Čína reaguje na USA, dovolili Ukrajine použiť rakety na Rusko. Babiš navrhol rokovať o psychickom stave preméra. Hovoril o tom už Michálek. Pre miliony z politiky Fiala si nechá házet na hlavu i kvetináče. Volejbalisti Ukrajiny nechtejí bojovat, sú v Belgii

Čína sa vo vojne na Ukrajine prezentuje ako neutrálna strana, zostáva však blízkym politickým a hospodárskym spojencom Ruska.Čína v pondelok opätovne vyzvala na mierové urovnanie vojny na Ukrajine. Urobila tak v reakcii na rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joa Bidena, ktorý údajne po prvýkrát povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na vojenské ciele vo vnútrozemí Ruska. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Skoré uzavretie prímeria a politické riešenie bude na prospech všetkých strán,“ vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien pri otázke ohľadom rozhodnutia USA.

„Najnaliehavejšie je čo najskôr podporiť upokojenie situácie,“ dodal Lin Ťien. Podľa jeho slov je Peking „naďalej ochotný svojím vlastným spôsobom zohrávať konštruktívnu úlohu pri politickom riešení ukrajinskej krízy“.Čína sa vo vojne na Ukrajine prezentuje ako neutrálna strana, zostáva však blízkym politickým a hospodárskym spojencom Ruska. Členovia NATO označili Peking za „rozhodujúceho podporovateľa“ vojny, ktorú nikdy neodsúdil, píše agentúra AFP.

Podľa medializovaných správ sa dosluhujúci americký prezident Joe Biden rozhodol povoliť Ukrajine používať ďalekonosné rakety ATACMS aj na území Ruska, predovšetkým v Kurskej oblasti, kam koncom leta vpadli ukrajinské jednotky a bránia sa tam tlaku ruskej armády. Biely dom ani Pentagón tieto informácie podľa agentúry DPA nepotvrdili, ale ich ani nevyvrátili, aktuality.sk

X X X

OSN na ruský zásah Ukrajiny novou raketou stredného doletu

Štvrtkový test novej ruskej rakety nebude znamenať významný zvrat v konflikte, znie z americkej armády. Washington údajne Ukrajinu a blízkych spojencov informoval o možnosti, že Rusko túto raketu v najbližších dňoch použije, a Kyjevu tým pomohol pripraviť sa.

Použitie novej rakety stredného doletu na zasiahnutie Ukrajiny je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) znepokojujúcim vývojom. Podľa predstaviteľa USA sa Rusko použitím rakety snaží Ukrajinu zastrašiť, ale nejde o zvrat v konflikte. TASR informuje podľa agentúr Reuters a AFP.

„Toto je ďalší znepokojujúci vývoj (konfliktu). Všetko sa to uberá zlým smerom,“ uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric a vyzval všetky strany na deeskaláciu konfliktu.

Len niekoľko nových experimentálnych rakiet

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa štvrtkový test novej rakety nebude znamenať významný zvrat v konflikte. Rusko podľa neho pravdepodobne disponuje iba niekoľkými novými experimentálnymi raketami tohto typu.

Washington údajne Ukrajinu a blízkych spojencov informoval o možnosti, že Rusko túto raketu v najbližších dňoch použije, a Kyjevu tým pomohol pripraviť sa. Predstaviteľ tiež ozrejmil, že Moskva Washington o raketovom útoku dopredu informovala cez komunikačné kanály slúžiace na odvrátenie rizika jadrového útoku.

Orešnik

Putin vo štvrtok večer v prejave v štátnej televízii uviedol, že Rusko zasiahlo Ukrajinu novou raketou stredného doletu. „Naši inžinieri ju pomenovali Orešnik (Lieska),“ povedal. Dodal, že išlo o test v bojových podmienkach, pri ktorom zasiahli ukrajinské vojenské zariadenie. Ukrajina vo štvrtok potvrdila, že Rusko zasiahlo východoukrajinské mesto Dnipro medzikontinentálnou balistickou raketou.

