Čína obvinila NATO z vytvárania konfrontácií, Kaliňák advokáta usa Donoghue

 Čína obvinila Severoatlantickú alianciu z neustáleho vytvárania konfrontácií a problémov. Vyplýva to z najnovších vyjadrení hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pina. Ide o reakciu na stredajšie vyjadrenia šéfky britského rezortu diplomacie Liz Trussovej, ktorá Pekingu odkázala, „aby hral podľa pravidiel“, a kritizovala ho za to, že odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu. TASR správu prevzala od denníka The Guardian a britskej spravodajskej stanice Sky News.

Wang obvinil Severoatlantickú alianciu z toho, že od iných krajín vyžaduje, aby dodržiavali základné pravidlá, zatiaľ čo sama „bezohľadne vedie vojny a zhadzuje bomby na suverénne štáty, zabíja, a tak vyháňa z domovov nevinných civilistov“. Krajiny by sa podľa Wanga mali riadiť Chartou OSN, a nie svojskými pravidlami „určitých klík“.

„NATO tvrdí, že je obranná organizácia, ale v skutočnosti neustále vytvára konfrontácie a problémy,“ povedal Wang. „V posledných rokoch prišlo do ázijsko-tichomorského regiónu, aby rozprúdilo konflikty,“ pokračoval. „Európu obrátilo hore nohami. Snaží sa teraz urobiť to isté v ázijsko-tichomorskom regióne či dokonca vo svete?“ pýtal sa čínsky hovorca.

Aliancii odkázal, aby sa prispôsobila situácii po skončení studenej vojny. „NATO sa dlhodobo drží starého bezpečnostného konceptu, zapojilo sa do blokovej konfrontácie a stalo sa nástrojom jednotlivých krajín v snahe o hegemóniu,“ pokračoval.

Peking opakovane odmietol odsúdiť ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, hoci vyzval na ukončenie bojov, aktuality.ak

X X X

Diskusii v pléne dominovali poslanci Smeru, hovorili o likvidácii opozície

Piatkovej diskusii v pléne Národnej rady SR dominovali poslanci Smeru-SD. Počas debaty o žiadosti prokuratúry na vzatie do väzby lídra Smeru-SD a poslanca Roberta Fica hovorili opakovane o snahe kriminalizovať a následne zlikvidovať opozíciu.

Poslanci budú v rokovaní aktuálnej 65. schôdze NR SR pokračovať v utorok. Na programe majú v utorok ráno termínované body, ide o niekoľko výročných správ. Podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO) pre TASR ozrejmil, že na poslaneckom grémiu zaznel návrh, aby sa v utorok ráno pokračovalo v diskusii o návrhu prokuratúry. Zmenu budú musieť odhlasovať poslanci. Do diskusie je stále prihlásených 25 rečníkov písomne.

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický odkázal v diskusii koalícii, že sa chce zbaviť Smeru-SD a následne aj všetkých ostatných opozičných strán. Tvrdí, že organizovanú zločineckú skupinu tvorí skôr koalícia, pretože zopár jej členov „to tu organizuje a zneužívajú moc“.

Vláda nemá podľa poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) ľuďom čo ponúknuť, pričom jedinou záchranou je podľa neho kriminalizácia opozície za každú cenu. Myslí si, že koalícia chce zapchať ústa kritikom, označil to za čisté zúfalstvo „Neuvedomujete si, že ste strojcami niečoho, čo si vás nájde,“ odkázal. Vážny zároveň podal procedurálny návrh, aby sa uznesenie doplnilo „o relevantné argumenty s jasnými dôvodmi, ktoré budú dostatočné na vznesenie obvinenia“. Až po doplnení tohto uznesenia by sa malo podľa Vážneho o žiadosti prokuratúry hlasovať.

Kamenický v diskusii pripomenul medializované informácie o tom, že bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít M. mal vydierať súčasného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Kamenický sa pýta, prečo nevyšetrujú aj Hegera.

X X X

Výboh mení právnika. Kaliňáka za amerického prokurátora, ktorý žaloval El Chapa

Trestne stíhaného exministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, nahradí v právnom tíme podnikateľa Miroslava Výboha známy americký advokát a prokurátor Richard Donoghue, ktorý bol námestníkom generálneho prokurátora USA a podpísal sa aj pod odsúdenie mexického drogového kráľa Joaquina (El Chapo) Guzmana. Pomôct chce najmä s problematikou kajúcnikov.

Práva podnikateľa Miroslava Výboha boli opakovane porušené aj vedomou manipuláciou zo strany dozorového prokurátora. Tvrdí to právny tím podnikateľa obžalovaného v kauze Mýtnik III z prijímania úplatku, ktorý len pred troma týždňami doplnil aj exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Od marca tiež zastupoval podnikateľa Jozefa Brhela obvineného vlani v októbri z korupcie v kauze Mýtnik I.

Potom čo bol však Kaliňák minulý týždeň obvinený zo založenie zločineckej skupiny a vzatý do väzby, Výbohov právny tím prišiel s inou posilou.

