa v Istanbule rokovalo. „Šíria sa reči o novom strategickom napredovaní, jeho vymenovanie by to mohlo nasvedčovať. „V armáde sa generáli len tak nemenia. Také rotácie bojujúcich generálov sa zvyčajne nedejú, nepovýšia generála, keď sa chystajú prejsť k mieru,“ poznamenal Simčenko pre server Reporťor.

Špekuluje sa aj o tom, že Mordvičeva by mohol v blízkom čase čakať ďalší významný kariérny postup. „Ako hlavný veliteľ pozemných síl sa stava pravdepodobný možným nástupcom Valerija Gerasimova vo funkcii náčelníka generálneho štábu armády alebo ako veliteľ vojny na Ukrajine. Lepšie rozumie priebehu vojny a novému technologickému vývoju v porovnaní so Saljukovom,“ napísal na sociálnej sieti X americký analytik Rob Lee. /agentury/

X X X

 Bývalého riaditeľa FBI vyšetrujú pre údajnú hrozbu Trumpovi na Instagrame

 James Comey čelí vyšetrovaniu za príspevok na Instagrame, ktorý údajne obsahoval hrozbu prezidentovi Trumpovi.

James Comey, bývalý riaditeľ FBI, sa stal cieľom vyšetrovania amerických úradov pre príspevok na sociálnej sieti Instagram, ktorý údajne obsahoval hrozbu prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Príspevok obsahoval obrázok zachytávajúci mušle na piesočnej pláži poukladané do tvaru čísiel „8647“. Comey príspevok následne odstránil.

Republikáni to označili za hrozbu smrťou Trumpovi, ktorý je 47. prezidentom Spojených štátov. Merriam-Webster, najstarší americký vydavateľ slovníkov, uvádza „86“ ako zastaraný výraz, ktorý, okrem iného, znamená „zbaviť funkcie, odstrániť“. Podľa denníka The Washington Post ide aj o slangový výraz s významom „zabiť, zavraždiť“.

Ministerka vnútornej bezpečnosti Spojených štátov Kristi Noemová obvinila Comeyho, ktorého Trump počas svojho prvého funkčného obdobia zbavil funkcie riaditeľa FBI, z vyzývania na spáchanie atentátu na Trumpa. Na sociálnej platforme X uviedla, že tajná služba USA hrozbu „vyšetruje a primerane odpovie“.

Comey odmieta úmysel hrozby

Bývalý riaditeľ FBI po odstránení príspevku zverejnil ďalší príspevok, v ktorom uviedol, že v zoskupení mušlí videl niečo ako „politickú správu“ a že jeho úmyslom nebolo vyzývať na násilie proti prezidentovi USA.

„Neuvedomil som si, že niektorí ľudia si tieto čísla asociujú s násilím,“ uviedol Comey.

Trump vo vysielaní televízie Fox vyhlásil, že Comey „presne vedel, čo to znamená“.

„Aj decko vie, čo to znamená. Ak ste riaditeľom FBI a neviete, čo to znamenalo, tak to znamenalo atentát,“ dodal Trump.

Americký prezident zbavil Comeyho funkcie v súvislosti s vyšetrovaním ruského ovplyvňovania prezidentských volieb v roku 2016. FBI v tom čase preveroval možné prepojenia Moskvy a členov tímu Trumpovej kampane./agentury/

X X X

 Stretnutie Putin – Zelenskyj je možné len za istých podmienok, vyjadril sa hovorca Kremľa Peskov

Piatkové rusko-ukrajinské priame rokovania v Istanbule trvali necelé dve hodiny. Strany sa dohodli na výmene stoviek vojnových zajatcoch.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským je možné, ale iba ak delegácie Ruska a Ukrajiny dospejú k určitej dohode.

Pred plánovaním nových rokovaní je podľa Peskova potrebné uskutočniť výmenu vojnových zajatcov. Informuje o tom agentúra AFP. „Považujeme to za možné, ale iba v dôsledku práce a dosiahnutia určitých výsledkov vo forme dohody medzi oboma stranami,“ vyhlásil Peskov deň po priamych rusko-ukrajinských rokovaniach v tureckom Istanbule.

Rusko podľa Peskova pripraví a doručí zoznam podmienok prímeria ukrajinskej strane. „Skutočne, obe strany sa dohodli na výmene zoznamov podmienok prímeria. Táto práca prebieha. Ruská strana zostaví svoj zoznam a odovzdá ho na vzájomnú výmenu,“ uviedol.

Podľa ruskej agentúry TASS Peskov zdôraznil, že konkrétny obsah dokumentu nebude zverejnený, pretože vyjednávací proces zostáva dôverný. „Bolo by predčasné zverejňovať akékoľvek podrobnosti, kým sú rozhovory v procese a prebiehajú za zatvorenými dverami,“ dodal hovorca Kremľa.

Piatkové rusko-ukrajinské priame rokovania v Istanbule trvali necelé dve hodiny. Strany sa počas rokovaní dohodli na výmene po 1000 vojnových zajatcoch. Peskov v sobotu povedal, že predtým, než strany budú plánovať nové rozhovory, je potrené dokončiť plánovanú výmenu zajatcov.

Vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij vyhlásil, že Rusko je spokojné s rozhovormi a je pripravené pokračovať v kontaktoch. Delegácie sa dohodli aj na tom, že „každá strana predstaví svoju víziu možného budúceho prímeria a podrobne ju rozpracuje,“ uviedol hlavný ruský vyjednávač.

Ukrajinský minister obrany a vedúci ukrajinskej delegácie Rustem Umerov uviedol, že obe strany budú pracovať na podrobných návrhoch. Ďalším krokom by podľa neho malo byť stretnutie Zelenského a Putina. Ukrajinský prezident ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte pred rozhovormi kritizoval zloženie ruskej delegácie a označil ju za „atrapu“ s nejasným mandátom.

X X X

BIDEN  ŠPATNĚ  MYSLÍ

 Kdy zemřel váš syn? Uniklá nahrávka ukazuje, jak Biden bojoval s pamětí

 Bývalý americký prezident Joe Biden si při rozhovoru s vyšetřovatelem ministerstva spravedlnosti před dvěma lety těžko vybavoval důležité okamžiky ze svého života. Ukazuje to zvukový záznam rozhovoru, který získal portál Axios.

 Podle záznamu měl demokratický prezident problém vzpomenout si na rok, kdy opustil funkci viceprezidenta, nebo na datum úmrtí svého syna Beaua.

Poradci Bílého domu v té době popírali, že by prezident takové výpadky paměti měl. Bidena vyslýchal tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura kvůli tomu, že měl ve svém domě a bývalé kanceláři tajné dokumenty. Prokurátor se nakonec rozhodl prezidenta neobvinit, přestože zjistil, že uchovával tajné materiály.

V únoru 2024 vyvolala hněv Bílého domu a demokratů Hurova zpráva, ve které popsal Bidena jako „dobromyslného staršího muže se špatnou pamětí“. Zveřejnění zprávy bylo pro Bidena obtížným momentem na začátku předvolební kampaně a zdůraznilo jednu z jeho největších politických slabin – obavy voličů z jeho věku a schopnosti jasně uvažovat. Biden tehdy tvrdil, že jeho paměť je v pořádku.

Rozhovory s Bidenem se konaly dva dny v říjnu 2023. Ministerstvo spravedlnosti za Bidena zpřístupnilo přepisy rozhovorů po zveřejnění zprávy Hura.

Bidenova administrativa loni odmítla nahrávku zveřejnit a označila ji za „ústavně chráněný materiál o prosazování práva“. Tvrdila, že republikáni s ní chtějí manipulovat kvůli případnému politickému zisku. Nahrávka ukazuje, co nebylo možné v přepisu zachytit – prezidentův šeptavý hlas a dlouhá ticha, kdy se snaží najít správná slova nebo data. Ty často dodávali jeho právníci.