Ruský prezident uviedol, že protivzdušná obrana nedokáže zachytiť raketu Orešnik, ktorá letí rýchlosťou Mach 10 (2,5 až tri km za sekundu). „Moderné systémy protivzdušnej obrany nedokážu zachytiť takéto rakety. Je to nemožné,“ deklaroval. Test Orešnika v bojových podmienkach označil za „reakciu na agresívne kroky krajín NATO voči Rusku.“, aktuality.sk

X X X

Babiš navrhol rokovať o psychickom stave premiéra Fialu, ministri na protest odišli

Piatková schôdza českých poslancov mala dramatický začiatok. Predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš navrhol, aby sa poslanci zaoberali duševným stavom českého premiéra Petra Fialu. Ministri v reakcii na to zo sály odišli a schôdza musela byť prerušená. Novinárom potom povedali, že Babišove urážky prekročili hranicu.

 Poslanci mali v piatok rokovať o viacerých návrhoch zákonov v treťom čítaní. V čase, keď ešte bolo možné upraviť program schôdze, vystúpil Babiš s návrhom, aby poslanci v piatok rokovali o jedinom bode, ktorým by bol „Duševný stav premiéra Fialu“.

„Po každom vystúpení pána premiéra nám volajú zdesení občania a majú strach, čo sa to s ním deje. Pán premiér vystupuje každý deň a občania majú obavu o jeho duševné zdravie. Preto si myslím, že by sme mali mať jediný bod, a tým je duševné zdravie pána premiéra Fialu, aby skrátka nedesil našich občanov,“ povedal v pléne šéf hnutia ANO.

Babiš: Ak by som nešiel do politiky, tak by žiadne trestné stíhanie neexistovalo

Potom pripomenul, že Fiala vlani otvoril nové centrum duševnej rehabilitácie, a naznačil, že by si tam premiér mal ísť oddýchnuť. „Ja to vo svojom dlhom, veľmi dlhom vystúpení dnes vysvetlím. Lebo to, čo tu z úst pána premiéra za posledné dni odznelo, je skutočne neuveriteľné,“ dodal Babiš.

Narážal tým aj na Fialov prísľub, že ak ho ľudia v budúcoročných voľbách do Poslaneckej snemovne budú voliť a on zostaví ďalšiu vládu, budú mať Česi platy ako v Nemecku.

V reakcii na Babišov návrh zo sály postupne odišli všetci ministri a rokovanie tak muselo byť prerušené. Podľa rokovacieho poriadku musí byť totiž v sále prítomný aspoň jeden člen vlády. Následne na improvizovanej tlačovej konferencii vystúpil minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka a minister dopravy Martin Kupka, ktorí vyjadrenia Babiša odsúdili.

Babiš hodnotí prvých 100 dní vlády Petra Fialu

„Jeho prejav po viac než 30 minútach v zásade nebol vôbec k programu schôdze, ale začal skutočne nebývalým spôsobom urážať pána premiéra, útočil na také veci, ako je spochybňovanie jeho duševného zdravia atď. Za tú dobu, čo tu som – tretie volebné obdobie – som nikdy nič také nezažil,“ povedal Jurečka.

Dodal, že snemovňa je síce miesto, kde sú debaty občas vyhrotené a emocionálne, ale vždy by mala byť dodržaná základná miera slušnosti. „To, čo sme počúvali dnes, bolo úplne za hranou toho, čo patrí do kultúrnej, vyspelej, demokratickej krajiny na úrovni parlamentnej debaty,“ zdôraznil.

Kupka dodal, že ministri sú ochotní sa do sály vrátiť len v prípade, ak Babiš ustúpi od tejto podoby prejavu a „nekonečného bezbrehého urážania“. Po asi 15-minútovej prestávke prišiel do sály Fiala a rokovanie tak pokračuje./agentury/

X X X

Viktor Orbán by v prípade návštevy Maďarska Benjamina Netanjahua nezadržal

ICC vydal zatykače na Netanjahua a ďalších v súvislosti s konfliktom v Gaze.

