Čína reaguje na USA: Dovolili Ukrajine použiť rakety na Rusko. Minister Kaliňák: Použitie rakiet dlhého doletu Ukrajinou zvýši napätie. ATACMS zvrat neprinesú. Lekárom prísľuby nestačia. Visolajský: Trváme na plnení sľubov ministra, vyzývame vládu na stretnutie

Čína sa vo vojne na Ukrajine prezentuje ako neutrálna strana, zostáva však blízkym politickým a hospodárskym spojencom Ruska.cČína v pondelok opätovne vyzvala na mierové urovnanie vojny na Ukrajine. Urobila tak v reakcii na rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joa Bidena, ktorý údajne po prvýkrát povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na vojenské ciele vo vnútrozemí Ruska. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Skoré uzavretie prímeria a politické riešenie bude na prospech všetkých strán,“ vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien pri otázke ohľadom rozhodnutia USA.

„Najnaliehavejšie je čo najskôr podporiť upokojenie situácie,“ dodal Lin Ťien. Podľa jeho slov je Peking „naďalej ochotný svojím vlastným spôsobom zohrávať konštruktívnu úlohu pri politickom riešení ukrajinskej krízy“.

Čína sa vo vojne na Ukrajine prezentuje ako neutrálna strana, zostáva však blízkym politickým a hospodárskym spojencom Ruska. Členovia NATO označili Peking za „rozhodujúceho podporovateľa“ vojny, ktorú nikdy neodsúdil, píše agentúra AFP.

Podľa medializovaných správ sa dosluhujúci americký prezident Joe Biden rozhodol povoliť Ukrajine používať ďalekonosné rakety ATACMS aj na území Ruska, predovšetkým v Kurskej oblasti, kam koncom leta vpadli ukrajinské jednotky a bránia sa tam tlaku ruskej armády. Biely dom ani Pentagón tieto informácie podľa agentúry DPA nepotvrdili, ale ich ani nevyvrátili, aktuality.sk

X X X

Minister Kaliňák: Použitie rakiet dlhého doletu Ukrajinou zvýši napätie

Minister obrany v Bruseli zopakoval, že Slovensko nepodporuje povolenie používania rakiet dlhého doletu na ciele v Rusku.

Ak Ukrajina použije rakety dlhého doletu, povedie to k zvýšeniu napätia, vyhlásil po skončení utorkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), informuje spravodajca TASR.

Kaliňák potvrdil, že Ukrajina bola hlavnou témou rokovaní, a zopakoval stanovisko, že Slovensko nepodporuje povolenie používania rakiet dlhého doletu na ciele v Rusku. „Myslíme si, že by to dramaticky eskalovalo napätie a predovšetkým by to vtiahlo krajiny EÚ alebo NATO do konfliktu. Preto to vnímame ako problém,“ vysvetlil.

Kaliňák: Máme horšie karty ako Rusko

Na otázku, či si ministri pripomenuli tisíc dní ruskej agresie voči Ukrajine, Kaliňák povedal, že bolo veľa vyhlásení k tomu, aby Ukrajina vyhrala.

„Keby začali rokovania koncom roku 2022, keď sa Ukrajine podarilo získať späť Cherson a Charkov, tak žiadnych tisíc dní vojny by nebolo. Tam sa mal vytvoriť tlak EÚ. Keď sa konflikt rozhorel a hlavne dnes, keď sa ukazuje, že situácia na bojisku je ťažká, máme horšie karty ako Rusko. Reaguje sa na to ťažšie,“ skonštatoval. A odkázal, že najdôležitejšie je zabrániť, aby sa krajiny NATO zapojili do tohto konfliktu.

Ďalšou témou, na ktorú upozornil, je odblokovanie Európskeho mierového nástroja (EPF), kde Maďarsko zdržiava prevod 6,6 miliardy eur v prospech Ukrajiny. Kaliňák povedal, že je dôležité, aby sa s Maďarskom diskutovalo. Dodal, že nový model, o ktorom sa diskutuje, „nie je pre nás až taký zaujímavý a výhodný“.

Predstavitelia EÚ v rámci reformy EPF chcú, aby sa finančné príspevky stali dobrovoľnými a nie povinnými ako teraz, keď každé rozhodnutie musí byť schválené jednomyseľne. Nový model by pomohol obísť maďarské veto na vojenskú pomoc Ukrajine.

„Európska komisia vie, ako diskutovať z Maďarskom a prečo sú tie dôvody také, aké sú. Len diskusiou to vieme vyriešiť, nie výzvami na rôznych typoch zasadaní,“ odkázal.

Investície do obrany

Veľkou témou diskusií boli investície do obranného priemyslu EÚ a jeho posilnenie, upozornil Kaliňák.

„Vždy v krízových situáciách každý myslí na svoju obranu, aby potom mohol pomôcť aj ostatným,“ vysvetlil. Tvrdí, že na tomto princípe treba budovať európsky obranný priemysel, aby sme boli schopní sa kompletne zásobovať všetkým, čo potrebujeme.

„Navrhol som, aby to rozdelenie bolo jasné medzi veľké piliere európskeho obranného priemyslu, sú to známe spoločnosti, a samostatný balík pre stredné a malé spoločnosti, ktoré vyvíjajú nové zbraňové systémy alebo majú špeciálnu produkciu. Aby sa mohli o financie EÚ uchádzať,“ povedal.