„Novým členom právneho tímu, ktorý zastupuje Miroslava Býboha v trestnom konaní sa stal Richard Donoghue, bývalý námestník generálneho prokurátora USA,“ informoval mediálny zástupca Výbohovho právneho tímu Maroš Havran. Donoghue povedie tím právnikov z Pillsburry, ktorí sa pripoja k existujúcemu tímu slovenských advokátov a pražskej pobočke medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons.

„Dodatočné odborné znalosti a skúsenosti svetového formátu, nám pomôžu dokázať to, čo celý čas tvrdíme a teda, že vyšetrovanie prípadu sprevádza enormné množstvo zákonných pochybení, nedostatok dôkazov a dve pochybné svedectvá spolupracujúcich obvinených Františka Imreczeho a Michala Suchobu,“ vyjadril sa k spolupráci s americkou advokátskou kanceláriou Pillsbury partner advokátskej kancelárie Dentons Europe Ladislav Smejkal.

„Prijal som ponuku stať sa súčasťou tímu zastupujúceho Miroslava Výboha s cieľom zabezpečiť mu spravodlivý a zákonný prístup zo strany justičných orgánov a polície na Slovensku,“ tvrdí Donoghue.

„Som tiež pripravený zvlášť sa povenovať využívaniu inštitútu spolupracujúcich obvinených – kajúcnikov v slovenskom právnom systéme, nakoľko mám pocit, že jeho využitie je veľmi nejasne formulované a v porovnaní so Spojenými štátmi mu chýbajú predovšetkým jasné a prísne pravidlá,“ dodal.

Richard Donoghue pôsobil v pozícii námestníka generálneho prokurátora od decembra 2020 do januára 2021. Vo funkcii skončil len niekoľko dní po vyhlásení výsledkov amerických prezidentských volieb, ktoré vyhral Joe Biden. Podľa amerických médií je svedkom vo vyšetrovaní udalostí vedúcich k útoku na Kapitol, kde sídlia obe komory amerického kongresu.

Bývalý prezident Donald Trump mal totiž údajne na neho a aj vtedy úradujúceho generálneho prokurátora Jeffreyho A. Rosena tlačiť, aby označili voľby v roku 2020 za skorumpované a nezákonné. Oni sami totiž Trumpovi deklarovali, že jeho tvrdenia o volebnom podvode sú nepravdivé./agentury/

X X X

Česi a Poliaci odmietli dodať slovenským cementárňam uhlie. Heger chce fórum premiérov

 Európske sankcie voči Rusku, konkrétne embargo na dovoz uhlia, ktoré je súčasťou piateho balíka sankcií, schváleného 7. apríla, sa odrazilo a zasiahlo aj slovenský stavebný priemysel. Poľsko a Česko odmietajú cementárom dodať palivo do fabrík.

 Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas snemu Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) 29. apríla 2022 v Bratislave.

„Dostali sme sa do situácie, ktorá otvára otázku solidarity členských štátov Európskej únie. V cementárňach dnes 70 percent energie na výrobu pokrývame z odpadových palív, no na zvyšných 30 percent potrebujeme uhlie. A dnes majú dve z našich troch cementární ohrozenú prevádzku,” vyhlásil na piatkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Rudolf Mackovič, výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu (ZVC), ktorý zastupuje troch kľúčových výrobcov na Slovensku: Danucem CRH North Danube, Cementáreň Ladce a CEMMAC a.s. Horné Srnie, ktorí spolu prevádzkujú 4 cementárne, 3 štrkovne, 5 kameňolomov a 28 betonární.

Problémom je, že štandardní partneri slovenských cementární v dodávkach uhlia, teda české a poľské bane, ktoré z polovice vlastní štát, im oznámili, že vzhľadom na aktuálnu situáciu nie sú schopné a ochotné plniť platné zmluvy.

 „Dnes nám chodí uhlie v takých množstvách, že sa pozeráme, či sme ešte vôbec schopní v dvoch zo štyroch cementární vyrábať cement ďalej,” pokračoval Mackovič. V súčasnosti sú pritom fabriky tak vyťažené, že majú už dva roky kompletne vypredanú produkciu.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) situáciu vysvetlil tým, že Poľsko aj Česko takto reagujú na európske sankcie na dovoz uhlia z Ruska. „Robia si preto zásoby domácej suroviny, preto ich národné vlády zakázali vývoz,” priblížil.

„Chcem podať pomocnú ruku. Fórum premiérov krajín je aj na to, aby diskutovali o takýchto zásadných veciach, ako je tento prípad, keď sa jedná o významné podniky ich krajín, ktoré nedodržiavajú platné zmluvy,” odpovedal premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že osloví ministrov Poľska a Česka, aby sa snažili udržať solidaritu nie len na úrovni politiky, ale aj podnikateľov. „Rád sa s nimi porozprávam. Pre mňa je ochrániť podnikateľské prostredie kľúčové. Budem veľmi tvrdo rokovať a vycestujem kamkoľvek na svete, aby som vám pomohol zabezpečiť všetky potrebné zdroje,” sľúbil cementárom./agentury/

X X X

Kollár s delegáciou odcestoval do Vatikánu, zúčastní sa na ďakovnej púti

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) odcestoval v piatok do Vatikánu. Počas služobnej cesty sa zúčastní na ďakovnej púti za návštevu pápeža Františka, ktorá sa koná od 29. apríla do 1. mája.