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že by pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Maďarska a garantoval by mu, že zatýkací rozkaz, ktorý na Netanjahua vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre podozrenie z vojnových zločinov v Gaze, by „nebol dodržaný“. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

ICC so sídlom v Haagz vydal vo štvrtok zatykače okrem Netanjahua aj na jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta a lídra vojenského krídla Hamasu Muhammada Dajfa za údajné zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny v konflikte v Gaze.

Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej únie, pre maďarský štátny rozhlas uviedol, že zatykač vydaný ICC „nie je správny“ a dodal, že Netanjahu bude môcť v Maďarsku vyjednávať „v primeranom bezpečí“, cituje Reuters.

Izrael bojuje v Pásme Gazy od októbra 2023, keď pri teroristickom útoku radikálneho hnutia Hamas zahynulo 1206 ľudí, väčšinou civilistov. Približne 250 zajatých rukojemníkov uniesli do Pásma Gazy. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom si vojenské operácie Izraela vyžiadali už viac ako 44-tisíc obetí.

Viac ako dva milióny Palestínčanov žije v provizórnych prístreškoch a v Pásme Gazy hrozí hladomor v dôsledku nedostatku potravín a liekov.

Súd uviedol, že našiel „rozumné dôvody“ domnievať sa, že Netanjahu a Galant nesú trestnú zodpovednosť za vojnový zločin vyhladovania ako spôsobu vedenia vojny, aj za zločiny proti ľudskosti – vraždy, prenasledovania a iné nehumánne skutky, aktulity.sk

X X X

Nechceme bojovať vo vojne! Ukrajinskí volejbalisti sa nevrátili domov z Belgicka

Volejbalisti ukrajinského klubu z mesta Rešetylivka Ruslan Osipenko, Andrej Orobko a Dmitrij Šavrak sa po zápasoch play off v Challenge Cupe v Belgicku nevrátili naspäť do krajiny.

 Ilustračná snímka: Volejbalisti ukrajinského klubu sa predstavili v Belgicku v zápase play off Challenge Cupu.

Rešetylivka prehrala 12. a 13. novembra oba zápasy s belgickým Menenom jednoznačne 0:3 na sety. Ako uviedli ukrajinské médiá, Osipenko ušiel z tímu ešte pred príchodom do dejiska zápasov počas zástavky v Poľsku. Orobko a Šavrak štartovali v zápasoch, po ktorých sa odmietli vrátiť na Ukrajinu.

Podľa portálu sport.ua mal byť pred odchodom do Belgicka jeden z hráčov klubu, Nikolaj Kuranov, prevezený do TCC (vojenské náborové stredisko), ako sa na Ukrajine nazývajú úrady pre registráciu a zaradenie do armády) ešte pred prekročením ukrajinsko-poľskej hranice. „Klub nemohol nič urobiť,“ citoval web jeho spoluhráča Orobka.

Šavrak skonštatoval, že jeho matke sa po svojvoľnom opustení tímu vyhrážali. „Milujeme našu krajinu, preto sa určite chceme vrátiť. Väčšina ľudí chápe našu voľbu, hoci mi volali s vyhrážkami, že ak sa nevrátim, niečo urobia mojej matke,“ uviedol volejbalista.

 K situácii okolo Šavraka a Orobka sa vyjadril aj samotný klub z Rešetylivky. „Otázky vojenskej registrácie, prekročenia hraníc a športovej disciplíny reprezentantov družstiev sú pod osobitnou kontrolou. To, že sa Šavrak a Orobko rozhodli opustiť bez povolenia športový kemp a odmietli sa vrátiť na Ukrajinu, pretože sa báli, je ich rozhodnutie, za ktoré musia niesť zodpovednosť,“ povedal riaditeľ Rešetylivky Sergej Kotman.