Spresnil, že slovenský obranný priemysel je v európskych pomeroch „celkom silný“ a má „zaujímavé výrobné kapacity“. Preto je dôležité, aby v prípade, ak nejaký slovenský projekt získa maximálne ohodnotenie, to bolo cítiť aj vo finančnej rovine. Lebo na Slovensku to vytvorí nové pracovné miesta a podporí to hospodárstvo.

Preto je na úrovni EÚ za zadefinovanie jasných pravidiel, ktoré povedú k tomu, že počas kríz bude Únia čo najmenej závislá od zásobovania inými stranami, aktuality.sk

X X X

ATACMS zvrat neprinesú. USA ukazujú Putinovi varovný prst, aby neprekračoval červené čiary 

Strela zo systému ATACMS a prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Joe BidenZdroj: Aktuality.sk/Reuters

Jedným z hlavných dôvodov Bidenovho povolenia je prítomnosť severokórejských vojakov. Môže ísť o signál ruskej strane. Spojené štáty vysielajú signál Rusku, že bola prekročená červená línia, hovorí v rozhovore vojenský expert.

Ukrajina zaútočila v noci na utorok na ruskú Brianskú oblasť šiestimi americkými balistickými raketami ATACMS. Podľa informácií TASR ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili päť rakiet a jednu poškodili.

Stalo sa tak po tom, čo administratíva amerického prezidenta Joea Bidena prelomila ďalšie tabu vojenskej pomoci Ukrajine a povolila Kyjevu používať americké rakety dlhého doletu na ciele v Rusku. Vojenský analytik v rozhovore približuje, že zatiaľ ešte nikto priamo nezodpovedal otázku, či môže Ukrajina používať strely ATACMS všade alebo len v Kurskej oblasti.

„Nasadenie zbraní by sa týkalo primárne vojenských cieľov, ako sú muničné sklady, veliteľské stanovištia alebo vojenské letisko. Systémy ATACMS môžu byť použité voči priestorom, kde sa budú sústreďovať ruskí alebo severokórejskí vojaci,“ vysvetľuje Richard STOJAR z Centra bezpečnostných a vojensko-strategických štúdii Univerzity obrany v Brne.

Joe Biden povolil Ukrajine použiť rakety dlého doletu na ciele v Rusku. Ide o významnú zmenu v Bidenovej politike. Prečo americký prezident zmenil názor?

Joe Biden zrejme nechcel ešte pred prezidentskými voľbami prijať zásadné rozhodnutie, ktoré by mohlo ovplyvniť šance demokratov vo voľbách. Nechcel do kampane vnášať túto tému. To bol podľa jeden z hlavných dôvodov. Z dlhodobejšieho hľadiska tu bola snaha nevyhnať eskalačnú špirálu príliš vysoko.

Pravdepodobne je jedným z hlavných dôvodov povolenia zbraní prítomnosť severokórejských vojakov. Môže ísť o signál ruskej strane, aby neprekračovala červené čiary. Ak majú prostriedky primárne zasiahnuť severokórejské jednotky, tak tým má byť ruská strana jasne upozornená, že z pohľadu Spojených štátov bola prekročená červená línia, aktuality.sk

X X X

Ako pokračujú rokovania s lekármi? Šaško má smelé plány, odborárom sľuby nestačia

Od podania výpovedí lekárov ubehli už viac ako tri týždne. Lekársky odborový zväz (LOZ) na čele s Petrom Visolajským už absolvoval niekoľko rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas). Jednou z hlavných tém bolo financovanie a dlhy nemocníc, ale aj zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Aj kvôli tomu vznikla pracovná skupina, ktorej súčasťou majú byť aj zástupcovia rezortu financií. Problémom sú stále aj nejasnosti okolo transformácie nemocníci. Lekárskym odborárom nestačia prísľuby. Chcú vidieť konkrétne kroky a svoje výpovede preto zatiaľ nemajú v pláne stiahnuť.

 V hre sú však aj výpovede z nadčasov nielen u lekárov, ale aj u sestier. Aktuálne plynie lekárom dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej sú lekári pripravení svoje výpovede stiahnuť, ak dôjde k dohode.

Šaško: S lekárskymi odborármi sme rokovali najmä o financovaní nemocníc, dohodli sme si postup

 Lekárom prísľuby nestačia

Lekárski odborári podľa slov Visolajského výpovede podať nechceli, no je to jediný nástroj, ktorý vždy funguje. Viacerí vládni predstavitelia vrátane premiéra Roberta Fica (Smer), ale aj prezidenta Petra Pellegriniho to však označili za nátlak či vydieranie. Po sviatkoch nasledovalo pár mediálnych odkazov, no nakoniec si odborári s ministrom sadli za rokovací stôl. Posledné rokovania prebehli začiatkom tohto týždňa.

 Visolajský pred utorkovým rokovaním uviedol, že odborári by boli radi, ak by boli rokovania verejné a ak by na nich boli prítomné aj médiá. „Pán minister to odmietol a je zaujímavé, prečo chce tajiť veci. My máme oficiálne požiadavky a sú stále rovnaké. Náš záujem je, aby zdravotníctvo fungovalo lepšie. Pán minister musí povedať, prečo nerobí kroky, ktoré zlepšujú zdravotníctvo,“ uviedol šéf LOZ.