Počas piatka Kollár položí vence k hrobu svätého Cyrila v Bazilike svätého Klimenta, ale aj k pamätnej tabuli Milana Rastislava Štefánika pri Oltári vlasti. Navštívi tiež pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

V sobotu sa spolu s účastníkmi ďakovnej púte zúčastní Kollár aj na osobitnej spoločnej audiencii u pápeža Františka v Aule Pavla VI. Počas víkendu sa spoločne delegácia zúčastní aj na slávnostných slovenských liturgiách v Bazilike sv. Petra a v Bazilike sv. Pavla, aktuality.sk

X X X

Kollár polícii: Chyťte Fica s puškou nad mŕtvolou. Bittó Cigániková ho vyhadzuje z koalície

 „Sme rodina plánuje podržať Fica,“ ohlasuje poslankyňa SaS Janka Bittó Cigániková na sociálnej sieti. Reaguje tak slová predsedu parlamentu a lídra koaličného hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Ten pre TA3 povedal, že je „presvedčený, že za vlád Roberta Fica sa rozkradli peniaze“.

 „Ale ja by som chcel od tých policajtov vedieť, kde sú tie peniaze. Nech im to zoberú a vráťme to ľuďom. Ale nemáme ani korunu z toho, čo si nakradol, tak si niečo vymyslíme,“ vysvetľoval svoje stanovisko.

Podľa neho Fico porušil zákon, keď prezradil daňové tajomstvo bývalého prezidenta Andreja Kisku a dnešného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). „Dokážme mu veci, za ktoré sme naňho nahnevaní, že jeho oligarchovia to tu rozkrádali, že sa predražovali tendre. Toto keď bude na stole, za to budem všetkými desiatimi hlasovať, aby sme ho vydali. Chyťte Roberta Fica s puškou nad mŕtvolou, okamžite hlasujeme za. Ale aby dôvody kolúznej väzby boli nelegálne odposluchy a tlačovky. Ale čo má politik robiť? Ak chce niečo povedať, robí tlačovku,“ ozrejmil Kollár s tým, že aj keby Fica parlament nevydal na väzobné stíhanie, Fico zostáva trestne stíhaný.

„Ak niekedy mali kompas, takýmto rozhodnutím by ho definitívne stratili,“ pokračuje najhlasnejšia poslankyňa liberálov.

„Nastal by čas, aby sa Igor Matovič zamyslel nad našou protikorupčnou koalíciou. Viem, že koalíca bez Borisa Kollára by bola ťažšia, ale som zvedavá, či zvíťazí pohodlie alebo protikorupčný zmysel tejto vlády,“ myslí si Bittó Cigániková.

Už druhý deň Národna rada rokuje o žiadosti generálnej prokuratúry na vydanie poslanca a šéfa mandátovo najsilnejšej opozičnej strany Smer Roberta Fica. Ten je obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny a porušenia daňového tajomstva v súbehu so zneužitím právomoci verejného činiteľa.

Kým poslanci sa v pléne hádajú, urážajú a obviňujú sa z užívania drog, SaS má jasno v tom, že bude hlasovať za Ficovo vydanie.

Klub OĽaNO nie je celkom jednotný, hoci minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Ide o pravdu vyhlásil, že ten, kto z poslancov OĽaNO nehlasoval za, „by sa nezvrátiteľne vzdialil od DNA hnutia a s takým poslancom by sa mali vysporiadať“.

Poslanci zo strany Za ľudí budú hlasovať za vydanie.

Poslanci zo Sme rodina nie sú ešte rozhodnutí, či by súhlasili s Ficovou väzbou.

Toto váhanie leží Bittó Cigánikovej v žalúdku. „Politici nemajú byť nad zákonom. SaS v tom má jasno. Nesúdime, ale vydáme Fica spravodlivosti. Nepochybujeme, že súdený má byť bez ohľadu na to, či je to za väčšie či menšie porušenie zákona. A ak sú na to dôvody, má byť aj v kolúznej väzbe. Tak ako každý iný,“ dodáva.

Nezhody medzi týmito dvoma koaličnými stranami trvajú už dlhšie. Koncom roka líder SaS Richard Sulík o kollárovcoch poveda, že „sú potrební ako vred na chrbte“./agentury/

X X X

Sulík vysvetľuje ako je to s plynom: Nie je pravda, že sme platili v rubľoch, účet nám otvoril sám Putin

Nie je pravda, že sme si otvorili rubľový účet, informuje Richard Sulík (SaS) v príspevku na Facebooku. Vysvetľuje v ňom, ako je to s rubľami, platbami za plyn od Gazpromu. „Účty vytvorila samotná banka a to čisto na základe nariadenia V. Putina. Účet síce existuje, ale nie je aktivovaný, lebo vedenie SPP s otvorením nesúhlasilo a neaktivovalo ho,“ tvrdí minister a líder SaS.