Není jasné, jak Axios nahrávku získal, upozornil server televize BBC. Administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa ale plánovala zveřejnit celý rozhovor.

Nová kniha, která má vyjít tento měsíc, tvrdí, že Bílý dům zatajoval Bidenův stav. Podle knihy nebyl schopen poznat hollywoodského herce George Clooneyho nebo si vybavit jména důležitých asistentů. Knihu Original Sin: President Biden’s Decline, Its Cover-up, and His Disastrous Choice to Run Again napsali moderátor televize CNN Jake Tapper a zpravodaj serveru Axios Alex Thompson.

 X X  X

 Prezident Trump oznámil ‚silný‘ plán dohody s Čínou: rokovania predznamenajú zmenu

Donald Trump a Si Ťin-pching zmierňujú obchodné napätie dočasným prímerím. To prináša zníženie ciel na 30 a 10 percent.

Čína a USA začali od stredy uplatňovať dočasné zníženie vzájomných ciel. Prímerie v ich obchodnej vojne, ktorá otriasla svetovými trhmi a dodávateľskými reťazcami, potrvá 90 dní, počas ktorých budú obe strany hľadať riešenie svojho sporu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Washington a Peking sa dohodli na drastickom znížení vysokých ciel cez víkend v Ženeve.

Americký prezident Donald Trump v utorok (13. 5.) pre televíziu Fox News povedal, že Washington má plán na „veľmi, veľmi silnú“ obchodnú dohodu s Čínou, ktorá by umožnila „otvorenie“ ekonomiky Pekingu americkým podnikom. Uviedol to na palube vládneho lietadla Air Force One cestou na turné v Perzskom zálive bez ďalších podrobností.

Trumpove clá tvrdo zasiahli medzinárodný obchod, pričom najväčšiu ranu zasadil Číne. Peking reagoval odvetnými tarifami. Clá na dovoz medzi oboma krajinami tak prekročili 100 %. To otriaslo svetovými trhmi a vymazalo miliardy z hodnoty akcií. Uplynulý víkend v Ženeve sa konečne začali rokovania medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta s cieľom nájsť cestu zo slepej uličky.

V rámci dohody USA dočasne znížia svoje clá na čínsky tovar na 30 % a Čína na americký tovar na 10 %. Toto prímerie nadobudlo platnosť v stredu krátko po polnoci washingtonského času (06.01 h SELČ) a predstavuje významné zmiernenie napätia v obchode.

Čínski predstavitelia tento týždeň usporiadali tiež ministerskú konferenciu so Spoločenstvom krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v snahe posilniť svoje obchodné väzby s týmto regiónom a vystupovať ako stabilný partner a obranca globalizácie.

„V colných vojnách alebo obchodných vojnách nie sú žiadni víťazi,“ vyhlásil prezident Si Ťin-pching na podujatí.

Napriek snahe o vyriešenie sporu zdroje napätia medzi Čínou a USA pretrvávajú. Aj po znížení zostávajú colné sadzby USA vyššie ako čínske, pretože aj naďalej platia clá vo výške 20 % za údajnú úlohu Číny pri toku nelegálnej drogy fentanyl do USA, ako aj ďalšie opatrenia proti Pekingu prijaté počas prvej vlády prezidenta Trumpa. Okrem toho USA zaviedli plošné clo vo výške 10 % na dovoz tovarov z celého sveta a tiež clá vo výške 25 % na položky ako oceľ, hliník a autá.

A zatiaľ čo USA vyhlasujú, že vidia priestor na pokrok, Peking v utorok varoval Washington, aby naň „prestal hádzať vinu“.

Analytici upozornili tiež, že možnosť vrátenia vysokých ciel po 90 dňoch vytvára neistotu.

„Ďalšie znižovanie ciel bude ťažké a riziko obnovenia eskalácie pretrváva,“ povedal pre agentúru AFP Yue Su, hlavný ekonóm The Economist Intelligence Unit.

Trumpov spor s Pekingom spôsobil zmätok v amerických spoločnostiach, ktoré sú závislé od čínskych dodávateľských reťazcov pri svojej výrobe. Očakáva sa tak, že dočasné prímerie len čiastočne upokojí búrku.

Predstavitelia Pekingu zase priznali, že čínsku ekonomiku, ktorá už dlhšie zápasí s krízou na realitnom trhu a pomalými spotrebiteľskými výdavkami, takisto zasiahla neistota v obchode. /agentury/

X X X

 Čína dočasne zruší vízovú povinnosť pre občanov piatich krajín Latinskej Ameriky

Čína posilňuje vzťahy s Latinskou Amerikou bezvízovým stykom. Čína vo štvrtok oznámila, že od 1. júna začne dočasne uplatňovať politiku bezvízového styku pre občanov Brazílie, Argentíny, Čile, Peru a Uruguaja. Vysokopostavení predstavitelia Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) sa na tom s predstaviteľmi Číny zrejme dohodli tento týždeň počas spoločnej ministerskej konferencie v Pekingu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Dohoda o bezvízovom styku bude platiť od 1. júna na jeden rok, uviedol vo štvrtok na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien. Brazília, Argentína a Čile patria medzi najväčšie ekonomiky v regióne Latinskej Ameriky, kde sa Peking dlhodobo snaží upevniť svoje postavenie a zlepšiť svoje vzťahy.

Cestovanie do Číny bez povinnosti získať víza je od minulého roka možné pre väčšinu európskych krajín, ako aj pre niektoré ázijské štáty ako Japonsko a Južná Kórea.

Počas ministerskej konferencie v Pekingu prisľúbil čínsky prezident Si Ťin-pching poskytnúť latinskoamerickým krajinám pôžičky v prepočte vo výške deväť miliárd dolárov a nové investície do miestnej infraštruktúry./agentury/

X X X

 Rakúsky minister vnútra Karner podporil prísnejšie hraničné kontroly zo strany Nemecka

 Karner tvrdí, že Rakúsko víta tieto prísnejšie kontroly.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner v piatok počas stretnutia s nemeckým náprotivkom Alexandrom Dobrindtom vo Viedni vyjadril podporu prísnejším opatreniam Nemecka na kontrolu hraníc. Informuje o tom agentúra DPA.

Nová nemecká vláda minulý týždeň nariadila zvýšenie hraničných kontrol so všetkými susednými krajinami vrátane Rakúska. Dobrindt taktiež povolil odmietnuť žiadosti o azyl na hranici. Výnimkou sú zraniteľné skupiny, ako napríklad tehotné ženy a deti.

Nemecký kancelár Friedrich Merz v stredu vo svojom prvom vládnom vyhlásení na pôde Spolkového snemu ostro kritizoval migračnú politiku svojich predchodcov a prisľúbil viac deportácií nelegálnych migrantov z Nemecka i sprísnenie hraničných kontrol.

Karner tvrdí, že Rakúsko víta tieto prísnejšie kontroly. Poukázal tiež na pokles počtu nelegálnej migrácie v Európe, vrátane Rakúska a Nemecka, čo pripísal práve zosilneným hraničným kontrolám.

Dobrindt zdôraznil, že tieto snahy sú v súlade so spoločným európskym cieľom pracovať na migračnej politike a ďalej znižovať nelegálne migračné toky.