Výpovede stiahnu v tom prípade, ak začne minister podnikať konkrétne kroky, jeho prísľuby odborárom zatiaľ nestačia. „Niektoré veci pán minister môže naozaj nariadiť okamžite a o pár dní budú splnené, takže toto sme mu prízvukovali,“ hovoril ešte minulý týždeň šéf LOZ. Memorandum podľa ministra prechádzajú bod po bode „Neskrývame sa pred žiadnou témou. Verím, že takýmto prístupom a hlavne konkrétnym a realistickým plánom ďalších krokov sa nakoniec dohodneme,“ povedal Šaško.

Visolajský: Trváme na plnení sľubov ministra, vyzývame vládu na stretnutie

Jednou z hlavným tém rokovaní bolo financovanie a dlhy nemocníc či zmluvy s poisťovňami. Ešte minulý týždeň sa odborári spolu so Šaškom dohodli na vytvorení pracovnej skupiny k tejto téme. Lekárski odborári už po včerajšom rokovaní kritizovali, že sa ho nezúčastnil žiadny zástupca rezortu financií. Najmä ak sa riešila téma štandardizovaných zmlúv medzi nemocnicami a poisťovňami. Odborári okrem iného apelujú na to, aby boli zmluvy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami transparentné, verejné a kontrolovateľné.

„Rezort financií žiada od ministerstva zdravotníctva, aby sa tie finančné toky do nemocníc stransparentnili a boli férové a bolo nám dnes povedané, že to zle pochopili a ministerstvo financií by dnes nepredstavovalo pridanú hodnotu pre toto stretnutie,“ povedal Visolajský. Nerozumie, prečo rezort zdravotníctva doteraz vo veci nekoná. Šaško je presvedčený, že partnerom na rokovania za stranu vlády je minister zdravotníctva.

Sám pritom navrhoval, aby bol zástupca rezortu súčasťou skupiny. Deklaroval však, že s rezortom komunikuje. „Tie výstupy budem komunikovať priamo ja s ministrom financií Ladislavom Kamenickým, takže si myslím, že takto to je úplne v poriadku,“ uviedol. „Jedna vec je zastabilizovať zdravotníctvo a prijať opatrenia tak, aby sa nevytvoril ďalší dlh a potom riešiť samotný nahromadený dlh. My už s dlhom, ktorý bol vytvorený, rátame v rozpočte,“ povedal na margo témy financovania štátny tajomník rezortu Radovan Majerský.

Čo bude s transformáciou?

Kľúčovou je pre lekárov aj téma transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Visolajský v utorok uviedol, že sa Šaška pýtali, či ju zastavil. LOZ totiž žiada, aby vláda verejne deklarovala, že k nej nedôjde. „Pán minister nám ani raz jasne neodpovedal, či zastavil transformáciu nemocníc, alebo nie,“ povedal. Premiér Fico pred niekoľkými dňami uviedol, že táto téma na stole nie je, štátny tajomník rezortu financií však povedal, že transformácia je ešte stále v pláne, ale len v prípade, ak v januári začnú platiť výpovede. Predseda LOZ uviedol, že pre odborárov je to červená čiara, obávajú sa totiž skrytej privatizácie.

 Rokovalo sa aj o koncovej národnej nemocnici, ktorá mala byť najprv v Rázsochách, no vláda tento zámer zrušila. Exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) potom oznámila, že ju presunie do Ružinova, no viacerí čelní predstavitelia koaličného Hlasu vrátane ministra školstva Tomáša Druckera uviedli, že to nie je reálne. Minister zdravotníctva však v pondelok po rokovaní okrúhleho stola s odborníkmi povedal, že vláda má stále ambíciu začať počas svojho volebného obdobia s výstavbou novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Detaily neuviedol, no vyžiadal si doplňujúce informácie. „Lokalitu vám neprezradím. Je to predmetom aj tých doplňujúcich informácií,“ uviedol. „Keď budeme mať reálne a realistické a aktuálne dáta k dispozícii, tak to rozhodnutie prijmem, ale potvrdzujem, že áno, máme ambíciu počas tohto volebného obdobia začať,“ vyhlásil Šaško. Minister už skôr avizoval, že k téme výstavby nemocnice zaujme stanovisko po preštudovaní štúdie uskutočniteľnosti, ktorú rezort nechal vypracovať.

Ďalšie plány ministra

Predmetom rokovaní je aj reforma vzdelávania lekárov a sestier, väčší priestor na prax a lepšie odmeňovanie pedagógov. „Nesúhlasíme s tým, že sa neustále navyšuje počet zahraničných študentov na lekárskych fakultách,“ uviedol predseda LOZ ešte minulý týždeň s tým, že je to na úkor kvality. Dodal, že kapacity lekárskych fakúlt sú vyčerpané. Šaškovým cieľom je zabezpečiť adekvátne odmeňovanie pedagogických zamestnancov stredných zdravotníckych škôl a vysokoškolských učiteľov, modernizáciu materiálno-technického vybavenia škôl či zabezpečiť budovania simulačných centier.

Šaško v Ide o pravdu: Ak zostanem, garantujem, že v Bratislave sa začne nielen projektovať, ale aj „kopať“ nová koncová nemocnica

 Okrem toho hovorili aj o dodržiavaní Zákonníka práce a personálnych predpisoch v nemocniciach. „Dnes zákon a nariadenia ministerstva garantujú pacientom, aby v nemocnici čakal kvalitný lekár, skúsený lekár, ale žiaľ, toto nemocnice často porušujú a je to na úkor bezpečnosti pacienta,“ vysvetľoval Visolajský. Minister zdravotníctva po pondelkovom stretnutí s odborníkmi hovoril, že v rámci vzdelávania zdravotníkov je potrebné pristúpiť k systémovým zmenám.