  Minister tvrdí, že nie je je pravda, že sme už za marec zaplatili v rubľoch. „Slovenská strana zaplatila síce mala splatnosť poslednej faktúry za plyn 20. apríla, ale prezieravo sme ju zaplatili s veľkým predstihom v eurách,“ píše Sulík.

 Ďalej pokračuje, že uvidí, ako sa budú vyvíjať diskusie európskych štátov, ako pokračovať v reakcii na požiadavky ruského prezidenta Vladimira Putina. Do 20. mája, kedy je ďalšia platba za ruský plyn, si plánuje počkať na výsledok rokovaní.

Bráni sa, že Slovensko má svoj plán diverzifikácie, len o ňom nemôže verejne hovoriť. Pokračuje, že slovenské zásobníky sú naplnené zhruba na 22 percentách svojej ročnej spotreby.

 Na záver dodal, že ak by Rusi vypli plyn zo dňa na deň, vydržali by sme do jesene. „Súčasné zásoby plynu nám celkom iste stačia do jesene, a zásobníky stále priebežne plníme, plyn totiž stále ide,“ napísal Sulík./agentury/

X X X

Briti ponúkli spoluprácu s medzinárodným protikorupčným koordinačným centrom

Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker ponúkol na stretnutí s vedením Generálnej prokuratúry SR nadviazanie spolupráce s Medzinárodným protikorupčným koordinačným centrom v Londýne.

TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„Venovali sa aj téme boja proti obchodovaniu s ľuďmi v kontexte ukrajinských odídencov a vzájomne sa informovali o aktivitách v oblasti vyšetrovania trestných činov proti ľudskosti a trestných činov vojnových v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine,“ priblížil hovorca.

Diskutovali tiež o prehĺbení justičnej spolupráce v trestných veciach a v oblasti korupcie, kleptokracie, zaisťovania a konfiškácie majetkov či zaisťovania majetku, ktorého pôvod nie je možné zdôvodniť.

Aj po tzv. Brexite má Spojené kráľovstvo ako tretí štát svoje zastúpenie v Eurojuste v podobe styčného prokurátora. „Za najdôležitejšie sa v súčasnom období považuje budúce vytvorenie modelovej žiadosti o právnu pomoc do Spojeného kráľovstva, ktorú pripravuje britská strana vo vzťahu ku všetkým členským štátom EÚ,“ dodal Skladan.

Na stretnutí sa okrem generálneho prokurátora Maroša Žilinku a britského veľvyslanca zúčastnil aj druhý tajomník z britského veľvyslanectva na Slovensku Alexander Hill a prvý námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera, aktuality.sk

X X X

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu Team Bratislava, stojí za ňou Vallo

Ministerstvo vnútra v piatok zaregistrovalo stranu Team Bratislava, za ktorou stojí primátor hlavného mesta Matúš Vallo i jeho najbližší tím.

Vyplýva to z výpisu z registra politických strán a politických hnutí. Strana na svoj vznik vyzbierala 12 600 právoplatných podpisov.

„Ministerstvo vnútra nám potvrdilo, že sme splnili všetky zákonné náležitosti,“ uviedla splnomocnenkyňa prípravného výboru Margaréta Pavlovová. Zároveň avizovala, že v nasledujúcich týždňoch zorganizujú snem, na ktorom si zvolia predsedníctvo a schvália stanovy strany.

Súčasťou sú aj viceprimátorky

V strane okrem Valla figurujú aj súčasné bratislavské viceprimátorky Tatiana Kratochvílová, Lenka Antalová Plavuchová, mestský poslanec Igor Polakovič či organizátorka festivalu Atmosféra Margaréta Pavlovová. Všetci spomenutí sú členmi prípravného výboru. Strana združuje aj ďalších ľudí z mestskej komunálnej politiky i lokálnych aktivistov.

Vallo, ktorý chce v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách obhájiť svoj post a opätovne kandidovať na bratislavského primátora, hovorí o Teame Bratislava ako o komunálnej strane.

„Plánujeme kandidovať do mestského zastupiteľstva, do miestnych zastupiteľstiev, do Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a tiež na starostov a starostky mestských častí,“ priblížil s tým, že chcú posilniť spoluprácu v hlavnom meste na všetkých jeho úrovniach.