Prísnejšiu migračnú politiku susedného Nemecka ocenil aj rakúsky minister práce a hospodárstva Wolfgang Hattmannsdorfer, čo podľa DPA odráža širšiu podporu v rámci rakúskej vlády pre tieto opatrenia./agentury/

X X X

 Slovensko sa nemá hrať na hrdinu proti svetu, tvrdí minister Šaško o Pandemickej dohode

Pandemická dohoda nikomu neberie slobodu ani suverenitu. Vyhlásil to minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) v súvislosti s takzvanou Pandemickou dohodou, ktorý bola dlho pripravovaná na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Vláda SR v uplynulých dňoch intenzívne rokovala o tom, ako sa k Pandemickej dohode postaví Slovensko. Minister zdravotníctva vysvetlil svoj postoj aj v mene strany Hlas.

 „Nie je žiadnym celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a najmä spoločne čeliť hrozbe prípadnej ďalšej pandémie. Jej cieľom je zabrániť, aby vôbec takáto pandémia prepukla,“ vysvetlil Šaško s tým, že dohoda stanovuje mechanizmy efektívnejšieho a rýchlejšieho vymieňania informácií o nových vírusoch či patogénoch.

 Dohoda podľa jeho slov súčasne podporí to, aby mal každý štát pripravené zásoby, vyškolených ľudí a plány ďalších krokov. „Aby sme skrátka vedeli, čo máme robiť a nemuseli v stave núdze panikáriť. A napokon, ak by napokon predsa len k nejakej pandémii nedajbože došlo, Pandemická dohoda pomáha krajinám zdieľať informácie a zároveň zabezpečiť, aby sa ľudia – samozrejme, čo je najdôležitejšie – dobrovoľne – dostali rýchlo k potrebným liekom alebo testom,“ dodal minister zdravotníctva.

Zdôraznil, že Pandemická dohoda, ktorá by sa mala prijímať súhlasom všetkých krajín, neberie nikomu slobodu rozhodovať sa o tom, ako bude v prípade pandémie postupovať. Neobmedzuje podľa neho ani zvrchovanosť žiadnej krajiny, naopak, dáva lepší prehľad, dostatok informácií a potrebnú podporu. „Pre každého jedného človeka na Slovensku znamená možnosť lepšej ochrany jeho zdravia, menej chaosu a menej zbytočných obmedzení v prípade pandémie. Malo by nám to pomôcť, aby sme mali dostatok potrebných pomôcok a nemali preťažené nemocnice. Je to zdieľanie informácií s najvyspelejšími krajinami sveta, ako sú Švajčiarsko alebo severské štáty Európy, ktoré sú nám neraz inšpiráciou,“ priblížil Šaško.

Matovičove „atómofky“

Minister zopakoval, že si ctí vedu, vedcov a má úctu k faktom. „Pandémia Covid-19 bola pre Slovensko draho zaplateným ponaučením, že keď ide o ľudské zdravie, majú mať prednosť uznávaní odborníci, a nie snaha za každú cenu zaujať. Vtedajší premiér Igor Matovič (hnutie Slovensko) sa snažil za každú cenu dostať na titulky svetových médií a len kvôli tomu vymýšľal rôzne svoje „atómofky“, pri ktorých robil z ľudí doslova pokusné králiky na svoje experimenty,“ uviedol minister a dodal, že za to zaplatili tisícky ľudí životmi a zdravím.

Ministra o to viac mrzí, že stále nejestvuje ucelený materiál od vládneho splnomocnenca Petra Kotlára (SNS), ktorý by pravdivo zhodnotil manažovanie pandémie. „Aby nám jasne ukázal, ktoré riešenia boli v poriadku, ktoré boli zbytočné, a ktoré boli životu nebezpečné. Aj preto som presvedčený, že v takých vážnych chvíľach, akou sú pandémie, sa nemá Slovensko hrať za každú cenu na hrdinu, ktorý ide proti celému svetu,“ zdôraznil minister.

 Oveľa väčšiu istotu podľa Šaška prinesie obojstranne prospešná spolupráca s tými najlepšími a spolupráca založená na vede a faktoch. „Preto ani ja, ani strana Hlas nepodporíme návrh, aby Slovensko demonštratívne a možno ako jediné odmietlo Pandemickú dohodu. Takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku. Jediné, čo ním dosiahneme je to, že sa na nás svet bude pozerať cez prsty a podľa toho sa v krízových chvíľach bude k nám možno aj správať,“ vyhlásil Šaško a ubezpečil, že záujmy slovenských pacientov a zdravotníkov budú pre neho vždy na prvom mieste a bude ich aj naďalej obhajovať.

Fico dohodu odmieta

O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer). O spôsobe účasti našej delegácie na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo Švajčiarsku mala vláda rozhodnúť vo štvrtok, napokon rokovanie o dohode prerušili. Fico zdôraznil, že na postoj k dohode sú rôzne názory, no Smer ju považuje za „absolútne neprijateľnú“.

 „Dlho sme diskutovali na tému pandemickej dohody, pretože sa o nej bude hlasovať v pondelok alebo v utorok vo Švajčiarsku. Na prístup vlády SR k tejto dohode sú rozdielne názory, preto definitívne rozhodnutie padne v pondelok ráno, kde vám oznámime, ako bude vláda SR konať a aké pokyny dostane delegácia, ktorá bude zastupovať SR,“ skonštatoval premiér s tým, že delegácia môže byť proti, „vyvolať hlasovanie“, alebo sa aj zdržať. „Pandemická dohoda je pre nás absolútne neprijateľná a Smer ju nikdy nebude podporovať žiadnym spôsobom,“ vyhlásil Fico.

Vo švajčiarskej Ženeve sa bude od 19. do 27. mája konať 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa na jej znení dohodli v apríli. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc. /agentury/

X X X

 Českí lekári v pozore, majú pacienta s podozrením na smrtiacu ebolu. Zasahoval ‚biohazard tím‘, čaká sa na výsledky testov

V Prahe je hospitalizovaný pacient, štyridsiatnik, u ktorého je podozrenie, že môže mať smrteľné vírusové ochorenie. Informujú o tom české médiá.

 Podľa serveru novinky ide o Američana, ktorý bol predtým v Kongu. Prišiel do nemocnice v juhočeskom Tábore s príznakmi nákazy ebolou, odtiaľ ho previezli do Prahy do Fakultnej nemocnice Bulovka. Prevážali ho záchranári v špeciálnych oblekoch, takisto nemocnicu v Tábore dezinfikoval špeciálny tím. Juhočeská záchranka aktivovala na prevoz „biohazard tím“ určený pre takéto prípady, informoval server Novinky.cz. V súčasnosti sa čaká na výsledky testov, pacient je v stabilizovanom stave.

Výsledky testov, ktoré určia typ nákazy, budú zrejme dnes popoludní, vzorky nemocnice poslala do berlínskeho Inštitútu Roberta Kocha. ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Hovorkyňa zdôraznila, že informácie médií o nákaze ebolou alebo horúčkou marburg sú len špekulácie. „V tejto chvíli nie je známe, o aký konkrétny druh nákazy ide,“ uviedla.

 Hasiči Juhočeského kraja pomáhali „biohazard tímu“. Majú jednotku, určenú pre tento typ zásahov, ktorá bola vybavená predpísanými ochrannými prostriedkami a spoločne s „biohazard tímom“ transportovali pacienta z nemocničnej izby do transportnej sanitky, uviedli na sieti X.

„Následne dezinfikovala tak prevážaného pacienta, umiestneného v ochrannom vaku, ako aj všetkých, ktorí s ním prišli do styku alebo sa na transporte podieľali. Do nemocnice bol povolaný dezinfekčný oddiel HZS Juhočeského kraja zo stanice Kremža. Ten dezinfikoval použité zariadenia a miestnosti,“ uviedli hasiči.