Deklaruje, že jeho ambíciou bude vytvoriť udržateľnú a realistickú stratégiu rozvoja ľudských zdrojov v zdravotníctve v horizonte minimálne 15 až 20 rokov. Jednou z najväčších výziev je podľa Šaška nedostatok kvalifikovaného personálu, najmä sestier. Priestor na zmeny vidí napríklad v tom, aby vzdelávanie viac nadväzovalo na reálnu aplikačnú prax, ale aj v zadefinovaní kompetencií.

Šaško ešte minulý týždeň v rámci svojich plánov v rezorte uviedol, že chce štandardizovať platby za zdravotné výkony, optimalizovať náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, štandardizovať podmienky zdravotnej starostlivosti, zníženiť administratívnu záťaž, cieľom je aj digitalizácia a riadenie ľudských zdrojov naprieč rezortom a zabrániť chce aj zadlžovaniu štátnych nemocníc. „Potrebujeme hľadať úspory na rezorte zdravotníctva a nie inde, s čím súvisí transparentnosť procesov,“ povedal. Jedným z potrebných krokov je podľa neho aj vykonanie dôsledného auditu pokiaľ ide napríklad o úväzkovosť v celom sektore. Potrebné je tiež podľa neho inovovať personálne normatívy a riešiť kompetencie zdravotníckych pracovníkov./gentury/

X X X

  Borrell: Európska únia splnila cieľ dodať Ukrajine milión delostreleckých granátov

 EÚ bude podľa šéf zahraničnej politiky pokračovať v dodávkach munície na Ukrajinu.

EÚ splnila svoj cieľ dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých granátov. Informoval o tom v utorok šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell. TASR o tom píše podľa správy tlačovej agentúry DPA.

Munícia bola na Ukrajinu dodaná „o niekoľko mesiacov neskôr, ako sa očakávalo“, priznal Borrell na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov obrany členských krajín EÚ v Bruseli.

EÚ pôvodne plánovala dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých granátov do konca marca. Do tohto termínu dokázala dodať len o niečo viac ako polovica plánovaného množstva a stanovila si nový termín do konca roku 2024.

V pomoci bude pokračovať

Borrell povedal, že EÚ bude pokračovať v dodávkach munície na Ukrajinu, „pretože Rusko naďalej dostáva značné dodávky munície a rakiet zo Severnej Kórey a Iránu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým predstavil parlamentu plán na zvýšenie odolnosti krajiny aj prostredníctvom masívnych investícií do zbrojenia. Dodal, že zbrane ukrajinskej výroby sú jednou z hlavných záruk nezávislosti štátu.

Ukrajina sa s podporou Západu bráni proti ruskej vojenskej agresii od februára 2022. V utorok uplynulo 1000 dní od začiatku plnorozsahovej invázie ruských síl na územie Ukrajiny a Kyjev so súhlasom USA začal po prvý raz používať americké rakety dlhého doletu aj proti cieľom v hlbšom vnútrozemí Ruska.

 X X X

 Rudolf Huliak nedostal od Roberta Fica, čo chcel. Premiér mu ponúkol miesto pri stole

 Bez trojice huliakovcov má koalícia len 76 hlasov, čo je najtesnejšia väčšina. Stačí, ak bude chýbať jeden poslanec a vládne strany môžu mať problém pri schvaľovaní zákonov.

Ani po dnešnom stretnutí nie je ešte konflikt medzi trojicou poslancov okolo Rudolfa Huliaka a zvyškom koalície zažehnaný. Vyzerá to dokonca tak, že koalícia aspoň dočasne príde o tri hlasy.

Huliakovci sa dnes stretli s premiérom Robertom Ficom. No od predsedu vlády odchádzali sklamaní. „Zatiaľ k dohode nedošlo. Ich je 76 a Národná koalícia/nezávislí kandidáti do vyriešenia problému nebude nijako participovať na vládnych či koaličných záujmoch!“ vyjadril sa Rudolf Huliak pre denník Postoj.

Huliakovci, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke SNS, od koalície žiadali jedno ministerstvo. Zaujímali sa najmä o rezort životného prostredia, no do úvahy prichádza aj ministerstvo športu. Podľa vyjadrenia Huliaka však zatiaľ nič podobné nedostanú.

 No druhý z trojice, Pavel Ľupták pre Postoj povedal, že premiér Fico im ponúkol miesto pri koaličnom stole. „Dostali sme prisľúbenie priamej účasti v koaličnej rade ako nezávislí poslanci. Nebola reč o alternatívach, iba sa hovorilo o tom, že to bude,“ dodal poslanec.

 Trojica Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík sa vzbúrila po tom, čo sa nedokázala s vedením SNS dohonúť na uspokojení svojich požiadaviek. V októbri dokonca vystúpili z poslaneckého klubu a podarilo sa im ochromiť koalíciu. Konflikt sa dodnes nepodarilo vyriešiť. Huliak hovorí, že ich predseda SNS Andrej Danko oklamal, pretože mali prisľúbený jeden rezort, ale líder národniarov im ho nevybavil. Taktiež sa nedohodli na tom, aby sa Národná koalícia stala súčasťou SNS. Danko zas hovorí o zrade zo strany Huliaka.