Zástupca klubu poznamenal, že obaja volejbalisti sú s Rešetylivkou prepojení dlhodobými zmluvami a ak sa pokúsia prestúpiť do ktoréhokoľvek európskeho klubu, tak klub bude túto otázku riešiť s právnikmi./agentury/

X X X

Pellegrini: Sklamanie a frustrácia sú živnou pôdou pre znovuzrodenie totality

Sklamanie ľudí, frustrácia a polarizovaná spoločnosť, sužovaná konfliktmi a nenávisťou, to je ideálna živná pôda pre znovuzrodenie totalitných režimov v akejkoľvek podobe a kdekoľvek na svete. Počas pietneho aktu pri príležitosti 80. výročia Tokajíckej tragédie v obci Tokajík v okrese Stropkov to v piatok povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Nacisti počas oslobodzovania Slovenska podľa jeho slov za sebou zanechávali ruiny, spáleniská a tisícky mŕtvych. Vypálili či vyhladili viac ako sto obcí. „Hoci fašizmus utrpel porážku, neznamená to, že by sa pominula hrozba jeho návratu,“ zdôraznil prezident.

 „Tohto roku si pripomíname 80. výročie Slovenského národného povstania a na budúci rok si pripomenieme 80. výročie konca druhej svetovej vojny. Verím, že si ho pripomenieme dôstojne a s náležitou úctou k desiatkam miliónov obetí vojnového zabíjania. Najviac chcem veriť tomu, že v tom čase už nebudeme konfrontovaní s vojnou v našom bezprostrednom susedstve,“ povedal Pellegrini.

Podľa slov prezidenta je skutočnou tragédiou, že v 21. storočí sú ľudia v Európe opäť svedkami vojnových hrôz, krutostí a útokov na nevinné civilné obyvateľstvo. „Žiaľ, a musím to povedať veľmi otvorene, posledné kroky všetkých strán, zúčastnených na vojne na Ukrajine, nesvedčia o tom, že by si čím skôr chceli sadnúť za rokovací stôl. Naopak, konflikt na bojisku i v politických vyjadreniach eskaluje, a to ma veľmi mrzí,“ skonštatoval.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) pripomenul, že sloboda a mier nie sú samozrejmosťou. „Zvlášť v tomto čase hroziacich či prebiehajúcich konfliktov a najmä tých u našich východných susedov. Vidíme, že pokoj a mier sú aj pre nás veľmi vzácnou a krehkou hodnotou,“ povedal v príhovore.

Starostka obce Tokajík Jana Medvecová podčiarkla dôležitosť pripomínať si historické udalosti. „Našťastie, je tu ľudská pamäť, svedectvá tých, ktorí prežili, svedectvá ich blízkych, príbuzných a priateľov. To je záruka toho, že odkrývanie pravdy o minulosti nebude pokrivené,“ uviedla v príhovore.

Súsošie Návrat do vyvraždenej obce od Františka Gibalu pri ktorom sa spomienková slávnosť konala, prešlo rekonštrukciou. „Bola to ťažká a náročná úloha, pretože súsošie utrpelo značné škody minulý rok pri zemetrasení. Museli sa jednotlivé dielce spájať, nazval by som to ako také puzzle. Travertínové súsošie v tomto priestore sme zistili, že nie je až tak vhodné, ale podarilo sa to Petrovi Meszárošovi urobiť a dúfam, že to vydrží a bude to tu nastálo,“ povedal Miloslav Čaplovič, riaditeľ Vojenského historického ústavu, ktorý má v správe areál pamätníka i miesto tragédie.

Dňa 19. novembra 1944 nemecké vojská v obci Tokajík zastrelili 32 miestnych mužov, dvaja masaker prežili. Všetky domy v obci vypálili, až na jeden na okraji obce a kostol./agentury/

X X X

 Tusk o vojne na východe: Cítime, že sa blíži neznámo

Poľský premiér Donald Tusk v piatok v reakcii na štvrtkový útok Ruska hypersonickou raketou stredného doletu na Ukrajinu vyhlásil, že v súčasnosti existuje reálne riziko rozpútania globálneho konfliktu.