Team Bratislava vytvoril koalíciu do komunálnych volieb s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom a parlamentnou stranou Sloboda a Solidarita. Strany spoločne okrem kandidatúry Valla podporia vo voľbách aj predsedu BSK Juraja Drobu, ktorý chce taktiež obhájiť svoju funkciu. Ako koalícia budú nominovať kandidátov aj na poslancov do krajského, mestského i miestnych zastupiteľstiev. Postavia tiež vlastných kandidátov na bratislavských starostov, alebo ponúknu podporu súčasným starostom, aktuality.sk

X X X

Prezidentka žiada razantné opatrenia proti zdražovaniu

Zdražovanie trvá už niekoľko mesiacov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za potrebné prijímať adresné, nie plošné opatrenia. Debata o sociálnych opatreniach v reflexii na zdražovanie, ktoré minulý týždeň predstavila vláda, podľa nej ešte nemôže byť uzavretá. Povedala to v piatok v obci Jasov v okrese Košice-okolie počas zhrnutia svojho tohtotýždňového úradovania z Košíc.

Veľmi vysoký čas

„Je už veľmi vysoký čas. Začína nám piaty mesiac v roku, zdržovanie je tu už niekoľko mesiacov, už je treba prijať naozaj jasné, razantné, adresné opatrenia. Nateraz nepovažujem za úplne vhodné, aj vzhľadom na ťažkú finančnú situáciu štátu, prijímať plošné opatrenia, ktoré pomáhajú rovnako bohatým, ako aj chudobným,“ uviedla. Z tohto dôvodu je podľa nej potrebné prijať opakované adresné a nie jednorazové opatrenia.

V súvislosti s avizovanými opatreniami zopakovala, že v nej nie sú zahrnuté niektoré skupiny obyvateľov, ktoré pomoc potrebujú. Medzi tie najohrozenejšie považuje aj rodičov samoživiteľov, s ktorými sa v Košiciach stretla. O tom, že je potrebné hľadať ďalšie riešenia, podľa vlastných slov už hovorila aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Adresná pomoc je podľa prezidentky potrebná nielen ako reflexia na zdražovanie. „Dávky v hmotnej núdzi sú nastavené tak nízko, že nie sú schopné zabezpečiť dôstojný život pre ľudí. Pokiaľ ide o generačnú chudobu, je to bludný cyklus, z ktorého sa nevedia vymaniť najmä deti,“ dodala s tým, že aj z tohto dôvodu sa kladie veľký dôraz na vzdelávanie, napríklad aj čo sa týka povinnej predškolskej dochádzky. „To sú všetko veci, ktoré v dlhodobom horizonte môžu pomôcť, ale pomoc je treba aj teraz,“ dodala, aktuality.sk

X X X

S nedostatkom škôlok bojujeme roky. Štát zvažuje príspevky pre neprijaté deti

Ministerstvo školstva tvrdí, že rokuje aj o finančných kompenzáciách za neprijatie dieťaťa do škôlky.

O slovenské škôlky dnes majú záujem deti Ukrajincov, ktorí opustili domovy pre ruskú agresiu. Problémy s kapacitami však nespustili vojnoví utečenci, ktorí k nám prišli v roku 2022. Problém siaha ďalej do minulosti.

Nedostatok miest v slovenských škôlkach kvári rodičov už minimálne 10 rokov. Vláda v programovom vyhlásení sľubovala vyriešenie situácie alebo príspevky na súkromné zariadenia. Zatiaľ sa iba rokuje.

Kapacity sa však nafukovať donekonečna nedajú. Zaručené miesto majú podľa zákona iba predškoláci, teda deti, ktoré sa pripravujú na nástup do školy. Po nich sa vyberajú ďalšie podľa vopred určených kritérií.

Výsledkom tohtoročných májových zápisov tak pravdepodobne opäť budú tisíce zamietnutých žiadostí, pre ktoré budú musieť rodičia siahať hlbšie do vrecka a platiť súkromnú škôlku alebo hľadať pomoc u starých rodičov. Výskumy pritom jasne dokazujú, aký veľký význam vo vývine dieťaťa predprimárne vzdelávanie má.

Skreslené štatistiky

Podľa štatistík v minulom školskom roku zamietli škôlky viac ako 19-tisíc žiadostí, rok predtým vyše 18-tisíc. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že čísla môžu skresľovať skutočný stav. Mnohí rodičia totiž v snahe získať miesto pre svoje deti podali žiadosti do viacerých zariadení. Reálne sa tak do škôlky v školskom roku 2020/2021 nedostalo asi 11-tisíc detí.

Chýbajúce miesta sú podľa predsedníčky Rady pre rozvoj materských škôl Michaely Vargovej problémom približne od roku 2010.

„V niektorých mestách alebo mestských častiach, ako napríklad v Bratislave, dosiahla nedostupnosť miest v materských školách za tieto roky kritický bod, ktorý už vyvoláva veľkú nevôľu miestnej komunity rodičov,“ poznamenala.

Veľké množstvo zriaďovateľov, teda miest a obcí, začalo budovať dodatočné kapacity a umožnilo tiež, aby škôlky otvorili aj iní zriaďovatelia. Stále to však nestačí.

Prudký rast, pokles a ustálenie

Demografický vývoj populácie je charakterizovaný výkyvmi. Na pôrodnosť má vplyv veľké množstvo faktorov. Striedajú sa tak vlny rastov, poklesov i stagnácie.