K téme sa vyjadril v nedeľu na slávnostnom sneme Smeru aj Fico. Huliakovi vtedy odkázal, že sa nenechá politicky vydierať.

Bez trojice huliakovcov má koalícia len 76 hlasov, čo je najtesnejšia väčšina. Stačí, ak bude chýbať jeden poslanec a vládne strany môžu mať problém pri schvaľovaní zákonov, aktuality.sk

X X X

 Lavrov po útokoch Kyjeva v Rusku: Dúfam, že Západ si pozorne prečíta našu novú jadrovú doktrínu

Útoky, ktoré ukrajinská armáda podnikla v ruskej Brjanskej oblasti s nasadením rakiet dodaných Spojenými štátmi, jasne dokazujú, že Západ chce vojnu na Ukrajine eskalovať. V utorok, keď uplynulo tisíc dní od začiatku ruskej invázie do susednej krajiny, to podľa agentúry Reuters vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ukrajinské médiá dnes informovali o tom, že Ukrajina prvýkrát použila americké rakety ATACMS na útok na arzenál v hĺbke Ruska. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že išlo o útok americkými raketami v Brjanskej oblasti susediacej s Ukrajinou.

Ukrajinci odpaľujú taktické strely ATACMS dodané z USA

Ak Ukrajina na útoky na ruské územie používa zbrane dlhého doletu, znamená to podľa šéfa ruskej diplomacie, že ich obsluhuje americký vojenský personál. „Bez Američanov nie je možné tieto vysoko pokročilé rakety používať, ako opakovane povedal (ruský prezident Vladimir) Putin. Budeme to považovať za novú fázu vojny Západu proti Rusku a budeme podľa toho reagovať,“ uviedol Lavrov.

Putin ešte v septembri povedal, že keď Západ povolí Kyjevu používať svoje ďalekonosné zbrane na útoky v ruskom zázemí, bude to znamenať „priame zapojenie krajín NATO, Spojených štátov a európskych krajín do vojny na Ukrajine“, pretože pri obsluhe týchto systémov by bolo nutné použiť infraštruktúru a vojakov aliancie.

cLavrov tiež novinárom na okraj summitu skupiny G20 v Riu de Janeiro povedal, že dúfa, že si politici na Západe pozorne prečítajú novú ruskú jadrovú doktrínu, ktorú potvrdil prezident Vladimir Putin.

Dokument rozširuje zoznam možností, kedy Moskva môže použiť jadrové zbrane. Rusko podľa Lavrova urobí všetko preto, aby zabránilo jadrovej vojne. Dodal, že jadrové zbrane fungujú ako nástroj odstrašenia pred atómovou vojnou.

X X X

Lavrov po útokoch Kyjeva v Rusku: Dúfam, že Západ si pozorne prečíta našu novú jadrovú doktrínu

Útoky, ktoré ukrajinská armáda podnikla v ruskej Brjanskej oblasti s nasadením rakiet dodaných Spojenými štátmi, jasne dokazujú, že Západ chce vojnu na Ukrajine eskalovať. V utorok, keď uplynulo tisíc dní od začiatku ruskej invázie do susednej krajiny, to podľa agentúry Reuters vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ukrajinské médiá dnes informovali o tom, že Ukrajina prvýkrát použila americké rakety ATACMS na útok na arzenál v hĺbke Ruska. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že išlo o útok americkými raketami v Brjanskej oblasti susediacej s Ukrajinou.

Ak Ukrajina na útoky na ruské územie používa zbrane dlhého doletu, znamená to podľa šéfa ruskej diplomacie, že ich obsluhuje americký vojenský personál. „Bez Američanov nie je možné tieto vysoko pokročilé rakety používať, ako opakovane povedal (ruský prezident Vladimir) Putin. Budeme to považovať za novú fázu vojny Západu proti Rusku a budeme podľa toho reagovať,“ uviedol Lavrov.

Putin ešte v septembri povedal, že keď Západ povolí Kyjevu používať svoje ďalekonosné zbrane na útoky v ruskom zázemí, bude to znamenať „priame zapojenie krajín NATO, Spojených štátov a európskych krajín do vojny na Ukrajine“, pretože pri obsluhe týchto systémov by bolo nutné použiť infraštruktúru a vojakov aliancie.

 Lavrov tiež novinárom na okraj summitu skupiny G20 v Riu de Janeiro povedal, že dúfa, že si politici na Západe pozorne prečítajú novú ruskú jadrovú doktrínu, ktorú potvrdil prezident Vladimir Putin.

Dokument rozširuje zoznam možností, kedy Moskva môže použiť jadrové zbrane. Rusko podľa Lavrova urobí všetko preto, aby zabránilo jadrovej vojne. Dodal, že jadrové zbrane fungujú ako nástroj odstrašenia pred atómovou vojnou.

X X X

 Poslanci chcú zrušiť dva dni pracovného pokoja. Pripravia tak ale ľudí o peniaze, upozorňujú odborári

Zrušením ďalších dní pracovného pokoja by ľudia odpracovali viac hodín, avšak za menej peňazí. Upozornila na to Konfederácia odborových zväzov (KOZ).

 Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) predložil do parlamentu návrh na zrušenie sviatkov 6. januára a 1. mája, pričom predpokladá, že zvýšenie počtu pracovných dní by mohlo viesť k zlepšeniu ekonomickej situácie zamestnancov. Zrušenie sviatkov však nie je podľa KOZ riešením na rast miezd.