 Tusk na Ukrajine o „neutrálnych“ politikoch: Zaslúžia si miesto v pekle

„Vojna na východe vstupuje do rozhodujúcej fázy, cítime, že sa blíži neznámo,“ povedal Tusk na piatkovej konferencii učiteľov.

„Konflikt na obúda dramatické rozmery. Posledných niekoľko desiatok hodín ukázalo, že hrozba je vážna a reálna, pokiaľ ide o globálny konflikt,“ varoval Tusk.

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina bolo použitie hypersonickej rakety reakciou na „agresívne kroky štátov NATO voči Rusku“.

 Ukrajina totiž v noci na utorok po prvý raz zaútočila na Rusko americkými balistickými raketami dlhšieho dosahu ATACMS, o ktorých Rusko hovorí, že ich Ukrajinci nedokážu zameriavať sami.

Samotné Poľsko v roku 2025 vyčlení na svoje ozbrojené zložky až 4,7 percenta HDP. Poľsko, ktoré hraničí s Ukrajinou, Ruskom aj Bieloruskom, zároveň vyzýva  

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.

Práve preto je dôležité mať „jasný kurz“. „Musí sa spojiť obozretnosť a jednoznačná podpora Ukrajine,“ zdôraznil Scholz. Zopakoval svoj postoj nedodávať Ukrajine nemecké riadené strely Taurus, ktoré môžu dopadnúť hlboko do vnútrozemia Ruska.

V súvislosti s najnovším vývojom konfliktu na Ukrajine hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí v piatok označil za poľutovaniahodné rozhodnutie Kyjeva nasadiť proti ruským silám protipechotné míny, ktorých dodanie predtým schválil prezident USA Joe Biden.

Ukrajinské ozbrojené sily v uplynulých dňoch po prvý raz zaútočili na ciele na ruskom území americkými raketami ATACMS a okrídlenými raketami Storm Shadow, ktoré dodala Veľká Británia./agentury/

X X X

Trump stále hovorí o drvivom víťazstve. Harrisovú však porazil veľmi tesne?

V Spojených štátoch sa viac ako dva týždne po oznámení výsledku stále sčítavajú hlasy odovzdané v prezidentských voľbách a s pribúdajúcim časom sa ďalej tenší náskok víťazného Donalda Trumpa v celkovom počte prijatých hlasov. Zvolený prezident a jeho spojenci hovoria o „drvivom“ víťazstve či „bezprecedentnom mandáte“, v skutočnosti ale Trump vyhral pomerne tesne, upozornil denník The New York Times (NYT).

 „Pri pohľade na tradičné merítka nebolo Trumpovo víťazstvo ani bezprecedentné, ani drvivé,“ uvádza denník. Rozdiel v celkovom počte hlasov medzi Trumpom a porazenou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou podľa neho bude tretí najmenší od roku 1888.

 Tej noci sa Trumpovo víťazstvo mohlo javiť ako výraznejšie, pretože jasno bolo rýchlejšie, než mnohí očakávali, a republikán mal na Harrisovu náskok viac ako päť miliónov hlasov. Teraz, keď sú podľa médií sčítané takmer všetky hlasy, činí tento náskok zhruba 2,5 milióna a nakoniec by mohol zodpovedať asi 1,6 percentuál­neho bodu.

Oproti roku 2016 si polepšil

Čo sa týka hlasov tzv. voliteľov, ktoré sú v americkom systéme rozhodujúce, Trump si polepšil v porovnaní s prvým víťazstvom v roku 2016, keď tentoraz vyhral pomerom 312 ku 226. Jeho predchodcovia Barack Obama, Bill Clinton alebo George Bush však víťazili ešte výraznejšie. Trump podľa neoficiálnych výsledkov získal tri štáty rozdielom menším ako dva percentuálne body, pričom bez týchto štátov by nedosiahol na kľúčovú hranicu 270 voliteľských hlasov.

 Napriek tomu Trump a jeho spojenci neustále výsledok volieb označujú výrazom „landslide“, čo možno preložiť ako drvivé víťazstvo. Sám nastupujúci prezident bezprostredne po zvolení vyhlásil, že dostal od Američanov „bezprecedentný a silný mandát“. O silnom mandáte potom hovorili aj mnohí republikáni v Kongrese.