Prognóza vývoja materských a základných škôl do roku 2025 ukazuje, že od roku 2010 do roku 2022 počet detí vo veku od troch do piatich rokov najprv rástol a posledné roky sa drží na približne rovnakej úrovni. V roku 2020 sme mali vyše 177-tisíc takýchto detí, v roku 2021 ich bolo niečo cez 179-tisíc a tento rok je to cez 178-tisíc.

Pre porovnanie, na začiatku 70. rokov bolo u nás viac než 230-tisíc detí a čísla neustále rástli. V roku 1982 žilo na Slovensku takmer 300-tisíc takýchto detí.

Menil sa aj počet tried a učiteľov. Z najnižšieho počtu asi 4-tisíc tried v 70. rokoch vystúpili čísla v 80. rokoch na viac ako 9-tisíc tried. V roku 2018 bolo niečo cez 8-tisíc tried, v ktorých vyučovalo 16-tisíc učiteľov.

V priebehu rokov klesal aj maximálny povolený počet detí v jednej triede. Pred rokom 1989 prekročil priemerný počet detí v jednej triede hranicu 28, dnes je povolených 20 až 22 v závislosti od veku detí – mladších musí byť menej, starších môže byť viac.

Dokument tiež na základe dostupných dát uvádza, že v roku 2025 bude na Slovensku približne o desaťtisíc potenciálnych škôlkarov menej ako tento rok.

Treba mať rezervy

Michaela Vargová považuje za jeden z ďalších problémov toho, že štát nevie garantovať miesta v materských školách v tom, že sa nevytvárajú rezervy. Zriaďovatelia budovali alebo budujú kapacity, ktoré sa hneď naplnia, čiže na prípadný populačný rast nezostáva priestor.

„Počty voľných miest nemusia byť za každú cenu naplnené deťmi na 100 percent, malo by byť úplne bežné, že sa tvoria s rezervou. Takže ponuka by mala prevyšovať dopyt,“ vysvetlila.

Na vybudovanie nových priestorov však samosprávy potrebujú nemalé financie. Združenie miest a obcí podľa hovorcu Michala Kaliňáka už v minulosti požadovalo peniaze z eurofondov.

„Musíme konštatovať, že je to problém, ktorý sa netýka celého Slovenska, ale mimoriadne veľa regiónov. V súvislosti s povinnými materskými školami pre 5-ročné deti nám vývoj dal za pravdu, a teda, že čím viac 5 ročných deti nastúpilo do škôlky, tak obmedzené kapacity neumožňovali nástup mladších,“ vysvetlil, ako situáciu skomplikovalo zavedenie povinnej škôlky, ktoré vstúpilo do platnosti v roku 2021.

Samosprávy žiadajú od štátu jasnú definíciu finančného objemu prostriedkov z eurofondov a tiež to, aby menili pravidlá až keď sa kapacity naozaj vytvoria.

„Podľa Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky je priemerná dĺžka výstavby verejných budov od vydania stavebného povolenia po kolaudáciu 20 mesiacov. Samozrejme, ak tento proces nesprevádzajú námietky v rámci verejných obstarávaní. Aj toto číslo preto dokazuje, že rýchle rozširovanie kapacít nie je reálne,“ dodal Kaliňák. Situáciu podľa neho v súčasnosti môžu skomplikovať aj rastúce ceny stavebných materiálov.

Nárok pre každého i príspevky za neprijatie

Ministerstvo školstva tvrdí, že pomáha, ako sa dá. Zároveň tiež poukázalo na to, že povinné predprimárne vzdelávanie bolo zavedené novelou z roku 2019, ktorá nadobudla účinnosť v septembri 2021.

„Obce tak mali priestor pripraviť sa na túto situáciu. Nie každá obec mala možnosť, podmienky a niekedy aj ochotu pripraviť sa na túto situáciu. Poznáme však mestá a obce, ktoré sa tejto úlohy zhostili výborne a s naplnením tejto zákonnej povinnosti nemali problémy,“ vysvetlil odbor komunikácie.

Financie na dobudovanie miest budú čerpané najmä z Plánu obnovy a odolnosti. Celkovo bude vyčlenených viac ako 154 miliónov eur. O peniaze sa budú môcť uchádzať aj samosprávy, teda mestá a obce.

V apríli tohto roka vyhlásil rezort výzvu na rozvojový projekt PREDŠKOLÁCI II, na ktorú vyčlenil zo svojho rozpočtu sumu 1 milión eur. Financie majú pomôcť s vybavením novovzniknutých tried a dočasných priestorov.

Materským školám venovala niekoľko odstavcov vo svojom programovom vyhlásení z roku 2021 aj vláda Eduarda Hegera. Cieľom má byť využitie eurofondov na dobudovanie kapacít a stav, keď bude mať zaručené miesto v škôlke každé dieťa bez ohľadu na vek.