„Historicky je dokázané, že zvýšenie počtu pracovných hodín za cenu odopretia pracovného pokoja nijako nezaručuje zvýšenie miezd, ale, naopak, môže spôsobiť presne opačný efekt, a to nárast pracovného zaťaženia a pokles reálnych príjmov zamestnancov,“ uviedla KOZ.

Prečo odborári nesúhlasia

Doplnila, že podľa Viskupiča by malo zrušenie sviatkov podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť konkurencieschop­nosť Slovenska, čo by malo viesť aj k rastu miezd. Ďalej argumentoval, že tieto sviatky znehodnocujú oddychový aspekt iných dní pracovného pokoja, keďže sú krátko po sebe alebo tesne pred víkendom, čo podľa neho môže znižovať efektívnosť pracovného týždňa.

KOZ spresnila, že pracovná sila na Slovensku už v súčasnosti pracuje v podmienkach, ktoré jej neumožňujú dostatočný oddych, a zrušenie týchto sviatkov by tlak ešte zvýšilo. Ak by sa tieto sviatky zrušili, tak zamestnanci by podľa nej museli tráviť viac času v práci, avšak bez adekvátneho finančného ohodnotenia, ktoré so sebou prináša práca počas sviatkov. Konfederácia zdôraznila, že zvýšením počtu odpracovaných hodín by priemerná mzda ostala rovnaká alebo by dokonca klesla, a to v prípade straty príplatkov za sviatky.

„Slovensko by sa malo inšpirovať krajinami, ktoré dokázali zvyšovať mzdy a produktivitu bez zvyšovania počtu odpracovaných hodín. Investícia do vzdelávania, školenia zamestnancov a modernizácie pracovných postupov má oveľa väčší potenciál zlepšiť konkurencieschop­nosť Slovenska než zvyšovanie počtu pracovných dní na úkor sviatkov a odpočinku,“ uzavrela KOZ.

Zmena zákona

Zmena zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch by znamenala zrušenie dvoch dní pracovného pokoja, a to 6. januára a 1. mája.

ni pracovného pokoja znamenajú pre zamestnávateľov náklady napriek tomu, že zamestnanec nepracuje a dodatočné náklady v prípade, že v daný deň svoju prácu vykonáva, uviedol v predloženom návrhu novely opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS). Počet dní pracovného pokoja na Slovensku by mal byť pritom jedným z najvyšších v Európe aj vo svete.

Mzdové zvýhodnenie

Pre zamestnávateľa to znamená vyplácať za tento deň plnú mzdu spolu so mzdovým zvýhodnením vo výške 100 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni,“ priblížil Viskupič v predloženom materiáli.

Zvýšené mzdové náklady na zamestnancov sa tak podľa neho môžu premietnuť do vyšších cien produktov a služieb, prípadne do zníženia či nezvyšovania miezd zamestnancov. Dni pracovného pokoja sú spolu so stravnými poukážkami, rekreačnými a ďalšími poukazmi jednou z príčin nominálne nízkych miezd v slovenskej ekonomike v porovnaní s inými štátmi v rámci Európskej únie, doplnil opozičný poslanec.

Ďalším dôvodom, pre ktorý rušíme práve tieto dva sviatky, je, že tieto dva sviatky sú súčasťou zoskupenia niektorých krátko po sebe idúcich dní pracovného pokoja, čím sa trochu devalvuje ich oddychový aspekt. Na prelome decembra a januára je dnes päť dní pracovného pokoja, počas ktorých si zamestnanci môžu oddýchnuť a na 1. máj tesne nadväzuje 8. máj a navyše 1. máj je blízko k veľkonočným sviatkom,“ vysvetlil poslanec v dôvodovej správe./agentury/

X X X

Ako pokračujú rokovania s lekármi? Šaško má smelé plány, odborárom sľuby nestačia

8Od podania výpovedí lekárov ubehli už viac ako tri týždne. Lekársky odborový zväz (LOZ) na čele s Petrom Visolajským už absolvoval niekoľko rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas). Jednou z hlavných tém bolo financovanie a dlhy nemocníc, ale aj zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Aj kvôli tomu vznikla pracovná skupina, ktorej súčasťou majú byť aj zástupcovia rezortu financií. Problémom sú stále aj nejasnosti okolo transformácie nemocníci. Lekárskym odborárom nestačia prísľuby. Chcú vidieť konkrétne kroky a svoje výpovede preto zatiaľ nemajú v pláne stiahnuť.

V hre sú však aj výpovede z nadčasov nielen u lekárov, ale aj u sestier. Aktuálne plynie lekárom dvojmesačná výpovedná lehota, počas ktorej sú lekári pripravení svoje výpovede stiahnuť, ak dôjde k dohode.

 Lekárom prísľuby nestačia

Lekárski odborári podľa slov Visolajského výpovede podať nechceli, no je to jediný nástroj, ktorý vždy funguje. Viacerí vládni predstavitelia vrátane premiéra Roberta Fica (Smer), ale aj prezidenta Petra Pellegriniho to však označili za nátlak či vydieranie. Po sviatkoch nasledovalo pár mediálnych odkazov, no nakoniec si odborári s ministrom sadli za rokovací stôl. Posledné rokovania prebehli začiatkom tohto týždňa.