„Neklasifikovala by som toto vyústenie ako drvivé víťazstvo, ktoré možno brať ako dôkaz túžby po veľkej zmene kurzu alebo politiky,“ povedala NYT politologička Lynn Vavrecková z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

 Trump však významné zmeny chystá, o čom podľa NYT svedčí aj jeho postup pri výbere členov budúcej administratívy. „Namiesto toho, aby si vyberal podriadených so širokou popularitou, siaha po veľmi netradičných kandidátoch, ktorí majú škandály na vysvetľovanie, skoro ako keby sa snažil donútiť republikánov v Senáte k poslušnosti,“ napísal denník.

 Trumpov hovorca Steven Cheung na otázku na tento nesúlad uviedol, že novozvolený prezident „zvíťazil dominantným a historickým spôsobom“. „Trumpove nominácie (do vlády) už ukázali, že bude pokračovať v tradícii preceňovania volebného mandátu, ktorú dodržiavajú prezidenti z oboch strán,“ komentoval vývoj niekdajší Clintonov poradca Doug Sosnik./agentury/

X X X

 Mali sme štyroch obvinených policajných prezidentov. Peter Kovařík je historicky prvý, ktorého začali súdiť

 Nechal prerušiť a preveriť akciu policajnej inšpekcie počas vojny v polícii. Bývalému prvému mužovi polície hrozí trest.

Hoci dnes slovenské bezpečnostné zložky žijú úplne iný príbeh, pred tri a pol rokom tu zúrila vojna v polícii. Odvtedy mnoho veľkých káuz padlo, viaceré veľké ryby majú po trestnej novele Ficovej vlády premlčané skutky, špeciálna prokuratúra ani NAKA neexistujú.

Bývalý policajný prezident Peter Kovařík však až teraz začne čeliť obžalobe za to, čo sa počas vojny v polícii stalo. Najprv ho obvinili, že zmaril akciu inšpekčného tímu Oblúk, a teraz sa postaví pred sudcu Mestského súdu Bratislava I. Prokuratúra mu pripisuje zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Kovařík od začiatku akúkoľvek vinu odmieta, akciu inšpekcie označuje za účelovú. Mala skutočne nezvyčajný priebeh, aktuality.sk

X X X

Európsky Schengenský priestor sa od budúceho roka rozšíri o dve krajiny

  Voľný pohyb bez hraničných kontrol bude možný už aj v Rumunsku a Bulharsku.

Rumunsko sa od januára 2025 plne pripojí k európskemu schengenskému priestoru, vyhlásil v pondelok rumunský premiér Marcel Ciolacu. Pridať by sa tak malo podľa agentúry Reuters aj Bulharsko, keďže obe krajiny postupujú v procese vstupu do „priestoru bez hraníc“ spolu, informuje TASR.

K schengenu sa krajiny pripojili v marci tohto roka len čiastočne – pre ich obyvateľov sa po 13 rokoch čakania otvorila možnosť cestovať letecky a po mori bez hraničných kontrol.

Veto zo strany Rakúska však znamená, že voľný pohyb bez hraničných kontrol za nevzťahuje na pozemné trasy, keďže Viedeň vyjadrila obavy z možného prílevu migrantov. Preto počas tohto roka pokračovali rokovania o úplnom členstve Bukurešti a Sofie.

Maďarsko bude v piatok hostiť stretnutie ministrov vnútra Rakúska, Rumunska a Bulharska, oznámil ešte začiatkom mesiaca šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána.

Podľa rumunského premiéra sa má v Budapešti uzavrieť záverečná dohoda o úplnom vstupe krajín do schengenského priestoru. „Stretnutie v piatok je veľmi dôležité, preto som sa s maďarským premiérom dohodol, že pôjdem do Maďarska… v deň, keď sa ministri vnútra stretnú, aby uzavreli záverečný dokument,“ povedal Ciolacu.