„V tejto veci sa veľmi intenzívne pracuje v úzkej spolupráci so všetkými relevantnými partnermi, ktorými sú aj zástupcovia ZMOS a Únie miest Slovenska a profesijných organizácií pôsobiacich v oblasti predprimárneho vzdelávania. V súčasnosti sa realizuje úprava návrhu paragrafového znenia textu pripraveného pracovnou skupinou,“ uviedlo ministerstvo školstva v stanovisku.

Súčasťou pripravovaných zmien je podľa tlačového odboru aj možnosť, že by rodičia detí, ktoré sa nedostanú z kapacitných dôvodov do škôlky, dostávali od štátu špeciálny príspevok, ktorý by mohli využiť napríklad na súkromnú škôlku. Aká by mohla byť jeho výška a kedy by sa začal vyplácať, rezort nespresnil.

Na chvoste predprimárne vzdelávania

V rámci Európskej únie patrí Slovensko ku krajinám s nižšou participáciou detí na predprimárnom vzdelávaní. Podľa dokumentu Európskej komisie zameraného na výskum predprimárneho vzdelávania z roku 2019 navštevovalo na Slovensku škôlky približne 75 percent detí starších ako tri roky, štvor a viacročných bolo vyše 78-percent.

Horšie ako my sú na tom iba Grécko, Severné Macedónsko, Srbsko, Turecko, Čierna Hora a Švajčiarsko. Európsky priemer bol v prípade detí nad tri roky niečo cez 93-percent, v skupine starších ako štyri roky to bolo asi 95-percent.

To, že pobyt v škôlke má výrazný vplyv i na neskoršie obdobie života, potvrdzujú podľa Michaely Vargovej viaceré výskumy. Dieťa v rámci tejto etapy vzdelávania rozvíja všetky potrebné oblasti – jazyk a komunikácia, matematika, človek a spoločnosť, človek a príroda, umenie a kultúra, zdravie a pohyb.

„Vývin dieťaťa dokáže ovplyvňovať nenahraditeľným spôsobom. Kvalifikované učiteľky rozumejú významu hry pre tento vek detí a vedia prirodzené situácie využiť v prospech ich rozvoja. Schopnosti detí, ktoré nenavštevujú materskú školu, môžu byť samozrejme tiež dobre rozvíjané. Materská škola s jej špecificky usporiadaným prostredím pre potreby detí a dobrý učiteľ dokážu urobiť pre dieťa naozaj veľa,“ dodala.

výsledkov PISA zasa vyplýva, že u pätnásťročných mladých ľudí, ktorí neabsolvovali predprimárne vzdelávanie, je trikrát väčšie riziko, že budú dosahovať slabé výsledky, než u tých, ktorí absolvovali viac ako rok takéhoto vzdelávania. Investícia do vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve tiež znižuje potrebu väčšej miery výdavkov v neskorších fázach vzdelávania, v ktorých sú náklady na vyrovnanie rozdielov medzi veľmi dobrými a slabými výsledkami žiakov vyššie, aktuality.sk

X X X

Šokujúci zvrat pri predaji Chelsea. Britský miliardár sa buchol po vrecku

Jeden z najbohatších Britov, Sir Jim Ratcliffe, mal položiť za kúpu klubu na stôl štyri miliardy libier a odstaviť tak tri americké konzorciá.

 Majetok Jima Ratcliffa sa odhaduje na 21 miliárd libier. Ide o výkonného riaditeľa chemického gigantu Ineos, ktorý je známy štedrou podporou cyklistického profesionálneho tímu.

Podľa The Times Ratcliffe vo štvrtok o svojom zámere diskutoval aj s predsedom Chelsea Bruceom Buckom a v piatok ráno predložil rekordnú ponuku.

Britský miliardár, ktorý je mimochodom fanúšikom Manchestru United, uviedol, že ponuka zahŕňa aj prísľub investovania takmer dvoch miliárd libier do štadióna a infraštruktúry v najbližších desiatich rokoch.

Ratcliffe potvrdil, že jeho spoločnosť Ineos je pripravená previesť peniaze a uzavrieť celý obchod už počas tohto víkendu. O ponuka mal diskutovať aj so zástupcami britskej vlády.

„Ponuku sme predložili dnes ráno. Sme jediná britská ponuka. Našim motívom je jednoducho pokúsiť sa vytvoriť veľmi dobrý klub v Londýne,“ uviedol Ratcliffe./agentury/

X X X

Z Rumunska vyplávala prvá loď naložená ukrajinským obilím

Loď naložená ukrajinskou kukuricou opustila v piatok rumunský čiernomorský prístav Konstanca, čo umožnilo Kyjevu vyhnúť sa ruskej blokáde jeho kľúčového exportu obilnín. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Rumunsko sprístupnilo Ukrajine prístav Konstanca po tom, čo boli prístavy v tejto vojnou ničenej krajine fakticky odrezané od sveta v dôsledku ruskej invázie, ktorá sa začala 24. februára.