 Visolajský pred utorkovým rokovaním uviedol, že odborári by boli radi, ak by boli rokovania verejné a ak by na nich boli prítomné aj médiá. „Pán minister to odmietol a je zaujímavé, prečo chce tajiť veci. My máme oficiálne požiadavky a sú stále rovnaké. Náš záujem je, aby zdravotníctvo fungovalo lepšie. Pán minister musí povedať, prečo nerobí kroky, ktoré zlepšujú zdravotníctvo,“ uviedol šéf LOZ.

Výpovede stiahnu v tom prípade, ak začne minister podnikať konkrétne kroky, jeho prísľuby odborárom zatiaľ nestačia. „Niektoré veci pán minister môže naozaj nariadiť okamžite a o pár dní budú splnené, takže toto sme mu prízvukovali,“ hovoril ešte minulý týždeň šéf LOZ. Memorandum podľa ministra prechádzajú bod po bode „Neskrývame sa pred žiadnou témou. Verím, že takýmto prístupom a hlavne konkrétnym a realistickým plánom ďalších krokov sa nakoniec dohodneme,“ povedal Šaško.

Jednou z hlavným tém rokovaní bolo financovanie a dlhy nemocníc či zmluvy s poisťovňami. Ešte minulý týždeň sa odborári spolu so Šaškom dohodli na vytvorení pracovnej skupiny k tejto téme. Lekárski odborári už po včerajšom rokovaní kritizovali, že sa ho nezúčastnil žiadny zástupca rezortu financií. Najmä ak sa riešila téma štandardizovaných zmlúv medzi nemocnicami a poisťovňami. Odborári okrem iného apelujú na to, aby boli zmluvy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami transparentné, verejné a kontrolovateľné.

„Rezort financií žiada od ministerstva zdravotníctva, aby sa tie finančné toky do nemocníc stransparentnili a boli férové a bolo nám dnes povedané, že to zle pochopili a ministerstvo financií by dnes nepredstavovalo pridanú hodnotu pre toto stretnutie,“ povedal Visolajský. Nerozumie, prečo rezort zdravotníctva doteraz vo veci nekoná. Šaško je presvedčený, že partnerom na rokovania za stranu vlády je minister zdravotníctva.

Sám pritom navrhoval, aby bol zástupca rezortu súčasťou skupiny. Deklaroval však, že s rezortom komunikuje. „Tie výstupy budem komunikovať priamo ja s ministrom financií Ladislavom Kamenickým, takže si myslím, že takto to je úplne v poriadku,“ uviedol. „Jedna vec je zastabilizovať zdravotníctvo a prijať opatrenia tak, aby sa nevytvoril ďalší dlh a potom riešiť samotný nahromadený dlh. My už s dlhom, ktorý bol vytvorený, rátame v rozpočte,“ povedal na margo témy financovania štátny tajomník rezortu Radovan Majerský.

Čo bude s transformáciou?

Kľúčovou je pre lekárov aj téma transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Visolajský v utorok uviedol, že sa Šaška pýtali, či ju zastavil. LOZ totiž žiada, aby vláda verejne deklarovala, že k nej nedôjde. „Pán minister nám ani raz jasne neodpovedal, či zastavil transformáciu nemocníc, alebo nie,“ povedal. Premiér Fico pred niekoľkými dňami uviedol, že táto téma na stole nie je, štátny tajomník rezortu financií však povedal, že transformácia je ešte stále v pláne, ale len v prípade, ak v januári začnú platiť výpovede. Predseda LOZ uviedol, že pre odborárov je to červená čiara, obávajú sa totiž skrytej privatizácie.

 Rokovalo sa aj o koncovej národnej nemocnici, ktorá mala byť najprv v Rázsochách, no vláda tento zámer zrušila. Exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) potom oznámila, že ju presunie do Ružinova, no viacerí čelní predstavitelia koaličného Hlasu vrátane ministra školstva Tomáša Druckera uviedli, že to nie je reálne. Minister zdravotníctva však v pondelok po rokovaní okrúhleho stola s odborníkmi povedal, že vláda má stále ambíciu začať počas svojho volebného obdobia s výstavbou novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Detaily neuviedol, no vyžiadal si doplňujúce informácie. „Lokalitu vám neprezradím. Je to predmetom aj tých doplňujúcich informácií,“ uviedol. „Keď budeme mať reálne a realistické a aktuálne dáta k dispozícii, tak to rozhodnutie prijmem, ale potvrdzujem, že áno, máme ambíciu počas tohto volebného obdobia začať,“ vyhlásil Šaško. Minister už skôr avizoval, že k téme výstavby nemocnice zaujme stanovisko po preštudovaní štúdie uskutočniteľnosti, ktorú rezort nechal vypracovať.

Ďalšie plány ministra

Predmetom rokovaní je aj reforma vzdelávania lekárov a sestier, väčší priestor na prax a lepšie odmeňovanie pedagógov. „Nesúhlasíme s tým, že sa neustále navyšuje počet zahraničných študentov na lekárskych fakultách,“ uviedol predseda LOZ ešte minulý týždeň s tým, že je to na úkor kvality. Dodal, že kapacity lekárskych fakúlt sú vyčerpané. Šaškovým cieľom je zabezpečiť adekvátne odmeňovanie pedagogických zamestnancov stredných zdravotníckych škôl a vysokoškolských učiteľov, modernizáciu materiálno-technického vybavenia škôl či zabezpečiť budovania simulačných centier.