Ebola a príbuzný Marburg sú vírusové ochorenia spôsobené filovírusmi, ktoré vyvolávajú závažné hemoragické horúčky. Obidve sú vysoko infekčné, smrteľné a spôsobujú podobné príznaky. Úmrtnosť sa pohybuje od 50 do 90 %. Prenáša sa kontaktom, najmä pomocou slín či krvi.

 Záchranári takto popísali svoju robotu: „Hasiči s biohazard tímom transportovali pacienta v biovaku z nemocničného izby do transportnej sanitky. Následovala dvojstupňová dekontaminácia biovaku, tzn. dezinfekcia na mieste naloženia a dezinfekcia a oplach na SDZ. Potom bola vykonaná dekontaminácia biohazard týmu. Pacient bol následne naložený do sanitky a ďalej transportovaný do Prahy,“ uviedli.

Tým sa však ich práca neskončila: „Po odjazde biohazard tímu hasiči zahájili dekontamináciu nemocničného personálu: vonkajšiu dezinfekciu, následne sa personál musel vyzliecť a znovu dezinfikovať. Všetky použité ochranné prostriedky boli označené a uložené do vopred pripravených obalových materiálov. Dekontaminované osoby potom prešli do voľného priestoru čakárne očného oddelenia.

Po dekontaminácii personálu bolo nutné dekontaminovať priestory pomocou fogátorov. Jednalo sa o priestor chodeb infekčného oddelenia, spoločné toalety, prístupové komunikácie k výťahom, výťah a priestor nástupu výťahov v prvom nadzemnom podlaží. Po odvetraní dekontaminovaných priestorov veliteľ zásahu odovzdal priestory riaditeľovi nemocnice. Na záver hasiči vykonali dekontamináciu zasahujúcich a všetkého, čo bolo počas zásahu použité. Každý potenciálne infekčný materiál (obleky, rukavice, filtračné prostriedky) bol uložený do igelitových vakov a uzatvárateľných sudov, ktoré boli na povrchu dekontaminované“.

 X x x

 Úchvatná Angelina Jolie v Cannes zatienila takmer každú dámu. Dvojnásobná držiteľka Oscara Emma Stone čelila ‚útoku‘, jej grimasy zabávajú internet

Festival filmového umenia na Azúrovom pobreží zažil ďalšiu z veľkolepých premiér 78. ročníka. Na prestížnom červenom koberci pred festivalovým kinom sa predstavili hviezdy filmu Eddington, no všetku pozornosť si bezpochyby získali dve divy svetovej kinematografie a držiteľky Oscara.

 Herečka Angelina Jolie v kreácii Brunello Cuccinelli na premiéra filmu Eddington v Cannes.

Prvou z nich bola Angelina Jolie, herečka, režisérka a v tento večer aj špeciálny hosť klenotníckej značky Chopard, ktorá žiarila v trblietavých šatách odtieňa šampanského od Bruncello Cuccinelli. Model zvýraznil jej krivky a Jolie s jednoduchou úpravou vlasov pôsobila prirodzene, no zároveň veľmi žensky. Vo veku 49 rokov sa herečka predviedla ako ukážková ikona elegancie.

 Podobné slová platia aj o jej kolegyni Natalie Portman, známej svojím vkusom a jemnou krásou. Herečka v róbe Christian Dior Haute Couture vyzerala akoby vystúpila z červeného koberca počas zlatej éry Hollywoodu. Model inšpirovaný rannou tvorbou ateliéru Dior opäť podčiarkol dôvody, prečo značka s americkou-izraelskou kráskou spolupracuje taký dlhý čas.

 Premiéra filmu Eddington, najnovšieho počinu režiséra a scenáristu Ariho Astera, pritiahla na červený koberec celý zástup hviezd. Prišla herečka Julia Garner (v šatách Tom Ford), herci Joel Edgerton a Jeremy Strong, ktorý je člen poroty či brazílska kráska Marina Ruy Barbosa v róbe Richard Quinn. Modelky Alessandra Ambrosio (róba Balmain Haute Couture) a Cindy Bruna (šaty Jean Paul Gaultier) žiarili po boku čínskej herečky Tang Yan v róbe Fendi Haute Couture.

 Ryan

Herečka Natalie Portman v kreácii Christian Dior Haute Couture na premiéra filmu Eddington v Cannes.

Do centra pozornosti sa, samozrejme, dostali aj hviezdy nového filmu Eddington. Dvojnásobná držiteľka Oscara Emma Stone sa predviedla v bielych šatách na mieru od Louis Vuitton, ale počas večera mala po boku kolegov Pedra Pascala a Austina Butlera aj neočakávaný moment. Na červený koberec priletela včela a začala obletovať hviezdnych hostí. Stone sa hmyzu tak zľakla a snažila sa mu vyhnúť, že reportéri mali príležitosť na mimoriadne vtipné momentky. Viac ich nájdete v galérii.

 Film Eddington, ktorý prichádza do kín už 18. júla 2025, je výbušnou spoločenskou drámou zasadenou do pandemického obdobia mája 2020 v malom mestečku Eddington, Nové Mexiko. V centre deja stojí napätý konflikt medzi miestnym šerifom (Joaquin Phoenix) a starostom (Pedro Pascal), ktorý rozdelí komunitu a rozpúta nečakaný reťazec udalostí, kde sused stojí proti susedovi.

 V tieni celosvetovej krízy sa ukazujú skryté vrstvy moci, strachu a ľudskej odvahy. Režisér Ari Aster tak opäť ponúka temný, psychologicky prepracovaný príbeh, ktorý sľubuje nielen silný filmový zážitok, ale aj zrkadlo do nedávnej minulosti, ktorú svet len začína spracovávať.

X X X

 Najväčšia zbierka, akú svet kedy videl: V Británii otvoria výstavu tvorby Gianniho Versaceho

V lete sa v Londýne uskutoční veľká výstava tvorby talianskeho módneho návrhára Gianniho Versaceho.

 Na prehliadke bude vystavených viac ako 450 originálnych modelov vrátane oblečenia, ktoré nosili princezná Diana, Kate Moss, Elton John, Naomi Campbell alebo George Michael.

Výstava s názvom Gianni Versace Retrospective (Retrospektíva Gianniho Versaceho) bude sprístupnená v multifunkčnej aréne Arches London Bridge 16. júla a organizátori tvrdia, že poskytne návštevníkom kaleidoskopický pohľad na 90. roky.

 Versace, občianskym menom Giovanni Maria Versace, bol jedným z najvplyvnejších módnych návrhárov svojej generácie. Zavraždili ho 15. júla 1997 vo veku 50 rokov v americkom meste Miami. Po jeho smrti prevzala funkciu kreatívnej riaditeľky spoločnosti jeho sestra Donatella. Avizovaná výstava bude najväčšou retrospektívou umelca v Spojenom kráľovstve.

 Dizajnér Karl Lagerfeld v roku 1997 prichádza na pohreb Gianniho Versaceho – v popredí princezná Diana a spevák Elton John.

Oznámenie o otvorení výstavy v Londýne prichádza mesiac po tom, ako Donatella oznámila, že odstupuje zo svojej funkcie. Jej post prevezme Dario Vitale, ale Donatella Versace zostane veľvyslankyňou spoločnosti. Predchádzajúce ročníky retrospektívnej výstavy zavítali aj do Holandska, Poľska, Nemecka, Švédska a Španielska, ale organizátori tvrdia, že táto výstava ešte nikdy nebola prezentovaná v takej podobe, v akej sa predstaví v Londýne.

 Prehliadka bola aktualizovaná a rozšírená pre Spojené kráľovstvo, pričom predstaví 21 sezón Versaceho návrhov. Kurátor Karl von der Ahe uviedol, že otvorenie výstavy v Londýne je obzvlášť významné, keďže toto mesto označil za jedno zo svetových hlavných miest módy.