Dodal, že dokument bude musieť schváliť aj holandský parlament, ktorý bol proti vstupu Bulharska. „Ale už máme dohodnutý harmonogram. Stane sa tak od 1. januára 2025. Tí, ktorí prídu domov na sviatky, potom odídu oveľa ľahšie.“

Členské krajiny Európskej únie a NATO – Rumunsko a Bulharsko – sa nachádzajú na hlavných trasách nelegálneho obchodu so zbraňami a drogami a ľuďmi. Európska komisia však uviedla, že podľa jej dôkladného vyšetrenia splnili obe krajiny všetky potrebné schengenské požiadavky.

Schengenský priestor, ktorý vznikol v roku 1985, umožňuje viac ako 400 miliónom ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach. Oblasť je pomenovaná podľa Schengenskej dohody z roku 1985 a Schengenského dohovoru z roku 1990, ktoré boli podpísané v luxemburskej obci Schengen. V súčasnosti má 29 členov, aktuality.sk

X X X

 Minister Kaliňák: Chceme vymeniť všetky vojenské dopravné lietadlá, potrebujeme aj ďalšie stíhačky F-16

Z deviatich prepravných vojenských lietadiel nám lieta jedno, ďalšie občas. Je efektívnejšie ich všetky vymeniť, povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer) v relácii Ide o pravdu.

 Dopravné lietadlá, ktoré máme, už nestačia. Čelíme novým výzvam. Pamätám si teroristický útok na našich horolezcov, my sme mali všetky lietadlá pokazené a nevedeli sme pre nich ísť, uviedol Kaliňák. Rovnako je aj za to, aby sa prikúpili ďalšie stíhačky F-16. „Ďalšie štyri F-16ky potrebujeme. Je to skôr nevyhnutnosť ako to, či si to môžeme dovoliť,“ hovorí.

Situácia, že Slovensko je bez svojej vlastnej protivzdušnej obrany, by sa mala čoskoro zmeniť. Armáda kupuje šesť izraelských systémov BARAK MX, budú prichádzať počas budúceho roka a podľa Kaliňáka by začiatkom roka 2026 mala byť funkčná protilietadlová batéria.

Eskalácia vo vojne na Ukrajine ja taká vysoká, že môže prísť k nejakej provokácii a už sa nebude dať zatiahnuť ručná brzda.

„Zmeniť situáciu môže to, že sa Donald Trump opäť stal prezidentom. Vyhlásenie Donalda Trumpa o tom, že ukončí vojnu do 24 hodín je politická hyperbola. Je ale možné, že bude vyvíjať snahu hľadať nejaké riešenia. Spojené štáty sú silným hráčom na svetovej politickej scéne, čiže je možné, že v prvom štvrťroku alebo polroku by sme mohli očakávať nejaké prerušenie paľby, prímerie a začiatok rokovaní. Očakávam, že Trumpova administratíva urobí rýchly proces,“ domnieva sa.

Vojna má vplyv aj na Slovensko. „To nebezpečenstvo cítime všetci. Spoliehame sa na to, že frontová línia je viac ako tisíc kilometrov od nás. Je to dôvod na nejaké miernejšie obavy. Slovensko to navyše veľmi zasahuje ekonomicky“.

Momentálne je Slovensko ohrozené iba prípadným zblúdeným dronom, to je jediné riziko, ktoré máme. Nie sú v blízkosti pozemné vojská, nie sú plánované letecké útoky, vraví Kaliňák. Ozbrojené sily aj ďalšie zložky štátu sú pripravené okamžite reagovať, keď sa riziko zvýši, dodal.

Výstavbu vojenskej nemocnice v Prešove vidí ako príspevok armády aj bežným občanom. „Sme v šprinte. Snažíme sa robiť čo najrýchlejšie. Chceme, aby bol základ postavený v roku 2026 a aby v roku 2027 začala nemocnica fungovať,“ uviedol a povedal, že v tom čase by sa mala začať vybavovať prístrojmi./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.