 Okrem toho hovorili aj o dodržiavaní Zákonníka práce a personálnych predpisoch v nemocniciach. „Dnes zákon a nariadenia ministerstva garantujú pacientom, aby v nemocnici čakal kvalitný lekár, skúsený lekár, ale žiaľ, toto nemocnice často porušujú a je to na úkor bezpečnosti pacienta,“ vysvetľoval Visolajský. Minister zdravotníctva po pondelkovom stretnutí s odborníkmi hovoril, že v rámci vzdelávania zdravotníkov je potrebné pristúpiť k systémovým zmenám.

Deklaruje, že jeho ambíciou bude vytvoriť udržateľnú a realistickú stratégiu rozvoja ľudských zdrojov v zdravotníctve v horizonte minimálne 15 až 20 rokov. Jednou z najväčších výziev je podľa Šaška nedostatok kvalifikovaného personálu, najmä sestier. Priestor na zmeny vidí napríklad v tom, aby vzdelávanie viac nadväzovalo na reálnu aplikačnú prax, ale aj v zadefinovaní kompetencií.

Šaško ešte minulý týždeň v rámci svojich plánov v rezorte uviedol, že chce štandardizovať platby za zdravotné výkony, optimalizovať náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, štandardizovať podmienky zdravotnej starostlivosti, zníženiť administratívnu záťaž, cieľom je aj digitalizácia a riadenie ľudských zdrojov naprieč rezortom a zabrániť chce aj zadlžovaniu štátnych nemocníc. „Potrebujeme hľadať úspory na rezorte zdravotníctva a nie inde, s čím súvisí transparentnosť procesov,“ povedal. Jedným z potrebných krokov je podľa neho aj vykonanie dôsledného auditu pokiaľ ide napríklad o úväzkovosť v celom sektore. Potrebné je tiež podľa neho inovovať personálne normatívy a riešiť kompetencie zdravotníckych pracovníkov. /agentury/

X X X

Ruský minister zahraničných vecí: Moskva urobí všetko, aby zabránila vypuknutiu jadrovej vojny

Sergej Lavrov obvinil USA z pomoci Kyjevu pri prevádzkovaní rakiet.

Ukrajinský útok na Brianskú oblasť americkými balistickými raketami ATAMCS, je podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova jasným signálom, že Západ chce eskaláciu konfliktu. Vyhlásil to v utorok s tým, že Moskva urobí všetko preto, aby zabránila vypuknutiu jadrovej vojny. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že ukrajinská armáda útočila na ruskú Brianskú oblasť šiestimi americkými raketami ATACMS. Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ ich použitie pri útoku na územie Ruska potvrdil.

„Budeme to považovať za kvalitatívne novú fázu vojny Západu proti Rusku. A podľa toho budeme reagovať,“ uviedol ruský šéf diplomacie na tlačovej konferencii na summite skupiny G20 v Brazílii. Obvinil tiež Spojené štáty z pomoci Kyjevu pri prevádzkovaní rakiet.

Putin v septembri varoval, že ak Západ povolí Ukrajine útočiť na ciele hlboko na ruskom území, bude to znamenať priame zapojenie členských krajín NATO, Spojených štátov a európskych krajín do vojny.

Nová jadrová doktrína

Ruský minister zahraničných vecí verí, že aktualizovaná jadrová doktrína Ruska bude pozorne prečítaná. Putin v utorok schválil pozmenenie doktríny, na základe ktorej by Moskva mohla zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, že by čelilo útoku konvenčnými raketami podporovanému jadrovou mocnosťou. Rozhodnutie prišlo iba dva dni po medializácií informácií, že americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na vojenské ciele v ruskom vnútrozemí.

Jadrové zbrane budú podľa Lavrova slúžiť ako odstrašujúci prostriedok pred jadrovou vojnou.

Rozhodnutie Nemecka neposkytnúť Ukrajine rakety dlhého doletu považuje Lavrov za „zodpovednú pozíciu“. Hoci je Nemecko druhým najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine, odmieta jej poskytnúť systém Taurus s dosahom vyše 500 kilometrov. Dôvodom sú obavy, že by to mohlo zatiahnuť Západ do priamejšieho konfliktu s Ruskom, aktuality.sk

X X X

Českí futbalisti si vybojovali účasť v A-divízii Ligy národov. Postup potvrdili utorkovým domácim triumfom nad Gruzínskom 2:1, vďaka ktorému vyhrali 1. skupinu B-divízie.

Zo 4. skupiny postúpili medzi elitu nakoniec Walesania, ktorí zdolali Island 4:1 a využili zakopnutie Turecka. Na tretích priečkach tejto divízie skončili Írsko, Slovinsko, Gruzínsko a Island a práve z nich vzíde v piatkovom žrebe súper Slovenska v baráži o postup do „béčka“.

 Česi položili v Olomouci základ víťazstva v úvodnej polhodine. Po troch minútach im vyšiel rýchly brejk, odrazená lopta sa dostala k Šulcovi a na jeho pokus už brankár nedokázal zareagovať. O 20 minút neskôr nachytal gruzínskeho brankára strelou z priameho kopu popod múr Hložek – 2:0.

Hostia zdramatizovali duel gólom Mikautadzeho po hodine hry, no už nevyrovnali. Z druhého miesta ide do baráže o postup do A-divízie Ukrajina, ktorá vyhrala v Albánsku 2:1. Gruzínsko skončilo tretie a zahrá si play off o zostup do C-divízie, kam vypadlo posledné Albánsko, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.