Gianni Versace svojou odvážnou a nefalšovanou víziou spôsobil revolúciu v móde a toto mesto, ktoré je také bohaté na kreativitu a kultúrny vplyv, je dokonalým miestom na oslavu jeho odkazu, povedal von der Ahe.

 Organizátori uviedli, že výstava bude predstavovať najväčšiu zbierku historických modelov Versaceho, aká kedy bola prezentovaná v Spojenom kráľovstve, a okrem oblečenia bude obsahovať aj doplnky, skice, fotografie či ukážky z rozhovorov.

Liz Koravosová, výkonná riaditeľka spoločnosti Arches London Bridge, označila Versaceho za génia svojej doby. Gianni Versace sa spája s mnohým v modernej kultúre a jeho odkaz je trvalý, čo je znakom talentovaného návrhára, povedala. Gianni Versace sa narodil v roku 1946 a bol známy svojimi odvážnymi, krikľavými a očarujúcimi návrhmi, ktoré sa často vyznačovali pestrými farbami a barokovými potlačami. Svoju módnu značku uviedol na trh v roku 1978 a v nasledujúcom desaťročí s ňou zaznamenal veľký úspech.

 X X X

 Horúčka, bolesti svalov a hlavy, zimnica, nevoľnosť či začervenané oči. Pozor na zdravotné nástrahy vo vašej záhrade

Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vždy vypadať, aj vo vašej záhrade číhajú zdravotné nástrahy. Ponúkame praktické rady.

Mali by ste sa báť legionárskej choroby?

Legionárska choroba je infekčné ochorenie, ktoré môže pripomínať chrípku alebo spôsobiť zápal pľúc. Najčastejšie sa prenáša vdýchnutím aerosólu z kontaminovanej vody, napríklad pri sprchovaní alebo pitím odstátej vody. Len vo výnimočných prípadoch sa môžeme nakaziť kontaktom s pôdou, substrátom alebo kompostom. U nás nebol zaznamenaný žiadny prípad nákazy vdýchnutím prachu zo substrátu ani zo špinavých rúk. Prevencia je pritom jednoduchá: substrát pred manipuláciou mierne navlhčite, pri otváraní vriec si nasaďte respirátor a po práci si umyte ruky.

Ste zaočkovaní proti tetanu?

Pri práci s tŕnitými rastlinami, pôdou či hnojom sme vystavení zvýšenému riziku infekcie tetanom. Baktéria môže do tela preniknúť aj cez drobné poranenia, škrabance či triesky. Tetanus je závažné nervové ochorenie spôsobené toxínom, ktorý sa z miesta poranenia šíri krvou a lymfou až do nervových buniek. Prvé príznaky sa zvyčajne objavia do 7 až 14 dní – medzi najtypickejšie patrí stuhnutie a kŕče žuvacieho a šijového svalstva, ktoré sa postupne šíri na svaly celého trupu. Choroba sa neprenáša z človeka na človeka, ale jej prekonanie nezabezpečuje imunitu. Jedinou ochranou je očkovanie. Dospelí by mali absolvovať povinné preočkovanie proti tetanu a záškrtu vo veku 30 rokov a následne každých 15 rokov. Očkovanie je hradené z verejného zdravotného poistenia.

Môže sa leptospiróza šíriť z kompostu?

Leptospiróza, známa aj ako Weilova choroba, je infekcia spôsobená baktériami, ktoré sa šíria močom infikovaných zvierat – najčastejšie potkanov. Môžeme sa nakaziť pri kontakte s vodou, vlhkou pôdou či rastlinami kontaminovanými potkaním močom, a to najmä cez poranenú pokožku alebo sliznice. Riziko je vyššie pri práci v záhrade počas daždivých dní, pri manipulácii s kompostom či mokrou vegetáciou.

Hoci ide o pomerne zriedkavé ochorenie, môže mať vážny priebeh – postihuje pečeň, obličky a v niektorých prípadoch aj centrálny nervový systém. Prvé príznaky sa podobajú chrípke: horúčka, bolesti svalov a hlavy, zimnica, nevoľnosť či začervenané oči. V ťažších prípadoch môže dôjsť k žltačke, zlyhaniu obličiek alebo ku krvácaniu do tkanív.

V záhrade by sme preto mali pri práci používať ochranné rukavice, najmä pri manipulácii s kompostom, a vyhýbať sa práci na znečistených alebo premáčaných miestach. Rovnako dôležité je umývať si ruky po práci a nevstupovať do kaluží alebo zamokrenej pôdy bosý.

Môže sa pásomnica z lesa dostať do záhrady?

Líšky môžu byť nositeľmi nebezpečnej pásomnice, ktorá sa šíri ich trusom alebo močom. Larvy tohto parazita sa dostávajú do pôdy, na bobule či bylinky a pri nedostatočne umytej úrode alebo kontakte s kontaminovanou pôdou môžu nakaziť aj človeka.

Ochorenie zvané alveolárna echinokokóza postihuje najmä pečeň, kde vytvára útvary podobné nádorom. Závažné a potenciálne život ohrozujúce ochorenie má dlhý, často nenápadný priebeh.

Drobné ovocie, zeleninu a bylinky, najmä tie z voľnej prírody alebo okrajov záhrad by sme si mali starostlivo umývať, pri práci so zemou používať rukavice, dbať o odčervovanie domácich miláčikov – najmä ak žijeme v blízkosti lesa alebo vo voľne prístupnej záhrade.

Máte v záhrade kliešte?

Kliešte sa v posledných rokoch mimoriadne rozšírili a číhajú nielen v lesoch či lúkach, ale čoraz častejšie aj v našich záhradách. Prenášať ich môžu drobné živočíchy, ako sú vtáky, ježkovia či hlodavce, a ak má záhrada tienisté a vlhké zákutia, kliešťom sa v nej mimoriadne darí. Kliešte môžu prenášať závažné infekcie, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Prvá z nich sa prejavuje často nenápadne – začína sa začervenaním okolo miesta prisatia a môže prerásť do dlhodobých problémov s kĺbmi, nervovým systémom či so srdcom. Kliešťová encefalitída je ešte vážnejšia – ide o vírusové ochorenie mozgu, ktoré môže spôsobiť silné bolesti hlavy, dezorientáciu, poruchy pamäti a v najťažších prípadoch aj trvalé následky alebo smrť. Slovensko je jednou z krajín s najvyšším výskytom tejto infekcie v Európe a pribúdajú aj prípady po konzumácii nepasterizovaného mlieka od infikovaných zvierat. Najviac sú ohrození ľudia nad 40 rokov. Najúčinnejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie.

Môže jarné slnko ublížiť?

Dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu môže spôsobiť nielen nepríjemné spálenie, ale aj predčasné starnutie kože, pigmentové škvrny a v dlhodobom horizonte zvýšiť riziko rakoviny kože. Jarné slnko býva zákerné práve preto, že ešte nepáli tak intenzívne ako v lete, ale UV žiarenie už môže byť veľmi silné. Už v apríli sa dá spáliť aj za menej než pol hodiny, najmä počas práce medzi 10. a 15. hodinou. Počas práce v exteriéri by sme mali dbať o dôslednú ochranu pokožky. Základom je vhodné oblečenie – ideálne sú dlhé rukávy, nohavice a klobúk so širokým okrajom, ktorý chráni aj krk a uši. Opaľovací krém treba aplikovať aspoň 15 minút pred odchodom von a obnovovať každé dve hodiny, prípadne po spotení.

Pijete dosť?