Loď prepravujúca 70.000 ton kukurice odplávala pred úsvitom, uviedol Viorel Panait, výkonný riaditeľ operátora Comvex, bez toho, aby prezradil, kam mierila. „Toto je veľmi dôležitý moment, ktorý demonštruje odhodlanie Rumunska prejaviť solidaritu s vojnou zničenou Ukrajinou,“ povedal. Loď Unity T sa plaví pod vlajkou Marshallových ostrovov, povedal pre AFP zdroj zo správy prístavu.

Bukurešť sa v uplynulých týždňoch zaviazala zmodernizovať svoje prístavy a železničnú infraštruktúru, aby umožnila vývoz z Ukrajiny, ktorá má s Rumunskom spoločnú hranicu v dĺžke 650 kilometrov. Ministerstvo dopravy už vyhlásilo verejnú súťaž na znovuotvorenie železničnej trate spájajúcej moldavské mesto Giurgiulesti s mestom Galati vo východnom Rumunsku, cez ktoré preteká Dunaj. Tento krátky železničný úsek je kľúčový, keďže jeho kompatibilný rozchod koľají uľahčuje prepravu tovaru.

Prístav Galati na Dunaji sa tak stane popri čiernomorskom prístave Konstanca kľúčovým pre prepravu tovaru a surovín z Ukrajiny cez Moldavsko, uviedol tento týždeň na Facebooku minister dopravy Sorin Grindeanu.

„Dopravná sieť sa formuje, aby pomohla Ukrajine vyvážať jej poľnohospodársku produkciu,“ povedal Panait (riaditeľ operátora Comvex) s tým, že to pomôže zmierniť hrozbu „hladomoru“ vo svete.

Ukrajina pred vojnou vyvážala cez svoje prístavy 4,5 milióna ton poľnohospodárskej produkcie mesačne, z toho 12 % svetových dodávok pšenice, 15 % kukurice a 50 % slnečnicového oleja, aktuality.sk

X X X

Budaj: Slovensko sa stalo stredoeurópskym lídrom v triedení obalov

Slovensko sa stalo stredoeurópskym lídrom v triedení plastových fliaš a plechoviek.

Počas piatkového oficiálneho spustenia prevádzky triediaceho centra Správcu zálohového systému to v obci Kočovce v okrese Nové Mesto nad Váhom to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

„Slovensko začína éru obehového hospodárstva, v ktorom si dokážeme vážiť suroviny a dokážeme z nich vyrábať nové materiály. Systém zálohovania obyvatelia prijali, Slovensko dosiahlo už 100 miliónov zálohovaných balov. Projekt triedenia budem už onedlho prezentovať českej a rakúskej ministerke životného prostredia, predstavíme ho aj inde v Európe,“ zdôraznil minister.

Podľa generálnej riaditeľky Správcu zálohového systému Márie Trčkovej triediace centrum v Kočovciach je technicky pripravené a schopné ročne spracovať 35.000 ton obalov, čo približne pokrýva ročnú kapacitu Slovenskej republiky.

„Obaly najskôr putujú do jednej z našich prevádzok do medziskladu, kde ich zlisujú a stláčajú, aby sme minimalizovali náklady na prepravu a šetrili životné prostredie. Následne sa presúvajú do triediaceho centra, kde sa triedia tak, aby sme boli schopní zabezpečiť ich následnú recykláciu a vyrobiť zo starých fliaš a plechoviek nové,“ priblížila Trčková, aktuality.sk

X X X

Kliešte sa začínajú prebúdzať, netreba zabúdať na ochranu a prevenciu

Aktivita kliešťov narastá, tento rok ich výskyt zaznamenali už vo februári. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že pri pobyte v prírode treba myslieť na ochranu proti nim. Pripomína tiež možnosť očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

„Myslite na dovolenke a pri pobyte v prírode na ochranu pred prisatím kliešťa a pred infekciami, ktoré môžu prenášať. Vzhľadom na rastúci trend kliešťovej encefalitídy na našom území zvážte aj možnosť očkovania,“ uviedol úrad. Očkovanie odporúča najmä v lokalitách so zvýšeným výskytom hlásených prípadov kliešťovej encefalitídy a to v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.

Najlepšou prevenciou infekcií prenášaných kliešťami je podľa odborníkov kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, ochrany pred zaklieštením parazita, ako aj čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela.

Ide o parazity živiace sa krvou zvieracieho alebo ľudského hostiteľa. Majú viaceré vývinové štádiá. „Z vajíčka sa liahne larva a po nacicaní sa na hostiteľovi sa premení na nymfu. Nymfa sa po nacicaní krvi premení na dospelého jedinca. Nacicaná oplodnená samica nakladie vajíčka a hynie,“ vysvetlil ÚVZ.

Ozrejmil, že síce nie všetky kliešte šíria infekcie, je ale dôležité vedieť, že kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu dokážu infikované kliešte preniesť na hostiteľa vo všetkých svojich vývinových štádiách. „Prisatého kliešťa si nemusíte všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ upozornila Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.