Jarné a skoré letné mesiace môžu byť zradné, pokiaľ ide o hydratáciu počas práce v záhrade. Teploty v máji a júni síce nemusia pôsobiť extrémne, ale v kombinácii s fyzickou námahou a pobytom na slnku dochádza k postupnej strate tekutín, ktorá môže viesť k dehydratácii skôr, ako si to vôbec uvedomíme. Pri záhradkárčení strácame potením 0,5 až 1 liter tekutín za hodinu – a to aj pri miernych teplotách okolo 22 až 25 °C. Prvé príznaky dehydratácie zahŕňajú sucho v ústach, bolesť hlavy, únavu a zníženú koncentráciu. Poruke by sme mali mať vždy fľašu s vodou a priebežne piť, ideálne každých 15–20 minút menšie množstvá.

Pozor na lienku, ktorá hryzie!

Lienka východná pochádza z Ázie, na Slovensko bola privezená ako biologická ochrana proti voškám. Dnes je považovaná za invázny druh, ktorý vytláča naše pôvodné lienky. Na rozdiel od nich môže dokonca hrýzť – hoci jej hryznutie nie je nebezpečné, môže byť bolestivé a podráždiť pokožku. Rýchlo sa rozmnožuje, prežije v extrémnych podmienkach a nemá takmer žiadnych prirodzených nepriateľov. Na jeseň vytvára tisícové zhluky na vyhriatych stenách domov a často vniká aj do interiérov.

Sršeň ázijský – problém skrytý v počte

Sršeň ázijský sa čoraz častejšie objavuje aj na Slovensku. Jeho jed nie je silnejší než u európskeho sršňa či včely, nebezpečenstvo spočíva v jeho správaní. Ak sa cíti ohrozený, dokáže sa brániť mimoriadne agresívne – z jedného hniezda môže vyletieť naraz až niekoľko stoviek jedincov, ktoré opakovane bodajú. Na rozdiel od našich domácich druhov si sršeň ázijský stavia hniezda v mestách, na balkónoch, v prístreškoch, detských ihriskách či dokonca v komínoch. Hniezda bývajú vysoko v korunách stromov a na jednom štvorcovom kilometri ich môže byť aj 20. Bodnutie sršňa je zvlášť nebezpečné pre alergikov a ľudí s oslabeným zdravím, ak spozorujete podozrivé veľké hniezdo, kontaktujte odborníkov.

 Praktické rady pre bezpečnú prácu v záhrade

Po použití vždy prehnite hornú časť vreca s kompostom, aby sa doň nedostával prach ani vlhkosť. Vyhýbajte sa presádzaniu rastlín v uzavretých alebo zle vetraných priestoroch. Pred použitím zvlhčite suchý substrát alebo kompost – zníži sa tým množstvo prachu. To isté platí aj pri otáčaní suchých kompostových kôp.

Pri manipulácii s kompostom, substrátmi alebo inými prašnými materiálmi zvážte použitie ochranného rúška alebo respirátora. Skladovanie substrátu vo vyhriatych skleníkoch nie je vhodné – vysoké teploty podporujú množenie baktérií, napríklad Legionelly.

Po každom použití vypustite vodu zo záhradnej hadice a nenechávajte ju plnú na slnku – stojatá teplá voda je ideálnym prostredím pre baktérie. Pri polievaní sa snažte vyhnúť zbytočnému rozstreku vody.

Nádoby na zber dažďovej vody (sudy, zásobníky) aspoň raz ročne vyprázdnite, dôkladne vyčistite a podľa možností dajte na tienisté miesto alebo natrite svetlou farbou, aby sa znížilo prehrievanie vody. Ak teplota uskladnenej vody (napr. v zásobníkoch pre zavlažovanie) prekročí 20 °C, radšej ju nepoužívajte.

Pri prerezávaní rastlín, ktoré môžu podráždiť pokožku noste rukavice a zakryte si ruky. Uistite sa, že ste zaočkovaní proti tetanu – ak sa porežete o rastlinu alebo sa vám do rany dostane zemina či hnojivo, navštívte lekára. Nevábte potkany – odpadky uchovávajte v uzavretých nádobách a do kompostu nedávajte tepelne spracované zvyšky jedál.

Kompostéry môžete zabezpečiť pletivom proti potkanom. Ak máte podozrenie na výskyt potkanov, nepoužívajte takýto kompost na jedlé plodiny, najmä nie tie, ktoré sa tepelne neupravujú. Pri čistení záhradných jazierok a rybníčkov noste vodotesné rukavice, oblečenie a čižmy – ochránite sa tak napríklad pred leptospirózou.

Po práci v záhrade si umyte ruky, zvlášť pred jedlom. Ak nemáte k dispozícii čistú vodu, majte v altánku alebo v dielni pripravený dezinfekčný gél na ruky./agentury/

X X X

 Kauza mafiánskeho manžela: Zadržaný člen gangu má za manželku mestskú poslankyňu (výber investigatívy)

Talianske cesty v oblasti Apúlie vyčistili od nájazdníkov na kamionistov, takže sú opäť bezpečné.

Vodič kamióna plného údenín sa práve vracal trasou v talianskej provincii Barletta-Andria-Trani do sídla svojej domovskej dopravnej spoločnosti. Pri dedine Corato nechcel veriť vlastným očiam. Najprv sa jedno osobné vozidlo Alfa Romeo Stelvio zaradilo pred neho, potom druhé auto Audi A4 za neho – v momente bol zablokovaný členmi gangu, ktorý mal nacvičený svojský modus operandi cestných prepadov.

Ozbrojenci vyskákali na cestu a prinútili kamionistu, aby nasadol do jedného z pristavených vozidiel. „Počas operácie blokovali jeho komunikačné zariadenia, čím zabránili vodičovi požiadať o pomoc, a tak ho donútili opustiť vozidlo a nastúpiť do auta lupičov,“ spresnili pred pár dňami talianski vyšetrovatelia.

Náklad návesu kamióna, ktorý tvorili salámy a iné údené špeciality za 200-tisíc eur, vyložili na parkovisku pre nákladné vozidlá v Andrii. Vodiča potom prepustili za obcou Terlizzi.

Prepad sa odohral 24. marca, potom nastúpili talianski karabinieri a vyšetrovatelia. Skupinku mali v hľadáčiku už od februára. Prezreli zábery z mnohých kamier, vypočuli záznamy odpočúvacích zariadení pre telefóny, skontrolovali GPS lokalizácie. No a potom udreli.

Do operácie Kairos (z gréckeho slova pre výraz Správny okamih) nasadili 50 karabinierov podporovaných dvoma vrtuľníkmi a jednotkou psovodov Modugno. Podarilo sa im zadržať šesť mužov, medzi ktorými bol aj istý 48-ročný Michele Carrara z Bitonta. To je asi najzaujímavejšia postava z gangu, lebo jeho manželkou je mestská poslankyňa z Molfetty Carmela Germano (zvolili ju v roku 2022 v mestskej časti Molfetta al Centro).

Carrara bol už v minulosti odsúdený za podvod a falšovanie, v roku 2018 mu preventívne zaistili nehnuteľnosti, pozemky, autá a peniaze v hodnote viac ako 1,8 milióna eur.

X X X

 Vsadil na jedinečné maso a vybudoval prosperující farmu známou nejen na Moravě

Eva Sovová

Vítězslav Škoda vyrůstal na rodinné farmě. Po roce 1989 si jeho otec vzal do užívání rodinné pozemky a navázal na práci předků, kterou nuceně ukončila kolektivizace. „Bylo to období budování od základů, s cílem obnovit a navázat na rodinnou tradici, říká. Po vysoké škole převzal vedení farmy a udělal klíčové rozhodnutí. Loni získala Farma Škodovi ocenění Společensky odpovědný zemědělec roku.

Vystudoval jste agrobyznys na Mendelově Univerzitě, byla to jasná volba, abyste získal vzdělání v oboru a mohl se zapojit do rodinného podnikání? Nebo jste pošilhával i po jiné práci v jiném oboru?

Po gymnáziu jsem studoval současně dva obory – agrobyznys na Mendelově univerzitě a zároveň právo a právní vědu na Masarykově univerzitě. Vždy jsem byl podnikavý a zajímalo mě více oborů, právo jsem vnímal jako důležitý základ, protože se prolíná všemi oblastmi podnikání. Nakonec jsem se ale rozhodl práva po prvním ročníku opustit, abych se mohl plně věnovat zemědělství. Nebylo to z donucení, ale z vnitřního přesvědčení, že se chci naplno soustředit na jednu specializaci.

Mým snem bylo vybudovat z naší tehdy nenápadné farmy moderní, technologicky vyspělý podnik zaměřený na kvalitu a přímý prodej zákazníkům. Chtěl jsem, aby měla farma dobré jméno, stabilní cashflow a mohla se dál rozvíjet. Klíčové pro mě bylo také vytvořit prostor pro diverzifikaci v navazujících činnostech – ať už v oblasti zpracování masa, agroturistiky nebo technologií v precizním zemědělství.

X Když si vzpomenete na začátky, kdy váš otec navázal na práci svých předků, to jste byl malý kluk. Nebál jste se, že budete muset tvrdě pracovat? Jak jste to vnímal?

Zemědělství není pro každého – člověk k tomu musí mít vztah, nebo si ho postupně vybudovat. Je to specifické a náročné odvětví, ale já jsem v něm vyrůstal. Rodiče mě nikdy do ničeho netlačili, ale jsou samozřejmě rádi, že jsem se rozhodl v jejich práci pokračovat.

V době mého dětství jsme ještě nechovali dobytek, věnovali jsme se pouze rostlinné výrobě. Největší zápřah tak přicházel od července do září – během sklizně a setí. V létě jsem místo výletů s kamarády často pomáhal na poli, učil se řídit techniku a poznával odpovědnost, kterou práce v zemědělství vyžaduje. Tady se totiž nečeká, až se člověku bude chtít – sklizeň ani počasí nepočkají. Tehdy nebyl velký prostor pro rozvoj, protože jsme byli plně závislí na tržních cenách plodin. Tvrdá práce mi ale nikdy nevadila. Potřebuji mít před sebou náročný cíl – ideálně takový, který se zdá nedostižný. A když se mi podaří dosáhnout byť jen části, posunout věci dopředu a vidím konkrétní výsledky, je to pro mě obrovská motivace jít dál.

X Rodinná farma Škodovi hospodaří na Třebíčsku už několik generací. Můžete vaši historii přiblížit?

Naši předci hospodařili už před druhou světovou válkou na statku o výměře 30 hektarů. Po válce došlo ke kolektivizaci a rodinné hospodaření bylo nuceně ukončeno. Po roce 1989 si můj otec vzal do užívání rodinné pozemky a postupně si začal pronajímat další půdu od širší rodiny i přátel z okolí. Kromě rostlinné výroby jsme měli i prasata, ale jen do roku 2004. Po vysoké škole jsem v roce 2016 převzal vedení farmy a začal budovat živočišnou výrobu zaměřenou na chov masného skotu. Od té doby se farma intenzivně rozvíjí – zrekonstruovali jsme veškeré budovy a investovali do moderní techniky, abychom zdokonalili i rostlinnou výrobu.

Vítězslav Škoda (32)

Vystudoval gymnázium v Moravském Krumlově a agrobyznys na Mendelově Univerzitě. Během studií strávil půl roku v německém Giessenu v rámci programu Erasmus.

Vyrůstal na rodinné farmě, která se zabývala rostlinnou výrobou. Po studiích zahájil podnikání a celkový rozvoj Farmy Škodovi. V roce 2024 získal ocenění Společensky odpovědný zemědělec roku.

Je ženatý, má rád cestování, vaření, objevování exotických destinací, lyžování a fotbal.

X Rok 2016 byl pro vás klíčový. Uzrávalo vaše rozhodnutí pustit se do chovu masného skotu dlouho, nebo jste ho nosil v hlavě delší dobu?

Myšlenku na rozšíření farmy o živočišnou výrobu jsem nosil v hlavě delší dobu. Primárním impulzem byla potřeba organické hmoty pro zlepšení půdy v rostlinné výrobě. Na farmě jsme ale tehdy neměli žádnou stáj pro skot ani techniku potřebnou pro živočišnou výrobu – začínalo se úplně od nuly. V očích rodičů to byl obrovský risk a popravdě, nikdo tehdy nevěřil, že dosáhneme toho, kde jsme dnes. To břemeno odpovědnosti jsem si nesl sám, ale měl jsem v hlavě přesnou představu, jak by to celé mělo fungovat a jaké kroky budou následovat. Věděl jsem, že to nebude jednoduché – investice byly velké, navíc jsem paralelně modernizoval techniku v rostlinné výrobě pro vyšší efektivitu. Bylo potřeba každodenní maximální výkonnosti a odhodlání, ale člověk si musí upřímně říct, jestli je ochotný to podstoupit. A já jsem byl.

X Jakou strategii jste zvolil, abyste uspěl na trhu a farma vydělávala a prosperovala?

Mojí strategií bylo od začátku budovat silnou značku – jak mezi koncovými zákazníky, tak v prostředí gastronomie. Chtěl jsem, aby se naše maso dostalo do rukou těch nejlepších kuchařů v regionu, především v brněnských a dalších lokálních restauracích. Klíčová byla kvalita a perfektní služba – věděl jsem, že první rok bude rozhodující. Stačilo by pár negativních referencí a celý koncept by mohl ztratit důvěru. Proto jsem kladl extrémní důraz na to, aby všechny první zkušenosti zákazníků byly výhradně pozitivní.

 Zároveň jsem chtěl, aby se značka Farma Škodovi stala i marketingovou hodnotou pro samotné restaurace – aby bylo výhodou uvádět, že vaří z našeho masa. Díky tomu jsme zvýšili hodnotu produktu nejen kvalitou, ale i obchodně – značka pomáhá růst i našim odběratelům. Nezbytnou součástí strategie byl také perfektně fungující rozvozový systém. Vybudovali jsme pravidelnou a spolehlivou logistiku s důrazem na minimalizaci nákladů.

X A jak jste svůj podnikatelský záměr financoval?

Co se týče financování, kombinoval jsem vlastní prostředky s úvěrem a využil dotační podporu na pořízení techniky pro živočišnou výrobu. Všechno stálo na pečlivě připraveném podnikatelském záměru a každodenní důsledné práci. Dnes máme kompletní vertikálu – od nákupu telat, přes výkrm, až po zpracování a rozvoz masa zákazníkům. Současně jsme zmodernizovali techniku a zavedli principy precizního zemědělství.

X Kolik býků dnes aktuálně na farmě chováte a s jakým počtem jste začínali?

Původní stav byl 150 kusů býků ročně. Díky nové stáji došlo k navýšení produkce na 300 kusů ročně.

X Kde mohou lidé maso z vaší farmy aktuálně ochutnat?

Naše maso dodáváme prostřednictvím vlastního e-shopu a rozvážíme zákazníkům domů. Zásobujeme také restaurace v Brně, Třebíči a Jihlavě.

X  Když říkáte, že jste zavedli principy precizního zemědělství, co to obnáší? Můžete to přiblížit nám laikům?

Precizní zemědělství je moderní přístup založený na datech, která nám pomáhají lépe se rozhodovat při výživě a ochraně rostlin. V Agroscanu využíváme drony a další technologie ke sběru informací o stavu porostu a půdy během celého vegetačního období. Díky těmto datům víme, že každý pozemek není homogenní – a tedy ani rostliny na něm nerostou všude stejně.

Základem precizního zemědělství je cílená výživa rostlin podle jejich aktuálního stavu. Hnojíme jen tam, kde má rostlina reálný potenciál živiny využít. Stejně tak dokážeme lokalizovat výskyt plevelů a přípravky aplikovat pouze tam, kde je to nutné – ne plošně, jak je dnes v praxi běžné. Většina zemědělců totiž pracuje s plnými dávkami na celé pole, protože nemají k dispozici přesná data o tom, co se na poli skutečně děje. My těmto datům rozumíme a umíme je efektivně využít. Výsledkem je nejen úspora nákladů, ale také významné snížení dopadu na životní prostředí. Precizní zemědělství tedy není jen o moderní technice – je to cesta k udržitelnému, efektivnímu a odpovědnému hospodaření.

X  V zemědělství je v současnosti velkým tématem i udržitelnost. Jak konkrétně se v tomto směru proměňuje způsob, jakým hospodaříte?

Používáme moderní technologie, minimalizujeme zásahy do půdy, optimalizujeme dávky hnojiv, přípravků na ochranu rostlin a tím snižujeme dopad na životní prostředí. Důležité je pro nás hospodaření s vodou, předcházení erozi a podpora zdravé půdy organickou hmotou z našeho chovu.

X Udržitelnost popisujete v několika větách, za tím vším je ale věda, znalosti a velké úsilí. Jak vypadá váš běžný pracovní týden, kolik času dnes trávíte běžně v práci – nejspíš je to i o sobotách a nedělích?

Příroda si nevybírá, jestli je víkend nebo svátek. Když je potřeba něco udělat v optimálním termínu, například kvůli počasí nebo vývojové fázi rostlin, tak se pracuje i o víkendu.

Fyzicky trávím na farmě běžně osm až deset hodin denně. Díky dobře nastavenému systému práce, moderní technice, schopnému týmu a také pomoci mého táty, který se stará o každodenní operativu farmy, nejsem zahlcen běžným provozem. To mi umožňuje věnovat se řízení, strategii a rozvoji nových projektů.

Zemědělec je ale v práci vlastně pořád – ne vždy fyzicky, ale hlavou určitě. Přemýšlíte o počasí, výnosech, investicích, o dalším kroku. Proto je důležité pracovat efektivně, umět si nastavit priority a zároveň udržet balanc mezi pracovním a osobním životem. Jen tak se dá dlouhodobě budovat smysluplný a udržitelný podnik.

X V loňském roce jste získal titul Společensky odpovědný zemědělec roku, co konkrétně porota nejvíce ve vašem případě ocenila?

Porota ocenila naši schopnost zavádět precizní zemědělství, snižovat dopady na životní prostředí a naši ochotu sdílet tyto znalosti dál prostřednictvím společnosti Agroscan.

X I do farmaření aktuálně pronikají moderní technologie včetně umělé inteligence, jakou cestou jste se rozhodli jít?

Investujeme do moderních strojů a technologií. Abychom pro ně měli kvalitní data, založili jsme firmu Agroscan, která se zabývá monitoringem porostu pomocí multispektrálních kamer a datovou analytikou.

X Můžete tuto technologii více přiblížit?

Agroscan vznikl jako nástroj pro potřeby naší farmy. Drony s multispektrálními kamerami nám pomáhají odhalit problémy v porostu dříve, než by to bylo možné vizuálně. Postupně jsme začali vyvíjet vlastní platformu Můj Agroscan, která propojuje agronomickou praxi s nejmodernějšími IT technologiemi a umělou inteligencí. Dnes je z toho vizionářský projekt, který může posunout české zemědělství na novou úroveň.

U této technologie používáte poznatky z vlastní praxe. Existuje nějaký impulz z historie, který vás nasměroval k tomu, abyste tuto technologii dokázal vyvinout?
Ano, chtěl jsem se věnovat doktorátu zaměřenému na práci s drony a monitoring porostů, ale tehdy na to nebyly podmínky. Když technologie pokročily, rozhodl jsem se tu myšlenku realizovat naplno.

X Technologii nabízíte i ostatním zemědělcům, nevnímáte to tak, že vlastně pomáháte konkurenci?

Ne, naopak – když pomůžeme ostatním zemědělcům růst, zlepší se celé odvětví. To posouvá i nás samotné.

X Farma Škodovi se prezentuje jako rodinná firma, můžete přiblížit, co mají jednotliví rodinní členové na starosti?

Na farmě pracujeme hlavně s tátou. Táta mi pomáhá s běžnou technickou agendou farmy a já mám na starosti zbytek – od řízení, plánování až po komunikaci a rozvoj.

X Nevznikají mezi členy rodiny nějaké třecí plochy?

Občas ano, což je naprosto přirozené. Důležité ale je, že všichni máme společný cíl a táhneme za jeden provaz.

X V Česku je v posledních letech velkým tématem inflace včetně zdražování zemědělských produktů. Jak to pociťujete vy?


Samozřejmě pociťujeme růst cen vstupů, energií a krmiv. Díky vlastní značce a stabilnímu okruhu zákazníků si ale můžeme ceny nastavit tak, abychom situaci zvládli.

X Prozradíte, jaký máte zisk nebo obrat?

To bych nerad konkretizoval. Stačí, když řeknu, že firma prosperuje. Pro mě je důležité, že farma funguje stabilně, dává práci lidem a zákazníkům kvalitní produkt.

X Kolika lidem dnes dáváte práci a je těžké je sehnat?

Dnes dáváme práci osmi lidem – především na farmě, v oblasti zpracování masa a logistiky. V rámci Agroscanu máme menší interní tým, ale hodně vývojových aktivit také outsourcujeme na externí specialisty, kteří se podílejí na vývoji softwaru. Najít spolehlivé a kvalifikované lidi není snadné – zvlášť v zemědělství, kde práce vyžaduje odpovědnost, fyzickou zdatnost a ochotu přizpůsobit se rytmu přírody. Snažíme se ale vytvářet pracovní prostředí, kde má práce smysl, kde si lidé navzájem důvěřují a kde vidí konkrétní výsledky. Kdo chce pracovat a má chuť se učit, má u nás vždy prostor.

X Když se řeknou „peníze“, co pro vás znamenají?

Peníze vnímám jako prostředek, ne jako cíl. Umožňují mi rozvíjet farmu, investovat do nových projektů a zajišťovat stabilitu pro naši rodinu i tým. Důležitější je ale pro mě pocit, že to, co děláme, má smysl a přináší užitek druhým. Chci budovat dlouhodobou hodnotu, která přetrvá a bude mít smysl i pro budoucí generace. Ale to bez peněz jednoduše nejde.

X Jaké máte s vašimi projekty plány do budoucna?

Pokud jde o Agroscan, čeká nás intenzivní rozvoj platformy Můj Agroscan. Věříme, že naše spojení agronomické praxe a moderních technologií pomůže digitalizovat zemědělství a nabídne českým farmářům nástroje, které posunou jejich hospodaření na novou úroveň. Máme spoustu inovativních nápadů, které chceme v průběhu roku realizovat. Na farmě pak chceme vytvořit centrum, kam lidé přijedou nejen nakoupit maso, ale taky se najíst. Plánujeme komentované prohlídky farmy a celkově posílení agroturistiky. Zároveň chceme rozšířit náš sortiment o hotová jídla a další produkty.

Rozhovor Eva Sovová

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.